Поєднання літер ЧА - ЩА, ЧУ - ЩУ. Написання поєднань жи, ши, ча, ща, чу, щу Через що виникають проблеми

Муніципальний казенний загальноосвітній заклад

«Круглоозерна середня школа»

Убинського району Новосибірської області

Тема: «Правопис буквосполучень ЖИ,ШИ, ЧА,ЩА, ЧУ, ЩУ»

Наам Надія Валеріївна

вчитель початкових класів

Педагогічний стаж: 6 років

2017 рік

Урок російської мови у 2 класі на тему

«Правопис буквосполучень жи, ши, ча, ща, чу, щу».

Тип уроку: Урок закріплення (комплексного застосування знань та умінь)

Провідний метод: Проблемно-ситуаційні методи навчання. Репродуктивний метод.

Мета уроку:

Створити умови для перевірки засвоєння правопису буквосполучень жи-ши, ча-ща, чу-щу.

Вміння виконувати завдання самостійно.

Заплановані результати:

Предметні вміння:

Вміти знаходити вивчену орфограму у слові;

Вміти писати слова з буквосполученнями жи-ши, ча-ща, чу-щу, використовуючи правило.

Метапредметні вміння:

Пізнавальні вміння:

Вміти визначати основу для написання слів з буквосполученнями жи-ши, ча-ща, чу-щу і обґрунтовувати свою думку;

Вміти використовувати набуті знання під час виконання творчої роботи.

Регулятивні вміння:

Вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя;

Вміти висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника;

Вміти планувати свою дію відповідно до поставленого завдання;

Вміти коментувати навчальні дії під час виконання завдання.

Комунікативні вміння:

Вміти слухати та розуміти мову інших;

Вміти будувати зрозумілі для партнера висловлювання у рамках навчального діалогу;

Вміти домовлятися про правила поведінки та спілкування та дотримуватися їх.

Особистісні вміння:

Вміти проводити самооцінку на основі критерію успішної навчальної діяльності;

Виявляти інтерес до вивчення теми

Завдання:

Розвиток орфографічної пильності.

Розвиток уміння застосовувати свої знання практично.

Терміни та поняття: Буквосполучення; голосні та приголосні; приголосні тверді та м'які; орфограма.

Міжпредметні зв'язки: навколишній світ.

Підручники та навчальні посібники, що використовуються: «Російська мова» 2 клас, 2 частина за редакцією В.П. Канакіної, В.Г. Горецького.

Обладнання, що використовується:

Екран.

Проектор.

Ноутбук.

Використовувані ЦОР:

Презентація до уроку у програмі pptx.

ХІД УРОКУ

I . Емоційний настрій та мотивація.

Діти, з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок? Я думаю, що хтось прийшов веселий, а хтось не дуже.

У вас на столах лежать «хмаринки» і «сонячки», покажіть який настрій у вас зараз. А тепер поверніться до свого товариша по парті та посміхніться один одному.

(СЛАЙД 2)

Все хороше у житті починається з посмішки.

Побажаємо один одному успіхів та удачі!

II . Актуалізація знань та постановка навчальної проблеми

Діти, сьогодні на урок нас запрошують до себе в гості мешканці однієї дивовижної країни.

А що це за країна і хто її мешканці ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Тридцять три сестрички
Зростанням невеликі.
Якщо знаєш їх секрет,
То на все знайдеш відповідь. (Літери)

(СЛАЙД 3, клік 1)

Як ви вважаєте, як називається ця країна?

Правильно, це Країна Букв.

(СЛАЙД 3, клік 2)

Щоб не заблукати в цій країні, ми з вами вестимемо записи в робочому зошиті, але для початку запишемо число і класна робота.

А ви знаєте хлопці, що літери мають свій строгий вчитель. Звати його - Буквар.

(СЛАЙД 3, клік 3)

Він суворо стежить за поведінкою літер і розставляє їх на свої місця, але літери - пустунки грають з ним у хованки.

Давайте допоможемо знайти Букварю, які букви сховалися.

(СЛАЙД 4)

А тепер перевіримо, чи ми знайшли літер.

(СЛАЙД 5)

Назвіть голосні літери, які сховалися. (а,у,і)

Назвіть приголосні літери. (ж, ш, ч, щ, до, н)

Які приголосні завжди м'які? (Че,ща)

А чи завжди тверді? (Же, ша)

III . Хвилина чистописання та самооцінка.

Молодці хлопці, а тепер запишемо ці літери у свій зошит, як показано на зразку.

(СЛАЙД 6)

Не забуваємо про посадку. Спинка пряма.

На партах у вас лежать квадрати червоного та синього кольору. Оцініть свою роботу. Якщо ваша робота вам подобається, підніміть червоний квадрат. Якщо ви вважаєте, що могли б написати краще, синій квадрат.

IV . Формулювання теми та цілей уроку.

Літери вирішили пограти і всі переплуталися.

Допоможіть літерам зібратися у правильні літеропоєднання.

(СЛАЙД 7)(Діти складають буквосполучення в парах)

А тепер перевіримо, які буквосполучення у вас вийшли.

(СЛАЙД 8)

Скажіть, а хто здогадався, про що ми говоритимемо? Чому ми навчатимемося на уроці? Визначте тему нашого уроку.

(СЛАЙД 9)

На минулих уроках ми з вами вивчали цю тему і сьогодні ми маємо заключний і узагальнюючий урок з цієї теми. Ми згадаємо та повторимо все, про що говорили та закріпимо наші знання.

V . Закріплення вивченого.

Буквар - суворий вчитель. Він дає буквам складні, але дуже цікаві завдання.

Хочете вчитися та грати разом з літерами?

Тоді продовжимо урок. Виконувати завдання завжди цікаво разом із друзями.

Кожен стіл – це команда. Кожна команда має свою назву. Але щоб гра була цікавою, потрібно дотримуватись правил роботи в групі. Давайте повторимо ці правила.

(СЛАЙД 10)

Правила роботи у групі.

1. Вмій вислухати співрозмовника, не перебивай.

2. Не згоден – поясни, чому.

3. Доводь свою думку спокійно, чемно.

4. Говори лише у справі.

5. Працюйте дружно, допомагайте одне одному.

VI . Практична робота у групах.

1. Гра «Склади правило».

(СЛАЙД 11)

Першу гру Буквар пропонує вам під назвою «Склади правило», він стежить суворо, щоб усі вчили правила.

Згадайте всі ваші знання та складіть правила на ваші буквосполучення.

На це завдання Букварь вам дає 20 секунд. Час пішов.

Зараз ми перевіримо правила, які ви склали, але спочатку ми згадаємо правила обговорення. Будьте уважні.

(СЛАЙД 12)

ПРАВИЛА ОБГОВОРЕННЯ

Представник групи відповідає, а Ви:

слухаєте та чуєте,
дивіться та бачите,
думаєте та оцінюєте.

(Відповіді представників команд).

VII . Фізкультхвилинка.

А тепер трохи відпочинемо і проведемо фізхвилинку. Я прошу всіх підвестися. Всі рухатимуться і повторюватимуть рухи з дошки.

fizminutka_tantsuem.ppt

VIII . Практична робота у групах

А зараз ми навчимося застосовувати наші правила. Буквар приготував нам нову гру. Називається вона"Чарівна таблиця".

(СЛАЙД 13)

У вас на партах лежать чарівні таблиці, у яких дано склади. Вам потрібно скласти, якнайбільше слів з нашими знайомими буквосполученнями.

Кожне слово записуйте окремо у стовпчик на приготовленій картці. Слова у команді не повинні повторюватися.

На це завдання Букварь вам дає 3 хвилини.

(Відповідь: диво, дача, лижі, машина, шина, хмара, гущавина, щука, щавель, груші, зустріч, живе, гай, латаття, дихай, глечик, життя, сніжинка, наші, завдання, годинник)

(СЛАЙД 14)

Буквар приготував для вас завдання, яке називається«Склади пропозицію».

На це завдання вам 30 секунд. Час пішов.

(Відповідають по 1 учню від команди)

IX . Самостійне застосування знань та Самооцінка

Одне з улюблених занять вчителя Буквара – цезагадування загадок . Вам потрібно відгадати загадки та записати в робочий зошит відгадки.

Ми, спритнісестриці-

швидкобігатимайстрині.

Удощ - лежимо,

всніг - біжимо:

вже такий унасрежим. (Лижі)

(СЛАЙД 15, клік 1)

Біла зірочка з неба впала.

Мені на долоню лягла і зникла. (Сніжинка)

(СЛАЙД 15, клік 2)

Ідуть, біжать. З місця не зійдуть. (Годинник)

(СЛАЙД 16, клік 1)

Закипить - виходить пором,

І свистить, і пашить жаром,

Кришкою брякає, стукає.

Гей, зніми мене! - Кричить. (Чайник)

(СЛАЙД 16, клік 2)

Кіт живе у нас на даху,

а в комірчині живуть… (Миші)

(СЛАЙД 17, клік 1)

В'яже мама довгий шарф,

Бо син… (Жираф)

(СЛАЙД 17, клік 2)

А тепер візьміть у руки зелений олівець і перевіримо нашу роботу.

(СЛАЙД 18)

На партах у вас лежать квадрати червоного та синього кольору. Оцініть свою роботу. Якщо у вас 1-2 помилки, підніміть червоний квадрат. Якщо три і більше, то синій квадрат.

Х. Заряджання для очей.

Галкіна І.А. Електронні фізхвилинки для очей. Частина 3, «Том і Джеррі»

XI . Практична робота у групах.

Гра «Виправте помилки».

(СЛАЙД 19)

Літери уважно стежили за нами і хочуть перевірити, чи всі засвоїли пройдені орфограми.

Для цього знайдіть у тексті помилки та виправте їх.

Відкриваємо конверт із завданням. Візьміть простий олівець.

На це завдання вам дві хвилини.

Зима. У лісі лежит пушисніг. На снігу крапки та рядки. Сліди ведуть учящу. Ночами хижі звірята тащют піщю. Ось лісова річка. Мій товариш упіймав великущюку і великого лещя.

(Діти виправляють помилки. Потім слідує перевірка.)

Скільки помилок ви виявили?(7)

Давайте перевіримо.

(СЛАЙД 20)

XII . Домашнє завдання.

(СЛАЙД 21)

Виконати завдання у підручнику на с. 14 № 23.

Підсумок уроку.

Ви з успіхом впоралися із завданнями вчителя Буквара, гадаю, він вами дуже задоволений.

Настав час попрощатися з Країною літер.

Продовжіть речення:

(СЛАЙД 21)

На уроці я дізнався...

На уроці я навчився...

Було цікаво…

Було важко …

Я хочу ще дізнатися.

Рефлексія.

Хлопці, пам'ятайте, на початку уроку я питала вас про настрій. Урок минув. Давайте прикрасимо деревце своїм настроєм. У кого воно сонячне, радісне – прикріпіть сонечко, а у когось трохи сумне – хмаринку.

1. Ось гай. Тріщать сороки. У галки кричать галчата. У грака – грачата. У зайчихи пищать зайченята. (15)

2. Ми пішли за щавлем. Набігла хмара. Частіше зашуміло. Їли захиталися. Часто застукали краплі дощу. Ми помчали додому. (16)

3. Журчать струмки. Сонце висвітлює землю. Зеленіє гай. Маша бачила грака. Тріщать сороки. Зустрічай весну! (14)

4. Тепло. У зайців з'явилися зайченята. У вовків – вовченята. У дроздів пищать дроздята. З'явилися галчасті, шкварчаті. Гаряча пора. (17)

5. Ми прощаємось із зимою. Чи не тріщать морози. Ми зустрічаємо весну. Незабаром запищають галчаста та шкварчата. (15)

6. На площі стоїть вартовий у шинелі. Поруч сидить вівчарка. На дощатому даху кричать галчасті. Вівчарка почала бурчати. (17)

7. Найчастіше гнізда птахів схожі на чайну філіжанку. Вони сплетені з гілочок. Часто гнізда утеплені пухом. (16)

8. Коля зустрічав Світлану на площі. По небу пливла хмара. Хмара бентежила Колю. Він не має плаща. (16)

9. Дощ почав стукати по дощатому даху. Вітер хитає гілки. У гнізді пищать галчаста. (13)

11. Полярні крачки сміливо захищають свої гнізда від білого ведмедя. Сміливці не лише голосно кричать. Птахи часто хапають бідолаху за хвіст та за вуха. (23)

12. Учні часто гуляють площею. Там стоїть вартовий. Він стоїть довго – дві години. Йому холодно. Він у рукавичках, але без плаща. Хлопці кричать, тріскотять, як галчата. Вартовий не звертає уваги. (30)

13. У вівчарки народилися щенята. Вони гарчать. Зараз мама їх годуватиме. Щенята мовчать смокчуть молоко. Молоко – це їхня їжа. М прийшли подивитися щенят. Вівчарка зауважує нас. Вона починає бурчати. (29)

14. Частота лісу. На галявині грають вовченята. Вони! гарчать, пищать. Вовчиця часто поглядає на них. Вона зауважує все. Вона чує, що частіше кричать птахи. Вовченята припиняють грати і тікають за мамою. (31)

15. На небі зловісна хмара. Крольчата помічають її. Вони пищать, кричать. За годину може початися дощ. Крольчата біжать додому. Темрява згущується. По даху стукають перші краплі. Дощ обіцяє бути довгим. (29)

16. У лісі стоїть дача. У ньому живе старий дід. Його часто відвідують онуки. Він зустрічає їх, садить за стіл. Вони разом п'ють чай. Потім онуки прощаються з дідом. Вони обіцяють приходити частіше. (32)

17. Ми часто ходимо до лісу. Там тріщать коники. Один тріщав дуже голосно. Ми цілу годину слухали скрипаля. Чудовий артист! Ми попрощалися зі скрипалями. Коли ми поверталися, набігла хмара. Ми помчали додому. (31)

18. Ми гуляємо лісом уже годину. З нами наша вівчарка. Ліс почав згущуватися. Це хащі. Час повертатися. Ми переходимо струмок дощатим містком. Ось гай, а за нею наша дача. (30)

Слова з поєднаннями чу, щу чу, щу пиши з буквою у.

1. Я вирішую завдання. Я шукаю відповіді. Потім я вивчаю правило. (10)

2. Я прийшов у чужий дім. Я хочу увійти і стукаю. Мене чує пес. (13)

3. Я тягну опудало на город. Я вирощу овочі. Вони будуть диво як гарні. (13)

4. Я тягну щуку з води. Я радий цьому чудовиську. Я хочу зварити юшку. Щука мружить очі. (16)

5. Я хочу знайти чавунок. Я шукаю в коморі. Я кручу його в руках і тягну до хати. (17)

6. Їжа - маленька пташка. Носик у неї шильцем. Дивлюся – дива! Їжа танцює вальс. Вона кружляє ялиною і робить чудові стрибки. Це пищухін вальс. (23)

7. Замурзане опудало жило в чавунці в комірчині. Його очі висвітлювали жахливу темряву. Що за диво? Це чудовисько чи дивак? Звати його Чущук. На щупальцях химерні панчохи. Якось Чущук відчув біду. Він поплив річкою Щурі. (35)

8. Птахи несуть яйця. Риби метають ікру. З ікринок з'являються мальки. Щуки, лящі соми кидають ікру навесні. (17)

9. Я хочу зловити велику щуку. Закидаючи вудку, сідаю на цурбан. Сиджу, мовчу. Відчуваю, щука клює. Я її тягну. Коли ви тягну – схоплю її. Ось ще трохи! Я кричу від радості. (29)

10. Ми пішли на пляж. Раптом ми побачили хмару, Мій брат Сашко примружився. Вітер хлюпає. У морі кидаються хвилі. Вони схожі на чудовиська. У небі блищать блискавки. Я хочу додому. (29)

11. Їжа песців - риби та птиці. Де ховають видобуток песці? Пісці їжу зберігають у вічній мерзлоті. Вони кладуть видобуток у нору. Довго лежить їжа в такому чудовому холодильнику. (27)

12. У королівстві сталося диво. З'явилося страшне чудовисько. Має величезні щупальця. Принц знайшов у комірчині кольчугу. Вийшов на бій. Ось і чудовисько. Примружився принц. Випустив чудову стрілу. Немає більше страшної чудовиська. (31)

13. Вовки нишпорять, їжу шукають. Хто тут чужинець? Вовки чують видобуток. Заєць відчуває небезпеку. У зайця чудові ноги та чуйні вушка. Він побіг у гай. Біжить, не чує ніг. Вбіг у нашу комірку. Забруднений об чавунок. Став замурзаний. (37)

14. Ми зловили щуку. Налили у чавунок води. Трохи посолили. Буде юшка! Наша вівчарка відчула рибу. Має гарне чуття. Закінчуються дрова. Я шукаю ще й притягну їх. Потім почищу картоплю. (30)

15. Я зустрів лицаря в кольчузі. Він чужинець. Я хочу запросити його до себе. Нехай живе. Він дивак. Зайшов у комірчину і сидить. Я мовчу. Тяжко жити на чужині. (28)

16. Я тягну щуку з річки. Я чистю рибу. Я хочу зварити юшку. Я кладу щуку в чавунок і ставлю в печурку. Моя вівчарка Чуня чує запах чудової юшки. За годину я витягну чавунок. Юшка диво як гарна. (37)

17. У Яші Чукіна жило щеня Чубрик. Чубрик побачив городнє опудало. Малюк трохи злякався чудовиська. Цуценя примружилося. Який щуплий дивак! Яке диво природи! (22)

18. Я хочу посадити овочі. Візьму в комірчині лопату. Кожному овочу я знаходжу місце. Притягну лійку з водою. На городі поставлю опудало. Вирощу моркву, петрушку, кріп. Почастую друзів. (27)


















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Тип уроку:відкриття нового знання.

Цілі:

  • Закріплення вміння правильно позначати на листі поєднання жи- ши, ча - ща;формування уявлення про написання буквосполучень чу-щу.
  • Розвиток мови, уваги, пам'яті, розумових операцій: аналіз, узагальнення, порівняння.
  • Виховання інтересу до уроків російської.

Обладнання:комп'ютер, проектор, екран.

Демонстраційний та роздатковий матеріал:

  • Картки зі словами:

Ж, _ знь, ш _ на, маш _ на, ч _ ст ч щ .

  • Алгоритм.
  • Картка-завдання для пробної дії зі словами:

Щ _ ка, ч _ дак.

  • Набір голосних літер: у, ю, а, я, ы, в.
  • Картки для груп зі словами:

Верчу, кручу, шукаю, тягну.

  • Картки для первинного закріплення та самостійної роботи.

Щ _ка, ч _ м, щ _ , мовч _ ,
Всі слова на чу і щу.
Я їх твердо заучи _
І п'ятірку получ _ .

  • Самостійна робота.

Я грамотно писати х _ ,
Слова на год_і щ _уч _ :
Ч _ лок, і ч _ до, і ч _ гун,
Ч_дак, і щ_ка, і бурч_н,
Ч _ мазий, ч _ чоло, ч _ рбан,
Ч _ десний, ч _ вство і ч _ лан,
Крич _ , бурч _ , шука _ , тяг _ -
Я з упишу та чуі щу!

  • Яблуня намальовані на листі ватману.
  • Набір червоного, жовтого, зеленого кольору яблук.

Хід уроку

1. Мотивація до навчальної діяльності.

Продзвенів для нас дзвінок -
Починається урок.
До нас без запізнення приходь старання -
Допоможи нам попрацювати
Ми прийшли сюди вчитися.

На якому уроці ви продовжуєте навчатися? (На уроці російської.)

Чому навчалися на попередніх уроках російської? (Ми вчилися писати буквосполучення ча-ща, жи-ши)

Ви впевнені, що навчилися правильно їх писати? (Так)

Як ви вважаєте, що ви вивчатимете сьогодні на уроці? (Вивчатимемо щось нове.)

Вам хочеться дізнатися щось нове? (Так.)

Що треба зробити, перш ніж почнете дізнаватися про нове? (Повторити те, що ми знаємо та вміємо.)

Молодці!

2. Актуалізація знань та фіксація утруднення в індивідуальній діяльності.

Прочитайте слова.

Як ви думаєте, яке завдання виконуватимете? (Спишемо слова, вставимо пропущені букви.)

Але ви не просто вставлятимете літеру, а ще доводите вибір правильної літери, чому цю букву пишемо в слові. Що допоможе вам обгрунтувати вибір літери? (Правила "Правопис буквосполучень жи - ши, ча - ща".)

А як ви діятимете? (За алгоритмом.)

Подивіться, чи всі згодні із записаним алгоритмом? (Ні.)

Чому? (Кроки алгоритму розсипані, йдуть не по порядку.)

Пропоную вам у групах відновити необхідний алгоритм правильного написання слів за вивченими правилами?

Пропоную кожній групі надати свій варіант алгоритму.

Чому послідовність кроків буде саме такою?

Яке саме правило ви застосовуватимете для цих слів? ( Жи - шипиши з літерою і)

Алгоритм готовий. Чи можемо виконувати завдання? (Так.)

Я пропоную вам виконати завдання на картках. Вставте у слова пропущені літери.

Перевіряємо на зразок.

Хто має помилки? Що вам треба повторити?

Індивідуальне завдання.

Зараз я вам запропоную завдання з трудом. Вам потрібно буде вставити літери у слова.

Прочитайте слова, подумайте та запишіть ці літери на планшетах.

Хто не має відповіді? Що ви не змогли вдіяти? (Не змогли визначити, які літери потрібно вставити у слова щука, дивак.)

Хто має відповіді, покажіть їх. (У, ю:)

Вчитель виставляє різні відповіді дітей на дошку.

Ви отримали різні відповіді. Хто вважає, що його відповідь правильна?

Обґрунтуйте свою думку. (Ми не можемо обґрунтувати, ми не знаємо правила.)

3. Виявлення причини утруднення.

Яке завдання ви виконували? (Вставляли літери у слова дивак і щука.)

Де ви засумнівалися? (Яку букву писати після годі щ)

Чому виник такий сумнів? (Ми не знаємо точно, яку букву треба писати після годі щ - уабо ю.)

Хтось із вас знає чи здогадується, як пишуться ці буквосполучення? (Коли вивчали буквосполучення жи - ши, ча - ща, ми говорили про те, що це історично склалися написання. Так заведено писати! Але ми не знаємо, як пишуться буквосполучення чу - щу.)

4. Проблемне пояснення нового матеріалу.

Виходить, ваша мета? (Дізнатися з якою літерою уабо юписати буквосполучення чу - щу.)

Сформулюйте тему уроку. (Правопис буквосполучень чу-щу.)

Я пропоную вам самим у групах відкрити нове знання. Для цього ви діятимете за планом. ( Вчитель показує план.)

  1. Прочитайте слова.
  2. Позначте нову орфограму.
  3. Зробіть та запишіть висновок.

Вчитель видає кожній групі картки зі словами:

Верчу, кручу, шукаю, тягну

Хто готовий розповісти про своє відкриття? ( Учні формулюють правило самі, на дошку виставляють складені зразки.)

Хто може відповісти на запитання, чи це правило буде винятком? (Так, це виняток. У словах із буквосполученнями жи - ши, ча - ща, чу - щупісля твердих приголосних пишемо букву іпісля м'яких літери а, в..)

Відкрийте підручник на с. 106 і перевірте, чи правильно ви думали? Прочитайте правило!

Як треба було написати слова щукаі дивак?(Потрібно писати з літерою у.)

Яку мету ви ставили? (З'ясувати, з якою літерою уабо юписати буквосполучення чу - щу.)

Чи досягли поставленої мети? (Так.)

Чи зможете тепер правильно написати слова щукаі дивакі пояснити, чому пишемо так, а чи не інакше? (Так.)

Що допоможе надалі обґрунтувати правильність написання поєднань чу - щу?(Правило: у буквосполученнях чу - щупісля год, щпишеться буква у: щука, дивак.)

Подивіться на колишній алгоритм і скажіть, чи підходить він щодо написання букв уабо юу буквосполученнях чу - щу? (Так.)

Що потрібно доповнити, щоб ви могли користуватися ним? (Дописати нове правило.)

Вчитель додає нове правило алгоритм.

Молодці! А тепер відпочинемо.

Фізкультхвилинка.

5. Первинне закріплення у зовнішній промови.

Які ваші подальші дії? (Потренуватись.)

Для тренування пропоную вставити букви в римування.

1. Робота біля дошки фронтально з поясненням першого слова римування.

2. Учні працюють у парах по черзі, застосовуючи алгоритм, промовляючи правило один одному пошепки.

Приклад: Вимовляю слово щука. Є небезпечне місце - буквосполучення щу. Застосовую правило: "чу - щу пишу з у", пишу в слові щука щу з буквою у.

Молодці! Разом добре попрацювали! Тепер, як ви можете перевірити, що знаєте нове правило? (Написати самостійну роботу.)

6. Самостійна робота з самоперевіркою за зразком.

На парті кожного лежать картки. Візьміть їх. Прочитайте завдання та виконайте, застосовуючи алгоритм та нове правило.

Учні працюють самостійно.

Закінчили виконання роботи? (Так.)

Який наступний крок? (Перевірити самостійну роботу.)

Перевіряйте кожне слово на зразок. У тому місці, де написання вставлених букв збігається із зразком, поставте у своїй роботі над словом плюс.

Порахуйте скільки всього плюсів у вас вийшло?

Встаньте ті, хто має 20 плюсів.

А тепер – у кого 19-17 плюсів.

Молодці!

Хто має помилки? (:)

Що не вийшло? (:)

Де помилка? (:)

Чому вона виникла? (:

Фізкультхвилинка.

7. Включення в систему знань та повторення.

Як ви вважаєте, навіщо необхідно вивчати ці правила і писати правильно? (Нам необхідно, щоб нас розуміли оточуючі, якщо писатимемо безграмотно, то нас важко буде зрозуміти, грамотний лист необхідний для спілкування.)

Де можемо застосовувати отримані знання? (При виконанні вправ.)

Добре! Давайте попрацюємо із вправою №176 на с.107.

8. Рефлексія навчальної діяльності під час уроку.

Молодці! З якою скрутою на уроці ви зіткнулися? (Не знали, як написати слова з буквосполученнями чу-щу.)

Яку мету ставили на уроці? (З'ясувати, як пишуться слова з буквосполученнями чу-щу.)

Чи досягли мети? (Так.)

Як пишуться буквосполучення чу - щу?(Букосполучення чу-щутреба писати з літерою у.)

Оцініть свою роботу за допомогою яблуні мудрості. Якщо ви впевнені, що самостійно можете писати слова з буквосполученнями чу - щу- повісьте червоне яблучко. Якщо у вас є сумніви – жовте. Якщо ви думаєте, що ці слова ще викликають труднощі – зелене.

Учні вішають яблука різного кольору.

Діти, подивіться на яблуньку. Скільки стиглих червоних яблук на ній з'явилося! Ви добре попрацювали!

У кого дозріли червоні яблука – вдома скласти римування з вивченими буквосполученнями, у кого жовті та зелені – вам необхідно потренуватися та виконати вправу № 177 із підручника.

Клас: 1

Презентація до уроку







































Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі діяльності вчителя:Закріплювати уявлення про тверді приголосні звуки [ж], [ш]; вправляти дітей у традиційному написанні поєднань жи-шиз літерою і, ча-щаз літерою а , чу-щуз літерою у.

Заплановані освітні результати:

Предметні (Обсяг освоєння та рівень володіння компетенціями):

  • навчаться:співвідносити вимову ударних голосних у поєднаннях жи-ши, ча-ща, чу-щута їх позначення літерами; знаходити у словах ці поєднання, підбирати приклади слів; писати слова із поєднаннями жи-ши, ча-ща, чу-щу;
  • отримають можливість навчитися:оцінювати результати виконаних завдань, працювати зі сторінкою для допитливих.

Метапредметні (компоненти культурно-компетентнісного досвіду/набута компетентність):

  • пізнавальні –оволодіння здатністю розуміти навчальне завдання уроку та прагнути його виконувати; відповідати на запитання; узагальнювати власну виставу; співвідносити вивчені поняття з прикладами із реального життя;
  • комунікативні– розвивати здатність слухати співрозмовника та вести діалог, володіти діалогічною формою мови;
  • регулятивні –оцінює свої здобутки на уроці.

Особистісні: формування шанобливого ставлення до іншої думки; прийняття та освоєння соціальної ролі учня, розвиток мотивів навчальної діяльності та формування особистісного сенсу вчення.

Методи та форми навчання:пояснювально-ілюстративний; індивідуальна, фронтальна, робота у парах.

Освітні ресурси:індивідуальні картки з деформованим текстом ( додаток). Таблиця словникових слів. презентація.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Психологічний настрой.

Слова вчителя:

Встало сонечко давно
Заглянуло до нас у вікно.
Нас воно квапить у клас,
Знову урок у нас зараз!

Хлопці! Уявіть, що на нас сонечко ллє свої теплі промінчики, під ними ми всі стаємо добрішими, розумнішими, уважнішими. А тепер подумки надішліть свої промінчики один одному, посміхніться. З гарним настроєм ми розпочинаємо урок.

ІІ. Актуалізація знань.

Каліграфічна хвилинка.

– Зараз ми з вами повторимо написання буквосполучень. Подивіться

уважно на екран і скажіть, які буквосполучення ми повторюватимемо?

– Запишіть слова з вивченими буквосполученнями та підкресліть їх. Які поєднання ви наголосили?

– Які буквосполучення ми зараз повторили? (ЧК, ЧН, ПТ)

ІІІ. Самовизначення до діяльності.

Картинний диктант.

На екрані висвічуються малюнки, що позначають слова:ро ща, жираф, шишка, чугун, щука, чаник.Учні вимовляють ці слова.

(Проблемна ситуація)

– На які три групи можна поділити ці слова? (жи – ши, ча – ща, чу – щу)

– Запишіть слова у три стовпчики.

– Поміняйтеся в парах зошитами та перевірте роботи один одного за шаблоном.

– Хто назве тему нашого уроку?

IV. Робота на тему уроку.

1. Спостереження над складами-злиттями ЖІ, ШІ.

– Напишіть транскрипцію складів-злиття жи-ши. ([Жи], [Ши].)

– Що помітили? (Звуки [ж], [ш] тверді, після них чується голосний «и».)

- Звуки [ ж], [ш] – завжди тверді, але після літер жі шпотрібно писати в.так домовились між собою люди. Колись, дуже давно, ці звуки нашою мовою були м'які, і з того часу залишилося правило.

Жиі шиз літерою ізавжди пиши:
Миші, їжаки, вужі,
Лижі, калюжі, очерети.

(Вчитель вивішує на дошку картку із поєднаннями ЖІ – ШІ)

2. Спостереження над приголосними звуками [ч'], [щ'].

Зробіть звуко-літерний аналіз слів хмара, гай . [хмар а], [гайа]. (За варіантами)

- Які в цих словах звуки [ ч’], [щ’]? (Згідні, м'які, глухі, шиплячі).

- Літери годі щпозначають м'які непарні звуки [ч'], [щ'], тому перед будь-якими голосними читаються м'яко. Люди домовилися, що після годі щпишеться буква а.

(Вчитель вивішує на дошку картку із поєднаннями ЧА – ЩА)

– А зараз зробіть звуко-літерний аналіз слів дивакі щука. (За варіантами)

– Що помітили? (Звуки [ч'], [щ'] вимовляються м'яко, але пишеться буква у. Так домовилися люди).

- Яке правило можемо вивести? (Ча – ща пиши з літерою а;чу – щу пишемо з буквою у).

(Вчитель вивішує на дошку картку із поєднаннями ЧУ – ЩУ)

Робота з підручника.

А зараз ми з вами застосуємо наші знання на практиці та почнемо роботу з підручником.

Упр. 1 с. 115.

Відкрийте підручник с. 115 і знайдіть упр. 1.

– Прочитайте.

– Яку «роботу» виконують букви і, а, уу кожному з цих буквосполучень, а яку не виконують?

– Чому ж треба запам'ятати написання голосних у буквосполученнях жи – ши, ча – ща, чу – щу?

– Прочитайте, на що слід звернути увагу.

– Чому у буквосполученнях ЖІ – ШІ ​​пишеться буква І?

– Чому у буквосполученнях ЧА – ЩА пишеться буква А?

– Чому у буквосполученнях ЧУ – ЩУ пишеться буква У?

Фізхвилинка для очей.

Ви мітелочки мітите
Мої очі остудіть.
Діти моргають віями.
Треба очі зімкнути
І трохи відпочити.
Діти заплющують очі і сидять спокійно.
Очі, очі прокидайтеся
За роботу беріться.
Діти відкривають очі та приступають до роботи з підручником.

Упр. 2 с. 116.

- Прочитайте ще раз слова з упр. 1 і запишіть ці слова. Підкресліть у них буквосполучення, у яких написання голосних треба запам'ятати.

– Виконайте завдання самостійно.

– Прочитайте інформацію про мову.

– Як пишуться поєднання ЖІ – ШІ?

– Як пишуться поєднання ЧА – ЩА?

– Як пишуться поєднання ЧУ – ЩУ?

Упр. 3.

– Розгляньте малюнки та промовте слова-назви предметів.

– Промовте звук, який є у всіх словах. ([И].)

– Якою літерою треба позначати його на листі? (І,)

– Напишіть слова-назви предметів.

V. Фізкультхвилинка.

Ча ча ча,
Ми сиділи мовчки. ( Встають, ходьба на місці).
Чу-чу-чу,
Знову стрибати хочу. ( Стрибки на місці).
Жи-жи-жи,
На плечі руки поклади. ( Кругові обертання руками).
Щу-щу-щу,
Руки вниз я опущу. ( Нахили вниз з витягнутими руками).
Ща-ща-ща,
Присідаємо, не їжа. ( Присідання).
Ши-ши-ши,
Посидімо тепер у тиші. ( Сідають за парту).

VI. Закріплення дослідженого матеріалу.

1. Робота за підручником.

Упр. 4 (с.117).

– Прочитайте.

– Які буквосполучення пропущені у кожному слові? (ЖИ або ШІ.)

– Поспішайте будь-яку групу слів, вставляючи пропущені буквосполучення.

– Прочитайте слова, які ви занотували. Назвіть буквосполучення у кожному з цих слів.

– Підберіть інші слова, в яких є буквосполучення жиі ши.

– Назвіть слова, які ви вибрали самостійно.

2. Словникова робота.

– Відгадайте загадку.

П'є бензин як молоко,
Може бігати далеко.
Возить вантажі та людей.
Ти знайомий, звичайно, з нею? (Авто.)

Знайдіть у тлумачному словнику лексичне значення слова автота прочитайте.

Інна: «Машина – це механізм, який виконує якусь роботу»

Савелій: «Машина – це автомобіль»

- Правильно, хлопці! А прийшло воно з латинської у французьку, а потім у російську мову. І походить воно від слова «махіна» – споруда.

– Запишіть у зошит слово авто.Поставте наголос, наголосіть на небезпечному місці.

- Придумайте зі словом автопропозицію та запишіть його.

3. Індивідуальна робота із картками над деформованим текстом.


– Прочитайте. Що цікавого ви помітили? (Рядки розташовані не по порядку.)

– Визначте, в якому порядку слідувати рядки, щоб вони склали вірш.

- Прочитайте вірш, що вийшов. Згадайте, хто є автором цих рядків. (С.Я. Маршак.)

– Назвіть слова з буквосполученнями ЖІ – ШІ. (Калюжі, холоди.)

– Запишіть складений вірш.

– Зробіть самоперевірку тексту за шаблоном.

Упр. 6 (с. 118).

– Прочитайте.

– Скільки предметів називають ці слова? (Один.)

– Змініть ці слова так, щоб вони називали кілька предметів.

– Прочитайте останнє завдання. Виконайте його самостійно.

4. Запис під диктовку.

У Даші живе кіт Рижик. Він рудий і пухнастий. Кінчик хвоста білий. Рижик любить грати.

- Підкресліть поєднання ЖИ - ШІ.

VII. Рефлексія.

Гра "Фотограф".

На екрані висвічуються малюнки з поєднаннями: ча, ща, чу, щу, жи, ши. Діти читають слова, потім протягом 2 хвилин ще кілька разів промовляють про себе, як би фотографуючи їх. Потім вони записують слова з пам'яті: часи, сні жинка, шина, чучоло, щупальці, чашка, щавель, хащі,пло щадь. Після запису вони перевіряють їх написання за шаблоном, попередньо помінявшись у парах зошитами.

– Наголосіть на вивчених орфограмах.

– Яке правило потрібно знати, щоб правильно писати слова із цими буквосполученнями?

– Хто вже навчився писати такі слова без помилок?

- А кому потрібно ще потренуватися?

VIII. Підбиття підсумків уроку.

- Що нового ви дізналися на уроці?

У поєднаннях жи – ши,
Тільки ізавжди пиши!
У поєднаннях ча - ща
Пиши лише букву а!
У поєднаннях чу – щу
Пишуть лише букву у!

– Чому треба запам'ятати написання голосних у поєднаннях жи – ши, ча – ща, чу – щу?

– Молодці! Дякую за урок! Ви всі чудово попрацювали!

1. Прочитай.

  • Прочитай буквосполучення. Яку «роботу» виконують букви і, а, уу кожному з цих буквосполучень, а яку не виконують?
  • Чому ж треба запам'ятовувати написання голосних у буквосполученнях жи-ши, ча-ща, чу-щу?

Зверни увагу!Звуки [ж], [ш] - тверді приголосні звуки, але у буквосполученнях жи-шипишеться буква і.

Звуки [ч"], [щ"] - м'які приголосні звуки, але в буквосполученнях ча-щапишеться буква а, а в буквосполученнях чу-щупишеться буква у.

2. Прочитай ще раз слова з упр. 1. Запиши ці слова. Підкресли в них буквосполучення, в яких написання голосних треба запам'ятати.

ЖИ та ШІпиши з літерою І.
ЧА та ЩАпиши з літерою А.
ЧУ та ЩУпиши з літерою У.

3. Вимов слова-назви предметів.

  • Який однаковий голосний звук є у всіх словах? Якою літерою ти будеш цей звук позначати на листі? Напиши слова-назви предметів.

Сторінка для допитливих

Давним-давно у давньоруській мові всі шиплячі приголосні звуки [ж"], [ш"], [ч"] були тільки м'якими. І звичайно, у поєднаннях жиі шивживалася буква і.

Пройшло багато років. Звуки [ж] і [ш] затверділи і почали вимовлятися у словах як тверді приголосні. Але буквосполучення жиі шизбереглися до наших днів такими, якими ти їх бачиш на сторінках підручника. Запам'ятай їх написання.

4. Прочитай.

жи? ши?

сні..нка, сме..нка, паса..р, пру..на

ду..стий, пу..стий, дру..ть, сме..ть

Тель, ма..на, ..знь, кув..нка

  • Підбери інші слова, в яких є буквосполучення жиі ши.

м ашина

5. Прочитай.

      Скоро вийдуть мурахи
      На дорогах калюжі.
      По полях біжать струмки,
      Після зимової холоднечі.

  • Визнач, у якому порядку слідувати рядки, щоб вони склали вірш.
  • Прочитай вірш, що вийшов. Згадай, хто автор цих рядків.
  • Запиши складений вірш.

6. Прочитай.

Їжак - ..., йорж - ..., ніж - ..., креслення - ..., очерет - ..., стриж - ..., ківш - ... .

  • Ці слова називають один предмет. Зміняй їх так, щоб вони називали кілька предметів.
  • Напиши будь-які три пари слів. Підкресли в словах буквосполучення жиі ши.

Зразок. Креслення - чорті жи, ... .

7. Прочитай.

ча? ща?

мо..лка, ..шка, саран.., обидві..ть, переда.., пер..тки

пи..ть, ро.., про..ть, зада.., ..йник, све..

  • Спиши будь-яку групу слів, вставляючи пропущені буквосполучення.

8. Прочитай.

      Тріщить коник.
      Стукає дятел.
      Вурчить жаба.
      Пищить рябчик.

  • Зміни кожну пропозицію так, щоб у ній йшлося не про одну тварину, а про багатьох. Запиши дві пропозиції.

    Зразок. Тріщать коники.

  • Доповни першу пропозицію словами ( зелений, у траві), щоб вийшла нова пропозиція.
  • А тепер додай до слів другої речення інші слова, щоб теж вийшла нова пропозиція.

9. Прочитай.

  • Склади зі сполучень слів скоромовки. Напиши будь-яку з них.
  • Які звуки вчать вимовляти скоромовки? Вимовте ці звуки.
  • Підкресли в словах буквосполучення, написання яких треба запам'ятати.

10. Прочитай.

чу? щу?

Ка, до..рка, ..рёнок, ..ритися, мол..н, ..чело, гру.., кри.., уго..

  • Спиши будь-яку групу слів, вставляючи пропущені буквосполучення.

11. Прочитай. Розглянь малюнок. Назви казку.

Лисиця з журавлем потоваришували. Ось надумала лисиця пригостити журавля і пішла кликати його до себе в гості:

Приходь, куманек, приходь, дорогий! Я вже тебе пригощу!

  • Чи можна назвати запрошення лисиці ввічливим? Чи було воно щирим? Чи справді лисиця була рада бачити журавля у себе на званому обіді?
  • Згадай продовження казки та підготуйся його розповісти.
  • Зроби звуковий аналіз слова журавель. Вимовте по порядку кожен звук. Скажи, який це звук: голосний чи приголосний, голосний ударний чи ненаголошений, приголосний глухий чи дзвінкий, твердий чи м'який.

12. Прочитай.


    Спиши будь-яку групу слів, вставляючи про пущені літери.

13. Прочитай.

      У квітня є чарівний ключик,
      Сонячний, веселий, теплий промінчик.
      Поверне - і нирки відкриває,
      Поверне - і випустить шпаків,
      Поверне - і птахи починають
      Співати від щастя у сотні голосів!
      (Н. Красильников)

    Що за чарівний ключик має квітня?
    Поясни написання виділених букв і буквосполучень. Спиши першу пропозицію.
    Склади свої пропозиції про весну.