Zhrnutie hodiny gramotnosti v prípravnej skupine „Úvod do písmena b. Písmená „ъ“ a „ь“ Úlohy s písmenom ь pre predškolákov

Zbierka úloh pre sedemročné deti pred prípravou do školy: tvrdá známka, diktát slovnej zásoby, rozvoj reči, formovanie vedomostí o prostredí, rozvoj pamäti, riešenie úloh z matematiky.


Naučiť sa čítať. Zoznámte sa s "Kommersant"

Cieľ: zoznámenie sa s Kommersantom.

Materiál: pracovný list. Karta s Kommersantom.

- Chlapci, v ruskom jazyku je ešte jedno písmeno, ktoré nemá zvuk - toto je Kommersant.

Učiteľ ukazuje kartičku s písmenom.

- Ako vyzerá Kommersant? Ako sa líši od b?
- Obkreslite písmeno prstom.
- Vypočujte si slová, ktoré obsahujú Kommersant: ZJEDENÝ, ZJAZDENÝ, OBEHOL.
- Teraz si vypočujte rozprávku o Kommersantovi a mäkkom znamení.

V rozprávkovom meste Alfavitsk žilo 32 vtipných listov. Boli zaneprázdnení písaním kníh. Jedného dňa písmeno A zhromaždilo všetkých obyvateľov a povedalo:

sestry! Sú medzi nami písmená, ktoré sa nám nevyrovnajú. Nie sú to zvuky a nerobia prácu, ktorú robíme my. Hovorím o mäkkých a tvrdých znameniach. Navrhujem ich vylúčiť z nášho tímu. Nechajte ich ísť všetkými štyrmi smermi.

Ako to? Čo by sme teraz mali robiť? – neisto a smutne zašepkal mäkký znak.

Toto budete ľutovať! – pohrozil pevným znakom. - Poďme, brat, bez nich sa zaobídeme.

A išli, kam sa pozreli. Tenké, mäkké znamenie kráčalo nesmelo a neisto a neustále sa potkýnalo. A tučný a nemotorný, tvrdý znak si nasadil klobúk a pískajúc si veselú pesničku, veselo kráčal po ceste s kamarátom. Cestou stretli temný les. Tam našli opustenú drevenicu a začali šťastne žiť až do smrti.

V tomto čase listy pokračovali vo svojom podnikaní. Vydali ďalšiu knihu. Ale ani jeden čitateľ sa jej nedotkol, pretože všetko v nej bolo nezmyselné. Slová bez tvrdých a mäkkých znakov stratili svoj význam.

V živote listov nastali ťažké časy.

Je nemožné takto existovať! - zvolalo písmeno Y. - Musíme opustiť hrdosť a vrátiť priateľov.

Podporila ju písmenom D:

Musíme sa pripraviť na cestu!

Písmeno A prikázalo:

Zajtra turistika!

Skoro ráno vyrazili na cestu. Cesta bola dlhá a únavná. Pred nimi sa objavilo jazero. Po postavení člna začali písmená plávať po rybníku. Zrazu prova člna narazila na niečo tvrdé. Písmeno A chcelo kričať:

Pozor! Ubiehame na plytčinu!

Ale namiesto toho sa ukázalo:

Sedíme na kriede!

Všetky písmenká poslušne vyliezli z vody a rozmazali sa do kriedy, ktorá pokrývala breh, hoci nechápali, prečo je to potrebné. Špinavé, nespokojné a hladné putovali ďalej.

List A si uvedomil, že potrebuje nakŕmiť tím a pomyslel si:

"Teraz prikážem, aby sa všetci zastavili, jedli a odpočívali."

Písmená tam sedeli, ale nedodávalo im to žiadnu silu. Nastala noc, cestujúci začali mrznúť a postavili si stan.

Zapáľ uhlie! - prikázalo písmeno A.

Všetci však počuli iba „zapáliť roh“ a poslušne podpálili okraje stanu. Začal veľký požiar a písmená ho museli uhasiť.

Konečne sa objavil les a drevorubačská chata. Keď tam unavené písmenká išli, videli, že mäkké a tvrdé znamenia veselo pijú čaj s cukrom, pokojne sa rozprávajú a nič ich netrápi. Prostredie je čisté, teplé a útulné.

Rozumeli listom, že nespravodlivo zaobchádzali so svojimi kamarátmi, požiadali ich o odpustenie, uvedomujúc si, že bez tvrdých a mäkkých znamení nemožno žiť. Bratia na nich nemali zášť, kŕmili ich a dávali im čaj. Ráno sa všetci vydali na cestu späť.

Odvtedy mal každý obyvateľ mesta "Alfavitsk" svoju vlastnú úlohu. Samohlásky a spoluhlásky označovali zvuky a mäkké a tvrdé znaky označovali ich mäkkosť alebo tvrdosť.

Naučte sa čítať "Kommersant"

Cieľ: formovanie vedomostí o obraze písmena.

Materiál: pracovný list.

Farba b.

Zakrúžkujte a napíšte b.

Ako vyzerá Kommersant?

Naučiť sa čítať. Čítanie slov s b

Cieľ: formovanie čitateľských zručností.

Materiál: pracovný list. Zvukové kocky.

Učiteľ napíše na tabuľu dve slová – SAT a JEDLO. Učiteľ ponúka rozvrhnutie diagramu slova SEL. Výsledkom tejto práce je, že deti vidia, na ktoré slovo sa navrhovaný diagram na tabuli vzťahuje. Učiteľ povie deťom, že ďalším spôsobom, ako oddeliť zvuky v slovách, je použiť písmeno b. Chlapci pracujú na podobnostiach a rozdieloch medzi slovami sedel a jedol a vyvodzujú závery, že v slove jedol jasne počujeme spojenie dvoch zvukov [Y] [E] a aby nesplývali so zvukom [s] píšeme Kommersant.

Potom učiteľ upozorní na úlohu na pracovnom liste.

- Čítať slová.
- Podčiarknite b.
-Potom učiteľ vyzve deti, aby dokončili ďalšiu úlohu v pracovnom liste.
- Rozdeľte slová na slabiky. Napíšte počet slabík do štvorčekov.

Diktát. Ponuka

Cieľ: formovanie schopností písania, rozvoj schopnosti kódovania.

Materiál: pracovný list.

Napíšte vetu z diktátu:

PO MORE PLAVÍ LOĎ.

Dajte dôraz na slová.

Vývoj reči. Konverzácia na tému "Aktivity a nástroje"

Cieľ: rozvoj reči, aktívnej a pasívnej slovnej zásoby, formovanie predstáv o práci dospelých, o nástrojoch používaných v profesii.

Materiály: lopta.

- Každá práca musí byť vykonaná pomocou špeciálnych nástrojov. Palacinku som piekol pomocou hrncov, panvíc, riadu a sporáka. Čím rúbala myš drevo? (Sekera, píla). Správny. Dovoľte mi vymenovať nejakú činnosť a vy pomenujte nástroje, ktoré sú na to potrebné.
  • Domovník - Čo potrebuje? – (metla, handra, vedro, mop).
  • Kaderník - čo potrebuje? (Nožnice, hrebeň, voda, fén, žiletka).
  • Krajčír - ihla, niť, náprstok, šijací stroj.
  • Spevák - javisko, mikrofón, klavír.
  • Študent - knihy, zošity, pero, ceruzka.
  • Hubár - košík, nôž, čižmy, plášť.
  • Rybár - udica, vedro.
  • Matematika. Obilniny meriame podľa rôznych noriem

    Cieľ: naučte deti odmerať rovnaké množstvo obilnín odmerkami rôznych veľkostí, aby pochopili závislosť získaného výsledku od veľkosti odmerky. Rozvoj mentálnej činnosti analýza-syntéza, porovnávanie.

    Materiály: dve umývadlá (jedna prázdna, druhá s 3 „kastrólmi“ s ryžou), plastový „hrnček“, plastový pohár, čipkované korálky. Čísla od 1 do 9. Znaky „väčšie ako“, „menšie ako“, „rovná sa“.

    Uistite sa, že sú merania dokončené!

    - Ako sa volá cereálie v miske?
    - Ako vieš, koľko ryže je v miske? Čo je pre to potrebné urobiť?
    - Ako môžete merať ryžu? (Všetky predmety, do ktorých sa dá naliať).

    Učiteľ navrhuje odmerať ryžu pomocou hrnca - to bude miera. Pripomína nám, že vždy, keď odmeriame plnú šálku, musíme položiť nejaký predmet (napríklad vložiť korálku), aby sme nestratili počet.

    - Koľko hrncov ryže bolo v panve? (Tri).

    Nájdite a položte toto číslo pred seba.

    - Teraz odmerajte tú istú ryžu pohárom.
    - Koľko šálok ryže ste dostali? Nájdite číslo. Položte ho vedľa neho.
    - Koľko hrncov ryže ste dostali? Koľko pohárov?
    - Umiestnite znak medzi čísla a prečítajte si záznam. (Napríklad „tri je viac ako päť“ a „päť je viac ako tri“).
    - Prečo ste dostali rôzne odpovede s rovnakým množstvom ryže? Čo možno uzavrieť?
    - Správne, čím väčšia miera, tým menšie číslo a naopak: čím menšia miera, tým väčšie číslo.
    - Načo nám bol teraz kastról a pohár? (Merania).

    Grafický diktát

    Cieľ: rozvoj jemnej motoriky ruky, formovanie zrakovo-motorickej koordinácie.

    Materiály: pracovný list.

    Učiteľ dá deťom pracovné listy a požiada ich, aby na bodku položili ceruzku.

    Učiteľ diktuje:

    Jedna bunka vpravo. Dva štvorce hore. Jedna bunka vpravo. Dve bunky dole. Jedna bunka vpravo. Dva štvorce hore. Jedna bunka vpravo. Dve bunky dole. Jedna bunka vpravo. Dva štvorce hore.

    Pokračujte vo vzore sami.

    Matematika. Riešenie problémov. Jablká

    Cieľ: rozvoj operácií myslenia.

    Materiál: pracovný list.

    Zostavte a vyriešte problém. Napíšte svoje riešenie.

    Vytváranie vedomostí o okolitom svete. Nábytok

    Cieľ: formovanie mentálnych akcií zovšeobecňovanie, klasifikácia, analýza-syntéza.

    Povedz to jedným slovom:

  • Stôl, pri ktorom ľudia stolujú, sa nazýva...
  • Stolík na noviny a časopisy sa nazýva...
  • Tabuľka, pri ktorej sa píše, sa nazýva...
  • Skriňa sa volá...
  • Počítačový stôl sa nazýva...
  • Polička na knihy sa volá...
  • Knižnica sa volá...
  • Povedz to naopak:

  • Skriňa je vysoká a nočný stolík...
  • Skriňa je veľká a polica...
  • Sedačka je mäkká a taburetka...
  • Stolička je mäkká a stôl...
  • Matematika. Príklady

    Cieľ: rozvíjanie schopnosti riešiť príklady.

    Materiál: pracovný list.

    Učiteľ upozorní na ďalšiu úlohu na pracovnom liste.

    Riešiť príklady.

    Loptová hra "Orientácia vo vesmíre"

    Cieľ: formovanie orientácie v priestore.

    Hodím loptu a pomenujem predmety v tejto miestnosti. A vo svojej odpovedi musíte použiť slová „vľavo“, „vpravo“, „vpredu“, „vzadu“.

    Napríklad „kde je stôl?“ (predo mnou).

    Rozvoj pamäti. Kto sedí na rebríku?

    Cieľ: precvičovanie pojmov „hore, dole“, „medzi“, „nad“, „dole“, radové počítanie do piatich, rozvoj pamäti.

    Materiály: hárky 1 a 2, kartičky s naštudovanými číslami, fixka alebo plastelína (5 guličiek rôznych farieb pre každé dieťa).

    Deti dostanú 1. písomku.

    - Uveďte všetkých, ktorí sedia na schodoch. (chlapec, dievča, mačka, pes, kohút).
    - Koľko priateľov sedí na schodoch? (Päť).
    - Ukážte kartu s týmto číslom. (Vyzdvihnite kartu "5").
    - Kto sedí na prvom, spodnom schodíku? (Dievča).
    -Kto sedí na najvyššom schode? (kohútik).
    - Aký je najvyšší krok v účte? (Piaty).
    - Kto sedí na treťom schode? (Pes).
    - Na ktorom schode sedí mačka? (Na druhom).
    - Ukážte mi kartu s týmto číslom. (Dva).
    -Kto sedí medzi dievčaťom a psom? (Mačka).
    - Kto sedí medzi kohútom a mačkou? (Chlapec a pes).
    - Kto letí cez schody? (Tri vážky).
    -Ktoré vážky sú početnejšie: modré alebo zelené? (Zelených vážok je viac ako modrých, dve sú viac ako jedna).
    - Čo rastie pod schodmi? (Púpavy).
    - Zoberte kartu s číslom, ktoré sa rovná počtu púpav. (Zvýšte "5").
    - Teraz sa znova pozorne pozrite na list a zapamätajte si, kto sedí na ktorom schode. pripravený? Daj mi svoje obliečky.

    Namiesto toho deti dostanú 2. hárok.

    - Vezmite fixku a spojte chlapca, dievča a celú ich skupinu čiarami so schodmi, na ktorých sedeli.
    (Túto prácu je možné vykonať aj pomocou plastelíny. K tomu deti dostanú 5 malých kúskov plastelíny rôznych farieb. Vezmite prvý kúsok, napríklad červený.
    - Rozdeľte kúsok plastelíny na polovicu, vyvaľkajte z nej dve guľôčky. Pripevnite prvú loptičku k dievčaťu a druhú guľu na schod, na ktorom sedela.
    - Teraz vezmite modrú plastelínu, rozdeľte ju na dve časti, vyvaľkajte dve modré gule. Jednu loptičku pripevnite k chlapcovi a druhú na schodík, na ktorom sedel.
    - Vezmite zelenú plastelínu. (Práca podľa analógie).

    Keď deti priradia všetky postavy do určitých úrovní, dospelý im dá 1. hárok a deti sa otestujú.

    Príprava ruky na písanie. Očká

    Cieľ: rozvoj grafomotorických funkcií.

    Materiál: pracovný list.

    Zakrúžkujte slučky.

    Učiteľ zadáva deťom domáce úlohy.

    Účel hodiny: študujeme mäkký znak, formovanie čitateľských zručností, rozvoj rečových zručností, zlepšenie fonematického povedomia, základy základných grafických zručností.

    • oboznámiť predškoláka s písmenom b a správnou výslovnosťou hlásky;
    • naučiť sa písať tlačené písmeno b v štvorcoch;
    • vzbudiť záujem o učenie sa básní a hádaniek.

    Pomenujte, čo je zobrazené na obrázkoch nižšie:

    Losia levica a lev husí medveď

    Opakujte: L. Napíšte: L.
    Opakujte: R. Napíšte: R.

    Opakujte: Rb. Ako napísať "Рь"? Ak napíšeme iba písmeno P, ukáže sa, že je to „r“, ale potrebujeme „r“.
    Ak chcete napísať „рь“, musíte za písmenom P napísať nasledujúce písmeno b. Toto písmeno sa nazýva mäkké znamenie.
    Toto písmeno napíšte za písmeno R. Toto písmeno je mäkkým znakom, ktorý naznačuje, že by ste nemali čítať „r“, ale „r“.

    Prečítaj si čo si napísal:

    • Ak za písmeno L napíšete mäkké znamienko, dostanete „l“ (napíšte „l“). Napíšte: l.
    • Ak za písmeno M napíšete mäkké znamienko, dostanete „m“ (napíšte „m“). Napíšte: m.

    Napíšte: з; č.

    Aké písmeno vyzerá mäkké znamenie?

    Zadanie: vytlačené písmeno b pre predškolákov

    Zvážte mäkké znamenie. Prišite písmeno b vo vzduchu a raz v zošite opatrne v bunkách jednoduchou ceruzkou alebo guľôčkovým perom.

    V prípadoch, keď je dieťa požiadané, aby napísalo celý riadok písmena, slabiky alebo slova, dospelý uvedie na začiatku riadku ukážku písania.
    Ak má predškolák ťažkosti, dospelý môže nakresliť dve približné čiary alebo umiestniť referenčné body, ktoré dieťa spojí čiarami, alebo napísať celé písmená a dieťa ich jednoducho zakrúžkuje inou farbou. V tejto fáze výcviku by sa kaligrafia nemala vyžadovať.

    Pokračujte vo vete

    Počas dlhej zimy spí v diere,
    Ale slnko začne trochu hriať.
    Na ceste za medom a malinami
    Posielam... (medveď).

    Vyzerajú veľmi zvláštne:
    Otec má vlnité kučery,
    A moja mama má ostrihané vlasy.
    Prečo je urazená?
    Niet divu, že sa často hnevá
    Matka každého... (levica).

    Rozprávka o písmene b

    Otec a matka

    Bola jar. Na konári v lese sedeli dva malé vtáky. On a ona.
    - Spievať?! Spievať?! - pýta sa.
    - Spievajte! Spievajte! - odpovedá.
    - Sladký?! Hojdačka?! - Už hovorí o hniezde.
    - Hojdačka! Hojdačka!
    Po nejakom čase mali mláďatá.
    - Päť! Päť! - radostne spieva otec.
    - Presne to isté! Presne to isté!! - Hovorí o tom, ako sa na neho mláďatá podobajú.
    A deti už kričia:
    - Napi sa! Pite! Jedzte! Jedzte!
    Priniesol to červí otec. Pýta sa jeho matky:
    -Dať? dať?
    A deti v zbore:
    - Daj!!. Daj!!. Dajte!!.- a dobre, roztrhajte červíka na kúsky.
    „Je to strašidelné,“ hovorí otec.
    Mláďatá vyrástli a vyleteli z hniezda.
    - Návrat? – pýta sa otec.
    "Nechaj, nechaj..." matka ticho odpovedala.

    Hádanky pre deti začínajúce na písmeno b

    Kto prichádza.
    Kto odchádza -
    Všetci ju vedú za ruku.
    (dvere)

    Dotýkať sa trávy kopytami,
    Krásny muž kráča lesom,
    Kráča smelo a ľahko.
    Rohy sa široko rozširujú.
    (los)

    Spanie alebo kúpanie
    Všetko sa nerozbehne:
    Deň a noc na nohách
    Červené čižmy.
    (hus)

    Vtipné básničky o písmene b pre deti

    Písmeno R je hore nohami
    - otočila sa s jemným znamením.
    (V. Stepanov)

    Nakreslíme mäkké znamenie
    Jemne klesnite takto:
    Kvapka zmäkčí písmeno
    - Slovo bude znieť jemne.
    (A. Shibaev)

    Veverička sklonila chvost
    Peň si oddýchol.
    Načechrala si chvost, áno -
    Stal sa ako mäkké znamenie!
    (E. Tarlapan)

    Mäkké znamenie žije bezstarostne,
    Večne chodí bez čiapky.
    (L. Šibajev)

    Náš tieň je stále kratší a kratší,
    To znamená, že deň sa blíži.
    Tieň rastie, vzďaľuje sa,
    To znamená, že čoskoro bude noc.
    (V. Lunin)

    Blizzard bičuje sem a tam,
    Udrie ťa do tváre voľným zrnom,
    Veľmi tvrdý a pichľavý,
    Napriek mäkkému znaku.
    (Áno, Akim)

    Vznášajúce sa v blízkosti
    Rieka-rieka.
    Malá rieka,
    Menej ako pramienok:
    Nie plávať
    Ani sa potápať,
    Iba nohy
    Ponorte sa trochu!

    Zhrnutie lekcie:

    1. Výslovnosť nových slov zvyšuje slovnú zásobu predškoláka, rozvíja reč a pamäť.
    2. Bunkové cvičenia rozvíjajú jemnú motoriku rúk.
    3. Hádanky rozvíjajú detskú inteligenciu, schopnosť analyzovať a dokázať. Pedagógovia používajú pri výučbe detí hádanky, aby zvýšili záujem o zložité úlohy.
    4. Básne ovplyvňujú nielen rozvoj pamäti. Je dokázané, že ak sa každý deň naučíte pár riadkov, v mozgu sa objavia nové nervové spojenia a vaša celková schopnosť učenia sa zvýši.

    Téma: List soft sign

    Cieľ: zaviesť písmeno „b“

    Úlohy:

    Nápravné a vzdelávacie:

    naučiť sa označovať mäkkosť spoluhlások v písaní pomocou písmena ь

    rozvíjať schopnosť vysvetliť pravopis

    Nápravné a rozvojové:

    rozvíjať fonematické povedomie a sluch,

    rozvoj všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky.

    Nápravné a vzdelávacie:

    rozvíjať schopnosť vzájomnej interakcie,

    pestovať záujem o hodiny logopedie.

    Vybavenie: flanelograf, pokladňa listov, semaforové karty, diagram na analýzu zvuku slova, čipy (hláska, tvrdá spoluhláska, mäkká spoluhláska), zápisníky, ceruzky

    Stiahnuť ▼:


    Náhľad:

    Seniorská podskupina

    Téma: List soft sign

    cieľ: zaviesť písmeno „b“

    úlohy:

    Nápravné a vzdelávacie:

    naučiť sa naznačovať mäkkosť spoluhlások v písaní pomocou písmena ь

    rozvíjať schopnosť vysvetliť pravopis

    Nápravné a rozvojové:

    rozvíjať fonematické povedomie a sluch,

    rozvoj všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky.

    Nápravné a vzdelávacie:

    rozvíjať schopnosť vzájomnej interakcie,

    pestovať záujem o hodiny logopedie.

    Vybavenie: flanelograf, pokladňa listov, semaforové karty, diagram na analýzu zvuku slov, čipy (hláska, tvrdá spoluhláska, mäkká spoluhláska), zápisníky, ceruzky

    Priebeh lekcie:

    1. Organizovanie času

    ten, kto pomenuje slovo hláskou [H"], sadne

    1. Opakovanie preberanej látky:

    Čo viete o zvukoch svojho rodného jazyka? (Zvuky sú samohlásky a spoluhlásky.)

    Čo viete o samohláskach? (hlásky sú z prvého a druhého radu).

    Čo viete o spoluhláskových zvukoch? (Súhláskové zvuky sú znelé a neznelé, tvrdé a mäkké).

    Kedy znejú spoluhlásky v slovách jemne? (Pred samohláskami druhého radu).

    Ktoré spoluhlásky sú len tvrdé? Iba mäkké?

    Didaktické cvičenie „Kto vie pomenovať najviac slov? - počúvať a opakovať po logopédovi slová: uhlie, prach, peň, kôň, základ, karas, posteľ, topoľ, ostriež, oheň, zver, jeleň.

    3 . Spoznávanie nového materiálu.

    1. - Ako znela posledná spoluhláska vo všetkých týchto slovách? (Mäkký).

    Prečo znel jemne?

    2 . Zvuková analýza slovného uhla.

    Pomenujte prvý zvuk, čo to je?

    Aký zvuk je 2, 3?

    Koľko zvukov je v jednom slove?

    Nahraďte poslednú tvrdú hlásku L v diagrame slov mäkkou. (modrý štvorec zmeňte na zelený).

    Ako to slovo znie teraz? Povedz to!

    COAL.

    Napíšme písmená k slovám UHOL a UHLÍK.

    Aké písmeno treba pridať, aby sa uhlie zmenilo na uhlie? (Mäkké znamenie).

    Existuje taký list - asistent, ktorý sa píše po spoluhláskových písmenách, ak sa spoluhláska v slove vyslovuje jemne. Toto písmeno je mäkké znamenie.

    Mäkké znamenie je prefíkané znamenie,

    Nevolajte mu nič.

    Nie je to vyslovené

    Ale slovo sa často pýta.

    Prečo je dom na rohu

    Okamžite sa zmenil na uhlie?

    Žiadny oheň, len tak?

    Toto je jemný list.

    4.Rozvoj fonematického sluchu a vnímania. Rečové cvičenie.

    Al-ol-ul-il at-ot-ut-it avi-ov-uv-iv

    As-os-us-is ar-or-ur-ir An-on-un-yin

    Yat-yat-yat - išli sme na prechádzku

    He-he-he - na lúke sa pasie kôň

    En-en-en - v záhrade rastú orgován

    5. Didaktická hra „Semafor“.

    Logopéd vyslovuje slová, deti by mali zdvihnúť zelený signál, ak počujú, že posledná hláska v slove je mäkká: stolička, uhlie, pohovka, kôň, dom, orgován, komár, karas, ostriež, znak, topoľ, pumpa, bublina, slnečnica, základný náter.

    6. Fyzické cvičenie. Koordinácia reči s pohybom.

    Ráno sme sa zobudili skoro, pretrieť si oči

    Sladký, sladký natiahol sa. Natiahnuť

    Aby spánok odišiel, zívnite zívať

    Mierne pokrútili hlavami.pokrútiť hlavou

    Zobudil nás beh na miestoľahko spustiť na mieste

    Utekali spolu do kúpeľa.

    Umyli sme sa a ošpliechali sa,robiť masážne pohyby na tvári, výprask

    dlaňami nad telom.

    Skúsil som si umyť zubyukazovák je „nakreslený“ pozdĺž zubov

    Úhľadne si rozčešte vlasyprejdite rukou zhora nadol po vlasoch.

    Všetci sa úhľadne oblieklirobiť pohyby rukami pozdĺž tela zhora nadol

    Už sa nám nechce spať!krútiť ukazovákom

    Poďme sa baviť hraním!Zatlieskaj

    7.Úvod do písmena b.

    Koľko písmen je v slove uhlie?

    Koľko zvukov? Obsahuje 5 písmen a 4 zvuky.

    Písmeno b neoznačuje zvuk, ale hovorí len o tom, ako čítať spoluhlásku. Vytlačíme nový list:

    Písmeno R sa otočilo.

    Otočila sa s jemným znamením.

    8. Konsolidácia nového materiálu.

    Logopéd pozýva deti vypočuť si rozprávku o písmenku b.

    Kedysi boli v ABC písmená, rôzne - samohlásky, spoluhlásky. Chodili sa navzájom navštevovať a spievali svoje piesne. (Detské čítanie slabík so samohláskami druhého radu)

    Listy žili - nesmútili, pretože všetci boli priatelia. A medzi nimi žilo jedno písmeno, podobné polovici Y, s ktorým sa nikto nepriatelil;

    Čo je to za list? - smiali sa.

    Toto je ten list. (Rečový terapeut ukazuje písmeno b.)

    Ako sa to volá? (deti pomenujú písmeno).

    List mlčal, nevedel rozprávať, nikto sa s ňou nekamarátil, žila sama.

    Jedného dňa začali písmená vytvárať slová, to bola ich obľúbená zábava.

    Vypočujme si, aké to boli slová. Ale sú zašifrované hádankou:

    Bez hlavy, ale v klobúku, jedna noha - a tá bez čižmy. (necht)

    Písmená začali vytvárať slovo NAIL. Ale ukáže sa to len - KCHT.

    Niečo nám nefunguje správne! - hovorili listy. Zvuk D v jednom slove znie jemne, ale v našom znie tvrdo. Za písmenom D volali písmeno I, aby som stál.

    Čo sa stalo? - Nechty.

    Čo robiť? Chlapci, povedzte mi! (Musíte zadať b.)

    Volali písmená b, on s radosťou súhlasil s pomocou a na konci slova sa postavil.

    Čo sa stalo? (necht.)

    Listy sa stali veselými a začali všetkých pozývať na návštevu B.

    Listy vyzývajú deti, aby hádali ďalšie hádanky a sami si vytlačili odpovede:

    Kto príde, ten odíde - každý ju vedie za ruku. (Dvere.)

    Dotýkajúc sa kopytami trávy, pekný muž kráča lesom,

    Chodí smelo a ľahko, so široko roztiahnutými rohmi. (los)

    Či už spí alebo sa kúpe, stále si nevyzúva topánky.

    Červené čižmy na nohách vo dne aj v noci. (Hus.)

    Odvtedy spoluhlásky často pozývajú jemné zvuky na návštevu. A to nielen na zmäkčenie poslednej spoluhlásky na konci slova, ale aj v strede slova medzi spoluhláskami.

    1. Samostatná práca v zošitoch

    Vyfarbite mäkký znak písmena a dokončite úlohy v zošite

    Zhrnutie lekcie.

    S akým novým písmenkom sa deti zoznámili?

    Ako sa nové písmeno líši od tých, ktoré už poznáte?

    Prečo je potrebné písmeno b v slovách?

    Kedy nám pri písaní príde na pomoc nové písmeno?

    Pomenujte slová jemnými zvukmi.


    Mäkké znamenie

    Žije bezstarostne

    Je bez čiapky

    Ide to donekonečna.

    A tvrdohlavý

    Pevné znamenie

    Nosí čiapku

    Jediná cesta.


    brat - bratia

    stolička - stoličky

    strom - stromy

    posadil sa a jedol

    išli sme sa odsťahovali

    jedol jedol


    Vtipné básne

    "b" ListR obrátený -

    Otočila sa s jemným znamením.

    Mäkké znamenie, mäkké znamenie -

    Naberačka, naberačka a naberačka.

    V. Stepanov

    "Kommersant" Z vedra z nejakého dôvodu

    Vypijeme trochu vody:

    Potrebujeme naberačku - pevné znamenie,

    Aby nedošlo k premočeniu.

    V. Stepanov

    1. Dešifrujte slová

    f – 1 l – 3 1 2 3 4 5

    f – 1,8 g – 5

    o – 2, 4 r – 6 1 2 3 4 5 6 7 8


    1. A gra "Kto je pozorný?"

    1. Podľa posledných hlások slovstôl, okno, hus - vymyslieť nové slovo. __________________________________

    2. Čo majú slová spoločné:

    bielizeň, kabát, opica, zbraň, prach ?

    3. Čo majú spoločné názvy týchto položiek:

    vchod, inzerát, žeriav, jedlý, jesť ?

    2. Hra „Kto je väčší?“

    1. Vymyslite slová, v ktorých jednu hlásku predstavujú dve písmená.

    _________________________________________________________

    _____________________________________________________________________

    3. Hra "Rebrík".

    1. Mäkký znak „b“. 2. Plný znak „Ъ“.

    ___ ___ ___ b ___ b ___ ___ ___

    ___ ___ ___ ___ b ___ ___ b ___ ___ ___

    ___ ___ ___ ___ ____ ___ ___ ___ ___ ___ ___

    4. Hra „Dokončiť slovo.“

    1. Buk_________, tet__________, slo___________, Jan___________, feb__________, med_____________.

    5. Pozorne čítajte.

    NA ĽADE

    Prišla jar. Na rieke bol ľad. Na brehu bolo veľa ľudí. Všetci sledovali pád ľadu. Zrazu všetci videli psa na tej istej ľadovej kryhe. Žalostne zavýjala.
    Vitya chytil dlhý hák a chytil ľadovú kryhu. Vitya potichu ťahala ľadovú kryhu smerom k brehu. Keď bola ľadová kryha blízko brehu, pes zoskočil na zem.

    Odpovedz na otázku.

    Aké je ročné obdobie? Čo sa stalo na rieke? Kto prišiel na breh? Prečo prišli? Čo všetci videli? Čo robil pes? Čo urobila Vitya? Čo urobil pes?

    6. Prečítajte si príbeh. A skúste prerozprávať obsah.

    RAŇAJKY

    Mama zavolala Anyu, Simu a Yashu, aby jedli. Na stole boli raňajky: maslo, syr, med, chlieb a čaj. Boli tam jablká a hrušky. Mama priniesla ďalší melón. Anya jedla chlieb s maslom. Sima jedla chlieb so syrom. Yasha jedla chlieb s medom. A potom deti začali jesť ovocie.

    Z Zadanie: Napíšte vety 1, 5, 6 a 7.




    Do prázdnych políčok napíšte príklady a vyriešte ich.

    Úloha č.1

    Všetko leží v byte:

    Papuče - tri, ponožky - štyri.

    Zložte ich a odložte.

    (A utrite prach na policiach!)

    Aby som potešil moju matku,

    Treba si dať veci preč.

    Problém č.2

    Mishka mal na vianočnom stromčeku zavesené hračky.

    Z hlavy mi spadli štyri hračky...

    "Koľko hračiek zostalo na strome?" -

    Pomyslel si medveď a zametal úlomky.

    3 Riešte príklady

    7 + ___ = 10 ___ + 4 = 10 2 + ___ = 10

    5 = 10 1 + ___ = 10 ___ +6 = 10

    4

    9 – 3 = 5 + 2 = 4 – 3 =

    6 + 4 = 8 – 4 = 1 + 7 =

    Zvýšenie o 3 Zníženie o 4 ˂˃



    Koľko celkovo? Zakrúžkujte správne číslo.



    Aera áno, nechkәrtә dә -

    Shundy bilge nechkalek.

    Kirәk sүzә yazmy kalsan,

    Bozylachak echtalek.

    Kalınlık bilgese

    әkiyat achkychy ulica.

    Pinocchio Yugaltmas,

    Karabas ala almas.

      Bu sүzlәrdә “ъ” - kalynlyk bilgesen language! Vložte b do slov, čítajte a prekladajte.

    tәүfik____ _____________ al____yapkych _____________________

    Yah___ya _____________ mәg____nә _______________________

    Nig___mәt ____________ pod____vchodom _______________________

    Җәг___фәр _____________ kul____yaulyk ____________________

    Sәg___di _______________ ash____yaulyk __________________

      Noktalar urynina "b" kuep, s ү zlý ә rne d ө res itep ukygyz.

    Komu ө no___jak

    s ә gat___

    s ө m___i

    shigyr___

    Il___yas

    Komu ә plyn____

    d ө n___i

    yash____

    T ө no___jak

    yam____

    M ә p___yam

    S ә gyyt____

      Naučte sa básne.

    M Jéj!

    Spievame, spievame, pískame,

    Sory sinen toskәen.

    Yomshak sinyon yonnaryn,

    Yyly sinen tunnaryn.

    Robert Minullin

    ja h

    Yaz kil! Yaz kil!

    Syerciklar kil,

    Gөrlәshep, sayrashyp,

    Yyrchy koshlar kil. Bari Rakhmat

    Naučte sa básne. Pamätajte na tatárske slová.

    Sme s tebou

    Náš učiteľ hovorí:

    "V opačnom prípade - BASH."

    Toto je maličkosť, ktorú sa treba naučiť:

    KUL - PAŽE, NOHY - AYAK,

    Zilya sa pozerá do zrkadla,

    A TVÁR, samozrejme, je BIT.

    Pred jedlom si umyte zuby!

    Z
    UB, pamätaj, bude TESH.

    Ak náhle dostanete chrípku,

    Vtedy pomôže DOKTOR - TABIB.

    Ako to môžem zvládnuť bez priateľa?

    Môj najlepší PRIATEĽ je DUS.

    CHLAPEC, poď sa s nami hrať!

    Nazvime ho MALAY.

    DIEVČA prečítalo knihu.

    Chodí do školy KYZ BALA.

    Sekcie: Práca s predškolákmi

    Podklad:

    • listy papiera,
    • ceruzky,
    • sada farebných žetónov pre každé dieťa (2*2 cm štvorce v červenej, modrej a zelenej farbe),
    • schránka s naučenými písmenami.

    Demo:

    • diagramy viet;
    • žltá krabica s kriedou;
    • farebné čipy na označenie zvukov;
    • písmená;
    • list so slovami SOL, DEN, ROL, CON, LEN, NOL, napísanými v stĺpci;
    • marker;
    • kartónové písmeno „b“,
    • lepidlo,
    • strapec,
    • vata,
    • hrach,
    • penové gule.

    Priebeh lekcie

    1. Upevňovanie písania naštudovaných písmen.

    pedagóg: Chlapci, navrhujem, aby ste si zapamätali, aké písmená sme už študovali. Ale, žiaľ, došla nám krieda. Ako vám môžem ukázať písmená bez toho, aby som ich pomenoval?

    Deti: Môžete kresliť vo vzduchu.

    O: Naozaj, toto je východisko. Potom ti nakreslím list do vzduchu a ty si ho napíš na papier. (Učiteľ pravou rukou „kreslí“ do vzduchu písmená N, K, Zh, O, Yu, Y, Sh, R, A, L otočený chrbtom k deťom. Deti si písmená zapisujú samy kúsky papiera).

    2. Upevňovanie vedomostí o písmenách.

    Ktoré z týchto písmen predstavujú samohlásky v písaní? (O, Yu, Y, A).

    A aké zvuky predstavujú zvyšné písmená? (spoluhlásky).

    Ktoré písmená vždy označujú tvrdé spoluhlásky? (F, W)

    Ktoré písmeno chýba? prečo? (písmeno Yu niekedy označuje dva zvuky)

    3.Práca s návrhmi.

    Učiteľ vysloví tieto vety:

    Bola zima.

    Alyosha a otec kráčali.

    Chlapec vyrobil snehuliaka.

    Deti samy kreslia schémy na papieriky. Potom učiteľ zavesí schémy na tabuľu, ale s chybami (v schéme prvej vety nie je bodka, v schéme druhej vety sú uvedené iba tri slová, schéma poslednej vety začína „malým list”)

    Deti upozorňujú na chyby, opravujú ich a vysvetľujú.

    Otázka: Poďme dokončiť tento malý príbeh. K poslednému diagramu vymyslite inú vetu, ktorá sa hodí k tomuto príbehu.

    4. Telovýchovná minúta.

    Každý deň ráno cvičíme (chôdza na mieste)
    Veľmi radi to robíme v poradí:
    Bavte sa pri chôdzi (chôdzi)
    Zdvihnite ruky (ruky hore)
    Drepujte a vstaňte (drepujte 4-6 krát),
    Skočiť a preskočiť (10 skokov)

    5. Analýza zvukového písmena.

    Otázka: Keď sme odpočívali, spomenul som si, že som dnes ráno našiel túto krabicu. Obsahuje odpoveď na hádanku. (Zobrazuje krabicu).

    Hádajte: Biely kamienok sa roztopil,
    Na tabuli zanechal stopy.

    D: Toto je krieda.

    Otázka: Navrhujem analyzovať toto slovo.

    Pomenujte prvý zvuk. Aký je?

    Akú farbu použijeme?

    Pomenujte druhý zvuk. Aký je?

    Akú farbu použijeme?

    Pomenujte tretí zvuk. Aký je?

    Akú farbu použijeme?

    Koľko zvukov je v tomto slove?

    Koľko spoluhlások?

    Koľko samohlások?

    Aký je zvuk samohlásky?

    Čo je mäkká spoluhláska?

    Ktorá spoluhláska je ťažká?

    (Otázky sa kladú jednotlivo, deti rozložia schému slova s ​​čipmi na svoje lavice, učiteľ na tabuľu.)

    6. Úvod k písmenu „b“.

    Otázka: Pozri, zmením posledný tvrdý zvuk [l] na mäkký (zmení modrý čip na zelený). Ako bude toto slovo znieť teraz?

    D: Stranded.

    Otázka: Objavilo sa nové slovo. Čo je „uviaznutý“?

    D: Plytké miesto. Kde nie je hlboko, kde je málo vody...

    Otázka: Áno, plytčina je plytké miesto vo vodnej ploche. Umiestnite tento diagram vedľa diagramu slova „krieda“. Ako sa tieto schémy líšia?

    D: V slove „mel“ je posledná hláska tvrdá spoluhláska a v slove „mel“ je mäkká.

    Otázka: Ako sa tieto slová podobajú?

    D: Sú len tri zvuky, prvé dva sú rovnaké.

    Otázka: Poďme teraz označiť zvuky písmenami. (Farebné žetóny sú nahradené písmenami, ktoré deti pomenúvajú). Najprv slovo „krieda“, potom „krieda“. (Ukázali sa dve slová „krieda“). Zvuk [l] je označený písmenom „l“, ale ako dokážete, že posledný zvuk bude čítať jemne? Existuje také pomocné písmeno, ktoré je umiestnené za spoluhláskovým písmenom, aby bolo zrejmé, že sa má čítať jemne. Toto písmeno sa nazýva mäkké znamenie. (Učiteľ pridá jemné znamienko k slovu „krieda“ na tabuli).

    Koľko písmen je v tomto slove? Koľko zvukov je v obvode? Prečo je viac písmen ako zvukov?

    Faktom je, že písmeno „b“ samo o sebe neoznačuje zvuk, ale hovorí iba o tom, ako čítať spoluhlásky. (Ak je pre deti ťažké sformulovať tento záver, poskytne sa vysvetlenie.)

    Napíšeme tento list:

    Nakreslíme mäkké znamenie
    Jemne klesnite takto:
    Kvapka zjemní písmeno,
    Slovo bude znieť jemne.

    (Deti píšu list spolu s učiteľom vo vzduchu, prstom na lavici, na papieriky). Pridajte čip s týmto písmenom k ​​druhému slovu.

    7. Hra „Hádaj slovo“.

    Deti vyjdú na koberec a sedia v polkruhu pred listom papiera pripevneným na stene alebo stojane. Slová na hárku:

    Otázka: Ak chcete uhádnuť slovo, musíte zjemniť posledný zvuk. Ako to ukázať písomne?

    D: Pridajte písmeno „b“.

    (Deti striedavo pridávajú k slovám písmeno „b“ a čítajú ich)

    8. Zhrnutie. Spolupráca.

    Deti zostávajú na koberci, ale sedia okolo modulu prikryté obrúskom.

    Čo nové ste sa dnes naučili?

    S akým listom ste sa stretli?

    Načo to je?

    Chcete urobiť portrét mäkkého znamenia?

    Učiteľ vyberie obrúsok z modulu, na ktorom je veľké písmeno „b“ vystrihnuté z lepenky, lepidla, štetca, vaty, penovej drviny, hrášku atď.

    Otázka: Aký materiál by ste si vybrali pre mäkké znamenie?

    D: Vatu, je to najjemnejšie.

    Každé dieťa si vezme kúsok vaty a prilepí ho na kartón z oboch strán.

    Otázka: Teraz bude písmeno „b“ hosťom v našej skupine.