Planiranje nastave za. Priprema za lekciju. planiranje nastave. vrste planova. Provjera domaće zadaće

Nastavni plan je Kratki opis treninga s naznakom njegovog predmeta, ciljeva, tijeka izvođenja i mogućih oblika pedagoške kontrole.

Plan sata izrađuje učitelj prije početka sata, a mogu ga provjeriti predstavnici uprave obrazovne ustanove (ravnatelj ili njegov zamjenik za akademski rad) kako neposredno nakon završetka ili prije početka nastave, tako i unaprijed. U nekim obrazovnim ustanovama postoji praksa izrade planova nastave koju izvodi nastavnik za određeno razdoblje unaprijed (primjerice za sljedeći semestar). To omogućuje upravi i metodičarima da unaprijed prepoznaju propuste u obrazovnom procesu i ukažu na njih nastavniku kako bi on mogao raditi na njihovom otklanjanju i time promijeniti strukturu sata. Doista, napominjemo da u bilo kojem obrazovna ustanova postoji program rada, a škola izrađuje poseban kalendarski plan, tj. neka vrsta “rasporeda”, koji detaljno određuje kada, o kojoj temi iu kojoj količini će se održati nastava o ovoj temi.

Međutim, svaki se nastavnik prvi put susreće s konceptom „nastavnog plana” na sveučilištu, proučavajući discipline kao što su „Opća pedagogija” i „Nastavne metode” (u potonjem slučaju govorimo o podučavanju određenog predmeta, na primjer , engleskog jezika, a struktura, ciljevi i priroda kontrole formiranja vještina i sposobnosti mogu varirati). Naročito nastavni plan treba da napiše svaki student pripravnik u nastavi i državnoj praksi; Nastavni plan često je jedna od komponenti kolegija, završnog kvalifikacijskog rada, pa čak i disertacija iz područja pedagogije i metodike nastave.

U isto vrijeme, čak ni neki učitelji sami ne mogu uvijek odgovoriti na pitanje: "Što bi točno trebao biti nastavni plan?"

Plan nastave sastoji se od nekoliko dijelova:

  • Formulacija teme lekcije,
  • ciljevi lekcije,
  • Upute za nastavna sredstva,
  • napredak lekcije,
  • Opisi domaća zadaća(ili drugi oblik kontrole i način konsolidacije relevantnih vještina i sposobnosti).

Stanimo na svakom od njih detaljnije.

Tema lekcije

Ovaj izraz govori sam za sebe: učitelj kao autor lekcije (nije slučajno što mnogi akademski učitelji lekciju nazivaju jednim od oblika pedagoške umjetnosti, a termini kao što su „autorska tehnika” i „autorska škola” uspješno su se udomaćili). korijen u znanosti) moraju jezgrovito i nedvosmisleno ukazivati ​​O čemu je točno lekcija? Na primjer, tema lekcije može se formulirati na ovaj način: "Stupnjevi usporedbe pridjeva."

Iz ove fraze proizlazi da će lekcija biti posvećena upoznavanju učenika sa gramatičke značajke pridjevi u stupnjevima komparacije i kako se te riječi koriste u govoru. Tema lekcije bi trebala biti program rada, naznačeno je ne samo za izvješćivanje vodstva škole, već i javno obznanjeno učenicima na početku sata, a često i zapisano na ploči prije sata. Stoga je ovdje neophodna sposobnost jasnog i krajnje sažetog formuliranja cijele suštine lekcije.

Svrha lekcije

Klasična metodološka znanost identificira tri glavna cilja lekcije:

  • obrazovni,
  • Razvijanje i
  • Edukativni.

Naravno, nastavni sat kao metodička cjelina u sebi sadrži jedinstveni zajednički cilj, ali se on može podijeliti ovisno o tome o kojem se satu govori, koji se predmet poučava, kakva je publika učenika i drugim aspektima.

Tako, obrazovni cilj uključuje skup onih vještina i sposobnosti koje se moraju formirati ili konsolidirati tijekom lekcije. Na primjer: „Formiranje ideje o pasivnom glasu glagola kao gramatička kategorija i njegovu upotrebu u govoru.

Cilj razvoja uključuje ono što bi trebalo pridonijeti razvoju logično mišljenje, sposobnost kritičkog ocjenjivanja i uspoređivanja činjenica, događaja i pojava te stvaranja vlastitog mišljenja o njima. Na primjer, razvojni cilj lekcije može se formulirati na sljedeći način: "Sposobnost razlikovanja aktivnog i pasivnog glasa i samostalnog odabira kriterija za korištenje tih gramatičkih struktura."

obrazovni cilj- ovdje je sve sasvim očito: nastavnik mora naznačiti kakvo obrazovno opterećenje apsorbira proučavani obrazovni materijal. Na primjer, ako se proučava uljudan oblik glagola drugog lica jednine, može se naznačiti da je obrazovni cilj lekcije "razvoj kulture govora i poštovanja prema ljudima oko ljudi u društvu".

Tijekom nastave

Tijek lekcije je slijed radnji koje nastavnik izvodi tijekom lekcije. Njihov broj nije ograničen i ovisi o prirodi lekcije. Međutim, pri konstruiranju tijeka lekcije ne treba zaboraviti da je ona vremenski ograničena, a učitelj bi se trebao ograničiti na četrdeset pet minuta. Tako je, na primjer, uobičajen sljedeći tijek lekcije (na primjeru lekcije ruskog jezika):

  1. Pozdrav (1 minuta).
  2. Govorno zagrijavanje (5 minuta).
  3. Provjera točnosti domaće zadaće (6 minuta).
  4. Frontalno ispitivanje (4 minute).
  5. Objašnjenje novog gradiva (deset minuta).
  6. Frontalno ispitivanje na novom gradivu (pet minuta).
  7. Izvođenje vježbe za pločom (deset minuta).
  8. Sažetak lekcije (3 minute).
  9. Najava domaće zadaće i obrazloženje iste (1 minuta).

Međutim, gornji primjer nije ograničen na nazive postupaka učitelja: it trebaju ukratko pismeno objasniti što svaki dio lekcije uključuje(na primjer, koja su pitanja postavljena učenicima, kakva je vježba izvedena, o kojem se materijalu raspravljalo, što je uključeno u zagrijavanje govora (pretpostavimo formiranje imperativnog raspoloženja predloženih glagola).

Domaća zadaća

Domaća zadaća jedan je od glavnih oblika pedagoške kontrole razine formiranosti relevantnih vještina i sposobnosti i njihove dublje konsolidacije. Stoga domaća zadaća ne može postojati odvojeno od glavne suštine lekcije. Na primjer, ako se interpunkcija proučavala pri pretvaranju izravnog govora u neizravni govor, tada bi domaća zadaća trebala biti vježba posvećena proučavanju ove teme ili drugi zadatak koji je izradio i predložio sam učitelj (možete pozvati učenike da pretvore izravni govor junake djela koje se proučava na nastavi književnosti u neizravne i zapisuje u bilježnice, čime će biti uključena ne samo glavna bit sata, nego i međupredmetna povezanost sa studijem književnosti). Međutim domaća zadaća u veličini ne smije prelaziti 1/3 materijala koji se proučava u lekciji.

Gore smo ispitali od čega se točno sastoji lekcija. Nadamo se da će ove informacije pomoći učitelju da kompetentno planira nadolazeći sat, iako, po našem mišljenju, ovdje nema i ne može biti univerzalnog "recepta": sve ovisi o razmatranim značajkama sata, disciplini koja se podučava i ... kreativna mašta učitelja.

„Samo onaj učitelj može postati pravi majstor svoga zanata, koji će dobro proučiti što učenici trebaju znati i kako doći do tog znanja.“

V.A. Sukhomlinsky

Podsjetnik o izradi plana lekcije

Opća funkcija sat je cjelovito formiranje i razvoj učenikove osobnosti na temelju razvijajućeg i odgojnog obrazovanja.

Dnevno planiranje predavanja ključna je za učinkovitu provedbu vaših ideja. Kada planirate lekciju, prvo obratite pozornost na ciljeve koje namjeravate postići. U bilo kojem obliku napravite popis ciljeva kojima će lekcija biti posvećena i na temelju tih ciljeva razmislite o tome koji materijal i kako predstaviti učenicima na lekciji.

Svrha lekcije uključuje, s jedne strane, predviđanje moguće ishode postavljen u ovoj situaciji obrazovnog procesa, a s druge strane, program djelovanja nastavnika i učenika, usmjeren na postizanje željenog rezultata.

“Tko ne zna kamo ide, jako će se iznenaditi da svećenik ne ide tamo.” Mark Twain.

Bilješke o lekciji za ovaj odjeljak sastavljaju se navodeći sljedeće:

    broj lekcije;

    njegove ciljeve (obrazovne, razvojne i obrazovne);

    vrsta sata (sat upoznavanja s novim gradivom; sat učvršćivanja naučenoga; sat provjere znanja, vještina i sposobnosti; sat usustavljivanja i generaliziranja proučenog gradiva);

    raspodjela glavnih faza lekcije u vremenu;

    faze formiranja temeljnih pojmova (uvođenje pojma; navođenje primjera na koje je pojam primjenjiv; izdvajanje bitnih i nebitnih obilježja pojma; definiranje pojma na temelju bitnih obilježja);

    nastavne metode: usmena (individualna, frontalna) ili pismena (samostalna, test, diktat) anketa; predavanje, objašnjenje, problemsko objašnjenje, priča, razgovor, priča s elementima razgovora, samostalan rad s izvorom informacija, vježba, igra igranja uloga, izvođenje vježbi i zadataka u normalnom ili igrom obliku i sl.;

    metode rada: izrada dijagrama, rad s tablicama, rad s tekstom udžbenika, sastavljanje opisa i dr.

Razvijenim lekcijama potrebno je pripremiti (ili odabrati) demonstracijske i didaktičke, po mogućnosti elektroničke materijale.

Pri započinjanju izrade plana lekcije treba imati na umu da planirani zadaci pojedinih lekcija trebaju djelovati kao komponenta opći zadatak teme koja se proučava. Komponente znanja otkrivene u lekciji trebale bi pružiti dio rješenja za određeni holistički problem. Posebne ciljeve pojedinih lekcija treba promatrati u odnosu na druge.

Planiranje nastave mora biti osmišljeno na takav način da ne samo da omogućuje učenicima prenošenje određenih znanja, formiranje vještina, već i osigurava njihovu snagu, omogućuje "pretvaranje" nekih vještina u vještine.

Pri sastavljanju okvirnih planova za pojedinu nastavu mora se uzeti u obzir da se aktivnost mentalne aktivnosti u tijeku upoznavanja s gradivom povećava ako učenik istodobno obavlja određeni zadatak koji pomaže boljem razumijevanju gradiva, a ispunjeni su sljedeći uvjeti:

1) zadani zadatak usmjerava učenikove napore da koristi određenu mentalnu tehniku;

2) učenik ima znanje potrebno za obavljanje ovog zadatka i vještine za primjenu ove tehnike;

3) ova tehnika odgovara sadržaju gradiva, a što više odgovara, to više aktivira aktivnost.

Misaonu aktivnost učenika moguće je intenzivirati u razredu, i primjenom didaktičkog pravila koje kaže da učitelj najprije postavlja konkretan zadatak koji će učenici morati obaviti u procesu upoznavanja gradiva, a tek onda poziva ih da čitaju udžbenik, slušaju objašnjenje učitelja, poziva učenika.

Prilikom odabira zadataka za nastavu važno je uzeti u obzir da moraju biti izvedivi za sve učenike, inače gube samopouzdanje i pažnja slabi. Svi učenici moraju imati znanja, vještine i sposobnosti potrebne za izradu zadatka, inače dio razreda ne sudjeluje u radu. Svi učenici moraju biti sigurni da će se nositi sa zadatkom.

Ako nastavne metode razumijemo kao uređene načine međusobno povezanih aktivnosti nastavnika i učenika usmjerenih na postizanje ciljeva učenja kao sredstva obrazovanja i odgoja, tada opis svake nastavne metode treba sadržavati opis:

1) nastavne aktivnosti nastavnika;

2) obrazovna (spoznajna) aktivnost učenika;

3) međusobne veze ili načine na koje nastavna aktivnost nastavnika kontrolira spoznajnu aktivnost učenika.

Ovakav pristup trebao bi se odraziti iu planiranju individualne nastave koja osobnost učenika stavlja u središte pažnje.

Za planiranje individualnih sati možete koristiti sljedeće strukturne jedinice sata:

    Organizacija početka lekcije.

    Identifikacija postojećih znanja, vještina i sposobnosti.

    Rad na obrađenom gradivu.

Upoznavanje s novim gradivom.

Osiguravanje planirane razine znanja (ponavljanje, usavršavanje i primjena znanja i vještina).

    Usustavljivanje i generaliziranje znanja.

    Organizacija rada kod kuće.

Didaktički cilj faze sata „Identifikacija postojećih znanja, vještina i sposobnosti“– analiza znanja, vještina i sposobnosti učenika.

"Rad na naučenom gradivu" je uvođenje učenika u novo gradivo. Zadaće pozornice su priopćavanje novih, proširivanje i produbljivanje postojećih znanja. Za rješavanje ovih problema potrebno je identificirati poželjne nastavne metode, razmisliti o korespondenciji metoda i sredstava spoznaje s konkretnim radnim uvjetima te odrediti načine za jačanje aktivnosti učenika.

Didaktički cilj faze sata "Osiguranje planirane razine znanja" je asimilacija znanja i sposobnost korištenja znanja, svjesnost praktični značaj proučavano gradivo u znanosti i životu.

Didaktička svrha pozornice "Sistematizacija i generalizacija znanja" je izdvajanje glavnog i uspostavljanje veza u proučenom i prethodno proučenom gradivu. Glavne funkcije su vrijednosno orijentirane, poučavanje, kontrola i provjera. U ovoj fazi lekcije rezimira se rad učenika, ističe se glavna stvar u materijalu koji se proučava, naglašavaju se veze između pojedinih pitanja materijala koji se proučava; otkriva značaj prethodno proučenog u sustavu stečenih znanja ovog predmeta i drugih disciplina; praktičnu upotrebu znanja u znanosti, tehnologiji, javnom životu.

Pri izradi nastavnih planova potrebno je osigurati da planirani ishodi učenja značajno utječu na poboljšanje kvalitete učenja i učinkovitiju implementaciju svih značajki programa predmeta. Da bi to učinili, moraju ispunjavati sljedeće zahtjeve: biti specifični, realni i otvoreni, tj. Učenik mora razumjeti što se od njega traži i kako to učiniti.

Nacrt svake lekcije treba pažljivo razviti i pripremiti didaktički materijal, promišljati mjere-zadatke. U sažetku svake lekcije potrebno je navesti oblike i metode nastave, oblike organizacije aktivnosti učenja, oblici i sredstva kontrole, aktivnosti nastavnika i učenika.

Aktivnost nastavnika sastoji se u postavljanju cilja za studenta, osiguravanju njegovog postignuća u tijeku obuke, oslanjajući se na metodičku podršku: zahtjeve za sadržajem obuke i identificirane vrste zadataka učenja, skup zadataka, tematskih i planiranje nastave, plan aktivnosti nastavnika.

Načini interakcije između nastavnika i učenika:

a) općedidaktičke nastavne metode - objašnjavajuće i ilustrativne, reproduktivne, problemsko izlaganje, djelomično pretraživanje, predavanje;

b) organizacijski oblici obuka - sat, praktične vježbe, organizacija rada kod kuće, testovi, konzultacije;

c) opći oblici organizacije učenja - frontalni, individualni, grupni, diferencirani.

Kontrola znanja i pedagoška dijagnostika- završni element strukture procesa učenja. Omogućuju vam prilagodbu obrazovnog procesa, promjenu oblika obrazovanja, uvođenje novih metoda i povlačenje onih koji zaostaju. Kao sredstvo provjere mogu se koristiti sljedeći zadaci provjere: frontalna anketa, testovi višestrukog izbora, praktični rad, samostalan rad itd. Posebnu pozornost treba posvetiti sadržaju zadataka, formulaciji pitanja u njima, obliku prezentacije zadataka. Zadaće i usmena pitanja učenici trebaju formulirati jasno, sažeto i ciljano.

Iz psihološke i pedagoške literature poznato je da:

1) zaboravljanje se odvija intenzivnije odmah nakon proučavanja gradiva (prvog dana, u prvim satima, pa čak i minutama), zatim se usporava;

2) ponavljanje kroz različite aktivnosti, svedeno na barem neku rekonstrukciju gradiva, učinkovitije je od njegovog ponavljanja u nepromijenjenom obliku;

3) vremenski disperzirano ponavljanje učinkovitije je od koncentriranog ponavljanja.

Uz pomoć testa prije učenja novog materijala otkrivaju se znanja i vještine koje su trebale postati temelj za njegovo potpuno razumijevanje i asimilaciju. Kod objašnjavanja novog gradiva provjera je " Povratne informacije» između učenika i učitelja igra važnu nastavnu ulogu. Kako bi se pozornost učenika usmjerila na glavna pitanja, ističući glavnu stvar u materijalu koji se proučava, postavljaju im se ciljana pitanja.

Pri ponavljanju i učvršćivanju znanja, vještina i sposobnosti testiranje ima ne samo otkrivajuću, kontrolnu ulogu, već služi i za pojašnjavanje i proširivanje znanja. Praktičan i samostalan rad, testovi trebali bi postati oblik izvještavanja učenika o svom školskom uspjehu. Glavne aktivnosti studenata u trenutnoj anketi su sljedeće: izrada algoritama i programa, izvođenje vježbi i praktični rad.

Ne zaboravite na tempo nastave. Najbolji rezultati postižu se izmjenjivanjem aktivnosti.

Primjer plana:

TEMA: preuzeti naslov teme iz zbirke nastavni planovi i programi, iz tipičnog ili plana lekcije koji ste izradili.

LEKCIJA # ../..: ispisujete redni broj lekcije i njen naziv iz svog plana lekcije.

VRSTA LEKCIJE: odredite sami, na temelju ciljeva i zadataka lekcije. Može biti: kombinirani sat, sat utvrđivanja novog gradiva, ponavljajno-generalizirajući sat i sl.

CILJEVI LEKCIJE: Ukratko navesti sadržaj obrazovnih, razvojnih i odgojnih zadataka.

Ciljevi lekcije uključuju sljedeće:

1. Obrazovni:

    znanja (pojmovi, pojave, količine, formule, zakoni, teorije itd., manji u smislu planova prikaza)

    vještine:

    • posebno (rješavanje problema, mjerenja itd.)

      opće obrazovanje (pisano i usmeni govor monološka i dijaloška, razne trikove rad s obrazovnom i dodatnom literaturom, ističući glavnu stvar u obliku jednostavnog i složenog plana, dopisa i algoritama, sažetaka, sažetaka, dijagrama .; poznavanje glavnih tipova odgovora (prepričavanje, tematski odgovor, Usporedne karakteristike, poruka, izvještaj), izgraditi definiciju pojmova, uspoređivanje, dokazivanje, odrediti svrhu rada, izabrati racionalne načine obavljanja posla, posjedovati metode kontrole i međusobne kontrole, samo i međusobno ocjenjivanje, sposobnost zajedničkog rada, upravljati radom tima itd.

    vještina je vještina dovedena do automatizma, u nastavi fizike nije predviđeno formiranje vještina.

2. Obrazovni:

    moralne i estetske ideje, sustav pogleda na svijet, sposobnost poštivanja normi ponašanja, poštivanje zakona.

    potrebe pojedinca, motivi društvenog. ponašanja, aktivnosti, vrijednosti i vrijednosne orijentacije, izgledi.(struktura tvari, tvar - vrsta tvari, dinamičke i statističke zakonitosti, utjecaj uvjeta na prirodu tijeka fizikalnih procesa itd.)

3. Razvijanje:

    razvoj govorne, misaone, senzorne (percepcija vanjskog svijeta putem osjetila) sfere ličnosti, emocionalno-voljni(osjećaji, doživljaji, iz percepcije, volje) i potrebe – motivacijsko područje.

    Mentalna aktivnost: analiza, sinteza, klasifikacija, sposobnost promatranja, izvođenje zaključaka, isticanje bitnih značajki objekata, sposobnost identificiranja ciljeva i metoda aktivnosti, provjera rezultata, iznošenje hipoteza, izrada plana eksperimenta.

OPREMA ZA LEKCIJU: ovdje navodite opremu i instrumente za demonstraciju, laboratorijski rad i radionice (menzure, ravnala, vage, dinamometri itd.). Tu spada i popis tehničkih nastavnih sredstava (TUT) koja planirate koristiti u nastavi (grafoskop, grafoskop, videorekorder, računalo, televizijska kamera itd.). U ovu rubriku dopušteno je uvrstiti didaktički materijal i vizualna pomagala (kartice, testove, postere, filmske vrpce, tablice, audio kasete, video zapise i sl.).

Tabla je uključena u opremu za nastavu.

PLAN UČENJA: upisano u kratki oblik o glavnim fazama lekcije, često se prikazuje u bilješkama u obliku tablica sljedećeg sadržaja:

1. Organizacijski dio - 2-3 minute.
2. Priopćavanje novih znanja - 8-10 min.
3. Praktični rad studenti - 20-26 min.
4. Poruka domaće zadaće - 3-5 min.
5. Završetak lekcije - 1-2 minute.
Specificirano domaća zadaća koje će učenici dobiti za sljedeći sat.

TIJEKOM NASTAVE- glavni dio vašeg okvirnog plana. Ovdje, u proširenom obliku, ocrtajte redoslijed svojih radnji za izvođenje lekcije. Ovaj odjeljak u sažetku može se prikazati u obliku tablice.

Ovdje je prikazan tijek lekcije, gdje učitelj daje potrebne formulacije pojedinih pojmova i koncepata, otkriva slijed prezentacije obrazovnog materijala, metode korištenja vizualnih pomagala. Osobito treba biti oprezan u predstavljanju metodoloških metoda konstruiranja slike. Ono što je učitelju osnovno, često se učenicima pokaže izuzetno teškim. Stoga je u sažetku lekcije potrebno što detaljnije navesti metodologiju rada s razredom. Ako nastavnik želi koristiti izjave istaknutih umjetnika, tada ih u sažetku mora staviti pod navodnike i naznačiti iz koje knjige je citat preuzet, navesti mjesto i godinu izdanja, izdavača, stranicu.

Razmislite o planu nekoliko lekcija odjednom. Formulirajte svrhu svake lekcije i njezino mjesto u sustavu lekcija. Time je moguće uspostaviti odnos između nastave i postići racionalno korištenje vremena. Što je ova lekcija tješnje povezana s drugim lekcijama u ovom dijelu programa, što je sama lekcija potpunija, to će znanje učenika biti dublje.

Analizirati planove rada iz prošlih godina, usporediti ih sa sadašnjima. To omogućuje poboljšanje faza lekcije.

NEPRIHVATLJIVO je neprihvatljivo korištenje planova rada iz prethodnih godina.

Ostvariti usklađenost svrhe sata, sadržaja nastavnog materijala, nastavnih metoda i oblika organizacije kognitivnu aktivnost učenicima. Što je ta korespondencija veća u svakoj fazi, u svakom obrazovnom trenutku, to će konačni rezultat lekcije biti učinkovitiji.

Priprema za sat je priprema za usmjeravanje mišljenja učenika. Iznimno je važno da nastavnik unaprijed formulira pitanja tako da probude misao učenika. Važno je u materijalu koji se proučava pronaći pitanja koja učenici mogu imati kako bi se olakšao proces asimilacije.

Ima učitelja koji dobro rade, ali ne znaju vrednovati svoj rad i podcjenjuju ga.

Ima učitelja (a njih je, nažalost, većina) koji precjenjuju svoj rad i ne znaju uočiti vlastite nedostatke.

Analiza vlastitog rada trebala bi postati organski dio sustava rada nastavnika, zatim novi akademska godina donijet će mu daljnji uspjeh.


Nastavni plan je kratak opis sata s naznakom predmeta, ciljeva, tijeka i mogućih oblika pedagoške kontrole.

Plan sata izrađuje nastavnik prije početka sata, a mogu ga provjeriti predstavnici uprave obrazovne ustanove (ravnatelj ili njegov zamjenik za nastavni rad) neposredno nakon završetka ili prije početka sata, te unaprijed. U nekim obrazovnim ustanovama postoji praksa izrade planova nastave koju izvodi nastavnik za određeno razdoblje unaprijed (primjerice za sljedeći semestar). To omogućuje upravi i metodičarima da unaprijed prepoznaju propuste u obrazovnom procesu i ukažu na njih nastavniku kako bi on mogao raditi na njihovom otklanjanju i time promijeniti strukturu sata. Istina, napominjemo da u bilo kojoj obrazovnoj ustanovi postoji program rada, au školi se izrađuje poseban kalendarski plan, tj. neka vrsta “rasporeda”, koji detaljno određuje kada, o kojoj temi iu kojoj količini će se održati nastava o ovoj temi.

Međutim, svaki se nastavnik prvi put susreće s konceptom „nastavnog plana” na sveučilištu, proučavajući discipline kao što su „Opća pedagogija” i „Nastavne metode” (u potonjem slučaju govorimo o podučavanju određenog predmeta, na primjer , engleski, a struktura, ciljevi i priroda kontrole nad formiranjem vještina i sposobnosti mogu varirati). Naročito nastavni plan treba da napiše svaki student pripravnik u nastavi i državnoj praksi; Nastavni plan često je jedna od komponenti kolegija, završnog kvalifikacijskog rada, pa čak i disertacija iz područja pedagogije i metodike nastave.

U isto vrijeme, čak ni neki učitelji sami ne mogu uvijek odgovoriti na pitanje: "Što bi točno trebao biti nastavni plan?"

Plan nastave sastoji se od nekoliko dijelova:

  • Formulacija teme lekcije,
  • ciljevi lekcije,
  • Upute za nastavna sredstva,
  • napredak lekcije,
  • Opisi domaćih zadaća (ili drugi oblik kontrole i način učvršćivanja relevantnih vještina i sposobnosti).

Stanimo na svakom od njih detaljnije.

Tema lekcije

Ovaj izraz govori sam za sebe: učitelj kao autor lekcije (nije slučajno što mnogi akademski učitelji lekciju nazivaju jednim od oblika pedagoške umjetnosti, a termini kao što su „autorska tehnika” i „autorska škola” uspješno su se udomaćili). korijen u znanosti) moraju jezgrovito i nedvosmisleno ukazivati ​​O čemu je točno lekcija? Na primjer, tema lekcije može se formulirati na ovaj način: "Stupnjevi usporedbe pridjeva."

Iz ove fraze proizlazi da će lekcija biti posvećena upoznavanju učenika s gramatičkim značajkama pridjeva u stupnjevima usporedbe i kako se te riječi koriste u govoru. Tema sata treba odgovarati programu rada, naznačena je ne samo za izvješćivanje uprave škole, već i javno obznanjena učenicima na početku sata, a često i zapisana na ploči prije sata. Stoga je ovdje neophodna sposobnost jasnog i krajnje sažetog formuliranja cijele suštine lekcije.

Svrha lekcije

Klasična metodološka znanost identificira tri glavna cilja lekcije:

  • obrazovni,
  • Razvijanje i
  • Edukativni.

Naravno, nastavni sat kao metodička cjelina u sebi sadrži jedinstveni zajednički cilj, ali se on može podijeliti ovisno o tome o kojem se satu govori, koji se predmet poučava, kakva je publika učenika i drugim aspektima.

Tako, obrazovni cilj uključuje skup onih vještina i sposobnosti koje se moraju formirati ili konsolidirati tijekom lekcije. Na primjer: "Formiranje ideje o pasivnom glasu glagola kao gramatičke kategorije i njegove upotrebe u govoru."

Cilj razvoja obuhvaća ono što treba pridonijeti razvoju logičkog mišljenja, sposobnosti kritičkog procjenjivanja i uspoređivanja činjenica, događaja i pojava te stvaranja vlastitog mišljenja o njima. Na primjer, razvojni cilj lekcije može se formulirati na sljedeći način: "Sposobnost razlikovanja aktivnog i pasivnog glasa i samostalnog odabira kriterija za korištenje tih gramatičkih struktura."

obrazovni cilj- ovdje je sve sasvim očito: nastavnik mora naznačiti kakvo obrazovno opterećenje apsorbira proučavani obrazovni materijal. Na primjer, ako se proučava uljudan oblik glagola drugog lica jednine, može se naznačiti da je obrazovni cilj lekcije "razvoj kulture govora i poštovanja prema ljudima oko ljudi u društvu".

Tijekom nastave

Tijek lekcije je slijed radnji koje nastavnik izvodi tijekom lekcije. Njihov broj nije ograničen i ovisi o prirodi lekcije. Međutim, pri konstruiranju tijeka lekcije ne treba zaboraviti da je ona vremenski ograničena, a učitelj bi se trebao ograničiti na četrdeset pet minuta. Tako je, na primjer, uobičajen sljedeći tijek lekcije (na primjeru lekcije ruskog jezika):

  1. Pozdrav (1 minuta).
  2. Govorno zagrijavanje (5 minuta).
  3. Provjera točnosti domaće zadaće (6 minuta).
  4. Frontalno ispitivanje (4 minute).
  5. Objašnjenje novog gradiva (deset minuta).
  6. Frontalno ispitivanje na novom gradivu (pet minuta).
  7. Izvođenje vježbe za pločom (deset minuta).
  8. Sažetak lekcije (3 minute).
  9. Najava domaće zadaće i obrazloženje iste (1 minuta).

Međutim, gornji primjer nije ograničen na nazive postupaka učitelja: it trebaju ukratko pismeno objasniti što svaki dio lekcije uključuje(na primjer, koja su pitanja postavljena učenicima, kakva je vježba izvedena, o kojem se materijalu raspravljalo, što je uključeno u zagrijavanje govora (pretpostavimo formiranje imperativnog raspoloženja predloženih glagola).

Domaća zadaća

Domaća zadaća jedan je od glavnih oblika pedagoške kontrole razine formiranosti relevantnih vještina i sposobnosti i njihove dublje konsolidacije. Stoga domaća zadaća ne može postojati odvojeno od glavne suštine lekcije. Na primjer, ako se interpunkcija proučavala pri pretvaranju izravnog govora u neizravni govor, tada bi domaća zadaća trebala biti vježba posvećena proučavanju ove teme ili drugi zadatak koji je izradio i predložio sam učitelj (možete pozvati učenike da pretvore izravni govor junake djela koje se proučava na nastavi književnosti u neizravne i zapisuje u bilježnice, čime će biti uključena ne samo glavna bit sata, nego i međupredmetna povezanost sa studijem književnosti). Međutim domaća zadaća u veličini ne smije prelaziti 1/3 materijala koji se proučava u lekciji.

Gore smo ispitali od čega se točno sastoji lekcija. Nadamo se da će ove informacije pomoći učitelju da kompetentno planira nadolazeći sat, iako, po našem mišljenju, ovdje nema i ne može biti univerzalnog "recepta": sve ovisi o razmatranim značajkama sata, disciplini koja se podučava i ... kreativna mašta učitelja.

Koja je izravna priprema učitelja za nastavu? Što je planiranje nastave?

Neposredna priprema nastavnika za sat je planiranje sata, konkretizacija tematsko planiranje u odnosu na svaki pojedini sat promišljanje i izrada plana i sažetka sata nakon što se utvrdi glavni sadržaj i težište sata. Nastavni plan je neophodan svakom učitelju, bez obzira na njegovo iskustvo, erudiciju i razinu pedagoške vještine. Sastavlja se na temelju tematskog plana, sadržaja programa, znanja nastavnika o učenicima, kao i razine njihove pripremljenosti. U planiranju lekcije i razvoju tehnologije za njezino izvođenje razlikuju se dva međusobno povezana dijela: 1) razmišljanje o svrsi lekcije, svakom njezinom koraku; 2) unos u posebnu bilježnicu u jednom ili drugom obliku nastavnog plana.

Svrha lekcije utvrđuje se na temelju sadržaja programskog materijala, materijalne baze škole i prirode aktivnosti učenika s obrazovnim materijalom koje je moguće organizirati u određenoj obrazovnoj situaciji. U ovom dijelu pripreme sata nastavnik na temelju misaoni eksperiment provodi predviđanje buduće lekcije, njezinu mentalnu reprodukciju, razvija neku vrstu scenarija vlastitih postupaka i postupaka učenika u njihovom jedinstvu. I tek nakon određivanja glavnog sadržaja i smjera vlastitih aktivnosti i aktivnosti učenika na satu, učitelj odabire potreban i dovoljan materijal koji učenici moraju naučiti, ocrtava slijed uvođenja u opticaj određenih pojmova koji će se razraditi. u lekciji. Odabire najsadržajniji i živopisniji materijal potreban za poticanje aktivnosti učenika pri radu s planiranim pojmovima, daje smjernice u obliku općenitih pitanja, problematičnih zadataka, unaprijed određuje strukturu lekcije, na temelju količine posla koji treba obaviti. Procjenjuje sposobnosti učenika i vlastite, psihološki se priprema za moguće promjene nastave u vezi s promjenom uvjeta u nastavi, uz uvođenje dodatnih informacija u sadržaj lekcije.

Tijekom pripreme sata povećava se učiteljeva pozornost na pedagoško predviđanje, na predviđanje zaokreta učeničkih misli. Priprema učitelja za lekciju stoga ne uključuje samo temeljitu analizu obrazovnog materijala, njegovo strukturiranje u skladu s fazama njegovog proučavanja, već i moguća pitanja, odgovore, prosudbe samih učenika tijekom rada s ovim. materijal - njegovo opažanje, shvaćanje itd. . Što se pažljivije provodi takva analiza, manja je vjerojatnost da će se tijekom lekcije susresti s potpuno neočekivanim situacijama.



Nakon tako temeljite analize, razmišljajući o sastavu lekcije, učitelj zapisuje nacrt lekcije. U isto vrijeme, pregled lekcije, posebno za učitelja početnika, razvijen je u detalje, u detalje. Takav sažetak može mu poslužiti kao potpora u radu ne samo u jednom razredu, već u svim razredima iste paralele. Iskusni učitelji ograničavaju se na kratki zapis lekcije - fiksirajući ono što treba zapamtiti i koristiti sam učitelj u radu s učenicima na satu u ovom razredu. Ovo ponekad prisiljava pojedini učitelji takve planove napraviti čak i za svaki razred iste paralele, budući da se učenici u razredima najčešće izrazito razlikuju po svojim karakteristikama i stupnju pripremljenosti.

Ponekad se čak i među znanstvenicima-pedagozima i učiteljima-praktičarima rasplamsaju sporovi o tome treba li učitelju plan nastave? Ograničava li nastavni plan kreativnost nastavnika? Može li učitelj koristiti nacrt tijekom lekcije? Ne utječe li to negativno na vjerodostojnost nastavnika kod učenika?

Sporovi ove vrste su u biti bespredmetni! A to je zato što učitelji svojim primjerom uče učenike da budu organizirani u radu, da rade po planu, da rade uz unaprijed pripremljene kratke bilješke-teze. Nastavni plan, naravno, ne bi trebao biti vrsta sjenila za učitelja, ne bi trebao ograničavati njegovu inicijativu, fleksibilnost u radu s učenicima. Sat je stvaralački čin, pa je fetišizacija nastavnog plana u radu nastavnika nedopustiva. Nastavni plan je samo vodič za djelovanje, a kada nastavni sat treba unijeti određene izmjene tijekom nastavnog sata, nastavnik ne samo da ima pravo, nego je i dužan odstupiti od plana kako bi osigurao maksimalnu učinkovitost sata. Ali jedno je odstupiti od plana, a sasvim drugo nemati nikakav plan. Odlazeći od planiranog, učitelj prije svega povezuje sve pojedinosti sadržaja koji su smišljeni, više puta odigrani u umu. obrazovni materijali, vlastite radnje i radnje učenika s tim materijalom, prirodu njihove interakcije, a tek povezujući sve to sa situacijom stvorenom na satu, uvodi prilagodbe u tijek sata. Ali te prilagodbe nisu spontane, već su u korelaciji s neočekivano nastalom novom situacijom i prethodno planiranim vrstama rada i poprimaju karakter sustavnih promjena u strukturi sata iu sadržaju aktivnosti nastavnika i učenika u skladu s prethodno planirane ciljeve i didaktičke zadatke sata.

Nastavni plan početak je kreativnog traganja, sredstvo djelotvornosti sata, ostvarenje učiteljevog plana, temelj nadahnuća i talentirane improvizacije.

Ona odražava temu sata i razred u kojem se održava, svrhu sata s specifikacijom njegovih didaktičkih zadataka, Sažetak gradivo koje se proučava u lekciji, oblik organizacije obrazovne i kognitivne aktivnosti učenika, metode, nastavna sredstva, sustav zadataka i zadataka, tijekom kojih će se prethodno naučena osnovna znanja i metode aktivnosti uspješno ažurirati, formiranje novih znanstveni pojmovi te metode djelovanja i njihovu primjenu u različite situacije učenje, kontrolu i korekciju odgojno-obrazovnog djelovanja učenika i njegovo postupno kretanje od neznanja do znanja, od nesposobnosti do sposobnosti obavljanja potrebnih i dostatnih spoznajnih i praktičnih radnji na tom putu u rješavanju obrazovnih, spoznajnih i praktičnih zadataka predviđenih za učenje. lekcija. Nastavni plan precizira njegovu strukturu, određuje okvirno doziranje vremena za različite vrste rada, daje metode provjere uspješnosti nastave učenika, navodi njihova imena, s kim se planira intervjuirati, provjeravati itd.

"Kako napisati plan lekcije"

Plan – sažetak je optimalna raspodjela resursa za postizanje ciljeva, aktivnosti (skup procesa) povezanih s postavljanjem ciljeva (zadataka) i radnji u budućnosti. Što se tiče matematike, planiranje je funkcija koja uzima vrijeme kao jedan od svojih argumenata.

Još je A. Fayol identificirao četiri osnovna načela planiranja, nazivajući ih zajedničkim značajkama dobrog programa djelovanja.

1. Načelo jedinstva sugerira da bi planiranje u organizaciji trebalo biti sustavno. Sustav znači postojanje skupa međusobno povezanih elemenata i prisutnost jednog smjera za njihov razvoj, usmjeren prema zajedničkim ciljevima.

Elementi planiranja u organizaciji su pojedine jedinice koje ulaze u njen sastav, te pojedini dijelovi procesa planiranja.

2. Načelo sudjelovanja usko povezana s načelom jedinstva. Ovo načelo znači da svaki član organizacije postaje sudionik planiranih aktivnosti, bez obzira na položaj i funkciju koju obnaša. Odnosno, proces planiranja trebao bi uključiti sve one na koje se njime izravno utječe. Sudioničko planiranje naziva se participativno planiranje.

3. Načelo kontinuiteta pretpostavlja da:

    proces planiranja u poduzeću treba se stalno provoditi unutar utvrđenog ciklusa;

    razvijeni planovi moraju kontinuirano mijenjati jedni druge (drugi - zamijeniti prvi, treći - zamijeniti drugi, itd.).

Drugi od uvjeta kontinuiteta planiranja - stalno praćenje planova jednog za drugim - poduzeća u pravilu ispunjavaju. Istodobno, nije neuobičajeno da se proces planiranja prekine: poduzeća izrade plan tijekom određenog dijela godine, odobre ga i prestanu planirati do sljedećeg razdoblja.

4. Načelo fleksibilnosti povezan s načelom kontinuiteta i sastoji se u davanju mogućnosti planovima i procesu planiranja da mijenjaju svoj smjer u vezi s pojavom nepredviđenih okolnosti.

Da bi se provelo načelo fleksibilnosti, planovi moraju biti sastavljeni tako da se mogu mijenjati, povezujući ih s promjenjivim unutarnjim i vanjskim uvjetima.

Stoga planovi obično sadrže određene rezerve.

Međutim, postoje određena ograničenja planiranja rezervi:

    rezerve uključene u pokazatelje ne bi trebale biti prevelike, inače će planovi biti netočni;

    niske rezerve dovode do čestih promjena u planovima, što zamagljuje smjer poduzeća.

5. Načelo točnosti znači da svaki plan mora biti sastavljen sa stupnjem točnosti koji je kompatibilan s određenom količinom nesigurnosti.

Drugim riječima, planovi bi trebali biti specifični i detaljni u mjeri u kojoj to dopuštaju vanjski i unutarnji uvjeti poslovanja poduzeća.

Okvirni plan lekcija je odraz kreativna misao nastavnik koji je u stanju intenzivirati aktivnost učenika za kreativno usvajanje osnova znanja.

Sadržaj nastave bit će različit, ovisno o predmetu, o vrsti sata. Ali osnovna načela sastavljanja kompetentnog okvirni plan isti su u svim slučajevima. Morate znati koje vrste bilježaka postoje i koje vrste koristiti u određenoj situaciji.

Planirani nacrt. Takav sažetak piše se na temelju već izrađenog plana materijala. Predviđeni nacrt podijeljen je u nekoliko točaka i podstavaka. U procesu vođenja bilješki svaki se naslov nadopunjuje tekstom kako bi sadržaj svakog odlomka bio maksimalno razotkriven. Planirani nacrt posebno je koristan za pisanje govora za seminar ili javni nastup.

Shematski prikaz plana. Sve točke shematski planiranog sažetka prikazane su u obliku upitnih rečenica na koje morate odgovoriti. Svaku stavku treba opisati što kraće (2-3 rečenice).

Sažetak teksta. Ova vrsta sažetka je bogatija od ostalih i sastoji se od citata i odlomaka iz izvora. Tekstualni sažetak lako je nadopuniti planom, tezama i pojmovima. Obično se koristi za proučavanje znanosti ili književnosti, odnosno tamo gdje je važno citiranje autora. Međutim, sastavljanje tekstualnog sažetka nije lak zadatak. Radi se o tome da morate točno odrediti koji je citat stvarno važan, a koji dio teksta nosi najznačajniju informaciju.

Besplatni sažetak. Besplatni sažetak mogu koristiti oni koji su već savladali sve druge načine izlaganja gradiva. Takav sažetak sadrži citate, sažetke, izvatke, termine i druge elemente svojstvene ostalim vrstama sažetaka.

Tematski sažetak. Svrha ovakve prezentacije je otkrivanje određene problematike, a istovremeno se koristi više izvora. Uz pomoć ovog sažetka moći ćete dublje analizirati zadanu temu i proučavati postavljena pitanja iz različitih kutova. Međutim, da biste sastavili tematski sažetak, budite spremni obraditi puno književnih izvora.

Zaustavio bih se i korak po korak opisao izradu plana-skice lekcije, kao temelj učiteljeve aktivnosti. Detaljan, detaljan plan pomoći će vam da lekciju provedete što učinkovitije, uštedite vrijeme i omogućite vam da brzo postignete svoje ciljeve. Dobro strukturirana struktura lekcije pomaže zadržati pažnju učenika tijekom cijele lekcije.

Plan lekcije odražava obujam i sadržaj materijala koji se proučava, redoslijed faza lekcije, vrste aktivnosti učenika, opremu i količinu domaće zadaće.

Njegova struktura ovisi o karakteristikama osobnosti nastavnika, njegovom radu i kontingentu učenika. Plan se može sastaviti u obliku sažetka, teza, oblik bi trebao biti prikladan za samog nastavnika. Ovdje možete dati savjete i preporuke, zahtjevi su nametnuti sadržaju, gdje sve treba promisliti.

Korak 1. Tema lekcije

Tema sata uvijek je naznačena u godišnjem planu nastave i prenosi se iz tematskih planova, mora biti određena, jasna i određena.

Korak II. Ciljevi lekcije

Suvremena metodika ne zahtijeva podjelu ciljeva na nastavne, obrazovne i razvojne. Ali mladim učiteljima je prikladnije koristiti staru, provjerenu metodu i jasno razlikovati ciljeve lekcije u tri pozicije:

Ciljevi učenja. To mogu biti ciljevi poput:

Dajte ideju o…;

Uopćiti i usustaviti znanja o ....;

Upoznati učenike s (pojmom, pravilom, činjenicama, zakonom itd.)

Razviti vještine (na primjer, analiza lirskog teksta).

Obrazovni:

Usaditi učenicima osjećaj patriotizma, humanosti, marljivosti, poštovanja prema starijima, estetskog ukusa, etičkim standardima, disciplina.

Razvijanje. Evo ciljeva koji će kod učenika pomoći u razvoju pamćenja, mašte, mišljenja, kognitivnih sposobnosti, volje, samostalnosti, komunikativnosti. Ako lekcija predviđa grupne vrste rada, tada se može naznačiti da će glavni razvojni cilj biti naučiti kako raditi u timu, izražavati i braniti vlastito stajalište te razvijati komunikacijske vještine.

Korak III. Planirani zadaci

Naveden je minimum znanja i vještina koje bi studenti trebali usvojiti tijekom nastave. Planirane zadatke potrebno je usporediti sa zahtjevima znanja i vještina učenika koje za svaki razred i za svaki predmet propisuje Ministarstvo prosvjete.

Korak: IV. Vrsta i oblik nastave

Oni možda nisu navedeni u planu, ali svaki put je vrijedno razjasniti za sebe hoće li to biti lekcija objašnjenja, lekcija razgovora ili namjeravate provesti nestandardnu ​​/ kombiniranu lekciju.
Radi praktičnosti, dajemo primjere najčešćih vrsta i oblika lekcije.

Vrste i oblici nastavnog sata

1. Lekcija upoznavanja s novim materijalom.

Oblici: razgovor, problemska lekcija, predavanje.

2. Lekcija učvršćivanja naučenog.

Oblici: igre, natjecanja, KVN, putovanja, dobrotvorna izvedba, brifing, aukcija, bajka, brifing, izvedba itd.

3. Lekcija primjene novih znanja i vještina u praksi.

Obrasci: isti kao za sate konsolidacije. Također možete provoditi istraživačku nastavu, laboratorij, kreativne radionice, natjecanja, testiranja, ekskurzije itd.

4. Lekcija generalizacije i sistematizacije znanja.

Oblik se bira slobodan, na zahtjev nastavnika.

5. Kontrolni sat.

Oblici: kao tradicionalni testni radovi, testovi, diktati, eseji i kreativniji oblici: seminari, brifinzi ili konzultacije.

6. Integrirana lekcija. Obrasci su besplatni jer se u jednom satu radi o 2 ili više predmeta.

Korak V Oprema

Ovdje je navedeno sve što će nastavnik koristiti tijekom nastave. to multimedijske prezentacije, reprodukcije slika, audio i video materijali, slikovni i promotivni materijali.

Korak VI. Tijekom nastave

1. Organiziranje vremena je obavezna faza svih lekcija. Pomaže usredotočiti pozornost učenika, odrediti njihovu pribranost i spremnost za lekciju.

2. Provjera domaće zadaće. Iskusni učitelji Vježbajte provjeravati domaću zadaću svaki dan. Ovo pomaže ne samo provjeriti koliko je prethodna tema savladana, već i podsjetiti razred na glavne točke prethodnih lekcija.

Izuzetak su kontrolni sati.

3. Aktualizacija znanja učenika o temi. Ovaj korak nije obavezan, ali vrlo popularan u nastavnim metodama. Aktualizacija pomaže učenicima da se prilagode percepciji teme, identificiraju raspon pitanja koja će se razmatrati u lekciji. Osim toga, aktualizacija omogućuje postavljanje praktičnog cilja lekcije.

Na primjer, slušanje skladbe P. Čajkovskog "Godišnja doba" aktivira maštu, postavlja učenike na razgovor o dobu godine.

4. Najava teme i ciljeva lekcije. Nastavnik može definirati teme i ciljeve lekcije. A učenike možete navesti na to tijekom preliminarnog razgovora, grupiranja ili mini-testiranja.

5. Glavni dio sata.

Ovaj dio sata bit će različit ovisno o vrsti i obliku sata. Ali princip konstrukcije je isti: od jednostavnog prema složenom, od općeg prema posebnom.

6. Sažimanje. Korak nije obavezan. Mnogi učitelji ovu fazu zamjenjuju refleksijom. Važno je da nastavnik razumije što su učenici naučili, koja su pitanja ostala nerazumljiva, koji problemi nisu riješeni.

7. Ocjenjivanje. Ova faza ne zahtijeva objašnjenje. Postoji samo pojašnjenje. Ocjene može postavljati i sam nastavnik, analizirajući i ocjenjujući rad učenika na satu. NA novije vrijeme više vježbajte samoocjenjivanje ili sustav kumulativnih bodova. U ovom slučaju učenici sami ocjenjuju svoj rad.

8. Domaća zadaća.

Tradicionalno se ova faza ostavlja na kraju lekcije. No domaća se zadaća može dati i na početku i na sredini lekcije. Pogotovo ako će se kući dati, na primjer, pisanje eseja, sastava ili izvođenje laboratorija. U ovom slučaju, nastavnik unaprijed usmjerava pozornost da će teze razvijene u lekciji biti važne pri izradi domaće zadaće.

Suvremena metodologija preporučuje, osim obveznog zadatka, ponuditi učenicima opcije za složeniju razinu ili usmjerene na razvoj kreativnost. Na primjer, ne samo da naučite pjesmu, već i napravite kolaž, nacrtate sliku na temu ili pripremite izvješće ili prezentaciju.

p.s.

Ne zaboravite da svaka lekcija treba sadržavati "zest". To bi mogao biti zanimljiva činjenica, nestandardan zadatak, neobičan oblik izlaganja gradiva, intrigantan epigraf – nešto što će pridonijeti interesu učenika.