Росія готується розгорнути авіабазу в ірані. Професор знавши Arabi Al-Yaum: Ізраїль закликає великодушність російського ведмедя

Предмет: історія Клас: 8 Дата_______________________

Урок № 13 Тема: Іран уXVII - XVIIIст.

Цілі уроку:сформувати знання про особливості внутрішньої та зовнішньої політики Ірану під час правління династії Сефевідів та Надір шаха.

Розвивати вміння учнів характеризувати суспільні явища у розвитку з виділенням причин та наслідків.

Вміння давати характеристику явищам, що вивчаються. Виховання у учнів самостійності, інтересу до історії світу.

МО:пояснювально-ілюстративний, практичний.

Тип уроку:комбінований.

Вид уроку: Снігова куля

Обладнання: презентація, підручник

План уроку

1.Іранська держава Сефевідів у 17 ст.

2.Правління Надір шаха

3. Династія Каджар

Хід уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

1.Оргмомент

Перевірка підготовленості учнів до уроку

Емоційний настрій:

Я хотіла б, щоб у вас з самого початку уроку був гарний настрій.

Тому я попрошу Вас посміхнутися.

А тепер усміхніться один одному

Усміхніться гостям

Мені подаруйте посмішку

А я подарую вам свою посмішку

2.Вивчення нової теми

Коротка характеристика країни через показ презентації

Пояснення правила та хід гри «Снігова куля»

Кожному уч-ся видається чистий лист, олівець, жетони, маршрутний лист. Число учасників 12.

Стіл та стільці розставлені так

А Б З

Пояснення:

Оголошення теми уроку.

Пояснення із опорою на презентацію

Робота в групах:

На кожному столі є завдання та учні групою або індивідуально виконують завдання, записуючи у своєму аркуші у вигляді тез, схем, таблиць тощо.

Після закінчення часу за сигналом вчителя уч-ся маршрутним листом займають стіл і відіграють свою роль. Потім сигналом знову змінюються місцем за столом. Всі гравці, які сидять за столом, можуть виступити, висловити свою точку зору, позицію, доводи або показати знання. Порядковий номер (черга виступаючого) позначено у маршрутному листі у графі «роль».

У кожній групі йде обговорення проблеми, причому має висловитись кожен учень.

Вислухавши членів групи, кожен учень заповнює графу, «номер кращого виступаючого» (чий виступ здався найцікавішим, пізнавальним).

Після закінчення роботи вчитель і учні збирають маршрутні листи і заносять результати графи в номер кращого виступаючого в загальний банк (він накреслений на дошці)

Підраховується кількість балів, набраних кожним гравцем та загальна кількість балів кожної групи.

Перегляд презентації

Учні займають столи відповідно

3.Закріплення:

Тестування (контрольне тестування)

Взаємоперевірка за ключом Слайд

4.Рефлексія

Оцінювання уроку з смайликів

5. Підсумок уроку

Виставлення оцінок

Маршрутний лист № А-1

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист № А-2

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист № А-3

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист № Б-1

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист № Б-2

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист № Б-3

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист № С-1

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист № С-2

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист № С-3

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист №

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

Маршрутний лист №

Стіл

Роль

Номер кращого виступаючого

А - 1

А - 1

А - 1

Б - 1

Б - 1

З - 1

З - 1

З - 1

Б - 1

Контрольні питання на тему Іран у 17 – 18 століттях:

1. Осілих селян в Ірані називали:

2. Найвищої могутності Іран досяг за:

А) ШахеХосейне У) Світ Махмуде. С) Османі. D) Селім. Е) Аббасе.

3. Велика частина земель в Ірані перебувала у державній власності та називалася:

а) Вакф. В) Дивані. С) Хассе. D) Тіул. Е) Мульк.

4. Скотоводів в Ірані називали:

А) Сефевіди. В) Іранці. С) Іляти. D) Райяти. Е) Тіул

5.проти кого боровся іранський народ на початку 17 століття?

а) проти турецьких завойовників

В) проти Індії

С) проти афганських завойовників

6. у якому році Надір шах повністю вигнав афганців із Ірану?

А) 1729р. У) 1732г. З) 1722г.

7. З якою метою Надір шах здійснював загарбницькі походи?

а) з метою розширення території держави.

В) з метою поповнення скарбниці

8. Хто вбив Надір шаха

А) селяни та бідняки

В) Зрадники у Тегерані.

З) змовники у Хорасані

9. Сефевіди були вихідцями з:

А) Азербайджану В) Туреччини С) Середньої Азії

10. Спадкоємців шаха називали:

А) Принци В) Інал С) Шахзади

11 Вілайєти та еялети це:

а) судові органи

В) адміністративно-територіальні одиниці

С) державні органи управління

Група А.

▪ Прочитайте текст стор. 88 - 90 зі слів «У 17 ст. В Ірані розвивалися феодальні відносини до 2 пунктів.

Дайте визначення наступним словам:

Дивані –

Союргал –

Вакф, мульк, арбабі

Райяти –

▪ З'ясуйте:

    Форму правління в Ірані:


2. Які реформи провів Аббас I

3. Зовнішню політику держави:

Іран

Росія Туреччина

Афганіста

Група Б.

▪ Прочитайте 2 пункт

1.Визначте проведені події Надір шаха.в хронологічному порядку

Дата подія результат

    Які реформи та з якою метою провів Надір шах

    Чим закінчилося правління Надір шаха?

Група С.

▪ Прочитайте 3 пункти

    Складіть схему державного управління при Ага Мухамеді

Адміністративний устрій (територія)

    Визначте вплив мусульманськоїрелігії в Ірані

Функції релігії:

1………………………………….

2…………………………………….

Росія має проявити себе стримуючим чинником проти чергового витка ізраїльської агресії, вважає Khorasan. І покласти край провокаціям, до яких Ізраїль намагається залучити Путіна. Зробити це перш, ніж почнуть свої дії самі Сирія та Іран, які вже не лише оборонятимуться і відбиватимуться. Іранське видання висловлює надію на те, що не доведеться чекати надто довго!

Khorasan (Іран): За літак доведеться відповісти. Якою буде російська помста Ізраїлю?

Війна за мир у Сирії

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу після загибелі російського військового літака зв'язався телефоном з військовим міністром держави Ізраїль Авігдором Ліберманом і «офіційно» його попередив: країна, тобто. Росія, «вживе необхідних заходів у відповідь на знищення літака». Однак він не уточнив, які саме заходи...

Автор відомого панарабського видання «Ар-Рай Аль-Яум», політичний оглядач і аналітик Абдель Барі Атван, присвятив загибелі, в результаті агресивних дій ізраїльських ВПС в Латакії, російського літака і міжнародній кризі, що послідувала за ним, свій черговий матеріал, який дане і . Арабський автор пише наступне: «Міністерство оборони Росії покладає всю відповідальність за загибель свого літака-розвідника типу Іл-20 у повітряному просторі Сирії на ізраїльську сторону, оскільки чотири літаки ВПС Ізраїлю, які атакували цілі в Сирії в провінції Латакія, використовували літак, що знаходився в небі. як «повітряний щит» проти сирійських ракет. Усе завершилося знищенням російського літака і загибеллю 15 військовослужбовців, які перебували на його борту.

Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу мав телефонну розмову з військовим міністром Ізраїлю Авігдором Ліберманом і «офіційно» пообіцяв йому вжити Росією необхідних заходів у відповідь на загибель літака. Але характеру цих заходів російських міністр не уточнив.

Перш ніж поринути у деталі можливої, але невідворотної відповіді за ворожі дії Ізраїлю, нам слід підкреслити, що досі мовчання Росії на ізраїльські бомбардування, які, як стверджують деякі ізраїльські джерела, склали загалом 207 нальотів лише за останні півтора роки, власне і призвело до того, що Ізраїль зважився на цей не тільки злочинний, але й образливий крок для Росії та особисто її президента Володимира Путіна. Того, кого прем'єр-міністр Ізраїлю Беніамін Нетаньяху досі називав "своїм другом". Тоді як уже тричі з початку поточного року «друг» приймав його самого у Москві.

Таким чином, ізраїльські керівники, і військові та політичні, зазнали приниження свого «російського друга». Однак до цього приниження вони вдалися зовсім навмисне, і зробили це з наступних причин:

Перше: Даний обстріл і бомбардування Ізраїлем сирійських військових об'єктів у провінції Латакія відбулася неподалік російської авіабази Хмеймім, і це стало загрозою Росії та її важливому військовому об'єкту на території Арабської Республіки. Крім того, це може вважатися провокаційним кроком, який просто загрожує безпеці російських військовослужбовців і льотчиків, що знаходяться тут.

Контекст

At-Tayyar: Що зміниться після Ідліба та Іл-20?

Tayyar 21.09.2018

Телеканал 9tv: Заарештовано сирійців, причетних до пуску С-200

9tv 21.09.2018

En Son Haber: Путін не пробачить

En Son Haber 20.09.2018

Arabi Al-Yaum: Ізраїль закликає великодушність російського ведмедя?

Arabi Al-Yaum 22.09.2018

Друге: російські військові командувачі, які завжди «узгоджували» з ізраїльськими колегами деталі бойових дій та операцій у Сирії, визнають, що Ізраїль лише за хвилину до початку авіаударів по Латакії поінформував про таких своїх «російських партнерів». Це був навмисне ворожий крок, який не був ні чим іншим, як зрадою свого партнера, який показує відсутність до партнера будь-якої довіри. Тим часом, потрібно було кілька зайвих годин для того, щоб запобігти цьому злочину. Так могло б бути, якщо наміри Ізраїлю насправді були б чесними та щирими.

Третє: бомбардування робиться в ту саму мить, коли (Ізраїлю, — прим. перекл.) дуже потрібно було знищити весь оптимізм Росії у зв'язку з досягнутою угодою з Туреччиною стратегічного характеру, яка запобігала або, принаймні, відкладала суто військовий розв'язок кризи в Ідлібі . Угодою, якої досягли президент Росії Путін та його турецький колега Реджеп Тайіп Ердоган у Сочі — лише за кілька годин до цих бомбардувань та обстрілів.

Ми не знаємо, чому російські військові літаки з авіабази Хмеймім у Латакії не чинили жодної протидії цим ізраїльським бомбардуванням негайно після порушення сирійського військового простору в безпосередній близькості від військової бази і при появі їх на «забороненій території» — і цього разу без жодного «узгодження» » з російськими військовими та командувачами, як завжди відбувалося раніше, перед колишніми авіанальотами ізраїльських ВПС. Або ж ... Узгодження цього разу і полягало в подібній «розділі» Росії, за обставин, які очевидні всім??

Надамо суто військові деталі експертам у цій галузі: нам у принципі необхідно зрозуміти, і поставити питання про те, якою ж буде природа ймовірної відповіді Росії, її відплати за цю зраду — чи буде ця відповідь негайною, чи вона відбудеться через кілька днів, тижнів або навіть місяців?

Ясно поки що одне — Нетаньяху і далі продовжує провокування Росії в Сирії подібною поведінкою. Він практично офіційно знову пригрозив - бомбардування спрямоване проти "позицій Ірану в Сирії". Про це він прямо заявив Путіну під час телефонної розмови, яка мала місце з приводу катастрофи російського літака, причому він навіть повторив це з наполегливістю кілька разів.

Поки що ми абсолютно переконані — ці погрози з боку Нетаньяху щодо Путіна є грубим, зарозумілим і безпардонним викликом останньому. Виклику, який пролунав таким чином, начебто Нетаньяху всерйоз думає — він має справу і розмовляє з президентом певної мікроскопічної «Мікронезії», загубленої десь у водах Тихого Океану, кількість жителів якої не перевищує кількох тисяч людей. Але тільки з президентом великої держави під назвою Російська Федерація. Не з президентом країни, яка саме зараз проводить найбільші у світі та в історії військові навчання.

Повітряні атаки Ізраїлю на «військові цілі Ірану в Сирії» є порушенням усіх міжнародних норм, грубим замахом на територіальний суверенітет країни, що є членом ООН, і не мають жодного законного виправдання. Це або поведінка хулігана, що зарвався, що відчув свою безкарність, або явне зловживання військово-політичною обстановкою, що склалася в Сирії. А Росія, будучи країною-членом Ради безпеки ООН і вважається найближчим союзником Сирії, не повинна байдуже дивитися на все це і продовжувати далі якісь «узгодження» своїх дій з Ізраїлем: вона має відкрито протистояти йому» — підбиває підсумки своїм міркуванням автор арабомовного видання. .

Ми ж, безперечно, не є людьми, близькими до Москви. Так само, як ми — не її військові командувачі та не політичні керівники, щоб напевно знати, якою ж буде «природа» чи «характер» реакції Росії на черговий удар у спину, який завдає Ізраїль. Але ми можемо на підставі всього вищевикладеного зробити свої припущення та висновки, які можна звести до наступних двох постулатів:

Перше — відповідь Росії зводитиметься до прямого протистояння агресору, що зарвався, протидії його, перш за все, варварських повітряних нальотів, і якщо знадобиться, повному знищенню його повітряних сил у найближчі дні.

Друге — постачання Сирії, свого союзника, оборонними системами ППО, С-300 та С-400 з єдиною метою: захищати територіальну цілісність Сирії, протидіяти будь-яким повітряним нальотам на цю країну в майбутньому, захищати її від будь-якої агресії. Адже російські лідери вже давали обіцянки у подібній галузі, а потім, під тиском Ізраїлю та США, відступили від своїх обіцянок.

Що саме вибере Росія? Відповіді на це запитання у нас немає, але в будь-якому випадку вона має проявити себе стримуючим чинником проти чергового витка ізраїльської агресії. І покласти край усім цим провокаціям, до яких Ізраїль намагається залучити Путіна. Зробити це перш, ніж почнуть свої дії самі Сирія та Іран, які вже не лише оборонятимуться і відбиватимуться. Сподіваємося, що все це стане справою найближчих днів, у крайньому випадку, тижнів. І сподіваємося, нам не доведеться чекати надто довго!

Матеріали ІноСМІ містять оцінки виключно закордонних ЗМІ та не відображають позицію редакції ІноСМІ.

У н 17в. Ір-центр шиїтської опозиції у світі ісламу. У 1502 р. - затверджений Сефевідів(Правила до 1736. Назва від ордена Сефівія. 12 стрічок – 12 прихованих імамів). У 17 ст. - феод власностей на землю та воду. Більшість земель пренадл гос-ву – дивані, і шаху - хас. Видатні чиновники, придворні, правителі обл-й, голови племен отримували землі за службу. Землі – часів тримання, іноді – у спадок. Вакуфніземлі-церква. Хрест отримували 1/2 1/5 частку урожай, і виконав ряд пов.+кочівн і полукоч. Після ним скотарством. Вождями були хани.

Політ. буд: на чолі д-ви - шахіншах з необмеженою владою. В адмін віднош. - Поділ на обл (хасе, керований візирі, і дивані - беглербегі). Столиця сефевідськ Ір - Ісфаган. У 2\2 17 в - п-д економ і політ кризи. Причина: феод експлуат обганяла зростання власних сил. Ослабли-м користь афганці. У 1722 р. – вторгнення до Ірану під рук Світ Махмуда. Шах скинутий, а Махмуд став новий шахом. На сівбу Ірану син скинутий шаха створ собств гос-во. Сит восп-сь Турц, в 1722 р. захоплення С-З частина Ір та Закавказзя. П.І – прохання допомогти синові шаха. російські війська напр в Гілян. Афг загрозу було знято. Антиафган сили зосереджені північ від Мазендеране під рук-м Надір-шаха.

У 1730 р. він остаточно вигнав афганців. Надір розширив володар. До Ір – частина Грузії, Вірменії, Дагестану, Белуджистану повністю. Похід на Індію, звідки вивіз величезні скарби. Надір вирішив оновити екон. Будував мануфакт, заводи військових профілю. У поземельних отнош-х - посилив роль д-ви. Проводив політ віротерпимості, і дуже не вподобав шиїтськ дух-ву. Авторитет підірваний, змова та шах убитий. Ір після смерті розділений на дек частин. У 1794 р влада захв Каджари. У 1796 р. новий шахом став Ага Муххамед, потім Фатх Алі-шах(1797-1834). Він посилив центр влади. Новий стіл став Тегеран. Править вигук мін-ри на чолі з візиром. На чолі провінц-намісники, а в важливих пров-х спорідненостей шаха. = посилив Ір. Однак особливе місце грало дух-во, кіт ослаб країну, опозиц-но налаштований до влади (якщо світс правитель не б.нащадком прорка, він не ім.право возгл-ть).

З к.18 в. почин колоніальна експансія. Боротьба м/д Фр, Англ та Рос. Англв 1801г закл дог: недопуск Ір франц предст-й + пільги у торг. Провцир на війну з Ріс., кіт поч-сь в 1806 р. надіслав св місію. 7 травня 1807 р. підпис Фр-Ір оборон-наступ дог: шах розрив віднош з Англ, обіцяв оголосити їй в-ну, допомогу в завойований Індії, відкр порти. Фр давала зброю і обіцяв ріс террит (Вантаж і Закавк). У липні 1807 р. сит зрад і шах пішов на зближ-е з англ. У 1813 р. війна з Ріс оконч: Гюліст. М.Д. У 1814 р. новий англ-ір дог: англ виплач субсидії шаху у випадок в-ни Ір з євро гос-ми. Шах обіцяв послати війська у випадок англо-афг в-ни. 1822-1823 – війна з Тур(перемогли, але Ерзерумськ дог сохр довоєнний пів-е). Рус-Ір війна 1826 р-1828 р.: Туркманчайський м.д.: гран по р.Аракс, підтвердження виключить право рус на флот у Касп море +контриб 20млн руб +5% мита торг. Умови призвели до розкрадання антиросійської компанії. Подібні согл-я закл Англ і Фр.

Бабідське повстанняпоч-сь в 1844 р (-1000річчя таємничого зникнення прихованого імаму). Саїд Алі Муххамедоголосив себе Бабом(Брама, через кіт прихований імам рушить у світ). Причини восст-я: криза Каджарс дін (політ криза); 2.проникнов-е іностр капіт (нерівноправний дог з Рос і Англ); 3.збільшення податків; 4.виникнов-е нов релігій вчення, основ на вченні шиїтів. Влада закл Баба у в'язницю, де він написав «Беян» (-одкровення). Вчення: Баб проголосив себе махді; кожна нов епоха народжує нов пророка, отже, Баб – голос Аллаха; нов религ протист влади, созд теократич гос-во; ідеали ч/с та вільний торг; заперечень віднош до небабід і ліквід їх власностей. Послідовники Баба змінили вчення: перегляд релігії (закони єдності, відсутність віротерпимості), узагальнення власностей. Вони вирішили боротися проти влади. У жовтні 1848 року бабіди зайняли гробницю Шейх-Таберсі. Далі спроби влади відбити гроб, але безуспішно. Число бабідів зростало. Тут вони влаштували фортецю і почили за власними законами. 2 похід шаха (Мірза-Тагі хан) листопад 1848; Січень 1849 – вилазка бабідів та розгром армію шаха. Далі: у Зенджан та Фарс. Править напр війська, кіт блокір Шейх-Таберсі. Вони блокір бабідів і поч облогу. Опір оконч у травні 1849 р. Потім восст-е в Йезде, у травні 1850 р. у Зенджані, у червні в Нейризі. У липні 1850 р. править стратило Баба, і восст посилив. Почні масові страти, після чого – еміграція до Іраку.

Мірза-Тагі хан: запозич-л ідею реформ у Тур, та спробу європейзір країну: рекрутськ набір. Вдосконалив податок сист, вилучення земель у спорідненості, жвавий старих ремесел. 1-а іранська газета «Щоденник події». Проте Таги хан у результаті інтриг пішов у відставку, а потім убитий. Потім сильне проникнення іностр капіт. У XIX в – Ір поділ м/д Ріс та Англ. Стрілися залізниці, телеграфні лінії, Англ створив свій імперський банк. У до XIX століття - в б-бу вкл. Герм.

КДУ «Тохтарівська середня школа»

Відкритий урок з всесвітньої історії у 8 класі.
ТЕМА: «Іран у XVII-XVIII століттях».

20172018 навчальний рік
I.
ІІІ.
IV.
Предмет: Всесвітня Історія Клас: 8
Тема уроку: Іран у 1718 ст.
Цілі уроку: дати характеристику політичного та соціально-економічного розвитку
Ірану;
Розвивати вміння учнів характеризувати суспільні явища у розвитку
виділенням причин та наслідків. Уміння давати характеристику досліджуваним явищам.
Виховання в учнів самостійності, інтерес до історії світу.
СУМ та засоби: Підручник - Всесвітня історія, карта Азії, презинтація.
МО: пояснювально-ілюстративний, практичний.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
Організаційний момент. Ознайомлення з перебігом уроку.
Перевірка домашнього завдання (вирішення тестів)
Актуалізація ЗУН:
Яка країна в сучасному світі знаходиться на південь від Каспійського моря? (Іран) Як у
давні часи називали цю країну? (Персія)
Вивчення нового матеріалу: За планом:
1.Іранська держава Сефевідів у 17 столітті.
2.Внутрішня та зовнішня політика Ірану в роки правління Надір шаха.
3. Прихід влади династії Каджар.
1.Перевірка випереджуючого завдання за 1 пунктом «Іранська держава Сефевідів о 17
столітті»
2. «Внутрішня та зовнішня політика Ірану в роки правління Надір шаха (17221747)
г.)» групова робота.
Внутрішня політика
1736 проголосив себе шахом Ірану.
Скоротив розміри земельного володіння
сефевідської аристократії та представників
релігії
зросли податки
Зовнішня політика
1722 р. вигнання афганців з
іранських земель
17361739 - похід до Індії.
походи в Ц. Азію, Дагестан,
Туреччину
1747 р. Надір шах убитий
3. «Прихід влади династії Каджар» самостійна робота, скласти схему держ.
пристрої.
Закріплення: слайдСпіввіднесіть подію та дату
Дата Подія

Вакф, мульк, Арбабі землі релігійних організації.
15871629г. роки правління шаха Аббаса I.
17221747 р. правління Надір шаха.
Шах титул правителя
Тегеран столиця Ірану за династії Каджар.
1796-1920 р. правління династії Каджар.
Ісламдержавна релігія Ірану.
Рефлексія
1. Що нового ви сьогодні дізналися на уроці?
2. Що вам запам'яталося на уроці?
3. Що було вам цікаво?
Домашнє завдання: пар 11 читати, вивчити терміни, написати повідомлення про один з
шахів Ірану 1718 століття. Випереджувальне завдання пар 12. «Реформи Селіма III» Жалніна
Ст.
VI.
VII.
Оцінювання. Підбиття підсумків.

Тема урока: Іран у 17 – 18 століттях Ціль:Охарактеризувати політичний та соціально-економічний розвиток Ірану у 17-18 століттях; Завдання: Освітнє:дати характеристику політичного та соціально-економічного розвитку Ірану; Розвиваюче:вивчати аналізувати історичні факти робити висновки, оперувати історичними поняттями; Виховне:виховання патріотизму, гуманізму, миролюбності, шанобливого ставлення до прагнення народів національної незалежності. Тип уроку: комбінований Хід уроку: 1. опитування домашнього завдання 2. вивчення нового матеріалу План уроку 1.Іранська держава Сефевідів у 17 столітті2.Внутрішня та зовнішня політика Ірану в роки правління Надір шаха3.Прихід до влади в Ірані династії Каджар4. Закріплення5.Рефлексія6.Домашнє завдання7.Результат уроку. Оцінки

1.Опитування домашнього завдання 1) Що собою представляла держава Великих Моголів у другій половині 18 століття? 2) Що таке кастова система? 3) Як утворилися незалежні держави Сікхів і Маратхов? 4) Які причини розпаду Великої Монгольської імперії? ) Яким був економічний розвиток Індії?2. Вивчення нового матеріалу (повідомлення) З першого питання доповідь, другий Надір шах, з третього Ага Мухамед. 1 групаШулик Світла, Грудинська Ліза, Гілюн Настя 2 групаОразаліна Сабіна, Алієва Венера, Кучугуренко Настя 3 групаРахімов Талгат, Новосільцев Женя, Якименко Сергій 2.Вивчення нового матеріалуПлан уроку 1) Іранська держава Сефевідів в 17 столітті2) Внутрішня та зовнішня політика Ірану в роки правління Надір шаха3) Прихід до влади в Ірані династії Конджар1/ Іран був аграрною державою, керованою династією Сефевідів. Сефевіди були вихідцями з Азербайджану. Їм вдалося на деякий час об'єднати величезну територію із заходу на Схід від Месопотамії і майже до річки Інд, з півночі на південь від пустелі Каракуми та Закавказзя до Перської затоки та Аравійського моря. Основними заняттями іранців були скотарство, землеробство та ремесла. З землеробських культур вирощували пшеницю, рис, ячмінь із господарських – бавовну, тютюн, льон та інші. Добре були розвинені плодівництво та виноградництво. Широкий розвиток набуло виробництва шовку. В Ірані земля зрошувалася переважно вручну. У скотарському господарстві розводили овець та кіз. Цим займалися кочові та напівкочові племена курдів, лурів, белуджів, туркменів, кашкайців та ін. Високого рівня досягли ремесла. Особливо процвітали килимарство та виробництво тканин. Перські килими та іранський шовк здобула популярність у всьому світі. Також широко було поширене виробництво фарфору, фаянсу, виробів з кераміки, ювелірних прикрас. Розширювалися внутрішні та зовнішні торговельні зв'язки. У 17 столітті у Ірані розвивалися феодальні відносини. На найвищу могутність сефевідський Іран досяг при шаху Аббасі 1 (1587-1629гг). він зміцнив центральну владу страт, багатьох непокірних ханів, створив армію у якій служили англійські інструктори. В Іранській армії з'явилися вогнепальна зброя та артилерія. Населення столиці Ірану Ісфахана налічувало 500 тис. осіб. Верховним правителем централізованої феодальної монархії Іран був шах, який мав безмежну владу. Призначеним шахом великий візир вів урядові справи. Наприкінці 17 століття за правління останнього шаха Сефевідів султана Хосейна (1694-1722 рр.) посилився феодальний деспотизм, погіршилися життєві умови народу, що призвело державу Сефевідів до кризи. Розпаду держава Сефевідів сприяли афганські племена, що населяли Кондагар. Використовуючи в якості приводу звільнення афганських племен з-під влади Сефевідів в 1722 війська очолювані Світ Махмудом напало на Іран. Світ Махмуд захопив столицю Ірану Ісфахан та оголосив себе шахом. Але його влада не поширилася на всю країну. На півночі країни було організовано військо для захисту від афганської навали, і влада на місцях належала іранцям. Скориставшись слабкістю держави Сефевідів, Туреччина в 1723 захопила північно-західну частину Ірану. У 1722 році російський імператор Петро 1 відновив торгові відносини з Іраном, зробивши знаменитий перський похід. У результаті Закавказзі посилилася російське вплив. Держава Сефевідов постійно суперничала з Османською імперією та за території Закавказзя. У ході воєн з Туреччиною зрештою втратив Месопотамію і більшість Закавказзя від нього відокремився Афганістан. Після цих втрат скоротилася торгівля Ірану із державами Европы.2. На початку 18 століття Іранський народ продовжив самовіддану боротьбу проти афганських загарбників. Рух іранців проти афганців очолив вихідець з афганського племені Надір Шах. У 1722 Надір шах повністю вигнав афганців з іранських земель. У 1730-1735 рр. під його керівництвом іранці розпочали боротьбу проти турків і змусили їх звільнити захоплені землі. Скориставшись своїм збільшеним авторитетом, Надір шах вигнав з Ірану афганців та турків. На початку 1736 він скликав феодальну аристократію і верхівку духовенства на з'їзд де проголосив себе шахом Ірану. Внутрішня політика Надір шаха була спрямована на посилення своєї влади. З метою розширення феодальної та державної власності на землю він скоротив розміри земельних володінь сефевідських аристократів та представників шеїтської релігії. Податок стягуваних із селян зріс. Для поповнення скарбниці Надір шах розпочав воєнізовані походи. У 1736-1739 роках Надір шах здійснив набіг на Індію та пограбував місто Делі. Також здійснив походи до Центральної Азії, Дагестану, Туреччини заради завоювання Дворіччя. Але походи закінчилися поразкою. У 1747 Надір шах був убитий. між феодальними групами Протягом тривалого тривала жорстока боротьба влади. Лише наприкінці 18 століття Ірані встановилася влада династії Каджар. Її столицею стало місто Тегеран. 1796 року шахом Ірану стає Ага Мухамед. За адміністративним принципом Іранська земля розділилася на дві частини: Вілайєти (області) та Еялети (провінції). Вілаети керувалися хакімами, Еялети керувалися Шахзадами (принци). Мусульманська релігійна верхівка використовувала Коран і Шаріат як основне знаряддя підтримки громадського порядку країни. Під контролем релігійних глав перебували заклади освіти (школи, медересе), та судова справа (суд шаріату). У дрібних служителів культу становище було іншим. У їхніх руках не було великих земель, судової влади тощо. Тому разом з релігією вони змушені були займатися ремеслами, торгівлею, землеробством. Закріплення:1 група1. Що було основним заняттям Іранців ? 2. До чого спричинило розвиток феодальних відносин? 3. Чому розпалася держава Сефевідів? 2 група1. Як прийшов до влади Надір шах? 2. На що було спрямовано внутрішню політику Надір шаха? Якою була зовнішня політика Надір шаха? 3 група1. Як прийшла до влади Ірану Каджарська династія? 2 . На які адміністративні частини було поділено Іран? 3. Яку роль грала у суспільному – політичному житті Ірану мусульманська релігія? Рефлексія1. Що нового ви сьогодні дізналися на уроці? 2. Що запам'яталося вам на уроці? 3. Що вам було цікаво? Домашнє завданняПараграф 11. стр88-91. Прочитати та відповісти на запитання.Підсумок уроку (оцінки)