Свиня під дубом знайти найголовніший рядок. Байка свиня під дубом - крилів Іван Андрійович. Байка Свиня під дубом - аналіз

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа «Більшежирівська середня загальноосвітня школа імені Героя Радянського Союзу Лук'янчикова Леоніда Васильовича»

Аналіз байки «Свиня під Дубом»

Дериглазова

Олександрівна

Аналіз байки« Свиня під Дубом»

Цілі уроку.

1. Освітні:

1) Залучати учнів до багатств вітчизняної літератури, знайомство з байкою «Свиня під Дубом».

2) Наголосити на важливості моралі як композиційного елемента, що є осередком ідейного змісту байки.

3) Включити такі питання теорії літератури в процес розгляду твору: персонаж, тема, ідея, мораль, сюжет, прийоми байка ( алегорія , уособлення, іронія)

4) Ознайомити із терміном алегорія.

5) Доповнити знання про особливості жанру байки.

6) Дати моральну та естетичну оцінку твору.

2. Розвиваючі:

1) Формувати самостійного та активного читача.

2) Сприяти формуванню самоствердження учня, здатності адекватної реакцію навколишній світ.

3) Розвивати чуйність до художнього слова.

4) Розвивати естетичне сприйняття, емоції, почуття та відчуття, інтуїцію.

3. Виховні.

1) Збагачувати духовний світ учня.

2) Виховувати опір невігластву.

Урок закріплення.

Заплановані результати:

пізнавальні УУД: пошук та виділення необхідної інформації, усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання в усній формі, вільна орієнтація та сприйняття тексту художнього твору, смислове читання;

особистісні УУД: самовизначення, морально – етична орієнтація, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків;

регулятивні УУД: цілепокладання, планування, саморегуляція, виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще треба засвоїти;

комунікативні УУД: планування навчального співробітництва з учителем та однолітками, дотримання правил мовної поведінки, вміння висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору.

Устаткування.Обладнання: проектор, інтерактивна дошка, комп'ютер, мультимедійна презентація, запис байки у виконанні майстра художнього слова; підручник, малюнки учнів та ілюстрації до байок; словники, дидактичний матеріал.

Підготовка до уроку: написати епіграф, оформити виставку малюнків, увімкнути презентацію, вставити диск із байкою, роздати дітям імена на парти.

хід уроку

« Люблю де випадок є, пороки пощипати!..»

1. Емоційна зарядка. Вступне слово вчителя.

2. Актуалізація знань.

Я читаю початкові рядки байки та показую слайди. Діти відгадують назву байки.

Слайд 1: "По вулицях Слона водили,

Очевидно, напоказ.

Відомо, що Слони на диво у нас "

Слайд 2: "Скільки разів твердили світові,

Що лестощі гидкі, шкідливі; але тільки все не на користь,

І в серці підлабузник завжди знайде куточок".

Слайд 3:"Вовк вночі, думаючи залізти в кошару,

Потрапив на псарню ."

Слайд 4: "Коли у товаришах згоди немає,

На лад їхня справа не піде,

І вийде з нього не діло, тільки мука.

Одного разу Лебідь, Рак та Щука”.

Слайд 5: " Пострибунья Бабка

Літо червоне заспівала,

Озирнутися не встигла,

Як зима котить у вічі."

Вчитель звертає увагу на виставку малюнків учнів до байки «Свиня під дубом» .

Чи достатньо прочитання твору, щоб осягнути його зміст? (Ні, необхідно проаналізувати його).

- Світ книг величезний, сила слова невичерпна. Сьогодні на уроці продовжимо знайомство з творчістю, постараємося розкрити секрети, красу та силу байки «Свиня під Дубом»

· Формулювання теми та цілей уроку.

Запис теми на дошці та в зошити.

3. Основний етап уроку. Аналіз байки

А я пропоную до вашої уваги запис байки у виконанні майстра художнього слова. Зверніть увагу: читання байки «Свиня під дубом» супроводжується чудовими ілюстраціями.

Свиня під Дубом віковим

Наїлася жолудів досхочу, до відвалу;

Наївшись, виспалася під ним;

Потім, продерши очі, встала

І рилом підривати у Дуба коріння стало.

"Адже це дереву шкодить, -

Їй із Дубу Ворон каже, -

Якщо коріння оголиш, воно засохнути може.

"Нехай сохне, - каже Свиня, -

Ані мене то не турбує,

У ньому користі мало бачу я;

Хоч повік його не будь, анітрохи не пошкодую;

Аби були б жолуді: адже я від них жирію».

"Невдячна! - мовив Дуб їй тут, -

Коли б нагору могла підняти ти рило,

Тобі було б видно,

Що ці жолуді на мені ростуть”.

Невіглас також у засліплення

Бронить науку та вчення

І всі вчені праці,

Не відчуваючи, що він їсть їхні плоди.

Слайд 7: Крилов використовує алегорію. Приклади алегорії (іносказання; зображення абстрактної ідеї за допомогою конкретного, чітко представленого образу).

4) Фізкультхвилинка.

Сіли, встали, встали, сіли

Ви один одного не зачепили?

На сусіда огляньтеся-

Щиро йому – усміхніться.

Зверніть погляд до мене,

Посміхніться мені тепер.

Пообразний аналіз. Мета: дати характеристику героям: Свині, Ворону, Дубу, виявити мораль. Використання словесного малювання.

Свиня - дурна, лінива, егоїстична, думає лише про своє задоволення.

Свиня, не здатна побачити нічого далі свого носа, а тим більше змінити думку, що склалася. Свинка - образ, що висміює лінь і невігластво людей. Крилов не просто так вибрав саме цю тварину. Всі ми знаємо певну особливість свиней - вони не здатні піднімати голову вгору. Саме вона посилює образ людини, яка не тільки не бажає нічого слухати і знати, але вже й не здатна до цього.

Дуб – втілення вікової мудрості, життєвої істини.

Дуб відображає образ мудрої людини, швидше навіть старця, який не намагається наставити на шлях істинний свиню, а лише в серцях говорить істину. Його вустами Крилов і передає нам мораль байки Свиня під дубом. Дуб асоціюється тут із багатовіковою мудрістю, а свиня – з тими, хто не хоче осягати її через навчання. Ворон – делікатний, спокійний, дивується дурниці Свині.

персонаж, який намагається навчити свиню за своєю наївністю і не розуміє, що свинка його навряд чи слухає, а якщо й слухає, то навряд чи чує.

Слайд 8. Звернення до епіграфу та ловарна робота . Поясніть значення наступних виразів: Підкласти свиню, вчинити по-свинськи, метати бісер перед свинями.
Невдячність – відсутність почуття вдячності до доброго чи послугу)

Невігла - не знає пристойності, груба, неввічлива людина.

Невіглас - неосвічена, необізнана людина;

5) Первинне закріплення вивченого. Інсценування байки (четверо учнів читають за ролями)

6) Виявлення художніх особливостей байки.

Мораль байки - Початкові або заключні рядки байки з повчальним висновком. Цікавою є історія створення цієї байки. Вона – аргумент у суперечці. Була написана Криловим у той час, як у середовищі дворянства існувала думка, що освіта не потрібна.

Чи актуальна байка у наш час? В якій ситуації у вашому житті ви могли вжити ці слова? (Учень не хоче вчитися, лає школу, навчання, але не розуміє, що він користується тим, що зроблено за допомогою науки)

· Рефлексія.

Звернення до цілей уроку.

· Домашнє завдання -вивчити байку та підготувати виразне читання.

Великий майстер російських байок Іван Андрійович Крилов справді знайшов себе саме на цій ниві. Якоїсь миті вони його так захопили, що він уже до кінця своїх днів не міг від них відмовитися. Він став автором 236 байок, зібраних у дев'ять збірників. Багато виразів його творів стали крилатими. Деякі свої сюжети він запозичив у французького байкара Лафонтена, який, у свою чергу, запозичив чимало захоплюючих сюжетів у давньогрецьких байкарів і поетів: Езопа, Федра і Бабрія.

Тема уроку: «Мораль байки «Свиня під дубом» (своїми словами, 4 клас)»

Однією із знаменитих байок Крилова став цей твір. Спробуємо з'ясувати мораль байки «Свиня під дубом». Своїми словами розповідаючи сюжет, можна почати з того, що свиня, наївшись досхочу жолудів і виспавшись під дубом, стала своїм рилом підкопувати коріння цього могутнього дерева. Ворон, що сидить на гілці дуба, зробив їй зауваження, щоб вона не псувала дерево, адже коріння, що оголилося, може засохнути, а за ним і дерево може загинути. Але свині не було шкода дерева, їй аби жолуді були. Тут і дуб розлютився і сказав свині, що вона невдячна, тому що жолуді це його плоди. Але свиня була абсолютно однакова.

Ось тепер, знаючи, про що цей твір, можна розпочати тему: «Мораль байки «Свиня під дубом» (своїми словами, 4 клас)».

Головні особи

Головними особами байки стали свиня, дуб та ворона. В образі свині можна дізнатися того, хто далі за свій нос не здатний бачити. Така особливість від природи є і свиней. Тому завдяки їй висміюється невігластво і ліньки людей, які не бажають нічого слухати і знати, вони навіть і не здатні до цього і все роблять по-своєму.

Ворон - це розсудливий образ того, хто намагається хоч якось навчити дурне і ненаситне створення. Але він наївний, адже зі свині все як з гуски вода, за своєю дурістю свиня не хоче нікого слухати і тим паче робити якісь корисні висновки.

Таким чином, мораль байки «Свиня під дубом» (своїми словами) – це відображення мудрості та досвіду в образі дуба. Він нагадує мудреця, який намагається наставити людину на шлях істини та добра.

Тема уроку: «Мораль байки «Свиня під дубом» (своїми словами, 5 клас)»

Якщо відносити це до реального життя, то сенс цього твору аж ніяк не простий і несе деяку інформацію про той час, коли жив Крилов. І тому мораль байки «Свиня під дубом», своїми словами кажучи, полягає в тому, що все, що створюється в науці, може відразу загинути в руках таких неосвічених невігласів, як свиня. Вона безпосередньо асоціюється з тими, хто нічому не хоче вчитися, а мудрі підказки та настанови, які можуть стримати її варварську поведінку і роблені для її користі дубом і вороном, для неї, взагалі, не указ. Вона продовжуватиме жити за своїми законами, і тому може виникнути небезпека не лише для неї, а й для всієї округи.

Висновок

Розкриваючи глибше тему «Мораль байки «Свиня під дубом» (своїми словами)», можна відзначити, що подібно до того, як недалека і недалекоглядна свиня, підкопуючи дуб, робить собі ще гірше, адже дуб приносить їй їжу, її улюблені жолуді, від яких вона гладшає, так і люди здатні завдавати собі шкоди через свою дурість і тупість. І скільки таких легковажних людей у ​​світі…

Такі байки допомагають учням 4-5 класів аналізувати події. Вже в цьому віці вони повинні розуміти всю важливість цих мудрих настанов, щоб не бути такими, як героїня твору - свиня. Діти повинні спробувати проаналізувати поведінку свині та решти героїв п'єси і дати цьому правильну моральну та естетичну оцінку.

Свиня під Дубом віковим

Наїлася жолудів досхочу, до відвалу;

Наївшись, виспалася під ним;

Потім, продерши очі, встала

І рилом підривати у Дуба коріння стало.

«Адже це дереву шкодить»,

Їй із Дубу ворон каже:

«Якщо коріння оголиш, воно засохнути може».

«Нехай сохне», каже Свиня:

«Нітрохи мене щось не турбує;

У ньому користі мало бачу я;

Хоч повік його не будь, анітрохи не пошкодую,

Аби були б жолуді: адже я від них жирію».

«Невдячна!» сказав Дуб їй тут:

«Коли б нагору могла підняти ти рило,

Тобі було б видно,

Що ці жолуді на мені ростуть».

Невіглас також у засліплення

Бронює науки і вчення,

І всі вчені праці,

Не відчуваючи, що він їсть їхні плоди.

Короткий зміст

Свиня паслася під великим дубом. Їй подобалися жолуді, що падають із дерева. Якось вона почала рити коріння дуба. Ворон, що сидів на дереві, сказав їй, що це завдасть шкоди дубові. Однак свиня у відповідь сказала, що їй байдуже. Потім дуб звинуватив свиню в тому, що вона не відчуває вдячності по відношенню до нього. Він спробував пояснити свині, що жолуді, які вона так любить, ростуть на дереві. Але свиня не мала можливості подивитися вгору та подивитися, що це справді так. Вона залишилася при власній думці і продовжила завдавати шкоди дубу.

Аналіз байки

Історія створення

Байка «Свиня під дубом» була написана І. А. Криловим близько 1823 р. і вперше надрукована в газеті «Північна бджола» за 1825 р.

Сенс назви

У назві закладено центральне протиставлення байки. Свиня символізує собою жадібність та невігластво, дуб виступає символом вічності та мудрості.

Основна тема твору

Основна тема твору – осуд сліпого невігластва.

Жадібна Свиня живе тільки на своє задоволення. Її головна мета - більше набити шлунок. З'ївши жолуді, що впали з Дуба і проспавшись, Свиня хоче продовжити насолоду і починає підривати коріння Дуба. У її дурній голові образи їжі та могутнього дерева ніяк не пов'язані між собою.

Брудна, неосвічена тварина може стати причиною загибелі велетня. Дуб пропонує Свині задерти рило і самій переконатися, звідки вона отримує їжу.

Проблематика

В епоху Крилова (як, втім, і в усі часи) знаходилося безліч неосвічених людей, які різко негативно ставилися до знань і науки. Вони рішуче засуджували науковий прогрес, оголошуючи його джерелом усіляких бід.

На думку автора, такі невігласи нагадують невдячну Свиню з байки. В основі негативного ставлення до знань лежить проста лінь, прагнення жити тільки для себе, не переймаючись іншими. Засуджуючи науку, неосвічені люди водночас анітрохи не соромляться користуватися всіма благами наукового та технічного прогресу.

Композиція твору традиційна для жанру байки: алегорична основна частина та фінальний авторський висновок.

Мораль

На простому і наочному прикладі Крилов показує, що «плодами» наукових знань у тому чи іншою мірою користуються без винятку. Тільки найдурніші й обмежені люди не розуміють цього очевидного факту. На жаль, є безліч прикладів того, як невігласи, які володіють владою, ставали перешкодою на шляху розвитку науки. Тільки за умови повного викорінення невігластва людство зможе успішно продовжувати свій розвиток.

Мораль байки "Свиня під дубом"

Розмірковуючи про мораль байки "Свиня під дубом", слід зазначити, що дивовижною рисою Крилова була та легкість і жартівливість, з якою він підносив пороки людей. Такий самий характер носить і ця байка. Неоднозначним стає визначення головного героя. На перший погляд – це Свиня, але, швидше за все, саме Дуб, який пояснює суть історії.
Серед дійових осіб байки першим з'являється образ Свині. Саме в ній автор підкреслює такі якості, як невігластво, неповага до чужої праці та невдячність. Не дарма саме цю тварину вибрав Крилов. Адже свині анатомічно не можуть звести голову. Це підкреслює, як не бажання щось слухати, так і вже не здатність до цього. Наступним маємо з'являється Ворон. Він намагається навчити Свиню і з якоюсь наївністю припускає, що вона його почує. І ось представляється образ Дуба. Він, як мудрець, старець, що знає правду. Дуб не намагається нікого навчити, будучи джерелом харчування для Свині-невежі.
Крилов описує Свиню без особливої ​​прихильності. Її головними рисами стає дурість, лінивість, егоїстичність. Вона відображає образ людини тішить тільки своє я.
Автор зіштовхує справжнє просвітлення та невігластво. Невігласом виступає Свиня, яка не бажає розуміти, що є джерелом її їжі:
«Нехай сохне, – каже Свиня, –
Ані мене то не турбує».

Слова ж справжнього просвітління озвучує дбайливий Ворон:
«Адже це дереву шкодить, –
Їй із Дубу Ворон каже, –
Якщо коріння оголиш, воно може засохнути».
У цій байці Крилов, за допомогою вдало підібраної алегорії описує такі людські вади, як не вміння та небажання знаходити причинно-наслідковий зв'язок. Свиня не хоче зрозуміти, що її їжа – жолуді, які безпосередньо залежать від Дуба. Спираючись на своє невігластво, вона підриває коріння Дуба, руйнуючи своє джерело харчування. У житті люди часто поводяться таким чином. Саме про них говорить російська приказка «Не рубай гілку, на якій сидиш». Сам же Іван Крилов дещо звужує наприкінці мораль байки "Свиня під дубом", закликаючи нас шанобливо ставитися до науки та навчання, нагадуючи, що саме їхніми плодами ми користуємося.

Тема.Виразне читання байки І.А. Крилова "Свиня під Дубом".

Ціль:удосконалювати навички виразного читання 6-класників, поглиблювати знання з теорії виразного читання; розвивати естетичний смак.
Обладнання:текст байки І.А. Крилова "Свиня під Дубом"; ілюстрації до байки; "Свиня під Дубом": відеокліп до уроку літератури.
Тип уроку:урок розвитку мови; вид уроку – урок промовистого читання.

ХІД УРОКУ

І. Організація початку уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Методичний коментар.Байка І.А. Крилова «Свиня під Дубом» – це твір, який, можливо, більшою мірою, ніж інші, дозволить учням всебічно розкрити межі своєї виконавської майстерності. А оскільки мовна партитура цієї байки включає вже більш складні елементи, то обов'язковою умовою на уроці виразного читання стає поглиблення знань 6-класників з теорії виразного читання.
    У 5 класі учні отримали загальне уявлення про поняття «пауза» і «наголос» і виробили первинні навички складання мовленнєвих партитур (Книга для вчителя. 5 клас / Упоряд. .Євтушенко, Т.І. Корвель, О.С.
    У 6 класі учні повинні дізнатися, що паузи бувають логічними та психологічними. Логічнапауза, що позначається у мовній партитурі вертикальною рисою, може бути короткою (|) та довгою (||). Її тривалість залежить від логіки членування тексту. Наприклад, на місці коми пауза, як правило, коротка, а ось тире і точка вимагають більш тривалої зупинки читача під час виконання вголос твору.
    Але є і складніший вид паузи - психологічна. (У мовній партитурі психологічну паузу, як правило, позначають /). Вона зустрічається значно рідше, у виняткових випадках: наприклад, коли треба зосередити увагу на наступному слові, імітувати пригадування чи пошук потрібного слова, підкреслити емоційну напругу, переляк, несподіванку, недомовленість, свідоме замовчування, раптову зупинку мови тощо. Така пауза може бути в будь-якому місці: і між фразами, і в середині такту, і на місці знаку розділів, і там, де їх немає.
    Головне, що мають запам'ятати 6-класники (і записати у зошиті), – це дві основні функції психологічної паузи:
    • зосередити увагу слухачів на щойно сказаних словах, дати їм можливість відчути почуте
      або
    • психологічно підготувати слухачів до сприйняття того, що прозвучить зараз, ніби попереджаючи їх про важливість наступної інформації.
    Під час логічної паузи читець просто робить невелику зупинку у мові, розчленовуючи таким чином пропозицію на окремі такти. Ця пауза одержала назву пасивною. А ось психологічна пауза – це не просто зупинка, це – «мовчання із змістом». Таку паузу називають активною, емоційною, а тому читець має вміти її «зіграти». Великий майстер сценічного тренінгу К.С. Станіславський говорив, що під час психологічної паузи актор повинен особливо глибоко відчувати те, про що він говорить, він зобов'язаний проникнути в думки і почуття автора, осягнувши ідейний і емоційний зміст і конкретної фрази, що вимовляється, і всього тексту. Отже, йому необхідно не просто промовчати, а активно прожити цю зупинку в мові. Адже психологічна пауза тісно пов'язана з підтекстом твору – тобто його внутрішньою суттю, яка не завжди лежить на поверхні.
    Логічні паузи звичні для кожного, хто говорить, і при правильному розумінні читцем змісту пропонованих ним пропозицій досить легко відтворюються. Психологічні паузи вимагають спеціальної підготовки. Ось чому перед читанням перед слухачами будь-якого тексту виконавець має насамперед уважно попрацювати над його загальним, глибинним змістом. Можна сказати так: читець спочатку повинен усвідомити, ЩО він хоче донести до слухачів своїм читанням, і лише потім шукати способи, ЯК він це робитиме.
  2. Вступне слово вчителя:"Як правильно читати байку".
    Якщо говорити про виразне читання байок, то точніше сказати не «виразне читання», а «виразне оповідання». Як свідчать сучасники великого російського байкаря І.А. Крилова, він читав свої байки таким тоном, у такій простодушній і природній манері, що його читання можна було прийняти за продовження життєвої розмови.
    Тобто, в основі читання байки лежить принцип живої та природної розповіді, яка включає в себе таке ж живе та природне відтворення реплік персонажів. При цьому слід пам'ятати, що жива мова рясніє відтінками, а тому читцю треба передати не тільки основний зміст байки, а й усю різноманітність її логічного та емоційного наповнення.
    Авторський текст, який передує розвитку подій, читається у оповідально-інформативній манері, готуючи слухачів до сприйняття основних подій. Не завжди слова автора треба вимовляти «нейтральним» тоном. Наприклад, авторські коментарі до негативних вчинків героїв слід читати з іронією, як би «надавши» авторський текст, представити його як «свою» розповідь про реальні події та їх учасників.
    Особливої ​​майстерності потребує читання реплік. Адже кожна дійова особа байки втілює певний тип людей. Тут вже знадобиться розвинена уява читця про індивідуальні особливості характеру персонажа, манеру його поведінки, а також вміння змінювати висоту голосу, його силу, темп. Але читцю не варто надто захоплюватися «перетворенням» на героїв байки – тварин, адже основний напрямок твору – це розкриття вад людей, яке автор здійснює через алегорію та елементи комізму.
    Мораль байки вимовляється повільніше, повчально, як міркування. Це або нагадування відомої істини, або порада мудрої людини, або іронічна критика якогось вчинку. Перед мораллю і після неї треба обов'язково зробити відчутні паузи (частіше – психологічні), щоб привернути увагу слухачів до висновку, який втілений автором у мораль.
    Байки, в яких важливе місце займає пряма мова персонажів, дозволяють залучити до читання елемент інсценування. Наприкінці уроку ми спробуємо прочитати байку «Свиня під Дубом» у ролях. Але не можна забувати, що досконале виконання всього твору одним читцем є, як правило, завданням складнішим. Тому на уроках виразного читання ми віддаватимемо перевагу монологічному читанню, адже саме воно вимагає від учнів більш сумлінної роботи і над якостями голосу, і над інтонуванням, і над емоційністю читання.
  3. Прослуховування читання байки «Свиня під Дубом» професійним читцем.

  4. Ідейно-тематичний аналіз байки. Розшифровка алегорії.
    У байці «Свиня під Дубом» Крилов через прийом алегорії виставляє напоказ і висміює людську тупість і невігластво, які варті загального засудження. Він викриває невігласів, не здатних на аналіз причинно-наслідкового зв'язку в життєвих подіях і явищах, а головне - наважується на їхнє повне небажання взагалі цей зв'язок шукати. Для втілення свого задуму байкар дуже вдало вибрав саме образ Свині. Насамперед, відштовхуючись від фольклорного тлумачення образу Свині (прислів'я, приказки, казки), ми можемо стверджувати, що свиня у нас часто асоціюється з лінощами, ненажерливістю, невіглаством. Крилов яскраво наголосив і на тому, що свиня дуже любить жолуді, і те, що рити рилом землю вона може навіть і без видимої причини – просто для задоволення. Виходячи з фізіологічних особливостей цієї тварини, ми знаємо, що свиня дійсно через особливу будову тіла не здатна піднімати голову високо вгору. Ворон у байці представляє звичайну людину, яка, швидше, не обурюється поведінкою Свині, а наївно їй дивується. А старий Дуб, який з погляду Свині є просто не вартою її уваги рослиною, виступає втіленням вікової мудрості, життєвої істини.
  5. Робота над мовленнєвою партитурою байки.Коментування вчителем логічних, психологічних пауз, фразових та логічних наголосів (тобто слів, підкреслених однією та двома лініями).

    Свиня під Дубом

    Свиня | під Дубом віковим |
    Наїлася жолудів досхочу, | до відвалу; |
    Наївшись, виспалася під ним; |
    Потім, очі продерши, встала.
    І рилом | підривати у Дуба коріння стало. ||
    ”Адже це дереву шкодить, – |
    Їй із Дубу Ворон каже, – |
    Якщо коріння оголиш, | воно може засохнути”. \/
    ”Хай сохне, – | каже Свиня, - |
    Нітрохи мене щось не турбує; |
    У ньому користі мало бачу я; |
    Хоч повік його не будь, | анітрохи не пошкодую, |
    Аби були б жолуді: | адже я від них жирію”. ||
    ”Невдячна! - | промовив Дуб їй тут, - |
    Якби вгору | могла підняти ти рило, |
    Тобі було видно, |
    Що ці жолуді. мені ростуть”. \/

    Невіглас | також у засліплення |
    Браніт науки | та вчення, |
    І всі вчені праці |
    Не відчуваючи | що він їсть їхні плоди. ||

  6. Детальні поради щодо виразного читання байки.
    Отже, читаємо байку таким чином. Експозицію (перші 4 рядки) вимовляємо повільно, з оповідальною інтонацією, але обов'язково враховуємо, що такий, здавалося б, невимушений характер мови не повинен бути позбавлений необхідної емоційності. Завдання читця визначається двома напрямками: словесно описати Свиню і водночас тоном голосу підкреслити авторське ставлення до неї. А воно чітко формується вже з перших рядків твору: це зневага до тих, чий сенс життя зводиться до двох життєвих насолод – поїсти та поспати. Важливу роль формуванні необхідних емоцій грає вдало підібрана автором експресивна лексика: наїлася «до відвалу», а очі не розплющила, а «продерла».
    Наприкінці четвертого рядка доречною буде психологічна пауза – вона готує нас до зав'язки, зосередженої у п'ятому рядку. Намагаємося психологічної паузи не промовчати, а зіграти: ще до виголошення п'ятого рядка вираз обличчя читця має підказати слухачам, що він зараз повідомить про якусь огидну дію персонажа твору.
    У озвучуванні зав'язки пік емоційності випадає слово «рилом»: його вимовляємо з яскраво підкресленою гидливістю. Перед прямою мовою робимо трохи довшу, ніж зазвичай, зупинку. Слова Ворона треба сказати не так з настановою, як із подивом від безглуздого вчинку Свині. Авторський текст («Їй з Дубу Ворон каже») має прозвучати дещо тихіше і з нижчим тембральним забарвленням голосу.
    Перед відповіддю Свині на зауваження Ворона знову витримуємо психологічну паузу: адже у творі назріває кульмінація, і ми маємо залучити до неї слухачів. Під час читання цієї частини байки виконавцю знадобиться неабияка майстерність, оскільки саме тут розкривається головна тема твору: зображення дурості, несусвітної тупості та невігластва, які до того ж поєднуються з нахабною самовпевненістю. Слова «Нехай сохне» треба вимовити з непомірною, гіпертрофованою самозакоханістю, як кажуть у народі – надувши губи. Тихіше вимовляємо авторську ремарку («каже Свиня»), а наступні чотири рядки – як амбітне повчання у «свинській життєвій мудрості»: жити тільки заради власного задоволення. Логічне наголос робимо на слові "шлунок", а слово "жирею" трохи розтягуємо ("жи-ре-е-ю") і озвучуємо з максимальною насолодою та відвертою хвалькістю.
    Слова Дуба містять у собі розв'язку твори. Їх слід прочитати розважливо, з відтінком повчання, але обов'язково залишивши тонку нотку гидливості, яка буде акцентована на слові «рило». При виголошенні репліки Дуба читець повинен додати до звукового втілення думки твору ще й виразну міміку та жести.
    Перед озвучуванням моралі байки робимо психологічну паузу. Виразом особи готуємо слухачів до виголошення найвищої життєвої мудрості. Сама мораль традиційно вимовляється серйозним тоном – як наслідок, загальний висновок із описаної ситуації, який переносить осмислення сюжету з алегоричного у загальнолюдський і навіть філософський план.

    Примітка. Учні повинні знати, що виконання художнього твору допускає елемент індивідуальної інтерпретації. Тож у мовної партитурі різних читців може бути певні розбіжності. Проте читці-початківці повинні максимально слідувати порадам вчителя.
    Запропонована мовна партитура байки «Свиня під Дубом» є основою для роботи з текстом байки. Варіанти розмітки окремих тактів можуть бути такими: «нехай сохне», «ніщо мене не турбує», «адже я від них \/ жирію», «що він їсть | їхні плоди».

  7. Читання байки учнями.(Спочатку - індивідуальне, потім - в особах).
    Перед уроком промовистого читання учні обов'язково повинні виконати невелику розминку мовного апарату. Приблизний список вправ для розминки був наведений у згаданому вище посібнику (С. 101-102).