Нашестя перських військ на елладу дати. Відкритий урок «Навала перських військ на Елладу». Головні битви греків з персами

План-конспект уроку на тему:

«Навала перських військ на Елладу»

Цілі уроку:

Освітні:

    формування та розвиток умінь, які дозволяють працювати з текстом, з історичною картою на уроках

    аналізувати історичне джерело

Розвиваючі:

    формування умінь узагальнювати

    використання відображеної інформації у різних знакових системах - таблиця, карта, аудіовізуальний ряд

Виховують:

    розвиток пізнавальної активності

    вміння спілкуватися у групах

Очікувані результати:

    Предметні:

    Навчаться визначати причини перемог греків, давати оцінку підсумкам воєн, характеризувати особи Ксеркса та Фемістокла;

    Отримувати можливість навчитися аналізувати думки, події, робити власні висновки, аргументовано обстоювати власну думку.

    Метапредметні:

    Пізнавальні: доповнять та розширять знання про греко-перські війни (Фермопільська та Саламінська битви), здійснять пошук необхідної інформації;

    Комунікативні: застосують правило ділового співробітництва, візьмуть участь у колективному обговоренні;

    Особистісні: збережуть мотивацію до навчальної діяльності, виявлять інтерес до нового навчального матеріалу, оцінять власну навчальну діяльність

Навчальні проблеми, що вирішуються : чому греки змогли перемогти у греко-перських війнах?

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, презентація до уроку «Навала перських військ на Елладу».

Хід уроку:

I.Організаційний момент.

II.Створення проблемної ситуації. Формулювання проблеми. Версії.

    Яка загроза нависла над Грецією на початку V ст. до н.е.? Доведіть, що ця загроза була великою.

    Чи зберігалася небезпека вторгнення після перемоги у Марафонській битві? Чому? (Перси хотіли помститися, покарати греків за перемогу при Марафоні та поневолити.)

    Якого року була Марафонська битва?

    Чи залишалася Персія сильною державою? Чи була Греція сильна?

(Так. Персія - велика держава, що об'єднує багато народів. Греція роз'єднана)

    Судячи з сил воюючих сторін, якими мають бути результати греко-перських воєн? Але перемогли греки.

Проблема:чому греки змогли перемогти у греко-перських війнах?

Чи є версії, припущення?Запишіть їх короткими фразами.

Вчитель фіксує на дошці:

Греки об'єдналися;

Нова військова тактика, поява флоту;

Мистецтво полководців;

Мужність, героїзм тощо.

III.Актуалізація знань. Планування діяльності:

Розмова про особливості грецької демократії.

Що нам потрібно дізнатися? (Нові події в житті греків, як готувалися до воєн, підсумки та значення)

План вивчення нового матеріалу.

1.Підготовка Греції до нової війни з персами.

2.Вторгнення військ Ксеркса до Греції.

3. Бій у Фермопільській ущелині.

4.Саламінська битва.

Пошук вирішення проблеми.

Самостійна робота із текстом підручника. Вивчити дії Фемістокла.

Висловлювання думок.

Багато греків вважали поразку персів при Марафоні кінцем війни, але найбільш далекоглядні їх думали інакше. Щоб відстояти свою незалежність, грецьким містам потрібно було забути про внутрішні розбрати, об'єднати свої сили та створити одне велике могутнє військо. У ці роки висунувся розумний та енергійний громадянин Афін Фемістокл. Він був учасником Марафонської битви і добре розумів, що невдовзі перси знову вторгнуться до Греції. Виступаючи на Народних зборах, він говорив: «Родина – Еллада – розділена на десятки держав, які часто воюють з одна одною. Щоб перемогти персів, греки мають забути взаємну ворожнечу та об'єднатися». Фемістокл їздив по різних містах Греції, врешті-решт військовий союз, до якого він закликав, був створений. Командування об'єднаним військом доручили спартанцям, оскільки мали кращу піхоту. З ім'ям Фемістокла пов'язано створення флоту. Виступаючи на народних зборах, він говорив:

Якщо перський цар рушить на Елладу зі своїми головними силами, на суші нам його не перемогти. Наше порятунок у створенні могутнього флоту, тому що елліни краще за інші народи вміють водити кораблі і боротися в море.

Але де взяти гроші, щоб побудувати флот? – питали афіняни.

Ви всі знаєте, - відповів Фемістокл, - що на півдні Аттики є срібні копальні, що належать афінській державі. Зазвичай ми ділимо видобуте срібло між усіма громадянами. Я пропоную відмовитись від цих грошей і побудувати на них військові кораблі.

Народні збори прийняли пропозицію Фемістокл, і до початку нової війни з персами афіняни мали двісті трієр. Трієра була дрібносидячим кораблем з трьома рядами весел. Вітрила грали допоміжну роль: перед боєм їх зазвичай прибирали трієра, завдяки узгодженим діям 180 веслярів і рульового, розвивала на ті часи швидкість (до 18 км), була рухлива, здатна робити різкі повороти, проходити через вузькі протоки, не сівши на мілину.

Учням на екрані надані зображення трієра.

Пропонуються такі питання:

    Які заходи щодо підготовки до нової війни з персами були здійснені на пропозицію Фемістокла?

    У чому суть об'єднання грецьких полісів у єдине військо?

2.Вторгнення військ Ксеркса до Греції.

Новий похід на Грецію організував Дарія, який став царем після смерті його Ксеркс. Це сталося за 10 років після Марафонської битви. У Ксеркса було багато кораблів і численні війська, набрані з підкорених народів. З міста Сарди та Малої Азії виступило величезне військо персів. Воно підійшло до протоки Геллеспонт. (які дві частини Євразії поділяє протоку?). за наказом Ксеркса був побудований міст довжиною понад кілометр. Але зчинилася сильна буря і зруйнувала міст. Ксеркс розлютився, він наказав стратити будівельників мосту, відстібати не слухняне море батогами і у вигляді покарання, опустити в нього залізні ланцюги. Інші майстри збудували новий міст. Вони поставили 360 кораблів впритул один до одного на якір і зв'язали їх для міцності між собою. Сім діб тривала переправа на європейський берег.

Далі військо рушило європейським узбережжям, а вздовж берега йшов флот (перські кораблі були важкі і неповороткі, пристосовані для плавання у відкритому морі). За армією слідував обоз із продовольством. Військо Ксеркса вторгалося в північну Грецію і почало займати область за областю. Греки не наважилися на відкритий бій. Єдиний прохід між північною Грецією та середньою був Фермопільський. Вузький Фермопільський прохід було зручно захищати: ліворуч від греків піднімалися вгору майже прямовисні скелі, праворуч був урвищ до моря. Греки збудували оборонні стіни та вежі. Ксеркс доповіли, що об'єднане грецьке військо зайняло Фермопільську ущелину і перегородило персам подальший шлях. Учням на екрані дана карта №1. Вторгнення військ Ксеркса до Греції.

Робота з історичною картою:

    Які дві частини Євразії поділяє протоку Геллеспонт?

    Показати межі перської держави до початку війни?

    Чи перерахуєте грецькі міста-держави, які взяли активну участь у війні з Персією?

Фізкульхвилинка.

Робота за групами:

1 гр.: Фермопільська битва.

2 гр.: Саламінський бій.

3. Бій у Фермопільській ущелині (оповідання учнів).

До Фермопіл грецькі полководці послали загін, у якому було лише кілька тисяч воїнів. Командував ним спартанський цар Леонід. Він так уміло спрямовував дії своїх воїнів, що величезна армія персів цілих чотири дні намагалася завоювати ущелину, яку захищав лише невеликий загін. Охоплені страхом перські воїни перестали підкорятися своїм полководцям, і їх гнали в атаку ударами батогів. Ксеркс був лютий: його неосяжна армія зазнавала поразки.

Учням на екрані дано фрагменти праці Геродота «Історія» про битву при Фермопілах щодо аналізу історичного джерела.

VII.212 ... Варвари нападали в розрахунку на те, що при нечисленності ворогів вони всі будуть поранені і не зможуть чинити опір, але елліни билися змінюючи один одного, крім фокійців. Фокійці були надіслані охороняти гірську стежку.

213. Тим часом перський цар не знав, що робити. Тоді з'явився до нього якийсь Епіальт і за нагороду вказав персам стежку, що вела через гори в Фермопили, і тим самим занапастив колишніх там еллінів.

220. Леонід відіслав союзників, щоб урятувати їх від загибелі. Йому ж самому та його спартанцям не належить залишати місце, на захист якого його якраз і послали.

Тільки одні феспійці і фіванці залишилися з лакедемонянами. Елліни знали про вірну смерть, що загрожує їм, від ворога, що обійшов гору. Тому вони й виявили найбільшу бойову доблесть і билися з ворогом відчайдушною з шаленою відвагою.

Для аналізу історичного джерела пропонується користуватися пам'яткою до роботи з текстом.

    Прочитайте текст

    Розділіть текст на частини та виділіть у кожній головну думку

    Прочитайте текст вдруге та перевірте, чи всі головні думки відображені у плані

    Запишіть план, що вийшов, у зошит

Жоден зі спартанців не залишився живим. Подвиг спартанців греки пам'ятали багато століть. На місці битви вони спорудили пам'ятник, на постаменті якого помістили рядки свого найкращого поета, присвячені загиблим героям:

Про мандрівник, повідай спартанцям про нашу смерть:

Вірні законам своїм, ми тут кістками полегли.

Вінчала пам'ятник постать лева, що сидить, як нагадування про спартанського царя Леоніда, чиє ім'я означає «подібний до лева». Героїчна смерть захисників Фермопільської ущелини 480 р. до н. е. стала у світовій історії символом військової мужності.

4.Саламінська битва (оповідання учнів).

Заволодівши Фермопілами, перська армія кинулася вглиб Греції. Грецькі полководці розуміли, що місту не вдасться витримати тривалої облоги потужного війська. Тому за рішенням Народних зборів мешканців міста було переправлено на острів Саламін під захист грецького флоту. Коли перси увійшли до Афін, місто було порожнім. Тоді воїни Ксеркса віддали його вогню. Греки не вважали себе переможеними. Їхня армія і флот були збережені. Фемістокл вважав, що в першу чергу потрібно зруйнувати сильний перський флот. Тому битва мала відбуватися на морі у вузькій Саламінській протоці. Тут було достатньо місця для легких та швидкохідних грецьких трієрів, але громіздкі перські кораблі не могли рухатися там вільно. Морська перемога греків мала вирішити долю всієї війни.

Однак греки сумнівалися в тому, що Фемістокл правий. Тоді Фемістокл вирішив вдатися до хитрощів. Він таємно послав до табору персів воїна-шпигуна. Той повинен був повідомити Ксеркс нібито правдиві відомості про те, що грецький флот збирається уникати острова Саламін. Перський цар повірив донесенню і наказав перегородити шлях кораблям греків. Виходи з Саламінської протоки були закриті перськими судами. Бій у Саламінській протоці став неминучим.

Виклад та план битва представлений на слайді.

Усвідомивши, що зазнав поразки, Ксеркс побоювався, що греки відріжуть йому шлях назад до Персії. У Греції він залишив лише кілька загонів на чолі з досвідченими полководцями. Місцем битви було обрано околиці міста Платеї. Військом греків командував видатний спартанський воєначальник Павсаній. Бій при Платеях завершив війну греків з персами на Балканському півострові. Перемога у війнах дісталася грекам невипадково. Згуртованість грецьких полісів допомогла перемогти страшного ворога, який набагато перевершує їхню силу.

IV. Закріплення нового матеріалу:

Завдання:Учнями заповнюється стрічка часу.

Вираз вирішення проблеми.

Який висновок із проблеми ми можемо зробити? Чи вирішили ми з вами проблему уроку? Які версії підтвердились?

5.Інструктаж домашнього завдання: параграф 35, відповісти на запитання.

6 .Творче завдання:Уявіть себе у ролі афінського ремісника, який став гребцем чи воїном на трієрі. Опишіть, як минула ніч перед Саламінською битвою. Яку роль відіграв ваш корабель у битві? Учні виконують роботу у групах. Після підготовки діти "захищають" свою роботу.

7. Рефлексія діяльності: підбиття підсумків, озвучування та аргументованих оцінок.

ГОУ ЛНР «Селезнівська школа №18»

ВІДКРИТИЙ УРОК

З ІСТОРІЇ

« НАШЕСТВО ПЕРСИДСЬКИХ ВІЙСЬК НА ЕЛЛАДУ»

(5 клас)

Підготувала: Склярова Оксана Сергіївна

вчитель історії

Селезньовської школи №18

2016

Урок «Навала перських військ на Елладу».

Ціль : Завершити вивчення історії героїчної боротьби грецьких полісів з державою персів, показати героїчну боротьбу грецьких полісів з державою персів на прикладі Фермопільської битви та Саламінської битви, продовжити формування умінь правильно показувати по карті історичні об'єкти, читати картосхеми, складати розповідь.

Обладнання: Підручник А.А. Вігасін, Г.І. Годер, І.С. Свєнціцкая «Історія древнього світу» § 35 . таблиця Саламінська битва, фрагмент фільму «Саламінський бій»

Хід уроку.

    Організаційний момент .

II. Актуалізація знань учнів на тему «Перемога греків над греками в Марафонській битві»:

1.Чому на початкуVв. до н.е. Дарій Перший вирішив завоювати Елладу?(оскільки перська знать прагнула нових завоювань, нових земель, багатств.)

2.Як діяло багато грецьких полісів, коли до них прибули посли Дарія Першого?Багато грецьких полісів відразу підкорилися військам Дарія.

3.Як повелися греки, коли до них приїхали перські посли?

(Афіняни скинули послів зі скелі, спартанці скинули їх у колодязь.)

4.До яких міст звернулися афіняни по допомогу? (Афіняни звернулися за допомогою до Спарти та Платеї).

5.Як повелися жителі Спарти? Спартанці обіцяли допомогти пізніше

6.Кого призначили на посаду стратега Народні збори в Афінах?На посаду стратега афіняни обрали Мільтіада, який добре знав військову справу

7. Яку допомогу надали мешканці міста Платеї?Лише мешканці міста Платеї надіслали тисячу воїнів.

8. Як називалося бойове побудова греків перед битвою?. Вони побудувалися фалангою і билися як збожеволілі.

9.Коли відбулася Марафонська битва? (Марафонська битва відбулася 490 р. е.).

10. Чим вона закінчилася? (Марафонська битва закінчилася перемогою греків)

11. Яке значення мала перемога греків за Марафону? (Греки вперше здобули перемогу над персами, і перси перестали вважатися непереможними).

12. Що в наші дні нагадує про Марафонську битву? (Марафонський біг, 42 км 195 м)

    Підготовка до повторювального узагальнюючого уроку .

    1. Наразі ми проведемо гру «Хто перший?». Я запитую, а хто першим і правильно відповість на запитання, отримує зображення колобка з посмішкою.

    Що означає поліс? (Невелика самостійна держава у Греції).

    Кого називають ілотами? (Рабів у Спарті).

    Що таке демократія? (влада народу).

    Що означає слово ареопаг? (Рада знаті в Афінах).

    Кого називали громадянами? (вільних афінян).

    Робота з карткою.

Вам відомо і не нове:

Мапа – важлива основа.

Битви, дії та країни

Вам вкажуть невпинно.

Якщо у вас є бажання,

Приступаємо. Уся увага.

    Покажіть на карті територію Стародавньої Греції та її частини. Назвіть їх. (Північна, Середня, Південна Греція).

    Який острів вважається Південною Грецією? (Півострів Пелопоннес).

    Де знаходиться місто Афіни? (В Аттіці).

    Де знаходиться Спарта? (У Південній Греції, область Лаконіка).

    Де греки вперше здобули перемогу над персами? (У Марафоні).

Узагальнення вчителя.

Отже, ми познайомились із Марафонською битвою. Ми дізналися, що завдяки своїй мужності, хоробрості, силі волі греки здобули перемогу над персами.

Але як ви вважаєте, чи можна було виключити небезпеку нового нападу противника?

Звичайно, ні. Так як у греків були гроші, кораблі, товари, в Егейському морі йшла жвава торгівля, та й самих греків можна було звернути до поданих царя царів.

Тому Сьогодні ми познайомимося з новими подіями із греко-перських військ.

та тема урокуНашестя перських військ на Елладу»

Проблемне завдання для учнів:

IV . Ознайомлення з темою.

План:

    Підготовка еллінів до нової війни.

    Бій у Фермопільській ущелині.

    Саламінська битва.

1. Афіняни пишалися перемогою у Марафонській битві. Але попереду були нові бої із персами. Це розуміли лише деякі, і серед них був Фемістокл – вождь демосу.( Зверніть увагу на рис. на с. 165 внизу). Під його керівництвом греки почали готуватися до війни з персами. Фемістокл виступив у народних зборах і переконав усіх у тому, що опорою демократії є флот. Афіняни прислухалися до його думки і за короткий термін збудували 200 трієрів. На такому судні було 180 веслярів із афінських бідняків.

Фемістокол також переконав греків у тому, що для боротьби з персами треба об'єднатися. 30 грецьких країн створили союз, щоб оборонятися від персів. І ось у 480г. до н.е. син Дарія Ксеркс повів свої війська на Елладу. Вузька протока відокремлювала Європу від Азії. Тут Ксеркс наказав збудувати міст, але зчинилася буря і міст був зруйнований. У гніві Ксеркс наказав відрубати голови будівельникам мосту, а море висікти батогами. Інші майстри збудували новий міст. Новим мостом перси сім діб переправлялися на протилежний берег. Вчитель розповідає про переправу персів через протоку Геллеспонт,( Учні працюють із карткою ).

(Див. карту) Серйозне зіткнення з ворогом сталося у греків у Фермопільському проході, який відокремлював Північну Грецію від Середньої Греції.(Самостійне читання учнями розділу «Бій у Фермопільській ущелині» стор.166-167)

    Хто очолив грецьке військо, що перегородило шлях персам у Фермопільська ущелина? (Цар Леонід)

    На чиєму боці - греків чи персів - була військова перевага ство?

    У чому подвиг 300 спартанців?

    Які підсумки цієї битви?

Відповіді дітей: Велике перське військо вторглося на територію Північної Греції. Серйозне зіткнення з ворогом відбулося у греків у Фермопільському проході, який відокремлював Північну Грецію від Середньої Греції. Об'єднане грецьке військо очолив спартанський цар Леонід. Греки зайняли Фермопільську ущелину та перегородили шлях персам. Ксеркс послав у лобову атаку головні сили перського війська, але греки не відступали. Перси зазнали великих втрат. Ксеркс тричі схоплювався з трону в страху за своє військо. Всі спроби персів опанувати Фермопільську ущелину закінчувалися невдачею. Третього дня до Ксеркса прийшов місцевий житель і за нагороду показав обхідну стежку. Ксеркс зрадів і послав своїх воїнів у тил грекам – захисникам Фермопіл. Елліни помітили ворожий загін, що йде. Цар Леонід наказав усім відступати, а сам разом із 300 спартанцями залишився прикривати відхід грецьких загонів. 300 спартанців у бою з персами виявили мужність та героїзм. Спартанці з царем Леонідом боролися доти, доки не загинули всі.

Вчитель: Подвиг трьохсот спартанців урятував грецьке військо від розгрому, але не зміг врятувати країну від руйнування.

Спартанці наказали відвести війська до Корінфського перешийка, що відокремлює Середню Грецію від Пелопонесу. Тут, від моря до моря, вони почали будувати оборонну стіну.

Аттика була віддана персам без бою. Перська кіннота витоптувала ячмінні та пшеничні поля, воїни рубали оливкові дерева та виноградники, палили села. Фемістокл у цю страшну для батьківщини годину говорив афінянам: «Все доросле населення має зійти на військові кораблі. А жінок, старих та дітей необхідно перевезти на острів Саламін під захист військового флоту. Результат війни буде вирішено в морській битві ». (Див. карту)

Афіняни вчинили так, як радив Фемістокл.

Коли перси увійшли до Афін, місто було порожнім. За наказом Ксеркса Афіни зрадили вогню, зруйнували храми. Військові судна персів стали на якір у бухті поблизу Афін.

Поруч, у вузькій протоці між Саламіном та Аттикою, знаходився флот греків, що налічував близько 400 кораблів. Звідси було видно, як палав чудовий з міст Еллади.

І ось, на палубі однієї з трієрів відбувалася військова рада. Командувач об'єднаним військом був спартанець, він заявив, що наказує плисти до коринфського перешийку для захисту Південної Греції. Фемістокл став заперечувати командувачу, переконуючи дати бій у Саламінській протоці.

Прочитайте текст на стор. 167 внизу «Хитрість Фемістокла напередодні Саламінської битви».

А тепер подивимося уривок із фільму «Саламінський бій»

Так закінчилася Саламінська битва. Ксеркс, залишивши частину своєї армії, залишив Грецію. У 479 році до н. у міста Платеї перська армія, що залишилася, була розбита. Саламінська битва стала вирішальною в ході греко-перських воєн. Греки у тяжкій боротьбі відстояли свою незалежність, врятували Батьківщину від ворога.

Чи мав рацію Фемістокл? У чому проявився його талант стратега
та оратора? З яким легендарним героєм ми можемо порівняти Фемістокл
а за його хитромудрість? (З Одіссеєм).

V . Закріплення вивченого під час уроку.

Хоч трошки втомилися,

Силу знань показали,

Ну, ще один крок,

Закріпимо ми урок.

1. Хлопці, про які битви під час греко-перських воєн ми сьогодні говорили? (Про битву у Фермопільській ущелині та Саламінській битві).

А зараз давайте заповнимо таблицю і дізнаємося, в яких боях греки перемогли персів?

Заповнення таблиці «Греко-перські війни»

Дата

Бій

Результати битви

490г. до н.е.

Марафонська битва

Перемога греків

480г. до н.е.

Бій у Фермопільській ущелині

Перемога персів

480г. до н.е.

Саламінська битва

Перемога греків

Греки у тяжкій і тривалій боротьбі відстояли свою незалежність.

IX . Перевірка проблемного завдання, рефлексія.

Чому Греція, така маленька країна, зуміла здобути перемогу над такою величезною державою, як Персія?

Як ви думаєте,

VI . Підсумок уроку.

Виставлення оцінок.

Домашнє завдання: П. 35 підручника, вивчити терміни.

Написати розповідь від імені грека про будь-яку битву (на вибір).




Повторення: 1. Перси через послів зажадали у греків землі та води. Що означало: А) ділянки біля водойм Б; Афінах обрало стратегом для боротьби з персами: А) Аміній Б) Мардоній В) Мільтіад














Після Марафонської битви загроза із боку Персії зберігалася. Це чудово розумів Фемістокл. На його пропозицію афіняни побудували флот у 200 трієр. Завдяки Фемістоклу 30 еллінських держав створили Союз тридцяти еллінських держав для боротьби з персами. Підготовка до війни














Бій у Фермопільській ущелині Цар Леонід та 300 спартанців ціною свого життя прикрили відхід основного грецького війська. Жоден спартанець не здався персам. Згодом на пам'ятнику в ущелині було зроблено напис: «Мандрівнику, звістку всім громадянам, розкажи спартанцям про нашу кончину: вірні законам своїм, ми тут кістками полегли»








Перси мали 800 кораблів, розташованих трьома групами, що перекрили вихід з протоки. У греків - 200, збудованих у 2 лінії. Почався сильний вітер. Фемістокл наказав атакувати лівий фланг персів. Грецькі кораблі таранили перські, а ті, притиснуті один до одного, не могли розігнатися і не завдавали грекам жодної шкоди. Незабаром персів атакували грецький центр та правий фланг. Перси в паніці рушили до проток, забитих своїми ж судами. Битва при Саламіні


Перси в паніці рушили до проток, забитих своїми ж судами. У результаті цієї грандіозної битви перси втратили понад 200 кораблів, а греки Битва при Саламіні




Греко-перські війни Дата битви Назва битви Результат битви 490 р. до н.е.Марафонське перемога греків (афінян) 480 р. до н.е. Фермопільська поразка греків 480 р. до н. Саламінська перемога греків 479 р. до н. у м. Платеї перемога греків, розгром залишків війська персів У важкій та тривалій боротьбі греки відстояли свою незалежність



Словник: Фемістокл – грецький полководець. Леонід – спартанський цар. 480 р. до н. - битви біля Фермопільського проходу. 480 р. до н. – Саламінська битва. 479 р. до н. – битва при Платеї. Трієра - грецький корабель з 3-ма рядами весел (180 веслярів). Ксеркс - цар Персії.


Джерела Вігасін А.А., Годер Г.І. Свєнціцька І.С. Історія Стародавнього світу. Підручник для 5 класу. - М: Просвітництво, 2008 Годер Г.І. Робочий зошит з історії Стародавнього світу. Випуск 2 - М: Просвітництво, 2004 Арасланова О.В., Соловйов К.А. Поурочні розробки з історії Стародавнього світу. Посібник для вчителя – М.: Просвітництво, 2009 Шкільна енциклопедія. Історія Стародавнього світу.- М.: «ОЛМА - ПРЕС», 2003 Інтернет - ресурси

§ 1 Підготовка до війни

490 року до н.е. відбулася знаменита Марафонська битва, в результаті якої перси були вигнані з території Балканського півострова, а міф про їхню непереможність був розвіяний. Однак, відразу після повернення військ на батьківщину перський цар Дарій почав готуватися до нового походу, збираючи величезну армію.

Багато жителів Еллади (так самі греки називали свою країну) були впевнені, що їм не варто чекати на новий напад.

Зовсім інакше вважав Фемістокл, афінський політик, який довгий час займав посаду архонта і був фактичним правителем Афін. Фемістокл багато їздив Грецією, прагнучи створити союз між містами для боротьби з небезпечним ворогом. Йому вдалося об'єднати 30 міст, зокрема Афіни та Спарту. Крім того, Фемістокл наполягав, що для посилення військової могутності необхідно створити військовий флот. Для будівництва флоту були використані кошти від продажу срібла, яке видобувається в Аттиці. Раніше ці прибутки розподілялися між громадянами Афін. Але Фемістоклу вдалося переконати людей, що правильніше вкласти гроші у будівництво флоту. Його старання увінчалися повним успіхом. До початку нової військової кампанії Афіни мали потужний флот, що складався з 180 кораблів.

§ 2 Навала персів

У 480 р. до н. перський цар Ксеркс, син Дарія зібрав величезну армію та флот і рушив на греків. Було вирішено переправитися через протоку Геллеспонт до Європи. За наказом царя були зведені мости, але тим часом вибухнула буря. Високі хвилі знесли споруджену споруду. Ця подія розлютила Ксеркса, і він наказав відрубати голови людям, відповідальним за будівництво мостів, а море висікти батогами. Потім було зведено нові мости. Після чого почалася переправа, яка тривала 7 днів та ночей.

Полчища Ксеркса швидко завоювали Фракію та Македонію та вторглися до Північної Греції.

Більшість міст здалися без бою - шлях на південь було відкрито. Було вирішено дати персам бій у вузькій Фермопільській ущелині, невеликому проході між горами і морем, що з'єднував Північну та Середню Грецію.

Командування було надано спартанському цареві Леоніду, у розпорядженні якого було 7 тисяч осіб, у тому числі 300 спартанців. Протягом кількох днів греки стримували атаки персів. Поки місцевий житель не показав загарбникам обхідний шлях, яким їм вдалося перекинути війська, пройшовши в тил до греків. Дізнавшись про це, Леонід наказав відступати, а сам разом із 300 спартанцями залишився прикривати відхід. Всі воїни разом зі своїм царем загинули в битві. Ця подія увійшла в історію як приклад беззавітної мужності та патріотизму. Згодом в ущелині була встановлена ​​статуя лева, на постаменті було написано: «Мандрівник, піди звести нашим громадянам у Лакедемоні, що їхні заповіти блюдя, тут ми кістками полегли».

§ 3 Поразка персів

Здобувши перемогу у Фермопіл, перси попрямували до Афін, по дорозі грабуючи і руйнуючи міста. Перед лицем навислої загрози Народні збори вирішили переправити всіх жінок, старих і дітей на острів Саламін, розташований недалеко від Аттики. Усі здатні тримати зброю чоловіки пішли до армії чи флоту. Перси увійшли до спорожнілих Афін, убили кілька сотень людей похилого віку, які відмовилися залишати свої будинки, розорили і спалили місто. Незабаром до берегів Аттики підійшов перський флот. Неподалік, у протоці між Саламіном та Аттикою, розташовувався флот греків, що складався з 380 трієр, кораблів з трьома рядами весел з кожного боку. Вони містили 180 веслярів і близько 30 воїнів. Їм протистояв флот персів чисельністю 700 кораблів. Вранці розпочалася битва. Грецькі трієри, легші і маневреніші, тіснили перський флот, таранячи їх кораблі, ламаючи весла, штовхаючи на мілину.

Внаслідок цього значна частина перського флоту загинула. Кораблі, що залишилися, були змушені відступити.

Після поразки при Саламін, Ксеркс із залишками флоту був змушений покинути Грецію. На чолі сухопутної перської армії залишився досвідчений воєначальник Мардоній. Він продовжив шлях на південь, прагнучи вторгнутися у Пелопоннес. У 479 р. до н. об'єднана армія греків під проводом спартанського аристократа Павсанія остаточно розгромила армію персів у битві при Платеях. Мардоній загинув, а армія втекла з Греції.

У наступні 30 років війни перси не думали про вторгнення до Європи. Тепер битви йшли за контроль над Егейським морем та узбережжям Малої Азії. У результаті 449 р. до н.е. було укладено світ, який закріпив перемогу греків. Згідно з договором перський цар зобов'язувався не вводити флот у Егейське море, звільняв грецькі міста Малої Азії. Греки ж обіцяли не вторгатися на територію Персії. Головною причиною перемоги греків у війні слід вважати прагнення їх до свободи, згуртованість та мужність. На відміну від перського війська, що складався з представників різних племен, які насильно покликані в армію, і тому не бажали воювати, грецьке військо було об'єднане ідеєю захистом своєї батьківщини.