Разработка на урок по руски език 4 клас яценко

Разработки на уроци по руски език канакина 4 клас

Урок 1. Запознаване с учебника. Каква е речта?

Цел: въведе новия учебник и правилата за работа но то.

Планирано резултати;учениците ще се научат да правят изводи за значението на речта в човешкия живот; работа по учебника, използвайки символи; преговарят и стигат до общо решение; оценете резултатите си.

По време на часовете

аз. Организиране на времето

II. Работа по темата на урока Запознаване с учебника

пред теб нов учебникРуски език. Разгледайте корицата и кажете как изглежда учебник за 1 клас. Каква е разликата?

Отворете учебника си на стр. 3. Прочетете изявлението на писателя натуралист К. Паустовски. Как го разбирате? (Отговорите на децата.)

-~ Какви открития ще направи учебникът?

Защо трябва да познавате законите на речевата култура?

Направете заключение: какво ще научим в уроците по руски език? (Пишете компетентно, изучавайте законите на речевата култура, научете се да използвате езика.)

Вижте конвенции. Прочетете статията шепнешком и кажете за какво са. (Ще ви помогнат да се ориентирате и да обърнете внимание на някои типове задачи.) . \

Прочетете: Какви видове работа ще вършим? (Изразете мнението си, развийте речта, съставете текст, работете с речник, работете по двойки.)

III. Физкултурна минута

Едно - издигане, разтягане,

Две - наведете се, разгънете,

Три - в ръцете на три пляскания,)

Три кимвания с глава.

Четири - ръцете по-широки

Пет - размахайте ръцете си,

шест- Седни тихо. "

IV. Работа по темата на урока

Отворете учебника си на стр. 6 и прочетете заглавието на темата на урока.

На какъв въпрос трябва да отговорим днес? (Какъв вид реч е D) Пр. 1 (стр. 6).

Погледнете диаграмата, припомнете си какво сме учили в 1 клас,

и говори за видовете реч. (Отговорите на децата според таблицата.) Пр. 2 (стр. 6).

Как мислите, коя реч е възникнала по-рано - устна или

написано? Пр. 3 (стр. 7).

Прочетете задачата и кажете какво трябва да се направи в упражнението.

Посочете основната идея на изречението. Докажете го със снимки.

Напишете оферта. Какво ще ви помогне правилно, напр. (отписване? (Бележка на стр. 132.)

Отворете и прочетете бележката.

Обяснете значението на израза „до дълбока старост” з (Много стар.)>

Обяснете значението на думата „неразделни“. (Много силен.)с

Какви познати изписвания се срещат в изречението „:c

Прочетете изречението в учебника. На какво трябва да обърнете внимание? (На маркираните букви в думите.)

Кои букви са подчертани в това изречение? *- - Запишете, като си диктувате на срички. T -Проверете написаното. Оценете сами!

ъ? "!" - направи всичко правилно и точно. П,"+" - има дребни грешки или корекции. "-" - направи повече от 2 грешки, много корекции.

Какви видове реч използваме сега? (Написано - написаха изречение, устно - отговориха на въпроси, реч на себе си - мисъл.)

V. Отражение

Аз назовавам ситуации, а вие слагате буквата П, ако това е пример писане, буквата Y, ако това е пример за устна реч, буквата C, ако това е реч за себе си.

Чуйте отговора на ученика.

Мама чете приказка на бебето.

Мислим за решението на проблема.

>/ Пишем диктовка.

Четем за себе си.

Да изпеем песен.

e (Проверете. Напишете на дъската: U, P, S, P, S, U.)

"+" - разбрах темата и не направих нито една грешка. ,b "-" - пак малко бъркам, трябва да го поправя.

VI. Обобщаване на урока

E1; Какви видове реч има?

Каква реч използвате по-често?

Урок2. Какво можете да научите за един човек с Според негореч?

Цели: сизползвайки илюстративни примери, за да покажете на учениците, „че речта е източник на информация за човек; развийте способността да използвате "учтиви" думи в речта.

относноПланирани резултати: учениците се учат да правят изводи

за значението на речта в човешкия живот; откриват и формулират

1: идентифицирайте учебния проблем; анализирайте и направете заключение:, s; оценявайте действията от гледна точка на общоприетите правила за „добро“, „безопасно“, „красиво“, „правилно“ поведение.

По време на часовете.

аз. Организиране на времето

II. Актуализиране на знанията Правописна минутка

Решете гатанки. Запишете уликите.., (- (... Те седят на пръчка В червени ризи, Коремът е лек, Натъпкан с камъчета. (Шипка.)

Живеем под земята в тъмна дупка. Сиво кожено палто, мъничко на ръст, Очи, черни мъниста, остри очи, И тънка опашка с връв. (Мишки.)

Тревата, която расте по склоновете

И по зелените хълмове.

Миризмата е силна и ароматна

И нейното уханно листо

Отиваме на чай.

Каква трева, познайте! (Риган.)

Кани и чинийки

Те не потъват и не се бият. (Водна лилия.)

По какво си приличат думите? (Те иматбуквена комбинация SHI.)

Коя комбинация от букви се пише по същото правило? (ZHI пишете с буквата I.)

Назовете думите, които съдържат съчетанието JI. (Отговорите на децата.)

Запишете произволни две думи с тези комбинации от букви. Подчертайте комбинациите от ZhI и SHI.

III. Самоопределение към дейност

(Пише на дъската.)

Снежните топки се превръщат в локви през пролетта.

Прочетете много странно изречение на дъската.

Що за реч е това? (Писмена реч.)

Какво можете да кажете за офертата? (Той направи грешки при писането на комбинациите ZhI, SL.)

Кои думи са написани грешно? (Снежинки, превръщат се в локви.)

Какво можете да кажете за човека, който е написал това изречение? (Той е неграмотен, не знае правилата на руския език.)

Оказва се, че чрез реч, устна и писмена, можете да научите много за човек.

IV. Работя върхунов тема

1. Работа по учебника Пр. 4 (стр. 8).

Прочетете задачата и кажете какво ще правите. (Да прочетем стиховете на В. В. Маяковски.)(Стиховете се четат от ученик с добри умения за четене.)

Какво може да се научи от речта на събеседника? (По речта можете да разберете професията на човек.)

2. речникова работа

Какво означава знакът до думата "здравей"? („Запомнете правописа на думата.“)

Какво означава думата "здравей"? (Това е поздравителна дума. Когато казват „здравей“, те ви пожелават здраве. По друг начин можете да кажете „бъдете здрави.“)

Много здраве на вас хора.

Всеки ден и час е желателно - здравейте!

Ще дам на леля си душата си за теб.

Нека слънчевият лъч ви дава здраве,

Летният дъжд ще ви даде сили да пиете.

Майката Земя пусна хляб и сол

Ще бъдете богато възнаградени за вашия труд.

Здравей, здравей ти казвам!

На цялото семейство, приятели и познати.

Бъдете щастливи и просто кажете здравей

Мир, радост и благоденствие за вас!

Т. Лаврова

Защо буквата е подчертана в дума AT?(Пише се, но не се произнася.)

Как можете да запомните това писмо? (Пише се така, както в думата "здраве", военните казват "Желая ви добро здраве.")

Запишете думата, подчертайте правописа.

V. Физкултурна минута

Веднъж - наведете се, изправете се. Две - наведете се, протегнете се. Три - три пляскания в ръцете, три кимвания с глава. Четири - ръцете по-широки, Пет, шест - седнете тихо, седем,осем - мързел изхвърлете.

Руски език. 4 клас. Планове на уроци към учебника на Канакина В.П., Горецки В.Г.

Към учебника:

М.: 2017 г. - 494 с.

Ръководството представя разработки на уроципо руски език за 4. клас към ТМС В.П. Канакина, В.Г. Горецки (" Училище на Русия“), съставен в съответствие с изискванията на Федералния държавен образователен стандарт. Тук учителят ще намери всичко необходимо за висококачествена подготовка за урока и неговото провеждане: тематично планиране учебен материал, подробни сценарии на уроци, текстове на диктовки, интересни игрови материали. Адресирано до учители начално училище, студенти от педагогически университети и колежи.

формат: pdf

Размерът: 9,4 MB

Изтегли: yandex.disk

Предлаганата публикация съдържа разработки на уроци по руски език за 4 клас, съставени в съответствие с изискванията на Федералния държавен образователен стандарт и е фокусирана предимно върху работа във връзка с учебника на V.P. Канакина, В.Г. Горецки (М.: Просвещение).
Задачата на помагалото е максимално да улесни учителя както в подготовката за урока, така и в работата в урока. Включени уроци за запознаване с нов материал, консолидация, дейности по проекти.
Подготовката на проекти се дава не повече от две седмици. Работата се извършва съвместно с родителите, учителят помага само при избора на тема (при желание самите ученици могат да изберат темата). Учениците изготвят проекти на лист А4, текстът се набира на компютър (със снимки). Работата може да се извършва в групи, по двойки или индивидуално.
Учителят може да използва предложените сценарии за уроци както изцяло, така и частично, включително в собствен планурок.
Уроците са базирани на принципите на дейностното обучение и включват практическа работа, работа по групи и по двойки, самостоятелна работа изп различни формичекове. От първите уроци учениците използват техниките за самопроверка и взаимна проверка.

Педагогически

цел

Създаване на условия за определяне на граматическите характеристики на съществителни, прилагателни, местоимения; разбор на изречения по членове на изречението, синтактичен анализ на изречение

Тип урок

Контрол на знанията и методите на действие / решение на конкретен проблем

Планирано

резултати

(предмет)

Определяне на граматически особеностисъществителни, прилагателни, местоимения; извършва синтактичен анализ на изречения по членове на изречението, синтактичен анализ на изречението

Лична

резултати

Оценявайте собствените си образователни дейности: техните постижения, независимост, инициативност, отговорност, причините за неуспехите

Универсален

учебни дейности

(метасубект)

Когнитивни: извикайте от паметта информацията, необходима за решаване на образователния проблем.

Регулаторни: планирайте решението на образователния проблем: изградете последователност от необходими операции

(алгоритъм на действията); анализирам емоционални състояния, получени от успешни (неуспешни) дейности, оценяват тяхното въздействие върху настроението на човека

Основен

Граматични признаци на съществителни, прилагателни, местоимения. Анализ на предложенията от членовете на предложението. Разборпредложения

Сценарий на урока

Етапи на урока

Форми, методи,

методически

трикове

Дейност на учителя

Студентски дейности

Формата

контрол

Внедрено

действия

Оформени

умения

I. Мотивация за учебни дейности

(Време за организиране)

Фронтален. Глаголен. думата на учителя

Поздравява учениците.

Обичам, когато се срещаме

Ние сме приятели и роднини

"Добро утро",

"Добър вечер",

"Лека нощ" казваме.

А. Яшин

- Проверете готовността

към урока

Добре дошли учители. Организирайте работното си място

Покажете желание за работа в клас

II. Калиграфия

Индивидуален.

Практичен. Писмо

ухо въглен ъгъл

Изпълнете писмо по образец

Развийте калиграфия

Правилно писане

III. Постановка на учебната задача

Фронтален. Глаголен. Съобщение на учителя

Съобщава темата на урока, формулира учебната задача

Слушайте учителите

Приемете учебната задача, формулирана от учителя

IV. Контрол на знанията и методите на действие

Индивидуален. Практичен. Тест

Коментари към задачите контролна работаорганизира изпълнението им

(Вижте прикачения файл)

Изпълнение тестови задачи

Оценете резултата от работата, определят какво вече е научено и какво предстои да се научи, са наясно с качеството и нивото на усвояване

Тест

V. Отражение на учебната дейност в урока (общо)

Фронтален.

Глаголен.

Разговор

Каква беше задачата пред нас?

- Успяхте ли да го разрешите?

- Кой свърши работата?

Кой имаше проблеми? Защо?

Отговори на въпросите

открито разбирам
и оценяват тяхното представяне в класната стая

Сесия за въпроси. Саморегулация

Опция 1

1. Изпишете всички прилагателни от изречението и посочете тяхното число, род, падеж.

2. Завършен морфологичен анализподчертано съществително.Пристигането на първите прелетни птици започва стопове.

3. Прочетете текста. Запишете местоименията във формата на 2-ро и 3-то лице мн.ч.

ЛИСТА И КОРЕНИ

Листата каза:

Последният слънчев лъч огря върховете на дъбовете.

В зоологическата градина видяхме зебра и слон.

(Подбудителна, невъзклицателна, граматична основавидях зебра и слон,широко разпространени, има хомогенни членове.)

6 (по избор). Запишете изречения, в които подлогът е изразен със съществително име.

Вариант 2

1. Напишете изречението качествено прилагателнои направи морфологичния му анализ.Пролетното небе грееше синьо през тънката мрежа от голи брезови клони.

2. Извършете морфологичен анализ на избраната дума.Лястовицата сви гнездо отдолупокрив на хамбар.

3. Прочетете текста. Открийте и запишете всички местоимения във формата на 1 лице множествено число.

ЛИСТА И КОРЕНИ

Листата каза:

- Колко сме зелени и красиви. Осигуряваме сянка. Хората почиват под нашата сянка. Птици летят до нас. Те пеят и правят гнезда. И корените казаха на листата:

Ще изсъхнеш през есента. През пролетта на вашето място ще израснат нови листа. И без нас няма да има цяло дърво, няма да има и вас, листата.

4. Разбийте предложението по членове.Голяма манатарка се криеше под един смърч.

5. Проверете характеристиките на офертата. Ако има грешки, поправете ги писмено.Нашата кошница съдържаше оранжеви моркови, жълта ряпа и червено цвекло.

(Разказ, възклицателна, граматична основасложете моркови, ряпа, цвекло,без разпространение, има хомогенни членове.)

6 (по избор). Запишете изречения, в които подлогът е изразен с местоимение.

Вие ни поканихте на гости. Една дива патица извади малки патета от острица. Отиваме в гората на почивка. Имаше скреж по дърветата.