Synopsa psychologickej lekcie v seniorskej skupine predškolskej vzdelávacej inštitúcie. Vo svete emócií. Synopsa hodiny psychológa v skupine seniorov. Naše emócie Psychologické kurzy pre staršie deti

"Č. 26 mektep - balabaksha" KMM

KSU" Školská - detská záhrada číslo 26"

Hodina psychológie

v prípravná skupina

Téma: "Cesta do krajiny emócií"

a nálady »

Psychológ: K.Zh. Kusainová

Psychológ: Kusainova K.Zh.

Petropavl kalasy 2016

téma:„Cesta do krajiny emócií a nálad“

Cieľ: Rozvoj emocionálnej sféry starších detí predškolskom veku.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Rozšírte predstavy detí o základných emóciách (radosť, smútok, prekvapenie, hnev, strach)

Trénujte výraznosť mimiky a pantomímu.

Upevniť a upevniť vedomosti o pocitoch, nálade a emóciách.

Pomôcť deťom uvedomiť si niektoré svoje emocionálne stavy a oslobodiť sa od negatívnych emócií.

vyvíja sa:

Rozvíjať schopnosť porozumieť emocionálny stav ostatní ľudia.

Rozvíjať empatiu (schopnosť sympatizovať a vcítiť sa).

Rozvíjať schopnosti sebaregulácie a sebakontroly.

Rozvíjajte schopnosť sprostredkovať rôzne emocionálne stavy pomocou rôznych vyjadrovacie prostriedky.

Vzdelávacie:

Pestovať úctu k osobnosti kamaráta a akceptovanie individuality každého dieťaťa

Rozvíjať schopnosť pomáhať druhým v ťažkých situáciách.

Rozvíjajte schopnosť slušne komunikovať s ostatnými.

Ocakavane vysledky: deti získajú istotu vo vyjadrovaní rôznych emócií; bude vedieť využívať nadobudnuté zručnosti a schopnosti v každodennom živote, a to byť tolerantnejší k sebe navzájom, regulovať svoj emocionálny stav; brať do úvahy emocionálny stav ostatných.

Prípravné práce s deťmi: realizácia cyklu psychologických štúdií na tému „Som prekvapený, nahnevaný, bojím sa, zvieram a radujem sa“; rozvojový program dobré motorové zručnosti.

Vybavenie: obrázky detí , kartičky s príbehmi s názvami emócií a pocitov, kartičky „Situácie“, leták „Emócie“, „Názvy emócií a pocitov“, karty na rozloženie stromu nálady; domino;

Pokrok v lekcii

Deti idú do haly a stoja s psychológom v kruhu

pozdravujem. učiteľ: Ahoj drahá! Som veľmi rád, že vás všetkých vidím! Dnes vás pozývam na návštevu Rozprávková krajina Emócie, Ale túto krajinu môžu navštíviť iba tí, ktorí vedia hovoriť láskavými a láskavými slovami k iným ľuďom. Môžeš? (odpovede detí)

Pomôže nám čarovná sviečka. Podávať si to navzájom? Povedz milé slová svojmu blížnemu.

(sviečka svieti, hudba znie)

(Deti si podávajú sviečku jednu po druhej v kruhu a hovoria milé slová)

učiteľ:- Teraz zavri oči, poviem slová, ktoré nám pomôžu byť v krajine emócií a nálad

„Kúzelná sviečka horí

Vezmite ma do krajiny emócií."

Sme tu Čarovná krajina.

(Na stole je položená horiaca sviečka. Deti sedia na stoličkách)

Pozri, kto sa tu s nami stretáva? Toto je trpaslík Veselchak. Pomôže nám to zapamätať si, aké emócie máme. A pripravil nám úlohy. A ktoré sa teraz dozvieme.(Deti sedia pri stoloch)

Úloha číslo 1

1. "Definujte emóciu."

V prvej úlohe si pre nás trpaslík Veselchak pripravil fotografie detí. Povedzte mi, prosím, či sú fotografie odlišné alebo rovnaké (odpovede detí: odlišné, prečo si myslíte? (odpovede detí: pretože vyjadrujú rôzne emócie).

Pozrime sa na fotografie a určme, aké emócie vyjadrujú. (radosť, smútok, prekvapenie, hnev, strach)

Chlapci, ako ste zistili, že ide o radosť (odpovede detí: úsmev, zdvihnuté obočie, otvorené oči) a tak ďalej pre každú emóciu.

2. "Obrázok."

Učiteľ: - Chlapci, teraz skúsme zobraziť rôzne emócie:

* Predstavte si, že ste v cirkuse a klaun vás rozosmial (zobrazuje radosť);

* Rozbil si obľúbenú vázu svojej matky (zobrazuje smútok);

* Zostal si sám v tmavej miestnosti (zobrazuje strach);

* Vaša hračka bola rozbitá (zobrazuje hnev)

* Na čistinke si videl kvet mimoriadnej krásy (zobrazuje prekvapenie)

Chlapci, aké emócie boli pre vás najjednoduchšie. (odpovede detí).

3. Deti čítajú básne o Emóciách

Deti, potešme škriatka Veselčika básňami o emóciách! (Radosť, smútok, prekvapenie, strach, hnev)

Lera číta báseň "Radosť"

Deti sa radujú zo slnka

Zvieratá sa tešia z tepla.

Cez okno nakukla jar

A všetci sme šťastní, pretože.

Ruslan číta báseň „Prekvapenie“

Vtedy som bol prekvapený

Vidieť sumca v rieke.

Taká úžasná

Tento sumec je veľký, veľký.

Danil číta báseň „Hnev“

Včely ma naštvali

Ako vášnivo lietajú

A bzučať, bzučať, bzučať.

Pretože ma tak hnevajú.

Dáša číta báseň „Strach“

Pozrel som sa do šatníka,

Žil tam temný strach.

Ale keď som rozsvietil svetlo

Strach bol preč - ustúpil.

Nastya číta báseň „Smútok“

Prišiel ku mne smútok

Ale sedel som na okne,

A potom som sa cítil smutný

Že pod oknom nikto nie je.

Po každom prečítaní sa diskutuje o emóciách.

Úloha číslo 2

4. „Vyberte si tú správnu“ (Práca s kartami)

Na vašich stoloch sú listy papiera. rôzne situácie a na rozdiel od nich emócie a pocity. Situácie na kartičkách s príslušnými názvami emócií a pocitov spojte čiarou.

Deti musia určiť, pre ktorú emóciu sa tento obrázok hodí, a vysvetliť svoj výber.

5 "Zahrievanie".

Vyzvite deti, aby si zatancovali na veselú hudbu.

Deti stoja v kruhu, vyslovujú slová a vykonávajú pohyby:

Trochu poskočíme (deti skáču).

A tlieskať rukami (tlieskať rukami).

A teraz sa točíme (krúžime).

A klesli na zem (sadli si na podlahu blízko seba).

Natiahnuté, natiahnuté (natiahnuté).

A usmiali sa na seba (otočte hlavy k sebe a usmievajte sa).

Tu sme spolu: ty a ja (najskôr ukazujú na suseda, potom na seba).

Pretože sme priatelia! (vstaň, drž sa za ruky)

Výborne chlapci! Teraz čakáme na ďalšiu úlohu škriatka.

Zvládli ste úlohu vynikajúco a škriatok Veselchak vám ponúka, aby ste mu povedali svoje životné situácie a aké emócie ste zároveň prežívali.A jeho magická kocka nám v tom pomôže.

5. "Kocka s emóciami"

Deti si navzájom podávajú kocku s emóciami (každá strana kocky ukazuje emóciu radosti, smútku atď.)

*Som rád, keď...

* Zaujímalo by ma, kedy...

*Hnevám sa, keď...

*Som smutný, keď...

*Bojím sa, keď...

Úloha číslo 3

Chlapci Gnome Veselchak počúval každého z vás! A chce vám povedať príbeh o chlapcovi.

6. Štúdium

„Jedného dňa išiel po ulici chlapec a jedol zmrzlinu. Zmrzlina bola lahodná, sladká a studená. Práve to začal jesť. A zrazu okolo neho išiel chlap na bicykli, strčil chlapca, ten spadol a zhodil zmrzlinu. Chlapec mal dokonca slzy v očiach. Ale zmrzlina sa už nedá vytiahnuť z mláky.A zrazu sa chlapcovi zdalo, že odpor a hnev sa priamo v ňom zmenili na gule. Vydýchol ich a oni odleteli. Boli čoraz menšie a úplne zmizli. Chlapec cítil, že hnev je preč, odpor je preč. No zmrzlina padala a padala. "Šťastie na nejakého psa," pomyslel si chlapec a pokračoval.

Spomínate si na nejakú nepríjemnú situáciu, ktorú ste vy sami niekedy zažili? (Napríklad, niekto vás urazil alebo naštval: nevzali vás hrať nejakú hru, vaša matka vám nedovolila pozerať televíziu, brat alebo sestra vám zobrali hračku).

Povedzte nám, ako ste sa v tejto situácii cítili?

7. Hra "U-u-u-x"

Chlapci, chcete sa zbaviť svojho odporu a hnevu? Skúsme urobiť to isté ako tento chlapec. Predstavte si, ako sa odpor a hnev vo vás menia na gule a vydýchnite ich. Uh-uh-uh.

Uspeli všetci?

čo cítiš teraz?

Dokážeme zvládnuť svoje vlastné emócie?

Čo môžete urobiť pre zlepšenie nálady? (Čítajte, hrajte, pomôžte, pochváľte sa atď.).

Čo určuje našu náladu?

A teraz, chlapci, upevniť naše znalosti o našich emóciách s vami. Navrhujem, aby ste si so mnou zahrali hru „Domino“, ale toto domino nie je to, ktoré zvyčajne hráte, ale „Domino emócií“

9. Hra "Domino emócií"

„Domino emócií“ je domino, kde piktogramy slúžia ako obrázky. Emócie: radosť, smútok, strach, prekvapenie, hnev Deti počas hry emócie aj pomenúvajú, porovnávajú rôzne emócie. Hru začíname obrázkami „radosť-radosť“.

Chlapci, naša cesta do krajiny emócií a nálad sa blíži ku koncu. A škriatok Veselchak nás pozýva, aby sme sa vrátili do škôlky na čarovných kobercoch

10. Relax "Tiché jazero"

Teraz si pohodlne ľahnite. Natiahnite sa a relaxujte. Teraz zatvor oči a počúvaj ma.

Cvičenie sa vykonáva pri pokojnej, relaxačnej hudbe.

Predstavte si nádherné slnečné ráno. Ste blízko tichého krásneho jazera, je počuť len váš dych a špliechanie vody.

Slnko pekne svieti a vďaka tomu máte pocit, že vás slnečné lúče zohrievajú. Počujete štebot vtákov a štebot kobyliek.

Si absolútne pokojný. Slnko svieti, vzduch je čistý a čistý. Cítite teplo slnka so všetkým teplom. Ste pokojný a nie ste mobilný ako toto tiché ráno.

Cítite sa pokojne a šťastne, ste príliš leniví na pohyb. Každá bunka vo vašom tele si užíva pokoj a slnečné teplo. Odpočívaš….

Teraz otvor oči. Sme späť v škôlke, dobre sme si oddýchli, máme veselú náladu a príjemné pocity nás cez deň neopustia.

Záverečná časť.

Páčila sa vám dnešná lekcia? (odpovede detí: áno)

Deti, akú máte náladu teraz, nech vám zostane celý deň!

(odpovede detí: dobre)

A čo sme dnes robili?

Ktorá gnómska úloha sa vám páčila najviac?

(odpovede detí: uveďte hry a cvičenia, ktoré hrali)

Výborne chlapci! Poďme sa potľapkať za dobrú prácu!

Cieľ: podporovať vytváranie priateľských vzťahov v skupine, zhromažďovanie detského tímu.

Úlohy:

1. Rozšíriť a zovšeobecniť vedomosti detí o pojmoch „priateľ“, „priateľstvo“.

2. Oboznámte deti s pravidlami priateľstva.

3. Prispieť k rozvoju schopnosti porozumieť emocionálnemu stavu druhého človeka a adekvátne prejaviť ten svoj.

4. Pestujte si sebavedomie a schopnosť spolupracovať

5. Vybudujte si dobré vzťahy

6. Podporovať rozvoj komunikačných zručností a schopností.

7. Uľahčiť stiahnutie emocionálny stres.

I. Organizačný moment.

Psychologička: Ahojte chalani!

deti: Ahoj.

psychológ: Chlapci, ako sa pozdravíte, keď prídete ráno do MATERSKÁ ŠKOLA?

deti: Hovoríme "Ahoj", "Dobré ráno", "Ahoj!"

Psychologička: Teraz by som vás chcel pozvať na pozdrav nezvyčajným spôsobom.

Hra „Poďme sa pozdraviť“.

Cieľ: vytvorenie pozitívnej emocionálnej atmosféry, odstránenie emocionálnych a svalové napätie.

Na signál psychológa sa deti začnú náhodne pohybovať po miestnosti a pozdraviť každého, kto sa stretne na ceste, ale musí sa to urobiť určitým spôsobom:
1 tlieskanie - podanie ruky;
2 tlieskanie - pozdrav s ramenami;
3 tlesknutia - pozdrav chrbtom.

Hra sa hrá

II. Prípravná časť

psychológ: Chcel by som začať našu lekciu definovaním našej nálady.

(Deti si vyberú náhubok (emócie), pripevnia ho na dosku obrazovky nálady, sadnú si)

III. Hlavná časť

psychológ: Dnes by som vám chcel povedať jeden zaujímavý príbehčo sa mi nedávno stalo.

Sedím vo svojej kancelárii. Zrazu počujem nejaký zvláštny zvuk: fyr-fyr-fyr, fyr-fyr-fyr. Trochu som sa zľakol. Poobzeral som sa okolo - nikto tam nebol. Zrazu zas počujem: hrk, hrk, hrk. Pozrel som sa pod stôl a tam (ukážte deťom hračku ježka) to je kto. kto to je

deti:(Ježko).

Psychologička: Chlapci, čo myslíte, je skutočný?

deti:(nie, hračka)

psychológ: Poznám rozprávku o tomto ježkovi. Teraz vám to poviem.

Text rozprávky „Labyrint duše: Terapeutické rozprávky“. Ed. Khukhlaeva O. V., Khukhlaeva O. E.

Rozprávkový rozhovor:

Psychologička: - Chlapci, páčil sa vám ježko Vitya?

Ako sa mu žilo v lese? (úboho).

- Prečo sa cítil zle? (lebo nikto sa s ním nechcel kamarátiť).

Ježek Vitya si dlho nemohol nájsť priateľov. Nevedel krásne spievať, rýchlo bežal a bol pokrytý tŕňmi. Ako mohol nájsť priateľa na konci príbehu?

Odpovede detí

psychológ: Správny! Urobil dobrý skutok, dobrý skutok.

A aby sme si s vami opäť pripomenuli pravidlá priateľstva, navrhujem, aby ste si zahrali hru a pokúsili sa rozlíšiť dobré skutky svojich priateľov od zlých.

Dobrá-zlá hra.

Účel: zlepšiť schopnosť zúčastniť sa spoločnej hry, rozvíjať pozornosť, schopnosť hodnotiť pocity a činy ľudí okolo.

psychológ: Aby sme ježka naučili byť kamarátmi, zahráme si s vami hru „Dobrý – zlý“. Počúvame pravidlá hry. Budem hovoriť o konaní ľudí. Ak je skutok dobrý, tlieskajte, ak je zlý, dupnite nohami. Si pripravený? Tak začnime!

(Psychológ nazýva činy: „hádajte sa, pomáhajte druhým, bojujte, odoberajte hračky, postavte sa, pozdravte sa pri stretnutí, ukážte sa, požiadajte o odpustenie, buďte chamtiví, zdieľajte, označujte, pochváľte sa, buďte zdvorilí, buďte drzí, dávajte v.”)

Hra pre priateľov z rozprávky

Účel: rozvíjať komunikačné zručnosti a schopnosti detí, schopnosť hodnotiť pocity a činy ľudí okolo nich.

psychológ: Chlapci, a teraz vám ponúkam ďalšiu zaujímavú hru. Vyzvem každého z vás, aby si vybral jednu kartu, na ktorej sú obrázky postáv z rôznych rozprávok a karikatúr. Všetci majú rôzne povahy a robia rôzne veci. A úloha bude nasledujúca: ukáž svoju kartu a odpovedz, prečo by si sa nechcel/nechcel kamarátiť s týmto rozprávkovým hrdinom, na ktorého si natrafil.

Psychologička rozdá deťom jeden obrázok. Deti v reťazci prezentujú svoju kartu ostatným a odpovedajú na otázku, pričom vysvetľujú svoj výber.

psychológ: So zlými, škodlivými, chamtivými postavami z rozprávok sa samozrejme nikto nechcel kamarátiť. Koniec koncov, na to, aby ste sa s nami chceli kamarátiť, musíte mať dobré vlastnosti charakter. Čo chlapi? (odpovede detí)

psychológ: Správny! Buďte láskaví, veselí, čestní, pripravení pomôcť. Všetci sme iní, v niečom sme si podobní, no v niečom sme iní. Poďme si zahrať hru a spoznať sa trochu viac.

Hra "Changeers"

cieľ: aktualizovať a prezentovať každé dieťa svoje vlastné záujmy, priority, náklonnosti; bezpodmienečné akceptovanie podobností a rozdielov medzi rovesníkmi; vytvorenie pozitívnej emocionálnej atmosféry.

Hráči sedia na stoličkách v kruhu, vodič sa dostane do stredu a hovorí: „Tí, ktorí milujú (napríklad marmeládu), menia miesta.“

Milovníci marmelády vrátane šoféra si vymenia miesta (prebehnú na voľné stoličky). Vodičom sa stáva ten, kto nemal dostatok miesta. Potom všetci ostatní vodiči zopakujú kľúčovú frázu a zmenia sa posledné slovo, v závislosti od ich príloh a vkusu.

Posledným vodičom je dospelý, ktorý hovorí: "Tí, ktorí milujú rozprávky, menia miesta."

psychológ: Všetci ste si vymenili miesta, znamená to, že všetci milujete rozprávky? úžasné! Takže ježko Vitya k vám neprišiel náhodou.

Každý sme iný, milujeme veľa rôznych vecí. Veľmi milujem svoju rodinu, zvieratká a našu škôlku.

Cvičenie "Pyramída lásky"

Účel: pestovať úctivý a starostlivý prístup k svetu a ľuďom; rozvíjať komunikačné schopnosti.

Psychológ: A teraz si postavme „pyramídu lásky“ z našich rúk. Pomenujem niečo, čo milujem, a položím ruku, potom každý z vás pomenuje svoju obľúbenú a položí ruku. (Deti stavajú pyramídu).

Psychológ: Chlapci, cítili ste, ako sa nám zohriali ruky? Užívate si tento stav? Pozrite sa, aká vysoká je naša pyramída!

Psychológ: A na záver našej lekcie by som rád vedel, akú máte náladu?

(Deti si vyberú náhubok na emócie, pripevnia ho na obrazovku nálady)

Psychológ: Týmto sa naša lekcia končí. Uvidíme sa!

maya ergalieva
Abstrakt lekcie psychológie v seniorskej skupine "Kúzelný svet emócií"

Zhrnutie lekcie psychológie v skupine seniorov

« Magický svet emócií» .

Pripravené: učiteľ - psychológ MBDOU №201 Ergalieva Maya Sergeevna

Cieľ: Vývoj emocionálna sféra detí.

Úlohy:

1. Upevniť schopnosť rozpoznať, ukázať emócie slovne určiť a primerane na ne reagovať.

2. Zlepšiť komunikačné schopnosti detí.

3. Pestujte si dobrú vôľu, sympatie, emocionalita.

Materiál: nahrávanie hudby s rôznou náladou, Kúzelná palička,

obrázky detí s rôznymi emócie, magický kvet.

prípravné práce:

- oboznámenie sa so základmi emócie(radosť, smútok, znechutenie, strach, hnev, odpor).

- počúvanie hudby, ktorá evokuje rôzne emócie u detí.

- hranie skečov a scénok.

Priebeh lekcie:

Deti vstupujú skupina za pokojnej melódie sa pozdravte.

Psychologička:

Ahojte deti! Som veľmi rád, že vás spoznávam a že ste prišli v dobrej nálade. Ponúkam vám iný spôsob pozdravu.

1. Hra na cvičenie: "Pozdrav s rôznymi časťami tela" (ruky, nohy, uši, kolená, lakte, nosy).

čo cítiš teraz?

(odpovede detí)

2. Báseň „Kráľ Borovik“ (V. Prichodko)

Psychologička. Číta báseň.

Bol tu kráľ Borovik,

Priamo cez les

Potriasol päsťou

A dupal pätami.

Nebol tam kráľ Borovik ducha:

Kráľa poštípali muchy.

Psychologička. Aká je nálada kráľa?

(odpovede detí)

A ako ste uhádli?

(odpovede detí)

Psychologička. Prečíta báseň a vyzve deti, aby konali podľa textu.

Psychologička. Och, čo mám robiť? Koľko nahnevaných kráľov! Čo mi pomôže?

(odpovede detí)

Kúzelná palička!

3. Herné cvičenie „Lesha, Lesha otoč sa, otoč sa a usmej sa“

Psychologička.

Psychológ sa dotýka mágie prútik na plece každého dieťaťa a On rozpráva: "Lesha, Lesha otoč sa, otoč sa a usmej sa",

Lesha sa otočí o 180 stupňov a usmeje sa.

Psychologička. Deti, ako sa vyrovnávate s hnevom?

(odpovede detí)

4 "Vrece hnevu a strachu". Koho navštívil strach, hnev, odpor? (odpovede detí).Tieto negatívne emócie v nás nezostanú, zbavíme sa ich vykrikovaním strachu a hnevu, odporu v "Taška hnevu". Všetok hnev nahlas vykričíme a pevne zviažeme. ( psychológ prináša každému dieťaťu tašku, do ktorej ide hnev). Výborne! Aká je tvoja nálada! Máš sa dobre?

5. Herné cvičenie „Zmeňte miesta“

Psychologička. Je to nudné, nudné sedieť takto a pozerať sa jeden na druhého.

Nie je čas utiecť a zmeniť miesto?

Deti a psychológ sedieť na stoličkách v kruhu.

Psychológ hovorí: Každý s modrými očami si vymení miesto (kto je láskavý, kto chráni dievčatá atď.) Deti menia miesta.

6. Hra " Čarovný kvet”

Psychologička. A dnes ráno som išiel do skupina a videla Nasťu(zobrazuje obrázok dievčaťa s emócia smútku) . Sedela na gauči úplne sama. Akú má náladu?

(odpovede detí)

Psychologička. Čo by ste robili na mojom mieste?

Deti ponúkajú možnosti, ako pomôcť smutnému dievčaťu.

Obrázok Nastya s emócia smútku. Deti striedavo hovoria a zapisujú možnosti pomoci na okvetné lístky. Pri zostavovaní magický kvet, psychológ vyzve deti, aby zavreli oči, a zmení ústrednú fotografiu smutného dievčaťa na veselú.

Psychologička. Prečo si myslíte, že sa stal zázrak?

(odpovede detí)

7. Hra "my tiež!"

Cieľ: sústredenie detí, rozvíjanie pozitívneho prístupu a emócie.

Psychologička hovorí o dobrej nálade, radosti, úsmevoch, pauzách medzi výrokmi. Po každom vyslovení hovoria deti to isté fráza: "My tiež!".

Psychologička: „Zdieľam s vami moju dobrú náladu!

deti: "my tiež!"

Psychologička: "Dávam ti úsmev"

deti: "my tiež"

Psychologička: "teším sa"

deti: "my tiež!"

Psychologička: "Žiarim šťastím!"

deti: "My tiež!"

Psychologička: "Ľúbim ťa!"

deti: "My tiež!"

Psychologička: "Objímam ťa!"

deti: "My tiež"

Všetci sa objímajú v jednom kruhu.

Máte skvelú náladu? (ÁNO)

Naše stretnutie sa skončilo.

Pekný deň emócie!

Zbohom!

Súvisiace publikácie:

Synopsa GCD v seniorskej skupine "Kráľovstvo emócií"Úlohy: -Utvárať schopnosť určovať vlastný emocionálny stav a stav iných ľudí vonkajšími znakmi; - Rozvíjať schopnosť vyjadrovať sa.

Zhrnutie GCD v seniorskej skupine pre rozvoj reči „Čarovný svet rozprávky“ Obsah programu: VZDELÁVACIE Naučiť sa rozpoznávať známe rozprávky z ilustrácií, upevniť si schopnosť zaradiť ich do dvoch skupín.

Zhrnutie lekcie "Mesto emócií" Cesta do mesta "Emócií" - Vychovávateľ seniorská skupina Bagaeva A. I. Účel: Upevnenie detských predstáv o hlavných emóciách človeka.

Zhrnutie lekcie "Mesto emócií""Mesto emócií" - učiteľ seniorskej skupiny Bagaeva AI Účel: Upevnenie detských predstáv o hlavných emóciách človeka. Úlohy:.

Zhrnutie lekcie učiteľa-psychológa „Tento magický svet emócií“ Zhrnutie lekcie učiteľ-psychológ"Tento magický svet emócií" Účel: 1. Rozvoj emocionálnej sféry detí predškolského veku; 2.

Abstrakt z hodiny telesnej výchovy s deťmi seniorskej logopedickej skupiny „Cesta do čarovného lesa“"Cesta do čarovného lesa" Úlohy: formovať zručnosti správneho vykonávania motorických akcií v kombinácii so sprievodom reči;.

Cieľ: Upevniť získané vedomosti o emóciách; rozvíjať schopnosť cítiť a cítiť druhých.

Pokrok v lekcii

1. Pozdrav

Cvičenie „Daj mi úsmev“:

Psychológ vyzve deti v kruhu, aby sa navzájom usmiali.(Psychológ sa usmeje na toho po jeho ľavici, toto dieťa sa usmeje na ďalšie a tak ďalej v kruhu)

2. Hlavné telo

· Cvičenie „Navzájom“:

Deti by si mali vybrať kamaráta, prísť a podať mu ruku. Je vítané, ak sa deti pozdravia rôznymi spôsobmi: dlaňami, ramenami, lakťami, chrbtom, prstami, lícami. Vymyslite nezvyčajné pozdravy.

· Cvičenie "Moja nálada"

Chlapci sú pozvaní, aby metaforicky hovorili o svojej nálade, počnúc slovami: „Moja nálada je dnes ako ...“

Príklad: „Moja nálada je dnes ako jasná dúha na oblohe...“

· Mimická gymnastika

Ø Strašidelné príbehy nás strašia, zobrazujú zlé tváre a na chvíľu budeme všetci vyzerať ako oni (deti zobrazujú hnev)

Ø Teraz si precvičíme, ako sa môžeme báť (zobraziť strach)

Ø Teraz si nás urazil, my sa urazíme (zobraziť urážku)

Ø Teraz si spojíme ruky a budeme sa usmievať na každé zlé počasie (zobrazovať radosť)

· Cvičenie "Dúha emócií"

Chlapci, pozrite sa na obrázok a povedzte, čo cíti hlavná postava ...

1. Carlson vstane z postele s teplotou a dieťa...

2. Vlk chytil zajaca a zajac ...

3. Prasiatko na ceste stretlo Macka Pú, ktorý ...

· Hra "Hádaj"

Chlapci, teraz vám poviem príbeh a vy sa pokúsite uhádnuť, čo cítili postavy.

1. Dievčatko Máša má 5 rokov. Mama dovolila kamarátkam pozvať dcéru, upiekla krásnu tortu, kúpila sviečky. A keď prišli hostia a dali jej veľa darčekov, bola naozaj šťastná a všetkým ďakovala. (Ako sa cítila Masha?)

2. Chlapec prišiel domov zo školy. Ako obvykle urobil všetky domáce úlohy a začal sa hrať so svojou milovanou mačkou Murkou. Na podlahe bola krásna váza s kvetmi, ktoré si moja mama veľmi vážila. A zrazu, keď prebehol okolo tejto vázy, chlapec ju náhodou zatlačil. Nevedel, čo má robiť, pretože čoskoro sa jeho matka vráti z práce. (Ako sa podľa teba cítila mama?)

3. Raz, v horúci letný deň, sa na oblohe bezdôvodne zhromaždili všetky oblaky. Obloha potemnela, hromy duneli. Váňa bol doma sám a dostal strach. Čoskoro však všetko prešlo, mraky odišli do iných miest, počasie sa začalo vyjasňovať. A Váňa so záujmom pozeral von oknom. A tam…. Dúha mimoriadnej krásy, ktorú Vanya nikdy v živote nevidel ... (Ako sa cíti hrdina?)

· Hra "ABC nálady"

Chlapi majú rôzne pocity ako u ľudí, tak u zvierat, dokonca aj u vtákov a rýb. Dá sa povedať, že nálada ovplyvňuje každého z nás. Niekto sa baví, niekto je smutný, niekto sa niekoho bojí, niekto sa na niečo hnevá.

Ukážme, akú máme teraz náladu, a ostatní sa pokúsia uhádnuť vašu náladu.

Chlapci sú vyzvaní, aby sa pozreli na obálku s kartami, každý obrázok ukazuje rozprávkový hrdina s rôznymi výrazmi tváre.

Cvičenie: Pozrite sa pozorne na karty. A na signál zvončeka zdvihnite kartu tam, kde sa hrdina bojí, raduje, prekvapuje atď.

· Hra "Dokončiť vetu"

Deti čítajú začiatok viet a musia dokončiť.

Tešíme sa, keď...

Sme smutní, keď...

Hneváme sa, keď...

Sme prekvapení, keď...

Niečoho sa bojíme, keď...

· Hra "Čarodejníci"

Deti sú pozvané, aby si predstavili, že môžu splniť akékoľvek túžby ľudí.

Napríklad:

Nech je tvoja matka vždy pri tebe

Nech sú všetci zdraví

Nech nie je vojna a nikto sa nikdy nebude hádať

Nech sú všetci šťastní

Nech má každý priateľov

“A POTOM BUDÚ VŠETCI ĽUDIA RADOSŤ!!!”