Конспект уроку з російської мови "роль прикметників у мові". Прикметник Прикметники роблять нашу мову красивою та

короткий змістінших презентацій

«Російські застарілі слова» - Вони в мені звучать ледь-ледь, старовинні, забуті слова. Випишіть застарілі слова. Цілі та завдання уроку. Двірня висипала з людських хат. Застарілі слова. Як розумієте назву теми уроку. Архаїзми. Застарілі слова використовуються у художньому фільмі. Олег усміхнувся, проте чоло і погляд затьмарилися думою. У Тлумачному словникузастарілі слова даються з позначкою "устар". Зниклі слова. Ладонь – долоня.

"Вживання фразеологізмів" - Назви фразеологізм, поясни його значення. Родичі за кордоном. Фразеологізм. Відмінність фразеологізмів від вільних словосполучень. У цьому тексті наголосіть на всіх фразеологізмах. Походження фразеологізмів. Підбери до цих фразеологізмів антоніми з іншого стовпчика. Що таке фразеологізм Яке із двох словосполучень є фразеологізмом і чому. "З голови до ніг". Підберіть до цих фразеологічних поєднань синоніми.

«Схиляння кількісних числівників за відмінками» - Словниковий розподільний диктант. Правопис. Перевірка. Відмінювання кількісних числівників. Форми роду. Відмінок. Числівник. Невелике завдання. Коріння із чергуванням. Увага. Вправа.

«Займенник «себе»» - Додатковий матеріал. Значення роду та числа може бути виражене за узгодженням зі словом. Фразеологізм. У якому займеннику два звуки, але літера одна. Підберіть до цих слів синоніми, слова або словосполучення. Зворотний займенник себе. Ознайомлення з теоретичним матеріалом. Синтаксична функція. Відгадайте загадки, про які займенники йдеться. Невелика фіззарядка - для вас гарна розрядка.

«Антоніми у російській мові» - Проблемні питання. Цілі і завдання. На протиставленні антонімів побудовано багато прислів'їв. Висновки. Проведемо досвід. Хід дослідження. Справа – неробство. Результат дослідження. Гіпотеза. Антоніми.

«Схиляння іменників» - Перевірка вправи. Ненаголошені голосні. Основні поняття. Канікули. Таблиця. Перевірка. Слова. Закріплюємо правило. Теоретичний матеріал. Автомобіль. Закінчення. Числівник. Закріплюємо правило вправою. Коріння із чергуванням. Ціле число. Правило.

Тема урока

Роль прикметників у мові

Педагогічна
мета

Створити умови для умінь розпізнавати імена

прикметники та правильно їх вживати

Тип уроку

Розвиток знань та способів дій, вирішення навчальної задачі

Заплановані
результати
(Предметні)

Мають початкові уявлення про єдність та різноманіття мовного та

культурного простору Росії, про мову як основу національної

самосвідомості; виявляють позитивне ставлення до правильної усної та

письмової мовияк показниками загальної культури та громадянської позиції

людини

Особистісні
результати

Виявляють етичні почуття, доброзичливість та емоційно-моральну

чуйність, розуміння та співпереживання почуттям інших людей; усвідомлюють роль

мови та мови у житті людей; емоційно «переживають» текст, висловлюють свої

емоції

Універсальні навчальні дії
(метапредметні)

Пізнавальні:

загальнонавчальні – володіють навичками смислового читання текстів

різних стилів і жанрів відповідно до цілей і завдань: усвідомлено будують

мовленнєве висловлювання відповідно до завдань комунікації та складають тексти

в усній та письмовій формі; логічні – здійснюють порівняння, знаходять відмінність

та подібність текстів; здійснюють аналіз об'єктів з метою виділення ознак (істотних, несуттєвих).

Регулятивні:

вміють прогнозувати, передбачати результат та рівень

засвоєння, його часові показники.

Комунікативні:

оформляють свої думки в усній та письмовій формі

(На рівні пропозиції або невеликого тексту)

Основний зміст теми, поняття
та терміни

Прикметник. Роль прикметників у тексті. Текст. Типи текстів: науковий, художній. Текст опис.Ромашка

Освітні
ресурси

Підручник,презентація; картки для дослідницької роботи; для тренувальних вправта для перевірки засвоєння знань учнями.

Хід уроку

    Орг. момент.

У нас на парті все гаразд:

Альбоми, книги та зошити.

Ми готові почати урок,

Ланка швидше для нас, дзвінок!

    Актуалізація знань.

Прочитайте вірш.

Я – частина мови цікава,

Широко в світу відома,

Опишу будь-який предмет

У цьому рівних зі мною нема.

Мова зі мною виразна,

І точна, і дивовижна.

Щоб гарно говорити

Мною треба дорожити!

Проякої частини мови йдеться у вірші? (Про прикметник).

II I . Постановка навчальної задачі.

Гра «Дізнайся»

    Сірий, хижий, жадібний…

    Спритна, хитра, руда.

    Косий, слабкий, боягузливий…

    Великий, клишоногий…

Що означають слова, завдяки яким ви здогадалися, про кого йдеться?

Якою частиною промови є? Що ви знаєте про прикметники?

- Як ви думаєте, хлопці, яка роль прикметників у мові? (Прикметники роблять нашу мову більш точною, яскравою та виразною.)

Сформулюйте тему уроку. (Роль прикметників.)

Чому вчитимемося? (Визначати роль прикметників.)

IV . "Відкриття" дітьми нового знання. Робота у групі.

- Щоб краще зрозуміти (уточнити) це пропоную вам прочитати невеликий текст.

У зоопарку хлопці здалеку побачили тварину. В нього вуха, ніс. Воно живе у країнах.

- Зрозуміло про яку тварину йдеться? Чи цікаво читати такий текст?

-Слова, якої частини мови нам необхідно вставити, щоб здогадатися про кого йдеться? (прикметники).

- Спробуйте вставити пропущені слова, які дали б нам більше інформації про тварину і допомогли набагато раніше здогадатися, про кого йдеться в тексті?

У зоопарку хлопці здалеку побачили величезну тварину. У нього широкі вуха та довгий ніс. Воно живе у спекотних країнах.

- Як змінився текст?

- Озаголовте та спишіть текст.

( Перевірка. Учні ланцюжком читають слова з орфограмами і пояснюють їх написання. (Робота проводиться на інтерактивній дошці.)

- Яка частина промови допомогла визначити тварину?(Прикметник). - Чи потрібні нам прикметники в мові?
Висновок: прикметники роблять нашу мову більш точною, яскравою та виразною.
-
Які ознаки предметів називають прикметники в цьому тексті?

V . Первинне закріплення.

Робота у групах.

- Спробуйте вставити пропущені слова, які б дали нам більше інформації про тварину.

Картка 1.

Підбери та встав у текст прикметники, щоб вийшла розповідь про ведмедів.

Ведмеді.

____________ ведмеді живуть у лісі. Вони _______ хижаки. Хоча _______ ведмеді мають ___ вигляд, вони є рослиноїдними тваринами, тому що в ________ кількості поїдають ягоди, гриби, горіхи. ________ ведмеді - _____ рибалки .

Слова для довідок: великі, бурі, травоїдні, небезпечні, прекрасні, великі, страшні.

Картка 2.

Встав придатні за змістом прикметники, щоб вийшла розповідь про вовка.

Вовк.

Вовк_________ звір. Він живе в лісі. У вовка __________ , ______ зуби, _______ , ________ шерсть. Хвіст у вовка _________. Ноги _________, __________. Ми бачили вовка. У-У-У -______________ який!

Слова для довідок: хижий, боягузливий, сіра, гостра, швидка, велика, сильна, довга, густа, боягузливий, страшний.

Алгоритм виконання за карткою

    Вписати пропущені слова.

    Наголосити Основні члени.

2. Робота зі словом зі словника

а). Відгадайте загадку.

Хто тебе не знає,

Польова квітка:

Білі вії,

Золоте вічко.(Ромашка.)

- Знайдіть словоромашка в орфографічному словнику.Запишіть його у зошит. Позначте орфограму.Складіть речення зі словомромашка, запишіть.

3. Робота за підручником

Упр. 119 (с. 68).

- Прочитайте тексти.

- Знайдіть опис квітки у кожному тексті. Прочитайте.

- Порівняйте прикметники, дані в текстах. Що ви помітили?

- У якому тексті надається більш точний опис? Обґрунтуйте свою відповідь.

- Яка частина мови дає більше повний описрослини?

- Що таке текст-опис?

VI . Включення до системи знань та повторення. Самостійна робота.

- Прочитайте текст.

У літні спекотні дні добре блукати в березовому гаю. Теплий вітер шелестить над головою зеленим листям. Пахне грибами, стиглої запашної суниці. Крізь густе листя прориваються сонячні промені. Добре лежати в чистій траві, закинувши під голову руки, дивитись у висоту, де над вершинами беріз по блакитному літньому небу пливуть і пливуть, наче білі лебеді, високі хмари.

(І.Соколов-Мікітов)

Спішіть. Знайди в реченнях прикметники, підкресли їх хвилястою лінією. Взаємоперевірка.

VII . Рефлексія навчальної діяльностіна уроці.

Здійснюється аналіз та творча переробка отриманих знань.

(Робота в парах)

- Давайте спробуємо систематизувати всі наші знання про прикметник і заповнити таблицю

Прикметник

Відповідає

Позначає

Поєднується

змінюється

Роль у мові

VIII . Підсумок уроку.

Узагальнення: Прикметник – це образотворча частина мови. Прикметники можуть описати колір, запах, форму будь-якого предмета, розповісти про наші почуття, характер, зовнішність, переживання, настрої…

Завершіть речення:

Сьогодні я дізнався(ла)….

Тепер я можу…

У мене вийшло…

Урок дав мені для життя.

Мені захотілось…

Домашнє завдання: упр. №120

У промові,

формування вміння використовувати у мові імена

них; підвищення пізнавальної та творчої активності,

учнів;

2) розвиток комунікативних навичок, активізація

лексичного запасу, розвиток усного та писемного мовлення.

3) виховувати кохання, інтерес до вивчення мови.

Завдання:збагачення словникового запасуучнів, формування

Тип уроку:урок вивчення нової теми

Обладнання:ВД, підручник, загадки, таблиця, ОК

Хід уроку

I. Організаційно-мотиваційний момент

1. Повідомлення теми та мети уроку

2. Тлумачення слова « ДОДАТКОВЕ»

Як ви вважаєте, чому ця частина мови називається так: « прикметник»?

У самій назві частини мови – прикметник – вже міститься натяк

на те, що це слово має до чогось додаватися, приєднуватися.

До яких же слів приєднуються прикметники?

Навіщо прикметники приєднуються до іменників? Чи так вони

нам необхідні?

3. Ситуативна сценка-діалог

1) Ідучи працювати, мама квапливо «віддає накази»:

Нурай, звари, будь ласка, кашу, а ти Бахтіяр, сходи в магазин за

Але навздогін їй чується питання:

Яку кашу зварити? Манну, рисову, пшоняну або гречану?

І Бахтіяр теж поспішає запитати:

А якого хліба купити, білого чи чорного?

І мама уточнює: кашу треба зварити рисову, а хліб купити

Висновок: Дуже важливою частиною мови є іменник.

імена всім предметам, явищам навколишньої дійсності. Але як

бідною була б наша мова, якби ми нічого не знали про предмет, крім його

назви.

Що б ми не робили, де б ми не були, нас всюди супроводжують

питання: ЯКИЙ? ЯКА? ЯКЕ?Відповідаючи на ці питання, ми називаємо

різні ознаки, якими володіє предмет: людинаякий?добрий,

чуйний, розумний… Погодаяка?морозна, сонячна, вітряна… Усі ці

слова, які «додаються» до іменників для позначення

різних ознак і отримали назву прикметників.

4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 127)

1) Складання ОК

Прикметник

самостою - означає який? залежатьвід визначення

тільна ознакаяка? іменниківабо

частина мови предмета яке? ( рід, число, відмінок) присудок

прикметники роблять нашу мову більше

точної, виразної

ІІІ. Закріплювальні вправи

1. Вироблення навичок поєднання прикметників із іменниками

Підбери потрібне слово

У лукомор'я дуб, пухнастих

ланцюг на дуб тому. сніговою

І вдень і вночі кіт зелений

Все ходить по колу навколо. білої

золота

на ------- гілкахвчений

----- облямівкою

Розпустилися кисті

----- бахромою.

2. Випишіть із словника підручника 5 прикметників. Підберіть до

ним іменники жіночого, чоловічого, середнього роду. З будь-якими з них складіть 2 оповідальні пропозиції.

Твори-мініатюри (описи, оповідання)

Яким я бачив сніг Зимові канікули

Сніговик

Дерева в снігу

2. Висновок про 2 типи текстів, поняття про міркування

Назва типів мови

На яке питання дається відповідь у висловлюванні

Про що йдеться у висловленні

Опис

Якийпредмет, людина, природа?

Про ознаках(Предмета, людини, природи ...)

Оповідання

Що відбуваєтьсяіз людиною, предметом, природою?

Про подіяхі діях

Міркування

Чомупредмет, людина, природа такі?

Про причиниознак, подій, дій

V. Робота з текстом (Упр.8)

Що таке мистецтво?

1. Читання тексту

2. Словникова робота

3. Бесіда, складання ОК

Що таке мистецтво

https://pandia.ru/text/78/068/images/image002_31.jpg" width="693" height="528 src="> (енциклопедія, інтернет)

Відгадайте загадки

Прикметник грає велику роль у промові тому, що, по-перше, воно позначає ознаки предметів, по-друге, прикрашає нашу мову. І, нарешті, вони можуть бути засобом художньої виразності- Епітетами.

Кожен предмет має ознаки, у яких проявляється його особливість. Для назви ознак предмета у мові є спеціальні слова - прикметники.

Прикметники допомагають виділити потрібний предмет з багатьох однакових предметів. Наша мова без прикметників була б схожа на картину, написану сірою фарбою. Прикметники дозволяють передати красу, яскравість, різноманітність навколишніх предметів, роблять нашу мову виразнішою і точнішою. З прикметниками мова як яскрава кольорова картина, можливо, навіть ще багатша, ніж картина, оскільки прикметники не лише позначають кольори предметів, їх звуки, запахи, смак, а й виражають ставлення до предметів, про які йдеться (Бабайцева, 1993: 109) ).

Відмітною ознакою вживання прикметників у різних функціональних стилях є переважання відносних прикметників у науковому, офіційно-діловому стилях та розмаїтість якісних прикметників. художньої мови. У цьому виявляється вплив екстралінгвістичних факторів, що визначають семантико-тематичний відбір якісних слів у текстах різного змісту та функціонально-стильової належності (Голуб, 1997: 337).

Так, звернення до відносним прикметникому законодавчих документах обумовлено необхідністю частого вираження у них відносин між особами та державою, особами та предметами тощо. Чимало прикметників виконують роль термінів, а також входять до складу стійких словосполучень-термінів та власних імен (близько 30%): Співдружність Незалежних Держав, Державна Дума, федеральні війська.Показово, що в офіційно-діловому стилінайбільш уживані короткі прикметники зі значенням модальності. Як правило, вони вказують на обов'язок або припис: Кожен громадянин зобов'язаний; Письмові угоди мають бути підписані особами, які їх учинили; Виклик експертів обов'язковий(Голуб, 1997: 338).

У ділових документах прикметники цієї групи становлять 75% від усіх коротких форм, тоді як у наукових текстах їх вживання відзначається вкрай рідко, а художньої мови вони мало зустрічаються.

У публіцистичному стилі також відбувається спеціалізація деяких прикметників семантичних груп, яким відводиться особливе місце у складі оцінної лексики, що несе велике експресивне навантаження. Це такі прикметники, як дрімучий, рознузданий, махровий, шалений, обвальнийі т.д. У публіцистичній промові вони виступають покажчиками найвищого ступеняякості, що передається іменниками, до яких належать.

Однак було б неправильно виключати зі складу прикметників, що використовуються у книжкових стилях, загальновживані лексеми, які, як правило, представлені у будь-якому тексті; наприклад у науковій монографії:

Застосування математичних методів у психології... пов'язане з величезними труднощами, і насамперед тому, що побудова імовірнісної моделі явища-досить тонке завдання, що вимагає часом навіть більших зусиль, ніж наступна робота математика з такою моделлю(Голуб, 1997: 343).

У книжкових стилях прикметники, які у суто інформативної функції, не вживаються в переносному значенніі не допускають синонімічних замін у разі термінологізації, наприклад:

Готова до випуску книга включає, крім авторського тексту, ряд додаткових текстів. літературного твору, що оплачується автору, від повного обсягу книги. Для цього введена одиниця виміру-видавничий лист. Для вимірювання кількості паперу, що йде виготовлення книги, служить друкований лист.

Таке вживання прикметників, що виключає встановлення на естетиці мови та переслідує лише практичну мету, відповідає функціонально-стильовій специфіці використання морфологічних ресурсів мови.

Потенційні ж образотворче-виразні можливості прикметника реалізуються в художній та публіцистичній промові, що надає у розпорядження стилістики великий матеріал для спостережень. Стильне значення прикметників як джерела мовної експресії в названих стилях мовлення важко переоцінити. « Якісні слова», як іноді називають прикметники, - наймальовничіша частина мови. Невипадково письменники надають важливого значення точного вживання прикметників-визначень, вбачаючи у тому прояв професіоналізму, майстерності (Голуб, 1997: 350).

Звернення до прикметників диктується необхідністю в деталях описати зовнішність героя: Бачу, як тепер, самого господаря, людину років п'ятдесяти, свіжу й бадьору, і її довгий зелений сюртук із трьома медалями на полінялих стрічках...(Пушкін). Прикметники беруть участь і у створенні психологічного портретаперсонажа, опис його звичок, способу життя і т.д.: Ці настільки обвинувачені доглядачі взагалі суть люди мирні, від природи послужливі, схильні до гуртожитку, скромні в претензіях на почесті і не дуже сріблолюбні(Пушкін).

У російській художній літературі склалася багата традиція стилістичного освоєння прикметників-епітетів у різних описах, і в пейзажних замальовках. Проілюструємо це прикладом опису місячної ночі: …З'явився місяць, обливаючи море срібним блиском. Велика, лагідна, вона повільно пливла вгору блакитним склепінням неба, яскравий блиск зірок бліднув і танув у її рівному, мрійливому світлі.(М. Горький). Панування прикметників у системі виразно-образотворчих засобів проявляється і в тому, що залучені в контекст іменники, дієслова, прислівники також нерідко пов'язані своїми значеннями з поняттям якості; порівн.: блиск, світло, бліднув, повільно.

У російській мові визначилися своєрідні семантичні ряди прикметників, які утворюють багату палітру фарб під час відтворення картин природи. Наприклад, світло місяця в романтичному контексті часто малюється за допомогою прикметників: блідий, блакитний, срібний, сріблястий, дзеркальний, лимонний, жовтий, млосний, таємничий, примарний, загадковий.Для опису ж реалістичної (нерідко зниженої) картини місячної ночі залучаються інші прикметники: [місяць] велика, величезна, кругла, руда, червона, криваво-червона; порівн.: Диск місяця, величезний, криваво-червоний, піднімався за деревами парку(Купрін). Частотність використання таких епітетів може призвести до народження літературних штампів, які отримують негативну оцінку у стилістиці. Проте справжні майстри художньої мови виявляють велику винахідливість у поєднанні слів (за словами А.С. Пушкіна). Багатство ж семантичних груп прикметників у російській створює широкі можливості їхнього творчого застосування. Так, А.С. Пушкін міг до одного слова підібрати до п'ятдесяти прикметників-визначень у різних контекстах (Голуб, 1997: 351).

У той же час відмова письменників від використання прикметників при зображенні природи художній текстможе стати своєрідним стилістичним прийомом, що демонструє іронічне ставлення автора до метафоричного стилю, прагнення до «деромантизації» пейзажу Цей прийом реалізований, наприклад, у оповіданні М. Горького «Помста»: Солов'ї та місяць, тіні, запах квітів-все це було в наявності і в кількості набагато більшій, ніж потрібно по ходу справ.Читач мимоволі порівнює цю фразу з пейзажною замальовкою на початку оповідання ( Ця річка і очерет на її берегах, а за ним темні, пишні дерева такі гарні, облиті чудесним, привітним світлом місяця…): відмова автора від використання прикметників-епітетів розцінюється як вираз протесту проти фальші «гарних слів».

Стилістичне значення прикметника в системі виразних ресурсів морфології ставить його в особливе становищепроти іншими частинами промови. Вміння автора знайти художнє визначеннянерідко виступає критерієм гарного складу. Тому зауваження досвідчених письменників про стиль молодих авторів особливо часто стосуються вживання прикметників.

При вживанні прикметників важливо зберігати почуття міри, не зловживаючи епітетами, що породжують багатослівність. А.П. Чехов радив молодому Горькому: «Читаючи коректуру, викреслюйте, де можна, визначення… Зрозуміло, коли я пишу: « чоловік сів на траву»… Навпаки, незрозуміло і важкувато для мізків, якщо я пишу: « високий, вузькогрудий, середнього зросту чоловік із рудою бородою сів на зелену, уже пом'яту пішоходами траву, сів безшумно, несміливо і лякливо оглядаючись.». Не відразу вкладається у мозку, а белетристика повинна вкладатися відразу, за секунду» (Голуб, 1997: 352).

Вивчений нами матеріал про особливості функціонування прикметників у різних стилях мови став лінгвістичним обґрунтуванням проблеми розвитку мови молодших школярів, що розробляється нами.

В результаті аналізу лінгвістичної літератури встановлено таке:

1. Прикметник як знаменна частина мови не має однозначного рішення в аспекті розгляду його обсягу та змісту. У широкому розумінні прикметник включаються порядкові числівники, окремі займенники, які також позначають ознаки предметів або вказують на них. У нашій роботі представлено традиційне розуміння прикметника як частини мови, що позначає ознаку предметів і виражає його в словозмінних категоріях роду, числа і відмінка, у реченні зазвичай виступає у функціях визначення та іменної частини складового іменного присудка.

2. За значенням та граматичними характеристиками прикметники діляться на 3 розряди: якісні, відносні та присвійні. Дана класифікація використовується у шкільній практиці та прийнята в нашій роботі. Нами розглянуті й інші класифікації прикметників, зокрема, запропонована в «Російській граматиці», яка передбачає поділ прикметників на два лексико-граматичні розряди: якісні та відносні, відносні, у свою чергу, - на власне-відносні, порядкові та займенникові, власне- відносні - на неприсвійні та присвійні. Інший варіант класифікації прикметників передбачає розподіл їх на знаменні та займенникові; знаменних прикметників - на якісні та відносні; відносних - на власне-відносні та порядкові, власне-відносних - на неприсвійні та присвійні.

3. Прикметник, як і іменник, має граматичні категорії роду, числа та відмінка. У роботі описано відмінність цих граматичних категорійу названих частин мови: у іменників вони семантично значущі, у прикметників залежать від іменників, не пов'язані з фактами реальної дійсності, внаслідок чого є словозмінними.

4. У промові прикметники відіграють важливу роль. Вони позначають ознаку предмета, прикрашають нашу мову, можуть бути засобами художньої виразності - епітетами. Багата та гнучка система прикметників містить різнобічні образотворче-виразні можливості, що реалізуються естетичною функцією цієї частини мови. Прикметник також виконує інформативну функцію і використовується для звуження обсягу поняття, що виражається іменниками, що робить прикметник незамінним у всіх стилях, але особливо коли виникає необхідність конкретизації значення, вираженого предметним словом.

У дипломній роботі розглянуто роль прикметників у різних стилях промови. Прикметники роблять мову точнішою, у деталях представляють об'єкт, зовнішній вигляд людини, її характер, вчинки тощо. Ця функція прикметників особливо важлива у розвиток промови молодших школярів. Формування вміння вживати прикметники в усному та письмовому мовленні, крім розширення та збагачення словникового запасу молодших школярів, сприяє розвитку в них вміння спостерігати, помічати різноманітні ознаки предметів навколишньої дійсності. Вирішенню завдань розвитку промови молодших школярів у процесі використання прикметників і присвячена наступна глава.