І складіть тест з цього твору (10 питань). І складіть тест з цього твору (10 питань) Кому продає невода Митрофан Петров

Дані про автора

Беспалова Ірина Володимирівна

Місце роботи, посада:

Краснодарський край, Лабінськ, МОУ СШ №2, вчитель російської мови та літератури

Краснодарський край

Характеристики уроку (заняття)

Рівень освіти:

Усі рівні освіти

Цільова аудиторія:

Вчитель (викладач)

Клас(и):

Предмет(и):

Література

Мета уроку:

Завдання: підготовка до ЄДІ Цілі: - продовжити формування вміння аналізувати художній текст -розвиток уявлень про жанрові особливості оповідання - повторення теоретичних понять: композиція, оповідання, виразні засоби мови, пейзаж - «витравляти із себе всяку душевну поганість»

Тип уроку:

Урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Учнів у класі (аудиторії):

Обладнання, що використовується:

Обладнання: ІКТ, тексти, картки, тести


Короткий опис:

Хід уроку.

1. Орг.момент.

Мотивація пізнавальної діяльності.

Відомий російський письменник Корній Чуковський говорив: «Чехов найменше претендував на роль проповідника, ідейного вождя молоді, А тим часом від багатьох темних і негідних вчинків нам вдалося вберегтися лише тому, що він, немов клацанням, витрав з нас всяку душевну поганість ».

Чи можемо ми сказати про нас, сьогоднішніх, ці слова? Постараємося відповісти на це питання сьогодні на уроці.

Холодний дощ стукає у вікно. Вузька вуличка пустельна. Лише зрідка постукують по каменю колесапрольотки. Пізньої осені Ялта навіює тугу. За вікном невеликого будиночка силует людини у пенсне. Тут, у Ялті, Чехов провів свої останні, найважчі роки, місяці, дні. Тут його було відірвано від Москви, від улюбленого МХАТу, друзів, дружини. Тут він був віч-на-віч зі смертельною хворобою і особливо чітко відчував, як неминуче і невідворотно наближається розв'язка. Що може відчувати, про що думає людина у такому становищі? А Чехов садить квіти, веде листування, допомагає знайомим людям у вирішенні життєвих проблем... Мимоволі дивуєшся духовної могутностіцього крихкого на вигляд, тяжкохворої людини.

Звідки вона? Що живить її? Звісно його творчість.

Сьогодні ми познайомимося з розповіддю А.П.Чехова «Туга», написаним 1886 року.

2. Тема, цілі.

Що означає бути самотнім?

Чи може людина бути самотньою серед людей?

Чи відчуваєш себе самотнім?

3. Актуалізація знань умінь. Перевірка Д/З

Ви вже вдома прочитали розповідь. Але просто прочитати розповідь Чехова недостатньо. Щоб зрозуміти справжній зміст його творів, треба брати до уваги кожну деталь.

Тестпо тексту.

1. в який час діб відбувається дія? (Вечір)

2. ім'я та прізвище візника? (Іона Потапов)

3. хто вислухав Йону? (ніхто)

4. хто дружина Йони? (сира земля)

5. який розділовий знак стоїть наприкінці оповідання? (многоточие)

Отже, оповідання називається «Туга»

Ст.Яке лексичне значенняцього слова? Що таке, на вашу думку, «туга»?

Туга ж.

Туга ж

Ст.Перш ніж розпочати аналіз цього твору, давайте згадаємо, що таке розповідь.

Розповідь- прозовий добуток малого обсягу з динамічним розвитком сюжету; зображується один епізод, подія із життя героя або кілька подій; дійових осібнебагато, що описується дія обмежена у часі. Велике значення надається кінцівці (вона має бути «ударною»)

Індивідуальна робота за картками.

Інструкції.

Час роботи – 5 хвилин. На виступ-1 хвилина.

Підтвердьте свої думки текстом. Коментар має бути аргументованим.

Під час здачі ЄДІ важливо виконати умову: виконати роботу за 4 години. Значить вміння виконати завдання у відведений час це ... (запорука успіху на іспиті)

Картка №1.

1. Скільки разів намагається розповісти Йона про смерть сина? (3)

2.Випишіть реакцію співрозмовників. (син помер - від чого? ... їдь; син помер - все помремо, поганяй;

3.Як називається це виразний засіб? (повтор)

4. Прокоментуйте.

Картка №2

1.У який час доби відбувалися події оповідання? (увечері)

2. Випишіть зміну вечірнього освітлення (вечірні сутінки - вечірня імла-потемки).

3. Як називається цей виразний засіб? (градація)

4. Скільки разів відбувається ця зміна? (3)

5. Прокоментуйте.

Картка №3

1. Випишіть з тексту дієслова, що характеризують дії багатолюдного міста (темні маси рухаються- натовпу біжать- натовпу снують )

2. Скільки разів Чехов говорить про це в оповіданні? (3)

3. Прокоментуйте.

Картка №4 .

1. Випишіть з тексту, як змінює звернення Іона до коня.

2.Як змінювалося емоційне забарвлення слова (від зневажливого конячка, до нейтрального - кінь - до зменшувально-пестливого -кобилочка)

3. Як називається така лексика (1 та 3 слово)? (експресивна)

Прокоментуйте.

Водночас знайти: мотив самотності.

Почуття самотності-одинак-туга-туга величезна-віддається тузі-туга-йому нестерпно.

Ст.Який художній прийом застосував Чехов, щоб передати тугу Йони? (градація, посилення через повтор, емоційне забарвлення слів, дієслова)

Ст.Хлопці, а яка ще наполегливо повторювана деталь нам зустрілася в цьому оповіданні? (цифра 3)

Ст.У якому жанрі постійно трапляється ця цифра? (казка)

Ст.Може хтось звернув увагу ще на один мовний зворот, що відразу нагадав народну пісню? (сира земля)

Ст.Як ви вважаєте, що хотів письменник нам цим сказати, адже у Чехова кожна художня деталь має значення? Може, нам допоможе це зрозуміти епіграф? Початок духовного вірша «Плач Йосипа та буваль»

Кому повіємо смуток мій?

Кого призову до ридання?

Тільки тобі, Владико мій,

Відома сум моя.

Висновок: У візника Йони помер син. Іона хоче розповісти про це комусь, поговорити, вилити душу і в такий спосіб хоч трохи полегшити горе. Але розповісти, виявляється, і нікому! Жодна людина не хоче вислухати Йону, і він зрештою розповідає все… своєму коні.

У.Прочитайте виразно остання пропозиція.Як ви поясните багатокрапка?

Байдужість - це лінощі душі. Адже так мало треба людині від людей - треба, щоб її вислухали, сказали добре слово, посміхнулися. Але і цієї небагато не те щоб шкода-просто ліньки співчувати, розуміти…

Самостійна робота.

Підкресліть у картці те лексичне значення слова туга, що найбільше підходить до оповідання Чехова.

Картка №5

Туга ж.стиснення духу, стомлення душі, болісний смуток, душевна тривога, неспокій, страх, нудьга, горе, смуток, скорбота, ніг серця.

В. Даль « Тлумачний словникживої великоросійської мови»

Туга ж

1.Душевна тривога у поєднанні з сумом, зневірою//

2.розг. Нудьга, зневіра, викликані одноманітністю обстановки, відсутністю інтересів тощо.

Т.Ф.Єфремова « Новий словникросійської мови"

Давайте повернемося до питання, яке я поставила на початку уроку: «Витрав із нас всяку душевну поганість ».

Чи можемо ми сказати про нас, сьогоднішніх, ці слова?

Де життя? Хоч шелестом листа

Промовилася б вона.

Але за спиною – порожнеча,

Але за спиною – тиша.

І страшно мені ступити вперед,

Крокувати, як у яму, у чорний ліс,

Де пам'ять за руку бере

І – немає небес.

Варлам Шаламов 1938 рік

Ст.Як ви думаєте, чи є щось спільне між оповіданням А.П.Чехова «Туга», написаним у 1886 році, віршем поета та письменника, що пройшов, як і О.Солженіцин, ГУЛАГ Варлама Шаламова, написаним у 1938 році та картиною сучасного художника Р.Вєдєнєєва, написаної у 2007 році.

(тема самотності, вчитьспівчуття, розуміння людини).

Отже, Чехов став для Росії і всього світу еталоном інтелігентності, став людиною, яка всупереч рутині, вульгарності, безвиході життя не дозволяє собі відступів від моральних норм, який підходить до себе з найвищими моральними вимогами і при цьому надзвичайно м'який, делікатний по відношенню до інших людям. В основі такої особистості — невпинна духовна діяльність, яка рятує її від моральної корозії та духовної зубожіння.

Підсумки

Д/Зстр.27, пит.7

Тест з літератури Тоска (А.П. Чехов) для учнів 9 класу. Тест складається з двох варіантів, у кожному варіанті 5 завдань з короткою відповіддю та 3 загальних завдання з розгорнутою відповіддю.

Кому повемо печаль мою?..
Вечірні сутінки. Великий мокрий сніг ліниво крутиться біля щойно запалених ліхтарів і тонким м'яким шаром лягає на дахи, кінські спини, плечі, шапки. Візник Іона Потапов весь білий, як привид. Він зігнувся, наскільки можна зігнутися живому тілу, сидить на козлах і не ворухнеться. Впади на нього цілий кучугур, то й тоді б, здається, він не знайшов потрібним струшувати з себе сніг... Його конячка теж біла і нерухома. Своєю нерухомістю, незграбністю форм і палицеподібною прямизною ніг вона навіть поблизу схожа на копійчану пряникову конячку. Вона, ймовірно, занурена в думку. Кого відірвали від плуга, від звичних сірих картин і кинули сюди в цей вир, сповнений жахливих вогнів, невгамовного тріску і людей, що біжать, тому не можна не думати…
Іона та його конячка не рухаються з місця вже давно. Виїхали вони з двору до обіду, а почину все немає і немає. Але на місто спускається вечірня імла. Блідість ліхтарних вогнів поступається своїм місцем живій фарбі, і вулична метушня стає шумнішою.
— Візник, на Виборзьку! - чує Йона. - Візник!
Іона здригається і крізь вії, обліплені снігом, бачить військового в шинелі з каптуром.
- На Виборзьку! - повторює військовий. — Та ти спиш, чи що? На Виборзьку!
На знак згоди Іона смикає віжки, чому зі спини коня і з його плечей сиплються пласти снігу… Військовий сідає у сани. Візник цмокає губами, витягує по-лебединому шию, піднімається і більше за звичкою, ніж по нужді, махає батогом. Конячка теж витягує шию, кривить свої палкоподібні ноги і нерішуче рухається з місця.
— Куди преш, дідько! — спочатку ж чує Йона вигуки з темної, що рухається туди-сюди маси. - Куди чорти несуть? Пррава тримай!
- Ти їздити не вмієш! Права тримай! - сердиться військовий.
Падає кучер з карети, злісно дивиться і струшує з рукава сніг перехожий, що перебігав дорогу і налетів плечем на морду конячки. Іона ерзає на козлах, як на голках, тицяє вбік ліктями і водить очима, як пригорілий, ніби не розуміє, де він і навіщо він тут.
— Які всі негідники! — гострить військовий. — Так і намагаються зіткнутися з тобою чи під коня потрапити. Це вони змовились.
Іона озирається на сідока і ворушить губами... Хоче він, мабуть, щось сказати, але з горла не виходить нічого, крім сипу.
- Що? — питає військовий.
Іона кривить усмішкою рота, напружує своє горло і сипит:
— А в мене, пане, тово… син цього тижня помер.
— Гм!.. Чому ж він помер?
Іона обертається всім тулубом до сідока і каже:
- А хто ж його знає! Мабуть, від гарячки... Три дні полежав у лікарні і помер... Божа воля.
- Звертай, диявол! — лунає у темряві. — Виповзло, чи що, старий пес? Дивись очима!
— Їдь, їдь… — каже сідок. — Так ми й до завтра не доїдемо. Підгони-но!
Візник знову витягає шию, піднімається і з тяжкою грацією змахує батогом. Кілька разів потім озирається він на сідока, але той заплющив очі і, мабуть, не схильний слухати. Висадивши його на Виборзькій, він зупиняється біля корчми, згинається на козлах і знову не ворухнеться... Мокрий сніг знову фарбує набіло його і конячку. Минає година, інша…

1 варіант

Завдання з короткою відповіддю

1. Як називається вислів, надісланий твору і виражає його головну думку?

2. Як називається опис природи у літературному творі?

Вечірні сутінки. Великий мокрий сніг ліниво кружляє біля щойно запалених ліхтарів і тонким м'яким шаром лягає на дахи, кінські спини, плечі, шапки.

3.

Візник Іона Потапов весь білий, як привид.

4.

Мокрий сніг знову фарбує набіло його та конячку.

5. Як називається образотворчий засіб?

Кого відірвали від плуга, від звичних сірихкартин і кинули сюди в цей вир, повний жахливихвогнів, невгамовноготріска та біжучихлюдей, тому не можна не думати.

Завдання з розгорнутою відповіддю

7.

8.

2 варіант

Завдання з короткою відповіддю

1. Назвіть рід літератури, якого належить твір.

2. Як називається опис зовнішності героя літературного твору?

Візник Іона Потапов весь білий, як привид. Він зігнувся, наскільки можна зігнутися живому тілу, сидить на козлах і не ворухнеться.

3. Вкажіть назву образотворчого засобу:

Великий мокрийсніг ліниво паморочиться біля щойно запалених ліхтарів і тонким м'якимпластом лягає на дахи, кінські спини, плечі, шапки.

4. Як називається засіб алегоричної виразності?

Вона (конячка), ймовірно, занурена в думку. Кого відірвали від плуга, від звичних сірих картин і кинули сюди в цей вир, сповнений жахливих вогнів, невгамовного тріску і людей, що біжать, тому не можна не думати…

5. Вкажіть назву образотворчого засобу:

Іона ерзає на козлах, як на голках,тикає в сторони ліктями і водить очима, як пригорілий, ніби не розуміє,де він і навіщо він тут.

Завдання з розгорнутою відповіддю

7. Яким постає Іона у цьому епізоді?

8. Зіставте фрагменти з творів А.П. Чехова «Туга» та І.С. Тургенєва "Муму". Чим схожі переживання героїв та його емоційний стан?

Фрагмент твору І.С. Тургенєва «Муму»

Він схопив її за руку, помчав через все подвір'я і, увійшовши з нею в кімнату, де засідала рада, штовхнув її прямо до Капітона. Тетяна так і обмерла... Герасим постояв, подивився на неї, махнув рукою, посміхнувся і пішов, важко ступаючи, у свою комірчину... Цілу добу не виходив звідти. Форейтор Антипка казав потім, що він крізь щілинку бачив, як Герасим, сидячи на ліжку, приклавши до щоки руку, тихо, мірно і тільки зрідка мукаючи — співав, тобто похитувався, заплющував очі і струшував головою, як ямщики чи бурлаки, коли вони затягують свої тужливі пісні. Антипці стало моторошно, і він відійшов від щілини. Коли ж другого дня Герасим вийшов із комірчини, в ньому особливої ​​зміни не можна було помітити. Він тільки став ніби похмурішим, а на Тетяну і на Капітона не звертав жодної уваги. Того ж вечора вони обоє з гусями під пахвою вирушили до пані і за тиждень одружилися. В день весілля Герасим не змінив своєї поведінки ні в чому; тільки з річки він приїхав без води: якось на дорозі розбив бочку; а на ніч у стайні він так старанно чистив і тер свого коня, що той хитався, як билинка на вітрі, і перевалювався з ноги на ногу під його залізними кулаками.
Все це відбувалося навесні. Минув ще рік, протягом якого Капітон остаточно спився з кола і, як людина рішуче нікуди непридатна, був відправлений з обозом у дальнє село, разом зі своєю дружиною… Коли ж усе було готове і мужики вже тримали віжки в руках і чекали тільки слів: «З богом!», Герасим вийшов зі своєї комірчини, наблизився до Тетяни і подарував їй на згадку червону паперову хустку, куплену ним для неї ж рік тому. Тетяна, яка з великою байдужістю переносила до того моменту всі мінливості свого життя, тут, однак, не витерпіла, розплакалася і, сідаючи в воз, по-християнськи тричі поцілувалася з Герасимом. Він хотів проводити її до застави і пішов спочатку поряд з возом, але раптом зупинився на Кримському броді, махнув рукою і вирушив уздовж річки.
Справа була надвечір. Він ішов тихо і дивився на воду. Раптом йому здалося, що щось борсається в тині біля самого берега. Він нахилився і побачив невелике цуценя, біле з чорними плямами, яке, незважаючи на всі свої старання, ніяк не могло вилізти з води, билося, ковзало і тремтіло всім своїм мокреньким і худеньким тілом. Герасим глянув на нещасного песика, підхопив його однією рукою, сунув її до себе в пазуху і пустився великими кроками додому.

Відповіді на тест з літератури Тоска (О.П. Чехов)
1 варіант
1. епіграф
2. пейзаж
3. порівняння
4. метафора (уособлення)
5. епітет
2 варіант
1. епос
2. портрет
3. епітет
4. уособлення
5. порівняння

Кому повемо печаль мою?..
Вечірні сутінки. Великий мокрий сніг ліниво крутиться біля щойно запалених ліхтарів і тонким м'яким шаром лягає на дахи, кінські спини, плечі, шапки.
Візник Іона Потапов весь білий, як привид. Він зігнувся, наскільки можна зігнутися живому тілу, сидить на козлах і не ворухнеться. Впади на нього цілий кучугур, то й тоді б, здається, він не знайшов потрібним струшувати з себе сніг... Його конячка теж біла й нерухома. Своєю нерухомістю, незграбністю форм і палицеподібною прямизною ніг вона навіть поблизу схожа на копійчану пряникову конячку.
Вона, ймовірно, занурена в думку. Кого відірвали від плуга, від звичних сірих картин і кинули сюди в цей вир, сповнений жахливих вогнів, невгамовного тріску і людей, що біжать, тому не можна не думати...
Іона та його конячка не рухаються з місця вже давно. Виїхали вони з двору до обіду, а почину все немає і немає. Але на місто спускається вечірня імла. Блідість ліхтарних вогнів поступається своїм місцем живій фарбі, і вулична метушня стає шумнішою.
- Візник, на Виборзьку! – чує Йона. - Візник!
Іона здригається і крізь вії, обліплені снігом, видитвоєного в шинелі з капюшоном.
- На Виборзьку! – повторює військовий. - Та ти спиш, чи що? На Виборзьку!
На знак згоди Іона смикає віжки, чому зі спини коня і з його плечей сиплються пласти снігу... Військовий сідає у сани. Візник цмокає губами, витягує по-лебединому шию, піднімається і більше за звичкою, ніж по нужді, махає батогом.
Конячка теж витягає шию, кривить свої палкоподібні ноги і нерішуче рухається з місця...
- Куди преш, лісовик! - спочатку ж чує Іона вигуки з темної, що рухається туди-сюди маси. - Куди чорти несуть? Пррава тримай!
- Ти їздити не вмієш! Права тримай! - сердиться військовий.
Падає кучер з карети, злісно дивиться і струшує з рукава сніг перехожий, що перебігав дорогу і налетів плечем на морду конячки. Іона ерзає на козлах, як на голках, тицяє вбік ліктями і водить очима, як пригорілий, ніби не розуміє, де він і навіщо він тут.
- Які всі негідники! - гострить військовий. - Так і намагаються зіткнутися з тобою або під коня потрапити. Це вони змовились.
Іона озирається на сідока і ворушить губами... Хоче він, мабуть, щось сказати, але з горла не виходить нічого, крім сипу.
– Що? - Запитує військовий.
Іона кривить усмішкою рота, напружує своє горло і сипит:
- А в мене, пане, тово... син цього тижня помер.
- Гм!.. Чому ж він помер?
Іона обертається всім тулубом до сідока і каже:
- А хто ж його знає! Мабуть, від лихоманки... Три дні полежав у лікарні і помер... Божа воля.
- Звертай, диявол! - лунає у темряві. - Повилазило, чи що, старий пес?
Дивись очима!
- Їдь, їдь... - каже сідок. - Так ми й до завтра не доїдемо.
Підгони-но!
Візник знову витягає шию, піднімається і з тяжкою грацією змахує батогом.
Кілька разів потім озирається він на сідока, але той заплющив очі і, мабуть, не схильний слухати. Висадивши його на Виборзькій, він зупиняється біля корчми, згинається на козлах і знову не ворухнеться... Мокрий сніг знову фарбує набіло його і конячку. Минає година, інша...

Завдання з короткою відповіддю

1 варіант

1. Як називається вислів, надісланий твору і виражає його головну думку?

2. Як називається опис природи у літературному творі?
Вечірні сутінки. Крупний мокрий сніг ліниво крутиться біля щойно запалених ліхтарів і тонким м'яким шаром лягає на дахи, кінські спини, плечі, шапки.

3. Вкажіть назву образотворчого засобу: Візник Іона Потапов весь білий, як привид.

Мокрий сніг знову фарбує набіло його та конячку.

5. Як називається образотворчий засіб?
Кого відірвали від плуга, від звичних сірих картин і кинули сюди в цей вир, сповнений жахливих вогнів, невгамовного тріску і людей, що біжать, тому не можна не думати...

2 варіант

1. Назвіть рід літератури, якого належить твір.

2. Як називається опис зовнішності героя літературного твору?
Візник Іона Потапов весь білий, як привид. Він зігнувся, наскільки можна зігнутися живому тілу, сидить на козлах і не ворухнеться.

3. Вкажіть назву образотворчого засобу: Великий мокрий сніг ліниво крутиться біля щойно запалених ліхтарів і тонким м'яким шаром лягає на дахи, кінські спини, плечі, шапки.

4. Як називається засіб алегоричної виразності?
Вона (конячка), ймовірно, занурена в думку. Кого відірвали від плуга, від звичних сірих картин і кинули сюди в цей вир, сповнений жахливих вогнів, невгамовного тріску і людей, що біжать, тому не можна не думати...

5. Вкажіть назву образотворчого засобу:
Іона ерзає на козлах, як на голках, тицяє вбік ліктями і водить очима, як пригорілий, ніби не розуміє, де він і навіщо він тут.

ВІДПОВІДІ

1 варіант

1. епіграф
2. пейзаж
3. порівняння
4. метафора // уособлення
5. епітет

2 варіант

1. епос
2. портрет
3. епітет
4. уособлення
5. порівняння

Урок з (ТРКМ). Однією з важливих проблем шкільного навчанняє небажання дітей читати художню літературу. З одного боку, різноманітність мультимедійних інформаційних джерел, величезний вибір розважальних програм відсуває читання другого план. З іншого боку, читання не становить більшості ніякого інтересу. Тому уроки літератури та російської мови, де вивчаються художні твори, викликають складнощі у школярів та вчителів

Використання на уроках прийому технології критичного мислення читання із зупинками робить вивчення художнього текстуяк захоплюючим заняттям, а й розвиває в учнів вміння критично мислити, робити висновки, прогнозувати подальший розвитокподій.

Прикладом використання цього прийому під час уроку літератури є запропонований урок.

Текст оповідання «Туга» не читається заздалегідь дітьми, ділимо його на п'ять частин, розрізаємо і пропонуємо читати «по частинах», щоразу закріплюючи свою рефлексію шляхом записів у «Дереві передбачень» і прогнозуючи подальший зміст оповідання. Розповідь надзвичайно цінний тим, що дозволяє підняти важливі моральні проблеми і при малому обсязі (отже, при мінімальних часових витратах) служить чудовим матеріалом для дослідження письменницької майстерності.

Використані прийоми: звернення до особистому досвіду, кошик ідей, «Дерево пророцтв», читання з зупинками, есе.

Тип уроку –урок засвоєння навичок та умінь.

Форма уроку– урок-майстерня – дозволяє учням розкріпачитися, увійти до творчої лабораторії письменника чи поета, сконцентруватися на гострих проблемах часу, що не втратили своєї актуальності і тепер, освоїти «в процесі рефлексивної діяльності тему, що вивчається як свою», створити власний, нехай невеликий, твір, бути позитивно оціненим після закінчення роботи.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект уроку

Тема: Трагедія самотності людини у світі інших людей.

Урок - майстерня з розповіді А.П. Чехова "Туга".

(Урок позакласного читання)

7 клас МОУ ЗОШ №132

I. Методичний коментар

Урок з технології розвитку критичного мислення(ТРКМ). Однією із важливих проблем шкільного навчання є небажання дітей читати художню літературу. З одного боку, різноманітність мультимедійних інформаційних джерел, величезний вибір розважальних програм відсуває читання другого план. З іншого боку, читання не становить більшості ніякого інтересу. Тому уроки літератури та російської мови, де вивчаються художні твори, викликають складнощі у школярів та вчителів.

Використання під час уроків прийому технології критичного мислення читання із зупинками робить вивчення художнього тексту як захоплюючим заняттям, а й розвиває в учнів вміння критично мислити, робити висновки, прогнозувати розвиток подій.

Прикладом використання цього прийому під час уроку літератури є запропонований урок.

Текст оповідання «Туга» не читається заздалегідь дітьми, ділимо його на п'ять частин, розрізаємо і пропонуємо читати «по частинах», щоразу закріплюючи свою рефлексію шляхом записів у «Дереві передбачень» і прогнозуючи подальший зміст оповідання. Розповідь надзвичайно цінний тим, що дозволяє підняти важливі моральні проблеми і при малому обсязі (отже, при мінімальних часових витратах) служить чудовим матеріалом для дослідження письменницької майстерності.

Прийоми, що використовуються: звернення до особистого досвіду, кошик ідей, «Дерево передбачень», читання з зупинками, есе.

Тип уроку – урок засвоєння навичок та умінь.

Форма уроку – урок-майстерня – дозволяє учням розкріпачитися, увійти до творчої лабораторії письменника чи поета, сконцентруватися на гострих проблемах часу, що не втратили своєї актуальності і тепер, освоїти «в процесі рефлексивної діяльності тему, що вивчається як свою», створити власний, нехай невеликий, твір, бути позитивно оціненим після закінчення роботи.

ІІ. Цілі та завдання уроку

Навчальні:

  1. зацікавити учнів у вивченні нової темидопомогти замислитися над питаннями буття;
  2. зробити процес читання ефективнішим, активізувати процес інтерактивного отримання інформації та колективного міркування про неї з метою критичного осмислення.

Розвиваючі:

  1. вміння ставити запитання, самостійно формулювати гіпотезу;
  2. вміння вирішувати проблеми;
  3. вміння виробляти власну думку на основі осмислення різного досвіду, ідей та уявлень;
  4. вміння висловлювати свої думки (усно та письмово) ясно, впевнено та коректно по відношенню до оточуючих;
  5. вміння аргументувати свою точку зору та враховувати точки зору інших;
  6. у процесі читання із зупинками спонукати їх до обговорення проблем, порушених автором.

Виховні:

  1. виховувати соціальну відповідальність;
  2. виховувати естетично підготовленого читача;
  3. формування змісту понять «маленькі люди», «нікчемні люди», «самотність людини»

ІІІ. Обладнання:

1. Текст оповідання А. П. Чехова «Туга», поділений на п'ять частин, кожна з яких видається школярам у процесі читання;

2. На дошці записана тема уроку – Розповідь А.П. Чехова «Туга», проблемне питання: «У якій ситуації (коли) мене не чують інші люди?», «Дерево передбачень» для складання прогнозу у процесі читання.

3.Комп'ютер, проектор, презентація

План уроку:

1. Введення до уроку. Вибудовується асоціативний ряд до слова туга, робота з тлумачними словниками.

2. Розповідь «Туга». Стадія виклику: звертаємось до особистого досвіду, який допоможе підготувати учнів до особистісного сприйняття твору. «Кошик ідей».

3. Читання тексту невеликими уривками з обговоренням змісту кожного та прогнозом розвитку сюжету. Обов'язкове питання: Що буде далі і чому?

4. Рефлексія. На цій стадії текст зновусприймається як єдине ціле.

5. Поведінка результатів.Завершується урок написанням есе на темуЗаняття закінчується читанням та поясненням написаних варіантів відповіді.

7. Оцінка роботи під час уроку.

Хід уроку

  1. Введення до уроку.

Спочатку на дошці і в зошитах має з'явитися просто слово «сум», без повідомлення імені автора та назви уроку, щоб досягти «чистої» рефлексії.

Туга ... Запишіть асоціативний ряд до цього слова.При читанні асоціативних рядів можна дописувати ті слова, які ви вважаєте «вашими», але які не одразу спали на думку.

Це початок уроку подобається учням. Асоціативний рядшикується легко. Ряд слів, що найчастіше зустрічаються, записується на дошці.

Що нам кажуть словники?(учні шукають значення слова)

нудьга (тіснити) сором духу, томлення душі, болісний смуток; душевна тривога, неспокій, страх, нудьга, горе, смуток, ногою серця, скорботою. (словник В. Даля

Тоска, -і, ж. 1. Душевна тривога, зневіра. 2. Нудьга, а також (розг.) Що-н. дуже нудне, нецікаве. (С.І. Ожегов, Н.Ю. Шведова. Тлумачний словник російської мови)

Це назва оповідання А. П. Чехова. Чому воно видається незвичайним для цього письменника?Судячи з назви, це не гумористична розповідь.У чому особливість серйозної розповіді Чехова, над цим сьогодні розмірковуватимемо.

Запис на дошці та у зошиті:

Трагедія самотності людини у світі інших людей. Урок - майстерня з розповіді А.П. Чехова "Туга".

Повідомлення мети та завдань уроку.

Цілі та завдання уроку:показати трагедію самотності людини у світі інших у оповіданні А.П. Чехова «Туга», дослідити письменницьку майстерність автора, створити умови для розвитку читацького смаку, уміння бачититекст і осмислити його.

Слово вчителя. Читаючи, дивлячись фільм, стежачи за розвитком якихось подій, ми іноді говоримо: «Цього я не очікував!» Людина така вже влаштована, що завжди прагне заглянути вперед, передбачити подальше, - словом, прогнозувати. Існує таке поняття, як читацький прогноз.

- А які книги вам більше подобається читати: ті, в яких ви легко вгадуєте, що буде з героями, чи ті, в яких сюжет має несподівані повороти? Чому?

Ми читатимемо розповідь частинами, «з зупинками», і подивимося, яких письменників належить А. Чехов – до тих, думку яких передбачити легко, чи тим, хто вміє зацікавити, або навіть приголомшити читача несподіваними поворотами сюжету.

2. Дзвінок.

На стадії виклику звертаємось до особистого досвіду, який допоможе підготувати учнів до особистісного сприйняття твору.

На дошці записана пропозиція:"У якій ситуації (коли) мене не чують інші люди?".Для відповіді питання використовується прийом «кошик ідей».

Передбачені відповіді учнів записуються на дошці:

не цікаво,

думають про своє,

не зважають на твій погляд,

ігнорують свідомо,

не хочуть.

Обговорюючи отримані відповіді, учні роблять висновок: «Люди глухі!»

3. Осмислення - читання тексту невеликими уривками з обговоренням змісту кожного та прогнозом розвитку сюжету. Обов'язкове питання: Що буде далі і чому?

Подивимося, як проблему, проблему людської глухоти, вирішує А.П. Чехов у оповіданні «Туга»

(Оповідання заздалегідь не читається).

нудьга

Кому повемо печаль мою?..

Вечірні сутінки. Великий мокрий сніг ліниво кружляє біля щойно запалених ліхтарів і м'яким тонким пластом лягає на дахи, кінські спини, плечі, шапки. Візник Іона Потапов весь білий, як привид. Він зігнувся, наскільки можна зігнутися живому тілу, сидить на козлах і не ворухнеться. Впади на нього цілий кучугур, то й тоді б, здається, він не знайшов потрібним струшувати з себе сніг... Його конячка теж біла і нерухома. Своєю нерухомістю, незграбністю форм і палицеподібною прямизною ніг вона навіть поблизу схожа на копійчану пряникову конячку. Вона, ймовірно, занурена в думку. Кого відірвали від плуга, від звичних сірих картин і кинули сюди в цей вир, сповнений жахливих вогнів, невгамовного тріску і людей, що біжать, тому не можна не думати...

Перша зупинка

Можливе питання:

З опису чого починається оповідання? (З опису природи. Мокрий сніг лягає ліниво на все навколо та на Йону.)

Де відбуваються події?(Міський пейзаж. (Цитата) Це пейзаж – настрої. Для чого він дається автором? (На його тлі розкриваються душевні переживання героя))

Хто герой твору? Чому в такому стані бачимо Іону Потапова?(Горе, туга).

Чому Йона перебуває в такому стані?Ваш прогноз.

Іона та його конячка не рухаються з місця вже давно. Виїхали вони з двору до обіду, а почину все немає і немає. Але на місто спускається вечірня імла. Блідість ліхтарних вогнів поступається своє місце живою фарбою, і вулична метушня стає галасливішою.

Візник, на Виборзьку! - чує Іона. - Візник!

Іона здригається і крізь вії, обліплені снігом, бачить військового в шинелі з капюшоном.

На Виборзьку! - повторює військовий. - Та ти спиш, чи що? На Виборзьку!

На знак згоди Іона смикає віжки, чому зі спини коня і з його плечей сиплються пласти снігу... Військовий сідає у сани. Візник цмокає губами, витягує по-лебединому шию, піднімається і більше за звичкою, ніж по нужді, махає батогом. Конячка теж витягує шию, кривить свої палкоподібні ноги і нерішуче рухається з місця...

Куди прєш, дідько! - спочатку ж чує Йона вигуки з темної, що рухається взад і вперед маси. - Куди чорти несуть? Пррава тримай!

Ти їздити не вмієш! Права тримай! - сердиться військовий.

Падає кучер з карети, злісно дивиться і струшує з рукава сніг перехожий, що перебігав дорогу і налетів плечем на морду конячки. Іона смикається на козлах, як на голках, тицяє вбік ліктями і водить очима, як пригорілий, ніби не розуміє, де він і навіщо він тут.

Які всі негідники! - гострить військовий. - Так і норовлять зіткнутися з тобою або під кінь потрапити. Це вони змовились.

Іона озирається на сідока і ворушить губами... Хоче він, мабуть, щось сказати, але з горла не виходить нічого, крім сипу.

Що? - Запитує військовий.

Іона кривить усмішкою рота, напружує своє горло і сипит:

А в мене, пане, тово... син цього тижня помер.

Гм!.. Чому ж він помер?

Іона обертається всім тулубом до сідока і каже:

А хто ж його знає! Мабуть, від лихоманки... Три дні полежав у лікарні і помер... Божа воля.

Звертай, диявол! — почулося, чи що, старий пес? Дивись очима!

Їдь, їдь... — каже сідок. — Так ми й до завтра не доїдемо. Підгони-но!

Візник знову витягає шию, піднімається і з тяжкою грацією змахує батогом. Кілька разів потім озирається він на сідока, але той заплющив очі і, мабуть, не схильний слухати. Висадивши його на Виборзькій, він зупиняється біля корчми, згинається на козлах і знову не ворухнеться... Мокрий сніг знову фарбує набіло його і конячку. Минає година, інша...

Друга зупинка

Можливі питання:

Чи бачимо ми у розповіді портрет героя? (Ні, описано внутрішній стан – це важливо).

У чому причина горя, туги?(Син помер)

Як реагує військовий (чи чує) на розповідь Іони про смерть сина?(Барін вимовляє чергову фразу. Більше не слухає Іону.)Чому?

Як ви вважаєте, комутаки розповів свою історію Іона Потапов?

на дошці «Дерево передбачень» :

Тротуаром, голосно стукаючи калошами і перелаюючись, проходять троє молодих людей: двоє з них високі і тонкі, третій малий і горбатий.

Візник, до Поліцейського мосту! - кричить брязкітливим голосом горбач. - Трьох... двогривенний!

Іона смикає віжками і цмокає. Двогривенна ціна не подібна, але йому не до ціни... Що карбованець, що п'ятак - для нього тепер все одно, були б тільки сідоки... Молоді люди, штовхаючись і лихословлячи, підходять до саней і всі троє одразу лізуть на сидіння. Починається вирішення питання: кому двом сидіти, а кому третьому стояти? Після довгої лайки, капризування і дорікань приходять до рішення, що стояти повинен горбач, як найменший.

Ну, поганяй! — деренчить горбач, встановлюючись і дихаючи в потилицю Іони. — Лупи! Та й шапка ж у тебе, братику! Гірше у всьому Петербурзі не знайти...

Ги-и... ги-и...- регоче Іона.- Яка є...

Ну, ти, яка є, поганяй! Так ти всю дорогу їхатимеш? Так? А по шиї?

Голова тріщить...— каже один із довгих.— Вчора у Дукмасових ми вдвох із Ваською чотири пляшки коньяку випили.

Не розумію, навіщо брехати! — гнівається, як худоба.

Покарай мене бог, правда...

Це така ж правда, як те, що воша кашляє.

Ги-и! - посміхається Йона. - Веселі панове!

Тьху, щоб тебе чорти!.. - обурюється горбач. - Поїдеш ти, стара холера, чи ні? Хіба ж так їздять? Хлобисни її батогом! Але, чорт! Але! Добре її!

Іона відчуває за своєю спиною тіло, що обертається, і голосове тремтіння горбача. Він чує звернену до нього лайку, бачить людей, і почуття самотності починає помалу відлягати від грудей. Горбач лається доти, доки не давиться химерною, шестиповерховою лайкою і не вибухає кашлем. Довгі починають говорити про якусь Надію Петрівну. Іона озирається на них. Дочекавшись короткої паузи, він озирається ще раз і бурмоче:

А в мене цього тижня... тово... син помер!

Все помремо... - зітхає горбач, витираючи після кашлю губи. - Ну, поганяй, поганяй! Панове, я рішуче не можу далі так їхати! Коли він довезе нас?

А ти його легенько підбадьори... в шию!

Стара холера, чуєш? Адже шию накостиляю!.. З вашим братом церемонитися, то пішки ходити!.. Ти чуєш, Змію Гориничу? Чи тобі начхати на наші слова?

І Йона більше чує, ніж відчуває, звуки потиличника.

Ги-и...- сміється він.- Веселі панове... дай бог здоров'я!

Візник, ти одружений? - Запитує довгий.

Я? Ги-и... веселі панове! Таперя у мене одна дружина - сира земля... Хи-хо-хо... Могила, тобто!.. Син ось помер, а я живий... Чудова річ, смерть дверима впізналася... Замість того, щоб до мене йти, вона до сина...

І Йона обертається, щоб розповісти, як помер його син, але тут горбач легко зітхає і заявляє, що, слава богу, вони нарешті приїхали. Отримавши двогривенний, Йона довго дивиться слідом за гуляками, що зникають у темному під'їзді. Знову він самотній, і знову настає для нього тиша... Вщухла ненадовго туга з'являється знову і розпирає груди ще з більшою силою. Очі Йони тривожно й мученицько бігають по натовпах, що снують по обидва боки вулиці: чи не знайдеться з цих тисяч людей хоч один, який вислухав би його? Але натовпи біжать, не помічаючи ні його, ні туги... Туга величезна, не знаюча кордонів. Лопни груди Йони і вилийся з неї туга, так вона б, здається, весь світ залила, але, проте, її не видно. Вона зуміла поміститися в таку нікчемну шкаралупу, що її не побачиш днем ​​із вогнем.

Третя зупинка

Можливі питання:

Хто такі пасажири?(Троє молодих людей).

- Чого йому тепер хочеться, чого не вистачає?(Уваги і співпереживання. Самотність подібно до прилипливого снігу, його неможливо позбутися.)

Яка деталь підтверджує наші спостереження?(«Трьох... двогривенний! Іона смикає віжками і цмокає. Двогривенний ціна не подібна, але йому не до ціни... Що рубль, що п'ятак - для нього тепер все одно, були б тільки сідоки...»)

Що відповідають молоді люди, коли візник заговорив про сина?(«Всі помремо»). Чому вони так кажуть?(Молодість, байдужість)

Чи стало легше Йоні після розмови з молодими людьми?(«Затихла ненадовго туга з'являється знову…»).

Іона бачить двірника з кульком і вирішує заговорити з ним.

Любий, котрий тепер година буде? - Запитує він.

Десятий... Чого ж тут став? Проїжджай!

Іона від'їжджає на кілька кроків, згинається і віддається тузі... Звертатися до людей він вважає марним. Але не минає й п'яти хвилин, як він випростується, струшує головою, ніби відчув гострий біль, і смикає віжки... Йому несила.

"До двору, - думає він. - До двору!"

І конячка, ніби зрозумівши його думку, починає бігти підтюпцем. Через півтори години, Йона сидить уже біля великої брудної печі. На печі, на підлозі, на лавах хропе народ. У повітрі «спіраль» і задуха... Іона дивиться на сплячих, чухається і шкодує, що так рано повернувся додому...

«І на овес не виїздив,— думає він.— Тому ось і туга. Людина, яка знає свою справу... яка і сама сита, і кінь сита, завжди спокоє...»

В одному з кутів піднімається молодий візник, сонно крякає і тягнеться до відра з водою.

Пити захотів? - Запитує Йона.

Отже, пити!

Так... На здоров'я... А в мене, брате, син помер... Чув? Цього тижня у лікарні... Історія!

Йона дивиться, який ефект справили його слова, але нічого не бачить. Молодий сховався з головою і вже спить. Старий зітхає і свербить... Як молодому хотілося пити, так йому хочеться говорити. Скоро буде тиждень, як помер син, а він ще не говорив ні з ким... Потрібно поговорити з толком, з розстановкою... Треба розповісти, як захворів син, як він мучився, що говорив перед смертю, як помер. Потрібно описати похорон та поїздку до лікарні за одягом покійника. У селі залишилася дочка Анісся... І про неї треба поговорити... Та чи мало про що він тепер може поговорити? Слухач має охати, зітхати, причитувати... А з бабами говорити ще краще. Ті хоч і дурні, але ревуть від двох слів.

Четверта зупинка.

Можливі питання:

До кого ще звертається Йона?(До двірника, молодого візника).

Чому вони не слухають його?(Ніколи, спросоння).

Навіщо О.П. Чехов «примушує» молодого візника пити воду?(Жага сильна, як сильно бажання розповісти).

Питання-прогноз: - Як ви думаєте, кому таки розповів свою історію Іона Потапов?Звертаємось до «Дерева пророцтв»(Коні) Чому?

Знайдіть в 1 абзаці тексту деталь, яка вказує на те, що тільки кінь і зможе вислухати Іону, зрозуміти його.(Про коня сказано: «Вона, ймовірно, занурена в думку. Кого відірвали від плуга, від звичних сірих картин і кинули сюди, в цей вир, сповнений жахливих вогнів, невгамовного тріску і людей, що біжать, тому не можна не думати…» світу, звичного середовища.)Здавалося б, ситуація одкровення з конем може викликати посмішку, але уваги читача автор зумів сконцентрувати на самоті, стражданнях героя.

Після обговорення текст дочитується до кінця. (Як варіант - пропоную подивитися уривок з фільму «Карусель»)

«Піти кінь подивитись,— думає Іона.— Спати завжди встигнеш... Мабуть, виспишся...»

Він одягається і йде в стайню, де стоїть його кінь. Думає він про вівса, сіна, про погоду... Про сина, коли один, думати він не може... Поговорити з кимось про нього можна, але самому думати і малювати собі його образ нестерпно моторошно...

Жуєш? — питає Іона свого коня, бачачи його блискучі очі. мені... То справжній візник був... Жити б тільки...

Іона мовчить деякий час і продовжує:

Так, брате кобилочку... Нема Кузьми Йонича... Наказав довго жити... Взяв і помер дарма... Таперя, скажімо, у тебе лоша, і ти цьому лоша рідна мати... І раптом, скажімо, цей самий лошатко наказав довго жити... Адже шкода?

Конячка жує, слухає і дихає на руки свого господаря...

Іона захоплюється і розповідає їй все...

1886

Яке почуття викликає фінал оповідання?

4. Рефлексія.

На цій стадії текст зновусприймається як єдине ціле. На стадії рефлексії спочатку звертаємося до епіграфа «Кому повемо печаль мою?..»

Запитання:

Перед нами риторичне питання. Як ви розумієте сенс епіграфа?(Люди не хочуть мене чути, вони глухі, тож я можу звернутися до Бога, який не зможе мені відмовити).

Слово вчителя: Епіграф, що передує розповіді, вводить читача в атмосферу глобальної туги, космічної самотності. Це перший рядок духовного вірша, що передає скарги біблійного Йосипа, сина Якова, проданого в рабство своїми братами:

Кому повемо печаль мою,
Кого призову до ридання?
Токмо тобі, володарю мій,
Відома сум моя.

Ім'я візника теж викликає біблійні асоціації: Іона - найдавніший із пророків, чиї писання увійшли до Біблії. Перед нами не просто історія маленької людиниз його прикрощами та болем, але історія Людини, самотньої у світі інших людей.

Потім звертаємося до записаних на дошці відповідей учнів на початку уроку, коли використовувався прийом «кошик ідей» і вибираємо найточніший зі списку.(Не хочуть).

Ось і закінчилося це оповідання Чехова. Чи цікаво було його читати? Чому ви дивувалися, читаючи розповідь?

Розповідь дуже коротка, але чи можна сказати, що читати її важко? Чому?

Чи допомогло краще зрозуміти оповідання «читання із зупинками» - і якщо допомогло, то в чому? Чи був корисним (і чим) такий прийом, як прогноз читання?

Погляд Чехова на людину оптимістичний чи песимістичний?

Які почуття викликав у вас оповідання? Що ви зробили б на місці пасажирів Йони?

Що б ми порадили собі та іншим людям, що проходять повз горе людське?

5. Поведінка результатів.

Написання есе (під музику Брамса) на тему«Чи можна вважати розповідь важливою і для нашого часу?»Мета есе - роздуми в письмовій формі, Що відображає думку учня, його точку зору, що узгоджується з його досвідом - рефлексивна оцінка вивченого. Заняття закінчується читанням та поясненням написаних варіантів відповіді.

Запис у зошиті висновку:

У оповіданні «Туга» письменник висвітлює проблеми самотності людини у суспільстві, взаємного нерозуміння людей, відчуження їх.Для того щоб повернути нормальність людських стосунків та цілісність буття, найважливіше – бути співчутливими, поважати ближніх.

І в цьому одна із таємниць чеховського мистецтва. Ви ще зустрінетеся з ним.

Чеховські твори позбавлені вчительства. Чехов не збирався вчити, нав'язувати свою думку. Сучасні Чеховукритики часом звинувачували їх у об'єктивізмі. Мовляв, він не звинувачує, не лає, не шкодує... А хіба не шкода нам Йону та інших героїв? Чехов так подає їхні образи у розповідях, що серце читача стискується. У його творах довіра до читача, розмова на рівних, розрахунок на чуйність, вразливість, життєву спостережливість, співпереживання.

Чехівські оповідання мають відкритий фінал. Письменник сподівається на те, що у читача відкриється "другий зір", і він буде бачити між рядками. Із цим пов'язане домашнє завдання.

6. Пояснення домашнього завдання.

Написати продовження оповідання на тему «Розмова Іони з конем».

7. Оцінка роботи під час уроку.

  1. оцінка вчителем та школярами індивідуальної роботиучнів;
  2. оцінка сприйняття, діяльності та результативності класу в цілому.

Дроздова Ірина Валентинівна, вчитель російської мови та літератури МОУ ЗОШ №132 р. о. Самара