Դասի պլանավորում համար. Պատրաստվելով դասին. դասի պլանավորում. պլանների տեսակները. Տնային առաջադրանքների ստուգում

Դասի պլանն է Կարճ նկարագրությունվերապատրաստման դասընթաց՝ նշելով դրա առարկան, նպատակները, վարքագծի ընթացքը և մանկավարժական հսկողության հնարավոր ձևերը:

Դասի պլանը կազմում է ուսուցիչը դասից առաջ և կարող է ստուգվել ուսումնական հաստատության վարչակազմի ներկայացուցիչների (տնօրեն կամ նրա տեղակալ. ակադեմիական աշխատանք) ինչպես դասի ավարտից անմիջապես հետո կամ դասի մեկնարկից առաջ, այնպես էլ նախօրոք. Որոշ ուսումնական հաստատություններում առկա է ուսուցչի կողմից անցկացվող պարապմունքների պլաններ նախօրոք (օրինակ՝ հաջորդ կիսամյակի համար) որոշակի ժամանակահատվածի համար: Սա թույլ է տալիս ղեկավարությանը և մեթոդիստներին նախօրոք բացահայտել ուսումնական գործընթացի խոցելիությունը և դրանք մատնանշել ուսուցչին, որպեսզի նա աշխատի դրանք վերացնելու և դրանով իսկ փոխել դասի կառուցվածքը: Իսկապես, մենք նշում ենք, որ ցանկացած ուսումնական հաստատությունկա աշխատանքային ծրագիր, իսկ դպրոցը կազմում է հատուկ օրացուցային պլան, այսինքն. մի տեսակ «ժամանակացույց», որը մանրամասն նշում է, թե երբ, ինչ թեմայով և ինչ քանակով են անցկացվելու այս առարկայի դասերը։

Այնուամենայնիվ, ցանկացած ուսուցիչ առաջին անգամ բախվում է «դաս պլանի» հասկացությանը համալսարանում՝ ուսումնասիրելով այնպիսի առարկաներ, ինչպիսիք են «Ընդհանուր մանկավարժությունը» և «Դասավանդման մեթոդները» (վերջին դեպքում խոսքը գնում է կոնկրետ առարկայի դասավանդման մասին, օրինակ. , անգլերեն լեզվից, և հմտությունների և կարողությունների ձևավորման վերահսկման կառուցվածքը, նպատակներն ու բնույթը կարող են տարբեր լինել): Դասի պլանը, մասնավորապես, պետք է գրի դասավանդման և պետական ​​պրակտիկայի յուրաքանչյուր ուսանողի կողմից. Դասի պլանը հաճախ դասընթացի, վերջնական որակավորման աշխատանքների և նույնիսկ ատենախոսությունների բաղադրիչներից մեկն է մանկավարժության և դասավանդման մեթոդների ոլորտում:

Միևնույն ժամանակ, նույնիսկ որոշ ուսուցիչներ իրենք չեն կարող միշտ պատասխանել այն հարցին, թե կոնկրետ ինչպիսի՞ն պետք է լինի դասի պլանը։

Դասի պլանը բաղկացած է մի քանի մասից.

  • Դասի թեմայի ձևակերպում,
  • դասի նպատակները,
  • Ուսումնական միջոցների ցուցումներ,
  • դասի առաջընթաց,
  • Նկարագրություններ Տնային աշխատանք(կամ վերահսկողության այլ ձև և համապատասխան հմտություններն ու կարողությունները համախմբելու միջոց):

Անդրադառնանք դրանցից յուրաքանչյուրին ավելի մանրամասն:

Դասի թեմա

Այս արտահայտությունն ինքնին խոսում է. ուսուցիչը որպես դասի հեղինակ (պատահական չէ, որ շատ գիտնականներ և ուսուցիչներ դասն անվանում են մանկավարժական արվեստի ձևերից մեկը, և այնպիսի տերմիններ, ինչպիսիք են «հեղինակային տեխնիկան» և «հեղինակային դպրոցը» հաջողությամբ արմատացած գիտության մեջ) պետք է հակիրճ և միանշանակ նշի, թե կոնկրետ ինչի մասին է դասը: Օրինակ՝ դասի թեման կարելի է ձեւակերպել այսպես՝ «Ածականների համեմատության աստիճաններ»։

Այս արտահայտությունից հետևում է, որ դասը նվիրված է լինելու ուսանողներին ծանոթացնելուն քերականական առանձնահատկություններածականները համեմատության աստիճաններում և ինչպես են այս բառերը օգտագործվում խոսքում: Դասի թեման պետք է լինի աշխատանքային ծրագիր, այն նշված է ոչ միայն դպրոցի ղեկավարությանը զեկուցելու համար, այլև դասի սկզբում հրապարակայնորեն հայտարարվում է աշակերտներին և հաճախ դասից առաջ գրատախտակին գրված։ Ուստի այստեղ անհրաժեշտ է դասի ողջ էությունը հստակ և չափազանց հակիրճ ձևակերպելու ունակությունը։

Դասի նպատակը

Դասական մեթոդական գիտությունը սահմանում է դասի երեք հիմնական նպատակ.

  • կրթական,
  • Զարգացող և
  • Ուսումնական.

Իհարկե, դասը որպես մեթոդական ամբողջություն ինքնին պարունակում է մեկ ընդհանուր նպատակ, բայց այն կարելի է բաժանել՝ կախված նրանից, թե որ դասն է քննարկվում, ինչ առարկա է դասավանդվում, որն է ուսանողական լսարանը և այլ ասպեկտներ։

Այսպիսով, կրթական նպատակներառում է այն հմտությունների և կարողությունների մի շարք, որոնք պետք է ձևավորվեն կամ համախմբվեն դասի ընթացքում: Օրինակ՝ «Բայի պասիվ ձայնի գաղափարի ձևավորում որպես քերականական կատեգորիաև դրա օգտագործումը խոսքում:

Զարգացման նպատակներառում է այն, ինչը պետք է նպաստի զարգացմանը տրամաբանական մտածողություն, փաստերը, իրադարձություններն ու երևույթները քննադատաբար գնահատելու և համեմատելու և դրա մասին սեփական կարծիքը կազմելու կարողություն։ Օրինակ, դասի զարգացման նպատակը կարելի է ձևակերպել այսպես՝ «Ակտիվ և պասիվ ձայնը տարբերելու և այդ քերականական կառուցվածքների օգտագործման չափանիշներն ինքնուրույն ընտրելու կարողություն»։

կրթական նպատակ- Այստեղ ամեն ինչ միանգամայն ակնհայտ է. ուսուցիչը պետք է նշի, թե ինչպիսի ուսումնական բեռ է կլանում ուսումնասիրված ուսումնական նյութը։ Օրինակ, եթե ուսումնասիրվում է երկրորդ դեմքի եզակի բայի քաղաքավարի ձևը, կարելի է նշել, որ դասի ուսումնական նպատակն է «խոսքի մշակույթ զարգացնել և հարգալից վերաբերմունք ունենալ հասարակության շրջապատի մարդկանց նկատմամբ»:

Դասերի ժամանակ

Դասի ընթացքը դասի ընթացքում ուսուցչի կատարած գործողությունների հաջորդականությունն է:Նրանց թիվը սահմանափակ չէ և կախված է դասի բնույթից: Սակայն դասի ընթացքը կառուցելիս չպետք է մոռանալ, որ այն սահմանափակ է ժամանակի մեջ, և ուսուցիչը պետք է սահմանափակվի քառասունհինգ րոպեով։ Այսպիսով, օրինակ, դասի հետևյալ ընթացքը սովորական է (որպես օրինակ օգտագործելով ռուսաց լեզվի դասը).

  1. Ողջույն (1 րոպե):
  2. Խոսքի տաքացում (5 րոպե):
  3. Տնային առաջադրանքների ճիշտության ստուգում (6 րոպե):
  4. Ճակատային հետազոտություն (4 րոպե):
  5. Նոր նյութի բացատրություն (տասը րոպե):
  6. Ճակատային հետազոտություն նոր նյութի վերաբերյալ (հինգ րոպե):
  7. Վարժության կատարումը գրատախտակի վրա (տասը րոպե):
  8. Դասի ամփոփում (3 րոպե).
  9. Տնային առաջադրանքի հայտարարություն և դրա բացատրություններ (1 րոպե):

Այնուամենայնիվ, վերը նշված օրինակը չի սահմանափակվում ուսուցչի գործողությունների անուններով. այն պետք է հակիրճ գրավոր բացատրել, թե ինչ է ներառում դասի յուրաքանչյուր մասը(օրինակ՝ ի՞նչ հարցեր են ուղղվել ուսանողներին, ի՞նչ վարժություն է կատարվել, ի՞նչ նյութ է քննարկվել, ի՞նչ է ներառվել խոսքի տաքացման մեջ (ենթադրենք առաջարկվող բայերի հրամայական տրամադրության ձևավորումը)։

Տնային աշխատանք

Տնային աշխատանքը համապատասխան հմտությունների և կարողությունների ձևավորման մակարդակի և դրանց ավելի խորը համախմբման մանկավարժական հսկողության հիմնական ձևերից է: Ուստի տնային աշխատանքը դասի հիմնական էությունից անջատված լինել չի կարող։ Օրինակ, եթե ուղիղ խոսքը անուղղակի խոսքի վերածելիս ուսումնասիրվել են կետադրական նշանները, ապա տնային աշխատանքը պետք է լինի այս թեմայի ուսումնասիրությանը նվիրված վարժություն կամ ուսուցչի կողմից մշակված և առաջարկվող այլ առաջադրանք (կարող եք հրավիրել ուսանողներին փոխակերպել ուղիղ խոսքը. գրականության դասերին ուսումնասիրված ստեղծագործության հերոսներին անուղղակի դարձնել և գրել տետրերում, այդպիսով կներգրավվի ոչ միայն դասի հիմնական էությունը, այլ նաև միջառարկայական կապը գրականության ուսումնասիրության հետ): Այնուամենայնիվ Տնային աշխատանքը չափերով չպետք է գերազանցի դասում ուսումնասիրված նյութի 1/3-ը:

Վերևում մենք ուսումնասիրեցինք, թե կոնկրետ ինչից է բաղկացած դասը: Հուսով ենք, որ այս տեղեկատվությունը կօգնի ուսուցչին ճիշտ պլանավորել գալիք դասը, չնայած, մեր կարծիքով, այստեղ չկա և չի կարող լինել համընդհանուր «բաղադրատոմս». ամեն ինչ կախված է դասի առանձնահատկություններից, դասավանդվող կարգապահությունից և . .. ուսուցչի ստեղծագործական երևակայությունը.

«Միայն այդ ուսուցիչը կարող է դառնալ իր գործի իսկական վարպետ, ով լավ կուսումնասիրի, թե ինչ պետք է իմանան աշակերտները և ինչպես հասնել այդ գիտելիքներին»։

Վ.Ա.Սուխոմլինսկի

Հուշագիր դասի պլան կազմելու մասին

Ընդհանուր գործառույթԴասը աշակերտի անձի ամբողջական ձևավորումն ու զարգացումն է կրթության զարգացման և դաստիարակության հիման վրա:

Ամենօրյա պլանավորումդասերը կարևոր են ձեր գաղափարների արդյունավետ իրականացման համար: Դաս պլանավորելիս նախ ուշադրություն դարձրեք այն նպատակներին, որոնց մտադիր եք հասնել։ Կամայական ձևով կազմեք այն նպատակների ցանկը, որոնց նվիրված կլինի դասը և, ելնելով այդ նպատակներից, մտածեք, թե ինչ նյութ և ինչպես ներկայացնել ուսանողներին դասին:

Դասի նպատակը ներառում է, մի կողմից, հեռատեսությունը հնարավոր արդյունքներըդրված է ուսումնական գործընթացի այս իրավիճակում, իսկ մյուս կողմից՝ ուսուցչի և սովորողների գործողությունների ծրագիրը՝ ուղղված ցանկալի արդյունքի հասնելուն։

«Ով չգիտի, թե ուր է գնում, շատ կզարմանա, որ քահանան այնտեղ չի գնում»: Մարկ Տվեն.

Այս բաժնի դասի նշումները կազմվում են՝ նշելով.

    դասի համարը;

    դրա նպատակները (կրթական, զարգացնող և կրթական);

    դասի տեսակը (նոր նյութին ծանոթանալու դաս; սովորածը համախմբելու դաս; գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների ստուգման դաս; ուսումնասիրված նյութի համակարգման և ընդհանրացման դաս);

    դասի հիմնական փուլերի ժամանակին բաշխում;

    հիմնական հասկացությունների ձևավորման փուլերը (հայեցակարգի ներածություն, օրինակներ բերելը, որոնց համար կիրառելի է այս հայեցակարգը, հայեցակարգի էական և ոչ էական հատկանիշների ընտրություն, էական հատկանիշների հիման վրա հասկացության սահմանում).

    ուսուցման մեթոդներ՝ բանավոր (անհատական, ճակատային) կամ գրավոր (անկախ, թեստային, թելադրական) հարցում. դասախոսություն, բացատրություն, խնդրահարույց բացատրություն, պատմություն, զրույց, զրույցի տարրերով պատմություն, տեղեկատվության աղբյուրի հետ ինքնուրույն աշխատանք, վարժություն, դերային խաղ, վարժություններ և առաջադրանքներ կատարել նորմալ կամ խաղային ձևով և այլն;

    աշխատանքային մեթոդներ՝ գծապատկեր կազմել, աղյուսակների հետ աշխատել, դասագրքի տեքստի հետ աշխատել, նկարագրություն կազմել և այլն։

Մշակված դասերին անհրաժեշտ է պատրաստել (կամ ընտրել) ցուցադրական և դիդակտիկ, հնարավոր է էլեկտրոնային նյութեր:

Դասի պլան ստեղծելիս պետք է հիշել, որ առանձին դասերի պլանավորված առաջադրանքները պետք է գործեն որպես բաղադրիչուսումնասիրվող թեմայի ընդհանուր առաջադրանքը. Դասի ընթացքում բացահայտված գիտելիքների բաղադրիչները պետք է ապահովեն որոշակի ամբողջական խնդրի լուծման մի մասը: Անհատական ​​դասերի հատուկ նպատակները պետք է դիտարկվեն մյուսների հետ կապված:

Դասի պլանավորումը պետք է այնպես մշակվի, որ այն ոչ միայն թույլ տա ուսանողներին փոխանցել որոշակի գիտելիքներ, ձևավորել հմտություններ, այլ նաև ապահովի նրանց ուժը, հնարավոր դարձնի որոշ հմտություններ «դարձնել» հմտություններ:

Անհատական ​​դասերի ուրվագծային պլաններ կազմելիս պետք է հաշվի առնել, որ նյութին ծանոթանալու ընթացքում մտավոր գործունեության ակտիվությունը մեծանում է, եթե միևնույն ժամանակ ուսանողը կատարում է որոշակի առաջադրանք, որն օգնում է ավելի լավ հասկանալ այս նյութը, և պահպանվում են հետևյալ պայմանները.

1) հանձնարարված առաջադրանքը ուղղորդում է ուսանողի ջանքերը որոշակի մտավոր տեխնիկայի օգտագործման համար.

2) ուսանողն ունի այս առաջադրանքը կատարելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներ և այս տեխնիկան կիրառելու հմտություններ.

3) այս տեխնիկան համապատասխանում է նյութի բովանդակությանը, և որքան շատ է այն համապատասխանում, այնքան ակտիվացնում է գործունեությունը:

Դասարանում հնարավոր է ակտիվացնել ուսանողների մտավոր գործունեությունը, իսկ դիդակտիկ կանոնն օգտագործելիս, որն ասում է, որ նախ ուսուցիչը դնում է որոշակի խնդիր, որը ուսանողները պետք է կատարեն նյութին ծանոթանալու գործընթացում, և միայն դրանից հետո. հրավիրում է նրանց կարդալ դասագիրքը, լսել ուսուցչի բացատրությունը, որը կանչել է աշակերտին:

Դասի համար առաջադրանքներ ընտրելիս պետք է հաշվի առնել, որ դրանք պետք է իրագործելի լինեն բոլոր աշակերտների համար, հակառակ դեպքում նրանք կորցնում են վստահությունը, և ուշադրությունը թուլանում է: Բոլոր ուսանողները պետք է ունենան առաջադրանքը կատարելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներ, հմտություններ և կարողություններ, հակառակ դեպքում դասարանի մի մասը չի մասնակցում աշխատանքին: Բոլոր ուսանողները պետք է վստահ լինեն, որ կկատարեն առաջադրանքը:

Եթե ​​մենք հասկանում ենք ուսուցման մեթոդները որպես ուսուցչի և ուսանողների փոխկապակցված գործունեության կարգավորված ձևեր, որոնք ուղղված են ուսումնական նպատակների իրականացմանը որպես կրթության և դաստիարակության միջոց, ապա յուրաքանչյուր ուսուցման մեթոդի նկարագրությունը պետք է ներառի.

1) ուսուցչի ուսումնական գործունեությունը.

2) սովորողի կրթական (ճանաչողական) գործունեությունը.

3) նրանց միջև եղած կապերը կամ ուսուցչի ուսումնական գործունեությունը վերահսկելու սովորողների ճանաչողական գործունեությունը:

Այս մոտեցումը պետք է արտացոլվի անհատական ​​դասերի պլանավորման մեջ, որոնք ուշադրության կենտրոնում են դնում աշակերտի անհատականությունը:

Անհատական ​​դասեր պլանավորելու համար կարող եք օգտագործել դասի հետևյալ կառուցվածքային միավորները.

    Դասի սկզբի կազմակերպում.

    Առկա գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների բացահայտում:

    Աշխատեք ուսումնասիրված նյութի վրա.

Նոր նյութի ներածություն.

Գիտելիքների պլանավորված մակարդակի ապահովում (գիտելիքների և հմտությունների կրկնություն, կատարելագործում և կիրառում).

    Գիտելիքների համակարգում և ընդհանրացում:

    Աշխատանքի կազմակերպում տանը.

Դասի փուլի դիդակտիկ նպատակը «Գոյություն ունեցող գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների բացահայտում».- ուսանողների գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների վերլուծություն:

«Աշխատանք ուսումնասիրված նյութի վրա»ուսանողներին նոր նյութի հետ ծանոթացնելն է: Բեմի խնդիրներն են նորի հաղորդակցումը, առկա գիտելիքների ընդլայնումն ու խորացումը։ Այս խնդիրները լուծելու համար անհրաժեշտ է բացահայտել դասավանդման նախընտրելի մեթոդները, մտածել ճանաչման մեթոդների և միջոցների համապատասխանության մասին աշխատանքային կոնկրետ պայմաններին և որոշել ուսանողների գործունեության ուժեղացման ուղիները:

Դասի փուլի դիդակտիկ նպատակը «Պլանավորված գիտելիքների մակարդակի ապահովում».գիտելիքի յուրացումն է և գիտելիքն օգտագործելու կարողությունը, գիտակցումը գործնական նշանակությունուսումնասիրել է նյութը գիտության և կյանքի մեջ:

Բեմի դիդակտիկ նպատակը «Գիտելիքների համակարգում և ընդհանրացում».ուսումնասիրված և նախկինում ուսումնասիրված նյութում հիմնականի ընտրությունն ու կապերի հաստատումն է։ Հիմնական գործառույթներն են արժեքային ուղղվածությունը, ուսուցումը, վերահսկումը և ստուգումը: Դասի այս փուլում ամփոփվում է սովորողների աշխատանքը, ընդգծվում է հիմնականը ուսումնասիրվող նյութում, ընդգծվում են կապերը ուսումնասիրվող նյութի առանձին հարցերի միջև. բացահայտում է նախկինում ուսումնասիրվածի նշանակությունը ձեռք բերված գիտելիքների, այս առարկայի և այլ առարկաների համակարգում. գործնական օգտագործումգիտելիք գիտության, տեխնիկայի, սոցիալական կյանքում:

Դասի պլաններ ստեղծելիս անհրաժեշտ է ապահովել, որ պլանավորված ուսումնառության արդյունքները էական ազդեցություն ունենան ուսուցման որակի բարձրացման վրա և ավելի արդյունավետ կերպով իրականացնեն դասընթացի ծրագրի բոլոր հնարավորությունները: Դա անելու համար նրանք պետք է համապատասխանեն հետևյալ պահանջներին՝ լինեն կոնկրետ, իրատեսական և բաց, այսինքն. Աշակերտը պետք է հասկանա, թե ինչ է իրենից պահանջվում և ինչպես դա անել։

Յուրաքանչյուր դասի ուրվագիծը պետք է ուշադիր մշակվի և պետք է նաև պատրաստվի դիդակտիկ նյութ, մտածել միջոցառումներ-առաջադրանքների մասին։ Յուրաքանչյուր դասի ամփոփման մեջ անհրաժեշտ է նշել դասավանդման ձևերն ու մեթոդները, կազմակերպման ձևերը ուսումնական գործունեություն, հսկողության ձեւերն ու միջոցները, ուսուցչի եւ սովորողների գործունեությունը։

Ուսուցչի գործունեությունը բաղկացած է ուսանողի համար նպատակ դնելուց, վերապատրաստման ընթացքում դրա ձեռքբերումն ապահովելուց, մեթոդական աջակցության վրա հենվելով. դասի պլանավորում, ուսուցչի գործողությունների ծրագիր.

Ուսուցչի և աշակերտի միջև փոխգործակցության ձևերը.

ա) ընդհանուր դիդակտիկ ուսուցման մեթոդներ՝ բացատրական և պատկերազարդ, վերարտադրողական, խնդրահարույց ներկայացում, մասնակի որոնում, դասախոսություն.

բ) կազմակերպչական ձևերըուսուցում - դաս, գործնական վարժություններ, տանը աշխատանքի կազմակերպում, թեստեր, խորհրդատվություն;

գ) ուսուցման կազմակերպման ընդհանուր ձևերը՝ ճակատային, անհատական, խմբակային, տարբերակված։

Գիտելիքների վերահսկում և մանկավարժական ախտորոշում- ուսումնական գործընթացի կառուցվածքի վերջնական տարրը. Դրանք թույլ են տալիս ճշգրտումներ կատարել ուսումնական գործընթացում, փոխել կրթության ձևերը, ներդնել նոր մեթոդներ և հետ քաշել նրանց, ովքեր հետ են մնում: Որպես ստուգման միջոց կարող են օգտագործվել ստուգման հետևյալ առաջադրանքները՝ ճակատային հարցումներ, բազմակի ընտրությամբ թեստեր, գործնական աշխատանք, ինքնուրույն աշխատանքև այլն: Առանձնահատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել առաջադրանքների բովանդակությանը, դրանցում հարցերի ձևակերպմանը, առաջադրանքների ներկայացման ձևին: Ուսանողներին պետք է տրվեն առաջադրանքների և բանավոր հարցերի հստակ, հակիրճ և նպատակային ձևակերպումներ:

Հոգեբանական և մանկավարժական գրականությունից հայտնի է, որ.

1) մոռանալն ավելի ինտենսիվ է ընթանում նյութն ուսումնասիրելուց անմիջապես հետո (առաջին օրը, առաջին ժամերին և նույնիսկ րոպեներին), այնուհետև այն դանդաղում է.

2) բազմաբնույթ գործողությունների միջոցով կրկնությունը, որը նվազեցվում է նյութի գոնե որոշակի վերակառուցման, ավելի արդյունավետ է, քան դրա կրկնությունը անփոփոխ ձևով.

3) ժամանակի ցրված կրկնությունն ավելի արդյունավետ է, քան կենտրոնացված կրկնությունը:

Թեստի օգնությամբ նոր նյութ սովորելուց առաջ բացահայտվում են գիտելիքներ և հմտություններ, որոնք պետք է հիմք դառնան դրա լիարժեք ընկալման և յուրացման համար։ Նոր նյութը բացատրելիս ստուգվում է « հետադարձ կապ» Ուսանողների և ուսուցչի միջև ուսուցման կարևոր դեր է խաղում: Ուսանողների ուշադրությունը հիմնական խնդիրների վրա կենտրոնացնելու համար, ուսումնասիրվող նյութում կարևորելով հիմնականը, նրանց ուղղվում են թիրախային հարցեր:

Գիտելիքները, հմտություններն ու կարողությունները կրկնելիս և համախմբելիս թեստավորումը ոչ միայն բացահայտող, վերահսկիչ դեր է խաղում, այլև ծառայում է գիտելիքների հստակեցմանը և ընդլայնմանը: Գործնական և ինքնուրույն աշխատանքը, թեստերը պետք է դառնան դպրոցականների՝ իրենց ուսումնական հաջողությունների մասին զեկուցելու ձև։ Ընթացիկ հարցման ընթացքում ուսանողների հիմնական գործունեությունը հետևյալն է. ալգորիթմների և ծրագրերի կազմում, վարժությունների կատարում և գործնական աշխատանք:

Մի մոռացեք դասի տեմպի մասին։ Լավագույն արդյունքները ձեռք են բերվում, երբ գործողությունները փոխարինվում են:

Նմուշ պլան.

ԹԵՄԱ:ժողովածուից վերցրեք թեմայի վերնագիրը ուսումնական ծրագրերը, ձեր կողմից մշակված տիպիկ կամ դասի պլանավորումից:

ԴԱՍ # ../..:Դուք ձեր դասի պլանավորումից դուրս գրում եք դասի հերթական համարը և դրա անվանումը:

ԴԱՍԻ ՏԵՍԱԿԸ.որոշեք ինքներդ՝ ելնելով դասի նպատակներից և խնդիրներից: Կարող է լինել՝ համակցված դաս, նոր նյութի համախմբման դաս, կրկնվող-ընդհանրացնող դաս և այլն։

ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ.Համառոտ թվարկե՛ք ուսումնական, զարգացնող և կրթական առաջադրանքների բովանդակությունը:

Դասի նպատակները ներառում են հետևյալը.

1. Ուսումնական:

    գիտելիքներ (հասկացություններ, երևույթներ, մեծություններ, բանաձևեր, օրենքներ, տեսություններ և այլն, ավելի փոքր՝ ներկայացման պլանների առումով)

    հմտություններ:

    • հատուկ (խնդիրների լուծում, չափումներ և այլն)

      հանրակրթական (գրավոր և բանավոր խոսքմենախոսական և երկխոսական, տարբեր հնարքներաշխատել ուսումնական և լրացուցիչ գրականության հետ՝ կարևորելով հիմնականը պարզ և բարդ պլանի, հուշագրերի և ալգորիթմների, ռեֆերատների, ռեֆերատների, դիագրամների տեսքով. պատասխանների հիմնական տեսակների տիրապետում (վերապատմում, թեմատիկ պատասխան, Համեմատական ​​բնութագրեր, հաղորդագրություն, հաշվետվություն), կառուցել հասկացությունների սահմանում, համեմատություն, ապացույցներ, որոշել աշխատանքի նպատակը, ընտրել աշխատանքի ռացիոնալ եղանակներ, վերահսկողության և փոխադարձ վերահսկողության մեթոդների տիրապետում, ինքնագնահատական ​​և փոխադարձ գնահատում, կոլեկտիվ աշխատելու ունակություն, ղեկավարել թիմի աշխատանքը և այլն:

    հմտությունը ավտոմատիզմին բերված հմտություն է, ֆիզիկա դասավանդելիս հմտությունների ձևավորումը չի ապահովվում։

2. Ուսումնական:

    բարոյական և գեղագիտական ​​գաղափարներ, աշխարհի մասին հայացքների համակարգ, վարքագծի նորմերին հետևելու, օրենքներին համապատասխանելու ունակություն:

    անհատի կարիքները, սոց. վարքագիծ, գործունեություն, արժեքներ և արժեքային կողմնորոշում, հեռանկար.(նյութի կառուցվածքը, նյութը՝ նյութի տեսակ, դինամիկ և վիճակագրական օրինաչափություններ, պայմանների ազդեցությունը ֆիզիկական պրոցեսների ընթացքի բնույթի վրա և այլն)

3. Զարգացող.

    խոսքի, մտածողության, անձի զգայական (արտաքին աշխարհի ընկալում զգայարանների միջոցով) ոլորտների զարգացում, հուզական-կամային(զգացմունքներ, փորձառություններ, ընկալումից, կամք) և կարիքները՝ մոտիվացիոն տարածք:

    Մտավոր գործունեություն. վերլուծություն, սինթեզ, դասակարգում, դիտարկելու, եզրակացություններ անելու, առարկաների էական հատկանիշները լուսաբանելու, գործունեության նպատակներն ու մեթոդները բացահայտելու, դրա արդյունքները ստուգելու, վարկածներ առաջ քաշելու, փորձի պլան կառուցելու կարողություն:

ՍԱՐՔԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐ ԴԱՍԻ ՀԱՄԱՐ.այստեղ դուք թվարկում եք ցուցադրման, լաբորատոր աշխատանքների և արտադրամասերի սարքավորումներն ու գործիքները (բաժակներ, քանոններ, կշեռքներ, դինամոմետրեր և այլն): Սա ներառում է նաև տեխնիկական ուսուցման միջոցների (TUT) ցանկը, որոնք դուք նախատեսում եք օգտագործել դասի ժամանակ (գլխավոր պրոյեկտոր, վերգետնյա պրոյեկտոր, տեսաձայնագրիչ, համակարգիչ, հեռուստատեսային տեսախցիկ և այլն): Թույլատրվում է այս բաժնում ներառել դիդակտիկ նյութեր և տեսողական նյութեր (բացիկներ, թեստեր, պաստառներ, ժապավեններ, աղյուսակներ, ձայներիզներ, տեսանյութեր և այլն):

Գրատախտակը ներառված է դասի սարքավորումների մեջ։

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ:գրված է կարճ ձևդասի հիմնական փուլերի վերաբերյալ նշումներում հաճախ ներկայացված է հետևյալ բովանդակության աղյուսակների տեսքով.

1. Կազմակերպչական մաս - 2-3 րոպե.
2. Նոր գիտելիքների հաղորդում - 8-10 ր.
3. Գործնական աշխատանքսովորողներ - 20-26 ր.
4. Հաղորդագրություն տնային առաջադրանք - 3-5 ր.
5. Դասի ավարտ - 1-2 րոպե:
Նշված է Տնային աշխատանքորոնք ուսանողները կստանան հաջորդ դասի համար:

ԴԱՍԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿ- Ձեր ուրվագծային պլանի հիմնական մասը: Այստեղ, ընդլայնված ձևով, ուրվագծեք դասը վարելու ձեր գործողությունների հաջորդականությունը: Ռեֆերատում այս բաժինը կարելի է ներկայացնել աղյուսակի տեսքով։

Այստեղ ուրվագծվում է դասի ընթացքը, որտեղ ուսուցիչը տալիս է առանձին տերմինների և հասկացությունների անհրաժեշտ ձևակերպումները, բացահայտում ուսումնական նյութի ներկայացման հաջորդականությունը, տեսողական միջոցների օգտագործման մեթոդները: Հատկապես պետք է զգույշ լինել կերպարի կառուցման մեթոդական մեթոդները ներկայացնելիս։ Այն, ինչ ուսուցչի համար տարրական է, հաճախ աշակերտների համար չափազանց դժվար է դառնում։ Ուստի դասի ամփոփման մեջ անհրաժեշտ է հնարավորինս մանրամասն ներկայացնել դասարանի հետ աշխատելու մեթոդաբանությունը։ Եթե ​​ուսուցիչը ցանկանում է օգտագործել ականավոր արվեստագետների արտահայտությունները, ապա վերացականում դրանք պետք է փակցվեն չակերտների մեջ և նշեն, թե որ գրքից է վերցված մեջբերումը, նշել հրատարակության վայրը և տարեթիվը, հրատարակչությունը, էջը:

Մտածեք միանգամից մի քանի դասերի պլանի մասին: Ձևակերպեք յուրաքանչյուր դասի նպատակը և դրա տեղը դասերի համակարգում: Սա հնարավորություն է տալիս դասերի միջև հարաբերություններ հաստատել և ժամանակի ռացիոնալ օգտագործման հասնել: Որքան սերտորեն կապված լինի այս դասը ծրագրի այս բաժնի այլ դասերի հետ, այնքան ավելի ավարտված կլինի դասը, այնքան ավելի խորը կլինեն աշակերտների գիտելիքները:

Վերլուծե՛ք անցած տարիների աշխատանքային ծրագրերը, համեմատե՛ք ընթացիկների հետ։ Սա հնարավորություն է տալիս բարելավել դասի փուլերը։

Նախորդ տարիների աշխատանքային պլանների անընդունելի օգտագործումն ԱՆԸՆԴՈՒՆԵԼԻ Է։

Հասնել դասի նպատակի, ուսումնական նյութի բովանդակության, դասավանդման մեթոդների և կազմակերպման ձևերի համապատասխանությանը. ճանաչողական գործունեությունուսանողները. Որքան բարձր լինի այս համապատասխանությունը յուրաքանչյուր փուլում, յուրաքանչյուր ուսումնական պահին, այնքան արդյունավետ կլինի դասի վերջնական արդյունքը։

Դասին պատրաստվելը սովորողների մտածելակերպն ուղղորդելու պատրաստություն է: Ուսուցչի համար չափազանց կարևոր է հարցերը նախապես ձևակերպել այնպես, որ դրանք արթնացնեն աշակերտների միտքը։ Ուսումնասիրվող նյութում կարևոր է գտնել այն հարցերը, որոնք կարող են ունենալ ուսանողները՝ ձուլման գործընթացը հեշտացնելու համար:

Կան ուսուցիչներ, ովքեր լավ են աշխատում, բայց չգիտեն ինչպես գնահատել իրենց աշխատանքը և թերագնահատում են այն։

Կան ուսուցիչներ (և, ցավոք, նրանց մեծ մասը), ովքեր գերագնահատում են իրենց աշխատանքը և չգիտեն ինչպես նկատել սեփական թերությունները։

Սեփական աշխատանքի վերլուծությունը պետք է դառնա ուսուցչի աշխատանքային համակարգի օրգանական մաս, հետո նոր ուսումնական տարիննրան հետագա հաջողություններ կբերի:


Դասի պլանը դասի համառոտ նկարագրությունն է՝ նշելով դրա առարկան, նպատակները, առաջընթացը և մանկավարժական հսկողության հնարավոր ձևերը:

Դասի պլանը կազմվում է ուսուցչի կողմից դասից առաջ և կարող է ստուգվել ուսումնական հաստատության վարչակազմի ներկայացուցիչների կողմից (տնօրեն կամ ակադեմիական աշխատանքի գծով նրա տեղակալը) ինչպես ավարտից անմիջապես հետո, այնպես էլ դասի մեկնարկից առաջ, և նախապես. Որոշ ուսումնական հաստատություններում առկա է ուսուցչի կողմից անցկացվող պարապմունքների պլաններ նախօրոք (օրինակ՝ հաջորդ կիսամյակի համար) որոշակի ժամանակահատվածի համար: Սա թույլ է տալիս ղեկավարությանը և մեթոդիստներին նախօրոք բացահայտել ուսումնական գործընթացի խոցելիությունը և դրանք մատնանշել ուսուցչին, որպեսզի նա աշխատի դրանք վերացնելու և դրանով իսկ փոխել դասի կառուցվածքը: Ճիշտ է, մենք նշում ենք, որ ցանկացած ուսումնական հաստատությունում կա աշխատանքային ծրագիր, իսկ դպրոցում կազմվում է հատուկ օրացուցային պլան, այսինքն. մի տեսակ «ժամանակացույց», որը մանրամասն նշում է, թե երբ, ինչ թեմայով և ինչ քանակով են անցկացվելու այս առարկայի դասերը։

Այնուամենայնիվ, ցանկացած ուսուցիչ առաջին անգամ բախվում է «դաս պլանի» հասկացությանը համալսարանում՝ ուսումնասիրելով այնպիսի առարկաներ, ինչպիսիք են «Ընդհանուր մանկավարժությունը» և «Դասավանդման մեթոդները» (վերջին դեպքում խոսքը գնում է կոնկրետ առարկայի դասավանդման մասին, օրինակ. , անգլերեն, և հմտությունների և կարողությունների ձևավորման նկատմամբ վերահսկողության կառուցվածքը, նպատակները և բնույթը կարող են տարբեր լինել): Դասի պլանը, մասնավորապես, պետք է գրի դասավանդման և պետական ​​պրակտիկայի յուրաքանչյուր ուսանողի կողմից. Դասի պլանը հաճախ դասընթացի, վերջնական որակավորման աշխատանքների և նույնիսկ ատենախոսությունների բաղադրիչներից մեկն է մանկավարժության և դասավանդման մեթոդների ոլորտում:

Միևնույն ժամանակ, նույնիսկ որոշ ուսուցիչներ իրենք չեն կարող միշտ պատասխանել այն հարցին, թե կոնկրետ ինչպիսի՞ն պետք է լինի դասի պլանը։

Դասի պլանը բաղկացած է մի քանի մասից.

  • Դասի թեմայի ձևակերպում,
  • դասի նպատակները,
  • Ուսումնական միջոցների ցուցումներ,
  • դասի առաջընթաց,
  • Տնային աշխատանքների նկարագրություններ (կամ վերահսկողության այլ ձև և համապատասխան հմտություններ և կարողություններ համախմբելու միջոց):

Անդրադառնանք դրանցից յուրաքանչյուրին ավելի մանրամասն:

Դասի թեմա

Այս արտահայտությունն ինքնին խոսում է. ուսուցիչը որպես դասի հեղինակ (պատահական չէ, որ շատ գիտնականներ և ուսուցիչներ դասն անվանում են մանկավարժական արվեստի ձևերից մեկը, և այնպիսի տերմիններ, ինչպիսիք են «հեղինակային տեխնիկան» և «հեղինակային դպրոցը» հաջողությամբ արմատացած գիտության մեջ) պետք է հակիրճ և միանշանակ նշի, թե կոնկրետ ինչի մասին է դասը: Օրինակ՝ դասի թեման կարելի է ձեւակերպել այսպես՝ «Ածականների համեմատության աստիճաններ»։

Այս արտահայտությունից հետևում է, որ դասը նվիրված կլինի ուսանողներին ծանոթացնելու ածականի քերականական առանձնահատկություններին համեմատության աստիճաններով և ինչպես են այդ բառերը օգտագործվում խոսքում: Դասի թեման պետք է համապատասխանի աշխատանքային ծրագրին, այն նշված է ոչ միայն դպրոցի ղեկավարությանը զեկուցելու համար, այլև դասի սկզբում հրապարակայնորեն հայտարարվում է աշակերտներին, իսկ դասից առաջ հաճախ գրված է գրատախտակին: Ուստի այստեղ անհրաժեշտ է դասի ողջ էությունը հստակ և չափազանց հակիրճ ձևակերպելու ունակությունը։

Դասի նպատակը

Դասական մեթոդական գիտությունը սահմանում է դասի երեք հիմնական նպատակ.

  • կրթական,
  • Զարգացող և
  • Ուսումնական.

Իհարկե, դասը որպես մեթոդական ամբողջություն ինքնին պարունակում է մեկ ընդհանուր նպատակ, բայց այն կարելի է բաժանել՝ կախված նրանից, թե որ դասն է քննարկվում, ինչ առարկա է դասավանդվում, որն է ուսանողական լսարանը և այլ ասպեկտներ։

Այսպիսով, կրթական նպատակներառում է այն հմտությունների և կարողությունների մի շարք, որոնք պետք է ձևավորվեն կամ համախմբվեն դասի ընթացքում: Օրինակ՝ «Բայի պասիվ ձայնի գաղափարի ձևավորումը որպես քերականական կատեգորիա և դրա օգտագործումը խոսքում»:

Զարգացման նպատակներառում է այն, ինչը պետք է նպաստի տրամաբանական մտածողության զարգացմանը, փաստերը, իրադարձություններն ու երևույթները քննադատաբար գնահատելու և համեմատելու և դրա մասին սեփական կարծիք կազմելու կարողությանը: Օրինակ, դասի զարգացման նպատակը կարելի է ձևակերպել այսպես՝ «Ակտիվ և պասիվ ձայնը տարբերելու և այդ քերականական կառուցվածքների օգտագործման չափանիշներն ինքնուրույն ընտրելու կարողություն»։

կրթական նպատակ- Այստեղ ամեն ինչ միանգամայն ակնհայտ է. ուսուցիչը պետք է նշի, թե ինչպիսի ուսումնական բեռ է կլանում ուսումնասիրված ուսումնական նյութը։ Օրինակ, եթե ուսումնասիրվում է երկրորդ դեմքի եզակի բայի քաղաքավարի ձևը, կարելի է նշել, որ դասի ուսումնական նպատակն է «խոսքի մշակույթ զարգացնել և հարգալից վերաբերմունք ունենալ հասարակության շրջապատի մարդկանց նկատմամբ»:

Դասերի ժամանակ

Դասի ընթացքը դասի ընթացքում ուսուցչի կատարած գործողությունների հաջորդականությունն է:Նրանց թիվը սահմանափակ չէ և կախված է դասի բնույթից: Սակայն դասի ընթացքը կառուցելիս չպետք է մոռանալ, որ այն սահմանափակ է ժամանակի մեջ, և ուսուցիչը պետք է սահմանափակվի քառասունհինգ րոպեով։ Այսպիսով, օրինակ, դասի հետևյալ ընթացքը սովորական է (որպես օրինակ օգտագործելով ռուսաց լեզվի դասը).

  1. Ողջույն (1 րոպե):
  2. Խոսքի տաքացում (5 րոպե):
  3. Տնային առաջադրանքների ճիշտության ստուգում (6 րոպե):
  4. Ճակատային հետազոտություն (4 րոպե):
  5. Նոր նյութի բացատրություն (տասը րոպե):
  6. Ճակատային հետազոտություն նոր նյութի վերաբերյալ (հինգ րոպե):
  7. Վարժության կատարումը գրատախտակի վրա (տասը րոպե):
  8. Դասի ամփոփում (3 րոպե).
  9. Տնային առաջադրանքի հայտարարություն և դրա բացատրություններ (1 րոպե):

Այնուամենայնիվ, վերը նշված օրինակը չի սահմանափակվում ուսուցչի գործողությունների անուններով. այն պետք է հակիրճ գրավոր բացատրել, թե ինչ է ներառում դասի յուրաքանչյուր մասը(օրինակ՝ ի՞նչ հարցեր են ուղղվել ուսանողներին, ի՞նչ վարժություն է կատարվել, ի՞նչ նյութ է քննարկվել, ի՞նչ է ներառվել խոսքի տաքացման մեջ (ենթադրենք առաջարկվող բայերի հրամայական տրամադրության ձևավորումը)։

Տնային աշխատանք

Տնային աշխատանքը համապատասխան հմտությունների և կարողությունների ձևավորման մակարդակի և դրանց ավելի խորը համախմբման մանկավարժական հսկողության հիմնական ձևերից է: Ուստի տնային աշխատանքը դասի հիմնական էությունից անջատված լինել չի կարող։ Օրինակ, եթե ուղիղ խոսքը անուղղակի խոսքի վերածելիս ուսումնասիրվել են կետադրական նշանները, ապա տնային աշխատանքը պետք է լինի այս թեմայի ուսումնասիրությանը նվիրված վարժություն կամ ուսուցչի կողմից մշակված և առաջարկվող այլ առաջադրանք (կարող եք հրավիրել ուսանողներին փոխակերպել ուղիղ խոսքը. գրականության դասերին ուսումնասիրված ստեղծագործության հերոսներին անուղղակի դարձնել և գրել տետրերում, այդպիսով կներգրավվի ոչ միայն դասի հիմնական էությունը, այլ նաև միջառարկայական կապը գրականության ուսումնասիրության հետ): Այնուամենայնիվ Տնային աշխատանքը չափերով չպետք է գերազանցի դասում ուսումնասիրված նյութի 1/3-ը:

Վերևում մենք ուսումնասիրեցինք, թե կոնկրետ ինչից է բաղկացած դասը: Հուսով ենք, որ այս տեղեկատվությունը կօգնի ուսուցչին ճիշտ պլանավորել գալիք դասը, չնայած, մեր կարծիքով, այստեղ չկա և չի կարող լինել համընդհանուր «բաղադրատոմս». ամեն ինչ կախված է դասի առանձնահատկություններից, դասավանդվող կարգապահությունից և . .. ուսուցչի ստեղծագործական երևակայությունը.

Ո՞րն է ուսուցչի անմիջական պատրաստությունը դասին: Ի՞նչ է դասի պլանավորումը:

Ուսուցչի անմիջական նախապատրաստումը դասին դասի պլանավորումն է, կոնկրետացում թեմատիկ պլանավորումՅուրաքանչյուր առանձին դասի հետ կապված՝ դասի հիմնական բովանդակությունն ու կենտրոնացումը որոշելուց հետո մտածել և կազմել դասի պլան և ամփոփում: Դասի պլանն անհրաժեշտ է յուրաքանչյուր ուսուցչի՝ անկախ նրա փորձից, էրուդիցիայից և մանկավարժական հմտությունների մակարդակից։ Այն կազմվում է թեմատիկ պլանի, ծրագրի բովանդակության, սովորողների ուսուցչի գիտելիքների, ինչպես նաև նրանց պատրաստվածության մակարդակի հիման վրա։ Դասը պլանավորելիս և այն վարելու տեխնոլոգիա մշակելիս առանձնանում են երկու փոխկապակցված մասեր՝ 1) դասի նպատակի, դրա յուրաքանչյուր քայլի մասին մտածելը. 2) դասի պլանի այս կամ այն ​​ձևով մուտքագրում հատուկ նոթատետրում.

Դասի նպատակըորոշվում է՝ ելնելով ծրագրային նյութի բովանդակությունից, դպրոցի նյութական բազայից և ուսումնական նյութով սովորողների գործունեության բնույթից, որը կարող է կազմակերպվել տվյալ ուսումնական իրավիճակում։ Դասապատրաստման այս հատվածում ուսուցիչը, հիմնվելով մտածողության փորձիրականացնում է ապագա դասի կանխատեսում, նրա մտավոր նվագարկումը, մշակում է իր և ուսանողների գործողությունների մի տեսակ սցենար իրենց միասնության մեջ: Եվ միայն դասում իրենց գործունեության հիմնական բովանդակությունն ու ուղղությունը որոշելուց հետո ուսուցիչը ընտրում է անհրաժեշտ և բավարար նյութը, որը ուսանողները պետք է սովորեն, նախանշում է որոշակի հասկացությունների շրջանառության մեջ մտցնելու հաջորդականությունը, որոնք կմշակվեն: դասը. Ընտրում է պլանավորված հասկացությունների հետ աշխատելիս ուսանողների գործունեությունը գրգռելու համար անհրաժեշտ առավել տարողունակ և վառ նյութը, ուրվագծում է ուղեցույցներ ընդհանրացված հարցերի, խնդրահարույց առաջադրանքների տեսքով, կանխորոշում է դասի կառուցվածքը՝ ելնելով կատարվող աշխատանքի ծավալից: Գնահատում է ուսանողների և նրանց կարողությունները, հոգեբանորեն նախապատրաստվում նրանց հնարավոր փոփոխություններըպարապմունքներ՝ կապված դասի պայմանների փոփոխության հետ, դասի բովանդակության մեջ լրացուցիչ տեղեկությունների ներդրմամբ:

Դասի նախապատրաստման ընթացքում մեծանում է ուսուցչի ուշադրությունը մանկավարժական հեռատեսության, սովորողների մտքերի շրջադարձերը կանխատեսելու նկատմամբ։ Ուսուցչի պատրաստումը դասին, այսպիսով, ներառում է ոչ միայն ուսումնական նյութի մանրակրկիտ վերլուծություն, դրա կառուցումը՝ դրա ուսումնասիրության փուլերին համապատասխան, այլև ուսանողների հնարավոր հարցերը, պատասխանները, դատողությունները դրա հետ աշխատելու ընթացքում։ նյութը՝ դրա ընկալումը, ըմբռնումը և այլն։ Որքան զգույշ է կատարվում նման վերլուծությունը, այնքան քիչ հավանական է դասի ընթացքում բախվել բոլորովին անսպասելի իրավիճակների։



Նման մանրակրկիտ վերլուծությունից հետո, մտածելով դասի կազմի մասին, ուսուցիչը գրի է առնում դասի ուրվագիծը։ Միաժամանակ դասի ուրվագիծը, հատկապես սկսնակ ուսուցչի համար, մշակվում է որոշ մանրամասնությամբ, մանրամասնորեն։ Նման ամփոփումը կարող է հենարան ծառայել նրա աշխատանքում ոչ միայն մեկ դասարանում, այլեւ նույն զուգահեռի բոլոր դասերում։ Փորձառու ուսուցիչները սահմանափակվում են դասի հակիրճ արձանագրմամբ՝ ֆիքսելով այն, ինչ պետք է հիշել և օգտագործել հենց ուսուցիչը՝ այս կոնկրետ դասարանում դասի ուսանողների հետ աշխատելիս: Սա երբեմն ստիպում է անհատ ուսուցիչներՆման պլաններ կազմեք նույնիսկ նույն զուգահեռի յուրաքանչյուր դասի համար, քանի որ դասարանների աշակերտներն ամենից հաճախ զգալիորեն տարբերվում են իրենց բնութագրերով և պատրաստվածության մակարդակով:

Երբեմն, նույնիսկ գիտնական-մանկավարժների և ուսուցիչ-պրակտիկ աշխատողների միջև վեճեր են բորբոքվում այն ​​մասին, թե արդյոք ուսուցչին դասի պլան է պետք: Արդյո՞ք դասի պլանը սահմանափակում է ուսուցչի ստեղծագործական ունակությունները: Կարո՞ղ է ուսուցիչը դասի ընթացքում օգտագործել ուրվագիծը: Սա բացասաբար չի՞ ազդում ուսուցչի վստահելիության վրա ուսանողների մոտ:

Այս կարգի վեճերը հիմնականում անիմաստ են: Եվ դա այն պատճառով, որ ուսուցիչներն իրենց օրինակով սովորեցնում են աշակերտին կազմակերպված լինել աշխատանքում, աշխատել ըստ պլանի, աշխատել նախապես պատրաստված կարճ գրառում-թեզերով։ Դասի պլանն, իհարկե, ուսուցչի համար չպետք է լինի յուրօրինակ կուրացուցիչ, չպետք է կաշկանդի նրա նախաձեռնողականությունը, ճկունությունը ուսանողների հետ աշխատելու հարցում։ Դասը ստեղծագործական գործողություն է, և հետևաբար, դասի պլանի ֆետիշացումը ուսուցչի աշխատանքում անընդունելի է։ Դասի պլանը միայն գործողությունների ուղեցույց է, և երբ դասին անհրաժեշտ է որոշակի փոփոխություններ կատարել դասի ընթացքում, ուսուցիչը ոչ միայն իրավունք ունի, այլև պարտավոր է շեղվել պլանից՝ դասի առավելագույն արդյունավետությունն ապահովելու համար։ . Բայց մի բան է պլանից շեղվելը, և բոլորովին այլ բան է ընդհանրապես պլան չունենալը: Նախատեսվածից շեղվելով՝ ուսուցիչը առաջին հերթին փոխկապակցում է մտքում մտածված, բազմիցս խաղացած բովանդակության բոլոր մանրամասները։ ուսումնական նյութեր, այս նյութի հետ սովորողների սեփական գործողություններն ու գործողությունները, նրանց փոխազդեցության բնույթը, և միայն այս ամենը դասի ընթացքում ստեղծված իրավիճակի հետ փոխկապակցելով՝ դասի ընթացքում ճշգրտումներ է մտցնում։ Բայց այդ ճշգրտումները ինքնաբուխ չեն, այլ փոխկապակցված են անսպասելիորեն առաջացող նոր իրավիճակի և նախկինում պլանավորված աշխատանքի տեսակների հետ և ձեռք են բերում դասի կառուցվածքի և ուսուցչի և ուսանողների գործունեության բովանդակության փոփոխությունների համակարգված ներդրման բնույթ: դասի նախօրոք ծրագրված նպատակներին և դիդակտիկ առաջադրանքներին համապատասխան.

Դասի պլանը ստեղծագործական որոնման սկիզբ է, դասի արդյունավետության միջոց, ուսուցչի պլանի իրագործում, ոգեշնչման և տաղանդավոր իմպրովիզացիայի հիմք:

Այն արտացոլում է դասի թեման և այն դասը, որտեղ այն անցկացվում է, դասի նպատակը՝ իր դիդակտիկ առաջադրանքների ճշգրտմամբ, ամփոփումԴասում ուսումնասիրված նյութը, ուսանողների կրթական և ճանաչողական գործունեության կազմակերպման ձևը, մեթոդները, ուսումնական միջոցները, առաջադրանքների և առաջադրանքների համակարգը, որի ընթացքում հաջողությամբ կթարմացվեն նախկինում սովորած հիմնական գիտելիքները և գործունեության մեթոդները. նորի ձևավորումը գիտական ​​հասկացություններգործունեության մեթոդները և դրանց կիրառումը տարբեր իրավիճակներՈւսանողների կրթական գործունեության ուսուցումը, վերահսկումը և ուղղումը և նրանց առաջադեմ շարժը տգիտությունից դեպի գիտելիք, անկարողությունից դեպի ունակության անհրաժեշտ և բավարար ճանաչողական և գործնական գործողություններ կատարելու այս ճանապարհով նախատեսված կրթական, ճանաչողական և գործնական խնդիրները լուծելու համար: դաս. Դասի պլանը հստակեցնում է դրա կառուցվածքը, որոշում է ժամանակի մոտավոր չափաբաժինը տարբեր տեսակի աշխատանքների համար, նախատեսում է դպրոցականների ուսուցման հաջողությունը ստուգելու մեթոդներ, նշում է նրանց անունները, ում է նախատեսվում հարցազրույց անցկացնել, ստուգել և այլն:

«Ինչպես գրել դասի պլան».

Պլան - ամփոփագիրը ռեսուրսների օպտիմալ բաշխումն է նպատակներին, գործողություններին (գործընթացների մի շարք) հասնելու համար, որոնք կապված են ապագայում նպատակների (առաջադրանքների) և գործողությունների սահմանման հետ: Մաթեմատիկայի առումով. պլանավորումֆունկցիա է, որը ժամանակ է պահանջում որպես իր արգումենտներից մեկը:

Նույնիսկ Ա. Ֆայոլը առանձնացրեց պլանավորման չորս հիմնական սկզբունքներ՝ դրանք անվանելով լավ գործողությունների ծրագրի ընդհանուր հատկանիշներ:

1. Միասնության սկզբունք առաջարկում է, որ կազմակերպությունում պլանավորումը պետք է լինի համակարգված: Համակարգը նշանակում է մի շարք փոխկապակցված տարրերի առկայություն և դրանց զարգացման մեկ ուղղության առկայություն՝ կենտրոնացած ընդհանուր նպատակների վրա։

Կազմակերպությունում պլանավորման տարրերն են դրա մաս կազմող առանձին միավորները և պլանավորման գործընթացի առանձին մասերը:

2. Մասնակցության սկզբունք սերտորեն կապված է միասնության սկզբունքի հետ։ Այս սկզբունքը նշանակում է, որ կազմակերպության յուրաքանչյուր անդամ դառնում է պլանավորված գործունեության մասնակից՝ անկախ նրա կողմից իրականացվող պաշտոնից և գործառույթից։ Այսինքն՝ պլանավորման գործընթացը պետք է ներգրավի բոլոր նրանց, ում անմիջականորեն ազդում է այն։ Մասնակցային պլանավորումը կոչվում է մասնակցային պլանավորում:

3. Շարունակականության սկզբունքը ենթադրում է, որ.

    ձեռնարկությունում պլանավորման գործընթացը պետք է անընդհատ իրականացվի սահմանված ցիկլի շրջանակներում.

    մշակված պլանները պետք է շարունակաբար փոխարինեն միմյանց (երկրորդը՝ փոխարինել առաջինին, երրորդը՝ փոխարինել երկրորդին և այլն)։

Պլանավորման շարունակականության պայմաններից երկրորդը` պլանների անընդհատ հետևելը, ընկերությունները, որպես կանոն, համապատասխանում են: Միևնույն ժամանակ, հազվադեպ չէ, որ պլանավորման գործընթացը ընդհատվում է. ֆիրմաները մշակում են պլան տարվա որոշակի հատվածում, հաստատում այն ​​և դադարեցնում պլանավորումը մինչև հաջորդ ժամանակաշրջան:

4. Ճկունության սկզբունքը կապված է շարունակականության սկզբունքի հետ և բաղկացած է պլաններին և պլանավորման գործընթացին հնարավորություն տալով փոխել իր ուղղությունը՝ կապված չնախատեսված հանգամանքների առաջացման հետ:

Ճկունության սկզբունքն իրականացնելու համար պետք է պլաններ կազմվեն, որպեսզի դրանք փոխվեն՝ կապելով դրանք փոփոխվող ներքին ու արտաքին պայմանների հետ։

Հետեւաբար, պլանները սովորաբար պարունակում են որոշակի պաշարներ:

Այնուամենայնիվ, կան որոշակի սահմանափակումներ պաշարների պլանավորման համար.

    ցուցանիշների մեջ ներառված պաշարները չպետք է չափազանց մեծ լինեն, հակառակ դեպքում պլանները կլինեն ոչ ճշգրիտ.

    ցածր պաշարները հանգեցնում են պլանների հաճախակի փոփոխությունների, ինչը խաթարում է ընկերության ուղղությունը:

5. Ճշգրտության սկզբունքը նշանակում է, որ յուրաքանչյուր պլան պետք է կազմվի որոշակի ճշգրտությամբ, որը համատեղելի է որոշակի քանակությամբ անորոշության հետ:

Այլ կերպ ասած, պլանները պետք է լինեն կոնկրետ և մանրամասն այնքանով, որքանով դա թույլ է տալիս ընկերության գործունեության արտաքին և ներքին պայմանները:

Ուրվագծային պլան դաս արտացոլանք է ստեղծագործական միտքուսուցիչ, ով կարողանում է ակտիվացնել ուսանողների գործունեությունը գիտելիքների հիմունքների ստեղծագործական յուրացման համար.

Դասերի բովանդակությունը տարբեր կլինի՝ կախված թեմայից, դասի տեսակից։ Սակայն իրավասու կազմման հիմնական սկզբունքները ուրվագծային պլանբոլոր դեպքերում նույնն են: Դուք պետք է իմանաք, թե ինչ տեսակի նշումներ կան, և որոնք օգտագործել տվյալ իրավիճակում:

Պլանավորված ուրվագիծ. Նման ամփոփագիրը գրվում է նյութի արդեն կազմված պլանի հիման վրա։ Նախատեսված ուրվագիծը բաժանված է մի քանի պարբերությունների և ենթապարբերությունների: Նշումներ կատարելու գործընթացում յուրաքանչյուր վերնագիր լրացվում է տեքստով, որպեսզի յուրաքանչյուր պարբերության բովանդակությունը բացահայտվի առավելագույն չափով: Պլանավորված ուրվագիծը հատկապես օգտակար է սեմինարի կամ հանրային ելույթի համար ելույթ գրելու համար:

Սխեմատիկ պլանի ուրվագիծ: Սխեմատիկ-պլանավորված ամփոփագրի բոլոր կետերը ներկայացված են հարցական նախադասությունների տեսքով, որոնց պետք է պատասխանեք։ Յուրաքանչյուր կետ պետք է բացահայտվի հնարավորինս կարճ (2-3 նախադասություն):

Տեքստի ամփոփում. Վերացականի այս տեսակն ավելի հարուստ է, քան մյուսները և կազմված է աղբյուրից մեջբերումներից և հատվածներից: Տեքստային ամփոփագիրը հեշտ է լրացնել պլանով, թեզերով և ժամկետներով: Այն սովորաբար օգտագործվում է գիտություն կամ գրականություն ուսումնասիրելու համար, այսինքն, որտեղ հեղինակների մեջբերումները կարևոր են: Այնուամենայնիվ, տեքստային ամփոփագիր կազմելը հեշտ գործ չէ։ Բանն այն է, որ դուք պետք է ճիշտ որոշեք, թե որ մեջբերումն է իսկապես կարևոր, և տեքստի որ հատվածն է պարունակում ամենակարևոր տեղեկությունը։

Անվճար վերացական. Անվճար ռեֆերատից կարող են օգտվել նրանք, ովքեր արդեն տիրապետում են նյութը ներկայացնելու մյուս բոլոր եղանակներին։ Նման վերացականը պարունակում է մեջբերումներ, ռեֆերատներ, քաղվածքներ, տերմիններ և այլ տիպի ռեֆերատներին բնորոշ այլ տարրեր:

Թեմատիկ ամփոփում. Այս տեսակի ներկայացման նպատակը կոնկրետ խնդրի բացահայտումն է, մինչդեռ միաժամանակ օգտագործվում են մի քանի աղբյուրներ: Այս վերացականի օգնությամբ դուք կկարողանաք խորապես վերլուծել տրված թեման և ուսումնասիրել առաջադրված հարցերը տարբեր տեսանկյուններից։ Այնուամենայնիվ, թեմատիկ ամփոփում կազմելու համար պատրաստ եղեք մշակել բազմաթիվ գրական աղբյուրներ:

Ուզում եմ կանգ առնել և քայլ առ քայլ նկարագրել դասի պլան-ուրվագծերի կազմումը, որպես ուսուցչի գործունեության հիմք։ Մանրամասն, մանրամասն պլանը կօգնի դասը հնարավորինս արդյունավետ անցկացնել, ժամանակ խնայել և արագ հասնել ձեր նպատակներին: Դասի լավ կառուցված կառուցվածքն օգնում է ուսանողների ուշադրությունը պահել դասի ողջ ընթացքում:

Դասի պլանում արտացոլված են ուսումնասիրվող նյութի ծավալն ու բովանդակությունը, դասի փուլերի հաջորդականությունը, սովորողների գործունեության տեսակները, սարքավորումները, տնային առաջադրանքների քանակը:

Նրա կառուցվածքը կախված է ուսուցչի անձի առանձնահատկություններից, նրա աշխատանքից և ուսանողների կոնտինգենտի առանձնահատկություններից: Պլանը կարող է կազմվել ամփոփագրի, թեզիսների տեսքով, ձևը պետք է հարմար լինի հենց ուսուցչին։ Այստեղ դուք կարող եք խորհուրդներ և առաջարկություններ տալ, պահանջները դրված են բովանդակության վրա, որտեղ ամեն ինչ պետք է մտածել։

Քայլ 1. Դասի թեմա

Դասի թեման միշտ նշվում է տարեկան դասապլանում և փոխանցվում է թեմատիկ պլաններից, այն պետք է լինի կոնկրետ, հստակ և որոշակի։

Քայլ II. Դասի նպատակները

Ժամանակակից մեթոդաբանությունը չի պահանջում նպատակների բաժանում դասավանդման, կրթական և զարգացման: Բայց երիտասարդ ուսուցիչների համար ավելի հարմար է օգտագործել հին, ապացուցված մեթոդը և հստակ տարբերակել դասի նպատակները երեք դիրքերում.

Ուսուցման նպատակներ. Սրանք կարող են լինել այնպիսի նպատակներ, ինչպիսիք են.

Պատկերացում տվեք…;

Ընդհանրացնել և համակարգել գիտելիքները ....-ի մասին;

Ուսանողներին ծանոթացնել (հայեցակարգ, կանոն, փաստեր, իրավունք և այլն)

Մշակել հմտություններ (օրինակ՝ քնարական տեքստի վերլուծություն):

Ուսումնական:

Աշակերտների մեջ սերմանել հայրենասիրության, մարդասիրության, աշխատասիրության, մեծերի նկատմամբ հարգանք, գեղագիտական ​​ճաշակ, էթիկական չափանիշներ, կարգապահություն.

Զարգացող. Ահա այն նպատակները, որոնք կօգնեն զարգացնել սովորողների հիշողությունը, երևակայությունը, մտածողությունը, ճանաչողական հմտությունները, կամքը, անկախությունը, հաղորդակցությունը։ Եթե ​​դասը նախատեսում է խմբային աշխատանքի տեսակներ, ապա կարելի է նշել, որ զարգացման հիմնական նպատակը կլինի թիմում աշխատել սովորեցնելը, արտահայտել և պաշտպանել սեփական տեսակետը, զարգացնել հաղորդակցման հմտությունները:

Քայլ III. Պլանավորված առաջադրանքներ

Նշված է գիտելիքների և հմտությունների նվազագույնը, որոնք ուսանողները պետք է ձեռք բերեն դասի ընթացքում։ Պլանավորված առաջադրանքները պետք է համեմատվեն ուսանողների գիտելիքների և հմտությունների պահանջների հետ, որոնք նշված են կրթության նախարարության կողմից յուրաքանչյուր դասարանի և յուրաքանչյուր առարկայի համար:

Քայլ՝ IV. Դասի տեսակը և ձևը

Նրանք կարող են նշված չլինեն պլանում, բայց ամեն անգամ արժե ինքներդ ձեզ պարզաբանել՝ արդյոք սա կլինի բացատրության դաս, զրույցի դաս, թե՞ նպատակ եք դրել անցկացնել ոչ ստանդարտ/համակցված դաս:
Հարմարության համար մենք տալիս ենք դասի ամենատարածված տեսակների և ձևերի օրինակներ:

Դասի տեսակներն ու ձևերը

1. Նոր նյութի հետ ծանոթության դաս.

Ձևեր՝ զրույց, պրոբլեմային դաս, դասախոսություն։

2. Սովորածը համախմբելու դաս:

Ձևեր՝ խաղեր, մրցույթներ, KVN, ճամփորդություն, նպաստների կատարում, ճեպազրույց, աճուրդ, հեքիաթ, ճեպազրույց, ներկայացում և այլն:

3. Նոր գիտելիքներն ու հմտությունները գործնականում կիրառելու դաս.

Ձևեր՝ նույնը, ինչ համախմբման դասերի համար։ Կարող եք նաև անցկացնել գիտահետազոտական ​​պարապմունքներ, լաբորատորիա, ստեղծագործական սեմինարներ, մրցույթներ, թեստավորում, էքսկուրսիաներ և այլն։

4. Գիտելիքների ընդհանրացման և համակարգման դաս.

Ձևը ընտրվում է անվճար՝ ուսուցչի ցանկությամբ։

5. Վերահսկիչ դաս.

Ձևեր՝ ավանդական թեստային փաստաթղթեր, թեստեր, թելադրություններ, էսսեներ և ավելի ստեղծագործական տեսակներ՝ սեմինարներ, ճեպազրույցներ կամ խորհրդատվություններ։

6. Ինտեգրված դասեր.Ձևաթղթերն անվճար են, քանի որ մեկ դասում ընդգրկված է 2 և ավելի առարկա:

Քայլ V Սարքավորումներ

Այն ամենը, ինչ ուսուցիչը կօգտագործի դասի ընթացքում, նշված է այստեղ: այն մուլտիմեդիա շնորհանդեսներ, նկարների վերարտադրություն, աուդիո և վիդեո նյութեր, տեսողական և մատյանային նյութեր։

Քայլ VI. Դասերի ժամանակ

1. Կազմակերպման ժամանակ բոլոր դասաժամերի պարտադիր փուլն է։ Օգնում է կենտրոնացնել ուսանողների ուշադրությունը, որոշել նրանց սառնասրտությունը և պատրաստակամությունը դասին:

2. Տնային աշխատանքների ստուգում. Փորձառու ուսուցիչներԱմեն օր փորձեք ստուգել տնային աշխատանքը: Սա օգնում է ոչ միայն ստուգել, ​​թե որքանով է յուրացվել նախորդ թեման, այլև դասարանին հիշեցնել նախորդ դասերի հիմնական կետերը:

Բացառություն են կազմում հսկողության դասերը:

3. Սովորողների գիտելիքների ակտուալացում թեմայի վերաբերյալ.Այս քայլը ընտրովի է, բայց շատ տարածված դասավանդման մեթոդներում: Ակտուալիզացիան օգնում է ուսանողներին հարմարվել թեմայի ընկալմանը, բացահայտել խնդիրների շրջանակը, որոնք կքննարկվեն դասում: Բացի այդ, ակտուալացումը հնարավորություն է տալիս դասի գործնական նպատակ դնել:

Օրինակ՝ Պ.Չայկովսկու «Տարվա եղանակները» ստեղծագործությունը լսելը ակտիվացնում է երևակայությունը, ուսանողներին ստիպում խոսել տարվա եղանակի մասին։

4. Դասի թեմայի և նպատակների հայտարարություն.Ուսուցիչը կարող է սահմանել դասի թեմաներն ու նպատակները: Եվ դուք կարող եք ուսանողներին տանել դրան՝ նախնական զրույցի, կլաստերավորման կամ մինի թեստավորման ժամանակ:

5. Դասի հիմնական մասը.

Դասի այս հատվածը տարբեր կլինի՝ կախված դասի տեսակից և ձևից։ Բայց կառուցման սկզբունքը նույնն է՝ պարզից բարդ, ընդհանուրից մինչև մասնավոր։

6. Ամփոփում.Քայլը կամընտիր է: Շատ ուսուցիչներ այս փուլը փոխարինում են արտացոլմամբ: Ուսուցչի համար կարևոր է հասկանալ, թե ինչ են սովորել աշակերտները, ինչ հարցեր են մնացել անհասկանալի, ինչ խնդիրներ չեն լուծվել։

7. Գնահատում. Այս փուլըբացատրություն չի պահանջում. Կա միայն պարզաբանում. Գնահատականներ կարող է սահմանել հենց ուսուցիչը՝ վերլուծելով և գնահատելով սովորողների աշխատանքը դասում։ AT վերջին ժամանակներըավելի շատ զբաղվել ինքնագնահատմամբ կամ կուտակային միավորների համակարգով։ Այս դեպքում ուսանողներն իրենք են գնահատում իրենց աշխատանքը։

8. Տնային աշխատանք.

Ավանդաբար այս փուլը մնում է դասի վերջում։ Բայց տնային աշխատանք կարելի է տալ թե՛ դասի սկզբում, թե՛ կեսին։ Հատկապես, եթե տանը կտրվի, օրինակ, շարադրություն գրել, կոմպոզիցիա կամ լաբորատորիա անել: Այս դեպքում ուսուցիչը նախապես ուշադրություն է ուղղում, որ դասում մշակված թեզերը կարևոր կլինեն տնային առաջադրանքները կատարելիս։

Ժամանակակից մեթոդաբանությունը, բացի պարտադիր առաջադրանքից, առաջարկում է ուսանողներին ավելի բարդ մակարդակի կամ զարգացմանն ուղղված տարբերակներ առաջարկել. ստեղծագործականություն. Օրինակ, ոչ միայն սովորեք բանաստեղծություն, այլ նաև կոլաժ ստեղծեք, նկարեք թեմայի շուրջ կամ պատրաստեք զեկույց կամ ներկայացում:

P.S.

Հիշեք, որ յուրաքանչյուր դաս պետք է պարունակի «զեստ»: Դա կարող է լինել հետաքրքիր փաստ, ոչ ստանդարտ առաջադրանք, նյութի մատուցման անսովոր ձև, ինտրիգային էպիգրաֆիա՝ մի բան, որը կնպաստի ուսանողների հետաքրքրությանը։