Завантажити презентацію літера щ звук. Презентація до уроку навчання російської грамоти "Звук і літера Щ, щ". «За щучим велінням

Урок 90. ЧИТАННЯ СЛОВ З БУКВОЮ Щ (закріплення)

03.05.2013 9897 0

Урок90. читання слів зЛІКОВА Щ
(закріплення)

Цілі:закріпити знання учнів про м'який, глухий, відповідний звук [щ'], букву щ; розвивати мову, пам'ять, логічне мислення.

Устаткування : підручник, предметні картинки, магнітна дошка, літери та склади.

Хід уроку

I. Мобілізуюча частина уроку.

ІІ. Закріплення опорних знань.

Гра «Дізнайтеся звук».

а) Плескайте в долоні, якщо почуєте звук [щ']:

їсти, друк, гущава, купа, тріщати, зустрічати, закачати, пригощати.

б) Скільки звуків [щ'] у приказці:

Щи та каша – їжа наша.

Гра «Хто уважний?».

Запам'ятайте слова зі звуком[щ'], які зустрінуться в оповіданні.

Катин цуценя

Каті подарували цуценя. Вона принесла його додому і посадила до шухляди. Цуценя згорнулося в клубок і заснуло. Коли щеня прокинулося, воно вилізло з шухляди, витягло з-під столу щітку і почало грати.

Питання:

– Кого подарували Каті?

– Куди посадила Катя щеня?

– Де заснуло щеня?

- Що зробив щеня, коли прокинулося?

1. Діти розглядають предметні картинки із зображенням ящика, щітки, кліщів, плаща.

Називають речі та пояснюють, для чого вони потрібні.

Фізкультхвилинка

Читання тексту про щенят, с. 189.

Питання:

– Що роблять цуценята?

– Як вони це роблять?

– Що має щітка?

- Чим незадоволені цуценята?

- У якому настрої вони пішли?

2. Розгадування загадок про овочі, с. 188.

- Які ще овочі ви знаєте?

- Які ще загадки знаєте про овочі?

Читання тексту «Овочі», с. 190-191.

Питання:

- Звідки прийшла господиня?

– Що вона принесла?

- Про що сперечалися овочі на столі?

- Що тим часом зробила господиня?

- Що в результаті вийшло?

Фізкультхвилинка

3. Промовляння чистомовок.

Ща-ща-ща-ща – ми додому несемо ляща.

Ащ-ащ-ащ-ащ - ми одягнемо плащ.

4. Прослуховування казки.

КАЗКА ПРО ШИПЧІ

Жили-були на світі шиплячі Ж, Ш, Ч, Щ,а неподалік жили голосні У, Ю, Ы, І, А, Я.Жили дуже дружно. І ось одного разу вирішили літери пограти у хованки. Випало водити шиплячим, решта побігла ховатися. Сидять літери у потаємних місцях, чекають, коли їх шукатимуть. Але шиплячі у всі щілини зазирнули, добре шукають, шарудять навколо – знайшли вже багатьох. Ось тільки ніяк не можуть знайти три голосні Ы, Ю, Я.Шукали-шукали, з ніг збилися, до вечора шукали. І ось, спотикаючись, скривджені, втомлені, голодні вирішили піти додому спати. Справа була вже ввечері. Проходять повз сусідній будиночок і бачать, що Ы, Ю, Яяк ні в чому не бувало сидять, сміються, телевізор дивляться, чай п'ють із пряниками. Образилися шиплячі – з того часу у них дружба порізно. Ніколи вони не стоять разом. Але дуже дружать і стоять у парах:

жи – ши, ча – ща, чу – щу!

Діти роблять висновок: немає злиттів шиплячих з голосними Ы, Ю, Я.

ІІІ. Підсумок уроку.

– Що повторювали на уроці?

Розділи: початкова школа

Клас: 1

Ціль: формування у дітей уявлень про звук [щ], як про глухий м'який непарний;
Завдання: сприяти формуванню навичок читання, уміння працювати з текстом, розвитку мови, уваги, мислення, фонематичного слуху;
продовжити роботу з класифікації букв та звуків; виховувати почуття товариства, шляхетності, дисциплінованості;
Устаткування: картки з літерами: щ, р, е, о, т, к, а; картинки: щука, щітка, щітка, мультимедійний проектор, комп'ютер, презентація в PowerPoint

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Заходьте, діти, до класу,
Продзвенів дзвінок зараз.
Всі тихенько швидко встали,
Підрівнялися та зібралися.
Скажімо: «Здрастуйте» один одному
І подивимося на столи
Все, що потрібно принесли?
А тепер тихенько сіли,
На мене всі глянули.
Починаємо наш урок. 2 слайд

ІІ. Актуалізація знань.
1.Робота над чистомовкою. 3 слайд
Щука лоскотала щіткою щігла
Щітка – лоскота щетиною була.
- Читання про себе.
- Читання вголос із чітким промовлянням 1 звуку.
- Читання із виділенням ударного стилю.
- Читання з виділенням щоразу нового слова.

2. Словникова робота.
- Що означає щітка - лоскота?
– Що таке щетина? (щетина – жорстка пряма шерсть у деяких тварин)
- Що спільного у цих слів?
Дайте характеристику звуку [ щ]. (Згідний, шиплячий, глухий, завжди м'який)
Як ви вважаєте, над чим сьогодні нам потрібно попрацювати на уроці?

ІІІ. Етап засвоєння нових знань.
– Сьогодні на уроці продовжуємо роботу зі звуком [ щ].
- Літера Щ пішла в гості до голосних. Тільки не до всіх вона зайде.
-Подумайте, а до кого вона зайде? (а, е, і, е, у)

1. Читання складів та складання слів. 4 слайд

Які слова вам не зрозумілі? (Щіпа - те ж, що тріска; щипці - інструмент для стискання; щілину - люблячий вбиратися, ошатно одягнений людина)

2. Упорядкування розсипаного слова.
А ось одне слово розсипалося. Давайте зберемо його.
РЕЩТОКАТ ( тріскачка) 5 слайд
- Що означає це слово? (1. Іграшка, що видає тріск. 2. Народний музичний ударний інструмент із нанизаних одним кінцем на дві мотузки дерев'яних дощечок,
3. Людина - той, хто голосно, безмовно говорить)
Висновок: іноді літера щ товаришує з літерою О.
- З якими голосними літерами не дружить літера щ? Чому? (я, ю, ы)

ФІЗМИНУТКА

4. Робота над оповіданням Л. Толстого «Два товариші». 6 слайд

Ознайомлення з автором.
9 вересня 1828 року у знатній сім'ї народився хлопчик, якого назвали Левом. Крім нього там же виховувалися ще 3 брати і одна сестра.
У будинку завжди була доброзичлива обстановка, грала музика, звучав дитячий сміх. Освіта та виховання він здобув у сім'ї. Йому не було двох років, коли померла мати, а за три роки помер і батько. Дітей виховували тітоньки.
У Тульській області знаходиться садиба, в якій народився письменник. Називається вона «Ясна галявина». У його сім'ї було багато дітей, а потім багато онуків, яких він дуже любив. З ними любив проводити багато часу, розповідаючи їм казки та читаючи свої повчальні оповідання. 8 слайд
Справою всього життя стало – відкриття шкіл для селянських дітей. Толстой багато подорожує різними країнами. У Німеччині, Франції, Швейцарії він знайомиться з тим, як навчаються діти. Читає багато книг про освіту та виховання. Після цього він створює свою систему навчання грамоти та арифметики, історії, сам викладав ці предмети.

9 слайд
10 слайд
11 слайд
12 слайд

3. Словникова робота. 13 слайд
- Прочитайте слова з чітким промовленням усіх звуків. Ці слова зустрінуться у оповіданні.
- Підберіть до слів 1 стовпчика схожі, слова – синоніми.

ТОВАРИЩ
Вискочив
КИНУВСЯ
Сховався
Залишився
СТВОРИВСЯ

НІЧОГО
НАЗІМ
МЕРТВИЙ
ПІШОВ
СМІЄТЬСЯ

1) Робота над заголовком.
- Як ви думаєте, про що ми читатимемо розповідь?

2) Читання вчителем?
Запитання після читання.
– Хто накинувся на дітей?
- Як вони зреагували на небезпеку?

3) Читання дітьми подумки.
Запитання після читання.
- Як вчинив ведмідь?
- У чому не правий хлопчик, що заліз на дерево? (Посміявся з товариша)
– Яких друзів хотіли б мати ви?
- Який висновок зробите?
– Що пише з цього приводу автор? Прочитайте.

4) Робота над прислів'ями про дружбу. 14 слайд
Сам гинь, а товариша рятуй.
Не май сто карбованців, а май сто друзів.

ІV. Підсумок уроку.
– Чим займалися на уроці?
- Що нового дізналися?
- Чим запам'ятається урок?

V. Рефлексія.
Перегляд уривка з мультфільму «Лускунчик і Мишачий Король» 15 слайд
- Які ж дива може творити справжня дружба?
УРОК ЗАКІНЧЕНИЙ, МОЛОДЦІ! 16 слайд

Література:

  1. В. Г. Горецький та ін. «Російська абетка». 1 клас М.: [Освіта]
  2. О. Є. Жиренко., Л.А. Обухів. Поурочні розробки з навчання грамоти: читання та письмо: 1 клас. - 4-те вид., - М., ВАКО, 2009. - 368с.
  3. Свято букваря.
  4. http: // filmiki.arjlover.net/- мультфільм.

Конспект уроку навчання грамоти у 1 класі

Тема: Звук [щ], літери Щ, щ.

Цілі:

1. Познайомити з приголосним звуком щ, літерами Щ, щ;

2. Розвивати фонетичний слух та культуру звуковимови, відпрацьовувати навичку звукового аналізу слів;

3. Розвивати мову, увагу;

4. Виховувати інтерес до читання та культуру навчальної праці.

Обладнання: підручники «Абетка» Н. Г. Агаркова, Ю. А. Агарков (програма «Перспективна початкова школа»), конверти з деталями для конструювання літери, прості олівці, закладки, малюнок казкової щуки, смайлики, ІКТ.

Хід уроку

1. Самовизначення до діяльності.

Продзвенів дзвінок для вас,

Ви увійшли спокійно до класу,

Встали всі у парт красиво,

Привіталися чемно.

Тихо сіли. Спинки прямо.

Все з усмішкою зітхнемо

І наш урок розпочнемо.

Ви ще з вечора готувалися до школи. Мама вам нагладила шкільну форму, ви повторили літери, написання їх. Сьогодні рано-вранці встали, заправили ліжка, вмилися і пішли до школи. Дайте відповідь мені на запитання, з якою метою ви прийшли до школи? А який у вас настрій? Покажіть мені.

І з таким настроєм ми маємо попрацювати, не шкодуючи сил, і багато чого нового навчитися.

2. Актуалізація знань та фіксація утруднення в діяльності.

Відгадайте загадку.

Уплітаючи калачі, їде хлопець на печі. Їде просто до палацу. Хто цей молодець?

Чи знайомий вам цей казковий герой?

Сл. 1.

З якої він казки?

Згадайте, кого виловив Ємеля в ополонці?

Сл.2.

Чому Ємеля відпустив щуку назад у воду?

Попросимо і ми щуку виконати наше бажання.

Вимкнути слайд.

Відкриємо підручники на сторінці 103, позначте сторінки підручника закладкою.

Яке бажання ми сьогодні попросимо виконати щуку?

3 . Постановка навчальної задачі.

Нехай вона познайомить нас з новим звуком і з новою літерою.

Ви вже здогадалися, з яким?

Якщо ні, то промовте слово щука, виділяючи кожен звук. Дайте характеристику слова "щука".

З яким звуком ми ще не знайомі? (Зі звуком щ).

4. Побудова проекту виходу із скрути.

1. Робота у парах.

Поверніться один до одного. Спостерігайте за його артикуляцією. Як ми його вимовляємо?

На що схожий цей звук? (Шипіння – наприклад, кулька здувається).

Який ще звук схожий на шипіння? (Ш).

Чим вони різняться? (Щ – м'який, ш – твердий).

2. Характеристика звуку.

Отже, звук щ – який він? Дайте характеристику звуку.

Звук щ - приголосний, тому що при його виголошенні повітря в роті зустрічає перешкоду, зуби зімкнуті.

Звук щ - глухий, тому що вимовляється шумом, голосові зв'язки не працюють.

Звук щ – завжди м'який, тому що немає пари за твердістю – м'якістю).

Знайдіть піктограму позначення на сторінці. Чому він один? (Він непарний, немає пари за дзвінкістю – глухістю).

Ще раз зробіть висновок про звук (щ).

Ми вже знайомі зі звуком, що має таку характеристику. Який це звук? (Вірно, звук год).

3. Аналіз слова "лящ".

У щуки є друг. У його назві теж є вже нам знайомий звук. Що то за риба? (лящ).

Дайте характеристику слову «лящ» (3 літери, 3 звуки, 1 склад, тому що 1 голосна літера).

4. Фонетична зарядка + фізхвилинка

Нині ж потренуємо своє вміння чути у слові потрібний звук. Встаньте. Чергуватимемо присідання з бавовнами в долоні. Але виконати рух можна тільки, якщо в слові, яке я скажу, є наш новий звук:

клацання, клацанка, чесне, життя, щипці, ящик, похід, щока, хмара, щука, грубка, прощання, гай, шепіт.

Молодці. Сідайте.

4. Ознайомлення з новою літерою.

А зараз познайомимося з літерою, яка означає цей звук.

Робота у підручнику. Обводимо вказівкою за літерою у підручнику.

Конструювання літери.

Знаходження літери в алфавіті. – стор. 127.

Перед якою знайомою літерою знаходиться літера Щ?

На що схожа літера "Щ"?

Сторінка з «Веселої абетки».

Сл.3.

На гребінець Щ схожа.

Три зубці всього? Ну що ж?

5. Первинне закріплення у зовнішній промови.

1. Розмова про щуку, про чистоту водойми.

Діти, у нас на уроці сьогодні в гостях щука. А чи знаєте ви, що щука – хижа риба. Її називають ще й санітаром річок та озер. Чим більше щук у водоймі, тим чистішим він.

Вивішується картинка для щука.

2. Робота у парах. Підручник

А тепер прочитаємо слова з новою літерою – ЩУКА, ПРОЩАЙ.

У російській є правила: щу – пиши з літерою «у», ща – пиши з літерою «а». Їх треба запам'ятати.

Сл. ЩА,ЩУ

Чи зустрічалися нам такі правила?

Правильно, так само, як і у випадку з поєднаннями ЖИ, ШИ, ЧА, ЧУ. Ці написання потрібно запам'ятати.

3. Читання складів. (хором).

Тепер прочитаємо склади внизу сторінки.

Звернімо увагу на схеми цих складів, що вони позначають? (Згідний -гласний, голосний - приголосний). Читання хором.

4. Читання ланцюжків слів. стор.104. (Микита, Ксюша, Настя, Андрій, Аліна).

5. Фізмінутка.

Заряджання для очей. За зоровим тренажером.

Сл.5.

6. Робота з текстом.

Наші очі відпочили, і ми приступаємо до наступної роботи.

    Читання вчителем.

    Словникова робота за словником Ожегова.

Прізвисько – назва, що дається людині за якоюсь характерною її рисою, властивістю.

Округа – навколишня місцевість

Недуга здолала – слабкість, хвороба

Зберігав – схуднув

Пісні – вживання їжі не молочну та не м'ясну.

    Відповіді на запитання.

Хто названий Дружище? Де він жив? Яким він був? Коли і чому його почали називати Дружище?

    Знайти можливе закінчення пропозиції.Сл.6.

"Всі звірі в окрузі його ...".

    Вправа "Фініш".

1 варіант: читання тексту до слів «на свята».

2 варіант: відповісти на запитання: «За що просив Дружище вибачення?».

    Вправа "Буксир".

Усі звірі довкола (в окрузі) його боялися.
Але старим став, слабкість (неміч) здолала.

Іноді ляща, щуку ловив для юшки. (На юшку).

Навіть назва (прізвисько) у вовка стала іншою.

Я прочитала текст з іншими словами, а зміст тексту змінився?

    Відповіді на запитання.

Хто лякав всю округу, всіх звірів тримав у страху?

Що потім із ним трапилося?

Чому схуднув сірий?

Що він став робити, чим робити?

Які нові друзі з'явилися у вовка?

Що він зробив?

Як став жити?

Яке ім'я за ним закріпилося? Чому?

Як ви вважаєте, чи добре прощати?

7. Рефлексія діяльності.

Яке нам бажання виконала щука? Щука ж не приходитиме щодня, і тому вона залишає нам наказ.

Прочитаємо прислів'я «Хто грамоті здатний, тому не пропасти» Сл.7.

Поясніть сенс. (Грамоті спроможний - значить грамотний, багато знає; тому не пропасти - все в нього вийде, з усім впоратися).

Ось і добігає кінця наш урок. Гостей завжди потрібно проводити. Якими словами з уроку ми проводимо нашу гість? «Щука, прощай!».

А зараз покажіть свій настрій.

Молодці. Дякую. Урок завершено.

Урок навчання грамоті на тему «Литера Щ і звук [щ] . Закріплення.

Цілі та завдання уроку:

  • продовжити знайомство зі звуком [щ] та літерами Щ щ.
  • навчити листа великої літери Щ, складів і слів із цією літерою;
  • вчиться відрізняти звук [щ] та літеру, яка його позначає від інших звуків та літер;
  • розвивати фонематичний слух, пам'ять, мовлення, увага, орфографічну пильність;
  • формувати самооцінку учнів, самостійність.

План уроку:

  1. Орг. Момент.
  2. Ребус.
  3. Розминка.
  4. Постановка теми та цілей уроку.
  5. Повторення.
  6. Робота у парах.
  7. Гра «Вгадай-но».
  8. Робота у прописі.
  9. Казка.
  10. Робота із пропозицією.
  11. Фіз.хвилина для очей.
  12. Деформований текст.
  13. Підсумок уроку.
  14. Рефлексія.
  1. Орг.момент. Психологічний настрой. Мотивація.

Хлопці! У нас сьогодні є багато гостей. Вони прийшли подивитися на вас, які ви стали великі, як ви вчитеся. Поверніться, посміхніться та привітайтеся з ними.

Здрастуйте – ти скажеш людині.

Привіт! - Усміхнеться він у відповідь.

І, мабуть, не піде до аптеки

І здоровим буде багато років!

Тепер сідаємо на свої місця та починаємо урок. Сьогодні на нас чекає багато цікавої роботи. Ми дізнаватимемося нове, радітимемо успіхам, а з невдачами справлятимемося разом.

У нас сьогодні незвичайний урок, ми вирушимо у гості. А куди, ви дізнаєтеся, розгадавши ребус.

РЕБУС (робота у парах)

У вас на столах лежать дві картки. Закресліть однакові літери, та якщо з інших складіть слова.

Ви дізналися, куди ми вирушаємо? До Лісової школи.Слайд 1

А покликав нас у гості Михайло Потапич.

Жив собі Михайло Потапич і був усе життя шкільним учителем. Ось одного разу він переїхав на нове місце проживання в чарівний ліс. І виявив, що місцеві жителі лісу не вміють ні читати, ні писати і зовсім не знають математики. І тоді ведмідь вирішив відкрити Лісову школу. І прийшли до нього на урок білки, зайці, вовки. А нас він покликав невипадково.

Як ви вважаєте, навіщо нас покликав Михайло Потапич?
- Правильно, він покликав допомогти йому провести урок, т.к. ми вже багато чого навчилися, вміємо читати, писати, вивчили багато літер. А ви знаєте, що треба завжди допомагати своїм товаришам. Навіть якщо це лісові звірі.

Допоможемо? І поділимося своїми знаннями.

  1. Розминка.

Почнемо ми наш урок, як завжди з розминки.

а) дихальна гімнастика

б) чистомовка з різним настроєм (мордочки)Слайд 2

Ща-ща-ща виловили ми ляща

Щу-щу-щу я його не відпущу

Ще-ще мріє котик про лящ

в) скоромовка Слайд 3

Щука лоскотала щіткою щігла.

Читання вголос з чітким промовлянням звуку

Читання з виділенням ударного складу

Читання з виділенням щоразу нового слова

Читання у різному темпі (день, ніч)

3. Постановка теми та цілей уроку.

Хлопці, а ви помітили, який звук найчастіше зустрічався?

А хто підкаже лісовим звірятам, яка тема уроку, з якою літерою ми продовжимо знайомитись.Слайд 4

Чому ж ми навчатимемося на уроці? (будемо вчитися читати склади і слова з літерою щ, вчитися грамотно писати слова та речення з літерою щ, пригадаємо хар-ку звуку, вчиться відрізняти звук щ і букву, яка його позначає, від інших звуків та літер)

Ми вже почали знайомитись із цією літерою на попередньому уроці, а ось лісові звірята нічого про неї не знають. Згадаймо все, що ми знаємо і розповімо.

  1. Повторення. Слайд 5

Які дві групи діляться звуки? (голосні та приголосні)

Які звуки ми називаємо голосними?

Які звуки ми називаємо приголосними?

Назвіть приголосні звуки, які завжди тверді

Назвіть приголосні звуки, які завжди м'які

Розкажіть правило про букву щ і дайте характеристику звуку (літера ща позначає один приголосний звук, м'який, глухий щ)

А яку літеру схожа літера щ (на ш), як її відрізнити (хвостик)

А чим відрізняється звук ш від щ?

Молодці, ось ми й познайомили лісових учнів із буквою ща.

Але ось невдача, лисеня прослухало і тепер не може виконати завдання Михайло Потапича.Слайд 6

Ви допоможете лисенку? Михайло Потапич роздав слова, вам потрібно вибрати слова з літерою ша, а сусідові з літерою ща.(Робота в парах)

Шапка, щітка, шашка, їжа, гай, шишка (перевірка сигналом)

  1. Гра «Угадай-ка»

Я думаю, тепер лисеня буде уважніше.

А хто з вас уважніший, ми дізнаємося, погравши в гру. (Дівчата встають почувши звук ш, а хлопчики звук щ)

Очерет, курінь, щука, конвалія, щілина, щавель, шина, штани, кліщ, лящ, шипшина, ніч, кішка, щока, шовк.

  1. Робота у прописі.Слайд 7

Для виконання наступного завдання, Михайло Потапич приготував елементи букв і попросив звірят зібрати букву ща, але вони заплуталися. Давайте зберемо букву ща і підкажемо звірятам, з яких елементів вона складається.Слайд 8

Відкрийте пропис і перевірте, чи правильно ви зібрали букву.

З яких елементів вона складається?

Зафарбуйте ці елементи.

Які елементи букв вам знайомі. Які букви вони зустрічалися?

Напишіть цю літеру в повітрі. (під рахунок)

Зверніть увагу на паралельність похилих ліній, правильне написання малої опущеної петлі, ми вже писали її у малої літери щ.

Пропишіть зразок у рамці та перший рядок.

Подивіться уважно на з'єднання і скажіть, яке правило нам допоможе писати без помилок? (Ща, щу)

Пропишіть з'єднання. Казка.Слайд 9

Тепер ви знаєте, чому ща пишеться з а, щу з у.

  1. Робота із пропозицією.

Михайло Потапич запропонував лисяцям прочитати у прописі пропозиції, але лисята не знають нічого про пропозиції. Давайте їм допоможемо.