Урок за деца от средната група ден на космонавтиката. Урок за околния свят в средната група „Пътуване в космоса. Динамична пауза „Астронавти кацат на планети“

Конспект на когнитивен урок в средната група "Полет в космоса".

Автор на произведението:Възпитател GBDOU № 57 на Колпински район, Санкт Петербург, Козлова Оксана Владимировна.
Описание на материала:Този материал може да бъде полезен за учителите в детските градини за работа с деца и студенти от педагогическите университети.
Образователна област "Когнитивно развитие"
Задачи:
Да се ​​формират у децата елементарни идеи за космоса, за първия космонавт Юрий Гагарин, за деня на космонавтиката;
Фиксиране на заглавия геометрични формии възможността да ги разположите според модела.

Образователно направление „Социално- комуникационно развитие».
Задачи:

Да възпитава децата в умение да слушат възрастните, да насърчава съвместни дейности;
Да се ​​формират у децата правила за поведение при работа в екип, да се развиват приятелски отношения, чувство за взаимопомощ.

Образователна област " Развитие на речта».
Задачи:

Да насърчава развитието на речевата дейност при децата, да насърчава способността на децата да отговарят на въпросите на учителя с общо изречение;
Активирайте речника чрез думите: ракета, астронавт, скафандър, космос.

Образователна област " Физическо развитие».
Задачи:

Да се ​​формира у децата концепцията, че космонавтът трябва да има добро здраве;
Развийте координацията на движението фина моторика, облекчаване на напрежението на очите с помощта на здравословни методи (игри на открито, зрителна и пръстова гимнастика).

Образователна област „Художествено-естетическо развитие”.
Задачи:

Да консолидира способността за разпознаване и правилно назоваване на основните цветове;
Развивайте конструктивни способности, способността да правите едно цяло от части, творческо въображение.

Предварителна работа
Провежда се с деца:
Изложба семейна работа„Да летим заедно в космоса“;
изложба на книги „Четене за космоса”;
провеждане тематична седмица"Космос".
Материал:
картинки и снимки на тема "Космос";

Група бижута от ярки звезди;
многоцветни звезди на пръчки за всяко дете;
многоцветни кръгове - планети;
музикален запис;
геометрични фигури от хартия за колективно приложение „Ракети в космоса”;
четки, салфетки, лепило.

Методи и техники:
методи на организация и изпълнение познавателна дейност (дидактическа игра, продуктивна дейност);
методи за организиране на дейности и формиране на поведенчески опит (речеви ситуации, игра);
методи за опазване на здравето, опазване и насърчаване на здравето (визуална гимнастика, гимнастика с пръсти, подвижна - дидактична игра).

Напредък на съвместните дейности:

Педагог.Момчета, вижте колко красива е нашата група! Днес - 12 април, на този ден страната ни отбелязва голям празник - Денят на космонавтиката, това е празник на всички космонавти. За празника вие и вашите майки и татковци правехте занаяти.
Обърнете внимание колко снимки за космоса има в нашата група днес, нека ги разгледаме. Спираме до портрета на Юрий Гагарин.
Момчета, знаете ли кой е на портрета? Точно така, браво - това е портрет на Юрий Гагарин. Този човек е първият летял в космоса, как се казва човекът, който е бил в космоса? Точно така, момчета - това е астронавт. Астронавтът има специален костюм, вижте снимката, колко необичаен е той. Такъв костюм се нарича скафандър. Момчета, космонавтът трябва да е в добро здраве, да е силен и да знае и да може много. Момчета, знаете ли с какво летят в космоса? Точно така, ракета.
Деца, Знайка ни е на гости днес, той е много умен, сам построи ракета и ни донесе снимка. Нека да разгледаме какви геометрични форми изглеждат частите на ракетата. Момчета, искате ли да летите в космоса? Добре, момчета, първо ще играем.
Физминутка "Звезден кораб"
Знайка знае всичко за звездите. Децата изпълняват навеждания напред (крака и ръце
Той строи звезден кораб. прави линии) изобразяват конструкцията на звезден кораб чрез поставяне на въображаеми блокове един върху друг.
При залез слънце звездният кораб Деца се движи в кръг с бърза стъпка, след което светва
Той ще отиде на звездния път, бягайки, разпервайки ръце - „крила“, изобразяващи началото
звезден кораб.
Ще достигне дадена звезда
И всички ще мигат от мрака. децата нежно падат на килима,
с кръстосани крака на турски,
отпуснете ръцете си и спуснете главата си.
болногледач: Момчета, сега ще летим, чака ни ракета („ракета“ е построена на пода от столове), но първо вземете билети. (Раздавам билети – геометрични фигури: кръгове, квадрати, триъгълници).
Дидактическа игра "Билети за ракети"
Децата намират изображението на своя билет върху столовете, сядат на столовете според геометричните фигури.
възпитател:И така, готови ли сте да полетите в космоса? (свири музика)
възпитател:Полетяхме в космоса. Вижте колко е красиво тук. Какво виждаш наоколо? Колко звезди виждате? Колко планети? Колко ракети?
Визуална гимнастика:Погледнете мигащите звезди (гирлянди) отляво надясно и отдясно наляво. Затворете плътно очи, отворете и мигнете с ресничките си. Погледнете близка звезда, а след това далечна.
възпитател:Деца, представете си, че сте станали малки звезди.
(Раздавам звезди на клечки. Децата назовават цвета на своите звезди.)
Подвижно - дидактическа игра "Намери своята планета".
Под музиката децата се въртят със звездите. В края на музиката децата тичат към планетата съответстващ цвяттехните звезди. Децата сменят звездите, играта се повтаря още два пъти.
възпитател:Браво момчета, свършихте добра работа и сега е време да се върнем.
Физминутка "Ракета"
И сега, ние сме с вас, деца, Ръцете нагоре, дланите за свързване - "ракетен купол".
Ние летим на ракета. Изправете се на пръсти.
Стана на пръсти дясна ръканадолу, лява ръкапът надолу.
Бързо, бързо ръцете надолу. Издърпайте главата си нагоре, раменете надолу.
Едно две три четири -
Ето една ракета лети нагоре.
Кацаме, хареса ли ви пътуването?
Момчета, разгледахте много снимки, снимки за космоса, а сега нека направим и снимка, посветена на Деня на космонавтиката, но първо ще играем.
Игра с пръсти "Комета"
В космоса през дебелината на годините Стискайте и разтискайте пръсти.
Леден летящ обект. Повдигнете стиснат юмрук, наклонете наляво и надясно
Опашката му е ивица светлина, отворените пръсти на втората ръка са прикрепени към юмрука.
И името на обекта е комета. Стиснете и разхлабете пръстите.
Колективно приложение "Полет в космоса".
Отгатване на гатанки.
Една птица не може да стигне до луната
Полет и кацане
Но той може да го направи
Направете бързо ... (Ракета).
Всяко дете избира самостоятелно предмети, изрязани от хартия (звезди, планети, астронавти, ракета), които ще бъдат залепени на паното.
Учителят насочва действията на децата, насърчава онези, които правилно сглобяват предмет от части (ракета), свободно се ориентират в равнината на листа, помагат на тези, които са на загуба, напомня им, че лепилото трябва да се борави внимателно.
След като завършат приложението, децата го разглеждат, правят самооценка с помощта на учител. Помолете децата да назоват всичко, което са нарисували. Маркирайте цветовата схема.
Изложете работата на родителите като поздравление за Деня на космонавтиката.
Резултати от GCD.
Какъв празник е днес? Как се казва астронавтът, който пръв излетя в космоса? Къде пътувахме? Какво е залепено на панела.
Планиран резултат:
децата разпознават първия космонавт на портрета, знаят името му;
знаят, че нашата планета се нарича Земя;
използвайте думите в речта: астронавт, планета, ракета, космос, космически костюм;
децата познават основните цветове, правилно назовават геометричните фигури;
показват реч и двигателна активност;
имат определени умения в продуктивната дейност.
По-нататъшна работа:
възпитават у децата чувство на патриотизъм, гордост от родината си;
продължете да се запознавате с празниците и традициите на Русия.

Абстрахирайте директно образователни дейностиза запознаване с външния свят в средната група, тема: "Ден на космонавтиката в детската градина"
Подготвени класове: възпитател на средна група № 1 Семина Екатерина Александровна
Цели:
Обобщаване на идеите на децата за космоса. Да запознае децата с историята на произхода на празника Деня на космонавтиката. Дайте основна информация за планета от Слънчевата система.
Активирайте речника: космос, планети, космически кораб, Юрий Гагарин.
Затвърдете знанията за геометричните фигури.
Развивайте пространствено въображение, фини и груби двигателни умения.
Култивирайте любопитство.
Оборудване:
Картини, изобразяващи портрета на Юрий Гагарин, кучета Белка и Стрелка, съзвездия, Луната. Набор от геометрични фигури, образец на ракета, съставена от тези фигури. Листове хартия с нарисувани извънземни и ракети от геометрични фигури, моливи.
Напредък на урока:
орг. момент.
- Момчета, гостите дойдоха на нашия урок днес. Да ги поздравим. - Здравейте.
Емоционална настройка.
Момчета, как се чувствате днес?
- Добър, радостен, весел.
- Да се ​​хванем за ръце и да предадем доброто си настроение един на друг.
Всички деца се събраха в кръг. Аз съм твой приятел и ти си мой приятел. Нека се държим здраво за ръце и се усмихваме един на друг.
Момчета от най-древни времена, хората гледаха към небето и си мислеха как да се издигнат над облаците и да разберат какво има там. Отне много време, докато хората се научат как да строят самолети. И първите, които летяха в космоса, не бяха хора, а животни. Погледнете тази снимка. (Покажи). На него можете да видите първите кучета. Кой излетя в космоса и се върна обратно. Те се казват Белка и Стрелка. И едва след успешен полет в космоса, първият човек отиде там. (Показва портрет на Юрий Алексеевич Гагарин).
Какъв според вас трябва да бъде един астронавт? (безстрашен, смел, смел, героичен)
Как летят в космоса? (на ракета)
в космическа ракета. С името "Изток" Той е първият на планетата. Успях да се изкача до звездите.
Оттогава всяка година на 12 април отбелязваме Деня на космонавтиката, празник на космонавтите и всички, които им помагат да летят успешно в космоса.
- Днес ще имаме необичаен урок: ще отидем в космоса с вас.
За да разберем какво ще тръгнем по пътя, нека отгатнем гатанката.
Една птица не може да стигне до луната
Полет и кацане.
Но той може да го направи
Направи бързо (ракета)
- Точно така, момчета, ще летим на ракета. Трябва да изберем инженери и конструктори, които да построят ракета за нас. И ние ще изградим нашите ракети от геометрични фигури.
Изберете пет или шест деца и те изграждат ракета от модулите.

Дидактическа игра "Постройте ракета"
На децата се предлага образец и набор от геометрични фигури. От което трябва да добавите ракета.
Имаме много красиви ракети. А сега внимание! Моля, пригответе се за полета, заемете местата си в космическия кораб, затегнете предпазните колани. Всички ли са готови за полет? Отивам! (Брои от 5 до 0.) Старт! Ние сме с вас вътре отворено пространство. Звездите и планетите се виждат от илюминатора на нашата ракета.
Гледай внимателно. какво виждаме
- Слънце.
Слънцето е най-близката до нас звезда. Ако бяхме на друга звезда, щяхме да видим нашето Слънце под формата на малка звезда. Всъщност Слънцето е огромна гореща топка, която излъчва топлина и светлина. На Слънцето няма живот, но то ни дава живот: хора, растения, животни.
Слънцето не е само, то има семейство – това са планетите. Семейството на слънцето се нарича слънчева система. Има 9 планети. В семейството на Слънцето, т.е. в слънчевата система, цари ред: никой не се натиска, никой не си пречи. Всяка планета има свой собствен път, по който обикаля около Слънцето (разглеждане на илюстрациите).
Най-близката до Слънцето планета е Меркурий. Следва Венера. Отвъд Венера се намира нашата планета Земя. Зад нея - Марс, зад него Юпитер, после Сатурн, Уран, Нептун и последната планета Плутон.
Колко планети има в нашата слънчева система?
Как се казва нашата планета?
Нека отново повторим името на планетите.
А сега ви предлагам да си поиграете малко.
Мобилна игра "Космонавти":
Децата стоят в кръг, водят кръгъл танц с думите:
- Бързи ракети ни чакат да полетим към планетите. Ще летим до която си поискаме! Но има една тайна в играта - няма място за закъснели!
(Децата се разпръскват и заемат местата си върху ракетата. Играта се повтаря 2-3 пъти).
Да продължим, моля, заемете местата си. Всички ли са готови за полет? Отивам! (Брои от 5 до 0.) Старт!
Каква планета виждаме?
- Земята.
Земята е единствената планета в Слънчевата система, където съществува живот. Въздухът, който дишаме и който заобикаля нашата планета, се нарича атмосфера (илюстрация показва) Ако нямаше атмосфера, тогава нямаше да има живот на Земята.
Само нашата планета Земя е подходяща за обитаване във всичко.В края на краищата Земята е планета-градина В това студено пространство.Само тук шумят горите,Викат прелетни птици.
Но може би някъде далеч, далеч на други планети също има живи същества, които ние наричаме "извънземни". Сега извънземните се нуждаят от нашата помощ: трябва да им помогнем да намерят своите космически кораби.
Дидактическа игра "Семена извънземни в космически кораби"
- Погледнете листа и ми отговорете, деца: Кой на каква ракета лети?
На лист хартия са нарисувани извънземни от геометрични фигури и ракети под формата на същите фигури. Необходимо е да свържете с линия изображението на ракета и извънземно, състоящо се от еднакви геометрични фигури.

Всички добри момчета свършиха страхотна работа.
– И планетата Земя има сестра, тя се върти около нея. Познайте коя е тя?
Познайте гатанката:
Идва нощта - изгрява, Свети в небето, разпръсва мрака. (Луна)
Луната е спътник на нашата планета Земя.
Защо Луната се нарича спътник на Земята? (Земята привлича Луната към себе си, не й позволява да напусне, затова винаги е близо до Земята).
Свети ярко в нощното небе, тъмни петна могат да се наблюдават на луната с бинокъл. Това са кратери, които са се образували на Луната от падането на комети и метеорити върху нейната повърхност. няма вода, няма въздух, няма живот на луната.
- Момчета, да отидем с вас, да направим упражнение, наречено „Спътник на Земята“.
- Всеки ще си избере чифт. Едната ще представлява Земята, другата Луната. Луната се върти около земята, а земята в същото време около оста си, тоест около себе си.
(Децата изобразяват Земята и Луната под музиката)
Браво, сега седнете.
Гимнастика за пръсти.
Едно, две, три, четири, пет, Започваме да излитаме, Ще отлетим с ракета, И ще обиколим цялата Земя, Ще кацнем на Луната, И ще се върнем на Земята.
Дидактическа игра „Дайте име на съзвездията“ (децата ограждат точките).
Момчета, астрономи, учени, които наблюдават и изучават звездите, са открили нови съзвездия в небето и ни молят да им помогнем да измислят имена за тях. Поставете ръцете си в тръба една след друга, сякаш гледате през телескоп, и внимателно погледнете това съзвездие. Как можеш да го кръстиш?
Къща, птица, чадър, цвете и др.
И сега е време да се върнем. Затворете очи и кажете вълшебните думи:
Върнал се от полет
И те кацнаха на Земята.
XII. Обобщаване.
- Така се върнахме у дома.
- Какво правихме днес в клас?
- Коя задача ви хареса най-много?
Коя задача ви се стори трудна?

[Изтеглете файла, за да видите снимката]

Материал за урока "Ден на космонавтиката" Заглавие 2 Заглавие 315

Резюме на урока за деня на космонавтиката

Цел :

Запознайте децата с Руски празник- Денкосмонавтика , героипространство

Да възпитаваме чувство на патриотизъм и гордост в героите на сънародниците

Задачи :

Разширяване и задълбочаване на знанията на децата закосмическо пространство , датата на първия полет на Юрий Гагарин презпространство

Да насърчава активирането на познавателната дейност на учениците;

Да култивира трудолюбие, търпение, постоянство, любопитство, взаимопомощ, способност за работа в екип.

Декор :

Портрети на дъскатакосмонавти , картини изобразяващи полет впространство .

болногледач : Здравейте деца! Днес ще имаме много интересно и необичайнопрофесия . Ще научим за постиженията на нашите пилоти..

Да направим космическа апликация.

астронавт .

Нямаше такава дума

Сред много, много хиляди думи.

Донесе го на Земята от небето

Пилотите Гагарин и Титов.

пространство винаги е интересувал хората. Има ли въздух на други планети? има ли живот

И ето учените под ръководствотоконструктор C . Кралицата изобрети първия сателит, инсталира инструменти върху него, изстреляпространство . Полетът беше успешен. Учените решили да повторят полета, но с живи същества на борда - те били две кучета -харесвания : Белка и Стрелка, които се завърнаха благополучно на Земята. И тогава учените решиха да изпълнят своята заветна мечта - да изпратят човекпространство .

На 12 април 2017 г. се навършват 56 години от полета на първия човек впространство . И нашият сънародник Юрий Алексеевич Гагарин го направи. 108 минути, прекарани от него вкосмическо пространство проправи пътя за други изследователикосмическо пространство . В рамките на кратък период от време след първия полет впространство човек посети Луната, изследва почти всички планети слънчева система, но този първи полет беше най-трудният и опасен. Но увереност и оптимизъм, желание за завладяванепространство преодоля всички препятствия.

Какво мислите, че гледате?астронавти в космоса ?

деца : нашата планета, други планети, звезди.

болногледач : правилно момчета. Но същокосмонавти по време на полета те провеждат медицински и технически наблюдения, изучават повърхността на Земята и докладват на Земята за местата, където се намират минерали, съобщават за приближаването на урагани, тайфуни, природни бедствия, пожари в тайгата, изясняват прогнозата за времето, предоставятпространство радио и телевизионни комуникации. Колко сложни и интересна работаприкосмонавти . Искате ли да влезете впространство ?

деца : Да

болногледач : какво трябва да бъдекосмонавт (Здрав, силен, знаещ, трудолюбив, смел, издръжлив, упорит и т.н.) Правилно. Искаш ли да ти кажа някои тестове за бъдещетокосмонавти . (да)

- астронавтът е поставен на стол , затегнете предпазните си колани и колата започва да обикаля този стол с ужасенскорост : горе, долу, там, там.

- ето още един : при излитане ракетата тресе много. Да свикнекосмонавт поставете вибратор и започва такова треперене, че няма да получите зъб на зъб.

Тестовете са много сериозни, но всичкикосмонавти справя се лесно с тях. Защо мислиш? (Защотоздрави астронавти , силни, обучени, спортуват.)

всичкокосмонавти - майстори на спорта . Те тичат, скачат, спортуват всеки ден.

Нека скъсаме с теб. мобилна игра"Ракетна установка"

Децата подреждат обръчите в кръг, тичат свободно около обръчите и казватдумите :

Чакат ни бързи ракети

За полети около планетите.

Какво искаме

Да летим към този!

Но има една тайна в играта -

Няма място за закъснели!

Учителят премахва няколко обръча. Играта се повтаря, докато остане един обръч.

Тук сме опънати. И сега ще ви кажа гатанки запространство .

вълк, вълк,

Покажи друг варел

Няма да ви покажа другата страна

Ходя вързан...(Луна)

Няма начало, няма край

Без тила, без лице.

Всички знаят : млади и стари,

Тя е голяма топка.(Земя)

Килимът е разпръснат, грахът е разпръснат.

Не мога да вдигна килима, не мога да бера граха...(звездно небе)

Жълта чиния виси в небето.

Жълтата чиния дава топлина на всички.(слънце)

Какви добри хора познаха всичко. Хайде да изиграем една игра за довиждане« космонавти »

Едно-две, има ракета - децата вдигат ръце нагоре

Три-четири, скоро излитане - разперени ръце настрани

Да летиш до слънцето - кръг с ръцете си

астронавти нужда от година - хваща ръце на бузите си, поклаща глава

Но скъпи, ние не се страхуваме - ръце встрани, наклони на тялото наляво и надясно

Все пак всеки от нас е спортист - сгъват ръцете си в лактите

Летят над земята - разперват ръце настрани

Ще я поздравим - те вдигат ръце и махат за сбогом И така кацнахме на земята. Здравейте, нашата родна планета!

Здравейте нашите родина!

Благодаря за вниманието!

Цел: Разширете представите на децата за космическо пространство, Ден космонавтика;

Задачи:

2. Представяне на първия космонавти.

3. Формирайте елементарни представи за нашата планета.

4. Култивирайте чувства на патриотизъм.

Предварителна работа:

- провеждане на разговор за « пространство»

- разглеждане на пощенски картички космическо пространство, илюстрации

- изработка на занаяти, рисунки за космическо пространство

запомняне на стихове, отгатване на гатанки космическа тема

Видео показване "Белка и Стрелка"

Оборудване: Мултимедиен проектор, лаптоп, магнетофон.

Напредък на урока:

болногледач: Днес 12 април, което означава, че не само у нас, но и в целия свят отбелязват празника. Който?

Децата отговарят.

AT: Хората винаги са обичали да гледат небето. Има нещо тайнствено там горе, мистериозно, никому неизвестно. хората винаги заинтересовани: Какво става там? Има ли други планети освен нашата? А живите същества?

И така нашите руски учени решиха да проектират такъв самолет, който да лети до друга планета - ракета. И кой пръв влетя пространство?

Децата отговарят.

AT: Точно така момчета. Беше куче "лайка". Тя беше обучена. Тя не се страхуваше от никакво треперене, нито от шум, нито от топлина, нито от студ.

Вече 2 кучета отидоха на следващия полет и ракетата беше по-голяма.

Как се казваха тези кучета?

деца: "катерица"и "Стрелка".

болногледач: Когато кучетата кацнаха безопасно, тогава първият човек започна да се подготвя за полета.

Сега да играем.

Phys. минута номер 1: « астронавт»

Едно-две, има ракета

(децата вдигат ръце нагоре)

Три-четири, излитане скоро.

(разперени ръце встрани)

Да полетя към слънцето

(Кръг с ръце)

Астронавтите се нуждаят от година

(хваща се за бузите и клати глава)

Но скъпа, ние не се страхуваме

(Ръцете встрани. Наклони наляво и надясно)

Всеки от нас е спортист

(свийте ръцете в лактите, покажете мускули)

Полет над земята

(вдигнете ръце настрани)

Да я поздравим

(вдигнете ръце и махайте)

И ето, 12 април 1961 г, слънчево утро, мощна ракета "Изток"с първия човек на борда отлетя до пространство. Беше Юрий Алексеевич Гагарин.

болногледач: От (и минаха повече от 50 години)всяка година 12 априлпразнуван по целия свят ден на космонавтиката. денкогато за първи път в пространствопървият човек излетя. И това също човешки гражданиннашата страна. Много е хубаво.

Вижте, това е първото космонавт Ю. Гагарин (Пързалка). Той е облечен в специален костюм-костюм. Полетът продължи 90 минути (това е като тих час в средна група) . Гагарин през това време обиколи целия Земятаи потъна жив и здрав в земята.

Стихове за гагарин:

1 дете:

Летяща, летяща ракета

По света.

И Гагарин седи в него,

Прост съветски човек!

2 дете:

AT космическа ракета

Със заглавие "Изток"

Той е първият на планетата

Успях да се изкача до звездите.

3 дете:

Пеенето на песни за това

пролетни капки

Завинаги ще бъдем заедно

Гагарин и април.

AT: А какво е земното кълбо? Каква е нашата планета?

AT: От който Юрий Гагарин е видял нашата планета пространство? (снимка на земя от пространство)

деца: Земята ни е кръгла, синя със зелени петна.

AT: А как се казва многократно намаленият модел на земята? Покажи.

деца: Глобусът.

Стихотворение за планетата "Земя":

Има една градинска планета

В това студено пространство

Само тук горите са шумни,

Птици, наричащи прелетни

Само върху него сам цъфти

Момини сълзи в зелена трева

И водните кончета са само тук

Те гледат изненадано в реката.

Погрижете се за вашата планета

Все пак няма друг като него!

Phys. минута номер 2

Летяща, летяща ракета

(децата вдигат ръце нагоре, длани заедно)

Около Земята-планета.

(направете кръг с ръце над главата)

Красиво, цветно

(разперени ръце встрани)

Ти и аз скъпи.

(ръцете напред, дланите нагоре- "ти"и "на мен"сложи ръце на гърдите си)

AT: Знаете ли какво има космоса летяха дори жени. Първата жена, която завладява пространствоказва се Валентина Терешкова.

А сега искам да ти задам гатанки, да видим дали си добър с мен слушах:

ПЪЗЕЛИ:

На дирижабъл

пространство, послушен,

Ние, изпреварвайки вятъра,

Насочваме се към…

(ракета)

Човек седи в ракета.

Смело той лети в небето,

И върху нас в твоя скафандър

Той е от пространството изглежда.

Отговор: космонавт

Първият в космическо пространство

Лети с голяма скорост

Смело руско момче

Нашите космонавт…

(Гагарин)

синя планета,

Възлюбени, скъпи,

Тя е твоя, тя е моя

И се казва...

(Земя)Много добре!

AT: И така, момчета, казвам:

Как се казва първият човек космонавт?

И какво излетя първо космонавт?

Как се казва първата жена космонавт?

Как се казва нашата планета?

AT: Много добре. Много добре отговорихте.

Нашите урокът приключи.

Резюме на урок за запознаване с външния свят в средната група, тема: „Ден на космонавтиката в детската градина“

Цели:

Да запознае децата с историята на произхода на празника Деня на космонавтиката.
Дайте първоначална информация за планетите, Слънцето, Луната.
Речник: космос, планети, космически кораб, Юрий Гагарин.
Затвърдете знанията за геометричните фигури.
Подобрете визуалните си умения и способности.
Развивайте пространствено въображение, фини и груби двигателни умения.
Култивирайте любопитство.

Оборудване:

Картини, изобразяващи портрета на Ю. Гагарин, кучета Белка и Стрелка, съзвездия, Луната.
Балон.
Набор от геометрични фигури, образец на ракета, съставена от тези фигури.
Листове хартия с нарисувани извънземни и ракети от геометрични фигури, моливи.
Рисунки на съзвездия.
Изрежете кръг от картон, жълт и оранжеви цветя, гъби, уреди за рисуване.

Напредък на урока:

От древни времена хората са гледали към небето и са мислили как да се издигнат над облаците и да разберат какво има там. Отне много, много време, докато хората се научат как да създават медицински устройства. И първите, които летяха в тях, не бяха хора, а животни: плъхове, а след това кучета. Погледнете тази снимка. (Покажи). На него можете да видите първите кучета. Кой излетя в космоса и се върна обратно. Те се казват Белка и Стрелка. И едва след като други кучета успешно излетяха в космоса, първият човек отиде там.
Преди много години именно на този ден космонавтът Юрий Гагарин излетя в космоса. (Показва портрет на Юрий Гагарин).

В космическа ракета
Наречен "Изток"
Той е първият на планетата
Успях да се изкача до звездите.

Оттогава всяка година на този ден отбелязваме Деня на космонавтиката - празника на космонавтите и на всички, които им помагат да летят успешно в космоса.

Днес ще играем на астронавти: ще летим с космически кораб, ще помагаме на извънземни, ще наблюдаваме съзвездията.

Юрий Гагарин излетя в космоса с ракета. Ще ви покажа на примера на балон как лети ракета.

Болногледачът надува балони защипете дупката с пръсти. И тогава той отваря пръстите си и топката рязко избухва нагоре.

Нашият балон летеше като ракета - движеше се напред, докато имаше въздух в него. Ракетата не е въздух, а гориво.

А сега нека изградим нашите ракети от геометрични фигури.

Дидактическа игра "Постройте ракета"

На децата се предлага образец и набор от геометрични фигури. От което трябва да добавите ракета.

Динамична пауза „Астронавти кацат на планети“

На пода са разположени обръчи с различни размери и размери. Децата са разделени на два отбора "Изток" и "Светкавица" и изпълняват командите:
Екипаж космически корабВосток, подреждайте се един след друг.
Членовете на екипажа на космическия кораб Lightning застават в кръг.
Екипажът на космическия кораб "Восток" кацна на голяма жълта планета.
Екипажът на космическия кораб Lightning кацна на две малки сини планети.

Астронавти и учени установиха, че няма живот на планетите, които се въртят около нашето Слънце: някои са твърде студени, други са твърде горещи. Никой не живее на тези планети.

Само нашата планета Земя
Във всички подходящи за живеене.
Все пак Земята е планета-градина
В това студено пространство
Само тук горите са шумни,
Птици, наричащи прелетни.
Погрижете се за вашата планета
Все пак няма друг като него!

Но може би някъде далеч, далеч, близо до друга звезда. На далечни планети има живи същества. Тези, които живеят на други, други планети, ние наричаме "извънземни". Сега извънземните се нуждаят от нашата помощ: трябва да им помогнем да намерят своите космически кораби.

Дидактическа игра "Семена извънземни в космически кораби"

Погледнете листа и ми отговорете деца:
Кой с каква ракета лети?

На лист хартия са нарисувани извънземни от геометрични фигури и ракети под формата на същите фигури. Необходимо е да свържете с линия изображението на ракета и извънземно, състоящо се от еднакви геометрични фигури.

Над Земята късно през нощта,
Просто протегнете ръка
Ще се хванеш за звездите
Изглежда, че са наблизо.
Можете да вземете пауново перо,
Докоснете стрелките на часовника
Яздете делфин
Яздете на везните.
Над Земята късно през нощта,
Ако погледнеш в небето,
Ще видите, като клъстери,
Съзвездията са там.

Дидактическа игра "Дайте име на съзвездията"

Момчета, астрономи - учените, които наблюдават и изучават звездите, откриха нови съзвездия в небето и ни молят да им помогнем да им измислим имена.
Поставете ръцете си в тръба една след друга, сякаш гледате през телескоп, и внимателно погледнете това съзвездие. Как можеш да го кръстиш?

малка къща
птица
Чадър
Цвете

Когато гледаме небето през нощта, какво виждаме? (Показване на снимка. Отговори на децата). Звезди и луна.
Луната е спътник на нашата планета Земя.

Само слънцето заспива
Луната не стои неподвижна.
Разходки в небето през нощта
Слабо осветява земята.

Сега нашата ракета ще отиде до Луната. Там ще нарисуваме лунен портрет. Но първо, нека подготвим пръстите.

Гимнастика за пръсти

"слънце"
(Две длани, свързани на кръст една с друга с разтворени пръсти)

"ракета"
(Дланите са свързани с показалец, среден и безименен пръст, долните части на дланите са разтворени, китките на масата)

"Луноход"
(За да сортирате повърхността на масата с пръсти, заобикаляйки всички неравности, настрани, като "паяк")

Рисуване с гъба "Луна"

Децата са поканени да поставят лист картон с изрязан кръг върху лист черна хартия и да нанесат боя върху кръга с гъба (не намазвайки, а натискайки). След това внимателно отстранете картона и нарисувайте кръгове на кратера с пръсти.

И ние живеем с вас на планетата... Земя.

Ние се стремим към чудеса
Но няма нищо по-прекрасно
Отколкото да отлетя и да се върна
Под покрива на вашия дом!

За всичко на света:

През 1930 г. в САЩ излиза филмът „The Rogue Song“ за отвличането на момиче в планините на Кавказ. Актьорите Стан Лоръл, Лорънс Тибет и Оливър Харди изиграха местни мошеници в този филм. Изненадващо, тези актьори са много подобни на героите...

Раздел материали

Класове за по-младата група:

Класове за средна група.