Trieda v seniorskej skupine moje meno. Zhrnutie GCD v seniorskej skupine na tému: "Vy a vaše meno." Vychovávateľ: Lishchenko M.V. osnova lekcie o okolitom svete (staršia skupina) na danú tému. ja a moje meno

Téma: "Ja a moje meno" (1. ročník)

Cieľ: dať poznanie, že každý človek má svoje vlastné meno, ktoré ho odlišuje od iných ľudí, predstaviť význam svojich vlastných mien.

Úlohy:

1. naučiť deti správne a úplne pomenovať mená;

2. rozvíjať obzory, pozornosť, zvedavosť;

3. pestovať úctu k vlastnému menu a k menám iných ľudí;

4. rozvíjať komunikačné schopnosti.

5. Podporovať súdržnosť detí v triede.

6. cvičiť deti v tvorení zdrobnených tvarov vlastných podstatných mien.

Vybavenie: prezentácia, práce detí o ich menách, notebook,
projektor, prezentácia.

Priebeh udalosti

1.Org. moment.

Chlapi, dnes máme hostí, obráťte sa na nich, nájdite niekoho s očami, usmejte sa na nich. Teraz sa otočte k sebe a v duchu si zaželajte veľa šťastia, posaďte sa.

Pamätajme na pravidlá práce: neprerušovať, ale pozorne sa navzájom počúvať. Každý môže vyjadriť svoj názor.

2. Motivácia k aktivite.

Rozhodol som sa pozrieť si vašu prácu, ale nerozumel som čí kresbe. Prečo si myslíš? (Mená nie sú uvedené. Obrázky musia byť podpísané.)

Kto uhádol, o čom sa dnes budeme baviť? Aká je téma našej vyučovacej hodiny? ("Ja a moje meno")

čo my vieme? Čo sa naučíme?

Čo myslíš, ako sa volá? (meno je to, čo nás odlišuje od ostatných, je to meno, meno, zvláštne slovo).

Dokážete sa zaobísť bez mena?

Prečo dostávajú ľudia mená? (Vedieť, či je to chlapec alebo dievča, muž alebo žena, rozlíšiť jednu osobu od druhej. Zavolať niekomu alebo sa na niekoho obrátiť...)

Kedy dostane človek meno? (pri narodení)

Kto dáva meno? (rodičia, dospelí, príbuzní)

Pred siedmimi rokmi sa vašim rodičom narodili deti – chlapci a dievčatá. Kto je to? To si ty! Mamy a otcovia vám dali mená.

Uveďte svoje mená.

Sú také krásne.

Hra "Názov".

Na stole máte magické vrecká, vytiahnite obsah a nájdite svoj list, ktorý sa začína na vaše meno.

Príďte k tabuli a prilepte sa.

Pozri, máme mená, ktoré začínajú na rovnaké písmeno? (Snežana, Sláva)

Ale meno sa dá vysloviť rôznymi spôsobmi. Nahnevaný a láskavý.

Hra „láskavé mená“.

(Zavolá sa študent. Sadne si na stoličku.)

Pomenujeme všetky možné varianty mena. A účastník si vyberie to najlepšie.

Chlapci, podľa mena sa dá zistiť o človeku podľa toho, ako ho oslovili?

Napríklad „Andryushenka“ sa obrátila na jednu osobu a „Anna Petrovna“ na druhú. Kto sú "Andryushenka" a "Anna Petrovna"?

- Správny. Ak sa dieťa volalo „Olya“ a druhé „Vanya“. Čo možno povedať o týchto deťoch? (Toto je chlapec a dievča.)

Podľa mena môžete zistiť, kto ste dievča alebo chlapec, muž alebo žena, mladý muž alebo starší človek?

Rastiete a vaše mená rastú? Žilo dievča Masha a vyrástli a začali volať Máriu.

Pokúsme sa uviesť vaše celé mená (Kirill, Snezhana, Ulyana, Danil, Anton, Roma, Gleb, Vyacheslav)

čo si si všimol? (zmenilo sa len jedno meno, nie všetky mená sa môžu zmeniť?

Ale predstavte si, čo by sa stalo, keby všetky mená zrazu zmizli?

Len si pomysli, zostaň bez mena! Ako by sme sa oslovovali, keby nie menom. Občas na seba kričíte: „Hej, poď sem!“. Je to trápne a neúctivé. Je v poriadku niekoho tak volať? (Nie).

Fizminutka.

Práca vo dvojici.

Spomeňme si na prácu vo dvojici: pracujte spolu, spolu. Páry ukazujú pripravenosť.

Hra „Nájsť a pomenovať“ (karty)

Nájdite tie karty, ktoré začínajú rovnakým písmenom ako vaše meno.

A teraz si pripomenieme, čo znamenajú vaše mená. Kto vie?

- Dnes je v sále ticho. Učíme sa o menách.

Prezentácia.

Cyril: Všetci rešpektujú Cyrila,

Pretože má silu

Všetci okolo ho milujú

Je to spoľahlivý, verný priateľ!

Snezhana: Biela, nadýchaná, žiarivá ako snehová guľa!

A preto máme medzi sebou hviezdu!

A buď taký vždy!

Ulyana: A u našej Ulechky

Pekné kučery.

Pretože meno

Má toto:

roztomilý, kučeravý,

Milovaný, drahý.

Anton: Nie som chytrák, nie hovorca,

Je so svojimi priateľmi

Zmysel pre humor a inteligenciu

Má, čo potrebuje!

Danil: Danilka je chlap kdekoľvek,
Pekný a vznešený,
Vždy o všetkom veľa vie
Je príjemný v každom rozhovore.

Rómovia: Náš Róm je veľký vtipálek,

Nemotorný, zlomyseľný.

Vždy hrať loptu

Roma je pekný chlapec!

Sláva: Prajeme si: nech má Sláva

Bude viac slávy ako my všetci,

Sláva dobrá, skutočná,

Nikdy neprejde

Gleb: Gleb to myslí vážne, veľmi dôležité,

Aj poslušný, aj odvážny.

Postavte sa chlapci, predstierajte, že sme lúče slnka, natiahnite naše lúče dopredu a spojte ich v strede kruhu. Skúsme sa cítiť ako teplý slnečný lúč. Dúfam, že dobré meno, ktoré dnes nosíte, vám pomôže stať sa silným, statočným, krásnym, inteligentným, takým, akým chcete byť. A nechajte svoje láskavé mená znieť vo vašom živote častejšie.

Záver: Tak o čom sme sa dnes bavili? čo si sa naučil?

(To, čo je meno, nás odlišuje od ostatných, toto je meno, špeciálne slovo).

- Pozri sa na tabuľu, každý sme iný, no voláme sa rovnako - 1. stupeň b.

Snezha, snehová guľa, vločka, snehová guľa, snehová guľa, snehová guľa.

Ulya, Ulechka, Ulyasha, Ulyanochka, Ulyashka, Ulenka, Usya, Ulyushka.

Kirillushka, Kiryushka, azbuka, Kirilchik. Kir, Kirya, Kiryukha,

Kiryusha, Kiryunya, Kirusya, Kiryasha.

Antoshka, Antonchik, Antosha, Antoshenka, Tosha, Toshik, Tokha.

Penica, Slavushka, Slavkin, Slavochka, Slavunya, Slavik.

Romochka, Harmanček, Romchik, Harmanček, Romulya, Romik, Romanchik, Romanushka.

Danya, Danya, Danil, Danila. Danechka, Danyusha, Danyushka, Danisha, Danusya, Danilka, Danilka, Danchik.

Glebonka, Glebchik, Glebushka, Glebik, Glebunya, Gleboch.

Tatyana (gréčtina) - vymenovaná, vymenovaná

Márie Eršovej

Obsah programu:

Obohatiť, aktivovať, rozšíriť slovnú zásobu na tému: „Meno“ – oboznámenie sa s pôvodom mien.

Vytvárať u detí základné predstavy o právach.

Prehĺbiť pojmy „rodný list“, „pas“, „mená“.

Cvičenie na tvorenie podstatných mien so zdrobnenými príponami, celým menom, patronymiou.

Pomáhať rozvíjať koherentnú reč stimulovaním vlastných výpovedí, otázok, odpovedí detí.

Zlepšiť všeobecné a jemné motorické zručnosti: koordináciu pohybov a reči.

Pomôžte vybudovať pozitívny vzťah k sebe a ostatným.

Prípravné práce.

Preskúmanie rodinných fotografií, výstava kresieb na tému: „Moja rodina“, vytvorenie rodokmeňa, rozhovor: „Ja a moja rodina“, počúvanie piesne „Moja vlasť“.

Vybavenie.

Stoličky sú zoradené podľa počtu detí do polkruhu.

Diapozitívy, rodokmene. pas. Rodný list.

Lupy 12 kusov, 12 listov, 12 fixiek, 12 fotografií

POSTUP ŠTÚDIE:

Vychovávateľ:

- Ahojte deti:

Pozriem sa na tvoje tváre

S kým sa tu môžem spriateliť?

Moje meno je Maria Alekseevna.

Ako sa volá každý z vás?

Deti: (zoznam mien)

Vychovávateľ:

Chlapci, čo viete o mene a prečo ho potrebujeme?

Možno nepotrebuješ meno?

Koľko otázok máme, skúsme spolu nájsť odpovede.

Požiadam Vanyu a Styopu, aby ustúpili a otočili sa k nám chrbtom.

Tvárme sa, že nemajú meno. A teraz, Ksyusha, požiadaj jedného z chlapcov, aby sa otočil, ale nemenuj ich.

deti:/ pokusy detí dovolať chlapov chrbtom /

Vychovávateľ: Vanya a Styopa, vráťte sa k nám.

Vychovávateľ:

Deti, v čom sú podľa vás ľudia odlišní?

deti: Výška, vek, farba pleti, vlasy, oči, tvar nosa, úst, chôdza.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, prosím, a povedzte mi, sú tieto deti iné?

(zobraziť diapozitív s novonarodenými deťmi)

Deti: Sú rovnaké.

Vychovávateľ: Novorodenci spia takmer stále, je ťažké ich od seba odlíšiť. Aby si ich mamičky nepomýlili, lekári pripevňujú bábätkám na rúčku visačky s číslom (číslom). Deti, potešilo by vás, keby vás nazvali figúrkou?

deti: Nie

Vychovávateľ: Každý človek má niečo, čo nie je vidieť, ale to ho odlišuje od ostatných. Hádaj moje hádanky.

Hádanky.

Neboli sme - bolo,

Nebudeme - bude,

Nikto ho nevidel

A má ho každý.

A mama to má a otec to má,

Dcéra má, vnučka má,

Poznať ho

Musíte to povedať nahlas.

deti: Názov.

Vychovávateľ: Chlapci, teraz si vezmite svoje rodokmene a pomenujte svojich príbuzných ich menami.

deti: viaceré deti volajú mená svojich rodičov, starých rodičov, podľa vopred zostavených stromov


Vychovávateľ:Úžasný. Každý z vás má meno. Ale predstavte si, čo by sa stalo, keby všetky mená zrazu zmizli?

Odpovede detí:---

Vychovávateľ: To znamená, že bez mena je ťažké spolu komunikovať a pochopiť, o kom hovoria.

Chlapci, vybrali ste si svoje meno?

Odpoveď detí: nie

Kto nám dá meno?

Deti odpovedajú: rodičia

Vychovávateľ: Poďme si zahrať hru „Zavolaj si láskyplne“

Ksenia - Ksyusha

Saša - Sashenka

Máša - Máša....

Fizminutka

Na oblohe vyšlo slnko

A všetci sa usmievali.

Zrazu sme sa cítili dobre

A už nie naštvaný.

Vychovávateľ: Nedávno som sa dozvedel, že v našom meste žijú ďalší traja Ershovci, Maria Alekseevna, môže to byť? Stretli ste ľudí s rovnakým menom a priezviskom ako vy?

Deti odpovedajú:---

Na svete je veľa rôznych mien, no existujú ľudia s rovnakými menami. Takýmto ľuďom sa hovorí „menovec“. Vypočujte si báseň:

V prvej triede 8 Tan,

Toto je priamy trest!

Koniec koncov, majú, kam sa pozriete

Všade Tanya, Tanya, Tanya!

Ak povedia: Tanya, vstaň!

8 Tans okamžite vstane.

Ale je veľmi ľahké pochopiť nováčikov. Ako rozlíšiť dievčatá?

deti: Podľa priezviska.

Vychovávateľ: Každý človek pri narodení dostane nielen meno, ale aj priezvisko, ktoré nosia všetci členovia rodiny.

Rovnaké priezviská môžu byť nielen pre príbuzných, ale aj pre rôznych ľudí. Nazývajú sa bratranci.

Vychovávateľ: Veľmi, veľmi dávno boli mená podobné prezývkam: Pervyak, Tretiak, Odinets. Deti dostali mená a názov mesiaca, v ktorom sa dieťa narodilo. Hádajte, v ktorom mesiaci sa narodila: máj, Augustín, Oktyabrina.

Teraz sú mená iné. Pri narodení dieťa dostalo meno a zapísalo sa do veľkých kníh a nevydal sa žiadny ďalší doklad.

(zobraziť snímku so starodávnou knihou)


Vychovávateľ: A teraz, deti, máte doklady? Aký je pre vás, deti, najdôležitejší dokument?

Deti odpovedajú: ---

Vychovávateľ: Rodný list. (zobraziť snímku)


Povedzme si všetko spolu: "rodný list"

Koľkí z vás videli svoj rodný list? Čo je v ňom napísané?

Správne, vaše meno a priezvisko.

Viete, čo je hlavným dokumentom pre dospelých?

Poďme k stolu. Zvážte svoj pas. Koho je to pas? Ako si uhádol? odpoveď: /podľa fotografie/

A ako sa dá zistiť čí pas?


Porovnajte, ako sú si pas a rodný list podobné? Čo je napísané v oboch dokumentoch? A ako sa líšia?

Odpoveď: V pase je veľa stránok, obsahuje veľa údajov o osobe.

Dokumenty teda potvrdzujú, že každý má právo na čo?

Odpoveď: /na meno/

Vychovávateľ: V niektorých krajinách obsahuje pas okrem fotografie aj odtlačok prsta. (zobraziť snímku)

Prečo si myslíš?

Ukazuje sa však, že ak majú ľudia podobné mená, priezviská a priezviská, ľudia sa vyznačujú odtlačkami prstov. Líšia sa odtlačky prstov ľudí? Existujú ľudia s rovnakými odtlačkami prstov?

Vezmite si lupy, prosím, pozrite sa na svoje prsty. Každý človek má na sebe svoju kresbu, špeciálnu a nikdy sa nezhoduje s kresbou prsta inej osoby.

Teraz sa pozrite na susedovu ruku a porovnajte, vyzerajú vaše vzory prstov podobne? Rozpoznanie osoby podľa odtlačkov prstov sa nazýva biometria.

Teraz každému z vás dám kúsok papiera a do krabice vložíte odtlačok prsta. Prezrite si vzor na výtlačku pomocou lupy.

Teraz sa pozrite na svoje odtlačky, porovnajte ich.

Ak k nej prilepíte svoju fotografiu, napíšete svoje meno, potom získate skutočný biometrický pas.

(Deti píšu mená a lepia fotografie).



Vychovávateľ: Povedz mi, čo sme sa dnes stretli?

deti: Každý z nás má svoje meno. Dozvedeli sme sa, kto sú meniny, menovec, čo je rodný list, pas, biometrický pas.

Vychovávateľ: Deti, žijete v rovnakom meste, chodíte do rovnakej skupiny, ste veľmi priateľskí chalani. Napísal som tvoje mená na balón. Vypustíme túto loptu na ulicu a všetci okolo budú vedieť, že existuje materská škola "Solnyshko", kde žijú takí priateľskí chlapci.

Súhrn mimoškolskej aktivity v 1. ročníku

"NAŠE MENÁ"

Ciele a ciele:

1. Zoznámte deti s rôznymi menami a ich významom; rozširovať slovnú zásobu a obzory žiakov;

2. Rozvíjať ústny prejav, myslenie, pamäť žiakov; prispieť k vytvoreniu súdržného tímu; rozvíjať individuálne vlastnosti každého žiaka, prispievať k formovaniu a odhaľovaniu tvorivej individuality každého dieťaťa;

3. Pestujte úctu jeden k druhému, k rodinným hodnotám.

Vznik UUD:

Osobné: motivácia k učeniu; kooperačné schopnosti, benevolencia a emocionalita, vytváranie podmienok pre budovanie tímu.

Regulačné: stanovovanie cieľov, plánovanie, schopnosť mobilizovať sily a energiu, formovanie schopnosti vyjadriť svoj názor, vykonávať sebakontrolu;

Kognitívne: všeobecné vzdelávacie techniky - porovnávanie, analýza, klasifikácia, vyvodzovanie, vyhľadávanie a výber informácií, vytváranie vzťahov príčin a následkov;

Komunikatívnosť: schopnosť klásť otázky, počúvať partnera, viesť dialóg, požiadať o pomoc, formulovať ťažkosti, vybudovať monológovú výpoveď, byť aktívny v rôznych činnostiach, formulovať vlastný názor, hodnotiť svoje správanie a správanie ostatných okolo (manažment komunikácie).

1. Organizačný moment

2. Nahlásenie témy relácie

Ahojte milí chlapci! Začnime našu triedu. Ak chcete zistiť, o čom dnes hovoríme, uhádnite hádanku.

Neboli sme, ale bolo, Nebudeme, ale bude, Nikto to nevidel, Ale každý to má. Je váš a ostatní ho používajú. (NÁZOV)

Chlapci! Každý z vás má svoje meno. Pre niekoho je to bežné, pre iného zriedkavé. Ale každé meno je krásne, veď nám ho rodičia dali s láskou. V staroveku sa o tom hovorilo takto:

Medzi živými ľuďmi nie je nikto náhodou bezmenný
V momente narodenia každý bohatý aj chudobný
Meno dostáva od rodičov ako dar.

3. Hra „Pomenujte deti našej triedy“

4. Ako rastie meno.

Chlapci, prejdú roky, vy vyrastiete a stanete sa najstaršími žiakmi našej školy. Myslíte si, že vaše mená budú rásť s vami? (odpovede detí)

Vypočuj si príbeh, ktorý ti chcem povedať.Bolo raz jedno dievča. Keď bola malá, láskavo ju volali Irochka alebo Irishka. (ukázať foto) Keď toto dievča vyrástlo a chodilo do školy, začali ju volať Ira a na strednej škole Irina (ukázať foto) Teraz je už dospelá, pracuje ako učiteľka. A jej meno je teraz .... Uhádli ste, o kom hovorím? (zobraziť fotografiu). Áno to som ja. Vidíte, vyrástol som a moje meno rástlo so mnou.

Rastiete a s vami rastú aj vaše mená.

5. Hra so slovami"Daj mi svoje celé meno."

Ty a ja máme

A všetci na svete.

Všetky majú mená

Dospelí a deti.

Meno pre každého z nás

Dané pri narodení.

Hrdo nosíme mená

Ako borci – medaily.

Ako volať bez mena

Priateľ alebo priateľka?

Ak sa stanete bezmenným

To bude ťažké.

6. Súťaž "Najdlhšie meno".

Povedzte šeptom svoje meno a spočítajte počet písmen v ňom. Vyhráva ten, kto má vo svojom mene najviac písmen. (Alexander - 9, Anastasia - 9, Victoria - 8, Vladimir - 8)

7. Fyzická minúta:

Urobme si prestávku a skontrolujeme vašu pozornosť. Ak volám celé meno osoby, mali by ste 2-krát zatlieskať rukami a ak počujete krátke meno, 2-krát dupnúť nohami.

8. Hádanie literárnej hádanky:"Marusenka pekný groš."

Chlapci, ako sa volajú vaši príbuzní doma? (možnosti odpovede)

Teraz hádajte hádanku.
Chceli sladký cukrový perník.
Po ulici kráčala stará babička,
Babička dala dievčatám nejaké peniaze.
Maryushka - pekný cent,
Marusenka - pekný cent,
Mashenka - pekný cent,
Manechka - pekný groš - Taká bola milá babička!
Maryushka, Marusenka, Masha a Manechka
Utekali sme do obchodu a kúpili si perník.
A Kondrat si pomyslel pri pohľade z rohu:
Koľko kopejok dala babička?

(počujú sa odpovede detí)

9. Pracujte vo dvojiciach.

Otvorte biele obálky, prečítajte si mená na kartičkách a zamyslite sa nad tým, ako ich možno rozdeliť do skupín. (Mená na kartách sú Olya, Misha, Lena, Petya, Sasha, Kolya, Zhenya, Katya) Aké mená ste v skupinách nedokázali identifikovať? Prečo? - Aké sú ďalšie mená, ktoré možno dať dievčatám aj chlapcom. (Valya, Zhenya, Valera, Vasya.)

Mám pre vás návrh o Zhenyi. Hádaj: Je Zhenya dievča alebo chlapec? Odpoveď je ukrytá v samotnej vete.

(Zhenya vo vode s okuliarmi.)

10. Práca s prísloviami.

Ľudia si o menách vymysleli veľa prísloví a porekadiel. Prečítajme si niektoré z nich.

"Dobré je tam aj tu, kde ich volajú po mene"

"Bez mena je dieťa škriatkom"

"Dobré meno je lepšie ako bohatstvo"

(diskusia o prísloviach)

11. Úvod do významu mien

Vedeli ste, že každé meno niečo znamená? Napríklad Irina v starej gréčtine znamená "SVET" a Peter - "KAMEN". Všeobecne sa verí, že meno ovplyvňuje osud človeka. Samozrejme, ak by bol tento vplyv úplný, nespochybniteľný a rozhodujúci, všetci Ivanovia a všetci Maši by žili presne rovnako. Ale stále je možné povedať, že meno do určitej miery ovplyvňuje človeka, jeho charakter, jeho osud. Len tento vplyv je iný. Neexistujú dvaja rovnakí ľudia, dva rovnaké osudy. Môžeme to vysledovať na našich Vladislavoch, Valerysoch, Andreyoch. V postavách sú podobnosti, ale nedá sa povedať, že by išlo o absolútne tých istých ľudí.

Čo znamenajú vaše mená? Aby ste to zistili, nájdite hviezdy so svojimi menami vo farebných obálkach a čítajte (nahlas čítajte významy mien detí)

A teraz si každý z vás vyfarbí svoju hviezdu. A aby bola vaša práca zábavnejšia, navrhujem to robiť za zvuku najznámejšej detskej piesne, v ktorej znie názov.

(Deti vyfarbujú hviezdy k piesni "Antoshka")

12. Dekorácia vianočného stromčeka.

Téma lekcie: "Meno"

učiteľ:

Cieľ:

Pochopenie pôvodu duchovného a morálneho života človeka vo svete okolo nás.

Úlohy:

Formovať u detí opatrný postoj k menu ako k dedičstvu minulosti.

Oboznámiť žiakov s pôvodom mien.

Pochopte, akú úlohu zohráva meno v živote človeka.

Naučte sa počúvať slová partnera.

Vybavenie A materiálov:

biblia,

· plagáty „Vaše meno“, „Buďte zodpovedný za svoje meno“, „Dávajte si pozor na svoje meno“.

Literatúra:

Slovník ruských osobných mien,

Kniha "Lekcie z etiky"

(Deti na začiatku hodiny sedia na stoličkách v kruhu)

I. Pripojenie k téme

Na stole: « Sem tam je dobre, kde volajú po mene»

Súhlasíte s touto múdrosťou?

Prečo si myslíte, že je potrebné meno?

(Deti rozum, každý vyjadruje svoje myšlienky)

Áno, je veľmi nepohodlné žiť bez mena. Tvárme sa, že nikto z nás nemá meno. Ako ma budete kontaktovať?

učiteľ.

V triede je vás veľa, ako vás môžem kontaktovať na hodine?

Dá sa ukázať ručne.

No, ak sme v lese, rozišli sme sa na všetky strany a potrebujem zavolať jedného z vás. Ako by som mohol robiť bez toho, aby som poznal vaše mená?

Naozaj, veľmi ťažká situácia. Sme presvedčení, že je nepohodlné žiť bez mena.

Mená, rovnako ako všetky slová v jazyku, majú svoj vlastný životopis, históriu a dobrodružstvá. Tvoj osud. Veda, ktorá študuje mená, sa nazýva antroponymia z gréckeho slova anthropos – „človek“, onoma – „veda“. Existovať


špeciálne slovníky ruských mien .(Zobraziť slovník)

Obsahuje asi 2600 ruských osobných mien. Dostávajú tvary patronymických, deminutívnych a láskavých tvarov. Označenia pôvodu mien.

Z Biblie viete, že na šiesty deň Boh stvoril človeka.

Pamätáte si, ako nazval prvého muža?

Adam – „vzatý zo zeme“, pretože ho Boh stvoril z prachu zeme.

Aké meno dal Boh Adamovej manželke?

Eva - "matka ľudí"

V momente narodenia dostáva každý človek božský dar – meno. Toto je najobľúbenejšie a najpríjemnejšie slovo človeka.

A skúste niekomu láskavo zavolať. (Deti sa v telefonovaní striedajú)

Vtedy zažíva neporovnateľné pocity vďaky a radosti, o to príjemnejšie a ľahšie sa s ním bude komunikovať.

Meno nie je dané náhodou – kto z vás bol pokrstený v chráme?

V staroveku boli na Rusi uctievaní rôzni bohovia, existovala pohanská viera. Ale na príkaz princa Vladimíra v roku 988 boli všetci Rusi pokrstení a naši vzdialení predkovia konvertovali na kresťanskú vieru. Po krste dostali ľudia kresťanské mená. Boli rôzneho pôvodu: grécky, latinský, židovský. Všetci boli zaradení do svätého kalendára tí v cirkevnom kalendári mien. Mená mali svoj význam. Vitaly (lat.) - vitálny, Vladimir (iný Rus) - vlastní svet, Victor (lat.) - víťaz, Vasilij (grécky) - kráľ, Andrej (grécky) - odvážny, statočný, Galina (gréčtina) - pokojný, Katarína (gréčtina) - čistá, Irina (gréčtina) - mier.

Osoba dostala meno po krste. V cirkevnom kalendári je zasvätený nejakému svätcovi. Keď do kostola priniesli dieťa na krst, kňaz sa spýtal, kedy sa narodilo. Pozrel sa do kalendára, našiel meno svätca a dal rovnaké meno dieťaťu a tento deň sa považoval za deň menín, teda narodeniny mena. Všetci poznáme svoje narodeniny, pretože sa oslavujú v rodine.

A kto z vás pozná svoj druhý sviatok – meniny? Oslavujete meniny?

Dnes sa od svojich rodičov či starých mám dozviete, kedy máte meniny a ja vymenujem len zopár z nich: Svetlana-2. apríla, Vera, Nádej, Láska, Sofia - 30. septembra, Ľudmila - 30. septembra, Ksenia - 6. februára, Andrej - 13. júla , Iľja - 2. augusta.

Kedysi to bol rodinný miláčik. Voňavá vôňa narodeninového bochníka naplnila celý dom. Pre oslávenca narodeninová pieseň „Ako na ... .. piekli sme meniny ...“ Táto pieseň prežila dodnes. Pamätáte si túto pieseň?

Dokonca aj v Rusku od staroveku existuje a tradícia pomenovania prežila dodnes. Bábätko mohlo dostať meno po otcovi, mame, dedovi, pradedovi. Objavili sa rodové mená.

Sledujte históriu svojho rodu, možno máte také meno, alebo možno ste dostali meno po svätcovi, v deň ktorého ste sa pošťastili narodiť. Bude vás chrániť počas celého života.

Nosíš mená mnohých veľkých a slávnych ľudí, Nehanbite svoje meno, pamätajte na múdre tradície, pokračujte v slávnych skutkoch svojich predkov.

II. kruh zdrojov.

Prvý v kruhu zavolá svoje meno a dobrú kvalitu, odovzdá slovo tomu, kto sedí naľavo. Druhý študent zopakuje meno a dobrú vlastnosť suseda sprava, povie o sebe a odovzdá slovo tomu, kto sedí vedľa neho. Tretí zopakuje mená a dobré vlastnosti predchádzajúcich žiakov a odovzdá štafetu ďalej. Posledný v kruhu, učiteľ, reprodukuje svoje informácie, oslovuje každého študenta a končí slovom o sebe.

Aké pocity vznikli počas tohto stretnutia?


Odborná recenzia.

1) Pracujte vo dvojiciach. Zdôraznite, bez akých slov sa narodeniny nezaobídu? Vysvetlite, prečo ste si vybrali tieto slová? (rodina, priatelia, pieseň, darček.)

2) Možno sa vám to zdá zvláštne, ale meno človeka často odráža charakter a vplyv na neho

Pamätáte si, ako sa v rozprávkach nazývajú leniví a hlúpi?

Emelya, Ustya, Foma, Martyn.

A ako sa volajú dobrí chlapci?

Ivan, Savva, Egor.

To sa odráža v prísloviach a porekadlách. Poďme sa hrať loto s prísloviami. Každé príslovie rozdelím na dve časti. Jednu si nechám pre seba a druhú dám jednému z vás. Spolu s vami musíme zbierať príslovie. Aby som to urobil, prečítam si prvú časť príslovia a vy, keď ste si vybrali význam, prečítate druhú.

Meli Emelya, váš týždeň.

Milý Ivan – aj k ľuďom, aj k nám, a tenký Ivan – ani k ľuďom, ani k nám.

Martyn žartoval, ale schoval sa pod týn.

Všetky hrbole sa hádžu na chudáka Makara.

(Kontrola prísloví z tabule)

III. Reflexia.

Aká téma bola preberaná v triede?

Čo znamená názov?

Krstné meno je charakteristické meno dané pri narodení.

Každý z nás má počas života jedno meno, no v rôznom veku sa voláme inak. Napríklad dievčenské meno je Katya, keď vyrastie, stane sa dievčaťom - Katerina, potom Ekaterina Anatolyevna alebo pre príbuzných teta Katya. Ale každý z nás má svoje meno, meno, ktorým nás volajú naši najbližší: Anna - Annochka - Annushka - Anyuta - Anya - Nyura - Nyusha - Nyusya. Pravdepodobne, keď ste počuli takýto postoj k sebe, ľahšie odpoviete na žiadosť. Chlapci, počúvajte znova, ako krásne, láskavo a melodicky znejú vaše mená: Lenochka, Anyuta, Ksyusha, Kolenka, Nikitushka, Serezhenka. Neprekrúcajme ich teda, neurážajme hudbu ich zvuku. Starajme sa o svoje meno a mená iných ľudí, to je naša hodnota. Názvy sme zdedili, prešli dlhú cestu, kým sa dostali k nám. Mená si zaslúžia, aby sa s nimi zaobchádzalo opatrne. Myslím si, že dnešná hodina nás veľa naučila.

Predmet: Naše mená a priezviská

Cieľ: dať vedieť, že každý človek má svoje meno a priezvisko, ktoré ho odlišujú od iných ľudí; oboznámiť s históriou vzniku priezvisk; zvýšiť sebavedomie.

Pokrok v lekcii

Chlapci, pamätáte si, keď ste prvýkrát prišli do škôlky? Pamätáte si, ako ste sa zoznámili s chalanmi? Ako si spomínate na svojich priateľov? (Podľa vzhľadu, oblečenia, mena)

Každý človek má meno. Povedzte každý svoje meno. (Deti sa predstavia v kruhu: Ja som Olya. Ja som Sasha. Ja som Katya. Ja som Vasya ...) Ako krásne znejú vaše mená!

Chlapci, viete zistiť, kto to je podľa mena? Chlapec alebo dievča? Muž alebo žena? (Odpovede detí) Existujú mená pre mužov a ženy, dievčenské a chlapčenské. Kým si malá, voláš sa Káťa a keď vyrastieš, budeš sa volať Ekaterina. Teraz sa voláš Vova a v dospelosti budeš Vladimir. Meno každého dieťaťa sa dá nazvať dospeláckym spôsobom. Každé meno sa dá nazvať láskavo. Ako vás s láskou volajú vaši rodičia a opatrovatelia? (Lena, Lenochka, Helenochka, Alyonushka; Nadya, Nadyusha, Nadya atď.)

Každé meno má svoju starodávnu históriu. Existuje slovník ruských mien. (Učiteľka nájde mená detí, prečíta si v slovníku, čo jednotlivé mená znamenajú.) Meno o človeku veľa vypovedá. Pomenovanie dieťaťa, rodičia starostlivo vyberajú meno, chcú vidieť dieťa v budúcnosti zdravé, silné, láskavé, krásne, chytré.

Lyudmila (sladká pre ľudí)

Vladimir (bojovník za mier)

Meno dieťaťa vyberajú rodičia, ale priezvisko nevyberá nikto. Priezvisko prechádza od pradedov a starých otcov.

Dá sa žiť bez priezviska? Je to veľmi ťažké, v skupine máme dvoch Pavlíkov, troch Káťov, troch Sašov. Ako ich všetky rozlíšiť?

Kedysi na Zemi nebolo príliš veľa ľudí, každý mal meno, aby sa navzájom odlíšili. Ľudí však bolo stále viac. Začali sa objavovať priezviská.

Gribanovci bývali v dedine Gribanovka, Gončarovci žili v dedine Goncharnoye a Veselovci žili v dedine Veselushki.

Vymýšľali priezviská a povolania. Priezvisko kováča je Kuznecov, priezvisko tesára Stolyarov a priezvisko tesára Plotnikov.

Často vymýšľali priezviská pre meno otca. Ivanov syn - Ivanov, Stepanov syn - Stepanov atď.

Priezviská sa dedili od otca.

Každá osoba má meno, priezvisko a priezvisko. Keď človek dovŕši 14 rokov, dostane pas – doklad preukazujúci totožnosť každej osoby. Každé dieťa dostane meno, ktoré mu rodičia vymyslia. Patronymium prechádza od otca. A priezvisko pochádza od otca.

Aké je krstné meno a priezvisko vašich rodičov? (Deti volajú.)

Každý z vás má aj svoje priezvisko. Keď vyrastiete, budete sa s úctou nazývať: Elena Ivanovna, Vladimir Andreevich, Marina Alexandrovna atď.

Keď sa k človeku správate s úctou, nazývate ho krstným menom, patronymiom. Deti sa obracajú na vychovávateľa, učiteľa podľa mena, patronymu: Nadezhda Vasilievna, Maria Ivanovna a „Vy“. Deti oslovujú svojich rovesníkov krstnými menami. Ale aj s rovesníkmi by sa malo zaobchádzať s rešpektom. Nebuď hrubý na svojich priateľov. Je dôležité vyslovovať mená láskavo, priateľsky.

Ktoré meno sa vám páči viac: láskavé alebo hrubé? (Opýtajte sa každého dieťaťa: Lenochka - Lenka, Vanechka - Vanka, Sashenka - Sasha.)

Je neslušné nazývať svojich priateľov hrubými. Ešte horšie je ich dráždiť, vymýšľať prezývky. Každé meno je svojím spôsobom krásne. Ale nie meno robí človeka, ale človek je meno. Koľko slávnych mien na svete pozná každý.

Alexander - veľký básnik A. Pushkin,

Valentina - prvá kozmonautka V. Tereshková,

Peter - panovník ruskej krajiny Peter I.

Vladimír je veľkovojvoda, bojovník za mier a spravodlivosť v Rusku a mnohí ďalší.

Vyrastiete a stanete sa dobrými ľuďmi, urobíte veľa dobrých skutkov pre všetkých ľudí a budete oslavovať svoje meno a priezvisko.