Opakovanie informácií o predložkách a spojkách. Pravopis návrhov. Pravidlá Na aké skupiny sa delia koordinačné odbory

Ciele: ukázať podmienky výberu súvislého a samostatného pravopisu odvodených predložiek; naučiť sa rozlišovať odvodené predložky od nezávislé časti reč; rozvíjať zručnosti v analýze) návrhov.

Metodické techniky: analýza esejí, vysvetlenia učiteľa, prvky porovnávacej analýzy, cvičenia, práca so slovnou zásobou, lingvistická analýza, samostatná práca.

Pokrok v lekcii 1

S. Čítanie a diskusia o niekoľkých tvorivých dielach

II. Učenie nového materiálu

1. Slovo učiteľa.

Najdôležitejšou vecou v tejto téme je naučiť sa správne určiť časť reči, a to, ako vieme, je možné iba v kontexte, vo vete. Porovnajme si vety, napíšme ich na tabuľu a do zošitov:

V toku tejto horskej rieky je veľa nepriechodných perejí.

Počas nášho pokojného života sa zrazu prevalili poplašné správy.

Do hodiny je potrebné vyriešiť kontrolné práce.

Podľa ucha sú prvé slová každej vety úplne rovnaké. Pozrime sa, na ktorých členoch vety závisia tieto prvé slová, vyberte frázy, určte veľkosť písmen, ak je to možné:

Stretnutia kde? počas (predložkový pád podstatného mena počas). Ide o tok rieky.

Zlomil kde? počas (akuzatív podstatného mena počas). Ide o tok života.

Rozhodnúť kedy? v akom čase? Za jednu hodinu. Už bolo načase. Výraz možno nahradiť synonymným spojením s predložkou: na hodinu.

Záver: v treťom prípade máme predložku utvorenú zo spojenia podstatného mena s predložkou.

Predložka je nemenný služobný slovný druh, čo znamená, že sa vždy píše rovnako, často si pre ňu môžete vybrať synonymickú predložku: počas dňa (za deň), počas života (na celý život), na nejaký čas ( po určitú dobu). Je jasné, že predložka má dočasný význam. Predložku nemožno spochybniť, nie je členom vety. Všimnite si, že písmeno e sa píše na konci tejto odvodenej predložky.

Skúsme nahradiť prvé slová druhej vety spojením s predložkou: na doživotie - veta stratila význam. Nahradme druhú vetu synonymom:

Beh nášho pokojného života náhle zmenili znepokojivé správy.

Po podrobnej analýze jedného príkladu sme dostali kľúč k logickému uvažovaniu potrebnému pri analýze viet a slov, z ktorých sa skladajú.

Spomeňme len, že odvodené predložky tvorené na základe prísloviek sa píšu spolu: predbehnúť rušeň (pred rušňom), chodci vyšli k sebe (k sebe). Bude potrebné pamätať na súvislý a samostatný pravopis odvodených predložiek.

2. Samostatné čítanie a štúdium teoretického materiálu učebnice § 53, s. 142-143.

3. Práca so slovnou zásobou.

Vypíšme si predložky z § 53 do slovníkov, poskladajme s nimi slovné spojenia:

Išli sme v ústrety prichádzajúcim; neúroda v dôsledku sucha; anténa podobná miske; koreň stromu ako rohy; hovoriť o nábore odmietnuť z dôvodu nedostatku miesta; umyte mi riad; zvíťazil napriek silnému odporu nepriateľa.

Oddelene:

Budem písať počas dňa; poďme sa lepšie spoznať počas cesty; oneskorenie v dôsledku poruchy autobusu; pre bezpečnosť omotajte drôt páskou; vietor od mora.

III. Cvičenie

1. Cvičenie 308: komentované písanie (prevádzané na tabuľu a do zošitov); vysvetlenie pravopisu; slovotvorný rozbor a rozbor zloženia slova nebezpečenstvo.

2. Cvičenie 309: komentovaný list; aplikácia poznatkov o syntaktickej synonymii.

Domáca úloha 1- § 53.

2. Cvičenie 311.

Pokrok v lekcii 2

I. Jazyková rozcvička

V minulej lekcii sme hovorili o predložkách-synonymách. Existujú antonymá? Uveďte príklady oboch. Predložky-synonymá: kvôli - kvôli; o - pri, počas - v pokračovaní, za; páčiť sa — páčiť sa; smerom - k; zo strany - z; za - za; ďakujem - kvôli atď.

Predložky-antonymá: s - bez; od do; hore pod; pred - za; predtým potom; to-otchg. d.

II. Kontrola domácich úloh

1. Povedz o prípadoch súvislého a samostatného písania odvodených predložiek.

2. Cvičenie 311: kontrola pravopisu slov s pravopisom v reťazci.

V tomto čase študent zapisuje na tabuľu frázy, z ktorých niektoré sú závislé slovo pripojené k hlavnému slovu pomocou „predložky.

Komentujte. Vytiahnutý na breh; vytvorené v piesku;); robiť v takomto počasí; rútiaci sa z kopcov; ponáhľať sa do prázdna; zostať vo vzduchu; vylákaný z domu; vyšiel do mos

položené v radoch; nahá na pobreží; držať krok s vlnami; s revom utiekol; utiekol k obzoru; ponáhľať sa v zúfalstve; ponáhľajúci sa do pohodlia.

III. práca so slovnou zásobou

Napíšte slová umiestnené v rámčekoch na 143-144, urobte

návrhy s nimi.

Následne fantázia.

IV. Samostatná práca

Otvorte zátvorky, vložte chýbajúce písmená a znaky

interpunkcia, robiť morfologický rozbor predložky.

(Návrhy sú napísané na tabuli.)

Poznámka: po vykonaní práce sa v triede vykoná analýza.

(On) kanunema ... cha s hráčmi mal podrobný rozhovor s prof (s, ju) ... ohrdnutý ps.boric stále ... v minulosti s ... zóny.

Vďaka báječnému ... rozprávaniu ... má čitateľ ... dôveru (n, nn) ​​awn v pravdivosť príbehu (n, nn) ​​​​oh história ...

Len na hladkých povrchoch ... farba položí ... rovnomerne bez šmúh a šmúh (preto) príprava stien musí byť veľmi tvrdá ... hotel.

V predvečer zápasu som mal s hráčmi podrobný rozhovor profesionálny psychológ, ktorého tréner v minulej sezóne pozval do reprezentácie.

Čitateľ vďaka rozprávkovému rozprávaniu získava dôveru v pravdivosť vyrozprávaného príbehu.

Iba na hladkých povrchoch sa farba ukladá rovnomerne, bez šmúh a šmúh, takže príprava stien musí byť veľmi dôkladná. Domáca úloha

2. Cvičenie 310.

3. Príprava na praktickú prácu.

Ciele: otestovať schopnosť rozlišovať odvodené predložky od samostatných slovných druhov; rozvíjať schopnosti analýzy viet, pravopisu a interpunkcie.

Metodické techniky: voľný diktát, praktická práca, lingvistický rozbor.

Priebeh lekcií

I. Voľný diktát (podľa cvičenia 311)

II. Praktická práca

1. Vypíšte predložky: prvá možnosť sú derivácie, druhá

možnosť - nederivátová:

Príďte o týždeň, tancujte okolo vianočného stromčeka, hľadajte pod zemou, vyťahujte ho zo zeme, odpočívajte pri rieke, len pre vás, pozerajte sa spoza stromčeka, prejdite sa po ulici, postavili to. medzi starými domami, mraky nad mestom, robiť cez deň, zostať bez obeda, dohodnúť sa na doplnkovom vyučovaní, zrušiť vyučovanie pre mráz.

(Deriváty: okolo, okolo, pozdĺž, v strede, počas, okolo,: v spojení. Nederiváty: cez, pod, zdola, za, kvôli, nad, bez.)

2. Zapíšte si frázy do dvoch stĺpcov: prvý - s odvodenými predložkami, druhý - s inými časťami reči.

možnosť 1

1) predstaviť nových hercov v pokračovaní seriálu; I 2) dostať poznámku z dôvodu meškania;

3) líšia sa druhom a prípadom;

4) počkajte deň; Možnosť 2

1) majte na pamäti

2) hračka ako dizajnér;

3) oddych počas týždňa,

4) zasahovať do toku myšlienok. Odpovede:

S odvodenými predložkami

S inými časťami reči

možnosť 1

Možnosť 2

3. Otvorte zátvorky, vložte chýbajúce písmená a interpunkčné znamienka, urobte morfologický rozbor predložiek. (Návrhy sú napísané na tabuli.)

možnosť 1

(C) následky... zranenia najlepšieho... bombardéra... šéfa... zápasníckeho turnaja prinútil... (n.n) vynechať ďalšie dva... ďalší ma... cha tréning... ry ho nahradil mladý hráč.

Možnosť 2

(Nie, ani) napriek (nie, ani) úspešnosti vysielania (g, k) w ... nášho tímu v sérii zápasov, cieľ (stále) zostáva ... mu ... dosiahnuteľný.

1. možnosť: Pre zranenie najlepšieho strelca kvalifikačného turnaja, ktorý nútene vynechal ďalšie dva zápasy, ho tréneri nahradili mladým hráčom.

2. možnosť: Napriek neúspechu, ktorý postihol náš tím v sérii zápasov, je cieľ stále dosiahnuteľný.

4. Vymyslite vety, v ktorých by rovnako znejúce slová boli rôznymi časťami reči:

Možnosť 1: páči sa mi – páči sa mi.

(Napríklad: Zaujal ma nejaký zvláštny predmet ako kocka. Riešili sme úlohu o podobnosti trojuholníkov.)

Možnosť 2: namiesto toho - na mieste.

(Napríklad: Namiesto vopred ohláseného predstavenia uviedli inú hru. Prišli sme na miesto veľmi podobné rozprávkovému mestu.)

14.12.2011 26409 1953

Lekcie 108-109. Konsolidované a samostatné písanie odvodených predložiek

Ciele: ukázať podmienky pre voľbu súvislého a samostatného písanianiya odvodené predložky; naučiť sa rozlišovať deriváty predtýmzáznamy z nezávislých častí reči; rozvíjať analytické schopnosti) Návrhy.

Metodické metódy: rozbor esejí, výklad učiteľa, prvky porovnávacej analýzy, cvičenia, slovvarená práca, lingvistický rozbor, samostatná práca.

Pokrok v lekcii 1

SCH.Čítanie a diskusia o viacerých tvorivých prácach

II . Učenie nového materiálu

1. Slovo učiteľa.

Najdôležitejšou vecou v tejto téme je naučiť sa správne identifikovaťslovný druh, a to, ako vieme, je možné len v kontexte, vo vetezheniya. Porovnajme si vety, napíšme ich na tabuľu a do zošitov:

V toku tejto horskej rieky je veľa nepriechodných prahové hodnoty.

V priebehu nášho pokojného života tri dôležité správy.

Do hodiny je potrebné vyriešiť kontrolné práce.

Podľa ucha sú prvé slová každej vety úplne rovnaké. Pozrime sa, od ktorých členov vety závisia tieto prvé slová.va, vyberte frázy, určte veľkosť písmen, ak je to možné:

Stretáva sakde? počas(predložkový pád bytia telo tok). Ide o tok rieky.

vlámal sakde? počas(akuzatív podstatné meno chodidlo tok). Ide o tok života.

Rozhodnite sakedy? v akom čase? Za jednu hodinu. Už bolo načaseja. Výraz možno nahradiť synonymickou kombináciou s návrhom: za hodinu.

Záver:v treťom páde máme predložku utvorenú z kombinácie podstatného mena s predložkou.

Predložka je nemenný služobný slovný druh, čo znamená vždypíše sa rovnako, často preň môžete nájsť synonymumzámienka: počas dňa (za deň), počas života (na celý život), na nejaký čas (na nejaký čas). To je jasné predložka je dočasná. Predložku nemožno spochybniť, nie je členom vety. Venujme pozornosťže písmeno sa píše na konci tejto odvodenej predložky e.

Skúsme nahradiť prvé slová druhej vety zakombinácia s predložkou: na celý život - ponuka je nezmyselná. Nahradme druhú vetu synonymom:

Priebeh nášho pokojného života sa zrazu zmenil na znepokojivý správy.

Po podrobnej analýze jedného príkladu sme dostali kľúč k logikezbežné uvažovanie potrebné pri analýze viet a slov, z ktorých sa skladajú.

Uvádzame len, že odvodené predložky vznikli nazáklad prísloviek sa píšu spolu: predbehnúť lokomotívu (pred lokomotíva), chodci vyšli k sebe (k sebe). Súvislé a samostatné písanie odvodených predložiek bude musieť zapamätaj si.

2. Samostatné čítanie a štúdium teoretickej matematiky učebnica riál § 53, s. 142-143.

3. Práca so slovnou zásobou.

Vypíšme si predložky z § 53 do slovníkov, poskladajme s nimi slovné spojenia:

Slitno:

v čele smerom k prišiel; neúroda kvôli suchá; anténa Páči sa mi to taniere; koreň stromu Páči sa mi to rohy;hovoriť o zamestnanosť; odmietnuť kvôli chýbaakcie miest; umyť riad namiesto ja; vyhral, napriek tomu silný odpor nepriateľa.

Oddelene:

písať počas deň; poďme sa lepšie spoznať v pokračovaní cestovanie; neskoro kvôli poruchy autobusov; zabalené provodná páska za účelom bezpečnosť; vietor zo strany moriach.

III. Cvičenie

1. Cvičenie 308: komentovaný e-mail (vykonané dňatabuľa a zošity); vysvetlenie pravopisu; derivačný parsovanie a parsovanie podľa slovného zloženia nebezpečenstvo.

2. Cvičenie 309: komentovaný email; aplikácie znalosť syntaktickej synonymie.

Domáca úloha 1- § 53.

2. Cvičenie 311.

Pokrok v lekcii 2

ja Jazyková rozcvička

V minulej lekcii sme hovorili o predložkách-synonymách. Existujú antonymá? Uveďte príklady tí a iní. Predložky-synonymá: kvôli - kvôli; o - pri, počas - v pokračovaní, za; páčiť sa — páčiť sa; smerom - k; spol strany - od; za - za; vďaka - kvôli atď.

Antonymné predložky: s - bez; od do; hore pod; pred - za; predtým potom; to-otchg. d.

II.Kontrola domácich úloh

1. Povedzte o prípadoch zlúčeného a samostatného písania odvodené návrhy.

2. Cvičenie 311: Kontrola pravopisu slov pomocou pravopisu mami na reťazi.

V tomto čase študent píše frázy na tabuľu, nie ktorým sa závislé slovo pripája k hlavnému slovu pomocou"predložka.

Pravopis a pravidlá pravopisu pre predložky. Priebežné a samostatné písanie predložiek ....

Pravopis číslo 7 s inými slovami sa píšu samostatne: na rieka (napr., n.); na vám (napr. miestny); do päť (predtým číslo).

Medzi a slovo môže vložiť otázku alebo slovo: na(čo?) obloha alebo na(modrá obloha.

Ortogram č. 65 Odvodené predložky tvorené na základe prísloviek sa píšu spolu: ísť smerom k (z príslovky) osud. Niektoré predložky a príslovky sú funkčné homonymá. Je potrebné rozlišovať medzi predložkami a príslovkami: Používa sa bez podstatného mena - príslovka, s podstatným menom (alebo zámenom) - predložka. Pozri okolo(príslovka) vidieť okolo seba (predložka);
ísť smerom k(príslovka) ísť smerom k priatelia (predložka) Ortogram č.66 Nasledujúce odvodené predložky sa píšu spolu:

  • kvôli(= kvôli, = kvôli),
  • Páči sa mi to(= podobné),
  • o(= o, o).
  • namiesto toho v dôsledku(= z nejakého dôvodu), viac ako

Aby sme sa uistili, že máme odvodenú predložku a nie iný slovný druh, musíme sa pokúsiť nahradiť túto predložku synonymnou predložkou, význam toto sa nezmení:

Kvôli dážď, nešli sme stanovať. = kvôli dážď, nešli sme stanovať.

Ochorie počas týždňov (= v pokračovaní).

Pravopis №67 V predložkách počas, počas, kvôli napísané na konci e (keďže boli vytvorené z tvaru akuzatívu): počas lekcia, v pokračovaní triedy, kvôli choroba. Kombinácie s počas, počas vždy majte hodnotu času a odpovedzte na otázku ako dlho?. Tieto predložky sa môžu navzájom nahradiť. Treba ich odlíšiť od spojení podstatných mien v predložkovom páde s predložkou v. V kombináciách medzi podstatným menom a predložkou je možné nahradiť definíciu: v stručný uväznenie, v horný tok rieky, v toto pokračovanie ; okrem toho podstatné meno vyžaduje za sebou závislé slovo v prípade genitívu: vo väzbečlánky, v pokračovaní román. Párové predložky únie kvôli, spod a hovorové cez, cez, pre dobro, pre dobro písané s pomlčkou. kvôli vykuklo slnko. Zospodu z verandy vyskočil pes.

O niektorých návrhoch.

  • scez má na konci b : Razili sme si cestu cez husté húštiny.
  • blízko hláskované bez b:Blízko dom bol vo výstavbe. Poznámka. písanie blízko len podstatné meno : nemôžete zistiť, kde je vzdialenosť, kde blízko.
  • ďakujem, podľa riadia datívnu formu podstatného mena alebo zámena: vďaka starostlivosti, podľa harmonogramu. Formulár genitív Po týchto predložkách sa nepoužívajú žiadne podstatné mená.

Priebežný pravopis odvodených predložiek

  • Vzhľadom na - píše sa spolu, ak má kauzálny alebo následný význam: Vzhľadom na mrazivé hodiny zrušené- predložku v pohľade možno nahradiť synonymom predložky kvôli (kvôli mrazivé hodiny zrušené); na mysli píše sa samostatne, ak vyjadruje priestorové vzťahy (= blízko, blízko): Loď sa dlho plavila na mysli(blízko) pobrežia. Pamätajte: Mysli na to.
  • Páči sa mi to - spolu, synonymum podobné, treba odlíšiť od predložkovej pádovej kombinácie v naturáliách; porovnaj: Začal som niečo písať Páči sa mi to(= páči sa mi) spomienky - v rode nohavičky sme nemali;
  • po - zlúčený, synonymum po, treba odlíšiť od spojenia podstatného mena s predložkou v brázde; porovnaj: Sledovanie húkanie nieslo utekajúce zviera ( po utekajúce zviera). Poľovníci sa pozreli v brázde zver;
  • kvôli - spolu, vyjadruje príčinné alebo vyšetrovacie vzťahy, synonymum kvôli, sa líši od podstatného mena s predložkou nielen súvislý pravopis, ale aj neustále finále e; Kvôli(= kvôli) zlému počasiu sa výlet neuskutočnil.- Ako dôsledok bola obžaloba upravená. Nezamieňať s príslovkou následne , čo nikdy nie je predložka a vždy končí na a.
  • smerom k - spolu, treba odlíšiť od podstatného mena s predložkou na stretnutie ; porovnaj: Smerom k podišiel k nemu muž. — Na toto stretnutie(s mladosťou) prišiel spisovateľ— v poslednom príklade je možná zámena definície medzi predložkou a podstatným menom, navyše podstatné meno môže mať v inštrumentálnom páde závislé slovo.
  • o - zlúčený, synonymum o (o) na účet; porovnaj: zbaviť sa o upratovanie - vložiť peniaze na účet;
  • Páči sa mi to - zlúčený, synonymum Páči sa mi to, nezamieňať s podstatným menom s predložkou ako: šedý vták Páči sa mi to(= akýsi) prepelica. - Poznámka Páči sa mi to (prečo?) tieto čísla.
  • napriek - napriek - zlúčený s nie , majú koncesívny význam, líšia sa kombináciami gerundií s negáciou ne, ktoré sa píšu samostatne: porov.: Napriek tomu (napriek tomu) pre únavu sme vyliezli na vrchol hory (Vyliezli sme na vrchol hory, hoci sme boli unavení). — Napriek tomu na nikoho, vybehla z izby;
  • v strede (v strede) - spolu, vyjadruje priestorové vzťahy, treba odlíšiť od spojenia podstatného mena s predložkou; porovnaj:
Samostatné písanie predložiek: v priebehu, v pokračovaní, na rozdiel od, vo forme, v priebehu, z titulu, v rozsahu, pokiaľ, na záver, aby sa zabránilo, v zmene, v exekúcii, v súvislosti s, vo veci.
    Pozrite si túto tému:
  • Cm.

1. Čo je spoločné medzi predložkami a spojkami a ako sa navzájom líšia?

Predložky a spojky odkazujú na servisné jednotky reči a slúžia na komunikáciu. Predložky však spájajú slová vo fráze a spojky spájajú homogénne členy a časti zložitej vety.

2. Ktoré predložky sa nazývajú deriváty a ktoré sú nederiváty?

Nederivované predložky sa netvoria z ničoho a odvodeniny sa tvoria z iných slovných druhov, napríklad od podstatných mien: počas (podstatné meno. počas), o (podstatné meno. účet) - odvodené predložky; v, z - neodvodených predložiek.

3. Čím sa líšia zložené predložky a spojky od jednoduchých?

Zložené predložky a spojky pozostávajú z dvoch alebo viacerých slov (pre, aby) a jednoduché predložky z jedného slova (asi to).

4. Povedzte nám o priebežnom a oddelenom pravopise predložiek.

Odvodené predložky možno písať spolu alebo oddelene. Ich pravopis si treba zapamätať alebo nájsť v slovníku. Samostatne sa predložky píšu počas, v pokračovaní; spolu - predložky kvôli, o, vzhľadom na atď.

5. Uveďte príklady predložiek, ktoré sa píšu so spojovníkom.

Cez pomlčku sa predložky píšu kvôli, spod, nad.

6. Ako rozlíšiť predložky počas, v pokračovaní, kvôli podstatným menám s predložkou?

Existuje niekoľko spôsobov, ako odlíšiť predložku od podstatného mena.

Po prvé, premenou na predložku slovo stratí svoju lexikálny význam. Napríklad cez týždeň – ale týždeň nikam neplynie. Ide teda o predložku, nie o podstatné meno (porov. v priebehu rieky)

Po druhé, nemôžete položiť otázku k predložke, ale môžete k podstatnému menu.

Po tretie, predložku možno nahradiť synonymnou predložkou: cez týždeň - cez týždeň.

Po štvrté, môžete vyzdvihnúť závislé prídavné meno pre podstatné meno, ale nie pre predložku. V pokračovaní románu - v novom pokračovaní románu (toto je podstatné meno); počas hodiny - - (toto je predložka).

7. Aké zväzky slúžia na spájanie viet a homogénnych členov, a ktoré - len pre návrhy komunikácie?

Koordinačné zväzy slúžia na spojenie homogénnych členov a na spojenie viet ako súčasť komplexnej vety. A podraďovanie - len spájať vety.

8. Na aké skupiny sa delia koordinačné spojky?

Súradnicové spojky sú spojovacie (a, áno, vo význame a, tiež atď.), rozdeľovacie (alebo, alebo, buď ... alebo atď.) a adverzívne (a, ale, áno, vo význame ale , však, atď.)

9. Uveďte tri príklady viet so zväzkami tiež, ale.

Zajac si prezliekol kabátik, zošedivela aj veverička. Otec sa dobre učil, syn je tiež výborný študent. Meškám, aj Peťo.
Zajtra si oblečiem aj červené šaty. Kúpili sme mlieko, starká tiež. Milujem tanec, Olya je tiež fanúšikom tohto umenia.
Je hlúpy, ale pekný. Prišiel som skôr, ale stihol som sa porozprávať s profesorom. Miloval biológiu, ale nenávidel fyziku.

10. Ako rozlíšiť v písaní spojenie to od zámena čo s časticou by?

Časticu BY možno preusporiadať na iné miesto vo vete.
Nevedel som, čo to znamená. „Nevedel som, čo to bude znamenať.
Zväz TO môže byť nahradený odborom TO.
Prišiel som na tento svet, aby som nesúhlasil. „Prišiel som na tento svet, aby som nesúhlasil.

V tomto článku sa vrhneme do štúdia ruského jazyka a urobíme ďalší malý krok k získaniu nových vedomostí. Budeme uvažovať o spojitom a oddelenom pravopise predložiek. A na základe uvedených príkladov jasne uvidíme rozdiel medzi predložkou a ostatnými časťami reči.

Pojem predložky

Služobný slovný druh je predložka, ktorej funkčným znakom je vyjadrenie závislosti slova od iného slova alebo od ich skupiny. Slúži ako zámienka na komunikáciu slovami vo vetách.

Odvodené a neodvodené predložky

Predložky sa nazývajú deriváty, ak vznikli prechodom z nezávislých slovných druhov do pomocných. Prvý z nich teda stráca svoje morfologické znaky a lexikálny význam.

A predložky sa považujú za nederivované, ak neexistoval žiadny pomenovaný prechod. Tieto predložky sa píšu samostatne:

  • na brehu;
  • priateľovi;
  • z lode atď.

Písanie odvodených predložiek

Predložka je dôležitou súčasťou reči, bez ktorej je dosť ťažké predstaviť si plnohodnotnú komunikáciu. Toto je povinná súčasť, ktorá je veľmi, veľmi bežná v konverzácii a nielen. Budeme uvažovať o spojitom a oddelenom pravopise predložiek „v dôsledku“ a „v dôsledku“.

Predložka „kvôli“ sa píše spolu, ak existuje príčinná súvislosť a dané slovo možno v texte nahradiť synonymom pre „kvôli“ bez straty sémantického významu:

  • Ivan sa vzhľadom na (vďaka) tomu, že bolo málo práce, nikam neponáhľal.

Samostatne sa slovo píše, ak v texte ide o podstatné meno:

  • Pri vyšetrovaní obvinenia z krádeže nebolo dostatok priamych dôkazov.

Teraz sa pozrime na inú dvojicu: "z pohľadu" a "z pohľadu." Vzhľadom na píše sa spolu, ak má význam. To znamená, že toto slovo môže byť nahradené synonymom pre „kvôli“:

  • Nikolai cítil určitú úctu k osobe, ktorá sedela vedľa neho, pretože sa správal ticho a rezervovane.

Samostatne napísané, po prvé, pri použití stabilný výraz„pamätať“, po druhé, ak je do frázy vložený priestorový význam ( blízko, blízko):

  • Loď plávala po pokojnom toku rieky na dohľad (blízko, blízko) pobrežia.

Slová „o“ a „na účet“ sa píšu spolu, keď môžete použiť synonymické predložky „o“, „o“:

  • A rád by som hovoril o Fedorovi.

Píše sa samostatne, ak ide o podstatné meno v texte:

  • Na bankový účet bola prevedená veľká suma peňazí.

Teraz zvážte slová „bez ohľadu na“ a „napriek“. gerundium s nie sa píšu oddelene - toto je hlavné pravidlo a predložky sa píšu spolu, ak majú vo vete prirodzene zmysluplný význam:

  • Napriek (možno nahradiť „bez ohľadu na“) únave sme s veľkou chuťou vystúpili na vrchol kopca.

Príklad s príslovkovým obratom:

  • Bez toho, aby sa rozhliadol, chlap sebavedomo pristúpil k pódiu.

„Páči sa mi“ a „druh“ môžeme napísať spolu a nahradiť synonymom pre „páči sa mi“:

  • Niečo ako túžba sa dotklo mojej duše.

Ale predložku „ako“ si netreba zamieňať s podstatným menom (v rode) s predložkou.

"nasledovať" alebo "nasledovať"? Píšeme spolu, ak možno predložku nahradiť synonymom pre „nasledujúce“:

  • Po utekajúcich rokoch hlasno kričím: "Nie!"

A kombinácia „na ceste“ môže byť podstatné meno s predložkou:

  • Pes hlasno zaštekal, len čo strčil nos do stopy tohto zvieraťa.

„Smerom k“ a „stretnúť sa“ musia byť schopné rozlišovať podľa príslušnosti k rôznym častiam reči:

  • Z tmavej uličky k nemu prichádza cudzinec.

Môžete to rozlíšiť nasledujúcim spôsobom: píšeme oddelene, ak toto slovo mentálne oddelíme a vložíme prídavné meno, ktoré má vhodný význam:

  • Na (toto) stretnutie maturantov určite pôjdem.

„V strede“ alebo „v strede“ slúži na vyjadrenie priestorového vzťahu, súvislý a samostatný pravopis závisí od vašej schopnosti odlíšiť podstatné meno s predložkou od predložky. Príklad pravopisných predložiek vyzerá takto:

  • Videl som slnkom osvetlenú čistinu, uprostred ktorej rástol obrovský dub.

Tu je príklad s podstatným menom:

  • V strede haly bola nakreslená čiara (mentálne môžete pridať slovo, ktoré má vhodný význam, napríklad „najviac“).

Aby ste sa nepomýlili v slovách „páči sa mi“ a „páči sa mi“, môžete skúsiť použiť synonymum „páči sa mi“, ak to sedí, napíšeme spolu:

  • Spoza kríka zrazu zatrepotal vták, ako (akási) sova.

Pre väčšiu prehľadnosť Vám ponúkame tabuľku na písanie predložiek.

Šikmý pravopis:

Rozdeliť pravopis:

kvôli

Páči sa mi to

v strede

smerom k

zo strany

počas

Konečne

v pokračovaní

kvôli

na oboch stranách

Ako sa skúmaný prvok líši od iných častí reči?

Aby bolo slovo napísané správne, je potrebné vedieť ho rozlíšiť od tých slovných druhov, z ktorých bolo utvorené. Tieto časti reči môžu byť príslovka, podstatné meno, príčastie. Príkladmi uvažujeme o spojitom a oddelenom písaní predložiek.

A v prvom rade si dajme pozor na to, že predložka nemôže byť členom vety, ale je nevyhnutne zahrnutá v otázke, ktorú možno položiť od jedného slova k druhému. Uveďme si jednoduchý príklad:

  • Chcel som sa opýtať na objednávku. Chcel som sa opýtať (o čom?) ohľadom objednávky.

Poďme sa pozrieť na „počas“ a „počas“. Predložka aj podstatné meno s predložkou sa píšu samostatne. Na konci týchto slov sa spravidla robia chyby:

  • Mesiac tvrdo pracovala.

Ako dlho to teda fungovalo? To sa týka množstva času. Predložka „počas“ sa končí na -e.

  • Pozdĺž rieky je veľa nástrah..

Ak je možné k slovu pridať prídavné meno (v silný tok rieky), potom máme spojenie podstatného mena s predložkou. To znamená, že „v kurze“ je podstatné meno stredného rodu použité v predložkovom páde. Končí na -i.

Teraz analyzujme pravopis predložiek, ktoré treba odlíšiť od príčastia:

  • Chlapec poskakoval a nepozeral sa na svoje nohy.

"Napriek" je gerundium, odpovedá na otázku - čo robíš? "Nie" s gerundiami sa píše samostatne.

  • Išli sme k moru aj napriek zlému počasiu.

„Napriek“ funguje ako predložka a možno ju nahradiť kombináciou „napriek niečomu“.

A na záver si všimneme rozdiely medzi prvkom, ktorý študujeme, a príslovkou.

  • Pred kolónou boli motorkári s vlajkami.

V tejto vete je „vpredu“ predložka, ktorá významom zodpovedá slovám „pred niečím“ alebo „pred niekým“.

  • Všetko vpredu bolo zahalené v hmle.

A v tejto vete "dopredu" je príslovka a odpovedá na otázku - kde?

Záver

Na príkladoch porovnávacieho charakteru sú znázornené rozdiely medzi predložkami a inými slovnými druhmi, uvažované pravidlá pre súvislé a samostatné písanie predložiek. Pravidlá písania sme zhrnuli do tabuľky, ktorá výrazne uľahčuje vnímanie nového materiálu.