Triedna hodina dobročinná záštita dobré skutky. Triedna hodina „charita a korupcia“. Funkcia peňazí ako prostriedku výmeny

Triedna hodina

"Cesta dobra"

Ciele a ciele:

formulár morálne vlastnosti rozvíjať u detí zmysel pre kamarátstvo, vzájomnú pomoc;

predstaviť koncept charity, ukázať jej úlohu v histórii a modernej spoločnosti;

rozšíriť si obzory slovná zásobaštudentov.
Vybavenie : plagát "kvet láskavosti"; vysvetľujúci slovník Ozhegov; nahrávanie piesne Y. Entina a M. Minkova "Cesta láskavosti", hudobné centrum.

Priebeh udalosti:
učiteľ:

Dnes si povieme niečo o kvalite, bez ktorej sa človek nedá nazvať človekom.

To slovo je vážne
Hlavné, dôležité
Čo to znamená
Veľmi potrebné pre každého.

Má starostlivosť a láskavosť
Teplo a láska.
Má to ašpiráciu
Príďte na pomoc

Znova a znova.

Táto kvalita
Žije v srdci mnohých
A bolesť iných
Nedovolí zabudnúť.

A je to dôležitejšie
Než krása tváre.
Hádajte, čo to je?
Láskavosť srdca!

O akej kvalite hovoríme? Áno, dnes budeme hovoriť o láskavosti.

Láskavosť... Láskavosť... Čo je to? Poďme sa pozrieť do výkladový slovník Ozhegov:

Dobre - všetko pozitívne, dobré, užitočné.

láskavosť - ústretovosť, súcit, priateľský prístup k ľuďom, túžba robiť dobro druhým.

Táto ľudská vlastnosť bola v každej dobe vysoko cenená a počas stáročí sa rozvíjala s cieľom uľahčiť život všetkým, vzájomnú komunikáciu, aby táto komunikácia prinášala radosť. Tu je niekoľko výrokov o láskavosti významných ľudí.(študent čítal)
"Laskavosť je úžasná vec. Zbližuje ako nič iné. Láskavosť nás zachraňuje pred osamelosťou, emocionálnymi ranami a nepozvanými urážkami." (Dramaturg V. Rozov).

"Nič nás nestojí tak lacno a necení si to tak draho ako zdvorilosť a láskavosť." (Miguel Cervantes)
"Laskavosť, to je vlastnosť, ktorú chcem získať viac ako ktokoľvek iný." (Leo Tolstoy)
"Skutočná láskavosť spočíva v dobromyseľnom prístupe k ľuďom." (Jean Jacques Rousseau)
Spomeňme si na príslovia a porekadlá o láskavosti.

(Žiaci vymenúvajú príslovia a porekadlá, ktoré si vopred vybrali. Niektoré príslovia sú napísané na tabuli, žiaci vysvetľujú ich význam.)

Bez dobrých skutkov nie je dobré meno.
Život je daný za dobré skutky.
Dobré slovo postaví dom, zlé slovo dom zničí.
Dobro sa nehľadá od dobra.
Milé slovo je polovica šťastia.
Je to zlé pre tých, ktorí nikomu nerobia dobre.
Dobrý skutok má väčšiu cenu ako bohatstvo.
Krásu berú roky, láskavosť nevezme.

Z nejakého dôvodu sa dnes ľudia hanbia byť láskaví. Naozaj moderný človek nepotrebujete súcit, empatiu, pozornosť, dobrú vôľu?

študent: Uctievajme láskavosť!
Žime s myšlienkou láskavosti:
Všetko v modrej a hviezdnej kráse,
Dobrá zem. Dáva nám chlieb
Živá voda a rozkvitnutý strom.
Pod touto večne nepokojnou oblohou
Poďme bojovať za láskavosť!
Básnik A. Čepurov

učiteľ: A koľko slov sa tvorí zo slova dobre!

Plagát zobrazuje "kvet láskavosti", na jeho lupeňoch sú napísané slová, deti ich čítajú a vysvetľujú význam.

Aký človek môže byť láskavý?
(Len ten, kto je vždy láskavý k ľuďom, kto nemyslí len na seba, ale aj na druhých, môže byť láskavý. Milý človek vždy berie ohľad na záujmy iných ľudí.)
- Myslíte si, že je ľahké byť skutočne láskavý? Aké pravidlá láskavosti treba dodržiavať, aby ste boli láskaví? (Milujte ľudí, ktorých poznáte a nepoznáte, povzbudzujte ostatných, aby mali dobré vzťahy, robte dobro pre blízkych, priateľov, nezáviďte, nebuďte zlí, nebuďte drzí atď.)
Kde a ako prejavujete láskavosť? Uveďte príklady zo svojho života, keď ste urobili niečo dobré pre iného človeka bez dôvodu, nie za odmenu. Aký dobrý skutok ste vo svojom živote urobili, aby ste boli šťastní vy a ľudia okolo vás?(Odpovede detí)
Študent : V ceste ležalo poleno,
Cestovateľov to rušilo.
Jeden povedal: "Nie je to dobré."
Povedal, a vedzte, že ste išli.
Druhý sa pozrel a potom si povzdychol,
A potom prekročil poleno.
Ale tretí cestovateľ zostal ticho.
Bol krehký a malý.
Mlčky si vyzliekol baranicu
A odstráňte poleno na stranu.
učiteľ: - Krič o svojom dobré skutky nestojí za to, pretože, ako hovorí príslovie: "Kto je skutočne dobrý, koná dobro v tichosti."
- Láskavý človek pomáha nielen ľuďom, pomáha všetkým okolo seba: vtákom, zvieratám, rastlinám. Naučiť sa byť skutočne láskavý je ťažké. Cesta k láskavosti nie je jednoduchá, človeka na nej čakajú vzostupy a pády, zlo aj dobro. Každý človek, veľký aj malý, má svoju vlastnú cestu k láskavosti.

Teraz vám prečítam úryvky z dvoch príbehov. Pozorne načúvať.
1. Študent, ktorý sa vracal zo školy, videl, ako stará žena, ktorá položila na lavicu ťažký balík, nemohla chytiť dych. Oslovil ju a ponúkol svoje služby. Pomáhal niesť náklad, hoci nebol na ceste.
Nabudúce, keď sa ponáhľal do školy, uvidel na križovatke starého muža, ktorý sa neodvážil prejsť cez ulicu. Chlapec k nemu pristúpil, chytil ho za ruku a odviedol na druhú stranu ulice. Práve keď sa mu starec chystal poďakovať, chlapec nebol blízko neho.
2 . Keď starý sused požiadal chlapca, aby jej kúpil mlieko v obchode, súhlasil, ale povedal, že sa mu má za to poďakovať.
- Analyzujte tieto situácie a povedzte mi, prečo boli vykonané dobré skutky? Čo by ste robili, keby ste boli chlapci?

Kde dobro vždy zvíťazí nad zlom? Samozrejme v rozprávkach.Mnoho spisovateľov sa vo svojej tvorbe obracia k téme láskavosti, láskavosti.

Ktorá z nich je šťastnejšia a prečo? Dokázať to.

Aké slová by ste zvolili na opis slnka? Môžete ho nazvať láskavým?

Povedali ste, že ak je človek láskavý a štedro sa delí s ostatnými, ako slnko v rozprávke, potom často viac získa ako stratí. Preto sa bohatí ľudia už dlho zapájajú do charitatívnej činnosti. Pozrime sa ešte raz do slovníka.

Dobročinnosť -poskytovanie materiálnej pomoci chudobným z milosrdenstva.
Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou činnosti obchodníkov je charita. Štedré dary pre verejné potreby, pre rozvoj kultúry a školstva, pre potreby cirkvi a zdravotníctva, starostlivosť o siroty, zdravotne postihnutých, bezdomovcov, väzňov a iné kategórie znevýhodneného obyvateľstva – to všetko bola bežná výdavková položka. pre ruských obchodníkov.

Častým javom bola výstavba budov na náklady jedného obchodníka alebo všetkých farníkov. Napríklad stavba katedrály Najsvätejšej Trojice, ktorá trvala viac ako pol storočia. Súpis darcov na výstavbu a obnovu katedrály zahŕňal väčšinu tomských obchodníkov: F.S. Tolkachev, P.V. Michajlov, D.I. Tetskov, N.E. Filimonov, A.M. Serebrennikov, N.I. Vereshchagin a mnoho ďalších. Ale aj medzi nimi Z.M. Tsibulského. Jeho dar predstavoval 150 000 rubľov.

Ďalším dôvodom dobročinnosti tomských obchodníkov boli potreby verejného vzdelávania, starostlivosti o siroty a deti chudobných rodičov. Obchodníci darovali školám a vysokým školám peniaze, stavebný materiál, budovy a knihy. Významným donorom pre potreby vzdelávania bola I.A. Erenev. Staval na Zaozerskom predmestí, kde mal garbiarne, dve školy a bol v nich čestným opatrovníkom, čiže všetky výdavky bral na seba.

Veľký vplyv na verejný život a rozvoj vzdelanosti zabezpečovali aktivity obchodníka Piotra Ivanoviča Makušina, ktorý spolu so svojím tovarišom obchodníkom V.V. Michajlov otvoril prvé kníhkupectvo na Sibíri 19. februára 1873, na výročie zrušenia nevoľníctva v Rusku. Následne P.I. Makushin začal obchodovať nielen s knihami, ale aj s papiernictvom, v roku 1880 bol otvorený hudobný obchod, takmer všetky školy a telocvične sa stali klientmi obchodného domu provincia Tomsk. Makušin sa zaoberal vydávaním Sibírskych novín.Na rozdiel od Tomských Gubernských vedomostí, Sibírske noviny uverejňovali správy zo Sibíri a Tomska, analytické, publicistické články, eseje, fejtóny. Niekedy materiály obsahovali kritiku Tomských úradov, čo spôsobilo zatvorenie novín v roku 1888. Keď noviny začali opäť vychádzať, ale pod novým názvom „Sibírsky život“, zaujímali obyvateľov Tomska viac ako tucet rokov.

Ďalšou oblasťou charitatívnych aktivít je skrášľovanie miest a zdravotná starostlivosť. Nemocnice sa stavali zo súkromných a verejných prostriedkov, upravovali sa parky a záhrady, dláždili sa ulice, stavali mosty. V Tomsku je zlatokop Ivan Dmitrievič Astašev známy svojou dobročinnosťou. Od roku 1844 udržiaval útulok Tomsk. Keď sa Astashev stal milionárom, postavil jeden z prvých kamenných domov v Tomsku, ktorý je stále dominantou Tomska (toto je budova Múzea miestnej tradície).

Obchodník Evgraf Ivanovič Korolev je známy tým, že postavil prvú kamennú divadelnú budovu v Tomsku na Moskovskom trakte, pomáhal aj pri výstavbe niekoľkých tomských kostolov, na vlastné náklady otvoril a udržiaval sirotinec a pravidelne daroval peniaze školské vzdelanie. Dobročinná činnosť obchodníka sa niesla v znamení štátnych vyznamenaní. Keď E.I. Korolev v roku 1900 zomrel, jeden zoznam jeho činov v prospech mesta zabral celý novinový stĺpec.

Ďalší veľký dar pre potreby mesta venoval S.S. Valgusov. Dostal povolenie postaviť bezplatnú budovu knižnice v Tomsku. Dary pre S.S. Valgusov bol na rovnakej úrovni ako dary iných sibírskych obchodníkov, ktorí neboli schopní prijímať dobré vzdelanie, oceňoval a miloval knižný biznis, snažil sa šíriť poznatky širšie, stimulovať písanie nových kníh.

Tomskí obchodníci neprešli okolo „Spoločnosti na pomoc“. fyzický vývoj". V Petukhovskej záhrade spoločnosť upravila v zime klzisko, v lete ihriská pre deti a dospelých, prijali herného inštruktora z Filippius, v záhrade položili chodníky pre cyklistov a na rieke upravili kúpele s plaveckou školou. . Spolok vykonával aj ďalšie aktivity spojené s veľkými výdavkami, z ktorých niektoré získaval darmi od tomských obchodníkov.

Pomerne často v Tomsku a ďalších mestách na Sibíri boli požiare, povodne a iné prírodné katastrofy. Obyvateľstvo zostalo bez strechy nad hlavou a bez potrebného majetku a obchodníci svojimi darmi pomáhali ľuďom postaviť sa na nohy. Napríklad 25. apríla 1882 vypukol požiar v Tomsku a v Zaozerye zhoreli tri bloky domov. Na druhý deň, 26. apríla, vypukol požiar v centrálnej časti mesta, na Sands. Ako prví zareagovali na katastrofu kráľovnini bratia, ktorí odovzdali rade 500 rubľov, aby ich rozdelili najchudobnejším obyvateľom mesta postihnutého požiarom, a tiež darovali 150 rubľov na prenájom koňa so sudom na nosenie vody. oheň. V budúcnosti sa okruh darcov na pomoc obetiam tohto požiaru rozšíril a množstvo darov sa mnohonásobne zvýšilo.

Napokon, Sibírčanom neboli cudzie ani vlastenecké dary. Počas dvoch najťažších vojen pre Rusko v 19. storočí (Vlastenecká vojna v roku 1812 a Krymská vojna v rokoch 1853-1855) sa na Sibíri zbierali finančné prostriedky na boj proti nepriateľskej invázii.

Zoznamy darcov a darcov sa dajú dlho rozširovať a nájdu sa medzi nimi aj celkom vzácne a originálne iniciatívy. Obchodník A. Kukhterin tak v roku 1892 vybavil profesorovu výpravu na vlastné náklady. Tomská univerzita S.I. Zalessky s cieľom študovať liečivé vlastnosti jazera Karachinsky v okrese Kainsky a nasledujúci rok expedíciu toho istého profesora financoval E. Korolev.

Starosť mestskej dumy o obchodníkov známych svojou dobročinnosťou bola dojímavá. Podľa rozhodnutia dumy boli ich portréty zavesené v budove mestskej dumy, vo verejnej banke, vo vzdelávacích inštitúciách nimi usporiadaných, ich mená boli tzv. vzdelávacích zariadení, ulice mesta.


študent: Keď na svahoch večnej márnivosti
Budeš unavený zúrivým útekom pred zlyhaniami,
Veďte kroky po ceste láskavosti
A radosť pomáha niekoho nájsť.
Bez ohľadu na to, ako život letí - neľutuj svoje dni,
Urobte dobrý skutok pre šťastie ľudí.
Aby srdce horelo a netlelo v tme,
Urob dobrý skutok – tak žijeme na zemi.

Dnes v Tomsku, podobne ako v iných mestách, existujú rôzne nadácie, ktoré podporujú tradície dobročinnosti. Nadácia Aleny Petrovej napríklad v roku 2011 vyzbierala viac ako 10 miliónov rubľov, ktoré budú použité na nákup liekov, hygienických potrieb, hračiek, písacích potrieb pre choré deti; organizovanie sviatkov a propagačných akcií; zariadení, opravy a údržby Rehabilitačného strediska, ako aj na pomoc všetkým deťom v núdzi. V novembri sa v našom regióne pod záštitou guvernéra Victora Kressa konala Dekáda dobročinnosti. V rámci Dekády charity boli zorganizované koncerty „Daruj úsmev“ pre veteránov, kampane „Od rodiny k rodine“ na zbieranie vecí pre rodiny s nízkymi príjmami a razie na pomoc osamelým a starším ľuďom. V Seversku sa konala akcia „Pomôžte deťom“ na zbieranie hračiek pre deti opustené rodičmi. Práve tu sa konala aj akcia „Soldier's Nový rok” zbierať novoročné darčeky pre vojakov. Vo všetkých školách kraja sa konali tematické podujatia otvorené lekcie, celomestské linky, súťaže kresieb, esejí, plagáty o láskavosti a milosrdenstve. Okrem toho vychádzali špeciálne čísla novín a rozhlasových relácií, konali sa športové hry, festivaly národných kultúr, výstavy v školských knižniciach.

A náš rozhovor chcem ukončiť nádhernou piesňou Y. Entina a M. Minkova

"Dobrá cesta" (deti spievajú pieseň)
Opýtajte sa prísneho života:
Ktorým smerom sa vydať
Kde na svete biela
Odísť ráno?
Nasledujte slnko
Aj keď cesta je neznáma
Choď, priateľu, vždy choď
Drahý Bože!

Zabudnite na starosti
Pády a vzostupy.
Nefňukaj, keď osud vedie
Nie ako sestra.
Ale ak je to zlé s priateľom,
Nespoliehaj sa na zázrak...
Ponáhľaj sa k nemu, vždy choď
Drahý Bože!

Ach, koľko bude iných
Pochybnosti a pokušenia!
Nezabudnite, že tento život
Nie detská hra.
Zažeň pokušenia
Naučte sa nevyslovený zákon:
Choď, priateľu, vždy choď
Drahý Bože!


Literatúra:

  1. "Učiteľská dielňa", autori L.A. Obukhova, N.A. Lemyaskina, Moskva "Vako", 2008.
  2. Príručka triednej učiteľky, autorky N.I. Derekleeva. Moskva "Vako", 2009
  3. Použité informácie z internetu:

Aplikácie:

  1. Gianni Rodari "Slnko a mrak"

Slnko sa veselo a hrdo valilo po oblohe na svojom ohnivom voze a štedro rozhadzovalo svoje lúče – na všetky strany!

A všetci sa bavili. Len oblak sa nahneval a mrmlal na slnku. A niet sa čomu čudovať – mala burácajúcu náladu.

- Ste utrácajúci! - zamračil sa oblak. - Deravé ruky! Hoď, hádž svoje trámy! Pozrime sa, čo vám zostáva!

A vo vinohradoch každá bobuľka zachytávala slnečné lúče a radovala sa z nich. A nebolo tam ani také steblo trávy, ani pavúk, ani kvet, nebola tam ani taká kvapka vody, ktorá by sa nepokúsila získať svoj kúsok slnka.

- No, utrácajte viac! - nepustil mrak. - Utrácajte svoje bohatstvo! Uvidíte, ako sa vám poďakujú, keď už nebudete mať čo zobrať!

Slnko sa ako predtým veselo kotúľalo po oblohe a rozdávalo svoje lúče v miliónoch, miliardách. Keď ich to spočítalo pri západe slnka, ukázalo sa, že všetko bolo na svojom mieste – pozri, každý jeden!

Keď sa to dozvedel, bol oblak taký prekvapený, že sa okamžite rozptýlil na krúpy. A slnko veselo špliechalo do mora.

2. Básničky a pesničky, ktoré je možné použiť počas vyučovacej hodiny.

„Laskavosť“ (slová N. Tulupovej, hudba I. Luchenok).


Láskavosť nezávisí od rastu,
Láskavosť nezávisí od farby.
Láskavosť nie je perník, ani cukrík.
Refrén: Len treba, treba byť láskavý
A v problémoch nezabúdajte jeden na druhého.
A zem sa bude točiť rýchlejšie
Ak budeme k vám milší.
Byť láskavý nie je vôbec ľahké,
Láskavosť nezávisí od rastu,
Láskavosť robí ľudí šťastnými
A na oplátku nevyžaduje odmenu.
Láskavosť nikdy nezostarne
Láskavosť vás zahreje od chladu.
Láskavosť žiari ako slnko.
Radujú sa dospelí aj deti.

L. Tatyanicheva
Vyjde draho
Ťažké cesty šťastia.
Čo dobré si urobil
Ako ste pomáhali ľuďom?
Toto opatrenie meria
Všetky pozemské diela
Možno vyrastie strom
Ile vyčistil rybníky?
Staviaš raketu?
Vodná stanica? Dom?
otepľovanie planéty
Svojou pokojnou prácou?
Ile pod snehovým popraškom
Komu zachraňujete život?
Robte dobré veci pre ľudí
Buďte sami milí.

Nestojte ľahostajne
Keď má niekto problémy.
Musíte sa ponáhľať na záchranu
Každú minútu, vždy.

A ak niekedy niekto
Váš úsmev vám pomôže
Si šťastný v ten deň?
Nebolo žité nadarmo
Aké roky žijete nie nadarmo!


Obecný rozpočtový vzdelávacia inštitúcia
„Priemerný všeobecná škola №12

s hĺbkové štúdium jednotlivé položky"

UČEBNÁ HODINA

"Charita a milosrdenstvo"

Koná sa v 3 triede "B".

Triedny učiteľ Travkina N.V.

Starý Oskol

rok 2013

Téma Láskavosť a milosrdenstvo.

Ciele: vzbudiť záujem o duchovné korene Ruská civilizácia;

vštepovať žiakom zmysel pre milosrdenstvo a súcit;

rozvíjať komunikačné schopnosti žiakov.

Prostriedky vzdelávania: multimediálny projektor, disk s diapozitívmi, tabuľa, stojan s plagátmi a kresbami, hudobný disk.

Toto je dobré

Posypte dobrým

Žiť dobre

Obleč sa pekne.

    Aktualizácia znalostí.

Oboznámenie sa so slovníkom a faktami z histórie

Milosrdenstvo- ochota niekomu pomôcť alebo niekomu odpustiť zo súcitu, ľudomilnosť. (Slovník S.I. Ozhegova)

Dobročinnosť- poskytovanie materiálnej pomoci chudobným z milosti súkromnými osobami. (Slovník S.I. Ozhegova)

Filantrop je bohatý mecenáš vied a umenia. (Slovník S.I. Ozhegova)

Zákon o charite bol prijatý v auguste 1995. „Dobrovoľnou činnosťou občanov a právnických osôb sa rozumie dobrovoľná činnosť občanov a právnických osôb na bezúročné (bezodplatné alebo zvýhodnené) prevody majetku na občanov alebo právnické osoby vrátane peňažných prostriedkov, nezištný výkon práce, poskytovanie služieb, poskytovanie inej podpory.

dobročinný deň 22. august. Deň milosrdenstva a lásky (v Rusku). Ďalší cirkevno-štátny sviatok u nás. Oslavuje sa od roku 2004. Vznikla na počesť 400. výročia nájdenia relikvií sv. Juliany Lazarevskej, ktorá žila v 17. storočí v meste Murom a ktorá sa preslávila vzácnym darom konať dobro trpiacich okolo nej

    stránka poézie

Slepec spieval, čo sa naučil od detstva,

Položil som ruku na batoh.

A nedobrovoľne sa ponoril do srdca

Či už pieseň, alebo bolesť duše.

oblaky zakrývajúce oblohu,

Vietor víril ponad stromy.

Slepý spieval a pýtal si chlieb,

Ponúknuť okoloidúcim ďalší chlieb...

Hieromonk Roman.

Aké pocity prežívate, keď ste v úlohe okoloidúceho?

A čo cíti slepý, keď okolo neho ľudia ľahostajne prechádzajú?

Čo je duchovný chlieb?

III. Sebaurčenie k činnosti

Ako chápete význam príslovia Bohatý nie je ten, kto veľa kúpil, ale ten, kto veľa rozdával? (Všetci žiaci v triede sa postavia do kruhu a odpovedia na otázku, odovzdajú čip susedovi.)

Učiteľ venuje pozornosť najcennejším a najzaujímavejším výrokom detí.

IV. Prezentácia.

V každej dobe sú súcitní ľudia. Cítia smútok a nešťastie niekoho iného ako svoj vlastný.

Bez súcitných ľudí by sa znásobila ľahostajnosť a ľahostajnosť k blížnemu. Svojím príkladom preukazujú milosrdenstvo v skutkoch. Z histórie vieme, ako bohatí súcitní ľudia z vlastných peňazí postavili nemocnice či jedálne, detské domovy či odborné školy. Všade vznikali aj domovy pre osamelých starých ľudí - chudobince. Ak súcitný človek nemal veľa majetku, snažil sa pomôcť blížnemu malým množstvom peňazí ( almužna). Dobré skutky sa nazývajú požehnania. Preto sa milosrdenstvo ľudí často nazýva charita a ľudia - dobrodincov.

Mená ruských filantropov, Demidov, sú známe ďaleko za hranicami Ruska. Boli to gramotní ľudia, ktorí urobili veľa pre rozvoj Ruska, školstva a vedy.

Uvažovali o tom všetky generácie Demidovovcov, ktorí milujú vedu a ctia osvietenie základ blaho akéhokoľvek štátu a predovšetkým im záležalo na sile a vitalite tohto základu vo svojej vlasti, v Rusku.

V mene toho predviedli skutočne výkony dobročinnosť, činy, ktoré vzbudzovali obdiv nielen v Rusku, ale aj v Európe, činy bohaté na nekonečné následky pre súčasníkov i vzdialené budúce generácie Rusov.

V. Práca v skupinách.

1. Zistite, čo každý z nasledujúcich ľudí potrebuje najviac.

Zdravie

chorý chlieb

Pohodlie siroty

Útulok urazený

Žobrák pokánia

Delikvent odpustenia

Liečivá šťava

2 . čo je lepšie? Podčiarknite odpoveď v každej dvojici slovies.

Počúvajte - kričte

Závisť - radujte sa

hádka - poddať sa

Urazený - odpusť

Natiahnite ruku - ukážte päsť

Pohodlie - mlčať

3 .Usporiadajte v logickom slede nasledujúce kroky duchovného rastu: dobré myšlienky, dobré meno, dobré slová, dobré skutky, dobrá pamäť.

Dobré myšlienky, dobré slová, dobré skutky, dobré meno, dobrá pamäť.

4 . Z nasledujúcich slov vyberte tie, ktoré dokážu opísať milosrdný človek:

Dobrosrdečný, ľahostajný, ľahostajný, dobrotivý, bezcitný, veľkorysý, súcitný, samoľúby, závistlivý, trpezlivý.

5 . Vyberte sedem charakteristík, ktoré by mal mať človek, ktorý robí charitu:

Buďte verní slovu a skutku.

Rešpektujte zákazníkov a partnerov.

Robte charitatívnu prácu.

Usilujte sa len o hromadenie bohatstva.

Naučte sa múdro riskovať.

Pracujte pre svoj vlastný prospech.

Je dobré poznať svoj produkt.

Byť schopný oklamať alebo lichotiť konkurentovi.

Majte bystrú a prezieravú myseľ.

Maj agilitu.

VI. Dialóg s učiteľom.

Akými skutkami možno rozdávať charitu?

(Charitatívny koncert, charitatívny veľtrh, charitatívny predaj, kampaň „Pomôžte pripraviť sa do školy“, zbierka vecí pre obete požiaru atď.)

Robili ste niekedy charitatívnu prácu?

(Benefičný koncert pre deti so zdravotným postihnutím, účasť na dobročinnom veľtrhu, zbierka vecí pre obete požiaru)

Boli vaši rodičia zapojení do charitatívnej činnosti?

Kto pozná patrónov našej školy? Ich portréty sú na čestnej tabuli na druhom poschodí. - - Aké dobré skutky robia pre našu školu?

Prečo sú potrební súcitní ľudia?

VII.Zhrnutie.

Očakávate pochvalu za svoje dobré skutky?

Je schopný urobiť dobro aj niekomu, kto je vám nepríjemný?

Myslíš ako prvé – je to dobré?

Je ľahké byť láskavým človekom?

VIII. Reflexia.

- Čo ste dnes pre seba považovali za užitočné?

Nájdite slová vzájomnej vďačnosti za spoločnú prácu na lekcii.

X. Domáca úloha.

Ako spomienku na dnešnú lekciu dostanete ľudskú dlaň vystrihnutú z papiera. Na tejto dlani sú napísané slová ľudovej múdrosti: Ruka darcu nezlyhá!" Pochopte so svojimi rodičmi, aký je význam tejto múdrosti. Čo znamená slovo - stať sa vzácnym? Zamyslite sa nad tým, kto teraz potrebuje vašu pomoc a poskytnite ju včas.

Podrobnosti (napísané na dlani) na prevod finančných prostriedkov na pomoc chorým deťom.

Môj dobrý priateľ, prosím

Nebojte sa konať dobro.

Ale ja sa len pýtam: nesťažujte sa

Prosím, dajte mi viac.

Nečakajte Ďakujem

Za to, čo ste urobili

Pre tie nečakané radosti

Obdarený láskavosťou.

Predstavenie piesne „By the Way of Kindness“

Literatúra:

    I. A. Kuzminová. Zdrojová štúdia. M. 2010

    Encyklopédia Cyrila a Metoda.

4

Šírka bloku px

Skopírujte tento kód a vložte ho na svoj web

Základná škola MKOU Mamontovskaya v mestskej časti Sokolsky

Región Nižný Novgorod

Triedna hodina

"Rob dobro"

Učiteľka matematiky a informatiky Zotova Lyubov Valerievna

AT posledné rokyživot našich „nových Rusov“ je pokrytý zvláštnym gustom v

štandard správania ako symbol životný úspech. Moderná mládež je inšpirovaná

myšlienka, že hlavnou vecou v tomto živote je potešenie a peniaze sú len prostriedkom

uspokojenie túžob. Medzitým je charakterizovaná ruská pravoslávna tradícia

úplne iný postoj k peniazom, bohatstvu. Najbohatší ruskí obchodníci,

preto mnohí z nich boli mecenáši umenia, zaoberali sa dobročinnosťou. Pre-

navrhovaný scenár triednej hodiny zoznamuje deti s menami najznámejších Rusov

patrónov P.M. Treťjakov a S.T. Morozov. Počas rozhovoru v pohode

vedúci pomáha deťom pochopiť motívy ich charitatívnych aktivít -

Ortodoxná etika a vlastenectvo. Hodina triedy na túto tému by bola vhodná

stráviť na Štedrý deň. Toto je čas na charitu a milosrdenstvo

úprimnú pozornosť všetkým, ktorí potrebujú našu účasť, pomoc a starostlivosť.

Tse či: rozšíriť porozumenie detí o tom, čo je charita,

patronát; oboznámiť s činnosťou P.M. Treťjaková, S.T. Morozov;

tvoria pozitívne morálne hodnotenie takých ľudských vlastností ako

milosrdenstvo, empatia, súcit; podporovať láskavosť,

úprimnosť; povzbudzovať deti k účasti na charitatívnych akciách.

Prípravné práce s deťmi

Vyberte si kreatívnu skupinu (7 detí), ktorá pripraví informačný blok

triedna hodina. Predmet a obsah informačného bloku možno prevziať z

scenáristické materiály.

Vybavenie

Portréty P.M. Treťjaková, S.T. Morozov, fotografia budovy Tretyakovskaja

galérie, reprodukcie obrazov zo zbierky Treťjakov, fotografia budovy Moskovského umeleckého divadla.

Dekor

Pred prestávkou triedna hodina napíšte na tabuľu tému, epigraf: „Boh dáva

bohatstvo na použitie a bude si na ňom vyžadovať účet. (príslovie)

triedny plán

ja Problémová situácia. Ako sa Dimka stal patrónom umenia.

II. Diskusia o situácii.

III. Informačný blok.

1. „Mecenáši, sponzori a dobrodinci“.

2. "Čin obchodníka Treťjakova."

3. "Sponzor" Moskovského umeleckého divadla.

IV. Interaktívna konverzácia.

IV. "Moderný Timurs".

v. VI. Zhrnutie.

Postup hodín v triede

I. Problémová situácia. "Ako sa Dimka stal filantropom"

Triedny učiteľ. Chlapci, pozrite sa na tabuľu, téma našej triedy

napísané na tabuli - "Robte dobro." Nižšie sú napísané ďalšie tri slová - "sponzor",

patróna a dobrodinca. Teraz budeme hovoriť o význame týchto slov.

Počúvaj prosím malý príbeh. Povedala mi to moja mama

žiak siedmeho ročníka.

Jej syn Dima má rád letecké modelovanie. Doslova každý týždeň lepí

niektoré nový model lietadla. Tieto modely sú všade v jeho izbe: na skrini, na

police, na stôl, pod posteľ. Mama sa snažila pomaly vyhodiť tieto produkty,

nejaký bojovník. A tak sa mama pustila do triku. Povedala, že tieto

model lietadla môže urobiť dobrý skutok. Musíme ich dať susedovým dvojičkám Sashe

a Serezha. Vo svojej veľkej rodine nie sú deti rozmaznané hračkami a ak Dimka

prineste im toľko skvelých modelov, deti budú mať skutočný

dovolenka. Tento nápad inšpiroval Dimka natoľko, že sa okamžite vrhol do zberu

darček pre susedov. Našiel som veľkú krabicu, v ktorej som všetko úhľadne umiestnil.

svoje modely a veľkoryso do nej nalial autíčka svojich detí. ZATVORENÉ

box a išiel na dvor, kde Sashka a Seryozhka osamelo kopali v pieskovisku.

Mama videla z balkóna, ako sa Dimka priblížil k chlapom, ako sa postavil pred nich

obrovská krabica, keď do nej deti nesmelo nazerali a neodvážili sa dotknúť

také bohatstvo. Mama sa vzdialila od okna, keď videla, že Dimka ide

spustiť svoje najväčšie lietadlo. Už z kuchyne počula radosť

detský smiech na dvore a uvedomil si, že testy vložky boli úspešné.

Dimka sa vrátila domov milá, šťastná a unavená ako Santa Claus

dvadsiaty piaty vianočný stromček. Okamžite nazval svoju priateľku Nathan „prirodzene

povedal: "Gratulujem mi, stal som sa patrónom umenia." Ale Natasha, ktorá počula jeho príbeh, nie

súhlasil s ním.

II . Diskusia o situácii

Triedny učiteľ.Čo si myslíte, prečo Natasha nesúhlasila

nazvať Dimka patrónom umenia?

Vzorové odpovede od detí:

Závidela.

Neverila, že je niečoho takého schopný.

Nevedela, kto je patrónom.

Chcela, aby jej Dimka dal všetky lietadlá.

Triedny učiteľ. Možno mal byť Dima nazvaný sponzorom detí?

Deti hovoria, že sponzor dáva peniaze, poskytuje finančnú pomoc a Dima

darované hračky.

Ako môžete nazvať Dimov čin?

Deti hovoria, že toto slovo je najlepšie na určenie Dimovho činu

"dobročinnosť".

AT Slovo „charita“ má dva korene: „dobrý“ a „stvoriť“. Aký dobrý skutok

vytvoril Dima?

Vzorové odpovede od detí:

Delil sa o svoje hračky, rozdával to, čo mu bolo drahé.

Deťom rozdával radosť.

Urobil prekvapenie, pripravil dovolenku pre chudobné deti.

Modely lietadiel nielen predstavil, ale aj ukázal, ako ich spustiť

leteli.

III . Informačný blok

"Mecenáši, sponzori a dobrodinci"

potrebuje to. Slávni ruskí obchodníci Prokhorov, Morozov, Ryabushinsky,

Mamontovci a ďalší sa aktívne zapájali do charitatívnej činnosti. Dali peniaze

na výstavbu škôl, nemocníc, prístreškov, jedální, prístreškov:

kultúrny rozvoj. Napríklad obchodníci Savva Mam ontov a Savva Morozov

patrón vied a umenia. Kto bol prvým patrónom? Na konci 1. storočia po Kr. e. v

Staroveký RímŽil Gaius Cylnius Maecenas. Podporoval básnikov Vergília

Choď vysielačka. Odvtedy sa všetci, ktorí financujú talentovaných ľudí, nazývajú patrónmi.

"Čin obchodníka Treťjakova"

Študent 3. Treťjakovská galéria je známa po celom svete. Je v Moskve.

Ruská maľba z Kyjevská Rus do súčasnosti. Toto múzeum vzniklo samostatne

de slávny filantrop Pavel Michajlovič Treťjakov.

Bohatí si ruské umenie pred revolúciou veľmi nevážili, snažili sa

kupovať a objednávať obrazy od cudzincov. Mnoho ruských umelcov

chudobný, dokonca hladný. Na pomoc národnej kultúre prišli skutoční ľudia

vlastenci, ktorí verili vo svoj ľud, verili v rozkvet svojej kultúry. Jeden z

takýmito vlastencami bol moskovský obchodník Pavel Michajlovič Treťjakov.

Priatelia žiaka 4. Pavla Michajloviča Treťjakova boli najlepší maliari. ale

Efimovič Repin a Ivan Nikolajevič Kramskoy. Treťjakov bol veľmi skromný

muž, nerád pózoval a odhaľoval sa. Umelcovi Kramskoyovi

sa ho podarilo chytiť počas choroby, keď Treťjakov neodolal. podľa-

pozrite sa na portrét patróna (zobrazuje ilustráciu z knihy).šikovný,

inteligentná tvár, šľachta, zdržanlivosť - vôbec nevyzerá ako obchodník,

podnikateľ. Skôr pripomína umelca alebo umelca.

Študent 5. Treťjakov si už v mladosti dal za cieľ vytvoriť galériu

vynechal jedinú výstavu, celý kapitál zdedený po otcovi odkázal

vytvorenie tohto múzea. „Dávajte ľuďom čo najviac, berte čo najmenej

sám“ – to bolo jeho pravidlom života. Obrazy si kupoval z vlastných peňazí

Repin, Kramskoy, Perov, Vasnetsov, Levitan, Shishkin, ďalší Rusi

umelci, ktorí ešte neboli nikomu známi, usporiadali výstavy. Potom on

Michajlovič Treťjakov.

"Sponzor" Moskovského umeleckého divadla

Študent 6. Každý vie, čo je Moskovské umelecké divadlo. Toto je divadlo, ktoré vytvoril Stanislavskij

a Nemirovič-Dančenko chceli, aby bolo divadlo prístupné ľuďom, takže

lístky na predstavenia boli lacné. Takéto divadlo však rozhodne treba

sponzor, filantrop, ktorý by neustále dával peniaze na kostýmy, kulisy,

platy umelcov, opravy. A potom prišiel na záchranu slávny moskovský obchodník

Savva Morozov.

Savva Morozov mal veľmi rád divadelné umenie, neustále navštevoval predstavenia

rôzne divadlá. Niektorým divadelným súborom pomohol peniazmi. Iba spýtal

aby táto pomoc nebola propagovaná.

Žiakovi 7. Morozovovi sa Stanislavské divadlo veľmi páčilo. HP samotná myšlienka

aby divadlo nebolo pre bohatých, ale pre ľudí. Savva Morozov sa stal jedným zo zakladateľov

predstavení, venovali veľké sumy peňazí a dokonca začali s rekonštrukciou budovy,

Mo Sám Rozov pozoroval stavenisko, osobne sa ponoril do všetkých detailov, on sám vypil bahno, maľované,

skóroval. Najnovšie technické zariadenia boli zakúpené v zahraničí a

javiskové vybavenie. Vo všeobecnosti Savva Morozov strávil

asi pol milióna rubľov. Stanislavského umelecké divadlo sa preslávilo dňa

celá mi R. Aj to je zásluha filantropa Savvu Morozova.

IV. interaktívny rozhovor

-Triedny učiteľ . Ďakujem chlapcom za zaujímavú formáciu.(Odvolávajúc sa na

Čo si myslíte, čo urobilo Treťjakova, Morozova a ďalších bohatých obchodníkov

míňať peniaze na charitu?

Vzorové odpovede od detí:

- Aj oni chceli byť slávni.

- Milovali umenie.

- Zľutovali sa nad umelcami.

- Boli vlastenci, chceli pomôcť ruskému umeniu.

- Jednoducho súcitili s ľuďmi.

Triedny učiteľ . Môžete mi prosím povedať, či P.M. Treťjakov a

S.T. Morozovskí patrioti?

Vzorové odpovede od detí:

- Samozrejme, môžete, pretože zachovali ruské umenie.

- Urazilo ich, že ruskí umelci žijú v chudobe.

- Sú patrioti, lebo milovali všetko svoje, domáce.

- Sú patrioti, pretože chceli, aby ľudia v Rusku nežili horšie ako v Rusku

Triedny učiteľ . Vskutku, boli to vlastenci, ktorí si robili starosti

budúcnosť Ruska. Pavel Michajlovič Treťjakov a Savva Timofeevič Morozov, ako

chválili. On a sa stali patrónmi nie pre vlastnú slávu, ale pre slávu

Vlasť, kvôli zachovaniu národnej kultúry. Naši ruskí obchodníci, ktorí

robil charitatívnu prácu pravidlo, ktoré sme prijali

epigraf na vyučovaciu hodinu (číta príslovie napísané na tabuli:"Boh dáva

bohatstvo a určite si to vypýta na účet. Čo si myslíte, aká "správa"

mali na mysli?

Vzorové odpovede od detí:

- Správa o peniazoch, kde ich minuli.

- Správa o tom, ako človek získal toto bohatstvo.

- Ak im Boh dal bohatstvo a oni ho minú na drobnosti, potom ich Boh potrestá

a vziať si bohatstvo.

- Účet dobrých skutkov, na ktoré peniaze išli.

Cool sprievodca eh. Mnoho „nových Rusov“ teraz kupuje jachty,

luxusné autá a sídla v zahraničí. Myslíte si, že môžu

Vzorové odpovede od detí:

- Nebudú mať čo povedať, pretože ich rodná zem z ich bohatstva nezbohatla.

- Nemajú právo predvádzať svoj luxus, ak je krajina taká chudobná.

- Hovoria, že poctivou prácou sa veľa peňazí nezarobí, tak sa ohlásia

za nepoctivé.

Triedny učiteľ . Čo mohli robiť ako

dobročinnosť?

Vzorové odpovede od detí:

- Postaviť školu, zrekonštruovať nemocnicu, štadión, plaváreň.

Ciele: rozšíriť porozumenie detí o tom, čo je charita, patronát; oboznámiť s činnosťou P.M. Treťjaková, S.T. Morozov; formovať pozitívne morálne hodnotenie takých ľudských vlastností, ako je milosrdenstvo, empatia, súcit; prispievať k výchove láskavosti, úprimnosti; povzbudzovať deti k účasti na charitatívnych akciách. Prípravné práce: poverte tvorivú skupinu (7 detí), aby pripravila informačný blok vyučovacej hodiny. Vybavenie: portréty P.M. Treťjaková, S.T. Morozov, fotografia budovy Treťjakovskej galérie, reprodukcie obrazov zo zbierky Treťjakov, fotografia budovy Moskovského umeleckého divadla. Návrh: napíšte tému vyučovacej hodiny, epigraf na tabuľu.

cl hodina.docx

Obrázky

Hodina na tému: Dobročinnosť, ročník 78 Metodické vypracovanie zhrnutia vyučovacích hodín pre 78 tried na tému: Dobročinnosť, záštita, dobré skutky. Boh dáva bohatstvo na použitie a bude z neho vyžadovať účty. Príslovie Život našich „nových Rusov“ bol v posledných rokoch obsiahnutý v médiách s osobitnou chuťou. Nákup jácht, futbalových tímov, kaštieľov a dekorácií slúži ako štandard správania, ako symbol úspechu v živote. Moderná mládež je inšpirovaná myšlienkou, že hlavnou vecou v tomto živote je potešenie a peniaze sú len prostriedkom na uspokojenie túžob. Medzitým sa ruská pravoslávna tradícia vyznačuje úplne odlišným postojom k peniazom a bohatstvu. Najbohatší ruskí obchodníci, podnikatelia XIX storočia. verili, že peniaze sú zodpovednosťou ľudí, takže mnohí z nich boli filantropmi, ktorí sa venovali charite. Navrhovaný scenár triedy zoznamuje deti s menami najznámejších ruských patrónov P.M. Treťjakov a ST. Morozov. Počas rozhovoru triedny učiteľ pomáha deťom pochopiť motívy ich charitatívnej činnosti, pravoslávnu etiku a vlastenectvo. Hodinu na túto tému by bolo vhodné stráviť počas vianočných dní. Toto je čas lásky, prejavu milosrdenstva, úprimnej pozornosti každému, kto potrebuje našu účasť, pomoc a starostlivosť. Ciele: rozšíriť porozumenie detí o tom, čo je charita, patronát; oboznámiť s činnosťou P.M. Treťjaková, S.T. Morozov; formovať pozitívne morálne hodnotenie takých ľudských vlastností, ako je milosrdenstvo, empatia, súcit; prispievať k výchove láskavosti, úprimnosti; povzbudzovať deti k účasti na charitatívnych akciách. Prípravné práce: poverte tvorivú skupinu (7 detí), aby pripravila informačný blok vyučovacej hodiny. Vybavenie: portréty P.M. Treťjaková, S.T. Morozov, fotografia budovy Treťjakovskej galérie, reprodukcie obrazov zo zbierky Treťjakov, fotografia budovy Moskovského umeleckého divadla. Návrh: napíšte tému vyučovacej hodiny, epigraf na tabuľu. Hodinový plán triedy I. Problematická situácia "Ako sa z Dimka stal filantrop." II. Diskusia o situácii. III. Informačný blok. 1. Patróni, sponzori a dobrodinci. jeden

2. Čin obchodníka Treťjakova. 3. "Sponzor" Moskovského umeleckého divadla. IV. Interaktívna konverzácia. V. Moderný Timurs. VI. Zhrnutie. Priebeh triednickej hodiny I. Problémová situácia "Ako sa stal Dimka patrónom umenia" Triedny učiteľ. Chlapci, pozrite sa na tabuľu. Téma našej vyučovacej hodiny je napísaná na tabuli „Robte dobro“. Nižšie sú uvedené ďalšie tri slová sponzor, filantrop a filantrop. Teraz budeme hovoriť o význame týchto slov. Vypočujte si malý príbeh, prosím. Povedala mi to mama siedmaka. Jej syn Dima má rád letecké modelovanie. Doslova každý týždeň Dima lepí nový model lietadla. Tieto modely sú všade v jeho izbe: na skrini, na policiach, na stole, pod posteľou. Mama sa snažila tieto produkty pomaly vyhodiť, no Dimka si to akosi vždy všimla a po zmiznutí ďalšieho bojovníka robila škandály. Potom matka pozvala svojho syna, aby urobil dobrý skutok. Povedala, že tieto modely lietadiel by mohli dostať susedné dvojčatá Sasha a Seryozha. V ich veľkej rodine nie sú deti rozmaznané hračkami a ak im Dimka prinesie také množstvo výborných modelov, deti budú mať skutočné prázdniny. Tento nápad chlapca natoľko inšpiroval, že sa okamžite ponáhľal zbierať darček pre susedove deti. Našiel som veľkú krabicu, úhľadne som do nej umiestnil všetky svoje modely a veľkoryso som do nej vysypal autíčka mojich detí. Zavrel krabicu a odišiel na dvor, kde Sashka a Seryozhka osamelo kopali na pieskovisku. Mama videla z balkóna, ako Dimka postavila pred deti obrovskú škatuľu, ako sa deti bojazlivo do nej pozerali a neodvážili sa dotknúť takého bohatstva. Mama sa vzdialila od okna, keď videla, že Dima sa chystá spustiť svoje najväčšie lietadlo. Už z kuchyne počula na dvore šťastný detský smiech a uvedomila si, že testy vložky boli úspešné. Dimka sa vrátila domov šťastná a unavená, ako Santa Claus po dvadsiatom piatom vianočnom stromčeku. Okamžite zavolal svojej priateľke Natashe a slávnostne oznámil: "Gratulujem mi, stal som sa patrónom umenia." Ale Natasha, ktorá počula jeho príbeh, s ním nesúhlasila. II. Diskusia o situácii Triedny učiteľ. Čo si myslíte, prečo Natasha nesúhlasila s tým, aby bola Dimka nazvaná filantropom? Vzorové odpovede detí: Žiarlila. Neverila, že je niečoho takého schopný. Nevedela, kto je patrónom. Chcela, aby jej Dimka dal všetky lietadlá. 2

Triedny učiteľ. Možno bolo potrebné nazvať Dima sponzorom detí? (Nie, nemôžete ho tak nazvať. Sponzor dáva peniaze, poskytuje finančnú pomoc a Dima dal hračky.) Ako môžete nazvať Dimov čin? (Slovo „charita“ sa najlepšie hodí na definovanie Dimovho činu.) Slovo „charita“ má dva korene: „dobrý“ a „stvoriť“. Aký dobrý skutok urobil Dima? Vzorové odpovede detí: Delil sa o svoje hračky, rozdával to, čo si vážil. Deťom rozdával radosť. Urobil prekvapenie, pripravil dovolenku pre chudobné deti. Predstavil nielen modely lietadiel, ale aj ukázal, ako ich spúšťať, aby lietali. III. Informačný blok 1. Patróni, sponzori a dobrodinci Žiak 1. Dobročinnosť je poskytovanie pomoci formou darov tým, ktorí to potrebujú. Slávni ruskí obchodníci Prokhorov, Morozov, Ryabushinsky, Mamontov a ďalší sa aktívne zapájali do charitatívnej činnosti. Dali peniaze na výstavbu škôl, nemocníc, útulkov, jedální, útulkov. Študent 2. Patróni sú dobrodinci, ktorí venujú peniaze na rozvoj kultúry. Napríklad obchodníci Savva Mamontov a Savva Morozov podporovali ruských umelcov, umelcov a hudobníkov. Filantrop je bohatý mecenáš vied a umenia. Kto bol prvým patrónom? Koncom 1. stor n. e. Gaius Cylnius Maecenas žil v starom Ríme. Podporoval básnikov Vergilia a Horatia. Odvtedy sa všetci, ktorí financujú talentovaných ľudí, nazývajú patrónmi. 2. Počin obchodníka Treťjakovského žiaka 3. Tretiakovská galéria je známa po celom svete. Je v Moskve. Ide o svetoznáme múzeum umenia, ktoré obsahuje majstrovské diela ruskej maľby od Kyjevskej Rusi až po súčasnosť. Slávny filantrop Pavel Michajlovič Treťjakov zhromaždil zbierku obrazov z vlastných peňazí. Bohatí si pred revolúciou ruské umenie veľmi nevážili, snažili sa kupovať a objednávať obrazy od cudzincov. Mnohí ruskí umelci boli chudobní, dokonca hladovali. Skutoční vlastenci, ktorí verili svojmu ľudu, verili v rozkvet svojej kultúry, sa zaviazali pomáhať národnej kultúre. Jedným z týchto vlastencov bol moskovský obchodník Pavel Michajlovič Treťjakov. Priatelia žiaka 4. Pavla Michajloviča Treťjakova boli najlepší maliari. Ale len dvom z nich sa podarilo urobiť celoživotný portrét patróna. Ide o Ilju Jefimoviča Repina a Ivana Nikolajeviča Kramskoya. Treťjakov bol veľmi skromný človek, nerád pózoval a odhaľoval sa. Umelcovi Kramskoyovi sa ho podarilo chytiť počas choroby, keď Treťjakov neodolal. Pozrite sa na portrét patróna (zobrazuje ilustráciu z knihy). Chytrá, inteligentná tvár, noblesa, zdržanlivosť, vôbec nevyzerá ako obchodník, podnikateľ. Skôr pripomína umelca alebo umelca. 3

Žiak 5. Treťjakov si už v mladosti dal za cieľ vytvoriť galériu ruského umenia. Polstoročie išiel k tomuto cieľu. Nevynechal ani jednu výstavu, na vznik tohto múzea odkázal všetok kapitál, ktorý zdedil po svojom otcovi. „Dávajte ľuďom čo najviac, berte čo najmenej“ bolo jeho životným pravidlom. Za svoje peniaze kúpil obrazy Repina, Kramskoya, Perova, Vasnetsova, Levitana, Shishkina a ďalších, pre nikoho neznámych ruských umelcov, usporiadal výstavy. Potom daroval svoju galériu Moskve. Vytvorenie galérie je skutočným počinom Pavla Michajloviča Treťjakova. 3. "Sponzor" Moskovského umeleckého divadla Žiak b. Každý vie, čo je MHT. Toto je divadlo vytvorené Stanislavským a Nemirovičom Dančenkom. V tomto divadle inscenoval svoje hry A.P. Čechov. Stanislavskij a Nemirovič Dančenko chceli, aby bolo divadlo prístupné ľuďom, aby lístky na predstavenia boli lacné. Ale takéto divadlo určite potrebovalo sponzora, filantropa, ktorý by neustále dával peniaze na kostýmy, kulisy, platy pre umelcov, opravy. A potom prišiel na záchranu slávny moskovský obchodník Savva Morozov. Savva Morozov mal veľmi rád divadelné umenie, neustále navštevoval predstavenia rôznych divadiel. Niektorým divadelným súborom pomohol peniazmi. Iba som požiadal, aby táto pomoc nebola propagovaná. Žiakovi 7. Morozovovi sa Stanislavské divadlo veľmi páčilo. Páčila sa mi samotná myšlienka robiť divadlo nie pre bohatých, ale pre ľudí. A Savva Morozov sa stal jedným zo zakladateľov tohto divadla. Doslova pre nich žil: chodil na všetky skúšky a predstavenia, dával veľké sumy peňazí a dokonca začal prestavovať budovu. Morozov sám sledoval stavenisko, osobne sa ponoril do všetkých detailov, pílil, maľoval, tepal. Najnovšie technické prístroje a vybavenie javiska boli zakúpené v zahraničí. Vo všeobecnosti Savva Morozov minul na umelecké divadlo asi pol milióna rubľov. Stanislavského umelecké divadlo sa preslávilo po celom svete. Aj to je zásluha filantropa Savvu Morozova. IV. Interaktívna konverzácia Triedny učiteľ. Ďakujem chlapci za zaujímavé informácie. (Obráti sa k triede.) Čo podľa vás prinútilo Treťjakova, Morozova a ďalších bohatých obchodníkov míňať peniaze na charitu? Vzorové odpovede detí: Aj oni sa chceli stať slávnymi. Milovali umenie. Zľutovali sa nad umelcami. Boli vlastenci, chceli pomôcť ruskému umeniu. Jednoducho súcitili s ľuďmi. Triedny učiteľ. Môžete mi prosím povedať, či P.M. Treťjakov a S.T. Morozovskí patrioti? Vzorové odpovede detí: 4

Triedny učiteľ. Po vojne všetci chlapci a dievčatá snívali o tom, že budú ako Timur, hrdina príbehu Arkadyho Gajdara „Timur a jeho tím“. Priekopník Timur bol ušľachtilý, odvážny, odvážny a silný. Zostavil tím chlapcov a dievčat, ktorí bránili slabších, pomáhali rodinám frontových vojakov a robili veľa dobrých a užitočných skutkov. Timurovci zároveň zachovávali mlčanlivosť, aby o ich dobrých skutkoch nikto neuhádol. Na brány tých domov, ktoré vzali pod svoju ochranu, nakreslili päťcípu hviezdu. Chlapci, všetci viete, že sa blížia jasné a radostné Vianoce. Vianočné dni sú časom lásky, prejavovania milosrdenstva, úprimnej pozornosti každému, kto potrebuje našu účasť, pomoc a starostlivosť. Zamyslime sa nad tým, čo môžeme urobiť pre iných ľudí. Kde nájdeme adresy pre charitu? Vzorové odpovede detí: Svoje hračky a detské knižky môžete darovať deťom z viacpočetných rodín. Môžete kúpiť potraviny pre starú pani vedľa. Môžete si upratať dvor, športovisko. Môžete sa zastať slabých, ktorých všetci urážajú. Triedny učiteľ. Blíži sa zimná dovolenka. V týchto prázdniny budete mať veľa zábavy, darčekov. A niekto bude v týchto dňoch ukrátený aj o to najnutnejšie. Pozrite sa okolo seba a určite uvidíte tých, ktorí potrebujú pomoc. Títo ľudia žijú blízko vás, vo vašich domoch a dvoroch. Pomôžte im akýmkoľvek spôsobom: skutkom, milým slovom, maškrtou a tento sviatok bude pre vás ešte radostnejší. VI. Zhrnutie Triedny učiteľ. Čo zaujímavé ste sa dnes naučili? Možno ťa niečo prinútilo zamyslieť sa? Vzorové odpovede detí: Zisťoval som, kto sú sponzori, mecenáši, filantropi. Dozvedel som sa o tom, kto vytvoril Treťjakovskú galériu. Počul som o Savvovi Morozovovi, ktorý pomáhal umeleckému divadlu. Myslel som na to, že pre iných obchodníkov je škoda dať toľko peňazí, teraz ich nikto nepozná a ľudia si s vďakou spomínajú na Treťjakova a Morozova. Keby tu teraz boli Timurovci, stal by som sa členom ich tímu. 6

Vyučovacia hodina pre žiakov 3. ročníka

Vek účastníkov (9-10 rokov)

Deti a rodičia organizujú v meste útulky pre zvieratá bez domova.

Dobročinná lekcia.

Ciele:

1. Uveďte počiatočnú predstavu o myšlienkach charity.

2. Rozšírte pojmy „dobro“, „charita“.

3. Predstaviť pojem charita, ukázať jej úlohu v histórii a modernej spoločnosti.

4. Prebuďte v deťoch túžbu poskytnúť všetku možnú pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Vybavenie skrine:

1. plagát zobrazujúci lupienky harmančeka, kde je na každom lupene vytlačený výrok o dobrote;

2. portréty dobrodincov;

3. príslovia a porekadlá;

4. samostatné karty s rôznymi vlastnosťami ľudí

Počas tried:

    Organizovanie času. Správa k téme.

Chlapci, ako chápete význam príslovia „Bohatý nie je ten, kto veľa kúpil, ale ten, kto veľa rozdával?

Dnes máme s vami nezvyčajná lekcia, a o čom sa bude diskutovať v tejto lekcii, sa teraz naučíme pomocou nápovedy.

Učiteľ číta báseň

Dobre si ty a ja!

Dobrá je celá naša Zem!

Dobrá je dovolenka v rodine,

Dobrá je jarná pieseň potoka,

Dobré sú radosti mora a smiech,

Vitajte je krásne ako leto!

Keď sú mama a otec nablízku - vitajte!

A ľudia sa chodia usmievať do metra

Vo všeobecnosti je dobrota niečo také,

Čo sa niekedy nedá vysvetliť!

Tak čo, uhádli ste, o čom bude naša lekcia?

V lekcii sa dozvieme, čo je charita, pokúsime sa pochopiť, čo je to charita a aké sú ciele charity.

2. Hlavná časť.

Koľkí z vás vedia, čo je to charita? (odpovede detí)

Kto sa zapojil do charitatívnej činnosti? (odpovede detí)

Komu a prečo radšej pomáhajú?(odpovede detí)

láskavosť - je to vnímavosť, úprimná dispozícia voči ľuďom, túžba robiť dobro druhým.

Môže byť človek prinútený byť láskavý?

Je možné stať sa na chvíľu láskavým? Reflektovať.

Chlapci, prečítajme si príslovia a porekadlá napísané na tabuli a vysvetlíme si ich význam.

Nechváľ sa striebrom, ale chváľ sa dobrotou.

Dobrí ľudia umierajú, ale ich skutky žijú ďalej.

Je to zlé pre tých, ktorí nikomu nerobia dobre.

Dobré skutky sú odmenené dobrými skutkami.

Kto má rád dobré skutky, tomu je život sladký.

Tu by som rád pripomenul ľudovú múdrosť: „Najhoršie na tom, mať príležitosť, je nerobiť dobro niekomu, kto to potrebuje“

V dávnych dobách sa dobré skutky nazývali „dobré“, odtiaľ pochádza nové slovo „charita“.

Dobročinnosť - to sú činy a skutky zamerané na verejné blaho, len tak.

Chlapci, zamyslite sa a povedzte, ako môžete nazvať osobu, ktorá robí dobré skutky, venuje sa charitatívnej činnosti (filantrop).

A kto môže byť dobrodincom? (jedna osoba, rodičia, trieda, podnik, závod atď.)

Príbeh učiteľa

Charitatívne aktivity môže vykonávať jedna osoba alebo veľký podnik. Pomáhame druhým, pretože máme chuť to robiť. Nevraciame, robíme vedomú voľbu, takže proces pomáhania by nám mal priniesť radosť. Pomoc veľkých podnikov sa spravidla vyjadruje prideľovaním finančných prostriedkov na opravu detských ústavov, na nákup počítačových tried v školách, na nákup hračiek a oblečenia pre detské domovy, na rozvoj detských tvorivých tímov, športové kluby. Umelci veľmi často organizujú veľké koncerty, predstavenia a všetky vyzbierané peniaze za vstupenky presúvajú do detských domovov, domovov dôchodcov, internátnych škôl pre zdravotne postihnutých, teda bezplatne pomáhajú tým najbezbrannejším ľuďom.

Dobročinnosť môže smerovať na ochranu kultúrnych pamiatok, ochranu životné prostredie. Niektorí ľudia dávajú peniaze Vedecký výskum darovať knihy, obrazy, starožitnosti do knižníc, galérií, miestne historické múzeá, múzeá umenia.

Takíto bohatí ľudia, ktorí podnecujú rozvoj vedy, umenia, robia akékoľvek dobré skutky a záväzky, sa nazývajú PATRÓNI.

Toto slovo je priezvisko rímskej postavyGaius Zilniy Maecenas ktorý žil v jastoročia pred Kristom, obdivovateľ umenia, patrón básnikov.

(Ukážka fotografií s vysvetlením)

Uvádzajú sa príklady niektorých ďalších dobrodincov a patrónov (s ukážkou portrétov)

Pavel Michajlovič Treťjakov

Narodil sa v dedičnej kupeckej rodine. Láska k umeniu z neho urobila vášnivého zberateľa obrazov ruských umelcov. V roku 1892 daroval Treťjakov svoju slávnu galériu Moskve. Dodnes je to múzeum svetového významu.

Agnes Gonja Boyagiu známy svetu ako Matka Tereza

Táto žena sa stala príkladom lásky a starostlivosti o druhých. Už ako dievča pevne vedela, že jej služba Bohu bude spojená so službou chudobným. Pomáhala chorým a umierajúcim chudobným a obklopovala ich láskou, starostlivosťou a útechou. Zorganizovala prvú kliniku pre infikovaných AIDS, vytvorila prístrešky pre pacientov v Harleme. V roku 1779 po obdržaní nobelová cena svet, plne ho vložil do svojho poslania.

Takže manželka prvého prezidenta ZSSRRaisa Maksimovna Gorbačovová bola predsedníčkou medzinárodného združenia „Hematológovia sveta pre deti“, osobne sponzorovala Ústrednú detskú klinickú nemocnicu v Moskve. Pomáhali deťom s chorobami krvi.

Vynikajúci ruský hudobník známy svojimi charitatívnymi aktivitamiMstislav Rostropovič - Prezident Charitatívnej nadácie, ktorá poskytuje pomoc detským zdravotníckym zariadeniam v Ruskej federácii.

Viete, že v dnešnom 21. storočí je módou byť milý, chápavý, empatický, robiť dobro?

Dlhé roky spevákAnita Tsoi realizuje programy na pomoc deťom v ťažkej situácii životná situácia a deti so zdravotným postihnutím.

Pozrime sa na pár príkladov, kedy pomoc filantropov zachránila ľuďom životy.

Chlapci, povedzte mi, môže sa niekto stať filantropom? (odpovede detí)

metodické komentáre.

Venujte pozornosť kvalitám ľudí napísaných na tabuli. Diskutujte a odstráňte tie vlastnosti, ktoré patróni nemôžu mať.

MILOSRDENSTVO SEBECKO

ZÁVISŤ SPRAVODLIVOSŤ Chválenie

úprimnosť láskavosť prefíkanosť

Chamtivosť

Po dokončení úlohy musí učiteľ priviesť deti k myšlienke, že je potrebné v sebe rozvíjať vlastnosti, ktoré sú vlastné filantropovi.

Charita našla svoj odraz aj v ruštine ľudové rozprávky. Spomeňte si na rozprávku"Labutie husi", aké dobré skutky vykonala hrdinka tejto rozprávky napriek osobným problémom? (diskusia: pomohol jabloni zhodiť jablká, vytiahol koláče z pece, odstránil kamene, ktoré prekážali v rieke)

"Ryaba Hen" (utešovaní vzlykajúci starí ľudia - zniesli zlaté vajce)

Chlapci, môžeme poskytnúť nejakú charitatívnu pomoc? komu? Čo? (Napríklad: materská škola. Zbierajte knihy, dávajte deťom hračky, pomáhajte odpratávať sneh na ihrisku, zametajte chodníky, ukážte deťom scénu z MATERSKÁ ŠKOLA, vyrobte a zaveste kŕmidlá pre vtáky ...)

A čo je najdôležitejšie, musíme si uvedomiť, že dobročinnosť jeneustála pomoc skôr ako pomôcť raz na nálade.

Milý je ten, kto má rád ľudí, pomáha im, s takým je všade dobre. Dobrý človek má rád prírodu. Láska dobrý človek, jeho pomoc ho hreje ako jemné jarné slnko.

Nestojte ľahostajne

Keď má niekto problémy.

Musíte sa ponáhľať na záchranu

Každú minútu, vždy.

A ak niekto pomôže

Vaša láskavosť a váš úsmev

Ste šťastní, že deň nebol prežitý nadarmo,

Aké roky žijete nie nadarmo!

3. Reflexia študentov

Čo nové ste sa naučili v lekcii?

Aké nové koncepty ste získali?

Kto sú patróni, čo je charita?

Aké závery ste pre seba urobili z toho, čo ste počuli a videli v lekcii?

Oznamujeme teda začiatok operácie Týždeň knihy. Porozprávajte sa doma s rodičmi o tom, aké knihy by ste mohli darovať škôlke.

A chcem vám zaželať, aby ste nezavreli svoju dušu za dobré skutky a boli vždy pripravení pomôcť Tažké časy každému, kto to potrebuje. Ale pomoc by mala byť nepostrehnuteľná, nezaujatá. Ak robíte dobrý skutok, nemali by ste kričať, aký ste šľachetný. Skutočná šľachta je ticho, zostáva v tieni. Buďte láskaví a dobrota sa vám vráti.

Ponáhľajte sa robiť dobré skutky chlapci. A nech sa vám pieseň „Kráčame cestou dobra“ stane spoločníkom dobrého skutku, textom. Y. Entina, hudba. M. Minkovej.

Piesňové vystúpenie detí

Informačné zdroje

1. VI Štátna Treťjakovská galéria. História a zbierky.

Vydavateľstvo "Art", 1986

2. Medzinárodná súťaž "Lessons of Charity": materiály metodologický vývoj charitatívne lekcie.- Samara: Artel, 2012

MBOU stredná škola č.3, Rasskazovo

Učiteľka na základnej škole