19-րդ դարի պատմության էջեր. Հաղորդագրություն թեմայի վերաբերյալ. «Ռուսական պատմության էջեր. 19-րդ դարի պատմության էջեր « Նախագիծ 19-րդ դարի պատմության էջ


Սլայդներ՝ 1. 1800 - 1899 թթ.

2. 1812 թվականի ամպրոպ.

3. Նապոլեոնի լուսանկարը

4. Կուտուզովի լուսանկարը.

5. «Անցնել Նեմանի» նկարը.

6. Տեսարան Բորոդինոյի ճակատամարտից:

7. Նկար «Խորհուրդ Ֆիլիում».

8. Տեսարան Մոսկվայի հրդեհից.

9. Քրիստոս Փրկչի տաճար 1883 թ.

10. Քրիստոս Փրկչի տաճար 1996 թ.

11. Նկարներ ճորտերի կյանքից.

12. Մանիֆեստ - հանդիսավոր գրավոր կոչ բարձրագույն իշխանության կողմից

ժողովրդին։ S. I. Օժեգով.

13. Ալեքսանդր 11-ի դիմանկարը՝ արքա-ազատարար։

Տախտակի ձևավորում:

  1. 19-րդ դարի պատմության էջեր.
  2. «ճորտ» բառը
  3. 19-րդ դարի գյուղացու և հողատիրոջ գործիչներ.
  4. Դաշտային պատկեր.
  5. 2 պարանների նկար
  6. Բառեր՝ ծեծել, վաճառել, փոխանակել, պարտվել:
  7. Բառեր՝ ծառայել, աշխատել, վճարել։
  8. «Մանիֆեստ» բառը.
  9. Բառեր՝ չես կարող ծեծել, վաճառել, փոխանակել.

կնքել պայմանագրեր

սեփականություն ձեռք բերել,

ամուսնանալ,

բիզնես վարել դատարանում;

հողը հողատիրոջ սեփականությունն է.

ծառայել իր պարտականություններին.

10. Ամսաթիվը նշելու համարներ՝ 19.02.1861թ.

Նյութ երեխաների համար:

  1. Փորձարկման տարբերակներ.
  2. Ռեբուս, «մանիֆեստ» բառը սահմանելու համար։
  3. Ամսաթիվը որոշելու օրինակներ
  4. Քաղվածքներ փաստաթղթից.

Դասի նպատակը. ծանոթություն խաղացած պատմական գործիչների հետ

մեծ դեր Ռուսաստանի պատմության մեջ.

Դասի նպատակները.

  1. Կրթական - պատմական փաստաթղթերի հետ աշխատելու հմտությունների և կարողությունների ձևավորում.
  2. Զարգացնող - ուսանողներին կողմնորոշել մեր երկրի պատմական իրադարձությունների ուսումնասիրությանը.
  3. Կրթական - սեր զարգացնել հայրենիքի հանդեպ, հետաքրքրություն սեփական ժողովրդի պատմական անցյալի նկատմամբ:

1. Դասի ընթացքում անվտանգության նախազգուշական միջոցների մասին զրույց.

  1. 2. Դասի սկզբի կազմակերպում.

(էկրանի վրա՝ 1800 - 1899 թվականներ)

Կարդացեք այսօրվա դասի թեման. (19-րդ դարի պատմության էջեր).

19-րդ դարի սկզբին Ռուսաստանի տարածքը Բալթիկ ծովից մինչև Խաղաղ օվկիանոս ձգվում էր հազարավոր մղոններով։ Այսօր մենք կխոսենք այն մասին, թե ինչպիսին է եղել կյանքը մեզանից հեռու այդ հսկայական տարածքում։


  1. 3. Տնային աշխատանքների ստուգում.

(էկրանին «1812-ի ամպրոպ» բառերը)

Եվ առաջին բանը, որ ուզում եմ ձեզ հարցնել, այն է, թե ինչ են նշանակում «1812-ի ամպրոպ» բառերը:

(այս տարի ռուսական բանակը պաշտպանեց իր անկախությունը

երկրները, որոնք պատերազմում են ֆրանսիական բանակի հրամանատարության ներքո

Նապոլեոն):


  1. Աշխատեք խմբերով.

Յուրաքանչյուր խմբի (3 հոգու) հրավիրում եմ վերցնել հարցերով թերթիկ և խմբում միմյանց հետ խորհրդակցելուց հետո ընտրել ճիշտ պատասխանը:

1 տարբերակ

1. Ֆրանսիայում 18-րդ դարում իշխանության եկավ մի հրամանատար.ա) Բագրատիոն

բ) Նապոլեոն

գ) դե Տոլլի


2. Ֆրանսիական բանակը ներխուժեց Ռուսաստանա) 1821 թ

բ) 1818 թ

գ) 1812 թ.

3. Ի՞նչ որոշում կայացրեց Կուտուզովը Բորոդինոյի ճակատամարտից հետո.

ա) հեռանալ Մոսկվայից

բ) տալ ևս մեկ մարտ

գ) հաղթող ճանաչել Նապոլեոնին.

4. Նապոլեոնի նկատմամբ տարած հաղթանակի պատվին կառուցվել է.

ա) Պետրոս և Պողոս տաճար

բ) Քրիստոս Փրկչի տաճար

գ) Սպասո-Պրեոբրաժենսկի տաճար.

Տարբերակ 2.

1. Ռուսական զորքերի գլխավոր հրամանատար է նշանակվել.ա) M. I. Kutuzov

բ) Ա.Վ.Սուվորով

գ) F. F. Ushakov.


  1. Ինչո՞ւ Նապոլեոնը որոշեց հեռանալ Մոսկվայից.

ա) Ռուսաստան հետագա առաջխաղացման համար

բ) Մոսկվայի հրդեհի պատճառով

գ) վճռական ճակատամարտի համար:


  1. 1812 թվականի պատերազմը կոչվում է Հայրենական պատերազմ, քանի որ.

ա) հիմնական ճակատամարտը տեղի է ունեցել Մոսկվայի մոտ

բ) ամբողջ ժողովուրդը ելավ պատերազմի

գ) Նապոլեոնի արշավանքը բերեց հսկայական

աղետներ.


  1. Թեստի ստուգում.

(առաջին և երկրորդ տարբերակներից հարցերը ստուգվում են հերթով)


1վար . (էկրանին Նապոլեոնի լուսանկարն է)

Ֆրանսիայում 18-րդ դարում իշխանության եկավ Նապոլեոն հրամանատարը։ Նապոլեոն

Բոնապարտը մանուկ հասակում երազել է ռազմական հաղթանակների մասին։ 24 տարեկանում նա դարձավ

գեներալ Հայտնի դառնալով մի քանի հաջող արշավներով և ունենալով իր

Նրան հավատարիմ բանակի կողքին Նապոլեոնը դարձավ Ֆրանսիայի կայսր:

2 var. (Կուտուզովի լուսանկարը էկրանին)

Մ.Ի.Կուտուզովը նշանակվել է ռուսական զորքերի գլխավոր հրամանատար.

Սուվորովի հայտնի հրամանատար, ուսանող և զինակից. Կուտուզովն էր

ռուսական ռազմական արվեստի ստեղծողներից մեկը։ Սիրում էր անսահման

Ռուսաստանը և հավատում էր իր ժողովրդի ուժերին: Ռուսաստանի համար դժվար պահին նա եղել է

նշանակվել է ռուսական զորքերի հրամանատար։

1 var. (էկրանին «Անցնելով Նեմանի» նկարը)

1812 թվականին Նապոլեոնի զորքերը հատեցին Ռուսաստանի սահմանները։ կայսր

Ֆրանսիացիները երազում էին հպատակեցնել Ռուսաստանին. Նա հույս ուներ արագ ու

հեշտ հաղթանակ. Նապոլեոնի ծրագրերով մի քանի ճակատամարտերից հետո Ռուսաստան

պետք է խաղաղություն խնդրի.

2 var. ( էկրանին Բորոդինոյի ճակատամարտի համայնապատկերն է):

ճակատամարտ. Առավոտյան վեց անց կեսին հրացանները սկսեցին խոսել Բորոդինոյի դաշտում։

Ճակատամարտի ամենադժվար պահերից մեկը Կուրգանի բարձունքների պաշտպանությունն էր

Նրա պաշտպանները գլխավորում էր գեներալ Նիկոլայ Նիկոլաևիչ Ռաևսկին։ Երկու բանակներն էլ

ահռելի կորուստներ կրեց, բայց ոչ մեկը չպարտվեց։

1 var. (էկրանին «Խորհուրդ Ֆիլիում» նկարն է):

Բորոդինոյի ճակատամարտից հետո Կուտուզովը որոշեց հեռանալ Մոսկվայից։

որին մասնակցել են բոլոր բարձրագույն գեներալները։ Կուտուզովը հարց է բարձրացրել.

արդյոք նոր ճակատամարտ տալ Մոսկվայի մոտ, թե նահանջել առանց կռվի։

Երկու կողմերին լսելուց հետո, որոնցից մեկը նահանջի համար էր, իսկ մյուսը

հրամայեց նահանջել Կուտուզովի դեմ։ Պաշտպանեք Մոսկվան և ռիսկի դիմեք

բանակը վտանգավոր էր, քանի որ բանակը ոչնչացնելու ձախողման դեպքում

ոչ միայն Մոսկվան, այլեւ ողջ Ռուսաստանը կհայտնվեր թշնամու իշխանության տակ։

«Մոսկվայի կորստով Ռուսաստանը դեռ կորած չէ»,- ասել է Կուտուզովը։

2 var. («Մոսկվայի կրակը» էկրանին):

Նապոլեոնը հրդեհի պատճառով որոշել է հեռանալ Մոսկվայից։ Շատ չանցած ֆրանսիացիները

մնացել է Մոսկվայում։ Ուտելու բան չկար, ցուրտ էր, ապրելու տեղ չկար՝ սարսափելի

Հրդեհը ոչնչացրել է տների կեսից ավելին։ Ֆրանսիական ուժերը հալչում էին, իսկ թշնամիները

հեռացել է Մոսկվայից.

1 var. (էկրանին պատկերված է Քրիստոս Փրկիչ տաճարի տեսարանը 1883 թ.

1996):

մեծ տաճարի հիմքը դնելով։ Այն օծվել է 1883 թվականին։ Պատվավոր հյուրեր

Եկեղեցում կային Հայրենական պատերազմի վետերաններ։ Կախված բոլորի կրծքից

Գեորգի խաչ. Բայց 1931 թվականին Քրիստոս Փրկչի տաճարը պայթեցվեց։

1996-ին այն կրկին վերականգնվել է ժողովրդի փողերով։

2 var . (էկրանին տեսարան է դեպի Քրիստոս Փրկիչ տաճար)

1812-ի պատերազմը կոչվում է Հայրենական պատերազմ, քանի որ դրա դեմ պայքարը

Ամբողջ ժողովուրդը ոտքի կանգնեց որպես թշնամի։ Նապոլեոնի արշավանքը բերեց Ռուսաստանը

անթիվ աղետներ, քաղաքներ ու գյուղեր ավերվեցին, շատերը զոհվեցին

արժեքներ։ Բայց Ռուսաստանը կարողացավ պաշտպանել իր անկախությունը։ Քանի անգամ

տեղի ունեցավ ռուսական պատմության մեջ, ամբողջ ժողովուրդը նորից ոտքի կանգնեց պաշտպանելու

Հայրենիք. Հետևաբար, Ռուսաստանի պատմության մեջ 1812 թվականի պատերազմը մնաց տակ

Հայրենասերի անունը.


4. Ճորտերի կյանքը Ռուսաստանում.

(էկրանին «Գյուղացիների կյանքը Ռուսաստանում» բառերը):

Ֆրանսիացիների հետ պատերազմում երկիրը պաշտպանող հասարակ մարդիկ չափազանց ծանր էին ապրում։ Հիշեք, թե ինչպիսին էր այդ ժամանակ գյուղացիների կյանքը.(երեխաների պատմությունը կիցսլայդներ ճորտերի կյանքից)

Գյուղացիները կորցրին իրենց ազատությունը։ Նրանք չէին կարող ապրել այնպես, ինչպես ուզում էին

անել այն, ինչ նրանք սիրում են. Նրանց կյանքն ամբողջությամբ կախված էր

սեփականատերը, ով կարող է վաճառել դրանք, տալ կամ կորցնել դրանք քարտերով: Ավելին

Եկատերինա 11-ի ժամանակ նման բաներ կարելի էր կարդալ թերթերում

գովազդներ:

«Վաճառվում է 17 տարեկան տղա և կահույք».

«Մեկ ձին և երկու աղախին վաճառվում են մեկնելիս»։


Այդպիսի գյուղացիներին անվանում էին ճորտեր։(գրատախտակին ճորտ բառը):Եկեք հիշենք, թե ինչ է սա նշանակում. Գտեք բառին առնչվող բառերճորտ.

Ամրոց, ամրացրու, ամրացրու,

ֆիքսված, ամուր:

Այդ ժամանակ Ռուսաստանում գոյություն ուներ ճորտատիրությունը։ Ինչպիսի՞ պատվերներ են դրանք:

Ճորտատիրությունը օրենքներ են, որոնց համաձայն մեծամասնությունը

Ռուս գյուղացիները չէին կարող թողնել իրենց տեր հողատերերին։

Եկեք նկարը հավաքենք՝ մի կողմից՝ ճորտատիրական օրենքների համաձայն.գյուղացի

կապված էր հողատիրոջ հետ . Նույն օրենքների համաձայն՝ երկր

պատկանում էր հողատիրոջը և պետք է աշխատեր դրա վրա

գյուղացի

Հողատերերն իրենց ճորտերին անում էին այն, ինչ ուզում էին. նրանց թիկունքը ջարդում էին, ամենափոքր վիրավորանքի համար ստիպում էին զինվորներ մտցնել, մտրակել, երբեմն՝ մինչև մահ։ Գյուղացիներին վաճառում էին երեխաներին ու ծնողներին բաժանելով, փոխանակում շների հետ(Նկարին կցեք բացիկներ բառերով):

Իհարկե, գյուղացիներին դուր չէր գալիս նման կյանքը։ 1812 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո նրանցից շատերն ազատագրման հույս ունեին։ Բայց դա տեղի ունեցավ միայն Ալեքսանդր 11-ի իշխանության գալով:

(ՏԱՐԵՔ ՍԵՂԱՆԱԿՆԵՐԸ)


5. Ճորտատիրության վերացում.

(Ալեքսանդր 11-ի դիմանկարը էկրանին)

Ինչպիսի՞ն էր կայսր Ալեքսանդր 11-ը:

1) Երեխաների հաղորդագրությունները Ալեքսանդր 11-ի մասին.

1825-ին նա հռչակվել է գահաժառանգ, և ևս մեկ տարի

ավելի ուշ աշխատանքի է ընդունվել Վասիլի Անդրեևիչ Ժուկովսկին

գահաժառանգի դաստիարակ։

«Կառավարեք ոչ թե բռնի ուժով, այլ հրամանով»,- հրահանգեց բանաստեղծը

ապագա թագավոր. «Սիրեք ձեր ժողովրդին. առանց ժողովրդի սիրո սեր չկա

ժողովուրդը թագավորին»։


2) - 1855 թվականին գահ բարձրացած Ալեքսանդր 11-ի անունը կապված է երկրի կյանքում բազմաթիվ փոփոխությունների հետ։ Նա որոշեց ազատել գյուղացիներին ճորտատիրությունից և հատուկ փաստաթուղթ հրապարակեց. Ինչպես է այն կոչվում, դուք կիմանաք՝ շարքի յուրաքանչյուր թիվը տառով փոխարինելով և ստացված բառը կարդալով։

(յուրաքանչյուր թիվը համապատասխանում է այբուբենի տառին)

14 1 15 10 22 6 19 20

M A N I F E S T

(էկրանին - «Մանիֆեստ» բառի սահմանումը)

Ի՞նչ է նշանակում «մանիֆեստ» բառը:

Ս. Ի. Օժեգովի բառարանում. Մանիֆեստ - հանդիսավոր գրված

բարձրագույն իշխանության կոչը ժողովրդին.

- Շարունակում եմ նկար կազմելMANIFEST բառը կցված է ստորև:

Էկրանի սահմանումը փոխարինեք «Կարդում ենք մանիֆեստը գյուղացիներին» նկարով։

  1. - Իսկ հիմա առաջարկում եմ ձեզ պարզել, թե երբ է Ալեքսանդր 11-ը ստորագրել Մանիֆեստը: Դա անելու համար հարկավոր է օրինակներ լուծել և անվանել արդյունքները:

(երեխաները խմբերով լուծում են օրինակներ, պատասխաններից ստացվում է ամսաթիվ և կցվում է գրատախտակին նկարում, Մանիֆեստ բառի տակ)


96: 12: 2 + 15 (78: 13) - 5 (17: 1) =

1 8 - 7: (15: 15) - (21 - 21) 5 =


24: 2 3: 18 - (78: 39 - 584 0) =

2 (729 - 728) + (27: 3 + 6) - 45: 3 =


375 0 + 294: 294 - (16 - 16) : 2 =

(17 + 43) : 2 + 9 8: 4 - 5 (64: 8) =


125 0: (45 4) + (120 10: 100 - 6) =

(84: 14 5 - 15) : (91: 7 5 - 50) =

Ստուգում. ամսաթվի հավաքում:

Աղյուսակ 1. - ստացված պատասխաններից կազմի՛ր երկնիշ թիվ, որում նշված է քանակը

տասնյակները փոքր են միավորների թվից (19)

(ՄԱՆԻՖԵՍՏՈ բառի տակ գրատախտակին կցեք 19 համարը):

Աղյուսակ 2. - ստացված պատասխանները դասավորել աճման կարգով (02)

(կցեք 02 տախտակին)

Աղյուսակ 3. - ստացված արդյունքներից կազմե՛ք մի թիվ, որում նշված է քանակը

միավորները մեծ են տասնյակների թվից (18)

(գրատախտակին կցեք 18 թիվը)

Աղյուսակ 4. - արդյունքները դասավորել նվազման կարգով (61)

(Գրատախտակին կցեք 61 թիվը):

6. Փաստաթղթի հետ աշխատելը.

1) - Իսկ հիմա առաջարկում եմ աշխատել իրական պատմական փաստաթղթի հետ։ Ձեր գրասեղաններին կան թերթիկներ, որոնց վրա տպագրված են 1861 թվականի մանիֆեստից առանձին դրույթներ։ Կարդացեք, խորհրդակցեք միմյանց հետ ձեր խմբում և որոշեք, թե որն է ամենակարևորը այս տողերում:


ա) ճորտատիրություն հողատերերի կալվածքներում բնակություն հաստատած գյուղացիների համար,

իսկ փողոցային մարդկանց համար ընդմիշտ չեղյալ է հայտարարվում:

(սա նշանակում է, որ այժմ գյուղացուն չի կարելի ծեծել, վաճառել,

փոխանակում; բառերը դնել գրատախտակին)

բ) Այս դրույթի և ընդհանուր օրենքների հիման վրա գյուղացիները և

բակի մարդիկ, ովքեր դուրս են եկել ճորտատիրությունից,

տրամադրվում են ազատ բնակիչների իրավունքները.

(սա նշանակում է, որ գյուղացիներն այժմ իրավունք ունեն՝ կնքել պայմանագրեր,

գույք ձեռք բերել, ամուսնանալ, բիզնես վարել դատարանում.բառերը

կցել տախտակին)

գ) Հողատերերը, պահպանելով իրենց պատկանող բոլոր հողերի սեփականությունը, սահմանված տուրքերի դիմաց գյուղացիներին տրամադրում են անհրաժեշտ քանակությամբ դաշտային հողեր՝ մշտական ​​օգտագործման համար.

(հողամասը մնացել է հողատիրոջ սեփականությունը;

բառեր կցելտախտակ)


դ) գյուղացիները պարտավոր են վճարել հատկացված հողամասերի համար հօգուտ

Հողատերերը պարտավոր են աշխատել կամ գումար վճարել։

(գյուղացիները պարտավոր են շարունակել աշխատել հողատիրոջ համար հողի համար.

ծառայել իր պարտականություններին;բառերը դնել գրատախտակին)

2) ընդհանրացում՝ գրատախտակին կազմված նկարի հիման վրա.

Հիմա, նայելով մեր ստացած պատկերին, փորձենք եզրակացնել, թե ինչ է փոխվել գյուղացիների կյանքում այն ​​փաստաթղթի ընդունմամբ, որին նրանք սպասում էին։

Գյուղացիները դադարեցին հողատիրոջ սեփականությունը լինելուց, նրանց այլևս հնարավոր չէր գնել, տալ կամ վաճառել։ Նրանք ստանում էին քաղաքացիական իրավունքներ՝ կարող էին ինքնուրույն պայմանագրեր կնքել, գույք ձեռք բերել, դատական ​​գործեր վարել։ Բայց ստանալով քաղաքացիական և անձնական ազատություն՝ գյուղացիները չստացան ամենագլխավորը՝ հողը։ Ինչպես նախկինում, այնպես էլ հողը մնաց կալվածատիրոջ սեփականությունը, և գյուղացիները սովից չմեռնելու համար ստիպված էին աշխատել նրա համար։


7. Եզրակացություն.

(էկրանին Ալեքսանդր 11-ի լուսանկարն է՝ TSAR-LIBERER մակագրությամբ)

Բայց չնայած Մանիֆեստի թերություններին, Ալեքսանդր 11-ը Ռուսաստանի պատմության մեջ մտավ որպես ցար-ազատարար: Նա բարեփոխում է իրականացրել բանակում, որը զորակոչը (25 տարի) փոխարինել է համընդհանուր զորակոչով։ Ծառայության ժամկետը կրճատվել է մինչև 6 տարի: Կրթությունը լայն զարգացում է ապրել՝ առաջացել են ավելի քան 20 հազար ուսումնական հաստատություններ։ Մամուլում նույնպես ջերմություն է սկսվել. հայտնվեցին ավելի քան 700 անուն թերթեր և ամսագրեր։

19-րդ դարի երկրորդ կեսին ի հայտ եկան տեխնիկական նորամուծություններ՝ էլեկտրական լուսավորություն, երկաթուղիներ, հեռախոսներ։ Տանը առաջարկում եմ լրացուցիչ նյութ գտնել և զեկույցներ պատրաստել 19-րդ դարի տեխնիկական նորարարությունների մասին։

Առաջադրանք.Աշակերտների մոտ ձևավորել պատկերացումներ 19-րդ դարի կյանքի մասին.

Նպատակներ:

  1. Ներկայացրե՛ք Ալեքսանդր II-ի բարեփոխումները։
  2. Աշակերտների մոտ ձևավորել պատկերացումներ 19-րդ դարի տեխնիկական գյուտերի մասին։
  3. Մշակել հետաքրքրություն պատմության նկատմամբ:

Սարքավորումներ:

  • խաչբառ,
  • ժամանակացույց,
  • Ալեքսանդր II-ի դիմանկարը,
  • դոմինո,
  • բացիկներ հայտնի մարդկանց անուններով,
  • համակարգիչ,
  • պրոյեկտոր,
  • սլայդ ծրագիր.

Դասերի ժամանակ

I. Կազմակերպչական պահ.

II. Սովորած նյութի կրկնություն. Դասի թեմայի հաղորդագրություն.

Մեր առջեւ է «Ռուսաստանի պատմություն. 19 - րդ դար". (Հավելված 1 (սլայդ 1))

Վերջին դասում դուք արդեն իմացաք այս դարասկզբի մեկ կարևոր իրադարձության մասին։

Կցանկանայի՞ք ավելի շատ թերթել այս գրքի էջերը: Ինչու եք ուզում դա անել:

19-րդ դարը լի էր տարբեր իրադարձություններով երկրի ինչպես քաղաքական, այնպես էլ մշակութային կյանքում։ Դու նրանց կհանդիպես ավագ դպրոցում։

Այսօր, այս գրքի ընդամենը մի քանի էջ թերթելուց հետո, դուք կսովորեք.

  • նոր թագավորի մասին;
  • իր մի շարք բարեփոխումների մասին;
  • 19-րդ դարի որոշ գյուտերի մասին։

Ցանկանու՞մ եք իմանալ այդ մասին:

Հետո արագ փորձիր

Կատարեք բոլոր առաջադրանքները:

Ձեր սեղաններին բացիկ կա։ (Հավելված 2)

Կարդացեք, թե ինչ է գրված դրա վրա. (Եկատերինա II, Միքայել Իլարիոնովիչ Կուտուզով, Պետրոս I, Իվան III, Ա.Վ. Սուվորովը, Իվան Գրոզնին):

ի՞նչ է գրված։ (հայտնի մարդկանց անուններ)

Ո՞ր 2 խմբի կբաժանեք այս անունները: (մեր երկրի կառավարիչներն ու գեներալները):

Ի՞նչն է միավորում Սուվորովին և Կուտուզովին: (Սուվորով - գեներալիսիմուս- ռուսական բանակի ամենաբարձր զինվորական կոչումը: Մահացել է 1800 թ Կուտուզովը- Ռուսական բանակի գլխավոր հրամանատար):

  • կռվել է ֆրանսիական զորքերի հետ։
  • Կուտուզովը եղել է Սուվորովի աշակերտը։
  • նրանք նույն ճակատագիրն ունեն. Ցարերը նրանց հեռացրել են բանակից, երբ պատերազմներ չեն եղել, և նորից կանչել, երբ Ռուսաստանին վտանգ է սպառնում։

Ի՞նչ վտանգ էր սպառնում Ռուսաստանին 1812 թ. (Ֆրանսիական բանակը ներխուժեց Ռուսաստանը «...ջախջախելու»):

Մ.Յու. Լերմոնտովն ունի հետևյալ տողերը.

Զարմանալի չէ, որ ամբողջ Ռուսաստանը հիշում է
Բորոդինի օրվա մասին:

Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ է ամբողջ Ռուսաստանը հիշում այս օրը: (Մինչև 50 հազարի կորուստ այս սարսափելի կոտորածում)։

(Նապոլեոնը գրել է. «Իմ բոլոր մարտերից ամենասարսափելին այն էր, որ ես կռվել եմ Մոսկվայի մոտ: Ֆրանսիացիները ցույց տվեցին, որ արժանի են դրանում հաղթանակի, իսկ ռուսները ձեռք բերեցին (ձեռք բերեցին, ձեռք բերեցին) անպարտելի լինելու իրավունքը»:

Պատմեք մեզ Բորոդինոյի ճակատամարտի մասին՝ օգտագործելով դիագրամ: (Հավելված 1 (սլայդ 2))

Մինչ տղաները խոսում են, 3 հոգի կլուծեն խաչբառը՝ գուշակելու բանալի բառը: (Առանձին բաժանեք խաչբառեր. (Հավելված 3))

Բորոդինոյի ճակատամարտը.

1812 թվականի օգոստոսի 22-ին ռուսական բանակը տեղակայվեց Կոլոչի գետի երկայնքով Բորոդինո գյուղի մոտ՝ Մոսկվայից մոտավորապես 110 կմ հեռավորության վրա։ Ռուսական բանակում կար մոտ 120 հազար մարդ, մոտ 30 հազարով ավելի ժողովրդական աշխարհազորայիններ, որոնք օգտագործվում էին ամրություններ կառուցելու և որպես կարգադրիչներ, և ավելի քան 600 հրացան։ Նապոլեոնն ուներ մոտ 135 հազար մարդ և 600-ից քիչ ատրճանակ։

Ամբողջ օրը կողմերը պատրաստվում էին մարտի։

Ճակատամարտը սկսվել է օգոստոսի 26-ին առավոտյան ժամը 5:30-ին։ Մի քանի գրոհներ հետ են մղվել ֆրանսիացիների մեծ կորուստներով։ Բայց, այնուամենայնիվ, թշնամիներին հաջողվում է գրավել Բորոդինո գյուղը։ Ճակատամարտի ամենադժվար պահը Կուրգանի բարձունքների պաշտպանությունն էր։ Նրա պաշտպանները գլխավորում էին գեներալ Ն.Ն. Ռաևսկին.

Մի քանի ժամ շարունակ 400 ֆրանսիական թնդանոթներ կրակում էին բարձունքների վրա։ 45 հազար ֆրանսիացիներ 18 հազար ռուսների դիմաց. Այնուամենայնիվ, կատաղի հարձակումներից հետո հակառակորդին հաջողվեց գրավել բարձունքները։ Ռուսական զորքերը նահանջեցին Սեմենովսկոե գյուղից այն կողմ և շարունակեցին պահել գիծը։

Թե՛ ռուսները, թե՛ ֆրանսիացիները մեծ կորուստներ ունեցան։ Մութն ընկնելուց հետո ֆրանսիական զորքերը նահանջեցին իրենց նախկին դիրքերը։ Ռուսները մնացին տեղում՝ չփորձելով նորից գրավել կորցրած ամրությունները։

Կուտուզովի հրամանով ռուսական բանակը նահանջեց Մոսկվա։

Կուտուզով. «Մոսկվայի կորստով Ռուսաստանը դեռ կորած չէ…»

Խաչբառերի ստուգում (հիմնաբառը կօգնի մի փոքր ուշ)

III. Նոր նյութ սովորելը.

1. – Իսկ հիմա մեզ սպասում է խաղ՝ «Չուղարկված դիսփեյչ»: ( Դիսպետչեր- գրավոր հաղորդագրություն):

Կտրված բացիկի վրա գրավոր հաղորդագրություն կա. Պարզեք, թե ով կարող էր ուղարկել այն:

Փորձաքննություն. Շրջեք քարտերը: Եթե ​​դուք դիմանկար եք ստանում, ապա առաջադրանքը ճիշտ է կատարվել: (Հավելված 1 (Սլայդ 3))

Ո՞ւմ դիմանկարն եք ստացել: (Դիմանկարը տախտակի վրա)(Հավելված 4)

Հետաքրքիր է Ալեքսանդր II-ի կերպարը. Երբ նա դեռ երեխա էր, նրա հայրը՝ Նիկոլայ I կայսրը (Հավելված 1 (սլայդ 4)) հրավիրեց հայտնի բանաստեղծ Վասիլի Անդրեևիչ Ժուկովսկուն դառնալու փոքրիկ ժառանգորդի ուսուցիչը։ Մեզ են հասել այն ցուցումները, որոնք բանաստեղծը փորձել է սերմանել իր աշակերտի մեջ. «Սիրեցե՛ք ձեր ժողովրդին. առանց թագավորի սիրո ժողովրդի, չկա ժողովրդի սերը թագավորի հանդեպ»։ Ալեքսանդր II-ը ռուսական գահ է բարձրացել 1855 թվականին 36 տարեկանում։ (1855-1881)

Նա շատ էր ճանապարհորդում Ռուսաստանում և թագավորական ընտանիքից առաջինն էր, ով այցելեց Սիբիր։ Շատերի աչքում նա բարի էր ու արդար։

2. - Այս գլուխկոտրուկը կօգնի ձեզ պարզել, թե ինչպես է կոչվել Ալեքսանդր II ցարը: (Հավելված 1 (սլայդ 6,7))

Ո՞ւմ է ազատել և ինչի՞ց։

Խաչբառի հիմնաբառը, որը տղաները լուծեցին, կօգնի ձեզ։

Խոսք տեսուչին. ինչպե՞ս եք հաղթահարել առաջադրանքը:

Ի՞նչ հիմնաբառ եք հորինել: (Գյուղացիներ):

Ինչպիսի՞ն էր կյանքը գյուղացիների համար:

Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ց ազատեց ցարը գյուղացիներին։ (Ճորտատիրությունից):

Ի՞նչ է ճորտատիրությունը: Ինչպիսի՞ն էր այդ ժամանակ գյուղացիների կյանքը: (Ճորտատիրությունը օրենք է, ըստ որի ռուս գյուղացիների մեծամասնությունը չէր կարող թողնել իր տեր հողատերերին):

Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ էր անհրաժեշտ վերացնել ճորտատիրությունը։

Ա) Խայտառակ և նվաստացուցիչ հրաման.

Բ) Երկար դարեր ճորտատիրությունը արգելակ էր երկրի զարգացման համար։ Բնակչության հիմնական մասը գյուղացիներ էին։

Գ) Ալեքսանդր II-ը 1856 թվականի մարտի 30-ին ելույթ ունեցավ մոսկովյան ազնվականության առջև.

Նման հայտարարության համար բոլոր հիմքերն ուներ։ Գյուղացիների մեծ մասն ապրում էր հացով և կվասով։

Գրատախտակի վրա հայտնվում է հետևյալը.

Բարեփոխումներ՝ ճորտատիրության վերացում

ԱլեքսանդրաII

(դիմանկար)

IV. Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե.

Նայեք «Պատմական իրադարձություններ» ժամանակացույցին։ (Սեղանին).

Ժամացույցը արձանագրում է այն տարիները, երբ հայտնի իրադարձություններ են տեղի ունեցել մեր երկրում։

Գիտե՞ք ժապավենի վրա ձայնագրված բոլոր տարիները: (թիվ 1861)։

Իսկ մնացած տարիների մասին ի՞նչ կասեք։ (Այո):

Եկեք խաղանք խաղը. «Համապատասխանեցրեք իրադարձությունները ամսաթվի հետ»: (Երեխաները ոտքի են կանգնում) Դուք պետք է հիշեք նկարից կամ լուսանկարեք դրա վրա պատկերված իրադարձությունը և տեսնեք, թե որ ամսաթվի տակ է գրված ամսաթիվը: (Երեխաները առաջադրանքը կատարում են այնքան անգամ, որքան նշված է այս թիվը)

(Հավելված 1 (Սլայդներ 9-13)):

  • Սանկտ Պետերբուրգի զարգացում. 1703 թ (4) – աջ ձեռքը վերևում, ձեռքի ցնցումներ
  • Ռուսաստանի մկրտություն. 988 թ (1) – ձեռքերը դեպի կողքերը, ծափահարեք գլխավերեւում
  • Ճակատամարտ սառույցի վրա. 1242 թ (2) - ցատկել
  • Բորոդինոյի ճակատամարտը. 1812 թ (5) - թեքություններ
  • Կուլիկովոյի ճակատամարտ. 1380 թ (-) - squat

Ո՞ր իրադարձությունն է կապված 1480 թ. (Հորդայի լծի անկումը. Ուգրա գետի ճակատամարտը. Ախմատ):

V. Նոր բաներ սովորելը:

1) -Ի՞նչ տեղի ունեցավ 1861թ. (Հավելված 1 (Սլայդ 14)):

Կարդացեք «Ցար ազատագրող» հոդվածը 122-րդ էջում և կգտնեք այս հարցի պատասխանը։ (Ստորագրված է մանիֆեստ- բարձրագույն իշխանության գրավոր կոչը ժողովրդին. 1861 թվականի փետրվարի 19-ի մանիֆեստը գյուղացիներին շնորհեց անձնական ազատություն):

Ռուսաստանում դադարեցվել է մարդկանց թրաֆիքինգը. «Դուք բոլորդ ուրիշինն էիք, և հիմա, փառք Աստծո, ձերն եք դարձել», - ասացին տղամարդիկ միմյանց:

2) -Ալեքսանդր II-ի անունը կապված է երկրի կյանքում բազմաթիվ փոփոխությունների հետ։ Հայտնվել և զարգացել է քաղաքներ, քաղաքային բնակչությունը սկսեց արագ աճել։

Ո՞րն էր քաղաքային բնակչության աճի հիմնական պատճառը։

(Գյուղացիները տեղափոխվում են քաղաքներ՝ ավելի լավ կյանք փնտրելու կամ քաղաքում ժամանակավոր աշխատանքի են ընդունում):

Հայտնվել է գործարաններ:

  • Մեխանիկական (Հավելված 1 (Սլայդ 15))
  • մեքենաշինություն
  • մետաղագործություն
  • ապակի
  • ցեմենտ (Հավելված 1 (Սլայդ 16 - գործարանի և մետաղագործության խանութ)):

տեքստիլ մանուֆակտուրաներ (հրաշալի գործվածքներ)

գործարաններ (հրուշակեղեն, կտոր) (Հավելված 1 (Սլայդ 16)) .

Ալեքսանդր II-ը մեծ ուշադրություն է դարձրել կրթությանը։ Ստեղծվել է նոր ուսումնական հաստատություններ . Ստեղծվեցին տարրական դպրոցներ (Ուսուցման տևողությունը չի գերազանցում 3 տարին), գիմնազիա. Միայն Ալեքսանդր II-ի օրոք հայտնվեցին ավելի քան 20 հազար կրթական դպրոցներ, հայտնվեցին կանանց ուսումնական հաստատություններ (գիմնազիա):

Հայտնվեցին ավելի քան 700 վերնագրեր թերթեր և ամսագրեր։

Ստեղծվել են zemstvo – տեղական ընտրովի մարմիններ.

- Փորձարկումներ անցկացվել են փաստաբանների և երդվյալ ատենակալների հետ։

Կառուցման փուլում էին նոր երկաթուղիներ . (Հավելված 1 (Սլայդ 17- Երկաթուղու շինարարություն)):

(Առաջին մարդատար երկաթուղին բացվել է 1837 թվականին Սանկտ Պետերբուրգի և Ցարսկոյե Սելոյի միջև):

Կառուցվում էր Անդրսիբիրյան երկաթուղին՝ Մեծ Սիբիրյան ճանապարհը։ (Հավելված 1 (Սլայդ 18- Ենիսեյի կամուրջ)):

Քարտեզի վրա գտե՛ք Անդրսիբիրյան երկաթուղին։ Ո՞ր քաղաքներով է այն անցնում:

Ինչո՞ւ էր այդքան կարևոր երկաթուղու կառուցումը։

  • - Անդրսիբիրյան երկաթուղու կառուցումը հնարավորություն տվեց երկրի կենտրոնը կապել Սիբիրի և Հեռավոր Արևելքի հետ։
  • – Նոր հողերի զարգացումը հնարավորություն տվեց սկսել գյուղացիների վերաբնակեցումը Ռուսաստանի կենտրոնից:
  • - Երկաթուղիները դարձել են տրանսպորտի ամենակարեւոր միջոցը։ Արագ փոխադրումները արագացրել են տնտեսության բազմաթիվ ոլորտների զարգացումը։
  • – Անդրսիբիրյան երկաթուղու շնորհիվ կտրուկ աճել է Հեռավոր Արևելքի սահմանների պաշտպանունակությունը։

(Հավելված 1 (Սլայդ 19 – շոգեքարշներ, վագոններ)):

Ի՞նչ այլ տեխնիկական նորամուծություններ են հայտնվել 19-րդ դարում: Կարդացեք հոդվածը 124–125 էջերում։ (Էլեկտրական լուսավորություն, հեռախոս, ձիաքարշ երկաթուղի – ԿՈՆԿԱ, տրամվայ, 1-ին մարդատար վագոն (1899), 1-ին ռուսական վագոն ներքին այրման շարժիչով – սնուցվում է վառելիքով (1896), վերելակներ)։ (Հավելված 1 (Սլայդներ 20-22)):

Մոժայսկի Ալեքսանդր Ֆեդորովիչը (Հավելված 1 (Սլայդ 23)) ինքնաթիռի ստեղծման վրա աշխատում է 1856 թվականից։ Նա ուսումնասիրել է թռչունների թռիչքը, օդապարիկները, կատարել հետազոտություն։ Նրան տեղ են հատկացրել Սանկտ Պետերբուրգի մերձակայքում գտնվող ռազմական դաշտում, որտեղ սկսվել է 2 շոգեշարժիչով և 3 պտուտակով ինքնաթիռի կառուցումը։ Մոժայսկու ինքնաթիռն առաջին անգամ օդ բարձրացրեց տղամարդու.

Գրատախտակի վրա հայտնվում է հետևյալը.

Երկրի կյանքում շատ փոփոխություններ են տեղի ունեցել Ալեքսանդր II-ի օրոք։ Չնայած դրան, այս թագավորի անձնական ճակատագիրը ողբերգական էր. Մի քանի մահափորձ է կատարվել, որոնցից մեկից նա մահացել է 1881 թվականի մարտի 1-ին Սանկտ Պետերբուրգում։ (Հայտնվեցին մարդիկ, ովքեր հավատում էին, որ հնարավոր է փոխել քաղաքական համակարգը՝ սպանելով իրենց դուր չեկած կառավարիչներին):

Այն վայրում, որտեղ 1907 թվականին Ալեքսանդր III-ի հրամանով սպանվել է Ալեքսանդր II-ը (Ալեքսանդր II-ի 2-րդ որդին), կառուցվել է Քրիստոսի Հարության եկեղեցին։ (Հավելված 1 (Սլայդ 25)): Բազմագույն գմբեթներ, քարե նախշեր. Եկեղեցին հարգանքի տուրք է ցարի հիշատակին, այդ իսկ պատճառով այն կոչվում է այլ կերպ՝ Փրկիչ թափված արյան վրա։ Երբ արևի ճառագայթները ընկնում են նրա պատերի կարմիր քարի վրա, թվում է, թե դրանք արյունով են ցողված։

VI. Սովորածի համախմբում:

Այսպիսով, մենք թերթեցինք 19-րդ դարի պատմության որոշ էջեր: (Հավելված 1 (Սլայդ 26)):

Խաղ «Դոմինո»

Ինչպե՞ս էր կոչվում Ալեքսանդր II-ը:

Ինչո՞ւ Ալեքսանդր II-ը մտավ ռուսական պատմության մեջ որպես ցար-ազատարար:

Ե՞րբ են ճորտերը ստացել իրենց ազատությունը:

Ի՞նչ էր սա նշանակում։

VII. Դասի ամփոփում. Տնային աշխատանք.

Սովորեք 19-րդ դարում ի հայտ եկած տեխնիկական նորարարությունների մասին հետագա ընթերցանությունից:

Պատմեք նախկին ճորտերի ընտանիքի ճակատագրի մասին՝ ազատությունը ստանալուց հետո:

Գնահատում.

Սլայդ 2

1812 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո, երբ ժողովուրդը ոտքի կանգնեց՝ պաշտպանելու իր հայրենիքը, շատերը հույս ունեին ճորտերի ազատագրման համար։

Սլայդ 3

Քննարկեք զույգերով

  • Ինչպիսի՞ն էր այդ ժամանակ գյուղացիների կյանքը:
  • Գյուղացիները համակերպվե՞լ են նման կյանքի հետ։
  • Ի՞նչ է ճորտատիրությունը:
  • Սլայդ 4

    Ճորտատիրությունն այն օրենքն է, ըստ որի ռուս գյուղացիների մեծամասնությունը չէր կարող թողնել իր տեր հողատերերին։ Ըստ այդ օրենքների՝ հողը պատկանում էր կալվածատերերին, և գյուղացիները պետք է աշխատեին դրա վրա։

    Սլայդ 5

    Հողատիրոջ հարստությունը որոշվում էր նրանով, թե քանի «հոգի» ուներ՝ տղամարդ գյուղացիներ (կանայք «հոգիներ» չէին համարվում): Տանտիրոջ հողին կցված գյուղացիները կոչվում էին ճորտեր։

    Սլայդ 6

    Հողատերերն իրենց ճորտերին անում էին այն, ինչ ուզում էին. նրանց թիկունքը ջարդում էին, ամենափոքր վիրավորանքի համար ստիպում էին զինվորներ մտցնել, մտրակել, երբեմն՝ մինչև մահ։ Նրանք վաճառվել են՝ բաժանելով երեխաներին ու ծնողներին, փոխանակել շների հետ։

    Սլայդ 7

    Կային հողատերեր, որոնք թատրոններ սկսեցին ճորտ դերասաններով։ Ճորտերի մեջ կային հրաշալի նկարիչներ, երաժիշտներ, քանդակագործներ։ Ճորտերի ձեռքերով ստեղծվել են արվեստի գեղեցիկ գործեր։ Ցավոք սրտի, նույնիսկ անհնար է հաշվել, թե քանի տաղանդ է զոհվել գերության մեջ։

    Սլայդ 8

    1861 թվականին Ալեքսանդր II ցարը ստորագրել է գյուղացիների ազատության մասին մանիֆեստը։ Նույն օրը այն ընթերցվել է ամբողջ Ռուսական կայսրության եկեղեցիներում։

    Սլայդ 9

    Այսուհետ գյուղացիներն այլևս հողատերերի սեփականությունը չէին. նրանք կարող էին ինքնուրույն տնօրինել իրենց գործերը։ Ալեքսանդր II-ը Ռուսաստանի պատմության մեջ մտավ որպես ցար-ազատարար:

    Սլայդ 10

    Այսուհետ Ռուսաստանի բոլոր բնակիչներն ազատ էին և կարող էին ինքնուրույն կազմակերպել իրենց կյանքը։ Թեեւ, ինչպես նախկինում, սրա համար բոլորը տարբեր հնարավորություններ ունեին։ Տարբեր ճակատագրեր էին սպասվում հարուստ հողատիրոջ, արտադրողի, վաճառականի ընտանիքից երեխային և նախկին ճորտերի ընտանիքի երեխային:

    Սլայդ 11

    1855 թվականին գահ բարձրացած Ալեքսանդր II-ի անունը կապված է երկրի կյանքում բազմաթիվ փոփոխությունների հետ։ Եկել են նոր ժամանակներ։ Ալեքսանդր II-ը կարևոր բարեփոխումներ իրականացրեց.

    Նրա թագավորությունը Ռուսաստանի համար առաջադեմ էր։

    Սլայդ 12

    Գումար վաստակելու համար քաղաք եկած գյուղացիների հոսքի պատճառով Սանկտ Պետերբուրգի, Մոսկվայի և այլ քաղաքների բնակչությունը սկսեց արագ աճել։

    Սլայդ 13

    Երկու քաղաքների կենտրոններում, նախկին ժամանակներից մնացած ազնվականների գեղեցիկ պալատների հետ միասին, հայտնվեցին բանկերի շենքեր, հանրախանութներ, թանգարաններ, թատրոններ։

    Սլայդ 14

    Այս ժամանակ առաջացան բազմաթիվ խոշոր գործարաններ և գործարաններ։ Սանկտ Պետերբուրգում հայտնվեցին Պուտիլովի և Բալթյան գործարանները։ Մոսկվայում կան տեքստիլ արտադրամասեր՝ Տրեխգորնայա և Դանիլովսկայա։

    Սլայդ 15

    • Զինվորները բանակում սկսել են ծառայել 6 տարի՝ նախկին 25-ի փոխարեն։
    • 25 տարի ծառայած զինվորը վերադառնում է կիսաքանդ տուն, որտեղ իրեն ոչ ոք չի սպասում.
    • Ժամկետային զինծառայողը (6 տարվա ծառայություն) վերադառնում է ընտանիք.
  • Սլայդ 16

    Զարգացել է կրթությունը.

    Միայն Ալեքսանդր Երկրորդի օրոք հայտնվեցին գրեթե 20 հազար պետական ​​դպրոցներ և մինչև 300 հազար կանանց ուսումնական հաստատություններ:

    Սլայդ 17

    Աշխատում է դասագրքից

    Կարդացեք դասագրքի 124-125 էջերի տեքստը։

    Ի՞նչ տեխնիկական նորամուծություններ հայտնվեցին 19-րդ դարում:

  • Սլայդ 18

    19-րդ դարի տեխնիկական նորարարությունները

    • Էլեկտրական լուսավորություն
    • Տրամվայներ
    • Ձիավոր երկաթուղի
    • Վերելակներ
    • Հեռախոսներ
  • 19-ՐԴ ԴԱՐԻ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԷՋԵՐ

    Նպատակները:

    1. Աշակերտների մոտ ձևավորել պատկերացումներ 19-րդ դարի կյանքի մասին:

    2. Ներկայացրե՛ք Ալեքսանդր II-ի բարեփոխումները։

    3. Ուսանողների պատկերացումները ձևավորել 19-րդ դարի տեխնիկական գյուտերի մասին:

    4. Զարգացնել հետաքրքրությունը պատմության նկատմամբ:

    ՍԱՐՔԱՎՈՐՈՒՄ. Ալեքսանդր II-ի դիմանկարը, պատմական քարտեզ «Ռուսաստանը 19-րդ դարում.

    Դասերի ժամանակ

    I. Կազմակերպչական պահ. Դասի թեմայի հաղորդագրություն.

    Ուսուցիչ.Այս գլուխկոտրուկը կօգնի մեզ պարզել դասի թեման:

    Ուսանողները.Ազատություն.

    Ուսուցիչ.Այսօր դասարանում մենք կիմանանք, թե երբ են ճորտերն ազատվել։ Եկեք շրջենք Մոսկվայում և Սանկտ Պետերբուրգում `կենտրոնից մինչև ծայրամասեր: Ծանոթանանք այն ժամանակվա տեխնիկական նորամուծություններին։

    II. Տնային առաջադրանքների ստուգում.

    Ուսուցիչը հարցում է անցկացնում.

    Ինչու է 1812 թվականի պատերազմը կոչվում Հայրենական պատերազմ:

    Ո՞ր հրամանատարն է ղեկավարել ռուսական զորքերը 1812 թ.

    Պատմեք Բորոդինոյի ճակատամարտի մասին՝ օգտագործելով դասագրքի նկարազարդումները:

    Եթե ​​պնդումը ճիշտ է, ապա ուսանողները դնում են «+» նշանը; եթե սխալ է, ապա «–» նշանը:

    1. Ֆրանսիայում իշխանության եկավ սպարապետ Բագրատիոնը։

    2. Ֆրանսիական բանակը Ռուսաստան ներխուժեց 1812թ.

    3. Կուտուզովը նշանակվել է ռուսական զորքերի գլխավոր հրամանատար։

    5. Բորոդինոյի ճակատամարտից հետո Կուտուզովը որոշեց հեռանալ Մոսկվայից։

    6. 1812 թվականի պատերազմը կոչվում է Հայրենական պատերազմ, քանի որ ամբողջ ժողովուրդը ոտքի է կանգնել կռվելու:

    7. Ի պատիվ Նապոլեոնի նկատմամբ տարած հաղթանակի, Մոսկվայում կառուցվել է Կազանի տաճարը։

    8. Սանկտ Պետերբուրգում կա Կուտուզովի գերեզմանը Պետրոս և Պողոս տաճարում։

    9. 1812 թվականի Հայրենական պատերազմի ավարտից հետո Մոսկվայում Կարմիր հրապարակում կանգնեցվել է Մինինի և Պոժարսկու հուշարձանը։

    ՊԱՏԱՍԽԱՆՆԵՐ՝ –, +, +, –, +, +, –, –, +:

    Ուսանողները ներկայացնում են իրենց աշխատանքները ստուգման:

    III. Աշխատում է նոր նյութի վրա.

    Ուսուցիչ.Քաջարի պաշտպանները, գյուղացի պարտիզանները հույս ունեին, որ իրենց վիճակը երկրում կփոխվի, բայց դա տեղի չունեցավ։ Պատերազմից հետո հողատերերն ավելացրին կորվեյը և հեռացան: Երեկվա պարտիզանները փնթփնթում էին. «Մենք արյուն ենք թափել, Ռուսաստանը ազատել ենք բռնակալից, և պարոնները նորից բռնաբարում են մեզ»։

    Ի՞նչ է ճորտատիրությունը: Ինչպիսի՞ն էր այդ ժամանակ գյուղացիների կյանքը:

    Ուսանողները.Գյուղացիները ճորտեր էին։ Նրանց կյանքը կախված էր իրենց սեփականատիրոջից, ով կարող էր վաճառել դրանք, նվիրել կամ կորցնել դրանք քարտերով:

    Ուսուցիչ.Գյուղացիները համակերպվե՞լ են նման կյանքի հետ։

    Ուսանողները.Նրանք ապստամբություններ սկսեցին։ Եմելյան Պուգաչովն իր շուրջը հավաքեց հսկայական թվով դժգոհ մարդկանց և դարձավ ապստամբության առաջնորդ։

    Ուսուցիչ.Ճորտատիրությունը օրենք է, ըստ որի ռուս գյուղացիների մեծամասնությունը չէր կարող թողնել իր տեր հողատերերին։ Ըստ օրենքների՝ հողը պատկանում էր կալվածատերերին, և գյուղացիները պետք է աշխատեին դրա վրա։ Հողատիրոջ հարստությունը որոշվում էր նրանով, թե քանի «հոգի» ուներ՝ գյուղացի տղամարդ (կանայք «հոգիներ» չէին հաշվում): Կային հողատերեր, որոնք ունեին մի քանի հազար «հոգիներ»։ Հողատերերի հողին կցված գյուղացիները կոչվում էին ճորտեր։

    Հողատերերն իրենց ճորտերի հետ անում էին այն, ինչ ուզում էին. նրանց թիկունք էին կանգնեցնում, ամենափոքր վիրավորանքի համար նրանց ստիպում էին զինվորներ մտցնել, մտրակել, երբեմն մինչև մահ։ Գյուղացիներին վաճառում էին երեխաներին ու ծնողներին բաժանելով, փոխանակում շների հետ։

    Բանաստեղծ Կ.Ֆ.Ռիլևը գրել է.

    Օ՜, ես զզվել եմ դրանից

    Իսկ հայրենի կողմում.

    Ամեն ինչ գերության մեջ է

    Ծանր իրավիճակում...

    Որքան ժամանակ ռուս ժողովուրդը

    Արդյո՞ք դա կլինի վարպետների աղբը:

    1812 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո շատերը հույս ունեին ճորտերի ազատագրման վրա։ Բայց դա տեղի ունեցավ միայն 1861 թվականին, երբ ցար Ալեքսանդր II-ը ստորագրեց գյուղացիների ազատության մասին մանիֆեստը, որի համար նրան անվանեցին ազատարար։

    1856 թվականի մարտի 30-ին Ալեքսանդր II-ը ելույթ ունեցավ մոսկովյան ազնվականության առջև. Նման հայտարարության համար բոլոր հիմքերն ուներ։ Ռուս գյուղացիների մեծ մասն ապրում էր հացով և կվասով։

    Կարդացեք տեքստը p. 122–123 դասագիրք։ Ինչո՞ւ Ալեքսանդր II-ը մտավ ռուսական պատմության մեջ որպես ցար-ազատարար:

    Ուսանողները.Ստորագրել է գյուղացիների ազատության մանիֆեստը։

    Ուսուցիչ.Ալեքսանդր II-ի անունը կապված է երկրի կյանքում բազմաթիվ փոփոխությունների հետ։ Զարգացան քաղաքները, հայտնվեցին գործարաններ, գործարաններ, կառուցվեցին նոր երկաթուղիներ։ Ստեղծվեցին նոր ուսումնական հաստատություններ։ Ալեքսանդր II-ն իրականացրել է այլ կարևոր բարեփոխումներ. Նրա թագավորությունը Ռուսաստանի համար առաջադեմ էր։ Ստեղծվեցին Զեմստվոսներ՝ տեղական ընտրովի մարմիններ։ Այժմ դատավարություններն ընթանում էին հակառակորդով՝ փաստաբանների և երդվյալ ատենակալների մասնակցությամբ: Կրթությունը զարգացավ. միայն Ալեքսանդր II-ի օրոք ստեղծվեցին գրեթե 20 հազար հանրակրթական դպրոցներ և մինչև 300 կանանց կրթական հաստատություններ: Մամուլի համար նույնպես ջերմություն սկսվեց. հայտնվեցին ավելի քան 700 վերնագրեր թերթեր և ամսագրեր: Հասարակական շարժումը լայն տարածում ստացավ։ Բուն Ռուսաստանի տարածքն ավելացել է 355 հազար քառակուսի մետրով։ վերստ.

    Չնայած դրան, Ալեքսանդր II-ի անձնական ճակատագիրը ողբերգական էր. 1866 թվականից ի վեր նրա դեմ մի քանի փորձեր են կատարվել, որոնցից մեկից նա մահացել է 1881 թվականի մարտի 1-ին։

    Ուսանողները կարդացին «Սանկտ Պետերբուրգ և Մոսկվա» հոդվածը էջ. դասագրքի 123–124 և լրացրեք գծապատկերը.

    Առավոտյան երեխաները բոլորն արթնացան,

    Ժպտաց, ձգվեց,

    Արագ կատարեց լիցքավորումը.

    Բռնակները վերև, բռնակները ցած,

    Մենք բարձրացանք մեր մատների վրա,

    Կողքի վրա թեքվեց

    Ոտքիդ վրա՝ հոփ-հոփ-հոփ:

    Ուսուցիչ.Երկրի կյանքում նոր ժամանակներ են եկել. Ի՞նչ տեխնիկական նորամուծություններ հայտնվեցին 19-րդ դարում: Կարդացեք հոդվածը p. «Ինչ տեխնիկական նորարարություններ են մտել մարդկանց կյանք» դասագրքի 124–125.

    Ուսանողները. 19-րդ դարում հայտնվեցին էլեկտրական լուսավորություն, երկաթուղիներ, հեռախոսներ։

    Ուսուցիչ.Նայեք քարտեզին p. 120–121 դասագիրք։ Գտեք Անդրսիբիրյան երկաթուղին: Ո՞ր քաղաքներով է այն անցնում:

    IV. Սովորածի համախմբում:

    Ուսուցիչը զրույց է վարում հետևյալ հարցերի շուրջ.

    Ե՞րբ են ճորտերը ձեռք բերել իրենց ազատությունը:

    Ի՞նչ էր սա նշանակում։

    Ե՞րբ է հայտնվել առաջին երկաթուղին:

    Ո՞ր քաղաքներն էին այն կապում:

    Ինչ է պատահել t Տրանսսիբիրյան երկաթուղի.

    Ուսուցիչը նախօրոք պատրաստում է բացիկների 3 հավաքածու։ Հաստ գծերի երկայնքով կտրեք ուղղանկյունների:

    գեներալիսիմուս

    Դասարանը բաժանված է 3 թիմի։ Հաղթողն այն թիմն է, որն ամենաարագը պատրաստում է Դոմինոյի քարտերի ճիշտ շղթան:

    Ամփոփելով խաղը.

    V. Դասի ամփոփում. Գնահատում.

    Ուսանողները եզրակացությունը կարդում են էջ. 126 դասագիրք.

    Տնային աշխատանք.

    էջ 122–126։ Պատասխանեք «Փորձեք ինքներդ ձեզ» հարցերին:

    Դասի ամփոփում.«Մեզ շրջապատող աշխարհը» 4-րդ դասարան.

    Դասի թեման.«19-րդ դարի պատմության էջեր»

    Դասի տեսակը.նոր նյութ սովորելը.

    Դասի նպատակըՈւսանողների պատկերացումների ձևավորումը Ռուսաստանում 19-րդ դարի կյանքի մասին:

    Ուսումնական:

    Ուսանողների պատկերացումները ձևավորել 19-րդ դարի կյանքի մասին:

    Ներկայացրե՛ք Ալեքսանդր II-ի բարեփոխումները։

    Ձևավորել ուսանողների պատկերացումները 19-րդ դարի տեխնիկական գյուտերի մասին:

    Ուսումնական:

      Զարգացնել բանավոր խոսքը.

      Զարգացնել եզրակացություններ անելու և ընդհանրացնելու կարողությունը:

    Ուսումնական:

    1. Մշակել հետաքրքրություն պատմության նկատմամբ:

    2. Մշակել անհատի բարոյական որակները.

    UUD-ի ձևավորում.

    Ճանաչողական UUD

      տրամաբանական գործողություններ կատարելու ունակություն;

      համեմատելու, վերլուծելու, ընդհանրացնելու, տրամաբանելու կարողություն:

      քարտեզի հետ աշխատելու ունակություն.

    Հաղորդակցության UUD:

      ձեր մտքերը բանավոր արտահայտելու ունակություն; լսել և հասկանալ ուրիշների խոսքը;

      կրթական խնդրի կոլեկտիվ քննարկմանը մասնակցելու ունակություն.

      կարծիքներ փոխանակելու ունակություն; կառուցել խոսքի հայտարարություններ, որոնք հասկանալի են բոլորի համար հաղորդակցության առումով. հարցեր տալ՝ անհրաժեշտ տեղեկատվություն ստանալու համար:

    Կարգավորող UUD:

      ուսուցչի օգնությամբ դասի նպատակը որոշելու և ձևակերպելու ունակություն.

      ձեր աշխատավայրը ուսուցչի ղեկավարությամբ կազմակերպելու ունակություն.

      նկարազարդման հետ աշխատելու վրա հիմնված սեփական ենթադրությունը (տարբերակ) արտահայտելու ունակություն.

      ձեր աշխատանքում անհրաժեշտ լրացումներ և ուղղումներ կատարելու ունակություն, եթե այն շեղվում է նմուշից.

      Նպատակ դնելը որպես ուսումնական առաջադրանքի առաջադրում՝ հիմնված ուսանողների կողմից արդեն հայտնի և սովորածի և դեռևս անհայտի հարաբերակցության վրա:

    Անձնական UUD:

      կատարել ինքնագնահատում կրթական գործունեության հաջողության չափանիշի հիման վրա.

    Պլանավորված արդյունքներ.

    Առարկա:

      ստեղծել Ալեքսանդր կայսրի կերպարըII;

      ձևավորել ուսանողների պատկերացումները 19-րդ դարի տեխնիկական գյուտերի մասին:

      ձևավորել ուսանողների պատկերացումները 19-րդ դարի կյանքի մասին:

    Մետաթեմա:

      բարելավել նախկինում ձեռք բերված գիտելիքները աշխատանքում օգտագործելու և եզրակացություններ անելու ունակությունը.

      զարգացնել ճանաչողական հետաքրքրությունը և ստեղծագործական գործունեությունը, խոսքը;

      պայմաններ ստեղծել հասակակիցների հետ շփվելու կարողության զարգացման համար.

      քաղել և վերլուծել տեղեկատվություն դասագրքերի նկարազարդումներից;

      հաստատել պատճառահետևանքային հարաբերություններ.

    Անձնական:

      սովորելու դրական մոտիվացիայի ձևավորում.

      քաղաքացիական ինքնության հիմքերի դրսևորում` հպարտության զգացում ռուս ժողովրդի և Ռուսաստանի պատմության մեջ:

      որոշել ուսուցման անձնական իմաստը.

    Սարքավորումներ:

      դասագիրք «Մեզ շրջապատող աշխարհը», 4-րդ դասարան, մաս 2, հեղինակ Ա.Ա. Պլեշակով., Է.Ա. Կրյուչկովա.

      Շրջապատող աշխարհի դասագրքի էլեկտրոնային լրացում A. A. Pleshakov., E. A. Կրյուչկովա.

    Հայեցակարգեր:Հայրենական պատերազմ, Նապոլեոն Բոնապարտ, Բորոդինո գյուղ, Դենիս Դավիդով, Քրիստոս Փրկչի տաճար, Դեկաբրիստ, մանիֆեստ:

    Սարքավորումներ:շնորհանդես, դասագիրք Մեզ շրջապատող աշխարհը 4-րդ դասարան, մաս 2, Ա.Ա.Պլեշակով.

      մուլտիմեդիա տեղադրում, համակարգիչ, դասի ներկայացում.

      թերթիկներ՝ գրաֆիկական թելադրություն կատարելու համար։

      Ա.Ա.Պլեշակովը շրջապատող աշխարհի դասագրքի էլեկտրոնային հավելված:

    Փուլեր և մեթոդներ

    Ժամանակը

    Ուսուցչի գործունեություն

    Ուսանողների գործունեություն

    Արդյունքները:

    ձեւավորվել է UUD

    Ի . Կազմակերպման ժամանակ.

    Բարև տղաներ:

    Տղե՛րք, մեր դասի սկզբում միմյանց ժպտացե՛ք, մաղթե՛ք ձեր ընկերոջը աշխատանքային լավ տրամադրություն ողջ ուսումնական օրվա համար։

    Ողջունեք ուսուցչին և ստուգեք դասի պատրաստակամությունը:

    TO. - հետևել խոսքի վարքագծի կանոններին, հարցեր տալ, լսել և պատասխանել հարցերին.

    II . Գիտելիքների թարմացում

    Բանավոր մեթոդ.

    Գործնական.

    Արագ հարցում.

    Գործնական.

    Աշխատանք զույգերով.

    1. Արագ վիկտորինան (տնային առաջադրանքների ստուգում)

    Ո՞ր թվականին է սկսվել Հայրենական պատերազմը:

    Ո՞ր երկիրն է հարձակվել Ռուսաստանի վրա.

    Ինչու Նապոլեոնը հարձակվեց տարբեր երկրների վրա:

    Ո՞վ է նշանակվել ռուսական զորքերի գլխավոր հրամանատար.

    Որտե՞ղ է տեղի ունեցել Բորոդինոյի ճակատամարտը:

    Ինչո՞ւ ռուս զինվորականները որոշեցին լքել Մոսկվան.

    Ի՞նչ էր կատարվում Մոսկվայում, երբ ֆրանսիացիները մտան այնտեղ։

    Ո՞վ էր պարտիզանական ջոկատներից մեկի հրամանատարը.

    2. ԹեստՏարբերակ 1

    1. Ֆրանսիայում 18-րդ դարում. հրամանատարը եկավ իշխանության.

    ա) Բագրատիոն բ) Նապոլեոնգ) դե Տոլլի

    2. Ֆրանսիական բանակը Ռուսաստան ներխուժեց.

    ա) 1821 բ) 1818 թ գ) 1812 թ

    3. Նապոլեոնի նկատմամբ տարած հաղթանակի պատվին կառուցվել է.

    ա) Պետրոս և Պողոս տաճար

    բ) Քրիստոսի Փրկիչ տաճար

    գ) Սպասո-Պրեոբրաժենսկի տաճար

    4. 1812 թվականի Հայրենական պատերազմի ավարտից հետո Մոսկվայում Կարմիր հրապարակում հուշարձան է կանգնեցվել.

    Ա) Մինինը և Պոժարսկին

    բ) Պետրոս Մեծ

    գ) Եկատերինա II

    Տարբերակ 2

    1. Ռուսական զորքերի գլխավոր հրամանատար է նշանակվել.

    Ա) Մ.Ի. Կուտուզովը

    բ) Ա.Վ. Սուվորովը

    գ) Ֆ.Ֆ. Ուշակովը

    2. Բորոդինոյի ճակատամարտը տեղի ունեցավ.

    3. Ի՞նչ որոշում կայացրեց Կուտուզովը Բորոդինոյի ճակատամարտից հետո։

    Ա) հեռանալ Մոսկվայից

    բ) ևս մեկ ճակատամարտ տալ Մոսկվայի պատերի տակ

    գ) հաղթող ճանաչել Նապոլեոնին

    4. 1812 թվականի պատերազմը կոչվում է Հայրենական, քանի որ.

    ա) հիմնական ճակատամարտը տեղի է ունեցել Մոսկվայի մոտ

    բ) ամբողջ ժողովուրդը ելավ պատերազմի

    գ) Նապոլեոնի արշավանքը հսկայական աղետներ բերեց Ռուսաստանին:

    Գործընկերների ակնարկ.

    Նայեք լուսանկարներին, հիշեք դրա վրա պատկերված իրադարձությունը և տեսեք, թե որ ամսաթվի տակ է գրված ամսաթիվը:

    Սանկտ Պետերբուրգի զարգացում. 1703 թ

      Ռուսաստանի մկրտություն. 988 թ

      Ճակատամարտ սառույցի վրա. 1242 թ

      Բորոդինոյի ճակատամարտը. 1812 թ

      Կուլիկովոյի ճակատամարտ. 1380 թ

    Ո՞ր իրադարձությունն է կապված 1480 թ.

    (Հորդայի լծի անկումը. Ուգրա գետի ճակատամարտը. Ախմատ)

    Ի՞նչ տեղի ունեցավ 1861 թ.

    Պատասխանեք հարցերին.

    Կատարեք արագ հարցում և թեստ

    Պ. -

    Ռ. -Կատարել հսկողություն ըստ նմուշի` փոխադարձ ստուգում.

    TO.- աշխատանք զույգերով.

    III . Կրթական խնդրի շարադրանք և դրա լուծում

    Բանավոր մեթոդ. Երկխոսություն.

    Գործնական.

    Գործնական.

    Աշխատեք խմբերով.

    (Գրատախտակին գրված են՝ դեկաբրիստ, ճորտ, ձիավոր ձի, մանիֆեստ, մանուֆակտուրա, տրանսսիբիրյան երկաթուղի):

    Բացատրի՛ր այս բառերի իմաստը։ (Երեխաների հայտարարությունները):

    Որտեղի՞ց կարող ենք իմանալ այս բառերի իմաստը: (Երեխաների պատասխանները):

    Դասարանում մենք կիմանանք այս բառերի մասին: Դասի թեման՝ «19-րդ դարի պատմության էջեր»:

    Ի՞նչ դասի նպատակ կարելի է դնել թեմայի հետ կապված:

    Ի՞նչ ենք անելու այս նպատակին հասնելու համար։

    Ի՞նչ կցանկանայիք իմանալ այս թեմայի մասին: Ձևակերպեք ձեր հարցերը:

    (Ուսուցիչը հարցեր է գրում գրատախտակին):

    Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե

    Տվեք ձեր գուշակությունը:

    Պատասխանեք հարցերին.

    Որոշեք դասի թեման, նպատակները և խնդիրները:

    Ֆիզիկական նստաշրջան անցկացրեք:

    Պ. - իրականացնել ճանաչողական առաջադրանքը, կատարել ընդհանրացումներ, եզրակացություններ. տեղեկատվություն քաղել դիագրամներից և նկարազարդումներից;

    TO. -

    Ճակատային հետազոտություն.

    Գործնական.

    Աշխատանք դասագրքի և լրացուցիչ աղբյուրների հետ:

    Գործնական.

    Աշխատեք քարտեզի հետ.

    Աշխատում է CD-ի հետ

    Դիտեք ներկայացումը:

    - Կրկնենք խմբով աշխատելու կանոնները.

    Ճորտատիրություն - օրենքներ, որոնց համաձայն ռուս գյուղացիների մեծամասնությունը չէր կարող թողնել իր տերերին՝ հողատերերին։ Ըստ այդ օրենքների՝ հողը պատկանում էր կալվածատերերին, և գյուղացիները պետք է աշխատեին դրա վրա։ Հողատիրոջ հարստությունը որոշվում էր նրանով, թե քանի «հոգի» ուներ՝ տղամարդ գյուղացիներ (կանայք «հոգիներ» չէին համարվում): Կային հողատերեր, որոնք ունեին մի քանի հազար «հոգիներ»։ Հողատերերի հողին կցված գյուղացիները կոչվում էին ճորտեր։

    Հողատերերն իրենց ճորտերին անում էին այն, ինչ ուզում էին. նրանց թիկունքը ջարդում էին, ամենափոքր վիրավորանքի համար ստիպում էին զինվորներ մտցնել, մտրակել, երբեմն՝ մինչև մահ։ Գյուղացիներին վաճառում էին երեխաներին ու ծնողներին բաժանելով, փոխանակում շների հետ։

    Ճորտերի մեջ կային հրաշալի նկարիչներ, երաժիշտներ, քանդակագործներ։ Նրանք բոլորը նույնքան կախված էին հողատերերից, որքան դաշտերում աշխատողները։ Ճորտերի ձեռքերով ստեղծվել են արվեստի գեղեցիկ գործեր։ Ցավոք, շատերի տաղանդները զոհվեցին գերության մեջ։ Կային օրենքներ, որոնք արգելում էին հողատերերին դաժանորեն վերաբերվել ճորտերին, բայց դրանք վատ էին կիրառվում։

    1812 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո շատերը հույս ունեին ճորտերի ազատագրման վրա։ Բայց դա տեղի ունեցավ միայն 1861 թվականին, երբ ցար Ալեքսանդր II-ը ստորագրեց գյուղացիների ազատության մասին մանիֆեստը։ Ինչի համար էլ ստացել է Ազատիչ մականունը։

    1. Քարտեզի հետ աշխատանք

    Օգտագործելով դասագրքի քարտեզը, կատարեք էջ. 125. (Ուսանողները դասագրքում և գրատախտակում աշխատում են քարտեզով):

    2. Աշխատանքային գրքույկում առաջադրանքների կատարում

    Սահմանեք իրադարձությունների հաջորդականությունը՝ կատարելով էջ 1-ի առաջադրանքը: 42. (1. Դեկաբրիստական ​​ապստամբություն. 2. Սանկտ Պետերբուրգի և Մոսկվայի միջև երկաթուղու բացում. 3. Ճորտերի ազատագրում. 4. Անդրսիբիրյան երկաթուղու շինարարության սկիզբը.)

    (Աշակերտները համեմատում են 2 փաստաթուղթ (դասագրքի էջ 125-126) և արտահայտում իրենց կարծիքը։

    3. Աշխատելով հետCD

    (Դիտել ներկայացումը:)

    Պատմեք հաղորդագրություններ:

    Աշխատանքային գրքում կատարեք առաջադրանքները:

    Լսել ուսուցչի

    Պատասխանեք ուսուցչի հարցերին

    Դիտեք ներկայացումը:

    TO. - պահպանել խոսքի վարքագծի կանոնները, հարցեր տալ, լսել և պատասխանել ուրիշների հարցերին, կառուցել խոսքի հայտարարություն՝ հանձնարարված առաջադրանքներին համապատասխան.

    Ռ.- հասկանալ հետագա կրթական աշխատանքի հեռանկարները, որոշել նոր գիտելիքների յուրացման նպատակներն ու խնդիրները.

    IV . Դասի ամփոփում

    Արտացոլում

    Բանավոր մեթոդ.

    Տնային աշխատանք.

    Ի՞նչ գիտելիք ենք հայտնաբերել։

    Մեզ հաջողվե՞լ է հասնել մեր նպատակին։ (Երեխաների հայտարարությունները):

    Վերադառնանք գրատախտակի բառերին. Հիմա բացատրեք այս բառերի իմաստը:

    Պատասխանե՞լ ենք դասի սկզբում տրված բոլոր հարցերին:

    (Ուսուցիչը երեխաների ուշադրությունը հրավիրում է գրատախտակի վրա, որտեղ գրված են հարցերը):

    Կազմեք համաժամեցում դասի թեմայի շուրջ:

    Արտացոլում

    Ի՞նչն եք լավ արել դասին:

    Էլ ինչի՞ վրա է պետք աշխատել։

    Ձեր խմբից ո՞ւմ կցանկանայիք շնորհակալություն հայտնել դասի համար: (Ինքնագնահատում. Ուսուցչի մեկնաբանությունը):

    2. Կատարի՛ր 2, 4 առաջադրանքները էջ. 42-43 աշխատանքային գրքույկ.

    Ասա քո կարծիքը։

    Իրականացնել արտացոլում.

    Գրի՛ր դ/զ

    TO. - հարցեր տալ, շարադրել խոսքի հայտարարություն՝ հանձնարարված առաջադրանքներին համապատասխան.