Sintaktička uloga zamjenica. Zamjenica

Korištenje računala na satu ruskog jezika i književnosti omogućuje učitelju komunikaciju na suvremenoj tehnološkoj razini, čini sat privlačnijim i dobro se priprema za polaganje jedinstvenog državni ispit Na ruskom.

Preuzimanje datoteka:


Pregled:

Ahtjamova Firaja Kajumovna,profesor ruskog jezika i književnosti prve kvalifikacijske kategorije, srednja škola Novo-Arysh, općinski okrug Rybno-Slobodsky

Korištenje računala u nastavi ruskog jezika i književnosti omogućuje nastavniku da komunicira s učenicima na suvremenoj tehnološkoj razini, učini sat privlačnijim i dobro se pripremi za polaganje jedinstvenog državnog ispita iz ruskog jezika.

Među neospornim prednostima rada s računalom može se navesti prisutnost Povratne informacije, velike mogućnosti prezentacije vizualni materijal, objektivna procjena postupaka učenika. Računalna tehnologija pridonosi povećanju interesa za predmet.

Tema. Zamjenica. Razredi zamjenica. Sintaktička uloga. Pravopis.

Ciljevi lekcije. 1) Edukativni. Ponavljanje i uopćavanje znanja učenika o zamjenici kao dijelu riječi (pokazuje na predmet, osobu, događaj i sl., ne imenujući ih), o ulozi zamjenice kao sredstvu za povezivanje rečenice u tekstu, o sintaktička funkcija zamjenica. Sposobnost pronalaženja zamjenica u govoru, određivanje njihove uloge u tekstu, pravilna uporaba zamjenica, upoznavanje učenika sa strukturom testa Jedinstvenog ispita; pripremiti učenike za ozbiljan rad u pripremi ispita, ponoviti teška pitanja na temu zamjenica.

2) Razvijanje. Buđenje interesa kod učenika, pozitivna motivacija za učenje ruskog jezika, razvoj usmenog i pisanje učenicima.

3) Njegovanje. Zainteresirati studente za osobnost Marine Tsvetaeve; plijeni pjesničkim stvaralaštvom, u kojemu su i odanost domovini, i veličanje čovjeka, i strastvena ljubav. Obrazovanje dobrote, morala.

4) Komunikativan.Organizacija govorna komunikacija, formiranje sposobnosti učenika za komunikaciju, samopoštovanje, spremnost na interakciju, uzajamnu pomoć.

Nastavna metoda. Kombinirano (kombinacija verbalnih, vizualnih, praktičnih metoda).

Obrazac lekcije . Lekcija u informatičkoj klasi. Kombinacija opće klase i pojedinačnih oblika.

Oprema. Elektroničko izdanje (EI) „Priprema za Jedinstveni državni ispit. Ruski jezik” (autor zadataka A.Yu. Kuznetsov). Odjeljak "Morfologija" (teorija), audio zapis "Život i djelo Marine Tsvetaeve", didaktički materijal, testovi, tablica.

Motivacija. Korištenje vizualnih referentnih materijala računalnog kompleksa „Priprema za jedinstveni državni ispit. Ruski jezik” omogućuje brzu i interaktivnu provjeru stupnja svladavanja relevantnih sekcija od strane učenika.

Zamjenice u jezicima ... su sekundarne riječi, riječi su zamjene. Kako je

Papirnata valuta koja funkcionira radi praktičnosti, zahvaljujući

Prisutnost zlatnog fonda. Zlatni fond za zamjenice

Značajne su riječi.

A. A. Reformatsky.

Tijekom nastave.

ja . Organiziranje vremena.

II. Najava ciljeva i zadataka lekcije

Učitelj: Svrha naše lekcije je ponoviti i generalizirati znanje o zamjenici. Znati otkloniti neopravdano ponavljanje zamjenica u tekstu, razlikovati neodređene i niječne zamjenice, pravilno ih pisati, izgovarati.

Naš drugi zadatak je priprema za ispit.

Unatoč vanjskoj lakoći zadataka iz morfologije (zamjenica), oni zahtijevaju pažnju i koncentraciju.

  1. Uvodni razgovor.

Dečki, što znate o zamjenici?

Zamjenica je značajni dio govora koji objedinjuje riječi koje ne imenuju osobe, predmete, znakove, količine, već samo upućuju na njih ili pitaju o njima.

Primjeri: Nakon smrti majke, interes Marine Tsvetaeve za glazbu postupno nestaje, ali se pojavljuje novi hobi - knjige i poezija. Piše poeziju na ruskom, njemačkom i francuskom jeziku.

Od nikoga (niječno, ako postoji prijedlog, niti je čestica - piše se odvojeno) ništa (u nedostatku prijedloga, niti (ne) su prefiksi - piše se zajedno) posuditi, ne imitirati, ne biti pod utjecajem, “biti svoj” - takva je bila Cvetajeva i ostala zauvijek.

Zamjenica može označavati bilo koji predmet, bilo koji znak, bilo koju količinu. Specifično značenje zamjenice u svakom je slučaju različite: ovisi o tome kojoj riječi u kontekstu zamjenica odgovara.

Što možete reći o morfološkim i sintaktičkim funkcijama zamjenica.

Morfološke i sintaktičke funkcije zamjenica najčešće ovise o tome koji dio govora označavaju. Stoga zamjenice nemaju svojih posebnih morfoloških obilježja.

U rečenici su subjekti, objekti, poput imenica, ili definicije, poput pridjeva.

Na primjer:

1. Moje pjesme, kao dragocjena vina,

Doći će i tvoj red.

M. Tsvetaeva.

Marina Tsvetaeva i Sergej Efron ... Upoznali su se 5. svibnja 1991. na pustoj obali Koktebela.

Efron joj je poklonio prsten na čijoj je unutarnjoj strani bio ugraviran datum vjenčanja i ime Marina.

Učitelj: - Dečki, pa smo došli do zaključka da naš govor treba biti skladan, ispravan, harmoničan. Naučili smo da je zamjenica najvažniji dio govora, jer vam omogućuje da izbjegnete nepotrebno ponavljanje.

III. Trening. Učenici naizmjence čitaju vježbe treninga u popis pitanja i obrazložiti svoj izbor odgovora.

IV. Komentari nastavnika.

v. Radionica iz morfologije. Radimo s elektroničkim udžbenikom.Put traženja. Sadržaj. Morfologija. Zamjenica.

Klasifikacija zamjenica po značenju.

Osobne: 1l.i, mi; 2l.ty, ti; 3l.on, ona, ono, oni.

Povratak: sebe.

Posvojni: moj, naš, tvoj, vaš, njegov, njezin, njihov.

Indikativni: ovaj, taj, takav, takav, toliko.

Upitni (koristi se za pitanje): tko ?, što ?, koji ?, koji ?, čiji ?, koliko?

Odnosni (služe za povezivanje dijelova složenih rečenica): tko, što, koji, koji, čiji, koliko.

Određeni: sam, većina, svi, svi, svaki, drugačiji, drugačiji.

Niječno: nitko, ništa, nitko, ništa, nitko, nitko.

Neodređeni: netko, nešto, neki, neki, nekoliko, neki, netko, nešto, nešto.

Pažnja! Potrebno je razlikovati osobne i posvojne zamjenice, budući da su u nekim oblicima homonimi. Usporedi npr.: Ovo je njegova knjiga – Nije bio kod kuće.

Komentari nastavnika.Ne zaboravite da se neke posvojne zamjenice (njegov, njezin, oni) podudaraju samo s oblicima genitiva osobnih zamjenica (njegov, njezin, oni).

Studenti izvode vježbe iz elektroničkog udžbenika.

Učitelj, nastavnik, profesor. A sada, dečki, otvorite sljedeću stranicu elektroničkog udžbenika. Proučavamo teoriju pravopisa zamjenica.

1. Neodređene zamjenice pišu se česticama - nešto, - bilo, - nešto, nešto - kroz crticu: netko, netko, nešto.

2. Niječne zamjenice imaju česticu ne samo pod naglaskom, ali ne i bez naglaska: nitko, ništa, nitko, ništa. U nedostatku prijedloga, ove se čestice pišu zajedno, a s prijedlogom - u tri riječi: ni s kim, s nikim.

3. Kombinacije se ne trebaju razlikovati ni po čemu drugom nego po; ništa ali nitko drugi, ništa drugo. Savjetujemo vam da za razlikovanje ovih kombinacija koristite sljedeće značajke (tablica br. 3 iz elektroničkog udžbenika).

Izvršavanje zadataka.

VI. Sljedeća faza naše lekcije je rad s tekstom. 1. Malo informacija o životu i radu Marine Tsvetaeve (korištena je magnetofonska vrpca). 2. Na interaktivnoj ploči prikazan je tekst o Marini Cvetaevoj. Izražajno čitanje tekst.

Tsvetajevu sam dugo podcjenjivao. Morala je ući u to. Kad sam to učinio, dahnuo sam pred ponorom čistoće i moći koji mi se otvorio. Ništa slično nije bilo u blizini...

U proljeće 1922., kad je već bila u inozemstvu, kupio sam u Moskvi malu knjigu. Odmah me je osvojila lirska snaga Tsvetajeve forme... Cvetajevoj sam napisala pismo u Prag, puna oduševljenja i iznenađenja što sam je kasno prepoznala. Odgovorila mi je. Počelo je dopisivanje među nama... U ljeto 1935. ja sam, ne ja od gotovo jednogodišnje nesanice, završio u Parizu, na antifašističkom kongresu. Tamo sam upoznala sina, kćer i muža Tsvetaeva ...

Članovi obitelji Tsvetaeva inzistirali su na njenom povratku u Rusiju. Govorili su o čežnji za domom...

Tsvetaeva je pitala što mislim o tome. Nisam imao određeno mišljenje o ovome. Nisam znala što bih joj savjetovala, a previše sam se bojala da će njoj i njezinoj divnoj obitelji biti teško i nemirno živjeti s nama. Ukupna tragedija obitelji nemjerljivo je nadmašila moje strahove.

Boris Pasternak "Airways".

Rad na rječniku.

Bezdan - 1) upkyn 2) iksez-chiksez 3) bik kүp.

Snaga-kuat. Ködrät, zur koch.

Nadmašiti- 1) өsten chygu, uzdyra 2) artyr.

Zadaci:

1. Pročitajte tekst. Odredite stil i vrstu govora. Naslovi tekst. Podijelite na semantičke dijelove. Pronađite zamjenice i dokažite da one omogućuju izbjegavanje stilskih pogrešaka. Koja je sintaktička funkcija zamjenice?

2. Reci mi koje znamenke po vrijednosti i gramatičke značajke dijeliti zamjenice? Koja od njih prevladava u ovom tekstu?

3. Analizirajte pravopis i interpunkciju posljednjeg odlomka teksta. Napravite dijagrame složene rečenice tekst.

VII. Značajke upotrebe zamjenica.

  1. Osobnim zamjenicama 3. lica u neizravnim padežima iza prijedloga obično se dodaje n, npr.: Otišao sam k njemu, razgovarao s njim, kraj njega i. drugi

Bilješka. Prilog n ne dolazi iza priložnih prijedloga koji upravljaju dativom (kao on, suprotno njoj, prema njima, prema njima), a ni iza prijedloga zahvaljujući (zahvaljujući njima) i komparativni stupanj pridjevi i prilozi (ona je mlađa od njega, on bolje uči od nje).

  1. Zamjenice 3. lica obično označavaju najbliže prethodno imenovane imenice, na primjer: Djevojka je pjevala pjesmu i svima se svidjela (tj. pjesma). Ako se ovo pravilo ne poštuje, može doći do dvosmislenosti ili iskrivljenja značenja, na primjer: Monter je pozvan kod šefa radionice, ali se on (monter ili šef radionice?) nije pojavio.
  2. Ne smije se zamijeniti osobnom zamjenicom u 3. licu plural zbirne imenice(učenici, lišće, većina, itd.). Na primjer, sljedeće su rečenice netočno sastavljene: Većina našeg razreda odlazi u kamp. Tamo će ostati dva tjedna (umjesto zamjenice neka koriste imenicu školarci ili dečki).
  3. Posvojna zamjenica vlastiti i povratna ja označavaju osobe koje reproduciraju radnju, npr.: 1) Liza je podigla svoje jasne oči prema njemu. Ako se ovo pravilo ne poštuje, pri korištenju zamjenica može doći do dvosmislenosti i dvosmislenosti, na primjer: Zamolio sam prijatelja da unese moj kofer u auto (čiji kofer: pripovjedač ili drug?). Kako bi se uklonila dvosmislenost, rečenica se može preoblikovati na sljedeći način: Zamolio sam prijatelja da unese moj kofer u auto; Zamolio sam prijatelja da mi unese kovčeg u kočiju; Zamolio sam prijatelja da mu unese kofer u auto.
  4. Često zamjenice djeluju kao sredstvo povezivanja rečenica u tekstu.

Poruke učenika o teški slučajevi pravopis zamjenica (iz mojih malih istraživačkih radova).

- Izvodimo vježbu 266. (V. F. Grekov, S. E. Krjučkov, L. A. Češko Priručnik za nastavu ruskog jezika u srednjoj školi). Pročitajte i navedite koje su netočnosti učinjene pri korištenju zamjenica. Napiši ispravljajući rečenice.

VIII. Učvršćivanje materijala. Na magnetnoj ploči nalazi se slijepi dijagram (prazan).

Rangovi Primjeri

  1. Osobno
  2. sebe
  3. Upitno-odnosno
  4. ovaj, onaj.
  5. Posesivna
  6. netko, nešto, netko.
  7. Negativan
  8. svaki, većina, sam.

IX. Rad s testovima (za prosječne i slabe učenike).

  1. Zamjenica je: 2. Oni

A) član prijedloga; a) osobni

B) dio govora; b) povratni

B) frazem c) posvojni

3. Zamjenica se označuje: 4. Pronađi višak

A) objekt a) ja, ti, on

B) količine; b) moj, tvoj, naš

U lice. c) svaki, najviše, svoj

5. Promjene rođenjem 6. Nitko nije

A) sebe a) negativno

B) i b) indeks

C) ovaj c) neodređen

7. Nema nominativa: 8 Nema zamjenice

a) sebe a) subjekt

b) moji b) predikati

c) tvoja. c) definicije

X. Opcija 2 (za jake učenike). Izvođenje kreditnih testova na temu uz pomoć vježbi EI. (A1-A5).

A1. U kojoj rečenici riječ nije (ili) odvojeno napisana?

  1. Povjetarac (ne)koliko nas nije omeo.
  2. (nadimak) nitko u kući nije znao za navodni bijeg.
  3. Više (ne) od koga očekivati ​​pomoć.
  4. Djeca (ne)kada šetati.

A2. U kojoj se rečenici nalazi pokazna zamjenica?

A) To uključuje izvanjezični sadržaj teksta i skup jezičnih sredstava kojima se on prenosi.

B) Konvencionalno se mogu podijeliti, kao što to psiholozi čine, u dvije skupine: objektivne i subjektivne.

NA) Moderna psihologija a psiholingvistika utvrđuje niz čimbenika koji utječu na percepciju teksta.

D) Svojstva i kvalitete samog teksta su objektivne.

1) A 2) B 3) C 4) D.

A3. Ispravno napišite podvučenu riječ.

Potrebno je obogatiti se znanjem i ujedno naučiti koristiti to znanje u životu.

  1. previše - uvijek napisano zajedno;
  2. isto - uvijek odvojeno;
  3. također - evo ga koordinativni veznik, dakle piše se zajedno;
  4. isti - ovdje je ova zamjenica s istom česticom, pa se piše odvojeno.

A4. Koji je dio govora riječ Što u rečenicama A i B.

A. Govoriti o tome što se događa na stadionu nije tako teško.

B. Sportsko izvješće...

P. Čini se da je tako teško - pričaj i pričaj sam sa sobom!

1) u oba slučaja - zamjenica

2) u oba slučaja, sindikat

3) u rečenici s A-veznikom, u rečenici s B-zamjenicom

4) u rečenici A - zamjenicom, u rečenici B-veznikom.

A5. U tom porivu bio sam joj zahvalan što je ostala živa.

  1. ali – uvijek napisano zajedno
  2. za to se uvijek piše zasebno
  3. ali - ovdje je to sastavni savez, stoga se piše odvojeno
  4. za to - ovdje je zamjenica s prijedlogom za, pa se piše odvojeno.

Opcija 3 - slični zadaci. Prilikom izvođenja ovog tipa zadatka učenici imenuju točan odgovor, argumentirajući svoj izbor. Učitelj komentira odgovore.

1. Osobne zamjenice označavaju sudionika u razgovoru ili predmet: Ja, mi, ti, ti, on, ona, ono, oni. Mijenjaju se po padežima i brojevima, zam on promjene prema spolu.

Prijedlog može uključivati:

Predmet: ja Smrznem se od oduševljenja.

Predikat: A WHO ovaj gospodin?

Dodatak: Starac je govorio s njim nadražen, žučni ton.

Okolnost: Ispod njega mlaz svjetlije plave boje, ispod njega zlatna sunčeva zraka.

2. Povratna zamjenica sebe označavaju osobu o kojoj govore. Nema oblik Im.p., rod i broj. U rečenici je dodatak: Roshchin je pogledao sebi u ogledalo.

Pažnja!Zaobiđi sebe- ovdje je riječ "za sebe" čestica s glagolom.

3. Upitne zamjenice zamijeniti pridjeve: tko?, što?, tko?, čiji?, što?, što?, koliko? i drugi. Zamjenica što? razlikuje se samo prema spolu i broju. zamjenice tko?, što?, koliko? mijenjati samo u padežima. U upitnim se rečenicama upotrebljavaju upitne zamjenice. Prijedlog može uključivati:

Predmet: WHO nije sa svojom savješću zaključio takve uvjete?

Dodatak: O čemuželite li znati?

Definicija: Koji pao mi je cvijet pred noge?

4. Odnosne zamjenice: tko, što, koji, čiji, što, što, koliko? i drugi. Koriste se u složene rečenice, gdje su savezničke riječi. Prijedlog može uključivati:

Predmet: Onda bit bilo koji, WHO mogao držati štap u ruci.

Predikat: Što je Stablo jabuke, ovi su i jabuke.

Dodatak: Saznali su za postojanje pjesnik, čiji pjesme su bile popularne.

Definicija: Vidio sam mačku u kojem imao žute oči.

5. Neodređene zamjenice pokazuju na nepoznate predmete. Tvore se od upitnih zamjenica uz pomoć prefiksa ne-, nešto- i sufiksa -nešto, -bilo, -nibud: netko, nešto, neki, neki, nekoliko, neki, nešto, neki netko, nešto. Neki, neki razlikuju se prema spolu i broju.

Prijedlog može uključivati:

Predmet: netko od ljetnih stanovnika izašao na vrata.

Definicija: pitala se Maša nekišuškanje na vratima.

Dodatak: Lišće je šaputalo o nečemu njegov.

Okolnost: Nekoliko dana je padala kiša.

6. Posvojne zamjenice označava da objekt pripada nečemu ili nekome: moj, tvoj, njegov, njen, njihov, naš, tvoj, tvoj. Mijenjaju se po rodu, broju i padežu, osim zamjenica on, ona, oni. Prijedlog može uključivati:

Definicija: Lisa ga je pokupila njihov bistre oči.

Nominalni dio predikata: Višnjik postao moj.

7. Pokazne zamjenice označiti objekt između ostalih objekata: ono, ovo, takav, takav, ovo, toliko. Mijenjaju se po padežima, osim takav je. Razlikuju se prema spolu i broju, osim ovo, koliko god. Prijedlog može uključivati:

Predmet: Da, jadno da u kojih savjest nije čista.

Predikat: Koje je pitanje - takav je odgovor.

Definicija: Ovaj razgovor nije donio nikakvo olakšanje.

Dodatak: Samo na selu o tome i govorio.

Pažnja! Pri deklinaciji zamjenica tako puno i Koliko naglasak uvijek pada na prvi slog: toliko, otprilike koliko.

8. Odredne zamjenice označavaju općeniti atribut subjekta: sav, svatko, svatko, sam, najviše, bilo koji, drugačiji, drugi. Razlikuju se prema spolu, broju slučajeva, osim svatko.

Prijedlog može uključivati:

Predmet: Ne bilo koji sposobni skočiti s visine.

Predikat: Lara bilo drugačije, bilo koje.

Definicija: Sunce je razvedrilo svi sjene.

Dodatak: O svemušto se dogodilo, ne žalim.

9. Odrične zamjenice ukazuju na odsutnost objekta: nitko, nitko, nitko, nitko, ništa. Tvore se od upitnih zamjenica uz pomoć prefiksa ne-, ni-. Razlikuju se po rodu, broju i padežu, osim nitko, ništa.

Prijedlog može uključivati:

Predmet: Noć je bila mračna, ali ništa nije ugodio.

Dodatak: Kuće nitko nisu imali.

Definicija: Nijedan uvjeravanje nije pomoglo.

Učenicima je već dobro poznato da se raspodjela riječi u dijelove govora temelji na tri skupine znakova:

  1. Opće leksičko značenje.
  2. Morfološke značajke.
  3. Sintaktička uloga riječi.

Razmatrajući sintaktičku funkciju zamjenica, treba polaziti od činjenice da je riječ o dijelu govora koji je sinkretičke prirode, u sebi objedinjuje svojstva same zamjenice, kao i svojstva imenice, pridjeva, broja, prilog ili bezlični predikati (riječi kategorije stanja), odn. učenik mora naučiti povezivati ​​zamjenice s imenicama, pridjevima i brojevima.

Ovaj dio govora odvija se u dva smjera:

  1. Osvijestiti sintaktičku ulogu zamjenica u frazama i rečenicama.
  2. Asimilacija normi upotrebe zamjenica u govoru.

funkcija sintakse osobni zamjenice su učenicima poznate.

U ovom slučaju potrebno je dovesti djecu do generalizacije da osobne zamjenice u rečenici imaju istu ulogu kao i imenice (ne samo žalbe).

S obzirom povratna zamjenica sebe, učenici će naučiti da povratna zamj sebe Za sebeživjeti - tinjati.

Počevši učiti upitni zamjenice, poželjno je ponoviti upitne rečenice i praktično se upoznati s upitnim zamjenicama u ulozi raznih članova rečenice. Predviđeno je učvršćivanje sintaktičke funkcije upitnih zamjenica u usporedbi s relativnim zamjenice.

relativna zamjenice kao rečenični članovi, ali i uporaba tih zamjenica kao veznih sredstava u složenim rečenicama. Djeci treba skrenuti pozornost na način razlikovanja odnosnih i upitnih zamjenica sličnih po zvuku i pisanju (određivanje njihove sintaktičke funkcije). Učenici trebaju biti svjesni da odnosne zamjenice

Raditi na neizvjestan zamjenice započinje razjašnjavanjem semantike neodređenih zamjenica – neodređenosti. Neodređene zamjenice mogu biti glavna riječ izraza ( bilo tko od učenika; netko iz razreda; netko na konju).

Prilikom studiranja negativan ne ni ništa nisam znao. Korisno je dodati da niječne zamjenice sa ni obično se koriste u rečenicama u kojima već postoji negacija (ne, ne, nemoguće), a služe za jačanje negacije.

Posesivna zamjenice u sintaktičkoj ulozi koreliraju s posvojnim pridjevima. Baš su kao posvojni pridjevi, označavaju pripadnost i djeluju kao definicije u rečenici.

funkcija sintakse indeks pokazna zamjenica + imenica ): otprilike ovaj događaj; iz takav knjige; u oni Začaran u ovoj šumi...(S.A. Jesenjin)

studiranje definiranje zamjenice, valja napomenuti da te zamjenice imaju ista morfološka obilježja kao i pridjevi, t j . mijenjaju se po rodu, broju i padežu, u rečenici u pravilu imaju ulogu definicije.

U šestom razredu nastavlja se rad na sintaksi u vezi s učenjem morfologije. Djeca se, naime, prvi put susreću sa zamjenicom kao dijelom govora. Poznaju samo osobne zamjenice. Nepogrešivo određuju subjekt izražen osobnom zamjenicom, dopuna je nešto lošija. Učenici šestog razreda još uvijek nisu upoznati s ostalim kategorijama zamjenica. Zato je rad na sintaksi od velike važnosti za razumijevanje funkcija proučavanog dijela govora i njegovih morfoloških kategorija.

Prve dvije skupine znakova, u pravilu, ne uzrokuju poteškoće u studiji. Sintaktičke funkcije zamjenica vrlo su specifične i teško ih je savladati.

U ovom ću radu pokušati razmotriti samo jedan aspekt proučavanja zamjenice kao dijela govora, po mom mišljenju najteži, naime: njegovu sintaktičku ulogu u rečenici i frazi.

U prvoj fazi svladavanja ovog materijala poželjno je početi raditi s tablicom leksičkih i gramatičkih kategorija zamjenica, ukazujući na njihovu moguću sintaktičku ulogu u rečenici.

Ovaj rad se provodi u bilježnicama za sheme koje učenici vode od 5. razreda.

Tablica će se popunjavati kako se budete upoznavali s novim leksičkim i gramatičkim kategorijama.

Razmatrajući sintaktičku funkciju zamjenica, treba poći od činjenice da je riječ o dijelu govora koji je sinkretičke prirode, u sebi objedinjuje svojstva same zamjenice, kao i obilježja imenice, pridjeva, broja, priloga ili bezličnog. predikate (navedite riječi kategorije), tj. učenik mora naučiti povezivati ​​zamjenice s imenicama, pridjevima i brojevima. Na primjer, zamjenice on, tko, netko, nitko itd., kao i imenice, označavaju objekt, u rečenici su subjekti ili objekti:

Ona je bio u školi? (Tko je ona? Katja) Je li Katja bila u školi?

Nju jesi li kupio aktovku? (Kome? Katya) Jesu li kupili aktovku za Katyu?

zamjenice moj, neki, svaki itd., kao i pridjevi, označavaju znak, slažu se u rodu, broju i padežu s imenicom koja se određuje; u rečenici se obično nalaze definicije (Sestra mi je uzela pero).

zamjenice koliko, toliko po značenju, deklinaciji i sintaktičkom odnosu s imenicom odgovaraju kvantitativnom broju (usp. četiri knjige / koliko knjiga - upravljanje; četiri knjige / koliko knjiga - dogovor).

Da bismo naučili školsku djecu povezivati ​​zamjenicu s imenicom, pridjevom i brojem, potrebno je stalno koristiti metoda analize i metoda usporedbe.

U praksi to izgleda ovako: u ovom tekstu uz zamjenicu u zagradi označiti dio riječi (imenicu, pridjev, broj) umjesto kojeg se ona upotrebljava:

Proljeće je na pragu. Uskoro će ona (proljeće) doći na svoje. I sad je još hladno. Takav(Mrazno) vrijeme neće dugo trajati. Kroz nekoliko(sedam do deset) dana zasjat će proljetno sunce i otvorit će se pravo proljeće.

Ovakav zapis pridonosi osvješćivanju općenitosti i relativnosti značenja zamjenice (zamjenice nemaju svoje leksičko značenje a stječu ga u rečenici u spoju s drugim riječima).

Istraživanje sintaktičke funkcije Ovaj dio govora odvija se u dva smjera:

  1. svijest o sintaktičkoj ulozi zamjenica u sintagmi i rečenici;
  2. ovladavanje normama upotrebe zamjenica u govoru.

Neki učenici čine razne sintaktičke pogreške u korištenju zamjenica. Ovdje je preporučljivo dati zadatke poput:

  1. pronalaziti pogreške u uporabi zamjenica;
  2. napiši rečenice u pravilnom obliku.

Rad se može obavljati kolektivno u slabom razredu. U jakom slučaju djeca se snalaze sama. Pogrešna opcija je dana na ploči ili preko graf projektora, na primjer:

  1. Uzeo sam ribu iz košare i dao je ocu.
  2. Kad je Dubrovsky ubio medvjeda, Troekurov se nije uvrijedio na njega, već je naredio da mu skinu kožu.
  3. Troekurov je imao sina Sashu i uzeo je učitelja(iz studentskih eseja).

Djecu treba učiti samokontroli, moraju paziti na svoj govor, paziti što zamjenice označavaju, što znače.

funkcija sintakse osobni zamjenice su učenicima poznate. U ovom slučaju potrebno je dovesti djecu do generalizacije da osobne zamjenice u rečenici imaju istu ulogu kao i imenice (ne samo žalbe).

Nova sintaktička građa je upoznavanje frazema prema modelu glagol + osobna zamjenica u neizravnom padežu (brinuti se za mene - za koga?).

U lekciju je potrebno uključiti fraze Nedostaješ mi, nedostaješ mi, nedostaješ mi.

Kako biste izbjegli pogreške u tvorbi gramatičkih oblika ovih zamjenica, preporučljivo je unijeti ove izraze u rječnik "Govori ispravno". Bilo koji drugi način da se usredotočite na njih: sastavite rečenicu, napišite pismo nekome u lekciji koristeći ove fraze.

U jakim razredima moguće je odrediti padeže kada zamjenice ja, ti, mi, ti, on, ona, ono, oni gube pronominalno značenje predmetnosti, obogaćuju ga određenim sadržajem i prelaze u imenice.

Istovremeno, njihov morfološka svojstva također se mijenjaju: ove riječi postaju nepromjenjive, stječu srednjeg roda, nepromjenjivi oblik jednine, mijenja se po padežima, poput riječi metro, kafić itd. Na primjer:

  • Noosfera u eri nuklearne energije zahtijeva restrukturiranje ljudske svijesti. Smanjuje se "ja", povećava se "mi" (D. Granin);
  • Fjodor Ivanovič negdje u dubini svoje "ja" osjetio bol(V. Dudincev).

S obzirom povratna zamjenica sebe , učenici će naučiti da povratna zamj sebe sklonjen, ali ne u nominativu; stoga u rečenici nikad ne može biti subjekt. Najčešće se koristi sintaktička funkcija- dodatak: Za sebeživjeti - tinjati.

Važno je učenike upoznati s frazeološkim jedinicama u koje spada i zamjenica sebe (ući sebe, sebe um, itd.).

Preporučljivo je podsjetiti da je frazeološka jedinica u cjelini jedan član rečenice:

Sve je dogovoreno samo po sebi(okolnost); Nakon praznika djeca ne liče na sebe(predikat).

Počevši učiti upitni zamjenice, poželjno je ponoviti upitne rečenice i praktično se upoznati s upitnim zamjenicama u ulozi raznih članova rečenice. Rad se mora obaviti kolektivno, jer učenici još nemaju vještinu okvalificirati upitnu zamjenicu kao rečeničnog člana. Korisno je napisati na ploču i napraviti cjelovitu analizu 2-3 rečenice s upitnim zamjenicama:

WHO plete šarene rukavice, pjeva stare pjesme?

Čiji kosa od snijega bjelja, a ruke žute i suhe?

Učvršćivanje sintaktičke funkcije upitnih zamjenica osigurava se usporedbom s odnosnim zamjenicama.

Novo za studente nije samo upoznavanje sa relativna zamjenice kao rečenični članovi, ali i uporaba tih zamjenica kao veznih sredstava u složenim rečenicama. Djeci treba skrenuti pozornost na način razlikovanja odnosnih i upitnih zamjenica sličnih po zvuku i pisanju (određivanje njihove sintaktičke funkcije).

Učenici trebaju biti svjesni da odnosne zamjenice tko, što, koji, čiji, što, koji, koliko služe za povezivanje dijelova složene (složeno-podređena rečenica). Upitne riječi ne djeluju u ovoj funkciji.

Korisno je učenicima ponuditi sljedeću vježbu: pročitati, označiti upitne zamjenice, zatim sastaviti složene rečenice tako da te rečenice postanu njihov drugi dio (s odnosnim zamjenicama tko, kome, o čemu, čemu).

  1. WHO pobijedio na olimpijadi iz ruskog jezika?
  2. Kome dodijelio nagradu?
  3. O čemu kaže TV voditeljica?
  4. Što zanimaju li nogometni navijači?

Uzorak: Kome treneri će poslati na natjecanje? Svi su htjeli znati kome treneri će poslati na natjecanje.

U jakom razredu treba razmotriti ne samo problem razgraničenja odnosnih zamjenica od upitnih zamjenica, nego i problem razgraničenja odnosnih zamjenica od subordinacijskih veznika, propedeutički upoznati djecu s novom sintaktičkom pojavom koju će detaljnije proučavati u visokom razredu. škola. Nemojte ulaziti u zamršenost problema. Dovoljno je provesti usporednu analizu dvaju prijedloga:

U prvoj rečenici što je samo sredstvo povezivanja dijelova složene rečenice, tj. sindikat, budući da nije član rečenice i, što je najvažnije, ne može se povezati s riječju drugog dijela govora.

U drugom - član rečenice (može se povezati s imenicom), a time i relativna zamjenica.

Raditi na neizvjestan zamjenice započinje razjašnjavanjem semantike neodređenih zamjenica – neodređenosti.

Učenicima je u pravilu teško samostalno odrediti koji je član rečenice ova ili ona neodređena zamjenica. Stoga je korisno predložiti mentalnu zamjenu ovih zamjenica imenicama ili pridjevima. Neodređenost će nestati, a učenici će točno odrediti koji su članovi rečenice zamjenice:

netko hodao nekim putem i našao nešto.

neki dio onoga što je našao dao je prijatelju, i nešto bacio.

Neodređene zamjenice mogu biti glavna riječ izraza ( bilo tko od učenika; netko iz razreda; netko na konju).

Njima se mogu pridružiti imenice u genitivu i prijedložnom padežu. Ovaj frazemni model također tvore odrične, atributivne i pokazne zamjenice:

  • ja nitko nije pozvao od prijatelja.
  • Oni od učenika koji napisali esej za pet, bili sretni.

Prilikom studiranja negativan zamjenice, nova sintaktička informacija je pokazatelj da ako predikat ima česticu ne , zatim niječna zamjenica sa ni pojačava niječno značenje rečenice: Oče ništa nisam znao.

Korisno je dodati da niječne zamjenice sa ni obično se koriste u rečenicama u kojima već postoji negacija (ne, ne, nemoguće), a služe za jačanje negacije.

Prilikom analize zamjenica i njihovog odvajanja od homonimnih riječi drugih dijelova govora, treba imati na umu da značenje zamjenice i njezina funkcija ovise o kontekstu i situaciji.

Kao ilustraciju onoga što je rečeno u jakom razredu možemo uzeti u obzir zamjenicu ženskog roda crtati i imenica crtati , kao i zamj ništa i prilog ništa :

  • Pas je bio crtati (izvući - zamjenica).
  • Vrsta - crtati!- viknu nekoliko glasova odjednom... (M. Gorki) (crtati - imenica).
  • meni ništa nije prošao(ništa je zamjenica).
  • Pa kako živiš, može?Ništa. (F. Reshetnikov) - ( Ništa - prilog - “dobro”, “podnošljivo”) (SRJA, 1986.)

Posesivna zamjenice u sintaktičkoj ulozi koreliraju s posvojnim pridjevima.

Oni, poput posvojnih pridjeva, označavaju vlasništvo i djeluju kao definicije u rečenici. Pritom posvojne zamjenice po svom značenju koreliraju i s osobnim zamjenicama, budući da označavaju pripadnost objekta 1. licu (moj, naš) ili 2. licu (tvoj, tvoj). U ruskom jeziku nema posebne posvojne zamjenice 3. lica: za označavanje pripadnosti 3. licu, Genitiv Osobna zamjenica u 3. licu: on, ona, oni . Zamjenica rudnik označava pripadnost bilo kojoj od tri osobe ( uzeo sam moj bilježnica; On je uzeo moj bilježnica).

Također je potrebno imati na umu takav jezični fenomen: posvojne i pokazne zamjenice obično se ne distribuiraju drugim dijelovima govora, stoga ne djeluju kao glavna riječ fraze.

Treba napomenuti da se zamjenice mogu supstantivirati vlastiti, vlastiti, vlastiti ; pritom im se mijenja leksičko značenje, a time i sintaktička uloga: imenica rudnik što znači "relativan"

  • Svoj nehotice prijatelj (poslovica); ljudi bliski po uvjerenjima, prijatelji.
  • Radnici su Klychkova blisko poznavali, voljeli, smatrali njihov (D.Furmanov).

funkcija sintakse indeks zamjenice u sintagmama – biti zavisna riječ (model pokazna zamjenica + imenica ): otprilike ovaj događaj; iz takav knjige; u oni vrijeme); u rečenici su pokazne zamjenice obično atributivne: NA ovaj začarana šuma...(S.A. Jesenjin)

studiranje definiranje zamjenice, valja napomenuti da te zamjenice imaju ista morfološka obilježja kao i pridjevi, t j . mijenjaju se po rodu, broju i padežu, u rečenici u pravilu imaju ulogu definicije. Učenici bi trebali naučiti prepoznati ove zamjenice „vidom“.

Kada radite na tekstu, prvo se navode definitivne zamjenice zajedno s riječima o kojima ovise, zatim se preporuča ispisati te fraze, označavajući glavnu riječ u njima, a od nje do zavisne riječi postaviti pitanje.

  • Svaki učenik cijeni čast razreda ( svaki student);
  • Na polici su bili sve vrste alati ( sve vrste alati).

Također bismo trebali razmotriti takvu sintaktičku konstrukciju, gdje definitivna zamjenica djeluje kao subjekt:

  • Svaki dolazi na nastavu bez kašnjenja. Bilo koje poznaje osnovna pravila higijene.

Na kraju proučavanja cjelokupne teme, korisno je predložiti sljedeći rad:

Odredi koje zamjenice imaju ulogu subjekta.

  1. Jučer ja došao u Pjatigorsk, unajmio stan na rubu grada(M. Ljermontov) .
  2. Netko vikao da je Petya slomio nogu.
  3. IZ oni od nitko nije razgovarao s Tatjanom(I. Turgenjev).
  4. Sve sanjarenje drugi, g nas ostvarilo se u zemlji(S. Mihalkov).
  5. to kabinet? to spavaća soba? I ovdje što? (A.Čehov)
  6. svi srećom tražen, svi u svijetu promijenio nekoliko puta(N. Nekrasov).
  7. Započelo naše idem.
  8. svi i cijela ja zadovoljan.

Odredi koji su rečenični članovi zamjenice u ovim rečenicama:

  1. Ona je rekao je: "To je on!" (A. Puškin)
  2. Sveta Rusija, Otadžbina! Tvoj sam! (A. Puškin)

Vašim učenicima želim uspjeh u savladavanju ove teme. Bilo bi mi drago ako mogu biti od bilo kakve pomoći.

Književnost

  1. M. Baranov. Nastava ruskog jezika u 6. razredu. M., Prosvjeta 1984
  2. E.I. Dibrova. Suvremeni ruski jezik. 3. dio. Sintaksa.
  3. V.V. Babaitseva. Smjernice obrazovnom kompleksu na ruskom jeziku. 6.-7.razreda. M., Obrazovanje, 1994
  4. Dejkin, Trostencova, Nevskaja. Radna bilježnica ruskog jezika. 6.-7.razreda.

Zamjenica- ovo je nezavisni dio govorima, koji označava predmete (stvari, osobe, njihov broj), ali ih ne imenuje: ti, oni, toliko mnogo. Zamjenice odgovaraju na pitanja imenica WHO? što?, pridjevi koji? čija? i brojevima Koliko?: ja smijući se moj sestra, nekoliko konji.

Morfološka i sintaktička obilježja zamjenice ovisi o tome koji dio govora u ovom slučaju zamjenjuje.

Razredi zamjenica.

Redovi zamjenica razlikuju se leksički i gramatičke značajke.

Prema leksičkim pojmovima zamjenice su:

  • osobne zamjenice: Ja ti on ona ono mi vi oni. Osobne zamjenice označavaju sudionike u dijalogu ili razgovoru, kao i predmete.
  • posvojne zamjenice: moj, tvoj, naš, njihov, njegov, njen. Posvojne zamjenice označavaju da nešto pripada nekome ili nečemu: moja kuća, tvoj krevet.
  • pokazne zamjenice: taj, ovaj, takav, takav, toliki, i zastario ovaj i ovaj. Kao što možete pogoditi iz naziva, ove zamjenice označavaju količinu ili atribut predmeta: ovaj ormar, toliko ruku.
  • Povratna zamjenica: sebe. Ova zamjenica znači da je osoba ili stvar koja djeluje kao subjekt identična drugoj osobi ili stvari (koja se naziva sama zamjenica): Jako voli sebe.
  • upitne zamjenice: što, tko, koji, što, čiji, koliko. Ove zamjenice služe za postavljanje pitanja i označavaju predmete, osobe, znakove ili količine: Tko je došao? Kakvi studenti? Koliko?
  • odnosne zamjenice- isti upitni, ali ne služe za postavljanje pitanja, već za povezivanje u složene rečenice, djelujući kao srodne riječi: Razumijem, WHO bio moj tajni obožavatelj. Bio je to tip koji je studirao samnom na istom fakultetu.
  • definiranje zamjenice: većina, on sam, svi, svi, svaki, drugi, bilo koji, zastario - svatko i sve vrste. Definitivne zamjenice označavaju svojstvo predmeta: najbolji muž, svaki lupež, svaki utorak.
  • odrične zamjenice: ništa, nitko, nitko, nitko, ništa, nitko, nitko. Ove zamjenice ne ukazuju, već, naprotiv, negiraju prisutnost objekta ili značajke: ja nikako nije bio uvrijeđen. Nitko nije bio kriv za moju rastresenost.
  • neodređene zamjenice: nešto, netko, neki, neki, nekoliko. Preostale neodređene zamjenice tvore se nastavcima nešto, nešto, nešto i osnove upitne zamjenice: malo slatkiša, netko je pokucao, daj mi bar nešto.

Prema gramatičkom Zamjenice se mogu podijeliti na:

  • Imeničke zamjenice: Ja, ti, on, ona, ono, oni, mi, ti, oni, netko, nešto, nitko, ti i drugi. Ove zamjenice imaju svoje osobitosti.
  1. Pokazuju na predmete ili osobe.
  2. Odgovaraju na ista pitanja na koja odgovaraju imenice: tko?
  3. Dekliniraju se po padežima: tko, koga, komu, komu itd.
  4. Imaju takve sintaktičke veze u rečenici kao imenica.
  • Zamjenice-pridjevi: tvoj, moj, tvoj, naš, kakav, takav, onakav itd. Imaju i svoje osobitosti.
  1. Kao i pridjev, označavaju oznaku predmeta.
  2. Odgovarajući na pitanje što? čija?
  3. Mijenjaju se po brojevima, rodovima i padežima kao i pridjevi.
  4. Povezuju se s imenicama kao pridjevi.
  • Zamjenice-brojevi: koliko, koliko, nekoliko.
  1. Odgovorite na pitanje koliko brojeva?
  2. Oni označavaju broj predmeta, ali ga ne imenuju.
  3. Obično se odbija u slučajevima.
  4. Oni su u interakciji s imenicama poput brojeva.

Sintaktička uloga zamjenice.

Zamjenica može biti stršiti u rečenici u uloge

  • Predmet: Vas hoćeš li doći na sastanak?
  • Predikat: to on.
  • Definicije: Želim se vratiti moj bilježnica.
  • Dodaci: Mama je zvala mi.
  • Okolnosti: Kako bi li se ovo moglo dogoditi?