Представяне на гласните струни. Логопедичен урок „Запознаване с органите на артикулацията. Дихателният апарат е

Татяна Павлова
Урок по логопедия"Въведение в органите на артикулацията"

Запознаване с органите на артикулациятаапаратура и концепция "звук"и писмо.

Цел: Да се ​​формира у децата първоначална представа за говорния апарат и въвеждане на артикулационни органи.

Задачи:

1) Корекционно - възпитателен:

Фиксиране с деца на имената на части от лицето и артикулационни органи;

Запознаване на децата с основни артикулационни упражнения, развиване на основни движения и позиции органи на артикулация;

Премахване на недостатъчност в развитието на речевата моторика (подготовителна подготовка артикулационенупражнения за развитие органи на артикулация);

Запознаване на децата с понятието"звуци на речта"

2) Корекционно - развиващи:

Развийте фонематично съзнание чрез игра "Плесни с ръце";

Развийте координацията на движенията чрез физическа минута;

3) Корекционно – възпитателни:

Развийте способността да се държите правилно класове;

Култивирайте интерес към професия, доброжелателно отношение един към друг.

Оборудване: дидактическо ръководство "Език на клоун", предназначени за анализ артикулация на звуци.

Напредък на урока

1. Организиране на времето.

Здравейте момчета, казвам се... аз съм учител- логопед.

Днес започваме нашата първа логопедичен урок.

Сега вижте тези лица (Показвам пиктограмите на децата)

Колко са различни! (децата назовават емоциите на снимки) .

Изобразете злата Баба Яга, добрия магьосник, тъжната Альонушка, разстроена Иван Царевич. Вземете огледало, ще ви помогне.

Знаете ли какво ви трябва логопедКак помага на децата?

Кой има реч? За какво е речта?

2. Тема на публикацията. Развитието на слуховото внимание.

Днес ще слушаме, разпознаваме, произнасяме различни звуци.

Затвори си очите. Едно, две, три, четири, пет - започваме да мълчим и спокойно да слушаме звуците.

Държани "тиха игра".

Какво чу? Опитайте се да назовете източника на звука? От къде е той?

Човек е заобиколен от много звуци.

Играта „Учете чрез звуци“ (на масата има предмети от стъкло, дърво, хартия, желязо). Тези звуци идват от действието с различни предмети. Това са невербални звуци.

Какво слушахте? (уши).

Ушите са важни орган на тялото ни. Какво трябва да направим, за да запазим слуха си и да не го увредим? (не можете да викате силно един на друг и да поставите малки предмети в ушите си, затворете ушите си в студено време).

4. Запознанствос термина говорен звук.

Играта "Ономатопея".

Не, тези звуци също не са реч, те са просто животински гласове, ономатопея.

И ние, хората, говорим, човек има реч, ние произнасяме звуците на речта, звуците се комбинират в срички, срички в думи, думи във фрази и изречения.

А сега за сравнение да речем: а-а-а-а, о-о-о-о, ш-ш-ш-, р-р-р-р. Издавахме звуци на речта.

Защо човек се нуждае от реч?

Речта е необходима, за да общуваме, да предаваме житейски опит, знания. Така учители и родители ви предават своите знания и опит, а вие общувате помежду си, разбирате се.

5. Запознаване с органите на артикулацията.

Кажи ми какво телаучастват в образуването на звуци, думи.

Точно така, ние произнасяме звуци с устата си. Нашата уста е къща от звуци.

В тази къща

червени зверове,

До вратите

Бели животни.

обичам животните

Сладкиши и хлебчета

Тази къща има врата и дори няма такава (работа пред огледала):

Първата врата са устните, втората са зъбите.

Издайте звук (P). Този звук се произнася с устни.

Издайте звук (л). Вижте как езикът ни се притиска към зъбите ни. Къщата е с небесен таван. Щракнете като коне, повдигнете езика за горните зъби, усещате туберкулите - това са алвеолите.

Поставете дланите си на врата и издайте звук д)- тук живее глас, понякога той спи и не можете да го чуете, издайте звук (със).

органикоито участват в образуването на звуци, могат да бъдат наречени с една дума - артикулационен апарат.

Сега нека да разгледаме диаграмата артикулационенмашина и я извикайте части:

Бузи, устни, зъби, език, челюсти, небце всичко теласа в устната област. Както и фаринкса и ларинкса.

6. Артикулационна гимнастика.

За да произнасяте красиво звуците, трябва да научите устните, зъбите и езика си да изпълняват различни упражнения: "игла", "Лопата", "Люлка"

Браво момчета, припомнете ми кое време на годината е? Точно така, есента, въпреки факта, че на улицата има сняг, ние все още сме есен, по-точно последният месец на есента е ноември.

Да починем малко, стана 7. Физическа минута.

Ние сме есенни листа ръце нагоре, люлеещи се движения наляво и надясно; Те седнаха на клоните, за да седнат, размахвайки ръце; Подуха ветрец - изправете се, размахайте ръце напред; И летяхме. леко размахване на ръцете;

Летяха, летяха. леко размахване на ръцете;

И седяха тихо на земята. седнете бавно.

8. Дихателни упражнения.

За да произнасяте красиво звуци, е необходимо не само да изпълнявате упражнения за езика, но и да научите правилното дишане на речта. Гърбът е прав, вдишайте през носа, плавно, бавно издишайте през носа ( "Ние духаме върху листата").

9. Понятието за звуци. Характеристики на звуците.

Днес говорим много за звуци, но какво са звуците?

Опишете звуковете на гласните и съгласните.

Работа с чипове и диаграми.

10. Звуков анализдуми.

Сега подредете чиповете дума: лък, оса, луна.

11. Понятие за писмо.

Момчета, не забравяйте, че ние произнасяме и чуваме звуци и пишем и виждаме букви. Всяка буква има свое име. Например звук (л)а, буква д и т.н.

12. Разположете буквата от струните.

Но първо трябва да направим упражнения за пръстите. "лястовица" (използвайки тишу хартия).

Хора какво правихме днес урок? Хареса ли ти професия? Какви задачи ви се сториха интересни? Коя задача беше най-трудна? Момчета, свършихте много добра работа, браво.

Раздели: речева терапия, Конкурс "Презентация към урока" , Корекционна педагогика

Презентация към урока















Назад напред

внимание! Визуализацията на слайда е само за информационни цели и може да не представя пълния обем на презентацията. Ако си заинтересован тази работамоля, изтеглете пълната версия.

Цел:Запознаване на деца с тежки говорни нарушения със структурата на артикулационния апарат с помощта на игрови техники.

Задачи:

  • Запознаване с речевия апарат: устни, зъби, език, челюст (тяхната подвижност). Увеличете разбирането на речта.
  • Развийте фонематично съзнание.
  • Развийте способността да действате според инструкциите на учителя.

Оборудване: огледало, стайни цветя, картини: „Слънцето е облак“; говорен апарат; човек; Кукла Катя, параход. Екран, барабан, тръба.

Напредък на урока

1. орг. Момент. (Презентация)

Психо-гимнастика "Слънцето е облак."

Деца, когато слънцето е в небето - ние се усмихваме весело, когато е невъзможно да ходят облаци в небето - ние сме тъжни. Погледни слънцето - усмихни се, облака - тъжни.

2. Игра "Как звучи?"

Момчета, чуйте как звучи барабанът „Бом-бом“, покажете го на снимката. Чуйте как звучи тръбата „Ду-ду“, покажете го на снимката. Сега ще скрия барабана и тръбата и ще ги свиря, а вие трябва да познаете на какво съм свирил. Трябва да кажете „Bom - bom или doo - doo“ или да покажете на снимката.

3. Играта "Помирише цветята"

Момчета, вижте с очите си какви красиви цветя. Как можем да помиришем цветята? Правилни чучури. Помиришете внимателно, затворете устата си, дишайте през носа.

4. Изследване на части от лицето. (огледало)

Покажете очи, нос, уста, уши.

5. Четене на стихотворението "Показателска приказка".

Децата, както е показано от учителя и в съответствие с текста, показват лицата си устни, зъби, език, челюст.

Още не си уморен
Покажи ми ръката ми
Това е дясната буза
Това е лявата буза.

Ти си силен, не слаб
Здравей горна устна
Здравей долна устна
Обичам те не по-малко!

Устните имат една особеност -
Имат усмивка върху тях.
Десен - десен ъгъл на устата,
Ляв - ляв ъгъл на устата.

Издърпайте брадичката надолу
Да ти падне челюстта.
Там - не съм свикнал да ходя -
Плахо крие езика.

И наоколо - цяла поредица
Долните зъби са:
Странично ляво, дясно
Отпред - зъбен ръб.

Небе вместо таван
Има в устата на езика.
И когато устата се отвори
Езикът се премести напред.

Интересна снимка:
Има връх, има гръб,
Странично има ръбове -
Знам всичко за устата!

6.Phys. минута "Криеница"

Децата се крият зад столове. Учителят „Къде са децата? Къде е Маша? Къде е Настя? Ку-ку”

Децата гледат иззад столовете „Ето ме! Ето ме!"

7. Подражателна речева дейност.

Разглеждане на снимки. „Катя пее а-а-а. Параходът бръмчи оо-оо-оо”

Момчета, Катя отваря широко уста и казва а-а-а. Повторете след Катя, момчета.

Параходът бръмчи у-у-у. Момчета, дръпнете устните си напред и кажете у-у-у.

8. Фразова реч. Казвайки „Тук; тук".

Момчета, покажете ми и ми кажете къде е Катя? Къде е параходът?

деца

9. Пръстова гимнастика "Cam - длан".

10. Развитие на играта за разбиране на речта "Покажете части от тялото и лицето."

Гледането на снимка е човек. Покажете носа, ухото - ушите, окото - очите и т.н.

11. Резултатът от урока.

Момчета, вие се запознахте с говорния апарат, сега ще назова частите и вие ще ги покажете на себе си: устни, горна устна, долна устна, зъби, език, челюст.

12. Анализ на урока.

Момчета, вие ме слушахте много внимателно, гледахте снимките и се опитвахте да говорите за себе си. Много добре!

слайд 3

Дихателният апарат е:

а) бели дробове, които са надуваеми резервоари за въздух

б) Въздушни пътища- бронхи и трахея, т.е. дихателна тръба;

в) диафрагма - мускул, който разделя гръдната кухина от коремната кухина и е прикрепен отчасти към долните ребра, отчасти към гръбначния стълб.

Също така участват в дишането:

г) коремни мускули, които упражняват натиск върху диафрагмата по време на издишване и

д) интеркостални мускули на гръдния кош, от свиването на някои от които гърдите се компресират, от свиването на други - разширяване и вдъхновение.

слайд 4

Диафрагма

В покой (по време на издишване) диафрагмата се издига нагоре с двуглав купол, при вдишване се сплесква, спуска се и белите дробове се пълнят с въздух. Способността да се контролира диафрагмата е много важна за певците. Благодарение на неговата дейност професионалните вокалисти имат такива характеристики като поддържане на дишането, пеене на вибрато и др.

слайд 5

Ларинкса

  • Ларинксът е тръба, която свързва трахеята с фаринкса.
  • Заема предната част на шията.
  • Ларинксът се състои от 5 хрущяла и мускули.
  • Външните мускули на ларинкса повдигат, спускат или фиксират ларинкса.
  • Тези свойства на ларинкса са много важни особено за оперните певци.
  • слайд 6

    Вързопи

    Цели на презентацията: Да се ​​разгледа апаратът на човешката реч в неговата тясност
    и в широк смисъл, неговата структура;
    Да се ​​проследи процеса на образуване на звукове на речта;
    Подчертайте функциите на отделните участъци и органи,
    участват в образуването на звуци
    реч.

    Всеки звук на речта е не само физически феномен, но и физиологичен, тъй като CNR участва в неговото формиране и възприемане. С физиол

    Всеки звук на речта е не само феномен
    физически, но и физиологични, защото в
    участието на неговото образование и възприятие
    CNR. От физиологична гледна точка речта
    се явява като една от неговите функции.

    Общоприето е, че незабавното
    източник на звуци на речта
    поток от въздух, изхвърлен от белите дробове през
    бронхите, трахеята и устната кухина навън.
    Следователно речевият апарат се разглежда в
    тесен и широк смисъл.

    В широк смисъл речевият апарат включва:

    Централна нервна система(CNR);
    Органи на слуха (и зрението - за писмени
    реч), необходими за възприемане на звуци;
    Речеви органи, необходими за производството
    звуци.

    В тесен смисъл речевият апарат е органите на речта, състоящи се от:

    Дихателни органи;
    ларинкса;
    епиглотални органи;
    супраглотични кухини.

    Дихателните органи са:

    Бели дробове;
    Бронхи;
    Трахея
    (трахея).
    Ларинкс (ларинкс) -
    горен
    удължена част
    трахеята. Тук
    разположен
    гласов апарат.

    Гласовият апарат се състои от хрущял и мускули. Неговият гръбнак се формира от перстни и щитовидни хрущяли. Крикоидният хрущял е свързан с трахеята

    Гласовият апарат се състои от хрущял и мускули. Неговата
    скелетът се формира от перстни и щитовидни хрущяли.
    Крикоидният хрущял е свързан с трахеята и е
    основата на ларинкса. Гласните струни са еластични
    способни да се разтягат и скъсяват.

    Процесът на създаване на звуци на речта започва с
    че въздухът, изпомпван от дихателни
    органи, преминава през глотиса и
    кара те да трепериш гласни струни. Под
    вибрациите произвеждат звуци
    определена честота.

    Горният етаж на говорния апарат

    заключения

    говорен апараткато цяло включва CNR,
    органи на възприятието и органи на речта, в тяс
    разглежда се като система от говорни органи;
    Основната основа на всеки звук на речта е нервната
    импулс навън речеви центровемозък и струя
    въздух от белите дробове, който влиза през гласа
    празнина, а след това се движи през ларинкса и
    супраглотични кухини;
    Дихателните органи произвеждат въздух
    гласните струни под неговия натиск създават звуци
    определена честота. Органи в устата
    кухини, вече формират звука окончателно

    Щраквайки върху бутона "Изтегляне на архив", вие ще изтеглите безплатно необходимия ви файл.
    Преди да изтеглите този файл, запомнете онези добри есета, контролни, курсови работи, дипломни работи, статии и други документи, които не са заявени на вашия компютър. Това е ваша работа, тя трябва да участва в развитието на обществото и да носи полза на хората. Намерете тези произведения и ги изпратете в базата знания.
    Ние и всички студенти, докторанти, млади учени, които използват базата от знания в обучението и работата си, ще ви бъдем много благодарни.

    За да изтеглите архив с документ, въведете петцифрено число в полето по-долу и щракнете върху бутона "Изтегляне на архив"

    Подобни документи

      Ролята на дишането в човешкия живот. Дихателни органи: носна кухина, ларинкс, трахея, бронхи, бели дробове. Структурата на човешката носна кухина. Десен и ляв бял дроб. Структура на бронхиоли и алвеоли. Газообмен в белите дробове и тъканите. Ролята на кислорода в живота на клетката.

      презентация, добавена на 01/11/2010

      Формиране и развитие на гласа при децата. Физиология на гласа при деца. Заболявания на органите на гласовия апарат, тяхната профилактика. Хигиена и защита на гласа на децата. Мерки за хигиена на гласа на децата. Правила за поддържане на здравето на гласовия апарат.

      резюме, добавено на 15.11.2008 г

      Същност и функции на дишането. Външно и вътрешно дишане. Преносът на кислород от белите дробове до тъканите и въглероден двуокисот тъканите до белите дробове. Горни и долни дихателни (въздухопреносни) пътища. Структурата на ларинкса, носната кухина, трахеята. Образуване на звук.

      презентация, добавена на 16.02.2012 г

      Създатели на клетъчната теория. Характеристики на археите и цианобактериите. Филогенеза на живите организми. Структурата на еукариотната клетка. Подвижност и течливост на мембраните. Функции на апарата на Голджи. Симбиотична теория за произхода на полуавтономните органели.

      презентация, добавена на 14.04.2014 г

      Клетъчната теория на Шлейден и Шван. състав на вируси. Методи за изследване на клетките. Структурата и функциите на неговия повърхностен апарат, мембрана, епимембранен комплекс, хромопласти, левкопласти, рибозоми, органели, ядро, ядрена обвивка, кариоплазма, хромозоми.

      презентация, добавена на 13.11.2014 г

      История на развитието на физиологията на храносмилането. Характеристики на храносмилането и хранителни вещества. Устройство и функция на храносмилателния апарат. Храносмилане в устата и преглъщане, в стомаха, в тънките черва. Структурата на черния дроб и жлъчния апарат.

      резюме, добавено на 21.10.2013 г

      Структурата на таза е частта от човешкия скелет, разположена в основата на гръбначния стълб. Напречни измервания на таза. Връзката на формата и размера на таза с неговата функция. Iliopsoas, obturator internus, piriformis мускули. Структурата на женския таз.

      презентация, добавена на 18.03.2015 г