Garsas P (P, raidė P) raštingumo pamokos (vyresnėms grupėms) tema šia tema. Raštingumo pamoka parengiamosios grupės vaikams su OHP tema "Garsas ir raidė "p" Garsas p kas tai yra

Abstraktus logopedinis užsiėmimas tema: „Zuki P-P. Laiškas P.

Tikslas: įtvirtinti vaikų žinias garsais P-Pb, raide P.

Uždaviniai: išmokyti atskirti garsus P ir P * atskirai, žodžiuose, skiemenyse ir sakiniuose bei tekste; ugdyti foneminės analizės ir sintezės įgūdžius; optinių sutrikimų prevencijai; vystytis loginis mąstymas, rišli kalba (išmokyti kurti pasakojimą tam tikra tema); išmokti dirbti teksto lygiu; vystytis smulkiosios motorikos įgūdžius.

Vaizdinės priemonės ir dalomoji medžiaga: skiemeninės lentelės dalykiniai paveikslėliai su garsu P, veidrodis, manekenai „daržovės“, siužeto paveikslėliai, kortelės su raidėmis, magnetinės raidės, siužeto paveikslėliai „Pagalbininkai“.

Pamokos eiga

1. ORGMOMENTAS

1) Vystymasis vizualinis suvokimas.

Pristatymas.

Logopedas: Vaikinai, klausykite eilėraščio ir atspėkite, kokia tai raidė.

Raidė tu sporto salėje
Jie vadino skersinį
Eikite į laišką išdykęs
Jis nusprendė, kad ta horizontali juosta!

2) Suformuluokite ir lentoje užrašykite pamokos temą.

II. Pagrindinė dalis

1) Logopedas: Prisiminkite, kaip verdama košė pučiasi (p-p-p)

Pasakykite garsą P prieš veidrodį

Papasakokite apie lūpų, dantų, liežuvio padėtį balso stygos ir oro srove.

    Lūpos – suspaustos;

    Dantys – atviri;

    Liežuvis – guli tyliai;

    Nuorodos neveikia

    Oro srovė – šilta, trumpa

2) Lyginamosios charakteristikos klasės garsai (pagal lentelę)

P – priebalsis, kietas, kurčias. Ant raidės pažymime ją mėlynu užpildytu kvadratu.

Pi – priebalsis, minkštas, kurčias, raštu žymimas žaliu kvadratu.

3) Garsų P ir P diferenciacija skiemenyse.

Logopedas: Perskaitykite skiemenis (kortas ant stalo) ir užsirašykite. Nurodykite garsų P ir P buvimą

skiemenys: pa, poo, pi, pe.

4) Žaidimo užduotis.

Ploji, „girdi“ garsą P skiemenyje:

pa, ma, na, va, po, bet, ly, tu, py, bo, tada, pu, būtų, ka, na, pi.

5) Darbas žodžio lygmeniu

Žaidimas „Baik žodį“

lazda, krepšys, paltas...

pūkas, pūkas, saga...

pi-pyragas, pjūklas, raidė..

paštas, lentyna,...

2. Žodžių žaidimas „Pasakyk man žodį“

Paėmiau miltus ir paėmiau varškės
Aš kepiau trupinius... (pyragas)

Jei viską žinai
Ką gauni mokykloje... (penki)

Mano portfelis nėra nei didelis, nei mažas.
Jame yra vadovėlis, sąsiuvinis ir ... (pieštukų dėklas).

3. Didaktinis žaidimas"Slėpynės"

Instrukcija: raskite ir parodykite paveikslėliuose esančius objektus, kuriuose garsas P

Žodžio pradžioje

Žodžio viduryje

Žodžio pabaigoje

4. Vystymasis garso analizė

Pasaka apie daržoves

Logopedas: Vieną dieną Sinjoras Tomato nusprendė surinkti daržovių armiją. Pas jį ateidavo visos daržovės: žirniai, kopūstai, agurkai, svogūnai, ropės, moliūgai, bulvės ir kt. O pomidoras pasakė: „Pasirodė, kad daugelis nori tarnauti mano armijoje, todėl iškėliau tokią sąlygą: visų pirma, į kariuomenę pateks tik tos daržovės, kurių pavadinimuose yra garsas P“.

Įvardinkite juos, vaikinai, ir pabandykite nustatyti P garso vietą žodyje.

Logopedas: Sudarykite žodžio garsų schemą: ropės, pipirai (darbas su spalvų kortelėmis prie stalo); žodžiai: pomidoras, kopūstas, petražolė (darbas prie lentos)

5. Kūno kultūra. "Gaidys" (žaidžia ratu)

Gaidys atsisėdo ant tvoros
Klykė per visą kiemą.
Klausyk, Dima, nežiovuok,
Kas yra mūsų gaidys, sužinokite!

6. Garsų П-Пь diferenciacija sakiniuose

Logopedas: Užbaikite sakinius žodžiais, kuriuose yra P garsas.

    Raudoni augo sode... (pomidorai)

    Gražiai žydėjo sode... (bijūnai)

    Berniukas atsiuntė savo močiutę ... (laiškas, siuntinys)

    Polina atėjo iš mokyklos ir nusivilko ... (paltas, lietpaltis, suknelė)

    Liepa buvo pjauta ... (su pjūklu)

    Jie padėjo ant lentynos ... (indai)

    Per karščius reikia užsidėti galvą... (Panama)

    Bananai auga ant ... (palmės)

Logopedas: Vaikinai, dabar sukurkite savo sakinius su frazėmis:

tuščias buteliukas

Pilna pakuotė

Atnaujinti atsargas

Kepa pyragus

Perka suknelę

Skulptuoja gaidį

Didaktinis žaidimas „Žodis subyrėjo“

Iš raidžių PUTSHEKO padarykite žodį.

įkalčių mįslė

Kelsis auštant
Dainuoja kieme.
Šukos ant galvos
Kas čia? (Cockerel)

Sudarykite sakinius su duotu žodžiu.

Logopedas: O dabar žaisime žaidimą „Žvaigždžių valanda“.

Instrukcija: iš žodžio DILTELĖ raidžių sudarykite kitus žodžius (parkas, garas, šventė, var, bale, vėžys, ikrai, pora ...)

Darnios kalbos ugdymas

Istorijos sudarymas pagal paveikslėlius.

Logopedas: Pažvelkite į nuotraukas ir parašykite apie tai istoriją.

(Vaikai dėlioja siužeto paveikslėlius „Pagalbininkai“).

Istorijos su klausimais rašymas.

Savęs istorija.

III. Pamokos santrauka

Logopedas:

    Ką mes šiandien veikėme klasėje?

    Kas tau ypač patiko?

Skyriai: Kalbos terapija

Tikslas: Raštingumo ugdymas.

Užduotys:

1. Patikslinkite garso [П] artikuliaciją.

2. Ugdyti tiesioginių ir atvirkštinių skiemenų AP, OP, UP, PA, PO garsinių raidžių analizės ir sintezės įgūdžius.

3. Įveskite raidę P.

4. Išmokykite skaityti skiemenis su raide P.

5. Lavinti foneminę klausą, loginį mąstymą, dėmesį, atmintį.

6. Toliau lavinkite smulkiąją ir bendrąją motoriką.

Įranga: temos nuotraukos, garso aprašymo schema, skaičiavimo lazdelės, spalvotos lustai garsams žymėti, raidė P, abėcėlė padalinta (vienam vaikui), galvosūkių nuotraukos, geometrines figūras su raidėmis.

Žodyno aktyvinimas ir turtinimas: garsas, skiemuo, žodis, schema, balsė, priebalsis ( garsas), kurčias, kietas, minkštas.

Metodinės technikos: vizualinis, žodinis, praktinis, žaidimas, meninio žodžio vartojimas, klausimai, vertinimas.

Pamokos eiga

1. Laiko organizavimas.

Vaikai, įvardinkite balsių garsus. Pavadinkite žodžius, prasidedančius garsu A, U, O, I.

2. Įrašo tema. Įvadas į garsą.

Šiandien susipažinsime su nauju garsu ir raide, o kurią – netrukus sužinosite.

Logopedas eksponuoja paveikslėlius su Paršeliu ir kamuoliuku.

Pažiūrėk į paveikslėlius. Ką matai pirmoje nuotraukoje? Paršelis skuba pasveikinti Asilą su gimtadieniu, atneša jam balioną dovanų. Kas nutiko toliau? Paršelis suklupo, užkrito ant baliono ir balionas sprogo. Štai kas liko iš kamuolio.

Pripūskime balionus skruostais:

Greitai pripūskite balioną.
Jis tampa didelis.
Staiga balionas sprogo
Išėjo oras
Jis tapo plonas ir plonas.

Kokį garsą išgirdote balionui iššokus? (Garsas P).

Šiandien susipažinsime su nauju garsu ir raide P.

3. Garso [P] artikuliacija ir jos charakteristikos (naudojant grandinę garsui apibūdinti)

Logopedas parodo garso [P] artikuliaciją, vaikai kartoja:

P! Sudedame lūpas.

Garsas [P] – balsė ar priebalsė? (Priebalsis).

Kodėl taip manai? (Išeinantis oras susitinka su barjeru – lūpomis).

Garsas [P] yra kurčias. Tai galima patikrinti: pridėkite ranką prie gerklės ir pasakykite P-P-P – kaklas tyli.

Garsas [P] skiemenyse ir žodžiuose gali būti kietas arba švelnus. Klausytis: [P] - kietas: PA, PO, PU, ​​​​PE, PY. Koks garsas [P] – kietas ar švelnus? (Tvirtas).

Garsas [P?] yra švelnus: PYA, PE, PI.

Logopedas pateikia garsų [P] ir [P?] savybių pavyzdį.

Eksponuojami paveikslėliai su palme ir raidėmis.

Koks pirmasis garsas žodyje PALMA? Apibūdinkite garsą [P].

Vaikai apibūdina garsus pagal schemą:

Garsas [P] – kas? (Priebalsis, kurčias, kietas, pažymėtas mėlyna spalva).

Koks pirmasis garsas žodyje RAIDĖS. Apibūdinkite garsą [P?].

Garsas [P?] – kas? (Priebalsis, kurčias, minkštas, pažymėtas žaliai).

4. Žaidimas „Būk atsargus!

Vaikai ant stalų turi mėlynos ir žalios spalvos puodelius. Logopedas taria skiemenis, žodžius.

Išgirsk garsą P – pakelk mėlyną apskritimą, išgirsk garsą [P?] – pakelk žalią apskritimą.

Logopedas taria skiemenis, tada žodžius.

Skiemeniai: pa, pe, ap, po, pu, pi, op, pya, pe, pi, pa;

Žodžiai: piramidė, pagalvė, dulkių siurblys, pingvinas, voratinklis, pistoletas, pjūklas, gaidys.

5. Žaidimas „Gyvi garsai“.

Kiek garsų pasakiau AP, PI, SOUP, SPIDER, SAW, STOP, STEAM.

Pavadinkite pirmąjį garsą, antrąjį, ...

Garsas [P] švelnus ar kietas? Kur tai girdima – žodžio pradžioje ar pabaigoje?

6. Fizminutka "Plojame, trypsime".

Dabar plojame tiek kartų (logopedas rodo skaičių 3)

Dabar skęstame daug kartų (logopedas rodo skaičių 2)

O dabar pasukame atgal

Ir mes šypsomės vienas kitam.

Kokiais žodžiais fizinės minutės išgirdo garsą [P]? (ploti, trypti, apsisukti).

7. Pažintis su raide P. Garso ir raidės ryšys.

Susipažinkime su raide P. (Rodomi laiškai vaikams).

Kaip atrodo raidė P? (Vaikų atsakymai).

Iš pagaliukų išdėliokime raidę P. Dabar parašykime raidę P ore.

Kuo garsas skiriasi nuo raidės? (Mes tariame ir girdime garsus, bet matome ir rašome raides.)

8. Darbas suskaidyta abėcėlė.

Suskaidytoje abėcėlėje raskite raidę P.

9. Skiemenų ir žodžių su raide P skaitymas.

Raidė P nori susidraugauti su balsėmis. Padėkime jai.

A) Logopedas ant lentos pakabina galvosūkių paveikslėlius.

Pagal pirmuosius garsus spręsime galvosūkius, suskaidytoje abėcėlėje surasime reikiamas raides ir skaitysime skiemenis. (Vaikai sprendžia galvosūkius, dėlioja raides ir skaito skiemenis: AP, UP, IP, OP).

B) Logopedas ant lentos pakabina plakatą su geometrinėmis figūromis, kuriose rašomos raidės.

Pavadinkite geometrines figūras. Raskite juose raides, kurios skiriasi nuo kitų.

Padarykite iš jų žodį ir perskaitykite. (Vaikai iš suskaidytos abėcėlės raidžių dėlioja žodį PAPA).

10. Pamokos santrauka.

Koks garsas jums pažįstamas?

Kas tai per garsas?

Kodėl garsas [P] yra priebalsis?

Prisiminkite ir įvardykite žodžius, kuriuose yra garsas [P].

Šauniai padirbėta! ( Logopedas duoda vaikams penkis lipdukus).

Tema: garsas P (P, raidė P)

1.Org. momentas

Vaikinai, priminkite, kokį garsą skleidžia garvežys?(P-p-p.)

O kokį garsą gali skleisti mažas variklis?(PB-PB-PB.)

Tikriausiai atspėjote, koks garsas bus aptariamas mūsų šiandienos pamokoje ???( P garsas.

Apibūdinkime šį garsą.

Ar manote, kad šis garsas yra balsis ar priebalsis?? (priebalsiai yra garsai, tariami dantų, lūpų, liežuvio pagalba)

Kodėl jį priskyrėte prie priebalsių?? (tarimo metu oras susiduria su kliūtimi, o lūpos dalyvauja formuojant garsą)

Kai tariame šiuos garsus, mūsų balsas miega ar skamba?

Pažiūrėkime!!!

Teisingai ! ŠIS garsas yra KURTAS – jis tariamas blankiai ir mes negalime jo ištarti garsiai!

2.GARSO VIETOS ŽODYJE NUSTATYMAS.

SHA P KA, P AUK, P ŽMOGUS, GAIDAS, PAGALVĖ

Kažkas suriš, kas pasiūs,
Tas, kuris gyvena ant galvos
O šaltyje nepakeičiamas,
Žiemą jūsų ausys bus šiltos.

(Kepurė)

Gyvena tamsiame kampelyje
Šilko siūlų pynimas.
Jis čia įsliūkino
Jis ruošėsi statytis naują namą.
(Voras).

namų šeimininkė
Išskrido virš pievelės
paglostyti gėlę,
Jis pasidalins medumi.
(Bitė).

Kas rėkia kieme
Pažadina mus auštant?
Jis turi plunksnų – pūkų!
Ir jo vardas...!(Gaidys)

įdaryti pūkais,
Guli po ausimi.
(Pagalvė)

3. žaidimas "TASK ŽODŽIUS"
Dabar vaikinai pavadinkite žodžius garsu
P bet kurioje pozicijoje.

Pavyzdžiui: krapai, sriuba, garlaivis, keltas, lentyna, lazda, pudelis, pasha, vėžlys ir kt
Žodžiai su P garsu

Pavyzdžiui: lašas, pjūklas, bijūnas, dainavimas, daina ir kt.

4. Skiemens skaitymas

PA

KA

JAV

ANT

RO

MA

PU

SHU

ry

PASHA KASHA MASHA NASHA ROMA PUMA SHURA BALLS PANAMA

5. Žodžio garsinė ir skiemeninė analizė

Vaikinai žiūri į lentą, ar matai žodį BURĖ

Kiek garsų yra žodyje?

Kiek balsių?

Kas yra priebalsių garsai?

Kiek raidžių yra žodyje?

Kuo garsas skiriasi nuo raidės?

Nustatykime, kiek skiemenų yra žodyje? (2

Pavadinkite pirmąjį skiemenį, antrąjį.

Koks skiemuo kirčiuotas?

ATIDŽIAI PAŽIŪRĖKITE Į ŽODĮ BURĖ IR PASAKYK KOKIE ŽODŽIAI JOJE „PASLĖPTI“.


„Skamba [p, p] ir raidė „P“.

Pakartokite su savo vaiku:

Kokius žinote balsių garsus? (A, O, U, I, S, E) Kodėl jie vadinami balsėmis? Tai va, kai tariame balsių garsus, oras laisvai praeina pro burną, ir niekas jai netrukdo: nei lūpos, nei dantys, nei liežuvis. Yra ir kitų garsų, kurie vadinami priebalsiais. Kokius priebalsius žinai? („P“ ir „Pi“. Priebalsiai turi būti tariami trumpai, staigiai, be balsės [e] obertono, o ne „pe“, o [p].)

Kai tariamas priebalsis P, oro srovė susitinka su kliūtimi: lūpomis. Garsas [ P] bando prasibrauti pro barjerą – per lūpas. Pasakyk garsą [ P]. Kaip ištariame garsą [ P]? (Lūpa.) Ar mūsų balsas miega, ar dainuoja? Teisingai, jis miega, todėl garsai „p, p“ yra kurtūs!

Pakartokite po manęs, koks garsas [p]. (Priebalsis, kietas, kurčias.) Mėlynojoje pilyje gyvena kieti priebalsiai. Tvirtas, priebalsinis garsas [ P] pažymėsime mėlyna spalva.

Tvirtas garsas [p] turi jaunesnįjį brolį: garsą [p]. ^ Garsas p "yra garso p brolis. Šis garsas vadinamas minkštuoju priebalsiu. Žymime jį žalia spalva.

GARSAS

fonetinis įkrovimas.

Kaip pučiasi košė? (P-p-p-p ...) Kokį garsą girdėjote: kietą ar švelnų?

Kaip čiulpia jaunikliai? (Pee-pee-pee! ..)

Pakartokite „pi“. Parodykite tiek pirštų, kiek girdite garsus. Pavadinkite pirmąjį garsą: „p“, švelnus; antrasis garsas yra "ir".

^ Loginio ir kūrybinio mąstymo, dėmesio, atminties ugdymo, žodyno turtinimo užduotys.

Kas didesnis?

Pirmiausia rūšiuojame visus žodžius su garsu P „ant grindų“ (cokolis, parketas, kilimas), tada „ant lubų“ (lempa, balinimas, voras).

Galite ieškoti žodžių danguje, jūroje, gatvėje ir net puode.

^ Užbaikite žodį ir pavadinkite pirmąjį garsą: „p“ arba „p“.


Ir nuo vėjo, ir nuo karščio,
Apsaugos nuo lietaus.
Ir kaip miela joje miegoti!
Kas tai?.. (Palapinė.)

Jis visada yra stotyje
Pas jį atvažiuoja traukiniai
Double R yra jis
Ir vadinasi... (platforma).

Jis su varpeliu rankoje,
Mėlyna ir raudona kepure.
Jis yra linksmas žaislas
O jo vardas... (petražolės).

Pakyla auštant
Dainavimas kieme
Šukutė ant galvos.
Kas čia?.. (Gaidelis.)

Aš augau raudona kepuraite
Tarp drebulės šaknų.
Pamatysi mane už mylios -
mane vadina... (baravykas).


Čokas, tvartas, paršelis.
Rožinis kabliukas nugaroje.
Statinės viduryje.
Balsas plonas, skambutis.
Kas tai, spėk!
Tai… (paršelis).

Musė pirma atsiduso:
"O, kokie nėriniai" -
Ir galvos nebėra!
Vargšas, tarsi purve,
Įstrigęs… (žiniatinklis).

Turiu portfelį
Ne didelis ir ne mažas:
Jame yra užduočių knyga,
Gruntas ir… (pieštukų dėklas).

Linksminkis Kolya, Lena -
Tai reiškia… (pasisukti).

Waddle'as ėjo nuo ledo lyčių
Prisijunk prie mūsų ryto... (pingvinas).

Norėjau turėti kamuolį
O aš pats sau svečias... (skambino).

Aš paėmiau miltus ir paėmiau varškės,
Kepinys trupa… (pyragas).


Priešingai.

Pavadinkite žodžius, kurių reikšmė yra priešinga (antonimai).

^ Garsas dingo

^ Mįslių sprendimas. Spėjime reikia skirti brolius n ir n.

Išmokite jums patinkančias mįsles.

Uodega su raštais

Batai su atramomis.

dainuoja dainas,

Laikas skaičiuoja.

Kas gano avis ir ožkas

Kur pieva apaugusi žole?

(Piemuo)

Lauke yra kopėčios,

Namas pakyla laiptais.

Trasa sako

Du siuvinėti galai:

„Truputį nusiprausk,

Nuplaukite rašalą nuo veido!

Priešingu atveju esate vidurdienį

Purvini mane“.

(Rankšluostis)

^ G. Judino pasakos „Paršelio diena“ skaitymas.

Prisiminkite žodžius su garsu [n, p "], kuriuos sutiksite pasakoje.

kiaulės diena

Paršelis Persikas atėjo į paštą ir pasakė paštininkei Petijai:

Rytoj mūsų šventė. Paršelio diena. Noriu išsiųsti siuntinį. Mano draugei Donutei. Čia, skaroje, pyraguose ir pyraguose. Jis juos labai myli.

O Spurga gyveno kitoje tvenkinio pusėje.

"Nueiti. Iki švenčių nespėsiu. Geriau plauksiu plaustu “, - nusprendė Petya.

Jis atsisėdo ant plausto, iškėlė bures ir plaukė lėtai. Ir staiga pačiame tvenkinio viduryje plaustas atsirišo, ir Petja įkrito į vandenį! Ir jis nemokėjo plaukti.

Pagalba! Tonu-u! - šaukia Petja, bet siuntinio nepaleidžia. O kiaulė Spurga sėdi jo namuose ir galvoja: „Ar gaidys nuskęs ar ne?

Na – Persikas išgirdo! Jis įkrito į tvenkinį ir snukiu pradėjo stumti Petiją į krantą. Kažkokiu būdu jis nuvedė jį į krantą.

Kodėl nepadėjai, Spurga? Juk Petya nešė tau siuntinį.

Taigi, jei žinočiau, kas esu, padėčiau. Ir taip galite peršalti.

^ Skiemeninis aukcionas

Pagalvokite apie žodžius, kuriuose yra skiemuo pi būtų pirmasis (pjūklas, piramidė).

Užbaikite sakinius

Raudonos rožės sode...
Sode žydi gražūs žiedai…
Berniukas atsiuntė...
Polina paėmė...

(Atsakymas: pomidorai, bijūnai, raidės, paltai.)

Patarlė

Kaip šauksi, taip atsilieps).

^ Sugalvok istoriją

Beveik visi žodžiai turėtų prasidėti garsu [n, p "].

Pavyzdžiui:

Tėtis atėjo vėlai. Jis pabučiavo Pavliką, paglostė Petiją per petį. Maniau, kad bandžiau pyragą. Pietavo. Jis atsikėlė, pasiklojo lovą, išsitiesė. Jis atsisėdo ir pasitaisė pagalvę. Atsigulė miegoti.

^ Sukurkite frazę

Sudarykite frazę ar sakinį su žodžiais: paštas, laiškas, kirpykla, skalbykla.

Išmokite pasaką

Pasakos klausia:
- Ir dabar,
Jūs esate draugai,
Susipažink su mumis!

Kas dar pasakų personažai P žinai?

^ Sinonimai – antonimai

Tuščia – tuščia – pilna. Pilnas – riebus – plonas. Baisus – bailus – drąsus.

Laiškas P

^ Iš smulkių daiktų išdėliokite raidę „P“.

Parašyk šį laišką ant delno, ant mamos delno.

Nuspalvinkite vieną raidę mėlyna, kitą žalia.

Pakartokite ir tęskite:

Žinau žodžius garsui "p": ... (įvardinkite bent 5 žodžius;)

Žinau žodžius garsui "p": ... .

Pavadinkite paveikslėlius. Kurio paveikslo trūksta ir kodėl?

Pirmiausia perskaitykite skiemenis tvirtas garsas„p“ (pa, pu, po, py), tada švelniu garsu „p“ (pi, pe).

Apibraukite visas raides „P“.


Profesijos

1. Išvardink 10 profesijų P.

(Dailidė, kepėja, paštininkas, kirpėja ir kt.)

forma moteriškas iš šių profesijų: virėjas (virėjas), dainininkas (dainininkas), siuvėjas (siuvėja), pardavėjas (pardavėja), pianistas (pianistas), poetas (poetė), rašytojas (rašytojas).

Tema: Skamba „P“, „Pb“. Laiškas P.

Tikslas:patikslinti ir pataisyti teisingas tarimas skamba "P", "Pb". Užduotys:

Ugdomasis: ugdykite aiškaus garsų tarimo įgūdžius [p], [p " ]. Pratimas nustatant garso vietą žodyje (žodžio pradžia, vidurys, pabaiga). Suformuoti sąvoką „priebalsinis garsas“, „kietas ir minkštas“, „kurčias ir skambus“ garsai.Pataisykite garso ir žodžių žymėjimą simboliais.Tobulinti garso analizės ir sintezės įgūdžius. Įveskite raidę P, skaitykite skiemenis, žodžius.

Kuriama:lavinti foneminę klausą, klausos dėmesį ir klausos-motorikos koordinaciją, smulkiąją pirštų motoriką.

Ugdomasis: ugdyti teigiamą požiūrį į užsiėmimus, gebėjimą valdyti savo kalbą, ugdyti bendradarbiavimo įgūdžius, gebėjimą klausytis pašnekovo, ugdyti pagarbų požiūrį vienas į kitą.

Medžiagos: Peak (žalia kepurė) ir Pak (mėlyna kepurė) lėlės; temos nuotraukos (voras, paukštis, traukinys, paršelis); diagramų rinkiniai, P raidės kortelė, skaičiavimo lazdelės,darbo knygelės, spalvoti pieštukai.

Pamokos eiga

. Laiko organizavimas

Pamokos tikslo nustatymas

Vaikinai, šiandien mes eisime stebuklinga žemė garsus ir raides, būsime dėmesingi ir darbštūs, sužinosime daug naujo ir įdomaus, o tai mums padės svečiai - tai Peak ir Pak lėlės. Jie supažindins mus su naujais garsais.

II. Pagrindinė dalis

1. Įvadas į naują temą.

Puckas ir Peakas atsinešė mįsles ir paprašys padėti jas išspręsti.

Tamsiame kampelyje gyvena, Kas turi paršelį,

Susukamas plonas siūlas. Nesuspaustas į kumštį?

Jis slapta čia lipo, Ant kojų kanopomis,

Jis ruošėsi statytis naują namą.(Voras) Jis geria vandenį iš lovio.(Paršelis)

Peršalimas juos taip gąsdina, Geležines trobeles

Skristi į šiltus kraštus. Laikykitės vienas kito.

Jie nemoka dainuoti, linksmintis, Vieni, su trimitu,

Visi susirinko į pulkus....(Paukščiai) Visus traukia kartu. (Traukinys)

Pasakykite, koks pirmasis garsas randamas mūsų spėjimuose – voras, paukščiai, traukinys, paršelis.

- Teisingai, vaikinai, tai garsas [n]. Šiandien mes susipažinsime su šiuo garsu.

2. Garso charakteristikos pagal akustinius ir artikuliacinius parametrus.

Kai ištariame garsą [p], lūpos užsimerkia, oro srovė atveria lūpas. Liežuvis guli nejudėdamas už apatinių dantų. Jei garsas tarimo metu susiduria su kliūtimi, koks tai garsas: priebalsis ar balsis?

- Garsas [p] – priebalsis, vientisas, kurčias.

Vaikinai, aš žinau, kad jūs išmokote atskirti kietuosius priebalsius nuo minkštųjų priebalsių. Pak, Peak – kuriame žodyje garsas [n] kietas, o kuriame švelnus?

Žodyje Peak garsas [p] yra švelnus, nes po jo skamba balsis [ir]. Jis visada padaro priebalsius minkštus.

Garsas [p "] - priebalsis, švelnus, kurčias.

Garsas „P“ yra priebalsis, vientisas, pavadinsime jį mėlyna spalva.

Garsas „Pb“ yra priebalsis, švelnus, pavadinsime jį žalia spalva.

3. Pratimas foneminiam suvokimui lavinti.

Garsų izoliavimas per ausį: žaidimas „Šviesoforas“.

Vaikai kelia spalvotus semaforus, jei garsas švelnus – žalią, jei garsas kietas – mėlyną. Žodžiai: voras, kelmas, paršelis, paštininkas, gaidys, dulkių siurblys, pagalvė, pyragas, laiškas, paltas, pomidoras, penki, šautuvas, saga.

4. Žaidimo pratimas „Užbaik sakinį“.

Pridėkite pasiūlymą paskutinis žodis prasidėjo garsu [p] arba [p " ].

Raudoni augo sode... (pomidorai)

Mama skaniai iškepė... (pyragas)

Berniukas išsiųstas į paštą ... (laiškai)

Polina nusivilko ... (paltą).

5. Garsinė-skiemeninė žodžių analizė: VORAS, PJŪLAS.

- Padėkite Peak išrašyti žodį SAW naudodami spalvotus apskritimus.

S-s-pjūklas. Koks pirmas garsas? (Garsas [p])

kas jis toks? (Priebalsis, švelnus)

Kokia spalva pažymėsime? (Žalias)

P-i-i-ila. Koks kitas garsas? (Garsas [ir])

Pi-l-l-la. Koks kitas garsas? (Garsas [l])

kas jis toks? (Priebalsis, sunkus)

Kokia spalva pažymėsime? (mėlynos spalvos).

Ir paskutinis garsas: pamačiau-ah? (Garsas [a])

Ar tai balsis ar priebalsis? (balsė)

Kokia spalva pažymėsime? (raudona spalva)

Kiek garsų yra žodyje PILA? (iš viso 4 garsai)

Kiek balsių? (2)

Pavadinkite juos: ([i], [a])

Kiek priebalsių? (2)

Pavadinkite juos: ([p], [l])

Pak prašo spalvotais apskritimais užrašyti žodį VORAS. (Vienas vaikas dirba prie lentos, likusieji prie stalų savarankiškai).

- Patikrinkite, ar visiems pavyko, kaip lentoje. Šauniai padirbėta. Pik ir Pak džiaugiasi jūsų darbu ir kviečia žaisti bei atsipalaiduoti.

III . Fizkultminutka.

Merginos ir berniukai

Šokinėja kaip zuikiai

Jie trypia kojomis,

Plakios rankomis

Galvos linkteli

Ir sėdi ramiai.

(Judesiai atliekami pagal tekstą).

IV . Įvadas į raidę P.

    Vaikinai, ar žinote, kad garsai [n], [n " ] žymimi viena raide?

Jie žymimi raide P (rodymas lentoje: P).

P raidė sporto salėje

Jie tai pavadino skersiniu.

Nagi, mieloji, nepatingėk

Ateik ir pakelk!

Iš kiek elementų sudaro raidė P?

Paimkite pagaliukus ir išdėliokite raidę P. (Vaikai dėlioja raidę).

2. Darbas sąsiuviniuose

Sąsiuvinyje pagal modelį spausdiname raidę P.

    Žodžių ir skiemenų skaitymas.

Logopedas lentoje išdėsto skiemenis: AP, OP, UP, YP, IP, PA, PO, PU, ​​​​PY.

Žodžiai: PAPA, PUMA, VORAS. (Vaikai skaito).

IV . Pamokos santrauka.

Kokius naujus garsus ir raides sutikome?

- Vaikinai, kad mūsų draugai - Peakas ir Pak nepamirštų, ką reiškia raidė P, priminkime jiems vieningai.

Peak – garsas [n "], priebalsis, švelnus, kurčias.

- Pak – garsas [n] – priebalsis, vientisas, kurčias.