Уроки для корекційних класів. Сучасний урок у корекційній школі VIII виду Методичні розробки уроків корекційної школи 8 виду

МЕТОДИЧНІ ВИМОГИ ДО УРОКУ У СПЕЦІАЛЬНІЙ (КОРЕКЦІЙНІЙ) ШКОЛІ VIII ВИДА

Особливості психофізичного розвитку школяра з розумовою недостатністю вимагають від педагогів підвищення ефективності навчального процесу у спеціальних (корекційних) установахVIIIвиду. Ефективність, якість навчання багато в чому залежить від досвіду педагога, правильного планування та інших чинників. Освітня установаVIIIвиду має допомогти школяру з порушеним інтелектом, засвоїти таке коло освітніх та професійних знань, умінь, навичок, що він зможе застосувати до умов соціального середовища, тобто. соціально адаптуватись.

Психолого-педагогічні вимоги до уроку.

    Передбачення окремих засобів психолого-педагогічного впливу, методичних прийомів, які забезпечують розвиток учнів.

    Педагогічний такт.

    Психологічний клімат (підтримка атмосфери добродушності, ділового контакту).

    Організація пізнавальної діяльності.

    Врахування вікових та індивідуальних особливостей при плануванні.

    Облік слабких та сильних учнів під час проведення уроків.

    Диференційований підхід.

    Урок має бути емоційним, викликати інтерес до вчення та виховувати потребу у знаннях.

    Застосовувати максимум заохочень, мінімум покарання, поступове збільшення навантаження, створення успіху.

    Лікувальна медикаментозна підтримка.

Гігієнічні вимоги:

    1.Температурний режим (не жарко не холодно) - провітрювання, обклеювання, обігрів.

    2.Фізико-хімічні властивості повітря (провітрювання).

    3.Освітлення.

    4 Попередження втоми та перевтоми (фізхвилинки).

    Чергування видів діяльності.

    Дотримання правильної пози (постави) учня

ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ У ШКОЛІ

    1.В процесі навчання у комплексі реалізуються освітня, корекційно - розвиваюча, виховна функції навчання;

    Весь навчально-виховний процес має корекційну спрямованість;

    Вся система корекційної роботиздійснюється на основі клінічного та психолого-педагогічного вивчення дитини, індивідуального та диференційованого підходу.

    На уроці повинні дотримуватись основних принципів навчання;

    Зміст уроку має відповідати навчальним програмам;

    Викладений матеріал має бути науковим, достовірним, повинен бути пов'язаний із життям та спиратися на минулий досвід дітей;

    На уроці мають здійснюватися міжпредметні та внутрішньопредметні зв'язки;

    Урок має бути оснащений:

Технічними засобами навчання, дидактичним матеріалом

(Таблиці, карти, ілюстрації, тести, схеми, алгоритм міркувань, перфокарти, перфоконверти і т.п);

Весь матеріал має зв'язуватися із логікою уроку.

    На уроці мають здійснюватися інноваційні процеси,використовуватись інформаційно-комунікаційні технології;

    На уроці суворо повинен дотримуватися охоронного режиму:

проведення фізхвилин ( початкова школа- 2-3, старша -1 фізхвилинка);

відповідність меблів віку дітей;

відповідність дидактичного матеріалуза розміром та кольором;

відповідність навчального навантаження віку дитини;

дотримання санітарно-гігієнічних вимог.

    Урок повинен сприяти вирішенню основних завдань, що стоять перед школою:

надавати всебічну педагогічну підтримку розумово відсталій дитині;

сприяти соціальної адаптаціїаномально розвивається.

Структура уроку в корекційної школи для дітей з інтелектуальною недостатністю визначаєтьсядидактичними, корекційно - розвиваючими та виховними цілями , його місцем у системі уроків на тему.

Корекційно - розвиваючий урок - урок, під час якого відбувається відпрацювання навчальної інформаціїз позиції максимальної роботи всіх аналізаторів та спрямована на розвиток артикуляцинної моторики; зорового сприйняттята впізнавання; зорової пам'яті та уваги; слухової уваги та пам'яті; основних розумових операцій; наочно – образного, словесно – логічного мисленняі т.п. кожного конкретного учня.

Мета уроку: (Триєдина мета)

Корекційно – освітні (дидактичні) – чому вивчати цьому уроці (програмні вимоги до ЗУН).

Корекційно - розвиваючі - які психічні функції будуть максимально задіяні під час цього уроку (відчуття, увага, пам'ять, моторика).

Корекційно-виховні – як у ході уроку виховуватиметься мотивація до вчення, розвиватиметься потреба до знань, наполегливість, терпіння, почуття колективізму.

Під структурою уроку прийнято розуміти співвідношення та послідовність елементів (елементів, етапів уроку).

В освітній установіVIIIвиду найпоширенішим є комбінований урок, загальними елементами якого є:

організація початку уроку;

перевірка засвоєння раніше вивченого та домашнього завдання;

повідомлення цілей та завдань уроку;

вивчення нового матеріалу, який раціонально поєднується з діями та наочністю;

первинна перевірка засвоєння знань;

закріплення знань

узагальнення та систематизація знань;

підбиття підсумків уроку;

повідомлення домашнього завдання та підготовка дітей до самостійної роботинад ним;

Кожен урок має бути пов'язаний із попереднім, а також з усією попередньою роботою учнів. Кожен урок готує школярів до вивчення наступного матеріалу.

Зразкові формулювання завдань:

Освітні завдання:

формувати (формування) у учнів ставлення до…;

виявити (виявляти);

уточнити…;

розширити…;

узагальнити ...;

систематизувати…;

диференціювати…;

вчити застосовувати на практиці ...;

вчити користуватися ...;

тренувати…;

перевірити….

Корекційно - розвиваючі завдання

коригувати увагу (довільне, мимовільне, стійке, перемикання уваги, збільшення обсягу уваги) шляхом виконання...;

корекція та розвиток зв'язного усного мовлення через виконання ...;

корекція та розвиток письмової мовичерез виконання…;

корекція та розвиток пам'яті (короткочасної, довготривалої) ...;

корекція та розвиток зорових сприйняттів;

розвиток слухових сприйняттів;

корекція та розвиток тактильного сприйняття…;

корекція та розвиток дрібної моторикикистей рук (формування ручної вмілості, розвиток ритмічності, плавності рухів, пропорційності рухів) ...;

корекція та розвиток мисленнєвої діяльності (операцій аналізу та синтезу, виявлення головної думки, встановлення логічних та причинно-наслідкових зв'язків, що планує функція мислення)…

корекція та розвиток особистісних якостейучнів, емоційно – вольовий сфери (навичок самоконтролю, посидючості та витримки, вміння висловлювати свої почуття).

Виховні завдання:

виховувати інтерес до навчання, предмету;

виховувати вміння працювати у парах, у команді;

виховувати самостійність;

виховувати моральні якості(Кохання, дбайливе ставлення до …, працьовитість, вміння співпереживати тощо).

ОСНОВНІ ВИДИ АНАЛІЗУ СУЧАСНОГО УРОКУ

    Короткий.

    Структурний.

    Аспектний.

    Повний.

    Комплексний.

Короткий аналіз – проводиться відразу після уроку та не є остаточним. Він дає початок іншому аналізу. Спостерігаючи урок, аналізуючий оцінює виконання поставленої мети чи уроку та збігається завдань отриманий результат з прогнозованим.

Структурний аналіз – є основою всім аналізів і проводиться за коротким. Він визначає логічну послідовність та взаємозв'язок структурних елементів уроку та виділяє домінуючі етапи уроку.

Аспектний аналіз - здійснюється на основі структурного. Головна увага приділяється аналізу одного із аспектів уроку:

а) цілі уроку;

б) структури та організації уроку;

в) зміст уроку;

г) діяльність вчителя на уроці;

буд) діяльність учнів під час уроку;

е) домашнього завдання;

ж) санітарно-гігієнічних умов уроку;

з) психологічного аспекту уроку.

Повний аналіз - Це система аспектних аналізів. Повний аналіз може бути здійснений одночасно декількома аналізуючими або сумою узагальнених висновків з усіх аспектів уроку. Проводиться при атестації вчителя, під час узагальнення педагогічного досвіду, конфліктної ситуаціїз учителем.

Конспект уроку з математики для учнів з важкою розумовою відсталістю з програмі VIIIвиду. Підготовчий клас.

Тема: «Орієнтування у просторі: Праворуч – зліва».

Ціль : формувати просторові уявлення: зліва –праворуч.

Завдання:

Ціль : формувати просторові уявлення: зліва – справа.

1. Продовжити формувати вміння учнів орієнтуватися у правих та лівих

частинах власного тіла, вчити визначати положення предметів у

напрямках справа, ліворуч ;

2. Коригувати та розвивати увагу, мислення, мовлення, дрібну моторику;

3. Виховувати інтерес математики, акуратність, вміння слухати інших, не перебиваючи.

перебиваючи.

Матеріал: Картинки із зображенням Незнайки та Буратіно; текст вірша В. Берестова «Стояв учень біля роздоріжжя доріг»; кольорові олівці.

Хід уроку:

Орг. Момент

Основна частина

Усний рахунок. Рахунок до 10 та назад.

-Давайте разом порахуємо. Покажіть ваші руки.

ваші руки.

(показує, починаючи з мізинця лівої

руки: один, …)

-А тепер випрямлятимемо пальчики і називатимемо числа зворотному порядку.

називати числа у зворотному порядку

(показує, починаючи з мізинця правою

руки: десять, …)

по черзі рядами. Починає Паша:

3. Нова тема.

Хлопці, до нас у гості прийшли Незнайко та Буратіно, вони у нас невипадково, ці казкові героїприйшли до нас по допомогу. Буратіно та Незнайко вирішили відвідати своїх друзів з інших казок і заблукали, бо зовсім не знають, де права, а де ліва сторона.

Ми зможемо їм з вами допомогти?

Ви знаєте, як визначити, де правий бік, а де лівий?

Хлопці, я розповім вам один секрет. Там, де б'ється серце, це лівий бік. Тоді інша сторона – права.

Підніміть праву руку. Назвіть предмети, які вас оточують праворуч.

Підніміть ліву рукуі назвіть предмети, які оточують вас ліворуч.

Тепер, хлопці, трохи пограємось.

Фізмінутка.

Гра на увагу:

- Доторкніться правою рукоюдо носика, лівою рукою до лівого вуха, тупніть правою ніжкою, підморгніть мені правим оком, підніміть вгору ліву руку і т. д. (темп можна прискорювати).

Гра з олівцями

- Покладіть собі червоний олівець, праворуч від нього синій; ліворуч від червоного – зелений; праворуч від синього - жовтий і т.д.

Хлопці, не лише наші герої Незнайко та Буратіно не знають, де право, а де ліво. У багатьох казках герої стоять на роздоріжжі доріг, на перехресті і читають напис, де є слова: «Направо підеш», «Наліво підеш». Послухайте вірш У. Берестова: Стояв учень на роздоріжжі доріг. Де право, де ліво - зрозуміти він не міг. Але раптом учень у голові почухав, Тією самою рукою, якою писав, І м'ячик кидав і сторінки гортав, І ложку тримав, і підлоги підмітав; "Перемога!" - пролунав тріумфуючий крик: Де право, де ліво - дізнався учень.

Тема: Прямокутник

Мета: Узагальнити знання про прямокутник, пов'язати з життям та практичною діяльністю.

Завдання:

1) Закріплювати уявлення, які навчаються про прямокутник. Розвивати практичні навички побудови прямокутника. Навчити робити кишеньку та листівку-орігамі.

2) Виховувати почуття ощадливості, обов'язку. Формувати тимчасові уявлення учнів. Виховувати любов до праці, інтерес до предмета.

3) Розвивати увагу, образну та зорову пам'ять. Розвивати цілеспрямованість у роботі.

Обладнання: конверти з геометричними фігурами, лінійки, олівці, малюнки із зображенням корабля та принцеси, плакат із фігурами, таблиця «Чотирикутники», папір для виробів, малюнки до геометричного завдання.

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  1. "Настрій" на хорошу роботу.
  1. Гра «Сяде той, хто скаже»

Яке сьогодні число?

Який сьогодні день тижня?

Яка кількість була вчора?

Яка кількість буде завтра?

Який зараз рік?

Скільки місяців в році?

Скільки днів у тижні?

Яка зараз пора року?

  1. Повідомлення теми уроку.

Люди з давніх-давен вивчають геометрію. Знаменитий вчений Платон над дверима свого будинку, в якому він займався зі своїми учнями, наказав зробити напис: «Той, хто не навчається геометрії, нехай не входить у ці двері».

Геометрію з давніх-давен вважають особливо важливою наукою, тому, що вона впритул пов'язана з життям. Земельні поля, дошка, стіл, зошит, віконні рами, двері мають форму прямокутника. Щоб уміти виготовити ці предмети або засіяти поле, потрібно вміти вирахувати необхідні розміри, знати властивості прямокутника. Як Ви вважаєте, що ми сьогодні вивчатимемо? (Діти відповідають). Правильно. Тема нашого уроку «Прямокутник».

ІІ. Усний рахунок.

1. Хлопці, сьогодні нас запрошують у гості до старого замку, в країні Геометрія король Точка та його дочка принцеса Пряма. Але щоб увійти в старий замок, треба розгадати кросворд короля. (На дошку мальовничо зображені король та принцеса)

  1. Що можна поставити на папері олівцем, ручкою, фломастером?
  2. Лінія, яка має ні початку, ні кінця.
  3. Що вийде, якщо на деякій відстані один від одного на прямій поставити дві точки?
  4. Що можна збудувати циркулем?
  5. Частина кола.
  6. Фігура, у якої кути прямі та сторони рівні.
  7. Якщо лінія не пряма та ламана, то вона... .
  8. Що за лінія така, яка виходить із однієї точки і продовжується до нескінченності.

Отже, хлопці, ви зрозуміли – нас запрошують на карнавал.

На карнавалі є дуже важливі фігури: прямокутники, квадрати, трикутники, круги. І ми їх послухаємо: Виступають діти із заздалегідь підготовленими віршами. На головах корони із зображенням геометричних фігур.

  1. Ти на мене, ти на нього

На всіх нас подивись у нас

У нас всього, у нас всього

У нас лише по три

Три сторони та три кути

І стільки ж вершин

І тричі важкі справи ми тричі зробимо

Усі у нашому місті друзі

Дружніше не знайти

Ми трикутників сім'я

Нас кожен має знати!

Дізнається дуже просто

Мене будь-який школяр

Я тупо-прямо-гостро

Вугільний трикутник

Якщо всі кути прямі

А всього кута чотири

Ну а по дві сторони

Протилежні та рівні

Цей чотирикутник

Назвемо прямокутник

Не дивуйтеся, якщо побачите мене, то великим, то маленьким, за розміром сторін можу бути всяким. Тільки краса моєї постаті від цього не зміниться.

У мене кута чотири

І чотири сторони

Усі кути мої прямі

А боки однієї довжини:

Що ж за постать я,

Відгадайте, друзі! (квадрат)

Я найближчий родич прямокутника. Подивіться, який у мене вигляд. Сторони мої усі прямі. Якщо перегнуся я по середній вертикальній лінії, то протилежні сторони мої так і зіллються і кути один на інший точнісінько й накладуться. Якщо перегнуся я по середній горизонтальній лінії, знову кути мої та протилежні сторони зрівняються. Захочу - перегнуся я по будь-якій прямій, що йде з кута на кут, і сусідні сторони зіллються. Красивішого за мене на світі фігури немає! Хлопці пишуть у зошитах у клітку, а клітка – це квадрат, тобто – я. Діти на вулиці грають у квадратики.

Я – коло. Мене можна порівняти з монетою, млинцем, тарілкою.

Я маю одну подругу. Знайома всім її зовнішність.

Вона йде краєм кола

І називається – коло.

Коло можна порівняти з (млинцем), обручем, бубликом, кільцем. Хлопці грають у м'яч, він схожий на мене. А найголовніше – хлопці люблять вітаміни, вони схожі на мене, вони –круглі.

3. Слуховий диктант.

Ви дізналися знайомі вам постаті. Карнавал продовжується.

Розташуйте фігури у святковому залі для танцю на нашому карнавалі. Для цього...

Покладіть у центр залу

Над колом

Зліва від кола

Праворуч від кола

У лівий верхній кут

У правий верхній

У лівий нижній

У правий нижній

Давайте подивимося, яких фігур братиме участь у танці більше.

Д.: прямокутників

У.: Яку форму має зал?

Д.: Прямокутну

  1. Пояснення нового матеріалу

Я бачу ви невипадково потрапили до старого замку. Ви знайомі із геометричними фігурами. Але щоб з ними дружити, потрібно знати про них набагато більше. Знати їхні властивості, вміти знаходити їх серед інших постатей.

Подивіться сюди: На карнавалі присутні фігури

підстава

Яким загальним словомназиваються ці постаті? (чотирикутники)

Чому вони так звуться? (У них 4 кути)

Чотирьохкутники бувають різних видів, як ви бачите. Яку ви виділили б фігуру серед них? (Прямокутник).

Прямокутник – це чотирикутник, у якого всі кути прямі.

Якщо ж у прямокутника всі сторони рівні, він називається квадратом. Таким чином, кожен квадрат є прямокутником, але не кожен прямокутник є квадратом. Крапки АВСД називаються вершинами. Відрізки, що їх з'єднують, – сторонами. Щоб назвати прямокутник, послідовно називають його вершини. У прямокутнику АВСД – AД та BC – основи, АВ, СД – бічні сторони. На дошці прямокутник з буквеним позначеннямвершин.

Візьміть прямокутник у себе на столі. Покажіть верхню основу, нижню основу, бічні сторони. Діти вибирають прямокутник із безлічі інших геометричних фігур.

Про довжини сторін. Виміряти сторони прямокутника лінійкою. Зробити висновок про рівність протилежних сторін.

IV. Словникова робота

Щоб запам'ятати карнавал та його чудові постаті у своїх записникама для нас це довідники: зробимо записи.

Верхня основа

Б.С. б.с

Нижня основа

V. Фізкультхвилинка

  1. Король запрошує нас відпочити у його королівському саду, де співають птахи, а ставку плавають риби. (Прослуховування звуків природи)
  2. Зробити глибокий вдих, видих, розправити плечі, випрямити спину.

VI. Робота з підручником

Відкрити стор. 183, мал. 125.

Виміряйте основу та бічну сторону.

Основа – 5 см. Основа – 4 см.

Б. сторона – 2 см 5 мм. Б. сторона – 1 см 5 мм.

VII. Робота в зошитах

Накреслити прямокутник, у якого основа дорівнює 8 см, а збоку – 1 см.

На що схожий прямокутник? (На смужку.)

Прямокутник може мати такий вигляд.

VIII. Гра «Ціна хвилини»

У замку старого короля цінують час і дорожать кожною хвилиною. Король та принцеса пропонують вам пограти:

Хвилина пролітає так швидко, що й непомітно. Здавалося б, що цей термін можна зробити? Але виявляється, що і за хвилину можна зробити не так вже й мало, якщо постаратися. Пропоную намалювати в зошиті якнайбільше прямокутників за 1 хвилину. Без лінійки, прямокутники розміром дві клітинки.

Перемагає той, хто має більше. Але це лише гра. Минуть роки, і ви не в грі, а на роботі намагатиметеся випустити якнайбільше продукції (пошити, змайструвати). Тож навчитеся цінувати хвилину і час взагалі, це дуже важливо. У народі кажуть: "копійка рубль береже", ну а з хвилин складаються години, дні, тижні, роки. А роки – це наше життя загалом.

Одна гарна хвилина За один день,

Зробила одну добру справу За один тиждень,

Десять добрих хвилин За один місяць,

Зробили десять добрих справ. За рік,

А скільки добрих справЯкщо займаєшся справою!

Можна зробити

За одну годину,

IX. Практичне завдання.

Виготовлення листівки та конверта-орігамі з прямокутника та квадрата

Ось давайте і займатимемося справою. Що ж можна зробити з прямокутника і квадрата? Да дуже багато. Те, що ми виготовимо, вважатимемо подарунком короля та принцеси

Король і принцеса пропонують зробити з його фігур виріб. Готуємо вироби із паперу.

Ось такі прості речі можна зробити з аркуша паперу.

Стілець, на якому ти сидиш

Ліжко, в якому ти заснеш

Зошит, черевики, пара лиж,

Тарілка, виделка, ніж.

І цей цвях,

І цей будинок,

І ця скибочка хліба.

Все це зроблено працею,

А не впало з неба.

За все, що зроблено для нас

Ми вдячні людям.

Прийде час, настане година

І ми будемо працювати!

Х. Розгадування геометричного малюнка. Забарвлення.

У цьому малюнку король сховав фігуру, чи ще щось ми не знаємо. Щоб залишити карнавал, ми маємо розгадати цей геометричний малюнок.

Розфарбувати зеленим кольором

Розфарбувати червоним кольором

Діти розфарбовують. Якщо правильно виконане завдання, центром виходить прямокутник, розфарбований з дрібних трикутників.

Король сховав прямокутник.

Ви правильно розфарбували геометричні фігурита отримали розгадку. А це ключ до нашого повернення. Ми повертаємось з казкової країниГеометрії, попрощавшись з королем та його дочкою, принцесою Прямою. Але ми завжди пам'ятатимемо про те, що ми там бачили і що дізналися.

X.Питання на тему.

Яка постать називається прямокутником?

Як називається прямокутник у якого основи та бічні сторони рівні?

XI. Підсумок уроку. Оцінка за урок.


Конспекти уроків з використанням комп'ютерних технологій для 5–9 класів спеціальної (корекційної) школи VIII виду з мультимедійним додатком

© ТОВ «Гуманітарний видавничий центр ВЛАДОС», 2014

* * *

Інформаційні комп'ютерні технології на уроках СБО у спеціальній (корекційній) школі

Соціально-побутове орієнтування (СБВ) відноситься до предметів спеціальної (корекційної) школи для дітей з ОВЗ. Цьому предмету відводиться особлива роль розвитку сприйняттів і формування в дітей із затримкою розвитку поглядів на навколишній світ. Відомо, що для них характерна уповільнена, обмежена сприйнятливість, яка надає величезний вплив на весь подальший перебіг їх психічного розвитку. Саме погані відчуття та сприйняття Л. С. Виготський назвав тими первинними симптомами, які гальмують розвиток вищих психічних процесів, зокрема мислення, у дітей із ОВЗ.

Повсякденний досвід дорослої людини створює ілюзію про те, що новонароджена дитина вміє бачити та чути. Однак це помилка. Дитина не вміє бачити і чути, доки навчиться розрізняти форми, кольори, розміри, контури, поєднання плям і тонів, доки навчиться розрізняти звуки. Новонароджена дитина вчиться дивитися і бачити, слухати і чути, тобто привчається розрізняти навколишні предмети, синтезувати звуки мови, музики тощо. частини кори його головного мозку повинні виробити диференціювальні умовні зв'язки, а потім динамічні стереотипи, тобто системи таких зв'язків. Отже, гострота зору та окомір у дитини формується поступово, тільки в результаті багаторазових повторень. І. М. Сєченов сказав про те, що в кожному сприйнятті міститься впізнавання. "Це означає, що сприйняття особи як особи, яблука як яблука, пісні як пісні передбачає наявність попереднього досвіду". Те, що людина вміє побачити та почути, є результатом певного життєвого досвіду.

У нормально розвивається процес накопичення фонду умовних рефлексів носить стрімкий характер, а у дітей з ураженою нервовою системоюці процеси протікають уповільнено і з великою кількістю особливостей та недоліків. Відчуття та сприйняття – перший ступінь пізнання навколишнього світу, і він не втрачає своєї значущості протягом усього життя людини. Отже, якщо в дитини порушені процеси сприйняття, то всі уявлення про навколишній світ формуються у нього з великими труднощами.

Уповільненість темпу сприйняттів поєднується у дітей з обмеженими розумовими здібностями зі значним звуженням обсягу матеріалу, що сприймається. Наприклад, в тому самому видимому через вікно пейзажі розумово відсталі діти «вбачають» менше предметів, ніж їх однолітки, що нормально розвиваються. Це дає підстави припускати, що багатопредметна ділянка дійсності виявляється для дітей з обмеженими розумовими здібностями малопредметною. Слабкість огляду пояснюється особливостями руху. Те, що нормальні діти бачать одразу, діти з обмеженою розумовою здатністю – послідовно. Розумно відстала дитина, наприклад, при огляді вулиці або будь-якої околиці менше бачить і менше помічає, ніж її одноліток, що нормально розвивається. Дитина, що нормально розвивається, в новій місцевості або незвичній обстановці, оглядаючи все, що відбувається, відразу виділяє головне і орієнтується в ситуації, а дитина довго не може вловити сенсу того, що відбувається. Вузькість сприйняття заважає йому орієнтуватися в незнайомій місцевості чи новій ситуації, і, тому діти нерідко виявляються дезорієнтовані. Таким чином, бідність наочних та слухових уявлень, вкрай обмежений досвід спілкування та самостійної діяльності, а найголовніше – поганий розвиток мови перешкоджають формуванню тієї необхідної бази, основі якої розвивається мислення.

Виходячи з вищесказаного, слід зробити висновок, що для формування більш чітких уявлень про навколишній світ, дитині необхідні багаторазові вправи при розгляді, прослуховуванні, обстеженні об'єктів навколишньої дійсності. Тому, основним завданням предмета СБО є ознайомлення дітей з обмеженою розумовою здатністю з навколишнім світом, максимальна корекція недоліків пізнавальної діяльності, розвиток мислення та мови, формування навичок спілкування та самостійної діяльності.

Використання комп'ютерних технологій значно підвищує ефективність корекційно-розвивальної роботи, оскільки дозволяє педагогу розширювати інформаційне поле, варіювати подачу навчального матеріалу, урізноманітнити форми роботи, індивідуалізувати педагогічний процесі т. д. Застосування комп'ютерних анімаційних слайдів як наочні засоби має величезну перевагу перед демонстрацією стандартної таблиці. Наприклад, при вивченні теми «Лікарські рослини» в 7 класі раніше використовувалася таблиця, на якій розташовувалася інформація про все і відразу: про правила і терміни збору, умови зберігання, лікарські форми і масу сухої трави в різних одиницях об'єму. Знаючи специфічні особливості зорового сприйняття дитини, стає зрозуміло, що вона зможе самостійно виділити головне, вибірково розглянути якийсь об'єкт з допомогою даної таблиці.

Отже, процес мислення буде утруднений і учень не засвоїть навчальний матеріал.

На відміну традиційних таблиць, комп'ютерні технології дозволяють вчителю подати інформацію у потрібний момент, з урахуванням специфічних особливостей зорового сприйняття дітей цієї категорії. Об'єкт може бути показаний середнім та великим планом, може бути представлена ​​його деталь для більш уважного розгляду. Гнучкість та варіативність подачі інформаційного матеріалусприяють розвитку сприйняття, уваги, формуванню у дітей з недорозвиненням інтелекту чітких уявлень про навколишній світ.

За допомогою комп'ютерних технологій учні можуть самостійно приготувати повідомлення на тій чи іншій темі, супроводжуючи свою розповідь показом слайдів. Такий супровід надає дітям більше впевненості, розвиває пам'ять, зв'язкове мовлення, виховує в них навички самостійної діяльності, формує стійкий інтерес до предмета. Наприклад, для активізації розумової діяльності та формування більш чіткого уявлення про лікарські рослини та їх застосування можна використовувати методичний прийом «виключення предметів», даючи завдання в ігровій формі: «Надай допомогу потерпілому», «Сформуй домашню аптечку», «Підбери засіб від застуди» , «Визнач рослина на вигляд», і т. д. Ці завдання учні можуть виконувати самостійно на персональних комп'ютерах, презентаційному екрані, інтерактивній дошці. Виконання подібних завдань розвиває вони вміння класифікувати, узагальнювати, робити висновки, у своїй учні можуть помилятися і знову повертатися на вихідну позицію до того часу, поки завдання нічого очікувати виконано правильно. Класифікація предметів виявляє працездатність і стійкість уваги, оскільки виключення предметів висуває великі вимоги до логічної обгрунтованості та правильності узагальнень. Як показує досвід експериментальної діяльності, учні з великим бажанням виконують завдання на індивідуальних комп'ютерах, роблять набагато менше помилок, відповідально ставляться до підбору анімаційних слайдів для своїх повідомлень.

Як відомо, діти з відхиленнями у розвитку не сприймають абстрактні словесні пояснення і особливо потребують наочної опори при засвоєнні навчального матеріалу. Наприклад, щодо теми «Міжміський залізничний транспорт» використовується презентація слайдів у вигляді заочної екскурсії залізничним вокзалом станції Томськ-1. На цьому уроці учні розглядають ілюстрації на слайдах, повторюють види транспорту, розподіляють залізничні засоби пересування за призначенням. Анімаційні слайди допомагають формувати у дітей чіткі зорові образи, що сприяє осмисленню інформації, що сприймається, її запам'ятовування. Більш ефективні результати з розвитку мислення та уявлень про навколишній світ у дітей з обмеженою розумовою здатністю будуть у тому випадку, якщо учні до віртуальної екскурсії побувають на об'єкті, що вивчається. Тоді предмети стають пізнаваними, це викликає підвищений інтерес учнів, вони охоче вступають у діалог, обмінюються думками, що сприяє розвитку мислення та зв'язного мовлення. Подібні екскурсії можна проводити авто – та авіавокзалами, музеями, театрами та іншими соціально значимими місцями. Як показують результати дослідницької діяльності, комп'ютерні технології сприяють розширенню інформаційного поля, розвитку зорового сприйняття, активізації пізнавальної сфери, що має велике значення при формуванні уявлень про навколишній світ у учнів спеціальних (корекційних) установ.


ГОУ ЛО "Приморська спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа - інтернат"
Конспект уроку з листа
У 3 класі
На тему: «Слова, що позначають предмети».
Підготувала педагог 3 класу
Ополченцева Є. А.
м. Приморськ
2014-2015р.
Тема уроку: Слова, що вказують на предмети.
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку: закріплення вміння співвідносити питання «Хто?», «Що?» зі словами, що позначають назву предмета.
Завдання уроку:
1. Формувати знання про слова, що позначають предмети.
2. Закріпити знання про одухотворені та неживі іменники (терміни не вводяться).
3.Вправляти у відмінності слів з питань «хто?», «що?».
4.Розвивати зорове сприйняття.
5. Виховувати інтерес до предмета, мотивацію до навчання.
Хід уроку:
1.Організаційний момент.
-Здрастуйте, хлопці. До нас на урок сьогодні прийшли гості, давайте повернемося до них та посміхнемося, подаруємо їм свій гарний настрій.
-Тепер, поверніться один до одного і теж посміхніться, а тепер всі очі на мене.
-Попрацювати годину настав. Тож час не втрачаємо і працювати починаємо.
Діти тихенько сідають на свої місця.
2.Перевірка домашнього завдання.
-Хлопці, до уроку я переглянула ваші зошити і на самопідготовці добре виконали роботу, наступні учні……………
3.Робота в зошитах.
А) Гімнастика для пальчиків
-Пальці роблять зарядку
Що б менше втомлюватися
А потім вони у зошитах
Букувати писати.
Б) Запис числа та класної роботиу зошитах.
-Хлопці, відкрийте зошити, відступіть від минулої роботи два рядки і запишіть число класна робота.
В) Хвилина чистописання.
-Хлопці, у мене на дошці розкидані літери.
-…….., прочитай ці літери.
-Які це букви?
-Давайте за допомогою стежки з'єднаємо ці літери в склади та запишемо їх.
За, ду, рі.
-Молодці, хлопці, давайте на якийсь час закриємо зошити і відкладемо їх убік.
4.Психологічний настрій.
-Погляньте, хлопці, яка за вікном хороша погода, нас вітає сонечко і дарує нам свої промінчики добра та щастя.
-Ой, хлопці, а подивіться, а на нашому уроці наше сонечко без посмішки і без промінчиків. Давайте по етапно виконуватимемо завдання сонечка і отримуватимемо від нього промінчики та посмішку за кожне правильне виконане завдання.
5. Введення у тему.
А) Діалог - розмова:
-Це що, …..? Це ножиці.
-Це хто, ….? Це хлопчик.
-Це що, …..? Це ліс.
-Це хто, …? Це метелик.
-Дякую, моїм помічникам, сідайте на місце. Хлопці, які питання я ставила до картинок?
-До яких слів предметів я ставила питання хто?
-До яких слів питання що?
-Які слова предмети живі?
-Які не живі?
Б) Правило.
-Про людей та тварин ми запитуємо – хто це? Про інші предмети питаємо – що це?
- ……, повтори, які слова відповідають питанням Хто? Що?
6.Первинне закріплення.
Інтерактивна дошка. Гра «Хто? Що?
-Ваше завдання розподілити слова у два стовпчики Хто? Що?
-Відкрийте свої зошити, відступіть один рядок від минулої роботи, розділіть половину листочка на дві рівні частини, як дверцята від шафки. У шафи дві дверцята однакові, на лівих дверцятах напишіть питання хто, а на правих дверцятах запишіть питання що.
-Виходимо по черзі і розподіляємо слова по стовпцях з коментарями, а ви, хлопці, записуєте слова у зошитах.
(перевірка посадки)
-Молодці хлопці, перевірте своїми очима, як записав сусід по парті слова, без помилок? Ви отримуєте перший промінчик, останній учень прикріплює до сонечка промінчик.
7. Фізкультхвилинка для очей.
8.Робота з підручником.
-Відкрийте підручник, де у вас закладка, на сторінці 143.
Давайте ще раз розглянемо слова і визначимо до них питання.
Прочитайте правило на сторінці 144.
-Розумнички, ви отримуєте ще один промінчик, …., прикріпи його до сонечка.
9. «Гра із сонечком»
-Діти, сонечко приготувало для вас картки, а щоб їх отримати, я кожній парті говоритиму слово, а ви відповідаєте мені питанням хто або що і коментуєте, чому вибрали це питання:
Кіт, м'яч, Маша, риба, лопата, Сашко.
-Кожна парта отримала свої картки і виконують завдання у себе в зошитах (контроль посадки) Один учень біля дошки записує пропозицію і над словами предметами ставимо питання хто чи що.
Інші пропозиції виконуємо самостійно.
-Молодці, хлопці, ви добре попрацювали і ви отримуєте ще один промінчик для сонечка. …., прикріпи до сонечка.
10. Підсумок уроку.
-Погляньте, хлопці, у нашого сонечка з'явилися всі промінчики і воно посміхається, дарує нам свою усмішку і зігріває нас своїми промінчиками, сонечко каже вам спасибі і дарує вам невеликі емблемки «сонечко» з правилом.
-Чи сподобався вам урок?
-Що нового впізнали?
-Ваше домашнє завданнябуде вивчити правило і записати сім словникових слівта підписати над ними питання хто чи що.
-Відкрийте щоденники та запишіть домашнє завдання.
…, повтори домашнє завдання. Що потрібно зробити на самопідготовці?
-А тепер приготуйтеся до наступного уроку, поверніться до гостей і побажайте подальшого гарного настрою своїми посмішками.
-Слідкуйте за посадкою: спинка рівна, зошит нахилена.
Задури
Голосні та приголосні
На дошці.
На дошці з'являється сонечко, без промінчиків і з сумним обличчям.
Хлопці виходять до дошки та отримують картинки та тримають їх перед собою: ліс, метелик, хлопчик, ножиці.
Хто? Що?
Хлопчик, метелик.
Ліс ножиці.
Хлопчик, метелик. (ці слова прикріплюються до дошки до питань Хто? Що? (Правило)) Ліс, ножиці.
Слайд №1
Слайд №2