Светът около деня на космонавтиката средна група. Конспект, ден на открития урок по космонавтика. Динамична игра "Построй ракета"

Резюме на урок за запознаване с външния свят в средната група, тема: „Ден на космонавтиката в детската градина“

Цели:

Да запознае децата с историята на празника Денят на космонавтиката.
Дайте първоначална информация за планетите, Слънцето, Луната.
Речник: космос, планети, космически кораб, Юрий Гагарин.
Затвърдете знанията за геометрични формио
Подобрете визуалните си умения и способности.
Развийте пространствено въображение, фини и общи двигателни умения.
Култивирайте любопитство.

Оборудване:

Картини, изобразяващи портрета на Ю. Гагарин, кучета Белка и Стрелка, съзвездия, Луната.
Балон.
Набор от геометрични фигури, образец на ракета, съставена от тези фигури.
Листове хартия с нарисувани извънземни и ракети от геометрични фигури, моливи.
Рисунки на съзвездия.
Изрежете кръг от картон, жълт и оранжеви цветя, гъби, уреди за рисуване.

Напредък на урока:

От древни времена хората са гледали към небето и са мислили как да се издигнат над облаците и да разберат какво има там. Отне много, много време, докато хората се научат как да създават медицински устройства. И първите, които летяха в тях, не бяха хора, а животни: плъхове, а след това кучета. Погледнете тази снимка. (Покажи). На него можете да видите първите кучета. Кой излетя в космоса и се върна обратно. Те се казват Белка и Стрелка. И едва след като други кучета успешно излетяха в космоса, първият човек отиде там.
Преди много години именно на този ден космонавтът Юрий Гагарин излетя в космоса. (Показва портрет на Юрий Гагарин).

В космическа ракета
Наречен "Изток"
Той е първият на планетата
Успях да се издигна до звездите.

Оттогава всяка година на този ден отбелязваме Деня на космонавтиката - празника на космонавтите и на всички, които им помагат да летят успешно в космоса.

Днес ще играем на астронавти: ще летим с космически кораб, ще помагаме на извънземни, ще наблюдаваме съзвездията.

Юрий Гагарин излетя в космоса с ракета. Ще ви покажа на примера на балон как лети ракета.

Учителят надува балона и защипва дупката с пръсти. И тогава той отваря пръстите си и топката рязко избухва нагоре.

Нашият балон летеше като ракета - движеше се напред, докато имаше въздух в него. Ракетата не е въздух, а гориво.

А сега нека изградим нашите ракети от геометрични фигури.

Дидактическа игра "Постройте ракета"

На децата се предлага образец и набор от геометрични фигури. От което трябва да добавите ракета.

Динамична пауза „Астронавти кацат на планети“

На пода са разположени обръчи с различни размери и размери. Децата са разделени на два отбора "Изток" и "Светкавица" и изпълняват командите:
Членовете на екипажа на космическия кораб "Восток" се подреждат един след друг.
Членовете на екипажа на космическия кораб Lightning застават в кръг.
Екипажът на космическия кораб "Восток" кацна на голяма жълта планета.
Екипажът на космическия кораб Lightning кацна на две малки сини планети.

Астронавти и учени установиха, че няма живот на планетите, които се въртят около нашето Слънце: някои са твърде студени, други са твърде горещи. Никой не живее на тези планети.

Само нашата планета Земя
Във всички подходящи за живеене.
Все пак Земята е планета-градина
В това студено пространство
Само тук горите са шумни,
Птици, наричащи прелетни.
Погрижете се за вашата планета
Все пак няма друг като него!

Но може би някъде далеч, далеч, близо до друга звезда. На далечни планети има живи същества. Тези, които живеят на други, други планети, ние наричаме "извънземни". В момента извънземните се нуждаят от нашата помощ: трябва да им помогнем да намерят своите Космически кораби.

Дидактическа игра "Семена извънземни в космически кораби"

Погледнете листа и ми отговорете деца:
Кой с каква ракета лети?

На лист хартия са нарисувани извънземни от геометрични фигури и ракети под формата на същите фигури. Необходимо е да свържете с линия изображението на ракета и извънземно, състоящо се от еднакви геометрични фигури.

Над Земята късно през нощта,
Просто протегнете ръка
Ще се хванеш за звездите
Изглежда, че са наблизо.
Можете да вземете пауново перо,
Докоснете стрелките на часовника
Яздете делфин
Яздете на кантара.
Над Земята късно през нощта,
Ако погледнеш в небето,
Ще видите, като клъстери,
Съзвездията са там.

Дидактическа игра "Дайте име на съзвездията"

Момчета, астрономи - учените, които наблюдават и изучават звездите, откриха нови съзвездия в небето и ни молят да им помогнем да им измислим имена.
Стиснете ръцете си в тръба една след друга, сякаш гледате през телескоп, и погледнете внимателно това съзвездие. Как можеш да го кръстиш?

малка къща
птица
Чадър
Цвете

Когато гледаме небето през нощта, какво виждаме? (Показване на снимка. Отговори на децата). Звезди и луна.
Луната е спътник на нашата планета Земя.

Само слънцето заспива
Луната не стои неподвижна.
Разходки в небето през нощта
Слабо осветява земята.

Сега нашата ракета ще отиде до Луната. Там ще нарисуваме лунен портрет. Но първо, нека подготвим пръстите.

Гимнастика за пръсти

"слънце"
(Две длани, свързани кръстосано една с друга с разтворени пръсти)

"ракета"
(Дланите са свързани с показалец, среден и безименен пръст, долните части на дланите са разтворени, китките на масата)

"Луноход"
(За да сортирате повърхността на масата с пръсти, заобикаляйки всички неравности, настрани, като "паяк")

Рисуване с гъба "Луна"

Децата са поканени да поставят лист картон с изрязан кръг върху лист черна хартия и да нанесат боя върху кръга с гъба (не намазвайки, а натискайки). След това внимателно отстранете картона и нарисувайте кръгове на кратера с пръсти.

И ние живеем с вас на планетата... Земя.

Ние се стремим към чудеса
Но няма нищо по-прекрасно
Отколкото да отлетя и да се върна
Под покрива на вашия дом!

За всичко на света:

През 1930 г. в САЩ излиза филмът „The Rogue Song“ за отвличането на момиче в планините на Кавказ. Актьорите Стан Лоръл, Лорънс Тибет и Оливър Харди изиграха местни мошеници в този филм. Изненадващо, тези актьори са много подобни на героите...

Раздел материали

Класове за по-младата група:

Класове за средна група.

Резюме на открит урок за Деня на космонавтиката в средната група.

Програмно съдържание:

Да се ​​изяснят и систематизират знанията на децата за професиите на космонавта и хората, чиято работа е свързана с изследването на космоса. Учете децата да дават пълни отговори на въпросите на учителя. Развивайте творчески умения за разказване на истории, свързана реч, попълвайте и активирайте речников запас, изграждане на умения речева комуникация.
Развивайте наблюдателност, памет, творческо въображение, фантазия, логическо и въображаемо мислене.
Развийте общи двигателни умения, координация на движенията.
Да вдъхнем чувство на гордост към великата ни страна, която първа изпрати човек в космоса.

Оборудване:

Портрети на Ю. Гагарин, В. Терешкова, Белка и Стрелка. Снимки, изобразяващи ракета, нашата планета, космос. Платно, изобразяващо космоса. Топка, обръчи. Аудиозаписи на космическа музика, звук на кученце.

Предварителна работа:

разговор „Нашата Вселена”; разглеждане на снимки на първите астронавти, космически станции.

Напредък на урока

Учителят: Какъв прекрасен ден днес! Излагайте лицето и ръцете си на слънце. Слънцето ни дава топлина и светлина. Чувствате ли се щастливи? Без слънчева топлинаи нямаше да има светлина на земята. Пролетта дойде. Какъв празник ще празнува страната ни на 12 април?

Деца: Ден на космонавтиката.


Възпитател: Какво е името на първия космонавт на Земята.

Деца: Първият космонавт на Земята - Юрий Алексеевич Гагарин.

Възпитател: Какви други астронавти познавате?

Деца: V.N. Терешкова

Възпитател: Какъв според вас трябва да бъде космонавтът?

Деца: Смели, смели

Учителят: А сега ще играем една игра. Аз ще назова качествата на хората, а вие ще изберете друга дума за всяка моя дума, обозначаваща противоположното качество.

Игра "Кажи обратното"

Децата стават в кръг. Учителят хвърля топката на едно от децата и казва: "Мързелив." Детето хвърля топката обратно и отговаря: „Трудолюбив“;

Зло - добро

бавно бързо

мърляв - спретнат

Нервен - спокоен

Страхлив - смел.

В края на играта едно дете се брои положителни чертикоито астронавтите трябва да имат.

Децата седят на маси.

Учителят: Сега нека играем на пъзели.

синя планета,

Възлюбени, скъпи.

Тя е твоя, тя е моя

И се казва...

(Земя)

(Гагарин)

Бездънният океан, безкрайният океан,

Безвъздушно, тъмно и необикновено,

В него живеят вселени, звезди и комети,

Има и обитаеми планети.

(Интервал)

В небето има жълт кръг

И лъчите са като нишки.

предене земя наоколо,

Като магнит.

Въпреки че не съм стар

Но вече учен -

Знам, че не е кръг, а топка,

Силно горещо.

(слънце)

Чува се звук (кученце изписква)

Възпитател: Момчета, какъв звук! Кой мислите, че е?

Появява се кучето Тяф.

Възпитател: кучето Тяфа дойде да ни посети. Тя иска да знае дали е имало космонавти сред кучетата!

Детето излиза и чете стихотворението "Катерица и Стрелка"

Белка и Стрелка полетяха в космоса,
Белка и Стрелка са видели много -
Сателити и бързи комети
Съзвездия и различни планети.

Когато гледаха звездите
Те веднага имаха мечти ...
Има ли съзвездие в космоса - Куче?
Той би им донесъл много радост!

Би било чудесно, ако имаше
Бих вий с тях всяка вечер,
Но за съжаление не можете да виете през нощта,
Всички вие и вашите приятели трябва да спите през нощта!

Възпитател: Момчета, нека да покажем на Тяфа как Белка и Стрелка излетяха в космоса. Какво мислите, че летяха?

Деца: на ракета!

Възпитател: И нека да построим ракети и да изпратим кучета в космоса!

Приложение ракета.

Педагог: Момчета, от какви части на фигурите да изграждате? Ракета

Деца: правоъгълник, триъгълници, кръг.

Изпълнение на приложението.

Динамична пауза. Играта "Космонавти"

На пода има обръчи - ракети, има едно дете повече от "ракети". Под музиката децата тичат в кръг. С края на мелодията трябва да заемете място в ракетата. Този, на когото липсва "ракетата" (обръч), е извън играта. След това се маха единият обръч. Играта продължава.

Децата сядат. Продължете с приложението.

Възпитател: а сега поставяме Белка и Стрелка в ракета (залепват я, кучетата гледат през прозорците)

Педагог: И така, Tyafa, вашите далечни роднини летяха в космоса.

А сега, деца, казваме сбогом на Тяфой и гостите!

Деца: Довиждане!

Абстрахирайте директно образователни дейностиза запознаване с външния свят в средната група, тема: "Ден на космонавтиката в детската градина"
Подготвени класове: възпитател на средна група № 1 Семина Екатерина Александровна
Цели:
Обобщаване на идеите на децата за космоса. Да запознае децата с историята на празника Денят на космонавтиката. Дайте основна информация за планета от Слънчевата система.
Активирайте речника: космос, планети, космически кораб, Юрий Гагарин.
Затвърдете знанията за геометричните фигури.
Развивайте пространствено въображение, фини и груби двигателни умения.
Култивирайте любопитство.
Оборудване:
Картини, изобразяващи портрета на Юрий Гагарин, кучета Белка и Стрелка, съзвездия, Луната. Набор от геометрични фигури, образец на ракета, съставена от тези фигури. Листове хартия с нарисувани извънземни и ракети от геометрични фигури, моливи.
Напредък на урока:
орг. момент.
- Момчета, гости дойдоха на нашия урок днес. Да ги поздравим. - Здравейте.
Емоционална настройка.
Момчета, как се чувствате днес?
- Добър, радостен, весел.
- Да се ​​хванем за ръце и да предадем доброто си настроение един на друг.
Всички деца се събраха в кръг. Аз съм твой приятел и ти си мой приятел. Нека се държим здраво за ръце и се усмихваме един на друг.
Момчета от най-древни времена, хората гледаха към небето и си мислеха как да се издигнат над облаците и да разберат какво има там. Отне много време, докато хората се научат как да строят самолети. И първите, които летяха в космоса, не бяха хора, а животни. Погледнете тази снимка. (Покажи). На него можете да видите първите кучета. Кой излетя в космоса и се върна обратно. Те се казват Белка и Стрелка. И едва след успешен полет в космоса, първият човек отиде там. (Показва портрет на Юрий Алексеевич Гагарин).
Какъв според вас трябва да бъде един астронавт? (безстрашен, смел, смел, героичен)
Как летят в космоса? (на ракета)
в космическа ракета. С името "Изток" Той е първият на планетата. Успях да се издигна до звездите.
Оттогава всяка година на 12 април отбелязваме Деня на космонавтиката, празник на космонавтите и всички, които им помагат да летят успешно в космоса.
- Днес ще имаме необичаен урок: ще отидем в космоса с вас.
За да разберем с какво ще тръгнем на пътешествие, нека отгатнем гатанка.
Една птица не може да стигне до луната
Полет и кацане.
Но той може да го направи
Направи бързо (ракета)
- Точно така, момчета, ще летим на ракета. Трябва да изберем инженери и конструктори, които да построят ракета за нас. И ние ще изградим нашите ракети от геометрични фигури.
Изберете пет или шест деца и те изграждат ракета от модулите.

Дидактическа игра "Постройте ракета"
На децата се предлага образец и набор от геометрични фигури. От което трябва да добавите ракета.
Имаме много красиви ракети. А сега внимание! Моля, пригответе се за полета, заемете местата си в космическия кораб, затегнете предпазните колани. Всички ли са готови за полет? Отивам! (Брои от 5 до 0.) Старт! Ние сме с вас вътре отворено пространство. Звездите и планетите се виждат от илюминатора на нашата ракета.
Гледай внимателно. какво виждаме
- Слънце.
Слънцето е най-близката до нас звезда. Ако бяхме на друга звезда, щяхме да видим нашето Слънце под формата на малка звезда. Всъщност Слънцето е огромна гореща топка, която излъчва топлина и светлина. На Слънцето няма живот, но то ни дава живот: хора, растения, животни.
Слънцето не е само, то има семейство – това са планетите. Семейството на слънцето се нарича слънчева система. Има 9 планети. В семейството на Слънцето, т.е слънчева системацари ред: никой не се натиска, никой не си пречи. Всяка планета има свой собствен път, по който обикаля около Слънцето (разглеждане на илюстрациите).
Най-близката до Слънцето планета е Меркурий. Следва Венера. Отвъд Венера се намира нашата планета Земя. Зад нея - Марс, зад него Юпитер, после Сатурн, Уран, Нептун и последната планета Плутон.
Колко планети има в нашата слънчева система?
Как се казва нашата планета?
Нека отново повторим името на планетите.
А сега ви предлагам да си поиграете малко.
Мобилна игра "Космонавти":
Децата стоят в кръг, водят кръгъл танц с думите:
- Бързи ракети ни чакат да полетим към планетите. Ще летим до която си поискаме! Но има една тайна в играта - няма място за закъснели!
(Децата се разпръскват и заемат местата си върху ракетата. Играта се повтаря 2-3 пъти).
Да продължим, моля, заемете местата си. Всички ли са готови за полет? Отивам! (Брои от 5 до 0.) Старт!
Каква планета виждаме?
- Земята.
Земята е единствената планета в Слънчевата система, където съществува живот. Въздухът, който дишаме и който заобикаля нашата планета, се нарича атмосфера (илюстрация показва) Ако нямаше атмосфера, тогава нямаше да има живот на Земята.
Само нашата планета Земя е подходяща за обитаване във всичко.В края на краищата Земята е планета-градина В това студено пространство.Само тук горите шумят,Викат прелетни птици.
Но може би някъде далеч, далеч на други планети също има живи същества, които ние наричаме "извънземни". Сега извънземните се нуждаят от нашата помощ: трябва да им помогнем да намерят своите космически кораби.
Дидактическа игра "Семена извънземни в космически кораби"
- Вижте листа и ми отговорете, деца: Кой на каква ракета лети?
На лист хартия са нарисувани извънземни от геометрични фигури и ракети под формата на същите фигури. Необходимо е да свържете с линия изображението на ракета и извънземно, състоящо се от еднакви геометрични фигури.

Браво, всички свършиха чудесна работа.
– И планетата Земя има сестра, тя се върти около нея. Познайте коя е тя?
Познайте гатанката:
Идва нощта - изгрява, Свети в небето, разпръсва мрака. (Луна)
Луната е спътник на нашата планета Земя.
Защо Луната се нарича спътник на Земята? (Земята привлича Луната към себе си, не й позволява да напусне, затова винаги е близо до Земята).
Свети ярко в нощното небе, тъмни петна могат да се наблюдават на луната с бинокъл. Това са кратери, които са се образували на Луната от падането на комети и метеорити върху нейната повърхност. няма вода, няма въздух, няма живот на луната.
- Момчета, да отидем с вас, да направим упражнение, наречено „Спътник на Земята“.
- Всеки ще си избере чифт. Едната ще представлява Земята, другата Луната. Луната се върти около земята, а земята в същото време около оста си, тоест около себе си.
(Децата изобразяват Земята и Луната под музиката)
Браво, сега седни.
Гимнастика за пръсти.
Едно, две, три, четири, пет, Започваме да излитаме, Ще отлетим с ракета, И ще облетим цялата Земя, Ще кацнем на Луната, И ще се върнем на Земята.
Дидактическа игра „Дайте име на съзвездията“ (децата ограждат точките).
Момчета, астрономи, учени, които наблюдават и изучават звездите, са открили нови съзвездия в небето и ни молят да им помогнем да измислят имена за тях. Стиснете ръцете си в тръба една след друга, сякаш гледате през телескоп, и внимателно погледнете това съзвездие. Как можеш да го кръстиш?
Къща, птица, чадър, цвете и др.
И сега е време да се върнем. Затворете очи и кажете вълшебните думи:
Върнал се от полет
И те кацнаха на Земята.
XII. Обобщаване.
- Така се върнахме у дома.
- Какво правихме днес в клас?
- Коя задача ви хареса най-много?
Коя задача ви се стори трудна?

[Изтеглете файла, за да видите снимката]

Материал за урока "Ден на космонавтиката" Заглавие 2 Заглавие 315

Конспект на когнитивен урок в средната група "Полет в космоса".

Автор на произведението:Възпитател GBDOU № 57 на Колпински район, Санкт Петербург, Козлова Оксана Владимировна.
Описание на материала:Този материал може да бъде полезен за учителите в детските градини за работа с деца и студенти от педагогически университети.
Образователна област "Когнитивно развитие"
Задачи:
Да се ​​формират у децата елементарни идеи за космоса, за първия космонавт Юрий Гагарин, за деня на космонавтиката;
Да фиксира имената на геометрични фигури и способността да ги оформя според модела.

Образователно направление „Социално- развитие на комуникацията».
Задачи:

Да възпитава децата в умение да слушат възрастните, да насърчава съвместни дейности;
Формирайте у децата правилата за поведение при работа в екип, развивайте приятелски отношения, чувство за взаимопомощ.

Образователна област " Развитие на речта».
Задачи:

Да насърчава развитието на речевата дейност при децата, да насърчава способността на децата да отговарят на въпросите на учителя с общо изречение;
Активирайте речника чрез думите: ракета, астронавт, скафандър, космос.

Образователна област " Физическо развитие».
Задачи:

Да се ​​формира у децата концепцията, че космонавтът трябва да има добро здраве;
Развийте координацията на движенията, фините двигателни умения, облекчете напрежението на очите, като използвате здравословни методи (игри на открито, зрителна и пръстова гимнастика).

Образователна област „Художествено-естетическо развитие”.
Задачи:

Да консолидира способността за разпознаване и правилно назоваване на основните цветове;
Развивайте конструктивни способности, способността да правите едно цяло от части, творческо въображение.

предварителна работа
Провежда се с деца:
Изложба семейна работа„Да летим заедно в космоса“;
изложба на книги „Четене за космоса”;
провеждане тематична седмица"Космос".
Материал:
картинки и снимки на тема "Космос";

Група бижута от ярки звезди;
многоцветни звезди на пръчки за всяко дете;
многоцветни кръгове - планети;
музикален запис;
геометрични фигури от хартия за колективно приложение „Ракети в космоса”;
четки, салфетки, лепило.

Методи и техники:
методи на организация и изпълнение познавателна дейност (дидактическа игра, продуктивна дейност);
методи за организиране на дейности и формиране на поведенчески опит (речеви ситуации, игра);
методи за опазване на здравето, опазване и насърчаване на здравето (визуална гимнастика, гимнастика с пръсти, подвижна - дидактична игра).

Напредък на съвместните дейности:

Педагог.Момчета, вижте колко красива е нашата група! Днес - 12 април, на този ден страната ни отбелязва голям празник - Денят на космонавтиката, това е празник на всички космонавти. За празника вие и вашите майки и татковци правехте занаяти.
Обърнете внимание колко снимки за космоса има в нашата група днес, нека ги разгледаме. Спираме до портрета на Юрий Гагарин.
Момчета, знаете ли кой е на портрета? Точно така, браво - това е портрет на Юрий Гагарин. Този човек е първият летял в космоса, как се казва човекът, който е бил в космоса? Точно така, момчета - това е астронавт. Астронавтът има специален костюм, вижте снимката, колко необичаен е той. Такъв костюм се нарича космически костюм. Момчета, космонавтът трябва да е в добро здраве, да е силен и да знае и да може много. Момчета, знаете ли с какво летят в космоса? Точно така, ракета.
Деца, Знайка ни е на гости днес, той е много умен, сам построи ракета и ни донесе снимка. Нека да разгледаме какви геометрични форми изглеждат частите на ракетата. Момчета, искате ли да летите в космоса? Добре, момчета, първо ще играем.
Физминутка "Звезден кораб"
Знайка знае всичко за звездите. Децата изпълняват навеждания напред (крака и ръце
Той строи звезден кораб. прави линии) изобразяват конструкцията на звезден кораб чрез поставяне на въображаеми блокове един върху друг.
При залез слънце звездният кораб Деца се движи в кръг с бърза стъпка, след което светва
Той ще отиде на звездния път, бягайки, разпервайки ръце - „крила“, изобразяващи началото
звезден кораб.
Ще достигне дадена звезда
И всички ще мигат от мрака. децата нежно падат на килима,
с кръстосани крака на турски,
отпуснете ръцете си и спуснете главата си.
болногледач: Момчета, сега ще летим, чака ни ракета („ракета“ е построена на пода от столове), но първо вземете билети. (Раздавам билети – геометрични фигури: кръгове, квадрати, триъгълници).
Дидактическа игра "Билети за ракети"
Децата намират изображението на своя билет върху столовете, сядат на столовете според геометричните фигури.
Педагог:И така, готови ли сте да полетите в космоса? (свири музика)
Педагог:Полетяхме в космоса. Вижте колко е красиво тук. Какво виждаш наоколо? Колко звезди виждате? Колко планети? Колко ракети?
Визуална гимнастика:Погледнете мигащите звезди (гирлянди) отляво надясно и отдясно наляво. Затворете плътно очи, отворете и мигнете с ресничките си. Погледнете близката звезда, а след това далечната.
Педагог:Деца, представете си, че сте станали малки звезди.
(Раздавам звезди на клечки. Децата назовават цвета на своите звезди.)
Подвижно - дидактическа игра "Намери своята планета".
Под музиката децата се въртят със звездите. В края на музиката децата тичат към планетата съответстващ цвяттехните звезди. Децата сменят звездите, играта се повтаря още два пъти.
Педагог:Браво момчета, свършихте добра работа и сега е време да се върнем.
Физминутка "Ракета"
И сега, ние сме с вас, деца, Ръцете нагоре, дланите за свързване - "ракетен купол".
Ние летим на ракета. Изправете се на пръсти.
Стана на пръсти дясна ръканадолу, лява ръкапът надолу.
Бързо, бързо ръцете надолу. Издърпайте главата си нагоре, раменете надолу.
Едно две три четири -
Ето една ракета се издига.
Кацаме, хареса ли ви пътуването?
Момчета, разгледахте много снимки, снимки за космоса, а сега нека направим и снимка, посветена на Деня на космонавтиката, но първо ще играем.
Игра с пръсти "Комета"
В космоса през дебелината на годините Стискайте и разтискайте пръсти.
Леден летящ обект. Повдигнете стиснат юмрук, наклонете наляво и надясно
Опашката му е ивица светлина, отворените пръсти на втората ръка са прикрепени към юмрука.
И името на обекта е комета. Стиснете и разхлабете пръстите.
Колективно приложение "Полет в космоса".
Отгатване на гатанки.
Една птица не може да стигне до луната
Полет и кацане
Но той може да го направи
Направете бързо ... (Ракета).
Всяко дете избира самостоятелно предмети, изрязани от хартия (звезди, планети, астронавти, ракета), които ще бъдат залепени на паното.
Учителят насочва действията на децата, насърчава онези, които правилно сглобяват предмет от части (ракета), свободно се ориентират в равнината на листа, помагат на тези, които са на загуба, напомня им, че лепилото трябва да се борави внимателно.
След като завършат приложението, децата го разглеждат, правят самооценка с помощта на учител. Помолете децата да назоват всичко, което са нарисували. Маркирайте цветовата схема.
Изложете работата на родителите като поздравление за Деня на космонавтиката.
Резултати от GCD.
Какъв празник е днес? Как се казва астронавтът, който пръв излетя в космоса? Къде пътувахме? Какво е залепено на панела.
Планиран резултат:
децата разпознават първия космонавт на портрета, знаят името му;
знаят, че нашата планета се нарича Земя;
използвайте думите в речта: астронавт, планета, ракета, космос, скафандър;
децата познават основните цветове, правилно назовават геометричните фигури;
показват реч и двигателна активност;
имат определени умения в продуктивната дейност.
По-нататъшна работа:
възпитават у децата чувство на патриотизъм, гордост от родината си;
продължете да се запознавате с празниците и традициите на Русия. Общинска предучилищна образователна бюджетна институция
МДОБУ №20 Общинско образуваниеНовокубански район.

Открит интегриран урок „Космос

пътуване"

За средни и старши групи s към проекта „До деня

космонавтика“.

Педагози:
Анучина Е.Д.
Башкирева О.Я.
Музикален директор:

Полякова Г.Н.

Интегриран урок:

Свободно време за Деня на космонавтиката „Космическо пътешествие“ за ученици от средните училища
и старши групи MDOBU № 20.

Педагози: Анучина Е.Д., Башкирева О.Я.,

Музикален директор:Полякова Г.Н.

Цел: изясняват и систематизират придобитите знания, представи за
космически полети, астронавти.

Задачи:

Запознайте децата с понятията за космоса и слънчевата система;

Развийте у децата интерес към познаването на света около тях, емоционален
отзивчивост, въображение;

Подобрете уменията за броене в рамките на 10, извикайте числата в обратен ред
за да фиксирате името на геометричните фигури, отразете в речта
пространствено отношение, развивам логично мислене, конструктивна способност;

Обогатете и активирайте речника с терминологията на астронавтите, имената на планетите.

Да подобри способността за самостоятелно измисляне на движения за танци, за отразяване на естеството на музиката;

Научете се да въплъщавате идеята си в рисунка, развивайте творческо въображение
деца;

Оборудване и материали заукраса на централната стена с фона на звездното небе; космически кораби с различни цветове на картите; възглавници
различно геометрични форми; музикални фонограми
върши работа. Костюми на звезди, извънземни.

Предварителна работа:разглеждане на илюстрации на тема "Космос"; четене на книги за космоса и космонавтите „Светът и човекът“ и др.; моделиране „Нашите
космодрум "научаване на песента" Марш на младите космонавти "муз. А.Филипенко.

Педагог: Момчета, кой от вас знае какъв празник се празнува у нас
страна на 12 април?

деца: Ден на космонавтиката.

Педагог: Браво А кой от вас погледна нощното небе?

Деца: Ние.

Възпитател: Каквовиждал ли си в нощното небе?

Деца: Звезди.

Педагог: От дълго време хората наблюдават небето и го изучават. Винаги съм
Исках да знам какво има в небето. Как се казват хората, които учат?
небе? (отговорите на децата)

При изследването на небето и звездите телескопът помага на хората.

Телескопът увеличава многократно звездите, за да се виждат по-добре. Но
хората не спряха дотук. Те искаха да знаят какво има там в космоса. За
построиха първата космическа ракета. Но хората се страхуваха
летят в космоса. Следователно кучетата Белка и
Arrow, и когато се върнаха обратно на земята, хората също искаха
приближава звездите и другите планети.

Кой беше първият човек, който искаше да се доближи до звездите?

(Юрий Алексеевич Гагарин 12 април 1961 г.). Когато Юрий Гагарин
излетял в открития космос? космическа ракета под
името "Восток" (Слайд № 9, на борда на който беше Гагарин
кацна успешно на Саратовска област, близо до града
Енгелс. От 12 април 1962 г. е денят на полета на Гагарин в космоса
е обявен за празник - Ден на космонавтиката. След Юрий Гагарин има още много
хора са били в космоса

Първата жена космонавт е Валентина Терешкова, 16 юни 1963 г. (Слайд № 10);

Космонавт Алексей направи първото излизане на космонавт в космоса
Леонов 18 март 1965 г. Бил е в открития космос 10
минути (Слайд номер 10).

Момчета, искате ли да видите какво е интересно в космоса?
астронавти? (отговори на децата).

дете: - В детството много мечтаеха
Полети в звездния космос

Така че от това звездно разстояние
Разгледайте нашата земя.

Вижте нейната необятност

Реки, планини и полета

Вижте умните устройства

Да докажа, че не живея напразно.

(Към Крякин. Млад космонавт)

дете: Да стана космонавт

Да полетя в небето

Има много да се знае

Трябва да знаеш много.

Водещ: Нека да проверим как сте готови да летите.
Водещ: Не казвай нищо,

Покажи ми с ръцете си

Високо, далеч, ниско, близо,

Ляво, дясно, широко, тясно.

(Учителят се обажда, децата показват с ръце.)

Водещ: Бравомомчета!

Само силен звезден кораб
Можете да го вземете със себе си на полет.

Водещ: Всеки космически маршрут
отворен за тези, които обичат работата.

И сега трябва да си направите труда да поставите ракета:

  1. от геометрични фигури.
  2. Сглобете ракетата от части (картината на ракетата върху цветен картон е разрязана на 4 части
    части. Тя трябва да бъде сгъната от парчета картон, който е разделен на различни парчета
    цветове).

След като изпълнят задачата, децата пеят песента „Марш на младите космонавти“ (муз.
А. Филипенко, сл. Т. Волгина).

дете: чакам ни бързи ракети

За разходки по планетата.

Какво искаме

Да летим до този.

Водещ: А сега играта „Седнете в ракетата си“ (Разлага се
обръчи в различни цветове. Децата стават по едно във всеки обръч. Под
музика се разнася из залата. С края на музиката бързо вземете
места във вашата ракета.

Водещ: Всичко умно и бързо. Сега всички са готови да летят в космоса.

Нека си представим, че с вас сме станали космонавти. И какво правим
трябва да летите в космоса? (отговори на деца) вярно. Кейп сега
обличаме ви специални скафандри, наричат ​​ги скафандри (Слайд № 12). И кой знае за какво служи скафандъра? (отговори на децата).

В космоса е много, много студено. Ако излизате без специален костюм, тогава
можете веднага да замръзнете и да се превърнете в лед. Още не в космоса
въздух и обикновените хора не могат да дишат там. Следователно, да летят в космоса
астронавтите носят скафандри. Костюмите са много топли. Освен това в
В скафандрите човек може да диша, той снабдява човека с въздух.

Децата стават и имитират обличане на скафандър с учителя.

Педагог: Сега сме готови да полетим в космоса. Влизаме в ракетата и
сядаме на столовете си, настаняваме се удобно, закопчаваме се с колани
сигурност.

Слайд номер 14. Внимание! внимание! Готов за излитане. Започваме обратното
обратно броене: 5,4,3,2,1. Започнете! Скръстени ръце.

Звучи космическа музика.

Водещ: Ракетна установка ни носи в звездното небе 10-секунден полет
нормално, 20-секундното поле е нормално. Нашият кораб излезе в орбита.

Водещ: Пред нас се разкрива звездното небе.

(На екрана слайд номер 2 "Съзвездие на небето"). Отдавна звездните съзвездия
хвана окото на човек. Историята на съзвездията е много интересна. | Повече ▼
отдавна наблюдателите на небето обединяваха най-ярките и забележими групи
звездите в съзвездията им дадоха различни заглавия. Това бяха имената на различни
митологични герои или животни, герои от легенди и приказки. Карта
звездното небе се използва за определяне на точното време и
географски координати (в навигацията, авиацията, космонавтиката, геодезията, картографията).

Какви са съзвездията в небето?

Водещ: Звезди, звезди, от много отдавна
ти окован завинаги
Алчният поглед на човека.

Оттогава те живеят на небето,
Като в нощната страна на чудесата -
Водолей, Стрелец и Лебед,
Лъв, Пегас и Херкулес,

Ето го Голямата мечка
Звездна каша пречи
голяма кофа
В голям казан.

И до него слабо свети
Малка мечка.

малък черпак

Събира трохи.

Водещ: Сега нашите звезди ще се съберат в съзвездия. Момичетата - "звезди" се движат из залата под музиката, кръжат, импровизират, след това
събират се в съзвездия.

Ние сме с вас в космоса. Слайд номер 15. Гледай внимателно. (Щракнете
мишки). Това е нашата планета Земя, ние живеем на нея. Момчета, какво е нашето
планета? (отговорите на децата)

Нашата Земя е синя планета

Чист въздух и слънце облечен.

Не, ти вярваш

земя на гълъбите

От синевата на реки, езера и морета.

Планини, равнини, гори и полета -
Всичко това е нашата планета Земя.

Ветровете пеят, играят си с облаците,

Душовете са шумни...

И от край до край

Няма да намерите по-прекрасно в света

Нашата красива и мила планета!

Водещ: Дошло е тревожно съобщение от космоса. Това е сигнал за помощ.

Появява се извънземно. (Alien7 говори бавно в едно
Забележка).

Извънземно: Здравейте земляни!

Възпитател: Здравей, скъпи извънземни! От вашето пространство
кораб, нашият екипаж получи алармен сигнал. Какво ти се е случило? Може би
можем ли да помогнем?

Извънземно: Не мога да се върна на моята звезда, докато не събера
космически кристали.

Педагог: Кристалите трябва да бъдат разложени на отделения: в червено-червено, в
зелен кръг.

Игра: Сортирайте топките по цвят.

Извънземното хвали децата.

Извънземно: Момчета, на коя планета живеете? Какви други планети
ти знаеш?

Водещ: Вижте тази малка планета близо до земята, това е луната. то
единствената планета, която можем да видим от земята. луната е
спътник на земята и се движи около земята. (Щракване с мишката) (Луна
необичайна планета, тя променя външния си вид всеки ден. Тя се вижда
ни харесва буквата "C", изглежда като палачинка. Това се случва, защото нашите
планетата Земя се върти през цялото време и поради нейното въртене можем да видим цялото
Луна (Когато Слънцето я освети, тогава нейната частица (когато Земята затъмнява
Луна, светлината на Слънцето), (Щракване с мишката) A Това е огромна светеща топка-
слънце Но астронавтите не можеха да летят до слънцето, тъй като Слънцето
много, много горещо. Ако се доближите много до слънцето, можете
изгаря. Можете да видите и други планети:

Меркурий, Венера, Марс, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон, Юпитер.

Извънземно: Знаете ли за този?

дете: Един астролог живял на Луната

Той водеше записи на планетите:

Меркурийно време

Венера-две-с

Триземя,

Четири-Марс,

Пет-Юпитер,

Шест-Сатурн

Седем-Уран,

Осмо - Нептун,

Който не вижда, да се маха!

Извънземно. Справихте се отлично със задачата ми. правиш ме много
помогна, бързам да се върна при моята звезда.

Довиждане, отлитам, отлитам...

аз Летя до високите облаци.

Помахай, помахай ми

Връщам се в космоса, у дома.

Деца махат, извънземното си тръгва.

внимание! внимание! Време е да се върнем на земята. Слайд номер 16.
Нашият космически полет приключи.

Ето ни отново в нашите Детска градина. Да свалим скафандрите. (Деца
свалям въображаеми скафандри)

Педагог: Хареса ли ви нашето пътуване? Нека завършим нашето „Космическо пътешествие” със забавно хоро „Пъстра игра”.

деца: да Хайде да вземем космически бонбони.

Завършваме музиката. - ритмична игра „Пъстра игра”.