Mimoškolské technologické aktivity v škole. Mimoškolská aktivita v oblasti techniky: Hra - kvíz „Stierka“ (6. ročník). I. Organizačný moment vyučovacej hodiny

METODICKÝ VÝVOJ

Mimoškolská aktivita v oblasti techniky

SÚŤAŽ "POĎTE, DIEVČATÁ!"

Vyvinula Galina Vasilievna Kozlova

učiteľ techniky

MBOU "Gymnázium 26"

G. Miass

Ciele:

    Upevniť a prehĺbiť vedomosti žiakov o technike

    Rozvíjať u školákov zmysel pre vkus, humor, zdravú súťaživosť, zdôrazňovať to hlavné a robiť samostatné rozhodnutia.

    Skvalitniť estetickú výchovu školákov. Formovať kreativitu.

    Podporovať rôznorodý rozvoj študentov.

Forma doručenia: Mimoškolská hodina techniky.

Čas: 40 minút.

Miesto konania: technologická miestnosť

Prípravné práce:

1. Výzdoba kancelárie.

2. Pripravte miesta pre účastníkov.

3. Vyberte 3 tímy po 5 študentov, ktoré sa zúčastnia hry.

4. Poskytovanie domácich úloh pre tímy.

5. Vyberte porotu.

6. Vytiahnite listy pre porotu.

7. Pripravte si certifikáty pre prvé, druhé a tretie miesto.

Vybavenie podujatia:

1. Pripravte si otázky pre každý tím.

2. Papier, nožnice, niť.

Priebeh podujatia:

    Názvy tímov.

    súťaže:

    1 súťaž "Blitzový turnaj"

    2 Súťaž „Pridaj slovo“.

    7 Súťaž pre fanúšikov

    8 Súťaž "Vlákno"

    9. súťaž „Hádanky“

    10. ročník súťaže "Barman"

    Zhrnutie. Odmeňovanie.

pozdravujem

Všetkých pozdravujeme a úprimne želáme

Víťazstvo v bitke, ktorú teraz začíname!

Nech je všetko ako v ruskej rozprávke

Nech dnes zvíťazí dobro!

Pozdravujem účastníkov

Vám, milí účastníci

Prajeme vám to z celého srdca

Aby boli výsledky vaše

Boli dobrí.

Aby ste sa dnes necítili unavení

A všetkým priniesli veľa radosti!

Priania fanúšikom

Fanúšikovia, varujeme vás.

Že stretnutie bude horúce,

A preto vám to prajeme

Choďte bez toho, aby ste zavolali lekára!

Pozdravy od poroty

Porota! Prajeme vám veľa zdravia

Šťastie, radosť, dobrota!

A prosíme o milosť

Pre našich členov.

Prezentácia tímu.

Tím 6 „a“ trieda __________________

Tím 6 „b“ trieda ___________________

Tím 6 „B“ trieda ____________________

1 súťaž "Blitzový turnaj"

Otázky pre 1 tím

    Zoznam jedál a nápojov (menu)

    O akom produkte sa hovorí „narodil sa vo vode, ale bojí sa vody? (soľ)

    Listová zelenina alebo studená misa (šalát)

    Ktorý produkt sa často neuvarí na prvý pokus? (svinstvo)

    Stopový prvok, ktorý sa pridáva do kuchynskej soli (jód).

    Výrobok z ťavieho mlieka (šubat).

Otázky pre tím 2

    Plátok kandizovaného ovocia (kandizované ovocie).

    Častica kvapaliny (kvapka).

    Umenie variť (variť).

    Melónová rastlina, bobule (melón).

    Červená horúca zelenina (paprika).

    „Oblečenie“ z varených zemiakov (uniforma).

Otázky pre tím 3

    Najskoršia zelenina, koreňová zelenina (reďkovka).

    Produkt vyrobený z kobylieho mlieka (kumys).

    Vlasť zemiakov (Peru).

    Vlasť uhoriek (India)

    Strukovinová rastlina (fazuľa, hrach).

    Výrobok na výrobu rezňov (mleté ​​mäso).

2 Súťaž „Pridaj slovo“.

1. A za nimi sú tanieriky, tanieriky - Tink-la-la! Ding-la-la! Ponáhľajú sa po ulici. Na... - do toho! - narazia a: - cink! - prestávka.

2. Žena by varila kapustnicu, áno... choďte sa pozrieť.

3. A za ňou vidličky, poháre a fľaše, poháre a... skákanie po ceste.

4. A behá, brnká, klope... - Kam ideš? Kde? Kde?

5. Skoky... cez polia, a žľab cez lúky.

6. Áno,“ povedal medený... „Pozri sa na nás: sme dolámaní, zbití, sme obliatí lajnou.“

7. Hej ty hlupák... prečo poskakuješ ako veveričky?

8. Tak... beží za kanvicou s kávou, štebotá, štebotá, rachotí...

9. A na bielej stoličke a na vyšívanom obrúsku... stojí, ako keby horúčava pálila.

10. A ponáhľali sa po ulici... - Hej, drž, drž, drž!

11. A za ňou... po ceste skáču poháre a fľaše, poháre a lyžičky.

12. A za nimi je koláč: - Poď, zjedz ma, priateľ môj! A za nimi... vyskočil a rovno do úst!

13. Chcem sa opiť... Dobehnem k samovaru.

14. A chrobáčiky sú tri šálky s... a praclík. Dnes má Fly-Tsokotuha narodeniny.

15. Krásny motýľ, jedz... alebo sa ti nepáči naša maškrta?

16. Medveď kráčal a chodil, unavený povedal: „Sadnem si na pník a budem jesť...“

17. Starká to urobila: zamietla, zoškrabala dve hrste... zamiesila cesto, urobila buchtu.

18. A Aibolit beží k hrochom, potľapká ich po bruškách a dáva im všetky do poriadku... a nastavuje a nastavuje im teplomery.

19. Šije všetko na svete, neoblieka si to, čo šije.

20. Budem chodiť trochu horúco a plachta bude hladká. Dokážem opraviť nedokonalosti a nakresliť šípky na nohaviciach.

3 Súťaž „Pokračuj v prísloví“

Príslovia a porekadlá sa k nám dostali od pradávna. Sú to krátke, jednoduché, ale na význam bohaté výroky.

1. Nie nadarmo sa hovorí: „Dom sa nedá postaviť bez rohov, bez príslovia sa nedá povedať reč.“

2. Dlhá niť...(lenivá krajčírka)

3. Ten lenivý vždy...(dovolenka)

4. Nie je to miesto, ktoré robí človeka, ale ... (miesto človeka)

5. S takým človekom nie je kaša...(nevieš variť)

6. Pozdravujú vás oblečením, ale...(odhaľujú ich inteligenciou)

7. Ako spinner, takto... (má na sebe košeľu)

8. Bez sekery nie je tesár, bez... (ihla nie je krajčír)

9. Čo sa deje, prichádza... (a prichádza)

10. Ak sa ponáhľaš, rozosmeješ ľudí...(rozosmeješ ich)

11. Veľa snehu - ... (veľa chleba).

12. Kaša s maslom... (nedá sa pokaziť).

13. Kapustnica a kaša... (naše jedlo).

14. Šikovné ruky - ... (nepoznajú nudu).

15. Človek nie je slávny v slovách - ... (slávny v skutkoch).

16. Čas na podnikanie - ... (hodina na zábavu).

17. Hotovo narýchlo - ... (urobené na smiech).

18. Pozdravujú vás oblečením, ... (odrádzajú ich inteligenciou).

19. Oči sa boja, ... (ale ruky áno).

20.Sedemkrát meraj -... (raz rež).

4 súťaž „Listy rozsypané“

Kto dokáže rýchlejšie poskladať slová?

Zhitsnyon (nožnice).

Alktoma (navíjačka).

Liogjinac (ihlové lôžko).

Lashupk (cievka).

Tgyuu (železo).

Theroscapn (náprstok).

Agil (ihla).

5 súťaží „Slabiky rozhádzané“

Vymyslite slová výberom ich polovíc z oboch stĺpcov.

Začiatok slova môže byť v ľubovoľnom stĺpci

závodný nôž

cievka tezh

vymazal klopanie

ka boo

naperové preteky

ihly pri

muž zhen

vodná línia

obchod

zníženie zásob

Pekný strih

čo do pekla

6 Súťaž "Siamské dvojčatá"

Z každého tímu sú dvaja ľudia. Musíte sa objať tak, aby pravá ruka jedného a ľavá ruka druhého člena tímu boli voľné. V tejto situácii postupujte takto:

Navlečte ihlu.

Vystrihnite model zástery s náprsenkou

7 Súťaž pre fanúšikov

Milí fanúšikovia, produkty pomenujem a vašou úlohou je uviesť, o aké ide. Napríklad: karas (ryba), mlieko (nápoj) atď.

Parmica – ryba

Škorica - korenie

Petržlen – zelenina

Gobies - ryby

Hrozno - bobule

Topinambur - zelenina

Hrozienka - bobule

Kefír - nápoj

Profiteroly - koláč

Hríb – hríb

Turecko - vták

Pistácie - orechy

Baklažán – zelenina

Smrž - huba

Klinčeky - korenie

Bravčová masť – bravčová masť

Vobla - ryba

Kokos - orech

Canape - sendvič

Krupica - obilnina

Kulebyaka - koláč

8 Súťaž "Vlákno"

Každý tím dostane nite dlhé 10 cm (20–30 kusov), ktoré je potrebné zviazať do jednej dlhej nite za 3 minúty.

Tím, ktorého vlákno je dlhšie a silnejšie, vyhráva.

9. súťaž „Hádanky“

Hádanky dostanú postupne každý tím.

1. Orechy v zemi, listy na zemi (zemiaky).

2. Nad zemou tráva, pod zemou šarlátová hlávka (cvikla).

3. Dieťa vyrástlo - nepoznalo plienky, stalo sa starcom - sto plienok na ňom (kapusta).

4. Žena sedí v posteliach - pokrytá záplatami, kto si odtrhne záplatu, bude plakať a odíde (ukloní sa).

5. Yegor leží pod hranicou, pokrytý zeleným závojom (uhorka).

6. Na záhradnom záhone rastie zelený konár a na ňom sú červené baby (paradajky).

7. Fedosya sedí so spustenými vlasmi (luk).

8. Okrúhly, ale nie mesiac, s chvostom, ale nie myš, červená, ale nie panna (mrkva).

9. Vonku je horúco, v truhle je chladič. (chladnička)

10. ročník súťaže "Barman"

Tímy budú musieť pri bare predviesť, čo si objednali, a to bez slov. Vyhráva tím, ktorého menu je pre prítomných zrozumiteľné.

Menu pre tím 1: zemiaková kaša, vyprážané kura, čaj.

Menu 2 príkazy: cestoviny, rezne, Fanta.

Menu 3 tímy: dusená kapusta, ryba, šťava

Záverečná časť.

Naša súťaž "Poďte, dievčatá!" sa skončilo. Všetci účastníci sa ukázali tým najlepším možným spôsobom a ku každej súťaži pristupovali kreatívne. Na záver môžeme povedať: "Výborne!"

Teraz si zhrňme výsledky celej našej súťaže. Dávame slovo autoritatívnej porote.

Porota vyhlási výsledky hry a odmeňuje víťazov.

Vedúci:

Ďakujem vám všetkým za pozornosť,

Pre nadšenie a zvonivý smiech,

Pre oheň konkurencie,

Zaručený úspech.

Povedzme mimochodom, bez úsmevu:

Máme len jeden záver,

Aké domáce riekanky

Vymeňte vitamín.

Teraz prišla chvíľa rozlúčky,

Náš prejav bude stručný:

Hovoríme vám: „Dovidenia -

Uvidíme sa šťastný nabudúce!"

Bibliografia

    Časopis „Škola a výroba“ číslo 4 1995

    internet

Mimoškolská aktivita "Popoluška"

Ciele:
- identifikovať úroveň zručností a schopností detí v rôznych oblastiach tvorivosti;
- ukázať dôležitosť zvládnutia domácich zručností:
- naďalej podporovať zmysel pre kolektivizmus a vzájomnú pomoc;
- rozvíjať inteligenciu, vynaliezavosť a vynaliezavosť.

Dizajn, vybavenie a rekvizity:
- počítač, projektor, plátno
- plagát s názvom hry „Popoluška“
- na tabuli (plagáte) je „sedemkvetý kvet“ so 7 okvetnými lístkami, na ktorých sú uvedené názvy súťaží;
-lupienky.
- rôzne kusy materiálu, plastové fľaše, lepidlo, nožnice, ceruzky, nite, ihly, papier, gombíky;
- výrobky: hromada múky so sladkosťami
- porota;
- dve družstvá dievčat;
Priebeh udalosti
Vedúci:
Tri panny pri okne
Točenie neskoro večer
Mali rozhovor
Ako najlepšie mohli, ako mohli.
Sviečka tak ticho blikala,
Najstarší potom povedal:

Weaver:
Som tkáč a som hrdý
A práce sa nebojím.
Cievka, nite a cievky -
Tkanie mojich hračiek.
Tkať akúkoľvek látku
A cesty zároveň.
Bol by som sám na celý svet
Utkala by som plátna.
Mám vreteno
Je to veľmi múdre.
Ja sa práce nebojím
Chcem robiť všetko.

Cook:
Keby som sa stal kuchárom, -
Stredný potom povedal:
Urobil by som toto
Že by tam bolo more jedla.

Zatvorené aj otvorené
Viacvrstvový sendvič.
Možností sú desiatky,
Všetko závisí od inštalácie...
Dajte mi jedlo
A neobťažujte sa varením.
Pripravím vinaigrette
Nemám žiadne tajomstvá.
Zima a kapustnica
Bude to veľmi chutné!
Chce to zručnosť
Na varenie.

krajčírka:
Je lepšie byť krajčírkou, dievča
Už nie je potrebná práca.
Švy, stačí poznať stroj,
Áno, dajte mi prácu.
Šitie, dvojité
A náplasťové vrecko.
Šijem, šijem
Všetko môžem, všetko chcem.
Golier, rukávy, vrecká -
Toto nie je pre zábavu.
Presnosť a trpezlivosť
Plus túžbu a túžbu.
Šijem, poviem vám, a na objednávku,
Ale príkazy nie sú všetky naraz
Daj mi vopred
Tí, ktorí vedia ako, pochopia.

Vedúci:
Len sa mi podarilo povedať,
Dvere potichu zaškrípali
A do miestnosti vstúpi dievča
Zvedač všetkých povolaní.
Vie, ako šiť a pliesť,
Plátno môže tkať.

Panna:
Ušila som róbu pre moju sestru
A som s tým celkom spokojný.
Dokončujem maminu zásteru
A vrecko vyšívam saténovým stehom.
Bratovi k narodeninám
Koláč a chutné koláčiky
Uvarila som a upiekla.
Deti rýchlo všetko zjedli.
A myslím si, že dievčatá
Všetko je potrebné.
A trpezlivosť a práca
Všetko na svete bude rozdrvené.

Vedenie. Vážení chlapci, milí hostia! Začíname zábavný program „Popoluška“. Usporiadame niekoľko súťaží. Venujte pozornosť „sedemkvetému kvetu“, nie je to jednoduché: názvy súťaží sú uvedené na zadnej strane okvetných lístkov. Zakaždým odtrhnutím jedného z okvetných lístkov zistíme, akú súťaž máme držať. A naše tri dievčatá „Weaver, Cook and Seamstress“ nám s tým pomôžu.Tak čo, ste pripravení?
(Dievčatá sa striedajú v odtrhávaní vybraného okvetného lístka a čítaní názvu súťaží. Súťaží je celkovo 7 - podľa počtu okvetných lístkov, ktoré sa po každej súťaži odlepia. Každú súťaž vyhodnocuje porota. Všetci hráči družstiev, ktorí vyhrať súťaž dostanú žetóny. A žetóny sa potom vymenia za cukríky z magickej truhlice. Môžete mať tri dievčatá ako moderátorky.)

Súťaž „Crazy Hands“
Vedenie. Do 7 minút musíte s použitím odpadového materiálu - vo všeobecnosti všetkého, čo je na stoloch - urobiť nejaké remeslo a vymyslieť mu meno. Prajem ti úspech.
Hra s divákmi.
Vedenie. Kým tímy plnia úlohu, môžete sa do súťaže zapojiť aj vy, milí diváci. To si vyžaduje dvoch odvážnych hráčov. (Tí, ktorí si želajú, nech idú von). Súťaž sa teda volá „Sladký zub“. Musíte sa navzájom kŕmiť džemom so zaviazanými očami. Kto nakŕmi toho druhého lepšie a viac džemu? Je úloha jasná? (Účastníci sedia oproti sebe, oblečú si zástery a držia pohár džemu a lyžicu.)

Súťaž "Krajčír"
Vedenie. Ako už asi tušíte, táto súťaž od vás bude vyžadovať, aby ste vedeli používať nožnice. Na našich stoloch máme šablóny vzorov. Na túto súťaž potrebujete jedného z najodvážnejších hráčov z každého tímu. pripravený?

Súťaž "Kotoč hostesky"
Vedenie. Táto súťaž vám pomôže zistiť, aká ste gazdinka. V kôpke múky sú sladkosti v tanieriku. Musíte získať všetky cukríky. Čas uplynul.

Súťaž "Kto je rýchlejší"
Vedenie. Ide o rýchlostnú súťaž a je určená pre vašu obratnosť a zručnosť. A skladá sa z nasledovného: kto dokáže rýchlejšie a lepšie prišiť gombík. Do úvahy sa bude brať všetko: rýchlosť, presnosť, ako aj zručnosť pri práci s ihlou. Si pripravený? Tak začnime!

Súťaž "Profesionál"
Vedenie. Okrem toho, že každá gazdinka vie, ako robiť všetky domáce práce: pradenie, šitie a varenie, upratovanie, zvláda aj prácu v podniku. Všetky ženy v domácnosti majú profesie, špeciality - niektoré z nich sú stavbári, učitelia, maliari, krajčírky.
Naša súťaž je teda venovaná profesiám. Slová sú napísané na kartách, ale písmená sú prezentované tým najnepredstaviteľnejším spôsobom. Musíte uhádnuť, ktoré povolania sú zašifrované
(Slová na obrazovke BARKY, EYAVSH, PRAOV, ZHIRNENE, DIEVITOL, RTOMASS, SCHAKNEMKI)

(rybár, krajčírka, kuchár, inžinier, vodič, námorník, murár)

Súťaž „Točím sa ako veverička v kolese“
Vedenie. Teraz vám ponúkame športovú súťaž. Podmienka: kto dokáže točiť obruč najdlhšie? pripravený?
Súťaž "Lásky".
Vedenie. V tejto súťaži musíte ukázať svoje umelecké schopnosti. V rukách mám gule. Pomocou lepidla a farebného papiera musíte zobraziť tvár dievčaťa a obliecť jej šatku.

Vedenie. Teraz to dajte súperovi.

Porota zhrnie výsledky.

Vedenie. Naša zábavná hra sa skončila! Zbohom! Uvídime sa znovu!

POZVÁNKA K STOLU

(bakalárske stretnutia v ročníkoch 5-6)

Dekorácia: kávové a stolové súpravy, lyžice, vidlyki, nože, poháre, lyžičky, obrúsky, obrusy, vázy s kvetmi; usporiadala výstava kníh o varení, podávaní, pravidlách slušného správania a pod.

Priebeh zhromaždení

ja . Úvod do témy.

Moderátor. Dobrý deň, milí hostia! Pamätáš si akohovorí o rituáloch Antoina de Saint-Exupéryho?

"Je lepšie prísť vždy v tú istú hodinu," spýtala sa Líška...Rituály sa musia dodržiavať.

    Čo sú to rituály? - spýtal sa malý princ.

    Toto je niečo dávno zabudnuté,“ vysvetlil Fox.

    Niečo, čo robí jeden deň odlišným od všetkých ostatných
    iné..."

Moderátor. Ktoré dni sa líšia od ostatných?(Miny, narodeniny, Nový rok atď.)

Moderátor. Aké je to radostné v dňoch, ako sú tieto, navštíviť milých ľudí.priatelia a aké je pekné vidieť svojich blízkych doma. GostePohostinnosť - schopnosť srdečne privítať hostí. Pri pozývaní hostí si preto určite musíte premyslieť celú dovolenku a je dobré, ak váš program hosťom hneď vyčarí úsmev na tvári.

A dnes ma navštevujete a aby ste uľahčili komunikáciu,Rozdeľme sa na dva tímy a vymyslime im mená. MimochodomAj vy, doma počas dovolenky, sa môžete spojiť do tímov.

Účastníci stretnutí vymýšľajú názvy tímov. Napríklad, "Malinka" „Peach“, „Naberačky“ atď.

P. Rozcvička.

Cvičenie1. Pozvánku na rodinnú oslavu (narodeniny, výročie a pod.) zostavte za 5 minút.

Hodnotí sa správnosť pozvánky, jej súlad s etiketou a originalita.

Úloha 2. Odpovedzte na otázky o pravidlách etikety. FoxBodky s otázkami sú v krabici Kindersurprise.vzadu“. Účastníci hry sa striedavo vyťahujú otázky a potomrozsudky odpovedajú.

Vzorové otázky:

  • Ako dlho čakáme na neskorých hostí?(15 minút, potom hostiteľka pozve hostí k stolu.)

    Čo znamená byť pozornou gazdinkou?(To znamená teba privítajte hostí naraz a každého jednotlivo, nájdite si na to čas porozprávajte sa s každým aspoň trochu a pre tých, ktorí sú v dome noví, dávaj väčší pozor.)

    Je možné prísť na návštevu skôr, ako je stanovený čas?
    (Nie. Musíte prísť načas alebo s 5-10 minútovým meškaním.)

    Dá sa šepkať pri spoločnom stole?(Nie.)

III. Hra „Prečítajte si príslovie“.

Moderátor. Pripravujeme privítanie hostí a triedime riad, mynáhodne rozbil taniere, na ktorých boli napísané výroky a výrokypríslovia.

Tímy dostávajú sady dielov (črepiny) tanierov, ktoréje potrebné obnoviť. Sada môže obsahovať diely z toho istéhokotúče a z dvoch alebo troch.

Odporúčané príslovia:

  • Cíťte sa ako doma, no nezabudnite, že ste hosť.

    Pozdravia hosťa na základe oblečenia a vyprevadia ho na základe ich inteligencie.

    Dobrý hosť je vždy načas.

    V tomto dome je voda ako med.

    Pre dobrého hosťa sú brány otvorené dokorán.

    Dovolenka príde a prinesie hostí.

    Vážení hostia, nemôžeme vás vziať von, nemôžeme vytiahnuť stôl?

    Šetrný hosť sa nezaobíde bez lyžice.

IV . Súťaž „Zložte obrúsok“.

Moderátor. Ako môže hostiteľka prekvapiť svojich hostí? No, samozrejmeno, krásne prestretý stôl!

V rôznych časoch existovali rôzne predstavy o estetike prestretého stola. Takto zaobchádzal Plínius so svojimi hosťamimladší (60. roky n. l.): „... z lavičky, akoby pod váhou vozíkapoležiačky voda preteká rúrkami do kamennej misy; misa je vložená doelegantná mramorová stolová doska; voda regulovaná skrytým mechanizmommama, naplní ju, nikdy nepretečie. Jedlá z Kushapozdĺž jeho okrajov sú umiestnené ťažké struny; svetlo pláva okolo na hračkelode a vtáky."

Ak by sme sa rozhodli napodobniť Rimanov, museli by hostiaby sedel v kúpeľni. Stále robíme veci jednoduchšie: súpravy,Vázy a príbory aranžujeme rovnako. A tu sme mySvoju fantáziu môžeme ukázať v skladaní obrúskov.

Cvičenie.Každý tím by mal predložiť 2-3 možnosti skladufúkacie obrúsky.

V . Hra "Kuchyňa" beztajomstvá."

Moderátor. Ako pozvať hostí, ako krásne prestrieť stôl,vieš a vieš? Počuli ste už o tajomstvách varenia?Cvičenie. Hádajte, o akých jedlách hovoríme.Tímy dostávajú „príbehy s vynechaním“ o kulinárstve tajomstvá.

    Do džezvy nasypeme zem..., pridáme cukor podľa chutia trochu soli, pridajte vodu a za mierneho miešania dajte naoheň. Akonáhle sa hlava peny zdvihne, odstráňte džezvu z ohňa.zalejte pol lyžičkou ľadovo studenej prevarenej vody do
    rýchlejšie sa usadil..., a podávajte na stôl.(Káva.)

    Panvica by mala byť nízka a široká, aby... v nejnebolo to preplnené. Voda by ho mala naplniť do troch štvrtín alebo dvoch štvrtíntretiny. Vodu ihneď po uvarení osolíme. Varenie trvá 8-12minút. ... uvarené, ale jedlo ešte nie je hotové. Musia byť opatrní
    Odstráňte dierovanou lyžicou a vložte do hrnca. Dobrý kuchár je nutnosťouuistite sa, že... ste vodu vyhodili, vyjadrite ju a dokonca aj zľahkavysuší ich. A až potom... naložiť na taniere, naliaťpoliate kyslou smotanou, medom alebo sirupom.(Vareniki.)

VI. Vernisáž suvenírov.

Moderátor. Áno, kulinárske majstrovské diela nemožno uložiť do muzeyah. Jedia ich hostia tým rýchlejšie, čím sú krajšie.

Dovolenka však nie je len o stole a jedle. Je veľmi dobré, ak vyNa sviatok pripravte ceny a vlastnoručne vyrobené suveníry. Môžu byť použité nielen ako suveníry, ale aj namiesto komiksových kariet umiestnených vedľa zariadenia. KaždémuJe jasné, že tu boli všetci vítaní.

Aké suveníry máte pripravené?(Dievčatá ukazujú svoje remeslá.)

VII . Čajový večierok „Červená chata s koláčmi“.

Moderátor. No, teraz som si istý, že môžete...

päť hostí podľa všetkých pravidiel a váš domov bude pohostinný.

Na podlahovej doske je však stále napísané: „Búda nie je červená vo svojich rohoch, je červenákoláče." Všetci, prosím, príďte k stolu!

VIII . Záver.

Moderátor. Priatelia, dúfam, že máte túžbu,Keď prídete domov, vyskúšajte sa v úlohe pohostinných hostiteľov. Z celého srdca vám želám veľa úspechov, aby sa vám a vašim blízkym vždy darilo doma bolo útulne.

Mestská vzdelávacia inštitúcia

"Stredná škola Kolominogriva"

Chainsky okres Tomskej oblasti

Mimoškolská aktivita v oblasti techniky

Cestovateľská hra: "Labyrint víťazstiev práce!"

Hra pre žiakov 5. – 6. ročníka

pripravené:

učiteľ techniky

Dančenko Ľudmila Viktorovna

Kolominsky Grives 2014

Hra - cesta: "Labyrint pracovných víťazstiev!"

Ciele podujatia:

    rozvíjať záujem o študovaný predmet;

    zovšeobecniť poznatky o technológii (dizajn nástrojov, technológia výroby produktov);

    rozvíjať porozumenie, že vedomosti získané v triede prispievajú k získaniu dôležitých životných zručností;

    rozširovať a systematizovať vedomosti študentov o profesiách;

    vzbudiť záujem o robotnícke profesie a prácu.

Účastníci: dva tímy (každý 4 ľudia) z 5. a 6. ročníka.

Príprava:

    Stanovte si dátum hry.

    Zadajte úlohu: vytvorte tímy v triedach (vymyslite názov, motto, pozdravy porote a súperom, znak tímu, predstavte záujmy a záľuby členov tímu, pripravte podporné skupiny)

    Určite zloženie poroty.

    Pripravte si materiál na súťaže: bochníky, syr, klobásu, bylinky, paradajky, uhorky, nože, dosky na krájanie, dosky na krájanie, nábytkové háčiky, skrutky, skrutkovače, mrkvu, zemiaky.

    Počítač, projektor.

    Diplomy, ceny.

Technická podpora:

    multimediálna inštalácia v montážnej hale alebo technologickej miestnosti.

Materiálna podpora:

    scenár pre mimoškolské podujatie o technológii: „Labyrint víťazstiev práce!“ pre žiakov 5. a 6. ročníka využívajúcich IKT (životné prostredie Microsoft Office Word);

    (Microsoft Office Power Point).

    nástroje a materiály pre súťaže.

softvér:

    Microsoft Power Point,

    Microsoft Word.

Technické informácie pri práci s diapozitívmi:

    Kliknutím na tlačidlo ENTER- „Peter – Kohútik prichádza“;

    Ukážte myšou na slepú uličku „Zoznámenie“ – kliknutie – snímka č. 3;

    Ukážte myšou na tlačidlo „Späť“ – kliknutie – snímka č. 2;

    Kliknutím na tlačidlo ENTER- „Peter – Kohútik prichádza“;

    Ukážte myšou na slepú uličku „Pravidlá etikety“ - kliknite - snímka č. 4 atď.;

Pokrok.

ja. Úvodný prejav učiteľa.

Vedenie : Dobrý večer, milí priatelia! Dnes posielame srdečné pozdravy všetkým, ktorí k nám prišli. Úprimne vám želáme zdravie 100 rokov! Nestáva sa často vidieť toľko šťastných tvárí naraz. A sú skutočne najšťastnejší, pretože mali úžasnú šancu prejsť Labyrintom víťazstiev práce. Optimizmom a dobrou náladou sa môžete dobíjať aj na dlhý čas!

Je skvelé, že môžete!
Zasievaj chlieb a spievaj pieseň.
Hádzať stohy sena, rúbať drevo,
Posteľ dočista vypleťte.
Je skvelé plánovať!
Vytvorenie stola alebo postele
Oceľové kovanie, ostrenie dielov.

Cínový tank, riadiť električku.
Postav dom za úsvitu,
Učte zručnosti iných.
Váž si záhradu, peč chlieb,
Chráňte matky pred poškodením.
Buďte láskaví a majte priateľov.
Je skvelé, že to dokážete!

Vedenie : Hovorí sa, že každý človek má svoju „najlepšiu hodinu“. Najveľkolepejším momentom v živote je, keď mu osud povie: "Ukáž, čoho si schopný!"

Bolo by oveľa viac skutočne šťastných ľudí, keby sme po prvé všetci verili, že „najlepšia hodina“ skutočne existuje, a po druhé, boli by sme pripravení využiť túto šancu! A takouto „najlepšou hodinou“ pre našich účastníkov bude účasť v hre „Labyrint víťazstiev práce!
Súhlasíte, milí priatelia, bez ľudí, ktorí vnášajú do života iskru kreativity, je to nuda. Zoznámte sa teda s tímami 5. a 6. ročníkov. Tu sú!

A ich výkon bude posudzovať kompetentná porota. Prezentácia poroty.

Vedenie vysvetľuje účastníkom hry jej základné pravidlá a podmienky: každý tím musí prejsť labyrintom, ktorého mapa je v počítači.

Vedenie : Pôjdeš navštíviť Múdru tetu sovu. Petya - Cockerel bude vaším sprievodcom labyrintom. (Snímka 2)

V bludisku je jedenásť slepých uličiek:

      Slepá ulička "Zoznámenie"

      Zablokovanie "Pravidlá etikety"

      Slepá ulička „odborníci na produkty“

      Slepá ulička "Balóny"

      Slepá ulička "Hádanky"

      Slepá ulička "Anagram"

      Slepá ulička „Svet povolaní“

      Slepá ulička "kulinárstvo"

      Slepá ulička "Tesár"

      Slepá ulička "Fanúšikovia"

      Slepá ulička „Hra s divákmi“

Vedenie : Tímy sa musia dostať z každej slepej uličky dôstojne. A na to musíte úlohu dokončiť správne. Za každú správnu odpoveď tím získava 1 bod. Víťazom hry sa stane tím, ktorý získa najviac bodov pri opustení bludiska.

A tak začíname hru!

II. Cesta tímov k návšteve múdrej tety sovy.

        Slepá ulička "Zoznámenie"(Snímka 3)

    Pozdrav z tímu.

    Tímové motto.

    Zdravím súperov.

    Pozdravy od poroty.

        Zablokovanie "Pravidlá etikety"(Snímka 4)

Vedenie:

- Otázka 1. Prečo si muži pri vstupe do miestnosti skladajú klobúk? (Aby ste prejavili úctu k tomuto domu.)

- Otázka 2. Dôležitá vlastnosť kultivovaného človeka (začína sa písmenom B). (Slušnosť.)

- Otázka 3: "Aby bola jazda zábavná, jazdíte zmrzlinovým autobusom?" (Nie. Môžete zašpiniť ostatných cestujúcich.)

Otázka 4: „Po zjedení cukríka na ulici ho opatrne zrolujete do malej gule a hodíte ju na trávnik, aby vám neľahla pod nohy?“ (Do najbližšieho odpadkového koša alebo do tašky.)

Vedenie : - Výborne! Dúfam, že si tieto pravidlá zapamätáte a budete ich dodržiavať.

3. Uviaznutie „odborníkov na produkty“.(Snímka 5)

Facilitátor postupne kladie otázky každému tímu.:

otázky:

    Odkiaľ bol čaj prvýkrát privezený do Ruska? ( Z Číny)

    Na čo sa platne používali v starovekej Rusi? ( Nie na jedlo, hádzali do nich kosti)

    Kde boli vynájdené polievka, mleté ​​mäso, pyré, roláda? ( Vo Francúzsku)

    Kto vynašiel uzavretý sendvič? ( Angličan Sir Sandwich. Od svojej obľúbenej zábavy sa nedokázal odtrhnúť ani na večeru, a tak prišiel s nápadom nezašpiniť si ruky, spojiť dva krajce chleba natreté maslom. Takýto sendvič sa začal nazývať jeho menom - sendvič (sendvič)

    Názov ktorej zeleniny sa zhoduje s priezviskom slávneho ruského spisovateľa a básnika dvadsiateho storočia? ( paštrnák)

    Z akého jazyka je prevzaté slovo „kuchyna“? ( z nemčiny. V ruštine sa slovo „kuchyňa“ nespomínalo až do konca 17. storočia, pretože neexistovala žiadna špeciálna miestnosť na varenie - na to slúžil ruský sporák, ktorý súčasne vykuroval dom)

    Kto priniesol na konci 16. storočia do Európy nádherné kukuričné ​​zrná? ( Kolumbus)

    Kedysi v Rusku bolo toto jedlo rituálnym jedlom, pri uzatváraní mierových zmlúv museli obe strany variť toto jedlo. Pomenujte príslovie spojené s týmto zvykom. ("Nemôžeš s ním variť kašu")

    Mrkva sa jedáva už štyritisíc rokov. Od ktorého storočia ho začali pestovať na území našej krajiny? ( Od 11. storočia)

    Ako sa dusené jedlá nazývali v ruskej kuchyni? (Mosadz)

    Ako sa volá príbeh, v ktorom spisovateľ hovorí o chlapcovi, ktorý nevedel uvariť kašu? ? („Kaša Miškina“ od N. N. Nosova)

    Z čoho pozostával obed Alice Cat Basilio the Fox v slávnej krčme? ( Tri kôrky chleba a s nimi úžasne pečené jahňa, hus, pár holubov na ražni, jaternice, šesť kúskov najtučnejšieho karasa a rybička na predjedlo. „Zlatý kľúč alebo dobrodružstvo Pinocchia“ od A. Tolstého)

    Kto prvý poslal zemiakové hľuzy do Ruska? ( Peter I v roku 1697)

4. Uviaznutie "Balóniky"(Snímka 6)

Vedenie : Pomôžte zajačikovi použiť jednotlivé písmená a slabiky nakreslené na loptičkách na formulovanie výrazov pre strojové stehy.

5. Slepá ulička „Hádanky“(Snímka 7)

Vedenie : Počúvajte moje hádanky a zistite, či ich dokážete vyriešiť.

***

Celý deň zvonil v lese

Hustá, belavá od mrazu,

A v noci, blížiac sa k ohňu,

Zaspal s nosom zaboreným v polene.

(sekera)

Má zub pre každého:

Pre javor, borovicu, gaštan.

Aj dub sa jej bojí,

Aj keď je to obr.

(videl)

***

Putoval na okraj plátna

A zostala bez chvosta.

(ihla)

Dve štíhle sestry

V rukách remeselníka

Celý deň sme hrali slučky...

A je to tu - šatka pre Peťku!

(pletacie ihlice)

***

Nástroj hryzie

Ako sa to volá?

(štípačky)

Tučný porazí tenučký

Ten tenký do niečoho narazí.

(kladivo a klinec)

***

Pozdĺž drevenej rieky

Pláva nová loď,

Stočené do krúžkov

Jeho dym je borovicový.

(lietadlo)

Na vlnenej čistinke

Tenká noha tancuje.

Spod oceľovej topánky

Vyteká steh.

(šijací stroj)

6. Slepá ulička „Anagram“(Šmykľavka 8)

Vedenie : Skladajte slová preskupením ich písmen podľa určitej charakteristiky.

1) AZOGOTKVA (prázdne)

2) IEELDZI (produkt)

3) ONBLSHA (šablóna)

4) IPLA (píla)

5) URABONK (lietadlo)

6) KLADIVO (kladivo)

7) PERNATOK (náprstok)

8) TSYNIKNIFE (nožnice)

9) NOLOKVO (vláknina)

10) UFNRTIRUA (príslušenstvo)

11) YVATKCHA (zastrčiť)

12) XALKDA (záhyb)

    Slepá ulička „Svet povolaní“(Snímka 9)

Vedúci: Pre názov profesie vyberte jej popis:

1) Cukrár

2) Rezačka

3) Vyšívačka

4) Navrhovateľ

5) Tesár

6) Zámočník

Podmienené označenie

Odpovede: 2-A; 1-B; 3-B; 4-G; 5-D; 6-E.

8. Slepá ulička "Kulinárske"(Snímka 10)

Vedúci: V určitom čase musia 2 účastníci pripraviť sendviče (sada produktov je rovnaká)

9. Slepá ulička "Tesár"(Snímka 11)

Vedúci: Do určitého času musia 2 účastníci pripevniť háčik na dosku.

10. Zablokovanie "Fanúšikov"(Snímka 12)

Vedúci: Hodnotí sa dodržiavanie bezpečnostných predpisov, rýchlosť a kvalita práce.

Ošúpajte zemiaky, mrkvu;

Zemiaky nakrájame na plátky a pásiky

11. „Hranie sa s divákmi“(Snímka 13)

Vedúci: Hádanky.

1: Som starena s jedným uchom
Skáčem po plátne
A dlhá niť z ucha,
Ako sieť, ktorú ťahám. (ihla)

2: Pustila sa do práce
kričala a spievala.
Jedol, jedol, dub, dub,
zlomil si zub, zub. (píla)

3: On sám je tenký ako jeho hlava.
Keď som išiel do práce, všetci to počuli. (kladivo)

4: Udreli Yermilku zozadu do hlavy,
neplače, len schováva nos. (necht)

5: Ten záhradník
žije s dlhým nosom.
Kde sa ti trasie nos,
potečie tam voda. (kanva na vodu)

6: Zuby majú
ale nepoznajú bolesť zubov. (hrabe)

7: U strýka Nikona
Celá plešina je opotrebovaná. (náprstok)

8: Som malého vzrastu
Tenké a ostré.
Hľadám cestu nosom,
Ťahám chvost za sebou. (Ihla a niť)

9: Idem vedľa školníka,
Odhŕňam sneh okolo,
A pomáham chlapom
Postav horu, postav dom. (Lopata)

10: Sme stánok pre píliča,
Sme miesto furmana.
Ale skúste to, dajte to
Máme iný dôraz -
Buďte s nami opatrní:
Ideme s našimi rohmi. (kozy)

11: Aj ja zdobím dom,
Tiež zbieram prach.
A ľudia ma šliapu pod nohami,
Áno, potom nás stále bijú batogmi. (koberec)

12: Celá jej duša je otvorená,
A aj keď sú tam gombíky, nie je to košeľa,
Nie moriak, ale našpúlený,
A nie je to vták, ale záplava. (harmonické)

13: Ktorý rok je pre mňa?
V izbe býva ježko.
Ak je podlaha navoskovaná,
Vyleští ho do lesku. (leštička)

14: Má gumený kufor,
S pláteným žalúdkom.
Ako jeho motor hučí,
Prehĺta prach aj odpadky. (Vysávač)

III . Zhrnutie. Odmeňovanie.(Snímka 14)

Vedúci:

Otestovali sme vás podľa vašich najlepších schopností.

A víťazi si právom zaslúžia pochvalu.

A my tu s radosťou odovzdávame ocenenia tímom.

Slovo poroty. Odovzdávanie ocenení.

Vedúci: (Snímka 15)

Ďakujem vám všetkým za pozornosť,

Pre nadšenie a zvonivý smiech,

Pre oheň konkurencie,

Zaručený úspech.

Teraz prišla chvíľa rozlúčky,

Náš prejav bude stručný:

Hovoríme vám: "Dovidenia -

Uvidíme sa šťastný nabudúce!"

Literatúra.

    Arefiev I.P. - Zábavné technologické lekcie pre dievčatá. 5. ročník: Príručka pre učiteľov. – M.: Školská tlač, 2005. – 80 s., ill. – („Škola a výroba. Knižnica časopisov“; číslo 22).

    Arefiev I.P. - Zábavné technologické lekcie pre dievčatá. 6. ročník: Príručka pre učiteľov. – M.: Školská tlač, 2005. – 48 s., ill. – („Škola a výroba. Knižnica časopisov“; číslo 23).

    Arefiev I.P. - Zábavné technologické lekcie pre dievčatá. 7. ročník: Príručka pre učiteľov. – M.: Školská tlač, 2005. – 64 s., ill. – („Škola a výroba. Knižnica časopisov“; číslo 24).

    Perova E.N. – Lekcie v kurze „Technológia“: ročníky 5-9 (dievčatá). M.: - 5 za vedomosti, 2006. - 208 s.

Ciele podujatia:

a) vzdelávacie – zopakovať, zovšeobecniť a upevniť získané teoretické a praktické vedomosti a zručnosti žiakov na tému „Základy pletenia“;
b) rozvíjanie - rozvíjať tvorivé myslenie, erudíciu, ústny prejav, vynaliezavosť, súdružskú vzájomnú pomoc;
c) vzdelávacie – pestovať zmysel pre vzájomnú pomoc, vytvárať záujem o predmet.

Vybavenie: názvy staníc (na tabuli), názvy tímov (na stoloch), žetóny, karty úloh, obálky so vzorkami pletenia, potreby.

Priebeh udalosti

I. Organizačný moment vyučovacej hodiny.

Oznámenie témy, účelu a priebehu podujatia.

Dnes zopakujeme a zhrnieme všetko, o čom sme hovorili v triedach v časti „Základy pletenia“, a preto pôjdeme na „výlet krajinou vedomostí“.

Cestovať budú dva tímy: „Owlets“ a „Domovyata“ (rozdeľte triedu na dva tímy); vybrať kapitánov tímov.

II. Cestovanie „Magic Tangle“.

Takže! Začnime našu cestu. Skúste si však tipnúť, s kým sa na túto cestu vyberieme. Vypočujme si hádanku, čo je v mojej „škatuľke zázrakov“?

"Malý, okrúhly, ale nemôžeš ho chytiť za chvost?"
Alebo
"Na jednom mieste asi dvesto metrov."

Správne - loptička! Ako sa volá náš výlet? - „Kúzelná guľa“.

Zavolajme na pomoc svoju fantáziu a vydajme sa po neznámych chodníčkoch, skrytých cestičkách za našou cestovateľskou loptou...

No, naša guľa sa skotúľala a my ju budeme nasledovať. Lopta sa kotúľala a kotúľala do stanice Tvorčeskaja.

1. Stanovisko „Creative“.

učiteľ(vedúci). Dostali ste kreatívnu domácu úlohu: napíšte príbeh o prírodnej vláknine (História výroby, kde sa používa, ako sa získava), dokreslite nákresy a začnite hádankou - vaši súperi musia uhádnuť, o akej vláknine sa hovorí. príbeh.

A musíte sa zamyslieť aj nad svojím príbehom, nájsť príslovia a porekadlá o tejto vláknine. Musíte to urobiť za 5 minút. každý tím.

Takže slová pre tím „Domovyata“.

(Učiteľ v prípade potreby pridá príbeh a prečíta príslovia.)

Slovo pre tím „Owls“.

Udeľujú sa žetóny!!!

učiteľ. Na tabuľu pri každej súťaži vyznačím celkové tímové výsledky a individuálne za každú správnu a úplnú odpoveď mu osobne prihodím žetón do prasiatka. Na konci cesty sa rozhodnete, kto sa aktívne zúčastnil a podľa počtu získaných žetónov prispeje k víťazstvu svojho tímu.

2. Stanica „Hádaj - ka“. Naša lopta sa dokotúľala stanica „Hádaj-ka“.

Hovoríte, že všetko ide hladko, dobre, ale pozrime sa, ako sa vám darí. Pozrime sa, kto prejde všetkými skúškami dôstojne: múdre „sovy“ alebo chytré „domy“. Vašou úlohou je dať čo najviac správnych odpovedí na otázky.

Kladiem otázky jednu po druhej, najprv jednému a potom druhému tímu.

Začnime s „sovami“.

1) Pomenujte hlavnú pomôcku na pletenie... Aké typy pletacích ihiel existujú?

(Odpoveď. Pletacie ihlice môžu byť rôzne podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené: kov, drevo, plast, kosť. Päť pletacích ihiel - ostré na oboch koncoch - pracovné; dve pletacie ihlice spojené vlascom - kruhové pletacie ihlice; pletenie ihly do 40 cm dlhé - jeden koniec ostrý, druhý s obmedzením: krúžok, guľa atď.)

2) Ako si vybrať správne pletacie ihlice pre priadzu?

(Odpoveď: Pletacie ihlice sú rozdelené číslami od 1 do 8. Pletacie ihlice musia zodpovedať hrúbke priadze. Napríklad: hrubý papier prepichnite ihlou na pletenie a potom sa pokúste pretiahnuť pripravenú priadzu cez otvor; ak prechádza cez otvor, potom veľkosť ihlice a hrúbka priadze zodpovedajú." )

Pomenujte symboly (ukazujúce karty).

4) Z popisu určte názov párenia.

A) 1. riadok: pliesť, obruba, pliesť, obruba.
2. riadok: podľa výkresu.
3. riadok: pliesť, obruba, pliesť, obruba.
4. riadok: podľa výkresu.
(Odpoveď - 1x1 gumička)

b) 1. riadok: Všetky stehy sú pletené stehy.
2. riadok: Všetky slučky sú obruba.
3. riadok: Všetky stehy sú pletené stehy.
4. riadok: Všetky slučky sú obruba.
(Odpoveď je skladovanie).

Za správne odpovede - žetóny!

5) Prečítajte si nahlas navrhovaný vzor, ​​uveďte smer pletenia a počet riadkov.

(Odpoveď – 21p.)

Koľko očiek musíte nahodiť pre úvodný rad?

(Odpoveď – 18p.)

Úloha musí byť dokončená za 5 minút: vyplňte navrhovanú krížovku pre každý tím<Príloha 1>.

1. Ako sa nazývajú pletené veci? (Pletené.)
2. Zariadenie na navíjanie nití do klbka. (Navíjač.)
3. Aký je iný názov pre pletaciu niť? (Priadza.)
4. Najjednoduchší typ pletenia, pri ktorom sú predné a zadné strany rovnaké. (Vreckovka.)
5. Vonkajší obal zvierat, používaný na výrobu nití. (Vlna.)

1. Ako sa volá záznam pletacieho vzoru znázorneného pomocou symbolov? (Schéma.)
2. Ako sa volá vlákno vychádzajúce z klbka? (Pracuje.)
3. Ako sa nazývajú vonkajšie slučky na začiatku a na konci každého radu? (Hrana.)
4. Rastlina, ktorá produkuje vlákno na priadzu. (Bavlna.)
5. Najjednoduchší typ pletenia, pri ktorom predná strana vyzerá ako „copy“ a zadná strana ako „uzly“. (pančuchový tovar.)

Úloha pre kapitánov (pri šachovnici): rozmotajte loptu, začnite od stredu lopty a napíšte na tabuľu vzácne slová zamotané do lopty a vymyslite príslovia a porekadlá s týmito slovami (tím môže pridať príslovia)

Slová:
nečinnosť; Ručné práce.
Príslovie: "Nezvykaj si na nečinnosť, nauč sa robiť ručné práce."

Slová:
trpezlivosť; Zručnosť.
Príslovie: "Ak máš trpezlivosť, nájdeš zručnosť."

5. Kým sa kapitáni snažia rozmotať spleť, oba tímy pôjdu do stanica „Sortirovalnaya“.

Vzorky párenia musíte zoradiť podľa ich názvov (pripevnite štítok s názvom párenia) a tam, kde meno nie je, napíšte názov párenia na prázdnu visačku.

(Obom tímom rozdajte jednu obálku s rovnakým počtom väzieb a štítkov).

6. Nakoniec sa spletenec rozmotá a vložíme do „škatuľky zázrakov“ a zatvoríme. Tu sa cesta kúzelnej gule skončila.

III. Zhrnutie: všeobecné výsledky tímov.

1. Poskytnite študentom možnosť vzájomne sa ohodnotiť podľa získaných žetónov a prínosu každého jednotlivca k víťazstvu tímu (známka)<Dodatok 2>

2. Udeľte medaily najaktívnejším účastníkom (vyrobte medaily: „múdre sovy“, „šikovné sušienky“).

Bibliografia.

  1. ABC pletenia. – Ed. 5. / komp. M.V. Maksimová.– M.: Legprombytizdat., 1992. – 240 s.
  2. Technológia. 8. ročník (dievčatá). Plány hodín pre učebnicu „Technika 8. ročník“ V.D. Simonenko.Časť II. / Comp. N.B. Golondareva - Volgograd: Učiteľ - AST, 2003. Pp. 32–57.