Російська мова 4 кл поурочні розробки яценка

Поурочні розробки з української мови Канакіної 4 клас

Урок 1. Ознайомлення з підручником. Яка мова?

Ціль: познайомити з новим підручником та правилами роботи щодо нього.

Заплановані результати;учні навчаться робити висновки про значення мови у житті; працювати за підручником, користуючись умовними позначеннями; домовлятися та приходити до загального рішення; оцінювати свої результати

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Робота на тему уроку Знайомство з підручником

Перед вами новий підручникросійської мови. Подивіться на обкладинку та скажіть, чим він схожий на підручник 1 класу. Чим відрізняється?

Відкрийте підручник на с. 3. Прочитайте висловлювання письменника-натураліста К. Паустовського. Як ви його знаєте? (Відповіді дітей.)

-~ Які відкриття допоможе зробити підручник?

Навіщо треба знати закони культури промови?

Зробіть висновок: чому ми навчатимемося на уроках російської мови? (Гумотно писати, вивчати закони культури мови, вчитися користуватися мовою.)

Подивіться на умовні позначення. Прочитайте пошепки статтю і скажіть, для чого вони потрібні. (Допоможуть зорієнтуватися та звернути увагу на деякі типи завдань.) . \

Прочитайте: які види завдань ми виконуватимемо? (Висловлювати свою думку, розвивати мову, складати текст, працювати зі словником, працювати у парах.)

III. Фізкультхвилинка

Раз - підвестися, потягнутися,

Два - нахилитися, розігнутися,

Три - у долоні три бавовни,)

Головою три кивки.

На чотири - руки ширші,

П'ять – руками помахати,

Шість– на місце тихо сісти. "

IV. Робота на тему уроку

Відкрийте підручник на с. 6 та прочитайте назву теми уроку.

На яке питання ми маємо сьогодні відповісти? (Яка буває мова Г) Кер. 1 (с. 6).

Розгляньте схему, згадайте, що ми вивчали в 1 класі,

та розкажіть про види мови. (Відповіді дітей за таблицею.) Упр. 2 (с. 6).

Як думаєте, яка мова виникла раніше - усна чи

письмова? Упр. 3 (с. 7).

Прочитайте завдання і скажіть, що потрібно зробити в вправі.

Назвіть основну думку речення. Доведіть її, використовуючи малюнки.

Поспішайте пропозицію. Що вам допоможе правильно його списати? (Пам'ятка на с. 132.)

Відкрийте та прочитайте пам'ятку.

Поясніть значення виразу «до глибокої старості» год (Дуже старий.)>

Поясніть значення слова "нерозривно". (Дуже міцно міцно.)з

Які знайомі орфограми зустрілися у реченні":ц

Прочитайте пропозицію у підручнику. На що треба звернути увагу? (На виділені літери у словах.)

Які літери виділені у цій пропозиції? *- - Спишіть, диктуючи собі по складах. т -Перевірте написане. Оцініть себе, !ь (Учитель малює на дошці умовні позначення та розшифровку],|наст їх.)

е.? "!" - Виконав все правильно і акуратно. п,«+» – є незначні помилки чи виправлення. «-» - припустився більше 2 помилок, багато виправлень.

Якими видами мови ми користувалися зараз? (письмовий - записували пропозицію, усний - відповідали питання, промовою подумки - розмірковували.)

V. Рефлексія

Я називаю ситуації, а ви ставите букву П, якщо це приклад письмової мови, букву У, якщо це приклад мовлення, букву С, якщо це мова про себе.

Слухаємо відповідь учня.

Мама читає казку малюкові.

з Обмірковуємо розв'язання задачі.

>/ Пишемо диктант.

Читаємо про себе.

Співаємо пісню.

е (Перевірка. На дошці запис: У, П, С, П, С, У.)

"+" - зрозумів тему і не зробив жодної помилки. ,ь «-» - ще трохи помиляюся, треба закріплювати.

VI. Підбиття підсумків уроку

Е1; - Які види мовлення існують?

Якою мовою найчастіше користуєтеся ви?

Урок2. Що можна дізнатися про людину з на йогомови?

Цілі: здопомогою наочних прикладів показати учням, що мова є джерелом інформації про людину; розвивати вміння вживати у мові «ввічливі» слова.

проЗаплановані результати: учні навчаться робити висновки

про значення мови у житті; виявляти і формуліро-

1:іати навчальну проблему; аналізувати та робити виво:,и; оцінювати вчинки з погляду загальноприйнятих правил «доброї», «безпечної», «красивої», «правильної» поведінки.

Хід уроку.

I. Організаційний момент

II. Актуалізація знань Орфографічна хвилинка

Відгадайте загадки. Запишіть відгадки.., (- (... Сидять на паличці У червоних сорочках, Брюшко світло, Камінцями набито). (Шипшина.)

Ми живемо під землею у темній нірці. Шубка сіра, крихітний зріст, Очі, чорні бусинки, зірки, І мотузкою тоненький хвіст. (Миші.)

Трава та росте на схилах

І на пагорбах зелених.

Запах міцний і запашний,

А її запашний лист

Нам іде на чай.

Що за трава, відгадай! (Душиця.)

Глечики та блюдця

Чи не тонуть і не б'ються. (Гарлачик.)

Чим схожі слова? (У них єбуквосполучення ШІ.)

Яке буквосполучення пишеться за таким самим правилом? (ЖИ пиши з літерою І.)

Назвіть слова, які мають поєднання ЖИ. (Відповіді дітей.)

Запишіть два будь-які слова з цими буквосполученнями. Підкресліть поєднання ЖІ та ШІ.

III. Самовизначення до діяльності

(На дошці запис.)

Сніжки навесні перетворюються на калюжі.

Прочитайте дуже дивну пропозицію на дошці.

Який це вид мови? (Письмова мова.)

Що можете сказати про пропозицію? (Б ньому допущені помилки у написанні поєднань ЖИ, ЩЛ.)

Які слова неправильно записані? (Сніжинки, перетворюються, калюжі.)

Що можете сказати про людину, яка написала цю пропозицію? (Він неписьменний, не знає правил російської.)

Виявляється, за мовленням, усним і письмовим, можна багато дізнатися про людину.

IV. Робота зновою темі

1. Робота за підручником Упр. 4 (с. 8).

Прочитайте завдання і скажіть, що ви робитимете. (Прочитаємо вірші В.В. Маяковського.)(Вірші читає учень з гарною навичкою читання.)

Що можна дізнатися з мови співрозмовника? (За промовою можна дізнатися про професію людини.)

2. Словникова робота

Що означає знак, який стоїть у слова «Здрастуйте»? («Запам'ятати правопис слова».)

Що означає слово «добрий день»? (Це слово-вітання. Коли кажуть «здравствуйте», .бажають здоров'я. Інакше можна сказати «будьте здорові».)

Доброго здоров'я люди вам.

Кожен день і годину бажаєте - привіт!

Я вам тітку душі віддам.

Сонця промінь нехай дарує вам здоров'я,

Літній дощ силою напоїть.

Матінка-Земля нехай хлібом-сіллю

За працю вас щедро нагородить.

Здрастуйте, я кажу вам, привіт!

Всім рідним, знайомим та друзям.

Будьте щасливі, і просто, здравствуйте,

Миру, радості та процвітання вам!

Т. Лаврова

Чому у слові виділено букву У?(Вона пишеться, але не вимовляється.)

Як можна запам'ятати цю літеру? (Пишеться як у слові «здоров'я», військові кажуть «Здоров'я бажаю».)

Запишіть слово, наголосіть на орфограмі.

V. Фізкультхвилинка

Раз – нахилитися, розігнутися. Два – нахилитися, потягнутися. Три - у долоні три бавовни, Головою три кивки. На чотири – руки ширші, П'ять, шість – тихо сісти, Сім,вісім -ліньки відкинемо.

Російська мова. 4 клас. Поурочні плани до підручника Канакіної В.П., Горецького В.Г.

До підручника:

М.: 2017 – 494 с.

У посібнику представлені поурочні розробкиз російської мови для 4 класу до УМК В.П. Канакіної, В.Г. Горецького (« Школа Росії»), складені відповідно до вимог ФГОС. Тут педагог знайде все, що необхідно для якісної підготовки до уроку та його проведення: тематичне планування навчального матеріалу, докладні сценарії уроків, тексти диктантів, цікавий ігровий матеріал. Адресовано вчителям початкових класів, студентам педагогічних вузів та коледжів.

Формат: pdf

Розмір: 9,4 Мб

Завантажити: yandex.disk

Пропоноване видання містить поурочні розробки з російської мови для 4 класу, складені відповідно до вимог ФГЗС, та орієнтоване насамперед на роботу в комплексі з підручником В.П. Канакіної, В.Г. Горецького (М.: Просвітництво).
Завдання посібника у тому, щоб максимально полегшити вчителю як підготовку до уроку, і роботу на уроці. Включено уроки знайомства з новим матеріалом, закріплення, проектної діяльності.
На підготовку проектів приділяється не більше двох тижнів. Робота ведеться разом із батьками, вчитель допомагає у виборі теми (за бажання теми можуть вибрати й самі учні). Проекти учні оформляють на аркушах формату А4, текст набирається на комп'ютері (з фото). Роботу можна виконувати у групах, парах чи індивідуально.
Педагог може використовувати пропоновані сценарії уроків як повністю, так і частково, включаючи власний плануроку.
Уроки будуються на принципах діяльнісного навчання та включають практичну роботу, роботу в групах та парах, самостійну роботу з використанням різних формперевірки. З перших уроків учні використовують прийоми само- та взаємоперевірки.

Педагогічна

мета

Створити умови визначення граматичних ознак іменників, прикметників, займенників; виконання розбору пропозицій щодо членів пропозиції, синтаксичного аналізу пропозиції

Тип уроку

Контроль знань та способів дій / вирішення приватного завдання

Заплановані

результати

(Предметні)

Визначають граматичні ознакиіменників, прикметників, займенників; виконують розбір пропозицій щодо членів пропозиції, синтаксичний аналіз пропозиції

Особистісні

результати

Оцінюють власну навчальну діяльність: свої досягнення, самостійність, ініціативу, відповідальність, причину невдач

Універсальні

навчальні дії

(метапредметні)

Пізнавальні: відтворюють по пам'яті інформацію, необхідну на вирішення навчальної завдання.

Регулятивні: планують вирішення навчального завдання: вибудовують послідовність необхідних операцій

(Алгоритм дій); аналізують емоційні стани, отримані від успішної (неуспішної) діяльності, оцінюють їх вплив на настрій людини

Основне

Граматичні ознаки іменників, прикметників, займенників. Розбір пропозицій щодо членів пропозиції. Синтаксичний розбірпропозиції

Сценарій уроку

Етапи уроку

Форми, методи,

методичні

прийоми

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Форма

контролю

Здійснювані

дії

Формуються

вміння

I. Мотивування до навчальної діяльності

(Організаційний момент)

Фронтальний. Словесний. Слово вчителя

Вітає учнів.

Я люблю, коли під час зустрічі

Ми знайомим та рідним

"Доброго ранку",

"Добрий вечір",

«Добраніч» говоримо.

А. Яшин

– Перевіримо готовність

до уроку

Вітають вчителі. Організують своє робоче місце

Виявляють готовність до роботи на уроці

ІІ. Чистопис

Індивідуальна.

Практичний. Лист

кут вугілля вуха

Виконують лист за зразком

Виробляють каліграфічний почерк

Правильне написання

ІІІ. Постановка навчального завдання

Фронтальний. Словесний. Повідомлення вчителя

Повідомляє тему уроку, формулює навчальне завдання

Слухають вчителі

Приймають навчальне завдання, сформульоване вчителем

IV. Контроль знань та способів дій

Індивідуальна. Практичний. Контрольна робота

Коментує завдання контрольної роботиорганізує їх виконання

(див. додаток)

Виконують завдання контрольної роботи

Оцінюють результат роботи, визначають, що вже засвоєно і що підлягає засвоєнню, усвідомлюють якість і рівень засвоєння

Контрольна робота

V. Рефлексія навчальної діяльності на уроці (підсумок)

Фронтальний.

Словесний.

Бесіда

– Яке завдання стояло перед нами?

- Чи вдалося її вирішити?

– Хто впорався із завданням?

- Хто відчував труднощі? Чому?

Відповідають на запитання

Відкрито осмислюють
та оцінюють свою діяльність на уроці

Розмова з питань. Саморегуляція

Варіант 1

1. Випиши з пропозиції всі прикметники і вкажи їх число, рід, відмінок.

2. Виконай морфологічний розбірвиділеного іменника.Приліт перших перелітних птахів починається зграків.

3. Прочитай текст. Випиши займенники у формі 2-ї та 3-ї особи множини.

ЛИСТЯ І КОРНІ

Листя говорило:

Останній промінь сонця висвітлював верхівки дубів.

Ми бачили в зоопарку зебру та слона.

(спонукальне, неокликувальне, граматична основабачили зебру та слона,поширене, є однорідні члени.)

6 (додаткове). Запиши речення, у яких підлягає виражене іменником.

Варіант 2

1. Випиши із пропозиції якісний прикметникі зроби його морфологічний розбір.Крізь тонку сітку голих гілок берези голубіло весняне небо.

2. Виконай морфологічний аналіз виділеного слова.Ластівка звила гніздо піддахом сараю.

3. Прочитай текст. Знайди та запиши всі займенники у формі однієї особи множини.

ЛИСТЯ І КОРНІ

Листя говорило:

- Які ми зелені, гарні. Ми даємо тінь. Люди відпочивають під нашою тінню. До нас прилітають птахи. Вони співають і в'ють гнізда. А коріння сказали листям:

– Восени ви засохнете. Навесні замість вас виросте нове листя. А без нас не буде цілого дерева, не буде вас, листя.

4. Розбери пропозицію щодо членів.Великий білий гриб ховався під ялиною.

5. Перевір характеристику пропозиції. Якщо є помилки, письмово виправте їх.У кошику у нас лежали помаранчева морква, жовта ріпа та червоні буряки.

(Оповідальна, окликова, граматична основалежали морква, ріпа, буряк,нерозповсюджене, є однорідні члени.)

6 (додаткове). Запиши речення, у яких підлягає виражене займенник.

Ви запрошували нас у гості. Дика качка вивела з осоки маленьких каченят. Ми на канікулах поїдемо до лісу. На деревах лежав іній.