Вчимося писати суфікси «-Ёнок», «-Вінок. Значення слова -онок- в тлумачному ефремовому словнику Іменники з суфіксом енок

Освітня мета:вчити утворювати нові слова за допомогою суфіксів
- ВІНОК -, - ЄНОК-.

Розвиваюча мета:збагачення словника словами, що називають дитинчат тварин, а також узагальнюючими словами, розвиток дрібної моторикипальці, творче мислення.

Виховна мета:виховання комунікативних умінь.

Обладнання: картинки із зображенням тварин, картки.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань.

а). - Згадайте, про що ми говорили на минулому уроці? (Про зменшувально-пестливі суфікси).
- Навіщо потрібен суфікс? (Для утворення нових слів).
– Які суфікси знаєте? (Оньк, еньк, ушк, юшк, йшк, к, очк, ечк).
- Знайдіть зайве слово.
Яблуко, абрикосик, апельсин. (Яблуко тому, що в слові немає суфікса, в інших словах є зменшувально-пестливі суфікси).
- Назви одним словом. (Фрукти).
- Морквина, помідор, огірочок. (Помідор).
- Назви одним словом. (Овочі).
- Маша, Ларисонька, Оленька. (Маша) .
-Назви одним словом. (Імена).
- Як називаємо предмети за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів?
(Ласково) .

б). Розвиток дрібної моторики пальців.

Щоб працювати добре та швидко, виконаємо зарядку для пальчиків.
Ми ліпили колобку
З борошна його боки.
М'яли, м'яли, обтискали
М'ячик круглий створювали.
По долоні покатали,
На іншу ми прибрали.
Вгору підкинули трохи
І зловили за боки.
Якщо він вам подобається,
Частуйтесь, я віддам.

3. Формування нових понять.

Робота на дошці та на картці.

Здогадайтеся, про кого ми сьогодні говоритимемо?
Бігають у лісі та в полі.
Плавають у річці та в морі.
Можуть стрибати та літати,
І друзями можуть стати.
Але а в місті великому,
Зоопарк їхній головний будинок. (Це тварини). Слайд №2.

Яких тварин знаєте? (Тигри, рисі, ведмеді).
- Послухайте слово ТВАРИН.
- Скільки в слові Тварини голосних звуків? (4).
- Скільки у цьому слові складів? (4).
- Чому? (Оскільки тут 4 голосні звуки).
- Скільки у цьому слові згодних? (5).
- Скільки тут всього звуків? (9).
- Викладіть схему слова.
- Тепер запишіть це слово у зошиті.
- Скільки у слові літер? (8).
- Чому у слові звуків більше, ніж букв? (Літера Е після голосних - це 2 звуки). -Яке слово сховалося у слові ТВАРИНИ? (ЖИВОТ, ОСЬ).

Хлопці! Слово Тварини старослов'янське. Воно утворилося від слова ЖИВОТ-
ЖИТТЯ (не жаліючи живота свого- значить, не жаліючи свого життя).
- Який корінь у слові ТВАРИНИ? (ЖИВОТ).
- Отже, які однокорінні слова можна підібрати до слова? (ЖИВОТ,
ЖИВОТИК)
.

Запишіть ці слова, виділіть корінь. (ЖИВОТ) .
- Яке правило згадали? (ЖИ-ШІ).
- Молодці, хлопці, із завданням впоралися.
- Сьогодні ми з вами вирушимо у гості до зоопарку. Але у наших тварин – біда.
- Вони втратили своїх дитинчат. Давайте повернемо дитинчат мамам.
- Відгадайте, які звірі їх загубили.

Гострі зуби йому не до ігор.
Смугастий і грізний … (Тигр). Слайд №3.
- Як назвемо дитинча тигра? (Тигреня). Слайд №4.
- Ось тигреня і повернулося до мами.
- Назвіть корінь у словах ТИГР, ТИГРЯ. (Тигр).
- Яка частина слова допомогла нам назвати дитинча тигра? (Чарівник ЄНОК).
- Сьогодні у нас тема уроку… ( Суфікси, що називають дитинчат тварин). Запишіть суфікс слово на картці, виділіть його.



Молодці, хлопці.
Цар звірів – велика кішка.
Поричить із зла трошки.
Спить він у лігві, поївши,
Носить гриву, грізний …….. (Лев). Слайд №5.
-Назвіть дитинчата лева. (Левеня). Слайд №6.
-От і левеня разом зі своєю мамою.
- Додайте суфікс у слово, виділіть корінь.

Пишний хвіст стирчить із верхівки.
Що за дивне звірятко?
Клацає горіхи дрібно,
Ну, звісно, ​​це ……. (Білка). Слайд №7.
- Назвіть дитинча білки. (Більченя). Слайд №8.
- Дякую, хлопці, білка рада, що тепер вона і білченя разом.
-Додайте суфікс у слово, виділіть корінь.

Він у лісі глухому живе,
Він великий і клишоногий.
Любить ягоди та мед,
А взимку смокче він лапу. (Ведмідь). Слайд №9.
- Назвіть дитинча ведмедя. (Ведмедик). Слайд №10.
- Ось і ведмедиця-мама обіймає своє дитинча.
- Допишіть і в це слово суфікс, виділіть корінь.
- Завдання ви, хлопці, виконали правильно, і тепер усі звірі зі своїми
дітьми дуже раді, що перебувають разом.
- Яка частина слова допомогла нам назвати дитинчат тварин? (Чарівник-суфікс ВІНОК, ЄНОК).
- Коли у слові пишеться суфікс ВІНОК? (після твердого приголосного).
- Коли в слові пишеться ЄНОК? (Після м'якого приголосного.)

4. Нині ж ми з вами будемо поетами.Наше завдання повернути слова на місце.

Слайди №11-12.
(Робота за картками та картинками).
Встав підходящі за змістом слова, називаючи дитинчат тварин.

У ______________________високе зростання.

У ______________________ пухнастий хвіст.

У ______________________ міцні ріжки.

У ______________________ тонкі ніжки.

У _______________________ товсті губи,

А у __________________________ міцні зуби.

Сам придумай про їжака, про вужа і про чижа. (Усно).
(У їжачка - голки колкі). (У вженка - тіло спритне.) (У чижонка - крила швидкі.).
Слова для довідок:(Куриця, слон, вовк, мавпа, козел, лисиця).
-За допомогою яких суфіксів ми утворили назви тварин?
(ВІНОК, ЄНОК) .
- Яке слово не утворює назви дитинчати? (Мавпа).

5. А тепер ми з вами – письменники, змінюватимемо розповідь.

Слайди №13-14.
(Робота за картками).
- Зміни слово ЗАЯЦЬ за змістом так, щоб вийшла зв'язкова розповідь.

Жив у лісі (заєць). Разом із ним жила (заєць).
Вони мали маленький (заєць). Поруч із ними жила ще одна (заєць) родина.
- Назви однакову частину-корінь у словах.
-Чому вони споріднені? (однаковий зміст).
- Назви слово, що називає дитинчата зайця. (Зайченя).
- Який Чарівник допоміг вам утворити слово-назвадитинча зайця?
(Суфікс ВІНОК).

6. Гра для найуважніших хлопців.

(Усна робота з картинками тварин).
-Слухайте початок пропозиції та додавайте кінець за змістом, називаючи доросле
тварина або її дитинча. Будьте уважні. Не потрапіть у пастку.
Жив-було маленьке щеня, воно підросло, однак.
І тепер воно не цуценя, а …… (дорослий собака).
Лоша з кожним днем ​​підросла і стала…. (Конем).
Бик, могутній велетень у дитинстві був... (теленям).
Товстий увалень - баран тоненьким... (ягням).
Цей важливий кіт Пушок – маленьким…. (Кошеням).
А відважний півник - крихітним... (курчам).
А з маленьких гусенят виростають качки.
Спеціально для хлопців, тих, хто любить жарти.

Яку помилку помітили у вірші? (Замість Качки треба додати слово ГУСІ).
- Як одним словом назвати цих тварин? (Домашні тварини).
-На які 2 групи можна поділити цих тварин? (Звірі та птахи).
- Чим звірі відрізняються від птахів? (У птахів є пір'я).

7. Рефлексія.

Яка частина слова була сьогодні у гостях? (Чарівник-суфікс ВІНОК, ЄНОК).
- Що ми утворювали за допомогою суфікса? (Нові слова-назви
дитинчат тварин).

Список використаної литературы.

1. Цікаве азбукознавство. Москва. Просвітництво. 1998.
2. Цікава граматика. Москва. Знання.1995.
3. Корекція усної та письмової мовиучнів початкових класів. Москва.

Мета уроку: сформулювати і навчити застосовувати правило правопису суфіксів -онок-, -ёнок-.

Завдання:

1. Формувати вміння знаходити та виділяти суфікс у словах;

2. Розвивати вміння спостерігати за словами, формулювати навчальне завдання уроку, відповідати на ці запитання.

3. Виховувати вміння працювати у парі, почуття товариства, доброго ставлення до тварин.

УУД, що формуються:

Особистісні:

  • зберігати мотивацію до навчання, орієнтуватися на розуміння причин успіху у навчанні, розвивати здатність до самооцінки.

Регулятивні:

  • приймати та зберігати навчальне завдання, враховувати виділені вчителем орієнтири дії, планувати свої дії, здійснювати підсумковий та покроковий контроль, адекватно сприймати оцінку вчителя, розрізняти спосіб та результат дії, виконувати навчальні діїу матеріалі, мови, в умі.

Пізнавальні:

  • здійснювати пошук потрібної інформації, використовувати знаки, символи, моделі, схеми, висловлюватися в усній та письмовій форміаналізувати об'єкти, виділяти головне, здійснювати синтез (ціле з частин), проводити порівняння, класифікацію за різними критеріями, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, будувати міркування про об'єкт, узагальнювати (виділяти клас об'єктів за якоюсь ознакою).

Комунікативні:

  • допускати існування різних точокзору, враховувати різні думки, прагнути до координації, формулювати власну думку та позицію у висловлюваннях, ставити питання по суті, контролювати дії партнера, використовувати мову для регуляції своєї дії.

Обладнання:підручник "Російська мова", автор Іванов С.В., картки для роботи в парах, картка-опора (алгоритм), ілюстрації тварин, сигнальні картки, мультимедійне обладнання, презентація уроку.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу

Форма організаціїуроку: розмова

Використовувані технології:технологія особистісно орієнтованого навчання

Етапи уроку Хід уроку
1.Організаційний момент Вчитель (У):

Довгоочікуваний дзвінок,
Починається урок!
Звуки з літерами прийшли,
Дітям знання принесли.
А тепер перевір, друже,
Ти готовий розпочати урок?
Чи все на місці?
Чи все гаразд?
Ручка, книжка та зошит!
Чи правильно сидять?
Чи все уважно дивляться?
Починається урок,
Він піде хлопцям про запас.
Намагайтеся все зрозуміти,
Слухати, думати, міркувати!

2.Актуалізація опорних знань У: - Що нам знадобиться для успішної роботи на уроці?

У: - Яку тему ми вивчаємо на останніх урокахросійської мови? (Суфікс)

У: - Перевіримо, що знаємо про суфікс. На екрані з'являться висловлювання про суфікс, а ви сигнальними картками показуватимете, вірні вони чи ні. ( Слайд):

1. Служить освіти нових слів.

2. Стоїть після кореня, перед закінченням.

3. Позначається "будиночком".

4. Щоб знайти суфікс, треба виділити корінь і закінчення.

5. Суфікс має значення.

(Червоний колір - "не згоден", зелений - "згодний")

У: - Вдома ви вчилися знаходити суфікс у словах, перевіримо, як ви виконали домашнє завдання,

Уч. с.121, У.5)

(На дошці слова із виділеними частинами слова: лісовий, травинка, листок)

У: - Як ви вважаєте, чи навчилися ви знаходити суфікс у слові?

3. Постановка навчальної задачі У: - Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати частину слова - суфікс, вчитися правильно писати нові суфікси.

У: – Урок буде сьогодні не зовсім звичайний. Ми вирушимо в гості. А куди ви дізнаєтесь, якщо правильно відгадаєте загадку.

(Слайд):

Є такий чудовий будинок,
Багато є тварин у ньому.
Дарують людям радість, сміх.
Цей будинок відомий усім. (Зоопарк)

У: - Подивіться, у нашому зоопарку мешкають зовсім маленькі тварини. Назвіть його мешканців.

(На дошці картинки (фотографії) дитинчат тварин: кошеня, каченя, курча, ведмежа, їжачок, гусеня, тигреня, білченя, лисеня та ін.)

У: На які групи ви можете їх розділити? (Дикі та домашні, звірі та птиці)

Ми сьогодні на уроці відкриємо один секрет і дізнаємося, як ще можна розділити наших малюків.

У: - Хто з вас може сказати, за допомогою чого утворилися ці слова – назви дитинчат?

У: - За допомогою якихось суфіксів?

4.Відкриття учнями нового знання У: - Я пропоную вам виконати усно роботу в парах.

У вас на партах список слів. Прочитайте слова уважно та спробуйте відповісти на запитання: у словах пишеться суфікс – онок-, а коли суфікс – онок-?

Зверніть увагу на вимова звуків, що стоять перед суфіксами.

Список слів: (Слайд)

У: - Які у вас думки?

У: - На яке питання ми маємо відповісти на уроці?

(Коли у словах пишеться суфікс – онок-, а коли суфікс – онок-?

У: - Якою буде тема нашого уроку?

(Правопис суфіксів – онок-, – онок-)

У: - Чому ми маємо навчитися на уроці?

(Писати слова із суфіксами -онок-, -ёнок-)

Які у вас є припущення, коли в словах пишеться суфікс - онок-, а коли суфікс - онок-?

(Якщо корінь слова закінчується на твердий приголосний або [год], то пишеться суфікс - онок-.

Якщо корінь слова закінчується на м'який приголосний, то -йонок-)

У: - Де можна перевірити наші припущення?

(У підручнику)

- Відкриваємо підручник на с.113, читаємо правило. Чи правильно ми зробили висновок?

У: - Прочитайте правило ще раз, поставте за його змістом питання один одному.

(Діти ставлять питання один одному за правилом)

5.Первинне закріплення У: - А ви хочете дізнатися, коли в словах пишеться суфікс -онок-, а коли суфікс -ёнок-?

У: - Діти розгляньте запис на дошці. Скажіть, чи може вам надалі допомогти цей алгоритм?

(На дошці схема:

Корінь закінчується на твердий приголосний (синій квадратик) або [ч] -онок

Корінь закінчується на м'який приголосний (зелений квадратик) - -ёнок-)

У: - Як міркуватимемо, використовуючи цей алгоритм?

У: - Що потрібно зробити, щоб не помилитися в написанні суфіксів -онок-, -ёнок-?

(Відповіді дітей:

1. Виділити корінь

2. Визначити, який приголосний звук стоїть перед суфіксом.

3. Якщо твердий приголосний або [год], то – онок-, якщо м'який приголосний, то – вінок)

6. Самостійна робота із самоперевіркою за зразком У: - Вчимося писати слова з суфіксами -онок-, -ёнок-

У: - Виконайте самостійно завдання із підручника: с. 114,У.1

(Діти самостійно виконують вправу, потім проводиться самоперевірка за зразком. Слова записані на дошці, виділені суфікси.)

Хто не припустився помилок, ставить на полях “+”

Хто сумнівався, виконуючи роботу - "?"

Хтось припустився помилок і вважає, що йому потрібно ще потренуватися – “-”.

У: - Підніміть руку, хто не має помилок. Молодці, ви виявилися найуважнішими.

(Фізкультхвилинка)

7. Включення нового знання до системи знань. Повторення У: - А тепер пограємо, уявіть, що у мене в руках м'ячик. Я його кидатиму і називатиму дорослу тварину, а ви ловитимете і називатимете дитинчат. Хто назвав – сідає)

У: - На слайді написано слова. (Слайд)

Слон, корова, страус, коза, вовк, кінь, галка, лисиця, качка, кішка.

У: - Прочитайте, що поєднує ці слова.

(Це назви тварин)

У: - Вам потрібно записати назви:

1 колонка – дитинчат диких звірів

2 колонка - дитинчат птахів

3 колонка – дитинчат домашніх тварин

У: - Перевіримо, як ви виконали це завдання

(Один учень читає, інші перевіряють зошити, оцінюють свою роботу і того, хто читає)

Які знання ви використовували при виконанні цього завдання?

(Написання суфіксів -онок-, -ёнок-; вміння утворювати нові слова за допомогою суфіксів)

У: - Тепер давайте ще раз подивимось на наших звірят. На які групи їх можна поділити?

(Назви, в яких пишеться суфікс -онок-і слова, в яких пишеться суфікс -онок-)

8.Підсумок уроку. Рефлексія діяльності У: - Мешканці нашого зоопарку хочуть поставити вам кілька запитань:

У: - Над якою темою працювали на уроці?

У: - Що нового ви дізналися?

У: - Яке ставили завдання?

У: - Хто зрозумів, від чого залежить правопис суфіксів -онок-, -ёнок-?

У: - Скажіть, коли пишеться - онок-, а коли -ёнок? (Слайди)

У: - Чи вдалося нам вирішити поставлене завдання? Яким способом?

У: - Де можна застосувати нові знання?

Підніміть зелену сигнальну картку, якщо у вас на уроці все вийшло; жовту – якщо виникли невеликі труднощі, але ви з ними впоралися; червону – новий матеріалбув важким та незрозумілим.

У: - Я пропоную вам виконати домашнє завдання на вибір у Т. с.56-57, У.1,2,3. (Будь-які дві вправи)

У: - Кого б ви хотіли подякувати за роботу на уроці?

У: - Я і наші звірята дякують усім вам за роботу на уроці та бажаємо успіхів у вивченні російської мови!

Відповідно до навчальних шкільним програмам, період, коли діти вивчають слова із суфіксом -єнок, - 3 клас. Слова з цим суфіксом нерідко викликають складнощі в аспекті словотвору та написання.

Ці труднощі пов'язані, передусім, з фонетикою, саме - при звучанні буква -е- дає звук [о]. Наприклад, слово "лисеня", що містить у суфіксі літеру -е-, в транскрипції буде виглядати так: [л`іс`онок]. Таким чином, буква -е-при звучанні після м'якого приголосного [с`] трансформується в звук [про].

Тому важливо при вивченні цієї теми приділити особливу увагу питанню утворення нових слів з використанням зазначених суфіксів, а також правильного вибору -про - і -е - у їхньому написанні.

Крім чітких правил, що регламентують вибір суфікса в тій чи іншій словотвірній ситуації, існують деякі аспекти, що визначають вживання даного афікса в плані смислового навантаження, яке він надає вихідному слову. На це слід звернути особливу увагу.

Новостворені форми використовуються залежно від мовної ситуації та смислового значення, яким наділяється утворене слово

Слова з суфіксом -онок/-єнок: приклади

Приклади слів із суфіксом -онок:

  • галченя;
  • ведмежа;
  • сиченя;
  • жабеня;
  • барило;
  • курча;
  • турченя;
  • зайченя;
  • білченя;
  • кроленя;
  • песик;
  • зозуля;
  • стрижонок;
  • шпаківня;
  • черепашонок;
  • павученя;
  • мишеня;
  • роченя;
  • жонок;
  • моржонок;
  • онучок;
  • борсученя;
  • козаченя;
  • верблюжонок;
  • хлопчик;
  • дяченя;
  • індиченят;
  • вовченя;
  • грача;
  • пастушеня;
  • китайчоня.

Приклади слів із суфіксом -єнок:

  • каченя;
  • кошеня;
  • звірятко;
  • совеня;
  • диявольок;
  • бесінок;
  • маслянок;
  • опінок;
  • лисеня;
  • порося;
  • левеня;
  • гусеня;
  • козеня;
  • вороненя;
  • журавлянок;
  • орлятко;
  • слоненя;
  • лосеня;
  • ляльок;
  • курча;
  • кухар;
  • козеня;
  • кенгуру;
  • лелеченя;
  • щур;
  • оленя;
  • постріля;
  • теля;
  • тигреня.

Вживання

Словообразовательные суфікси -онок/-енок найчастіше використовуються до створення слів чоловічого роду, що позначають назви дитинчат тварин

Дані афікси виконують словотвірну функцію і є створення нових слів з певним лексичним значенням.

Проте позначення назв дитинчат тварин - єдина функція, яку виконують дані морфеми. Слова з суфіксами -єнок і -вінок мають зменшувально-пестливе, або зневажливе значення, і вказують на дитячість, недорослість понять, що позначаються. Тому, як використовувати слово з цим суфіксом, важливо як володіти правилами його написання, а й визначити контекст мовної ситуації, у якій його буде вжито.

Наприклад.

Вихідне слово

Слова з суфіксом -єнок - приклади слів

Лексичне значення нового слова

дитинча кота

дитинча лисиці

зайченя

дитинча зайця

білченя

дитинча білки

пастушеня

представник професії «пастух» дитячого віку

батраченя

представник професії «батрак» дитячого віку чи зневажливому значенні

китайчоня

дитина, яка має національну приналежність «китаєць»

ємність, що має менший розмір по відношенню до вихідного поняття


Назви тварин із вживанням іншої парадигми слова

Словообразовательный суфікс -онок/-енок може використовуватися освіти не всіх назв дитинчат тварин. Наприклад, є назви тварин, для позначення назв яких використовується інша парадигма слова.

Наприклад.


Приклади назв тварин, для утворення яких не можна використовувати суфікси -онок/єнок

Існують назви тварин, для позначення дитинчат яких не можна використовувати суфіксальний спосіб словотвору.

Наприклад:

жираф - дитинча жирафа, бегемот - дитинча бегемота.

Немає чіткого правила, що регламентує вживання чи невживання даних суфіксів з конкретним словом. Основна причина тут є історичною. Тому такі слова слід просто запам'ятати, щоб не допускати надалі помилки у словотворі.

Правила утворення слів за допомогою суфікса -е(о)нок

Щоб визначити, яке слово з суфіксом -єнок або з суфіксом -вінок слід написати в тому чи іншому випадку, необхідно керуватися такими правилами.

Слова з суфіксом-вінок-пишуться:

У словах-назвах тварин, основа яких закінчується на шиплячий, під наголосом:

ведмідь - ведмежа

миша - мишеня

їжак - їжайонок

жаба - жабеня

Слова з суфіксом -енок пишуться:

У словах з основою на м'який приголосний (за винятком [ч`]):

Освіта слів із суфіксами -онок/-єнок

Щоб скласти слова із суфіксом -єнок, необхідно відокремити основу слова і, керуючись правилами освіти нових слів, приєднати до неї потрібний суфікс. Таким чином, схема освіти нової словоформи виглядає так:

основа слова + суфікс -е (о) нок + закінчення (за потреби)

Вихідне слово

Словотвірна основа

Кінцеве слово

Вибір суфікса

Основа кінцевого слова закінчується на м'який не шиплячий [в`] - словотвірний суфікс -єнок.

Основа кінцевого слова закінчується на м'який не шиплячий [с`] - словотвірний суфікс-єнок.

Основа закінчується на шиплячий [ш] - словотвірний суфікс-вінок.

батраченя

Основа закінчується на шиплячий [ч] - словотвірний суфікс-вінок.

Особливу увагу при освіті нових слів слід звернути на чергування приголосних літер у вихідному та кінцевому слові.

Слова з суфіксом -енок: приклади слів з чергуванням приголосних в основі

Слід звернути увагу, що у деяких випадках при утворенні слів з цими афіксами відбувається чергування приголосних звуків на морфемному шві. Так, чергуються:

1) Задньомовні/шиплячі: кролик - кроленя, вовк - вовченя.

2) Д/ж, д'/ж: ведмідь - ведмежа.

3) Парні тверді приголосні/парні м'які: лисиця - лисенок, кіт - кішеня.

Алгоритм утворення нових слів за допомогою суфіксів -єнок/-вінок

Таким чином, для правильного написання слова, необхідно дотримуватися наступної послідовності:

1) Виділяємо основу вихідного слова.

2) Визначаємо, на що закінчується основа (який приголосний звук стоїть перед суфіксом):

  • на шиплячий - пишемо суфікс-вінок;
  • на м'який не шиплячий або [ч`] - пишемо суфікс-єнок.

Використання суфіксів -онок/-єнок для утворення слів, що не позначають назви дитинчат тварин

У деяких випадках ці суфікси використовуються для утворення слів, що не позначають назву дитинчати тварини.

У таких ситуаціях даний суфікс може вказувати на представника певної нації, соціального прошарку, професійну. належність.

Проте, вживаючи слово з цим афіксом у конкретній мовної ситуації, слід пам'ятати про деяке зневажливе значення, яке надає дана морфема.

Наприклад:

  • пастух - пастушеня;
  • людина – дитина;
  • кухар - кухар;
  • циган - циганок;
  • звір - звірятко;
  • китаєць - китайченя.

При виборі написання -е- або -о- в суфіксі для цього типу слів використовується те саме правило.

Відмінювання іменників з суфіксами -онок/-єнок

Утворюючи від вихідного слова за допомогою приєднання до основи даного афікса, ми отримуємо слово з суфіксом -єнок і нульовим закінченням або ту ж словоформу з суфіксом -онок.

Наприклад:

  • слон - слоненя □;
  • кіт - кошеня □;
  • галка - галченя □;
  • батрак - найми □.

При відмінюванні іменників, утворених за допомогою даних суфіксів, відбувається випадання голосної «о».

Наприклад:

білченя - білченя, ежонок - ежонка, дияволеня - дияволенка.

Іноді при освіті іменників відбувається і випадання кореневої голосної, таким чином ми отримуємо слово, відмінне за складом основи від вихідного слова.

Наприклад:

  • лев, але: левеня;
  • орел, але: орля.

Освіта множини іменників з суфіксами -єнок/-вінок

При освіті множиниіменників, даний афікс у множині замінюється на -ат/-ят.

Наприклад:

  • лев - левеня - Але: левенята, левенята;
  • мамонт - мамонтеня - Але: мамонтята, мамонтят;
  • їжак - їжачок - Але: їжака, їжак;
  • кролик - кроленя - Але: кроленята, кроленят.

При відмінюванні слів у множині після -ат/-ят використовується закінчення відповідного відмінка.

Наприклад:

Дане правило застосовується тільки до слів, що позначає назви дитинчат, а також до слів опінок (опеньки, опеньків) і масляків (маслюки, маслюків). На інші слова з цим суфіксом це правило не поширюється.

Порівняйте:

діжка - барило - Але: барило, барило.

Таким чином, правило вживання суфіксів-онок/-єнок нескладні. Єдина проблема може виникнути із запам'ятовуванням слів, які не піддаються словотвірним правилам.

ВІНОК-

1. суфікс

(а також-йонок-)

Словотвірна одиниця, що утворює іменники із загальним значенням особи або тварини, що характеризується дитячістю, недорослістю: 1) дитинча тварин (вовч онок, звірятко, миша оня, оленятко і т.п., а також бесіток, диявонок, лялька, чортяня); 2) дитина - представник національності, соціального прошарку, професії, названої мотивуючим словом (батрач онок, козач онок, китайч онок, кухар, попеньок, турч оциганок і т.п., а також внуч онок).

2. суфікс

(а також-йонок-)

Формоутворювальна одиниця, що утворює іменники чоловічого роду зі зменшувально-пестливим або тільки з ласкавим значенням (дитя, дошкільня, хлопчик оня, постріля і т.п.).

Єфремова. Тлумачний словник Єфремової. 2012

Дивіться ще тлумачення, синоніми, значення слова і що таке -ОНОК- у російській мові в словниках, енциклопедіях та довідниках:

  • -ОНОК-
    1. суфікс (а також -ёнок-) Словотвірна одиниця, що утворює іменники із загальним значенням особи або тварини, що характеризується дитячістю, недорослістю: 1) …
  • -ОНОК- в Новому словнику Єфремової:
    I суфікс; - -ёнок- Словотвірна одиниця, що утворює іменники із загальним значенням особи або тварини, що характеризується дитячістю, недорослістю 1) дитинча …
  • -ОНОК- у Великому сучасному тлумачному словникуросійської мови:
    I суфікс; = -ёнок- Словотвірна одиниця, що утворює іменники із загальним значенням особи або тварини, що характеризується дитячістю, недорослістю 1) …
  • ЛОСЬ у Довіднику Річки, струмки, озера, ставки та яри Москви:
    річка на північному сході Москви, арк. пр. Ічки. Довжина 4,5 км. Початок річки утворюється злиттям кількох струмків на території національного парку.
  • ЯЩЕНКА у Словнику російських прізвищ:
    Основа прізвища - українська або білоруська форма імені Яшка, похідного від Яків (Яків), утворено суфіксом -енк(о), який позначав нащадка у …
  • ГОЛОСНІ ПІСЛЯ ШИПЧИХ І Ц у Правилах російської мови:
    § 1. Після ж, ч, ш, щ не пишуться ю, я, ы, а пишуться...
  • СХИЛАННЯ у Лінгвістичному енциклопедичному словнику:
    - 1) іменна словозміна. У цьому сенсі С. протиставляється відмінюванню, тобто дієслівному словозміни. Правила С. складають необхідний компонент морфологіч. …
  • ТОНКИЙ
    -а, -е; т"онок, тонк"а, т"онки і тонк"і 1) Невеликий, незначний в обсязі, охопленні, поперечному перерізі. Тонкі журнали. Тонкі стіни. Тонкий …
  • ДНО в Популярному тлумачно-енциклопедичному словнику російської:
    дна, багато. д"онья, с. 1) тільки од. Тверда основа, грунт під стоячою або поточною водою. Ілисте дно озера. Буду з …
  • -ЙОНОК- у Новому тлумачно-словотвірному словнику Єфремової:
    1. суфікс див. -Вінок- (1 *). 2. суфікс див.
  • -АТ-(А) у Новому тлумачно-словотвірному словнику Єфремової:
    суфікс (а також -ят-(а)) Формоутворювальна одиниця, яка утворює: 1) форми множини іменників чоловічого роду на -онок-, що мають зменшувально-пестливе …
  • СИВУЧЕНОК
    сивучок, -нка, мн. -ч`ата, …
  • САЛАЖОНОК у Словнику російської мови Лопатіна:
    салаж`онок, -нка, мн. -ж`ата, …
  • САЙГАЧОНОК у Словнику російської мови Лопатіна:
    сайгачонок, -нка, мн. -ч`ата, …
  • ГОРОБКА у Словнику російської мови Лопатіна:
    рябч`онок, -нка, мн. -ч`ата, -`ат (від …
  • РАЧЕНКО у Словнику російської мови Лопатіна:
    рач`онок, -нка, мн. рач`ата, …
  • ПОДОНОК у Словнику російської мови Лопатіна:
    під`онок, …
  • ПІДДОНОЧНИЙ у Словнику російської мови Лопатіна:
    піддонний (від …
  • ПІДДІНОК у Словнику російської мови Лопатіна:
    піддон, -нка …
  • ПАСТУШЕНЯ у Словнику російської мови Лопатіна:
    пастуш`онок, -нка, мн. -Ш`ата, …

Коломицева Олена Геннадіївна
Вчимося писати суфікси «-Ёнок», «-Вінок»

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ

Клас: 2

Предмет: російська мова

Програма: УМК « початкова школа XXI століття»

Тема: Вчимося писати суфікси -йонок-,-Вінок-

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Ціль: створення умов для засвоєння правописи суфіксів іменників -йонок-,-Вінок-

Завдання:1. Формувати вміння грамотно писати суфікси -йонок-, -Вінок-;

2. Сприяти розвитку орфографічної пильності, логічного мислення;

3. Вдосконалити навичку самостійної роботита роботи в парах;

4. Сприяти вихованню культури навчальної праці, інтересу до предмета через ситуацію успіху та взаємодовіри.

Заплановані результати:

Предметні: Метапредметні: Особистісні:

Організація спостереження за написанням суфіксів-вінок-, -єнок-;

Знайомство з правилом написання;

Опрацювання алгоритму застосування правила.

Пізнавальні: формування навчальної мотиваціїадекватної самооцінки.

Формування вміння структурувати знання, вчити робити висновки та узагальнення;

Застосовувати алгоритм;

Пошук та виділення необхідної інформації;

Регулятивні:

Формування здатності приймати та зберігати цілі та завдання навчальної діяльності;

Контроль та оцінка навчальних дій;

Комунікативні:

Розвиток навичок колективного співробітництва з однолітками та вчителем, вміння висловлювати свої думки;

Формування вміння слухати та вступати у діалог, висловлювати свої думки, працювати у парі.

Назва етапу Діяльність вчителя Діяльність учнів

I. Мотиваційно-орієнтовний етап

1) Орг. момент.

Мотивація. -Доброго дня, хлопці почнемо урок російської мови.

Починається урок,

Він піде хлопцям про запас,

Постарайтеся все зрозуміти,

Вчитеся таємниці відкривати,

Відповіді повні давати,

Щоб за роботу отримувати

Тільки позначку «п'ять»!

Давайте побажаємо один одному успіху на сьогоднішньому уроці:

великого

і скрізь! Діти настроюються на активну роботу на уроці.

2) Актуалізація та фіксування індивідуального утруднення в пробній дії.

1. Пальчикова гімнастика.

Дружать у нашому класі дівчатка та хлопчики

(пальці рук з'єднуються у замок)

Ми з тобою подружимо маленькі пальчики

Раз два три чотири п'ять

(ритмічний дотик пальців обох рук)

Раз два три чотири п'ять

(Руки вниз, струсіть кистями.)

2. Хвилинка чистописання.

Розшифруйте, з якими літерами сьогодні ми працюватимемо на хвилинці чистописання:

Ця буква позначає приголосний звук, він буває лише твердим, дзвінким, зустрічається у словах дружба, жук, вечеря.

Ця буква означає звук, в слові відчувати варто на початку слова.

Ця буква означає звук, який у слові олівець стоїть наприкінці кореня.

Пропишемо ці літери.

Що поєднує ці літери?

Яка буква зайва?

3. Словникова робота.

-Прочитайте слова:

Деревня, до… ртина, б…різа, к…ньки, в…рона, з…яц, р…сунок, м…двідь.

На які дві групи можна поділити ці слова?

Дівчатка – випишіть слова, які починаються з м'яких приголосних,

Хлопчики-випишіть слова, які починаються з твердих приголосних. Підкресліть орфограму, поставте наголос.

4. Самостійна робота.

(поки йде словникова робота, 3 учні працюють самостійно біля дошки).

1учень-вставити пропущені літери, підібрати перевірочні слова.

Лікарня

2 учень-вставити пропущені літери, підібрати перевірочні слова.

3 учень-вставити пропущені літери, підібрати перевірочні слова.

Місцевість

Учасник…нік

Небезпека

Перевірка: учень називає орфограму, літеру, яку вставив, перевірочне слово, Інші учні сигналами показують, правильно виконана робота чи ні.

5. Фронтальна розмова.

Що поєднує словникові слова?

Що таке іменник?

Що ви знаєте про іменник?

Назвіть одухотворені іменники, які зустрілися у словниковій роботі.

В якій частині слова орфограми, які ми повторювали?

Що таке коріння?

Що містить у собі корінь?

Які ще частини слова знаєте?

Що таке закінчення?

Навіщо служить закінчення?

Яку частину слова називають суфіксом?

Для чого служить суфікс?

Утворіть від даних словникових слівзменшувально-пестливі іменники.

Як утворились ці слова?

Давайте визначимо за допомогою якого суфіксаутворилися нові слова? що потрібно для цього зробити?

Робить розбір за складом, визначаємо суфікси.

6. Самостійна робота.

(поки йде фронтальна робота, 1 учень працює біля дошки)

-Підібрати слова до схем:

Грибок метро водний школа кіно день

Перевірка: учень читає слова до кожної схеми, інші учні сигналами показують, правильно виконано роботу або допущено помилки.

Учні виконують рухи руками, розминають пальчики для письма.

Ж ч ш ж ч ш ч ш

Вони згодні.

Ч позначає м'який приголосний, ж, ш завжди тверді.

Починаються на м'які та тверді приголосні.

Село, береза, малюнок, ведмідь.

Картина, ковзани, ворона, заєць.

Л…сник - ліс

В ... дичка - води

Зв ... річок-звірі

Лікарня-біль

Шу…ка-шуба

Ска ... казати

Яго ... ки- ягода

Тра…ка- трави

Місцевість - місце

Сер ... це - серцевий

Учасник - участь

Небезпека - побоюватися

Це іменники.

Це частина мови, яка позначає назву предмета та відповідає на запитання Хто? Що?

Ім'я сущ. бувають власні та номінальні, одухотворені та неживі.

Ведмідь, ворона, заєць.

Це Загальна частинародинних слів.

Закінчення, суфікс.

Частина слова, що змінюється, яка служить для зв'язку слів у реченні.

Частина слова, яка стоїть після кореня і служить для створення нових слів.

Ведмедик, зайченя, воронятко

За допомогою суфіксів.

Виділити закінчення, корінь, а потім визначити суфікс.

Школа грибок метро

День водний кіно

ІІ. Операційно-виконавчий

3).Визначення теми уроку.

Отже, за допомогою яких суфіксівможна утворити назви дитинчат?

Викликала у вас складність, яка суфікс потрібно написати?

Значить це хибне місце.

У якій частині слова ми засумнівалися?

Визначте тему нашого уроку.

Яку мету собі поставимо?

Онок-, онок.

У суфіксі

-Правопис суфіксів-вінок-, -Йонок-.

Повинні навчитися писати слова із суфіксами -онок-, онок-.

– Познайомитись із правилом, використовуючи яке можна правильно писати слова з суфіксами -онок-і -ёнок-.)

4).Виявлення місця та причини утруднення

Як ми можемо дізнатися про це?

Який шлях ви обираєте?

Давайте визначимо, коли пишеться суфікс -йонок-, а коли - -Вінок-

Гра «Назви дитинча!»

Дитинча тигра?

Дитинча моржа?

Дитинча корови?

Дитинча миші?

Дитинча лисиці?

Дитинча білки?

(Слова з'являються на дошці)

Давайте спонукаємо у ролі дослідників.

Зверніть увагу на букву перед суфіксом.

Який висновок можемо зробити?

Висновок:

після м'яких приголосних, крім

пишеться суфікс -йонок-.

Після твердих приголосних і ч пишеться суфікс-вінок-.

Давайте перевіримо, чи правильно ми зробили висновок.

порівняємо з правилом у підручнику.

- Вивести самим.

Тигреня моржонок

Теля мишеня

Лисеня білченя

Тигреня – суфікс-йонок-, перед суфіксомстоїть м'який приголосний звук р. І т.д.

Читаємо хором правило.

5).Побудова проекту виходу із скрути

Перевіримо, як ви запам'ятали правило.

Чи можна сказати, що після всіх м'яких приголосних пишеться суфікс -єнок-?

Чи можна сказати, що суфікс-вінок- пишеться лише після твердих приголосних?

Правило ви сформулювали та запам'ятали, чи можна на цьому закінчити урок?

Як закріпити отримані знання?

Яку мету ви поставите собі на цьому етапі уроку.

Щоб ви змогли самі застосувати правило на практиці, давайте складемо алгоритм дій:

(Парна робота. Діти обговорюють один з одним свої варіанти.)

1) Виділяю корінь.

Визначаю, який приголосний звук перед суфіксом;

2) Якщо м'який приголосний, крім [ч"] – пишу -Йонок-(тигреня)

Якщо твердий приголосний і [ч"] – пишу -Вінок-(вовченя).

Порівняйте свої алгоритми з алгоритмом у підручнику.

Ні, тому що після [ч’] пишеться -Вінок-.

Ні, тому що ще й після [ч'].

Ні, знання треба закріпити.

Тренуватись.

6). Первинне закріплення з промовлянням у зовнішній промові. 1. Застосування алгоритму: (З коментування біля дошки)

Осля

Жабеня

2. Диференційована робота

1 група – нар. т. з 68 упр. №1

2 група – нар. т. с. 69 упр. №2 (сильніші)

Перевірка: за еталоном з дошки.

3. Диференційована робота.

Підручник стор. 121 упр. №1

1 ряд, 3 ряд - робота в парах.

1 ряд -;

3 ряд -.

2 ряд - робота за варіантами:

1 варіант- виписати слова із суфіксом -онок-;

2 варіант - виписати слова з суфіксом -йонок-.

Перевірка: один учень читає, інші перевіряють

Фізхвилинка

Коли ви чуєте слова з

Єнок-присісти, з -Вінок-підстрибнути

Лосеня, теля, галченя, тигреня, білченя.

Молодці.

4. Гра "Редактор."- виправити помилки у словах.

Собаченя, страусеня,

Ведмедик, зайченя,

Барсученя, орля,

Оленя.

5. Скласти словосполучення:

Маленький вовк

Дурний тигр

Голодна миша

Розібрати слова за складом. (По рядах)

Скласти пропозиції з отриманими словосполученнями.

1 група:

Ведмедик галчонок

Барсученя зайченя

Тигреня левеня

Порося лоша

Козеня

Вовченя

Лоша

-Вінок-

Стрижонок, білченя,граченя,індичко,

мишеня, шпак,

жабеня.

-Йонок-

Курча, слоненя, лисеня,

Малюнок, козеня, дитина,

Учні виправляють помилки та записують слова правильно:

Собачонок

Страуся

Ведмедик

Зайченя

Барсученя

оленя

ІІІ. Рефлексивно-оцінний етап.

1) Рефлексія

Яку мету ви перед собою ставили?

1. Я все зрозумів, -!

2. Залишилися питання-?

3. Нічого не зрозумів - -

Оцінювання вчителем.

Діти оцінюють свою роботу на уроці.

2) Домашнє завданняВивчити правило, стор.

упр. 2 – за варіантами

1 варіант - виписати слова з суфіксом енок.

2 варіант - виписати слова із суфіксом онок.

Молодці! Мені дуже сподобалося, як ви працювали.

Дякую за урок! Урок закінчено. Діти записують та розбирають домашнє завдання.