Конспект уроку з навчання грамоті «Літера «Д,д». Звуки «Д, д. Конспект уроку навчання грамоті "Згідні звуки,. Літера д. Рядкова буква д" Конспект уроку навчання грамоті буква д

Конспект безпосередньо – освітньої діяльності

навчання грамоті дітей 6-7 років.

Для учнів ПВПК.

Склала та провела Поварніцина Г.П.

Січень 2011р.

Тема: Звук та буква «Д».

Програмні завдання:Ознайомити дітей зі звуком «Д» та літерою «Д».

Вчити робити звуковий аналізслова «будиночок». Вигадувати слова зі звуком "Д" на початку, кінці та середині слова. Вигадувати пропозиції, де в словах є звук "Д".

Матеріал: предметні та сюжетні картинки, магніти для звукового аналізу слова «будиночок», зошити, ручка.

Хід: 1. Діти заходять у групу та стають у коло.

Сяде той, хто має ім'я починається голосного звуку.

У кого ім'я починається з м'якого приголосного звуку.

У кого ім'я починається з твердого приголосного звуку.

2. Сьогодні ми з вами познайомимося ще з цікавим звуком. Подивіться уважно на картинки і назвіть, що зображено на них.

Який однаковий звук чується у слова? (Звук Д).

На початку, наприкінці чи середині стоїть звук Д у словах: кадушка, дудочка, диня, дорога.

Коли ми вимовляємо звук Д, кінчик язика стукає горбками за верхніми зубами. Просить дітей вимовити звук Д.

Кінчик язика стукає по горбкам і заважає повітрю вільно виходити, коли вимовляємо звук Д.

Голосний чи приголосний звук Д? Чому?

Глухий чи дзвінкий? Чому?

3. -Придумаємо слова зі звуком Д на початку слова і в середині слова.

4. гра «Доскажи слівце».

Жив та був веселий гном

Він у лісі збудував…(будинок).

Поруч жив менше гномик

Під кущем збудував ... (будиночок).

5. - Цікаве слово«будиночок». Давайте розберемо це слово.

Скільки складів у слові домік? (2 склади).

Назвіть перший склад, другий склад.

Назвіть усі звуки у слові будиночок по порядку.

Назвіть перший звук у слові дддомик.

Який це звук? (згідний, твердий, дзвінкий)

Яким кольором його позначимо? Чому?

Який другий звук у слові дооомік?

Який це звук? (Голосний, твердий, дзвінкий), позначимо його ... (червоним)

Який третій звук у слові домммік?

Який це звук? (Згідний, м'який, дзвінкий), позначимо його ... (синім)

І т.д. (За розбором слова дитина працює біля дошки).

Скільки всього звуків у цьому слові?

Скільки голосних звуків назвіть їх?

Скільки приголосних звуків, назвіть?

Назвіть тверді приголосні звуки.

6. Гра «Світлофор».

На столах в дітей віком лежать картинки, у назві яких зустрічається звук Д.

Якщо звук Д на початку слова – червоне світло, у середині слова – жовте світло, наприкінці слова – зелене світло.

Вихователь показує червону картку, діти, які мають картинка зі звуком Д на початку слова, переходять в інший бік тощо.

7. Гра «Багато – один» (з м'ячем).

8. Звук Д позначається листі буквою Д (показ букви).

На що схожа ця літера?

Гімнастика для пальчиків "Брати".

Вихователь показує на дошці та пояснює, як друкується буква.

Пропонує дітям надрукувати її у повітрі, на долоні.

А тепер надрукуйте літеру у зошиті.

Велику букву Д стільки разів, скільки лясну в долоні.

Маленьку букву д скільки пальців у вас на лівій руці.

9. Читання складів, слів.

10. Робота із сюжетними картинками.

Придумайте пропозицію по картинці, щоб у реченні було слово зі звуком Д, Д.

11. Гра «Склади слово».

Букви посварилися, їх треба помирити, якщо зберемо їх правильно, то отримаємо слово, ви скажіть слово мені на вушко. (Доміно).

Усі завдання зробили правильно. Молодці!

Що нового ви дізналися на занятті?

Так, чудова літера сьогодні приходила до нас на заняття. З цього звуку починаються добрі слова: доброта, добро, добрий, дружба, друг, дружелюбний. Ось скільки добрих слів ви впізнали.


Звуки [д, д,]. Літери Дд.

Предмет:урок навчання грамоти.

Клас: 1.

Тема:«Звуки [д, д,]. Літери Дд».

Тип уроку: урок знайомства з новими звуками та буквою основного етапу навчання грамоті.

Обладнання: Комп'ютер, проектор, екран, презентація Microsoft Office PowerPoint.

Цілі уроку

    Ознайомити дітей із дзвінкими приголосними звуками приголосними звуками [д, д, ], літерами Дд.

    Продовжити ознайомлення дітей із морфемами слова.

    Розвивати мову учнів з опорою на наявні в них досвід та знання; фонематичний слух, увага, пам'ять, словесно- логічне мислення, наочно-образне мислення, розвивати вміння з урахуванням спостережень робити висновки, формулювати правила.

    Виховувати інтерес до читання, повагу до думки інших, уміння слухати одне одного.

    Виконувати систему вправ, спрямованих на релаксацію.

Форми роботи: Фронтальна, колективна, індивідуальна, групова, різнорівнева.

Методи:Наочний, розмова, діалог, практичний, вправа, самостійна робота.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Ціль.Підготувати учнів до роботи: забезпечити зовнішню сприятливу обстановку до роботи, психологічно налаштувати хлопців на спільну діяльність.

Приготуйте свої вушка та очі, щоб на уроці вони могли все чути, бачити та запам'ятати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Ціль.Забезпечити на початку уроку високий рівеньзалученості учнів до навчальну діяльність. Розвиток логічних операцій (завдання підібрані те щоб діти змогли повторити раніше вивчений матеріал). Підвести учнів до формулювання теми уроку.

На екрані зображено 2 групи предметів.

Демонструється слайд №2.

У першій групі:

Назвіть предмети, які зображені в 1 групі. (Кіт, кит, дятел.)

У другій групі:

Слайд №2

Назвіть предмети, що зображені у 2 групі. (Будинок, машина, малина.)

За допомогою чого ви називали зображені предмети? (За допомогою слова.)

Чим предмет відрізняється від слова? (Предмет можна помацати і побачити, а слово – почути і вимовити.)

Виключіть одне слово із першої групи за самостійно обраною ознакою. (Дятел, тому що в ньому 2 склади, а в інших по 1 складі. Дятел, тому що в ньому 5 звуків, а в словах кіт і кіт по 3 звуки.)

Яке слово можна виключити із другої групи? (Будинок, оскільки в ньому 1 склад, 3 звуки, закінчується на приголосний, а в інших словах по 3 мови, по 6 звуків, закінчуються на голосний звук).

ІІІ. Формулювання учнями теми та завдань уроку.

Ціль.Самостійне формулювання учнями теми та завдань уроку (реалізація ідеї педагогічного співробітництва).

На основі активної мовної діяльності учні беруть участь у цілепокладанні. Такий підхід створює в учнів самоустановку для досягнення мети уроку, стимулює плідну навчальну діяльність.

Вимовте перші звуки виключених слів і сформулюйте тему сьогоднішнього уроку. (Слово дятел починається зі звуку[д, ], а слово дім – зі звуку[Д]. Отже, тема сьогоднішнього уроку – «Звуки[д, д, ] і літера, яка їх означає».)

Демонструється слайд №3.

Відштовхуючись від теми, сформулюйте мету нашого уроку. (Учні формулюють мету уроку.)

IV. Засвоєння нових знань.

Ціль. Ознайомити дітей з дзвінкими приголосними звуками приголосними звуками[д, д, ] , літерамиДд.

Знайомство з новими звуками

Ціль.Артикулування нових звуків. Під час аналітичної роботи через артикулювання нових звуків, спостереження, реалізувати найважливіший принцип рідною мовою- Увага до матерії мови.

Де живе дятел? (На дереві.)

Демонстрація слайду №4, де зображено дерево.

Що будує дятел? (Дупло.)

Демонстрація слайду №5: дупло.

Слайд №4

Слайд №5

Демонструється слайд №6.

Слайд №6

На екрані зображено предмети. Назвіть їх. (Дятел, будинок, дерево, дупло.)

Що спільного у цих словах? (Слова починаються зі звуків[д, д, ] .)

Досліджуйте ці звуки, що можете розповісти про них? (Варіанти відповідей дітей.)

Робота за групами

Цілі.

    Реалізація принципу діяльності.

    Формування мотивації вчення та навчання.

    Загальний, комплексний контроль знань.

    Психологічний комфорт у навчальному колективі.

    Єдність виховання та навчання.

    Реалізація суб'єкт - суб'єктних відносин.

    Залучення до важливих навичок життя (дієве спілкування, вміння слухати, вміння стати на думку іншого, вміння вирішувати конфлікти, вміння працювати спільно для досягнення спільної мети).

Робота відбувається у групах постійного складу. Ця форма сприяє формуванню позитивної мотивації вчення пізнавальної активності, виховує почуття відповідальності як за себе, а й свого товариша, активізує навчальну діяльність, створює комфортні умови у розвиток комунікативних умінь, підвищує ефективність уроку.

А зараз наш клас перетвориться на науково-дослідний інститут. Для цього давайте розділимося на 3 дослідницькі групи.

Учні сідають по групам (1-й ряд – 1-а група, 2-й ряд – 2-а група, 3-й ряд – 3-я група).

Щоб виконати подальшу роботу, ви повинні дотримуватись правил, які існують в інституті. Давайте познайомимося з ними.

Діти хором читають правила роботи у групі: слайд №7.

Поважай свого товариша.

Вмій кожного вислухати.

Не згоден – пропонуй!

Слайд №7

Демонструється слайд №8.

дятел

хата

дерево

дупло

Слайд №8

На екрані з'явилися слова: дятел, будинок, дерево, дупло. Кожній дослідницькій групі необхідно проаналізувати ці чотири слова і дійти невтішного висновку, відповівши на поставлене питання.

Завдання 1-ої дослідницької групи

Зробіть висновок: звук [д] голосний чи приголосний?

Завдання 2-ої дослідницької групи

Проаналізуєте слова: дятел, будинок, дерево, дупло.

Зробіть висновок: звук [д] дзвінкий чи глухий?

Завдання 3-ї дослідницької групи

Проаналізуєте слова: дятел, будинок, дерево, дупло.

Зробіть висновок: звук [д] у словах буває твердий чи м'який?

До дошки за допомогою магнітів прикріплена наступна наочністьь:

Отже, ми з'ясували, що звук [д] – приголосний, дзвінкий, у словах буває твердим та м'яким. А тепер скажіть про себе своє ім'я та прізвище.

Встаньте ті діти, в імені чи прізвища є новий звук. (Учні, у імені чи прізвища яких є новий звук, встають.)

Визначте, де він знаходиться: у середині слова, на початку чи наприкінці слова? (Відповівши питанням, учні сідають.)

Фізкультхвилинка

Ціль.Створити елементарні уявлення про основні поняття здорового образужиття. Поєднання структурних елементів уроку. (Фізкультхвилинка проводиться з дидактичним завданням на тему уроку з невеликим розумовим навантаженням, тому не розриває, а з'єднує структурні частини уроку.)

Згадаймо правильний режим дня. Я називатиму його пункти, а ви, якщо в їхній назві зустрічаються звуки [д, д,], зображаєте його зміст відповідними рухами.

З цією формою проведення фізкультхвилинки діти вже знайомі, тому вчитель не пояснює методики її проведення.

1) Підйом - 7 год 30 хв. (Встають через парт.)

2) Водні процедури – 7 год 40 хв. (Імітують умивання.)

3) Сніданок - 8 год. [д, д, ] .)

4) Заняття у школі –до 12 год. 10 хв. (Зображують заняття у школі.)

5) Обід - 13 год. (Руху не виконують, тому що в цьому слові немає звуків[д, д, ] .)

6) Прогулянка -півтори години. (Руху не виконують, тому що в цьому слові немає звуків[д, д, ] .)

7) Вечеря -о 19 год. (Рухами показують, що вони вечеряють.)

8) Підготовка до сну - 21 год. (Рухами показують, що збираються спати.)

Знайомство з новою літерою

Ціль.Ознайомити учнів із графічним зображенням вивчених звуків.

Ми попрацювали із новими звуками. Скажіть, з чим ми знайомитимемося зараз? (З новою літерою, яка означає звуки[д, д, ] .)

Я показуватиму різні літери, якщо ви побачите нову літеру, то плескаєте в долоні, якщо ні, то хитаєте головою.

Хто знає, як правильно називається нова літера? (Варіанти відповідей дітей.)

Як ви вважаєте, навіщо потрібні дві літери: велика і мала? (Варіанти відповідей учнів.)

Давайте поселимо цю літеру на стрічку літер.

Демонструється слайд №9.

Слайд №9

Гра «Моя Уява»

Ціль.Розвиток творчого мислення.

Давайте пофантазуємо, на що схожа буква д? (На дах будиночка, на дзвіночок, на пічну трубу…)

Демонструється слайд №10.

Слайд 10

Ось стоїть, димок пускаючи,

Літера "Д" - труба пічна.

V. Закріплення нових знань.

Читання складів, слів, тексту з новою літерою

На етапі читання злиттів, слів, зв'язкового тексту організовано диференціацію навчання за рівнем підготовки до читання.

Цілі.

    Формування навички читання у дітей, які до школи не читали, удосконалення цієї навички у дітей, що розвивають, розвиток інтересу до читання і бажання читати.

    Формування навички складового читання з переходом читання цілим словом. (Друга група (середньо читаючих учнів) читає слова самостійно.) У ході індивідуальної та колективної перевірки з тими самими словами виконується ряд завдань, які допомагають уникнути механічного повторення, забезпечують свідомість читання. Таке поєднання читання з розвитком інтелектуальних операцій сприяє роботі з формування словесно-логічного мислення, робить читання більш захоплюючим і цікавим.

Робота за підручником «Моя улюблений буквар», с.

дано три групи вправ. Перша група вправ – склади (для дітей, що погано читають), друга група – стовпчики слів (для дітей, що середньо читають) і третя група – це текст (для тих, хто добре читає).

Завдання 3-й групі (дітям, що погано читають)

Прочитайте склади.

Завдання 2-ї групи (середньо читаючим дітям)

Прочитайте слова у стовпчиках.

Прочитайте пропозиції та подумайте, чому на початку цих пропозицій стоїть знак питання? Чи можна назвати ці пропозиції текстом?

Перевіримо, як упоралася із завданням 2-а група, а 1-а та 3-я групи приєднуйтесь до нас.

1 стовпчик

дама

дума

душа

дихає

Прочитайте слова, де всі звуки дзвінкі. (Дама, дума – дзвінкі.)

Прочитайте слова де є небезпечне місце. Чому? (Дихає. Жи- і ши- пишеться з буквою в.)

2 стовпчик

хата

будиночок

дол

долина

– Прочитайте слово з невеликою кількістю літер, що означає великий предмет.(Будинок.)

Прочитайте слово, в якому букв більше, а предмет маленький. (Будиночок.)

Яка частина слова робить предмет невеликим, виділіть його. (Суфікс – іч-.)

3 стовпчик

дим

димок

дірка

дірка

Прочитайте слова з корінням - дір-; - Дим-. (Дірка, дірка; дим, димок.)

Виділіть корінь.

Як називаються ці слова? (Однокорінні.)

4 стовпчик

дар

дарує

подарує

подарунок

Прочитайте слова з радістю, із захопленням.

Що ви помітили? (У цьому стовпчику всі слова однокореневі.)

Виділіть корінь у цих словах. (Корінь-дар-.)

5 стовпчик

долоні

долоні

долоньки

оладки

Прочитайте слова з теплом у серці, згадуючи маму.

Гімнастика для очей

Ціль.Профілактика короткозорості.

Швидко поморгайте, заплющте очі. Посидіть спокійно, повільно рахуючи до п'яти. Повторіть 5 разів.

Продовжимо працювати по Азбуці. 1-а група читає вголос пропозиції, а 2-а та 3-я групи уважно слухають, оскільки питання будуть задані всім групам.

Це текст чи окремі речення? (Це текст, оскільки пропозиції пов'язані за змістом, поєднує загальна тема.)

Чому перед текстом стоїть знак запитання? (Немає назви.)

Давайте його озаглавимо. ("Наш будинок".)

Прочитайте виділені слова. (Над, у, на, у, до, у.)

Як називаються виділені слова? (Прийменники.)

Спостерігайте за прийменниками. Що ви помітили цікавого? (Прийменники зі словами пишуться окремо.)

Підкресліть пробіл між прийменником і словом.

Читання тексту В. Хмельницького «Димок»

Підручник "Моя улюблена Азбука", с.95.

Демонструється слайд №11.

На екрані – ключові слова та малюнок. Прочитайте слова та розгляньте малюнок.

димок

труба

все-все побачити

розтанув

Слайд №11

Завдання 1-ій групі (дітям, що добре читають)

Прочитайте текст «Димок».

Завдання 3-ї та 2-ї груп (погано та середньо читаючим дітям)

Знайдіть у тексті «Димок» слова з новими звуками. Підкресліть їх. Визначте, яким у підкреслених словах є новий звук: твердим чи м'яким?

Перевірка виконання завдань: 1-а група читає вголос, а 2-а та 3-я групи слухають. Текст читається за пропозиціями з коментарями (коментують усі групи). Ключові слова при зустрічі з ними в тексті з'являються на слайді №12.

1-е речення.Над трубою з'явився білий димок.

Уявіть, який був димок? (Автор пише: білий. Димок – значить маленький, можливо, тільки народився. Білий, маленький, симпатичний...)

2-ге речення.Озирнувшись, він швидко помчав угору.

Чи помітили ви, що автор оживив серпанок? Підтвердьте це словами з тексту. (Озирнувшись, помчав).

3-тя пропозиція. - Стривай, не поспішай, - почала вчити труба.

Яке питання можна поставити, прочитавши цю пропозицію? (Чому стала його вивчати труба?)

Чому почала його вчити труба? (Мудра, давно живе на даху будинку.)

4 пропозиція. - Колись мені, - запихкав димок. – Я хочу все побачити!

Яким був димок? (Допитливим.)

А як у тексті про це дізнаємось? (Колись, я все хочу побачити.)

5-е речення. Світ великий, – заперечила труба. – Навряд чи тобі це вдасться. 7-е пропозиція. І… не встигла труба його попередити, як димок розтанув.

Як називається знак, який стоїть після слова та?(Многоточие.)

Що він означає? (Під час читання потрібно зробити невелику паузу.)

Прочитайте цю пропозицію, дотримуючись цієї вимоги.

Що ж сталося з Димком? Чому?(Растоян. Не встигла попередити труба.)

Поміркуйте Що могла сказати чи подумати труба, побачивши, що Димок розтанув?

А що про це сказано у тексті?(Діти читають 8 пропозицію.)

8-е пропозиція. - Занадто він у мене гарячий, - засмучено зітхнула труба і подивилася вгору: там, у блакитному небі, пливли чиїсь слухняні діти.

Як ви думаєте куди пливуть слухняні діти? Чи міг бути з ними наш Димок?

За які важливі думки можна тексту сказати «дякую»?(Обмін думками.)

VI. Підсумок уроку.

Підбиваються підсумки уроку, дається усна оцінка роботі учнів під час уроку, проводиться рефлексія.

Діти, що нового ви дізналися на уроці?

VII. Творче домашнє завдання.

    Нам не відомо, які подорожі та пригоди чекали на Димка? Пофантазуйте. Намалюйте.

    Розкажіть, про що ви мрієте, коли ви дивитеся на хмари?

Розділи: початкова школа

Клас: 1

Цілі:

  • Формувати навичку правильного, плавного, свідомого, виразного читання слів із вивченими літерами. Ознайомити з новим правилом “Велика літера у назвах рік”.
  • Розвивати зв'язкову усне мовлення, пам'ять, аналітичне та логічне мислення, уява, довільна увага, фонематичний слух; збагачувати словниковий запас; розширювати кругозір учнів.
  • Виховувати позитивний мотив вчення, посидючості, почуття відповідальності, працьовитості, поважного ставлення до людей праці; підвищувати інтерес до читання.

Хід уроку

I. Орг. момент.

Продзвенів дзвінок – починається урок.

ІІ. Актуалізація знань.

1. Робота зі стрічкою букв.

  • На які групи поділяються усі звуки?
  • Що показують голосні верхнього ряду? Нижнього?
  • Які приголосні розташовані у верхньому ряду? У нижньому рядку?

2. Гра "Збери слово".

(на дошці літери: ы,д,м... .е,т,і,д... .о,м,і,д,к)

Що спільного у цих словах? (починаються з літери Д)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми повторимо те, що ми знаємо про букву Д, читатимемо слова з цією буквою.

IV. Повторення вивченого.

1. - Які звуки означає буква Д?

Що ми знаємо про звук [д]? [д"]?

2. Артикулаційна гімнастика.

ДУ-ДО-ТАК - ГУДЯТЬ ПРОВОДУ.

ДЯТЕЛ ДУБ ДОВБИВ, ТАК НЕ ДОДОБУВ.

(учні чітко повторюють за вчителем, плескаючи кожному складі)

3. Робота з парами слів.

На дошці:

  • праці -
  • плоти -

Прочитайте перше слово. Скільки предметів воно позначає?

Змініть слово так, щоб воно означало 1 предмет.

Яка літера загубилася?

Який звук чуємо наприкінці слова?

Яку букву треба написати?

Чому чуємо звук [д], а пишемо букву Д?

Це небезпечне місце у слові, яке потребує уваги та перевірки.

Чому у першому слові звук вимовляється чітко?

Прочитайте таке слово. (Робота з парою слів: плоти - плот)

Що таке плоти? (колоди, скріплені між собою для пересування по воді)

Раніше люди часто використовували плоти для перевезення будь-яких вантажів та пасажирів.

4. Робота за підручником (с. 112)

Розгляньте ілюстрацію, які сучасні засоби пересування по воді зобразив митець?

Плоти могли перевозити вантажі на невеликі відстані, а теплоходи та кораблі можуть долати величезні відстані по річках.

На планеті дуже багато річок. У нашій країні їх також багато. Про деяких із них ми зараз прочитаємо.

Робота над текстом.

A) Читання тексту сильним учням.

Б) Питання розуміння прочитаного.

Назви яких річок запам'ятали?

Що знаходиться над річками?

Навіщо люди будують мости?

Який транспорт рухається мостами?

B) Читання ланцюжком.

Г) Самостійне читання тексту. (Індивідуальна допомога)

Які слова з літерою Д зустріли?

Д) Вибіркове читання.

Знайдіть речення, в якому йдеться, що знаходиться над річками.

  • Що переміщається мостами?
  • Що рухається річками?
  • Про які річки йдеться у тексті?
  • Які слова в цьому реченні написані з великої літери? Чому?

Ми дізналися назви невеликої кількості річок, які є в нашій країні, їх набагато більше, наприклад, за 100 км від Норильська протікає велика сибірська річка Єнісей. -годувальник, дає нам рибу, Єнісеєм ходять великі судна, які везуть до нас на північ різні товари: продукти, одяг, підручники, меблі.

Фізмінка + розминка для очей.

5. Розмова про професії.

Щоб перевозити пасажирів, вантажі, кораблем управляє людина-капітан корабля. Це його професія.

Розгляньте картинки. Люди яких професій тут зображено? (на дошці малюнки)

Зверніть увагу на цей малюнок, на ньому художник зобразив людину мужньої професії-шахтаря. У нас у місті багато людей, які займаються цією важкою працею. І зараз Уздін Артем розкаже вірш, який він разом із батьками самі вигадали і присвятили його дідусеві не просто як родичу і як людині-трудівнику.

6. Робота за підручником (с.113)

Прогнозування тексту.

Прочитаємо слова, які підкажуть нам про що йтиметься у тексті, який ми читатимемо.

Читання ключових слів(на дошці)

Тіма праця працює
Діма робота майстер

Чому Тіма та Діма написані з великої літери?

Хто такий майстер?

(Читання хором, стовпчики слів по рядах хором, читання учнями слабкими частішими)

Подивіться малюнки, які зобразив художник на с.113

Кого ви бачите?

Прочитайте заголовок тексту на с.113

Як ви вважаєте, про що буде цей текст?

Робота над текстом.

A) Первинне читання тексту (вчителем)

Про які професії йдеться у тексті?

Учні, у яких лежать картки на столі, готуються до виразному читаннюза ними, решта хлопців читають разом зі мною.

Б) Гучне читання з учителем.

B) Вибіркове читання.

Ким працює мати Діми?

Ким працює брат Насті?

Назвіть професію, яка зустрілася у тексті та починається на букву Д.

Наразі хлопці, які працювали за картками, прочитають вірш Сергія Михалкова

"Важливі справи", уважно послухайте, про які важливі справи йтиметься і яке найголовніше.

Читання за картками

Важливі справи.

Я без роботи не сиджу-
Сама в руках праску тримаю. (1 учень)
- Я теж удома, чим можу,
На кухні мамі допоможу. (2 учень)
- Сьогодні бабуся хвора,
Я дати ліки їй мусить. (3 учень)
- Ми розбиваємо город,
У нас чимало з ним клопоту. (4 учень)
- Курчата наші їсти хочуть,
Ми нагодувати повинні курчат. (5 учень)
- Я збираю насіння,
Кошик, здається, повний. (6 учень)
- У лісі ми блукаємо цілий день,
І нагинатися нам не ліньки. (7 учень)
Чимало діла дітлахам:
У густому лісі, у широкому полі,
У колгоспі, в будинку, у дворі,
А головне – за партою у школі! (8 учень)

Яка найважливіша справа є у вас учнів?

7. Робота над прислів'ям. (на дошці)

Які труди, такі й плоди.

А) Читання прислів'я.

Як ви розумієте це прислів'я?

Послухайте вірш, у якому йде звернення до вас, так називається “Першокласникам”

Першокласникам.
Машиністи та ткачі,
Трактористи та лікарі,
Лісоруби та шахтарі,
Комбайнери та актори,
Кухарі та ковалі,
Водолази та співаки -
Все колись уперше
Приходили до першого класу.
І директор ваш, хлопці,
З букварем ходив колись,
І вчителька ваша
Починала так само...
Усі ходили до першого класу, -
Ваша черга зараз.
Рік за роком промайне,
І від шкільного порога
У життя відкриється дорога!

Щоб стати розумними та грамотними людьми, треба добре вчитися у школі,
щоб надалі вибрати професію до душі.

V. Підсумок уроку.

Наш урок закінчується, давайте пригадаємо, які звуки означає буква Д.

  • Що ви знаєте про ці звуки?
  • Яке нове правило дізналися на уроці?

Тема: Звуки [д] та [д"].Літера Дд.

Корекційно-освітні завдання.Уточнення артикуляції звуків [д] та [д"] Формування умінь розрізняти звуки [д] і [д"]. Порівняння звуків за твердістю та м'якістю. Розвиток фонематичного слуху та сприйняття. Виділення заданих звуків на слух та у вимові зі звукового ряду, ряду складів, слів. Складання характеристики звуків із опорою на символи. Визначення місцезнаходження звуку у словах. Звукобуквенний аналіз слів дим, будинок. Знайомство з літерою Д. Малювання літери у повітрі, викладання з паличок. Знаходження образу літери у предметах найближчого оточення.

Корекційно-розвивальні завдання.Розвиток мовного слуху, фонематичного сприйняття, зорової уваги, пам'яті, мислення, артикуляційної, тонкої та загальної моторики. Вдосконалення тактильного сприйняття.

Корекційно-виховні завдання.Виховання чуйного ставлення одне до одного.

Устаткування. Малюнок маленький і великий будинку, синій і зелений будиночки, м'яч, схеми слів, фішки, зошити, лічильні палички, олівці.

Хід заняття.

1. Організаційний момент.(Створення емоційно-позитивного фону заняття).

Логопед. Сьогодні ми будемо будівельниками, будуватимемо будинок. Напружте м'язи, покажіть, які ви сильні. (Діти напружують і розслаблюють м'язи рук.)

Ручки розтираємо та розігріваємо

І обличчя теплом своїм ми вмиваємо,

Грабельки згрібають усі погані думки,

Вушка розтираємо вгору і вниз ми швидко,

Їх вперед згинаємо, тягнемо вниз за мочки,

А потім вирушаємо пальцями на щічки.

Щічки розминаємо, щоб надувались,

Губки розминаємо, щоби посміхалися.

Як каченята до качки дзьобики потягнемо,

Розімнемо їх м'яко, не зачепивши нігтями.

2. Артикулаційна гімнастика.

Вправи «посмішка – трубочка», «почистимо зубки», «гойдалка», «конячка».

3. Уточнення артикуляції звуків [д] та [д"].

Логопед показує картинку великого будинку.

Ми збудувати будинок хочемо.

Роботу язичку дамо.

Молоточки ми візьмемо

Дружно заб'ємо гвоздики

[д] легко вимовимо.

(Діти вдаряють кінчиком язика по верхніх зубах, прикладаючи тильну сторону долоні до гортані, і дають характеристику звуку [д] – приголосний, дзвінкий, твердий.)

Логопед показує картинку маленького будинку.

Ми збудувати будинок хочемо.

Роботу язичку дамо.

Молоточки ми візьмемо

Дружно заб'ємо гвоздики

[д"] легко вимовимо.

(Діти легко вдаряють кінчиком язика по верхніх зубах, прикладаючи тильну сторону долоні до гортані, і дають характеристику звуку [д"] – приголосний, дзвінкий, твердий.) Логопед показує символи твердого та м'якого звуків– синій та зелений кухлі.

  1. Гра "Подорож".(Формування умінь розрізняти звуки [д] та [д"].)

Логопед. Ми вирушаємо у подорож. Хто знаходиться на початку дороги? (Крокодил) Він нас пропустить, якщо ви визначите, який звук є в слові крокодил - [д] або [д"]. , динозавр, дуб, скриня.

Логопед. Щоб скриня відкрилася, вам потрібно поділити слова на склади та назвати ударний склад.

5. Гра «Луна». Діти повторюють за логопедом ланцюжки складів та знаходять зайвий.

Так – так – дя – так, до – ді – ду – так, ди – ди – ди – до – ди, дя – дю – де – ду.

6. Гра «Тук-тук-тук».(Координація промови з рухом.)

Тук-тук-тук. Будуємо будинок. (Діти ударяють кулачком об кулачок.)

Будинок високий. Будинок з вікном. (Піднімають руки вгору, розводять убік.)

З гострим дахом та трубою. (З'єднують руки над головою, піднімають одну руку догори.)

У домі живу з тобою. (Показують на себе та на сусіда.)

7. Гра «Доскажи слово».

Логопед починає слово, а діти закінчують складом з звуками, що вивчаються: во..(так), його…(так), пого…(так), коман…(так), сле…(ди, ді), награ..(ди , ді), са ... (ди, ді).

Логопед. Закінчіть речення словом, що починається зі звуку [д].

Мою подругу звуть … (Даша).

Машина їде …(дорогою).

З труби йде ... (дим).

У білки тепле… (дупло).

Тато збудував …(будинок).

Слова дім і дим діти викладають із розрізної абетки та роблять звукобуквенний аналіз.

8. Гра з м'ячем «Все букву Д».

Логопед. Замініть перший звук у слові на звук [д]: сом – дім, вождь – дощ, купина – дочка, пороги – дороги, гармата – душка, коло – друг, туш – душ, пачка – дачка, вовк – борг, пух – дух , рама – жінка, пара – дар, ніч – дочка.

9. Робота з літерою Д.

Логопед. На що схожа буква Д?

Літера Д - як будинок,
Але лише з одним вікном.

Завдання: Намалювати літеру Д у повітрі, викласти з паличок, виділити зашумлені літери Д. Намалювати малюнки на звуки [д] і [д"] (будинок, дим, дерево, дорога, дрова).

Виправити помилки – дописати відсутні елементи літери Д.

10. Закінчення заняття.(Оцінка роботи дітей.)


Підготувала: вчитель – логопед Голомаздіна Юлія Олександрівна

м. Брянськ. МБДОУ дитячий садок № 9 "Червона Шапочка"

Програмні завдання:

Корекційно-освітні:

  • познайомити з артикуляцією звуків [д], [д'];
  • удосконалювати поняття про твердість і м'якість, глухість і дзвінкість приголосних звуків;
  • удосконалювати вміння у визначенні місця звуку у слові;
  • познайомити із літерою Д.

Корекційно-розвиваючі:

  • розвивати фонематичне сприйняття, мовну активність, зорову увагу, творчу уяву, пам'ять, мислення, загальну, тонку та артикуляційну моторику;
  • вправляти у звуковому аналізі та синтезі слів.

Корекційно-виховні:

  • виховувати в дітей віком звичку акуратно поводитися з роздавальним матеріалом;
  • виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих.

Обладнання:іграшка мавпи, картинка дятла, предметні картинки, символи звуків, звукові фішки, схеми визначення місця звуку у слові, манка, дзеркала.

1. Організаційний момент

Логопед:До нас сьогодні на заняття прийшов гість, а хто це, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:

Будує пики, грає,
На дерева залазить,
Щоб потім на висоті
Похитатися на хвості.
Довгорука, смішна
І пустунка така!
Жити не може без банана.

Хто ж це? - ...мавпа.

Логопед:Правильно, мавпа. Подивіться, яка вона? (Відповіді дітей). Її звуть Дуся. Який перший звук чується у її імені? [Д]. Дуся дізналася, що хлопці в дитячому садкуможуть все розповісти про цей звук, а він у неї найулюбленіший. Розкажемо нашій гості? Тоді проходьте і сідайте на стільці.

2. Основна частина

Логопед:Дуся живе в далекій теплій Африці, і вона ніколи не чула, як стукає дятел по дереву. Давайте ми їй покажемо. Рот відкритий, а язичок стукає по «горбочкам». Візьміть дзеркала і постукайте як дятел д-д-д. Молодці.

Логопед:Давайте дамо характеристику звуку [д]. Ми можемо заспівати цей звук? Тягнеться ниточка? Чому? Значить, який він? (Згідний). Звук [д] дзвінкий чи глухий? (дзвінкий). Як ми можемо дізнатися? Звук [д] твердий чи м'який? (Може бути твердим та м'яким). На прізвисько нашої гості він твердий - Дуся [д], а в слові дятел - м'який [д]. Якими кольорами позначаємо твердий і м'який приголосний? Ще раз дамо характеристику звуку [д]: приголосний, дзвінкий, може бути твердим та м'яким. Молодці! Тепер Дуся знає, як стукає дятел і характеристику її улюбленого звуку.

Логопед:Наша гостя дуже грайлива і любить предмети, що звучать. І вона принесла вам такі коробочки. Дуся подивиться, як ви з ними пограєте. Діти, вам потрібно дізнатися, що звучить у коробочках. Слухайте уважно та запам'ятовуйте. У першій коробочці рис, у другій – монетки, у третій – манка, у четвертій – макарони. А зараз коробочки перемішаємо та пограємо.

Логопед: Дуся дуже любить грати І приготувала для вас гру «Сигнальники». Вона принесла вам сигнальні картки, хоче з вами пограти і дізнатися хто з вас уважніший. Я вам називатиму звуки. Якщо почуєте звук [д] піднімає синю картку, звук [дь] - зелену. Візьміть до рук сигнальні картки.

Слухайте уважно: д, д, д, д, д, д, д, д, д, д, д, д, д.

А тепер важче: так, дя, до, ду, ді, так, де, ду, ди.

Ще складніше: будинок, справа, дача, душ, діти, дупло, диван, день, дим.

Логопед:Молодці, хлопці! Ви були уважними. Дусі дуже сподобалося грати з вами. А зараз настав час відпочити. Вставайте та виходьте до мене. Відпочинемо разом із Душею.

Фіз.хвилинка (музичний супровід)

Ми – веселі мавпи.
Ми граємо голосно надто.
Ми в долоні плескаємо,
І ногами тупаємо,
Надуємо щічки,
Скачемо на шкарпетках
І один одному навіть
Язички покажемо.
Дружно стрибнемо до стелі,
Пальчик піднесемо до скроні.
Відстоврімо вушка,
Хвостик на маківці.

Ширше рота відкриємо,
Гримаси все зробимо.
Як скажу я цифру 3, -
Все з гримасами замри!

Логопед:Проходьте та сідайте за столи. Наша гостя дуже цікава і любить розглядати картинки. Вона принесла їх вам. У назві картинок є звуки [д] та [дь]. Але вона не знає, де вони знаходяться. Дуся просить вас допомогти визначити місце звуків у словах. Але будьте уважні - звуки [д] і [дь] можуть бути лише на початку чи середині слова. Я показую картинку, ви називаєте що на ній зображено і визначаєте місце звуку в слові за допомогою «мишки» та фішок (будинок, дуб, 9, індик, диван, веселка, цвяхи, жолуді, медаль, дельфін).

Логопед:Розумниці. Дуся дізналася, де живуть її улюблені звуки в словах. Хлопці, а яке скоро свято? ( Новий рік). Дуся написала листа Діду Морозу, а як його підписати не знає. Давайте покажемо нашій гості який буквою дізнається звук [д], перший звук у її імені. Подивіться це буква Д. На що вона схожа? (Відповіді дітей)

Літера Д - як будинок,
Але лише з одним вікном.

Логопед:Давайте покажемо Дусі як треба писати букву Д. Намалюємо букву Д на манці.

Логопед:Африка – це будинок нашої мавпочки. Давайте навчимо Дусю виділяти по порядку всі звуки у слові ДІМ (звуковий аналіз). Кирило виконуватиме завдання біля дошки, а решта дітей за столами. А потім перевіримо.

Скільки складів у слові ДІМ? Чому?

Скільки звуків у слові БУДИНОК? Назвіть

Дайте характеристику першому звуку, другому, третьому

Скільки голосних, приголосних звуків?

Скільки твердих та м'яких приголосних?

Прочитайте слово за схемою.

3. Підсумок заняття

Логопед:Дусі дуже сподобалося займатися разом із вами. Тепер вона знає про улюблений звук [д]. Але їй час повертатися до Африки. Які завдання ви сьогодні виконували? Які були проблеми? На прощання згадаємо для мавпи слова з її улюбленим звуком.