Ксп правопис ча ща чу щу. Правопис поєднань ча-ща, чу-щу. Дякую за урок

ЦІЛІ:

  • вивчення орфограми правопису голосних після шиплячих (ча-ща) і закріплення її при листі слів та речень;
  • розвиток орфографічної пильності при листі слів зі складами ча-ща;
  • корекція фонематичного слуху при диференціації слів на матеріалі вірша, мислення та зв'язного усного та письмового мовлення при словотворі на матеріалі підручника;
  • виховання мотивації до навчання, акуратності при оформленні записів у зошитах та на дошці, вміння слухати товаришів.

ОБЛАДНАННЯ:

  • зошити для чистописання ,
  • фігурки Зайченя, Лисенка, Більчонка,
  • 3 пари намальованих лиж,
  • фігурки хлопчиків Ча і Ща та дівчатка Яни,
  • фігурки рибок з пропозиціями, підручник.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент.

(Дежурний оголошує початок уроку. Діти записують число у зошитах).

Вчитель. Діти, сьогодні наш урок пройде у формі змагання. Хто ж братиме участь?

(Розподіл дітей за командами вболівальників залежно від ряду та відгаданої загадки. За кожною командою закріплюється звірятко: Зайченя, Білченя, Лисеня).

Хто по ялинках спритно скаче
І залазить на дуби?
Хто в дуплі горішки ховає,
Сушить гриби на зиму? (Білка)

У косого немає барлоги,
Не потрібна йому нора,
Від ворогів рятують ноги,
А з голоду – кора. (Заєць)

Руда, з пухнастим хвостом,
Живе у лісі під кущем. (Лиса)

2. Повторення.

Увага! Увага!
Починаються змагання!
Звірят чекає старт,
Всі вишикувалися в ряд
І слухають уважно
Перше завдання.

Стартують Більченя, Зайченя і Лисеня. Ось і перший тур змагань: стоять ЛИ,а далі крапки... Потрібно вставити якийсь склад, щоб вийшло слово.

Діти. Потрібно додати склад ЖИ. Вийде слово ЛИЖІ.

Вчитель. Яке правило ми дотримуємося під час запису цього слова?

Діти. ЖИ та ШІ пиши з голосною літерою І.

Вчитель. Отже, вперед вирвався ... (наприклад, Лисеня), т.к. його вболівальники першими правильно виконали це завдання.

А у нас – біг із перешкодами. І ось перша перешкода: перед спортсменами – доріжки зі слів. Увага! У моїх словах знайдіть заховані слова. Допоможіть спортсменам розібратися, запишіть нові слова, поясніть їхній правопис.

ЗАКРУЖИЛИСЯ, МАШИНА, БІЖИТЬ, ЧАЙКА, КАМЫШІ, ПУШИСТИЙ.

(Жили, шина, їжаки, чай, миші, вуха).

(Для дітей 3-ї педагогічної групи на допомогу вказані стрілки. Діти записують випущені слова, пояснюючи їх написання).

3. Повідомлення теми уроку.

Вчитель. Яке слово зайве у цьому ряду? Чому?

Діти. Зайве слово ЧАЙ, т.к. інші слова на правопис складів ЖИ-ШИ, а цьому слові інше правило.

Вчитель. Яке правило зустрілося у слові «ЧАЙ»?

Діти. Склади ЧА, Ща пиши з голосною літерою А.

Вчитель. Молодці і ви, і спортсмени! Сьогодні ми працюємо над темою: "Правопис ЧА, ЩА". На уроці ми будемо писати слова та пропозиції на правило, що вивчається.

4. Гімнастика для рук.

(Один із чергових проводить пальчикову гімнастику).

А у нашої внучки
Маленькі ручки,
А на ручках пальчики –
Дівчата й хлопчики.
Дружно пальчики живуть,
Їх на ім'я звуть:
Пальчик Саша,
Пальчик Маша,
Мишко, Гриша та Степан,
Пальчик Женя,
Пальчик Феня,
Таня, Ваня та Роман.
Ось які пальчики
Дівчата й хлопчики.

5. Хвилина чистописання.

Вчитель. Відкрийте зошити для чистописання. Вам потрібно продовжити доріжку для спортсменів, і ця доріжка складатиметься зі складів ЧА та ЩА. У якої команди доріжка буде найрівніша і найкрасивіша, та й вирветься вперед на наших змаганнях.

(Діти прописують у зошитах для чистописання склади ЧА та ЩА).

Вчитель. Вперед вирвалася команда... А ми продовжуємо наші змагання – працюємо над темою уроку.

6. Робота над темою уроку.

(На дошці з'являються фігурки хлопчиків Ча та Ща та дівчатка Яни).

Жили-були Ча та Ща –
Дуже чесні друзі:
Ча і ​​Ща всім зізнавалися,
Що лише з літерою А писалися.

Дівчинка Яна до них у гості прийшла,
Я з собою принесла.
Замість А – Я вона написала
(Правила нашого вона читала).

Стало сумно раптом друзям.
Чому вам зрозуміло?
А Яна двійки отримує.
Чому-чому? - не знає.

А ви, хлопці, знаєте?

Діти. Яна неправильно писала склади ЧА та ЩА.

Гай, гущавина та свічка,
Їжа, хмара, сарана –
Якщо зустрінеш ЧА і ЩА, не поспішай,
З літерою А ти їх завжди пиши!

Повторіть правило, яке вам розповіли друзі Ча та Ща.

(Діти повторюють правило).

Вчитель. Згадайте, які слова повторювалися у вірші? Поясніть їхнє значення.

Діти. Гай, хмара, свічка, гущавина, їжа, сарана. (Пояснення значення слів за допомогою вчителя. Запис слів на дошці та зошити).

Вчитель. Уболівальники якого спортсмена назвали більше слів? Цей спортсмен рухається далі. А тепер настав час нашим спортсменам відпочити, а нам – зробити розминку.

7. Фізпауза.

(Дежурний проводить зарядку для очей та гімнастику у віршах на свій вибір із раніше вивчених).

8. Закріплення теми.

Вчитель. Нова перешкода для наших тварин – річка. А новий етап у змаганнях – підлідна ловля.

(Відкриваються фігурки рибок, на звороті яких написані речення. У реченнях потрібно змінити слова в дужках за змістом).

РІШЕНО ТРУДНЕ (ЗАДАЧІ).
РИБАК ПІЙМАВ ВЕЛИКОГО (ЛІЩ).
У МЕНЕ ЗГАСЛА (СВІЧКИ).

(Діти виходять до дошки "ловлять" рибку, читають пропозицію на звороті риби, змінюють слово за змістом. Якщо дитина вірно склала пропозицію, то забирає "улов" з собою і з місця коментує лист. Для дітей 3 педагогічної групи видаються індивідуальні картки з пропозиціями).

Вчитель. А тепер таке ж завдання спробуйте виконати самостійно за підручником. Відкрийте підручник, переверніть сторінку. Подивіться на праву сторінку посередині. Вправа 13.

(Самостійний запис пропозицій. Для 3 групи – одна пропозиція, для 1-ї та 2-ї груп – дві пропозиції).

9. Підсумок уроку.

Вчитель. Над яким правилом ми сьогодні працювали?

Якщо зустрінеш ЧА і ЩА, не поспішай,
З літерою А ти їх завжди пиши.

Вчитель. Які слова з цим правилом зустрічалися?

Діти. Гай, хмара, сарана, їжа, свічка, завдання, чай.

Вчитель. До фінішу всі спортсмени дісталися разом. А вболівальники отримали такі позначки...

10. Завдання додому.

Вчитель. Подивіться на вправу 12 на цій сторінці, вгорі. Завдання в ньому таке саме, як ми виконували в класі: у цих реченнях змінити слова в дужках за змістом. Запишіть завдання додому: стор. 73, упр. 12.

, Конкурс «Презентація до уроку»

Клас: 2

Презентація до уроку














Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Ціль:розвиток навичок правопису вивчених поєднань з урахуванням орфографічної пильності.

Завдання:

  • формувати вміння розпізнавати у словах орфограму та правильно позначати на листі;
  • розвивати мову учнів, збагачувати словниковий запас, увагу, пам'ять;
  • виховувати позитивне ставлення до навчання.

Засоби навчання:комп'ютер, мультимедіа-проектор, інтерактивна дошка, картки для індивідуальної роботи.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

Вчитель: Діти відповідають:Ось так! Показують рухи.

Як живеш? Ось так! (пальчик)
Як ідеш? Ось так! (Крокуємо)
Як біжиш?
Вночі спиш?
Як береш?
А як даєш?
Як мовчиш?
А сидиш?

2. Актуалізація знань

– А зараз у нас урок російської мови, урок-подорож. Ви готові працювати зі мною? Подорожуватимемо станціями.

Зупинка «Здогадайся!»

– Послухайте логічну вправу:

У лісі живуть їжаки, чижі, миші. Їхні житла розташовані в сухому листі, на гілках дуба, під старим пнем. Визначте, де живуть тварини, якщо відомо, що чижі будують свої гнізда на гілках дуба, а миші не живуть у сухому листі.

(Відповідь: ми знаємо, що в лісі живуть їжаки, чижі, миші. Їхні житла розташовані в сухе листя, на гілках дуба, під старим пнем. Ще нам відомо, що чижі будують свої гнізда на гілках дуба, а миші не живуть у сухому листі. Значить, миші живуть під старим пнем, а їжаки – у сухому листі.)

– Визначте, які орфограми зустрічалися у цій вправі та сформулюйте тему уроку. (Відповіді дітей)
– Тема нашого уроку: Правильне письмо поєднань ЖИ, ШИ, ЧА, ЩА, ЧУ, ЩУ.
- Хлопці! Сьогодні ми вирушаємо у подорож країною "Орфографія". Орфографія – це правила та норми писемного мовлення. Вам потрібно з нею подружитися, щоб не припускатися на листі помилок. Для цього попрацюємо із плакатом «Що таке орфограма?»

(Інтерактивний плакат: 1, 2 завдання) 2, 3 слайди

Зупинка «Чистюлька»

Чистописні:ж щ ч щ ш ч щ.

-Подивіться на дошку. 4 слайд - Які літери ви бачите?
-Якими звуками на письмі вони позначаються? Дайте характеристику цих звуків. (Шиплячі, звуки [Ж], [Ш] завжди тверді, звуки [Ч], [Щ] завжди м'які).
– Які знаєте поєднання із даними літерами?
– Запишіть красиво літери у зошит.

3. Робота на тему уроку. Оперування знаннями та способами діяльності

Зупинка "Пізнавай-ка"

Знайомство з новими словниковими словами: капуста

1) На цій зупинці на нас чекає загадка:

Розсілася пані на грядці,
Одягнена в галасливі шовки,
Ми для неї готуємо діжки,
І великої солі півмішка! (Капуста) 5 слайд

– Це нове словникове слово. Запишіть його у зошит, підберіть слова-родичі та запишіть. (Запис у зошити: Капуста, капустяний лист, капустянка.)
- Що знаєте про капустянку? (Це метелик, який поїдає капусту).
– Яка буває капуста?

2) Прочитайте прислів'я про капусту на класній дошці, поясніть зміст.

Вересень пахне яблуком, а жовтень — капустою. 6 слайд
Без капусти – щи не густі

3) Поширіть текст, що підходять за змістом словами. (Картки)

– Прочитайте текст, вставте відповідні за змістом слова. (колективна та самостійна робота, перевірка по ланцюжку)

Настала осінь. _______ ________ дозрів урожай овочів. Капуста вродила на славу! ______ _______ качани лежать на грядках. Капуста не тільки _______, а й гарний овоч.

(Слова для довідок:соковиті, пізня, багатий, на полях, на славу, великі, смачні.)

– А якщо капусти та інших овочів уродилося на городі багато, то як ми говоримо про такий урожай? (Багатий, великий, хороший). 7 слайд
- Це ще одне нове слово зі словника. Запишіть його у зошит, підберіть слова-родичі.
– Коли ще вживаємо у промові це слово? (добрий учень, добрий друг). Підберіть протилежне слово (антонім).

Зупинка "Перевіряй-ка"

– Запишіть з дошки у зошит слова, наголосіть на орфограмі.
Перевірка з тренажеру «Чарівна труба». 8, 9,10 слайди
Рідина, пухнастий, щавель, дача, дивак, примружив, щупальця.

Фізкультхвилинка

4. Закріплення з використанням елементів різнорівневої диференціації

Зупинка "Згадуй-ка"

– Настав час попрацювати самостійно, під час роботи пам'ятайте, над чим ми працюємо сьогодні. Будьте уважні та обережні!

Індивідуальна робота за картками з перевіркою за рівнями

1-й рівень.

Поспішайте, вставте пропущені літери, наголосіть на орфограмі.

Ш…шка, ж…раф, ж…знь, більш..е, малюк…, очерет…, ж…р, уж…н, морж…, муж…к.

2-й рівень.

Спішіть, розкриваючи дужки, наголосіть на орфограмі.

Запашні (конвалія), колючі (їжак), стиглі (груша), веселі (чиж), величезні (калюжа), кольорові (олівець), довгі (вуж), високі (очерет), колючі (йорж), сині (дах).

3-й рівень.

Складіть зі слів речення. Запишіть, наголосіть на орфограмі.

Пухнасті, кружляли, сніжинки.
Віри, нові, лижі.
Мороза, не бояться, і, холоди, діти.

Зупинка "Думай-ка"

– А тепер ми пограємось. Гра називається «Знайди помилки»

(Інтерактивний плакат) 11 слайд

5. Підбиття підсумків та формулювання висновків

Зупинка "Кінцева"

– На цій зупинці ми підіб'ємо підсумки уроку.
- Чи сподобався вам урок? Що нового ви дізналися?
– Слова, з якою орфограмою нам зустрічалися?
– Які правила російської допомагали нам на уроці?
– Давайте послухаємо, які є вірші про вивчені орфограммы.

(розповідають підготовлені діти)

1 учень:

Миші, їжачки, вужі,
Лижі, калюжі та моржі,
Дахи, чижики, стрижі,
Жирафи та олівці
Їх із літерою Ізавжди пиши!

2 учень:

Чайка, гущавина, каланча.
Гай, гущава та свічка,
Їжа, чайник, чашки, чай –
Як напишеш? Відповідай!

3 учень:

Панчоха, верчу, трохи сумую.
Всі слова пишу я з У.

Домашнє завдання.

Вивчити нові словникові слова, намалювати малюнки, в назвах яких є вивчені поєднання ЖИ, ШИ, ЧА, ЩА, ЧУ, ЩУ.

– Урок закінчено, молодці! 12 слайд
- Дякую за роботу!

На уроках рідної мови нас навчають правильного безпомилкового листа. Як тільки першокласники вже можуть читати і писати більшу частину букв російського алфавіту, вони знайомляться з першими. У першу чергу дізнаються правила "жи-ши", "чу-щу", "ча-ща".

Чому виникають проблеми?

Напевно у кожного з нас міцно сидять у голові рядки: "жи-ши" пиши з літерою "і", "ча-ща" пиши з літерою "а", "чу-щу" пиши з літерою "у", чи не так ?

Але давайте розглянемо докладніше, чому виникла потреба знати це правило.

Виявляється, написання слів з "жи-ши", "ча-ща", "чу-щу" тісно пов'язане з фонетикою, тобто зі звуками мови. Цей розділ мови дуже не люблять як діти, так і їхні батьки, які змушені навчатися разом із дитиною. І багато хто просто не розуміє, до чого цей "фонетичний розбір слів" і що він дає.

У російській мові є тверді та м'які приголосні, якими вони стають за рахунок голосних букв "е", "е", "я", "ю", "і", а також м'якого знака.

Як приклад візьмемо слова "мер і "крейда". У першому чується звук [м], він є твердим, в іншому ж слові він став м'яким [м"] завдяки букві "е", яка так ласкаво змінила його вимову.

Але в алфавіті є такі букви, звуки яких не можуть стати м'якими, і вони завжди позначаються як тверді. Це [ж], [ш], [ц], ніяка голосна літера неспроможна пом'якшити їх, вони завжди вимовляються однаково твердо: жук, журі. Спробуйте самі.

А ось звуки [ч"], [щ"] [й"], навпаки, завжди м'які і ніяк не зможуть стати твердішими: честь, година, диво, яка б голосна після них не стояла.

Саме з цієї причини діти (і не тільки) часто припускаються помилок у написанні слів з такими поєднаннями. Але самі подумайте, як можна написати слово "жираф" через "і", адже ми чітко чуємо тверде [жираф]! А взяти слово "чудовий", як м'яко і ніжно звучить початок слова: [чудесний]. Не викликає сумнівів, що писатися має тут саме буква "ю". Чому правило "чу-щу"?

Російська мова не дарма отримала звання одного з найпростіших для вивчення, ну ніяк не може тут бути все так легко.

Чому так?

Вдаватись глибоко в історію не будемо, але важливо знати, що раніше звуки [ж] і [ш] вважалися м'якими, а літера і вказувала на це. І навіть тепер, коли в сучасній російській мові букви набули лише твердого позначення свого звучання, змінювати правопис не стали, і тепер доводиться запам'ятовувати такі незвичайні закони мови.

Тепер нам залишається лише дотримуватися правил "чу-щу", "ча-ща", "жи-ши", які все ж таки є простими в порівнянні з іншими особливостями нашої рідної російської мови.

Комусь ця інформація не знадобиться, йому простіше завчити та застосовувати правила надалі, а от тим, хто любить "докопатися до істини", буде простіше засвоїти матеріал, якщо вони знатимуть походження орфограм.

Як не забути правило

Будь-які навички та нові знання потребують ретельного закріплення. Дуже часто діти, навіть вивчивши правило "чу-щу", "жи-ши", "ча-ща", все ж таки роблять помилки при написанні слів, що містять дані орфограми.

Тому і були придумані цікаві римування, на кшталт: "жи-ши пиши з буквою і". Дуже важливо, щоб діти пам'ятали та використовували ці правила щоразу, коли їм зустрічаються подібні слова, навчилися їх "бачити", знаходити та виділяти.

Щоб учні як називали правила, а й застосовували їх, надійним способом буде відпрацювання правил " ча - ща " , " чу - щу " , " жи - ши " на листі.

Вчитель або батько може продиктувати безліч слів, що містять дані поєднання, або дати дидактичну картку на кшталт "встав пропущену букву". Подібна система дозволить дітям напевно запам'ятати правила "чу-щу", "ча-ща", "жи-ши" і ніколи більше не допускати помилок.

До речі, в казахській мові, де так само, як і в російській, алфавіт заснований на кирилиці, немає цього правила, і в словах після "ж" та "ш" пишеться "и". Від цього у дітей часто виникають проблеми при листі, адже їхній учитель російською мовою вчив, що писати "и" в жодному разі не можна, а викладач казахського пише на дошці з "помилками". Але найчастіше від цього страждають діти, які навчаються російською мовою, а більшу частину життя вони пишуть і розмовляють рідною казахською.

Урок російської мови у 1-му класі

Провела вчитель начальних класів МКОУ «Новонікольська ЗОШ»

Фаніна Ірина Олексіївна.

Тема урока:«Правопис слів із поєднаннями ча, ща.»

Ціль:створити умови для закріплення правила правопису буквосполучень ча-ща, та застосування на листі.

Завдання:

    формувати орфографічні ЗУН на основі розвитку орфографічної пильності; систематизувати знання учнів про правопис голосних після шиплячих; формувати вміння усвідомленого сприйняття слів, що складаються і прочитуються, словосполучень, пропозицій з поєднаннями ча-ща;

    розвивати комунікативні навички під час роботи, пізнавальний інтерес; мова учнів через збагачення словникового запасу; вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати;

    виховувати культуру спілкування; відповідальність, критичне ставлення до своїх результатів та результатів однокласників.

Методи навчання: продуктивний, системно-діяльнісний підхід.

Форми організації пізнавальної діяльностіучнів: групова, робота у парах, індивідуальна.

Засоби навчання: ПК, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, картки із завданнями, картинки сонечка та теремка, промінчики для сонечка, літери щі год.

Технології: ігрова, співпраці, ІКТ.

    Організаційний момент.

Очі ваші нехай не просто дивляться, а все бачать і помічають. Вуха ваші нехай не просто слухають, а все чують. І не допускайте, щоб ваші язички забігали вперед розуму.

Уявіть, що до вас на долоні опустилося Сонечко, яке воно?

Правильно, воно тепле, жовте, веселе, добре…

Скажіть, а у вас гарний настрій? (Сонечко тому сміється)

Давайте поділимося своєю посмішкою та гарним настроєм один з одним, з гостями та з Сонечком.

А тепер, давайте піднімемо ручки вгору і відпустимо Сонечко - нехай воно подивиться, як ми працюватимемо на уроці.

Підготуємо апарат до роботи.

Виконаємо дихальну гімнастику.

Задуйте свічку.

Задуйте багато свічок.

Як дзижчить муха?

Як гарчить собака? Молодці!

2. Хвилина чистописання.

- Відгадайте загадки. І ви дізнаєтеся, які літери ми сьогодні писатимемо.

На зразок їжачка на вигляд,

Але не вимагає їжі.

По одязі пробіжить –

Одяг стане чистішим.

Що це? Правильно, щітка. Назвіть першулітеру в цьому слові. Ось її ми й писатимемо. Згадайте, як пишеться, напишіть весь рядок маленьку букву щ.

Послухайте ще одну загадку.

Б'ють його рукою та палицею,

Нікому його не шкода.

А за що бідолаху б'ють?

А за те, що він одягнений.

Що це? М'яч. Назвіть останнюлітеру в цьому слові. Правильно, год. Напишіть весь рядок маленьку букву год.

Який загальний елемент цих двох букв? Паличка із заокругленням унизу вправо.

3. Повторення вивчених звуків та букв.

На дошці висить барвистий теремок. Діти, подивіться на напис і визначте, які літери живуть у теремці. Правильно, згодні. А літери, які ми писали, ми можемо поселити до нього? Тодідавайте поселимо наші літери в теремок. Хто хоче?

Гра «Теремок».

Вчитель розпочинає гру.

Стоїть у полі теремок-теремок, він не низький, не високий, не високий. Бігла повз букву ща. (Учень бере в руки картку з літерою щі продовжує:

Літера ща позначає приголосний звук, м'який- Щ], глухий, шиплячий, непарний. Селит букву Щ.

Увійшла літера Щу теремок і почала там жити. Наступного дня йшла повз ще одну букву че. (Другий учень бере картку з літерою ч і продовжує.

Тук-тук-тук (стукає пальчиком по дошці). Хто в теремочці живе, хто в невисокому живе?

Перший учень (літера ща) відповідає:

Це я, буква Ща,позначаю приголосний звук, м'який Щ"], глухий, непарний. А ти хто?

Я буква Че, позначаю приголосний звук, м'який год"], глухий, шиплячий. Пусти мене до себе жити! -Ну що ж, заходь, будемо жити з іншими приголосними. Стали букви жити в теремці. є у російській мові.

Чащі пиши з літерою а.

Подумайте та назвіть слова, в яких зустрічаються це поєднання.

Якщо важко, то моя гра «Склади слово» допоможе вам.

(Вішіваю плакат, по якому складають слова.)

Як ви вважаєте, чому буде присвячено наш урок, якщо ми згадали це правило? Правильно, сьогодні ми з вами

закріпимо вміння правильно писати слова з поєднаннями ча - ща.З якою літерою не дружать Ч і Щ? Правильно, з ятому що ніколи з нею не пишуться.

Фізхвилинка з роботами.

4. Робота із закріплення правила. Робота із тренажером.

Відкрийте зошити. Працюватимемо за варіантами. Перед вами слова. Кожен варіант записує слова у стовпчик, вставляючи пропущені літери.

Руки? - На місці!

Ноги? - На місці!

Лікті? - Біля краю!

Спинка? – Пряма!

Молодці! Тепер перевірте свої роботи. Підкресліть поєднання. У російській мові більше слів із поєднанням чатому їх буде більше на нашому уроці.

5. Робота у групах.Розгадування кросворду.

Сьогодні ми з вами працюватимемо у групах. Згадаймо правила роботи в групах:

Допомагати один одному

Радитись

Вислуховувати один одного

Підказка: у всіх відгадках є поєднання, написання яких ми закріплюємо сьогодні.

(Діти розподіляються по групах і розгадують кросворд.)

    Гарячий, солодкий я напій, який п'ють вранці.

2. Летить орлиця
Синє небо.
Крила розпластала,
Сонечко застелала

    Не гніваються, а вусами повертають,
    Не мовчать, а слова не скажуть,
    Ідуть, а з місця не зрушать.

4. Предмет, з якого ми п'ємо чай.

5. Пузатий, носатий

На плиті сопів.

Потім раптом ненароком

Пісню заспівав.

Отже, першою закінчила роботу 1 група. Молодці, вам вручається вимпел мудрої сови.

Прочитайте слова-відгадки. Що спільного у цих словах?

Фізмінутка.

6.. Робота над пропозицією.

На екрані – картинки. Перерахуйте тих, хто тут зображений. Як можна назвати їх одним словом? На які групи можна поділити їх? Назвіть ознаки кожної групи. Назвіть дитинчат цих тварин. Чи є у цих словах поєднання, над якими ми сьогодні працюємо? Закінчіть речення та запишіть їх у зошит. Записати потрібно лише одну пропозицію. Виберіть пропозицію, яку виконати легше. У першому необхідно вставити лише пропущене поєднання, у другому - відповідне за змістом слово, а третьому – виберіть потрібне слово. Не забуваємо про правильну посадку.

У вовка були вол ... та.

У білки в дуплі ……….

Під кущем сплять……… (зайченята, галчаста)

Перевірте записи. Підкресліть поєднання, написання яких ми повторюємо.

7. Робота зі схемою.

На дошці записана пропозиція

Бабуся була у лікаря.

Чи є в цій пропозиції поєднання ча - ща? Назвіть його. А тепер у зошиті на наступному рядку складіть схему цієї пропозиції. 1 учень біля дошки становитиме схему. Хто піде?

(учень складає схему біля дошки)

Перевірте свою роботу. Підніміть руки, хто не припустився помилки.

Яку мету ми ставили собі на початку уроку? (Закріпити написання поєднань). Отже, як вони пишуться?

Вивішуємо плакат із правилом.

Працювали сьогодні на уроці ви чудово, мені сподобалося. А чи сподобалася вам ваша робота?

8. Рефлексія.

У кожного з вас на столі лежать промінчики нашого Сонечка трьох кольорів: жовтий, червоний, білий. Якщо ви вважаєте, що у вас на уроці все вийшло, сподобався урок, ви багато дізналися нового, мета, яку ви ставили перед собою, досягнута – прикріпіть до Сонечка жовтий промінець, якщо вважаєте, що вам не все вдалося – червоний, а якщо ви вважаєте, що вам ще треба багато вчитися - білий.

(діти виходять і прикріплюють промінчики)

Давайте подивимося, яких променів у нашого Сонечка більше? Мені сьогодні було дуже приємно з вами працювати, всі ви дуже старалися, наше Сонечко радіє вам.

Мені вдалося ……..

Мене здивувало ……

Мені сподобалося ……

Я потішився за …….

Я хочу подякувати ……. за ………

Я можу похвалити себе за ……..

Резерв. Робота у парах.

Дітям, які сидять за однією партою, роздаю ребуси. Пара, яка закінчить відгадувати першу, піднімає з'єднані руки. Якщо правильно відгадали, вручається медаль.

Джерела: ресурси Інтернет

Не пропусти поєднання літер: жи, ши, ча, ща, чу, щу, щу

У поєднаннях жиі шипиши після згодних жі шбукву і,

у поєднаннях чаі щапісля год і щ -букву а,

у поєднаннях чуі щупісля годі щ -букву у :ж іть, маш іна, год аща, год удо, щ ука.

Примітка

Чому пишемо ж і, ш і ? Адже буква і зазвичай показує, що приголосний перед нею м'який, наприклад: арті ст- [т'] . А шиплячі [ж] і [ш] - тверді! Справа в тому, що це традиційне написання. Колись давним-давно шиплячі були м'якими. Потім вони стали вимовлятися твердо, а написання букви і після ж і ш збереглося: лиж і, маш іна.

Традиційними є і написання букв а і у після год і щ: год ащ ач удо, щ ука.

Виняток

Літера ю зустрічається у запозичених словах: ж юрі, брош юра, параш ют, а також власних назв, наприклад Ж юль Верн.

Не дивуйся, тобі можуть зустрітися й складноскорочені слова, що не відповідають даному правилу, наприклад іжюрколегія(Іжевська юридична колегія). При утворенні складноскорочених назв та абревіатур можливі такі поєднання букв, які нехарактерні для російської мови.

Вимовляй такі слова правильно: бро[шу] ра, пара[шу] т,[Жу] ль Верн, і[жю] Рколегія.
Не дивуйся: слово ж юрівимовляють по-різному: і [ж"у] рі, і [жу] ри.