Terepolvasási lecke Matvey Kuzmin utolsó napján. Nyílt lecke az irodalmi olvasásról B. Polevoy "Matvej Kuzmin utolsó napja" című munkája alapján. Mbow családi középiskola

Az óra céljai és célkitűzései: a személyiség lelki alapjainak befolyásolása a művészi szó segítségével; a kifejező olvasás és a szerepek szerinti olvasás készségeinek fejlesztése; megtanulni szöveggel dolgozni; tiszteletet keltsenek azok iránt, akik megvédték a szabadságot a náci betolakodók elleni harcban; a hazaszeretet és a szülőföld iránti szeretet kialakulásának elősegítése.

Letöltés:


Előnézet:

Nyilvános óra

Téma: Borisz Polevoj "Matvej Kuzmin utolsó napja"

Célok és célok: a művészi szó eszközeivel befolyásolni az egyén lelki alapjait, fejleszteni a kifejező olvasás és a szerepek szerinti olvasás készségeit, megtanítani a szöveggel való munkára, tiszteletet kelteni azokban az emberekben, akik megvédték a szabadságot a szabadságharcban. A náci betolakodókat, hogy elősegítsék a hazaszeretet, a szülőföld iránti szeretet kialakulását.

Az órák alatt.

1.Idő szervezése.

Srácok, nézzétek meg, hogy megvan-e minden, amire szükségetek van a leckéhez.

1. Az ismeretek aktualizálása, a tanórai célok kitűzése.

Srácok, emlékezzünk a történet nevére, amit otthon olvastatok?

Ma dolgoznunk kell ennek a műnek a szövegén, át kell gondolnunk az olvasottak fő gondolatát. De először emlékezzünk arra, hogy melyik háború alatt játszódnak le a történetben leírt események?

Ki kivel harcolt? Miért?

Hogy belemerüljünk a távoli napok eseményeibe, festményekről készült fényképeket szeretnék bemutatni, amelyek segítenek megérteni, hogyan néz ki a háború a művészek szemével.

Katonai diavetítés.

3. Felkészülés az észlelésre.

Tanár

Több mint 60 év telt el a legvéresebb háború befejezése óta. Hibából náci Németország Adolf Hitler vezetésével több tucat államot és emberek millióit vonták be a háborúba. Hitler fő feladata országunk legyőzése volt. Hitler ragaszkodott ahhoz, hogy népünket el kell törölni a föld színéről és meg kell semmisíteni. A megszállt (németek által elfoglalt) területen a nácik egész falvakat romboltak le, civileket gyilkoltak meg, égettek el: nőket, időseket, gyerekeket. Senkit sem kíméltek. A nácik az egész világot akarták leigázni. Kiválasztottnak tartották nemzetüket, a németet, és a más nemzetiségűek engedelmeskedjenek, dolgozzanak értük. De a fasiszta Németország terveit meghiúsította népünk, hazánk győzelme.

A nép nagy árat fizetett ezért a győzelemért. 50 millió ember életét követelte.) A táblán van egy bejegyzés - 50000000)

Az egész világ ismeri a fasizmus feletti győzelem napját? Mikor ünnepeljük?

Diák

Tanár

4 éve járunk a mai napig. Az emberek 1418 nappal és éjjel várták ezt az ünnepet. És ezért a napért köszönetet mondunk azoknak, akik életük árán kivívták a szabadságot a Földön, megmentették az egész világ népeit a fasizmustól.

Mindenki megpróbálta közelebb hozni a nácik felett aratott győzelmet. Ki kolhozföldeken dolgozott, élelmet biztosított a hadseregnek, ki katonai gyárakban, kórházakban. Idősek és fiatalok egyaránt bekapcsolódtak a harcba. Borisz Polevoj dokumentumfilmes történetéből az ilyen emberekről, vagy inkább egy ilyen személyről tudhatta meg.

Hogyan érti a „dokumentumfilm” szót?

Diák

A történet arról szól, hogy mi történt valójában.

Tanár

Elég jó.

Boris Polevoy a szerző álneve. Valódi vezetéknév -Kampov Borisz NyikolajevicsAz író életének évei 1908-1981. Borisz Polevoj haditudósító volt. Könyvei a háborús évek élő igazságai. Sok olvasó ismeri a "The Tale of a Real Man" című művéből. Hősét, egy katonai pilótát - Alekszej Maresjevet - lelőtte egy német repülőgép. Mivel megsebesült, ereje nélkül, a sajátjához igyekezett. Lábai fagyást, majd végtagjai amputációját követően vette a bátorságot, hogy újra leüljön a gép élére, és folytassa a harcot a nácik ellen. Ennek az embernek a bravúrjáról film is készült. Azt tanácsolom, hogy olvassa el Boris Polevoy "A mese ..." című könyvét.

Békeidőben Borisz Polevoj az egykor híres "Youth" magazin főszerkesztője volt.

Történetünk a Borisz Polev által hallott egyik falu lakóinak története, amely a németek által megszállt területre került.

Milyen érzéseket váltott ki benned a történet? (Gyerekek nyilatkozatai)

Milyen szavakat nem értettél? (Szójegyzék)

3. Az olvasottak megbeszélése, munka szöveggel.

Nevezze meg a főszereplőt.

Matvey Kuzmin

Próbáljunk meg újra létrehozni egy portrét erről a személyről.

Nyilatkozataiban hivatkozhat a szöveg oldalaira.

A hős jellemzői fel vannak írva a táblára:

  1. Megjelenés.
  2. Karakter.
  3. Leckék.
  4. Kapcsolatok a falubeliekkel.

1. 80 év feletti, kopasz, ősz hajú, szakállas, nagyothalló.

2. Társasképtelen, zárkózott, komor, társaságtalan.

3. Nézte, vadászott, nevelte az árva Vasya unokáját.

4. Távol maradt, félt.

Mit tudtunk meg a faluról, ahol Matvey Kuzmin élt? (23. o.)

Milyen utasításokkal fordult a német zászlóalj parancsnoka Matvey nagyapához? (legyél idősebb).

Mit gondolsz? Mit kellett volna tennie az igazgatónak a nácik alatt? 9Segíts a németeknek, mondd el a falubelieket)

Matvey Kuzmin egyetértett? (Nem, miért? Keresd meg a szövegben. (23.o.)

Mi késztette akkor a németeket ismét Matvey nagyapához? (Egy idegenvezető kellett, aki ismerte az erdei ösvényeket, hogy segítsen a rendelkezésükre bocsátani szovjet hadseregés harc nélkül támadni).

Keresse meg a szövegben Máté és egy német tiszt párbeszédét, ceruzával jelölje be a tiszt szavait (O), Máté szavait (M), a szerző szavait (A). Keressen szavakat a szövegben, amelyek megmondják, hogyan kell olvasni, milyen intonációval.

Készülj fel a szerepjátékra. Próbáljon képet adni arról, hogy mi történik a parancsnoki irodában.

A párbeszéd olvasása vele 25

Jó volt srácok, elvégezték a munkát.

Hogyan reagáltak a kolhozosok, akik Matveyt nézték?

A történetből megtudta, hogy Matvey Kuzmin átvezette a németeket a szűz földeken. Miért gondolod? (Az öreg megpróbálta kimeríteni a németek erejét)

Keress egy töredéket, amely arról beszél, hogyan veszítették el erejüket az ellenségek. (26. o.)

Mit képzelt el Matvey Kuzmin?

Sikerült a németeknek a szovjet csapatok kezére törni?

Ki segített Máté nagyapának? (Vasja unokája és a szovjet hadsereg katonái)

Miért mosolyog Matvey diadalmasan élete utolsó reggelén? (Tudta, hogy meg fog halni)

Előkészített kifejező olvasás kivonat _________________________________________

Matvey Kuzmin cselekedete bravúrnak nevezhető?

Matvey Kuzmin posztumusz megkapta a Szovjetunió hőse címet.

Mi a történet fő gondolata?

Tükrözik-e fő gondolat a „Jobb a dicsőséges halál, mint a szégyenteljes élet”, a „Küzdelem a halálig – a halhatatlanság megnyerése” című közmondás története.

Magyarázd el, ahogy érted.

4. Az óra eredménye.

Srácok, milyen munkán dolgoztunk az órán?

Milyen érzéseket váltott ki benned a karakter akciója?

5. Otthon.

Könyvek a visszaélésekről 30-31. oldal Kifejező olvasmány

p ra-val wok anyag.

A külterületen - félre.

Várj - egy t oyankával.

Elkerüli – kerüli.

Parancsnok szoba, Hol voltak a fasiszták, melyik mozgalmasan követte rendjük felállítását a pláza.

Star osta - ügyeinek intézésére kijelölt személy a valami kis csapat.

Za coruzlyval - durva, durva.

Ez azért van - még nem szántott, feldolgozatlan Föld.

Első kapuk - őrcsapatok.

lőállások - a tüzérség helye fegyverek és csapatok.

élcsapat - a csapatok része, megelőzve a főerőket.

álcázás - terepszínű köntös, amiből síelni lehetikov észrevehetetlen a hóban.

Selkhozartel (mezőgazdasági artel) - kolhoz.

Csillámpala - átlátszó réteges ásvány.

Három - a régi neve egy meleg férfi sapkának fejhallgatóval és visszaesővel.

Vászon táska - vászon, vastag fonalból, kézműves


Az óra céljai:

A) Gyermekek megismertetése B. Polevoy életrajzával és munkásságával, a Szovjetunió hősének, Matvey Kuzminnak a bravúrjával.

B) A szülőföld iránti szeretet, hazaszeretet, hazánk hősi múltja iránti büszkeség nevelése a gyermekekben.

C) Folyékony, tudatos olvasási készség fejlesztése; fejlődés logikus gondolkodás, a diákok horizontja.

D) Képes álláspontja megvédésére, részletes, koherens válaszadásra.

Felszerelés: feladatkártyák, TCO, bemutató.

lecke projekt
V. A tanár bemutatja a gyerekeknek az óra témáját. A gyerekek megpróbálják önállóan megoldani a feladatokat.
B. Feladatok elvégzése:
1 szint. Egy történet olvasása. Válaszok a szöveg tartalmával kapcsolatos kérdésekre.
2. szint. Szövegértést segítő kérdések megválaszolása.
3. szint. Mini esszé.

Lecke szakasz

Idő

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Idő szervezése. Célmeghatározás.

Üzenet az óra témájával és céljával kapcsolatban.

Tűzze ki célul az összes feladat elvégzését és a kívánt osztályzat elérését

Prezentáció megtekintése.

Bemutató kijelző.

Tekintse meg az előadást és ismerkedjen meg az új anyaggal.

Olvasd el a történetet, és válaszolj a kártyákon lévő kérdésekre.

Szervezi a gyerekeket önálló munkavégzés. Segít néhány diáknak.

Olvasd el a történetet, és válaszolj a kártyákon lévő kérdésekre.

Feladatkérdések elemzése

Kérdéseket tesz fel, lehetővé teszi a gyerekeknek, hogy kifejezzék véleményüket.

Kifejtik véleményüket, választ adnak a tanár kérdéseire.

Visszaverődés

Összefoglalja a leckét.

Hasonlítsa össze és értékelje eredményeit.

Házi feladat.

Elmagyarázza a feladatot.

Igény szerint rögzítse a feladatot.

Válasszon szinonimákat a következő szavakhoz:
Társasképtelen – vad, visszahúzódó, komor, komor, visszahúzódó, remete.
Shuraetsya – kerüli, kerüli.
A zászlóalj 350-500 főt számláló alosztály vagy katonai egység.
A sörétes puska két csövű sörétes puska.
Nemességed felhívás a nemesi, nemesi származású személyekhez.
A szűzföld egy olyan hely, ahová az emberek nem jártak.
Elöljáró – az osztag eleje.
Camouflage - katonai ruházat álcázáshoz.

1. kártya.
1. Hogyan viszonyult a többi lakó Matveyhez?
2. Jellemezze Máté családját!
3. Miért kellett a németeknek Matvey?
4. Mit ajánlottak a németek Matveynek az állásért?
5. Hová küldte Matvey unokáját, Vasját?
6. Hogyan viselkedett Matvey a tisztáson?
7. Ki ölte meg Matthew-t?
8. Hol és hogyan temették el Mátét?

2. kártya.
1. Miért választották a németek az összes lakos közül Matveyt az igazgatói posztra?
2. Miért alkudott meg az öreg a német tiszttel?
3. Miért vezette Matvey olyan sokáig a nácikat az erdőn keresztül?
4. „A szakáll sűrűje alól diadalmas mosoly csúszott ki, ráncok sugaraival szétszórva.”
Miért is diadalmasan mosolygott?
5. „Matvey Kuzmin egy dombon állt meztelen feje… szeme… gúnyosan szikrázott a sűrű szemöldökök alól.... Azonnal ő (tiszt) félelemmel ránézett erre az erdei emberre..."
Miért vette le a kalapját Matthew?
Miért rémült meg a német tiszt?
6. Miért temették el katonai tiszteletadással ezt a társaságtalan személyt?

3. kártya.
Szerinted ki a hős?
Kit nevezhetünk hősnek?

Töltse le a prezentációt a leckéhez boris_polevoy.zip

Mamontova Olga Viktorovna
MOU Lyceum No. 52 Ufa Republic of Bashkortostan
[e-mail védett]

"Tisztázó mondattagok" - A helyes lehetőség. Reggel a várostól három kilométerre szállt le egy repülőgép. Az elválasztás feltételei. Télen, különösen februárban heves hóviharok fújnak itt. Edző gyakorlatok. Az alpinisták július elején találkoztak a hegyekben. Reggel hét órakor a várostól három kilométerre szállt le egy repülőgép. Fiatal, húsz éves, a lány egyedül utazott.

"FSES a társadalomtudományban" - Az alapiskolát végzettek társadalomtudományi tanulmányozásának meta-tantárgyi eredményei. Változások a tanterveket. Didaktikai elvek lecke felépítése a rendszer-aktivitás megközelítés módjában. Szerkezet mintaprogram társadalomtudományban. A társadalomismeret tantárgy tartalmának tanulmányozása az alapiskolában.

"Szövegszerkesztő és szövegszerkesztő" - Mi az a szövegszerkesztő és szövegszerkesztő? A megszokásból a szót továbbra is szövegszerkesztőnek hívják. A szövegszerkesztők alapvető funkciói. A szöveges dokumentum alapelemei. Ezenkívül lehetőség van a dokumentum létrehozásának dátumának és időpontjának manuális és automatikus beillesztésére. Egy fejlettebb program a WordPad, helye: Start / Programok / Kellékek / WordPad.

„Matematikai est” – Dalverseny. A szépség. Matek este. ókori görög probléma. Számtulajdonságok. Élő számológép. közös szorzó. Matematikai kíváncsiság. Számok. Busz. Összehasonlítás. Kapitányok versenye. Amatőr művészeti verseny. Matematikai horgászat. Milyen számok vannak itt elrejtve. Titokzatos kíváncsiság.

"A szavak összekapcsolása a kifejezésben" - Cserélje ki a BÁCSI FELESÉGE kifejezést. Tippek, amelyek segítenek elkerülni a hibákat gyakorlatok végzése közben. A hangsúly a függő szón van. Hajdina zabkása. Cserélje ki a NÉVETLEN FOLYÓ kifejezést. Cserélje ki az ÓNKATONÁK kifejezést. Szomszédosság. A fő szó változatlan marad. Egy hócsomó.

"Étel" - sushi, lábak, sonka, shish kebab, szelet, omlett, steak, saláta, szendvics, leves, grill, hal, hús, rizs, kolbász, bab, spagetti, sült krumpli, sült csirke, chips, sült kolbász,

Állami költségvetés oktatási intézmény további

szakképzés(továbbképzés) szakemberek

"Mordovia Köztársasági Oktatási Intézet"

Egyedi projekt multimédiás lecke

CPC figyelő « A szervezet innovatív technológiái tanulási tevékenységek

alsó tagozatos tanuló be modern körülmények között »

Teljesített: Tarasova Valentina Serafimovna MBOU "Krasnouzelskaya középiskola" Romodanovsky kerületi Moldovai Köztársaság tanár Általános Iskola

Tantárgy : Irodalmi olvasmány

Osztály: 4. osztály

Az óra típusa: bevezetés az új munkába

Az óra témája: B. Polevoy "Matvej Kuzmin utolsó napja"

Az óra célja : feltételek megteremtése a fiatalabb tanulók olvasási kompetenciájának kialakításához (komplex munka szöveggel, részletes elemzés irodalmi mű).

Feladatok (tervezett eredmények)

tantárgy :

az olvasás különféle módjainak alkalmazása (bevezető, kreatív, tanulás, keresés); büszkeséget éreznek szülőföldjükre, népükre és történelmükre; válaszoljon a tartalomra vonatkozó kérdésekre a szöveg szavaival; szerepenként olvasni.

Személyes:

eligazodni az olvasottak erkölcsi tartalmában, értékelni a szereplők cselekedeteit az általánosan elfogadott erkölcsi és etikai normák szempontjából; meghatározza a szerző álláspontját, és kifejezze a hőshöz és cselekedeteihez való hozzáállását; érzelmileg "élje meg" a szöveget, fejezze ki érzelmeit; érdeklődést mutat az olvasás iránt, párbeszédet folytat a szöveg szerzőjével; az olvasás szükségessége;

Metatárgy:

önállóan fogalmazza meg az óra témáját és céljait; dolgozni egy irodalmi szöveggel annak esztétikai és kognitív lényege szempontjából; fejtse ki saját véleményét, és igazolja azt a szövegből vett tényekkel; értékelési kritériumokat dolgoznak ki, és ezeknek a kritériumoknak megfelelően határozzák meg munkájuk és mások munkája sikerének fokát; bővítse olvasói látókörét, és szerezzen további tapasztalatokat az önálló - olvasási tevékenységről.(szabályozó UUD).

meghallgatni és megérteni mások beszédét; kérdezni; kifejezően olvassa el és mesélje el a szöveget; osztálytársakkal, a pedagógussal közösen egyeztetni kell a magatartási és kommunikációs szabályokat és betartani azokat; kifejezni és megindokolni álláspontját; hallgass és hallgass meg másokat, próbálj más nézőpontot képviselni, légy készen arra, hogy kijavítsa álláspontodat.( kommunikatív UUD)

különböző olvasási módok használata: tanulás, megtekintés, bevezető; Rájön különféle formák szövegértelmezés (kifejező olvasás, dramatizálás, szórajz); alapján készítse el saját rövid szövegeit alkotás, a műhöz készült illusztrációsorozat alapján; az információt feldolgozni és egyik formából a másikba átalakítani (terv, táblázat, diagram készítése); érvelést épít.(kognitív UUD).

Az órák alatt

Tervezett eredmények

tantárgy

Személyes, metaszubjektum (univerzális tanulási tevékenységek)

    Idő szervezése

Srácok, örömmel köszöntöm Önöket és vendégeinket az irodalmi olvasás leckén. Remélem, eredményes lesz a lecke. Szerinted melyik a legtermékenyebb lecke?

Gyerekek válaszai.

szervezőképesség munkahely; a munkahely megszervezésének képességeszabályozó) ;

az iskolai magatartási és kommunikációs szabályok közös megegyezésének és betartásának képessége (kommunikatív UUD).

II. Tudásfrissítés

Nagyon helyes, az a lecke, ami után megalkotunk valamiféle terméket, amiből Ön és én érzelmi örömet fogunk szerezni, amelyben új ismeretekre teszünk szert, felfedezéseket teszünk, kommunikálunk egymással, és eredményesek leszünk.

Mit mondanak ezek a számok?

1941 - 1945.

Fénykép a táblán Borisz Polevoj.

Ki ez az ember?

Tudsz számokat és nevet kötni?

Borisz Nyikolajevics Polevoj író részt vett az ellenségeskedésekben? (A tankönyv információkat tartalmaz )

Gyerekek: Nem, haditudósító volt. Jegyzeteket írt az újságba a háború menetéről, a harcoló és hőssé vált emberekről.

Meghívom Önt, hogy ismerkedjen meg életrajzával, dolgozzon csoportokban három percig, válassza ki B. Polevoy életrajzának legjelentősebb tényeit, és mutassa be az osztálynak.

Miközben készültem erre a leckére, kezembe került egy levél. Hallgassa meg figyelmesen, és próbálja meg azonosítani, ki írta.

„Kedves Willy,... gratulálok: ma úgy tűnik, nagy és, bevallom, váratlan győzelmet arattam. Megtaláltam a kulcsot annak az átkozott, titokzatos orosz léleknek, aki annyi gondot okozott nekünk. Semmi újdonság, kedves testvérem, ez... pénz, kedves, közönséges, ügyesen bemutatott pénz, amit sajnos keveset kínálunk ebben az országban, hisz ezek a szovjet oroszok különleges nép... Emlékszel, írtam neked januárban egy helyi vadászról... . Ma kísérleteztem vele, és képzeld, kedves Willy, a kísérlet ragyogóan sikerült. Miután habozott a látszat kedvéért, beleegyezett, hogy még ma kiszállítson minket... Nos, Kurt már jelenti nekem, hogy a zászlóalj készen áll a mozgásra. Viszlát, szeretett testvérem, úgy ölellek, mint korábban, de a levelet, úgy tűnik, máskor kell kitölteni…

Egy német tiszt írta. Hogy találtad ki?

Kinek szólt ez a levél? (Egy német tiszt testvérének)

Miről és kiről írt a tiszt? (A vadászról, a kísérletről, hogy a vadász habozott, de elvitte a pénzt.)

Kitaláltad már, ki volt ez a vadász és ez a tiszt? (Igen, ez Matvey Kuzmin és egy fasiszta tiszt.)

Milyen hangulatban volt a tiszt abban a pillanatban? Miért? (Győzedelmes volt, azt hitte, hogy nyert.)

A gyerekek röviden válaszolnak arra, amit ezek a számok mondanak nekik.

A gyerekek azt mondják, hogy ez egy levelező, egy író.

Gyerekek válaszai.

A gyerekek csoportokban dolgoznak.

A gyerekek érvelése.

készség rendszerezd gondolataidat orális; figyelni és megérteni mások beszédétnak nek kommunikatív UUD )

önálló tevékenység-algoritmusok létrehozása kereső és kreatív jellegű problémák megoldásában, az érvelés felépítése (kognitív UUD )

III. Az óra céljának kitűzése

- Mit gondol, milyen munkának szenteljük a mai leckét?

Gyermekek: "Matvey Kuzmin utolsó napja."

Igazán. Minden összefügg. 1941-1945. Borisz Polevoj. Matvey Kuzmin utolsó napja.

Ki tudja megnevezni ennek a műnek a műfaját? (Dokumentumfilm.)

Mit jelent a „dokumentumfilm” szó?

Ha történelmi dokumentumokkal dolgozik, vagy dokumentumfilmes történetek gyakran találkozunk különleges vagy elavult szavakkal. És sok lábjegyzet van ebben a történetben. Miért gondolod?

(Sok elavult szó van a történetben, és olyan is, amit a civil életben nem használunk.)

Gyerekek válaszai.

a cél meghatározásának és megfogalmazásának képessége az órán tanári segítséggel;Tervezze meg cselekvését a feladatnak megfelelően (szabályozó UUD )

IV.Új megnyitása

A tanár felolvassa a történetet. A gyerekek hallgatnak, kövessék a tankönyvet.

Képzeld el, hogy 1942-be szállítanak. Ön a főszerkesztője a Pravda újságnak, amelynek Borisz Polevojnak történetet kell írnia Matvej Kuzmin hőstettéről. Milyen feladatot adnál neki?

Megértem a véleményét, de hogyan látjuk Matvej Kuzmint Polevoy történetének elején? (Nem társaságkedvelő volt, hallgatag, a külterületen lakott.)

Mit jelent a "nem társasági" szó? Keress szinonimákat erre a szóra.

Mennyi idős volt? (Több mint 80.)

Hogyan viszonyultak Mátéhoz a kolhozosok? (Nem értették meg)

forma

az olvasás tudatosságának, helyességének, kifejezőkészségének és folyékonyságának javítása érdekében.

A gyerekek válaszai: vad, visszahúzódó, komor, komor, visszahúzódó, remete.

szöveggel való munka képessége; a lényeg kiemelésének képességekognitív UUD );

személyes UUD ).

v.Testnevelés perc

A kísérők maguk végzik a testnevelést

Kicsit fáradtak vagyunk

Pihenjünk egy percet

Fordulj, dönts, ugorj,

Guggolás, pamut.

Tartsa egyenesen a hátát

Nézz a szomszédodra

Kezeket fel és azonnal le

És ülj le újra az íróasztalhoz.

Vezetés és igazodás a partnerekkel (kommunikatív UUD )

VI . Folytatva a szöveggel

Miért ajánlották fel a nácik Matveynek, hogy legyen vezető, majd a sízászlóalj kalauza? (Mivel nem kommunikált emberekkel, komor volt, visszahúzódó, ugyanakkor ismerte az erdő összes ösvényét)

Mit gondol, miért kezdett Matvey alkudozni a német tiszttel? (Nehogy a tiszt ne gyanítson semmit.)

Hogyan reagáltak a kolhoztermelők arra a tényre, hogy Matvey beleegyezett, hogy kalauz legyen a németek számára? Keresd meg a szövegben és olvasd el.

A gyerekek idézik a szöveget.

Képesség szöveggel dolgoznikognitív UUD )

VI. Elsődleges rögzítés

Vegyünk egy szemléltető sort. Mikor érzi úgy, hogy Matvey árulót ábrázol? Mikor látjuk meg ennek a személynek az igazi arcát és értjük meg, hogy egy hős áll előttünk?

Minden csoportnak meg kell találnia a szövegben az egyik illusztrációnak megfelelő részt, és el kell gondolkodnia azon, hogyan tudná ezt a részt érdekes módon bemutatni az osztálynak: kifejezően olvasni, szerepenként felolvasni, dramatizálni, elmesélni.

(Csoportokban vita folyik. 1 illusztráció - az 1. csoporthoz, 2 illusztráció - a 2. csoporthoz és 3 illusztráció - a 3. csoporthoz).

forma a műalkotás ötletének ötlete;

az akciók vezetése és koordinálása a partnerekkel; szöveggel való munka képessége; (kommunikatív UUD).

VIII. Visszaverődés

Mi volt a célunk az óra elején? (Nézze meg az új művet)

Elértük ezt a célt? (Igen)

Értékelje a feladatok helyességét(szabályozó UUD).

VIX. Óra összefoglalója

Olvassa el, hogyan temették el Matthew-t, és próbálja meg elmagyarázni, miért történt ez így. (Tisztként, katonai kitüntetéssel temették el.)

És mivel a történet dokumentumfilm, a hős sem kitalált, hanem valós.

Sikerült Polevoynak kialakítania a hős képét ebben a történetben?

Mi a neve a Matvey Kuzmin által elkövetett cselekménynek? (Feat)

Mi az a bravúr?

Szótár.

forma egy műalkotás ötlete.

az a képesség, hogy a hősök tetteit erkölcsi normák szerint értékeljük (személyes UUD ) .

XX. Házi feladat.

- Azt javaslom, írjon otthon egy jegyzetet Matvey Kuzminról, vagy készítsen üzenetet a Szovjetunió valamelyik hőséről.

MBOU 137. számú középiskola Lepedék

Módszerfejlesztés

irodalmi olvasás óra a 4. osztályban a műről

B. Polevoy "Matvej Kuzmin utolsó napja"

legmagasabb minősítési kategória

Klementieva Tamara Anatoljevna

2013

AZ ÓRA CÉLJA: feltételek megteremtése a fiatalabb tanulók olvasási kompetenciájának kialakításához (átfogó munka a szöveggel, irodalmi mű részletes elemzése).

FELADATOK:

nevelési:hozzájárulnak a szubjektív és objektív információk megkülönböztetésének képességének, álláspontjuk érvelésének, a szöveg tartalmára vonatkozó következtetések levonásának képességének kialakításához;

fejlesztés: elősegíteni az elemző jellegű munkavégzést a szöveggel, a karakterek rövid és részletes jellemzésének képességét; népszerűsít a szövegben a hős jellemzésére alkalmas anyag keresésének, monológok komponálásának képességének fejlesztése.

nevelési: hogy kialakítsák a hazájuk és népük iránti büszkeség érzését, a kötelességtudatot, a felelősséget, a kölcsönös segítségnyújtást és a kölcsönös segítségnyújtást.

Az órák alatt:

  1. Idő szervezése
  2. Aktualizálás, az óra céljának kitűzése.

Srácok, a leckét a dal meghallgatásával kezdjük.

(Elhangzik a „Kelj fel, hatalmas az ország” című dal)(2. dia)

Melyik időszakhoz tartozik ez a dal?

Miért van ilyen felhívás?

Mikor a Nagy Honvédő Háború? (3. dia)

Ki állt ki Szülőföldünk védelmében?

Lehetséges az otthon olvasott történetet a „Nagy Honvédő Háború” témának tulajdonítani? Bizonyítsd be.

  1. Az óra céljának kitűzése.

Ma Borisz Polevoj „Matvej Kuzmin utolsó napja” című művén dolgozunk (5. dia)

Kiről szól ez a darab? (6. dia)

Nézzünk egy videót Matvey Kuzminról a „Győzelem hősei” részből

  1. Szöveges munka
  1. Beszélgetés

Hogyan jelenik meg Matvey Kuzmin a történet elején? (7. dia)

Falusi társai miért kerülték el őt?

Miért tisztelték a falusiak Matvey Kuzmint? (8. dia)

2. Az olvasottak megbeszélése, munka szöveggel.

  1. Milyen utasításokkal fordult a német zászlóalj parancsnoka Matvey nagyapához? (9. dia)
  2. Miért akarták a németek vezetővé tenni?
  3. Hogyan viselkedett Matvey a németekkel?
  4. Mit neveznél egy ilyen érzésnek és ilyen cselekedetnek?
  1. Csoportmunka
  1. Keresse meg a szövegben a párbeszédet Matvey és a német tiszt között. Készítsd elő ezt a részt a szerepjátékhoz.

Szerepolvasás.

PHYSMINUTKA

  1. Szelektív olvasás
  1. Keressen olyan helyeket a történetben, ahol a természetet leírják. Hogyan reagált a karakterek hangulatára?
  2. Miért vezette így Máté a németeket? (10. dia)
  3. És hogyan változott meg Matvey természete és hangulata, amikor a németeket a kijelölt helyre vezette?
  4. Hogyan viselkedett Matvey Kuzmin és a németek a csata során? Olvasd el újra ezeket a részeket a történetben. Mit tapasztalt Máté? Hogyan fejeződött ki ez a viselkedésében?
  1. Önálló munka szöveggel.
  1. Olvasd el a történet utolsó két bekezdését.
  2. Miért temettek el egy 80 éves, sehol nem szolgáló férfit katonai kitüntetéssel "mint tapasztalt tisztet"? (11. dia)

REFERENCIA: Az "Oroszország fia" című költemény a Velikolukskaya Pravda újságban jelent meg. (12. dia)

V. Általánosítás.

Srácok, milyen munkán dolgoztunk az órán?

Milyen érzéseket váltott ki benned a karakter akciója? (13. dia)

Szerinted szükséges volt a mai leckénk? Miért?