D a čo dať do portfólia cieľ. Hra "Čo vložiť do kufríka?". Detské záverečné verše

Oľga Jaganová
Interaktívna hra pre deti staršieho predškolského veku „Zbierajte portfólio“

Cieľ: Znalosť formy deti o škole, opraviť názvy a účel vzdelávacích potrieb; rozvíjať a aktivovať slovnú zásobu.

Relevantnosť príručky: určené pre pedagógov predškolských zariadení, rodičia a deti.

Pracovná forma: individuálny; skupina.

Vek: 6-7 rokov (prípravná skupina)

Hra a didaktika zariadení: interaktívna tabuľa, notebook, prezentácia hry « Zostavte kufrík» .

Interaktívna hra« Zostavte kufrík» pomôžte deťom zapamätať si, aké školské pomôcky by mali byť v škole portfólio.

Priebeh hry:

opatrovateľka:

Je tam jedna hra pre vás,

Poďme sa teraz hrať,

Budem robiť hádanky

A vy ich musíte uhádnuť, priatelia!

- Vypočujte si prvú hádanku: (snímka číslo 2 - hádanka)"Bola lekcia, ale mlčal - zrejme čakal na zmenu."

Hneď ako skončila hodina, zazvonilo to nahlas?

Deti dávajú odpoveď: Zavolajte.

opatrovateľka: Správne, uhádli ste! Toto je hovor. Pozrite sa na obrazovku! (snímka číslo 3 s obrázkom školského zvončeka). Zazvoní školský zvonec, aby zhromaždil všetkých študentov na vyučovaciu hodinu. To, že sa hodina skončila, oznamuje aj hlasné zvonenie. Chlapci, viete, že každý študent má pomocníkov. Akí sú to asistenti, zistíte, keď vyriešite všetky moje hádanky. Začnime hrať! A naša magická obrazovka vám pomôže!

opatrovateľka: (snímka číslo 4 - hádanka)„Akonáhle narastie jeseň, chytí ma za ruku. Je to ako keby som niesol dom v ruke, všetky dvere domu sú zamknuté. Má papierových nájomníkov, ktorí sú všetci strašne dôležití.“

Deti dávajú odpoveď: Aktovka.

opatrovateľka: Skontrolovať to! (snímka číslo 5 s obrázkom portfólio) Výborne!

Začnime zbierať kufrík!

opatrovateľka: (snímka číslo 6 - hádanka)"Pozri sa na mňa - mám polia na boku." Pre úlohy budú, deti, na mojich stránkach cely. A na rôzne cviky som v rade, nepochybne. Je to ľahká hádanka, každý vie, ja -."

Deti dávajú odpoveď: Notebook.

opatrovateľka: Skontrolovať to! (snímka číslo 7 s obrázkom portfólio "notebooky" "sťahuje sa do kufrík» , v prípade chyby - obrázky sa striedavo po kliknutí na krátky čas rozbalia).

opatrovateľka: (snímka číslo 8 - hádanka)„Vyzerám ako krabica. Ceruzky a perá, ktoré ste do mňa vložili. Dúfam, že ma poznáš. No, samozrejme, ja-."

Deti dávajú odpoveď: Peračník.

opatrovateľka: Skontrolovať to! (snímka číslo 9 s obrázkom portfólio a školské potreby). Nájdite odpoveď na snímke a kliknite na ňu! (Dieťa musí nájsť správnu odpoveď. Akcia – kliknite na obrázok "peračník". Pri správnom zobrazení obrázok "sťahuje sa do kufrík»

opatrovateľka: (snímka číslo 10 - hádanka)„Viacfarebné sestry vyschnú bez vody. Strýko, dlhý a tenký, nosí vodu s bradou. A potom, aby sa nestiahli, začnú kresliť!

Deti dávajú odpoveď: Farby a štetec.

opatrovateľka: Skontrolovať to! (snímka číslo 11 s obrázkom portfólio a školské potreby). Nájdite odpoveď na snímke a kliknite na ňu! (Dieťa musí nájsť správnu odpoveď. Akcia – kliknite na obrázok "farba a štetec". Pri správnom zobrazení obrázok "sťahuje sa do kufrík» , v prípade chyby - obrázky sa striedavo po kliknutí na krátky čas rozbalia).

opatrovateľka: (snímka číslo 12 - hádanka)„Milujem priamosť a priamosť samotnú. Aby bola línia rovnomerná - pomáham všetkým!

Deti dávajú odpoveď: Pravítko.

opatrovateľka: Skontrolovať to! (snímka číslo 13 s obrázkom portfólio a školské potreby). Nájdite odpoveď na snímke a kliknite na ňu! (Dieťa musí nájsť správnu odpoveď. Akcia – kliknite na obrázok "pravítko". Pri správnom zobrazení obrázok "sťahuje sa do kufrík» , v prípade chyby - obrázky sa striedavo po kliknutí na krátky čas rozbalia).

opatrovateľka: (snímka číslo 14 - hádanka)„Hovorí potichu, ale jasne a nie nudne. Hovoríte s ňou častejšie - budete štyrikrát múdrejší!

Deti dávajú odpoveď: Kniha.

opatrovateľka: Skontrolovať to! (snímka číslo 15 s obrázkom portfólio a školské potreby). Nájdite odpoveď na snímke a kliknite na ňu! (Dieťa musí nájsť správnu odpoveď. Akcia – kliknite na obrázok "kniha". Pri správnom zobrazení obrázok "sťahuje sa do kufrík» , v prípade chyby - obrázky sa striedavo po kliknutí na krátky čas rozbalia).

opatrovateľka: (snímka číslo 16 - hádanka)„Milujeme strkať nos všade a kresliť a kresliť. Všetko si maľujeme sami – rôznofarebnými nosmi?

Deti dávajú odpoveď: Farebné ceruzky.

opatrovateľka: Skontrolovať to! (snímka číslo 17 s obrázkom portfólio a školské potreby). Nájdite odpoveď na snímke a kliknite na ňu! (Dieťa musí nájsť správnu odpoveď. Akcia – kliknite na obrázok "farebné ceruzky". Pri správnom zobrazení obrázok "sťahuje sa do kufrík» , v prípade chyby - obrázky sa striedavo po kliknutí na krátky čas rozbalia).

opatrovateľka: Výborne! (snímka číslo 18) Znova skontrolujte - zhromaždili sme všetko! Sú v škole potrebné hračky?

Odpovede deti a akcia na kliknutie na obrázky s hračkami (snímka číslo 19).

opatrovateľka: Ak chcete zistiť a skontrolovať, či máme pravdu alebo nie, kliknite na kufrík(snímka číslo 20).

Dieťa vykonáva akciu (snímka číslo 21).

opatrovateľka Chlapci, ako môžete nazvať všetky tieto položky, ktoré sme vložili kufrík, jedným slovom?

Deti dávajú odpoveď: Školské potreby.

Vychovávateľ. Presne tak, sú to všetko školské potreby (snímka číslo 22).

opatrovateľka: (snímka číslo 23).

Výborne chlapci!

Všetky hádanky vyriešené

Portfólio správne zostavené!

  1. Úvodné slovo moderátora.
  2. Pieseň "Jeseň", uvítacia reč.
  3. Poézia. Pieseň "Čo učia v škole?"
  4. Lekcia "Výučba gramotnosti." Poézia. Cvičenie. Poézia.
  5. Pieseň "Klyaksa".
  6. Lekcia "Matematika". Poézia. Cvičenie. Poézia.
  7. Hudobná lekcia. Chastushki.
  8. Pridajte slovnú hru. Scéna "Portfólio".
  9. Hra „Zbierajte portfólio“.
  10. Pieseň „Teraz sme školáci“
  11. Hra "Pre koho?".
  12. Lekcia „Čítanie“. Hádanky. Poézia.
  13. Poézia. Pieseň „Obľúbená škola“.
  14. Záverečné slová. Gratulujeme od rodičov.

PROCES DOVOLENKY

Slová hostiteľa otvárajú dovolenku:

Dobré popoludnie, študenti!
Dobré popoludnie rodičia!
Dobré ráno, učitelia!
Hostia! Neprišiel si nadarmo!

- Dnes je v našej škole sviatok „Stali sme sa školákmi“ - venovanie študentom. Rozhliadnite sa okolo seba a pocítite, aké je v našej hale teplo, svetlo a útulne.

Naša škola otvorila svoje brány
Vstúpte, sme šťastní študenti!
Víta vás zlatá jeseň
A otvára cestu k poznaniu.

Za hudby a potlesku odchádzajú prváci na svoje miesta v sále.
Hrá sa pieseň „JESEŇ“ (Slová od Zhdanovej, hudba od Gorbina)
Žiaci prvého stupňa pozdravia každého sloganom:

- Učte sa, ahoj!
- Škola! Ahoj!
Poďme za poznaním na túru!
Dnes je sviatok,
školské prázdniny,
Vítame školský rok!

-Milé deti,
Vieme, že ste pripravení.
Povedzte svoje básne
Už ste pripravení!?

Pred troma mesiacmi
Chodili sme do škôlky
Veľa spieval, veľa jedol,
Naozaj sme chceli vyrásť!

Ahoj škola! Škola ahoj!
Konečne sme dospeli.
Uisťujeme vás, že to nie je chyba
Prišli sme k vám študovať.

Konečne sa plnia sny
Vpredu je učenie.
Všade žiarivé kvety
Tento deň je výnimočný.

Prvýkrát sme prišli do školy
Prvýkrát v prvej triede,
Všetko je pre nás dnes nové
Všetko nás teraz znepokojuje.

Začiatok dlhej cesty...
Máme toho ešte veľa!
Učiť sa, premýšľať, učiť sa
Rozhodnite sa, počítajte, píšte, pracujte.

Aby sa dobre učilo
Musíte tvrdo pracovať.
V škole nás učia všetko,
Je vyučovanie vtip?

- A poďme hneď zistiť, čo učia v škole.

Deti spievajú pieseň "Čo učia v škole?"

Pozri sa na mňa:
Aké mám šťastie!
Už som v prvej triede
Nosím školskú uniformu.
Študujem a jem počas hovoru ...
Je to pre mňa ťažké.
Ale len pre hru
Čas sa nenašiel!

- A teraz veselý zvonček zavolá naše deti na prvú hodinu. A táto lekcia sa volá „Učíme sa čítať“.

Prvýkrát som v triede
Teraz som študent
Učiteľ vošiel do triedy.
Vstať alebo si sadnúť?
Hovoria mi: "Choď k tabuli!"
Dvíham ruku.
A ako držať pero v ruke,
vobec nechapem.
Prvýkrát som v triede
Teraz som študent.
Sedím priamo pri stole,
Aj keď sa tam nehodím.

(A. Barto)

Tu sme s mamou pri stole
Spoločne spievame:
- Ideme dole, ideme, ideme
Hladko okrúhle!

Ale škaredé háčiky
s špicatými nosmi
Spod mojej ruky
Vyliezajú sami.

Nepozeráme televíziu
Nečítame príbehy.
Sedíme tri hodiny, sedíme -
Hladko okrúhle!

Večer. Neskoro. Poďme spať
Hneď zaspávame.
A vo sne vedieme, vedieme -
Hladko okrúhle.

(L. Fadeeva "Prvá úloha")

Deťom, ktoré čítajú nasledujúce verše, je ponúknutá prvá úloha – poskladať z písmen slovo „ŠKOLA“.

Denne ráno
Musíme sa postarať.
Nespúšťame oči z dosky,
A učiteľ nás učí.

Smrek, sekera, lopata, ruky -
V každom slove počujeme zvuky.
Tieto zvuky sú rôzne
Samohláskové spoluhlásky.

Samohlásky sa rozprestierajú v zvonivej piesni,
Môžu plakať a kričať
Volanie a strašenie v temnom lese
A uložte dieťa do kolísky,
Ale pískať a trucovať nechcú.

A súhlasia spoluhlásky
Šepkať, šepkať, škrípať,
Dokonca aj smrkať a syčať,
Ale oni nechcú spievať.

- A pravdepodobne si s vami zaspievame - veselú pieseň s názvom "Blot" (Slová - autor neznámy, hudba - učiteľ hudby na škole č. 37 Čerepovec Nevolina S.V.)

1. Na zošit padla fialová škvrna.
Takže musíme všetko prepísať znova.

Refrén:

2. Dáme pozor, aby sme nezasadili fľaky.
Musíte písať pozorne a správne.

Refrén:

Všetky paličky, všetky bodky, kruhy a háčiky
Z riadku na riadok musíme prepísať.

"Ding-Ding-Ding," zazvoní zvonček. Lekcia začína! Druhá hodina je matematika. Teraz nám deti budú čítať matematické verše.

Ira plače, neupokojujte sa,
Veľmi smutný Ira:
„Bolo tam presne päť stoličiek,
a teraz... štyri...“
Mladší brat začal počítať:
"Jeden dva tri štyri päť!
Neplač! - povedal chlapec -
Sedíte predsa na piatom!

(A. Barto)

Ivan, tu sú štyri krásne hrušky
Ležia na tanieri, nejedia, ale počúvajú:
Ak jeden z nich dostane brata,
Koľko vám zostane na tanieri?
"Dve," odpovedám.
Ale prečo?
Jednu dáš svojmu bratovi.
Áno, bol by som rád
Tento príklad je mi jasný.
Ale iba môj brat
Pre jedného ... nesúhlasím!

Poď, zlato, odpovedz mi na lekciu:
Vo vrecku máš tri oriešky, priateľu.
Mama sa rozhodla rozmaznávať svojho syna -
Do vrecka som si dal ešte dva oriešky.
Pamätáte si?
Teraz pridajte všetky orechy...
A koľko orechov máš vo vrecku, povedz mi.
Koľko orechov? Áno, žiadne!
Tak smútiš svojho otca!
Nevieš počítať - hanba pre rodinu! ..
Deravé, mami, moje vrecká!

- Samozrejme, niekedy sa život neriadi matematickými zákonmi, ale naše deti vedia: "Matematika je presná veda." A tu je vaša druhá výzva.

dal káčatkám ježka
Osem kožených topánok.
Kto odpovie z chlapov
Koľko káčat tam bolo? (štyri)

No koľko chlapov
Jazdiť na horu?
Traja ľudia sedia v záprahu
Jeden čaká. (štyri)

Mama zasadila koláče s kapustou do rúry.
Pre Natashu, Kolju, Vovu sú koláče pripravené,
Áno, mačka vliekla pod lavicu ešte jeden koláč.
Áno, mama potrebuje vytiahnuť z rúry päť.
Ak môžete, pomôžte, počítajte koláče! (9)

"Na ovládaní" M. Boroditskaja.

Problém nie je vyriešený - o môj život!
Myslite, myslite rýchlo
Mysli, mysli, hlavou
Dám ti cukrík.
Na moje narodeniny dám
Nová baretka.
Myslite, premýšľajte - raz sa pýtam!
Umyjem ťa mydlom!
Učešte to!
Vy a ja nie sme si navzájom cudzí.
Vypomôcť!
A potom to dám na vrchol!

- A znova zazvoní zvonček, volá nás na hodinu. A tretí budete mať hodinu hudobnej výchovy

Školské drobnosti

V tento slávny deň a hodinu
Prišli sme vám zablahoželať
Nie s koláčom, nie s buchtami -
S vtipnými drobnosťami.

javorový list, javorový list
Točenie vo vzduchu.
Matky detí posielajú
Študovať v prvom ročníku.

Do triedy prichádzame s poklonami
Nohavice sú už vyžehlené!
Pozri, sú tam šípky!
Možno 5, možno 6...

Budem sa dobre učiť
A dostať päťky
No, ak dajú dvojku,
O tom budem ticho.

Nikita a ja milujeme bojovať,
Škôlka od nás plakala.
Vážený učiteľ, ahoj!
Vidíme, že ste s nami veľmi spokojní!

Som kamarát pripravený študovať,
A môj otec hovorí:
"Ty, syn, staneš sa vedcom,
Budete veľmi slávni!

Zvykáme si na poriadok
Ráno robíme cvičenia.
A zakaždým vstaneme
Keď učiteľ vstúpi do triedy!

Budem sa veľmi snažiť
Všetko je na mne, bratia!
Stačí ísť do školy
Skoro ráno sa mi nechce!

Kolya sa háda s priateľmi,
Hádže päste do akcie.
Na tyrana pod očami
Modriny nezmiznú.

Uplynula štvrtina
Sme radi až po uši
A teraz tu spievame
Školské drobnosti.

Koľko sa toho učíme v škole?
Koľko kníh prečítame!
Sme na tejto ceste
Ešte veľa rokov!

Dnes sa vám venujeme
Veselo spievali.
Nesúďte príliš tvrdo
Spievali, ako najlepšie vedeli!

Je tu pre vás jedna hra
Teraz budem čítať poéziu.
Ja začnem a ty skončíš
Pridajte spolu v zbore.

1) Keď idete ráno do školy, dôkladne si to skontrolujte
Vložili ste všetky zásoby do... kufrík!

2) nenapíšeš ani čmáranicu,
A tvrdý pracovník vám s tým pomôže ... pero!

3) Ak to zaostríte, nakreslite, čo chcete:
Slnko, more, hory, pláž. Čo to je?… ( Ceruzka)

4) Zariadi perá a ceruzky.
Aby ste ich mohli ľahko nájsť, deti.
Slávny, drahý školský kardinál na zámku - ... peračník!

5) Bez neho sa nezaobídete, vezmite si to so sebou.
A písanie a počítanie nám pomáha... notebook!

6) Hoci je dlhý, vôbec to nie je had.
Pomáha nám kresliť školu... pravítko!

7) Sladšie ako med, jemnejšie ako páperie.
Oddýchni si! Všetko ti šepká do ucha.
Ten, kto s ňou bude kamarát,
Život bude veľmi zlý.
Možno spí celý deň.
Zavolaj priaťeľa... lenivosť.

8) Krk je taký dlhý,
Háčkovaný chvost a žiadne tajomstvo:
Miluje všetkých lenivcov
A jej leniví - nie!
Odpovedzte múdro, čo to je? … (Dvojka.)

9) Na stránke základného náteru
Tridsaťtri hrdinov.
Mudrci - hrdinovia
Každý gramotný vie.
Sú slávni, slávni
A volajú sa... abecedne!

10) Čo je najťažšie na svete? -
Otočil som sa na Vasyu.
Najťažšie zo všetkých? Najťažšia vec -
Učte sa prvý stupeň!

„Ale nie je také ťažké študovať, keď máte takýchto pomocníkov.


Má zámok, zrejme tu nikto nie je ...
Odomknem zámok a opýtam sa veže:
Kto žije v teremochke? Kto žije na nízkom mieste?
Neexistuje žiadna odpoveď, všetko je ticho - teremok je prázdny.
Tu je peračník...

Peračník:

Ach, kam som šiel!
Je tam veža-teremok, nie je ani nízka, ani vysoká.
Hej, zamkni, odomkni, kto tu býva, odpovedz!
Žiadna odpoveď, nepočuť, budem tu žiť, žiť.

A potom prišiel Primer, začal takú reč ...

Primer:

Nachádza sa tu veža-teremok. Nie je ani nízky, ani vysoký.
Hej, zámok, otvor, kto tu býva? Odpovedzte!

Penal vyšiel z portfólia a zavolal s ním Primer!

Peračník:

Budeme s vami priatelia, budeme tu s vami žiť!

Potom nabehol zošit, začal si pýtať teremok.

Zápisník:

V škole ma deti potrebujú, musím s tebou žiť!

Urobili miesto v domčeku a Notebook sa hodil!
Objavila sa „Štyrka“ a po nej – „Päťka“.
Ponáhľajú sa aj do veže – chcú v nej bývať.
Teremok sa raduje, otvára svoj zámok.
Zrazu sa „Dva“ ťahá vedľa „Jedničky“.
Chcú tiež žiť v teremochke.
Ale opäť krutý na prahu
Pevne zatvára dvere pomocou skrutiek.

Peračník:

Nespěchejte! Nie ste pre nás dobrý!
Nepustíme ťa dnu, vypadni!

Tu cvakol zámok - veža bola zatvorená.
V tom čase sa v miestnosti objavil školák.

Školák:

Vezmem si kufrík, pôjdem s ním do školy.
V škole sa určite budem učiť za „päťku“.

Všetko v súzvuku: A my mu pomôžeme získať „päťku“

Hra „ZBER AKTUÁLKU“

Najprv sú zapojené deti.

Z nejakého dôvodu mama a otec
Tak vzrušený
Akoby namiesto mňa do školy
Zhromaždené prvýkrát!

Otec mi leštil topánky
Striasol zo mňa prach,
Mama je moja veľká taška
Zbierané celý deň!

- A teraz sa navrhuje zhromaždiť portfólio pre matky.

Hrá sa pieseň „Sme školáci“ (je možné hrať akúkoľvek pieseň o škole)

- A teraz budem klásť otázky a ty ukážeš rukou na seba a odpovieš: "Pre mňa"

„Niekto niekde vyrobil stôl. Pre koho?
- Pre mňa.
„Nakresli niekde mapu. Pre koho?
- Pre mňa.
- Bridlicové dosky sú natreté. Pre koho?
- Pre mňa.
Všetko v škole, všetko v triede. Pre koho?
- Pre mňa.
"A prvýkrát si prišiel za úsvitu, po prvý raz."
Ako všetky ostatné deti na prvom stupni, na prvom stupni.
Existujú prerušované hovory. Pre koho?
- Pre mňa.
- Pri stene dali skóre. Pre koho?
- Pre mňa.
Tam učiteľ čaká na odpoveď. Od koho?
- Odo mňa.
„Takže takto sa to musíš naučiť.
Takže takto musíte pracovať.
Matkám, aby sa nehanbili. Pre koho?
- Pre mňa.

(Bolshakova E.N.)

Náš želé zvonček opäť zvoní.
Pozýva vás na štvrtú lekciu.

- Hodina čítania. Dúfame, že ste sa už zapísali do knižnice a prečítali ste už veľa kníh. Potom môžete ľahko hádať hádanky o rozprávkových postavách. Pripravený.

Žil v Prostokvashine
A bol priateľom s Matroskinom.
Bol trochu jednoduchý
Pes sa volal... (Totoshka - Sharik)

Odvážne kráčal lesom, ale líška hrdinu zožrala.
Pri rozlúčke chúďatko spievalo.
Jeho meno bolo... (Cheburaška – Kolobok)

A krásne a sladké
Len veľmi malé!
štíhla figúrka,
A meno je... (Snehulienka - Thumbelina)

Nejako prišiel o chvost,
Hostia ho však vrátili.
Je nevrlý ako starý muž
Tento smutný… (Prasiatko – oslík Ijko)

Kto sa rád ponáhľa cez konáre?
Samozrejme ryšavka... (líška - veverička)

V malina rozumie veľa
Majiteľ lesa je hnedý ... (Vlk - medveď)

Vejárový chvost, koruna na hlave
Niet lepšieho vtáka ako... (Vrana - Páv)

častejšie hlavu hore,
Zavýjanie od hladu... (žirafa - vlk)

Dcéry a synovia
Nauč sa smrkať... (Vrabec - Prasa)

Vedúci: Báseň "kniha", autor V. Mumin

Na svete je len jeden magický nástroj,
Zdedil som to ako dieťa.
A som rád, že vám ho dnes môžem predstaviť.
Kniha sa volá moja mágia!

Nech je to známe deťom všade:
Kto otvorí knihu, bude okrídlený.
A stránky sa zmenia na krídla, šušťanie.
A teraz lietaš ako silný vták.

Utekajte do budúcnosti priamo z detstva
Uvidíte všetky hory, moria, kráľovstvá.
V Snezhania budete jazdiť na saniach,
V krajine smiechu sa budete smiať.
Pôjdete do všetkých miest a hlavných miest -
Toľko sa dáva týmto bielym stránkam.
Nielen čítať – treba ho chrániť!

Prosím, buďte k nej slušnejší.
Netrhajte, nestrácajte, aby ste sa s ňou nerozlúčili!

Krásne, dobré listy na knihy
Chcú, aby ste splnili ich požiadavku:
Knihu berte len do čistých rúk
Musí vás to zachrániť pred nudou!

Predstavenie piesne „ABC“. Slová: Z. Petrová, hudba: A. Ostrovský.

Deti dostávajú záložky ako darček.

Detské záverečné verše

Už sme veľkí
Prišli sme do školy.
A teraz nikto nepovie
Že sme baby.

Nechajte deti zavolať nám!
Neoznačujme nás!
Nepíšeme si denníky!
Napriek tomu sme... Študenti!
Milujeme čistú svetlú triedu!
Tentokrát!
Čítame tam slová!
Sú dve!
A do tretice, sám píšem Lariske poznámky!
A stará mama hovorí: "Moja vnučka je zázračné dieťa!"

My ideme na tento sviatok,
Vedeli sme: tento sviatok je náš!
Koniec koncov, dnes je prvák -
Najdôležitejšia postava.

Na tému piesne N. Korolevy „Little Country“ sa hrá skladba.

1. Za cestami sú domy
Skvelá škola
Tu sú deti s láskavými očami,
Škola je plná vedomostí.
Tu prebieha transformácia
Nie je tu zlo ani smútok.
Tu vás učiteľ prevedie životom
A dáva svetlo deťom.

Refrén:

Obľúbená škola, obľúbená škola,
Ak chcete, ukážeme
Kde je, kde je.

(refrén zopakujte 2x)

2. Tu, pochopiac okraj vedy,
Na osobnej ceste.
Po historických cestách
Musíte prejsť.
Ak náhodou zakopne,
Vedzte to v ťažkých časoch
Prísny, ale milý učiteľ
Určite vás podporí.

Refrén:

Obľúbená škola, obľúbená škola,
Ak chcete, ukážeme
Kde je, kde je.

Obľúbená škola, obľúbená škola,
Ak chcete, ukážeme
Tu je, tu je.

- Naše prázdniny sa blížia ku koncu, ale kúzlo pokračuje a teraz sa z obyčajných chlapcov a dievčat stanete skutočnými študentmi a budete niesť tento čestný titul až do poslednej výzvy.

Za potlesku publika a hudobného doprovodu teraz každý z vás prejde pod týmito symbolickými bránami s názvom „Študent“ a na hodine vám budú udelené certifikáty študentov.

Veľa šťastia a dobré časy
Teraz vás sprevádzame!

Literatúra:

  1. Dovolenka je očakávaný zázrak “- M .: VEKO - 2006. – str.13
  2. "Riaditeľka ZŠ" - č.3 - 2005.
  3. "Mimoškolská činnosť 1. stupeň" - M .: VEKO - 2005.
  4. Vyučovacie a vzdelávacie hodiny v skupine predĺženého dňa: poznámky z triedy, zábavné materiály, odporúčania. Vydanie 2 / Auto-stat. N.A. Kasatkina. - Volgograd: Učiteľ, 2007.
  5. Vyučovacie hodiny: 1. trieda \ autobus. T. N. Maksimová. - M: VAKO, 2008.

Cieľ: upevniť si slovník na tému „Školské potreby“.
Úlohy: Formovať u detí schopnosť zostaviť celý obraz z jednotlivých častí. Rozvíjajte u detí koordináciu oko-ruka a priestorové vnímanie. Rozvíjajte obrazovú pamäť a pozornosť. Zlepšiť komunikačné schopnosti detí v hre. Formovať neštandardné myslenie a predstavivosť počas hry. Vychovávať u detí schopnosť doviesť začatú prácu do konca; vytrvalosť. Povzbudzujte deti, aby chceli chodiť do školy. Podporovať rešpektovanie školských potrieb.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

"Zbierajte portfólio"

Hra je určená pre deti vo veku 5 - 7 rokov.
Cieľ: upevniť si slovník na tému „Školské potreby“.

Úlohy:
Formovať u detí schopnosť zostaviť celý obraz z jednotlivých častí.

Rozvíjajte u detí koordináciu oko-ruka a priestorové vnímanie.
Rozvíjajte obrazovú pamäť a pozornosť.
Zlepšiť komunikačné schopnosti detí v hre.

Formovať neštandardné myslenie a predstavivosť počas hry.

Vychovávať u detí schopnosť doviesť začatú prácu do konca; vytrvalosť.

Povzbudzujte deti, aby chceli chodiť do školy.

Podporovať rešpektovanie školských potrieb.

Priebeh hry:

1 možnosť: Vyzvite deti, aby sa pozreli na obrázky, uhádli hádanky a pomenovali školské pomôcky. Hráči riešia hádanky a dávajú predmety do kufríka.

Je tu pre vás jedna hra,

Poďme sa teraz hrať,
Budem robiť hádanky

A vy ich musíte uhádnuť, priatelia!

1. V ruke nosím nový dom, dvere domu sú zamknuté.
Tu sú nájomníci papier, všetko strašne dôležité ( aktovka).

Výborne! Začnime budovať portfólio!

2. V čiernom poli skákal biely zajac, behal, robil slučky.
Stopa za ním bola tiež biela. kto je tento zajac? ( guma)

3. Kto vyfarbí náš album? No samozrejme...( ceruzka).

4. Neexistuje žiadny jazyk, ale hovorí ( kniha).

5. Teraz som v klietke, potom v rade - píš na ne, spravuj,
Môžete tiež kresliť. Volám sa...( notebook).

6. Milujem priamosť, sám som priamy.
Pomôžem vám vytvoriť novú funkciu.
A nakreslite rovnú čiaru bezo mňa.
Hádajte moji priatelia, kto som? ( pravítko).

7. Biely zajačik skáče cez čierne pole ( kúsok kriedy).

8. Nepoznám písmená, ale celý život píšem ( pero ).

9. Radi strkajú nos všade:

A kresliť a kresliť.

Všetko si maľujeme sami

Viacfarebné nosy.

(farebné ceruzky)


10. V tejto úzkej krabici

Nájdete ceruzky

Perá, gumy a kancelárske sponky -

Pre dušu čokoľvek.(peračník)

11. Na dievčenskej palete,

farebné sestry,

Namaľujte list papiera

Keď sa rozmazávajú štetcom! ( farby)

12. Váš pigtail bez strachu
Namáča sa do farby.
Potom zafarbený pigtail
V albume vedie na str.(strapec)

13. Dve nohy súhlasili
Vytvorte oblúky a kruhy.(kompas)

14. Prilepte loď, vojak,
Lokomotíva, auto, meč.
Pomôžte vám
Viacfarebný ... (papier)

Pole je biele, ovce čierne.(papier a listy)

15. Ak chcete spojiť listy,
Zariadenie je potrebné vziať.
Dá sa zošiť.
Ako ho budeme volať?(zošívačka)

16. Hy, ktorý je pripravený so svojimi dvoma mečmi

Kríž kvôli kúsku papiera? (nožnice)

17. S ostrým nosom bude všetko pripnuté:

List na nástenku, plagát na stenu.

Veľmi potrebné ako v škole,

Takže aj u mňa doma.(tlačidlo)

18. Tu je náš výkres pripravený.

Ceruzka tvrdo pracovala.

Ale potrebuje opravu.

Ostrí ceruzku ... (orezávatko)

19. Pozostáva z tlačidiel,

Každý študent ho pozná.

Čísla sa spočítajú okamžite.

Čo je, študent?(kalkulačka)

20. Dva listy medzi tým
Zapína, otvorte uzáver.
Môžete mazať, neľutujte.
A všetci ho volajú...?
(lepidlo)


21. Táto páska sa dá nalepiť

Všetko, čo bolo nemožné:

kniha, roztrhaný zošit

Opravte a opravte.

Ak vám nevadí lepenie,

To ti pomôže...(škótska)

Výborne chlapci!
Všetky hádanky vyriešené

Portfólio správne zostavené!

Možnosť 2: Vyzvite dieťa, aby sa pozrelo na vystrihnuté karty a povedzte „Čo je na nich zobrazené?“. Potom vysvetlite dieťaťu účel hry- získať jeden obrázok zo samostatných nesúrodých prvkov.

Dieťa sa musí naučiť detailne „vidieť“ obrázok, uchovávať ho v pamäti a opakovať samo, v duchu otáčať a spájať časti. Ak má dieťa ťažkosti, je potrebné dať mu vzorku zozbieraného obrázku.

„Chlapci, čoskoro pôjdete všetci do školy a budete si musieť vyzdvihnúť svoje aktovka, v ktorej by mali byť len tie najnutnejšie veci na štúdium. Dnes navrhujem zhromaždiť našu spoločnú školu kufrík . Čo je podľa teba najdôležitejšie v škole?"


Prepustenie detí zo škôlky do školy. Scenár

Simakova Irina Nikolaevna, učiteľka doplnkového vzdelávania, UMB DO TsRTDYU ul. Severskoy MO Seversky okres
Popis materiálu: scenár divadelného predstavenia pre deti vo veku 6-7 rokov, ktoré ukončia školu, za účasti detí vo veku 9-10 rokov, moderátorov, hrdinov. Scenár bude zaujímať pedagógov, hudobných režisérov, učiteľov doplnkového vzdelávania, učiteľov-organizátorov.
Cieľ: vytvorenie slávnostnej, slávnostnej atmosféry.

Úlohy:
-vytvoriť slávnostnú atmosféru;
- vzbudzovať lásku k učeniu;
- rozvíjať zvedavosť;
- rozšíriť vedomosti detí o školských tradíciách;
- Povzbudzujte deti, aby sa aktívne zapájali do hier.

Vybavenie: hudobné usporiadanie sviatku; kostýmy Malvíny, Pinocchia,
2 aktovky so školskými pomôckami; hračky; pamätné medaily.

1 vedúci:
Svetlé a elegantné teraz v tejto miestnosti,
A bujné kytice sú všade.
Dnes oslavujeme veľký sviatok,
Sprevádzame naše deti do školy.

2 Vedúci:

Nepočuteľne príde jeseň,
Zhodenie chytrého listu z konára.
Po zlatých cestách
Pomaly príde september
Pre chlapcov aj dievčatá
Začiatok školského roka.

1 vedúci:
No, dnes ťa láka slnečný lúč, dráždi,
Dnes ráno sa bavíte.
Dnes máte školské prázdniny,
A hlavným hosťom na ňom je hra!
Je to náš veľký a inteligentný hosť,
Nenechá vás nudiť a odradiť
Začne sa veľký a hlučný spor,
Pomáha vám učiť sa nové veci.

2 Vedúci: Chlapci, na vašu dovolenku prišli hrdinovia vašich obľúbených detských kníh. Zoznámte sa!
Malvína vstupuje do hudby.

Malvína:
Ahojte chalani!
Dnes som vstal skoro
Zozbieral som svoje portfólio.
Mám sa tu dobre:
Knihy, perá a zošity.
(Položí obsah na stôl.)
A nezabudol som na riadok
Bola tiež vzatá.

1 vedúci: Chlapci! Malvína k nám neprišla sama. Hádajte, kto nás ešte prišiel navštíviť?


Znie fragment piesne „Bu-ra-ti-no“. Pinocchio vbehne. Za ním visí kufrík.

Pinocchio:

Ahojte chalani!
Môj nos je ostrý
Môj nos je dlhý
Som veselý Pinocchio.
Ani ja som nezívala.
Rýchlo som všetko hodil do kufríka:
Kocky, taniere, poháre.
Viacfarebné papiere.
Pyramídy, hrkálky -
Vo všeobecnosti všetky vaše hračky!

Pinocchio kladie hračky na stôl vedľa Malvíniných školských potrieb.


Malvína:

Čo si, čo si, Pinocchio!
Čo je to za zvláštny obrázok?
Prečo potrebujete hračky:
Pyramídy, hrkálky?
Chodíš do školy študovať
Nebuďte nezbední a nebuďte leniví
Naučíte sa veľa nových vecí
Prečítal si veľa kníh.

Pinocchio:
A čo mám ja! Tu obdivujte: to preto, aby po odpovedi na otázku učiteľa nevyschlo hrdlo! (Vytiahne z kufríka fľašu limonády.) Toto je, aby mal dostatok sladkostí na celý deň! (Vytiahne vrecúško so sladkosťami.) Skoro som zabudol na to najdôležitejšie! (Vytiahne vankúš.) Budem to potrebovať, keď budem na hodine unavený a bude sa mi chcieť spať. Pod hlavu si dám vankúš, aby bola mäkšia. Takto som dobrý!

Malvína:
Áno, "dobre", nič nehovorte! A čo budeš nosiť učebnice? Chlapci, povedzme Pinocchiovi, čo si má vziať so sebou do školy.

Poďme si zahrať hru „Zbierajte portfólio“

2 ľudia prídu k stolu a začnú zbierať portfólio hudby z vecí, ktoré rozložili Malvína a Pinocchio. Kontrola vyzbieraných vecí.

Pinocchio:
- Chlapci, ak vymenujem predmet, ktorý treba prebrať do školy, tlieskate rukami. Ak tento predmet v škole nie je potrebný, dupete nohami.
učebnice a knihy,
hračkárska myš,
hodinová parná lokomotíva,
Farebná plastelína,
štetce a farby,
vianočné masky,
Guma a záložky,
Ceruzka, zošity,
Rozvrh, denník,
Zhromaždené študentovi školy!
Malvína: Chlapci, a teraz budem hádať hádanky o školských pomôckach. Pomôžte Pinocchiovi vyriešiť ich.
Ak to zostríte
Nakreslite, čo chcete
Slnko, more, hory, pláž.
Čo to je? (ceruzka)
V tejto úzkej krabici
Nájdete ceruzky
Perá, gumy, sponky, gombíky,
Pre dušu čokoľvek. (Peračník)
Kto chodí s taškou kníh
Škola ráno? (študent)
čierny, krivý,
Tichý od narodenia.
A hneď ako sa zoradia,
Všetci sa hneď ozvú. (písmená)
Poznám každého, každého učím,
Ale ja som vždy ticho.
Spriateliť sa so mnou
Treba sa naučiť čítať. (kniha)
Teraz som v klietke, potom v rade.
Pokojne mi napíšte.
Môžete tiež kresliť.
čo som ja? (Notebook)


Pinocchio: Ach, chlapci, akí ste múdri - uhádli ste všetky hádanky! A teraz si preveríme, či dobre poznáte rozprávky.
Baba ... (Yaga)
Koschei nesmrteľný)
Mačka ... (Leopold, v čižmách, Matroskin)
Krokodíl Gena)
poštár Pechkin)
Dr. Aibolit)
Červená Karkulka)
Fly Tsokotukha)
Macko Pú)
Strýko... (Fyodor, Styopa)
Tri ... (medveď, prasa)

Pinocchio: A v škole bude veselo!
Malvína: Nie vždy sa deti v škole bavia. Ovládajú rôzne zložité vedy.
Pinocchio:Čo sú zložité vedy?
Malvína:
Napríklad matematika.
Matematika je ťažká
Ale s úctou poviem:
Potrebná matematika
Všetci, bez výnimky.

Pinocchio: Viem vyriešiť príklady a problémy. Opýtajte sa kohokoľvek - ľahko a rýchlo sa s tým vyrovnám.
Malvína: Dobre. Potom si vypočujte moju úlohu:
Po oblohe lietala straka, vrabec, motýľ a čmeliak. Koľko vtákov tam bolo?
Pinocchio: Samozrejme 4, čo si o tom myslieť.
Malvína: A tu je chyba.
Pinocchio: Prečo je to nesprávne?
Malvína: A vy sa pýtate.
(Pinocchio sa pýta chalanov a zistí, že sú len 2 vtáky, keďže motýľ a čmeliak nie sú vtáky).
Pinocchio: Och, aké zaujímavé! Skontrolujeme, či chlapci vedia matematiku?
Malvína: Tu sú moje úlohy. Pozorne načúvať!

1. Vadim našiel šesť húb,
A potom ďalší.
Odpovedáš na otázku:
Koľko húb priniesol? (7)

2. Na čistinke pri rieke
Májové chrobáky žili:
Dcéra, syn, otec a matka.
Komu sa ich podarilo spočítať? (štyri)

3. Tri sedmokrásky - žlté oči,
Dve vtipné nevädze.
Deti boli odovzdané matke.
Koľko kvetov je v kytici? (5)

4. Na čistinke pri dube
Krtko videl 2 huby.
A ďalej, pri borovici,
Našiel si inú.
No, kto je pripravený povedať:
Koľko húb našiel krtko? (3)

Pinocchio: No, vy ste prekvapení!
Neučili ťa nadarmo.
Vieš počítať
Takže môžete tancovať!
1 vedúci: Tanec "kukurica"

2 Vedúci:Ďakujeme Pinocchio a Malvina, že ste prišli na našu párty.
Pinocchio: Milé deti, prajeme vám pevné zdravie
Malvína: a veľa šťastia, ahoj!

Pinocchio a Malvína odchádzajú.

1 vedúci: Chlapci poďme hrať hru. Ak o sebe počujete vety, povedzte zborovo: „Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia,“ a ak nie, potichu potraste hlavou.
Takže…
- Kto chodí každý deň do školy ako veselá banda?
- Kto z vás robí poriadok v knihách, perách a zošitoch?
- Kto je celý deň v posteli a kto je lenivý na to, aby sa učil?
- Kto, povedzte, chlapi, cvičí ráno?
- Kto z vás z detí chodí špinavý až po uši?
Koľkí z vás prídu do triedy o hodinu neskôr?
- Kto robí domáce úlohy presne načas?
- Kto z vás, povedzte nahlas, chytá muchy na hodine?
- Kto z vás nechodí zachmúrený, miluje šport a telesnú výchovu?
- Kto sľubuje, že nebude lenivý, ale že sa bude len dobre učiť?
- Kto z vás, chcem vedieť, rád spieva a tancuje?

Hra-tanečná "Pomocník".

2 Vedúci: Chlapci, teraz pre vás pravidlá správania sa v škole.

1 vedúci:

Vstávajte skoro ráno.
Dobre umyte
Aby som v škole nezívala,
Nešúchajte nos do stola.

2 Vedúci:
Oblečte sa úhľadne
Aby bol príjemný na pohľad
Skontrolujte si vlastné oblečenie
Teraz si veľký.

1 vedúci:

Trénujte sa, aby ste boli v poriadku
Nehrajte sa s vecami na skrývačku
Vážte si každú knihu
Udržujte svoju aktovku čistú.

2 Vedúci:

Nechichotajte sa v triede
Nehýbte stoličkou tam a späť
rešpektovať učiteľa
A neotravuj svojho suseda.

1 vedúci:
Nedráždite, nebuďte arogantní
Pokúste sa pomôcť všetkým v škole.
Nadarmo sa nemračte, buďte smelí
A nájdeš priateľov.

2 Vedúci:
To sú všetky naše rady
Sú múdrejší a jednoduchší,
Ty, môj priateľ, nezabudni na nich.
No, veľa šťastia, veľa šťastia!

1 vedúci: A teraz dáme slovo vášmu učiteľovi: __________________.

- Pozrite sa na výkresy. Ktoré budete v škole potrebovať?

Čítanie príbehu K. G. Paustovského „Teplý chlieb“.

Učiteľ číta príbeh K. G. Paustovského „Teplý chlieb“.

- Ako rozumiete slovnému spojeniu "teplý chlieb"?

- Páčil sa ti ten chlapec? prečo?

- Ktorý Filka? Prečo je taký? Prečo sa nevolá Filya alebo Filipko, ale Filka? Prečo žije so svojou babičkou?

- Prečo je Filka s babkou len spolu?

-Je ti ľúto Filka? prečo? (Žiť nemilého a nemilovaného je vždy oveľa ťažšie ako milého a priateľského, ktorého všetci milujú.)

- Čo sa stalo?

- Ako babka upozornila Filka na jeho čin?

- Aké rozhodnutie urobil Filka?

- Čo myslíš, čo ešte Filka neurobil?

Prečo ste zmenili náladu pri čítaní tohto príbehu?

-Pamätáš sa na Filkovu babku? Ako?

Kto má babičky? Počúvate ich rady?

- Aká je podobnosť medzi príbehom, ktorý sa stal Filkovi, a príbehom, ktorý rozprávala tvoja stará mama?

- Čo sa stalo v chlapcovej duši po tomto príbehu jeho starej mamy?

- Pochopil Filka, že spáchal veľmi zlý skutok a že treba napraviť, čo urobil?

Čo vymyslel Filka?

- Prečo sa rozprávka volá "Teplý chlieb"?

- Ako ste reagovali na hrdinu rozprávky po tom, čo nielen oľutoval svoju krutosť, ale prijal aj vinu za nešťastie, ktoré sa stalo?

„Šťastný je človek, v ktorého duši je svedomitosť, láskavosť, aktívny súcit.

Zhrnutie lekcie.

- Vymenujte hlavné postavy tohto diela.

2. lekcia
MNOŽSTVO A POČET.
RAFT Z PRÍRODNÉHO MATERIÁLU

Implementácia obsahu programu vo vzdelávacích oblastiach:"Kognitívny rozvoj", "Vývoj reči", "Sociálny a komunikačný rozvoj".

Typy detských aktivít: kognitívno-výskumné, komunikatívne, hravé, konštruktívne, sebaobslužné a elementárne domáce práce.

Ciele: rozvíjať koncepciu čoho (počet položiek) nezávisí od ich umiestnenia, vzdialenosti medzi nimi, farby, tvaru, veľkosti a smeru počítania, že počet sa mení iba vtedy, ak sa do skupiny pridajú alebo sa z nej odstránia predmety; naučiť, ako vyrobiť plť z vetvičiek, merať ich hrúbku a dĺžku; rozvíjať oko, presnosť pohybov; upevniť zručnosti analýzy vzorky hračky prezentovanej vo forme modelu, schopnosť schematicky znázorniť postupnosť práce a použiť vizuálny plán pri výrobe remesiel; identifikovať najjednoduchšie numerické reprezentácie u detí, schopnosť rozlišovať predmety podľa farby, tvaru, umiestnenia.

Ciele pre predškolské vzdelávanie: porovnáva geometrické tvary podľa farby, tvaru, veľkosti a spája ich do skupín podľa jednej z charakteristík; zameriava sa na rovinu a označuje relatívnu polohu predmetov; je schopný navrhnúť raft a dať do súladu dizajn s účelom tohto raftu.

Materiály a vybavenie: karty, geometrický materiál a predmety na počítanie; vetvičky, brezová kôra alebo papier, nite, drôty, listy papiera, ceruzka; sada 9 figúrok: 1 červený kruh, 2 žlté a zelené trojuholníky, 2 červené a modré štvorce.

Organizovanie času.

- Geológovia idú na expedíciu, potrebujú prejsť širokú rieku. Pomôžme im postaviť plť.

- Pozrite sa na obrázok, ktorý ukazuje, ako ľudia prechádzajú cez rieku na plti. Ako inak sa dá prejsť na druhú stranu rieky počas povodne?

Úlohy z matematiky.

Aké figúrky mám na hracej ploche? Koľko je tam čísel? (8.)

- Zoraďte figúrky do skupín:

a) podľa farby

b) vo forme;

c) veľkosť.

- Koľko je tam kruhov? (4.)

- Koľko je tam štvorcov? (4.)

Koľko červených figúrok? (4.)

Koľko modrých figúrok? (4.)

Koľko veľkých postáv? (3.)

Koľko malých figúrok? (5.)

Hra "Urobme vzor."

Učiteľ ponúka jedno dieťa, aby vytvorilo vzor na magnetickej tabuli a zvyšok - na svojom stole.

Návod: umiestnite do stredu magnetickej tabule (alebo študentský stôl)červený kruh, 2 žlté trojuholníky nad a pod kruhom, 2 červené trojuholníky vpravo a vľavo. Napravo od tohto vzoru učiteľ navrhuje položiť ďalší: kruh v strede, 2 červené a 2 modré štvorce z kruhu v rohoch, horné a spodné - červené, pravé a ľavé - modré štvorce.