На некрасу дідусь головна думка. Урок літератури (позакласне читання) на тему: "Історична поема «Дідусь». Декабристська тема у творчості Н. А. Некрасова" (6 клас). Розмір та римування

Урок літератури (позакласне читання) у 6-му класі на тему:

Історична поема «Дідусь». Декабристська тема у творчості

Н. А. Некрасова

Цілі уроку:

1.Ознайомити учнів із історичною поемою; розповісти про долю декабристів у Сибіру;показати, яку увагу приділялося письменником зображенню життя простого народу в епоху кріпосного права.

2.Формувати вміння аналізувати твір та формулювати висновки та припущення після прочитання.

3.Воспитывать усвідомлене ставлення уч-ся до історичного минулому країни.

Хід уроку.

    Організація класу

    Визначення теми уроку. Постановка задач.

Про творчість якогось письменника ми говорили на попередніх уроках?

Яким ви запам'ятаєте Некрасова? ( цікаві фактиз біографії та життя).

- Яка головна тема творчості Некрасова? (доля трудівника, доля російського народу. Його вірші пройняті глибоким співчуттям до селянина, людини праці). Гра «Літературне лото» (співвіднесіть чотиривірші з репродукціями картин).

Виходячи з домашнього завдання, визначте тему сьогоднішнього уроку

Сьогодні на уроці ми познайомимося з ще одним твором Некрасова, написане 1870 року, з історичною поемою «Дідусь».

VI. Вивчення нового матеріалу

Відкрийте робочі зошити, запишіть число та тему уроку.

Визначення слова «поема»

- (від грецьк. poiema - творіння) - ліро-епічний жанр: великий або середній за обсягом віршований твір (віршова повість,Роман у віршах ), основними рисами якого є наявність сюжету (як у епосі) та образу ліричного героя (як у ліриці):

А) Виявлення рівня первинного сприйняття поеми.

Який сюжет поеми?

Про які ліричних герояхйде мова?(хлопчик Сашко, дідусь а)

Що в тексті сказано про хлопчика? (він живе з татом і мамою, показаний у процесі дорослішання від 3 до 10 років)

Що йдеться про дідуся на початку поеми?

(У кабінеті у батька висить його портрет, про нього ніхто і нічого не знає, все плачуть, коли про нього заходить мова, в очікуванні діда, настає велике прибирання, у всіх щасливі особи, у діда на грудях великий хрест (дослідники вважають, що цей хрест був переплавлений з його кайданів), нога у нього стерта (може від кайданів), рука поранена (напевно від пострілу), автор називає його «таємничий дід».

То хто ж цей, «таємничий дід?».(декабрист)

Хто такі декабристи?

( Декабристи - люди, які брали участь у повстанні на Сенатської площі 14 грудня 1825 року у Петербурзі. Здебільшого декабристи були дворянами, добре освіченими, багато хто був військовим. Вони справді хотіли змінити Росію. Вони боролися за скасування кріпосного права, скасування царської влади та створення конституції. Суспільство декабристів утворилося після Вітчизняної війни 1812 року.) Фрагмент фільму.з 3:51 до 6.11

У листопаді 1825 року під час поїздки на південь Росії до Таганрогу несподівано помер імператор ОлександрI. Дітей у нього не було, і успадкувати престол мав брат Олександра – Костянтин. Але він ще за життя Олександра зрікся престолу на користь молодшого брата Миколи. Про зречення Костянтина не було оголошено. Війська та населення були приведені до присяги новому імператору. Але він підтвердив свою відмову від престолу. На 14 грудня 1825 призначили переприсягу.

Декабристи хотіли до складання присяги сенаторами та членами Державної ради змусити їх підписати «Маніфест», ліквідувати існуюче правління, скасувати кріпосне право, проголосити свободу слова, віросповідань, свободу занять, пересування, рівність всіх станів перед законом, зменшення солдатської служби.

Вранці 14 грудня бунтівні офіцери привели свої полки на площу перед Сенатом, на план, розроблений раніше, здійснити не вдалося: Сенат і Державна рададо приходу полків вже склали присягу.

Кілька разів МиколаIнадсилав «для умовляння» генералів, митрополитів, кілька разів кіннота атакувала полки повсталих. Надвечір цар наказав розстріляти повсталих.

Царський уряд жорстоко розправився з декабристами. Понад 100 декабристів було заслано до Сибіру, ​​багато хто був засуджений до страти через повішення.

Навіщо нам потрібно знати про декабристів, про грудневе повстання у творі? (ця наша історія, розуміти цей тип людей, знати їхнє життя)

Хто такий Сергій Григорович Волконський?(Почасти є прототипом героя поеми) (Слайд № 5)

С.Г. Волконський – герой Великої Вітчизняної війни 1812 року, декабрист. Князь. Свого часу брав участь у всіх військових кампаніях, був поранений, мав нагороди. За участь у повстанні, в 1826 заарештований і засуджений до страти, потім вирок був замінений на 20 років каторжних робіт в Сибіру. В 1856 був оголошений маніфест про звільнення всіх каторжників і йому дозволили повернутися в Європейську Росію. За 5 днів до його арешту, Марія Раєвська (Волконська) народила йому сина і незабаром вирушає слідом за чоловіком.

Про подвиг Марії Волконської, про її рішення розділити долю з чоловіком і йти за ним до Сибіру на каторгу і заслання відомо, напевно, кожній людині, яка вміє читати російською. "Вигляд його кайданів, так схвилював і зворушив мене, що я кинулася перед ним на коліна і поцілувала спочатку його кайдани, а потім і його самого - приїхавши після розлуки в Нерчинські копальні, згадувала Марія Волконська.

Скажіть, чи звучить розповідь про декабристів, повстання у творі?(Незрозуміло, звучить приглушено).

Що відбувається у поемі після того, як приїхав дід? (через окремі події йде впізнання онуком характеру діда)

Зараз ми з вами за подіями, розмовами, які представлені в поемі, спробуємо з'ясувати характер діда і той нелегкий період часу.- 5 розділ

1) «З дідусем Сашко здружився,

Вічно гуляють удвох,

Ходять луками, лісами,

Рвуть волошки серед нив».

2) Опис діда:

«Дідусь древній роками,

Але ще бадьорий і гарний,

Зуби у дідуся цілі,

Вчини, постава тверда,

Кудрі пухнасті та білі,

Як срібло голова,

Струн, високого росту,..

3) Мова «апостольськи проста»

4) «Радий я, що бачу картину

Милу з дитинства очам.

Глянь на цю рівнину –

І полюби її сам!

5) Міркує про селянське господарство, що тільки тоді «Буде й у пісні відрада,/ Замість зневіри та мук», коли буде велике господарство.

6) «Дідусь хвалить природу,

Гладить селянських хлопців».

«Перша справа у діда

Поговорити з чоловіком:

«Скоро вам буде неважко,

Будете вільний народ! - Як Ви розумієте ці рядки? ( вірить у зміни)

Розділ 9-1 1.

Опишіть життя селян у селі Тарбагатий

а) російських мужиків зігнали у страшну глухість на неродючі землі, дали волю і землю.

б) приїхали через рік комісари – вже збудовано село, млин.

в) ще за рік приїхали – селяни з безплідної землі збирають урожай тощо.

Так за 50 років «виріс величезний посад».

Навіщо дід розповідає про життя селян?(Націлює Сашка, що вільна працьовита людина ніде не пропаде. Каже, що «Воля і праця людини/ Дивні диви творять». І якщо в сім'ї влаштований побут, здорові діти – це щаслива родина. І селяни можуть бути щасливі, можуть жити багато.)

(Образ цієї виснаженої людини протиставляється ситого вільготного життя в Тарбагатаї. Ще дуже багато доведеться зробити, щоб домогтися такого життя для селян. Людина не повинна гребувати ніякої роботи. Праця прикрашає людину.)

Про які народні лиха розповідає дід у13 розділі?

( Згадує селянське весілля, де молоді «забули спитати дозволу» у пана. Він розлучив молодят і всіх покарав. Дід каже, що немає душі поміщиків. Жаліє селян, звинувачує сильних світуцього в самодурстві)

Зачитайте епізод зустрічі із солдатом.Розділ 16-17.

Що розповідає дід про службу в армії у його час? (Розповідає про те, яка муштра була в армії, рукоприкладство, нецензурщина у зверненні до молодшого звання, Вчить онука, що треба дорожити честю)

Прочитайте епізод про життя на каторзі від слів «…. Глухо, безлюдно…» до слів «Повільно – повільно таїш…»(глава 20)

Про що згадує дідусь? (Згадує про те страшне життя. Нема геройства. Звичайна людина)

Чим закінчується твір? Як розуміє Сашко ставлення діда до життя, до людей, до історії Росії?

Висновок: Протягом усієї поеми Сашко ставить запитання і татові, і мамі, а потім уже дідусеві. Так чи інакше вони пов'язані з декабристами, повстанням.
Цікавиться і про те, як дід жив у Сибіру.

VI. Підведення підсумків.

    З яким твором М. А. Некрасова ми познайомилися під час уроку?

    Яка основна думка поеми?

VII. Домашнє завдання.

Літературне лото

Костромська основа твору

Некрасов на початку сімдесятих років 19 століття працював над циклом, що складається з поем про долі декабристів: "Дідусь" (написана в 1870 р.), а також "Російські жінки", яка складалася з двох частин: у 1871 р. була закінчена "Княгиня" Трубецька", а 1872-го - "Княгиня Волконська".

Прообраз дідуся

Сюжетною основою твору є розповідь про те, як старий декабрист приїхав у садибу до свого сина. Він звільнився з Сибіру в 1856 за виданим на той час маніфесту.

Кому присвячена поема "Дідусь" Некрасова? Прототипом головного героя вважають Сергія Григоровича Волконського (роки життя – 1788-1865) – князя, колишнього генерал-майора, відомого декабриста. С. Г. Волконський влітку 1857 р. приїхав до Костромську губернію.

Губернатор Москви у серпні 1857 р. направив Андрію Федоровичу Войцеху, своєму колегі в Костромі, особливе розпорядження про заснування нагляду за цією людиною, яка виїхала у Буйський повіт, у маєток своєї дочки. На той час вона вже овдовіла, оскільки Дмитро Васильович Молчанов, її чоловік, який служив при Миколі Миколайовичу Муравйові-Амурському (генерал-губернатора всього Східного Сибіру) чиновником особливих доручень, помер 1856 р. Олени Сергіївни, дочки Волконського, 1854 року народився син, якого назвали Сергійком на честь діда. Таким чином, поема "Дідусь" (Некрасов) як головна сюжетної лініїмає основу, взяту Миколою Олексійовичем із життя (з поїздки Сергія Григоровича Волконського до Костромської губернії).

Історія створення поеми "Дідусь"

Некрасов про цю подорож міг дізнатися від свого старого приятеля - князя М. С. Волконського (роки життя - 1832-1902), з яким він часто вирушав на зимове полювання з Петербурга. Ця людина була сином С. Г. Волконського.

Одним із головних джерел при створенні цієї поеми послужила, за справедливим зауваженням Ю. В. Лебедєва, книга "Сибір і каторга" С. В. Максимова, опублікована в журналі "Вітчизняні записки" (який видавав Некрасов) у 1868-1869 роках.

Найбільш достовірними джерелами, якими мав поет під час роботи над цими двома поемами, були відомості, взяті з третьої частини цієї книжки - " Державні злочинці " . Вона містила докладні описисибірського життя та посилання декабристів. Автор не лише відвідав усі ці місця, а й побував у відомому Тарбагатаї. Некрасовське оповідання про нього послужило ідейним зерном поеми.

Вплив цензури на твір

План поеми "Дідусь" (Некрасов) автору довелося змінити через цензуру. Так, на початку знайомства з головним героєм Некрасов пише про те, що дідусь увійшов до своєї оселі зі словами, що він помирився з усім, що довелося потерпіти за своє життя. Тобто ця людина усвідомила, що була правильно покарана, примирилася з режимом, який покалічив його життя. По суті це було зовсім не так. Ми робимо цей висновок на підставі наступних промов дідуся. Отже, написав ці рядки, щоб замаскувати від цензури свій твір (поема "Дідусь") Некрасов.

Тарбагатайський район – одне з місць компактного проживання старообрядців Забайкалля. У наших краях вони називаються СІМЕЙСЬКИМИ.

Сімейські - дуже яскрава та давня гілка російського народу – частка допетровської Московської Русі.

У 1653 -1660 стався так званий розкол в результаті церковної реформи. Старообрядці – це частина російського населення, яка відмовилася від нововведень, продовжуючи дотримуватися старої віри, обрядів, побутового укладу. За це вони були схильні до найжорстокіших репресій, багато хто був змушений бігти на вільні землі: на Терек, Дон, за Урал, а багато за кордон, до Польщі.

В другій половиніXVIIIстоліття, за указом КатериниIIвідбувся насильницький вигін розкольників із меж Польщі, Білорусії, України. На них чекав невідомий край, суворий Сибір, незаймані землі. Перших вивезених із Гілки у 1766 році старообрядців, поселили недалеко від Верхньоудинська у селах Тарбагатай, Куйтун, Великий Куналей, Десятникове та Бурнашеве. Вони селилися цілими сім'ями, тому їх почали називати згодом "Сімейськими". Вони швидко звикли до суворої сибірської природи. Завдяки винятковій працьовитості сімейських незабаром виросли добротні селища.

Н.А. Некрасов. Історична поема «Дідусь». Зображення декабриста у поезії. Героїзація декабристської теми та поетизація християнської жертовності в історичній поемі.

Цілі заняття:

Вчити пов'язувати інформацію, знайдену у тексті, з інформацією, одержаною з інших джерел; порівнювати художній текстта портрет художника;

Розвивати навичку узагальнення отриманих даних та фіксувати результат роботи у вигляді судження.

Вступ

Запитання:Що ви знаєте про російського поета Миколу Олексійовича Некрасова?

Відповідь:Він написав вірші « Залізна дорога», «Солов'ї», «Селянські діти». Майже всі твори присвятив російському народу, селянам тощо.

Запитання:Який твір називається поемою? Де шукати визначення?

Відповідь:Поема - один із видів ліроепічних творів: у поемі є сюжет, події (що характерно для епічного твору) та відкритий вираз автором своїх почуттів (як у ліриці).

Найчастіше російські поети створювали свої поеми з урахуванням історичних подій (Пушкін « Мідний вершник», Лермонтов «Пісня про купця Калашнікова» та ін.) Сьогодні ми звернемося до поеми Н.А.Некрасова «Дідусь», будемо вчитися осягати зміст цього твору, відповімо на запитання:

У чому полягав подвиг декабристів?

Чому Некрасов звернувся до історії декабриста Волконського?

Що нового я дізнався про минуле рідної країни?

Поема «Дідусь» була написана в 1870р. Заснована на реальних історичних подіях. "Дідусь" - одне з перших у російській літературі великих творів про декабристів, що відкриває цикл декабристських поем Некрасова. Герой "Дідусі" - декабрист, який повернувся в числі небагатьох уцілілих з сибірського заслання в 1856 р. Прототипом його, як прийнято вважати, послужив князь С. Г. Волконський (1788-1865). (Прототип - конкретна людина, який послужив автору створення образу). У роботі над поемою Некрасов використав спогади декабристів та їх сучасників, зокрема "Записки декабриста" барона А. Є. Розена, некрологи С. Г. Волконського в газеті "День", усні розповіді сина декабриста М. С. Волконського, а також знайому е книгу С. В. Максимова "Сибір та каторга".

Що ми дізналися про декабристів?

Серед цих дворян, які відкрито висловили протест цареві, був Сергій Григорович Волконський, чия особистість привернула увагу поета Некрасова. Чим же цікава ця людина?

Князь Сергій Григорович Волконський (Роки життя 1788 -) - генерал-майор, бригадний командир 19 піхотної дивізії (1825); герой Вітчизняної війни 1812 року, декабрист. Зі старовинного роду чернігівських князів. Записаний на службу сержантом до Херсонського гренадерського полку 1 червня і після кількох «перерахувань» до різних полків визначений ротмістром до Катеринославського кірасирського полку у грудні . Справжню службу розпочав 28 грудня поручником у Кавалергардському полку. У 1812 році перебував у Світі Імператора, а потім перебував у загоні Ф. Ф. Вінцінгероде. Хоробро боровся з французами і за відмінність у захисті переправ через нар. Москву біля с. Орєхово 20 жовтня отримав чин полковника, а за бої на Березині нагороджений орденом Св. Володимира 3 ст. Герой Великої Вітчизняної війни 1812 року.

Портрет С.Волконського художника Джоржа Доу

Засуджений за 1-м розрядом, позбавлений чинів та дворянства. 10 червня 1826 засуджений був до «відсікання голови», але по Високій конфірмації від 10 липня 1826 смертний вирок був замінений на 20 років каторжних робіт в Сибіру (22 серпня 1826 термін скорочений до 15 років, в 1832 році - до 1832) .

Портрет Волконського, виконаний з натури в 1823 році, за наказом Миколи I був виключений з числа призначених до приміщення в галереї і лише через багато років, вже на початку XX століття, зайняв у ній відповідне місце.

Каторгу відбував на Благодатському руднику, у Читинському острозі, на Петрівському Заводі. У 1837 році на поселенні в селі Урік під Іркутськом. З 1845 проживав із сім'єю в Іркутську.

За амністією 26 серпня 1856 року йому було дозволено повернутися до Європейської Росії, повернули дворянство, але з княжий титул. З нагород на особливе прохання йому було повернуто військовий орден Георгія за Прейсиш-Ейлау і пам'ятна медаль 1812 (ціми нагородами він дорожив особливо). Одружений був з Марією Миколаївною Раєвською — донькою героя 1812 р. М. М. Раєвським, яка пішла за ним у Сибір, діти — Михайло та Олена.

У поемі йдеться про повернення діда Сашка із заслання у 1856 році. Некрасов показує свого героя таким, яким він був у момент повернення із заслання.

Кожен витвір мистецтва - чи то портрет художника або словесний опис людини в літературі - своїми засобами створює образ. Краще, коли є і те, і те.

Прочитаємо прозовий текст – це уривок із книги С.М. Волконського-онука «Про декабристів»:

…. зовнішність Сергія Григоровича справляла дуже сильне враження: високий зріст, широкі плечі, велика біла борода і довге до плечей сиве волосся; він викликав у пам'яті образ патріарха.Надворі люди, які не знали його, оберталися. Він вселяв ту тишу, яка є постійним супутником. поваги. Один мій добрий приятель (...), розповідав мені, що одного разу, проходячи повз заїзд, на соборній площі, він побачив сидячого на лавці старцяз білою бородою. У крилатці і крислатому капелюсі сидить він, склавши руки на гачкуватому палиці. Мій знайомий, на той час зовсім молодий чоловік, був настільки вражений видовищем його, що, проходячи повз, мимоволі сповільнив крок і низько вклонився. Вже після нього сказали, що то декабрист Волконський. (…)

Палиця ця була в мене; це та палиця, з якою він зображений на відомій літографії Кірхнера. А крислатий капелюх і крилатку знав весь Іркутськ. Кишені крилатки завжди були набиті льодяниками та пряниками, і діти, що зустрічали його, здалеку вже кричали: "Дідусь йде!" З реготом і танцем бігли вони за ним, передчуваючи звичайну роздачу. Але дідусь мав свої звички і дотримувався їх у дрібницях так само невідступно, як у важливих випадках життя дотримувався принципів.Він йшов на міст через річку Ушаківку і тільки тут, на мосту, починалася роздача з різноманітною грою.І довго лунали дзвінкий сміх і дзвінкі голоси над гуркотом балакучої річки і вимальовувався на мосту в променях західного сонця високий образ у крилатці та крислатому капелюсі.

Загальні риси, властиві головного героя поеми Некрасова:

Це стара, мудра, всіма шанована людина, життя її було важке, сповнене страждань і випробувань; він утворений; любов до праці, що творить початок; любов до дітей; цікава людина, щедрий, добрий. Здатний співчувати, співпереживати; любив розмовляти з простими людьми, із селянами; любив співати.

Прокоментуємо історичні реалії, про які пише Некрасов:

КРІПОСНЕ ПРАВО

Кріпацтво на Русі, тобто. прикріплення селян до землі почалося в ХV столітті. До цього землею володіли переважно самі князі, і навіть монастирі і бояри. Відносини між ними та людьми, які працювали на їхній землі, не були чітко визначені. Деякі землероби-селяни працювали добровільно, але інші – примусово, перебуваючи іноді майже в рабській залежності від землевласників. Були й вільні селяни, які працювали на своїй землі. Більшість селян могло вільно переходити з одного місця на інше. Така невизначеність земельних відносин не могла продовжуватися після того, як московські князі почали "збирати російську землю".

Московська держава народжувалася у важких умовах безперервної боротьби із зовнішніми ворогами. Московським князям потрібна була збройна сила захисту країни і проведення своєї політики. У винагороду за службу у військах і за княжому дворі замість грошей служивим людям давалися землі, звані " маєтку " , доходами яких вони жили. Ці служиві люди, які згодом стали називатися "поміщиками", повинні були на першу вимогу уряду бути в повному озброєнні для участі у військових діях, наводячи з собою стільки людей, скільки потрібно залежно від розміру їхнього маєтку.

Для забезпечення маєтків робочою силою почали вживати заходів до того, щоб "прикріпити" селян до тієї землі, де вони сиділи. Розвиток такої системи призвело до того, що великі простори зайнятої селянами землі було передано поміщикам. Отже, цих землях створилася залежність селян від землевласників.

Спочатку поміщики володіли маєтками тимчасово. Селяни, які працювали у них, їм не належали. Якщо поміщик погано служив державі, його змінювали і його місце призначали іншого. Поміщики, які добре виконували свої обов'язки, залишалися у своїх маєтках зазвичай усе життя. Коли вмирав батько, поміщиком призначався його син і таке інше. Земля поступово ставала їх власністю, а кріпаки, які працювали на ній, виявлялися прикріпленими вже не тільки до землі, а й до поміщика.

Ні поміщику, ні державі вже не було вигідно дозволяти вільний догляд селян із зайнятої ними землі. Тож селян намагалися утримати на місці. Вільний перехід будь-коли від одного поміщика до іншого було заборонено. Такий перехід дозволявся лише один раз на рік у певний день. Однак на практиці кріпаки нерідко втрачали це право. Якщо вони позичали у поміщика гроші і не могли сплатити йому боргу, вони мали продовжувати працювати в нього. Іноді багаті поміщики, яким потрібна була робоча сила, приїжджали до сусідніх маєтків, сплачували селянські борги та переселяли цих кріпаків до себе.

З цього тягаря поміщики стали повними господарями землі та людей. Над своїми кріпаками вони отримали й адміністративну та судову владу, і навіть збирали з них встановлені державою податки.

Відносини між поміщиками та кріпаками не були достатньо визначені законом. Тому кріпаки значною мірою залежали від свавілля поміщика. Поступово кріпацтво ставало дедалі більше схожим на рабство. Поміщики могли вже продавати своїх кріпаків із землею та без землі, іноді навіть поділяючи чоловіка з дружиною.

До другої половини ХVIII століття за право володіти кріпаками та землею поміщики продовжували працювати для держави. У 1761 році Петро IIIсвоїм "указом про вільність дворянства" звільнив дворян (поміщиків) від обов'язку служити державі; кріпаки залишилися власністю поміщика. Після цього кріпацтво вже фактично перетворилося на рабство.

Починаючи з Павла I, кожен російський імператор трохи полегшував становище кріпаків. Нарешті, в 1861 Олександр II своїм історичним маніфестом скасував кріпацтво.

У поемі Некрасова «Дідусь» герой розповідає про диво-село Тарбагатай, де селяни живуть добре, щасливо. Таке село справді існувало і існує зараз. Про нього дізналися саме із поеми Некрасова. Тарбагатай знаходиться в Бурятії, засноване на початку 18 століття за назвою місцевості, багатою на тарбагани - бабаками. Сюди Катерина 11 вислала розкольників, старообрядців - людей старої віри, які не бажали дотримуватися нової церковної реформи. Розкольники завжди зазнавали гонінь. Селились вони в основному в Сибіру сім'ями, жили чесно і праведно, дотримувалися традицій і працювали. Ось про цих людей розповідає дідусь.

http://img-b.photosight.ru/209/3871021_large.jpeg

Відомості його достовірні, оскільки відомо, що у вересні 1830 року засланців декабристів перевели з Читинського острогу в Петровський завод. У Тарбагатаї вони зупинилися на відпочинок і побачили багате, благополучне життя селян. Це «диво» вразило діда-декабриста, адже «воля і праця людини дивовижні діви творять!» Тобто ці люди були вільні, працювали на своїй землі, для себе і могли собі дозволити сито їсти, чепурно одягатися, купувати предмети побуту, меблі. Чому ж таке неможливе і в усій Росії? Таке питання, мабуть, ставив і Некрасов собі та своїм сучасникам. Адже поета теж хвилювало, що селяни живуть погано. Тому вустами діда він розповів про це у поемі.

У 1824 році в Тарбагатаї побував інженер та письменник А.І. Мартос, ось як він описує ці землі: «…Незабаром здалося й селище, розкинуте у долині, з двома церквами. Незважаючи на чутливу холоднечу, люди стояли кружком біля воріт; жінки, одягнені в справжньому російському національному платті, в подвійниках унизаних перлами,з покритими фатами; чоловіки в ошатних зимовихкаптанах, у шапках набік (...) Я поспішав увійти до будинку; чистісіни привели мене до охайної кімнати. Мені це з першого погляду дуже сподобалось. "Чий це будинок?" - Запитую жінку, яка прийшла привітати мене з приїздом. - Селянина,пане! Відповідає мені. Меблі червоного дерева, зі смаком вироблені, підлога вкрита килимами, великі дзеркала в ошатних рамах, у третій кімнаті годинник з музикою, змусили мене забути відповідь і знову повторити колишній попит. - Хазяїн наш селянин Верхньоудинського округу, - відповідає жінка, - і тепер його немає вдома: він поїхав у місто, але цього дня чекаємо на нього. - Під час моїх початкових розпитувань виходить і господиня, вітає мене з Новим роком, каже, що вона рада в цей день мати гостя, і повторює, що її чоловік неодмінно скоро повернеться. Під час наших розмов дівчина, прекрасна собою, приносить мені чай:він був дуже гарний; Незабаром запрошують обідати. - Чотири страви, добре приготовані, чистий прилад, чиста скатертина та серветки, дуже добре очищені срібні ложки додали мені й кращого апетиту.

Назад з невеликим 50 років кілька юрт займало долину Тарбагатайскую; прийшли росіяни зі своєю старанністю, зі своєю пристрастю до землеробства,і все змінилося. Задоволення є відбиток досконалого благополуччя колонії (….) У 1765 року сорок тисяч старообрядців велено переселити до Сибіру; вони прямували водою з Калуги до Верхотур'я і далі йшли далі сухим шляхом. У Тобольську сформували з них два піхотні полиці: Томський та Селенгінський; решту потім розділили надвоє: одна частина поселена по Іртишу, інша за Байкалом. Останні обрали урочище Тарбагатай, але одна частина їх подалася ще ближче до китайських меж на береги Чикоя, де ґрунтувалася, і, як відомо, живе в досконалому достатку. Старообрядці прийшли сюди сім'ями, заселені сім'ями і тому зберегли досі ім'я сімейних. Для початкових обзакладів видано було кожному по коню, корові, сошнику та насіння на посів. Так у надрах Сибіру жителі Стародуба, Добрянки, Гомеля здобули собі нову вітчизну, а невтомне старанність, діяльність, дарували переселеним можливе землі щастя. Справжнє покоління, що народилося за Байкалом, є досить своїм справжнім».

Висновок

Про яких ліричних героїв йдеться? (хлопчик Сашко, дідусьа)

Що в тексті сказано про хлопчика? ( він живе з татом і мамою, показаний у процесі дорослішання від 3 до 10 років)

Що йдеться про дідуся на початку поеми?

(У кабінеті у батька висить його портрет, про нього ніхто і нічого не знає, все плачуть, коли про нього заходить мова, в очікуванні діда, настає велике прибирання, у всіх щасливі особи, у діда на грудях великий хрест (дослідники вважають, що цей хрест був переплавлений з його кайданів), нога у нього стерта (може від кайданів), рука поранена (напевно від пострілу), автор називає його «таємничий дід».

То хто ж цей, «таємничий дід?». (декабрист)

Хто такі декабристи?

(Декабристами називають людей, які брали участь у повстанні на Сенатській площі 14 грудня 1825 в Петербурзі. Здебільшого декабристи були дворянами, добре освіченими, багато хто був військовим. Вони справді хотіли змінити Росію. Вони боролися за скасування кріпосного права, скасування царської влади та створення конституції. Суспільство декабристів утворилося після Великої Вітчизняної війни 1812 року.)

У листопаді 1825 року під час поїздки на південь Росії до Таганрога несподівано помер імператор Олександр I. Дітей у нього не було, і успадкувати престол мав брат Олександра - Костянтин. Але він ще за життя Олександра зрікся престолу на користь молодшого брата Миколи. Про зречення Костянтина не було оголошено. Війська та населення були приведені до присяги новому імператору. Але він підтвердив свою відмову від престолу. На 14 грудня 1825 призначили переприсягу.

Декабристи хотіли до складання сенаторами та членами Державної ради змусити їх підписати «Маніфест», ліквідувати існуюче правління, скасувати кріпацтво, проголосити свободу слова, віросповідань, свободу занять, пересування, рівність всіх станів перед законом, зменшення солдатської служби.

Вранці 14 груднябунтівні офіцери привели свої полки на площу перед Сенатом, на план, розроблений раніше, здійснити не вдалося: Сенат та Державна рада до приходу полків вже склали присягу.

Кілька разів Микола I надсилав «для умовляння» генералів, митрополитів, кілька разів кіннота атакувала полки повсталих. Надвечір цар наказав розстріляти повсталих.

Царський уряд жорстоко розправився з декабристами. Понад 100 декабристів було заслано до Сибіру, ​​багато хто був засуджений до страти через повішення.

Навіщо нам потрібно знати про декабристаз, про грудневе повстання у творі? ( ця наша історія, розуміти цей тип людей, знати їхнє життя)

Хто такий Сергій Григорович Волконський? (Почасти є прототипом героя поеми)

С.Г. Волконський – герой Вітчизняної війни 1812 року, декабрист. Князь.Свого часу брав участь у всіх військових кампаніях, був поранений, мав нагороди.За участь у повстанні, в 1826 заарештований і засуджений до страти, потім вирок був замінений на 20 років каторжних робіт в Сибіру. У 1856 році було оголошено маніфест про звільнення всіх каторжників, і йому дозволили повернутися до Європейської Росії. За 5 днів до його арешту, Марія Раєвська (Волконська) народила йому сина і незабаром вирушає слідом за чоловіком.

Про подвиг Марії Волконської, про її рішення розділити долю з чоловіком і йти за ним до Сибіру на каторгу і заслання відомо, напевно, кожній людині, яка вміє читати російською. "Вигляд його кайданів, так схвилював і зворушив мене, що я кинулася перед ним на коліна і поцілуваласпочатку його кайдани, а потім і його самого - приїхавши після розлуки в Нерчинські копальні, згадувала Марія Волконська.

Скажіть, чи звучить розповідь про декабристів, повстання у творі? (Незрозуміло, звучить приглушено).

Що відбувається у поемі після того, як приїхав дід? ( через окремі події йде впізнання онуком характеру діда)

Зараз ми з вами за подіями, розмовами, які представлені в поемі, спробуємо з'ясувати характер діда і той нелегкий період часу.

5 розділ

1) «З дідусем Сашко здружився,

Вічно гуляють удвох,

Ходять луками, лісами,

Рвуть волошки серед нив».

2) Опис діда:

«Дідусь древній роками,

Але ще бадьорий і гарний,

Зуби у дідуся цілі,

Вчини, постава тверда,

Кудрі пухнасті та білі,

Як срібло голова,

Струн, високого росту,..

3) Мова «апостольськи проста»

4) «Радий я, що бачу картину

Милу з дитинства очам.

Глянь на цю рівнину -

І полюби її сам!

5) Міркує про селянське господарство, що тільки тоді «Буде й у пісні відрада,/ Замість зневіри та мук», коли буде велике господарство.

6) «Дідусь хвалить природу,

Гладить селянських хлопців».

«Перша справа у діда

Поговорити з чоловіком:

«Скоро вам буде неважко,

Будете вільний народ! - Як Ви розумієте ці рядки? ( вірить у зміни)

Опишіть життя селян у селі Тарбагатий

а) російських мужиків зігнали у страшну глухість на неродючі землі, дали волю і землю.

б) приїхали через рік комісари – вже збудовано село, млин.

в) ще за рік приїхали - селяни з безплідною

землі збирають урожай тощо.

Так за 50 років «виріс величезний посад».

Навіщо дід розповідає про життя селян? (Націлює Сашка, що вільна працьовита людина ніде не пропаде. Каже, що «Воля і праця людини/ Дивні диви творять». І якщо в сім'ї влаштований побут, здорові діти – значить, це щаслива родина. І селяни можуть бути щасливими, можуть жити багато.)

(Образ цієї виснаженої людини протиставляється ситого вільготного життя в Тарбагатаї. Ще дуже багато доведеться зробити, щоб домогтися такого життя для селян. Людина не повинна гребувати ніякої роботи. Праця прикрашає людину.)

Про які народні лиха розповідає дід у 13 розділі?

(Згадує селянське весілля, де молоді «забули спитати дозволу» у пана. Він розлучив молодят і всіх покарав. Дід каже, що немає душі поміщиків. Жаліє селян, звинувачує сильних світу цього в самодурстві)

Що розповідає дід про службу в армії у його час? ( Розповідає про те, яка муштра була в армії, рукоприкладство, нецензурщина у зверненні до молодшого звання, Вчить онука, що треба дорожити честю,)

Прочитайте епізод про життя на каторзі від слів «…. Глухо, безлюдно…» до слів «Повільно - повільно таїш ...»

Про що згадує дідусь? ( Згадує про те страшне життя. Нема геройства. Звичайна людина)

Протягом усієї поеми Сашко ставить запитання і татові, і мамі, а потім уже дідусеві. Так чи інакше вони пов'язані з декабристами, повстанням.
Цікавиться і про те, як дід жив у Сибіру.

ДЖЕРЕЛО

http://fs01.infourok.ru/uploads/russkij-jazyk-i-literatura/conspect/23384122355.docx

http://nsportal.ru/sites/default/files/2015/04/11/urok_literatury_v_6.doc

http://school.xvatit.com/index.php?title=%D0%9D._%D0%90._%D0%9D%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1 %81%D0%BE%D0%B2._%D0%9E%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BA_%D0%B6%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0 %B8_%D0%B8_%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0

Урок літератури у 6-му класі на тему:

Історична поема «Дідусь» Н. А. Некрасов.

Цілі уроку:

1.Ознайомити учнів із історичною поемою; розповісти про долю декабристів у Сибіру;показати, яку увагу приділялося письменником зображенню життя простого народу в епоху кріпосного права.

2.формувати вміння аналізувати твір та формулювати висновки та припущення після прочитання.

3.Воспитывать усвідомлене ставлення уч-ся до історичногоминулому країни.

Хід уроку.

  1. Організація класу
  2. Повторення вивченого.

Згадаймо, з яким письменником ми познайомилися на попередніх уроках?

Згадайте та назвіть відомі вам твори Н. А. Некрасова (Вірш-е Селянські діти, «На Волзі», «Дід Мазай і зайці», поема «Мороз, червоний ніс», «Залізниця»)

Яка тема стих-я «Залізниця?»(каторжної праці робітників)

Головною темою своєї творчості Некрасов зробив долю трудівника, долю російського народу. Його вірші пройняті глибоким співчуттям до селянина, людини праці.

  1. Повідомлення теми уроку

Сьогодні на уроці ми познайомимося з ще одним твором Некрасова, написане 1870 року, з історичною поемою «Дідусь».

VI. Вивчення нового матеріалу

Відкрийте робочі зошити, запишіть число та тему уроку.

Визначення слова "поема" (слайд № 2)

А) Виявлення рівня первинного сприйняття поеми.

Який сюжет поеми?

Про яких ліричних героїв йдеться?(хлопчик Сашко, дідусьа) (слайд №3)

Що в тексті сказано про хлопчика? (він живе з татом і мамою, показаний у процесі дорослішання від 3 до 10 років)

Що йдеться про дідуся на початку поеми?(Див. розділи 1-4)

(У кабінеті у батька висить його портрет, про нього ніхто і нічого не знає, все плачуть, коли про нього заходить мова, в очікуванні діда, настає велике прибирання, у всіх щасливі особи, у діда на грудях великий хрест (дослідники вважають, що цей хрест був переплавлений з його кайданів), нога у нього стерта (може від кайданів), рука поранена (напевно від пострілу), автор називає його «таємничий дід».

То хто ж цей, «таємничий дід?».(декабрист)

Прочитайте перші 2 абзаци статті К. І. Чуковського настор. 237

Хто такі декабристи?(Слайд № 4)

(Декабристами називають людей, які брали участь у повстанні на Сенатській площі 14 грудня 1825 в Петербурзі. Здебільшого декабристи були дворянами, добре освіченими, багато хто був військовим. Вони справді хотіли змінити Росію. Вони боролися за скасування кріпосного права, скасування царської влади та створення конституції. Суспільство декабристів утворилося після Великої Вітчизняної війни 1812 року.)

У листопаді 1825 року під час поїздки на південь Росії до Таганрога несподівано помер імператор Олександр I. Дітей у нього не було, і успадкувати престол мав брат Олександра – Костянтин. Але він ще за життя Олександра зрікся престолу на користь молодшого брата Миколи. Про зречення Костянтина не було оголошено. Війська та населення були приведені до присяги новому імператору. Але він підтвердив свою відмову від престолу. На 14 грудня 1825 призначили переприсягу.

Декабристи хотіли до складання сенаторами та членами Державної ради змусити їх підписати «Маніфест», ліквідувати існуюче правління, скасувати кріпацтво, проголосити свободу слова, віросповідань, свободу занять, пересування, рівність всіх станів перед законом, зменшення солдатської служби.

Вранці 14 грудня бунтівні офіцери привели свої полки на площу перед Сенатом, на план, розроблений раніше, здійснити не вдалося: Сенат та Державна рада до приходу полків вже склали присягу.

Кілька разів Микола I надсилав «для умовляння» генералів, митрополитів, кілька разів кіннота атакувала полки повсталих. Надвечір цар наказав розстріляти повсталих.

Царський уряд жорстоко розправився з декабристами. Понад 100 декабристів було заслано до Сибіру, ​​багато хто був засуджений до страти через повішення.

Навіщо нам потрібно знати про декабристаз, про грудневе повстання у творі? (ця наша історія, розуміти цей тип людей, знати їхнє життя)

Хто такий Сергій Григорович Волконський?(Почасти є прототипом героя поеми)(Слайд № 5)

С.Г. Волконський – герой Великої Вітчизняної війни 1812 року, декабрист. Князь. Свого часу брав участь у всіх військових кампаніях, був поранений, мав нагороди. За участь у повстанні, в 1826 заарештований і засуджений до страти, потім вирок був замінений на 20 років каторжних робіт в Сибіру. В 1856 був оголошений маніфест про звільнення всіх каторжників і йому дозволили повернутися до Європейської Росії. За 5 днів до його арешту, Марія Раєвська (Волконська) народила йому сина і незабаром вирушає слідом за чоловіком.

Про подвиг Марії Волконської, про її рішення розділити долю з чоловіком і йти за ним до Сибіру на каторгу і заслання відомо, напевно, кожній людині, яка вміє читати російською. "Вигляд його кайданів, так схвилював і зворушив мене, що я кинулася перед ним на коліна і поцілуваласпочатку його кайдани, а потім і його самого - приїхавши після розлуки в Нерчинські копальні, згадувала Марія Волконська.

Скажіть, чи звучить розповідь про декабристів, повстання у творі?(Незрозуміло, звучить приглушено).

Що відбувається у поемі після того, як приїхав дід? (через окремі події йде впізнання онуком характеру діда)

Зараз ми з вами за подіями, розмовами, які представлені в поемі, спробуємо з'ясувати характер діда і той нелегкий період часу.(запис у зошиті) - 5 розділ

1) «З дідусем Сашко здружився,

Вічно гуляють удвох,

Ходять луками, лісами,

Рвуть волошки серед нив».

2) Опис діда:

«Дідусь древній роками,

Але ще бадьорий і гарний,

Зуби у дідуся цілі,

Вчини, постава тверда,

Кудрі пухнасті та білі,

Як срібло голова,

Струн, високого росту,..

3) Мова «апостольськи проста»

4) «Радий я, що бачу картину

Милу з дитинства очам.

Глянь на цю рівнину –

І полюби її сам!

5) Міркує про селянське господарство, що тільки тоді «Буде й у пісні відрада,/ Замість зневіри та мук», коли буде велике господарство.

6) «Дідусь хвалить природу,

Гладить селянських хлопців».

«Перша справа у діда

Поговорити з чоловіком:

«Скоро вам буде неважко,

Будете вільний народ! - Як Ви розумієте ці рядки? (вірить у зміни)

Слайд №13. Глави 9-1 1.

Опишіть життя селян у селі Тарбагатий

а) російських мужиків зігнали у страшну глухість на неродючі землі, дали волю і землю.

б) приїхали через рік комісари – вже збудовано село, млин.

в) ще за рік приїхали – селяни з безплідною

землі збирають урожай тощо.

Так за 50 років «виріс величезний посад».

– Навіщо дід розповідає про життя селян?(Націлює Сашка, що вільна працьовита людина ніде не пропаде. Каже, що «Воля і праця людини/ Дивні диви творять». І якщо в сім'ї влаштований побут, здорові діти – це щаслива родина. І селяни можуть бути щасливі, можуть жити багато.)

(Образ цієї виснаженої людини протиставляється ситого вільготного життя в Тарбагатаї. Ще дуже багато доведеться зробити, щоб домогтися такого життя для селян. Людина не повинна гребувати ніякої роботи. Праця прикрашає людину.)

Про які народні лиха розповідає дід у 13 розділі?

(Згадує селянське весілля, де молоді «забули спитати дозволу» у пана. Він розлучив молодят і всіх покарав. Дід каже, що немає душі поміщиків. Жаліє селян, звинувачує сильних світу цього в самодурстві)

Зачитайте епізод зустрічі із солдатом.Розділ 16-17.

Що розповідає дід про службу в армії у його час? (Розповідає про те, яка муштра була в армії, рукоприкладство, нецензурщина у зверненні до молодшого звання, Вчить онука, що треба дорожити честю,)

Прочитайте епізод про життя на каторзі від слів «…. Глухо, безлюдно…» до слів «Повільно – повільно таїш…»(глава 20)

Про що згадує дідусь? (Згадує про те страшне життя. Нема геройства. Звичайна людина)

Чим закінчується твір? Як розуміє Сашко ставлення діда до життя, до людей, до історії Росії?

Висновок: Протягом усієї поеми Сашко ставить запитання і татові, і мамі, а потім уже дідусеві. Так чи інакше вони пов'язані з декабристами, повстанням.
Цікавиться і про те, як дід жив у Сибіру.

VI. Підбиття підсумків (слайд № 14)

  1. З яким твором М. А. Некрасова ми познайомилися під час уроку?
  2. Яка основна думка поеми?

VII. Домашнє завдання (слайд №15)


Поема «Дідусь» написана Некрасовим в 1870 р. Вона описує приїзд старого декабриста до садиби сина. Початок дії поеми належить до 1856 року, коли було видано маніфест, який повертав декабристів із заслання.

Образ дідуся збірний. Прототипом вважають Сергія Волконського, який повернувся 68-річним старим, все ще красивим і статним. Розжалований генерал Волконський любив розмовляти із мужиками, а селянські діти звали його дідусем. Прототипом вважається також темпераментний Михайло Бестужев, з яким Некрасов спілкувався 1869 р.

Поема присвячена З-н-ч-е (Зіночці), тобто Зінаїді Миколаївні Некрасової, громадянській дружині Некрасова.

Літературний напрямок, жанр

«Дідусь» - реалістична поема. З цензурних міркувань Некрасов не говорить прямо, що дідусь – декабрист. Герой мріє про свободу та багатство народу, обіцяючи селянам, солдатам, що скоро їм житиме легше (натяк на реформи Олександра ІІ).

Образ головного героя

Читач бачить дідуся очима онука. Спочатку Сашко зауважує портрет молодого генерала (очевидно, війни 1812 року). Потім дізнається від батьків, що дідусь оточений якоюсь сумною таємницею. Потім матуся відкриває Сашкові, що дідусь добрий, сміливий та нещасний. Приїхавши здалеку, дідусь оголошує, що з усім примирився. Але подальші подіїдозволяють припустити, що це негаразд. Дідусь живе думкою про помсту, закликає Сашка дорожити честю та помститися за образи. Він подібний до біблійного героя, що постраждав за народ: син падає йому в ноги, мати Саші розчісує сиві кучері, Саша запитує про рани на руці і нозі.

Портрет описаний за допомогою епітетів: «Дерево роками, але ще бадьорий і красивий». У дідуся цілі зуби, тверді ходи та постава, білі кучері, срібна борода, свята посмішка.

Біблійну природу образу дідуся підкреслюють переспіви героєм біблійних фраз: «Той, хто має вуха і чує, має очі і бачить».

На батьківщині дідусь гуляє з онуком, захоплюється природою, порівнюючи її з глухою, похмурою, безлюдною природою місця заслання, «гладить селянських хлопців», тлумачить із мужиками. Він не може сидіти без роботи: оре, копає гряди, переплітає, тачає.

Дідусь наближає до народу пісня. Він співає про декабристів, про їхнє посилання. Некрасов теж співав «про Трубецьку та Волконську»: його поема «Дідусь» відкривала цикл поем про декабристів.

Потаємні думки Некрасов довірив дідусеві: успішна та країна, в якій населенню притаманна не тупа покірність, а сила, одностайність і розум. Некрасов словами дідуся звертається до читача: «Горе країні зруйнованої, горі країні відсталої».

Негативні образи поеми

Чиновники і панове тиснуть із народу сік (метафора), подьячие підлі (епітет), виходять у похід проти війська, скарбниці і народу (метафора), жадібна зграя хижаків (метафора і епітет) готує загибель вітчизні, «стогін рабів заглушаючи лестою (метафора). Військовий начальник звіряє, душу вбиває в п'яти, так що зуби сиплються градом, навіть дихати в строю не дозволяє (гіперболи).

Тема, основна думка та композиція

Тема поеми – передача новим поколінням істинних, з погляду автора, цінностей (свобода та щастя народу, процвітання країни).

Основна думка: справа декабристів не загинула. Його продовжать наступні, правильно виховані покоління.

Поема складається з 22 главок, багато хто закінчується рефреном: «Виростеш, Сашко, дізнаєшся...». Інші – риторичними питаннями: «Хто ж, хто має душу, міг це винести? Хто?

Дія поеми триває кілька років. Воно починається з питання маленького Сашка про портрет дідуся. Дідусь розповідає онукові про свавілля поміщиків колишніх часів (очевидно, до повстання декабристів), узагальнюючи його: «Видовище лих народних нестерпне, мій друже». Закінчується поема готовністю Сашка дізнатися сумну бувальщину. Йому вистачає і знань, і серцевої прихильності: «Дурних і злих ненавидить, бідним бажає добра». Поема має відкритий фінал.

У вставних епізодах дідусь розповідає Сашкові історію про утопічне поселення, яке він зустрів у Сибіру, ​​у Тарбагатаї. Розкольників заслали в пусте місце, і вже через рік там стояло село, а через півстоліття виріс цілий посад: «Воля і праця людини дивовижні діви творять».

Розмір та римування

Поема написана тристопним дактилем. Рифмовка перехресна, жіноча рима чергується з чоловічою.

  • «Душно! Без щастя і волі…», аналіз вірша Некрасова
  • «Прощання», аналіз вірша Некрасова
  • «Надривається серце від борошна», аналіз вірша Некрасова