I napravite test za ovaj rad (10 pitanja). I napravite test za ovaj rad (10 pitanja) Kome Mitrofan Petrov prodaje sein

Podaci o autoru

Bespalova Irina Vladimirovna

Mjesto rada, pozicija:

Krasnodarska oblast, Labinsk, srednja škola №2, profesor ruskog jezika i književnosti

Krasnodarska oblast

Karakteristike lekcije (razreda)

Stupanj obrazovanja:

Sve razine obrazovanja

Ciljana publika:

Učitelj (učitelj)

Klasa(e):

Stavka(e):

Književnost

Svrha lekcije:

Zadatak: priprema za Jedinstveni državni ispit Ciljevi: - nastaviti formiranje sposobnosti analize književnog teksta - razvoj ideja o žanrovskim značajkama priče - ponavljanje teorijski koncepti: kompozicija, priča, jezična izražajna sredstva, pejzaž - "istrijebiti iz sebe sve duhovno smeće"

Vrsta lekcije:

Lekcija učenja i primarne konsolidacije novih znanja

Učenici u razredu (publika):

Rabljena oprema:

Oprema: ICT, tekstovi, kartice, testovi


Kratki opis:

Tijekom nastave.

1. Organizacijski trenutak.

Motivacija kognitivne aktivnosti.

Poznati ruski pisac Korney Chukovski rekao je: “Čehov je najmanje od svega pretendovao na ulogu propovjednika, idejnog vođe. mladosti U međuvremenu, uspjeli smo se zaštititi od mnogih mračnih i nedostojnih djela samo zato što je on kao jednim klikom izrezao iz nas bilo duhovno smeće ».

Možemo li danas reći ove riječi o nama? Pokušajmo odgovoriti na ovo pitanje danas u lekciji.

Hladna kiša kuca na prozor. Uska ulica pusta. Tek povremeno kotrljajući kotačići tapkaju po kaldrmi. U kasnu jesen Jalta donosi melankoliju. Izvan prozora male kuće, silueta muškarca u pincezu. Ovdje, u Jalti, Čehov je proveo svoje posljednje, najteže godine, mjesece, dane. Ovdje je bio odsječen od Moskve, od svog voljenog Moskovskog umjetničkog kazališta, prijatelja, žene. Ovdje je bio sam sa smrtonosnom bolešću i posebno jasno osjećao kako se neizbježno i neizbježno približava rasplet. Što čovjek na takvoj poziciji može osjećati, što misli? A Čehov sadi cvijeće, vodi korespondenciju, pomaže ljudima koje zna u rješavanju životnih problema... Nehotice se začudite duhovna moć ovako krhkog izgleda teško bolesna osoba.

Odakle je ona? Što je hrani? Naravno njegov rad.

Danas ćemo se upoznati s pričom A. P. Čehova "Tosca", napisanom 1886. godine.

2. Tema, ciljevi.

Što znači biti usamljen?

Može li čovjek biti usamljen među ljudima?

Osjećate li se usamljeno?

3. Aktualizacija znanja o vještinama. D/Z provjera

Priču ste već pročitali kod kuće. Ali samo čitanje Čehovljeve priče nije dovoljno. Da bi se razumjelo pravo značenje njegovih djela, potrebno je obratiti pažnju na svaki detalj.

Test prema tekstu.

1. U koje doba dana se odvija radnja? (večer)

2. ime i prezime vozača? (Iona Potapov)

3. tko je slušao Jonaha? (nitko)

4. tko je Jonina žena? (sirova zemlja)

5. koji je interpunkcijski znak na kraju priče? (elipsa)

Dakle, priča se zove "Tosca"

NA.Što je leksičko značenje ovaj svijet? Što mislite, što je "tuga"?

Čežnja i.

Čežnja i

NA. Prije nego što nastavimo s analizom ovog djela, sjetimo se što je priča.

Priča- prozno djelo malog obima s dinamičnim razvojem radnje; prikazuje jednu epizodu, događaj iz života junaka ili više događaja; glumci malo, opisana radnja je vremenski ograničena. Velika važnost pridaje se kraju (trebao bi biti "šok")

Samostalni rad na karticama.

Uputa.

Radno vrijeme - 5 minuta. 1 minuta za prezentaciju.

Potkrijepite svoje misli tekstom. Komentar mora biti obrazložen.

Prilikom polaganja ispita važno je ispuniti uvjet: završiti rad za 4 sata. Dakle, sposobnost rješavanja zadatka u zadanom vremenu je .... (ključ uspjeha na ispitu)

Kartica broj 1.

1. Koliko puta Jona pokušava ispričati o smrti svoga sina? (3)

2. Napiši reakciju sugovornika.(sin umro - od čega? ... idi; sin umro - svi ćemo umrijeti, vozi; sin umro - ... .. (bez odgovora)

3. Kako se zove izražajno sredstvo? (ponoviti)

4.Komentirajte.

Kartica #2

1. U koje su se doba dana zbili događaji iz priče? (navečer)

2. Zapiši promjenu večernjeg osvjetljenja (večernji suton - večernja izmaglica - tama).

3. Kako se zove ovo izražajno sredstvo? (gradacija)

4. Koliko puta se ova promjena događa? (3)

5.Komentirajte.

Kartica #3

1. Ispiši iz teksta glagole koji karakteriziraju radnje prepunog grada (mračne mase kreću se- gužve trčanje- gužve žuriti okolo )

2. Koliko puta Čehov o tome govori u priči? (3)

3.Komentirajte.

Kartica broj 4 .

1. Ispiši iz teksta kako se mijenja Jonovo obraćanje konju.

2. Kako se promijenila emocionalna boja riječi (od prezrivog konjića, do neutralnog - konj - do deminutiva - ždrebica)

3. Kako se zove takav vokabular (1 i 3 riječi)? (izražajno)

Komentar.

Zajedno pronaći: motiv samoće.

Osjećaj usamljenosti - usamljen - melankolija - melankolija je ogroman - predan melankoliji - melankolija - nepodnošljiv je.

NA. Kojom je likovnom tehnikom Čehov dočarao Joninu čežnju? (gradacija, pojačavanje ponavljanjem, emocionalna obojenost riječi, glagola)

NA. Ljudi, koji smo još uporno ponavljani detalj sreli u ovoj priči? (broj 3)

NA. U kojem se žanru ova figura stalno nalazi? (priča)

NA. Možda je netko primijetio još jedan obrat govora, koji odmah podsjeća na narodnu pjesmu? (sirova zemlja)

NA.Što mislite, što nam je pisac ovim htio reći, jer kod Čehova je svaki umjetnički detalj bitan? Možda će nam to pomoći da shvatimo epigraf? Početak duhovnog stiha "Oplakivanje Josipovo i istinita priča"

Kome da pjevamo moju tugu?

Koga da na plač zovem?

Samo ti, moj Gospodaru,

Moja tuga je poznata.

Zaključak: sin taksiste Jonaha je umro. Jona želi o tome nekome pričati, razgovarati, izliti dušu i tako malo ublažiti svoju tugu. Ali ispada da nema kome reći! Nitko ne želi slušati Jonaha, a on na kraju sve ispriča... svom konju.

NA.Odlučno pročitaj zadnju rečenicu.Kako biste objasnili elipsu?

Ravnodušnost je lijenost duše. Uostalom, čovjek treba tako malo od ljudi - trebaju ga saslušati, reći lijepu riječ, nasmiješiti se. Ali ni ta malenkost nije nešto što je šteta, to je jednostavno previše lijen da suosjećam, da razumijem ...

Samostalni rad.

Na kartici podcrtajte leksičko značenje riječi čežnja, što je najprikladnije za Čehovljevu priču.

Kartica broj 5

Čežnja i. sputanost duha, klonulost duše, nesnosna tuga, duševna tjeskoba, tjeskoba, strah, dosada, žalost, tuga, tuga, bol u srcu.

V.Dal" Rječnikživi velikoruski jezik"

Čežnja i

1. Mentalna tjeskoba u kombinaciji s tugom, malodušnošću //

2. razmotati se Dosada, malodušnost uzrokovana monotonijom situacije, nezainteresiranost i sl.

T.F. Efremova" Novi rječnik Ruski jezik"

Vratimo se na pitanje koje sam postavio na početku lekcije: duhovno smeće ».

Možemo li reći ove riječi o nama danas?

Gdje je život? Iako šuštanje lišća

Ona bi progovorila.

Ali iza je praznina

Ali iza je tišina.

I bojim se koraknuti naprijed

Zakorači u rupu, u crnu šumu,

Gdje sjećanje vodi

I nema raja.

Varlam Šalamov 1938

NA.Što mislite, postoji li nešto zajedničko između priče A. P. Čehova “Tosca”, napisane 1886., pjesme pjesnika i pisca koji je poput A. Solženjicina prošao kroz GULAG Varlama Šalamova, napisane 1938. i slike moderni umjetnik R. Vedeneev, napisan 2007. godine.

(tema usamljenosti, uči sućut, razumijevanje).

Dakle, Čehov je za Rusiju i cijeli svijet postao mjerilo inteligencije, postao je čovjek koji, unatoč rutini, vulgarnosti, beznađu života, ne dopušta sebi odstupanje od moralnih standarda, koji sebi pristupa s najvišim moralnim zahtjevima i na istovremeno je neobično mekan, delikatan u odnosu na druge ljude. Takva se osoba temelji na neumornoj duhovnoj djelatnosti, koja je spašava od moralne korozije i duhovnog osiromašenja.

Rezultati

D/Zstr.27, Q.7

Test iz književnosti Tosca (A.P. Čehov) za učenike 9. razreda. Test se sastoji od dvije opcije, u svakoj opciji je 5 zadataka s kratkim odgovorom i 3 opća zadatka s detaljnim odgovorom.

Kome da pjevamo moju tugu?
Večernji suton. Krupan mokar snijeg lijeno se kovitla oko svježe upaljenih fenjera i leži u tankom, mekom sloju na krovovima, konjskim leđima, ramenima, šeširima. Vozač, Ion Potapov, sav je bijel kao duh. Savijen je koliko se živo tijelo može saviti, sjedi na kozama i ne miče se. Da je cijeli snježni nanos pao na njega, ni tada, čini se, ne bi našao za shodno otresti snijeg sa sebe ... I konj mu je bijel i nepomičan. Svojom nepomičnošću, uglatošću oblika i paličastom ravnošću nogu, čak i izbliza, doima se poput konjića od medenjaka. Vjerojatno je izgubljena u mislima. Tko god bio otrgnut od pluga, od uobičajenih sivih slika i bačen ovdje u ovaj bazen pun monstruoznih vatri, nemirnog pucketanja i trčanja ljudi, čovjek ne može a da ne pomisli na to...
Jona i njegov konj već se dugo ne miču. Iz dvorišta su otišli prije večere, ali još uvijek nije bilo inicijative. Ali tada se večernja magla spusti na grad. Bljedo uličnih svjetiljki ustupa mjesto živim bojama, a ulična vreva postaje bučnija.
— Vozaču, u Vyborgskaya! Jonah čuje. - Vozač!
Jonah zadrhti i kroz trepavice prekrivene snijegom ugleda vojnog čovjeka u kaputu s kapuljačom.
— U Vyborgskaya! ponavlja vojnik. - Spavaš li, ili što? U Vyborg!
U znak pristanka, Jonah povuče uzde, zbog čega s leđa konja i s njegovih ramena padaju naslage snijega... Vojnik ulazi u saonice. Vozač cmokne usnama, ispruži vrat kao labud, pridigne se i, više iz navike nego iz nužde, zamahne bičem. I konj ispruži vrat, izvije noge poput štapa i neodlučno se pomakne s mjesta...
- Kamo ćeš, gobline! - odmah na početku Jonah čuje uzvike iz mračne mase koja se kreće naprijed-natrag. - Kamo, dovraga, idu? Držite se ispravno!
- Ne znaš voziti! Čuvajte svoja prava! vojnik se naljuti.
Kočijaš grdi iz kočije, ljutito gleda i otresa snijeg s rukava prolaznika koji prelazi cestu i naleti ramenom na njušku konja. Jonah se vrpolji na kozama, kao na iglama, gura laktove sa strane i tjera očima kao luđak, kao da ne razumije gdje je i zašto je ovdje.
- Kakvi sve nitkovi! - oštri vojnički. “Pokušavaju naletjeti na vas ili ih pregazi konj. O tome su pričali.
Jonah uzvraća pogled prema jahaču i miče usnama... Navodno, želi nešto reći, ali iz grla mu ne izlazi ništa osim siktanja.
- Što? - pita vojnik.
Jonah izvija usta sa smiješkom, napinje grlo i urla:
"Ali moj gospodaru, moj sin je umro ovaj tjedan."
- Hm!.. Zašto je umro?
Jonah se okrene cijelim tijelom prema jahaču i kaže:
- Tko zna! Mora da je od groznice... Ležao je tri dana u bolnici i umro... Božja volja.
— Okreni se, vraže! - odjekuje u mraku. - Je li izašlo, stari psu? Gledaj svojim očima!
- Idi, idi ... - kaže jahač. “Dakle, nećemo stići do sutra. Samo daj!
Vozač ponovno izvija vrat, ustaje i, s teškom gracioznošću, zamahuje bičem. Nekoliko puta nakon toga osvrće se na jahača, ali ovaj je zatvorio oči i očito nije raspoložen slušati. Nakon što ga je ostavio u Vyborgskaya, zaustavlja se u krčmi, saginje se nad kozama i opet se ne miče ... Mokri snijeg ponovno oboji njega i konja u bijelo. Prođe sat, pa još jedan...

1 opcija

Pitanja s kratkim odgovorom

1. Kako se zove izreka koja prethodi djelu i izražava njegovu glavnu misao?

2. Kako se naziva opis prirode u književnom djelu?

Večernji suton. Krupan mokar snijeg lijeno se kovitla oko tek upaljenih lampiona i u tankom mekom sloju leži na krovovima, leđima konja, ramenima, šeširima...

3.

Vozač, Ion Potapov, sav je bijel kao duh.

4.

Mokri snijeg opet oboji njega i konja u bijelo.

5. Kako se zove vizualni medij?

Koga su otrgli od pluga, od poznato sivo slike i bačen ovdje u ovaj bazen pun monstruozan svjetla, bez odmora bakalar i bježeći ljudi, ne možete ne razmišljati...

Pitanja s detaljnim odgovorom

7.

8.

opcija 2

Pitanja s kratkim odgovorom

1. Navedi književnu vrstu kojoj djelo pripada.

2. Kako se zove opis izgleda junaka književnog djela?

Vozač, Ion Potapov, sav je bijel kao duh. Savijen je koliko se živo tijelo može saviti, sjedi na kozama i ne miče se.

3. Navedite naziv vizualnog medija:

velika mokra snijeg se lijeno kovitla oko tek upaljenih lampiona i tanak mekan sloj leži na krovovima, leđima konja, ramenima, šeširima.

4. Kako se zove alegorijsko izražajno sredstvo?

Ona (konj) je, po svoj prilici, uronjena u misli. Tko god bio otrgnut od pluga, od uobičajenih sivih slika i bačen ovdje u ovaj bazen pun monstruoznih vatri, nemirnog pucketanja i trčanja ljudi, čovjek ne može a da ne pomisli na to...

5. Navedite naziv vizualnog medija:

Jonah se vrpolji na kozama, kao na iglama bode laktovima sa strane i tjera očima, kao luđak, kao da ne razumije, gdje je i zašto je ovdje.

Pitanja s detaljnim odgovorom

7. Kako se Jonah pojavljuje u ovoj epizodi?

8. Usporedite ulomke iz djela A.P. Čehov "Tosca" i I.S. Turgenjev "Mumu". Koliko su slični doživljaji likova i njihovo emocionalno stanje?

Fragment djela I.S. Turgenjev "Mumu"

Zgrabio ju je za ruku, pojurio preko cijelog dvorišta i, ušavši s njom u sobu gdje se sastajalo vijeće, gurnuo je ravno do Kapitona. Tatyana je upravo umrla ... Gerasim je stajao trenutak, gledao je, mahnuo rukom, nacerio se i otišao, koračajući teškim korakom, u svoj ormar ... Nije otišao odatle cijeli dan. Postiljon Antipka kasnije je pričao da je kroz pukotinu video kako Gerasim, sedeći na krevetu, s rukom na obrazu, tiho, odmereno i tek povremeno mrmljajući - peva, odnosno njiha se, zatvara oči i vrti glavom kao kočijaši. ili barjaktari kad pjevaju svoje tugaljive pjesme. Antipka se užasnuo, te se odmaknuo od jaza. Kad je sutradan Gerasim izašao iz ormara, na njemu se nije mogla primijetiti nikakva osobita promjena. Činilo se da je samo postao tmurniji i nije obraćao ni najmanju pozornost na Tatjanu i Kapitona. Iste večeri oboje su s guskama pod rukama otišli kod gazdarice, a tjedan dana kasnije vjenčali su se. Na sam dan vjenčanja Gerasim nije promijenio svoje ponašanje ni u čemu; samo je on došao iz rijeke bez vode: jednom je razbio bure na putu; a noću je u konjušnici čistio i trljao svog konja tako marljivo da se klatio poput vlati trave na vjetru i gegao se s noge na nogu pod njegovim željeznim šakama.
Sve se to dogodilo u proljeće. Prošla je još jedna godina, tijekom koje se Kapiton potpuno opio s krugom i, kao osoba koja je definitivno bezvrijedna, poslan u konvoju u udaljeno selo, zajedno sa svojom ženom ... Kad je sve bilo spremno i seljaci su već držali uzde u svojim rukama i čekali su samo riječi: “Bog blagoslovio!” Gerasim je izašao iz svog ormara, prišao Tatyani i dao joj crveni papirnati rupčić, koji joj je kupio prije godinu dana. Tatjana, koja je do tog trenutka s velikom ravnodušnošću podnosila sve nedaće svog života, ovdje, međutim, nije izdržala, pustila je suzu i, ulazeći u kola, triput je kršćanski poljubila Gerasima. Htio ju je otpratiti do straže i isprva je išao s njezinim kolima, ali se iznenada zaustavio na Krimskom gazdu, mahnuo rukom i krenuo uz rijeku.
Bilo je to navečer. Tiho je hodao i gledao u vodu. Odjednom mu se učini da se nešto koprca u mulju blizu obale. Sagnuo se i ugledao malog psića, bijelog s crnim mrljama, koji usprkos svom trudu nije mogao izaći iz vode, borio se, klizio i drhtao svim svojim mokrim i mršavim tijelom. Gerasim je pogledao nesretnog psa, podigao ga jednom rukom, gurnuo u njedra i dugim koracima krenuo kući.

Odgovori na Tosca test iz književnosti (A.P. Čehov)
1 opcija
1. epigraf
2. pejzaž
3. usporedba
4. metafora (personifikacija)
5. epitet
opcija 2
1. epski
2. portret
3. epitet
4. lažno predstavljanje
5. usporedba

Kome da pjevamo moju tugu?
Večernji suton. Krupan mokar snijeg lijeno se kovitla oko svježe upaljenih fenjera i leži u tankom, mekom sloju na krovovima, konjskim leđima, ramenima, šeširima.
Vozač, Ion Potapov, sav je bijel kao duh. Savijen je koliko se živo tijelo može saviti, sjedi na kozama i ne miče se. Da je cijeli snježni nanos pao na njega, onda ni tada, čini se, ne bi našao za shodno otresti snijeg sa sebe ... Konj mu je također bijel i nepomičan. Svojom nepomičnošću, uglatošću oblika i paličastom ravnošću nogu, čak i izbliza, doima se poput konjića od medenjaka.
Vjerojatno je izgubljena u mislima. Tko god da je otrgnut od pluga, od uobičajenih sivih slika i bačen ovdje u ovaj bazen pun monstruoznih vatri, nemirnog pucketanja i trčanja ljudi, čovjek ne može a da ne pomisli...
Jona i njegov konj već se dugo ne miču. Iz dvorišta su otišli prije večere, ali još uvijek nije bilo inicijative. Ali tada se večernja magla spusti na grad. Bljedo uličnih svjetiljki ustupa mjesto živim bojama, a ulična vreva postaje bučnija.
- Prijevoznik, u Vyborgskaya! Jonah čuje. - Prijevoznik!
Jonah zadrhti i kroz trepavice prekrivene snijegom ugleda vojnika u kaputu s kapuljačom.
- U Vyborgskaya! - ponavlja vojnik. - Da, spavaš, ili što? U Vyborg!
U znak pristanka, Jonah povuče uzde, zbog čega s leđa konja i s njegovih ramena padaju naslage snijega... Vojnik ulazi u saonice. Vozač cmokne usnama, ispruži vrat kao labud, pridigne se i, više iz navike nego iz nužde, zamahne bičem.
I konj ispruži vrat, izvije noge poput štapa i neodlučno se pomakne s mjesta...
- Kamo ćeš, gobline! - odmah na početku Jonah čuje uzvike iz mračne mase koja se kreće naprijed-natrag. - Gdje su dovraga? Držite se ispravno!
- Ne znaš voziti! Čuvajte svoja prava! - ljutita vojska.
Kočijaš grdi iz kočije, ljutito gleda i otresa snijeg s rukava prolaznika koji prelazi cestu i naleti ramenom na njušku konja. Jonah se vrpolji na kozama, kao na iglama, gura laktove sa strane i tjera očima kao luđak, kao da ne razumije gdje je i zašto je ovdje.
- Kakvi sve nitkovi! - šali se vojska. - Pa se nastoje sudariti s tobom ili proći pod konja. O tome su pričali.
Jonah se osvrće na jahača i miče usnama... Navodno želi nešto reći, ali iz grla mu ne izlazi ništa osim siktanja.
- Što? - pita vojska.
Jonah izvija usta sa smiješkom, napinje grlo i urla:
- A ja imam, gospodine, tovo ... sin mi je umro ovaj tjedan.
- Hm!.. Zašto je umro?
Jonah se okrene cijelim tijelom prema jahaču i kaže:
- Tko zna! Mora da je od groznice... Ležao je tri dana u bolnici i umro... Božja volja.
- Okreni se, vraže! - odjekuje u mraku. - Izašao, ili tako nešto, stari psu?
Gledaj svojim očima!
- Idi, idi ... - kaže jahač. - Nećemo stići do sutra.
Samo daj!
Vozač ponovno izvija vrat, ustaje i, s teškom gracioznošću, zamahuje bičem.
Nekoliko puta nakon toga osvrće se na jahača, ali ovaj je zatvorio oči i očito nije raspoložen slušati. Nakon što ga je ostavio u Vyborgskaya, zaustavlja se u krčmi, saginje se nad kozama i opet se ne miče ... Mokri snijeg ponovno oboji njega i konja u bijelo. Prođe sat, pa još jedan...

Pitanja s kratkim odgovorom

1 opcija

1. Kako se zove izreka koja prethodi djelu i izražava njegovu glavnu misao?

2. Kako se naziva opis prirode u književnom djelu?
Večernji suton. Krupan mokar snijeg lijeno se kovitla oko tek upaljenih lampiona i u tankom mekom sloju leži na krovovima, leđima konja, ramenima, šeširima...

3. Navedite naziv vizualnog medija: Vozač Ion Potapov sav je bijel kao duh.

Mokri snijeg opet oboji njega i konja u bijelo.

5. Kako se zove vizualni medij?
Tko god da je otrgnut od pluga, od uobičajenih sivih slika i bačen ovdje u ovaj bazen pun monstruoznih vatri, nemirnog pucketanja i trčanja ljudi, čovjek ne može a da ne pomisli...

opcija 2

1. Navedi književnu vrstu kojoj djelo pripada.

2. Kako se zove opis izgleda junaka književnog djela?
Vozač, Ion Potapov, sav je bijel kao duh. Savijen je koliko se živo tijelo može saviti, sjedi na kozama i ne miče se.

3. Navedite naziv vizualnog medija: Krupan mokar snijeg lijeno se kovitla oko svježe upaljenih fenjera i leži u tankom, mekom sloju na krovovima, konjskim leđima, ramenima, šeširima.

4. Kako se naziva sredstvo alegorijske izražajnosti?
Ona (konj) je, po svoj prilici, uronjena u misli. Tko god da je otrgnut od pluga, od uobičajenih sivih slika i bačen ovdje u ovaj bazen pun monstruoznih vatri, nemirnog pucketanja i trčanja ljudi, čovjek ne može a da ne pomisli...

5. Navedite naziv vizualnog medija:
Jonah se vrpolji na kozama, kao na iglama, gura laktove sa strane i tjera očima kao luđak, kao da ne razumije gdje je i zašto je ovdje.

ODGOVORI

1 opcija

1. epigraf
2. pejzaž
3. usporedba
4. metafora // personifikacija
5. epitet

opcija 2

1. epski
2. portret
3. epitet
4. lažno predstavljanje
5. usporedba

Lekcija o (TRCM) Jedan od važnih problema školovanje je nevoljkost djece da čitaju fikcija. S jedne strane, raznolikost multimedijskih izvora informacija, veliki izbor zabavnih programa gura čitanje u drugi plan. S druge strane, čitanje većinu ne zanima. Stoga, lekcije književnosti i ruskog jezika, gdje uče umjetnička djela stvarati probleme učenicima i nastavnicima.

Korištenje tehnologije kritičkog mišljenja u učionici, čitanje s pauzama čini učenje umjetnički tekst ne samo uzbudljiva aktivnost, već također razvija sposobnost učenika da kritički razmišljaju, donose zaključke, predviđaju daljnji razvoj događanja.

Primjer korištenja ove tehnike na satu književnosti je predložena lekcija.

Tekst priče “Tosca” djeca ne čitaju unaprijed, dijelimo ga na pet dijelova, režemo i nudimo da ga čitamo “u dijelovima”, svaki put popravljajući svoje razmišljanje upisivanjem u “Stablo predviđanja” i predviđanje daljnjeg sadržaja priče. Priča je izuzetno vrijedna jer omogućuje postavljanje važnih moralnih problema i, uz mali obujam (i, dakle, uz minimalno utrošeno vrijeme), služi kao izvrstan materijal za proučavanje spisateljske vještine.

Korištene tehnike: apel na osobno iskustvo, košarica ideja, Stablo predviđanja, stop reading, esej.

vrsta lekcije - lekcija ovladavanja vještinama i sposobnostima.

Obrazac lekcije– lekcija-radionica – omogućuje učenicima da se opuste, uđu u kreativni laboratorij pisca ili pjesnika, koncentriraju se na akutne probleme vremena, koji ni danas nisu izgubili na važnosti, svladaju „u procesu refleksivne aktivnosti temu koja se proučava kao svoje”, stvaraju vlastiti, iako mali rad, na kraju rada budu pozitivno ocijenjeni.

Preuzimanje datoteka:


Pregled:

Sažetak lekcije

Tema: Tragedija ljudske usamljenosti u svijetu drugih ljudi.

Lekcija - radionica o priči A.P. Čehov "Tosca".

(sati izvannastavne lektire)

7. razred MOU srednje škole br. 132

I. Metodološki komentar

Lekcija o tehnologije razvoja kritičkog mišljenja(TRCM). Jedan od važnih problema školskog obrazovanja je nespremnost djece da čitaju beletristiku. S jedne strane, raznolikost multimedijskih izvora informacija, veliki izbor zabavnih programa gura čitanje u drugi plan. S druge strane, čitanje većinu ne zanima. Stoga nastava književnosti i ruskog jezika, gdje se proučavaju umjetnička djela, stvara poteškoće učenicima i nastavnicima.

Korištenje tehnologije kritičkog mišljenja u razredu, čitanje s pauzama čini proučavanje književnog teksta ne samo uzbudljivom aktivnošću, već i razvija sposobnost učenika da kritički razmišljaju, donose zaključke i predviđaju daljnji razvoj događaja.

Primjer korištenja ove tehnike na satu književnosti je predložena lekcija.

Tekst priče “Tosca” djeca ne čitaju unaprijed, dijelimo ga na pet dijelova, režemo i nudimo da ga čitamo “u dijelovima”, svaki put popravljajući svoje razmišljanje upisivanjem u “Stablo predviđanja” i predviđanje daljnjeg sadržaja priče. Priča je izuzetno vrijedna jer omogućuje postavljanje važnih moralnih problema i, uz mali obujam (i, dakle, uz minimalno utrošeno vrijeme), služi kao izvrstan materijal za proučavanje spisateljske vještine.

Tehnike koje se koriste: pozivanje na osobno iskustvo, košarica ideja, "Stablo predviđanja", čitanje s pauzama, eseji.

vrsta lekcije - lekcija ovladavanja vještinama i sposobnostima.

Obrazac lekcije – lekcija-radionica – omogućuje učenicima da se opuste, uđu u kreativni laboratorij pisca ili pjesnika, koncentriraju se na akutne probleme vremena, koji ni danas nisu izgubili na važnosti, svladaju „u procesu refleksivne aktivnosti temu koja se proučava kao svoje”, stvaraju vlastiti, iako mali rad, na kraju rada budu pozitivno ocijenjeni.

II. Ciljevi i zadaci lekcije

Trening:

  1. zainteresirati učenike za učenje nova tema pomoći u razmišljanju o problemima postojanja;
  2. učiniti proces čitanja učinkovitijim, aktivirati proces interaktivnog stjecanja informacija i kolektivnog promišljanja o njima u svrhu kritičkog promišljanja.

U razvoju:

  1. sposobnost postavljanja pitanja, samostalnog postavljanja hipoteza;
  2. sposobnost rješavanja problema;
  3. sposobnost razvijanja vlastitog mišljenja na temelju shvaćanja različitih iskustava, ideja i zamisli;
  4. sposobnost jasnog, samouvjerenog i korektnog izražavanja svojih misli (usmeno i pismeno) u odnosu na druge;
  5. sposobnost argumentiranja vlastitog stajališta i uzimanja u obzir stajališta drugih;
  6. u procesu čitanja uz zaustavljanje poticati ih na raspravu o problemima koje autor postavlja.

Obrazovni:

  1. poticati društvenu odgovornost;
  2. odgajati estetski pripremljenog čitatelja;
  3. formiranje sadržaja pojmova "mali ljudi", "beznačajni ljudi", "ljudska usamljenost"

III. Oprema:

1. Tekst priče A. P. Čehova "Tosca", podijeljen u pet dijelova, od kojih je svaki dan školarcima u procesu čitanja;

2. Na ploči je zapisana tema sata – priča A.P. Čehov "Tosca", problematično pitanje: "U kojoj situaciji (kada) me drugi ljudi ne čuju?", "Stablo predviđanja" za izradu prognoze u procesu čitanja.

3.Računalo, projektor, prezentacija

Plan učenja:

1. Uvod u lekciju. Izgrađen je asocijativni niz za riječ melankolija, rad s rječnicima objašnjenja.

2. Priča „Čežnja“. Faza izazova: okrećemo se osobnom iskustvu koje će pomoći pripremiti učenike za osobnu percepciju rada. „Košara ideja“.

3. Čitanje teksta u malim ulomcima uz razgovor o sadržaju svakoga i prognozu razvoja radnje. Obavezno pitanje: "Što će se sljedeće dogoditi i zašto?"

4. Odraz. U ovoj fazi tekstpromatrati kao cjelinu.

5. Ponašanje totala.Lekcija završava esejem na temuSat završava čitanjem i objašnjavanjem pisanih odgovora.

7. Evaluacija rada na satu.

Tijekom nastave

  1. Uvod u lekciju.

Prvo, na ploči iu bilježnicama treba stajati samo riječ “čežnja”, bez navođenja imena autora i naslova lekcije, kako bi se postiglo “čisto” razmišljanje.

Čežnja ... Napiši asocijativni niz za ovu riječ.Kada čitate asocijativne nizove, možete dodati one riječi koje smatrate "svojima", ali koje vam nisu odmah pale na pamet.

Ovo je početak lekcije koju učenici vole. Asocijativne serije lako se gradi. Na ploči je napisan niz riječi koje se najčešće pojavljuju.

Što nam govore rječnici?(učenici traže značenje riječi)

ČEŽNJA (pritisnuti) constraint of the spirit, languor of the soul, excruciating sadness; duševna tjeskoba, tjeskoba, strah, dosada, tuga, tuga, bol u srcu, tuga. ( Rječnik V. Dahla)

TOSKA, -and, f. jedan. Mentalna tjeskoba, malodušnost. 2. Dosada, kao i (kolokvijalno) sth. vrlo dosadno i nezanimljivo. (SI. Ozhegov, N.Yu. Švedova. Objašnjavajući rječnik ruskog jezika)

Ovo je naslov priče A. P. Čehova. Zašto se to ovom piscu čini neobičnim?Kao što naslov sugerira, ovo nije šaljiva priča.Koja je osobitost Čehovljeve ozbiljne priče, o tome ćemo danas razmišljati.

Zapisivanje na ploču i u bilježnicu:

Tragedija ljudske usamljenosti u svijetu drugih ljudi. Lekcija - radionica o priči A.P. Čehov "Tosca".

Priopćavanje svrhe i ciljeva lekcije.

Ciljevi i zadaci lekcije:prikazati tragediju ljudske usamljenosti u svijetu drugih ljudi u priči A.P. Čehov "Tosca", istražiti autorove vještine pisanja, stvoriti uvjete za razvoj čitateljskog ukusa, sposobnost gledanjatekst i razumjeti ga.

Učiteljeva riječ. Čitajući, gledajući film, prateći razvoj nekih događaja, ponekad kažemo: “Nisam ovo očekivao!” Osoba je tako uređena da uvijek nastoji gledati unaprijed, predvidjeti budućnost, jednom riječju, predvidjeti. Postoji takva stvar kao što je čitateljska prognoza.

- A kakve knjige više volite čitati: one u kojima lako možete pogoditi što će se dogoditi s likovima ili one u kojima radnja ima sasvim neočekivane obrate? Zašto?

Priču ćemo čitati u dijelovima, “sa zastojima”, i vidjeti kojim piscima A. Čehov pripada - onima čije je misli lako predvidjeti ili onima koji znaju zainteresirati, pa čak i zapanjiti čitatelja neočekivanim zapletima.

2. Izazov.

U fazi izazova, okrećemo se osobnom iskustvu, koje će pomoći pripremiti učenike za osobnu percepciju rada.

Rečenica je napisana na ploči:“U kojoj situaciji (kada) me drugi ljudi ne mogu čuti?”.Za odgovor na pitanje koristi se tehnika "košara ideja".

Odgovori učenika zapisuju se na ploču.

nezainteresiran,

razmislite o njihovim

ne uzimaju u obzir vaše gledište,

namjerno ignorirani

ne želim.

Raspravljajući o dobivenim odgovorima, učenici dolaze do zaključka: “Ljudi su gluhi!”

3. Razumijevanje - čitanje teksta u malim ulomcima uz razgovor o sadržaju svakoga i prognozu razvoja radnje. Obavezno pitanje: "Što će se sljedeće dogoditi i zašto?"

Pogledajmo kako A.P. rješava ovaj problem, problem ljudske gluhoće. Čehov u priči "Tosca"

(Priča se ne čita unaprijed).

ČEŽNJA

Kome da pjevamo moju tugu?

Večernji suton. Krupni mokri snijeg lijeno se kovitla oko tek upaljenih fenjera i leži u tankom mekom sloju na krovovima, konjskim leđima, ramenima, šeširima. Vozač, Ion Potapov, sav je bijel kao duh. Savijen je koliko se živo tijelo može saviti, sjedi na kozama i ne miče se. Da je cijeli snježni nanos pao na njega, onda ni tada, čini se, ne bi našao za shodno otresti snijeg sa sebe ... Konj mu je također bijel i nepomičan. Svojom nepomičnošću, uglatošću oblika i paličastom ravnošću nogu, čak i izbliza, doima se poput konjića od medenjaka. Vjerojatno je izgubljena u mislima. Tko god da je otrgnut od pluga, od uobičajenih sivih slika i bačen ovdje u ovaj bazen pun monstruoznih vatri, nemirnog pucketanja i trčanja ljudi, čovjek ne može a da ne pomisli...

Prva stanica

Moguće pitanje:

Čime počinje priča? (Iz opisa prirode. Mokar snijeg lijeno pada po svemu okolo i po Joni.)

Gdje se odvijaju događaji?(Urbani krajolik. (Citat) Ovo je pejzaž - raspoloženja. Zašto ga daje autor? (Na njegovoj pozadini otkrivaju se emocionalni doživljaji junaka)

Tko je junak djela? Zašto vidimo Ionu Potapovu u ovakvom stanju?(Tuga, melankolija).

Zašto je Jona u takvom stanju? vaša prognoza.

Jona i njegov konj već se dugo ne miču. Iz dvorišta su otišli prije večere, ali još uvijek nije bilo inicijative. Ali tada se večernja magla spusti na grad. Bljedo uličnih svjetiljki ustupa mjesto živim bojama, a ulična vreva postaje bučnija.

Vozač, u Vyborgskaya! - čuje Jonah - Taksist!

Jonah zadrhti i kroz trepavice prekrivene snijegom ugleda vojnog čovjeka u kaputu s kapuljačom.

U Vyborg! - ponavlja vojnik - Spavaš li, ili što? U Vyborg!

U znak pristanka, Jonah povuče uzde, zbog čega s leđa konja i s njegovih ramena padaju naslage snijega... Vojnik ulazi u saonice. Vozač cmokne usnama, ispruži vrat kao labud, pridigne se i, više iz navike nego iz nužde, zamahne bičem. I konj isteže vrat, izvija noge poput štapa i oklijevajući se miče s mjesta...

Kamo ćeš, gobline! - Jonah isprva čuje uzvike iz mračne, koja se kreće naprijed-natrag mase - Kamo, dovraga, idu? Držite se ispravno!

Ne znaš voziti! Čuvajte svoja prava! - ljutita vojska.

Kočijaš grdi iz kočije, ljutito gleda i otresa snijeg s rukava prolaznika koji je prešao cestu i zabio se ramenom u njušku konja. Jonah se vrpolji na kozama, kao na iglama, gura laktove sa strane i tjera očima kao luđak, kao da ne razumije gdje je i zašto je ovdje.

Kakvi nitkovi! - šali se vojnik - Pokušavaju se sudariti s tobom ili pasti pod konja. O tome su pričali.

Jonah se osvrće na jahača i miče usnama... Navodno želi nešto reći, ali iz grla mu ne izlazi ništa osim siktanja.

Što? - pita vojska.

Jonah izvija usta sa smiješkom, steže grlo i urla:

I moj gospodine, moj sin je umro ovaj tjedan.

Hm!.. Zašto je umro?

Jonah se okrene cijelim tijelom prema jahaču i kaže:

A tko zna! Mora da je od groznice... Ležao je tri dana u bolnici i umro... Božja volja.

Smotaj se, vraže! - odjekuje u mraku.- Je li iskočio, ili što, stari pas? Gledaj svojim očima!

Vozi, vozi... - kaže jahač - Znači, nećemo stići do sutra. Samo daj!

Vozač ponovno izvija vrat, ustaje i zamahuje bičem s teškom gracioznošću. Nekoliko puta nakon toga osvrće se na jahača, ali ovaj je zatvorio oči i očito nije raspoložen slušati. Nakon što ga je ostavio u Vyborgskaya, zaustavlja se u krčmi, saginje se nad kozama i opet se ne miče ... Mokri snijeg ponovno oboji njega i konja u bijelo. Prođe sat, pa još jedan...

Druga stanica

Moguća pitanja:

Vidimo li portret junaka u priči? (Ne, unutarnje stanje je opisano - ovo je važno).

Što je uzrok tuge, čežnje?(sin umro)

Kako vojnik reagira (čuje li) na Joninu priču o smrti njegova sina?(Gospodar izgovara dužnu rečenicu. Više ne sluša Jonaha.) Zašto?

Na koga mislisje Iona Potapov ispričao svoju priču?

na ploči "Stablo predviđanja" :

Na pločniku, glasno lupajući kaljačama i prepiru se troje mladih ljudi: dvoje su visoki i mršavi, treći je malen i grbav.

Vozaču, do Policijskog mosta! grbavac viče zveckajućim glasom. — Tri... dvije kopejke!

Jonah povuče uzde i cmokne usnama. Cijena dvije kopejke nije slična, ali on nije dorastao cijeni ... Kakav rubalj, kakav novčić - svejedno mu je sad, bili bi samo jahači ... Mladi ljudi, guraju se i psujući primakne se saonicama i odmah se sva trojica popnu na sjedalo. Počinje rješavanje pitanja: tko dvoje treba sjediti, a tko treći stajati? Nakon duge svađe, hirovitosti i prijekora, dođu do odluke da grbavac stoji kao najmanji.

Pa vozi! zvecka grbavac, smjestivši se i dišući u Jonahov potiljak. Da, i kapu imaš, brate! Nećete naći gore u cijelom St. Petersburgu...

G-s... ge-s... - smije se Jonah - Što je...

Pa ti, što jesi, vozi! Dakle, ideš li do kraja? Da? Što je s vratom?

Glava mi puca... - kaže jedan od dugih - Jučer smo kod Dukmasovih Vaska i ja popili četiri boce konjaka.

Ne razumijem zašto lagati! - ljuti se drugi dugi.- Laže ko zvijer.

Bog me blagoslovio, stvarno...

To je istina kao i činjenica da uš kašlje.

Bože! - naceri se Jonah - Vesela gospodo!

Uh, proklet da si!.. - negoduje grbavac - Hoćeš li ići, stari kolero, ili nećeš? Voze li tako? Ugrizi je bičem! Ali kvragu! Ali! Lijepa joj!

Jonah iza sebe osjeća tijelo koje se vrti i drhtavi glas grbavca. Čuje uvrede upućene sebi, viđa ljude, a osjećaj usamljenosti postupno se počinje povlačiti iz njegovih grudi. Gorbach psuje sve dok se ne zagrcne neozbiljnom šesterokatnom psovkom i nakašlje se. Dugi počnu govoriti o nekakvoj Nadeždi Petrovnoj. Jonah im uzvraća pogled. Sačekavši kratku pauzu, ponovno se osvrne oko sebe i promrmlja:

I ovaj tjedan imam... to je to... sin mi je umro!

Svi ćemo umrijeti... - uzdahne grbavac brišući usne nakon kašlja - Pa vozi, vozi! Gospodo, apsolutno ne mogu više ovako! Kad će nas odvesti?

A ti ga lagano razveseli ...u vrat!

Stara kolero, čuješ li? Na kraju krajeva, hvatam se za vrat! .. Stajati na svečanosti sa svojim bratom, pa hodati pješice! .. Čuješ li, Zmijo Gorynych? Ili ti nije stalo do naših riječi?

A Jonah više čuje nego osjeća zvuk udarca po potiljku.

Joj... - smije se - Vesela gospodo ... Bog blagoslovio!

Vozaču, jeste li oženjeni? - pita dugačak.

jesam li G-s ... vesela gospodo! Sada imam jednu ženu - vlažnu zemlju ... Hee-ho-ho ... Grob, to je! da ide meni, ona sinu ...

I Jonah se okrene da ispriča kako mu je sin umro, ali tada grbavac lagano uzdahne i izjavi da su, hvala Bogu, konačno stigli. Dobivši dvije kopejke, Jonah je dugo gledao za slavljenicima koji su nestali u mračnom ulazu. Opet je sam, i opet ga zavlada tišina... Malo splasnula melankolija opet se javlja i još većom snagom mu puca u prsima. Jonine oči tjeskobno i mučenički prolaze kroz gomilu koja se gura s obje strane ulice: nema li barem jednog od tih tisuća ljudi koji bi ga poslušao? Ali gomile bježe, ne primjećujući ni njega ni njegovu muku... Muka je ogromna, ne poznaje granice. Rasprsnite Jonina prsa i izlijte se iz njezine melankolije, pa bi se činilo da će preplaviti cijeli svijet, ali se, ipak, ne vidi. Uspjela je stati u tako beznačajnu školjku da je nećete vidjeti danju s vatrom ...

Treća stanica

Moguća pitanja:

Tko su sljedeći putnici?(Troje mladih).

- Što sad hoće, što mu nedostaje?(Pažnja i empatija. Samoća je poput ljepljivog snijega, nemoguće je se riješiti.)

Koji detalj potvrđuje naša zapažanja?(“Tri ... komad od dvije kopejke! Jonah povuče uzde i cmokne usnama. Cijena od dvije kopejke nije slična, ali nije dorastao cijeni ... Kakva rublja, kakav novčić - sve je to isto i njemu sada, bili bi samo jahači...”)

Što kažu mladi kad taksist priča o sinu?("Svi ćemo umrijeti"). Zašto tako kažu?(Mladost, ravnodušnost)

Je li se Jonah osjećao bolje nakon razgovora s mladima?(“Čežnja koja je nakratko utihnula ponovno se javlja...”).

Jonah vidi domara s torbom i odluči razgovarati s njim.

Draga, koliko će sada biti sati? on pita.

Deseti... Zašto je došao ovdje? Dođi!

Jonah se pomakne nekoliko koraka unatrag, sagne se i prepusti čežnji... Smatra beskorisnim obraćati se ljudima. Ali prije nego što prođe pet minuta, on se uspravlja, odmahuje glavom, kao da je osjetio oštru bol, i povlači uzde... Neizdrživ je.

"U dvorište", misli on, "U dvorište!"

A konj, kao da je razumio njegovu misao, stane kasati. Sat i pol kasnije, Jonah već sjedi kraj velike prljave peći. Ljudi hrču po peći, po podu, po klupama. Osjeti se "spirala" i zagušljivost u zraku... Jonah gleda uspavane ljude, češe se i žali što se tako rano vratio kući...

„A ja nisam izašao po zob", ​​misli on. „Zato ova čežnja. Čovjek koji zna svoj posao ... koji je i sam sit, i konj sit, uvijek je miran ... "

U jednom od uglova mladi taksist ustaje, pospano kvoca i poseže za kantom vode.

Htjeli ste piti? - pita Jonah.

Dakle, pijte!

Dakle ... U vaše zdravlje ... I moj brat, moj sin je umro ... Čuli? Ovaj tjedan u bolnici... Povijest!

Jonah promatra učinak njegovih riječi, ali ne vidi ništa. Mladić se pokrio s glavom i već je spavao. Starac uzdiše i češe se... Kako je mladi bio žedan, tako hoće da govori. Uskoro će tjedan dana otkako je sin umro, a on još ni s kim nije razgovarao ... Treba razgovarati jasno, dogovoreno ... Treba reći kako se sin razbolio, kako je patio, što je rekao prije smrti, kako je umro.. Trebate opisati sprovod i put do bolnice po odjeću pokojnika. Anisijina kći je ostala u selu... I moramo razgovarati o njoj... Ali nikad se ne zna o čemu on sada može razgovarati? Slušatelj mora stenjati, uzdisati, jadikovati... A razgovarati sa ženama još je bolje. Iako su budale, urlaju iz dvije riječi.

Četvrta stanica.

Moguća pitanja:

S kim još Jonah razgovara?(Domaru, mladom taksisti).

Zašto ga ne slušaju?(Jednom, budan).

Zašto A.P. Čehov “tjera” mladog vozača da pije vodu?(Žeđ je jaka, koliko je jaka želja da ispričam).

Pitanje-prognoza: - Što misliš, kome je Iona Potapov ispričao svoju priču?Okrećemo se "Stablu predviđanja"(Konji) Zašto?

Pronađite u 1. odlomku teksta pojedinost koja ukazuje na to da samo konj može „slušati“ Jonu, „razumjeti“ ga.(O konju se kaže: “On je, po svoj prilici, uronjen u misli. Tko god je bio otrgnut od pluga, od uobičajenih sivih slika i bačen ovdje, u ovaj bazen pun monstruoznih vatri, nemirnih bakalara i trčećih ljudi, čovjek ne može a da ne pomisli na to...” Ovdje konj postaje neka vrsta alter ega. o Joni: obojica su odsječeni od kuće, od seoskog svijeta, poznatog okruženja.)Čini se da situacija otkrivenja s konjem može izazvati osmijeh, ali autor je uspio koncentrirati pozornost čitatelja na junakovu usamljenost i patnju.

Nakon razgovora slijedi čitanje teksta do kraja (kao opcija predlažem gledanje ulomka iz filma „Vrtuljak“)

„Idi vidjeti konja", pomisli Jonah. „Uvijek ćeš imati vremena za spavanje... Pretpostavljam da ćeš se dovoljno naspavati..."

Oblači se i odlazi u konjušnicu gdje mu stoji konj. Razmišlja o zobi, sijenu, vremenu... Kad je sam, ne može misliti o sinu... O njemu je moguće s nekim razgovarati, ali nepodnošljivo je jezivo razmišljati i crtati njegovu sliku sebi. ..

Žvačeš li? - pita Iona svog konja, ugledavši njezine sjajne oči.ja ... To je bio pravi taksist ... Kad bih samo mogao živjeti ...

Jona neko vrijeme šuti i nastavlja:

Dakle, brate ždrebica ... Kuzma Ionych je otišao ... Naredio je da živi dugo ... Uzeo je i umro uzalud ... Sada, recimo, imate ždrijebe, a vi ste majka ovog ždrijebeta ... I odjednom je, recimo, ovom istom ždrijebu naređeno da dugo živi ... Nije li šteta?

Konj žvače, sluša i diše u ruke svog vlasnika...

Jonah se zanese i sve joj ispriča...

1886

Kakav osjećaj izaziva kraj priče?

4. Odraz.

U ovoj fazi tekstpromatrati kao cjelinu. U fazi razmišljanja prvo se okrećemo epigrafu „Kome ​​da pošaljemo svoju tugu?..”

Pitanje:

Prije nas retoričko pitanje. Kako razumiješ značenje epigrafa?(Ljudi me ne žele čuti, gluhi su, pa se mogu obratiti Bogu koji me ne može odbiti).

Riječ učitelja: Epigraf koji prethodi priči uvodi čitatelja u atmosferu globalne tjeskobe, kozmičke samoće. Ovo je prvi redak duhovnog stiha koji prenosi jadikovke biblijskog Josipa, sina Jakovljeva, kojeg su njegova braća prodala u ropstvo:

Kome da pjevamo moju tugu,
Koga da na plač zovem?
Samo ti, gospodaru,
Moja tuga je poznata.

Ime vozača također izaziva biblijske asocijacije: Jona je najstariji od proroka, čiji su spisi uključeni u Bibliju. Pred nama nije samo priča čovječuljak sa svojom tugom i boli, ali priča o čovjeku, samom u svijetu drugih ljudi.

Zatim prelazimo na odgovore učenika zapisane na ploči na početku sata, kada je korištena tehnika „košara ideja“ i s popisa biramo najtočniji.(Ne želim).

I tako je završila Čehovljeva priča. Je li bilo zanimljivo čitati? Što vas je iznenadilo dok ste čitali priču?

Priča je vrlo kratka, ali može li se reći da ju je teško čitati? Zašto?

Je li vam "prestanak čitanja" pomogao da bolje razumijete priču, i ako jeste, na koji način? Je li čitateljevo predviđanje bilo korisno (i zašto)?

Je li Čehovljev pogled na čovjeka optimističan ili pesimističan?

Kakve je osjećaje u vama izazvala priča? Što biste učinili da ste Jonini putnici?

Što bismo savjetovali sebi i drugima koji prolaze pored ljudske tuge?

5. Ponašanje totala.

Pisanje eseja (na glazbu Brahmsa) na temu“Može li se priča smatrati važnom i za naše vrijeme?”Svrha eseja je promišljanje u pisanje odražavanje mišljenja učenika, njegova gledišta, u skladu s njegovim iskustvom - refleksivna procjena naučenog. Sat završava čitanjem i objašnjavanjem pisanih odgovora.

Unos u izlaznu bilježnicu:

U priči “Tosca” pisac ističe probleme usamljenosti čovjeka u društvu, međusobnog nerazumijevanja ljudi i njihove otuđenosti.Da bismo vratili normalnost međuljudskih odnosa i cjelovitost bića, najvažnije je biti suosjećajan, poštivati ​​bližnje.

I to je jedna od tajni Čehovljeve umjetnosti. Opet ćeš ga sresti.

Čehovljeva su djela lišena pouke. Čehov nije namjeravao podučavati, nametati svoje mišljenje. Suvremeni Čehov kritičari su ga ponekad optuživali za objektivizam. Recimo, ne optužuje, ne grdi, ne žali... Zar nam nije žao Jone i drugih junaka? Njihove slike Čehov u pričama iznosi tako da se čitatelju srce steže. U njegovim djelima povjerenje u čitatelja, ravnopravni razgovor, računanje na odzivnost, dojmljivost, vitalno zapažanje, empatiju.

Čehovljeve priče imaju otvoren kraj. Pisac se nada da će čitatelj imati ""drugi pogled"", te će vidjeti između redaka. Ovo ima veze s domaćom zadaćom.

6. Obrazloženje domaće zadaće.

Napiši nastavak priče na temu „Jonin razgovor s konjem“.

7. Evaluacija rada na satu.

  1. evaluacija od strane nastavnika i učenika individualni rad studenti;
  2. procjena percepcije, aktivnosti i uspješnosti razreda u cjelini.

Drozdova Irina Valentinovna, profesorica ruskog jezika i književnosti, srednja škola №132, o. Krilati plod