Планування уроків з. Підготовка до уроку планування уроку. види планів. Перевірка домашнього завдання

План уроку – це короткий описнавчального заняття із зазначенням його тематики, цілей, ходу проведення та можливих форм педагогічного контролю.

План уроку складається педагогом заздалегідь до проведення заняття і може бути перевірений представниками адміністрації навчального закладу (директором або його заступником навчальної роботи) як безпосередньо після закінчення або перед початком уроку, так і заздалегідь. У деяких навчальних закладах існує практика складання планів занять, що проводяться педагогом, на певний період заздалегідь (наприклад, на наступний семестр). Це дозволяє адміністрації та методистам заздалегідь виявити вразливі місця у навчальному процесі та вказати на них педагогові для того, щоб він провів роботу з їх усунення і, тим самим, змінив структуру уроку. Щоправда, зазначимо, що у будь-якому навчальному закладііснує робоча програма, а в школі складається спеціальний календарний план, тобто. свого роду «розклад», де докладно зазначено, коли, на яку тему та в якій кількості проводитимуться уроки з цього предмету.

Проте з поняттям «план уроку» будь-який педагог вперше стикається у виші, вивчаючи такі дисципліни, як «Загальна педагогіка» та «Методика викладання» (в останньому випадку йдеться про викладання конкретно взятого предмета, наприклад, англійської мови, і структура, цілі та характер контролю сформованості навичок та умінь можуть змінюватись). План уроку, зокрема, має написати кожен студент-практикант, який проходить навчальну та державну практику; план уроку нерідко є однією зі складових курсової, випускної кваліфікаційної роботи і навіть дисертації в галузі педагогіки та методики викладання.

У той же час, навіть деякі педагоги самі не завжди можуть відповісти на запитання: «Яким саме має бути план уроку?», що він являє собою або, точніше сказати, повинен уявляти, яким його хотіли б побачити директор чи завуч школи?

План уроку складається з кількох частин:

  • Формулювання теми уроку,
  • Цілей уроку,
  • Вказівки засобів навчання,
  • Хода уроку,
  • Описи домашнього завдання(або іншої форми контролю та способу закріплення відповідних навичок та умінь).

Зупинимося на кожній із них докладніше.

Тема урока

Цей вислів говорить саме за себе: педагог як автор уроку (невипадково багато вчених-педагог називають урок однією з форм педагогічного мистецтва, а в науці успішно прижилися такі терміни, як «авторська методика» і «авторська школа») повинен лаконічно і недвозначно вказати, чому саме присвячено урок. Наприклад, тема уроку може бути сформульована таким чином: «Ступені порівняння прикметників».

З цієї фрази випливає, що урок буде присвячений знайомству учнів з граматичними особливостямиімені прикметника у ступенях порівняння і тому, як ці слова використовуються у мові. Тема уроку має відповідати робочій програмі, вона вказується як для звіту перед керівництвом школи, а й публічно оголошується учням на початку заняття, а часто й пишеться на класній дошці перед уроком. Отже, тут необхідне вміння чітко та гранично стисло сформулювати всю суть уроку.

Мета уроку

Класична методична наука виділяє три основні цілі уроку:

  • Освітню,
  • Розвиваючу та
  • Виховну.

Звичайно, урок як методичне ціле сам у собі містить у собі єдину загальну мету, але вона може поділятися залежно від того, про який урок йдеться, який предмет викладається, яка учнівська аудиторія та інших аспектів.

Так, освітня метавключає набір тих навичок і умінь, які повинні бути сформовані або закріплені в процесі заняття. Наприклад: «Формування уявлення про пасивну заставу дієслова як граматичної категоріїта про його використання у мові».

Розвиваюча метавключає в себе те, що має допомогти розвитку логічного мислення, здатності критично оцінювати та зіставляти факти, події та явища та формувати власну думку про це. Наприклад, розвивальна мета заняття може бути сформульована таким чином: «Здатність до диференціації дійсної та пасивної застави та самостійного вибору критеріїв використання даних граматичних конструкцій».

Виховна мета- тут все досить очевидно: педагог повинен вказати, яке виховне навантаження вбирає в себе навчальний матеріал, що вивчається. Наприклад, якщо вивчається ввічлива форма дієслова другої особи однини, можна зазначити, що виховною метою уроку є «розвиток культури мови та поважного поводження з оточуючими людьми в суспільстві».

Хід уроку

Хід уроку – це послідовність дій, скоєних вчителем у процесі уроку.Їхня кількість не обмежена і залежить від характеру заняття. Однак при побудові ходу уроку не слід забувати, що він обмежений у часі, і вчитель повинен обмежитися сорока п'ятьма хвилинами. Так, наприклад, поширений наступний хід уроку (з прикладу уроку російської):

  1. Привітання (1 хвилина).
  2. Мовленнєва розминка (5 хвилин).
  3. Перевірте правильність виконання домашнього завдання (6 хвилин).
  4. Фронтальне опитування (4 хвилини).
  5. Пояснення нового матеріалу (десять хвилин).
  6. Опитування за новим матеріалом (п'ять хвилин).
  7. Виконує вправу біля дошки (десять хвилин).
  8. Підбиття підсумків уроку (3 хвилини).
  9. Оголошення домашнього завдання та пояснення до нього (1 хвилина).

Однак наведений приклад не обмежується лише найменуванням дій педагога: він повинен коротко письмово пояснити, що включає кожна частина уроку(наприклад, які питання задані учням, яка саме вправа виконувалася, про пояснення якого матеріалу йшлося, що включала мовленнєва розминка (припустимо, утворення наказового способу запропонованих дієслів).

Домашнє завдання

Домашнє завдання – це одна з основних форм педагогічного контролю рівня сформованості відповідних навичок та умінь та їх глибшого закріплення. Тому домашнє завдання не може існувати у відриві від основної суті уроку. Наприклад, якщо вивчалася пунктуація при перетворенні прямої мови в непряму, то домашнє завдання повинно являти собою вправу, присвячену вивченню цієї теми, або інше завдання, розроблене та запропоноване самим вчителем і записати це у зошитах, тим самим буде задіяна не тільки основна суть заняття, а й міжпредметний зв'язок із вивченням літератури). Однак домашнє завдання за своїм розміром має перевищувати 1/3 обсягу вивченого під час уроці матеріалу.

Вище ми розглянули, що саме складається урок. Сподіваємося, що ця інформація допоможе вчителю грамотно спланувати майбутній урок, хоча, на нашу думку, тут немає і не може бути якогось універсального «рецепту»: все залежить від розглянутих особливостей заняття, дисципліни, що викладається, і… творчої фантазії педагога.

«Тільки той учитель може стати справжнім майстром своєї справи, який добре вивчить, що мають знати учні та яким шляхом досягти цих знань».

В.А.Сухомлинський

Пам'ятка зі складання робочого плану уроку

Загальною функцієюуроку є цілісне формування та розвиток особистості школяра на основі розвиваючого та виховного навчання.

Щоденне плануваннязанять вкрай необхідне ефективного втілення у життя ваших задумів. Складаючи план уроку, насамперед звертайте увагу на цілі, яких ви маєте намір досягти. У довільній формі складіть список цілей, вирішенню яких буде присвячено заняття, і, ґрунтуючись на ці цілях, продумайте, який матеріал і яким чином піднести учням на уроці.

Мета уроку включає, з одного боку, передбачення можливих результатів, закладених у цій ситуації навчально-виховного процесу, а з іншого, програму дій вчителя та учнів, спрямовану на отримання бажаного результату.

"Хто не знає, куди прямує, дуже здивується, що попа не туди." Марк Твен.

Конспекти уроків з цього розділу складаються із зазначенням:

    № уроку;

    його цілей (освітньої, розвиваючої та виховної);

    типу уроку (урок з ознайомлення з новим матеріалом; урок із закріплення вивченого; урок перевірки знань, умінь та навичок; урок із систематизації та узагальнення вивченого матеріалу);

    розподіл основних етапів уроку за часом;

    етапів формування базових понять (введення поняття; приведення прикладів, до яких застосовується дане поняття; виділення суттєвих та несуттєвих ознак поняття; визначення поняття, заснованого на суттєвих ознаках);

    методів навчання: усне (індивідуальне, фронтальне) або письмове (самостійна, контрольна робота, диктант) опитування; лекція, пояснення, проблемне пояснення, розповідь, бесіда, розповідь з елементами розмови, самостійна робота з джерелом інформації, вправа, рольова гравиконання вправ і завдань у звичайній або ігровій формі і т.д.;

    прийомів роботи: складання схеми, робота з таблицями, робота з текстом підручника, складання опису і т.д.

До розроблених уроків необхідно підготувати (або підібрати) демонстраційні та дидактичні, можливо електронні матеріали.

Приступаючи до створення плану-конспекту уроку, слід пам'ятати, що завдання окремих уроків, що плануються, повинні виступати як складова частиназагального завдання теми, що вивчається. Компоненти знань, що розкриваються на уроці, повинні забезпечувати частину вирішення того чи іншого цілісного завдання. Конкретні завдання окремих уроків слід розглядати у взаємозв'язку коїться з іншими.

Поурочне планування занять необхідно складати таким чином, щоб воно не тільки дозволяло повідомляти учням певні знання, формувати вміння, а й забезпечувало їхню міцність, давало можливість деякі вміння «зробити» навичками.

При складанні планів-конспектів окремих уроків необхідно враховувати, що активність розумової діяльності в процесі ознайомлення з матеріалом зростає, якщо учень виконує конкретне завдання, що допомагає глибше зрозуміти даний матеріал, і при цьому дотримуються такі умови:

1) поставлене завдання спрямовує зусилля учня використання певного розумового прийому;

2) учень має знання, необхідні для виконання цього завдання, і навички застосування даного прийому;

3) цей прийом відповідає змісту матеріалу, і чим більшою мірою відповідає тим сильніше активізує діяльність.

Активізувати розумову діяльність учнів на занятті можна, і з використанням дидактичного правила, що свідчить, що спочатку вчитель ставить конкретне завдання, яке мають виконувати учні у процесі ознайомлення з матеріалом, і лише потім пропонує їм читати підручник, слухати пояснення вчителя, викликаного учня.

Підбираючи завдання до заняття, важливо враховувати, що вони повинні бути посильними для всіх учнів, інакше вони втрачають впевненість і послаблюють увагу. Усі учні повинні мати знання, вміння і навички, необхідні виконання завдання, інакше частина класу не бере участі у роботі. Усі учні повинні бути впевнені, що впораються із завданням.

Якщо розуміти методи навчання як упорядковані способи взаємопов'язаної діяльності вчителя та учнів, спрямовані на досягнення цілей навчання як засіб освіти та виховання, то опис кожного методу навчання має містити опис:

1) навчальної діяльності вчителя;

2) навчальної (пізнавальної) діяльності учня;

3) зв'язок між ними чи способи, якими навчальна діяльність вчителя управляє пізнавальної діяльністю учнів.

Такий підхід повинен знайти свій відбиток у плануванні окремих уроків, які у центр уваги особистість учня.

Для планування окремих уроків можна використовувати такі структурні одиниці уроку:

    Організація початку уроку.

    Виявлення наявних знань, умінь та навичок.

    Робота над матеріалом, що вивчається.

Ознайомлення з новим матеріалом.

Забезпечення запланованого рівня знань (повторення, вдосконалення та застосування знань та умінь).

    Систематизація та узагальнення знань.

    Організація роботи вдома.

Дидактична мета етапу уроку «Виявлення наявних знань, умінь та навичок»– аналіз знань, умінь та навичок учнів.

«Робота над матеріалом, що вивчається»є ознайомлення учнів із новим матеріалом. Завдання етапу – повідомлення нових, розширення та поглиблення наявних знань. Для вирішення цих завдань необхідно виділяти кращі методи навчання, продумувати відповідність методів та засобів пізнання конкретним умовам роботи, визначати шляхи активізації діяльності учнів.

Дидактичною метою етапу уроку «Забезпечення запланованого рівня знань»є засвоєння знань та вміння користуватися знаннями, усвідомлення практичної значимостідосліджуваного матеріалу в науці та житті.

Дидактичною метою етапу «Систематизації та узагальнення знань»є виділення головного та встановлення зв'язків у досліджуваному та вивченому раніше матеріалі. Основні функції – ціннісно-орієнтаційна, навчальна, контрольно-перевірочна. На даному етапі уроку підбивається підсумок роботи учнів, виділяється головне в матеріалі, що вивчається, підкреслюються зв'язки між окремими питаннями досліджуваного матеріалу; розкривається значимість досліджуваного раніше у системі засвоєних знань, даного предмета та інших дисциплін; практичне застосуваннязнань у науці, техніці, громадському житті.

Створюючи плани уроків, необхідно добиватися того, щоб заплановані результати навчання мали значний вплив на підвищення якості навчання та більш ефективно реалізовували всі можливості програми курсу. І тому вони мають задовольняти таким вимогам: бути конкретними, реалістичними і відкритими, тобто. учень повинен розуміти, що від нього вимагають та як це виконати.

План-конспект кожного уроку має ретельно розроблятися, а також має готуватися дидактичний матеріал, продумувати заходи-завдання. У конспекті кожного уроку необхідно вказати форми та методи навчання, форми організації навчальної діяльності, форми та засоби контролю, діяльність вчителя та учнів.

Діяльність вчителя полягає у постановці мети перед учням, забезпеченні її досягнення в ході навчання, спираючись на методичну підтримку: вимоги до змісту навчання та виділені типи навчальних завдань, комплект завдань, тематичне та поурочне планування, план дій вчителя.

Способи взаємодії педагога та учня:

а) загальнодидактичні методи навчання – пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, проблемний виклад, частково-пошуковий, лекція;

б) організаційні форминавчання - урок, практичні заняття, організація роботи вдома, залік, консультації;

в) загальні форми організації навчання – фронтальна, індивідуальна, групова, диференційована.

Контроль знань та педагогічна діагностика- Завершальний елемент структури процесу навчання. Вони дозволяють вносити корективи до навчального процесу, змінювати форми навчання, вводити нові методи, підтягувати відстаючих. Як засоби перевірки можуть застосовуватись такі перевірочні завдання: фронтальні опитування, тести-завдання з вибором відповідей, практичні роботи, самостійні роботита ін Особливу увагу слід приділяти змісту завдань, формулювання питань у них, формі пред'явлення завдань. Учням повинні даватися чіткі, короткі та націлюючі на головне формулювання завдань та усних питань.

З психолого-педагогічної літератури відомо, що:

1) забування більш інтенсивно протікає відразу після вивчення матеріалу (у перший день, у перші години і навіть хвилини), потім воно сповільнюється;

2) повторення шляхом різноманітної діяльності, що зводиться хоча б до деякої реконструкції матеріалу, ефективніше, ніж його повторення у незмінному вигляді;

3) розосереджене за часом повторення ефективніше, ніж концентроване.

За допомогою перевірки перед вивченням нового матеріалу виявляються знання та вміння, які мали стати опорними для його повного розуміння та засвоєння. При поясненні нового матеріалу перевірка є « зворотним зв'язкомміж учнями і вчителем, відіграє важливу навчальну роль. Для концентрації уваги учнів на основних питаннях, виділення ними головного в матеріалі, що вивчається, їм задаються націлюючі питання.

При повторенні і закріпленні знань, умінь і навиків перевірка грає як виявляючу, контролюючу роль, а й служить уточнення і розширення знань. Практичні та самостійні роботи, заліки мають стати видом звітності школярів про свої навчальні успіхи. Основні види діяльності учнів при поточному опитуванні такі: складання алгоритмів та програм, виконання вправ та практичних робіт.

Не забувайте про темп заняття. Найкращі результати досягаються у тому випадку, якщо види діяльності чергуються.

Зразок плану:

ТЕМА:назву теми берете зі збірки навчальних програм, з типового або розробленого поуркового планування.

УРОК № ../..:порядковий номер уроку та його назву виписуєте з Вашого планування.

ТИП УРОКУ:визначаєте самі, виходячи з цілей і завдань уроку. Можуть бути: комбінований урок, урок закріплення нового матеріалу, повторювальний урок та ін.

ЗАВДАННЯ УРОКУ:Коротко перераховуєте зміст освітньої, розвиваючої та виховної завдань.

До завдань уроку відносять такі елементи:

1. Освітня:

    знання (поняття, явища, величини, формули, закони, теорії тощо, дрібніші за планами викладу)

    вміння:

    • спеціальні (вирішення завдань, проведення, вимірювань тощо)

      загальнонавчальні (письмовий та усного мовленнямонологічної та діалогічної, різні прийомироботи з навчальною та додатковою літературою, виділення головного у формі простого та складного плану, пам'яток та алгоритмів, тез, конспекту, схем.; володіння основними видами відповідей (переказ, тематична відповідь, Порівняльна характеристика, повідомлення, доповідь), будувати визначення понять, порівняння, докази, визначати мету роботи, вибирати раціональні способи виконання роботи, володіння способами контролю та взаємоконтролю, саме і взаємооцінки, вміння колективно працювати, керувати роботою колективу тощо.

    навик – це вміння доведене до автоматизму, при викладанні фізики формування навичок не передбачено.

2. Виховна:

    моральні та естетичні уявлення, система поглядів на світ, здатність дотримуватися норм поведінки, виконувати закони.

    потреби особистості, мотиви соц. поведінки, діяльності, цінності та ціннісна орієнтація, світогляд.(будова матерії, речовина - вид матерії, динамічні та статистичні закономірності, вплив умов характер протікання фіз. процесів тощо.)

3. Розвиваюча:

    розвиток мови, мислення, сенсорної (сприйняття зовнішнього світу через органи почуттів) сфер особистості, емоційно-вольовий(Почуття, переживання, від сприйняття, воля) і потреб-мотиваційної області.

    Розумова діяльність: аналіз, синтез, класифікація, здатність спостерігати, робити висновки, виділяти суттєві ознаки об'єктів, уміння виділяти цілі та способи діяльності, перевіряти її результати, висувати гіпотези, будувати план експерименту.

ОБЛАДНАННЯ ДО УРОКУ:тут перераховуєте обладнання та прилади для демонстрацій, лабораторних робіт та практикумів (мензурки, лінійки, ваги, динамометри та ін.). Сюди ж включає список технічних засобів навчання (ТЗН), які плануєте використовувати на уроці (діапроектор, кодоскоп, відеомагнітофон, ЕОМ, телекамеру і т.д.). Дозволяється включати до цього розділу дидактичний матеріал та наочні посібники (картки, тести, плакати, діафільми, таблиці, аудіокасети, відеофільми та ін.).

Класна дошка входить до обладнання уроку.

ПЛАН УРОКУ:пишеться в короткої форміза основними етапами уроку, часто подається у конспектах у вигляді таблиць наступного змісту:

1. Організаційна частина – 2-3 хв.
2. Повідомлення нових знань – 8-10 хв.
3. Практична роботаучнів – 20-26 хв.
4. Повідомлення завдання додому – 3-5 хв.
5. Завершення уроку – 1-2 хв.
Вказується домашнє завдання, які учні отримають наступного уроку.

ХІД УРОКУ- Основна частина Вашого план-конспекту. Тут у розгорнутому вигляді викладіть послідовність своїх дій щодо проведення уроку. Цей розділ у конспекті можна подати у вигляді таблиці.

Тут викладається хід уроку, де вчитель, дає необхідні формулювання окремих термінів та понять, розкриває послідовність викладів навчального матеріалу, прийоми використання наочних посібників. Особливо уважним треба при викладанні методичних прийомів побудови зображення. Те, що для викладача є елементарним, для учнів часто виявляється надзвичайно складним. Тому в конспекті уроку треба якнайдокладніше викладати методику роботи з класом. Якщо вчитель бажає використовувати висловлювання видатних митців, то конспекті їх треба укласти в лапки і дати вказівку, з якої книги взята цитата, вказати місце і рік видання, видавництво, сторінку.

Продумуйте план одразу кількох уроків. Формулюйте мету кожного уроку та його місце у системі уроків. Це дає можливість встановити взаємозв'язок між уроками та добиватися раціонального витрачання часу. Чим тісніше пов'язаний цей урок коїться з іншими уроками з цього розділу програми, тим паче закінчено урок сам собою, тим глибше будуть знання учнів.

Аналізуйте робочі плани минулих років, зіставляйте їх із нинішніми. Це дозволяє вдосконалювати етапи уроку.

Неприпустимо неадаптоване використання робочих планів минулих років.

Досягніть відповідності між метою уроку, змістом навчального матеріалу, методами навчання та формами організації пізнавальної діяльностіучнів. Чим вищою буде ця відповідність на кожному етапі, у кожному навчально-виховному моменті, тим ефективнішим буде кінцевий результат уроку.

Підготовка до уроку – це підготовка до керівництва мисленням учнів. Для вчителя надзвичайно важливо заздалегідь сформулювати питання таким чином, щоб вони пробуджували думку учнів. Важливо знайти у матеріалі питання, які можуть виникнути у учнів, щоб полегшити їм процес засвоєння.

Є вчителі, які добре працюють, але не вміють оцінити свою працю і недооцінюють її.

Є вчителі (і таких, на жаль, більшість), котрі переоцінюють свою роботу і не вміють помічати власні недоліки.

Аналіз власної роботи має перетворитися на органічну частину системи роботи вчителя, тоді новий навчальний рікприноситиме йому нові успіхи.


План уроку – це короткий опис навчального заняття із зазначенням його тематики, цілей, ходу проведення та можливих форм педагогічного контролю.

План уроку складається педагогом заздалегідь до проведення заняття і може бути перевірений представниками адміністрації навчального закладу (директором або його заступником з навчальної роботи) як після закінчення або перед початком уроку, так і заздалегідь. У деяких навчальних закладах існує практика складання планів занять, що проводяться педагогом, на певний період заздалегідь (наприклад, на наступний семестр). Це дозволяє адміністрації та методистам заздалегідь виявити вразливі місця у навчальному процесі та вказати на них педагогові для того, щоб він провів роботу з їх усунення і, тим самим, змінив структуру уроку. Щоправда, зазначимо, що у будь-якому навчальному закладі існує робоча програма, а школі складається спеціальний календарний план, тобто. свого роду «розклад», де докладно зазначено, коли, на яку тему та в якій кількості проводитимуться уроки з цього предмету.

Однак з поняттям «план уроку» будь-який педагог вперше стикається у вузі, вивчаючи такі дисципліни, як «Загальна педагогіка» та «Методика викладання» (в останньому випадку йдеться про викладання конкретно взятого предмета, наприклад, англійської мови, і структура, цілі та характер контролю сформованості навичок та умінь можуть змінюватись). План уроку, зокрема, має написати кожен студент-практикант, який проходить навчальну та державну практику; план уроку нерідко є однією зі складових курсової, випускної кваліфікаційної роботи і навіть дисертації в галузі педагогіки та методики викладання.

У той же час, навіть деякі педагоги самі не завжди можуть відповісти на запитання: «Яким саме має бути план уроку?», що він являє собою або, точніше сказати, повинен уявляти, яким його хотіли б побачити директор чи завуч школи?

План уроку складається з кількох частин:

  • Формулювання теми уроку,
  • Цілей уроку,
  • Вказівки засобів навчання,
  • Хода уроку,
  • Описи домашнього завдання (чи іншої форми контролю та способу закріплення відповідних навичок та умінь).

Зупинимося на кожній із них докладніше.

Тема урока

Цей вислів говорить саме за себе: педагог як автор уроку (невипадково багато вчених-педагог називають урок однією з форм педагогічного мистецтва, а в науці успішно прижилися такі терміни, як «авторська методика» і «авторська школа») повинен лаконічно і недвозначно вказати, чому саме присвячено урок. Наприклад, тема уроку може бути сформульована таким чином: «Ступені порівняння прикметників».

З цієї фрази випливає, що урок буде присвячений знайомству учнів з граматичними особливостями прикметника в ступенях порівняння і тому, як ці слова використовуються в мові. Тема уроку має відповідати робочої програмі, вона вказується як звіту перед керівництвом школи, а й публічно оголошується учням на початку заняття, а часто й пишеться на класній дошці перед уроком. Отже, тут необхідне вміння чітко та гранично стисло сформулювати всю суть уроку.

Мета уроку

Класична методична наука виділяє три основні цілі уроку:

  • Освітню,
  • Розвиваючу та
  • Виховну.

Звичайно, урок як методичне ціле сам у собі містить у собі єдину загальну мету, але вона може поділятися залежно від того, про який урок йдеться, який предмет викладається, яка учнівська аудиторія та інших аспектів.

Так, освітня метавключає набір тих навичок і умінь, які повинні бути сформовані або закріплені в процесі заняття. Наприклад: «Формування уявлення про пасивну заставу дієслова як граматичної категорії та про його використання в мові».

Розвиваюча метавключає те, що має допомогти розвитку логічного мислення, можливості критично оцінювати і зіставляти факти, події та явища і формувати власну думку про це. Наприклад, розвивальна мета заняття може бути сформульована таким чином: «Здатність до диференціації дійсної та пасивної застави та самостійного вибору критеріїв використання даних граматичних конструкцій».

Виховна мета- тут все досить очевидно: педагог повинен вказати, яке виховне навантаження вбирає в себе навчальний матеріал, що вивчається. Наприклад, якщо вивчається ввічлива форма дієслова другої особи однини, можна зазначити, що виховною метою уроку є «розвиток культури мови та поважного поводження з оточуючими людьми в суспільстві».

Хід уроку

Хід уроку – це послідовність дій, скоєних вчителем у процесі уроку.Їхня кількість не обмежена і залежить від характеру заняття. Однак при побудові ходу уроку не слід забувати, що він обмежений у часі, і вчитель повинен обмежитися сорока п'ятьма хвилинами. Так, наприклад, поширений наступний хід уроку (з прикладу уроку російської):

  1. Привітання (1 хвилина).
  2. Мовленнєва розминка (5 хвилин).
  3. Перевірте правильність виконання домашнього завдання (6 хвилин).
  4. Фронтальне опитування (4 хвилини).
  5. Пояснення нового матеріалу (десять хвилин).
  6. Опитування за новим матеріалом (п'ять хвилин).
  7. Виконує вправу біля дошки (десять хвилин).
  8. Підбиття підсумків уроку (3 хвилини).
  9. Оголошення домашнього завдання та пояснення до нього (1 хвилина).

Однак наведений приклад не обмежується лише найменуванням дій педагога: він повинен коротко письмово пояснити, що включає кожна частина уроку(наприклад, які питання задані учням, яка саме вправа виконувалася, про пояснення якого матеріалу йшлося, що включала мовленнєва розминка (припустимо, утворення наказового способу запропонованих дієслів).

Домашнє завдання

Домашнє завдання – це одна з основних форм педагогічного контролю рівня сформованості відповідних навичок та умінь та їх глибшого закріплення. Тому домашнє завдання не може існувати у відриві від основної суті уроку. Наприклад, якщо вивчалася пунктуація при перетворенні прямої мови в непряму, то домашнє завдання повинно являти собою вправу, присвячену вивченню цієї теми, або інше завдання, розроблене та запропоноване самим вчителем і записати це у зошитах, тим самим буде задіяна не тільки основна суть заняття, а й міжпредметний зв'язок із вивченням літератури). Однак домашнє завдання за своїм розміром має перевищувати 1/3 обсягу вивченого під час уроці матеріалу.

Вище ми розглянули, що саме складається урок. Сподіваємося, що ця інформація допоможе вчителю грамотно спланувати майбутній урок, хоча, на нашу думку, тут немає і не може бути якогось універсального «рецепту»: все залежить від розглянутих особливостей заняття, дисципліни, що викладається, і… творчої фантазії педагога.

У чому полягає безпосередня підготовка вчителя до уроку? Що таке планування?

Безпосередня підготовка вчителя до уроку – це планування уроку, конкретизація тематичного плануваннястосовно кожного окремо взятого уроку, продумування та складання плану та конспекту уроку після того, як визначено основний зміст та спрямованість уроку. План уроку необхідний кожному вчителю незалежно від його стажу, ерудиції та рівня педагогічної майстерності. Складається він з урахуванням тематичного плану, змісту програми, знання вчителем учнів, і навіть рівня підготовки. У плануванні уроку та розробці технології його проведення виділяються дві взаємозалежні частини: 1) обмірковування мети уроку, кожного його кроку; 2) запис у спеціальному зошит у тій чи іншій формі плану уроку.

Мета урокувизначається виходячи із змісту матеріалу програми, матеріальної бази школи та характеру тієї діяльності учнів з навчальним матеріалом, яку можна організувати у цій навчальній ситуації. У цій частині підготовки уроку вчитель на основі уявного експериментуздійснює прогнозування майбутнього уроку, його уявне відтворення, розробляє своєрідний сценарій своїх власних дій та дій учнів у тому єдності. І лише після визначення основного змісту та спрямованості власної діяльності та діяльності учнів на уроці вчитель відбирає необхідний та достатній матеріал, який мають засвоїти учні, намічає послідовність введення в обіг тих чи інших понять, які відпрацьовуватимуться на уроці. Підбирає найбільш ємний і яскравий матеріал, необхідний порушення активності учнів під час роботи з поняттями, намічає орієнтири як узагальнених питань, проблемні завдання, визначає структуру уроку, з обсягу майбутньої роботи. Оцінює можливості учнів та свої власні, готує себе психологічно до можливих змінзаняття у зв'язку з умовами, що змінюються на уроці, з введенням у зміст уроку додаткової інформації.

У ході підготовки уроку посилюється увага вчителя до педагогічного передбачення, до прогнозування поворотів думки учнів. Підготовка вчителя до уроку охоплює, таким чином, не тільки ретельний аналіз навчального матеріалу, його структурування відповідно до етапів його вивчення, а й можливі питання, відповіді, судження самих учнів у ході роботи з цим матеріалом - його сприйняття, осмислення тощо . Чим ретельніше проведений такий аналіз, тим менша ймовірність зустрітися з абсолютно несподіваними ситуаціями в процесі проведення уроку.



Після такого ретельного аналізу обдумування композиції уроку вчитель здійснює запис плану-конспекту уроку. При цьому конспект уроку, особливо для вчителя-початківця, розробляється досить докладно, розгорнуто. Такий конспект може бути опорою у його роботі у одному класі, а всіх класах однієї паралелі. Досвідчені вчителі обмежуються коротким записом уроку - фіксуванням того, що потрібно не забути і використати самому вчителю у роботі з учнями на уроці у даному конкретному класі. Це іноді змушує окремих вчителівскладати такі плани навіть на кожен клас однієї і тієї ж паралелі, тому що учні класів найчастіше помітно відрізняються за своїми особливостями, рівнем підготовленості.

Іноді й серед учених-педагогів і вчителів-практиків розгоряються суперечки у тому, чи потрібен вчителю план уроку? Чи не сковує план уроку творчість вчителя? Чи можна вчителеві користуватись планом-конспектом під час уроку? Чи це негативно впливає на авторитет вчителя в учнів?

Такі спори в принципі безпредметні! І це тому, що вчителі своїм прикладом привчають учнів до організованості в роботі, роботи за планом, роботи з короткими записами-тезами, заздалегідь підготовленими. План уроку, зрозуміло, ні бути своєрідними шорами для вчителя, ні сковувати його ініціативу, гнучкість у роботі з учнями. Урок - це творчий акт, отже, неприпустима фетишизация плану уроку у роботі вчителя. План уроку є лише керівництвом до дії, і коли на уроці потрібно внести ті чи інші зміни по ходу уроку, вчитель не тільки має право, а він зобов'язаний відступити від плану для того, щоб забезпечити максимальну ефективність уроку. Але одне – відступити від наміченого плану і зовсім інше – не мати жодного плану. Відступаючи від наміченого, вчитель перш за все співвідносить всі продумані, багаторазово програні в думці деталі змісту навчального матеріали, власні дії та дії учнів з цим матеріалом, характер їх взаємодії, і тільки співвідносячи все це з ситуацією, що склалася на уроці, він привносить корективи в ході ведення уроку. Але ці корективи є не стихійними, а співвідносяться з новою ситуацією, що несподівано виникла, і раніше запланованими видами роботи і набувають характеру планомірного привнесення змін до структури уроку та у зміст діяльності вчителя та учнів відповідно до раніше запланованих цілей та дидактичних завдань уроку.

План уроку - це початок творчого пошуку, засіб ефективності уроку, реалізація задуму вчителя, фундамент натхнення та талановитої імпровізації.

У ньому відбивається тема уроку і клас, у якому проводиться, мета уроку з конкретизацією його дидактичних завдань, короткий змістматеріалу, що вивчається на уроці, визначаються форма організації навчально-пізнавальної діяльності учнів, методи, засоби навчання, система завдань та завдань, під час виконання яких успішно здійснюватиметься актуалізація раніше засвоєних опорних знань та способів діяльності, формування нових наукових понятьта способів діяльності та їх застосування в різних ситуаціяхнавчання, контроль та корекція навчальної діяльності учнів та їх поступальний рух від незнання до знання, від невміння до вміння здійснювати на цьому шляху необхідні та достатні пізнавальні та практичні дії при вирішенні запланованих на уроці навчально-пізнавальних та практичних завдань. У плані уроку уточнюється його структура, визначається приблизна дозування часу різні види роботи, передбачаються прийоми перевірки успішності навчання школярів, конкретизуються їх прізвища, кого планується опитати, перевірити тощо.

«Як правильно скласти план-конспект уроку»

План – конспект це оптимальне розподіл ресурсів задля досягнення поставлених цілей, діяльність (сукупність процесів), що з постановкою цілей (завдань) і дій у майбутньому. З погляду математики, планування- це функція, одним із аргументів якої є час.

Ще А. Файоль визначив чотири основні принципи планування, назвавши їх загальними рисами гарної програми дій.

1. Принцип єдності передбачає, що планування організації має мати системний характер. Система означає існування сукупності взаємозалежних елементів і єдиного напрями розвитку, орієнтованого загальні цели.

Елементами планування в організації є окремі підрозділи, що входять до неї, та окремі частини процесу планування.

2. Принцип участі тісно пов'язані з принципом єдності. Цей принцип означає, що кожен член організації стає учасником планової діяльності незалежно від посади та функції, яку він виконує. Тобто процес планування має залучати всіх тих, кого він безпосередньо зачіпає. Планування, що ґрунтується на принципі участі, називають партисипативним.

3. Принцип безперервності передбачає, що:

    процес планування для підприємства має здійснюватися постійно у межах встановленого циклу;

    розроблені плани повинні безперервно приходити на зміну один одному (другий – на зміну першому, третій – на зміну другому тощо).

Друга з умов безперервності планування - постійне слідування планів один за одним - компанії, як правило, дотримуються. У той самий час нерідкі випадки переривання процесу планування: фірми розробляють план протягом певної частини року, затверджують його і припиняють планування до наступного періоду.

4. Принцип гнучкості пов'язаний з принципом безперервності і полягає у наданні планам та процесу планування здатності змінювати свою спрямованість у зв'язку з виникненням непередбачених обставин.

Для здійснення принципу гнучкості плани повинні складатися так, щоб у них можна було вносити зміни, пов'язуючи їх із змінними внутрішніми та зовнішніми умовами.

Тому плани зазвичай містять певні резерви.

Проте існують певні межі резервів планування:

    резерви, закладені у показниках, не повинні бути надто великими, інакше плани виявляться неточними;

    низькі резерви спричиняють часті зміни у планах, що розмиває орієнтири діяльності фірми.

5. Принцип точності означає, що кожен план повинен бути складений з таким ступенем точності, який сумісний з певною часткою невідомості.

Іншими словами, плани повинні бути конкретизовані та деталізовані в тій мірі, якою дозволяють зовнішні та внутрішні умови діяльності фірми.

План-конспект уроку - це відображення творчої думкивчителя, здатної активізувати діяльність учнів творче засвоєння основ знань.

Зміст уроків буде різним, залежно від предмета, типу уроку. Але основні засади складання грамотного плану-конспектуу всіх випадках однакові. Ви повинні знати, які види конспектів існують, і який вид потрібно використовувати у тій чи іншій ситуації.

Плановий конспект. Такий конспект пишеться на основі вже складеного плану матеріалу. Плановий конспект розбивається на кілька пунктів та підпунктів. У процесі конспектування кожен заголовок доповнюється текстом те щоб зміст кожного пункту було розкрито максимально. Плановий конспект особливо стане в нагоді для складання промови до семінару або публічного виступу.

Схематично-плановий конспект. Всі пункти схематично-планового конспекту представлені у вигляді запитань, на які ви повинні дати відповідь. Кожен пункт має бути розкритий максимально коротко (2-3 пропозиції).

Текстовий конспект. Цей вид конспекту насиченіший за інших і складається з цитат та уривків джерела. Текстуальний конспект легко доповнити планом, тезами та термінами. Зазвичай його використовують із вивчення науки чи літератури, тобто там, де важливі цитати авторів. Проте складання текстуального конспекту – завдання нелегке. Справа в тому, що ви повинні правильно визначити, яка цитата дійсно важлива, а який уривок тексту несе найбільшу інформацію.

вільний конспект. Вільним конспектом можуть користуватися ті, хто вже освоїв решту способів викладу матеріалу. У такому конспекті є цитати, тези, виписки, терміни та інші елементи, притаманні іншим видам конспектів.

Тематичний конспект. Мета цього виду викладу – розкрити певне питання, у своїй використовується відразу кілька джерел. За допомогою даного конспекту ви зможете глибоко проаналізувати задану тему та вивчити поставлені питання з різних боків. Однак, для складання тематичного конспекту будьте готові переробити чимало літературних джерел.

Хотіла б зупинитися та покроково описати складання плану-конспекту уроку як основу діяльності педагога. Докладний, розгорнутий план допоможе провести урок максимально результативно, заощадить час і дозволить швидше досягти поставленої мети. А чітко побудована структура уроку допомагає утримувати увагу учнів протягом усього уроку.

Поурочний план відображає обсяг і зміст матеріалу, що вивчається, послідовність етапів уроку, види діяльності учнів, оснащення, обсяг домашнього завдання.

Його структура залежить від особливостей особистості вчителя, його роботи, від контингенту учнів. План можна складати у вигляді конспекту, тез, форма має бути зручною для самого вчителя. Тут можна давати поради та рекомендації, вимоги пред'являються до змісту, де все має бути продумано.

Крок 1. Тема уроку

Тема уроку завжди позначена в поурочному річному плані та переноситься з тематичних планів, має бути конкретна, ясна та певна.

Крок ІІ. Цілі уроку

Сучасна методика не вимагає поділу цілей на навчальні, виховні та розвиваючі. Але молодим вчителям зручніше користуватися старим, перевіреним способом та чітко розмежувати цілі уроку за трьома позиціями:

Навчальні цілі. Це можуть бути такі цілі, як:

Дати уявлення про...;

Узагальнити та систематизувати знання про….;

Ознайомити учнів з (поняттям, правилом, фактами, законом тощо)

Виробити навички (наприклад, аналіз ліричного тексту).

Виховні:

Виховувати в учнів почуття патріотизму, гуманності, працьовитості, поваги до старших, естетичний смак, етичні норми, дисциплінованість.

Розвиваючі. Тут зазначаються цілі, які допоможуть розвивати в учнів пам'ять, фантазію, мислення, пізнавальне вміння, волю, самостійність, комунікативність. Якщо в уроці передбачені групові види роботи, то можна вказати, що головною метою, що розвиває, буде вчити працювати в команді, висловлювати і відстоювати свою точку зору, розвивати комунікативні навички.

Крок ІІІ. Заплановані завдання

Позначається мінімум тих знань та умінь, які мають придбати учнів під час уроку. Заплановані завдання слід зіставляти з вимогами до знань та вмінь учнів, які позначені Міністерством освіти для кожного класу та для кожного предмета.

Крок IV. Вид та форма уроку

У плані їх можна і не вказувати, але для кожного разу варто уточнювати, буде це урок-пояснення, урок-розмова або ви націлені провести нестандартний/комбінований урок.
Для зручності наведемо приклади найпоширеніших видів та форм уроку.

Види та форми уроку

1. Урок ознайомлення з новим матеріалом.

Форми: бесіда, проблемний урок, лекція.

2. Урок закріплення вивченого.

Форми: ігри, конкурси, КВК, подорож, бенефіс, брифінг, аукціон, казка, брифінг, спектакль тощо.

3. Урок застосування нових знань та умінь на практиці.

Форми: ті ж, що й уроків закріплення. Можна також проводити уроки-дослідження, лабораторні, творчі майстерні, змагання, тестування, екскурсії тощо.

4. Урок узагальнення та систематизації знань.

Форма вибирається вільна, за бажанням вчителя.

5. Контрольний урок.

Форми: як традиційні контрольні роботи, заліки, диктанти, твори, і більше творчі види: семінари, брифінги чи консультації.

6. Інтегровані уроки.Форми вільні, оскільки задіяні 2 і більше предметів на одному уроці.

Крок V. Обладнання

Тут перераховується все, що використовуватиме педагог під час уроку. Це мультимедійні презентації, репродукції картин, аудіо та відео матеріали, наочні та роздаткові матеріали.

Крок VI. Хід уроку

1. Організаційний момент - Обов'язковий етап усіх уроків. Допомагає сконцентрувати увагу учнів, визначити їхню зібраність і готовність до уроку.

2. Перевірка домашнього завдання. Досвідчені педагогипрактикують щоурочну перевірку домашнього завдання. Це допомагає не лише перевірити, наскільки засвоєно попередню тему, а й нагадати класу основні тези минулих уроків.

Винятки становлять контрольні уроки.

3. Актуалізація знань учнів на тему.Цей етап не є обов'язковим, але дуже популярним у методиці викладання. Актуалізація допомагає учням налаштуватися на сприйняття теми, позначити коло питань, що розглядатимуться на уроці. Крім того, актуалізація дає можливість постановки практичної мети уроку.

Наприклад, прослуховування композиції П. Чайковського "Пори року" активізує фантазію, налаштовує учнів на те, що мова йтиме про пору року.

4. Оголошення теми та цілей уроку.Вчитель може сам позначити теми та цілі уроку. А можна підвести учнів до цього під час попередньої розмови, складання кластера чи міні-тестування.

5. Основна частина уроку.

Ця частина уроку буде різною залежно від виду та форми уроку. Але принцип побудови один: від простого до складного, від загального до приватного.

6. Підбиття підсумків.Етап необов'язковий. Багато вчителів замінюють цей етап на рефлексію. Для вчителя важливо зрозуміти, що засвоїли учні, які питання залишилися незрозумілими, які проблеми – невирішеними.

7. Виставлення оцінок. Цей етапне потребує роз'яснень. Є лише уточнення. Оцінки може виставляти сам учитель, аналізуючи та оцінюючи роботу учнів на уроці. У Останнім часомбільше практикують самооцінку чи систему накопичувальних балів. І тут учні самі оцінюють свою роботу.

8. Домашнє завдання.

Зазвичай цей етап залишають наприкінці уроку. Але домашнє завдання можна дати і на початку, і в середині уроку. Особливо, якщо додому буде поставлено, наприклад, написання есе, твори чи виконання лабораторної. В цьому випадку вчитель заздалегідь орієнтує увагу, що тези, що розробляються на уроці, будуть важливими при виконанні домашнього завдання.

Сучасна методика рекомендує крім обов'язкового завдання, пропонувати учням та варіанти складнішого рівня або спрямовані на розвиток творчих здібностей. Наприклад, не просто вивчити вірш, а ще й створити колаж, намалювати малюнок на тему або підготувати доповідь, презентацію.

P.S.

Пам'ятайте, що кожен урок повинен містити "родзинку". Це може бути цікавий факт, нестандартне завдання, незвичайна форма подачі матеріалу, що інтригує епіграф – те, що сприятиме зацікавленості учнів.