Додавання та віднімання круглих сотень-урок. Методична розробка уроку з математики на тему: «складання та віднімання круглих сотень і десятків» I. Організаційний момент

Цілі уроку:

1) закріпити, узагальнити та систематизувати математичні навички складання та віднімання круглих сотень та десятків;

2) розвивати увагу, пам'ять, мислення, слухове сприйняття, корекція аналітико-синтетичної діяльності учнів на основі вправ;

3) виховувати мотивацію до навчання.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок;

Форма проведення уроку: урок-казка;

Обладнання: - комп'ютер;

Картки для самостійної роботи ( );

Слайди ( );

Мультимедійний проектор, екран.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент: (Психологічний настрій)

Вчитель: - Продзвенів і замовк дзвінок. Починаємо наш урок. Можна за партою тихенько сидіти, А можна вирушити в дорогу – Чудеса подивитись.

Сьогодні у нас незвичайний урок, ми зробимо захоплюючу подорож, але тільки вона буде не проста, а казково – математична. Скажіть які казки ви знаєте? - Ми здійснимо захоплюючу подорож до казки «Молодильні яблука та жива вода», допомагатимемо головному герою Івану-царевичу, для цього ми маємо показати, як добре ми рахуємо і вирішуємо. Хлопці, щоб увійти до казки, ми повинні показати казковим героям, як добре ми рахуємо та вирішуємо.

Вони пропонують вам вправу на мислення.

а) Завдання: намалюйте фігуру, що бракує. б) Вправа в розвитку уваги та пам'яті.

Завдання: - Хто мені скаже, скільки у таблиці однозначних чисел; двоцифрових чисел; трицифрових чисел; чотирицифрових чисел?

Отже, молодці! Казка починається. У деякому царстві, у деякій державі жив та був цар, і було в нього три сини. Цар постарів і очима зубожів, а чув він, що за тридев'ять земель, у тридесятому царстві є сад з молодильними яблуками і криниця з живою водою. Якщо з'їсти старому яблуко - помолодшає, а водою вмити очі сліпому - бачитиме. Ось і вирушив Іван-царевич у дорогу – дорогу за молодильними яблуками та живою водою, але не знав він, що чекає на його важку дорогу. Довго не міг вибрати собі коня, але раптом з'явилася бабуся.

Привіт Іване-царевичу! Що ходиш сумний?

Не можу коня собі вибрати.

Допоможу я тобі, ти маєш виконати моє завдання. Виконаєш – буде тобі кінь.

Хлопці, допоможемо Івану-царевичу виконати завдання.

(Клас виконує завдання – вправу щодо розвитку пам'яті, слухового сприйняття, мислення.)

ІІ. Випробування Бабусі (Усний рахунок.)

1. Розв'яжіть приклади.

200 +100= 1000 – 500 = 130 + 10 =

300 + 300= 300 – 100 = 430 + 30 =

400 + 100 = 500 – 300 = 930 + 30 =

500 + 200 = 700 – 200 = 310 – 10 =

700 + 300 = 900 – 500 =

2дес + 3дес = 5дес = 50 5сот + 3сот = 8сот = 800

3дес + 6дес = 9дес = 90 9сот - 6сот = 3сот = 300

- Розстав числа в порядку зростання:

(83, 338, 383, 388, 833, 838, 883)

Вчитель: - Молодці, хлопці, ви допомогли Івану-царевичу. Отримав він коня, вирушив далі в дорогу. Їхав він довго, чи коротко, чи низько, чи високо, по земних луках, по горах, їхав день до вечора, наїжджає на хатинку. Зайшов він у хатинку, а там сидить Баба-Яга. Розповів усе їй Іван-царевич.

Ну, дитино моя мила, - каже, - виконай моє завдання, дам тобі коня швидкого, довезе він тебе до моєї сестри, вона тобі допоможе. Дала Баба-Яга йому завдання, він почав думати, як виконати його.

Хлопці, допоможемо Івану - царевичу виконати завдання.

ІІІ. Випробування Баби – Яги.

Відкрийте зошити. Запишіть число, класна робота. Розв'яжіть приклади.

(Рішення прикладів, два учні вирішують біля дошки, а весь клас у зошитах.)

100 + 200 + 400 = 800 – (400 + 100) =

300 + 400 + 300 = 700 – 200 – 200 =

(100 + 500) – 200 = 200 + (400 – 100) =

Вчитель: Діти, ви виконали завдання. Молодці! Баба-Яга дала Івану-царевичу коня. Подякував Бабу-Ягу за нічліг і знову в дорогу. Їде Іван-царевич, чи близько, чи далеко. День до ночі бавиться. І побачив він попереду хатинку на курячій ніжці, про одне віконце.

Вийшла Баба – Яга, ще старіша за ту, на ганок. Розповів Іван – царевич про свої біди, каже йому Баба – Яга:

Ну, дитино моя, не знаю, чи отримаєш ти добро. Допоможу тобі, якщо ти виконаєш моє завдання. Почав він думати, як завдання виконати.

Хлопці, допоможемо Івану-царевичу виконати завдання Баби-Яги.

IV. Випробування Баби-Яги

112 стор. 54

Прочитайте завдання. - Про що йдеться в задачі? – Скільки книг продав магазин у перший день? (100) – Скільки книг продав магазин у другий день? (На 200 книг більше) - Яке головне питання завдання? - Запишемо коротку умову завдання та вирішимо.

Молодці впоралися із завданням.

Багато молодців проїжджало, та небагато впоралося із завданням. Візьми, дитинко, мого коня, їдь до моєї старшої сестри.

Поїхав далі Іван-царевич. Не скоро справа робиться, скоро казка дається взнаки. Їде Іван-царевич день до вечора – червоне сонечко до заходу сонця. Наїжджає на хатинку, виходить Баба-Яга старих років, ще старіша за ті. Розповів їй Іван - царевич про свої біди, вислухала його Баба-Яга і каже:

Так і бути, допоможу я тобі, Іване - царевичу, тільки виконай разом з хлопцями моє завдання.

V. Випробування Баби-Яги.

Завдання. Порівняйте:

600 кг * 1 т Давайте пригадаємо міри маси?

700 г * 910 г Назвіть від< к >(г, кг, ц, т)

200 кг * 2 ц

1 т * 80 ц

8 ц * 6 кг

Молодці впоралися із завданням, але нам необхідно набратися сил перед далекою дорогою.

VI .Фізмінутка.

Рухав далі Іван-царевич. Чи довго, чи коротко, чи низько, чи високо, доїжджає Іван-царевич у середині ночі до високої стіни. Біля воріт варта спить – тридцять могутніх богатирів. Кінь перемахнув через високу стіну. Зліз він з коня, входить у сад і бачить – стоїть яблуня зі срібним листям, золотими яблуками, а під яблунею Молодець.

Розповів Іван-царевич, навіщо приїхав він у далеку країну, погодився допомогти йому Молодець, тільки завдання поставив для вирішення. Діти, нам треба допомогти вирішити завдання Івану-царевичу.

VII. Випробування першого молодця.

118 (1, 2) стор. 55. - Складіть завдання за коротким записом і розв'яжіть його.

    Потрібно проїхати – 500 км. Проїхав – х км. Залишилось проїхати – 100 км.

    Треба проїхати – х км.

Проїхав – 200 км.

Залишилося проїхати – 400 км.

Молодці, хлопці, впоралися із випробуванням. Зірвав Іван-царевич три яблука, а більше не став брати. Пішов він шукати колодязь із живою водою. Знайшов колодязь, а там другий Молодець сидить. Розповів Іван-царевич йому про все, вирішив допомогти Молодець. Дав він Івану-царевичу завдання, хлопці, давайте допоможемо йому впоратися.

VIII. Випробування другого Молодця. (Самостійна робота з подальшою перевіркою)

IУIIУ

700 м – 500 м – 100 м 800 кг – 200 кг – 100 кг

400 см – 300 см + 200 см 400 ц – 300 ц + 700 кг

900 мм – 500 мм + 400 мм 900 г – 800 г – 100 г

Молодці! Вирішили, впоралися. Поки Іван – царевич набирає воду, ми з вами виконаємо завдання.

IX. Логічна пауза.

    Продовжи ряд

2, 4, 6, 8, …

7, 14, 21….

8, 16, 24,…

    Завдання на кмітливість

Знайди суму такої пари чисел, щоб можна було простим способом зробити обчислення:

1+2+3+4+5+6+7+8+9+10

Виріши зручним способом

36+18+12 =

47+35+3=

24+37+16=

Набрав Іван – царевич живої води і хотів уже сідати на коня, як з'явилася прекрасна дівчина Синьоока-господиня цього царства. Стала вона питати Івана-царевича, що привело його до її царства, розповів їй все Іван – царевич.

Так і бути відпущу тебе додому, але з однією умовою, якщо ти вирішиш завдання, яке я тобі поставлю. Діти нехай тобі допоможуть вирішити завдання.

X. Випробування Синьоокі.

(Розв'язання завдання на дошці учнем з коментуванням та у зошитах).

Завдання. Для приготування пирога потрібно 1 кг борошна; цукру на 700 г менше, ніж борошна; а олії на 50 грам більше, ніж цукру. Скільки олії потрібно для приготування пирога?

Про що йдеться у задачі? - Що відомо у завданні? - Що невідомо у завданні? – Що треба знайти? - Як вирішуватимемо завдання? - Що знайдемо спочатку? - Якою дією? - Що знаходитимемо другою дією? - Якою дією знаходитимемо? - Яке питання стоїть у завдання? - Чи змогли ми відповісти на запитання завдання? - У скільки дій вирішується завдання? - Як запишемо короткий запис умови завдання?

Молодці, хлопці, виконали завдання Синьоокі.

Відпустила вона Івана-царевича додому. Дістався він до свого царства, віддав батькові молодильні яблука та живу воду. Став цар здоровим, влаштував бенкет на весь світ, і стали вони жити в радості довго та весело.

XI. Підсумок уроку.

Ось і казці кінець, а отже, кінець і нашій подорожі. Добре, хлопці, впоралися з випробуваннями, допомогли Івану-царевичу, показали свої знання, вміння виконувати завдання.(Оголошуються позначки за урок)

XII. Домашнє завдання.

117, стор. 55

Література

М.Н Перова, Москва 1999; «Методика викладання математики у корекційній школі»;

Ф.Р. Залялетдінова, Москва 2007; "Нестандартні уроки математики в корекційній школі";

Книга для дітей «Російські народні казки»;

М.І.Моро, М.А.Бантової, Г.В. Бельтюкової, Волгоград 2004; "Математика 3 клас, поурочні плани";

М.В. Соловійчик, М.А.Козлова, Москва 2000; "Я йду на урок до початкової школи";

Москва 2008; «Вихування та навчання дітей з порушеннями розвитку» № 1; https :// infourok. ru/ ;

фізхвилинка - .

Дії проводяться на основі знання нумерації і зводяться по суті до дій у межах 10. Міркування проводяться так: 200 – це 2 сотні, 100 – це 1 сотня.

2 сотів. + l сот. = 3 сотів. 3 сотні – це 300. 200+100=300 500-200=?

5 сот.-2 сот. = 3 сот. = 300 500-200 = 300

Окремим учням, які ще потребують використання засобів наочності, можна запропонувати пучки паличок (1000 паличок, пов'язаних у пучки по сотні), пластини з арифметич-

кого ящика, смужки завдовжки 1 м, розділені кожна на 100 см, абак, рахунки.

Корисне рішення та складання трійок прикладів виду

400+200= 700-500=

з подальшим зіставленням компонентів і результатів дейст-

2. Додавання та віднімання круглих сотень та одиниць, круглих
сотень і десятків (дії ґрунтуються на знанні нумерації):

а) 300+ 5 305-5 б) 300+ 40 340- 40

5+300 305-300 40+300 340-300

в) 300+ 45 345-45

3. Додавання та віднімання круглих десятків, а також круглих
сотень та десятків:

а) 430+ 20 450-20 б) 430+200
в) 430+120 550-120 630-200

При вирішенні випадків а), б) міркування проводяться так: «430 – це 4 сот. і 3 дес, 20 – це 2 дес. Складаємо десятки: 3 дес. +2 дес. = 5 дес. 4 сот. + 5 дес. = 450».

Розряди, що складаються або віднімаються, можна рекомендувати підкреслювати:

4 30+2 00=630 6 30-2 00=430

7 Перова М. М.


При вирішенні прикладів виду в) міркування проводяться так

"120=100+20, 430+100=530, 530+20=550", тобто цей випадок

складання (віднімання) зводиться до вже відомих учнів випадків складання (віднімання) а), б).

4. Додавання тризначних чисел з однозначним, двозначним і
тризначним без переходу через розряд і відповідні слу-
чаї віднімання:

а) 540+5 545-5 б) 545+40 в) 350+23 373-23

543+2 545-2 585-40 356+23 379-23

г) 350+123 673-123 356+123 679-123

Виконання дій провадиться усно. Учні при виконанні дій користуються тими ж прийомами, якими вони користувалися при вивченні дій додавання і віднімання в межах 100, тобто розкладають другий компонент дії (друге доданок або віднімається) на розрядні одиниці і послідовно їх складають або віднімають з першого компонента.

Наприклад:

350+123 ______ 673-123 _______

123=100+20+3 123=100+20+3

350+100=450 673-100=573

450+ 20=470 573- 20=553

470+ 3=473 553- 3=550

5. Особливі випадки складання та віднімання. До них відносяться
випадки, які викликають найбільші труднощі та в яких
найчастіше допускаються помилки. Учнів найбільше трудноща
няють дії з нулем (нуль знаходиться в середині числа або в
кінці). Випадок з числами, що містять нуль, не потребує особливих
прийомів. Але таких прикладів треба вирішувати більше, повторити
перед рішенням таких прикладів рішення прикладів додавання
і віднімання, коли компонентом дії є нуль: 0+3,
5+0, 5-5:

а) 308+121 б) 402-201 в) 736-504

308+100=408 402-200=202 736-500=236

408+ 20=428 202- 1=201 236- 4=232 428+ 1=429

г) 0+436 700-0 725-725


Усні прийоми обчислень вимагають від учнів постійного аналізу чисел за їх десятковим складом, розуміння місця

цифри в числі, розуміння того, що дії можна робити

лише над однойменними розрядами. Не всім учням допоміжної школи це стає зрозумілим одночасно.

Перед виконанням дій необхідно домагатися від участі.

ся попереднього аналізу десяткового складу чисел. Вчитель частіше повинен ставити питання: «З чого треба починати складе-

ня? Які розряди складаємо?

В іншому випадку учні припускаються помилок при обчисленні-

нях. Вони складають десятки із сотнями, а результат записують

або розряд сотень, або розряд десятків, наприклад: 400+10=500, 30+400=70, 30+400=4 7 0, 30+400=34 0,

670+2=69 0, 670-3=64 0.

Ці помилки свідчать про нерозуміння позиційного значення цифр, про невміння самостійно контролювати результати дій. Вчителю необхідно домагатися, щоб учні перевіряли виконання дій, причому робили це формально, а сутнісно. Нерідко доводиться спостерігати, що учень нібито зробив перевірку, але виконав її формально. Він записав лише зворотну дію, а чи не вирішував, тому й не помітив допущеної помилки, наприклад: 490-280=110.

Перевірка. 110 +280 = 490.

Нерідко можна зіткнутися з нерозумінням розумово відсталими школярами (навіть старших класів) сутності перевірки. Перевірка часто виконується учнями тільки тому, що цього вимагає вчитель, або таке завдання міститься в підручнику. Часто при виконанні перевірки учень отримує невідповідність між отриманим результатом і заданим прикладом, але це не є приводом для виправлення невірної відповіді, наприклад: 570-150=320. Перевірка. 320 +150 = 470.

В даному випадку перевірка постає як самостійна дія, ніяк не пов'язана з тим, яку учень перевіряє.

Вчитель постійно повинен пам'ятати про ці помилки школярів із порушенням інтелекту та вимагати відповіді на запитання: «Що показала перевірка? Чи правильно вирішено приклад? Як довести, що дія виконана правильно?

Усвідомленому виконанню усних обчислень, виробленню узагальнених способів виконання дій служить постійна увага-


ня до питань порівняння та зіставлення різних за складністю випадків додавання, віднімання. Важливо навчити учнів бачити загальне та особливе у прикладах, що вони вирішують.

Наприклад, порівняти приклади та пояснити їх вирішення:

30+5, 300+40, 300+45, 300+140, 300+145, 300+105.

305-5, 340-40, 345-45, 340-300, 345-300, 345-200.

Корисно і складання учнями прикладів, аналогічних (подібних) даним, чи прикладів певного виду: «Складіть приклад, у якому треба скласти круглі сотні з одиницями»; «Складіть приклад на віднімання, в якому зменшується -тризначне число, а віднімається - круглі десятки» і т. д. 1

Для закріплення дій додавання та віднімання в межах 1000 прийомами усних обчислень корисно рішення прикладів з невідомими компонентами.

ІІ. Складання та віднімання з переходом через розряд.

Додавання і віднімання з переходом через розряд - це найбільш важкий матеріал. Тому учні виконують дії у стовпчик. Додавання і віднімання в стовпчик виробляються над кожним розрядом окремо і зводяться до складання і віднімання в межах 20. Але в цьому випадку виникають у розумово відсталих школярів труднощі в записі чисел, тобто в умінні правильно підписати розряд під відповідним розрядом.

Часто через невміння організувати увагу, через недостатньо чіткого розуміння позиційного значення цифр у числі, а то й через недбалість при записі цифр учні зрушують число, яке потрібно додати або відняти, ліворуч чи праворуч і тому припускаються помилок у обчисленнях. Особливо багато помилок учні припускаються при записі чисел у стовпчик, якщо дія проводиться над тризначним і двозначним чи однозначним числом. І тут десятки підписуються під сотнями, одиниці під сотнями чи десятками. Це призводить до помилок у обчисленнях.

Наприклад:

+ 6 + 3818

Найбільші проблеми викликає дію віднімання. Помилки у обчисленнях мають різний характер. Причиною деяких із

Слабоуспішним учням дозволяється виконання всіх випадків у стовпчик.


них є слабке засвоєння табличного додавання і віднімання у справах 20.

Багато помилок допускається в результаті того, що учні забувають додати десяток або сотню, що вийшов в розумі, а також забувають, що «займали» сотню або десяток. Наприклад:

При цьому міркування проводиться так: відняти не можна, віднімаємо з 8 одиниць 5, зносимо, різницю 373».











































































































МКОУ «ЗОШ №2 с. Карагач»

Прохладненського району

(Відкритий урок у рамках семінару вчителів початкових класів Прохладненського району)

Підготувала та провела

вчитель початкових класів

Люєва М.М.

Лютий 2015р.

Анотація:

Дана розробка уроку математики призначена для учнів 2 класу на тему "Складання, віднімання та порівняння круглих сотень". Мета уроку: Удосконалювати навички додавання та віднімання, порівняння «круглих» сотень у межах 1000. Тип уроку закріплення вивчених знань. Відповідно до ФГЗС на уроці учні працюють колективно, в парах, індивідуально, під керівництвом вчителя та самостійно формуючи УУД. Розробка включає конспект уроку та презентацію. Завдання прив'язані до конкретного підручника А.Чекін математика 2 клас, тому представлений урок можна використовувати вчителям, які працюють за програмою «Перспективна початкова школа».

Математика, 2 клас, ІІІ чверть.

УМК «Перспективна початкова школа»

Тема урока. Вправляємось у обчисленнях. Додавання, віднімання та порівняння круглих сотень.(Слайд 1)

Цілі уроку.Удосконалювати навички складання та віднімання, порівняння «круглих» сотень у межах 1000.

Завдання уроку.

Навчальна:Удосконалювати обчислювальні навички при складанні, відніманні, порівнянні «круглих» сотень у межах 1000. Закріпити знання усної та письмової нумерації, уміння вирішувати завдання.

Розвиваюча:Розвивати логічне мислення та конструктивні навички; свідоме сприйняття навчального матеріалу, зорову пам'ять та грамотну математичну мову.

Виховна:створити умови для розвитку комунікативних якостей та особистої рефлексії.

Виховувати відповідальність, колективізм, взаємодопомогу, акуратність, самостійність, дисципліну, спостережливість

Форма проведення. Подорож казковою країною.

Тип уроку:закріплення вивчених знань.

Матеріально-технічне забезпечення уроку:комп'ютер, мультимедійний проектор, підручник "Математика" 2 клас, за ред. О.Л. Чекіна.

Заплановані результати:

Регулятивні УУД:

Здійснювати самоконтроль;

Визначати та формулювати мету діяльності на уроці;

Під керівництвом вчителя планувати свою діяльність на уроці;

визначати послідовність дій на уроці;

Працювати за планом;

Відрізняти правильно виконане завдання від неправильного;

Орієнтуватися у підручнику;

Оволодівати вмінням пошуку та виділення необхідної інформації;

Вміти порівнювати, пояснюючи вибір критерію порівняння.

Комунікативні УУД:

- слухати та розуміти мову інших;

- точно та повно висловлювати свої думки;

- доносити свою позицію до інших: оформляти свої думки в мовленні з урахуванням своїх навчальних та життєвих мовних ситуацій;

Розвивати вміння, коректно формулювати та обґрунтовувати свою точку зору;

Володіти діалогічною формою мови відповідно до граматичними та синтаксичними нормами російської мови.

Пізнавальні УУД:

- орієнтуватися у підручнику;

Здобувати нові знання: отримувати інформацію, подану в різних формах (текст, таблиця, схема, ілюстрація та ін.);

Переробляти отриману інформацію: робити висновки з урахуванням узагальнення знань.

Особистісні УУД:

Формування усвідомленого позитивного ставлення до процесу пізнання математики у житті;

Формування здатності до самооцінки, розуміння оцінок вчителя на основі заданих критеріїв успішності навчальної діяльності;

Самостійно визначати та висловлювати найпростіші загальні для всіх людей правила поведінки при спілкуванні та співпраці (етичні норми спілкування та співробітництва);

Розвиток самостійності та особистої відповідальності за свої вчинки, розуміння важливості здійснення власного вибору.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Продзвенів дзвінок для нас,
Усі зайшли спокійно до класу.
Встали всі у парт красиво,
Привіталися чемно.
Тихо сіли, спинки прямо.
Все з усмішкою зітхнемо,
Дружно наш урок розпочнемо.

Який у вас настрій?

Поверніться один до одного та подаруйте один одному посмішки.

Яким ви хочете, щоб вийшов у нас урок математики? (цікавим, захоплюючим, пізнавальним).

А якими ви маєте бути? (слухняними, працьовитими, активними)

Сьогодні на уроці математики ми зустрінемося з багатьма казковими героями. Ви всі, напевно, впізнали головного героя мультика "Тачки" МакКуїна. (Слайд 2)

А ви пам'ятаєте, як звали його подружку? (Саллі Каррера)

Саллі вирушила в подорож казками і не повертається. МакКвін дуже скучив і вирішив вирушити за нею. Щоб вирушити в далеку дорогу, потрібна розминка. Давайте допоможемо МакКуїну у проведенні розминок. (Слайд 3)

II. Актуалізація раніше вивчених знань та закріплення.

    Заповніть пропуски, називаючи числа спочатку у порядку зростання, потім у порядку зменшення.

100, 200, …, …,…....1000.

1000, 900, ………100.

Запишіть у першу строчку найменше кругле тризначне число, а другий рядок найбільше кругле тризначне число.

Які числа ви записали? (100 та 900)

Що ми можемо зробити із цими числами?

(Скласти приклади на додавання, віднімання та порівняння)

Складіть такі приклади.

Що ви зараз робили?

(Склали приклади на додавання, віднімання та порівняння)

А ви можете назвати тему нашого уроку?

-Складання, віднімання та порівняння круглих сотень.

Минулих уроків ми виконували такі дії?

А яку мету ви поставите перед собою?

(Закріпити знання у додаванні, відніманні та порівнянні круглих сотень)

І так у дорогу. МакКуїн прямує до казкового міста. Чи довго їхав, чи коротко, в'їхав у якесь страшне царство. Це царство Кощія Безсмертного. (Слайд 4)

    Розв'язати задачу усно.

Щоб Кощій пропустив його до Країни казок, де дуже люблять математику, має вирішити завдання.

Давайте допоможемо МакКуїну.

Цар Кощій у своєму палаці

Ховає сто ключів у скриньці.

Ті ключі від скринь,

Чи не відкрити без них замків.

У скринях зберігає добро:

Золото та срібло.

тридцять маленьких ключів,

Скільки великих, відповідай швидше? (100-30= 70)

Молодці! Ми допомогли нашому герою. Тепер його шлях вільний.

І так наш герой починає свою подорож казковим містом у пошуках Саллі. Чи довго їхав, чи коротко, МакКвін на своєму шляху зустрічається з Незнайком. Знайка – головний вчений цієї казки запропонував йому розгадати ребуси, але він не може. Але так йому хочеться здивувати Знайку! МакКуїну захотілося допомогти Незнайці. Давайте і ми допоможемо йому.

    Ребуси. (Слайд 5)

К О 100 Ч К А (кісточка)
З В І 100 К (свисток)

100 особи (Столиця)

Молодці! Ми змогли допомогти Незнайці і наш герой може продовжити шлях. МакКвін прощається з Незнайкою і продовжує шлях, думаючи про зустріч зі своєю подругою. Чи довго їхав, чи коротко на своєму шляху зустрічається з Буратіно. Він на уроці Мальвіни. Вона хоче, щоб Буратіно написав математичний диктант, а він упирається. Не хоче, та й мало чого вміє, адже він нещодавно вступив до школи. Маккуїну стало шкода Мальвіну і вирішив допомогти Буратіно. Давайте і ми допоможемо та напишемо математичний диктант.

    Математичний диктант. (записати лише відповіді) (Слайд 6)

Збільшити дані числа на 200: 100, 400, 300, 500, 200

Зменшити дані числа на 300: 600, 800, 700, 400, 500

Давайте перевіримо виконане завдання. Чи правильно ви написали відповіді. Якщо правильно на полях поставте знак +, а якщо припустилися помилки -

Буратіно теж правильно написав відповіді. Мальвіна дуже зраділа, що Буратіно правильно написав відповіді, і подякувала Маккуїну. Він теж був радий, що приніс користь, і попрощавшись із новими друзями продовжив шлях.

Яку дію ми робимо, коли кажемо збільшити? (Складання)

А яку дію ми чинимо, коли кажемо зменшити? (Віднімання)

Чи довго їхав, чи наш герой на своєму шляху зустрічається з Червоною Шапочкою. Вона не може визначити довжину дороги від дому до бабусі, щоб не потрапити вовку. МакКвін з задоволенням наважується допомогти цій милій дівчинці.

Давайте, хлопці, ми теж допоможемо Червоній Шапочці і дізнаємось про довжину дороги.

III. Робота на тему.

1.Робота з геометричним матеріалом. Самостійна робота (Слайд 7)

- Дорога до бабусі має форму ламаної лінії. Знайдіть довжину всієї дороги, якщо відомо:


200+300+400+100=1000м

Яка довжина дороги? (1000м) Якщо ви правильно вирішили на полях, поставте знак +, а якщо ні -

Молодці діти! Ми допомогли Червоній Шапочці, і вона добереться до своєї бабусі. МакКвін продовжив шлях, попрощавшись із Червоною Шапочкою.

Чи довго їхав, чи коротко зустрічається дорогою з Чіполіно. Він навчається у другому класі і не може впоратися із завданням № 6 на сторінці 24, і просить Макуїна йому допомогти.

2.Робота з прикладами на порядок дій. Стор. - 24, № 6. (Слайд 8)

Давайте, хлопці, відкриємо підручники та подивимося це завдання. Тут приклади знаходження значень выражений.

Назвіть порядок дій, у якому ви виконуватимете рішення прикладів.

(Спочатку виконуємо те, що у дужках)

Щоб швидше впоратися із завданням, домовтеся із сусідом і вирішіть: верхній рядок - 1 учень, нижній рядок - інший.

(200 + 600) – 100 =700 (500 + 400) – 700=200

200+ (500 – 400) =300 700 + (800 – 600)=900

800 – (300 + 200) =300 900 – (100 + 700)=100

Обміняйтеся зошитами та виконайте взаємоперевірку. Якщо правильно на полях поставте знак +, а якщо ні -

Перевіримо відповіді ще раз (на екрані). Чи правильно все вирішили?

Молодці! Ми допомогли нашому герою та Чіполіно. Маккуїн попрощався з ним і рушив далі. Чи довго їхав, чи трохи втомився і вирішив відпочити. Давайте, хлопці, і ми теж відпочинемо та проведемо фізхвилинку.

IV. Фізмитка «Ми рахували».(Слайд 9).

Ми рахували та втомилися.

Дружно всі й тихо встали.

Ручками поплескали, раз-два-три.

Ніжками потопали, раз-два-три.

І ще потопали і дружньо поплескали.

Сіли, встали, і один одного не зачепили,

Проведемо гімнастику для очей. (Слайд 10) -чорний квадрат

1.Горизонтальні рухи очей: направо - наліво -6 разів

2. Кругові рухи очей за годинниковою стрілкою та в протилежному напрямку – 6 разів

3.Стиснути і розтиснути очі у швидкому темпі-6 разів

V. Продовження роботи на тему.

3. Вирішення завдань, вивчених видів. (Слайд 11)

Трохи відпочивши, наш герой продовжив шлях. Щойно звернув за перехрестя, зустрівся з маленьким та добрим Змієм Гориничем. Він сидів над завданнями. Потрібно було вирішити три завдання. Але голови сперечаються між собою і не можуть домовитися. МакКуїну стало шкода Горинич, і вирішив допомогти. Давайте і ми також приєднаємось. Ми ж уміємо домовлятися та працювати у команді. Розділимося на три групи: I ряд-перша група, II ряд-друга група, III ряд-третя. Кожна група отримує за одним завданням. Потрібно скласти короткий запис та вирішити його.

1 група

2 група

3 група

На гонках у Японії автомобіль команди "Феррарі"їхав зі швидкістю 300 кілометрів на годину, а «Мерседес» на 100 кілометрів на годинуповільніше. З якою швидкістю рухався автомобіль команди "Мерседес"?

Команда "Мерседес"підготувала для перегонів 500 літрівбензину, а "Феррарі" - 400 літрів. На скількилітрів бензину меншепідготувала команда "Феррарі"?

За рік команда "Мерседес"витратила 400 шин, команда "Феррарі" на 200 шин більше. Скільки шин витратила команда "Феррарі"?

300 - 100 = 200км/год

500 - 400 = 100 л

400 + 200 = 600 (ш.)

"Феррарі"-300 км/год

«Мерседес»-? на 100 км/год повільніше.

"Феррарі"-400 л

"Мерседес"-500 л

На? менше

«Мерседес» - 400 ш

«Феррарі»-? на 200 ш. більше

Перша група називає відповідь: автомобіль команди "Мерседес" рухався зі швидкістю 200км/год, друга група: команда Феррарі підготувала на 100 л менше, третя група: команда Феррарі витратила 600 шин.

Молодці! Гориничу сподобалася наша робота. Тепер голови вирішили думати та приймати рішення разом.

МакКвін прощається з Гориничем і продовжує свій шлях, радіючи майбутній зустрічі з Саллі. Чи довго їхав, чи коротко зустрівся біля дороги з Машенькою. Їй додому задали приклади №7 на сторінці 24 та №8 на сторінці 25. Машенька поскаржилася, що не може швидко впоратися з двома завданнями, адже вона має зустрітися з Мишком. Наш герой викликається допомогти Машеньці. Давайте й ми допоможемо.

4.Робота за підручником. (Стор. 24, № 7, стор. 25 № 8) (Слайд 12)

Розгляньте завдання і на вибір вирішіть приклади, з якими ви можете впоратися, щоб швидше допомогти Машеньці.

Перевіримо відповіді.

Встаньте ті, хто вибрав приклади № 7.

Встаньте ті, хто вибрав приклади № 8

Чи у всіх збігаються відповіді? Сідайте. Якщо збігаються, на полях поставте знак +, а якщо ні -

стор 24, № 7 Стр.25 № 8

800 + 26 = 826 900 + 3*5 =915

500 + 40 = 540 300 + 6*7 =342

300 + 4 = 304 400 + 5*8 = 440

85 + 200 = 285 800 + 3*3 = 809

Машенька подякувала за швидку допомогу, попрощалася з МакКуїном і побігла до Миші.

Наш герой, думаючи про швидку зустріч із подругою, продовжив свій шлях. Чи довго їхав, чи коротко ось і Саллі. Нарешті вони зустрілися, але Саллі не може виїхати з МакКуїном у свою країну, якщо не виконає порівняння наступних чисел.

5. Порівняння чисел. Робота на дошці. (Слайд 13)

МакКвін під час подорожі навчився багато чому і взявся один допомагати Саллі, виконувати порівняння. Давайте і ми допоможемо нашим героям з'єднатися та поїхати додому на Батьківщину разом і ніколи вже не розлучатися. Адже немає на світі Батьківщини дорожче.

Молодці! Усі перешкоди ми подолали разом. Маккуїн та Саллі дякують вам за надану допомогу і дарують вам на згадку свої зображення для розмальовки. Вони прощаються з нами і їдуть до себе на Батьківщину разом, щоб ніколи не розлучатися. Давайте і ми побажаємо їм щасливого шляху! (Слайд 14)

IV Рефлексія. (Слайд 15)

Самооцінка роботи під час уроку.

Хто вважає, що на уроці було цікаво,

працював добре, все зрозумів, підніміть

усміхнений

А хто вважає, що йому булоцікаво, працював непогано, було важко підніміть

сумного

Молодці! Ви сьогодні добре працювали на уроці.

Оцінка роботи учнів, виставлення оцінок

Скільки у вас вийшло плюсиків?

А яку оцінку ви поставите собі?

А як ви думаєте, хто в класі працював найкраще?

Кому можна сьогодні поставити "5"?

V. Підсумок уроку.

- Що ми закріплювали на уроці?

(Додавання, віднімання та порівняння круглих сотень).

Як вони складаються та віднімаються? (Сотні складаються так само, як і одиниці).

Ось і скінчився урок,
Він пішов, сподіваюся, про запас.

VI. Домашня робота. (Слайд 16)

стр.25 №9-всі учні;

12,13 - Танова Д., Танова С., Рискаль Л., Ітова Р., Люєв А., Танов Ст.

Резерв.

Вікторина від Макуїна.

    На якому шосе розташоване містечко тачок? (Шосе, 66)

    Як називається містечко тачок? (Радіатор Спрінгс)

    Хто головний герой? (МакКвін)

    Хто його подруга? (Саллі Каррера)

    Скільки тачок у знаменитій банді? (4)

Урок 77
додавання «круглих» сотень

Цілі: вчити виконувати додавання «круглих» сотень; удосконалювати обчислювальні навички; формувати вміння розв'язувати текстові завдання; закріплювати вміння складати числове вираз до малюнка; розвивати логічне мислення та увагу.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Усний рахунок.

1. Здогадайтеся, за яким правилом складені схеми, вставте числа в «віконця».

2. Поставте знаки "+" або "-".

69 … 40 … 8 = 21 17 … 70 … 2 = 89

75 … 5 … 30 + 40 31 … 60 … 7 = 98

20 … 6 … 2 = 24 61 … 8 … 9 = 60

8 … 2 … 47 = 57 34 … 4 … 6 = 36

3. Завдання.

За три дні робітники відремонтували 24 тролейбуси: першого дня 8 тролейбусів, другого — 10. Скільки тролейбусів вони відремонтували третього дня?

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

– Прочитайте числові вирази.

400 + 500

200 + 400

- Знайдіть «зайве» вираз у кожному стовпці.

– Сьогодні на уроці навчатимемося виконувати складання «круглих» сотень.

IV. Робота на тему уроку.

1. Завдання 1.

– Прочитайте завдання.

– Що відомо?

- Що потрібно дізнатися?

– Розв'яжіть завдання.

Червоних – 3 сотів. цибуля.

Жовтих – 2 сот. цибуля.

Усього -?

3 сотів. + 2 сотів. = 5 сотів. (цибулин) - всього.

Відповідь: 5 сот. цибулин.

– Як виконати складання сотень?

2. Завдання 2.

Учні виконують складання сотень.

5 сотів. + 4 сотів. = 9 сотів. 4 сотів. + 3 сотів. = 7 сотів.

7 сотів. + 1 сот. = 8 сотів. 5 сотів. + 5 сотів. = 10 сотів.

3. Завдання 3.

– Запишіть кожну кількість сотень у вигляді «круглих» сотень.

1 сот. = 100 8 сотів. = 800

2 сотів. = 200 7 сотів. = 700

5 сотів. = 500 3 сотів. = 300

4 сотів. = 400 6 сотів. = 600

4. Завдання 4.

– Прочитайте завдання.

– Порівняйте її із завданням 1. Чим вони схожі? Чим відрізняються?

– Розв'яжіть завдання.

Червоних – 300 цибуля.

Жовтих – 200 цибуля.

Усього -? цибуля.

300 + 200 = 500 (цибулин) - всього.

Відповідь: 500 цибулин.

Фізкультхвилинка

5. Завдання 5.

– Виконайте додавання «круглих» сотень.

- Чому при складанні "круглих" сотень виходить число, що є "круглою" сотнею?

6. Завдання 7.

– Скільки великих червоних квадратів? (3.)

– Скільки великих синіх квадратів? (1.)

– На скільки клітинок поділено кожен великий квадрат? (На 100.)

- Скільки всього червоних клітин? (3 сот. = 300.)

- Скільки всього синіх клітин? (1 сот. = 100.)

- Скільки клітин всього?

– Складіть числову рівність за цим малюнком.

V. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

– Як виконати складання «круглих» сотень?

Домашнє завдання:підручник, с. 12, №6.

Урок 78
віднімання «круглих» сотень

Цілі уроку: вчити виконувати віднімання «круглих» сотень; удосконалювати обчислювальні навички; формувати вміння розв'язувати текстові завдання; закріплювати вміння порівнювати значення числових виразів; розвивати логічне мислення.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Усний рахунок.

1. Здогадайтеся, які числа потрібно вставити в вікна.

2. Розгадайте правила та продовжіть ряди чисел:

а) 13, 15, 19, 25, 33, …, …, …;

б) 81, 84, 80, 83, 79, …, …, …;

в) 9, 12, 16, 21, 27, 34, …, …, ….

3. Завдання.

Вася намалював триповерховий будинок. На першому поверсі він намалював двері та 6 вікон, а на двох верхніх поверхах по 8 вікон. Скільки вікон у цьому будинку намалював Вася?

4. У кожному рядку замість точок вставте фігури, що бракують, зберігши порядок їх чергування.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

– Розгляньте числові вирази.

8 дес. - 2 дес.

9 сотів. - 3 сот.

7 дес. - 5 дес.

800 – 600

– У кожному стовпчику знайдіть «зайве» числове вираження.

– Сьогодні на уроці навчимося виконувати віднімання «круглих» сотень.

IV. Робота на тему уроку.

1. Завдання 1.

– Прочитайте завдання.

– Розв'яжіть завдання.

3 сотів. - 1 сот. = 2 сотів. (бенкет.) – спекла 2-а пекарня.

Відповідь: 2 сот. пиріжків.

2. Завдання 2.

– Виконайте віднімання сотень.

7 сотів. - 2 сот. = 5 сотів. 9 сотів. - 3 сот. = 6 сотів.

5 сотів. - 4 сот. = 1 сот. 6 сотів. - 1 сот. = 5 сотів.

3. Завдання 3.

– Прочитайте завдання.

– Що відомо? Що потрібно дізнатися?

– Порівняйте завдання 1 та 3. Чим вони схожі?

– Розв'яжіть це завдання.

300 - 100 = 200 (пір.) - Випекла 2-а пекарня.

Відповідь: 200 пиріжків.

Фізкультхвилинка

4. Завдання 5.

– Складіть схему вираження.

( + ) – 

– Розв'яжіть ці числові вирази.

(300 + 200) – 200 = 500 – 200 = 300

(500 + 300) – 100 = 800 – 100 = 700

(400 + 500) – 300 = 900 – 300 = 600

(600 + 300) – 500 = 900 – 500 = 400

(200 + 400) – 400 = 600 – 400 = 200

(300 + 400) – 600 = 700 – 600 = 100

5. Завдання 6.

– Чим схожі дані числові вирази?

– Яку дію треба виконати першою?

– Складіть схему вираження.

 – ( + )

– Виконайте наведені дії.

500 – (200 + 200) = 500 – 400 = 100

700 – (400 + 300) = 700 – 700 = 0

800 – (200 + 400) = 800 – 600 = 200

900 – (500 + 300) = 900 – 800 = 100

6. Завдання 7.

– Порівняйте значення числових виразів. Результати порівняння запишіть у вигляді правильної рівності або нерівності.

600 – 200 600 – 300

700 – 200 = 700 – 100 – 100

(500 + 400) – 100 = 900 – 100

800 – (100 + 600)

– Які знання допомогли вам виконати це завдання?

V. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

– Як виконати віднімання «круглих» сотень?

Домашнє завдання:підручник, с. 14, №4.