Сторінки історії ХІХ століття. Повідомлення на тему: «Сторінки історії Росії. Сторінки історії XIX століття « Проект сторінки історії 19 століття


Слайди: 1. 1800 – 1899 роки.

2. Гроза 1812 року.

3. Фотографія Наполеона

4. Фотографія Кутузова.

5. Картина "Переправа через Німан".

6. Вид Бородінської битви.

7. Картина «Рада у Філях».

8. Вигляд пожежі Москви.

9. Храм Христа Спасителя 1883 рік.

10. Храм Христа Спасителя 1996 рік.

11. Картини із життя кріпаків.

12. Маніфест – урочисте письмове звернення верховної влади до

народу. С. І. Ожегов.

13. Портрет Олександра 11 – цар – визволитель.

Оформлення дошки:

  1. Сторінки історії 19 ст.
  2. Слово «кріпосний»
  3. Фігурки селянина 19 століття та поміщика.
  4. Зображення поля.
  5. Зображення 2 мотузок
  6. Слова: бити, продавати, обмінювати, програвати.
  7. Слова: служити, працювати, платити.
  8. Слово "Маніфест".
  9. Слова: не можна бити, продавати, обмінювати;

укладати договори,

купувати майно,

вступити до шлюбу,

вести справи у суді;

земля – власність поміщика;

відбувати обов'язок.

10. Цифри для вказівки дати: 19.02.1861.

Матеріал для дітей:

  1. Варіанти тесту.
  2. Ребус для визначення слова «маніфест».
  3. Приклади визначення дати
  4. Витяг з документа.

Мета уроку: знайомство з історичними особами, які зіграли

велику роль історії Росії;

Завдання уроку:

  1. Освітня - формування умінь та навичок роботи з історичними документами;
  2. Розвиваюча - орієнтувати учнів вивчення історичних подій нашої країни;
  3. Виховує – виховувати любов до Батьківщини, інтерес до історичного минулого свого народу.

1. Бесіда з техніки безпеки під час уроку.

  1. 2. Організація початку уроку.

(На екрані дати: 1800 - 1899роки)

Прочитайте тему сьогодення. (Сторінки історії 19 століття).

На початку 19 століття територія Росії розкинулася тисячі верст від Балтійського моря до Тихого океану. Сьогодні ми поговоримо про те, яким було життя на цій величезній території в ті далекі від нас роки.


  1. 3. Перевірка домашнього завдання.

(На екрані слова «Гроза 1812 року»)

І перше про що я хочу вас запитати, це що означають слова «Гроза 1812 року».

(цього року російська армія відстоювала незалежність своєї

країни у війні з французькою армією під командуванням

Наполеона).


  1. Робота у групах.

Пропоную кожній групі (3 особи) взяти листок з питаннями і, порадившись один з одним у групі, вибрати правильну відповідь.

1 варіант

1.У Франції у 18 столітті до влади прийшов полководець:а) Багратіон

б) Наполеон

в) де Толлі


2. Французька армія вторглася до Росії: а) 1821 року

б) 1818 року

в) 1812 року.

3. Яке рішення ухвалив Кутузов після Бородінської битви:

а) залишити Москву

б) дати ще одну битву

в) визнати Наполеона переможцем.

4. На честь перемоги над Наполеоном було збудовано:

а) Петропавлівський собор

б) Храм Христа Спасителя

в) Спасо-Преображенський собор.

2 варіант.

1.Головнокомандувачем російськими військами було призначено:а) М. І. Кутузов

б) А. В. Суворов

в) Ф. Ф. Ушаков.


  1. Чому Наполеон вирішив залишити Москву?

а) для подальшого просування в глиб Росії

б) через пожежу Москви

в) для вирішальної битви.


  1. Війна 1812 року називається Вітчизняною тому, що:

а) головна битва сталася під Москвою

б) на війну піднявся весь народ

в) вторгнення Наполеона принесло Росії величезні

лиха.


  1. Перевірка тесту.

(Почергово перевіряються питання з першого та другого варіанта)


1вар . (На екрані фото Наполеона)

У Франції у 18 столітті до влади прийшов полководець Наполеон. Наполеон

Бонапарт ще у дитинстві мріяв про військові перемоги. У 24 роки він став

генералом. Прославившись кількома вдалими походами та маючи на своїй

осторонь віддане йому військо, Наполеон став імператором Франції.

2 вар. (На екрані фото Кутузова)

Головнокомандувачем російських військ був призначений М. І. Кутузов -

прославлений полководець, учень та соратник Суворова. Кутузов був

одним із творців російського військового мистецтва. Він безмежно любив

Росію і вірив у силу свого народу. У важку для Росії годину він був

призначений командувачем російських військ.

1 вар. (На екрані картина «Переправа через Німан»)

У 1812 році війська Наполеона перейшли кордони Росії. Імператор

французів мріяв про підпорядкування Росії. Він розраховував на швидку і

легку перемогу. За планами Наполеона, після кількох боїв Росія

мала попросити світу.

2 вар. ( на екрані панорама Бородінської битви).

битва. О пів на шосту ранку на Бородинському полі заговорили гармати.

Одним із найважчих моментів бою була оборона Курганської висоти

Її захисників очолював генерал Микола Миколайович Раєвський. Обидві армії

зазнавали величезних втрат, але жодній не вдавалося перемогти.

1 вар. (На екрані картина «Рада у Філях»).

Після Бородінської битви Кутузов вирішив залишити Москву.

якому були присутні усі вищі генерали. Кутузов поставив питання,

чи дати під Москвою ще одну битву чи відступити без бою.

Вислухавши обидві сторони, з яких одна була за відступ, інша

проти Кутузов наказав відступати. Відстоювати Москву та ризикувати

армією було небезпечно, бо у разі невдачі зі знищенням армії

як Москва, а й вся Росія опинилася б у владі ворога.

"З втратою Москви, ще не втрачено Росію", - сказав Кутузов.

2 вар. (На екрані «Пожежа Москви»).

Наполеон вирішив залишити Москву через пожежу. Не довго французи

пробули у Москві. Їсти не було чого, холодно, жити ніде: страшний

пожежа знищила понад половину будинків. Сили французів танули та вороги

залишили Москву.

1 вар. (На екрані вигляд Храму Христа Спасителя 1883;

1996).

закладання грандіозного храму. 1883 року він був освячений. Почесними гостями

у храмі були Ветерани Вітчизняної війни. У кожного на грудях висів

Георгіївський хрест. Але 1931 року Храм Христа Спасителя був підірваний.

1996 року знову відновлено на гроші народу.

2 вар . (на екрані вигляд Храму Христа Спасителя)

Війна 1812 року називається Вітчизняною тому, що на боротьбу з

ворогами піднявся весь народ. Вторгнення Наполеона принесло Росії

незліченні лиха, були зруйновані міста та села, загинуло багато

цінності. Але Росія зуміла відстояти свою незалежність. Як не раз

було в російській історії, весь народ знову піднявся на захист

Вітчизни. Тому історія Росії війна 1812 року залишилася під

назвою Вітчизняної.


4. .Життя кріпаків у Росії.

(На екрані слова «Життя селян у Росії»).

Прості люди, що відстояли країну у війні з французами, жили дуже важко. Згадайте, яким було життя селян на той час.(оповідання дітей супроводжуватислайдами з життя кріпаків)

Селяни втратили свою волю. Вони не могли жити як вони хотіли,

займатися тим, що їм до вподоби. Їхнє життя повністю залежало від

господаря, який міг їх продати, подарувати, програти у карти. Ще

за часів Катерини 11 у газетах можна було прочитати такі

оголошення:

«Продається малий 17 років та меблі».

«За від'їздом продається кінь, дві покоївки».


Таких селян називали кріпаками.(Слово кріпосної на дошку).Згадаймо, що це означає. Підберіть родинні слова до словакріпосний.

Фортеця, кріпити, закріпити,

закріплений, міцний.

У той час на Русі існувало кріпацтво. Що то за порядки?

Кріпацтво - це такі закони, за якими більшість

російських селян було неможливо залишити своїх панів-поміщиків.

Збираємо картинку: з одного боку, за законами кріпосного права,селянин

був прив'язаний до поміщика . За цими ж законами, земля

належала поміщику, а працювати на ній мав

селянин

Поміщики робили зі своїми кріпаками все, що хотіли: покладали на них непосильну роботу, за найменшу провину віддавали у солдати, сікли іноді до смерті. Селян продавали, розлучаючи дітей та батьків, вимінювали на собак(Карточки зі словами прикріпити в картинку).

Звісно, ​​таке життя не подобалося селянам. Після Вітчизняної війни 1812 року багато хто з них сподівався на визволення. Але це сталося лише з приходом до влади Олександра 11.

(Зрушити СТОЛИ)


5. Скасування кріпосного права.

(На екрані портрет Олександра 11)

Яким був імператор Олександр 11?

1) Повідомлення дітей про Олександра 11:

в 1825 році, він був проголошений спадкоємцем престолу, а ще рік

через Василь Андрійович Жуковський був прийнятий на посаду

наставника спадкоємця престолу.

«Володарюй не силою, а порядком», - наставляв поет

майбутнього царя. «Люби свій народ: без любові до народу немає любові

народу до царя».


2) - З ім'ям Олександра 11, що зійшов на престол у 1855 році, пов'язано багато змін у житті країни. Він вирішив звільнити селян від кріпацтва, і видає спеціальний документ. А як він називається, ви дізнаєтеся, замінивши кожне число в ряді буквою, і прочитавши отримане слово.

(кожна цифра відповідає літері алфавіту)

14 1 15 10 22 6 19 20

М А Н І Ф Е С Т

(На екрані - визначення слова «Маніфест»)

Що означає слово «маніфест»?

У словнику С. І. Ожегова: Маніфест – урочисте письмове

звернення верховної влади до народу.

- Продовжую формувати картинку: нижче кріпиться слово МАНІФЕСТ.

Замінити на екрані визначення на картину "Читання маніфесту селянам".

  1. – А зараз я пропоную вам дізнатися, коли Олександр 11 підписав Маніфест. Для цього вам необхідно вирішити приклади та назвати отримані результати.

(Діти в групах вирішують приклади, з відповідей виходить дата і кріпиться на дошку в картинку, під слово Маніфест)


96: 12: 2 + 15 (78: 13) - 5 (17: 1) =

1 8 - 7: (15: 15) - (21 - 21) 5 =


24: 2 3: 18 - (78: 39 - 584 0) =

2 (729 - 728) + (27: 3 + 6) - 45: 3 =


375 0 + 294: 294 - (16 - 16) : 2 =

(17 + 43) : 2 + 9 8: 4 - 5 (64: 8) =


125 0: (45 4) + (120 10: 100 - 6) =

(84: 14 5 - 15) : (91: 7 5 - 50) =

Перевірка: складання дати.

1стол: - з отриманих відповідей складіть двозначне число, в якому кількість

десятків менше кількості одиниць (19)

(прикріпити дошку під слово МАНІФЕСТ число 19.)

2 стіл: - розташуйте отримані відповіді у порядку зростання (02)

(Прикріпити на дошку 02)

3 стіл: - з отриманих результатів складіть число, в якому кількість

одиниць більше від кількості десятків (18)

(Прикріпити на дошку число 18)

4 стіл: - розташуйте отримані результати в порядку зменшення (61)

(Прикріпити на дошку число 61.)

6. Робота із документом.

1) - А зараз я пропоную вам попрацювати зі справжнім історичним документом. У вас на столах є аркуші, на яких надруковано окремі положення з Маніфесту 1861 року. Прочитайте, порадьтеся один з одним у своїй групі та вирішіть, що у цих рядках найголовніше.


а) Кріпацтво на селян, поселених у поміщицьких маєтках,

і на дворових людей скасовується назавжди.

(це означає, що тепер селянина не можна бити, продавати,

обмінювати; слова прикріпити на дошку)

б) На підставі цього положення та загальних законів селянам та

дворовим людям, що вийшли з кріпацтва,

надаються права вільних мешканців.

(це означає, що селяни тепер мають право: укладати договори,

набувати майно, одружуватися, вести справи в суді;слова

прикріпити на дошку)

в) Поміщики, зберігаючи право власності на всі землі, що належать їм, надають за встановлені повинності, у постійне користування селянам необхідну кількість польової землі.

(Земля залишилася власністю поміщика;

слова прикріпити надошку)


г) Селяни за відведені наділи землі повинні відбувати на користь

поміщиків повинності працюю чи грішми.

(Селяни зобов'язані за землю продовжувати працювати на поміщика -

відбувати обов'язок;слова прикріпити на дошку)

2) Узагальнення по складеній на дошці картинці.

Давайте тепер, дивлячись на картинку, яка в нас вийшла, спробуємо зробити висновок, що ж змінилося в житті селян із прийняттям документа, на який вони так чекали.

Селяни перестали бути власністю поміщика, їх не можна було купувати, дарувати, продавати. Вони отримали громадянські права: могли самостійно укладати договори, набувати майна, вести судові справи. Але отримавши громадянську та особисту свободу, селяни не отримали найголовнішого – землю. Так само, як і раніше, земля залишилася власністю поміщика, а селяни, щоб не померти з голоду, мали на нього працювати.


7.Висновок.

(на екран фото Олександра 11 з написом ЦАР-ВИЗВОЛЬНИК)

Але незважаючи на недоліки Маніфесту Олександр 11 увійшов у російську історію як цар-визволитель. Він провів реформу в армії, яка замінила рекрутський набір (25 років) загальною військовою службою. Термін служби було скорочено до 6 років. Здобуло широкий розвиток освіти – виникло понад 20 тис. навчальних закладів. Настала відлига і для друку: виникло понад 700 найменувань газет та журналів.

У другій половині 19 століття з'явилися технічні новації - електричне освітлення, залізниця, телефон. Вдома я пропоную вам знайти додатковий матеріал та підготувати повідомлення про технічні нововведення 19 століття.

Завдання:Формувати уявлення учнів про життя 19 столітті.

Цілі:

  1. Ознайомити із реформами Олександра II.
  2. Формувати уявлення учнів про технічні винаходи в 19 столітті.
  3. Розвивати інтерес до історії.

Обладнання:

  • кросворд,
  • стрічка часу,
  • портрет Олександра II,
  • доміно,
  • картки з іменами знаменитих людей,
  • комп'ютер,
  • проектор,
  • слайд програма.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Повідомлення теми уроку.

Перед нами книга «Історія Росії. 19 століття". (Додаток 1 (слайд 1))

На минулому уроці ви вже дізналися про одну важливу подію на початку цього століття.

Чи хотіли б ви перегортати сторінки цієї книги далі? Чому вам це хочеться зробити?

19 століття було насичене різними подіями й у політичному, й у культурному житті країни. З ними ви знайомитиметеся у старших класах.

Сьогодні, перегорнувши лише деякі сторінки цієї книги, ви дізнаєтесь:

  • про нового царя;
  • про низку його реформ;
  • про деякі винаходи 19 століття.

Бажаєте про це дізнатися?

Тоді постарайтеся швидше

Завдання все виконувати.

У вас на столах лежить картка. (Додаток 2)

Прочитайте, що написано. (Катерина II, Михайло Іларіонович Кутузов, Петро I, Іван III, А.В. Суворов, Іван Грозний).

Що написано? (Імена знаменитих людей)

На які дві групи ви розділите ці імена? (Правителі нашої країни та полководці).

Що об'єднує Суворова та Кутузова? (Суворов - генералісимус- Найвище військове звання в російській армії. Помер 1800 р. Кутузов- Головнокомандувач російської армії).

  • билися з французькими військами.
  • Кутузов був учнем Суворова.
  • у них одна доля. Царі видаляли їх із армії, коли було війн, і знову закликали, коли Росії загрожувала небезпека.

Яка небезпека загрожувала Росії 1812 року? (Вторглася французька армія, щоб «роздавити» Росію).

У М.Ю. Лермонтова є такі рядки:

Недарма пам'ятає вся Росія
Про день Бородіна!

Як ви вважаєте, чому про цей день пам'ятає вся Росія? (Втрати до 50 тис. у цьому жахливому побоїщі).

(Наполеон писав: "З усіх моїх битв найжахливіше те, яке я дав під Москвою. Французи показали себе в ній гідними здобути перемогу, а росіяни здобули (здобули, здобули) право бути непереможними".

Розкажіть про Бородінську битву, використовуючи схему. (Додаток 1 (слайд 2))

Поки хлопці розповідають, 3 особи розгадуватимуть кросворд, щоб відгадати ключове слово. (Роздати індивідуально кросворди. (Додаток 3))

Бородинська битва.

22 серпня 1812 року російська армія розгорнулася вздовж річки Колочі біля села Бородіно приблизно за 110 км від Москви. У російській армії налічувалося близько 120 тис. чоловік, ще близько 30 тис. народних ополченців, які використовувалися для будівництва укріплень як санітарів і понад 600 знарядь. Наполеон мав близько 135 тис. чоловік і трохи менше 600 гармат.

Цілий день сторони готувалися до бою.

Бій почався 26 серпня о 5 год 30 хв ранку. Декілька атак було відбито з великими втратами для французів. Але, таки ворогам вдається захопити село Бородіно. Найважчим моментом бою була оборона Курганної висоти. Її захисників очолював генерал М.М. Раєвський.

Протягом кількох годин висоту обстрілювали 400 французьких гармат. 45 тис. французів проти 18 тис. росіян. Все ж таки після запеклих атак ворогові вдалося зайняти висоту. Російські війська відійшли село Семенівське і продовжували утримувати оборону.

І росіяни, і французи зазнали великих втрат. Після настання темряви французькі війська відійшли на колишні позиції. Росіяни залишилися дома, не намагаючись знову зайняти втрачені укріплення.

За наказом Кутузова російська армія відступила до Москви.

Кутузов: "З втратою Москви не втрачено ще Росія ...".

Перевірка кросвордів (ключове слово допоможе трохи пізніше)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. – А зараз на нас чекає гра: «Невідіслана депеша». ( Депеша- Письмове повідомлення).

На картці, що розрізає, письмове повідомлення. Дізнайтесь, хто його міг відправити.

Перевірка. Переверніть картки. Якщо вийде портрет, то завдання виконане правильно. (Додаток 1 (Слайд 3))

Чий портрет вийшов? (На дошці портрет)(Додаток 4)

Цікава постать Олександра ІІ. Коли він ще був дитиною, його батько, імператор Микола I (Додаток 1 (слайд 4)), запропонував відомому поету Василю Андрійовичу Жуковському стати вихователем маленького спадкоємця. До нас дійшли ті настанови, які намагався прищепити поет своєму вихованцю: «Люби свій народ: без любові царя до народу немає любові до царя». Олександр II вступив на російський престол у 1855 році у 36 років. (1855-1881)

Він багато їздив Росією і одним з царської сім'ї побував у Сибіру. В багатьох очах він був добрим і справедливим.

2. – Цей ребус допоможе дізнатися, як називали царя Олександра II. (Додаток 1 (слайд 6,7))

Кого і чого він звільнив?

Вам допоможе ключове слово із кросворду, який розгадували хлопці.

Слово перевіряльнику: як упоралися із завданням.

Яке ключове слово вийшло? (Селяни).

Яким було життя селян?

Від чого, як ви вважаєте, цар звільнив селян? (Від кріпосного права).

Що ж таке кріпацтво? Яким було життя селян на той час? (Фортечне право – такий закон, яким більшість російських селян було неможливо залишити своїх господ-помещиков).

Як ви вважаєте, чому потрібно було скасувати кріпосне право?

А) Ганебний та принизливий порядок.

Б) Протягом багатьох століть кріпосне право було гальмом розвитку. Основну масу населення становили селяни.

В) Олександр II 30 березня 1856 року виступив перед московським дворянством з промовою: «Краще скасувати кріпацтво зверху, ніж чекати на той час, як його само собою почне скасовуватися знизу».

Для такої заяви були всі підстави. Більшість селян перебивались із хліба на квас.

На дошці з'являється:

Реформи - скасування кріпосного права

ОлександраII

(Портрет)

IV. Фізкультхвилинка.

Подивіться на стрічку «Історичні події». (На дошці).

На стрічці часу записано роки, коли відбулися знамениті події у нашій країні.

Чи всі роки, записані на стрічці, вам відомі? (Ні. 1861 р).

А решта років? (Так).

Проведемо гру: «Зістав події з датою». (Діти встають) Вам потрібно буде по малюнку або фотографії згадати зображену на ній подію та подивитися, під яким числом записана дата. (Діти виконують завдання стільки разів, скільки вказує це число)

(Додаток 1 (Слайди 9-13)).

  • Освоєння С-Петербурга. 1703 р. (4) - Права рука вгорі, ривки руками
  • Хрещення Руси. 988 р. (1) – руки в сторони, бавовна над головою
  • Льодове побоїще. 1242 р. (2) - стрибки
  • Бородинська битва. 1812 р. (5) - нахили
  • Куликовська битва. 1380 (-) - Присідання

З якою подією пов'язаний 1480? (Падіння ординського ярма. Битва на р. Угрі. Ахмат).

V. Вивчення нового.

1) - Що ж сталося 1861 року? (Додаток 1 (Слайд 14)).

Прочитайте статтю «Цар-визволитель» на стор. 122 і знайдете відповідь на це запитання. (Підписано маніфест- письмове звернення верховної влади до народу. Маніфест 19 лютого 1861 дарував селянам особисту свободу).

У Росії перестали торгувати людьми. "Все ти був чийсь, а тепер ось, слава Богу, і свій став", - говорили між собою мужики.

2) – З ім'ям Олександра II пов'язано багато змін у житті країни. З'являлися та розвивалися міста, швидко почало зростати міське населення.

Що стало головною причиною зростання міського населення?

(Селяни переселяються до міст у пошуках кращої частки або влаштовуються у місті на тимчасову роботу).

З'являлися заводи:

  • Механічний (Додаток 1 (Слайд 15))
  • машинобудівний
  • металообробний
  • скляний
  • цементний (Додаток 1 (Слайд 16 завод і слюсарний цех)).

текстильні мануфактури (прекрасні тканини)

фабрики (кондитерська, суконна) (Додаток 1 (Слайд 16)) .

Олександр II велику увагу приділяв освіті. Створювалися нові навчальні заклади . Створювалися початкові школи (Термін навчання не перевищував 3 років), гімназії. Одних навчальних училищ за Олександра II виникло понад 20 тис., з'являються жіночі навчальні заклади (гімназії).

Виникло понад 700 найменувань газет та журналів.

Були створені земства – місцеві виборні органи.

- Судові процеси велися з адвокатами та присяжними засідателями.

Будувалися нові залізниці . (Додаток 1 (Слайд 17 - Будівництво ж/д)).

(1-а пасажирська залізниця відкрилася 1837 р. між Петербургом і Царським селом).

Будувалась Транссибірська магістраль – Великий Сибірський шлях. (Додаток 1 (Слайд 18- Міст через Єнісей)).

Знайдіть Транссибірську магістраль на карті. Через які міста вона проходить?

Чому будівництво ж/д мало велике значення?

  • - Будівництво Транссибірської магістралі дало змогу пов'язати центр країни із Сибіром та Далеким Сходом.
  • – Освоєння нових земель дозволило розпочати переселення селян із центру Росії.
  • – Залізниці стали найважливішим видом транспорту. Швидкі перевезення прискорили розвиток багатьох галузей господарства.
  • - Завдяки Транссибірській магістралі різко підвищилася обороноздатність далекосхідних рубежів.

(Додаток 1 (Слайд 19 – паровози, вагони)).

Які ще технічні новації з'явилися у 19 столітті? Прочитайте статтю на стор. 124-125. (Електричне освітлення, телефон, кінна залізниця – КОНКА, трамваї, 1-й легковий автомобіль (1899), 1-й російський автомобіль з двигуном внутрішнього згоряння – працював на пальному (1896), ліфти). (Додаток 1 (Слайди 20-22)).

Можайський Олександр Федорович (Додаток 1 (Слайд 23)) з 1856 працював над створенням літального апарату. Він вивчав політ птахів, повітряних зміїв, проводив дослідження. Йому відвели ділянку на військовому полі під Петербургом, де і почалася споруда літака з двома паровими двигунами та трьома гвинтами. Літак Можайського вперше підняв людину у повітря.

На дошці з'являється:

Багато змін у житті країни відбулося під час царювання Олександра ІІ. Попри це особиста доля цього царя була трагічна. На його життя було скоєно кілька замахів, від одного з них він загинув 1 березня 1881 в С – Петербурзі. (З'явилися люди, які вважали, можливим змінити державний устрій за допомогою вбивства неугодних їм правителів).

На тому місці, де був убитий Олександр II в 1907 р за вказівкою Олександр III (2-й син Олександра ІІ), збудовано церкву Воскресіння Христового. (Додаток 1 (Слайд 25)). Різнокольорові бані, кам'яні візерунки. Церква – данина пам'яті цареві, тому й називають її інакше – Спас на крові. Коли сонячні промені падають на червоний камінь її стін, здається, ніби вони оббризкані кров'ю.

VI. Закріплення вивченого.

Ось ми перегорнули деякі сторінки історії 19 століття. (Додаток 1 (Слайд 26)).

Гра «Доміно»

Як називали Олександра ІІ?

Чому в російську історію Олександр II увійшов як цар-визволитель?

Коли кріпаки здобули свободу?

Яке значення це мало?

VII. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

З додаткової літератури дізнайтеся про технічні нововведення, які з'явилися у 19 столітті.

Придумай розповідь про долю сім'ї колишніх селян-кріпаків після отримання волі.

Виставлення оцінок.

Слайд 2

Після вітчизняної війни 1812 року, коли народ зі зброєю в руках піднявся на захист Батьківщини, багато хто сподівався на визволення селян-кріпаків.

Слайд 3

Обговоріть у парах

  • Яким було життя селян на той час?
  • Чи мирилися селяни з таким життям?
  • Що таке кріпацтво?
  • Слайд 4

    Кріпацтво – це такі закони, за якими більшість російських селян не могли покинути своїх панів-поміщиків. За цими законами земля належала поміщикам, а працювати на ній мали селяни.

    Слайд 5

    Багатство поміщика визначалося тим, що у нього було «душ» - селян чоловічої статі (жінок за «душі» не вважали). Селян, прикріплених до поміщицької землі, називали кріпаками.

    Слайд 6

    Поміщики робили зі своїми кріпаками все, що хотіли: покладали на них непосильну роботу, за найменшу провину віддавали в солдати, сікли іноді до смерті. Їх продавали, розлучаючи дітей та батьків, вимінювали на собак.

    Слайд 7

    Були поміщики, які заводили у себе театри із кріпаками. Були серед кріпаків чудові художники, музиканти, скульптори. Прекрасні витвори мистецтва створені руками кріпаків. На жаль, навіть неможливо порахувати, скільки талантів загинуло у кріпосній неволі.

    Слайд 8

    В 1861 цар Олександр II підписав маніфест про селянську вольність. Одного дня він був прочитаний у церквах по всій території Російської імперії.

    Слайд 9

    Відтепер селяни більше були власністю поміщиків – вони могли самостійно вести свої справи. У російську історію Олександр Другий увійшов як цар-визволитель.

    Слайд 10

    Відтепер всі росіяни були вільними і могли самі влаштовувати своє життя. Хоча, як і раніше, можливості для цього у всіх були різними. Різна доля чекала на дитину з сім'ї багатого поміщика, фабриканта, купця і дитину з сім'ї колишніх кріпаків.

    Слайд 11

    З ім'ям Олександра Другого, котрий зійшов на престол у 1855 році, пов'язано багато змін у житті країни. Настали нові часи. Олександр Другий здійснив важливі реформи.

    Його царювання було прогресивним для Росії.

    Слайд 12

    За рахунок припливу селян, що прийшли в місто на заробітки, швидко почало зростати населення Петербурга, Москви та інших міст.

    Слайд 13

    У центрах обох міст, поряд із гарними палацами знаті, що залишилися від колишніх часів, з'явилися будинки банків, універсальних магазинів, музеїв, театрів.

    Слайд 14

    У цей час виникло багато великих фабрик і заводів. У Петербурзі з'явилися Путилівський та Балтійський заводи. У Москві - текстильні мануфактури: Тригірська та Данилівська.

    Слайд 15

    • Солдати стали служити в армії 6 років замість колишніх 25 років.
    • Солдат, що відслужив 25 років, повертається в застарілий будинок, де на нього ніхто не чекає.
    • Солдат-строковик (6 років служби) повертається до сім'ї.
  • Слайд 16

    Отримало розвиток освіти.

    Одних народних училищ за Олександра Другого виникло майже 20 тисяч, а жіночих навчальних закладів – до 300 тисяч.

    Слайд 17

    Робота за підручником

    Прочитайте текст на с.124–125 підручника.

    Які технічні нововведення з'явилися у ХІХ столітті?

  • Слайд 18

    Технічні нововведення XIX століття

    • Електричне освітлення
    • Трамваї
    • Кінна залізниця
    • Ліфти
    • Телефони
  • СТОРІНКИ ІСТОРІЇ ХІХ СТОЛІТТЯ

    Цілі:

    1. Сформувати уявлення учнів життя у ХІХ столітті.

    2. Ознайомити із реформами Олександра Другого.

    3. Сформувати уявлення учнів про технічні винаходи у ХІХ столітті.

    4. Розвивати інтерес до історії.

    Оборудування: портрет Олександра II, історична карта «Росія в XIX столітті.

    Хід уроку

    I. Організаційний момент. Повідомлення теми уроку.

    Вчитель.Цей ребус допоможе нам дізнатися про тему уроку.

    Учні.Свобода.

    Вчитель.Сьогодні на уроці ми дізнаємося, коли стали вільними селяни-кріпаки. Пройдемося по Москві та Петербургу – від центру до околиць. Познайомимось із технічними новинками того часу.

    ІІ. Перевірка домашнього завдання.

    Вчитель проводить запитання:

    Чому війна 1812 року називається Вітчизняною?

    Який полководець командував російськими військами 1812 року?

    Розкажіть про Бородінську битву, використовуючи ілюстрацію підручника.

    Якщо вислів правильний, то учні ставлять знак «+»; якщо неправильне, то знак "-".

    1. У Франції до влади прийшов полководець Багратіон.

    2. Французька армія вторглася до Росії 1812 року.

    3. Головнокомандувачем російськими військами було призначено Кутузова.

    5. Після Бородінської битви Кутузов вирішив залишити Москву.

    6. Війна 1812 називається Вітчизняною тому, що на війну піднявся весь народ.

    7. На честь перемоги над Наполеоном у Москві було збудовано Казанський собор.

    8. У Петербурзі перебуває гробниця Кутузова в Петропавлівському соборі.

    9. Після закінчення Вітчизняної війни 1812 року в Москві на Червоній площі спорудили пам'ятник Мініну та Пожарському.

    Відповіді: –, +, +, –, +, +, –, –, + .

    Учні складають роботи на перевірку.

    ІІІ. Робота над новим матеріалом

    Вчитель.Доблесні захисники, селяни-партизани, сподівалися, що становище країни зміниться, але цього сталося. Після війни поміщики збільшили панщину та оброк. Учорашні партизани заремствували: «Ми проливали кров, позбавили Росію тирана, а нас знову тиранять панове».

    Що ж таке кріпацтво? Яким було життя селян на той час?

    Учні.Селяни були кріпаками. Їхнє життя залежало від господаря, який міг їх продати, подарувати чи програти в карти.

    Вчитель.Чи мирилися селяни з таким життям?

    Учні.Вони піднімали повстання. Омелян Пугачов зібрав навколо себе безліч незадоволених і став ватажком повстання.

    Вчитель.Кріпацтво – це такий закон, за яким більшість російських селян не могли покинути своїх панів-поміщиків. За законами земля належала поміщикам, а працювати на ній мали селяни. Багатство поміщика визначалося тим, що у нього було «душ» – селян чоловічої статі (жінок за «душ» не вважали). Були поміщики, які мали кілька тисяч «душ». Селян, прикріплених до поміщицької землі, називали кріпаками.

    Поміщики робили зі своїми кріпаками все, що хотіли: покладали на них непосильну роботу, за найменшу провину віддавали у солдати, сікли іноді до смерті. Селян продавали, розлучаючи дітей та батьків, вимінювали на собак.

    Поет До. Ф. Рилєєв писав:

    Ах, нудно мені

    І в рідній стороні:

    Все в неволі,

    У тяжкій частці…

    Довго чи російський народ

    Чи буде мотлохом панів?

    Після Вітчизняної війни 1812 року багато хто сподівався на визволення кріпаків. Але це сталося лише у 1861 році, коли цар Олександр II підписав маніфест про селянську вільність, за що його прозвали визволителем.

    30 березня 1856 року Олександр II виступив перед московським дворянством з промовою: «Краще скасувати кріпацтво зверху, ніж чекати на той час, як його само собою почне скасовуватися знизу». Для такої заяви були всі підстави. Більшість російських селян перебивались із хліба на квас.

    Прочитайте текст на с. 122–123 підручники. Чому в російську історію Олександр II увійшов як цар-визволитель?

    Учні.Він підписав маніфест про селянську вільність.

    Вчитель.З ім'ям Олександра II пов'язано багато змін у житті країни. Розвивалися міста, з'являлися заводи та фабрики, будувалися нові залізниці. Створювалися нові навчальні заклади. Олександр II провів інші важливі реформи. Його царювання Росії було прогресивним. Було створено земства – місцеві виборні органи. Судові процеси тепер велися змагально – з адвокатами та присяжними засідателями. Здобув розвиток освіту: одних народних училищ за Олександра II виникло майже 20 тисяч, жіночих навчальних закладів – до 300. Настала відлига і для друку: виникло понад 700 найменувань газет та журналів. Широкого розмаху набув громадський рух. Сама територія Росії збільшилася на 355 000 кв. верст.

    Незважаючи на це, особиста доля Олександра II була трагічною. З 1866 року на його життя було скоєно кілька замахів, від одного він загинув 1 березня 1881 року.

    Учні читають статтю «Петербург та Москва» на с. 123–124 підручники та заповнюють схему:

    Вранці дітки всі прокинулися,

    Усміхнулися, потягнулися,

    Швидко зробили зарядку:

    Ручки вгору, ручки вниз,

    На шкарпетках піднялися,

    Нахилилися на бочок,

    На носочках скок-скок-скок.

    Вчитель.Нові часи настали у житті країни. Які технічні нововведення з'явилися у ХІХ столітті? Прочитайте статтю на с. 124–125 підручника «Які технічні новації увійшли в життя людей».

    Учні.У ХІХ столітті з'явилося електричне освітлення, залізниця, телефон.

    Вчитель.Розгляньте карту на с. 120–121 підручник. Знайдіть Транссибірську магістраль. Через які міста вона проходить?

    IV. Закріплення вивченого.

    Вчитель проводить бесіду з питань:

    Коли кріпаки отримали свободу?

    Яке значення це мало?

    Коли з'явилася перша залізниця?

    Які міста вона поєднала?

    Що таке Транссибірська магістраль?

    Вчитель заздалегідь готує 3 комплекти карток. Розрізати на прямокутники жирними лініями.

    Генералісимус

    Клас поділяється на 3 команди. Перемагає команда, яка найшвидше склала вірний ланцюжок з карток «Доміно».

    Підбиття підсумків гри.

    V. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

    Учні читають висновок на с. 126 підручників.

    Домашнє завдання.

    С. 122-126. Відповісти на запитання «Перевір себе».

    Конспект уроку:«Навколишній світ» 4г клас.

    Тема урока:«Сторінки історії XIX століття»

    Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.

    Мета уроку: формування уявлень учнів про життя Росії у ХІХ столітті

    Освітні:

    Сформувати уявлення учнів життя у ХІХ столітті.

    Ознайомити з реформами Олександра ІІ.

    Сформувати уявлення учнів про технічні винаходи XIX століття.

    Розвиваючі:

      Розвивати усне мовлення.

      Розвивати вміння робити висновки, узагальнювати.

    Виховні:

    1.Воспитывать інтерес до історії.

    2.Воспитывать моральні якості особистості.

    Формування УУД:

    Пізнавальні УУД

      вміння здійснювати логічні дії;

      вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати, розмірковувати.

      вміння працювати з карткою.

    Комунікативні УУД:

      вміння оформлювати свою думку в усній формі; слухати та розуміти мову інших;

      вміння брати участь у колективному обговоренні навчальної проблеми;

      вміння обмінюватися думками; будувати зрозумілі всім з комунікації мовні висловлювання; ставити питання з метою отримання необхідної інформації.

    Регулятивні УУД:

      вміння визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя;

      вміння організовувати своє робоче місце під керівництвом вчителя;

      вміння висловлювати своє припущення (версію) з урахуванням роботи з ілюстрацією;

      вміння вносити необхідні доповнення, виправлення до своєї роботи, якщо вона розходиться із зразком;

      цілепокладання як постановка навчальної задачі на основі співвідношення того, що вже відомо та засвоєно учнями, і того, що ще невідомо.

    Особистісні УУД:

      виконувати самооцінку з урахуванням критерію успішності навчальної діяльності.

    Заплановані результати:

    Предметні:

      створити образ імператора ОлександраII;

      сформувати уявлення учнів про технічні винаходи у ХІХ столітті.

      сформувати уявлення учнів життя у ХІХ столітті.

    Метапредметні:

      удосконалювати вміння використовувати у роботі раніше отримані знання та робити висновки;

      розвивати пізнавальний інтерес та творчу активність, мовлення;

      створити умови на формування вміння взаємодіяти з однолітками;

      видобувати та аналізувати інформацію з ілюстрацій підручника;

      встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

    Особистісні:

      формування позитивної мотивації до навчання.

      прояв основ громадянської ідентичності- почуття гордості за російський народ та історію Росії.

      визначати особистісний зміст вчення.

    Обладнання:

      підручник «Навколишній світ» 4 клас 2 частина, автор А.А. Плешаков., Є.А. Крючкова.

      електронний додаток до підручника навколишнього світу А. А. Плешаков., Є.А. Крючкова.

    Поняття:Вітчизняна війна, Наполеон Бонапарт, село Бородіно, Денис Давидов, храм Христа Спасителя, декабрист, маніфест.

    Обладнання:презентація, підручник Навколишній світ 4 кл., Ч. 2, А.А.Плешаков.

      мультимедійна установка, комп'ютер, презентація до уроку.

      аркуші до виконання графічного диктанту.

      електронний додаток до підручника навколишнього світу А. А. Плешаков.

    Етапи та методи

    Час

    Діяльність вчителя

    Діяльність учнів

    Результати:

    формовані УУД

    I . Організаційний момент.

    Здрастуйте, хлопці!

    Діти, на початку нашого уроку подаруйте посмішку один одному, побажайте товаришу гарного робочого настрою на весь навчальний день.

    Вітати вчителі, перевіряти готовність до уроку.

    До. - дотримуватися правил мовної поведінки, ставити запитання, слухати та відповідати на запитання.

    II . Актуалізація знань

    Словесний метод.

    Практичний.

    Бліц опитування.

    Практичний.

    Робота у парі.

    1. Бліцопитування (перевірка домашнього завдання)

    У якому році розпочалася Вітчизняна війна?

    Яка країна напала на Росію?

    Чому нападав Наполеон на різні країни?

    Хто був призначений головнокомандувачем російських військ?

    Де відбувалася Бородінська битва?

    Чому російські військові вирішили залишити Москву?

    Що відбувалося у Москві, коли туди увійшли французи?

    Хто був командиром одного із партизанських загонів?

    2. ТестВаріант 1

    1. У Франції у XVIII ст. до влади прийшов полководець:

    а) Багратіон б) Наполеонв) де Толлі

    2. Французька армія вторглася до Росії:

    а) 1821 р. б) 1818 р. в) 1812

    3. На честь перемоги над Наполеоном було збудовано:

    а) Петропавлівський собор

    б) храм Христа Спасителя

    в) Спасо-Преображенський собор

    4. Після закінчення Великої Вітчизняної війни 1812 р. у Москві на Червоній площі спорудили пам'ятник:

    а) Мініну та Пожарському

    б) Петру Великому

    в) Катерині II

    Варіант 2

    1. Головнокомандувачем російськими військами було призначено:

    а) М.І. Кутузов

    б) А.В. Суворов

    в) Ф.Ф. Ушаков

    2. Бородінська битва відбулася:

    3. Яке рішення ухвалив Кутузов після Бородінської битви?

    а) залишити Москву

    б) дати під стінами Москви ще одну битву

    в) визнати Наполеона переможцем

    4. Війна 1812 р. називається Вітчизняною тому, що:

    а) головна битва сталася під Москвою

    б) на війну піднявся весь народ

    в) вторгнення Наполеона завдало Росії величезних лих.

    Взаємоперевірка.

    Розгляньте фотографії згадати зображену на ній подію та подивитися, під яким числом записана дата.

    Освоєння С-Петербурга. 1703 р.

      Хрещення Руси. 988 р.

      Льодове побоїще. 1242 р.

      Бородинська битва. 1812 р.

      Куликовська битва. 1380

    З якою подією пов'язаний 1480?

    (Падіння ординського ярма. Битва на р. Угрі. Ахмат)

    Що ж сталося 1861 р.

    Відповідати на запитання.

    Виконувати Бліцопитування та тест

    П. -

    Р. -Здійснювати контроль за зразком – взаємоперевірка.

    До.-Робота в парі.

    III . Постановка навчальної задачі та її вирішення

    Словесний метод. Діалог.

    Практичний.

    Практичний.

    Робота у групах.

    (На дошці слова: декабрист, кріпак, конка, маніфест, мануфактура, Транссибірська магістраль.)

    Поясніть значення цих слів. (Висловлювання дітей.)

    Де ми можемо дізнатися значення цих слів? (Відповіді дітей.)

    На уроці дізнаємося про ці слова. Тема уроку: "Сторінки історії XIX століття".

    Яку мету уроку можна поставити у зв'язку з темою?

    Що ми робитимемо для досягнення цієї цеди?

    Що вам хотілося б дізнатися на цю тему? Сформулюйте свої запитання.

    (Вчитель записує запитання на дошці.)

    Фізкультхвилинка

    Висловлювати своє припущення.

    Відповідати на запитання.

    Визначати тему, цілі та завдання уроку.

    Проводити фізхвилинку.

    П. - усвідомлювати пізнавальне завдання, робити узагальнення, висновки; витягувати інформацію із схем, ілюстрацій;

    До. -

    Фронтальне опитування.

    Практичний.

    Робота з підручником та додатковими джерелами.

    Практичний.

    Робота з карткою.

    Робота з CD

    Перегляд презентації.

    - Повторимо правила роботи у групі.

    Кріпацтво - закони, за якими більшість російських селян не могли покинути своїх панів - поміщиків. За цими законами земля належала поміщикам, а працювати на ній мали селяни. Багатство поміщика визначалося тим, що у нього було «душ» - селян чоловічої статі (жінок за «душі» не вважали). Були поміщики, які мали кілька тисяч «душ». Селян, прикріплених до поміщицької землі, називали кріпаками.

    Поміщики робили зі своїми кріпаками все, що хотіли: покладали на них непосильну роботу, за найменшу провину віддавали у солдати, сікли іноді до смерті. Селян продавали, розлучаючи дітей та батьків, вимінювали на собак.

    Були серед кріпаків чудові художники, музиканти, скульптори. Усі вони залежали від поміщиків, як і ті, хто працював у полі. Прекрасні витвори мистецтва створені руками кріпаків. На жаль, таланти багатьох гинули у кріпосній неволі. Були закони, які забороняли поміщикам жорстоко поводитися з кріпаками, але вони виконувались погано.

    Після Вітчизняної війни 1812 р. багато хто сподівався на визволення кріпаків. Але це сталося лише у 1861 р., коли цар Олександр II підписав маніфест про селянську вільність. За що його прозвали Визволителем.

    1. Робота з карткою

    Використовуючи картку у підручнику, виконайте завдання на с. 125. (Учні працюють з карткою у підручнику та біля дошки.)

    2. Виконання завдань у робочому зошиту

    Встановіть послідовність подій, виконуючи завдання 1 на с. 42. (1. Повстання декабристів. 2. Відкриття залізниці між Петербургом і Москвою. 3. Звільнення кріпаків. 4. Початок будівництва Транссибірської магістралі.)

    (Учні порівнюють 2 документи (с. 125-126 підручника), висловлюють свою думку.)

    3. Робота зCD

    (Перегляд презентації.)

    Розповідати повідомлення.

    Виконувати завдання у робочому зошиті.

    Слухати вчителя

    Відповідати на запитання вчителя

    Переглядати презентацію.

    До. - дотримуватись правил мовної поведінки, ставити питання, слухати та відповідати на питання інших, будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань;

    Р.- розуміти перспективи подальшої навчальної роботи, визначати цілі та завдання засвоєння нових знань;

    IV . Підсумок уроку

    Рефлексія

    Словесний метод.

    Домашнє завдання.

    Які знання ми відкрили?

    Чи вдалося нам досягти поставленої мети? (Висловлювання дітей.)

    Повернемося до слів на дошці. Поясніть тепер значення цих слів.

    Чи на всі поставлені на початку уроку ми з вами відповіли?

    (Вчитель звертає увагу дітей дошку, де записані питання.)

    Скласти синквей на тему уроку.

    Рефлексія

    Що на уроці у вас добре виходило?

    Над чим ще треба попрацювати?

    Кого з вашої групи вам хочеться подякувати за урок? (Самооцінка. Коментар вчителя.)

    2. Виконати завдання 2, 4 на с. 42-43 робочого зошита.

    Висловлювати свою думку.

    Проводити рефлексію.

    Записувати д/з

    До. - ставити питання, будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань;