Декоративна композиція: мотив дере. Урок "різнобарвний вітер" Намалювати малюнок вільний вітер подих землі

Мета: збагачення емоційно-чуттєвої сфери дитини на проживання різних образів вітру.

  • Розвивати відчуття ритму, координації, рівноваги;
  • Формувати комунікативні навички;
  • Висловити та реалізувати творчі задуми дітей у створенні образу вітру.

На цьому занятті, в ході гри діти переживають "різнобарвність" вітру, його дихання та музику:

Образ осіннього вітру з дощем, грозою, блискавкою, з хмарою та різнобарвним листям;

Створення образу зимового вітру зі снігом, сніжинками;

Перетворення лютого вітру на весняно-літній вітерець.

Для цілісного сприйняття проживання дітьми образу “різнокольорового” вітру зміст заняття входят:

  • Вправи на дихання;
  • Ритмічні вправи;
  • Сприйняття музики;
  • Слухання казок, поетичних текстів;
  • Мовна декламація;
  • Пластичне інтонування;
  • Евритмічні жести;
  • Одухотворення образів;
  • Малювання форм.

Матеріал заняття:

  • Шифонові хустки різних кольорів.
  • Різнокольорові листя і білі сніжинки з паперу.
  • Кошик з конфетті.
  • Віяла-орала.
  • Фарби або воскова крейда.
  • Альбомні листи.
  • Музичні твори, які передають образи та характер.

Хід уроку

  1. Входження в простір заняття

    Діти сидять за партами. Педагог декламує під спокійну музику вірш К. Бальмонта “Вітер”:

    Вітер, вітер, вітер, вітер
    Що ти у гілках все галасиш?
    Вільний вітер, вітер, вітер,
    Перед тобою тремтить очерет.
    Вітер, вітер, вітер, вітер,
    Що ти душу мені нудиш?

    Ти зітхаєш, напівсонний,
    І поспішаєш швидше заснути.
    Трохи заснув – і, пробуджений,
    Ти готовий знову спалахнути.
    Стій! Куди, невгамовний?
    Вічно - прямо, знову - в дорогу.

    Всі місця тобі знайомі,
    Ти повітряно шелестиш,
    Рябкою входиш у водоймища,
    Хиткою травою блищить.
    Носиш хмари, маниш громи-
    І знову йдеш у тишу.

    О, невірний! Вітер, вітер,
    Ти нічого не пам'ятаєш.
    Дай і мені забуття вітер,
    Дай твого прагнення.
    Вітер, вітер, вітер, вітер,
    Ти найпрекрасніше!

    Він може бути вільним, невгамовним, бешкетником, лагідним, а ще північним, лютим. Постійно змінюється його характер. То він різнокольоровий, як осіннє листя, то білий, як сніг, то фіолетовий, як хмара.

  2. Створення "колективного простору" гри
  3. Педагог піснею-хороводом збирає дітей у коло.

    Слідом за літом, осінь йде
    Жовті пісні їй вітер співає.
    Червоне під ноги стеле листя
    Біла сніжинка летить у синій.

  4. "Дихання вітру"
  5. Пластичне інтонування віршів

    Діти в пластиці передають образ вітру:

    З поля, з моря, з далеких гір - повільно махають руками;

    Вітри до нас летять надвір.- похитування рук вгорі;

    Перший вітер вербу мені,- нахили в сторони;

    А другий березу гне,- похитування вперед, назад;

    Тритій вітер дуб ламає,- енергійні нахили та присідання;

    Хмару пилу піднімає,- встають, руки убік вгору;

    Ти очі не засмій- імітують потирання очей;

    Відвернися і не дивись- відвертаються;

    Розлетимося як вітру- розбігаються класом, зображуючи вітер;

    Раз, два, три та на місця- Повертаються.

    Вправа відновлення дихання

    Вдих - руки убік;

    Видих – руки складають попереду, роблячи два кроки до центру кола;

    Два кроки назад та знову вдих.

    Мовна декламація “Музика вітру”

    Педагог та діти, за допомогою ритмів та пластики передають “музикальність” вітру:

    Крапля разів, крапля два- спокійно, ляпанцями;

    Крапля повільно спершу- пальцями однієї руки по

    Кап, кап, кап, капзап'ястю іншої руки;

    Стали краплі встигати

    Крапля краплю підганяти- Теж саме, але швидкими ляпанцями;

    Кап, кап, кап, кап.

    Створення образу сяючого, гуркотливого вітру

    Гра "блискавка, грім, дощ"

    Рухи: блискавка- бавовна вгорі; грім- тупіт ногами; дощ - Пляски по зап'ястю.

  6. "Різнокольоровий феєрверк"
  7. Педагог розгортає тканину фіолетового кольору (імітація хмари), де лежать різнокольорові листочки. Усі беруться за край хустки і ритмічними рухами розгойдують її, декламуючи вірші:

    Дме вітер, дме, - похитують тканину;

    Дує, завиває - те саме, але енергійніше з боку в бік;

    Жовті листочки- Піднімають руки вгору, опускають;

    З дерева зриває - різко підкидають тканину нагору.

    Діти збирають листочки, вправа повторюється вкотре з віршем “Ветрено”. Весь вірш побудовано на Евритмічному жесті, відповідному звуку [[В]].

    Вітрено
    Вітрено
    Вся земля провітрена!
    Вітер листя з гілок
    Розігнав світом:
    Липовий,
    Березовий,
    Жовтий лист
    І рожевий,
    Червоний,
    Різнокольоровий.
    Старий аркуш газетний.
    Сонячно, відрено.
    Вітрено, вітряно!

    Втретє педагог бере таку ж хустку, але в ній замість листочків лежать сніжинки. Коли діти, взявшись за краї, розправили хустку, то педагог, розгойдуючи її, каже:

    "Непомітно прийшла зима". З півночі повіяв студений вітер, з неба посипалися сніжинки: кружляють у повітрі, падають на землю - одна красивіша за іншу. Піднімемо хустку та подивимося на цю красу”.

    Коли діти піднімають хустку нагору, то через прозору тканину видно дивовижну картину.

    Потім повільно діти опускають тканину на підлогу, а самі сідають довкола.

  8. Створення образу зимового вітру
  9. Вправа з віялами

    Сніжинки розкладаються на краях хустки. Педагог бере кошик, у якому біле чи різнокольорове конфетті. Набирає в кулачок (в центрі на тканину) і віялом-оберхалом роздмухує конфетті під музику. Потім цю вправу виконують діти самостійно "встановлюючи" силу вітру (по черзі).

    Після цього на тлі музики педагог розповідає дітям казку.

  10. Перетворення вітру. Занурення у світ казки: "Казка про вітер"
  11. Жив у світі холодний північний вітер. Де б він не з'являвся - всюди приносив горе та нещастя. Від його дихання замерзали дерева, квіти, звірі та навіть люди.

    - Чому ти такий злий? - спитала його якось маленька сіра пташка.

    - Ти нікого не любиш. Ти, мабуть, і не знаєш, що таке кохання?

    - Кохання? – здивувався холодний північний вітер. Він уперше чув таке дивне слово.

    -А що це таке? - крикнув він, але маленька сіра пташка вже відлетіла.

    - Що таке любов? - спитав вітер у ніжного лісового дзвіночка, що розкриває свої пелюстки назустріч ранковим сонячним променям.

    - Запитай у сонця, воно знає, - засміявся дзвіночок.

    - Що таке любов? — спитав вітер у найвищої сосни, що тягла свої гілки до сонячного тепла.

    - Запитай у сонця, воно знає, - посміхнулася сосна.

    - Що таке любов? — спитав вітер біля мовчазної гори, що дивилася в небо і щось думала.

    - Запитай у сонця, воно знає, - тихо відповіла гора.

    - Що таке любов? - спитав нарешті вітер у сонця.

    - Кохання - це коли забуваєш про себе і всю ласку свого серця даруєш іншим: квітці, дереву, горі. Їм тепло і радісно, ​​тому що я люблю їх. Холодний північний вітер замислився. Довго літав він над горою, сосною, і ніжним лагідним дзвіночком. А потім зник.

    Більше не було на землі холоду та нещасть. Погода встановилася тепла, сонячна та безвітряна. Ніхто не знав, що трапилось із холодним північним вітром. Одне сонце знало, що вітер просто забув себе.

    Настає таємнича тиша. Педагог акуратно прибирає хустку зі снігом та сніжинками. А натомість на килимі, як на картині, розкладає (під весняну музику) шифонові хустки різного кольору.

  12. Художня передача стихії вітру
  13. Малювання форм образу

    Педагог запрошує дітей за парти. На партах аркуші паперу, воскова крейда.

    • Якого кольору був вітер?
    • Як міняється вітер?
    • Що сталося з ним?
    • Намалюйте, як ви собі уявляєте вітер.

VIII. Захист індивідуальних творчих задумів

"Панорама малюнків"

Малюнки розкладаються на килимі. Усі сідають довкола. Діти висловлюють свої відчуття, побажання.

Література

К. Сльозак-Шіндлер. Мистецтво мови у шкільному віці. Парсіфаль. М., 1996.

Підручник добра. Прапор світу. Т., 1996.

Лопатіна К., Скребцова М. Природа очима душі. Сфера. М., 1999.

ва в народному розписі(1 год)

Сприйняттятворів народних та сучасних майстрів городецького розпису.

Уявлення про багатство та різноманітність художньої культури (на прикладі культури народів Росії). Витоки декоративно- прикладного мистецтва та її роль життя людини. Ознайомлення з творами народних художніх промислів у Росії (з урахуванням місцевих умов). Мистецтво довкола нас сьогодні. Продовження знайомства із основами художньої грамоти: композиція, колір, лінія, форма, ритм.

Діалогпро мистецтво. Образи квітучої природи у творчості народного майстра та художника. Загальне та різне у виявленні прийомів городецького живопису та інших шкіл народної майстерності.

"Зразки декоративних розживок для квітів".

Творче завданняіз застосуванням послідовності та прийомів городецького розпису пензлем.

Матеріали:пензель, гуаш, папір.

Поради майстра.


Розглядативироби майстрів Городця, що відображають народне сприйняття світу, зв'язок людини з природою, рідною землею.

Порівнюватидекоративні мотиви у виробах міських майстрів, виділятиз них найбільш поширені мотиви.

Розказуватипро центри народних промислів, у яких квіти, квітучі гілки, букети є головними мотивами.

брати участьв обговоренні засобів створення образів квітучої природи в городецькому розписі, її своєрідності на відміну від інших шкіл народної майстерності.

Працювати Розрізнятиприйоми городецького розпису - «підмальовка», «розживка чорним кольором», «розживка білилами». Повторюючи за народним майстром прийоми чорної та білої «розживок», малюючи пензлем.

Виконуватирозпис квітучої гілки за допомогою «розживки чорним кольором та білилами».


Продовження

Підбиття підсумків Обговорювати давати


5. Птах - символ світла, щастя і до-

Бра. Декоративна композиція: рівнові-

Це барвисті плями, візерункові декоративно-

Ні розживки, симетрія, ритм, єдність

колориту(1 год)

Сприйняттяобразу птаха-світла у творчості городецьких майстрів кінця XIX-XX ст.

Основні змістовні лінії.Уявлення про роль образотворчих (пластичних) мистецтв у повсякденному житті людини, в організації її матеріального оточення. Ознайомлення з творами народних художніх промислів у Росії (з урахуванням місцевих умов). Продовження знайомства з основами художньої грамоти: композиція, колір, лінія, форма, ритм.

Діалогпро мистецтво. Різноманітність композиційних мотивів городецького розпису, що сягають давньої традиції розпису прялок. Парні фігури в єдиному сюжеті - дві жіночі фігури, два птахи, два вершники на коні «у дерева».


Розглядатидекоративну композицію з птахами

"у дерева". Порівнюватиобрази птахів у різних видах

народної творчості Розказувати, Що означає в на-

рідне мистецтво образ птаха-світла. Висловлюватисуж-

дення про заповнення простору в декоративній три-

приватної композиції у міському розписі прялювального

брати участьв обговоренні символіки мотиву птаха у міському розписі та художніх виразних засобів вирішення цієї декоративної композиції.

Робота з художньо-дидактичних

таблицям«Зразки декоративних розчинів.

вок для птахів».

Творче завданняз використанням прийомів роботи пензлем (силует, пляма, лінія, «розживки білилами», що виявляють ритм оперення) у декоративному зображенні птахів.

Матеріали:пензель, гуаш, папір.

Поради майстра.


Працюватиза художньо-дидактичною таблицею. Повторюватиза народним майстром ритм та форму «розживок білилами».

Виконатипензлем свій варіант розпису птахів біля цвітіння з використанням прийомів городецького розпису. Висловлюватиу творчій роботі своє ставлення до природи, образу птаха-світла.


Підбиття підсумків Обговорюватитворчі роботи однокласників та даватиоцінку результатів своєї та їх творчо-художньої діяльності.


6. Кінь - символ сонця, родючості та добра. Декоративна композиція: лінія, силует з варіаціями городницьких розживок ( 1 год)

Сприйняттяобразів вороного коня та вершника у виробах городецьких майстрів та творах художника-графіка Т. Мавріної. Традиційний образ-символ коня у народному мистецтві. Нерозривний зв'язок природи та образів народної творчості.

Основні змістовні лінії.Витоки декоративно-ужиткового мистецтва та його роль у житті людини. Поняття про синтетичний характер народної культури (прикраса житла, предметів побуту, гармат праці, костюма; музика, пісні, хороводи; билини, оповіді, казки). Ознайомлення з творами народних художніх промислів у Росії (з урахуванням


Розрізняти, як образ-символ коня представлений у різних видах усної народної творчості в декоративно-прикладному та народному мистецтві.

Розказуватичому в народному мистецтві майстри постійно звертаються до образу коня, наводитиприклади з різних видів народної творчості.


Продовження

Тематичне планування Характеристика діяльності учнів


місцевих умов). Продовження знайомства з основами художньої грамоти: композиція, колір, лінія, форма, ритм.

Діалогпро мистецтво. Глибина поетичного зображення коня і вершника на коні, їхня синтетичність у фольклорі (кінь-час, кінь-світло, кінь-птиця, кінь-богатирська сила), пов'язані з відродженням сонячного тепла, світла, життя. Мальовнича манера кистьового розпису у творчості міських майстрів.

Робота з художньо-дидактичної таблиці"Зразки декоративних розживок для коня".

Творче завданняз використанням засобів виразної мови народного декоративно-ужиткового мистецтва.

Матеріали:пензель, гуаш, папір.

Поради майстра.


брати участьв обговоренні художніх засобів у створенні виразного образу коня-символу в народному мистецтві та називатиїх.

Працюватиза художньо-творчою таблицею. Опануватимальовничими прийомами зображення коня. Освоюватиприйоми білільних розживок для коня

Виконуватипензлем свій варіант розпису коня з використанням прийомів городецького розпису та декоративного узагальнення фігури коня без малюнку олівця.


Підбиття підсумків Обговорюватитворчі роботи однокласників та даватиоцінку результатів своєї та їх творчо-художньої діяльності

7. Зв'язок поколінь у традиціях Городця. Декоративна композиція з варіаціями городецьких мотивів: ритм, симетрія, динаміка, статика ( 1 год)

Сприйняттятворів майстрів раз-

них поколінь, сучасних майстрів,

продовжують і розвивають традиції

найстаріших майстрів городецького розпису

І. Мазіна, Ф. Красноярова, І. Лебедєва та

дитячі творчі роботи.

Основні змістовні лінії.Мистецтво

ство навколо нас сьогодні. Ознайомлення

з творами народних мистецтв

них промислів у Росії (з урахуванням місць-

них умов). Продовження знайомства

з основами художньої грамоти: ком-

позиція, колір, лінія, форма, ритм.

Діалогпро мистецтво. Особливості прийомів композиції в панно як творі декоративного призначення. Художня цінність повсякденних предметів з дерева, прикрашених городським розписом.

Творче завданняз використанням засобів виразної мови народного декоративно-ужиткового мистецтва, із застосуванням традиційних прийомів декоративних обробок для об'єднання різних колірних поєднань.

Матеріали:пензель, гуаш, папір.

Поради майстра.


Розглядатитвори народного мистецтва,

висловлюватисвоє ставлення до розвитку традицій горо-

дитячого розпису у творчості сучасних майстрів.

Називатитрадиційні мотиви городецького розпису

у сучасних виробах.

брати участьв обговоренні художньо-естетичної цінності виробів з городецьким розписом, спадкоємності мальовничих традицій у творчості майстрів сучасного мистецького промислу «Городецький розпис».

Виконуватидекоративну композицію з мотивів городецького розпису для прикраси виробів різноманітних за формою та призначенням (декоративної тарілки, панно, обробної дошки, підставки для спецій). Висловлюватиу творчій роботі своє ставлення до мистецтва городецького розпису.


Підбиття підсумків Обговорюватитворчі роботи однокласників та даватиоцінку результатів своєї та їх творчо-художньої діяльності

8. Знатна Російська земля майстрами та талантами. Портрет: пропорції обличчя людини(1 год)


Продовження

Тематичне планування Характеристика діяльності учнів


Сприйняттятворів видатних портретистів ХІХ ст. В. Тропініна, В. Маковського, В. Васнєцова, В. Сурікова та сучасних художників Г. Васько, П. Павлова, які у своїх роботах зобразили образи творчих людей.

Основні змістовні лінії.Образ сучасника. Образ людини у традиційній культурі. Уявлення народу про красу людини (зовнішню і духовну), відбиті у мистецтві. Жанр портрет. Продовження знайомства з основами художньої грамоти: композиція, колір, лінія, форма, ритм.

Діалогпро мистецтво. Мистецтво портрета. Виявлення характерних ознак образу портретованого та його приналежності до творчої професії.

Робота з художньо-дидактичної таблиці«Композиційні схеми зображення обличчя людини у різних ракурсах». Творче завданняз використанням

засобів виразності живопису та графіки, дотриманням пропорції особи людини.

Матеріали:акварель, гуаш, пастель, фломастери.

Поради майстра.


Розглядатипортрети, виконані живописцями та графіками. Розказувати, за якими ознаками можна визначити, що на портреті зображений художник чи народний майстер.

брати участьв обговоренні образів художників та народних майстрів у творах живопису та графіки, особливостей передачі зовнішнього вигляду в особі, костюмі, у предметному оточенні; вибиратистановище голови та передаватиїї поворот, рух фігури.

Працюватиза художньо-дидактичною таблицею. Читатипропорції особи людини у фронтальному положенні та напівобороту.

Виконуватипортрет народного майстра або митця в момент створення ним художнього твору. Висловлюватиу творчій роботі своє ставлення до зображуваного героя.


Підбиття підсумків Обговорюватитворчі роботи однокласників та даватиоцінку результатів своєї та їх творчо-художньої діяльності


9. Вільний вітер – подих землі. Пейзаж: лінії, штрихи, крапки, пляма, світло(1 год)

Сприйняттяпейзажів живописців ХІХ-ХХ ст. А. Куїнджі, Н. Кримова, А. Ткачова, Е. Браговського, Є. Винокурова та графіка В. Фаворського, в яких чи не головне місце займає зображення неба. Основні змістовні лінії.Жанр краєвид. Краєвиди рідної природи. Продовження знайомства з основами художньої грамоти: композиція, колір, лі-

ня, ритм.

Діалогпро мистецтво. Прийоми передачі нескінченності та глибини небесних просторів, стрімкості просування хмар по небу. Статика та динаміка у композиції пейзажу.

Робота з художньо-дидактичної таблиці"Варіанти графічного рішення хмарних мас".

Творче завданняз використанням засобів виразної мови графіки (точка, лінія, штрих, світлотіньова пляма). Матеріали:простий олівець, кольорові

олівці, гелієва ручка, фломастери.

Поради майстра.


Розглядатимальовничі та графічні пейзажі художників, у яких відбиваються стародавні уявлення людини про природні стихії. Висловлювати, які почуття викликають поетичні рядки про вітер і різноманітні образи повітряного простору, створені художниками. Порівнюватиобрази природних стихій мистецтво зі своїми враженнями від спостережень природи.

брати участьв обговоренні виразних засобів передачі стану природи у пейзажі (чергування різких кольорових плям, мазків, плавні та тонкі переходи кольору, розбивка простору піднебіння нерівномірно розташованими формами хмар у мальовничих роботах).

Працюватиза художньо-дидактичною таблицею. Розрізнятиграфічні виразні засоби для передачі планів у пейзажах. Дослідитиможливості графіки під час передачі вітряного стану природи.

Виконуватиза пам'яттю або за поданням зображення неба з хмарами, що мчать у пейзажі та дерев, що гнуться під вітром. Висловлюватиу творчій роботі своє ставлення до різних станів у природі.


Продовження

Тематичне планування Характеристика діяльності учнів

Підбиття підсумків Обговорюватитворчі роботи однокласників та даватиоцінку результатів своєї та їх творчо-художньої діяльності


10. Рух - життя протягом. Начерки з натури, по пам'яті та уявленню: рухливість барвистих плям, ліній ( 1 год)

Сприйняттятворів вітчизняних майстрів живопису XX ст. А. Дейнекі, М. Сар'яна, І. Глазунова, Б. Домашнікова, графіки А. Пахомова, В. Курчевського, М. Ахунова, Л. Кисельової та народного майстра І. Маркичева з Палеха.

Основні змістовні лінії.Образи природи та людини у живописі. Різниця у зображенні природи у різний час року, доби, різну погоду. Вибір засобів художньої виразності для створення мальовничого образу відповідно до поставлених завдань. Продовження знайомства з основами художньої грамоти: композиція, колір, лінія, форма, ритм.

Діалогпро мистецтво. Мистецтво як універсальний спосіб відображення мінливості у природі та людському житті. Мальовничі засоби художньої виро-


Спостерігатирухливість життя природи та людини та відображення її в різних видах мистецтва. Роздивлятисятвори різних видів мистецтва, що відображають явища навколишнього світу. Розказувати, які твори передають спокійний, малорухливий стан, а які зображують енергійний перебіг життя і пронизані відчуттям постійної мінливості природи, різних ритмів, руху.

Порівнюватихудожні прийоми, що дозволяють виразно передавати стан спокою в природі або її ритмів та змін.

брати участьв обговоренні художніх прийомів, що дозволяють передавати стан статики та динамики.

зительності, що передають статичність та ди-

міцність композиції творів раз-

них видів мистецтва.

Робота з художньо-дидактичної таблиці«Живописні начерки на передачу динаміки».

Творче завданняз використанням засобів виразності мови живопису та графіки.

Матеріали:акварель, гуаш, фломастери, кольорові олівці.

Поради майстра.


Працюватиза художньо-дидактичною таблицею. Простежувати, як передано рухливість кольорових плям у нарисах людей, дерев. Виконатикомпозиційні схеми до творів, що сподобалися, підкресливши напрям руху головних елементів у їх композиціях.

Виконуватималюнки з натури дерев, транспортних засобів, заводних іграшок та дітей у русі. Висловлюватиу творчій роботі своє ставлення до різних станів у природі.


Підбиття підсумків Обговорюватитворчі роботи однокласників та даватиоцінку результатів своєї та їх творчо-художньої діяльності


11. Осінні метаморфози. Пейзаж: колорит, композиція(1 год)

Сприйняттятворів живописців С. Жуковського, А. та С. Ткачових, А. Ткачова, графіка І. Воробйова, навчальної роботи та поетичного твору, присвячених різним станам осені.

Основні змістовні лінії.Спостереження природи та природних явищ, розрізнення їх характеру та емоційних станів. Використання різних художніх матеріалів та засобів для створення виразних образів природи. Жанр краєвид. Продовження знайомства


Спостерігатимінливі стани осінньої природи. Називатиособливі прикмети осінньої природи у різні періоди, наводитиприклади. Розглядатитвори образотворчого мистецтва, в яких живописці та графіки відобразили мінливість природи, її різні стани восени.

Порівнювати, як по-різному художники та поети відбивають життя природи і людини восени. Називатиприйоми, які використовують художники для передачі у картині руху, яскравості та мажорності пейзажів.


Продовження

Тематичне планування Характеристика діяльності учнів

з основами художньої грамоти: композиція, колір, лінія, форма, ритм.


Діалогпро мистецтво. Засоби художньої виразності у поданих творах.

Робота з художньо-дидактичної таблиці«Колористичні прийоми відображення змін в осінній природі».

Творче завданняз використанням мови живопису передачі руху у композиціях.

Матеріали (на вибір):акварель, гуаш, обривна паперова мозаїка, фломастери.

Поради майстра.


брати участьв обговоренні колориту, динаміки пейзажної картини, розташування та характеру елементів композиції, гармонійного чергування колірних плям, різноманітних графічних та колірних рухомих елементів.

Працюватиза художньо-дидактичною таблицею. Простежуватиколористичні прийоми передачі мінливих станів осінньої природи. Здійснюватипошук потрібних відтінків кольорів для виконання мотиву осіннього пейзажу.

Зображатиодин і той же куточок природи в пору золотої та пізньої осені. Доповнитикомпозицію зображеннями будинків, людей, техніки. Висловлюватиу творчій роботі своє ставлення до різних станів в осінній природі.


Підбиття підсумків Обговорюватитворчі роботи однокласників та даватиоцінку результатів своєї та їх творчо-художньої діяльності

Любуйся ритмами в житті природи та людини(14 год)

12. Родовід дерево - дерево життя, історична пам'ять, зв'язок поколінь. Груповий портрет: пропорції особи людини, композиція ( 1 год)

Сприйняттятворів живописців

ХІХ-ХХ ст. Ф. Толстого, Д. Жилінського,

І. Симонова, Ю. Кугача, що відобразили

у своїй творчості різні моменти з життя

ні сім'ї.

Основні змістовні лінії.Образ

сучасника. Жанр портрет. Тема люб-

ві, дружби, сім'ї у мистецтві. Продовжить-

ня знайомства з основами художньої

грамоти: композиція, колір, лінія.

Діалогпро мистецтво. Поважне ставлення до свого родоводу. Краса та гармонія спілкування з людьми старшого покоління. Засоби художньої виразності у груповому сімейному портреті. Творче завданняз урахуванням композиційних особливостей групового портрета, особливостей пропорцій особи людини, з використанням засобів акварельної жи-

Матеріали:пензля, акварель, папір.

Поради майстра.


Розглядатимальовничі групові портрети раз-

них сімей. Висловлюватисвою думку про ці твори-

діях та про відношення до засобів художньої

Пояснюватисенс понять індивідуальний портрет

і груповий портрет.

Представлятиродовід дерева своєї сім'ї та гор-

тися своїми близькими.

брати участьв обговоренні різноманітності тем і сюжетів у зображенні сім'ї різними художниками, особливостей малювання характерних пропорцій особи.

Виконуватигруповий портрет своїх близьких із передачею свого ставлення до створюваного портрета на тему «Я пишаюся своїм родоводом». Висловлюватиу творчій роботі ставлення до своєї сім'ї.


Підбиття підсумків Обговорюватитворчі роботи однокласників та даватиоцінку результатів своєї та їх творчо-художньої діяльності


13. Дванадцять братів один за одним блукають... Декоративно-сюжетна композиція: прийом уподібнення, силует(1 год)

Сприйняттяказки С. Маршака «Двенадцять місяців» та творів живописця К. Васильєва та художника-графіка В. Алфєєвського.


брати участьу читанні за ролями фрагмента казки та обговоренні прийому уподібнення при описі образів братів-місяців у казці С. Маршака.

Розглядатипоетичні твори живопису


Продовження

Тематичне планування Характеристика діяльності учнів


Основні змістовні лінії.Людина, світ природи у реальному житті: образи людини, природи у мистецтві. Образ людини у традиційній культурі. Продовження знайомства з основами художньої грамоти: композиція, колір, лінія, форма, ритм.

Діалогпро мистецтво. Книжкова графіка. Виразні засоби у створенні художнього образу в ілюстрації до казки. Прийом уподібнення, характерний для народного сприйняття краси кожного часу року.

Робота з художньо-дидактичних таблиць«Малюнки старовинного російського одягу», «Гармонічні поєднання кольорів».

Творче завданняна розміщення фігур із використанням умовного, узагальненого силуету.

Матеріали:простий олівець, папір.

Поради майстра.


та книжкової графіки як яскраві образи, вибиратирізні сюжети для ілюстрації. Представлятизорово кожен з природних циклів (зима, весна, літо, осінь) в образі людини, одягненої в традиційний російський одяг. Порівнюватисвої уявлення про образи героїв казки із зображеннями в ілюстраціях художників-ілюстраторів.

Пояснюватизначення понять книжкова графіка, ілюстрація, ескіз.

брати участьв обговоренні ролі художника-ілюстратора, який розвиває і поглиблює думку письменника, який вносить в ілюстрацію свою творчу думку.

Працюватиза художньо-дидактичними таблицями. Знайомитисьз традиційним російським одягом (кафтаном, сукнею, шубою, ферезю і ферезеєю), простежуватигармонійне поєднання кольорів та підбирати їх на палітрі.

Виконуватипошукові ескізи композиції ілюстрації до казки С. Маршака «Дванадцять місяців». Висловлюватиу творчій роботі своє ставлення до змісту та персонажів казки.


Підбиття підсумків Обговорюватитворчі роботи однокласників та даватиоцінку результатів своєї та їх творчо-художньої діяльності

14. Рік не тиждень - дванадцять місяців

Творча робота: Виконай вправу на передачу динаміки хмар, що рухаються. Створи свою композицію стану неба з хмарами, що мчать.

Вид образотворчої діяльності: Малювання по спостереженню, з пам'яті, за поданням (Матеріали на вибір).

Основні цілі та завдання уроку

1. Створювати умови для емоційно-естетичного сприйняття учнями народних уявлень про природні стихії та відображення у мистецтві однієї з таких стихій - повітря.
2. Розширювати уявлення дітей про пейзаж як жанр мистецтва, про прийоми передачі статики та динаміки графічними засобами.
3. Розвивати асоціативне мислення учнів при сприйнятті явищ природи та відображенні їх у начерках.
4. Закріплювати у четверокласників графічні навички та вміння в передачі хмар, що рухаються по небу.

Зразковий хід уроку

1. Спостереження дітьми осіннього неба, хмар, хмар. Розгляд творів вернісажу «Химерний хід хмар». Порівняння пейзажів відомих живописців та графіків із власними враженнями від спостережень природи. Підготовка відповіді питання (У., з. 49, 53).
2. Виявлення прийомів зображення рухомих хмар та порівняння засобів живопису та графіки.
3. Самостійна робота над творчим завданням (Т., С. 23-25).
4. Підбиття підсумків: розглядаємо та обговорюємо роботи учнів, відзначаємо малюнки, в яких рух та виразність хмар передано яскравіше.

Цей урок розпочинає цикл занять із виконання композиції на тему «Осінні метаморфози». Поступово від уроку до уроку учні накопичують матеріал творчої роботи.
Почати цей урок можна зі спостережень природи, особливих ознак осені, характерних для листопада. Діти зауважать, що осінь цієї пори не така привітна і ласкава, як у вересні, природа не так ошатна, як у золоту жовтневу пору. Зверніть увагу дітей на загальний стан у природі, небо, дерева, трави. Доречно познайомити дітей із народними уявленнями про природні стихії. Народжені міфопоетичним мисленням давніх часів у дуже віддалені часи, вони продовжують жити у художніх образах. Підтвердіть це на прикладі вірша про вітер К. Бальмонта (У., с. 49), судженням поета про головні природні стихії ( див.довідкові матеріали).
Розгляньте з учнями твори відомих живописців, графіків, які жили у час (У., з. 50-52). Зауважте, що, хоча сюжети картин різні, у них завжди є одна з найнеобхідніших людині стихій - повітря, спостерігати і відчувати яке ми можемо лише завдяки руху, вітру. А вітер жене хвилі, хмари, змушує гнутися дерева, схиляє трави, змушує згинатися людину...
Організовуючи діалог з учнями за творами вернісажу «Химерний хід хмар», спочатку приділіть увагу загальному стану, відображеному у пейзажах, налаштуйте дітей на їх розгляд як би з позицій самого художника. Що спонукало кожного з художників відобразити саме цей момент життя природи, що стало головним у ньому і як передав це у своїй роботі художник? Чому кожен краєвид передає певний настрій? Запропонуйте дітям назвати цей головний настрій картини. Нехай вони підберуть образні висловлювання, слова, що відповідають йому.
Попросіть четверокласників назвати у різних пейзажах загальний їм мотив - небо з хмарами і хмарами. Вітер по-різному переміщає їх, тому вони здаються легкими, що ледве пливуть або, навпаки, несуть, давлять, грозові і т. д. Запропонуйте дітям продовжити ряд визначень для позначення зображеного на картинах стану неба. Допоможіть учням придивитися, якими засобами та прийомами користуються художники, щоб показати повільність хмар або їхній стрімкий рух. Під вашим керівництвом вони виявлять їх і назвуть такі: чергування різких кольорових плям, мазків; плавні та тонкі переходи кольору; горизонтальний напрямок обрисів хмар та хмар; розбивка простору піднебіння нерівномірно розташованими формами; розташування подібних форм хмар під кутом до глядача. Ось далеко не повний список прийомів, якими користуються в зображенні неба художники.
Графіки використовують ті ж прийоми, але засобом виразності у них виступає не колір, а точки, лінії, штрихи, світлотіньова пляма і т. д. точок, дрібних та великих штрихів, нанесених то щільно один до одного, то сильно розріджено, за допомогою витягнутих по діагоналі ліній, з нерівними проміжками між ними). У самостійній роботі учні можуть користуватися цими прийомами, доповнити їх власними. Важливо, щоб у малюнках було передано характерний рух хмар на небі. Завершеність роботи додасть зображення рослин, дерев, птахів.
Підбиваючи підсумки, проведіть спільне обговорення малюнків, постарайтеся налаштувати клас на те, щоб у кожній роботі діти абсолютно по-своєму, цікаво та виразно передали стан вітру (сильного та легкого, ураганного та ледь уловимого), щоб кожен автор свідомо використав прийоми у створенні художнього. образу однієї з головних природних стихій – повітря.

Короткий довідковий матеріал

Природні стихії. З записника К. До.Бальмонт.Вогонь, вода, земля і повітря – чотири царські стихії, з якими незмінно живе моя душа в радісному та таємному зіткненні. Жодного з відчуттів я не можу відокремити від них і пам'ятаю про їх чотириголосність завжди.
Вогонь - всеосяжна потрійна стихія, полум'я, світло та теплота... найкрасивіша з усіх. Вода – стихія ласки та закоханості, глибина приваблює, її голос – вологий поцілунок. Повітря - всеокружна колиска-могила, саркофаг-альків, найлегший подих Вічності та незримий літопис, який відкритий для очей душі. Земля – небесний смарагд, дорогоцінний камінь життя, весняний ранок, ніжний світанок.
Я люблю всі стихії однаково, хоч по-різному. І знаю, що кожна стихія буває ласкаючою, як колискова пісня, і страшною, як шум ворожих дружин, що наближаються, як вибухи і гуркіт диявольського сміху.
Вода ніжніше вогню, тому що в ній жіночий початок, ніжна волога сприйнятливість. Вогонь не такий ніжний часом, але він сильніший, складніший і страшніший, він потаємніший і проникливіший. У повітрі тонуть погляди, і душа відноситься до вічного, у біле царство безтілесності. Земля рідніша нам усіх інших стихій - висот і низин, - і до неї радісно притулитись з тремтінням від щастя в грудях і з глухим здавленим риданням.
Всі стихії я люблю, і ними живе моя творчість.<...>
Я знаю, що є два боги: бог спокою та бог руху. Я люблю їх обох... Я чую свист вітру. Я чую спів струн. Молот поблизу горнів. Розкати світової музики. Я віддаюся світовому. Мені страшно. Мені солодко. Світ зійшов у мене. Прощай моє вчора. Скоріше до невідомого завтра! ( БальмонтДо.Твори (обрані вірші та проза) / К. Бальмонт. – Ярославль, 1990. – С. 262-263.)

До. Бальмонт

* * *
Я вільний вітер, я вічно вію,
Хвилю хвилі, пестимо верби,
У гілках зітхаю, зітхнувши, німію,
Плекаю трави, плекаю ниви.

Весною світлою, як вісник травня,
Цілу конвалію, в мрію закоханий,
І слухає вітру блакит німа, -
Я вію, млію, повітряний, сонний.

У коханні невірний, зростаю циклоном,
Змітаю хмари, підриваю море,
Промчусь у рівнинах протяжним стогом -
І грім прокинеться у німому просторі.

Але, знову легкий, завжди щасливий,
Ніжніше, ніж фея пестить фею,
Я льну до дерев, дихаю над нивою
І, вічно вільний, забуттям вію.