Pamokos pataisos klasėms. Šiuolaikinė pamoka VIII tipo pataisos mokykloje Metodinis pamokų rengimas 8 tipo pataisos mokykloje

METODINIAI REIKALAVIMAI PAMOKAI SPECIALIOJE (PAAISOS) MOKYKLĖJE VIII TIPAS

Psichikos sutrikimų turinčio mokinio psichofizinės raidos ypatumai reikalauja, kad mokytojai padidintų ugdymo proceso efektyvumą specialiose (pataisos) įstaigose.VIIImalonus. Ugdymo efektyvumas, kokybė labai priklauso nuo mokytojo patirties, tinkamo planavimo ir kitų faktorių. Švietimo įstaigaVIIItipas turėtų padėti sutrikusio intelekto mokiniui, išmokti tokio spektro edukacinių ir profesinių žinių, įgūdžių, įgūdžių, kuriuos jis gali pritaikyti socialinės aplinkos sąlygoms, t.y. socialiai prisitaikyti.

Psichologiniai ir pedagoginiai reikalavimai pamokai.

    Atskirų psichologinio ir pedagoginio poveikio priemonių, metodinių technikų, užtikrinančių mokinių tobulėjimą, suteikimas.

    Pedagoginis taktas.

    Psichologinis klimatas (geros gamtos atmosferos palaikymas, dalykinis kontaktas).

    Organizacija pažintinė veikla.

    Planuojant atsižvelgti į amžių ir individualias savybes.

    Silpnų ir stiprių mokinių apskaita per pamokas.

    Diferencijuotas požiūris.

    Pamoka turi būti emocinga, kelti susidomėjimą mokymusi ir kelti žinių poreikį.

    Taikyti maksimalų atlygį, minimalią bausmę, palaipsniui didinti darbo krūvį, sukurti sėkmės situaciją.

    Medicininė medicininė pagalba.

Higienos reikalavimai:

    1. Temperatūros režimas (ne karštas, ne šaltas) - vėdinimas, klijavimas, šildymas.

    2. Fizinės ir cheminės oro savybės (vėdinimas).

    3.Apšvietimas.

    4 Nuovargio ir pervargimo prevencija (fizinės minutės).

    Alternatyvi veikla.

    Taisyklingos mokinio laikysenos (laikysenos) laikymasis

PAGRINDINIAI UGDYMO PROCESO MOKYKLOJE ORGANIZAVIMO REIKALAVIMAI

    1. Mokymosi kompleksiniame procese įgyvendinamos ugdomosios, korekcinės – ugdomosios, ugdomosios mokymo funkcijos;

    Visas ugdymo procesas turi korekcinį dėmesį;

    Visa sistema korekcinis darbas atliekama remiantis klinikiniu ir psichologiniu bei pedagoginiu vaiko tyrimu, individualiu ir diferencijuotu požiūriu.

    Pamokoje turi būti laikomasi pagrindinių mokymo principų;

    Pamokos turinys turi atitikti mokymo programą;

    Pateikiama medžiaga turi būti mokslinė, patikima, susieta su gyvenimu ir paremta praeities vaikų patirtimi;

    Pamokoje turėtų būti vykdoma tarpdalykinė ir vidinė komunikacija;

    Pamokoje turi būti:

Techninės mokymo priemonės, didaktinė medžiaga

(lentelės, žemėlapiai, iliustracijos, testai, diagramos, samprotavimo algoritmas, perfokortos, perforuoti vokai ir kt.);

Visa medžiaga turi būti susieta su pamokos logika.

    Klasėje turėtų būti vykdomi naujoviški procesai,naudojamos informacinės ir komunikacijos technologijos;

    Klasėje turi būti griežtai laikomasi saugumo režimo:

fizinės minutės ( Pradinė mokykla- 2-3, senjorams -1 fizinė minutė);

baldų atitiktis vaikų amžiui;

atitikties didaktinė medžiaga pagal dydį ir spalvą;

mokymosi krūvio atitikimas vaiko amžiui;

sanitarinių ir higienos reikalavimų laikymasis.

    Pamoka turėtų padėti išspręsti pagrindines mokyklos užduotis:

teikti visapusę pedagoginę pagalbą protiškai atsilikusiam vaikui;

skatinti socialinė adaptacija nenormaliai besivystantis vaikas.

Pamokos struktūra pataisos mokykla sutrikusio intelekto vaikams nustatomadidaktinis, pataisos – lavinimo ir ugdymo tikslai , jos vieta pamokų ta tema sistemoje.

Korekcija – lavinimo pamoka – pamoka, kurios metu vyksta praktika mokomoji informacija iš visų analizatorių maksimalaus darbo pozicijos ir yra skirtas lavinti artikuliacinius motorinius įgūdžius; vizualinis suvokimas ir pripažinimas; vizualinė atmintis ir dėmesys; klausos dėmesys ir atmintis; pagrindinės psichinės operacijos; vizualiai - perkeltine prasme, žodžiu - loginis mąstymas ir tt kiekvienas individualus studentas.

Pamokos tikslas: (triasmenis tikslas)

Pataisomoji ir auklėjamoji (didaktinė) – ko mokyti šioje pamokoje (programos reikalavimai ZUN).

Korekcinis – vystantis – kokios psichinės funkcijos bus labiausiai įtrauktos per šią pamoką (pojūčiai, dėmesys, atmintis, motoriniai įgūdžiai).

Pataisomoji – auklėjamoji - kaip per pamoką bus ugdoma mokymosi motyvacija, ugdys žinių poreikis, užsispyrimas, kantrybė, kolektyvizmo jausmas.

Pagal pamokos struktūrą Įprasta suprasti dalių (elementų, pamokos etapų) santykį ir seką.

Švietimo įstaigojeVIIILabiausiai paplitęs tipas yra kombinuota pamoka, kurios bendrieji elementai yra šie:

pamokos pradžios organizavimas;

patikrinti anksčiau studijuotų ir namų darbų įsisavinimą;

pamokos tikslų ir uždavinių komunikacija;

naujos medžiagos, racionaliai derinamos su veiksmais ir matomumu, tyrimas;

pirminis žinių įsisavinimo patikrinimas;

žinių įtvirtinimas

žinių apibendrinimas ir sisteminimas;

pamokos apibendrinimas;

namų darbų atsiskaitymas ir vaikų paruošimas savarankiškas darbas virš jo;

Kiekviena pamoka turi būti susieta su ankstesne, taip pat su visais ankstesniais mokinių darbais. Kiekviena pamoka paruošia mokinius kitai medžiagai.

Apytikslės užduočių formuluotės:

Edukacinės užduotys:

formuoti (formuoti) mokinių idėjas apie ...;

atskleisti (atskleisti);

paaiškinti…;

išplėsti…;

apibendrinti…;

sisteminti…;

atskirti…;

išmokti pritaikyti praktiškai...;

išmokti naudotis...;

traukinys…;

patikrinti….

Korekcinės ir lavinimo užduotys

teisingas dėmesys (valingas, nevalingas, stabilus, perjungiantis dėmesį, didinant dėmesio kiekį) atliekant ...;

nuoseklios žodinės kalbos taisymas ir tobulinimas įgyvendinant ...;

korekcija ir plėtra rašymas per vykdymą…;

atminties korekcija ir vystymas (trumpalaikis, ilgalaikis) ...;

regėjimo suvokimo korekcija ir ugdymas…;

klausos suvokimo ugdymas...;

lytėjimo suvokimo korekcija ir ugdymas…;

korekcija ir plėtra smulkiosios motorikos įgūdžius rankos (rankinių įgūdžių formavimas, ritmo ugdymas, judesių sklandumas, judesių proporcingumas) ...;

protinės veiklos korekcija ir ugdymas (analizės ir sintezės operacijos, identifikavimas Pagrindinė mintis, loginių ir priežasties-pasekmės ryšių nustatymas, mąstymo planavimo funkcija) ...

korekcija ir plėtra asmeninės savybės mokiniai, emocinė-valinga sfera (susivaldymo įgūdžiai, atkaklumas ir ištvermė, gebėjimas reikšti savo jausmus).

Edukacinės užduotys:

ugdyti susidomėjimą mokymusi, dalyku;

ugdyti gebėjimą dirbti poromis, komandoje;

ugdyti nepriklausomybę;

auklėti moralines savybes(meilė, pagarba ..., sunkus darbas, gebėjimas užjausti ir pan.).

PAGRINDINĖS ŠIUOLAIKINĖS PAMOKOS ANALIZĖS RŪŠYS

    Trumpai.

    Struktūrinis.

    Aspektas.

    Pilnas.

    Sudėtingas.

Trumpa analizė - atliekamas iškart po pamokos ir nėra galutinis. Tai sukelia kitą analizę. Stebėdamas pamoką analizatorius įvertina užsibrėžto tikslo ar pamokos įvykdymą ir užduoties rezultatai sutampa su numatytu.

Struktūrinė analizė - yra visų analizių pagrindas ir atliekama po trumpo. Ji nustato pamokos struktūrinių elementų loginę seką ir tarpusavio ryšį bei išryškina dominuojančius pamokos etapus.

Aspektų analizė - atliekama remiantis struktūrine. Pagrindinis dėmesys skiriamas vieno iš pamokos aspektų analizei:

a) pamokos tikslai;

b) pamokos struktūra ir organizavimas;

c) pamokos turinį;

d) mokytojo veikla klasėje;

e) mokinių veikla pamokoje;

e) namų darbai;

g) sanitarines ir higienines pamokos sąlygas;

h) psichologinis pamokos aspektas.

Pilna analizė yra aspektų analizės sistema. Išsamią analizę vienu metu gali atlikti keli analizatoriai arba tai yra apibendrintų išvadų apie visus pamokos aspektus suma. Ji atliekama mokytojo atestacijos metu, apibendrinant pedagoginę patirtį, konfliktinė situacija su mokytoju.

Matematikos pamokos, skirtos mokiniams, turintiems sunkų protinį atsilikimą, santrauka m VIII programa malonus. Parengiamoji klasė.

Tema: "Orientacija erdvėje: dešinė - kairė."

Tikslas : suformuoti erdvinius vaizdus: kairėje - Dešinėje.

Užduotys:

Tikslas : formuoja erdvinius vaizdus: kairė - dešinė.

1. Toliau ugdykite mokinių gebėjimą naršyti į dešinę ir į kairę

savo kūno dalis, išmokite nustatyti objektų padėtį

kryptys į dešinę, į kairę ;

2. Koreguoti ir lavinti dėmesį, mąstymą, kalbą, smulkiąją motoriką;

3. Ugdyti domėjimąsi matematika, tikslumą, gebėjimą klausytis kitų netrukdant.

pertraukiantis.

Medžiaga: Paveikslėliai, vaizduojantys Dunno ir Pinokį; V. Berestovo eilėraščio „Mokinukas stovėjo kelio šakoje“ tekstas; spalvoti piestukai.

Užsiėmimų metu:

Org. Momentas

Pagrindinė dalis

Žodinis skaičiavimas. Suskaičiuokite iki 10 ir atgal.

-Skaičiuokime kartu. Parodyk rankas.

tavo rankos.

(rodoma, pradedant nuo kairiojo mažojo piršto

rankos: viena,...)

-O dabar ištiesinsime pirštus ir skambinsime numeriais atvirkštine tvarka.

skambinti numeriais atgal

(rodoma, pradedant nuo mažojo dešiniojo piršto

rankos: dešimt, ...)

savo ruožtu eilėmis. Pasha pradeda:

3. Nauja tema.

Vaikinai, Dunno ir Pinokis atėjo pas mus, neatsitiktinai jie yra su mumis. pasakų herojai ateik pas mus pagalbos. Pinokis ir Dunno nusprendė aplankyti savo draugus iš kitų pasakų ir pasiklydo, nes visiškai nežino, kur yra teisingas, o kur Kairioji pusė.

Ar galime jiems padėti?

Ar žinote, kaip nustatyti, kuri dešinė pusė, o kuri kairė?

Vaikinai, aš jums išduosiu paslaptį. Ten, kur plaka širdis, yra kairėje pusėje. Tada kita pusė yra teisi.

Pakelkite dešinę ranką. Pavadinkite objektus, kurie jus supa dešinėje.

Pakelti kairiarankis ir pavadinkite objektus, kurie jus supa kairėje.

Dabar, vaikinai, pažaiskime šiek tiek.

Fizminutka.

Dėmesio žaidimas:

- liesti dešinė ranka prie nosies, kaire ranka prie kairės ausies, trypti dešine koja, mirktelėti man dešine akimi, pakelti kairę ranką ir pan.(tempą galima paspartinti).

Pieštuko žaidimas

- Padėkite raudoną pieštuką priešais save, mėlyną – į dešinę nuo jo; raudonos kairėje - žalia; mėlynos spalvos dešinėje yra geltona ir tt

Vaikinai, ne tik mūsų herojai Dunno ir Pinokis nežino, kur yra dešinė, o kur kairė. Daugelyje pasakų herojai stovi kelio išsišakojime, sankryžoje ir skaito užrašą, kur yra žodžiai: „Eisi į dešinę“, „Eisi į kairę“. Pasiklausykite V. Berestovo eilėraščio: Kelio išsišakojime stovėjo mokinys. Kur dešinė, kur kairė – negalėjo suprasti. Bet staiga mokinys pasikasė galvą, Ta pačia ranka, kuria rašė, Ir metė kamuoliuką ir vartė lapus, Laikė šaukštą ir šlavo grindis; "Pergalė!" - pasigirdo džiūgaujantis klyksmas: Kur dešinė, kur kairė, - atpažino mokinys.

Tema: Stačiakampis

Tikslas: Apibendrinti žinias apie stačiakampį, susieti su gyvenimu ir praktine veikla.

Užduotys:

1) Norėdami pataisyti idėjas, mokiniai apie stačiakampį. Ugdykite praktinius stačiakampio konstravimo įgūdžius. Sužinokite, kaip pasidaryti kišenę ir origami atviruką.

2) Ugdykite taupumo, pareigingumo jausmą. Formuoti laikinas studentų atstovybes. Ugdykite meilę darbui, domėjimąsi šia tema.

3) Lavinti dėmesį, vaizdinį ir vizualinė atmintis. Ugdykite dėmesį darbe.

Įranga: vokai su geometrinėmis figūromis, liniuotės, pieštukai, piešiniai, vaizduojantys laivą ir princesę, plakatas su figūromis, stalas Keturkampiai, popierius rankdarbiams, piešiniai geometrinei užduočiai.

Per užsiėmimus

  1. Laiko organizavimas
  1. Pasiruoškite geram darbui.
  1. Žaidimas „Tas, kuris sako, atsisės“

Kokia šiandien dieną?

Kokia savaitės diena šiandien?

Kokia data buvo vakar?

Koks skaičius bus rytoj?

Kokie dabar metai?

Kiek mėnesių per metus?

Kiek dienų per savaitę?

Koks dabar sezonas?

  1. Pamokos tema.

Žmonės geometriją studijavo ilgą laiką. Garsus mokslininkas Platonas virš savo namo, kuriame mokėsi kartu su mokiniais, durų liepė padaryti užrašą: „Teneleidžia į pro duris niekas, kas nesimoko geometrijos“.

Geometrija nuo seno buvo laikoma ypač svarbiu mokslu, nes ji glaudžiai susijusi su gyvenimu. Žemės laukai, lenta, stalas, sąsiuvinis, langų rėmai, durys yra stačiakampio formos. Kad galėtum pagaminti šiuos daiktus ar apsėti lauką, reikia mokėti apskaičiuoti reikiamus matmenis, žinoti stačiakampio savybes. Kaip manote, ką mes šiandien mokysimės? (Vaikai atsako). Taip. Mūsų pamokos tema yra „Stačiakampis“.

II. Žodinis skaičiavimas.

1. Vaikinai, šiandien esame pakviesti aplankyti senąją pilį, Geometrijos šalyje, King Pointą ir jo dukrą Princesę Straight. Tačiau norint patekti į senąją pilį, reikia išspręsti karaliaus kryžiažodį. (Karalius ir princesė spalvingai pavaizduoti lentoje)

  1. Ką galima dėti ant popieriaus pieštuku, rašikliu, flomasteriu?
  2. Linija, kuri neturi nei pradžios, nei pabaigos.
  3. Kas atsitiks, jei du taškai yra išdėstyti tiesioje linijoje tam tikru atstumu vienas nuo kito?
  4. Ką galima pastatyti su kompasu?
  5. Apskritimo dalis.
  6. Figūra, kurios kampai yra statūs, o kraštinės lygios.
  7. Jei linija nėra tiesi ir nutrūkusi, tada ji yra ....
  8. Kokia tai linija, kuri prasideda nuo vieno taško ir tęsiasi iki begalybės.

Taigi, vaikinai, jūs suprantate – esame kviečiami į karnavalą.

Karnavale yra labai svarbios figūros: stačiakampiai, kvadratai, trikampiai, apskritimai. Ir mes jų klausysimės: Vaikai koncertuoja su paruoštais eilėraščiais. Ant karūnos galvų su geometrinių figūrų atvaizdu.

  1. Tu ant manęs, tu ant jo

Pažvelk į mus visus

Viską turime, viską turime

Turime tik tris

Trys šonai ir trys kampai

Ir tiek daug viršūnių

Ir tris kartus sunkius dalykus darysime tris kartus

Visi mūsų mieste yra draugai

Draugiškiau nerasi

Mes esame trikampių šeima

Visi turėtų mus pažinti!

Žino labai lengvai

Aš bet koks studentas

Esu kvailas-tiesus-aštrumas

anglies trikampis

Jei visi kampai yra teisingi

Ir yra keturi kampai

Na, iš abiejų pusių

priešinga ir lygi

Šis keturkampis

Pavadinkime stačiakampį

Nenustebkite, jei pamatysite mane, tada didelį, tada mažą, aš galiu būti bet koks pagal šonų dydį. Tik mano figūros grožis nuo to nepasikeis.

Turiu keturis kampus

Ir keturios pusės

Visi mano kampai teisingi

Ir šonai vienodo ilgio:

Kokia aš figūra?

Atspėk, draugai! (kvadratas)

Aš esu artimiausias stačiakampio giminaitis. Pažiūrėk, kaip aš atrodau. Mano šonai tiesūs. Jei pasilenkiu išilgai vidurinės vertikalios linijos, mano priešingos pusės susijungs ir kampai tiksliai sutaps vienas su kitu. Jei pasilenkiu išilgai vidurinės horizontalios linijos, mano kampai ir priešingos pusės vėl susilygins. Jei noriu, lenksiu bet kurią tiesią liniją, kuri eina iš kampo į kampą, ir kaimyninės pusės susilies. Pasaulyje nėra gražesnės figūros už mane! Vaikinai rašo į sąsiuvinius narve, o narvas yra kvadratas, tai yra aš. Lauke vaikai žaidžia kvadratais.

Aš esu ratas. Mane galima palyginti su moneta, blynu, lėkšte.

Turiu vieną merginą. Visi žino jos išvaizdą.

Ji eina rato kraštu

Ir tai vadinama ratu.

Apimtį galima palyginti su (blynu), lanku, vairu, žiedu. Vaikinai žaidžia kamuolį, jis atrodo kaip aš. Ir svarbiausia - vaikinai mėgsta vitaminus, jie yra kaip aš, jie - apvalus.

3. Garsinis diktantas.

Atpažįstate pažįstamas figūras. Karnavalas tęsiasi.

Išdėstykite figūras mūsų karnavalo šventinėje šokių salėje. Už tai...

Įdėkite į kambario centrą

Virš apskritimo

Į kairę nuo apskritimo

Į dešinę nuo apskritimo

Į viršutinį kairįjį kampą

Viršuje dešinėje

Apačioje kairėje

Apačioje dešinėje

Pažiūrėkime, kurios figūros šokyje dalyvaus daugiau.

D.: stačiakampiai

DW: Kokios formos yra salė?

D.: Stačiakampis

  1. Naujos medžiagos paaiškinimas

Matau, kad neatsitiktinai atsidūrei senojoje pilyje. Esate susipažinęs su geometrinėmis figūromis. Tačiau norint su jais draugauti, reikia apie juos žinoti daug daugiau. Žinokite jų savybes, mokėkite juos rasti tarp kitų formų.

Žiūrėkite čia: karnavale yra figūros

Bazė

Kaip bendras žodis kaip tos figūros vadinasi? (keturkampiai)

Kodėl jie taip vadinami? (jie turi 4 kampus)

Kaip matote, keturkampiai būna įvairių formų. Kurią figūrą iš jų išskirtumėte? (Stačiakampis).

Stačiakampis yra keturkampis su visais stačiais kampais.

Jei visos stačiakampio kraštinės yra lygios, tada jis vadinamas kvadratu. Taigi kiekvienas kvadratas yra stačiakampis, bet ne kiekvienas stačiakampis yra kvadratas. ABCD taškai vadinami viršūnėmis. Juos jungiantys segmentai yra šoniniai. Norėdami pavadinti stačiakampį, pavadinkite jo viršūnes iš eilės. Stačiakampyje ABCD – AD ir BC – pagrindai, AB, SD – šonai. Stačiakampis ant lentos raidės žymėjimas viršūnės.

Paimkite stačiakampį ant savo stalo. Rodyti viršutinį pagrindą, apatinį pagrindą, šonus. Vaikai pasirenka stačiakampį iš įvairių kitų geometrinių formų.

Apie šonų ilgius. Išmatuokite stačiakampio kraštines liniuote. Padarykite išvadą apie priešingų pusių lygybę.

IV. žodyno darbas

Prisiminti karnavalą ir jo nuostabias figūras sąsiuviniai, bet mums tai žinynai: darysime užrašus.

Viršutinė bazė

B.s. b.s

Apatinis pagrindas

V. Kūno kultūra

  1. Karalius kviečia pailsėti savo karališkame sode, kur čiulba paukščiai, o tvenkinyje plaukioja žuvys. (Klausytis gamtos garsų)
  2. Giliai įkvėpkite, iškvėpkite, ištieskite pečius, ištieskite nugarą.

VI. Darbas su vadovėliu

Atidarykite 183 puslapį, pav. 125.

Išmatuokite pagrindą ir šoną.

Pagrindas - 5 cm Pagrindas - 4 cm.

B. pusė - 2 cm 5 mm. B. pusė - 1 cm 5 mm.

VII. Darbas sąsiuviniuose

Nubrėžkite stačiakampį, kurio pagrindas yra 8 cm, o kraštinė - 1 cm.

Kaip atrodo stačiakampis? (ant juostelės.)

Stačiakampis taip pat gali atrodyti taip.

VIII. Žaidimas „Minutės kaina“

Senojo karaliaus pilyje vertinamas laikas ir kiekviena minutė. Karalius ir princesė kviečia žaisti:

Minutė prabėga taip greitai, kad net nepastebi. Atrodytų, kad per šį laikotarpį tai įmanoma padaryti? Bet pasirodo, kad ne taip jau mažai galima nuveikti per minutę, jei tik pabandysi. Siūlau sąsiuvinyje per 1 minutę nupiešti kuo daugiau stačiakampių. Be liniuotės, dviejų langelių dydžio stačiakampiai.

Kas turi daugiau, laimi. Bet tai tik žaidimas. Praeis metai, o tu ne žaidime, bet darbe stengsitės išleisti kuo daugiau gaminių (siūti, gaminti). Taigi, išmok vertinti minutę ir laiką apskritai, tai labai svarbu. Žmonės sako: „centas sutaupo rublį“, bet valandos, dienos, savaitės, metai susideda iš minučių. O metai – tai visas mūsų gyvenimas.

Viena gera minutė per vieną dieną

Per savaitę padarė vieną gerą dalyką

Dešimt gerų minučių per mėnesį

Mes padarėme dešimt gerų dalykų. Per vienerius metus

Kiek daug gerų dalykųJei užsiimate verslu!

Gali padaryti

Per vieną valandą

IX. Praktinė užduotis.

Atviruko ir origami voko gaminimas iš stačiakampio ir kvadrato

Štai, imkimės reikalo. Ką galima padaryti iš stačiakampio ir kvadrato? Taip labai daug. Tai, ką pagaminsime, bus laikoma karaliaus ir princesės dovana

Karalius ir princesė siūlo pasigaminti amatų iš jo figūrėlių. Popierinių amatų kūrimas.

Štai keletas paprastų dalykų, kuriuos galite padaryti iš popieriaus lapo.

Kėdė, ant kurios sėdi

Lova, kurioje miegate

Užrašų knygelė, batai, pora slidžių,

Lėkštė, šakutė, peilis.

Ir šis nagas

Ir šis namas

Ir ši duonos riekelė.

Visa tai daroma sunkiu darbu.

Tai nenukrito iš dangaus.

Už visa tai, kas padaryta dėl mūsų

Esame dėkingi žmonėms.

Ateis laikas, ateis laikas

Ir mes dirbsime!

X. Geometrinių raštų išardymas. Dažymas.

Šiame piešinyje karalius paslėpė figūrą ar dar ką nors, mes nežinome. Norėdami išeiti iš karnavalo, turime išnarplioti šį geometrinį raštą.

Nuspalvinti žaliai

Nuspalvinti raudonai

Vaikai spalvina. Jei užduotis atlikta teisingai, centre gaunamas stačiakampis, nupieštas iš mažų trikampių.

Karalius paslėpė stačiakampį.

teisingai nuspalvinai geometrines figūras ir gavau užuominą. Ir tai yra raktas į mūsų sugrįžimą. Mes grįžtame iš pasakų šalis Geometrija, atsisveikinimas su karaliumi ir jo dukra Princese Direct. Bet mes visada prisiminsime, ką ten pamatėme ir sužinojome.

X. Klausimai šia tema.

Kokia forma vadinama stačiakampiu?

Kaip vadinasi stačiakampis, kurio pagrindai ir kraštinės yra lygūs?

XI. Pamokos santrauka. Pamokų pažymiai.


Pamokų užrašai naudojant kompiuterines technologijas VIII tipo specialiosios (pataisos) mokyklos 5–9 klasėms su daugialypės terpės programa

© UAB „VLADOS Humanitarinis leidybos centras“, 2014 m

* * *

Informacinės ir kompiuterinės technologijos SBO pamokose specialiojoje (pataisos) mokykloje

Socialinė orientacija (SBO) reiškia specialiosios (pataisos) mokyklos, skirtos vaikams su negalia, dalykus. Šiam dalykui skiriamas ypatingas vaidmuo ugdant suvokimą ir formuojant vaikus, kurie vėluoja kurti idėjas apie juos supantį pasaulį. Yra žinoma, kad jiems būdingas uždelstas, ribotas jautrumas, turintis didžiulę įtaką visai tolesniam jų eigai. psichinis vystymasis. Būtent blogais pojūčiais ir suvokimu L. S. Vygotskis įvardijo tuos pirminius simptomus, kurie trukdo vystytis aukštesniems psichiniams procesams, ypač mąstymui, vaikams su negalia.

Kasdienė suaugusiojo patirtis sukuria iliuziją, kad ką tik gimęs vaikas gali matyti ir girdėti. Tačiau tai klaidina. Vaikas nemoka matyti ir girdėti, kol neišmoksta atskirti formų, spalvų, dydžių, kontūrų, dėmių ir tonų derinių, kol neišmoksta atskirti garsų. Gimęs vaikas mokosi žiūrėti ir matyti, klausytis ir girdėti, t.y. mokosi atskirti aplinkinius objektus, sintezuoti kalbos, muzikos garsus ir pan. Pavyzdžiui, tam, kad kūdikis išmoktų atpažinti mamos veidą, o tada jo artimųjų veidai, jo smegenų žievės pakaušio dalyse turėtų išsivystyti diferencijuoti sąlyginiai ryšiai, o vėliau – dinamiški stereotipai, tai yra tokių ryšių sistemos. Vadinasi, regėjimo aštrumas ir akis vaikui formuojasi palaipsniui, tik dėl pasikartojančių pasikartojimų. I. M. Sechenovas sakė, kad kiekviename suvokime yra pripažinimas. „Tai reiškia, kad suvokti veidą kaip veidą, obuolį kaip obuolį, dainą kaip dainą suponuoja ankstesnė patirtis. Tai, ką žmogus gali matyti ir girdėti, yra tam tikros gyvenimo patirties rezultatas.

Normaliai besivystančiam vaikui sąlyginių refleksų fondo kaupimosi procesas yra greitas, o vaikams, turintiems įtakos. nervų sistemašie procesai vyksta lėtai ir su daugybe savybių bei trūkumų. Pojūčiai ir suvokimai yra pirmoji supančio pasaulio pažinimo pakopa, kuri nepraranda savo reikšmės per visą žmogaus gyvenimą. Vadinasi, jei sutrinka vaiko suvokimo procesai, tai visos idėjos apie jį supantį pasaulį formuojasi labai sunkiai.

Vaikų, kurių protiniai gebėjimai yra riboti, suvokimo tempo lėtumas derinamas su reikšmingu suvokiamos medžiagos apimties susiaurėjimu. Pavyzdžiui, tame pačiame kraštovaizdyje, matomame pro langą, protiškai atsilikę vaikai „mato“ mažiau objektų nei jų įprastai besivystantys bendraamžiai. Tai suteikia pagrindo manyti, kad daug dalykų apimanti tikrovės sritis vaikams, turintiems ribotus protinius gebėjimus, yra mažai aktuali. Vaizdo silpnumas atsiranda dėl judėjimo ypatumų. Ką normalūs vaikai mato iš karto, psichikos negalią turintys vaikai mato nuolat. Psichiškai atsilikęs vaikas, pavyzdžiui, dairydamasis gatvėje ar kokioje nors kaimynystėje, mažiau mato ir pastebi mažiau nei įprastai besivystantis bendraamžis. Normaliai besivystantis vaikas naujoje vietovėje ar neįprastoje aplinkoje, apžvelgdamas viską, kas vyksta, iš karto išryškina pagrindinį dalyką ir susiorientuoja situacijoje, o vaikas ilgai negali suvokti to, kas vyksta prasmės. Suvokimo siaurumas trukdo jam orientuotis nepažįstamoje vietovėje ar naujoje situacijoje, todėl vaikai dažnai būna dezorientuoti. Taigi vizualinių ir garsinių reprezentacijų skurdas, itin ribota bendravimo patirtis ir savarankiška veikla, o svarbiausia – prastas kalbos vystymasis trukdo susiformuoti reikiamai bazei, kurios pagrindu vystosi mąstymas.

Remiantis tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, kad norint susidaryti aiškesnį supratimą apie supantį pasaulį, vaikui reikia kelių pratimų žiūrint, klausantis, tyrinėjant supančios tikrovės objektus. Todėl pagrindinė SBO dalyko užduotis – ribotų protinių gebėjimų vaikus supažindinti su išoriniu pasauliu, maksimaliai ištaisyti pažintinės veiklos trūkumus, lavinti mąstymą ir kalbą, formuoti bendravimo įgūdžius ir savarankišką veiklą.

Kompiuterinių technologijų naudojimas žymiai padidina korekcinio ir lavinamojo darbo efektyvumą, nes leidžia mokytojui išplėsti informacinį lauką, keisti srautą. mokomoji medžiaga paįvairinti darbo formas, individualizuoti pedagoginis procesas tt Kompiuterinių animuotų skaidrių naudojimas kaip vaizdinės priemonės turi didžiulį pranašumą, palyginti su standartinės lentelės demonstravimu. Pavyzdžiui, studijuojant temą „Vaistiniai augalai“ 7 klasėje, anksčiau buvo naudojama lentelė, kurioje buvo informacija apie viską iš karto: apie surinkimo taisykles ir terminus, laikymo sąlygas, dozavimo formas ir sausos žolės masę skirtinguose vienetuose. tūrio. Žinant specifines vaiko vizualinio suvokimo ypatybes, tampa aišku, kad jis pats negalės išskirti pagrindinio dalyko, pasirinktinai apsvarstyti bet kokį objektą, naudodamasis šia lentele.

Vadinasi, mąstymo procesas bus sunkus, mokinys neišmoks mokomosios medžiagos.

Skirtingai nuo tradicinių lentelių, kompiuterinės technologijos leidžia mokytojui pateikti informaciją tinkamu laiku, atsižvelgiant į specifines šios kategorijos vaikų vizualinio suvokimo ypatybes. Objektas gali būti rodomas vidutiniu ir stambiu planu, jo detalė gali būti pateikta atidesniam tyrimui. Lankstumas ir pristatymo kintamumas informacinė medžiaga prisideda prie suvokimo, dėmesio ugdymo, aiškių idėjų apie pasaulį, supantį vaikus, kurių intelektas neišsivysčiusi, formavimo.

Naudodamiesi kompiuterinėmis technologijomis, mokiniai gali savarankiškai parengti pranešimus tam tikra tema, savo pasakojimą palydėdami skaidrių demonstravimu. Toks palydėjimas suteikia vaikams daugiau pasitikėjimo, lavina atmintį, rišlią kalbą, ugdo savarankiškos veiklos įgūdžius, formuoja pastovų domėjimąsi dalyku. Pavyzdžiui, norint suaktyvinti protinę veiklą ir susidaryti aiškesnį supratimą apie vaistinius augalus ir jų panaudojimą, galima pasitelkti „objektų išmetimo“ metodinę techniką, žaismingu būdu duodant užduotis: „Padėk aukai“, „Pirmiausia susikurk namus“. -pagalbos rinkinys“, „Pasiimk vaistą nuo peršalimo“ , „Atpažink augalą pagal išvaizdą“ ir kt. Šias užduotis mokiniai gali atlikti patys asmeniniuose kompiuteriuose, pristatymų ekrane, interaktyvioje lentoje. Atliekant tokias užduotis lavinamas gebėjimas klasifikuoti, apibendrinti, daryti išvadas, o mokiniai gali klysti ir grįžti į pradinę padėtį, kol užduotis bus atlikta teisingai. Objektų klasifikavimas atskleidžia dėmesio darbingumą ir stabilumą, nes objektų išskyrimas kelia didelius reikalavimus apibendrinimų loginiam pagrįstumui ir teisingumui. Kaip rodo eksperimentinės veiklos patirtis, studentai labai noriai atlieka užduotis individualiuose kompiuteriuose, daro daug mažiau klaidų, atsakingai renkasi animacines skaidres savo žinutėms.

Kaip žinia, raidos sutrikimų turintys vaikai nesuvokia abstrakčių žodinių paaiškinimų ir jiems ypač reikalinga vizualinė pagalba įsisavinant mokomąją medžiagą. Pavyzdžiui, studijuojant temą „Tarpmiestas geležinkelių transportas» skaidrių pristatymas naudojamas korespondencinės kelionės po Tomsk-1 stoties geležinkelio stotį forma. Šioje pamokoje mokiniai žiūri į iliustracijas skaidrėse, kartoja transporto rūšis ir paskirsto bėgines transporto priemones pagal paskirtį. Animuotos skaidrės padeda vaikams formuoti aiškius vaizdinius vaizdus, ​​kurie prisideda prie suvoktos informacijos supratimo, įsiminimo. Veiksmingesnių rezultatų ugdant mąstymą ir idėjas apie psichikos negalią turinčius vaikus supantį pasaulį, mokiniai prieš virtualią ekskursiją aplankys tiriamą objektą. Tada objektai tampa atpažįstami, tai sukelia padidėjusį mokinių susidomėjimą, jie noriai užmezga dialogą, keičiasi nuomonėmis, o tai prisideda prie mąstymo ir nuoseklios kalbos ugdymo. Tokios ekskursijos gali būti vykdomos automobilių ir oro terminaluose, muziejuose, teatruose ir kitose socialiai reikšmingose ​​vietose. Kaip rodo rezultatai mokslinę veiklą, kompiuterinės technologijos prisideda prie informacinio lauko išplėtimo, vizualinio suvokimo ugdymo, kognityvinės sferos aktyvinimo, o tai turi didelę reikšmę specialiųjų (pataisos) įstaigų studentų idėjoms apie supantį pasaulį formuotis.


GOU LO "Primorskaya specialioji (pataisos) bendrojo lavinimo mokykla"
Pamokos santrauka apie rašymą
3 klasėje
Tema: "Žodžiai, žymintys objektus".
Parengė 3 klasės auklėtoja
Opolchentseva E. A.
Primorskas
2014-2015 m
Pamokos tema: Daiktus žymintys žodžiai.
Pamokos tipas: kombinuotas.
Pamokos tikslas: įtvirtinti gebėjimą koreliuoti klausimus „Kas?“, „Ką?“. su žodžiais, reiškiančiais dalyko pavadinimą.
Pamokos tikslai:
1. Suformuoti žinias apie daiktus žyminčius žodžius.
2. Įtvirtinti žinias apie gyvuosius ir negyvuosius daiktavardžius (terminai neįvedami).
3. Pratimas apie žodžių skirtumą į klausimus „kas?“, „kas?“.
4. Ugdykite regimąjį suvokimą.
5. Kelti susidomėjimą dalyku, mokymosi motyvaciją.
Užsiėmimų metu:
1. Organizacinis momentas.
-Sveiki bičiuliai. Šiandien į mūsų pamoką atėjo svečiai, atsigręžkime į juos ir nusišypsokime, padovanokime jiems savo gerą nuotaiką.
-Dabar atsigręžkite vienas į kitą ir nusišypsokite, o dabar visų akys nukreiptos į mane.
- Atėjo laikas dirbti. Taigi negaiškime laiko ir pradėkime dirbti.
Vaikai ramiai sėdi savo vietose.
2. Namų darbų tikrinimas.
- Vaikinai, prieš pamoką peržvelgiau jūsų sąsiuvinius ir gerai pasirengiau šiems mokiniams……………
3. Darbas sąsiuviniuose.
A) Gimnastika pirštams
- Pirštai daro pratimus
Kad būtų mažiau pavargęs
Ir tada jie yra užrašų knygelėse
Bus rašomi laiškai.
B) Skaičiaus rašymas ir klasės darbas sąsiuviniuose.
- Vaikinai, atsidarykite sąsiuvinius, atsitraukite nuo paskutinio darbo dviem eilutėmis ir užsirašykite šaunių darbų skaičių.
C) Minutė kaligrafijos.
- Vaikinai, aš turiu laiškus išmėtytas ant lentos.
-…….., perskaitykite šiuos laiškus.
- Kas tai per laiškai?
-Panaudokime kelią šias raides sujungti į skiemenis ir jas užrašyti.
Za, doo, ri.
- Gerai, vaikinai, trumpam užverskime sąsiuvinius ir padėkime į šalį.
4. Psichologinis nusiteikimas.
-Žiūrėkite, vaikinai, koks geras oras už lango, mus pasitinka saulė ir dovanoja savo gėrio ir laimės spindulius.
-O, vaikinai, žiūrėk, o mūsų pamokoje mūsų saulė yra be šypsenos ir be spindulių. Saulės užduotis atlikime žingsnis po žingsnio ir už kiekvieną teisingai atliktą užduotį gaukime iš jo spindulius ir šypseną.
5. Įvadas į temą.
A) Dialogas – pokalbis:
-Kas tai, …..? Tai yra žirklės.
-Kas čia, ….? Tai berniukas.
-Kas tai, …..? Tai miškas.
-Kas čia, …? Tai yra drugelis.
-Ačiū, mano padėjėjai, sėskite. Vaikinai, kokius klausimus aš uždaviau nuotraukoms?
-Į kokius daiktų žodžius uždaviau klausimą kas?
- Kokie žodžiai yra klausimas apie ką?
Kokie žodžiai yra gyvi dalykai?
– Kurie iš jų nėra gyvi?
B) taisyklė.
-Apie žmones ir gyvūnus klausiame – kas tai? Klausiame apie kitus dalykus – kas tai?
- ……, pakartokite, kokie žodžiai atsako į klausimą Kas? Ką?
6. Pirminis tvirtinimas.
Interaktyvi lenta. Žaidimas „Kas? Ką?"
-Jūsų užduotis yra paskirstyti žodžius dviem stulpeliais Kas? Ką?
-Atidarykite sąsiuvinius, atsitraukite viena eilute nuo paskutinio darbo, pusę lapo padalinkite į dvi lygias dalis, kaip spintos dureles. Spintelė turi dvi vienodas duris, ant kairiųjų durų parašykite klausimą kas, o ant dešiniųjų – klausimą ką.
-Mes išeiname paeiliui ir paskirstome žodžius į stulpelius su komentarais, o jūs, vaikinai, surašykite žodžius į sąsiuvinius.
(tinka patikrinimas)
-Gerai, vaikinai, patikrinkite akimis, kaip kaimynas ant stalo surašė žodžius, be klaidų? Jūs gaunate pirmąjį spindulį, paskutinis mokinys pritvirtina spindulį prie saulės.
7. Kūno lavinimas akims.
8. Darbas su vadovėliu.
- Atidarykite vadovėlį, kuriame yra žymė, 143 puslapyje.
Dar kartą pažvelkime į žodžius ir užduokite jiems klausimą.
Perskaitykite taisyklę 144 puslapyje.
- Smarties, gauni dar vieną spindulį, ...., pritvirtink prie saulės.
9. „Žaidimas su saule“
- Vaikinai, saulė paruošė jums atvirutes ir kad jas gaučiau, prie kiekvieno stalo pasakysiu po žodį, o jūs man atsakysite klausimu kas ar ką ir pakomentuokite kodėl pasirinkote šį klausimą:
Katė, rutulys, Maša, žuvis, kastuvas, Sasha.
-Kiekvienas stalas gavo savo korteles ir atlieka užduotis savo sąsiuviniuose (nusileidimo kontrolė) Vienas mokinys prie lentos užrašo sakinį ir uždeda klausimą, kas ar ką, virš daiktų žodžių.
Likusius pasiūlymus atliekame savarankiškai.
- Puiku, vaikinai, padarėte gerą darbą ir gavote dar vieną saulės spindulį. ...., prisirišti prie saulės.
10. Pamokos rezultatas.
-Žiūrėkite, vaikinai, mūsų saulė turi visus spindulius ir šypsosi, dovanoja mums savo šypseną ir šildo mus savo spinduliais, saulė padėkoja ir dovanoja mažus "saulės" emblemus su taisykle.
- Ar patiko pamoka?
- Ko tu išmokai?
-tavo namų darbai išmoks taisyklę ir užrašys septynis žodyno žodžiai ir parašyti ant jų klausimus, kas ar kas.
- Atidarykite savo dienoraščius ir užsirašykite namų darbus.
..., pakartokite namų darbus. Ką reikia daryti savarankiško mokymosi metu?
-Dabar ruoškis kitai pamokai, atsisuk į svečius ir su šypsenomis linki tolimesnės geros nuotaikos.
-Stebėkite nusileidimą: nugara plokščia, sąsiuvinis pasviręs.
Z a d u r i
Balsiai ir priebalsiai
Ant stalo.
Ant lentos pasirodo saulė, be spindulių ir liūdnu veidu.
Vaikinai eina prie lentos ir pasiima paveikslėlius ir laiko juos priešais: mišką, drugelį, berniuką, žirkles.
PSO? Ką?
Berniukas, drugelis.
Mediena, žirklės.
Berniukas, drugelis. (šie žodžiai pritvirtinti prie lentos prie klausimų Kas? Ką? (taisyklė)) Miškas, žirklės.
1 skaidrė
2 skaidrė