Повторення відомостей про прийменники та спілки. Правопис прийменників. Правила На які групи діляться спілкові спілки

Цілі: показати умови вибору злитого та роздільного написання похідних прийменників; навчити відрізняти похідні приводи від самостійних елементівмови; розвивати навички аналізу) пропозиції.

Методичні прийоми: аналіз творів, пояснення вчителя, елементи порівняльного аналізу, виконання вправ, словникова робота, лінгвістичний аналіз, самостійна робота.

Хід уроку 1

Щ. Читання та обговорення кількох творчих робіт

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Слово вчителя.

Найважливіше у цій темі – навчитися правильно визначати частину мови, а це, як ми знаємо, можливо лише у контексті, у реченні. Порівняємо пропозиції, запишемо їх на дошці та в зошитах:

Протягом цієї гірської річки трапляється багато непрохідних порогів.

Протягом нашого мирного життя зненацька увірвалася тривожна звістка.

Протягом години необхідно вирішити контрольну роботу.

На слух перші слова кожної пропозиції абсолютно однакові. Подивимося, від яких членів речення залежать ці перші слова, виділимо словосполучення, визначимо відмінок, де це можливо:

Зустрічається де? протягом (прийменниковий відмінок іменника протягом). Йдеться про течію річки.

Увірвалося куди? протягом (знахідний відмінок іменника протягом). Йдеться про течію життя.

Вирішити коли? за який час? протягом години. Йдеться про час. Вираз можна замінити синонімічним поєднанням із прийменником: за годину.

Висновок: у третьому випадку перед нами прийменник, утворений із поєднання іменника з прийменником.

Прийменник - незмінна службова частина мови, отже завжди пишеться однаково, до нього часто можна підібрати синонімічний привід: протягом доби (за добу), протягом життя (за життя), протягом деякого часу (за деякий час). Зрозуміло, що привід має тимчасове значення. До приводу не можна порушити питання, він є членом пропозиції. Звернімо увагу, що наприкінці цього похідного прийменника пишеться буква е.

Спробуємо перші слова другої пропозиції замінити на поєднання із приводом: за життя - пропозиція втратила сенс. Замінимо другу пропозицію синонімічною:

Течія нашого мирного життя несподівано змінила тривожну звістку.

Докладно розібравши один приклад, ми отримали ключ до логічних міркувань, необхідних при аналізі речень та слів, з яких вони складаються.

Згадаємо лише, що похідні прийменники, утворені на основі прислівників, пишуться разом: бігти попереду паровоза (перед паровозом), пішоходи вийшли назустріч один одному (один до одного). Злите та роздільне написання похідних прийменників доведеться запам'ятати.

2. Самостійне читання та вивчення теоретичного матеріалу підручника § 53, с. 142-143.

3. Словникова робота.

Випишемо прийменники з § 53 у словнички, складемо з ними словосполучення:

Пішли назустріч тим, хто приїхав; неврожай унаслідок посухи; антена на кшталт тарілки; корінь дерева на кшталт рогів; поговорити про прийом на роботу; відмовити через відсутність місць; вимий посуд замість мене; виграли, незважаючи на сильний опір противника.

Окремо:

напишу протягом дня; познайомимося ближче впродовж подорожі; запізнився через поломку автобуса; обмотав провід ізолентою з метою безпеки; вітер з боку моря.

ІІІ. Виконання вправ

1. Вправа 308: коментований лист (виконується на дошці та у зошитах); пояснення орфограм; словотвірний розбір та розбір за складом слова небезпеки.

2. Вправа 309: коментований лист; застосування знань із синтаксичної синонімії.

Домашнє завдання 1-§ 53.

2. Вправа 311.

Хід уроку 2

I. Лінгвістична розминка

Минулого уроку ми говорили про приводи-синоніми. А чи існують прийменники-антоніми? Наведіть приклади тих та інших. Прийменники-синоніми: внаслідок - через; близько - у, протягом - протягом, за; на зразок - начебто; назустріч - до; з боку – с; позаду – за; завдяки - через і т.д.

Прийменники-антоніми: з - без; із - в; над під; перед - позаду; до після; до-отчг. буд.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Розповісти про випадки злитого та роздільного написання похідних прийменників.

2. Вправа 311: перевірка правопису слів із орфограмами по ланцюжку.

У цей час учень виписує на дошку словосполучення, на яких залежне слово приєднано до головного за допомогою "прийменника".

Коментар. Витягнуті на берег; утворили на піску;); зайнятися в таку погоду; мчав з пагорбів; що мчав у порожнечу; перебування на повітрі; виманювали з дому; виходив на мос

настелений по рядах; оголене біля берегів; що встигає за хвилями; бігли з гуркотом; бігли до обрію; що у відчаї; несуть до втіхи.

ІІІ. Словникова робота

Випишіть слова, розміщені в межах на 143-144, складіть

з ними пропозиції.

Згодом фантазія.

IV. Самостійна робота

Розкрийте дужки, вставте пропущені літери та знаки

пунктуації, зробіть морфологічний розбірприйменників.

(Пропозиції записані на дошці.)

Примітка: після виконання роботи проводиться розбір класу.

(На)канунема...ча з футболістами докладно поговорив профе(с, її)...опальний пс.холог пр...глаш...(н, нн)ий трен... ром в (з, с) борну ще... у минулому із...зоні.

Завдяки оповідному... розповіді... у читача виникає... упевненість(н, нн)ість у правдивості поведі(н, нн)ої історії...

Тільки на гла...ких поверхнях... фарбує...середньо без смуг і по...теків (тому) підготовка стін повинна бути дуже т...отельной.

Напередодні матчу з футболістами докладно поговорив професійний психолог, запрошений тренером до збірної ще минулого сезону

Завдяки оповідній розповіді у читача виникає впевненість у правдивості повідомленої історії.

Тільки на гладких поверхнях фарба лягає рівно, без смуг та потік, тому підготовка стін має бути дуже ретельною. Домашнє завдання

2. Вправа 310.

3. Підготовка до практичної роботи.

Цілі: перевірити вміння відрізняти похідні прийменники від самостійних частин мови; розвивати навички аналізу пропозиції, орфографічні та пунктуаційні навички.

Методичні прийоми: вільний диктант, практична робота, лінгвістичний аналіз.

Хід уроків

I. Вільний диктант (за вправою 311)

ІІ. Практична робота

1. Виписати прийменники: перший варіант – похідні, другий

варіант - непохідні:

Прийти через тиждень, водити хоровод навколо ялинки, шукати під I землею, дістати з-під землі, відпочивати біля річки, тільки для I вас, визирнути з-за дерева, йти вздовж вулицею, збудували по-. серед старих будинків, хмари над містом, зробити протягом дня, залишитися без обіду, домовитися щодо додаткових занять, скасувати заняття через морози.

(Виробні: навколо, навколо, вздовж, посеред, протягом, щодо, : у зв'язку. Непохідні: через, під, з-під, для, з-за, над, без.)

2. Записати словосполучення у два стовпчики: перший – з похідними прийменниками, другий – з іншими частинами мови.

Варіант 1

1) ввести нових акторів у продовження серіалу; I 2) отримати зауваження через запізнення;

3) відрізняються ніби і відмінки;

4) чекати протягом доби; Варіант 2

1) мати на увазі,

2) іграшка на кшталт конструктора;

3) відпочивати протягом тижня,

4) втрутитися протягом думок. Відповіді:

З похідними приводами

З іншими частинами мови

Варіант 1

Варіант 2

3. Розкрити дужки, вставити пропущені літери та розділові знаки, зробити морфологічний розбір прийменників. (Пропозиції записані на дошці.)

Варіант 1

(В)наслідки... травми лу...шого бомб...рдира про...борочного турніру змушений...(н.нн)ого пропустити два найближчих ма...ча трен... ри замінили його на молодого гравця.

Варіант 2

(Ні, ні) дивлячись на (не, ні) удачу пости (г, к) ш ... нашу збірну в серії матчів, мета (по) колишньому ... залишається досяжною.

Варіант 1: Внаслідок травми найкращого бомбардира відбірного турніру, який вимушений пропустити два найближчих матчі, тренери замінили його на молодого гравця.

Варіант 2: Незважаючи на невдачу, що спіткала нашу збірну в серії матчів, мета, як і раніше, залишається досяжною.

4. Придумати речення, в яких слова, що однаково звучать, були б різними частинами мови:

Варіант 1: на зразок - на зразок.

(Наприклад: Мене зацікавив якийсь дивний предмет на кшталт куба. Ми вирішували завдання на кшталт трикутників.)

Варіант 2: замість – у місце.

(Наприклад: Замість вистави, оголошеної заздалегідь, давали іншу п'єсу. Ми приїхали на місце, дуже схоже на казкове містечко.)

14.12.2011 26409 1953

Уроки 108-109. Зливне та роздільне написання похідних прийменників

Цілі: показати умови вибору злитого та роздільного написуня похідних прийменників; навчити відрізняти похідні передлоги від самостійних частин мови; розвивати навички аналізу) пропозиції.

Методичні прийоми: аналіз творів, пояснення вчителя, елементи порівняльного аналізу, виконання вправ, словарна робота, лінгвістичний аналіз, самостійна робота.

Хід уроку 1

Щ.Читання та обговорення кількох творчих робіт

II . Вивчення нового матеріалу

1. Слово вчителя.

Найважливіше у цій темі – навчитися правильно визначатичастина мови, а це, як ми знаємо, можливо лише в контексті, в реченніні. Порівняємо пропозиції, запишемо їх на дошці та в зошитах:

Протягом цієї гірської річки зустрічається багато непрохіднихпорогів.

Протягом нашого мирного життя несподівано увірвалося треважлива звістка.

Протягом години необхідно вирішити контрольну роботу.

На слух перші слова кожної пропозиції абсолютно однакові. Подивимося, від яких членів пропозиції залежать ці перші словава, виділимо словосполучення, визначимо відмінок, де це можливо:

Зустрічаєтьсяде? протягом(прийменниковий відмінок істотиного течія).Йдеться про течію річки.

Увірвалосякуди? протягом(знахідний відмінок іменникного течія).Йдеться про течію життя.

Вирішитиколи? за який час? протягом години.Йдеться про брехнюМені. Вираз можна замінити синонімічним поєднаннямз приводом: за годину.

Висновок:у третьому випадку перед нами прийменник, утворений зпоєднання іменника з прийменником.

Прийменник - незмінна службова частина мови, отже завждипишеться однаково, до нього часто можна підібрати синонімічнийприйменник: протягом доби (за добу), протягом життя (за життя), протягом деякого часу (за деякий час). Зрозуміло, що прийменник має тимчасове значення. До приводу не можна порушити питання, він є членом пропозиції. Звернімо увагу,що наприкінці цього похідного прийменника пишеться буква е.

Спробуємо перші слова другої пропозиції замінити напоєднання з прийменником: за життя -пропозиція втратила сенс.Замінимо другу пропозицію синонімічною:

Течія нашого мирного життя несподівано змінила тривожнезвістка.

Докладно розібравши один приклад, ми отримали ключ до логікиним міркуванням, необхідним при аналізі речень та слів,у тому числі вони складаються.

Згадаємо лише, що похідні прийменники, утворені наоснові прислівників, пишуться разом: бігти попереду паровоза (перед паровозом), пішоходи вийшли назустріч один одному (один до одного). Злите та роздільне написання похідних прийменників доведетьсязапам'ятати.

2. Самостійне читання та вивчення теоретичного матеріалу підручника § 53, с. 142-143.

3. Словникова робота.

Випишемо прийменники з § 53 у словнички, складемо з ними словосполучення:

разом:

Пішли назустрічтим, хто приїхав; неврожай внаслідок посухи; антена на кшталттарілки; корінь дерева начебторогів;поговорити щодоприйому працювати; відмовити з оглядувідсутніня місць; вимий посуд замістьмене; виграли, незважаючи на потужний опір супротивника.

Окремо:

напишу протягомдня; Познайомимося ближче в продовження подорожі; запізнився по причиніполомки автобуса; обмотав провод ізолентою в ціляхбезпеки; вітер зі сторониморя.

ІІІ. Виконання вправ

1. Вправа 308: коментований лист (виконується надошці та в зошитах); пояснення орфограм; словотвірнийрозбір та розбір за складом слова небезпеки.

2. Вправа 309: Коментований лист; застосуваннязнань із синтаксичної синонімії.

Домашнє завдання 1-§ 53.

2. Вправа 311.

Хід уроку 2

I. Лінгвістична розминка

Минулого уроку ми говорили про приводи-синоніми. А чи існують прийменники-антоніми? Наведіть прикладитих та інших. Прийменники-синоніми: внаслідок - через; близько - у, протягом - протягом, за; на зразок - начебто; назустріч - до; зі сторони – с; позаду – за; завдяки - через і т.д.

Прийменники-антоніми: з - без; із - в; над під; перед - позаду; до після; до-отчг.буд.

ІІ.Перевірка домашнього завдання

1. Розповісти про випадки злитого та роздільного написання пропохідних прийменників.

2. Вправа 311: перевірка правопису слів із орфограммама по ланцюжку.

У цей час учень виписує на дошку словосполучення, не яких залежне слово приєднано до головного за допомогою"прийменника.

Орфограми та правила правопису прийменників. Злите та роздільне написання прийменників.

Орфограма №7 з іншими словами пишуться окремо: нарічці (пр., сут.); натобі (пр., місць.); доп'яти (пр. числ.).

між і словом можна вставити запитання чи слово: на(чим?) небіабо на(блакитному) небі.

Орфограма №65 Похідні прийменники, утворені на основі прислівників, пишуться разом: йти назустріч (З прислівника) долі. Деякі прийменники та прислівники є функціональними омонімами. Необхідно розрізняти прийменники та прислівники: Використовуються без іменника – прислівник, із іменником (або займенником) – прийменник. Подивитись навколо(говірка) — подивитися навколосебе (прийменник);
йти назустріч(говірка) - йти назустрічдрузям(прийменник) Орфограма №66 Пишуться разом наступні похідні прийменники:

  • з огляду(= через, = через),
  • начебто(= подібно),
  • щодо(= О, про).
  • замість, на кшталт, внаслідок(= через), понад

Щоб переконатися, що перед нами похідний прийменник, а не інша частина мови, треба спробувати замінити цей привід на синонімічний привід, смислове значенняпри цьому не зміниться:

По причинідощу ми не пішли у похід. = Черездощу ми не пішли у похід.

Хворіти протягомтижня (= в продовженні).

Орфограма №67 У прийменниках протягом, протягом, внаслідок на кінці пишеться е (оскільки вони утворилися з форми знахідного відмінка) : протягомуроку, в продовженнязанять, внаслідокхвороби. Поєднання з протягом, продовженнязавжди мають значення часу та відповідають на запитання як довго?. Ці прийменники можуть заміняти одне одного. Їх слід відрізняти від поєднань іменників у прийменниковому відмінку, з прийменником в. У поєднаннях між іменником та прийменником можлива підстановка визначення: вкороткому висновку, вверхньому течіїрічки, вцьому продовженні ; крім того іменник вимагає після себе залежного слова в родовому відмінку: в ув'язненністатті, в продовженніроману. Парні приводи зрощення через, з-піді просторічні поза, над, для-заради, за-зарадипишуться через дефіс. Черезхмар визирнуло сонце. З-підганку вискочив собака.

Про деякі приводи.

  • зкрізь має на кінці Ь : Ми пробиралися крізьгусті чагарники.
  • близько пишеться без Ь:Поблизувдома було будівництво. Прим.написання близьтільки у іменника : не розбереш де далечінь, де близь.
  • завдяки, згідно керують формою давального відмінка іменника або займенника: завдяки турботі, згідно з розкладом. Форма родового відмінкаіменників після цих прийменників не вживається.

Злите написання похідних прийменників

  • З огляду - пишеться разом, якщо має причинне чи слідче значення: З оглядуморозів заняття скасували— прийменник на увазі можна замінити прийменником синонімом через (Черезморозів заняття скасували); на увазі пишеться окремо, якщо висловлює просторові відносини (=поблизу, поблизу): Корабель довго плив на увазі(поблизу) берега. Запам'ятати: Мати на увазі.
  • начебто - разом, синонім на зразок, слід відрізняти від прийменниково-відмінкового поєднання начебто; порівн.: Я почав щось писати начебто(= На зразок) спогадів - Начебтонашому трусів не було;
  • слідом - разом, синонім слідом заслід відрізняти від поєднання іменника з прийменником у слід; порівн.: Слідомтікучому звірові мчало улюлюкання ( слідом затікаючим звіром). — Мисливці вдивлялися у слідзвіра;
  • внаслідок — разом, висловлює причинні чи слідчі відносини, синонім через, відрізняється від іменника з приводом не тільки злитим написанням, але і постійною кінцевою е; Внаслідок(=через) поганої погоди похід не відбувся.- Внаслідокза звинуваченням було внесено виправлення.Не плутати з говіркою згодом , яке не буває прийменником і завжди закінчується на в.
  • назустріч — разом, слід відрізняти від іменника з прийменником на зустріч ; порівн.: Назустрічйому йшов чоловік. - нацю зустріч(з молоддю) прийшов письменник— в останньому прикладі між прийменником і іменником можлива підстановка визначення, крім того, іменник може мати залежне слово в орудному відмінку.
  • щодо - разом, синонім про (про) на рахунок; порівн.: розпорядитися щодоприбирання - покласти гроші на рахунок;
  • на кшталт - разом, синонім начебто, не плутати з іменником з приводом на подобу: сірий птах на кшталт(=начебто) перепілки. - звернути увагу на подобу (на що?) цих фігур.
  • незважаючи на - незважаючи на - разом з не , мають поступальне значення, відрізняються поєднань дієприслівників з запереченням не, які пишуться окремо: порівн.: Незважаючи (незважаючи) на втому, ми піднялися на вершину гори (Ми піднялися на вершину гори, хоч і втомилися). - Не дивлячисьні на кого вона вибігла з кімнати;
  • посередині (посередині) - разом, висловлює просторові відносини, слід відрізняти від поєднання іменника з прийменником; порівн.:
Роздільне написання прийменників:протягом, на продовження, на відміну, у вигляді, протягом, в силу, в міру, у міру, на закінчення, щоб уникнути, на зміну, на виконання, у зв'язку з, у справі.
    Дивіться на цю тему:
  • Див.

1. Що спільного між прийменниками та спілками і чим вони відрізняються один від одного?

Прийменники та спілки відносяться до службовим частинаммови та служать для зв'язку. Проте прийменники пов'язують між собою слова у словосполученні, а спілки пов'язують однорідні члени та частини складної речення.

2. Які приводи називаються похідними, а які - непохідними?

Непохідні прийменники не утворені ні від чого, а похідні утворені з інших частин мови, наприклад від іменників: протягом (сущ. протягом), щодо (сущ. рахунок) - похідні прийменники; в, з – непохідні прийменники.

3. Чим відрізняються складові прийменники та спілки від простих?

Складові прийменники та спілки складаються з двох і більше слів (протягом, для того щоб), а прості – з одного слова (щодо, щоб).

4. Розкажіть про злиті та роздільні написання прийменників.

Похідні прийменники можуть писатися разом або окремо. Їхній правопис треба запам'ятати або дізнатися у словнику. Окремо пишуться прийменники протягом, протягом; разом - причини внаслідок, щодо, з огляду на і т.д.

5. Наведіть приклади прийменників, які пишуться через дефіс.

Через дефіс пишуться прийменники через, з-під, над.

6. Як відрізнити прийменники протягом, протягом, внаслідок від іменників з прийменником?

Є кілька способів відрізнити привід від іменника.

По-перше, переходячи в прийменник, слово втрачає своє лексичне значення. Наприклад, протягом тижня - але ж тиждень нікуди не тече. Отже, це прийменник, а не іменник (пор. протягом річки)

По-друге, до прийменника не можна поставити питання, а до іменника можна.

По-третє, прийменник можна замінити синонімічною приводом: протягом тижня – протягом тижня.

По-четверте, до іменника можна підібрати залежне прикметник, а до прийменника не можна. У продовженні роману – у новому продовженні роману (це іменник); протягом години - - (це привід).

7. Які спілки служать для зв'язку пропозицій та однорідних членів, а які - лише зв'язку пропозицій?

Спілкувальні союзи служать і для зв'язку однорідних членів, і для зв'язку пропозицій у складі складного. А підлеглі – тільки для зв'язку пропозицій.

8. На які групи діляться сполучні спілки?

Спілкувальні союзи бувають сполучними (і, так у значенні і, теж і ін.), розділовими (або, або, чи то чи то і ін.) і протилежними (а, але, так у значенні але, однак і ін.)

9. Наведіть по три приклади пропозицій із спілками також, зате.

Заєць змінив шубку, білка теж стала сірою. Батько добре вчився, його син теж відмінник. Я спізнився, Петро теж.
Завтра я також одягну червону сукню. Ми купили молоко, бабуся також. Я люблю танцювати, Оля також шанувальниця цього мистецтва.
Він дурний, зате гарний. Я прийшов рано, проте встиг поговорити з професором. Він любив біологію, проте фізику терпіти не міг.

10. Як відрізнити на листі союз щоб від займенника що з часткою б?

Частину Б можна переставити в інше місце пропозиції.
Я не знав, що це означає. – Я не знав, що це означало б.
Союз ЩОБ можна замінити союзом ДЛЯ ТОГО ЩОБ.
Я прийшов у цей світ, щоб не погоджуватися. - Я в цей світ прийшов, щоб не погоджуватися.

У цій статті ми з вами поринемо у вивчення російської мови і зробимо ще один маленький крок до отримання нових знань. Ми розглянемо злите та роздільне написання прийменників. На підставі наведених прикладів наочно побачимо відмінність прийменника з інших частин промови.

Поняття прийменника

Службовою частиною промови є прийменник, функціональною особливістю якого є вираження залежності слова від іншого або їх групи. Служить привід для зв'язку у словах у реченнях.

Прийменники похідні та непохідні

Прийменники називають похідними, якщо вони були утворені шляхом переходу із самостійних у службові частини мови. Таким чином, перші з них втрачають свої морфологічні ознакита лексичне значення.

А непохідними прийменники вважають, якщо названого переходу не було. Пишуться такі прийменники окремо:

  • на березі;
  • до подруги;
  • від корабляі т.п.

Написання похідних прийменників

Прийменник - це важлива частина мови, без якої уявити повноцінне спілкування досить важко. Це обов'язковий компонент, який дуже часто зустрічається в розмові і не тільки. Ми з вами розглянемо злите та роздільне написання прийменників "внаслідок" та "в слідстві".

Зливно пишеться прийменник "внаслідок", якщо є причинне ставлення і дане словоможна в тексті замінити синонімом "через", не втрачаючи смислового значення:

  • Внаслідок того, що залишилося мало роботи, Іван не поспішав..

Окремо ж слово пишеться, якщо в тексті воно є іменником:

  • Внаслідок за звинуваченням у крадіжці не вистачало прямих доказів.

Тепер розглянемо ще одну пару: "зважаючи" і "на увазі". З оглядупишеться разом, якщо є значення. Тобто це слово можна замінити синонімом «через»:

  • Микола відчув якусь пошану до сидячого поруч, тому що він поводився тихо і стримано.

Окремо пишеться, по-перше, при вживанні стійкого виразу"мати на увазі", по-друге, якщо у фразу вкладається просторове значення ( поблизу, поблизу):

  • Човен плив по тихій течії річки у вигляді (поблизу, поблизу) берега.

Слова "на рахунок" і "на рахунок" пишуться разом, коли можна вжити синонімічні прийменники "про", "про":

  • А щодо Федора хотілося б поговорити.

Окремо пишеться, якщо в тексті воно є іменником:

  • На рахунок у банку було переведено велику масу грошей.

Тепер розглянемо слова "попри" і "попри". Дієпричастя з непишуться окремо - це головне правило, а прийменники пишуться разом, якщо за характером у реченні мають поступливе значення:

  • Незважаючи (можна замінити "незважаючи") на втому, ми з великим задоволенням піднімалися на вершину пагорба.

Приклад з дієприкметником:

  • Не дивлячись на всі боки, хлопець впевнено підійшов до сцени.

"Начебто" і "на кшталт" ми можемо написати разом і замінити синонімом "на зразок":

  • Щось на кшталт туги торкнулося моєї душі.

Але не варто прийменник "начебто" плутати з іменником (на кшталт) з прийменником.

"Слідом" чи "у слід"? Пишемо разом, якщо прийменник можна замінити синонімом "слід за":

  • Услід рокам, що тікають, кричу я голосне: "Не треба"!

А поєднання «в слід» може бути іменником з приводом:

  • Пес голосно загавкав, щойно ткнувся носом у слід цього звірка.

"Назустріч" і "на зустріч" також потрібно зуміти розрізнити за приналежністю до різних частин мови:

  • З темного провулка йде йому назустріч незнайомець.

Відрізнити можна наступним способом: пишемо окремо, якщо подумки розділити це слово і вставити відповідне за змістом прикметник:

  • На (цю) зустріч випускників я піду обов'язково.

"Посеред" або "посередині" служить для вираження просторового відношення, злите і роздільне написання залежить від вашого вміння відрізнити іменник з прийменником від прийменника. Приклад правопису прийменників виглядає так:

  • Я побачив освітлену сонцем галявину, посередині якої зростав величезний дуб.

Наведемо приклад із іменником:

  • По (подумки можна додати відповідне за змістом слово, наприклад "самої") середині зали була проведена лінія.

Щоб не помилитися в словах "на зразок і "на зразок", можна спробувати використовувати синонім "начебто", якщо він підходить, то пишемо разом:

  • З-за куща несподівано випурхнув птах, на кшталт (на кшталт) сови.

Для більшої наочності пропонуємо таблицю написання прийменників.

Злите написання:

Роздільне написання:

внаслідок

на кшталт

посередині

назустріч

зі сторони

протягом

на закінчення

в продовження

по причині

по сторонам

Як відрізняється досліджуваний елемент з інших частин мови?

Для того щоб правильно написати слово, необхідно вміти відрізняти його від частин мови, від яких воно було утворено. Цими частинами мови можуть бути прислівник, іменник, дієприслівник. Ми розглядаємо з прикладами злите та роздільне написання прийменників.

І перш за все звернемо увагу на те, що привід не може бути членом пропозиції, але обов'язково він входить у питання, яке можна поставити від одного слова до іншого. Наведемо такий простий приклад:

  • Я хотів запитати щодо замовлення. Хотів запитати (щодо чого?) щодо замовлення.

Розберемо, "протягом" і "протягом". І прийменник, і іменник із прийменником пишуться окремо. Помилки допускаються, як правило, після цих слів:

  • Протягом місяця вона багато працювала.

Тобто працювала як довго? Тут мається на увазі кількість часу. Прийменник "протягом" закінчується на -е.

  • Протягом річки багато підводних каменів.

Якщо ж можна додати прикметник (у сильномутечії річки), то перед нами поєднання іменника з прийменником. Тобто "на протязі" - це іменник середнього роду, вжитий у прийменниковому відмінку. Закінчується воно на -і.

Тепер розберемо правопис прийменників, які необхідно відрізнити від дієприслівника:

  • Хлопчик біг підстрибом, не дивлячись собі під ноги.

"Не дивлячись" є дієприслівником, відповідає на запитання - що роблячи? "Ні" з дієприслівником пишеться окремо.

  • Поїхали на море, незважаючи на негоду.

"Незважаючи на" виступає в ролі прийменника, і його можна замінити на поєднання "всупереч чомусь".

І в кінці відзначимо відмінності між елементом, що вивчається, і прислівником.

  • Попереду колони рухалися мотоциклісти із прапорами..

У цій пропозиції "попереду" - це прийменник, що відповідає за значенням слів "перед чимось" або "перед кимось".

  • Попереду все було застелено туманом.

А в цій пропозиції "попереду" є прислівником і відповідає на запитання – де?

Висновок

На підставі наведених прикладів порівняльного характеру показані відмінності прийменників від інших частин мови, розглянуто правила злитого та роздільного написання прийменників. Правила написання ми узагальнили у таблиці, що значно полегшує сприйняття нового матеріалу.