Конспект заняття зимових птахів у підготовчій. Конспект заняття з розвитку мови та навчання грамоти у старшій групі на тему: Зимові птахи. Мовна вправа «Назви ласкаво»

Конспект заняття з розвитку мовлення для підготовчої групи

«Зимові птахи»

Вихователь: Асташіна О.О.

Конспект НОД у підготовчій групі «Зимові птахи»

Конспект НУД у підготовчій групі на тему: « Зимуючі птахи »

ЦІЛІ:

Розвивати та розширювати словниковий запас у дітей на тему – «Комунік»;

Закріпити назву зимуючих птахів у мові –«Комунік»

Розвивати зв'язкове мовлення - «Комунік»;

Розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення "Поз-дослід."

Виховувати добре і дбайливе ставлення до птахам. – «Пізнавши. дослід.»

МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ:

Словесні - питання, пояснення, загадування загадок, словесна гра, пальчикова гімнастика. Закріпити слова: морозна, сніжна, завірюха, холодна, сувора.

Сюрпризний момент – чарівна паличка.

Наочні – ілюстрації птахів, дерево з птахами.

Практичні - відгадування загадок.

СЛОВАРНА РОБОТА: вправляти дітей у правильному доборі ознак, визначень та порівнянь до заданого слова, активізувати вживання лагідних слів. Формувати граматично правильну мову та активізувати словник.

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА: прогулянки, спостереження за птахами, розгляд ілюстрацій про зиму, зимових явищ, зимових розваг Читання творів про зиму, птахів; знайомство з прислів'ями, віршами про зиму; розгадування загадок про зимові явища.

ДЕМОНСТРАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ: дерево з зимуючими птахами, конверт із загадками, картинки зимуючих птахів.

РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ: зображення із зображенням птахів, птахиз помаранчевого картону на кожну дитину.

Види діяльності: комунікативна, читання худ. літератури, пізнавально-дослідницька, продуктивна, рухова.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

Організаційний момент (Ми у віконце подивилися, повернулися і посміхнулися один одному.)

Вихователь:

Хлопці, давайте згадаємо, яка зараз пора року?

Назвіть зимові місяці.

Які ознаки зими ви знаєте? (люди носять теплий одяг; випадає сніг; покриваються льодом річки, озера; сонце світить, але не гріє; дні стали коротшими, а ночі довшими)

Вам подобається зима? Чому? (Кататися на гірках, на санях, ліпити сніговиків, грати у сніжки)

Яка погода взимку? (морозна, сніжна, завірюха, холодна, сувора)

Фізкультхвилинка: «Прогулянка»

Ми знову йдемо гуляти.

Ми на сонці подивилися,

Один на одного подивилися.

Ліво ніжка, право ніжка,

Носом вдих і видих ротом

Повітря - ось помічник мій.

Основна частина:

Вихователь: Хочете відправитися зі мною в казкову подорож у зимовий ліс

Діти: Так

Вихователь, а давайте згадаємо правила поведінки у лісі. (Відповіді дітей). У мене є чарівна паличка, але щоб сталося диво, потрібно заплющити очі і змахнути їй, і порахувати до трьох.

Ми опинилися на галявині, де чудово співають птахи. Хлопці, нам надійшов лист. Давайте відкриємо його.

(Вихованець відкриває конверт, а в ньому загадки.)

Ви любите відгадувати загадки? Зараз перевіримо.

Цвірінь-цвірінь!

До зернят стриб!

Клюй, не бійся!

Хто це? (Горобій)

Червоногрудий, чорнокрилий,

Любить зернятка клювати,

З першим снігом на горобині

Він знову з'явиться. (Снігур)

Чорний жилет,

Червоний бере,

Хвіст як упор,

Ніс ка сокира. (Дятел)

Білі щічки,

Синя пташка,

Гостренький дзьобик.

Собою невелика,

Жовта грудка,

Це (Сінічка)

Ходить важливо, перевалку,

І воркує, і клює. (Голуб)

Забарвленням – сірувата,

Звичкою - злодійкувата,

Каркуня хрипкувата. (Ворона)

Молодці! Як можна назвати одним словом цих птахів? (Зимуючі )

Чому їх називають зимуючими? (Бо вони залишаються зимувати, не боятися холоду)

Вихователь: Хлопці, а чим птахи схожі?

Діти: У них у всіх є голова, дзьоб, тулуб, крила, хвіст, лапки, тіло вкрите пір'ям.

Вихователь: Правильно, тоді чим відрізняються один від одного?

Діти: Вони відрізняються розміром, забарвленням, по-різному подають голос

Вихователь: У яку пору року ми спостерігаємо за цими. птахами?

Діти: Ми за ними спостерігаємо взимку

Вихователь: Чи потребують птахивзимку у нашій допомозі? Чому?

Діти: Птахидуже потребують нашої допомоги, тому що під снігом важко знайти собі корм.

Вихователь: Чим ми можемо підгодувати птахів взимку?

Діти: Їх можна пригостити насінням, хлібними крихтами, шматочками сала

Фізкультхвилинка «Снігурі»Н. Нищева

Ось на гілках, подивися, (плескають у долоні)

У червоних майках снігурі. (ляпають руками з боків)

Розпушили пір'їнки. (Часте потряхування руками внизу)

Гріються на сонечку. (Руки піднято вгору, рух кистями рук)

Головою крутять, (Повороти головою вправо, вліво)

Полетіти хочуть. (бічні помахи руками)

Киш! Киш! Полетіли! (діти розбігаються по групі, змахуючи

руками, як крилами).

За хуртовиною! За хуртовиною!

Вихователь: Хлопці, у назві якій птахи чується:

звук «с»- сорока, клест, сніговик, сова, сопілка;

звук "р"- сорока, ворона, горобець;

звук «л»- дятел, глухар, голуб;

звук «в»- Горобець, ворона, сова.

Вихователь: Назвіть птахів, у назві яких:

1 склад – клест;

2 склади - сова, дятел, глухар, сніговик, голуб;

3 склади - сорока, ворона, горобець, синиця, сопілка.

Вихователь: Молодці! Тепер вам необхідно слухати мене дуже уважно, щоб упоратися із завданням. Я вимовлятиму словосполучення і пропозиції, а вам потрібно виправити мене і сказати правильно.

Чорний ворона – чорна ворона.

Біла сова – біла сова.

Сірий голуб – сірий голуб.

Снігур клювала хліб – снігир клював хліб.

Сорока сидів на паркані – сорока сиділа на паркані.

Ворона цвірінькала на сонечку – ворона каркала на сонечку.

Вихователь: Скажіть, що можуть робити птахи?

Діти: птахи можуть літатистрибати, прилітати, співати, клювати, щебетати, махати, відкладати яйця, висиджувати, знищувати шкідливих комах.

«Гра з м'ячем»

(Діти встають у коло. Вихователь кидає м'яч і промовляє початок висловлювання, а дитина, повертаючи м'яч, має продовжити його.)

Ворона велика, а горобець маленький.

У людини діти, а у птахи пташенята.

У кішки лапи, а птахи лапки.

У людини ніс, а у птахи дзьоб.

У людини руки, а птахи крила.

У тварин вовна, а у птахи пір'я.

Один сніговик, а багато снігурів.

Один глухар, а багато глухарів.

Один дятел, а багато дятлів.

Три сови, а п'ять сов.

Дві синиці, а п'ять синиць.

Ворона крокує, а горобець стрибає.

Синиця, а ласкаво синичка.

Сова, а ласкаво совушка.

Горобець, а ласкаво горобець.

Голуб, а ласкаво голубок.

Вихователь: Хлопці, я називатиму кілька слів, а ви повинні знайти зайве слово

Голуб, голубок, голубка, лохина.

Стовбур, сова, совята, совушка.

Снігур, годівниця, синиця, горобець.

Озвір, дятел, сорока, сова.

Гра «Дізнайсяптицю за словесним описом»

Це гарна птах. У неї на голові чорна шапочка, щоки білі. На горлі чорна смужка – краватка, крила та хвіст сірі, спина жовто – зелена, а черевце – жовте. (Синиця)

У цієї птахи верх голови, крила, хвіст – чорні. Спина блакитно – сіра, а черевце – червоне. Дзьоб короткий, товстий, чорного кольору. (Снігур)

У цієї птахивеликий довгастий тулуб, великі сильні ноги, вона ходить великими кроками. Дзьоб міцний, великий. Голова, горло та крила – чорні, а решта – сіре. (Ворона)

Пальчикова гімнастика: «Дятел»

Я по дереву стукаю,

Черв'ячка добути хочу.

Хоч він зник під корою,

Все одно він буде мій.

Хлопці на нашій галявині виросли, чарівне дерево, на якому живуть зимуючі птахи. Давайте зігріємо зимуючих птахів лагідними словами. Ласкаве слово – це сонечко.

Гра «Назви ласкаво»

Птах – пташка, Синиця - синичка, Снігур - Снігурок, Голуб - Голубка, Горобець - горобців. (звучить голосптахів )

Сподіваюся, що пташки почули наші ласкаві, добрі слова. І обов'язково прилетять до наших будинків, потішать нас своїм співом. Ну а нам час у групу. Закриваємо очі. Раз, два, три, чотири, п'ять повертаємось назад.

Хлопці, про які птахах ми сьогодні говорили?

Діти: Ми сьогодні говорили про зимуючих птахів.

Вихователь: Розгляньте уважно ще раз картинки та запам'ятайте цих птахів, а я прочитаю вам вірш:

Снігур, і сорока, і клест, і синиці –

Зимують у нас ці чудові птахи,

І щоб вони жили як і раніше з нами

Ми годуватимемо їх, звичайно ж, самі.

Вихователь: Пам'ятайте, хлопці! Птахи наші друзі! Бережіть їх. Особливо взимку, коли їм особливо тяжко. (звучить фонограма «Пісніптахів » )

Гра «Дорисуй»

А зараз я вам пропоную прикрасити птахів, яких ми бачили у казковому зимовому лісі.

Рефлексія: Сьогодні ви просто молодці Розповіли про те, як треба дбати та допомагати птахам. У мене такий чудовий настрій. А у вас?

Коли у людей хороший настрій його називають помаранчевим, щоб у вас цей настрій зберігся на цілий день, я хочу подарувати вам помаранчевих пташок.

Я розміщую заняття з розвитку мови для старших дошкільників на тему: "Зимові птахи". Із цим заняттям я брала участь у районному конкурсі "Вихованець року 2012" та посіла 3 місце. Заняття дуже цікаве, незвичайне як для дітей, так і для педагогів. Сподіваюся, що його застосовуватимуть педагоги у своїй роботі.

Програмний зміст заняття:

Викликати у дітей інтерес до життя птахів, що зимують. Розширити знання дітей про особливості зовнішнього вигляду, звички зимуючих птахів.

Розвивати пам'ять та увагу дітей, розвивати вміння вибирати та запам'ятовувати з потоку інформації необхідне; порівнювати, аналізувати, робити узагальнення.

Розвивати вміння дітей складати описову розповідь та зашифровувати її, використовуючи умовні позначення. Розвивати вміння давати повні відповіді питання вихователя, готуючи їх до переказу.

Розвивати зв'язне мовлення дітей, збагачуючи її з допомогою однорідних, другорядних членів пропозиції, родинних слів.

Виховувати у дітей бажання в зимову пору року щодня піклуватися про птахів, отримувати радість від того, що вони можуть урятувати птахів від загибелі.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Заняття з розвитку мови у підготовчій групі

(освітня область Комунікація)

Підготувала вихователь 1 кваліфікаційної категорії Шабанова Світлана Олександрівна (м.Михайлівськ, Ставропольський край).

«Зимові птахи»

Програмний зміст:

Викликати у дітей інтерес до життя птахів, що зимують. Розширювати знання дітей про особливості зовнішнього вигляду, звички зимуючих птахів.

Розвивати увагу та пам'ять дітей, розвивати вміння вибирати та запам'ятовувати з потоку інформації необхідне; порівнювати, аналізувати, робити узагальнення.

Розвивати вміння дітей складати описову розповідь та зашифровувати її, використовуючи умовні позначення. Розвивати вміння дітей давати повні відповіді питання вихователя, готуючи їх до переказу.

Розвивати зв'язне мовлення дітей, збагачуючи її рахунок однорідних, другорядних членів речення, родинних слів.

Виховувати у дітей бажання в зимову пору року щодня піклуватися про птахів, отримувати радість від того, що вони можуть урятувати птахів від загибелі.

Хід заняття:

Організаційний момент. Діти стоять у колі.

Вихователь: Вітаю! Мене звуть Світлана Олександрівна!

Ви всі за руки візьміться, і посміхніться один одному.

Закрийте очі. Відкрийте.

У мене на таці кисть винограду. Всі ягоди різні, але вони міцно тримаються за гілочку, дружать із нею. Отак і ви, хлопці, всі різні, але міцно повинні триматися один за одного і дружити. Почастуйте один одного.

Вихователь: Діти, я розповім вам одну цікаву історію, а про кого ви здогадаєтеся, прослухавши аудіозапис.

Слухання аудіозапису «Птахи у лісі».

Я розповім вам про те, як зимуючі птахи у нашому краю президента обирали.

Назвіть птахів, що зимують.

А чому їх називають зимуючими?

(Вони не відлітають на південь, залишаються зимувати у наших краях).

Чому вони не відлітають? (Бо вони можуть добувати собі корм: вони харчуються не тільки комахами, а й насінням, зернятками, насінням).

А зараз уявіть себе птахами. Давайте полетимо до своїх будинків, щоб нарешті таки почути цю історію.

Вихователь: Як ви вважаєте, яким має бути пташиний президент? (Які якості він повинен володіти?) (Справедливим, добрим, працелюбним, красивим, корисним, веселим, жвавим…).

Вихователь: Жити президент повинен у лісі цілий рік, щоб представляти інтереси птахів, що зимують, постійно. І ось кандидатами на роль президента стали... як ви вважаєте, які птахи? (Ворона, Воробей, Снігур, Дятел, Сова, Сорока, Синиця, Клест)

Вихователь виставляє картинки із зображенням цих птахів на набірне полотно.

Звичайно, на вибори злетілися цілі зграї птахів. Увага на екрані.

1 слайд З горобцем прилетіла зграя ... горобців.

Продовжуйте:

2 слайд (Саша…)

Вихователь: Сову, Кльоста та Снігура птиці одразу вирішили усунути від участі у виборах. Здогадайтеся чому?

Діти: Сова недобрий хижий птах. Вона може кривдити і птахів, і звірів. Вдень вона спить, а вночі полює.

Клест живе далеко в дрімучих соснових і ялинових лісах, і його не завжди можна дозуватися. У Клеста дзьоб гачком – це не всім може сподобатися.

Снігур - птах, що кочує. Його не буває у наших лісах влітку. Весну, літо та осінь Снігур проводить у північних лісах. Значить, він не може в цей час уявляти птахів, що зимують.

(Вихователь прибирає картинки: "Сова", "Клест", "Снігур".)

Гра – конкурс «Пташині моди».

Вихователь: Спочатку птахи вирішили влаштувати показ моделей пташиного оперення. Чи хотіли б ви, хлопці, подивитися, як це відбувалося, і взяти участь у цьому конкурсі? (Так) (уявіть, що ви перетворилися на птахів)

Хлопці, ви повинні рухатися по всій групі, зображуючи птахів - модниць, повільно рухатися на носочках, кружляючи, пурхаючи, танцюючи, із закінченням музики, ви повинні зупинитися, прийнявши гарну позу.

Вихователь: Повторюйте за мною.

На одній ніжці покрутюся і в зимуючу птицю перетворюсь.

Вихователь: Саме так і було.

Ворону та Горобця птахи вважали не дуже ошатними. Сірий, чорний та коричневий кольори були не модними цього сезону і їх прибрали з передвиборчої кампанії.

Конкурс – показ мод виграли: Сорока, Синиця та Дятел.

Вихователь прибирає картинки: "Ворона", "Горобець". Залишаються картинки: "Сорока", "Синиця", "Дятел".

Вихователь: Переможцями виявились Сорока, Синиця, Дятел. Як ви вважаєте, чому? Саме через своє гарне, яскраве оперення.

Вихователь: Хлопці, давайте за допомогою схем – помічників розповімо про кожного птаха. Давайте розглянемо, що означає кожен умовний знак.

Розповіді дітей за допомогою схем.

Вихователь: Які чудові розповіді ви отримали.

Вихователь: Залишилося лише три птахи, які продовжили участь у виборах. Птахи вирішили з'ясувати, чи добрі Сорока, Синиця та Дятел будівельники. Вони попросили показати їм свої гнізда.

Вихователь виставляє картинки: "Гніздо сороки", "Гніздо синиці", "Дупло дятла".

Вихователь: У кого якесь гніздо? Опишіть.

Діти: У Сороки гніздо велике, кругле. Внизу воно глиняне, зверху складене із сухих гілок. Вистелено гніздо соломинками, травинками, пухом, шерстю. Від дощу сороки роблять навіс із гілок та сучків – виходить справжній дах.

У Синиці гніздо з тонких лозин і соломи. Для тепла синиці приносять пух, пір'я, вовняні волоски та шматочки вати. Іноді синиці займають старі дупла дятлів.

У Дятла велике глибоке дупло. Вхід у дупло круглий чи овальний.

Дятел довбає дупло цілих два тижні. Йому допомагає велика, міцна дзьоба. Гніздо дятел утеплює сухою травою, листям, пір'ям та пухом.

Вихователь: Думали, думали птахи і вирішили, що всі ці птахи добрі будівельники. Але вибрали все – таки два найтепліші, надійні та затишні гнізда.

Як ви вважаєте, чиї вони були? (Вони вибрали гніздо Сороки та дупло Дятла. У таких гніздах пташенята не замерзнуть і не намокнуть).

Вихователь прибирає картинки: «Гніздо синиці» та «Сіницю».

Вихователь: Щоб глядачі - птахи не втомилися, Сорока та Дятел вирішили їх трохи потішити, показати їм фізкультхвилинку.

Діти виконують рухи за текстом:

Птахи крилами махали – все літали та літали,

Птахи в повітрі кружляли, на доріжку опустилися,

Вихователь: Але тут птахи згадали, що сороки можуть і поцупити яйце з чужого гнізда. І це недобре.

Діти: Дятел – дуже корисний птах. Його називають лісовим лікарем. Він вистукує дерева, розшукує у них у стовбурах та під корою черв'ячків, личинок жуків та метеликів.

Вихователь: Що б сталося з лісом, якби в ньому не було дятлів?

Вихователь: От і вийшло, що президентом зимуючих птахів було обрано... (Дятел).

Вихователь прибирає картинку "Сорока".

А зараз я пропоную пограти в цікаву гру «Підкоримо птахів»

Ви повинні підібрати до кожного птаха корм»

Дидактична гра"Харчування птахів взимку". Слайд шоу.

Вихователь виставляє предметні картинки:

Насіння, ягоди, нирки рослин - (Діти) - Снігур.

Дрібні гризуни – сова.

Крихітки, зерна, ягоди, залишки їжі – горобець.

Покидьки їжі, кірки, шматочки м'яса – ворона.

Зерна, насіння, кірки, покидьки їжі – сорока.

Насіння ялинових та соснових шишок, дістає личинки комах з – під кори – дятел.

Зерна, насіння, ягоди, насіння, несолене сало, м'ясо – синиця.

Вихователь: Хлопці, птахи просили вас виділити відмінні риси дятла.

Потрібно із двох запропонованих мною слів скласти одне.

Гра з м'ячем відповідає той, хто спіймав м'яч.

(Дидактична гра "Складні слова" з м'ячем)

Чорні крила (який) - чорнокрилий.

Короткий хвіст – короткохвостий.

Біла грудка – білогрудий.

Гострий дзьоб - гостроклювий.

Круглі очі – круглоокий.

Червона голова - червоноголовий

Вихователь: Діти, зараз я розповім про дятла те, що ми ще не сказали.

Вихователь: (Дятли не співають, тільки кричать. А ще вони барабанять по сухій гілці або по стовбуру, видаючи звук «тррр-тррр-тррр!». Тому дятла називають лісовим барабанщиком. Дятли по черзі довбають дупло. Дно його встеляють тирсою. Сухою травою, листям, пір'ям і пухом, там у них вилуплюються пташенята, дятли їх годують, вчать їх повзати по дереву і літати.

Підсумок: Вихователь:Як багато нового та цікавого ми довідалися про дятла.

А про кого ми сьогодні говорили? Що вам найбільше запам'яталося?

Продуктивна діяльність:

Звісно, ​​президентом нашого лісу став дятел, але без інших птахів вибори не відбулися. Я пропоную вам зобразити птахів на цьому панно. (Діти разом з вихователем складають картину на тканині та дарують її членам журі). А вам, шановне журі, пропонуємо допомогти назвати цю картину.

Яка назва вам сподобалася?

Вихователь: Дорогі хлопці! Президент зимуючих птахів видав перший свій указ: Читається вірш А. Яшина "Нагодуйте птахів узимку!"

Годуйте птахів узимку!
Нехай з усіх кінців
До нас злетяться, як додому,
Зграйки на ганок.

Привчіть птахів у мороз
До свого вікна,
Щоби без пісень не довелося
Нам зустрічатиме весну.

Зимуючі птахи просили мене передати вам велике спасибі за доброту, ласку, за те, що їхні годівниці взимку не пустують.

Нехай ці чудові пташки стануть вам вірними друзями і нагадують про нашу з вами зустріч! (вихователь дарує дітям сувеніри птахів). До нових зустрічей!


Конспект заняття з розвитку мови у підготовчій до школи групі "Зимові птахи"

Програмний зміст:

  • Навчити дітей переказувати текст із опорою на наочний матеріал;
  • Продовжувати знайомити дітей із зимуючими птахами: їхню назву, будову, харчування, де живуть;
  • Вчити відгадувати загадки;
  • Закріпити вміння складати описові розповіді про птахів;
  • Заохочувати дітей до словотвору;
  • Закріпити вміння узгоджувати числівник із іменником
  • Виховувати у дітях дбайливе ставлення до птахів, бажання допомогти у важкі зимові дні.

Хід заняття.

Діти, йдучи раннім, засніженим, морозним ранком до дитячого садка, я

побачила, як великий, білобокий, з довгим хвостом птах кинув на ганок нашої групи ось цей великий конверт. Ви здогадалися

який птах надіслав нам цей конверт? (Відповіді дітей.)

Цікаво, що у ньому? Загадки! Любите загадки? Тоді слухайте

уважно, думайте та відгадуйте.

* Весь час стукає
Дерева довбає.
Але їх не калічить,
А лише лікує.

Хто це? (Дятел.)

* Цей птах так балакучий
Злодійка, метушлива.
Стрекотуння, білобока,
А звати її. (Сорока.)

* Цвірінь-цвірінь
До зернят стриб.
Клюй, не бійся.
Хто це? (Горобій.)

Червоногрудий, чорнокрилий
Любить зернятка клювати.
З першим снігом на горобині
Він знову з'явиться.

Хто це? (Снігур.)

Ти з модницею цією, звичайно, знайомий.
Вертушці на місці ніяк не сидиться,
Все хвалиться жовтою жилеткою своєю
І шапочкою синій пишається! (Синиця.)

Про кого загадки? Як ви вважаєте, чому вони називаються зимуючими? Як ви здогадались?

Гра "Підбери гарне слово до птаха"

(Червоногрудий снігир. Довгохвоста сорока. Шустрий горобець.

Важлива ворона. Чорноголова галка. Вертлява синиця.)

Діти, у вас на столах лежать розрізні картинки "Зимові птахи".

Зберіть його, назвіть птаха і розкажіть про нього.

(Відповіді дітей.)

Кожна дитина розповідає своєю розрізною картинкою.

(У мене снігир. У нього чорна шапочка, червона грудка. Він любить ласувати горобиною, прилітає до нас із першим снігом.)...

Діти, в яку пору року птах виводить своїх пташенят?

Правильно, навесні. Але є такий зимуючий птах-клєст. Чудо, загадка природи. Це єдиний птах, який виводить своїх пташенят узимку. Великоголовий птах з кінцями товстого дзьоба, що перехрещуються. Ось вона. (Показ картинки.)

Клест стрибає, шарудить.
Дзьобою шишки потрошить.
Голоском чистим, чистим
Кле - кле-кле

Співає зі свистом.

Діти, послухайте розповідь про птахів та пташенят. Ваші пальчики допоможуть мені розповісти.

Пальчикова гра "Птах і пташенята"

На дереві було гніздо з пташенятами. Пташенята були голодні, голосно просили їсти. Прилетіла мама-птиця і почала годувати пташенят. Мама дала пташенятам по одній гусениці (Великий палець по одному разу торкається почергово до інших чотирьох.)і по три мошки. (Триразове торкання.)Наїлися пташенята і почали чистити дзьоби. Мама їм допомагала (Великий палець із силою "чистить" верхні бічні краї інших пальців по черзі.)

Діти, як ви думаєте - це могли бути пташенята кліща? Як ви здогадались? (Відповіді дітей.)

Діти, де можна зустріти взимку всіх птахів? (Відповіді дітей.)

Мабуть, у годівниць. Взимку птахам голодно та холодно. Але птахам страшніший за голод!

Як можна назвати годівницю для птахів? (Відповіді дітей.)

Правильно, пташина їдальня.

Гра "Числові картки"

Діти візьміть до рук числові картки і картку з зиму птиці. Розкажіть, скільки та яких птахів прилетіли до вас у годівницю і що вони їдять. (Відповіді дітей.)

(У мене 5 синиць. Вони клюють сало. У мене 2 горобці. Вони клюють зернятка...)

Молодці! А зараз настав час фізкультхвилинки.

Скаче спритна синиця
Скаче спритна синиця,
Їй на місці не сидиться,
Стриб-скок, стриб-скок,

Закрутилася, як дзига.
Ось присіла на хвилинку,
Почухала дзьобом грудку,
І з доріжки на тин,

Тірі - тирі,

Тінь-тінь-тінь.

Діти, зараз я розповім вам одну історію, яку я спостерігала у парку. Розкажу та покажу. (На столі ваза з гілками, фігурки зимуючих птахів, шишки, зерна, горіхи, сало, годівниця.)

Діти зробили годівницю та повісили її на дерево. Насипали в годівницю зерен, поклали ялинові шишки та підвісили на гілках шматочки сало, а самі сховалися за великим деревом. Першою прилетіла синочка і сіла на гілочку. За нею прилетів горобець і одразу сів у годівницю. Обережне склепіння наближалося дуже повільно. Спочатку він сів на землю, перелітав з гілки на гілку і, нарешті, опинився в годівниці. Червоногрудий сніговик сидів на горобині і спостерігав за птахами. Раптом прилетіла галаслива, скуйовджена ворона, закричала, заляпала крилами. Птахи розлетілися в різні боки, а ворона стала шукати по снігу крихти, що розсипалися. Хлопці залишилися задоволені годівницею. "

(Питання до дітей.)

Діти, який корм діти поклали у годівницю?

Які птахи прилетіли до годівниці?

Як поводилася ворона?

Ми розповідатимемо цю історію частинами. Почне розповідь і продовжуватиме той, кому дам, пташку, в руки.

(Оповідання дітей.)

Молодці, добре розповіли!

Діти, покладіть долоні на стіл перед собою. Розкажіть та покажіть пальчиками про пташку.

Пальчикова гра

Пташка крильця склала,
Пташка пір'їнки помила,
Пташка дзьобом повела,
Пташка зернятка знайшла,

Пташка зернятка поїла,
Пташка пісеньку заспівала,
Пташка крильця розкрила,
Полетіла, полетіла!

Діти, сорока надіслала вам у конверті загадкові малюнки. Уважно розгляньте малюнок, здогадайтеся який це птах і правильно розфарбуйте його.

(Питання до дітей під час виконання завдання.)

Як ти думаєш, який птах на твоєму малюнку?

Чому ти так думаєш?

Як ти здогадався?

Які фарби тобі знадобляться?

Молодці, всі впоралися із завданням сороки!

Вірш "Погодуйте птахів!"

(Читає дитину)

Годуйте птахів узимку!
Нехай з усіх кінців
До вас злетяться, як додому,
Зграйки на ганок.

Небагаті їх корми.
Жменя зерна потрібна,
Жменя одна - і не страшна
Буде їм зима.

Скільки гине їх - не злічити,
Бачити важко.
Адже в нашому серці є
І для птахів тепло.

Хіба можна забувати:
Полетіти могли,
А лишилися зимувати
Разом з людьми.

Привчіть птахів у мороз
До свого вікна,
Щоби без пісень не довелося
Нам зустрічати весну!

Айна Ісалієва

Тема: « Зимуючі птахи»

Ціль: всебічний гармонійний розвиток особистості, розвиток мовних та психічних якостей відповідно до віку дітей, підготовка до навчання у школі.

Завдання:

Область «Пізнання»

1. Розширення та систематизація уявлень про зимуючих птахів;

Закріплення вміння розрізняти на вигляд і називати їх.

2. Розвивати вміння порівнювати різних птахів, виділяючи загальне та відмінності.

Область «Комунікація»

1. Розвивати фонематичний слух.

2. Удосконалення мовлення дітей як засобу спілкування

3. Розширення, уточнення та активізація словника на тему « Зимуючі птахи» .

4. Продовжувати вдосконалювати вміння складати описову розповідь на задану тему.

5. Узгоджувати їм. сущ. з дієсловами.

Область «Здоров'я»

1. Розвиток загальної моторики. Розвиток інтересу до рухливих ігор та потреб у руховій активності.

2. Розвиток дрібної моторики рук.

3. Розвиток зорового та слухового сприйняття.

Освітня область «Праця»

1. Розширення уявлення дітей про працю дорослих.

2. Узагальнення уявлення про професію орнітолог.

Область «Соціалізація»

1. Закріплювати вміння брати він різні ролі відповідно до сюжетом гри.

2. Розвивати кмітливість, вміння самостійно вирішувати поставлене завдання у дидактичній грі.

Область «Художня творчість»

Використання нетрадиційної техніки малювання.

Область «Музика»

Продовжуватиме розвивати навички сприйняття звуків, збагачувати враження дітей.

Матеріал: халати, дерева, ілюстрації. птахів, мультимедія, листи з восковими малюнками, гуаш, сигнальні карти

Заходимо стаємо півколом.

Ведучий: Хлопці, зверніть увагу на наших гостей Давайте привітаємось і продовжимо нашу подорож. - Здрастуйте--- А зараз я загадаю вам загадку. Слухайте уважно!

Є у радості подруга,

У вигляді півкола,

На обличчі вона живе,

То кудись раптом піде,

То раптово повернеться.

Сум - туга її боїться.

Що це? (усмішка)

Подаруємо, один одному посмішку та гарний настрій. (Звуки голосів птахів і влітає сорока) .

Сорока: Була сьогодні в лісі, одні птахи відлетіли, Інші залишилися, нічого не зрозумію, що до чого?

Тихіше, тихіше, не галасуй. Діти, ви дізналися, хто це? (Сорока)

Сорока: Ой, привіт, хлопці!

(Привіт, Сороко)

Що сталося, Сороко?

Сорока: Так я кажу, була сьогодні в лісі, одні птахи відлетіли, Інші залишилися, нічого не зрозумію.

Допоможемо Сорокі розібратися.

Залишайся сорока з нами, ми тобі все пояснимо. Давайте все сядемо на наші розписні пінечки.

І я тобі більше скажу, що ти правильно прилетіла. Ти знаєш, хто займається вивченням птахів?

Сорока: не знаю

Хлопці, а ви знаєте?

Орнітолог – це біолог, який вивчає птахів. Він спостерігає за їхньою поведінкою у лісі, місті та в зоопарку. І сьогодні я старший орнітолог, а діти молодші науковці. Хлопці, хто ми з вами сьогодні будемо? – орнітологи

Віолетта, хто ми сьогодні?

Костя, хто ми сьогодні?

Хлопці, а тепер назвіть птахів, які відлетіли

(ластівки, журавлі, качки, гуси, шпаки тощо)

Які це птахи?

(це перелітні птахи)

Чому їх так називають?

(Бо вони восени від нас відлітають у теплі краї, а навесні прилітають назад)

А які птахи залишилися?

(Залишились зимуючі птахи.)

Назвіть їх.

(горобець, синиця, ворона, голуб, сніговик, дятел і т. д.)

Не легке життя у птахів, які залишаються зимувати у наших краях.

Тому що зима буває якась? (сувора, завірюха, морозна).

Саме тому вони прилітають ближче до людей по допомогу. - а зараз подивіться, як розкрили дзьоби птахи і просять про допомогу. Які звуки вони вимовляють (з артикуляції). Який звук у цієї птахи?

Я знаю, ви допомагаєте птахам взимку. - Що ви робите (Робимо годівниці, розвішуємо їх на гілках дерев і насипаємо в них корм.)

А тепер подивіться на цих птахів. Ми зараз пограємо у гру «четвертий зайвий». Я буду називати птахів, а ви скажіть якась зайва. Слухайте уважно….(ворона -сорока-ластівка-голуб; синиця -журавель -снігір - дятел; горобець -сорока-сова-стриж). Молодці! Бачиш сорока, як ми добре знаємо птахів!

Фіз. хвилинка.

Подивіться, боком, боком, / повороти

Ходить ворона повз вікна. /притопи

Скок - поскок, та скок - поскок,

Дайте булочки шматок.

Гра «Відгадайте загадки».

Сідаєте на «піни». І загадайте загадки про птахів, а сорока та діти їх відгадуватимуть. Хто хоче загадати загадку?

Він по-робочому одягнений.

Зручно, просто, спритно,

На ньому червоний бере

І строката спецівка

(Дятел)

Грудка яскравіша, ніж зоря,

У кого? (У снігу)

Вгадайте, що за птах

Скаче по доріжці,

Немов кішки не боїться-

Збирає крихти,

А потім на гілку-стриб

І цвірінькає: "Цвірінь-цвірінь"

(Горобій)

Як лисиця серед звірів,

Ця птах усіх хитрощів.

Стрибає вона біля будинку,

А звати її? (Ворона)

Та й давайте останню загадку.

Ця птах зимуючий. Має голову, крила чорного кольору. Хвіст теж чорний, але з дуже красивим зеленуватим відливом, довгий і прямий, як стріла. А з боків пір'їни зовсім білі. Тому цю птицю назвали білобокою. (Сорока)

Бачиш, ми й про тебе знаємо загадку.

Хлопці, а ви знаєте, як ці птахи подають голоси? кожна птахсвоїм особливим голосом. Давайте послухаємо голоси птахів(ЗАПИС). Хто це? А це? Молодці дізналися ... а тепер скажіть

Горобець – що робить? - цвірінькає

Ворона – що робить? - каркає

Сорока – що робить? - цвіркоче

Синиця – що робить? - щебече

Снігур – що робить? - посвистує

Дятел – що робить? - тріщить

Сова – що робить? - каже

Гра «Тіло буква»

А тепер пограємо в таку гру я говоритиму різними голосами птахів, а ви тілом покажіть голосну букву звук, який ви почуєте. Давайте встанемо і трохи розійдемося, щоб не заважати один одному. (ду-ду-ду, кар-кар, чик-чірик, ух-ух, сво-сво). Молодці! Сорока тобі подобається у нас?

Сьогодні я розповім вам, яка птахчим харчується?

Корм для птахівзображатиму схемами.

Зернятка та крихти позначу так:

- Сало, такою схемою:

Ягоди горобини, ось так:

Залишки їжі, таким символом:

Горобці, голуби харчуються зернятками та крихтами.

У Синиці улюблені ласощі несолене сало.

Снігури, сопілці та клісти люблять клювати ягоди горобини.

Ворони, галки та сороки харчуються залишками їжі.

Тепер встаньте та підійдіть до столів і пограємо з пальчиками.

Пальчикова гімнастика.

Ми годівницю змайстрували.

Ми їдальню відкрили.

Горобець, снігир - сусід,

Буде вам взимку обід!

У гості першого дня тижня

Дві синиці прилетіли,

А у вівторок - снігурі,

Яскравіше вранішньої зорі!

Три ворони були в середу

Ми не чекали їх на обід.

А в четвер з усіх боків -

Десять жадібних горобців.

У п'ятницю в їдальні наш

Голуб ласував кашею.

А в суботу на пиріг

Прилетіло сім сорок.

На столі у нас листочки на яких захований корм, якщо губку в фарбу вмочні і по них ми проведемо він проявиться. Нам необхідно взяти губку вмочити в гуаш і зліва право провести по всьому листу. Приступаємо.

Сергію, що в тебе вийшло? І кого ти цим пригостиш? (Діти дають повну відповідь)і т. д. Молодці, нагодували своїх пташок.

Давайте й нашу сороку почастуємо шматочками яблука.

Сорока: Дякую.

Будь ласка.

Діти візьміть сигнальні картки і підійдіть до мене. Пограємось у гру «Вірю – не вірю». Познайомимо сороку з особливостями наших птахів. Якщо я кажу вірну відповідь ви піднімаєте синій вогник, якщо не вірний то червоний вогник.

Клести виводять пташенят узимку. У синиці жовта грудка. У горобця великий сильний дзьоб (Не віримо). У сороки довгий хвіст. У сопілця на голові чубчик. Снігур любить сало (Не віримо). Ворона харчується залишками їжі. Клести люблять насіння шишок. Молодці! Ніхто не помилився.

Давайте сядемо на наші пінечки.

«Паспорт зимуючих птахів» . Мультимедія. Схема. картинки

Коли орнітологи закінчують роботу з вивчення даних птахів, вони пишуть статтю, роботу чи книгу, а ми сьогодні закінчимо з вами заповнення паспорта зимуючих птахів.

Подивіться, який паспорт зимуючих птахів у нас вийшов. Що ми можемо дізнатися по ньому?

Які птахи.

Як називаються.

Частини тіла.

Скласти розповідь 3 оповідання…

Не поспішай зараз розберемося.

Мультимедія

Хлопці яких птахів ви бачите?

А що тут робить журавель? Давайте відправимо його в теплі краї.

Сорока: Браво-браво. ось тепер у мене в лісі лад.

Ми раді були тобі допомогти, але, на жаль, нам треба йти далі в місто допомагати. птахам.

Хлопці, що ми робитимемо у місті? Відповіді…



Конспект заняття з розвитку мови та навчання грамоті у старшій групі на тему: "Зимові птахи"

Автор роботи:Науменко Світлана Василівна, вихователь МКДОУ ДС "Сонечко" с. Голубинка Бахчисарайської Республіки Крим
Тема:«Зимові птахи»
Опис матеріалу:пропоную вам конспект безпосередньої освітньої діяльності для дітей старшої групи (5-6 років) на тему «Зимові птахи». Це заняття спрямоване на виховання у дітей почуття співчуття до птахів та всього живого. Навчає дітей складати описову розповідь про птицю. Розвиває слухову та зорову увагу, просторове сприйняття та дрібну моторику.

Ціль:Закріплення та уточнення знань на тему: «Зимові птахи».
Програмні завдання:Уточнити назву зимуючих та перелітних птахів. Удосконалювати діалогічну мову дітей, вчити давати повні відповіді питання. Вчити дітей складати описову розповідь про птаха. Розвивати слухову та зорову увагу, просторове сприйняття та дрібну моторику. Збагачувати словник на тему «Птахи». Продовжувати вчити визначати кількість складів у слові. Виховувати почуття співчуття до птахів та всього живого.
Інтеграція освітніх галузей:Соціально-комунікативний розвиток; Пізнавальний розвиток; Мовленнєвий розвиток; Художньо-естетичний розвиток.
Обладнання:демонстраційний матеріал – картинки із зображенням зимуючих птахів; посібник – розрізні картинки птахів; зображення Короля птахів; грамзапис із голосами птахів, відео для дошкільнят «Зимові птахи»
Попередня робота:бесіда вихователя з дітьми про птахів, що зимують, відгадування загадок, спостереження за птахами на прогулянці.

Хід заняття.

Вихователь:- Діти, сьогодні ми вирушимо у захоплюючу подорож до «казкового зимового лісу».
(чути музику завірюхи, скрип снігу, вихователь виходить за двері та повертається зі сніговиком).
Вихователь:Хлопці, до нас у гості прийшов «сніговик», він проводить нас у зимовий ліс, але колись сніговик поставить вам кілька запитань.
(Закріплення пройденого матеріалу.)
- Яка зараз пора року? (Відповіді дітей)
- Давайте згадаємо, куди відлітають птахи восени? (Відповіді дітей)
- Чому відлітають птахи у теплі краї? (Відповіді дітей)
- Як ми називаємо птахів, що відлітають восени в теплі краї? (відповіді дітей) Перерахуйте їх.
- Чи всі птахи відлітають у теплі краї? (Відповіді дітей)
Сніговик:хлопці, я якраз приніс вам листа, від тих птахів, які залишилися зимувати, від самого «Короля птахів -Гірського Орла».
Читаємо листа: «Зла Баба Яга вкрала та зачарувала моїх підданих – птахів. Допомогти мені можуть лише маленькі, але розумні, сміливі та добрі діти. — Сніговик пообіцяв мені знайти таких дітей.
- Щоб здогадатися, яких птахів викрала Баба Яга, треба відгадати загадки:
Спинкою зеленувата,
Животиком жовтувата,
Чорненька шапочка
І смужка шалика.
(Синиця)

Ось пташка так пташка,
Чи не дрозд, не синичка,
Не лебідь, не качка
Але ця ось пташка,
Хоч і невелика,
Виводить пташенят
Лише лютою зимою.
(Клест)

Чорнокрилий,
Червоногрудий
І взимку знайде притулок:
Не боїться він застуди
- З першим снігом
Як тут!
(Снігур)

Взимку на гілках яблука!
Скоріше їх збери!
І раптом спалахнули яблука,
Адже це...
(Снігурі)

Знайдеш її у своєму дворі,
Вона на радість дітлахам.
Ти ображати її не смій!
Ця пташка - ...
(Горобій)

Непосида строката,
Птах довгохвостий,
Птах говіркий,
Сама балакуча.
Віщуна білобока,
А звати її ...
(Сорока)

Усю ніч літає -
Мишей добуває.
А стане світло -
Спати летить у дупло.
(Сова)

Весь час стукає,
Дерева довбає.
Але їх не калічить,
А лише лікує.
(Дятел)
Вихователь:- Як ми назвемо всіх цих птахів одним словом? (Зимові). Чому їх так назвали? (Бо ці птахи не відлітають у теплі краї, а залишаються зимувати у нас)
вихователь:- Діти, а зараз разом зі сніговиком ми підемо по зимовому лісі (Звучить фонограма запису пташиних голосів, діти йдуть по групі) Чуєте, тут хтось є. (Відповіді дітей) Давайте послухаємо, які голоси у птахів, як гарно вони співають, навіть взимку.
Гра: «Хто як голос подає»(Діти прослуховують голос птиці, відгадують її і кажуть, як птах голос подає)
Горобець – цвірінькає
Ворона – каркає
Сорока – стрекоче
Синиця – щебече
Снігур – посвистує
Дятел – тріщить
Сова – ухає
Клест – клекочет
- Хлопці, голоси птахів ми чуємо, але їх сховала і зачарувала Баба Яга. Ходімо їх шукати. (Вирушаємо на пошук птахів. Діти та вихователь зі сніговиком йдуть імпровізованими слідами Баби Яги, вирізані з паперу і розкладені по групі)
Дихальна гімнастика:
Вихователь:Ой дітки, подивіться на нашому шляху кучугур. (нарізані з паперу сніхи, під якими захований конверт).
Вправа: Подуй на сніжинки.(виробляємо тривалий і плавний видих) - Давайте подаємо на сніг, подивимося, що під ним. (Діти дмуть, «сніжинки» розлітаються, під ними виявляється конверт) - Молодці, діти, ви не тільки розумні, а й сильні.
- Подивіться, що то за конверт? - Це витівки Баби Яги! Баба Яга заморозила птахів, перетворила їх на крижані частинки, якщо ви з'єднаєте частини, то звільніть птахів. (Діти складають картинки).
Дидактична гра: «Звільни пташку»(Складання з розрізних картинок цілих зображень птахів)
- Щоб пташки наші зовсім відтанули і розлетілися по домівках, потрібно виконати ще одне завдання: порахувати скільки складів у назві цих зимуючих птахів.
Гра: «Скільки складів у слові?»
– Молодці діти, що допомогли звільнити пташок. Полетіли птахи додому. А ми з вами пограємось, відпочинемо.
Раз два три чотири п'ять,
Ми надвір пішли гуляти.
Бабу сніжну ліпили,
Пташок крихтами годували.
З гірки ми потім каталися,
А ще у снігу валялися.
З гірки всі додому прийшли,
вихователь:Пташок ми звільнили, вони розлетілися по будинках голодні, сідайте на стільчики і ми подивимося, як вони долетіли додому (перегляд відеофільму «Зимові птахи» і розмова по переглянутому відео).
Пташки вдома, але як ви думаєте, що ми забули зробити з вами, коли пташки відлітали. (Відповіді дітей). Правильно погодувати.
- Чим можна пригостити птахів:
Горобця – хлібними крихтами
Снігуру – ягодами горобини, глоду
Синичка – любить сало
Ворона, сорока – всеїдні Кому не вистачило частування? (сове, дятлу)
Сова – хижий птах, харчується мишами, а дятел добуває собі комах з-під кори дерев.
- Взимку птахам важко добувати корм, ми повісимо годівницю за вікно і підгодовуватимемо птахів.
Сніговик дуже радий, що у нашій групі діти такі добрі, хоробри та розумні. Він усім лісовим мешканцям розповість про наших дітей. А ми йому в мішечок насипимо зернят, щоб сніговик пригостив своїх друзів птахів. (Сніговик йде)
Закінчуємо заняття віршем:
Годуйте птахів узимку!
Нехай з усіх кінців
До нас злетяться, як додому,
Зграйки на ганок.
Не багаті їхні корми,
Жменя зерна потрібна.
Жменя одна –
І не страшна їм буде зима.
Привчіть птахів у мороз
До свого вікна,
Щоби без пісень не довелося
Нам зустрічатиме весну.
4. Підсумок заняття.