Як Олександру Македонському вдалося підкорити персію. Похід Олександра Великого і крах імперії Ахеменідів Чому Македонська змогла підкорити перську державу

Плутарх. Олександр

IV .. .Ще в дитячі роки виявилася його помірність: будучи в усьому іншому шаленим і нестримним, він був байдужий до тілесних радощів і вдавався їм дуже помірковано; честолюбство ж Олександра призводило до того що, що його спосіб думок був за віком серйозним і піднесеним. Він любив не всяку славу і шукав її не будь-де, як це робив Філіп, подібно до софісту хвалився своїм красномовством і увічнив перемоги своїх колісниць в Олімпії зображеннями на монетах. Одного разу, коли наближені запитали Олександра, який вирізнявся швидкістю ніг, чи не забажає він змагатися в бігу на Олімпійських іграх, він відповів: «Так, якщо моїми суперниками будуть царі!» Взагалі Олександр, мабуть,

Урок 46. Міста Еллади підпорядковуються Македонії. 201

не любив атлетів: він влаштовував безліч змагань трагічних поетів, флейтистів, кіфаредів та рапсодів, а також різноманітні мисливські змагання та бої на ціпках, але не виявляв жодного інтересу до кулачних боїв чи панкратію і не призначав нагород їхнім учасникам.

V. Коли за відсутності Пилипа до Македонії прибули посли перського царя, Олександр, не розгубившись, привітно їх прийняв; він настільки підкорив послів своєю привітністю і тим, що не поставив жодного дитячого чи малозначного питання, а розпитував про протяжність доріг, про способи подорожі в глиб Персії, про самого царя - який він у боротьбі з ворогами, а також про те, які сили і могутність персів, що вони чимало дивувалися і дійшли висновку, що уславлені здібності Пилипа тьмяніють перед величчю задумів і прагнень цього хлопчика.

VIII. Мені здається, що й любов до лікування Олександра більше, ніж будь-хто інший, вселив Аристотель. Цар цікавився не лише абстрактною стороною цієї науки, але, як можна укласти з його листів, приходив на допомогу хворим друзям, призначаючи різні способи лікування та лікувальний режим.

Крушкіл Ю. С.Хрестоматія з історії Стародавнього світу.

М., 1987. З. 163-164, 165. Отриману інформацію вчитель може доповнити додатковим матеріалом.

ВАРІАНТ 2. ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

Вчитель, попередньо попросивши учнів ознайомитися з матеріалами параграфа, пропонує написати твір «Чому Македонія підкорила грецькі поліси?» (Твор розрахований на 20 хвилин, підручниками та записами учнями дозволено користуватися.)

З кожним роком зростали садиби та майстерні рабовласників у Греції. Все більше накопичувалося у багатих еллінів «скотини, що говорить». Настав час, коли раби перетворилися на страшну руйнівну силу.

- Чому раби стали небезпечними для рабовласників?(Вони могли підняти заколот проти рабовласників. Могли стати на бік македонського війська, тим вони й були небезпечні для рабовласників.)

        Підбиття підсумків уроку

Урок 47. Похід Олександра Македонського на Схід

Цілі: ознайомити учнів зі східним походом греко-македонських військ; підвести учнів до розуміння причин загибелі Перського царства та утворення держави Олександра Македонського; продовжити формування умінь працювати з історичною картою, на основі тексту підручника та документа давати характеристику учасників історичних подій, оцінку їхньої діяльності.

Обладнання: карта «Давня Греція у V ст. до зв. е.».

Інформація для вчителя

З вимог програми на уроках історії діти повинні вчитися давати характеристику та оцінку діяльності учасників історичних подій. Тому на цьому уроці доцільно познайомити учнів із спеціальною пам'яткою, яка допоможе їм у цьому. Тим більше, що матеріал уроку (діяльність Олександра Македонського) дозволяє зробити це.

Пам'ятка для оцінки державного діяча

      Інтереси якого класу висловлював? У чому полягали цілі та прагнення цього класу?

      Які особисті якості мав? Наскільки вони підходили на вирішення поставленої мети?

      Які засоби використав для досягнення мети? Оцініть їх.

      Які результати мала його діяльність? Оцініть їх.

Хід уроку

        Організаційний момент

        Актуалізація опорних знань учнів на тему «Міста Еллади підпорядковуються Македонії»

1. Підготовка усної відповіді за карткою №37.

Зразкова відповідь учня

У середині IV ст. до зв. е. на чолі Македонського царства став розумний і енергійний цар Пилип. Він створив потужну та сильну армію, яка складалася з кінноти та піхоти. Кожен піхотинець мав шестиметровий спис. У бою перші шість рядів клали списи на плечі вперед. Останні ряди фаланги поверталися до супротивника обличчям. Тоді фаланга «наїжчала» і була неприступною. Армія Пилипа мала облогові башти. З такою сильною армією Філіп зміг підкорити Елладу, оскільки грецькі поліси воювали між собою. Кожному з них хотілося бути на чолі Еллади. Крім того, Філіп міг підкуповувати та сварити між собою супротивників. Таким чином, внаслідок перерахованих причин Македонія змогла підкорити Грецію.

    Робота із класом. Розв'язання задач.

Завдання 1.Кажуть, що у Македонії були міста, але не було полісів. Що це означає і чи це правильно? (Поліс - це міська республіка. У Македонському царстві не було міського самоврядування, були лише царські фортеці та столиця Пелла.)

Завдання 2.Чому жоден місто Еллади не зумів об'єднати всю країну під своєю владою, а македонці зуміли це зробити? (Філіп Македонський мав у 5-10 разів більше військових сил, ніж Афіни або Фіви, але набагато менше, ніж об'єднані військові ресурси полісів Еллади. Однак Філіп був цар і міг зібрати всі свої сили разом, а греки занадто заздрили один одному і не хотіли об'єднуватися Філіп на відміну від Ксеркса добре володів римською мудрістю: «Поділяй і володарюй!»)

    Усна відповідь учня за карткою № 37 та відгук на нього однокласників (план відкликання див. урок № 10).

Отже, ми з'ясували, що під тиском сильної македонської армії Греція втратила свою незалежність. Після смерті Філіпа на чолі держави став його син Олександр. Він продовжив справу батька, здійснив похід на Схід. Потужна держава персів звалилася під ударами армії македонців. Чому? Ось це ми й дізнаємось сьогодні на уроці.

Чому Олександр Македонський зміг підкорити Перську державу?

      Вивчення нової теми

План,

        Перемоги війська Олександра Македонського.

        Загибель Перського царства.

На дошці:тема уроку, нові слова: нар. Гранік, м. Ісс, Парменіон,

с. Гавгамели.

1. Робота з історичної карти (с. 194 Вігасіна чи с. 206

Михайлівського).

Згадайте, як розміщуються на карті частини світу.


    Яким кольором є на карті Македонське царство? (Коричневим.)

    Яким кольором є Перське царство? (Зеленим.)

    У які відомі нам держави здійснив свої походи Олександр Македонський? (У Єгипет, Фінікію, Межиріччя, Вавилон, Індію.)

    В якій частині світу перебуває більшість цих держав? (На сході.)

    Які найважливіші міста було засновано Олександром Македонським на завойованих територіях? (Це були міста з назвою Олександрія, на честь Олександра Македонського, їх було засновано понад 20 (у деяких джерелах цифра понад 30. Енциклопедія для дітей).

    Яка протока відокремлює Європу від Азії? (Дарданелли.)

2. Розповідь вчителя .

Завдання дітям:з розповіді вчителя усвідомити та записати причини падіння Перської держави.

Весною 334 р. до н. е. сотні кораблів перевозили піхоту та кінноту македонського царя Олександра через вузьку протоку на берег Малої Азії. Звідси починав Олександр похід у серце величезної Перської держави.

Небагато війська мав молодий цар. Усього 30 ТОВ добірної та загартованої у битвах піхоти, 5000 вершників, флот у 160 кораблів. В обозі везли кам'яні бойові машини та грізні тарани для розбивання стін ворожих фортець.

Перська держава розкинулася від річки Інд до Середземного моря. Народи Єгипту, Ассирії, Фінікії давно вже страждали від влади персів, мріяли про те, щоб скинути ненависне ярмо гнобителів персів.

Перська армія була величезна. Найкращу її частину становила царська гвардія та загони найманців різних національностей. Сатрапи грабували та розоряли місцеве населення. Армія, що складалася з

людей підкорених народностей, була погано навчена і вміла витримувати важкі походи. Перська знать безперервно боролася за владу, країну терзали повстання, перевороти та громадянські війни.

Противник Олександра, цар Дарій III, був слабкий, нерішучий чоловік і бездарний полководець.

Дізнавшись про переправу Олександра через Гелеспонт, сатрапи Малої Азії зібрали велике військо. Вони мали близько 20 ТОВ вершників і 20 ТОВ грецьких найманців. Один із воєначальників, грек Мемнон, досвідчений полководець, радив уникнути битви, відступаючи, спустошувати країну, щоб Олександр не міг знайти ніде притулку. Але його не послухали. Перси зайняли позицію правому березі маленької гірської річки Граник.

Тут сталася запекла битва. Закипів гарячий рукопашний бій. Перемога Олександра була повна. Впало панування персів у Малій Азії.

У місті Гордії, давній столиці Фригії, армія Олександра зупинилася на зиму. Тут Олександру показали знамениту колісницю, що належала цареві Гордії. На ній було зроблено вузол із ременів, якими прикріплювалося дишло. Існувало древнє передбачення, що той, хто розв'яже вузол, опанує Азію. Олександр спробував розв'язати вузол, але безуспішно. Однак він не розгубився: вихопивши меча, одним ударом розбив вузол навпіл. Але до завоювання Азії було далеко.

    Самостійна робота учнів із текстом підручника.

З'ясувати, які великі битви зміг виграти Олександр

Македонський під час військового походу на Схід.

    Бесіда з прочитаного.

    Де знаходиться місто Ісс? (На узбережжі Середземного моря.)

    Завдяки чому македоняни змогли увірватися до міста Тир? (Вони застосували тарани та метальні машини. Зруйнували стіни та захопили місто.)

    Чому єгиптяни зустріли Олександра як визволителя? (Вони втомилися від влади персів, від їхніх домагань.)

    Які нові риси характеру з'явилися у Олександрі Македонському? (Він був захоплений перемогами, погодився з тим, що його жерці оголосили богом.)

    Яке місто заснував Олександр у дельті Нілу? (Місто Олександрія, на о. Фарос.)

    Яку велику битву виграв Олександр на території Дворіччя? (Битва біля селища Гавгамели.)

    Закріплення вивченого матеріалу

    1. Розмова з питань .

    Чому Олександр Македонський зміг підкорити Перську державу?

Відповіді:

а) Армія персів складалася з найманців, а вони будь-якої миті могли підвести, вони не були зацікавлені в результатах військових операцій.

б) Знати Перської держави боролася за владу, в країні було неспокійно, тому таку державу легше підкорити.

в) Підкорені і втомлені від влади персів народи могли стати на бік македонської армії, оскільки вони хотіли звільнитися від ярма сатрапів.

г) Полководницький талант Олександра Македонського відіграв важливу роль у розгромі армії Перської держави.

      Оцінка особи Олександра Македонського (використовуйте пам'ятку).

    Підбиття підсумків уроку

Варіант уроку 47. Похід Олександра Македонського на Схід (Урок-гра)

Для проведення уроку слід попередньо надати учням завдання прочитати необхідний параграф.

I. Гра

Клас ділиться на дві групи: «перси» та «греки». Представники цих груп повинні відстоювати переваги того варіанта абсолютизму, який був реалізований у їхній країні. При цьому вони повинні виходити не з позицій сьогодення, а зі світоглядних установок IV ст. до зв. е. Під час дискусії вчитель на дошці заповнює таблицю, яку учням пропонується перенести у зошити.

Персія

Греція

Державний лад

Деспотія

Міста-поліси

Економіка

Економічне життя повністю підпорядковане царю

Суспільство землевласників

Регулярна

Ополчення громадян

Зороастризм

Політеїзм


ІІ. Підбиття підсумків уроку

Під час походів Олександра зіткнулися дві цивілізації, які мали дуже відмінні один від одного підстави. Імперія Олександра значною мірою сприяла їхньому синтезу.

Домашнє завдання:прочитати § 42 Вігасіна або § 36 Михайлівського; підготувати розгорнуту відповідь питанням: «Чому Олександр Македонський зміг підкорити Перську державу?»; робочий зошит (вип. 2), завдання № 52 (с. 37); для допитливих:як могли 40 ТОВ македонців розгромити 200 ТОВ персів при Гавгамелі?

Додатковий матеріал

Смерть Олександра Македонського

У 324 р. до зв. е. Олександр почав готуватися до нових походів. Але цар не встиг завершити розпочате. 23 червня 323 р. до зв. е. Олександр Македонський, владика половини світу, помер у Вавилоні від лихоманки, не здійснивши всіх своїх планів. Труна з тілом Олександра відвіз у свою частину володінь правитель Єгипту Птолемей Лаг, який зробив Олександра богом - покровителем свого роду. Мати Олександра Македонського, Олімпіада, дізнавшись, що її син довгий час лежить без поховання, сумувала і говорила: «Дитино, ти прагнув долі небожителів, нині тобі відмовлено навіть у тому, що отримують усі люди на землі, – у могилі». Тіло Олександра Птолемей відправив у бочці з медом до Олександрії, там і поховав. Його несподівана і загадкова смерть на тридцять третьому році життя застала зненацька. Кажуть, коли полководці запитали вмираючого царя, кому він призначає престол, Олександр відповів: «Достойному».

Довга пам'ять залишилася у століттях від Олександра Македонського. І причина цього – не його держава, яка розпалася одразу після смерті царя. Не був він і засновником нової династії: два його сини – Олександр та Геракл – ще юними загинули у кривавих чварах. Викликали захоплення та заздрість його молодість та та легкість, з якою він завоював півсвіту. Скільки майбутніх великих полководців повторювали слова Олександра: «20 років – і нічого для безсмертя!»

Цезар із захопленням думав про дивовижну долю Олександра Великого. Наполеон і Суворов зачитувалися книгами про його походи. Скільки легенд ходило світом і скільки східних правителів виводили свій рід від Іскандера Дворогого (так на Сході називали Олександра).

І нехай спартіати, яких цар змушував почитати себе як Олімпійця, насмішкувато заявляли: «Уявимо Олександру, якщо йому так хочеться, називати себе богом», - він таки став ним. Став кумиром юних розумів, втіленням удачі, хвилюючою легендою та дивовижним болем для сучасників та нащадків.

Енциклопедія для дітей Том 1. М: Аванта +, 2000.

Урок 48. У давній Олександрії Єгипетській

Цілі: підвести учнів до розуміння причин загибелі Перського царства та утворення держави Олександра Македонського, познайомити з поширенням грецької культури у країнах Стародавнього Сходу; продовжити формування умінь правильно показувати на карті історичні об'єкти, працювати з текстом підручника та його ілюстраціями, складати розповідь.

Обладнання: карта «Завоювання Олександра Македонського у IV ст. до зв. е.».

Хід уроку

    Організаційний момент

    Актуалізація опорних знань учнів на тему

"Похід Олександра Македонського на Схід"

      Підготовка усної відповіді за карткою №38.

Зразкова відповідь учня

Армія персів складалася з найманців, а вони будь-якої миті могли підвести, вони не були зацікавлені в результатах військових операцій. Знати Перської держави боролася за владу, в країні було неспокійно, тож таку державу легше підкорити. Підкорені та втомлені від влади персів народи могли стати на бік македонської армії, оскільки вони хотіли звільнитися від ярма сатрапів. Полководницький талант Олександра Македонського відіграв важливу роль у розгромі армії Перської держави. Олександр Македонський підкорив такі держави: Єгипет, Фінікію, Межиріччя, Вавилон, Індію.

      Індивідуальна робота (5-6 осіб, письмово на листочках). Тест 13 .

      Робота із класом. Рішення задачі.

    Поема Гомера "Іліада" супроводжувала Олександра Македонського у всіх походах. Він зберігав книгу під подушкою разом із кинджалом. Цар вважав, що вивчення «Іліади» – добрий засіб для виховання військової доблесті. Чи мав рацію Олександр? (Олександр Македонський мав рацію, тому що поема присвячена Троянській війні, про одного з її героїв Ахіллеса. Греки виграли цю війну, мабуть, тому Олександр возив із собою цю поему.)

      Усна відповідь учня за карткою № 38 та відгук на нього однокласників (план відкликання див. урок № 10).

    Перехід до вивчення нової теми

Відразу після того, як не стало Олександра Македонського, його полководці почали ділити землі, які входили до складу його держави. На початку ІІІ ст. до зв. е. Держава Олександра Македонського розпалася на багато держав. Найголовнішими з них були: Єгипетське, Македонське та Сирійське. Ще під час здійснення своїх військових походів Олександр на підкорених територіях засновував нові міста. Назви міст мали його ім'я. Одним із найкрасивіших міст Східного Середземномор'я стала столиця Єгипетського царства Олександрія. Багато в чому це місто було схоже на міста Греції. Чому?

    Ознайомимося з визначними пам'ятками міста Олександрії.

  1. Поурочні методичні розробкидо підручникуА.І. Кравченко «Суспільствознавство» 9 клас - М.: ...
  2. Підручники з дисципліни "фізична культура"

    Підручники

    Роботу за допомогою нового підручникау школі та вдома. Підручникнаписаний відповідно до... .... Фізкультура: 5 – 7 клас. ПідручникВиленський Михайло Видавництво: Просвітництво Серія... Основний розділ книги - поурочнірозробки, які відповідають реальному ходу...

  3. Поурочне планування уроків музики у першому класі чотирирічної початкової школи

    Урок

    Який був запропонований у « Поурочнихрозробках. 1 клас» з предмета... 52 Див. Уроки у початковій школі. Поурочнірозробки. 1 клас. Музика. - М., Початкова... . Поурочнірозробки. 1 клас. - М., 2002. С.123. 68 Див: Фонохрестоматія до підручнику-Зошити...

Як Олександру Македонському (356-323 рр. е.) вдалося кілька років зробити неможливе - створити найбільшу імперію античного світу? На це питання існує безліч відповідей, і з часом гіпотез, припущень та теорій стає дедалі більше. Мюнхенські археологічні збори присвятили особистості древнього полководця виставку «Олександр Великий – володар світу», що розглядає феномен Олександра з біографічної точки зору. Виставка складається з десяти частин і показує життєвий шлях правителя і полководця, починаючи з юності при македонському дворі в Пеле і закінчуючи міфологічним чином, що склалося після смерті - образом вічно юного героя, великого вождя, якого багато хто схильний був обожнювати.

Для цієї виставки в галереї в Розенхаймі (Lokschuppen Rosenheim) було зібрано 450 експонатів з німецьких та європейських зборів, які дають уявлення про умови, в яких опинялися Олександр Македонський та його армія під час походів на схід. Каталог виставки, окрім опису експонатів, дає короткий огляд точок зору, що існують у сучасних наукових колах, з яких можна виділити десять причин того, чому Олександр став справді Великим.

Походження

Олександр був сином македонського царя Філіпа II та дочки епірського царя Олімпіади. Його батько, що спочатку зійшов на трон як опікун свого малолітнього племінника, був талановитим полководцем і обережним політиком, якому вдалося зміцнити Македонію і зробити її центром Еллади. Мати Олександра, владолюбна та деспотична Олімпіада, дуже вплинула на його дитинство. І з батьківської, і з материнської лінії Олександр був нащадком Геракла і Персея, найбільших героїв давньогрецьких міфів. Вони й стали йому прикладом.

Виховання

Незважаючи на те, що, крім Олімпіади, у Філіпа II були й інші дружини, Олександр отримав виховання, гідне спадкоємця престолу. Разом зі своїми друзями з аристократичних сімей він навчався у Арістотеля, який на той час не був таким відомим, як згодом. Крім того, Філіп II брав сина із собою у походи. У битві при Херонеї (338 р. е.) проти об'єднаної армії грецьких міст-держав Олександр командував кіннотою, чия атака забезпечила македонцям перемогу.

Армія

Коли Філіп II в 336 році був убитий, його війська знаходилися в Малій Азії, щоб дати відсіч перській армії. Понад два десятиліття військових походів Пилипа II зробили його військо великою силою: шість полків важкої піхоти - 9000 воїнів, озброєних довгими списами; 3000 гіпоспистів, теж з довгими списами, але більш маневрених; 6000 легкоозброєних воїнів; 1200 гетайрів (важка кіннота), гвардія та 600 розвідників. Крім того, до складу армії Філіпа II входили 7000 грецьких гоплітів, безліч найманців та кілька тисяч вершників.

Талант полководця

Олександр був саме тією людиною, яка змогла правильно розпорядитися цією армією. Величезна неповоротка армія персів не мала жодного шансу проти македонців. Під час битви при Гавгамелах Олександр, виявивши, що перси покрили поле бою шипами проти кінноти, зробив тактичний маневр, що змусив ворожу армію розділитися, після чого македонська кіннота, уникнувши шипів, атакувала позиції перського царя. Крім того, Олександр міг довіряти своїм полководцям та своїй армії, яка пішла за ним на край світу.

Прагматизм

Однак володарем світу Олександра Македонського зробила не армія, а, перш за все, його політика. Його влада грунтувалася не так на догмах, але в тверезому аналізі існуючих умов і пошуку практичних рішень. Саме керуючись практичними міркуваннями, Олександр перейняв багато з системи управління Перської імперії.

Перш за все, Олександр відмовився від того, щоб перетворити Азію на провінцію македонсько-грецької імперії. Натомість він наближав до свого двору місцеву знать, якою забезпечував місця в армії та органах влади. На відміну від своїх попередників, Олександр ставився до мешканців підкорених земель не як завойовник, а як законний правитель їхньої держави, що поважає їхні традиції.

Безжалісність

Чи був Олександр великодушний тільки за розрахунком чи ні, проте стосовно тих, хто чинив йому опір, він був безжальний. Коли невдовзі після його сходження на трон проти нього повстали Фіви та Афіни, Олександр не тільки знищив армії цих міст, а й стер Фіви з лиця землі. Фінікійське місто Тир, яке розташовувалося на скелястому острові і вважалося неприступним, відмовилося підкоритися, проте після семи місяців облоги було взято, а потім знищено.

Полководець Парменіон та його син Філота були страчені. Свого друга Кліта, який урятував йому життя під час битви на річці Гранік, Олександр убив власноруч, оскільки той виступав проти запозичення східних звичаїв. Дехто вважає повернення македонської армії через пустелі Гедрозії, що коштувало життя 45 тисячам воїнів, покаранням за бунт на берегах Гіпаса.

Будівництво міст

Олександр заснував понад двадцять міст на території від Єгипту до Індії, їх заселили ветерани та місцеві жителі. Ці міста мали стати як опорними пунктами для армії, а й центрами грецької культури. Олександрія Єгипетська була найвідомішим із них - одним із центрів торгівлі та наук античного світу. Це та інші міста, засновані Олександром, стали своєрідною сполучною ланкою між Сходом та Заходом.

Розвиток наук

Як і Наполеон за два тисячоліття після нього, Олександр тримав при собі великий штат учених. Таким чином його похід став ще й масштабною експедицією, метою якої було дійти до краю світу. Щоб прокласти маршрут від Інду до Євфрату, будувалися цілі флотилії. Вчені та філософи досліджували та описували Азію. Придворний літописець Каллісфен, онуковий племінник Арістотеля, подбав про те, щоб світ дізнався про відкриття, зроблені під час походу. Однак зрештою Каллісфен впав у немилість, оскільки чинив опір запровадженню перських звичаїв при дворі (а саме - традиції падати перед правителем ниць), згодом був страчений за передбачувану участь у змові.

Обожнювання

Після заснування міста в дельті Нілу, Олександр відвідав оазис Сіва в пустелі, де оракул бога Амона вітав його, назвавши «сином божества», що личило йому як нового правителя Єгипту. Цей факт лише зміцнив його переконаність слідувати шляхом Геракла. Крім того, як правитель величезної імперії Олександр автоматично зараховувався до культових постатей. У заснованих ним містах йому також вшановувалися нарівні з богами. Буквально надлюдське прагнення об'єднати Європу та Азію, що оволоділо ним в останні місяці життя, дозволяє припустити, що врешті-решт він і сам сприймав себе як особистість майже божественну, ніж як простого смертного.

Прагнення

«Пристрасне бажання» – писали античні автори, коли намагалися охарактеризувати мотив Олександра Македонського. Фактично це було всепоглинаюче прагнення, яке змушувало його наслідувати герої античності, особливо Ахіллу. Олександр хотів довести, що він - один із цих героїв, але не в легендах, а в реальності. Він узяв фортецю на півночі Ірану тільки тому, що про неї розповідали, що Геракл зазнав невдачі під час її облоги. Від Інда він хотів дійти до Гангу, щоб досягти там меж освоєних людьми земель. Його війська були готові захопити Аравійський півострів, а за ним і Карфаген, але смерть великого полководця завадила цим планам здійснитися. Однак «пристрасне бажання» все ж таки допомогло Олександру здійснити його мрію: ніхто інший не створив такої величезної імперії.

Урок 47. Похід Олександра Македонського на Схід

Цілі: ознайомити учнів зі східним походом греко-македонських військ; підвести учнів до розуміння причин загибелі Перського царства та утворення держави Олександра Македонського; продовжити формування умінь працювати з історичною картою, на основі тексту підручника та документа давати характеристику учасників історичних подій, оцінку їхньої діяльності.

УУД: Використовуючи карту та її легенду,розповідати про воєнні події походу Олександра Македонського на Схід.

Характеризувати ситуацію на Сході, яка сприяла перемогам Олександра Македонського

Л.:Оцінювати вчинки А. Македонського, його супротивників.

Обладнання: карта «Давня Греція у V ст. до зв. е.».

Інформація для вчителя

З вимог програми на уроках історії діти повинні вчитися давати характеристику та оцінку діяльності учасників історичних подій. Тому на цьому уроці доцільно познайомити учнів із спеціальною пам'яткою, яка допоможе їм у цьому. Тим більше, що матеріал уроку (діяльність Олександра Македонського) дозволяє зробити це.

Пам'ятка для оцінки державного діяча

      Інтереси якого класу висловлював? У чому полягали цілі та прагнення цього класу?

      Які особисті якості мав? Наскільки вони підходили на вирішення поставленої мети?

      Які засоби використав для досягнення мети? Оцініть їх.

      Які результати мала його діяльність? Оцініть їх.

Хід уроку

        Організаційний момент

        Актуалізація опорних знань учнів на тему «Міста Еллади підпорядковуються Македонії»

1. Підготовка усної відповіді за карткою №37.

КАРТКА № 37

Уважно прочитай питання та підготуй розгорнуту відповідь на нього:

    Чому Греція втратила незалежність? Для цього згадай:

    Чим було озброєно армію царя Македонії Пилипа?

    Чому греки жили недружно та воювали між собою?

    Що давала тактика Пилипа сварити супротивників? Зроби висновок.

Зразкова відповідь учня

У середині IV ст. до зв. е. на чолі Македонського царства став розумний і енергійний цар Пилип. Він створив потужну та сильну армію, яка складалася з кінноти та піхоти. Кожен піхотинець мав шестиметровий спис. У бою перші шість рядів клали списи на плечі попередників. Останні ряди фаланги поверталися до супротивника обличчям. Тоді фаланга «наїжчала» і була неприступною. Армія Пилипа мала облогові башти. З такою сильною армією Філіп зміг підкорити Елладу, оскільки грецькі поліси воювали між собою. Кожному з них хотілося бути на чолі Еллади. Крім того, Філіп міг підкуповувати та сварити між собою супротивників. Таким чином, внаслідок перерахованих причин Македонія змогла підкорити Грецію.

    Робота із класом. Розв'язання задач.

Завдання 1. Кажуть, що у Македонії були міста, але не було полісів. Що це означає і чи це правильно? (Поліс - це міська республіка. У Македонському царстві не було міського самоврядування, були лише царські фортеці та столиця Пелла.)

Завдання 2. Чому жоден місто Еллади не зумів об'єднати всю країну під своєю владою, а македонці зуміли це зробити? (Філіп Македонський мав у 5-10 разів більше військових сил, ніж Афіни або Фіви, але набагато менше, ніж об'єднані військові ресурси полісів Еллади. Однак Філіп був цар і міг зібрати всі свої сили разом, а греки занадто заздрили один одному і не хотіли об'єднуватися Філіп на відміну від Ксеркса добре володів римською мудрістю: «Поділяй і володарюй!»)

    Усна відповідь учня за карткою №37

    1. Перехід до вивчення нової теми

Отже, ми з'ясували, що під тиском сильної македонської армії Греція втратила свою незалежність. Після смерті Філіпа на чолі держави став його син Олександр. Він продовжив справу батька, здійснив похід на Схід. Потужна держава персів звалилася під ударами армії македонців. Чому? Ось це ми й дізнаємось сьогодні на уроці.

      Вивчення нової теми

План,

        Перші перемоги.

        Від битви при Іссі до заснування Олександрії Єгипетської.

        Загибель Перського царства.

        Мета Олександра – завоювати світ.

На дошці: тема уроку, нові слова: нар. Гранік, м. Ісс, Парменіон, с. Гавгамели.

1. Робота з історичної карти (с. 204)

1). Згадайте, як розташовуються на карті частини світла.

північ

південь


2).Яким кольором позначено на карті Македонське царство?

3).Яким кольором позначено Перське царство?

4). У які відомі нам держави здійснив свої походи Олександр Македонський?(У Єгипет, Фінікію, Межиріччя, Вавилон, Індію.)

5).У якій частині світу перебуває більшість цих держав?(На сході.)

6). Які найважливіші міста було засновано Олександром Македонським на завойованих територіях? (Це були міста під назвою Олександрія, на честь Олександра Македонського, їх було засновано понад 20).

7). Яка протока відокремлює Європу від Азії?(Дарданелли.)

2 . Розповідь вчителя .

Завдання дітям: з розповіді вчителя усвідомити та записати причини падіння Перської держави.

Весною 334 р. до н. е. сотні кораблів перевозили піхоту та кінноту македонського царя Олександра через вузьку протоку на берег Малої Азії. Звідси починав Олександр похід у серце величезної Перської держави.

Небагато війська мав молодий цар. Усього 30 000 добірної та загартованої у битвах піхоти, 5000 вершників, флот у 160 кораблів. В обозі везли кам'яні бойові машини та грізні тарани для розбивання стін ворожих фортець.

Перська держава розкинулася від річки Інд до Середземного моря. Народи Єгипту, Ассирії, Фінікії давно вже страждали від влади персів, мріяли про те, щоб скинути ненависне ярмо гнобителів персів.

Перська армія була величезна. Найкращу її частину становила царська гвардія та загони найманців різних національностей. Сатрапи грабували та розоряли місцеве населення. Армія, що складалася з

людей підкорених народностей, була погано навчена і вміла витримувати важкі походи. Перська знать безперервно боролася за владу, країну терзали повстання, перевороти та громадянські війни.

Противник Олександра, цар Дарій III, був слабкий, нерішучий чоловік і бездарний полководець.

Дізнавшись про переправу Олександра через Гелеспонт, сатрапи Малої Азії зібрали велике військо. Вони мали близько 20 000 вершників і 20 000 грецьких найманців. Один із воєначальників, грек Мемнон, досвідчений полководець, радив уникнути битви, відступаючи, спустошувати країну, щоб Олександр не міг знайти ніде притулку. Але його не послухали. Перси зайняли позицію правому березі маленької гірської річки Граник.

Тут сталася запекла битва. Закипів гарячий рукопашний бій. Перемога Олександра була повна. Впало панування персів у Малій Азії.

У місті Гордії, давній столиці Фригії, армія Олександра зупинилася на зиму. Тут Олександру показали знамениту колісницю, що належала цареві Гордії. На ній було зроблено вузол із ременів, якими прикріплювалося дишло. Існувало древнє передбачення, що той, хто розв'яже вузол, опанує Азію. Олександр спробував розв'язати вузол, але безуспішно. Однак він не розгубився: вихопивши меча, одним ударом розбив вузол навпіл. Але до завоювання Азії було далеко.

    Самостійна робота учнів із текстом підручника.

З'ясувати, які великі битви зміг виграти ОлександрМакедонський під час військового походу на Схід.

    Бесіда з прочитаного.

Де знаходиться місто Ісс?(На узбережжі Середземного моря.)

Завдяки чому македоняни змогли увірватися до міста Тир? (Вони застосували тарани та метальні машини. Зруйнували стіни та захопили місто.)

Чому єгиптяни зустріли Олександра як визволителя?(Вони втомилися від влади персів, від їхніх домагань.)

Які нові риси характеру з'явилися у Олександрі Македонському?(Він був захоплений перемогами, погодився з тим, що його жерці оголосили богом.)

Яке місто заснував Олександр у дельті Нілу?(Місто Олександрія, на о. Фарос. Яку велику битву виграв Олександр на території Дворіччя?(Битва біля селища Гавгамели.)

Закріплення вивченого матеріалу

Розмова з питань .

Чому Олександр Македонський зміг підкорити Перську державу?

Відповіді:

а) Армія персів складалася з найманців, а вони будь-якої миті могли підвести, вони були зацікавлені у результатах військових операцій.

б) Знати Перської держави боролася за владу, у країні було неспокійно, тому така держава легше підкорити.

в) Підкорені і втомлені від влади персів народи, могли стати на бік македонської армії, оскільки вони хотіли звільнитися від ярма сатрапів.

г) Полковничий талант Олександра Македонського відіграв важливу роль у розгромі армії Перської держави.

Оцінка особи Олександра Македонського (використовуйте пам'ятку).

VI . Підбиття підсумків уроку

Під час походів Олександра зіткнулися дві цивілізації, які мали дуже відмінні один від одного підстави. Імперія Олександра значною мірою сприяла їхньому синтезу.

Домашнє завдання: прочитати § 42; підготувати розгорнуту відповідь питанням: «Чому Олександр Македонський зміг підкорити Перську державу?».

Додатковий матеріал

Смерть Олександра Македонського

У 324 р. до зв. е. Олександр почав готуватися до нових походів. Але цар не встиг завершити розпочате. 23 червня 323 р. до зв. е. Олександр Македонський, владика половини світу, помер у Вавилоні від лихоманки, не здійснивши всіх своїх планів. Труна з тілом Олександра відвіз у свою частину володінь правитель Єгипту Птолемей Лаг, який зробив Олександра богом - покровителем свого роду. Мати Олександра Македонського, Олімпіада, дізнавшись, що її син довгий час лежить без поховання, сумувала і говорила: «Дитино, ти прагнув долі небожителів, нині тобі відмовлено навіть у тому, що отримують усі люди на землі, – у могилі». Тіло Олександра Птолемей відправив у бочці з медом до Олександрії, там і поховав. Його несподівана і загадкова смерть на тридцять третьому році життя застала зненацька. Кажуть, коли полководці запитали вмираючого царя, кому він призначає престол, Олександр відповів: «Достойному».

Довга пам'ять залишилася у століттях від Олександра Македонського. І причина цього – не його держава, яка розпалася одразу після смерті царя. Не був він і засновником нової династії: два його сини – Олександр та Геракл – ще юними загинули у кривавих чварах. Викликали захоплення та заздрість його молодість та та легкість, з якою він завоював півсвіту. Скільки майбутніх великих полководців повторювали слова Олександра: «20 років – і нічого для безсмертя!»

Цезар із захопленням думав про дивовижну долю Олександра Великого. Наполеон і Суворов зачитувалися книгами про його походи. Скільки легенд ходило світом і скільки східних правителів виводили свій рід від Іскандера Дворогого (так на Сході називали Олександра).

І нехай спартіати, яких цар змушував почитати себе як Олімпійця, насмішкувато заявляли: «Уявимо Олександру, якщо йому так хочеться, називати себе богом», - він таки став ним. Став кумиром юних розумів, втіленням удачі, хвилюючою легендою та дивовижним болем для сучасників та нащадків.

Енциклопедія для дітей Том 1. М: Аванта +, 2000.

С.138-139.

Література:

1.А.А.Вігасін, Г.І.Годер, І.С. Свєнціцька. Історія Стародавнього світу. М. Просвітництво. 2013

2.О.В. Арасланова та К.А. Соловйова.Поурочнірозробки з історії Стародавнього світу.

Тип уроку: комбінований.
Мета уроку: учні повинні з'ясувати, чому Олександр Македонський зміг підкорити Перську державу

Завдання уроку:


  1. Освітнє завдання: Ознайомити учнів зі східним походом греко-македонських військ. Підвести учнів до розуміння причин загибелі Перського царства та утворення держави Олександра Македонського.

  2. Розвиваюча задача: Продовжити формування умінь працювати з історичною картою, на основі тесту підручника та документів давати характеристику учасників історичних подій, оцінку їхньої діяльності.

  3. Виховне завдання: Оцінити правомірність дій Олександра Македонського до завойованих народів. Виховати почуття поваги, співчуття.

Навчальне обладнання:

Карта «Завоювання Олександра Македонського в 4 столітті до зв. е.»;

Історичне джерело, таблиця;

Мультимедія.

Хід уроку.
1.Орг. момент.
2.Актуалізація опорних знань на тему: «Міста Еллади підпорядковуються Македонії».
Фронтальна бесіда з учнями:
– Македонія знаходиться на ______________________.

У 4-го століття до зв. е. на чолі Македонії встав цар _____________.


Причини підкорення Греції Македонією:

1.___________; (Греки воювали між собою, це послабило країну.)

2.___________; (Філіп створив сильну, потужну армію.)

3.___________; (Уміння Пилипа посварити супротивників.)

3. Перехід до вивчення нової теми.

Отже, ми з'ясували, що під тиском сильної македонської армії Греція втратила свою незалежність. Після смерті Філіпа на чолі держави став його син Олександр. Він продовжив справу батька, здійснив похід на Схід. Потужна держава персів звалилася під ударами армії македонців. Чому? Ось це ми й дізнаємось на уроці.


Завдання для учнів: Чому Олександр зміг підкорити Перську державу?

4.Вивчення нової теми.
План.


  1. Перемоги війська Олександра Македонського.

  2. Загибель Перського царства.

На дошці – тема уроку, нові слова: нар. Граник, м. Ісс, Парменіон, с. Гавгамели.


  1. Повідомлення учня про Олександра Македонського.

  1. Робота з карткою.
- Згадати, як розташовуються на карті частини світу?

  1. Розповідь вчителя:

3-й слайд. Походи Олександра на Схід.


Завдання дітям: У процесі оповідання заповнюються таблиця (дата, бій і результат походів Олександра Македонського) та карта – рух військ Олександра Македонського.

Весна 334 р. до зв. е. назавжди залишилася пам'ятною датою історія Еллади. Вона пов'язана з початком походу до Малої Азії, коли македонський флот на 160 кораблях перетнув Геллеспонт – нинішню протоку Дарданелли між Середземним та Мармуровим морями. Кожен грек у ті часи знав, що назва зберігає пам'ять про прекрасну царську дочку Гелю, онучку повелителя вітрів Еола, яка, рятуючись від підступів злої мачухи, при переправі потонула в цих водах. Досягнувши середини Геллеспонта (у перекладі «моря Гелли»), Олександр здійснив вилив із золотої чаші, принісши бика в жертву богу Посейдону та жіночим морським божествам – нереїдам.

У давнину казали, що берег навпроти – ворота Азії. Там були володіння персів, які мали завоювати, щоб помститися за руйнування Еллади під час Греко-Перських війн, повторивши подвиг війська, яке взяло місто Трою в Малій Азії.

Олександр Македонський відчував свою причетність до великого минулого Еллади, оскільки Ахілл, знаменитий герой гомерівської поеми, вважався його предком по материнській лінії. Глава македонського війська вважав себе спадкоємцем його слави. Доля міфічного героя і справжньої людини справді схожими. Обидва відрізнялися безмірною хоробрістю та емоційністю, були запальними. Обидва пішли з життя молодими, у зеніті своєї слави.

У Трої Олександр приніс жертву богині Афіні, покровительці греків у Троянській війні, а також, слідуючи стародавнім звичаям, 2вмостив тіло і голий змагався з друзями в бігу навколо пам'ятника », потім, поклавши вінок до могили Ахілла, сказав, що вважає того щасливий. Адже цей герой за життя мав відданого друга, а після смерті – великого глашата своєї слави.

Перське військо стояло протилежному березі, готове всіма силами перешкодити переправі македонської армії. Ця позиція була дуже вигідною, і навіть досвідчений полководець Філіпп 2 – Парменіон – засумнівався в успіху. Коли Олександр вирішив одразу розпочати бій, вони заперечили. Парменіон нагадав цареві, що, за звичаєм, македоняни ніколи не починали в цей час битв, оскільки цей місяць вони вважали нещасливим.

Я наказую змінити назву місяця, – вигукнув Олександр.

Тоді Парменіон зазначив, що треба почекати наступного ранку, тому що вночі перси будуть змушені змінити позиції: не ночувати їм на стрімкому березі. А на світанку найбільш дисципліновані македонці зможуть побудуватися швидше за супротивника і отримають перевагу.

Мені буде соромно перед Геллеспонтом, якщо, спокійно подолавши цю широку морську протоку, я злякаюся якоїсь річечки, - відповів цар і повів війська в бій.

5-й слайд.

Під градом стріл, подолавши швидку течію та високий крутий берег, кіннота македонян вступила в бій. У бою Олександр був оточений ворогами, і воєначальник персів ударом шаблі зрубав гребінь його шолома. Потім він знову заніс меч. Загибель здавалася неминучим. Але цієї миті наспів друг Олександра - Кліт, прозваний Чорним, і пронизав ворога списом. Бій закінчився перемогою македонян.

- Заповнюється таблиця.

Його результат відкрив Олександру шлях до найбагатших міст Малої Азії. До них належав і Ефест – найбільший торговий та військовий порт цього регіону. В Ефесті знаходиться храм богині Артеміди (4 століття до н. е.), одне із семи чудес світу.

Здебільшого грецькі міста Малої Азії зустрічали Олександра як визволителя. В Ефесті македоняни увійшли без бою. Найманці, що билися на боці персів, залишили місто, тому що не наважилися захищати фортецю, чиє населення було на боці супротивника, поспішно відбувши на кораблі.

З Ефесу шлях Олександра Македонського лежав у Мілеєт, оволодіння яким дозволяло давню суперечку Еллади та Персії про панування на морі та забезпечувало успішне просування сухопутних сил. Можна було не побоюватися за морське сполучення з Македонією і одночасно контролювати ситуацію в Греції, де противники Олександра були готові повстати за першої ж нагоди.

У Мілеєті був сильний вплив громадян, які бажали зберегти вірність перському цареві Дарію. Олександр узяв місто штурмом, і населення здалося милість переможця. Звістка про переможне взяття Мілета, який мав 80 дочірніх міст-колоній, мало поширитися по всьому грецькому світу, стверджував авторитет молодого царя.

Перський цар Дарій Третій ще розумів, яка страшна загроза нависла над його царством. Він вважав Олександра юнаком, якого треба провчити. З великим військом Дарій рушив назустріч завойовнику. Обидва війська зустрілися біля міста Ісса.


7-й слайд.

У 333 році битва при місті Іссе.

Самостійна робота учнів із текстом підручника, & 42 ст.191.
8-й слайд.

Бесіда з прочитаного:

Хто очолював атаку македонського війська?

Чисельність перського та македонського війська?

Який видобуток захопили македоняни?

Чому Військо Олександра Македонського здобуло перемогу?

- Заповнюється таблиця.
9-й слайд.

Олександр не став переслідувати Дарія, його подальшою метою була Фінікія.

Слово "фінікійці" по-грецьки означає "червоні" або точніше, "фарбують в багряний колір".

Скажіть чому греки називали місцевих жителів саме так?

(Відповідь: Ті відкрили таємницю пурпурової фарби, яку видобували з молюсків, що водилися в місцевих водах, і торгували по всьому Середземномор'ю пурпуровими тканинами.)

Фінікійці були ворожі грекам: місцеві купці змагалися (конкурували) з грецькими купцями. Їх найбагатше місто Тир вирішило чинити опір македонським військам. Жителі Тіра боролися не за Дарія, а за свою волю. Тир був розташований на неприступному скелястому острові та оточений потужними стінами. Понад півроку тривала його облога з суші та моря.


10 слайд.

Олександру вдалося оточити місто кораблями, на яких було встановлено тарани та метальні машини.

Повідомлення одного учня про метальні машини.
11-й слайд.

Стіни укріплень було зруйновано. Македоняни увірвалися до міста.

12-й слайд.

Вони пограбували і підпалили Тир. Колись прекрасне місто було перетворено на руїни та попіл. Мужніх захисників було вбито, близько 30 тисяч жителів міста було продано в рабство. Своєю жорстокістю Олександр зрівнявся з найгіршими тиранами.

- Заповнюється таблиця.

13-й слайд.

Цими днями Олександр отримав від Дарія листа. Визнаючи свою поразку, він погоджувався поступитися половиною своєї імперії. Полководець Олександра Македонського Парменіон, дізнавшись про це, вигукнув:

Якби я був Олександром, я погодився б!

І я погодився б, якби я не був Олександром. Відповідь Дарію буде іншою: мені не потрібні півцарства, моя доля – влада над світом.
Оздоровча «п'ятихвилинка»!
14-й слайд.

Єгипет здався Олександру без бою. Єгипетські жерці оголосили його богом та сином бога сонця, як це було прийнято щодо фараонів. Олександр прийняв рішення жерців з прихильністю – йому вже мало було спорідненості з Ахіллом: підкорені народи мали повірити, що їхні країни прийшов бог і йому треба беззастережно підкорятися. Навіть у грецькі міста він розіслав гінців із вимогою, щоб народні збори визнали його богом.

- Заповнюється таблиця.
15-й слайд.

У Єгипті Олександру наснився сон: поважний сивий старець, встаючи біля нього, прочитав наступні рядки Гомера:

«На шумноширокому морі знаходиться острів, що лежить проти Єгипту; його називають нам жителі Фарос….»

Прокинувшись, цар і бог вирушив на берег моря, на місце навпроти Фароса. Тут його зодчі, не маючи крейди для розмітки, накреслили план міста, розсипаючи борошно прямо на землю. Тут, проте, прилетіли птахи й усе склювали. Олександр засмутився, вважаючи це поганою ознакою, але провісники роз'яснили, що нове місто процвітатиме і годуватиме людей з різних країн. Так і сталося: і до, і після Єгипту був основним експортером зерна в античному світі.


16-й слайд.

Місто названо на честь Олександра Македонського. Тут він виявив себе не лише як талановитий полководець, а й як архітектор. Він сам розмітив місця майбутніх площ, вулиць та храмів. Тут також було одне із семи чудес світу Фароський маяк.


У 331 р. до зв. е. почався похід у власне перські землі. Цілих чотири місяці йшло військо. Нарешті, перейшовши води Єфрату та Тигра, воно опинилося біля селища Гавгамели, де в очікуванні битви стояли перси. Назва ця на місцевому говірці означає «Верблюжий дім», оскільки один із древніх царів, врятуючись на одногорбому верблюді, помістив його тут і призначив на його утримання доходи від кількох сіл.
17-й слайд.

Репродукція бою.

Робота учнів із історичним джерелом, читати.
18-й слайд та 19 слайд.

Завдання: використовую схему «Битва при Гавгамелах», розповісти про саму битву.

Відповісти на питання: Що спільного між битвами при Іссі та при Гавгамелах.

- Заповнюється таблиця.
20-й слайд.

Невдовзі після розгрому при Гавгамела Дарій 3 був убитий своїми наближеними. Військо Олександра підійшло до Вавилону. Вавилон зустрів Олександра як визволителя. Полководця вразили гіганські руїни головного храму міста – у Біблії його названо Вавилонською вежею. Цей храм був зруйнований ще перським царем Ксеркс.


21-й слайд.

Після Вавилона Олександр опанував стародавню столицю персів містом Персеполем. На честь перемоги в царському палаці було влаштовано бенкет. Афінянка Таїс, подруга воєначальника Птолемея, запропонувала підпалити палац Ксеркса, який колись вогню зрадив Афіни: нехай люди згадують, що жінки, які супроводжували Олександра, змогли краще помститися персам, ніж ватажки армії та флоту. Олександр з вінком на голові і смолоскипом у руці пішов попереду всіх. Палац спалахнув. Цар швидко схаменувся і наказав загасити вогонь, але зробити це вже було неможливо.

22-й слайд.

Македоняни рушили до східних областей Перського царства, проте зустріли завзятий опір місцевих племен. Між Амудар'єю та Сирдар'єю в Согдіані та Бактрії в тилу у Олександра в 329-328 рр. до зв. е. відбулося повстання согдійських та скіфських племен під керівництвом согдійця Спітамена. Поблизу Самарканда македонці були стиснуті з усіх боків і бігли на невеликий острів на річці. Тут скіфи і вершники Спітамена оточили їх і перестріляли з луків: небагатьом вдалося повернутися до своїх.


Олександр продовжив похід Схід.

23-й слайд.

Завдання для учнів:

Переглянути слайди і подумати чому військо Олександра Македонського не стало продовжувати свій шлях на схід.

Робота з підручником. 42 ст. 194.

Остання битва Олександра Македонського, битва з Пором при Гідаспі.

- Учні заповнюють таблицю.
Зворотний шлях почався 326 р. до зв. е. і проходив у дуже важких умовах. Повернувшись до Сузи, македонський цар одружився з дочкою Дарія Статире. Прибувши до Екбатанів, цар став відвідувати театр та різноманітні свята. Далі був Вавилон, де й завершився 325 р. до н. е. десятилітній похід. Це місто стало столицею держави Олександра Македонського. Тут він прожив два роки, поступово ставши забобонним. Він почав вірити у передбачення і оточив себе віщунами.

Одночасно він почав активно організовувати управління своєю державою, готуватися до нового походу – на Захід. Олександр збирався завоювати Карфаген у Північній Африці, Сицилію та Італію.


24-й слайд.

Але Олександр раптово захворів. У «Щоденниках», які велися при дворі, про хворобу Олександра сказано, що на 18-й день місяця Олександр відчув озноб, а на 28-й день помер від найсильнішої лихоманки.

- Учні заповнюють таблицю.
25-й слайд.

Одразу після смерті Олександра Македонського його полководці почали воювати між собою. Вони захоплювали одне в одного області і міста, прискоривши розпад єдиної держави, яка трималася переважно волею та особистістю її автора.

26-й слайд.

Держава Олександра Македонського розпалася на три царства: Македонське, Єгипетське та Сирійське.


5.Закріплення вивченого під час уроку.
27-й слайд.

Таблиця.


Дата

Події

Результат

334

Битва за Граніком

Відкрито шлях до Малої Азії, до грецьких міст під перським пануванням

333

Битва за м. Іссе

Знищено частину перської армії, від держави Дарія відрізано Сирія, Фінікія та Єгипет

332

Облога та взяття Тиру

Підпорядкований басейн Середземного моря

332-331

Підпорядкування Єгипту

Забезпечено підвезення продовольства до Греції та інших областей Македонської держави.

331

Битва при Гавгамелах

Повністю зламані військові сили Дарія 3.

329

Війна в Бактрії та Согдіані

Пригнічені останні осередки опору в Персії

327

Війна в Індії Битва з Пором при Гідаспі.

Крайнє виснаження сил македонського війська

323

Смерть Олександра Македонського

Початок розвалу створеної у процесі завоювання великої держави – імперії Олександра Македонського.

Завдання для учнів:

Використовуючи карту «Завоювання Олександра Македонського» та таблицю у зошитах, назвати причини підкорення Перської держави Олександром Македонським.

Відповідь:


    Армія персів складалася з найманців, а вони будь-якої миті могли підвести, вони не були зацікавлені в результатах військових операцій.

  1. Знати Перської держави боролася за владу, в країні було неспокійно, тож таку державу легше підкорити.

  2. Підкорені і втомлені від влади персів народи могли стати на бік македонської армії, оскільки вони хотіли звільнитися від ярма сатрапів.

  3. Полководницький талант Олександра Македонського відіграв важливу роль у розгромі армії Перської держави.

6.Підсумок уроку.

Значення східного походу Олександра Македонського було надзвичайно велике. Він сприяв зближенню економіки та культури Заходу та Сходу. На руїнах держави Олександра Македонського виник новий світ еллінізму, де вперше стали взаємодіяти багаті культури Азії та Європи.

Домашнє завдання:


  1. Прочитати & 42.

  2. Годер Г. І. Робочий зошит з історії Стародавнього світу. Випуск 2. - М., 2002. ст.37, завдання № 52.

  3. Повідомлення на тему: «Фаросський маяк».

Література:


  1. Бутромєєв В. Н. «Всесвітня історія в особах. Від Гомера до Ейнштейна». - М., 2002.

  2. Ботвінник М. Н., Рабінович М. Б. «Знамениті греки та римляни (за «Порівняльними життєписами» Плутарха)». - М., 2000.

  3. Волобуєв В. О. "Історія Стародавнього світу в художньо-історичних образах". - Хрестоматія, - М., 1978.

Чому Олександр Македонський зруйнував Персеполь

І за дві з половиною тисячі років руїни Персеполянагадують нам про той час, коли світова імперія персів тяглася від Дунаю до Інда і від центральноазіатських степів до Нілу. Прийшовши до влади, Дарійнаказав (близько 515 року до нашої ери) закласти на плоскогір'ї Марв-Дашт нову столицю Персеполь спеціально для царських церемоній. Місто будувалося приблизно за вісімдесят кілометрів від Шираза в самому серці Фарса (античної Парси) - і покликане стати уособленням нечуваного багатства Стародавньої Персії.

Майже шістдесят років працювали вавилонські цеглини та іонійські каменотеси, мідійські та єгипетські майстри над будівництвом Персеполя, що на два століття став втіленим у камені символом імперії Ахеменідів. Це величезне місто займало площу майже сто двадцять п'ять тисяч квадратних метрів і було оточене неприступним міським муром, ворота якого охороняли статуї крилатих бугаїв. У місті розташовувалися палаци, гареми, стайні, казарми та гігантська скарбниця. Всі будівлі царської резиденції височіли на насипній терасі, до якої вели широкі відкриті сходи.

Кам'яні та палацові будівлі Дарія мають у плані квадрат; всі будівлі закладені за єдиною прямокутною системою координат і пов'язані між собою відкритими майданчиками та воротами. Палаці Дарія та Ксеркса, тронний зал, склепіння якого підтримувалися сотнею величезних колон, головні ворота і скарбниця належать до найбільш вражаючих пам'яток Персеполя, який, хоч і в руїнах, але дійшов до наших днів, переживши всі круті повороти в історії. Тронний зал (ападана) - одна з найрозкішніших будов Персеполя; написи, що повідомляють про його створення, виконані із золота та срібла. Символами величі, безмежної влади та казкового багатства Перської держави були чудові «брама всіх країн», які також називали пропілеями Ксеркса. Ця споруда складалася з чотирьох колон і була прикрашена фігурами двоголових бугаїв і казкових істот, над головами яких було написано давньоперсидською, еламською та вавілонською мовами про те, що ця брама побудована великими царями Дарієм I та Ксерксом I. У центрі зведено не менш величні « ворота царів», на чудових барельєфах яких зображено бій левів (лев у Персії - символ праведної влади) і бугаїв (символ зла і неправди).

Широка вулиця між двома високими глухими стінами вела до Військові ворота(які так і не були ніколи добудовані), що відкриває вхід на Військову площу, де знаходиться зал, дах якого підтримували тридцять дві дерев'яні колони, поставлені на круглих кам'яних основах.

Одна з найдосконаліших будівель Персеполя – резиденція Дарія Таштара; через блиск відполірованого каміння її часто називають «дзеркальним палацом». Дарій правив країною тридцять шість років і вважав себе володарем світу, царем царів. На одному з пілонів міських воріт він наказав зобразити себе: цар вбиває страшну казкову чудовисько з головою лева і хвостом скорпіона - втілення зла. Продовжувач слави Дарія Ксеркс був спадкоємцем його влади і багатств і досить успішно вів завойовницькі походи. У 480 році до нашої ери він захопив Афіни та зруйнував Акрополь. У багатому і славному Персеполі широко святкували цю чергову перемогу персів, не підозрюючи, що історія має довгу пам'ять і вітер, що посіяв, пожне бурю.

Через сто п'ятдесят років, у 330 році до нашої ери, великий полководець Олександр Македонський, завоювавши Персеполь, спалив вщент цю переможену столицю Перського царства. Це була помста за колись зруйнований військами персів афінський Акрополь. Залишки величних будівель, колони та кам'яні статуї, що говорять про «вічну» славу перських царів, були поховані під сотнями тонн золи та попелу і лише завдяки цьому збереглися до наших днів.

З книги Нова книга фактів. Том 3 [Фізика, хімія та техніка. Історія та археологія. Різне] автора Кондрашов Анатолій Павлович

Чому вавилонський цар Навуходоносор II покінчив із Юдейським царством і зруйнував Єрусалим? Захопивши Єрусалим в 597 році до нашої ери, вавилонський цар Навуходоносор II не ліквідував Іудейське царство, а обмежився тим, що посадив на престол нового царя Седекію,

З книги Повна енциклопедія наших помилок автора

З книги Повна ілюстрована енциклопедія наших помилок [з прозорими картинками] автора Мазуркевич Сергій Олександрович

Александр Македонський. Діагноз поставлений На всіх скульптурних зображеннях голова великого полководця трохи повернена праворуч, а підборіддя своєрідно піднято. Досі вважалося, що давні скульптори тим самим прагнули передати внутрішній світ, гордість та

З книги 100 великих географічних відкриттів автора Баландін Рудольф Костянтинович

ПОДОРОЖНИК-ПОЛКОВОДЕЦЬ (Олександр Македонський) Олександра Македонського прославили його переможні битви та завоювання. У той самий час він був найбільшим землепроходцем давнини. Його військові підприємства широко розгорнули для греків кордони ойкумени.

З книги Міфи фінно-угрів автора Петрухін Володимир Якович

З книги 100 великих полководців давнини автора Шишов Олексій Васильович

З книги Повна ілюстрована енциклопедія наших помилок [з ілюстраціями] автора Мазуркевич Сергій Олександрович

Александр Македонський. Діагноз поставлений На всіх скульптурних зображеннях голова великого полководця трохи повернена праворуч, а підборіддя своєрідно піднято. Досі вважалося, що давні скульптори тим самим прагнули передати внутрішній світ, гордість та

З книги Афоризми автора Єрмішин Олег

Олександр Македонський (Олександр Великий) (356-323 рр. до н.е.) цар Македонії, полководець Немає нічого більш рабського, ніж розкіш і млість, і нічого більш царственого, ніж праця. Олександр говорив, що сон і близькість з жінкою більше всього іншого змушують його відчувати себе

З книги Усі монархи світу: Греція. Рим. Візантія автора Рижов Костянтин Владиславович

ОЛЕКСАНДР ІІІ МАКЕДОНСЬКИЙ Цар Македонії у 336-323 pp. до Р.Х. Син Пилипа II та епірської царівни Олімпіади. Рід. 356 р. до Р.Х. Помер 13 червня 323 р. до Р.Х. Ж: 1) Роксана; 2) Статира. За свідченням Плутарха, Олександр ще в підлітковому віці виявляв рідкісний здоровий глузд: шалений і

З книги Велика Радянська Енциклопедія (АЛ) автора Вікіпедія

З книги 100 великих весіль автора Скуратівська Мар'яна Вадимівна

Олександр Македонський і Роксана 327 рік до нашої ери Олександр Македонський - один з найбільших в історії правителів і завойовників - одружився, на відміну від багатьох його сучасників, з великої любові. Причому одружився не за грецьким, а за перським звичаєм. На бранці

З книги Кабінет доктора Лібідо. Том I (А – Б) автора Сосновський Олександр Васильович

З книги Великий словник цитат та крилатих виразів автора

ОЛЕКСАНДР МАКЕДОНСЬКИЙ (Олександр Великий) (356–323 до н. е.), цар Македонії, полководець 141 * Пилипу я зобов'язаний тим, що живу, а Аристотелю тим, що живу гідно. Наводиться у Плутарха (Олександр, 8). ? Плут., 2:120. Філіп II Македонський - батько Олександра, Аристотель - його

З книги Всесвітня історія у висловах та цитатах автора Душенко Костянтин Васильович

ОЛЕКСАНДР МАКЕДОНСЬКИЙ (Олександр Великий) (356–323 до зв. е.), цар Македонії, полководец41* Філіппу зобов'язаний тим, що живу, а Аристотелю тим, що гідно. Наводиться в Плутарха («Олександр», 8). ? Плут.-94, 2:120. Філіп II Македонський – батько Олександра, Аристотель – його наставник

З книги Думки, афоризми та жарти знаменитих чоловіків автора Душенко Костянтин Васильович

Олександр Македонський (356-323 до н.е.) цар Македонії Олександр говорив, що сон і близькість з жінкою найбільше іншого змушують його відчувати себе смертним, оскільки втома і хтивість походять від однієї і тієї ж слабкості людської природи. (По Плутарху.) * *

З книги Думки та висловлювання давніх із зазначенням джерела автора Душенко Костянтин Васильович

ОЛЕКСАНДР МАКЕДОНСЬКИЙ Немає нічого більш рабського, ніж розкіш і млість, і нічого царственішого, ніж праця. (Плутарх. «Олександр», 40) (128, с.143) Олександр говорив, що сон і близькість із жінкою найбільше іншого змушують його відчувати себе смертним, оскільки втома і