Показують форми земної поверхні твого краю. Форми земної поверхні. Перегляд вмісту документа «Форми земної поверхні»

Тип уроку:комбінований

Ціль:

- Формування цілісної картини світу і усвідомлення місця в ньому людини на основі єдності раціонально-наукового пізнання та емоційно-ціннісного осмислення навчального особистого досвідуспілкування з людьми та природою;

Завдання:

Предметні

Навчаться розрізняти форми земної поверхні; помічати та цінувати красу природи.

Отримають можливість навчитися працювати зі схемою

Метапредметні

Регулятивні УУД:

Розуміти навчальне завдання уроку та прагнути його виконати;

Враховувати виділені вчителем орієнтири дії у новому навчальному матеріалі.

Пізнавальні УУД:

використовувати знаково-символічні засоби; проводити порівняння.

Комунікативні УУД:

Будувати зрозумілі для партнера висловлювання; здійснювати взаємний контроль.

Особистісні

Навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу;

Здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності

Основні види діяльності учнів

Порівнювати фотографії рівнини та гір для виявлення суттєвих ознак цих форм земної поверхні;

Аналізувати колірне позначення рівнин та гір на глобусі;

Порівнювати за схемою пагорб та гору;

Характеризувати поверхню краю.

Основні поняття та визначення

Рівнини, гори, пагорби, яри - це форми земної поверхні.

Перевірка готовності до засвоєння нового матеріалу

Яка поверхня у вашому краї - рівнинна або гориста

Вивчення нового матеріалу

Рівнини- Це рівні або майже рівні ділянки земної поверхні. На рівнинах можна зустріти піднесення - пагорби і заглиблення з крутими схилами - яри.

Гори- це дуже нерівні ділянки земної поверхні, які сильно височіють над навколишньою місцевістю. Одиночну гору зустрінеш рідко, найчастіше гори розташовані рядами - гірськими хребтами.

І горб, і горависочіють над навколишньою місцевістю. Вони мають однакові частини: підошву (підніжжя), схили, верші

Підошва (підніжжя) - Це місце, де починається пагорб або гора. Вершина - сама висока частина пагорба або гори. Між воршиною та підошвою розташовуються схили Вони бувають круті та пологі.

Пагорби мають висоту до 200 метрів, гори – понад 200 метрів.

Основні форми рельєфу

Рівнини та гори Росії

Навчальний фільм рівнини та гори

Рівнини суші

Пагорби Росії

Осмислення та розуміння отриманих знань НУІ

Розгляньте схеми пагорба та гори та порівняйте їх між собою. У чому їхня схожість, а в чому відмінність?

Самостійне застосування знань

За своїми спостереженнями дайте характеристику поверхні краю.

1. Які форми земної поверхні ти знаєш?

2. Що таке рівнини?

3. Що таке гори?

Домашнє завдання

Джерела інформації:

А. А. Плешаков підручник, робочий зошитНавколишній світ 2клас Москва

«Освіта» 2014

Хостинг презентацій навколишній світ

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Попередній перегляд:

ТЕМА УРОКУ: Форми земної поверхні

Цілі уроку:

Формування поглядів на форми земної поверхні.

Завдання уроку:

Освітні:

Ознайомити дітей із основними формами земної поверхні;

познайомити з будовою пагорбів та гір

Розвиваючі :

Розвивати пізнавальну активністьдітей, уміння висловлювати свої думки, міркувати.

Розвиток уміння аналізувати та робити висновки, відстоювати свою точку зору, уміння застосовувати накопичені знання;

Розширювати кругозір дітей.

Виховні:

Виховувати екологічну культуру школярів.

Виховувати любов та дбайливе ставлення до природи рідного краю.

Місце уроку в навчальному плані: 3 урок на тему "Подорожі".

Методичні прийоми: словесні (бесіда, оповідання), наочно-демонстраційні: (пояснювально-ілюстративні).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форми роботи під час уроку: самостійна, фронтальна, робота у парах.

Обладнання уроку:

Технічне забезпечення: персональний комп'ютер, демонстраційний екран, мультимедійний проектор, сканер, принтер.

Література: Підручник А.А. Плешаков "Світ довкола нас" 2 клас, робочий зошит "Світ довкола нас" автор А.А. Плешаків. 2010 р.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Ану перевір, друже,
Ти готовий розпочати урок?
Чи все на місці,
Чи все в порядку,
Ручка, книжка та зошити?
Чи правильно сидять?
Чи все уважно дивляться?
Цікаві питання
Чекають на сміливців.
Побажаю їм удачі.
Виходьте!
Хто готовий?

ІІ. Перевірка домашнього завдання.Вчитель видає двом учням картки для самостійної роботи. Учні готують відповіді, та був відповідають. Перевірка здійснюється за допомогою слайдів.

Картка 1. Артем Мітусов.

Завдання:

Поясни, що таке обрій?

Що таке лінія горизонту? Покажи малюнку лінію горизонту. Слайд 2. (Лінія стає пунктирною)

Допиши малюнку-схему назви сторін горизонту. Поясни, як сторони горизонту розташовуються щодо один одного. Слайд.(З'являються назви сторін горизонту за клацанням.)

Картка 2. Даня Кравченко.

Як називається прилад визначення сторін горизонту?

Назви та покажи, з яких частин він складається. Поясни та покажи, як ним користуватися. Слайд. (Малюнок компаса, запобіжник, магнітна стрілка, корпус-по клацанню).

Інші діти виконують завдання вчителя у зошитах.

Накресліть маршрут мандрівника, якщо 1 клітка – це шлях, який мандрівник проходить за 1 годину:

"Мандрівник вийшов з точки А і дві години йшов на північ, потім 2 години - на захід, 2 години на північ і 2 години на схід. Потім він зробив привал (точка В на схемі) і вирушив далі: 1 година йшла на північ, 1 годину - на схід, 2 години на південь і 3 години на схід, тут він переночував (точка С.) Вранці вирушив далі: 1 година йшла на північ, 1 година - на схід, 4 години на південь і 2 години.

години на захід. Мандрівник втомився та зробив привал (точка D). Потім він вирушив далі: 2 години йшов на північ, 1 годину - на захід, 2 години на південь, 2 години на захід... І повернувся додому.

Після закінчення роботи йде самоперевірка, потім ті, що сидять за однією партою, обмінюються зошитами. Здійснюється взаємоперевірка.

Результат перевірки:

Без помилок – 23 особи.

З 1-2 помилками - 4 чол. – помилка – 1година Схід і 3 години Схід.

З 3 - 5 помилками - 2 чол. – помилка – 1година на захід та 2 години на захід.

ІІІ. Постановка проблемного питання.

(Вася Круп'янко

Читає вірш)

Мій край - моя земля,
Родинні простори!
Мій край, який ти великий!
З кордону до кордону.
І швидкий поїзд навпростець
На тиждень не домчиться.

Перед вами мапа. Як вона називається? (Фізична карта Росії.)

Що Ви можете розповісти про цю карту.(на карті синім кольором показані океани, моря, річки, озера, зелені рівнини, гори коричневим.)

Що на фізичній карті позначено коричневим і зеленим кольором? (Гори, рівнини.)

Як ви вважаєте, яка буде тема уроку? (гори та рівнини.) Так. Тема уроку-основні форми землі. Слайд.

Що ви вже знаєте про ці поверхні землі? (високі гори лежить сніг на верху рівнини рівні.)

Як ви вважаєте, яка ділянка земної поверхні називається рівниною? (Рівний.)

Рівнина - рівна ділянка земної поверхні, що займає велику площу та має невеликі відмінності по висоті. Слайд.

Вчитель показує слайд із зображенням "Холмистої та плоскої рівнини".

Ви бачите зображення двох рівнин, спробуйте визначити, чим вони відрізняються? (Висотою).

Рівнини бувають плоскі та горбисті.

Що ви бачите на першому малюнку? (Голмиста рівнина.)

На другий? (Плоска рівнина).

Поясніть, чому рівнини отримали такі назви? (Плоска рівнина має рівну поверхню, на горбистій рівнині є піднесення.)

Відкрийте підручники на сторінці 92-93. Що перед вами? (Фізична карта).

Знайдіть на карті всі рівнини на території нашої країни, назвіть їх. (Східно-Європейська, Західно-Сибірська рівнина, Середньосибірське плоскогір'я.)

Результат перевірки: усі хлопці правильно виявили рівнини. По слайду перевірили, по клацанню відкривалися рівнини.

Зверніть увагу, яким кольором показані рівнини на карті. (Рівнини на карті позначені зеленим або світло-жовтим кольором).

Чому Середньосибірське плоскогір'я позначене на карті жовтим та зеленим кольором? (Є піднесення).

Піднесення на рівнині – це пагорби.

На дошці слова: вершина, схил, підошва. Прочитайте їх слова і скажіть, яке ставлення вони мають до нашої теми? (У пагорба є вершина, схил, підошва).

На стор.79 знайдіть самостійно що таке підошва, схил і вершина. (Діти самі знаходять відповідь.)

Що таке вершина? підошва? схил?

(Підошва (або підніжжя) - найнижча частина пагорба, це місце, де він починається; вершина - найвище місце. Між вершиною і підошвою знаходиться схил. Він може бути пологим та крутим.)

IV. Робота у зошиті.

- У зошиті на сторінці 32 підпишіть частини пагорба. Самоперевірка. Взаємоперевірка.

Діти перевіряють роботи один одного та виставляють позначки:

Жодної помилки - 5

Одна-дві помилки - 4

Три-чотири помилки - 3

Результат перевірки: впоралися із завданням усі, окрім Насті Сівак. Помилка у назві крутого та пологого схилу – переплутала назви.

V. Фізкультхвилинка.

VI. Продовження вивчення нового матеріалу.

Ми говорили про піднесення на рівнинах - пагорбах. Але, крім того, на рівнинах є поглиблення з крутими схилами – це яри.

Єгор Кригін розповість, як утворюються яри.

На рівнинах людина розорює землі та висаджує культурні рослини. Але іноді на рівнинах можуть зустрітися не тільки піднесення, а й зниження. Такими зниженнями є яри.

"Утворення яру починається з маленької вибоїни. Талі та дощові води розмивають її, і яр поступово збільшується. Яри можуть бути дрібними, за кілька метрів завглибшки, і глибокими - за кілька десятків метрів. Дно яру завжди вже його верхньої частини. По дну яру часто тече річка або струмок Якщо по краях яру розростається багато трав і чагарників, то він перетворюється на болото.

Яри ​​завдають людині шкоди, оскільки руйнують верхній, родючий шар ґрунту. Щоб боротися з розростанням ярів, люди висаджують по краях дерева і чагарники. Коріння рослин не дає руйнуватися ґрунту".

- Звивисте різке зниження території – що це? Назвіть на якому малюнку показаний яр?

Відгадайте загадку.

У спекотному літі я стою,
Шапкою зиму дістаю.
Як ви вважаєте, що це? (Гора.)

Мабуть, це гора.

Як ви вважаєте, яка частина земної поверхні називається горою? (Підвищення.)

Гори – дуже нерівні ділянки земної поверхні, які сильно височіють над навколишньою місцевістю.

На вершинах гір дуже холодно та лежить сніг.

Кожна гора, як і пагорб, має свої частини, спробуйте назвати їх. (Підошву або підніжжя, схил та вершину.)

Відкрийте фізичну карту Росії у підручнику с. 92-93.

Знайдіть на ній гори. Яким кольором позначають гори на карті? (коричневим)

Які гори ви знайшли на карті? (Уральські та Кавказькі гори.)

Хтось із вас був у горах?

Основна гірська область Кавказу – Великий Кавказ – грандіозне гірське підняття, що складається з численних хребтів. Він тягнеться із північного заходу на південний схід. Наближаючись до Кавказького хребта з півночі, ще за 200 кілометрів бачиш на південній стороні обрію Ельбруса який біліє в ранок над рівниною. Висота Ельбрусу 8848 метрів. Це найвища гора.

Рослинність Кавказьких гір- це складний світ, В якому висота грає велику роль. Підйом на кожні 200 метрів у горах означає зниження температури на 1-2 градуси. Тому, рухаючись у напрямку до захмарних висот, ми спостерігаємо швидку зміну рослинності і потрапляємо, нарешті, в область вічних снігів, де мороз і хуртовини так лютують, як і на Крайній Півночі нашої країни.

Північний Кавказ - одне із головних курортних центрів Росії. Анапа – найбільший дитячий курорт із зручним піщаним пляжем.

Інший найбільший курорт – Кавказькі Мінеральні Води на Ставропілля.

Тут двічі був Пушкін. Сюди заслали Лермонтов. Тут же, в П'ятигорську, в 1841 він був убитий на дуелі. Багато пам'ятних місць пов'язано у П'ятигорську із цим російським поетом.

Яка гора найбільша? (Ельбрус.) Хто з відомих письменниківбував на Кавказі? (Пушкін, Лермонтов). Найнижча частина гори – що таке?

Слухайте вірш, у якому поет описує Кавказ.

Андрій Лисиков читає вірш М. Лермонтова "Кавказу".

Вітаю тебе, Кавказ сивий!
Твоїм горам я мандрівник не чужий.
І довго мені мріялося з цього часу
Все небо півдня та скелі гір.
Прекрасний ти, суворий край свободи,
І ви, престоли вічні природи.

Уральські гориЗдавна вважалися природним кордоном, що розділяє дві частини світу - Європу та Азію. Ці гори не високі. лише кілька вершин досягають півтори тисячі метрів над рівнем води.

Чому Уральські гори є природним кордоном?

Цими ліричними рядками ми закінчимо знайомство з горами.

VII. Підсумок уроку. Рефлексія

З якими формами земної поверхні ви познайомились? (Гори та рівнини)

Які бувають рівнини? (Плоскі та горбисті).

Яка форма земної поверхні називається пагорбом? (Підвищення на рівнині).

Яка форма земної поверхні називається яром? (Поглиблення з крутими схилами).

Які гори нашої країни Ви можете назвати? (уральські та кавказькі).

Які рівнини ви знаєте?

На дошці з'являється схема. "Форми земної поверхні".

На уроці попрацювали все гаразд.

Домашнє завдання.


Підпиши на схемі пагорб та гору. Закінчи складання схеми: вкажи стрілками частини пагорба та гори.

За допомогою картки підручника "Навколишній світ 4 клас" заповни таблицю.

Висота гір Росії

Переліч гори в порядку збільшення їх висоти; у порядку зменшення висоти. Попроси сусіда по парті перевірити тебе.

Виконай малюнки, що показують форми земної поверхні твого краю, або помісти фотографію.


За допомогою додаткової літератури, Інтернету підготуй повідомлення про будь-які рівнини або гори Росії, твого краю (на вибір). Запиши основні відомості для повідомлення. Вкажіть джерело інформації.


Західно-Сибірська рівнина - третя за величиною після Російської рівнини світу. Її площа близько 2,6 млн км2. Від суворого узбережжя Карського моря вона простяглася до підніжжя гір Південного Сибіру та напівпустель Казахстану на 2500 км, а від Уралу до Єнісея - на 1900 км.
Ніде у світі не знайти такого величезного простору з таким плоским рельєфом, що ніби знижується до його центру. Перетинаючи рівнину в поїзді з Тюмені до Новосибірська, бачиш неозорі площини - ні горбка, ні овалу. Такий рельєф утворили пухкі відкладення річок та давньольодовикові наноси.
Коли льодовик відступив, північ рівнини був завойований тундрою і тайгою, хоча раніше там були широколистяні ліси, у яких мешкали мамонти, шерстисті носороги, гігантські олені.
Корисні копалини дуже різноманітні. Запаси нафти і газу, таких родовищ, як Уренгой, Ямбург, Ведмеже, Сургут, Нижньовартовськ, виводять Західний Сибір до світових лідерів. На її території також зосереджено 60% загальних запасів торфу Росії. На півдні рівнини розташовані найбагатші родовища солей. З давніми осадовими породами тріасового та юрського віку пов'язані поклади бурого вугілля.
Проте основне багатство Західного Сибіру- це нафтові та газові поклади. Встановлено, що рівнина ця є унікально багатою на нафтогазоносну провінцію Землі.
Велике багатство Західного Сибіру - її водні ресурси. Окрім поверхневих вод - річок та озер - знайдено величезні резервуари підземних вод.
Велике господарське значення біологічних ресурсівтундри та лісотундри - цим, здавалося б, небагатим життям зони. У ній видобувається значна кількість хутра та дичини, у її річках та озерах багато риби. Крім того, тундра – основний район розведення північного оленя. Тайга Західного Сибіру здавна славилася здобиччю хутра та деревини.

Джерело інформації: В.П. Максаковський, І.І. Барнов, В.П.Дронов, В.Я. Ром, Н.М. Петрова "Географія".


Навколишній світ.
Тема: Всесвіт або космос.
Цілі:
дати початкове уявлення про Всесвіт, космос, значення Сонця для життя на Землі.
рівувати мову учнів;
виховувати дбайливе ставлення до природи у вигляді розвитку емоційно-чуттєвого ставлення до навколишнього світу.
Формування УУД:
особистісні: позитивне ставлення до школи та навчальної діяльності; усвідомлення відповідальності людини за загальний добробут життя планети.

пізнавальні: створення алгоритмів діяльності при вирішенні проблем творчого та пошукового характеру;

Хід уроку
Етап уроку Зміст навчального матеріалуДіяльність вчителя Діяльність учнів ФУУД
I. Організаційний момент. Гра «Як живеш?»
- Як живеш? (ось так)
- А йдеш?
- А біжиш?
- Ну, а спиш?
- А за партою у школі сидиш?
- Який урок нам сьогодні доведеться прожити? Я впевнена, що всі ви працюватимете уважно, а думатимете самостійно. Налаштування на роботу. Налаштування на роботу. особистісні: позитивне ставлення до школи та навчальної діяльності.
ІІ. Визначення теми та мети уроку. Актуалізація опорних знань. («Знаю».)
– Послухайте уривки віршів. Хто в них головний герой?
Добре, що знову літо,
Знов сонце високо,
Що вода в ставку нагріта,
Як парне молоко.
Літо сонечком вкотилося,
Засяяло, засвітилося
Літо!
У фарби яскраві одягнені,
Спекотним сонечком зігріто.
- Яке значення має Сонце для життя на Землі?
Постановка цілі.
– Подивіться на с. 8–9 у підручнику і скажіть, що ми хочемо сьогодні дізнатися на уроці?
- Так, ми сьогодні з вами поговоримо про Сонце, дізнаємося щось цікаве про Сонячну систему, Всесвіт і космос. Запрошення до роздумів.
Визначення та обґрунтування теми уроку пізнавальні: аналізувати об'єкти з виділенням суттєвих ознак та робити узагальнення, формулювати найпростіші висновки;
комунікативні: формулювати власну думку та позицію у висловлюваннях, будувати зрозумілі для партнера висловлювання;
III.Робота над темою уроку.
1. Постановка проблеми.
Всесвіт - село, вселяти (російське значення).
Які зміни відбудуться на Землі, якщо не буде Сонця? Чому?
– Згадайте, як злякалися звірі у казці К. І. Чуковського, коли «крокодил сонце у небі проковтнув».
- Чому злякалися?
– А чи знаєте ви, що сонце – це зірка?
- Сонце - величезна розпечена куля, тіло, що світиться, - зірка. Цю зірку видно вдень. Промені Сонця несуть на Землю світло та тепло. Все живе тягнеться до Сонця. Коли це можемо спостерігати?
– Хлопці, якщо Сонце – величезна куля, то чому ми її бачимо не дуже великою?
Робота із джерелами.
2. Робота за підручником (с. 8–9).
а) Які малюнки доводять, що Сонце – розпечена куля?
– Який малюнок пояснює, чому ми бачимо Сонце невеликим?
- Що можна сказати про величину літака, птаха, що літають високо в небі?
Виберіть правильну відповідь:
Сонце – це... 1. Зірка.
2. Планета.
3. Супутник.
– Чому ті зірки, які ми бачимо вночі, нам здаються зовсім маленькими?
– Яких кольорів зірки ви бачили? (Жовтий, червоний, блакитний колір.)
– Ми бачимо з вами неозброєним оком, тобто без телескопа, 3000 зірок у нашій Північній півкулі.
б) сонячна система. Використання ІКТ.
– Наша Земля – зірка? (Ні, планета.)
- А Місяць, що це таке? (Супутник.) Запрошення до роздумів.
Висунення гіпотез, робота з підручником – рішення проблемних ситуацій. пізнавальні: аналізувати об'єкти з виділенням суттєвих ознак та робити узагальнення, формулювати найпростіші висновки;
комунікативні: формулювати власну думку та позицію у висловлюваннях, будувати зрозумілі для партнера висловлювання; регулятивні: формувати та розвивати вміння розуміти виділені вчителем орієнтири дії у навчальному матеріалі;
V. Динамічна пауза. У небі плаває місяць. (Похитування ліворуч і праворуч.)
До хмар зайшла вона.
Один, два, три, чотири, п'ять – (Бавовни у долоні.)
Можемо ми місяць дістати. (Руки вгору.)
Шість, сім, вісім, дев'ять, десять - Бавовни над головою.) І нижче переважити. (Руки вниз.)
Десять, дев'ять, вісім, сім – (Ходьба на місці.)
Щоб місяць світив усім. (Тихо сіли.) Показ рухів Виконання рухів
VI Робота над темою уроку. (продовження)
Визначте зайвий об'єкт (стор. 9).
Марс, Сонце, землі.
Місяць, Марс, землі.
– Доведіть.
- Які планети отримують від Сонця більше тепла? Чому?
- Які ще є космічні тіла?
3. Робота з зошита (с. 10, завдання 8, 9).
Учні самостійно виконують завдання, а вчитель перевіряє і вимагає учнів, які виконали завдання, пояснити тим, хто впорався. Робота із підручником.
регулятивні: формувати та розвивати вміння розуміти виділені вчителем орієнтири дії у навчальному матеріалі;
VII. Рефлексії.
Підсумок уроку. Самооцінка та оцінка діяльності Оцініть себе на драбинці успіху, в Тижневиках. Модерація
Самооцінка та корекція.
комунікативні: формулювати власну думку та позицію у висловлюваннях
особистісні: позитивне ставлення до школи та навчальної діяльності;

інші презентації про рельєф

"Лінія горизонту" - Земля має форму кулі. Визначте тему уроку. Чому існує на Землі обрій? Під час підйому лінія горизонту збільшується. Чи можна дійти до горизонту? У якій місцевості краще побачити лінію горизонту? Дійти до обрію не можна. Найкраще спостерігати лінію горизонту на відкритих ділянках поверхнях Землі.

«Форма Землі» – Автор: Кускова Є.А. Сторони горизонту. МОУ ЗОШ «Еврика-розвиток». Земля у вигляді диска. Арістотель. Земля на трьох слонах. Отже, є Землі якийсь вигин, непомітний людському оку. (Навколишній світ - 3 клас). Земля очима народів Півночі. Таку тінь може давати лише круглий предмет. Сторони горизонту:

«Рівнини» - Вибери геометричну фігуру(або фігури) , що відповідає вашій відповіді. Тест на тему «Форми земної поверхні». Намалюй на своєму контрольному аркуші. Автор роботи: вчитель початкових класівМОУ «ЗОШ ст. Поля луг рівнина. Прочитай уважно запитання. УМК "Школа Росії". 3. Якою територією протікає річка Об?

"Вулкани" - Вулкан - "вогнедишна" гора. Чегарнова А.М. учитель біології Біляйської ЗОШ Первомайського району. Виверження вулкана Везувій. Виверження припинилися зовсім. Кордони плит Землі. Згаслий вулкан. Магма – розплавлена ​​речовина мантії. Порівняйте розташування вулканів та плит. Вулкани. Щитовий вулкан. Жерло канал виходу магми з вогнища.

"Повітряна оболонка Землі" - Атмосфера. Де застосовують знання про клімат? Перисті хмари. Товщина повітряної оболонки – 2000 км. Атмосфера – суміш газів. Кучово – дощові хмари. Товщина атмосфери. Азот – 78% Кисень – 21% Інші гази – 1% ( вуглекислий газ, пари води та ін.). З висотою температура у нижньому шарі атмосфери знижується на 6 градусів за кожен кілометр.