Лукомор'я дуб зелений конспект уроку. Поема О.С. Пушкіна «Руслан та Людмила». Збірна картина сюжетів, образів та подій народних казок. ІІІ. Введення у тему уроку

Урок

літературного читання

по темі

«А.С.Пушкін «У лукомор'я дуб зелений»

МБОУ «Красномихайлівська середня загальноосвітня школа»

Тема. А.С.Пушкін «У лукомор'я дуб зелений ...»

Цілі уроку:

  • Організація умов для узагальнення знань з літературного читання;
  • Створити умови для формування читацьких умінь при різних видахроботи;
  • А) аналіз сюжету

Б) вибіркове читання

В) читання подумки

  • Розвивати інтелектуальні здібності учнів, самостійність;
  • Розвивати навички виразного, правильного та швидкого читання;
  • Виховувати любов до російської поезії, почуття прекрасного.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

Хлопці, сьогодні у нашій школі незвичайний день. У нас у гостях вчителі з інших шкіл нашого району.

Психологічний настрій працювати.

Вчитель:

Ти усмішкою, як сонечком, бризки,

Виходячи зранку з воріт

Розумієш, у кожного у житті

Чимало бід і турбот.

Хіба будь-які нам похмурі обличчя

Чи чиясь сердита мова?

І іскру у відповідь запалити.

Подаруйте посмішки один одному.

Я бажаю успіхів на уроці! Починаємо урок літературного читання!

2. Перевірка домашнього завдання.

Розповісти напам'ять уривок із вірша «Федорине горе».

3. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроціми говоритимемо про Пушкіна і читатимемо його твір. Ми говоритимемо про сонце російської поезії – так називають Пушкіна.

А поїдемо ми сьогодні у світ казок, ми літературні дослідники.

І доведеться розкрити таємниці казки.

На дошці слова:

«Поки в Росії Пушкін триває,

Завірюхам не задуть свічку.»(Н.Дорізо.)

(Портрет Пушкіна).

Ці слова Миколи Дорізо стали чудовим епіграфом для нашого уроку.

І сьогодні ми розпочнемо урок зі священного ритуалу – символу пам'яті.

Пушкіна вже немає в живих, але він залишається в наших серцях вічно, його твори живі досі.

4. Повторення вивченого.

Підготовча бесіда вчителя про поета.

Подивіться уважно на портрет Пушкіна, придивіться його обличчя. Пушкін народився 6 червня (26 травня за старим стилем) 1799 року у Москві старовинної дворянській сім'ї. Батька його звали Сергій Львович, мати-Надія Йосипівна.

Кожен з нас має свій улюблений твір Пушкіна. З самих ранніх роківми чуємо його чарівні казки, Пізніше самі читаємо ліричні вірші та поеми. Але хоч би скільки було людині років, у казках ми завжди знаходимо щось нове для себе, казки багато чому нас вчать. Незвичайні та казки А.С.Пушкіна.

А.С.Пушкін - великий поет і письменник. У його будинку дуже цікавились літературою. Батько А.С.Пушкіна – Сергій Львович був шанувальником французької літератури і іноді подписував вірші.. Серед його знайомих було дуже багато письменників.

Мати – Надія Йосипівна не займалася вихованням дітей, а Олександра не дуже любила. У дитинстві він був угодованим хлопчиком, чого соромилася Надія Йосипівна і під час прогулянок з Олександром трималася від нього на відстані.

Вихованням Олександра займалася няня, яка няньчила поета з пелюшок. Маючи багату фантазію, блискучу пам'ять, вона розповідала хлопчику казки, співала пісні, вводила в чарівний світ російського фольклору. Коли вона померла, то Пушкін тяжко переживав її смерть. Вона практично замінила йому матір.

У сім'ї Пушкіних, крім Олександра, було ще двоє дітей – старша сестра Ольга та молодший брат Лев., якого дуже любила мати.

Сьогодні ми намагатимемося відкрити собі щось нове про А.С.Пушкине. Ви вже знайомі із казками Пушкіна.

Скажіть, які казки Пушкіна ви знаєте?

Насправді Пушкін мав 6 казок. Але Пушкін писав як казки, а й вірші та оповідання.

3. Робота над новим матеріалом

У. Хлопці, казкове дослідження продовжується. А сьогодні ми познайомимося з твором, написаним гарною літературною мовою.

Герої якого твору перебувають у скрині?

-"У Лукомор'я дуб зелений…"

Хто з вас читав? І що ви знаєте про цей твір?

Сьогодні ми працюватимемо над вступом до поеми. Вступ до поеми «Руслан та Людмила» У лукомор'я дуб зелений…

Словникова робота.

Що таке «Лукомор'я»? Хто знає?

Уявіть собі лук і стріли. Коли тятива цибулі натягнута, то цибуля згинається. Так само вигнутий і берег моря ЛУКОМОР'Я. Виходить затока.

Слова – золота, брег, пісня, чередою –старі, що вийшли із застосування форми слів. Спробуйте дізнатися про ці слова. (Золота, пісня, берег, чергою – по черзі).

- Невідомі доріжки- Ті, які ніхто не знає, не знає.

Що означає « дол »? Начебто протилежність лісу, але це й не гори. Що це таке? (простір без дерев – долина).

Як ви розумієте слова «видінь повні »? (багато вигаданих героїв).

Про зорі – на зорі.

Чому води названі зрозумілими? (прозорі).

Полонить - бере в полон.

Тужить - сумує, важко їй, туго доводиться.

Чахне – сохне, худне.

У. Це застарілі слова, у нашій мові не вживаються. Використовуючи слова "дол", "бачень", "брег", "чергою", "вітязь" та інші, автор огортає слухача "сивою" старовиною, казковістю, чарами.

Техніка читання

А ще нам зустрінуться слова у вірші важкі у вимові, давайте навчимося читати їх правильно! Прочитайте слова по складах, а потім швидко швидко без помилок.

Учні хором читають з дошки важкі слова і пояснюють їхнє значення:

У ЛУ-КО-МОР-Я НЕ-ВЕ-ДО-МИХ

НЕ-ВІ-ДАН-НИХ З-БУШ-КА

ПРИ-ХЛИ-НУТ ТРИД-ЦАТ

ПРЕ-КРАС-НИХ МІ-МО-ХО-БУДИНОК

а) Робота над твором.

У . Хлопці, казкове дослідження продовжується, давайте – ка ми з вами вирушимо до лукомор'я.

Сідайте зручніше, розслабтеся, заплющите очі і уявіть кожен собі своє лукомор'я, а найголовніше уважно вслухайтеся в рядки великого Пушкіна. Подумайте, яким є поет лукомор'я? (Читання вчителем уривка напам'ять)

Первинне сприйняття тексту.

- Бесіда з первинного сприйняття:

  • Чи сподобалася казка?
  • Що сподобалось ?

Повторне читання у парі. Запитання після читання:

Яким же поет зобразив лукомор'я? (Казковим, таємничим, загадковим, чарівним)

Які дива та казкові героївас здивували? Чим?

Що особливо сподобалося і чому?

Читання ланцюжком.

Діти, зверніть увагу, скільки частин у цьому творі? (Складається з двох частин. Перша складається із шести рядків)

Що зобразив поет у цій частині? Про що пише А.С.Пушкін? (Описав час і місце, де і коли відбуваються події казкового світу)

Чи подобається самому Пушкіну ця поетична замальовка? Як вигадаєте? (Поет милується цією картиною, впевнений, що й читачеві теж подобається цей опис).

Що ви можете сказати про другу частину? (Більш об'ємна. Багато казкових персонажів, героїв, з якими відбуваються дива).

Як можна зрозуміти рядки:

Там королевич мимохідь

Полонить грізного царя...

(Поясніть значення слова «мимохід». Намалюйте усно цю картину).

Які казкові герої зустрілися?

Робота з ілюстрацією у підручнику.

Виразне читання учнями уривка.

Завдання виразного читання:поставити себе місце автора і прочитати казку те щоб всім було цікаво слухати.

Самостійна роботадітей.

  1. Читання про себе
  2. Робота над виразним читанням.

Читання вголос.

Самостійне читання останніх шести рядків.

Що нагадують останні рядки? народних казок)

Під ним сидів, і кіт учений

Свої казки мені казав.

Кульмінаційний момент.

Прикрили книжки.

Хто які рядки запам'ятав?

Відкрийте книги. Перевірте себе, чи ви правильно відтворили.

ПІДСУМОК УРОКУ.

Сьогодні ми тільки розпочали наші дослідження, на наступному уроці продовжимо розкривати таємниці та загадки Пушкінського твору.

На подяку за його творчість багато поетів присвячують йому вірші. Послухайте одне із них.

Вчитель читає вірш напам'ять:

Ви подарували нам царівну,

Що спить спокійно вічним сном.

І море синє та піну…

І золоту рибку в ньому.

І три дівчини пряжу пряли.

По морю плавав цар Гвідон.

А піп з Балдою з'ясовували,

Кому і як змінювати закон.

Ми з дитинства знаємо ці казки,

Вони нам дорогі завжди.

Ви нам залишили у спадок

Любов друзів і злість ворогів,

І дивовижний засіб

Пізнання вічного віршів.

Хлопці, скажіть мені, будь ласка, вам сподобався урок?

Чому навчалися на уроці?

Що нового впізнали?

Дякую всім за урок!


ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА

Урок літературного читання 2 "Б" клас (УМК Школа Росії)

Вчитель:Кулик Олена Миколаївна

Методист:Рикуш Т.М.

Студентка:Осипенко Любов . Група:У13

Дата проведення: 13.10.14.

Тема

А.Пушкін «У лукомор'я дуб зелений…»

Педагогічна мета

познайомити учнів із вступом до поеми «Руслан і Людмила» А.С.Пушкіна, доможеться розуміння його змісту; удосконалювати навички виразного, правильного та швидкого читання; прищеплювати любов до рідної поезії.

Тип уроку

Вивчення нового матеріалу.

Заплановані результати (предметні)

учні повинні вміти прогнозувати зміст розділу; читати твори вголос із поступовим переходом на читання подумки; виділяти та називати чарівні події та предмети в казках.

Особистісні результати

висловлювати власні почуття під час читання текстів та під час роздумів, аналізу; усвідомлювати сенс визначення навчальних завдань під час роботи з художнім твором

Універсальні навчальні дії(метапредметні)

Регулятивні : формулювати навчальне завдання уроку, приймати його, зберігати протягом усього уроку, періодично звіряючи свої навчальні дії із заданим завданням; фіксувати по ходу уроку та наприкінці уроку задоволеність/незадоволеність своєю роботою на уроці;

Пізнавальні : робота з підручником, орієнтуються в ньому за допомогою умовних позначень; аналізують літературний текст із опорою на систему питань вчителя (підручника), виявляють основну думку твори, формулюють її лише на рівні узагальнення;

Комунікативні : будують міркування та доказ своєї точки зору, проявляють активність та прагнення висловлюватися, ставити питання

Освітні ресурси

Конспект, підручник, портрет О.С.Пушкіна.

Сценарій уроку.

Етап уроку

Методи та прийоми роботи

Форма організації навчальної діяльності(Ф-фронтальна, І-індивідуальна, П-парна, Г-групова)

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

УУД, що формуються

I . Організаційний момент.

Сприяти встановленню нормального робочого настрою у школярів та готовності до співпраці.

Словесний

1.Привітання.

2.Перевірка готовності до уроку.

3.Емоційний настрій.

Здрастуйте хлопці, сьогодні урок у вас проведу я, мене звуть Любов В'ячеславівна.

Швиденько перевір, друже:
Ти готовий розпочати урок?
Чи все на місці,
Чи все в порядку,
Ручка, книжка та зошити?
Чи правильно сидять?
Чи все уважно дивляться?
Кожен хоче отримувати
Тільки оцінку "п'ять"!

- вітає учнів,

Перевіряє готовність до заняття;

Організовує увагу школярів;

Розкриває цілі уроку та план його проведення

вітають вчителі;

Готуються до уроку

Комунікативні:

Емоційність; вміння усвідомлювати свої емоції

II .Актуалізація знань та цілепокладання.

1.Забезпечити мотивацію вчення школярів, прийняття ними цілей уроку.

2.Актуалізація суб'єктивного досвіду учнів (особистісних смислів, опорних знань та способів дій, ціннісних відносин)

Словесний

1. Мовленнєва розминка

(Сл.1)

2.Знайомство з новим розділом підручника

Наш урок ми почнемо з мовної хвилинки, щоб правильно читати.

Прийшов Прокоп – кипить кріп.

Пішов Прокоп – кипить кріп.

І при Прокопі кипить кріп,

І без Прокопа кипить кріп.

Прочитайте скоромовку з інтонацією, що «бурчить».

Прочитайте скоромовку із подивом. Прочитайте її з жалем. Тепер прочитайте скоромовку запитально (ствердно). Прочитаємо її сердито (весело), ​​скоромовкою.

Діти, сьогодні ми відкриваємо новий розділ підручника. Прочитайте, як він називається. («Російські письменники»)

Як ви вважаєте, які твори поміщені в цей розділ? (Вірші, оповідання російських письменників.)

Прочитайте на с. 83, з чим ми познайомимося у цьому розділі.

Чого ми навчимося?

Розгадайте шифрування-анаграму. (Сл.2)

РНЕЛСААКД - 743856291

ЧЕРГОВЕСІЇ - 783462591

НУІПШК – 425631

(Олександр Сергійович Пушкін)

Які казки та вірші Олександра Сергійовича ви читали чи вам читали? («Казка про мертву царівну і про семи богатирів», «Казка про царя Салтана», «Казка про золотого півника», «Казка про рибалку та рибку»)

Хлопці, з творчістю якогось письменника ми познайомимося сьогодні на уроці?

Сьогодні ми починаємо вивчати розділ "Російські письменники" творчістю А.С.Пушкіна.

Повідомляє учням мети навчального заняття;

Повідомляє теми навчального заняття.

Працюють із скоромовкою; висловлюють свої припущення щодо заданого питання;

Регулятивні:

Самостійно формулювати тему та цілі уроку;

Складати план вирішення навчальної проблеми спільно з учителем.

Усвідомлення відповідальності за сказане слово.

Пізнавальні:

Здійснювати аналіз та синтез; знаходити відповіді на запитання у підручнику.

Комунікативні:

Оформляти свої думки у усній формі

III .Вивчення нового матеріалу.

1.Забезпечити сприйняття, осмислення та первинне засвоєння учнями досліджуваного матеріалу (істотних ознак, понять, знаків, теорій та ін; правил та побудованих на їх основі алгоритмів).

2.Сприяти засвоєнню учнями методів, які призвели до певного висновку (узагальнення).

3.Створити змістовні та організаційні умови учнями методики відтворення досліджуваного матеріалу.

Словесний,

наочний

1.Оповідання про письменника. (Сл.3)

2. Читання статті підручника с.84

3. Читання уривків с.85 (Сл.4)

Олександр Сергійович Пушкін входить у наше життя на початку і не покидає остаточно. Важко знайти людину, яка не знала б і не любила цього чудового поета.

Олександр Сергійович Пушкін народився Москві. З раннього дитинствабув оточений турботою та увагою своїх батьків. Батько його, Сергій Львович, був нащадком знатного дворянського роду. Він любив літературу, був знайомий з багатьма літераторами, зібрав велику бібліотеку. Батько дозволяв користуватися сином своєю бібліотекою. І маленький Сашко пристрастився до читання книг і перечитав їх безліч. Він любив книжки. Вони були вірними друзями.

Дивовижні казки писав Пушкін: добрі, веселі, вони сповнені краси та натхнення, не схожі одна на одну.

Відкрийте підручники на сторінці 84. Прочитайте статтю про А.С.Пушкіна.

Які вірші Пушкіна ти запам'ятав найпершими?

Про кораблик, що біжить собі у хвилях на роздутих вітрилах? А може, про золотого півника, що сидів на спиці? Чи про розумну золоту рибку із синього-синього моря? Все чарівно у казках Пушкіна.

Вірші його прекрасні!.. Читаєш їх, і ніби вони піднімають тебе над землею, і ти відчуваєш, бачиш усе, про що писав поет.

Як багато в них тепла, щирості, золотистого кольору!

Вони звучать як музика!

"Сонце російської поезії" - так завжди називали А.С.Пушкіна. Так називаємо його і ми.

На 85 сторінці підручника прочитайте наведені уривки, знайдіть їх героїв. Згадайте назви казок.

Ялина росте перед палацом,

А під нею кришталевий будинок;

Білка там живе ручна,

Та витівниця яка! («Казка про царя Салтана, про сина його славного і могутнього богатиря князя Гвідона Салтановича і про прекрасну Царівну Лебеді»)

Світло моє, люстерко! Скажи

Та всю правду доповісти:

Чи я на світі всіх миліший,

Усіх рум'ян і білі? («Казка про мертву царівну і про сім богатирів»)

Година обіду наближалася,

Тупот по двору пролунав:

Входять сім богатирів,

Сім рум'яних вусанів. («Казка про мертву царівну і про сім богатирів»)

Організовує увагу учнів;

Повідомляє основну ідею матеріалу, що вивчається (принципу, правила, закону тощо);

-

Забезпечує засвоєння методики відтворення матеріалу, що вивчається (з чого і як починати, до чого переходити і як аргументувати висновки).

Розуміють якості своїх відповідей;

Усвідомлюють відповіді у процесі розмови та виконують завдання, а також беруть активну участь у підбитті підсумків бесіди.

Читають текст цілими словами, без помилок та повторів

Осмислюють зміст прочитаного тексту

Пізнавальні:

Інтерес до читання, потреба у читанні.

Працювати за планом звіряючи свої дії з метою коригувати свою діяльність.

Витягувати інформацію, подану у різних формах, будувати міркування.

Комунікативні:

Оформляти свої думки в усній формі, мати діалогічну форму мови, бути готовим коригувати свою точку зору.

I V .Фізмінутка

Збереження та зміцнення здоров'я, зняття втоми.

Раз два три чотири п'ять,

Починаємо відпочивати! (потягнутися)

Спинку бадьоро розігнули,

Ручки вгору потягли!

Раз і два, сісти і встати,

Щоб відпочити знову.

Раз і два вперед нахилитися,

Раз і два тому прогнутися. (руху віршика)

Ось і стали ми сильнішими, (показати «силу»)

Здоровіший і веселіший! (посміхнутися один одному)

Ставить цільову установку виконання рухів.

Виконують вправи.

1. Вступне слово (Сл.5)

2. Первинне сприйняття.

3.Перевірка сприйняття.

4.Словарна робота (Сл.6)

5.Вторинний синтез.

Олександр Сергійович Пушкін написав казкову поему «Руслан та Людмила». Вона розповідає про те, як злий чарівник забрав з весілля Людмилу, наречену Руслана. Руслан вирушив за своєю нареченою. Багато перешкод було на його шляху, але все щасливо закінчилося. До цієї поеми Олександр Сергійович написав вступ. Сьогодні ми його читатимемо.

Зараз я прочитаю вам уривок із поеми «Руслан і Людмила», а ви уважно послухайте та приготуйтеся відповісти на запитання.

Читання вступу до поеми «Руслан та Людмила».

- Яким же поет зобразив лукомор'я?(Казковим, таємничим, загадковим, чарівним.)

Чи можна з цього вступу до поеми здогадатися, що в ній буде багато казкового, чарівного?

- Які вам трапилися важкі незрозумілі слова?
- Це застарілі слова, у нашій мові не вживаються. Використовуючи слова "дол", "бачень", "брег", "чергою", "вітязь" та інші, автор огортає слухача "сивою" старовиною, казковістю, чарами.

У лукомор'я – біля морської затоки.

дол- Долина.

Полонить -бере в полон.

Тужить - сумує, важко їй, туго доводиться.

Чахне –сохне.

Прочитайте вступ самостійно. Знайдіть у ньому чуда, про які розповів кіт учений.

Хлопці, яким має бути читання цього твору?
(Наспівне, плавне.)
- Яка має бути інтонація?
(Інтонація урочистості та таємничості.)
- Як ви можете пояснити слова поета: "Там російський дух ... там Руссю пахне!"
(Твір закінчується так само, як і народна казка)

Через свій твір А.С.Пушкін висловив величезну любов до російських народних казок, які передаються з вуст в уста, з покоління в покоління та улюблені дорослими та дітьми.

Забезпечує метод дослідження знань, способів і засобів, що вивчаються, які привели до зроблених висновків;

- організовує діяльність учнів щодо відтворення суттєвих ознак вивчених пізнавальних об'єктів;

Читають уривок із поеми;

описують окремі моменти;

Відповідають на ці запитання;

Визначають значення незрозумілих слів у тексті;

V . VII . Рефлексія

Ініціювати та інтенсифікувати рефлексію учнів з приводу свого психо-емоційного стану, мотивації своєї діяльності та взаємодії з учителем та однокласниками

Фронтальна

Ф.І.

Словесний, практичний

Хлопці, наша подорож у казку, добігла кінця. На партах у вас лежать картки, доріжте промінчики до того сонечка, який у вас настрій після пройденого уроку

Мобілізує учнів на рефлексію своєї поведінки

Відповідають на запитання вчителя, працюють із карткою Проводять рефлексію своєї діяльності

Пізнавальні:

Робити висновки про результат роботи

Особистісні:

Здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності

VI . Підведення підсумків.

1.Забезпечити формування цілісної системи провідних знань учнів.

2.Забезпечити засвоєння учнями внутрішньопредметних та міжпредметних знань.

3.Забезпечити формування у школярів узагальнених понять.

Словесний

Ф,І.

Який розділ розпочали вивчати на уроці?

З яким твором познайомились на уроці?

Що нового довідалися, чого навчилися на уроці?

Організовує діяльність учнів з перекладу окремих знань та способів дій у цілісні системи знань та умінь

систематизація знань учнів;

Виявлення учнями внутрішньопредметних та міжпредметних зв'язків;

Виділення світоглядних ідей.

Комунікативні:

Усвідомлення відповідальності за сказане слово.

У діалозі з учителем виробляти критерії оцінки та визначати ступінь успішності своєї роботи.

VII . Домашнє завдання

Забезпечити розуміння учнями мети, змісту та способів виконання домашнього завдання.

Наочний,

Словесний

Вивчити напам'ять уривок (до слів «Там королевич мимохідь…», або з цих слів і до кінця)

- інформація про д/з;

Мотивує виконання д/з;

Інструктаж з виконання д/з;

Перевіряє розуміння учнями зміст та спосіб виконання д/роботи.

Реалізують необхідні умови для успішного виконання домашнього завдання відповідно до актуального рівня розвитку.

Тема урока. "У Лукомор'я дуб зелений…". Вступ-пролог до поеми «Руслан та Людмила». Збірна картина сюжетів, образів та подій народних казок.

Цілі:

навчальні: познайомити учнів із вступом до поеми «Руслан і Людмила», з поняттями поема, пролог; формувати вміння та навички виразного читання віршованого тексту;

розвиваючі:розвивати інтелектуально-образне та емоційне сприйняття художнього твору;

виховні:сприяти естетичному та моральному вихованнюучнів.

Обладнання:підручник, зошит, аудіозапис, робочі листи

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування умінь та навичок

Хід уроку

I. Організаційний етап (1 хв)

ІІ. Перевірка домашнього завдання (5 хв.)

Сьогодні ми з вами продовжуємо розмову про творчість.

З яким віршем поета ми знайомилися минулому уроці? «Няне»

Як звали няню Пушкіна? Аріна Родіонівна Яковлєва

Вдома ви готували виразне читання цього вірша. Зараз послухаємо читання одногоз вас. Завдання інших – дати словесну оцінку виразності читання. Використовуємо алгоритм аналізу.

Не забуваємо, що промовисте читання – це проникнення в саму суть твору, розуміння його основної думки, передача почуттів та настроїв.

Алгоритм аналізу виразності читання (у робочих аркушах учнів)

1.Правильність

- (ім'я) прочитав текст правильно, без помилок, спотворень і повторів


- (ім'я) припустився(ла) при читанні незначних (1-2) помилок (або 1-2 повторів)

- (ім'я) припустився(ла) при читанні багато помилок, повторів(більше двох)

2.Темп (повільно/швидко), гучність, дикція

Темп читання відповідає змісту тексту, задуму автора; гучність достатня; гарна дикція, ясна чітка вимова звуків

Темп читання необґрунтовано швидкий, тому виразність втрачається (і помилки припускаються); читання тихе, не чути тексту.

Уповільнений темп читання свідчить про недостатню підготовку

3.Інтонація (виразність), емоційність

Текст прочитано виразно: дотримувалися паузи, логічні наголоси, що передають задум автора. Дотримувалися необхідні інтонації (питання, твердження, заперечення та ін.) (ім'я) вдалося своїм читанням висловити потрібний настрій (який?)

Текст прочитаний недостатньо виразно (зазначити неточності). (Ім'я) не завжди точно вдавалося передати емоції, якими проникнуть текст

Читання було невиразним, неемоційним, монотонним

Додаткові питання

Що можна сказати про жанр цього твору? (віршоване послання)

Якими почуттями перейнято вірш?

Що допомагає нам знайомитися з текстом зрозуміти його настрій? ( ключові слова)

ΙΙΙ. Актуалізація опорних знань (4 хв.)

На минулому уроці ми з вами говорили про те, що, перебуваючи на засланні в Михайлівському, поет із задоволенням слухав російські народні казки, які розповідала йому Арина Родіонівна. Деякі їх лягли основою його віршованих казок.

(Ім'я) приготував невелику вікторину за казками Пушкіна, яка дозволить нам їх згадати (індивідуальне домашнє завдання). Давайте дамо слово (ім'я)

1. Жив старий зі своєю старою
Біля самого синього моря;
Вони жили у старій землянці
Рівно тридцять років та три роки. "Казка про рибака та рибку"

2. Жив-був піп,
Толоконний лоб.
Пішов піп базаром
Подивитися якого-небудь товару.
Назустріч йому Балда «Казка про попу та його працівника Балді»

3. Цар із царицею попрощався,
В дорогу-дорогу спорядився,
І цариця біля вікна
Села чекати на нього одна. «Казка про мертву царівну і про сім богатирів»

4. Три дівиці під вікном
Пряли пізно ввечері.
«Якби я була цариця, -
Говорить одна дівчина, -
То на весь хрещений світ
Приготувала б я бенкет». «Казка про царя Салтана, про сина його славного і могутнього богатиря князя Гвідона Салтановича і про прекрасну Царівну лебеді»

5. Ніде, у тридев'ятому царстві,
У тридесятій державі,
Жив-був славетний цар Дадон.
Замолоду був грозен він
І сусідам раз у раз
Наносив образи сміливо ; «Казка про золотого півника»

Скільки казок ми згадали? П'ять.

А є ще незакінчена казка «Про Медведиха» та інші твори, в основі яких лежать казкові мотиви.

Вступно-орієнтовна розмова.

До жанру казки Пушкін звертався протягом усього свого творчого шляху. Ще до казок, якими ми зараз проводили вікторину, він написав казкову поему. Хтось знає, про яку поему я говорю? "Руслан і Людмила"


Послухаймо повідомлення про історію написання цього твору (індивідуальне домашнє завдання)

Зразкове повідомлення учнів.

Казкова поема "Руслан і Людмила" була задумана Пушкіним ще в Ліцеї. Відразу після закінчення Царскосельского ліцею, оселившись у Петербурзі, Пушкін взявся до її написання. Він ставив собі завдання - створити «богатирську» казкову поему. Працював Пушкін над поемою майже три роки, з 1817 до 1820 року. Весною 1820 року вона була надрукована в журналі

У 1828 році (через 8 років) Пушкін підготував друге видання поеми, внісши до неї деякі зміни. після виходу поеми подарував Пушкіну свій портрет із написом «Переможцю-учню від переможеного вчителя».

Справа в тому, що Жуковський теж мав задум написати «вітчизняну» казкову поему, але він його так і не здійснив. Вітчизняну поему створив юний Пушкін, і Жуковський його щиро з цим привітав.

Хлопці, хтось читав повністю поему «Руслан та Людмила»? Про що вона?

Про те, як злий чарівник Чорномор викрав із весілля наречену Руслана Людмилу. Руслан та три його суперники Рогдай, Фарлаф, Ратмір шукають її. Пушкін визначає різні пригоди героїв. А кінець у казки, звичайно, щасливий.

Сьогодні на уроці ми з вами, на жаль, не зможемо прочитати всю поему, але у нас попереду осінні канікулия сподіваюся, що ви її прочитаєте, думаю, що вас, по-перше, повинен залучити сюжет, а по-друге, хіба не цікаво познайомитися з твором, який дозволив Пушкіну стати в творчому плані вище свого вчителя?

Сьогодні ми звернемо свою увагу на вступ до поеми. Воно було написано Пушкіним до другого видання.

(До уроку уточнити чи було це знайомство в початкових класах)

У зошитах підпишіть сьогоднішнє число.

V. Формулювання теми уроку. (2 хв.)

Відкрийте підручник на сторінці. Давайте сформулюємо та запишемо тему уроку. Як вона звучатиме?

"У лукомор'я ...". Вступ-пролог до поеми «Руслан та Людмила»

Залиште один рядок для додаткового запису теми уроку.

Робота в зошитах

1817-1820 – роки створення поеми

1820 – перше видання

1828 – друге видання, виправлене, доповнене

VI. Визначення завдань уроку. (3 хв.)

У вас на робочих аркушах записано кілька завдань сьогоднішнього уроку. Спробуймо розставити їх у логічному порядку. Визначимо послідовність роботи з текстом.

Познайомитись з текстом та пояснити значення застарілих слів

Визначити тему тексту

Проаналізувати образи, намальовані поетом, та образотворче-виразні засоби, що допомагають йому створити ці образи

Зрозуміти основну думку тексту, його настрій

VII. Занурення у тему урока.(7 хв)

1. Прослуховування аудіозапису вступу до поеми «Руслан та Людмила» - «У лукомор'я дуб зелений…»

Я вам пропоную невеликий фрагмент тексту прослухати у виконанні актора, майстра мистецького слова. Чи сподобалося читання? Чим? (зачаровує, що занурює у світ казки, супроводжується казковою музикою)

2. Читання прологу. Словникова робота:

Лукомор'я (устар.) - морська затока, бухта, вигин морського берега. Для порівняння: цибуля (для стрільби), закрут (річки), лукавити (вивертатися), цибулі (сідла).

У фольклорі східних слов'ян – заповідне місце на краю світу.

Поема – літературний жанр. Великий чи середній за обсягом віршований (найчастіше) твір ліро-епічного характеру (один із видів ліро-епічних творів). Для поеми характерні сюжетність, подійність та вираз автором або ліричним героємсвоїх почуттів.

Пролог – вступна частина, вступ, передмова, вступ

Бродить – без мети, без певного спрямування

Тужить - журиться, засмучується

Марить - повільно йде

служить - допомагає, виконує різні доручення

золота, золото, брег

про зорі – на зорі

з вод ясних – прозорих, чистих

3. Визначте тему уривка. Про що він? Про світ казок. Чарівному, фантастичному, чудовому світі російських казок . Збірна картина сюжетів, образів та подій народних казок.Своєрідна мозаїка. Давайте сформульовану нами тему твору Пушкіна допишемо до теми нашого уроку (3 хв.).

4. Фізкультхвилинка (імітують рухи хвиль, витязів, лебеді) (2 хв.)

Там про зорю пригорнуть хвилі

І тридцять витязів прекрасних

Чергою з вод виходять ясні

Цими ж хвилями в казках Пушкіна лебідь плавала. А ми покажемо, як вона злітає.

5.Робота в парах. Читання уривка та заповнення таблиці: (5 хв)

Русалка – це образ неоднозначний. У західних слов'ян вона молода, приваблива, пустотлива. На півночі, у краю похмурих хвойних лісів русалки – злі, мстиві істоти. Але навіть якщо це симпатична, весела дівчина, то це все одно образ демонічний, який загинув. Вона своїм співом зачаровує людину і манить її за собою у воду. Або може, граючись, залоскотати до смерті.

6.Робота з ілюстрацією на форзаці підручника (4 хв.)

Давайте відкриємо форзац на початку підручника. Ви бачите ілюстрацію прологу поеми. Парилов та Віктор Дмитрович Дудоров. Це художники Палеха (1959–1964 – період створення ілюстрацій) Знаєте, що таке Палех? Це народний промисел, лаковий розпис. (Палех – селище (чи місто?) Центр промислу).

Розгляньте уважно ілюстрацію. Зверніть увагу, як мініатюрно та докладно написані художниками сюжети народних казок. Недарма кажуть, що палехським розписом можна не просто милуватися, його можна читати. І звичайно ж, нас приваблюють багатство та яскравість фарб Палеха, які передають багатство та яскравість казок.

Подивіться, чи все казкові персонажі, названі Пушкіним, присутні на ілюстрації? (немає дідька і хатинки на курячих ніжках. Відхід від образу Баби Яги: у Пушкіна вона марить, а на ілюстрації летить)

З якими героями цієї країни вам хотілося б потоваришувати?

Яких героїв народних казок ви ще поселили б у країну Лукомор'я? Чудо-юдо, Змій Горинич, Жар-птиця, Водяний, Ємеля на печі, Колобок та ін.

7. Давайте ще раз звернемося до тексту. У яких словах, на вашу думку, виражена основна думка уривка? « Там російський дух ... там Руссю пахне! »

Як ви розумієте цей вираз?

Перед нами проходять герої народноготворчості А основою будь-якої держави є народ: її традиції, культура, історія. І недаремно використаний поетом образ дуба. Дерево - це взагалі символ життя, а дуб на Русі вважали ще й символом мудрості та довговічності. А всяке дерево тримається корінням, живить його коріння. І знову повертаємося до того, про що щойно говорили. Наше коріння – це наша історія, наша пам'ять, народні традиції, культура, частиною якої є фольклор. Чим більше людина дорожить цією пам'яттю, тим глибше вона відчуває свою відповідальність за майбутнє.

Який настрій тексту? Він перейнятий захопленням, благоговінням перед цим величезним світом народної поезії. Не дарма ж Пушкін писав: «Яка краса ці казки! Кожна є поемою».

І водночас до кожного казкового образу своє ставлення: повага, здивування, завороженість (дух захоплює), урочистість, хвилювання, переживання, подяка, осуд, захоплення.

VIII Завдання додому

Вивчити напам'ять уривок (для всіх)

Намалювати ілюстрацію (за бажанням)

IX. Рефлексія. Створення синквейну

А зараз я пропоную зафіксувати наші враження, відчуття та асоціації, що виникли під час знайомства з уривком із поеми «Руслан і Людмила» у синквейні

Добрі, чарівні (народні)

Розважають, виховують, навчають

У казках народ висловлює своє сприйняття життя.

Мудрість

X. Виставлення оцінок

Виразне читання

Аналіз виразного читання

Підготовка та проведення вікторини

Відповіді на запитання вікторини

Повідомлення

Робота на уроці

X. Підбиття підсумків уроку

Наш урок добіг кінця. Сьогодні ми з вами торкнулися казковомусвіту творів, але в наступному уроці продовжимо розкривати собі поетичний талант великого Пушкіна.

Технологічна карта уроку літературного читання у 2 класі.Тема урока. А.С.Пушкін «У Лукомор'я дуб зелений…»

Тип уроку. Урок – подорож

Цілі:допомогти учням стати читачем-дослідником, познайомити з новим видом жанру - поемою, показати красу пушкінської поезії, пушкінського слова; допомогти дітям виявити зв'язок пушкінської казки та російської народної; вчити промовистого читання.

Завдання: 1)освітні:перевірити знання дітьми казок поета, формувати вміння виразно читати, аналізувати текст, орієнтуватися у тексті, розширювати словниковий запас;

2) розвиваючі:розвивати уявлення про виразність російської; розвивати пам'ять, увагу;

3)виховні:виховувати любов до російської поезії, до читання, формувати комунікативні навички роботи у парі, групі, позитивну самооцінку.

УУД:учні познайомляться з новим жанром – поемою, виразно читати, знаходити потрібну інформаціюу підручнику, міркувати, робити висновки, працювати у парі та групі, оцінювати свою роботу.

Устаткування: підручник «Літературне читання», комп'ютер для перегляду презентації та мультфільму «У Лукомор'я..», на дошці малюнки: дуб з ланцюгом та котом,

картки із завданнями.

Використані сучасні технології:

    технології проблемного навчання;

    Технології дослідницької діяльності;

    Технології рівневої диференціації;

    Інформаційно-комп'ютерні технології;

    Ігрові технології.

Хід уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Універсальні навчальні дії

1 Самовизначення до діяльності. Організаційний Момент. (1-2 хв)

Включення у діловий ритм. Вітання:

Настрій у нас відмінний,

А посмішки – справа звична.

Побажаємо один одному добра,

Адже урок починати нам час!

І нехай добрий настрій збережеться у вас до кінця уроку. Я бажаю вам успіхів! Згадаймо правила уроку. Молодці!

Підготовка до роботи.

Особистісні: самовизначення; регулятивні: цілепокладання; комунікативні: планування навчальної співпраці з учителем та однолітками

2. Перевірка д/з

Актуалізація знань та фіксації труднощів у діяльності. (4-5 хв)

Хлопці, а зараз пограємось. Гра називається "Жива виставка".

Вдома ви виконували творче завдання. Яке?

Малюнки до казок Пушкіна з озвученням напам'ять (1 група); малюнки героїв казок Пушкіна (на вибір).

Подання малюнків («Жива виставка»).

Що поєднує всі ці малюнки? (Вони всі до казок Пушкіна)

2. Хлопці, а що таке казка? Назвіть ознаки казки. Які види казок ви знаєте? Молодці!

Виконують завдання, яке тренує окремі здібності, до навчальної діяльності, розумові операції та навчальні навички.

Комунікативні:

планування навчального співробітництва з учителем та однолітками; пізнавальні: логічні - аналіз, об'єктів з метою виділення ознак

3. Постановки навчальної задачі. (4-5 хв)

Активізує знання учнів. Створює проблемну ситуацію.

Казка – це не просто вигадана історія. У ній є багато тай. А ви знаєте ці таємниці? А хочете дізнатися?

Тоді – увага на екран! (Звучить уривок пісні «Приходьте у гості до нас»).

Проблемна ситуація

Як ви думаєте. А куди ми зараз вирушимо?

- А хто ж поведе нас у світ казки?

Хто допоможе дізнатися ще один секрет казки? (Кіт вчений і А. С. Пушкін) - вивішується картинка на дошку Пушкіна і кота. Давайте визначимо тему уроку! Що ви хотіли б дізнатися і чого навчитися? Назвіть цілі та завдання уроку. Сьогодні ми спробуємо розкрити таємниці казки.

Для цього ми досліджуватимемо твір А.С.Пушкіна «У Лукомор'я…» Хлопці, а що ви знаєте про Пушкіна? (повідомлення).

Слайд 1 Слайд 2

Народився А.С.Пушкін у Москві, у дворянській сім'ї. У будинку була велика чудова бібліотека. Хлопчик рано полюбив читання. Його вихованням займалися бабуся та няня Арина Родіонівна. Вона дуже цікаво розповідала казки, знала прислів'я та приказки.

Слайд 3

Ставлять цілі, формулюють (уточнюють) тему уроку.

- А.С, Пушкін.

Регулятивні: цілепокладання; комунікативні:

постановка питань; пізнавальні: загальнонавчальні- самостійне виділення - формулювання пізнавальної мети; логічні - формулювання проблеми

4. Відкриття нового знання (побудова проекту виходу із скрути)

Робота над твором

Читання та аналіз твору

Первинне читання

Організовує учнів з дослідження проблемної ситуації.

- Ставши дорослим, А. Пушкін під час своїх поїздок Росією збирав і записував казки. Які казки Пушкіна ви знаєте?

Гра "Відповідність". Слайд 4

Розгляньте ілюстрації до казок Пушкіна.

Розкажіть, яка ілюстрація, якій казці відповідає

Перевіримо на моніторі.

Усього казок у А.С. Пушкіна п'ять: «Казка про рибалку і рибку», «Казка про попа і працівника його Балді», «Казка про мертву царівну і сім богатирів», «Казка про царя Салтана ...», «Казка про золотого півника».

Ще казкою вважають і казкову поему «Руслан та Людмила».

ПОЕМА- великий віршований твір на історичну, героїчну чи високу ліричну тему (тлумачний словникОжегова)

Хто чув про цей твір? Що поема?

Цю поему Пушкін написав 1820 року, коли йому було 20 років, а вступ до неї 1824 року.

Слайди 5-6

А що таке лукомор'я, хлопці, хто з вас знає? Лукомор'я - морська затока (Тлумачний словник Ожегова)

На дошці: дуб, ланцюг, кіт.

Покажіть, який буде берег.

Хлопці, наше казкове дослідження продовжується, і тепер ми вирушимо до лукомор'я.

Відкрили підручник на стор. 112-113

Читання казки вчителем

Виразне читання вчителем.

Складають план досягнення мети та визначають засоби (алгоритм, модель тощо).

Діти називають номер та назву казки.

Про те, як злий чарівник забрав з весілля наречену Руслана Людмилу. Про те, як він і ще три наречені Людмили вирушили її шукати, про їхні пригоди та щасливий кінець.

Відповіді дітей

Вибирають один із берегів

Діти відзначають про себе в тексті важковимовні і незрозумілі слова.

Регулятивні: - планування, прогнозування; пізнавальні:

моделювання, логічні -вирішення проблеми, побудова логічного ланцюга міркувань, доказ, висування гіпотез та їх обґрунтування; комунікативні - ініціативна співпраця у пошуку та виборі інформації

5. Первинне закріплення. (4-5 хв)

Повторне читання

Встановлює свідомість сприйняття. Первинне узагальнення.

Яким же поет зобразив лукомор'я?
-Що вам хочеться сказати про автора?

Техніка читання важких слів. Слайд 7

У Лу-ко-мор-я не-ве-до-мих

Не-ві-даних при-хли-нут

пре-крас-них

мі-мо-хо-дім

Читання твору дітьми (самостійна робота)

Словниково-лексична (робота у парах) Слайд 8

Лукомор'я - такий вигин морського берега, коли частина моря вдається у сушу. Морська затока.

На невідомих доріжках - на незнайомих доріжках.

дол - долина.

Витязь - за старих часів: воїн, богатир.

Чергою - чергою, по черзі.

Дядька - за старих часів: слуга-вихователь

при хлопчику у дворянській родині.

Мимохідь - по дорозі, проходячи повз.

Полонить - бере в полон.

Чахнути - сохнути, мучить себе, страждати.

Повторне читання твору дітьми

Згадайте, героями, яких казок є персонажі та діючі лиця, Згадані А. С. Пушкіним у уривку?

- Які чарівні предмети називає?

– Які слова та висловлювання говорять про те, що казковий світ таємничий та загадковий?

Чи є зачин і кінцівка традиційні для російських казок? Хлопці, подорожуючи лукомор'ям, ми влаштуємо відпочинок для наших очей.

Зарядка для очей Слайд 9

Вирішують типові завдання з промовленням алгоритму вголос.

Казковим, таємничим, загадковим, чарівним.
Він любив казки, має багату фантазію тощо.

Діти обирають важкі слова читання.

читання твору дітьми

Вони пояснюють значення слів, як самі розуміють. Потім дивляться на монітор, де дається пояснення

Діти виразно читають пролог частинами.

Ступа, хатинка на курячих ніжках та ін.

Чудеса, невідомі доріжки, небачені звірі тощо.

Так. Закінчення прологу схоже на кінець народної казки.

Регулятивні: контроль, оцінка, корекція; пізнавальні:

загальнонавчальні- вміння структурувати знання, вибір найбільш ефективних способіввирішення завдань, уміння усвідомлено та довільно будувати мовленнєвий вислів, рефлексія способів та умов дії; комунікативні: управління поведінкою партнера - контроль, корекція, оцінка дій партнера

6. Самостійна робота з самоперевіркою за зразком. Самоаналіз та самоконтроль

Організовує діяльність із застосуванням нових знань.

– Складання схеми «Чудеса лукомор'я»

– Сьогодні ви відчули таємничість, багатство та красу пушкінського слова.

Самостійна робота. Здійснюють самоперевірку, крок за кроком порівнюючи з еталоном.

Колективна робота

Регулятивні: контроль, корекція, виділення та усвідомлення того, що вже засвоєно і що підлягає засвоєнню, усвідомлення якості та рівня засвоєння; особистісні: самовизначення

7. Включення нового знання до системи знань і повторення.

Дослідник, до нашої казкової скриньки необхідно додати важливі відомості.

Слайд 10

1.У чарівному світі часто є водний простір під назвою (…,) Слайд 11

2.У чарівному світі росте дерево (…,) Сл.12

3.Важливі предмети обов'язково золоті (…) Слайд13

4. Тварини, які є чарівними помічниками (…) Слайд14,15

5. Розгадування шифрування-анаграми:

ЛОМИЦОД-3217645 Слайд 16

Робота у групах.

(Море, океан, річка)

(Дуб, яблуня, ялина…)

(Рибка, яйце, горіхи, перо, ключик, півень…)

(Рибка, щука, вовк, кіт, корова, Коник-горбунок, Сивка Бурка ...)

(МОЛОДЦІ)

7. Рефлексія діяльності (підсумок уроку). (2-3 хв)

Підсумок уроку

Домашнє завдання

Організовує рефлексію.

Слайд 17

Хлопці, сьогодні ми тільки розпочали наше дослідження, на наступному уроці продовжимо розкривати таємниці та загадки пушкінських творів.

З яким видом жанру познайомилися сьогодні на уроці?

- Що вам особливо сподобалося? «Листок настрою»: підніміть листочок дуба, колір якого виражає ваш настрій
а я прикріплю їх до дуба, і ми дізнаємося загальний настрій класу.

Слайд 18 (диференційоване: учні самі обирають за ступенем складності)

Стр 112-113Виразне читання

Вивчити перші 12 рядків напам'ять - Намалювати диво, що сподобалося.

Перегляд відео до пісні з кінофільму «Там, на невідомих доріжках…»

Здійснюють самооцінку власної навчальної діяльності, співвідносять мету та результати, ступінь їх відповідності

Лукомор'я, казкові герої, чудеса, що там відбуваються

Комунікативні: вміння з достатньою повнотою та. точністю висловлювати свої думки; пізнавальні: рефлексія; особистісні: смислоутворення