У порослих луках буйної. Узагальнення та систематизація вивченого про відокремлені визначення. Норми вживання дієприслівникового обороту

Розділи: Російська мова

Під час підготовки та проведення уроку були використані різні формиорганізації самостійної роботи учнів:

1) групова;

2) робота у малих групах;

3) індивідуальна робота.

Кожен із розділів передбачав теоретичну основуз опорою на лекції та практичну частину з перевіркою та самоперевіркою.

До уроку планувалося випереджальне домашнє завдання: прочитати зазначені лекції (повторити відомості про причетні обороти; знати, що таке синтаксична норма, ускладнена пропозиція).

Цілі уроку:

  • Систематизувати вивчене за раніше вивченою теметою.
  • Навчити аналізу та редагування тексту (виявленню та виправленню граматичних помилок).
  • Розвивати можливості проводити аналіз, порівняння, узагальнення, систематизацію фактів.

Завдання уроку:

  • Актуалізувати знання учнів вивченої на тему.
  • Повторити правила конструювання пропозицій із причетними оборотами у різних позиціях.
  • Організувати колективну роботу учнів від постановки навчальної задачі до кінцевого результату (виконання самостійної роботи).
  • Узагальнити та систематизувати матеріал по темі.
  • Організувати самостійну роботу у диференційованих групах.
  • Організувати самоконтроль учнів під час уроку.

Тип уроку: систематизація та узагальнення матеріалу.

Тип уроку:

  • систематизація та узагальнення вивченого матеріалу.

Форма проведення уроку:

  • Урок-практикум.

Обладнання уроку:

1. Класна дошка заздалегідь оформлена до уроку.

2. Лекції учнів у робочих зошитах з російської.

3. Роздатковий матеріал учнів.

ХІД УРОКУ

I. Оргмомент. Пояснення цілей та завдань уроку. Мотивація учнів. Оформлення зошитів учнів

ІІ. Актуалізація вивченого про відокремлені визначення.

Вчитель. Розглянемо пропозиції з причетним оборотом (див. матеріал для учнів). Визначимо, чи правильно вони збудовані.

1. У порослих луках буйною рослинністю було безліч птахів.

2. Пастух підходив до нашого багаття, що заночував у горах.

3. Я жив у тихому, загубленому в глушині селі.

4. Уявлення про пряму дає промінь світла, що виходить із малого отвору.

5. У місті була церква, яка давно зруйнувалася і служила якийсь час овочесховищем.

Можливі відповіді учнів:

1. Визначається слово виявляється всередині причетного обороту. Правильно: У луках, що поросли буйною рослинністю.

2. Причетний оборот відірвано від обумовленого слова. Правильно: Пастух, що заночував у горах.

3. Причастя утворене від зворотного дієслова загубилося. У причасті відсутній зворотний суфікс-ся; загубленої.

4. Допущено помилку у відповідності. Визначення, виражене причетним оборотом, узгоджується з промінем, що визначається словом.

5. Неправильно вжито як однорідні членипідрядне визначальна пропозиціята причетний оборот. Правильно: ...давно зруйнована і служила...

Потім учні записують речення у зошит у виправленому вигляді, виділяючи відокремлені визначення.

ІІІ. Виконання тренувальних вправ з вивченої теми (виконуються колективно з поясненням).

1) Визначте, чим виражено відокремлене визначення.

1. Багряне листя, вкрите морозною росою, шарудить в алеї під моєю ногою.

2. Заняття, чужі музиці, були осоромлені мені.

3. Це було в Одесі серпневої ночі, повної стиглих зірок.

4. Гілка була вкрита великим листям, схожим на пір'я страусів.

5. Море шуміло, спалене місячним вогнем.

6. Розум, спрямований одне заперечення, блідне, сохне.

2) Поставте знаки пунктуації в пропозиціях з відокремленими узгодженими визначеннями.

1. П'єр все більше і більше хвилювався під час цієї розмови встав і підійшов до княгині.

2. Князь Василь схудлий і зблідлий за ці дні проводжав головнокомандувача і щось кілька разів тихо повторив йому.

3. Все зроблене її батьком, порушувало в ній благоговіння, яке не підлягало обговоренню.

4. У селі, яке займає штаб, був трактир, який відвідував офіцери.

5. Князя Андрія вразила цієї хвилини зміна що відбулася від імені князя Багратіона.

6. Він був світський чоловік, що встиг у світлі і зробив звичку з цього успіху.

3) Утворіть від дієслів, даних у дужках, дієприкметника і погодьте їх з виділеними словами. Запишіть пропозиції, розставляючи коми.

1. Сильний вітер(направити) вниз схилом гірського хребта створює значне похолодання.

2. По степу попливли тіні хмар (просочити) блакитним сяйвом місяця.

3. (Розмивати) весняними розливами ґрунт не придатний для землеробства.

4. Майстерно (сховати) у зелені гнізда птахів недоступні для хижаків.

5. (Вантажувати) різною їжею віз наближався до ринку.

IV. Самостійна робота у диференційованих групах.

Завдання групи №1.

Перепишіть, узгоджуючи з виділеними словами, дані в дужках відокремлені визначення. Виділіть їх, визначте їх місце у реченні.

1. Дорога в'ється між двома коліями (порослий зеленою придорожньою травою). 2. Блюда лілій і нитки дуже граціозні (що йде від них у глибину). 3. Сонце село, і на небі завмерли легкі хмари (рожевий від заходу сонця). 4. Звідкись праворуч долинали звуки (надзвичайно схожий на плач дитини). 5. По степу коні йшли повільно (густо зарослий травою). 6. Пастух підходить до нашого багаття (що заночував у горах). 7. Ми пливли в суцільному тумані (який закрив берег і море). 8. У снігових просторах важко визначити відстань (недосвідчене око, що обманює).

Завдання для групи №2.

Вкажіть, які помилки допущені у побудові речень. Виправте їх та спишіть речення, виділивши на листі відокремлені визначення.

1. У порослих луках буйною рослинністю було безліч птахів. 2. Створений роман молодим автором викликав жваві суперечки. 3. Жителям постраждалого села від повені було надано своєчасну допомогу. 4. Загін уникнув небезпеки завдяки виявленій рішучості командиром, 5. Підгоняний човен хвилями і вітром швидко мчав річкою. 6. Здалеку було видно колоду, що пливла по воді.

Завдання групи №3.

Запишіть речення, поставивши відокремлені визначення поряд із словами, що визначаються. При необхідності поставте розділові знаки. На листі виділіть окремі визначення.

1. Яскравими зірочками суниці покрилися галявини у сухому бору (рясно квітучій). 2. Дочка лісника побачила невелике лопухе лосеня (що зібрало суницю). 3. Мисливцям, косарям та грибникам іноді трапляються роги (скинуті лосем). 4. Зашурхотіла, захиталася біловуса трава, почувся легкий тупіт, і на крихітну галявину викотив заєць (обрамлений облетілим осинником). 5. Дзвінять під ногами зблікли листя (висушені міцним ранком).

V. Фронтальна перевірка знань учнів із вивченої теми.

Варіант 1.

1. Хлопці цікавляться та люблять історію свого рідного краю. 2. Треба, щоб усі дбали та берегли природу. 3. До зими готуються не лише звірі, а також птахи. 4. У лісі багато ягід малини. 5. Мій товариш завзятий, але працьовитий. 6. Він завжди пам'ятає обіцянку, але не відкладає її в довгу скриньку. 7. Підгоняний човен мчав річкою вітром. 8. Ми підійшли до будиночка, що стояв на невеликій галявині і був освітлений яскравими променями сонця. 9. Люди користуються водою з колодязя, що з земних надр. 10. По краях дороги виднілися чахлі тополі з посірілим від пилу листям. 11. У великій залі з потемнілими від диму стінами стояли довгі низькі столи. 12. Часто можна бачити картини, що зображають тварин, птахів та людей. 13. Небо, що затягнуло хмарами, повисло над просікою. 14. Причастя - це слова, що позначають ознаки предметів по дії і які відповідають питанням який? що робить? 15. Море, що плескало тихо біля берега, виблискувало фосфоричним блиском.

Варіант 2.

Попишіть текст, виправте пропозиції, якщо це потрібно. Виділіть на листі відокремлені визначення та визначте їх тип.

1. Росш_е (не)забудки біля струмка вже зацвіли. 2. З'явилося сонце з-за хмар(?) яскраво освітило ліс і галявину. 3. З'явилися бруньки на деревах говорили про весну. 4. На пристані юрмилися очікуючі пасажири посадку на катер. 5. Мовчки стоять одягнені берези і клени листям. 6. Широко розливаються річки, що наповнюються, талою водою. 7. Відкривши вікно, я любив вигляд міста. 8. Відчиняючи двері, вона голосно рипнула. 9. Мама справи, відкинувшись на спинку стільця. 10. Закінчуючи креслення, у мене зламався олівець (?). 11. Повертаючись додому, йшов дощ. 12. Прочитавши розповідь, він здався мені надто грус(?)ним. 13. Розклавши іграшки на д_ван_, діти почали якусь цікаву гру. 14. Повертаючись зі школи, мене застала гроза. 15. Під(?)е_жая до села, біля машини спустилося колесо. 16. Прочитавши А. Гайдара, мені найбільше сподобалася повість "Школа". 17. Читаючи ці рядки, складається враження, що автор пише про нас. 18. Він (не) помічав ні лісів, ні озер, зарослі лататтям. 19. На деревах розпустилися перші листочки, що ростуть біля будинку. 20. П_стух побачив наше багаття, що заночував у горах.

VI. Пояснення нового домашнього завдання:

  • Повторити з лекцій матеріал, вивчений на тему.
  • Повторити вивчене про відокремлені обставини різних видів

VII. Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок учням.

Вчитель. Які проблеми виникли під час роботи на уроці?

Учні аналізують роботу на уроці і ставлять завдання домашнього повторення.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:

1. Голуб І.Б. Російська мова та культура мовлення. М., 2006.

2. Греков В.Ф. та ін Посібник для занять з російської у старших класах середньої школи. М., 2006.

3. Іванова СЮ. Екзаменаційні "пастки". Готуємось до ЄДІ з російської мови. Самара, 2005.

4. Іванова СЮ. Готуємося до ЄДІ з російської: тренувальні матеріали. Самара, 2008.

5. Розенталь Д.Е., Голуб І.Б. Секрети стилістики. М, 1996.

6. Розентал Д.Е. Практична стилістика російської. М., 1998.

7. Розентал Д.Е. Російська мова. Для школярів старших класів та вступників до вузів. М., 1998.

11-й клас

Синтаксичні нормиускладненої пропозиції

Урок-практикум

При підготовці та проведенні уроку було використано різні форми організації самостійної роботи учнів:

1) групова;

2) робота у малих групах;

3) індивідуальна робота.

Синтаксичні норми пропозиції, ускладненої причетним обігом.

Синтаксичні норми пропозиції, ускладненої дієприкметником.

Синтаксичні норми речення з однорідними членами.

Кожен із розділів передбачав теоретичну основу з опорою на лекції та практичну частину з перевіркою та самоперевіркою.

До уроку планувалося випереджаюче домашнє завдання: прочитати зазначені лекції (повторити відомості про причетні та дієпричетні обороти, однорідних членів, знати, що таке синтаксична норма, ускладнена пропозиція).

Вчителем розроблено курс лекцій, практикум та електронний додаток до цього розділу курсутому на уроці використані методичні та дидактичні матеріали вчителя (див. Додаток).

Цілі уроку:

Систематизувати вивчене на тему.

Навчити аналізу та редагування тексту (виявленню та виправленню граматичних помилок).

Розвивати можливості проводити аналіз, порівняння, узагальнення, систематизацію фактів.

Завдання уроку:

Актуалізувати знання учнів на тему: “Синтаксичні норми ускладненого пропозиції”.

Повторити правила конструювання пропозицій з причетними та дієпричетними оборотами, однорідними членами.

Організувати колективну роботу учнів від постановки навчальної задачі до кінцевого результату (виконання самостійної роботи).

Узагальнити та систематизувати матеріал на тему: “Синтаксичні норми ускладненої пропозиції”.

Організувати самостійну роботу у диференційованих групах.

Організувати самоконтроль учнів під час уроку.

Тип уроку : систематизація та узагальнення матеріалу.

Форма проведення уроку: практикум.

Обладнання:

1. Комп'ютери та електронні тести за синтаксичними нормами.

2. Мультимедіа.

3. Лекції з російської мови та культури мови.

4. Практикум з російської мови та культури мови.

5. Дидактичний матеріал(У роздруках).

ХІД УРОКУ

I. Вступне слововчителі.

– Сьогодні ми продовжуємо роботу над розділом “Синтаксичні норми”. Прочитаємо тему уроку:

Синтаксичні норми ускладненого речення.

– Що таке синтаксичні норми? (Це норми побудови словосполучень, простих та складних речень різних видів.)

– Що таке ускладнені речення? (Це прості пропозиції, до складу яких входять відокремлені та однорідні члени речення, звернення та вступні слова.)

– Сформулюйте цілі та завдання уроку.

Учні формулюють цілі та завдання уроку, а вчитель коригує формулювання.

– Отже, наше завдання – систематизувати вивчене, виявити ступінь засвоєння отриманих знань та готовність вирішувати тести ЄДІ з цього розділу, повторити правила конструювання пропозицій із причетними, дієпричетними оборотами та однорідними членами.

ІІ. Актуалізація вивченого про дієприкметник.

Вчитель.Розглянемо екзаменаційний приклад (див. слайд).

Завдання А7: Виберіть граматично правильне продовження пропозиції та поясніть свій вибір.

Розглядаючи малюнок,

1) складається враження, що птах живий;

2) зверніть увагу на штрихування;

3) несподівано згасло світло;

4) мені згадалося літо.

Згадуємо правила вживання дієприкметника (див. слайд і лекцію).

Правила вживання дієприслівникового обороту:

1. Основна дія, виражена дієсловом-присудком, і додаткова дія, виражена дієприслівником, відносяться до однієї особи або предмета: Розглядаючи малюнок, зверніть увагу на штрихування.

2. Можливе вживання дієприслівникового обороту в безособовому реченні при інфінітиві: Добре було лежати на траві, дивитись на небо, думаючи про майбутнє.

Вчитель.У яких випадках не можна вживати дієприкметник?

Можливі відповіді учнів:

1. Якщо дія, виражена дієсловом-присудком, і дія, виражена дієприслівником, “вчиняють” різні суб'єкти: Розглядаючи малюнок, несподівано згасло світло . Втікши з дому, хлопчика було знайдено батьками.

2. Якщо в безособовій пропозиції немає інфінітиву, до якого може належати дієпричетний оборот: Ідучи додому, мені стало сумно.

Тренувальні вправи

Дев'ятикласники виконують завдання з практикуму та усно пояснюють свій вибір.

Подорожуючи велосипедом,

1) розвиваються м'язи ніг та спини;

2) потрібна чимала витривалість;

3) ви отримуєте велике задоволення;

4) у мене зламалася фара.

Виберіть правильне продовження пропозиції.

Вибравши п'єсу,

1) почався розподіл ролей;

2) виявилося, що там надто багато ролей;

3) було призначено першу репетицію;

4) ми негайно почали репетирувати.

ІІІ. Актуалізація вивченого про причетний оборот.

Вчитель.Розглянемо пропозиції із причетним оборотом (див. слайд). Визначимо, чи правильно вони збудовані.

1. У порослихлуках буйною рослинністюбуло безліч птахів.

2. Пастух підходив до нашого багаття, заночував у горах.

3. Я жив у тихій, загубила в глушиніселі.

4. Уявлення про пряму дає промінь світла, що виходить із малого отвору.

5. У місті була церква, яка давно зруйнувалася і служила якийсь час овочесховищем.

Можливі відповіді учнів:

1. Визначається слово виявляється всередині причетного обороту. Правильно: У луках, що поросли буйною рослинністю.

2. Причетний оборот відірвано від обумовленого слова. Правильно: Пастух, що заночував у горах.

3. Причастя утворене від зворотного дієслова загубився. У причасті відсутній зворотний суфікс -ся:загубленої.

4. Допущено помилку у відповідності. Визначення, виражене причетним оборотом, узгоджується із словом промінь.

5. Неправильно вжиті як однорідні члени підрядна означальна пропозиція та причетний оборот. Правильно: …давно зруйнована та служила…

Виправляємо пропозиції (усно та письмово).

IV. Актуалізація вивченого про однорідних членів.

Вчитель. Дайте поняття однорідних членів.

Можливі відповіді учнів:

Однорідні члени речення – це такі члени речення, які відповідають на одне й те саме питання, відносяться до одного і того ж члена речення або пояснюються одним членом речення. Однорідні члени речення зазвичай виражаються словами однієї частини мови, але можуть бути виражені і словами різних частин мови, наприклад: Я люблю йти в лісі тихо, із зупинками. (М.Пришвін)

Вчитель.Розглянемо приклади помилок при однорідних членах.

прищеплювалоу юнаку любовдо подорожей, мріїпро підкорення космосу

2. Особливу допомогата особисте участьу проведенні Спартакіади надалиначальник депо та голова профкому.

3. Поліція обрушилана мітингувальників кийки, гранатизі сльозогінним газом, вогнепальне зброя.

4. Викладачі навчатьхлопців розбиратисяі прищеплятьїм любов до живопису, музики, літератури.

Вчитель.Визначте тип помилок, відредагуйте текст та запишіть отриманий варіант.

Учні самостійно перевіряють роботу та пояснюють тип помилок.

Самоперевірка(На слайді)

1. Читання фантастичних романів виховувалоу юнаку любовдо подорожей, народжувало мріїпро підкорення космосу

2. Велику допомогау проведенні Спартакіади надали начальник депо та голова профкому, якісамі брали участьв змаганнях.

3. Поліція обрушилана голови мітингувальників кийки, застосувалавогнепальне зброя та гранатизі сльозогінним газом.

4. Викладачі навчатьхлопців розбиратися у живописі, музиці, літературіі прищеплятьїм любовдо цих видів мистецтва.

Можливі відповіді учнів:

1. Допущено помилки в управлінні. Однорідні члени речення вимагають різних відмінків від залежних іменників (див. предл. 4): розбиратися(у чому?), але прищеплювати(що?).

2. Однорідні члени можуть мати різну лексичну сполучуваність. (Див. предл. 1): прищеплювало кохання, народжувало мрії;(Див. предл. 3): застосувала зброю, гранати; обрушила кийки;(Див. предл. 2): надали допомогу, взяли участь.

Вчитель.Відредагуйте наступну пропозицію (див. слайд).

Зверніть увагу на однотипне оформлення однорідних присудків.

Помічник керівника групи зобов'язаний допомагати керівнику у навчанні та вихованні слухачів:

– точно знати кількість слухачів у групі;

– своєчасно повідомляти керівника групи про запити та побажання слухачів;

- Допомога керівнику групи в роботі зі слухачами, що слабо встигають.

(Правильно: організувати допомогу… у роботі…)

V. Самостійна робота у диференційованих групах.

Учням пропонується три види діяльності: самостійна роботаз використанням електронних тестів на тему з самоперевіркою (група А), робота по індивідуальному освітньому маршрутіз теми, що вивчається (група В) і робота з учителем (група С). Перед роботою з електронними тестами вчитель проводить інструктаж.

Група А (сильна) працює на комп'ютерах із тестами “Синтаксичні норми” та виконує будь-які завдання групи В.

Група В (середня) вибирає завдання з переліку та виконує у зошиті:

практикум, заняття 4, с. 17 № 11, 12, 13, 14, тести в останній темі. Роздруківка – завдання на вибір.

Група С (слабка) вирішує тести із практикуму.

Така самостійна робота дає можливість дев'ятикласникам перевірити свій. рівень знаньотримати (за потреби) консультацію вчителя, закріпити отримані знання, виконуючи тестові завданняпо темі.

Домашнє завданняпередбачає повторення та систематизацію навчального матеріалуз опорою на лекції та практикум, розроблені вчителем.

VI. Підсумок уроку.

Вчитель.Які проблеми виникли під час роботи на уроці?

Учні аналізують роботу на уроці і ставлять завдання домашнього повторення.

ЛІТЕРАТУРА

1. Голуб І.Б.Російська мова та культура мовлення. М., 2006.

2. Греков В.Ф. та ін.Посібник для занять з російської у старших класах середньої школи. М., 2006.

3. Іванова С.Ю.Екзаменаційні "пастки". Готуємось до ЄДІ з російської мови. Самара, 2005.

4. Іванова С.Ю.Готуємося до ЄДІ з російської: тренувальні матеріали. Самара, 2008.

5. Розенталь Д.Е., Голуб І.Б.Секрети стилістики. М., 1996.

6. Розенталь Д.Е.Практична стилістика російської. М., 1998.

7. Розенталь Д.Е.Російська мова. Для школярів старших класів та вступників до вузів. М., 1998.

ДОДАТОК

Практикум з російської мови та культури мови

I. Перепишіть, узгоджуючи з виділеними словами дані у дужках найпоширеніші визначення. Місце їх до або після вибраного слова виберіть самі.

1. Дорога в'ється між двома коліями(порослий зеленою придорожньою травою). 2. Блюда лілій і ниткидуже граціозні (що йде від них у глибину). 3. Сонце село, і на небі завмерли легені хмари(рожевий від заходу сонця). 4. Звідкись праворуч долинали звуки(Надзвичайно схожий на плач дитини). 5. За степуконі йшли повільно (густо зарослий травою). 6. Пастухпідходить до нашого багаття (що заночував у горах). 7. Ми пливли в суцільному тумані(закрив берег та море). 8. У снігових просторахважко визначити відстань (обманюючий недосвідчене око).

ІІ. Вкажіть, яких помилок допущено у побудові причетних оборотів. Виправте їх ці та спишіть пропозиції.

1. У порослих луках буйною рослинністю було безліч птахів. 2. Створений роман молодим автором викликав жваві суперечки. 3. Жителям постраждалого села від повені було надано своєчасну допомогу. 4. Загін уникнув небезпеки завдяки виявленій рішучості командиром. 5. Човен, що підганяється, хвилями і вітром швидко мчав по річці. 6. Здалеку було видно колоду по воді.

ІІІ. До цих дієпричетних оборотів замість точок приєднайте одну з двох вказаних пропозицій. Поясніть, чому ви вибрали лише один варіант, а інший не підходить.

1. Дійшовши до річки, … а) втома опанувала нас; б) ми влаштували привал. 2. Ретельно прицілившись, … а) мисливець вистрілив та вбив фазана; б) фазан був убитий мисливцем. 3. Пливучи в човні, …. а) безліч птахів виднілося на берегах річки; б) мандрівники бачили на берегах річки безліч птахів. 4. Збираючись у похід, … а) хлопці ретельно продумали всі деталі подорожі; б) на світанку було призначено збір. 5. Під'їжджаючи до станції, … а) пасажири занепокоїлися та почали збирати речі; б) у вагоні стало галасливо. 6. Набираючи швидкість, … а) поїзд швидко наближався до гірського перевалу; б) у вікно було видно мелькання телеграфних стовпів.

IV. Прочитайте. Вкажіть, які помилки допущені в побудові дієприкметників. Перепишіть речення, виправляючи їх. Спробуйте знайти різні способи виправлення.

1. Мене неодноразово охоплював сміх, дивлячись комедію “Ревізор”. 2. Прочитавши п'єсу, напрошується висновок про життя за стінами костилівської нічліжки. 3. Читаючи поему “ Мертві душі” і зіштовхуючись із образом Плюшкіна, у тебе з'являється огида. 4. Приїхавши з міста, перед Давидовим постає низка труднощів. 5. Безліч міст і сіл було знищено фашистами, позбавивши населення даху над головою. 6. Увійшовши до кочегарки, нас обдало жаром. 7. Почувши про розвідку, Петі стало весело. 8. Взявши владу до рук, урядом було видано декрети.

Тести

I. Вкажіть пропозицію з граматичною помилкою (неправильно побудована).

1. Хор виконував "Калинку".

2. Усі, хто працював на заводі, відпочивали у санаторії.

3. Ознайомтеся зі списком учнів, які склали іспит.

4. Один із студентів був удостоєний Ломоносівської премії.

ІІ.

1. Лексичні повтори – засіб виразності у вірші Лермонтова “Бородіні”.

2. Оповідання можуть створюватися у письмовій, а й у усній формі.

3. Протест Катерини, який обстоює свої людські права, мав суспільне звучання.

4. Інтернет зберігає та дозволяє користуватися величезними базами даних з різних питань науки.

ІІІ. Вкажіть пропозицію без граматичної помилки (правильно побудована).

1. Про поему А.Блока “Дванадцять” суперечки не вщухають досі.

2. Однією з видатних поетів був А.Фет, оспівав красу природи.

3. На зустріч із письменником прийшли ті, хто любить наукову фантастику.

IV. Вкажіть пропозицію без граматичної помилки (правильно побудована).

1. У вірші А.Блока “Осінній Волі” проглядаються традиції літератури XIXстоліття.

2. Одним із визнаних вождів натуральної школи став В.Бєлінський, які відіграли найважливішу роль у теорії реалізму.

3. Спогади знайомлять і дають повне уявлення про того чи іншого письменника.

4. Музика може висловити як ніжність і радість, а й тривогу, смуток.

V. Вкажіть пропозицію без граматичної помилки (правильно побудована).

1. У вірші “Листі до матері” С.Єсенін розкриває тему любові до найріднішої людини.

2. Н.Некрасов показує селян нездатними на протест.

3. Усі, хто був на спектаклі, залишилися задоволеними.

4. Засоби мови допомагають та виражають найскладніші почуття.

VI. Вкажіть пропозицію без граматичної помилки (правильно побудована).

1. У комедії А.Чехова "Вишневому саду" темою є доля Росії, її майбутнє.

2. На каторзі Ф.Достоєвський зіткнувся з особами кримінального світу? які становлять себе вище моральних законів суспільства.

3. Старшокласники цієї школи брали участь та виграли це змагання.

4. Ті, хто катався цього дня на лижах, обморозили не лише обличчя, а й руки.

VII. Вкажіть пропозицію без граматичної помилки (правильно побудована).

1. Героїня роману “Злочини та покарання” є ідеалом Ф.Достоєвського.

2. Художники милуються та одухотворюють природу.

3. Н.Гоголя турбує проникнення в суспільство чичикових, що несе войовничу підлість.

4. Тире ставиться як після однорідних членів, а й між підлягаючим і присудком.

VIII.

Почувши довгий гудок,

1) лише після цього можна набрати номер;

2) наберіть номер абонента;

3) набирається номер абонента;

4) отже, лінія вільна.

IX. Виберіть правильне продовження пропозиції.

Прогулюючись вечірнім містом,

1) ми отримали справжнє задоволення;

2) у нас почалася розмова;

3) підлітками часто порушуються правила поведінки;

4) проспект справив незабутнє враження.

X. Виберіть правильне продовження пропозиції.

Аналізуючи склад слова,

1) у мене виникло питання;

2) вкажіть його морфеми;

3) мені поставили "відмінно";

4) часто не вказується основа.

XI. Виберіть правильне продовження пропозиції.

Почавши займатися музикою,

1) у вас залишається мало часу для розваг;

2) значною мірою розвиваються творчі здібності;

3) у мене з'явилося багато цікавих знайомих;

4) я вже зробив вибір.

XII. Виберіть правильне продовження пропозиції.

Повертаючись із роботи,

1) мною опанувала тривога;

2) зіпсувалася погода;

3) це займе менше години;

4) я зайшов до приятеля.

Завдання з синтаксичної стилістики

I. Запишіть речення, ставлячи однорідні члени у тому відмінку, як і узагальнююче слово; розставте розділові знаки.

Спілкування з навколишнім світом (природа, мистецтво, живі люди) збагачує та покращує людину. Спілкування потрібне всім (і молоді, і літні, і діти). Без контактів без зустрічей і вражень неможливо як відчути радість а й існувати взагалі. (С.Барлін)

ІІ. Переробте речення, перетворюючи один з дієслів-присудків на дієприслівник-обставину.

1. Собака гарчав і кидався на звіра. 2. Він озирнувся і побачив, як майнув і зник у темряві човен. 3. Розвідник сховався і почав стежити за дорогою. 4. Якщо спотикаєшся, не завжди лай дорогу.

ІІІ. Переробте речення, перетворюючи один з дієслів-присудків на дієприслівник-обставину або на причастя-визначення.

1. Листя кружляє в повітрі і повільно падає на землю. 2. Осіннє сонце зігріває своїми променями землю і випаровує вологу. 3. Тварини готуються до зими і здаються стурбованими. 4. Білочка миготить серед дерев, шукає останні горіхи.

IV. Запишіть речення, поставивши причетні обороти поруч із визначальними словами. При необхідності поставте розділові знаки.

1. Яскравими зірочками суниці покрилися галявини у сухому бору (рясно квітучій). 2. Дочка лісника побачила невелике лопухе лосеня (що зібрало суницю). 3. Мисливцям, косарям та грибникам іноді трапляються роги (скинуті лосем). 4. Зашурхотіла, захиталася біловуса трава, почувся легкий тупіт, і на крихітну галявину викотив заєць (обрамлений облетілим осинником). 5. Дзвінять під ногами зблікли листя (висушені міцним ранком).

V.

1. Хлопці цікавляться та люблять історію свого рідного краю. 2. Треба, щоб усі дбали та берегли природу. 3. До зими готуються не лише звірі, а також птахи. 4. У лісі багато ягід малини. 5. Мій товариш завзятий, але працьовитий. 6. Він завжди пам'ятає обіцянку, але не відкладає її в довгу скриньку. 7. Підгоняний човен мчав річкою вітром. 8. Ми підійшли до будиночка, що стояв на невеликій галявині і який був освітлений яскравими променями сонця. 9. Люди користуються водою з колодязя, що з земних надр. 10. По краях дороги виднілися чахлі тополі з посірілим від пилу листям. 11. У великій залі з потемнілими від диму стінами стояли довгі низькі столи. 12. Часто можна бачити картини, що зображають тварин, птахів та людей. 13. Небо, що затягнуло хмарами, повисло над просікою. 14. Причастя – це слова, що позначають ознаки предметів по дії та відповідають на запитання який? що робить? 15. Море, що плескало тихо біля берега, виблискувало фосфоричним блиском.

VI. Попишіть текст, виправте пропозиції, якщо це потрібно.

1. Російські (не)забудки біля струмка вже зацвіли. 2. З'явилося сонце з-за хмар(?) яскраво освітили ліс і галявину. 3. З'явилися бруньки на деревах говорили про весну. 4. На пристані юрмилися очікуючі пасажири посадку на катер. 5. Мовчки стоять одягнені берези і клени листям. 6. Широко розливаються річки, що наповнюються, талою водою. 7. Відкривши вікно, я любив вигляд міста. 8. Відчиняючи двері, вона голосно рипнула. 9. Мама справи, відкинувшись на спинку стільця. 10. Закінчуючи креслення, у мене зламався олівець (?). 11. Повертаючись додому, йшов дощ. 12. Прочитавши розповідь, він здався мені надто грус(?)ним. 13. Розклавши іграшки на д_ван_, діти почали якусь цікаву гру. 14. Повертаючись зі школи, мене застала гроза. 15. Під(?)е_жая до села, біля машини спустилося колесо. 16. Прочитавши А.Гайдара, мені найбільше сподобалася повість “Школа”. 17. Читаючи ці рядки, створюється враження, що автор пише про нас. 18. Він (не) помічав ні лісів, ні озер, зарослі лататтям. 19. На деревах розпустилися перші листочки, що ростуть біля будинку. 20. П_стух побачив наше багаття, що заночував у горах.

Л.А. БАБЕНКОВА,
лауреат премії
Президента РФ 2006 р.,
гімназія №1,
м. Бугуруслан,
Оренбурзька обл.

12. Знайдіть пропозиції, в яких порушено синтаксичну норму у вживанні причетних оборотів. Виправте їх.

I.1. У порослих луках буйною рослинністю було безліч птахів. 2. Створений роман молодим автором викликав жваві суперечки. 3. Жителям постраждалого села від повені було надано своєчасну допомогу. 4. Загін уникнув небезпеки завдяки виявленій рішучості командиром. 5. Човен, що підганяється, хвилями і вітром швидко мчав по річці. 6. Здалеку було видно колоду по воді.

ІІ. 1. Машини, що наближаються, зупинилися біля під'їзду високої будівлі. 2. Глядачі, що прийшли на спектакль, походжали по фойє і розглядали портрети акторів театру. 3. З нами розмовляв викладач, який займається тими ж науковими проблемами, що ми. 4. Шпаки з південних країн, що прилетіли, почали вити гнізда, готуючись до появи пташенят. 5. Написані поезії рівним красивим почерком лежали на столі. 6. На столі стояли призначені для гостей столові прилади.

ІІІ.1. Поміщена у вольєр вівчарка бігала та гавкала. 2. Написаний роман цим молодим письменником розповідає про далеке минуле нашої країни. 3. Захоплені хлопчики грою у футбол не помітили автомобіля, що мчав на великій швидкості. 4. Дме сильний, що все змітає вітер на своєму шляху. 5. Пасажирам, які увійшли до салону автобуса, відразу ж слід сплатити за проїзд. 6. Уся діяльність вченого, спрямовану знищення людських страждань, викликає повагу.

Норми вживання дієприслівникового обороту

13. Виправте пропозиції, якщо це потрібно. Поясніть причини порушення синтаксичної норми у реченнях.

1. Відкривши вікно, я замилувався видом міста. 2. Відчиняючи двері, вона голосно рипнула. 3. Мама сиділа, відкинувшись на спинку стільця. 4. Закінчуючи креслення, у мене зламався олівець. 5. Повертаючись додому, йшов дощ. 6. Прочитавши розповідь, він здався мені надто сумним. 7. Розклавши іграшки на дивані, діти розпочали якусь цікаву гру. 8. Повертаючись зі школи, мене застала гроза. 9. Під'їжджаючи до села, біля машини спустилося колесо. 10. Познайомившись із творами А. Гайдара, мені найбільше сподобалася повість «Школа». 11. Читаючи ці рядки, складається враження, що автор пише про нас.

14. Усуньте помилку в наступних реченнях з дієприкметниками. Дайте свої варіанти редагування.

1. Повернувши праворуч, буде видно будівлю художньої галереї. 2. Дивлячись на ваші сяючі очі, радісно стає і мені. 3. Виїжджаючи з Мінська, мій настрій зіпсувався. 4. Гартуючи старі альбоми, згадуються давно забуті друзі. 5. Аналізуючи ці статті, враховувалася думка авторитетних політиків. 6. Прокинувшись рано-вранці, Ользі здалося, що день буде ясним. 7. Повернувшись додому з роботи, маму чекала вечеря, приготована дочкою. 8. Сергію подобалося дивитись у бездонне зоряне небо, завмираючи від любові до всього на світі.